PDA

Zobacz pełną wersję : Usytuowanie działki względem stron świata - wątpliwości



apper
16-07-2008, 20:28
Mam okazję zakupić działkę ok. 1,5ha za naprawdę dobrą cenę.
Działka jest przepiękna z takim widokiem i przestrzenią, że dech zapiera.
Niestety wjazd na nią wypada idealnie od południa...

Sporo czytałem na temat działek i generalnie pisze się, że takie ustawienie względem stron świata jest najgorsze z możliwych.

Do tego podobają mi się domy parterowe typu Idylla II z pracowni Dobredomy:

http://www.dobredomy.pl/?id_project=81


Zależy mi na tym, żeby dom miał salon i taras na tyłach.

W takim jednak układzie salon i sypialnie wypadałyby od północy i z tego co czytałem będzie w nich nagminnie brakować światła. Z tąd moje rozterki... Mi osobiście bardzo by to nie przeszkadzało bo nie lubię nadmiaru słońca, ale żona woli jaśniejsze pomieszczenia.

Nie podjąłem jeszcze decyzji i zastanawiam czy ją kupić. Nie chciałbym później żałować latami.

Z drugiej strony działka ma wymiary 35mx420m. 35m to front więc z tyłu domu zostaje jeszcze masę terenu gdzie nic się nie wybuduje i nie będzie przesłaniać słońca. Nie ma też w pobliżu wysokich drzew a sąsiednie działki są niezabudowane. Z czasem pewnie coś na nich stanie, ale są one podobnej lub wiekszej szerokości i domy nie będą stały ściane w ścianę. Widzę, że po tej stronie ulicy stoi już kilkanaście domów (starych i nowych) i ludzie jakoś decydowali się na budowę w takim układzie jak na "mojej" działce.

Będę wdzięczny za jakieś porady lub podzielenie się doświadczeniami.
Radzicie odpuścić czy może warto się zastanowić?

Marcin_Pe
16-07-2008, 21:03
projekt indywidualny i po problemie. mam działkę z wjazdem od południa i narysowałem dom tak jak chciałem. salon od południowego zachodu - z teorią się zgadza ale jeszcze nie mieszkam więc się nie wypowiadam - na tarasie pewnie będzie ciepło...

Page
16-07-2008, 21:06
Nie wszyscy mogą mieć wjazd od północy. Ja mam wjazd od południa i minusów nie widzę. Taras jest od północnego zachodu i uważam to za plus - przynajmniej nie grzeje w południe. W pokojach od północy wcale nie jest ciemno no chyba, że w pochmurny dzień. Ale wtedy wszędzie jest ciemno. W obecnym mieszkaniu mam okna od południa i zachodu. W lecie i tak zasłaniam rolety bo grzeje i słońce razi po oczach. Uważam, że kupując działkę należy zwracać uwagę na okolicę, dojazd do pracy, możliwość uzbrojenia, warunki gruntowo - wodne itp. Usytuowanie względem stron świata jest najmniej ważne - można wybrać odpowiedni projekt, odwrócić dom.

aniahubi
16-07-2008, 22:59
Przy otwartej przestrzeni tak jak pokazałeś w projekcie będziesz miał trochę doswietlenia od południa i zachodu. Możesz też znaleźć projekt, w którym można salon doświetlić oknem od zachodu.
Myślę, że ciemno nie będzie, a na pewno przyjemnie latem. I da się spokojnie zjeść posiłek na tarasie 8)
Teraz moje dzieci mają pokój północny i jest to najprzyjemniejsze miesce w domu - i wcale nie ponure.
To też kwestia aranzacji - wtedy raczej jasne kolory są wskazane.
Myślę, że jeżeli okolica jest ok, media dostępne to warto rozważyć zakup :D
Życzę podjęcia mądrej decyzji :roll:

fotograf
16-07-2008, 23:38
Mam okazję zakupić działkę ok. 1,5ha za naprawdę dobrą cenę.
Działka jest przepiękna z takim widokiem i przestrzenią, że dech zapiera.
Niestety wjazd na nią wypada idealnie od południa...

też mam wjazd od południa i też mam dużą działke i jestem baaardzo zadowolony - nie wiem w czym Ci ten wjazd przeszkadza przy tej wielkości - chyba, że chcesz budować 4 metry od drogi....

Va_ldi
17-07-2008, 08:27
Mam działkę z wjazdem od północy i też sie zastanawiam czy to dobre położenie. Latem w czasie upałów nie posiedzisz na tarasie od południa, chyba że założysz markizy, a od północy masz przyjemny cień. Na twoim miejscu kupił bym ta działkę. A jeśli chcesz doświetlić pokój dzienny możesz wstawić okno w ścianie "za kanapą" w salonie, chociaż wydaje mi się że i bez niego będzie wystarczająco duzo swiatła. Pozdrawiam

Elfir
17-07-2008, 09:00
Przy 1,5 ha można tak postawić dom i urządzić ogród, że nawet skierowany salonem do południa nie będzie widoczny z drogi :)

pelsona
17-07-2008, 09:29
Nie ma co się zastanawiać tylko kupować i już.
Wjazd od strony południowej nie jest zły, ja mam taki i szczerze mówiąc innego sobie nie mogę wyobrazić. Taras tylko od strony zachodniej, sypialnia od północy, kuchnia od strony wjazdu czyli od południa (dużo czasu się w niej spędza to ma się wgląd na wjazd i wejście), za nią salon z wyjściem na taras.
Garaż oczywiście od strony wschodniej(z wjazdem oczywiście od południa). Jest to uważam najlepsze rozwiązanie wręcz modelowe przynajmniej dla mnie, które jak dotychczas sprawdza się wyśmienicie.
pzdr

17-07-2008, 09:44
1,5 ha terenu - zupełnie nie wiem w czym problem - dom można ustawić jak sobie życzysz.
Sama mieszkam na południowej działce i bardzo mi z tym dobrze.

enickman
17-07-2008, 10:11
1,5 ha terenu - zupełnie nie wiem w czym problem - dom można ustawić jak sobie życzysz.
Sama mieszkam na południowej działce i bardzo mi z tym dobrze.

powinnaś zmienić nick na baba_użytkownik :-)

a żeby było trochę na temat:
popieram - na takiej działce możesz spokojnie stawiać dom z tarasem od wjazdu - w końcu będzie prawie pół kilometra od bramy :-)

a w ogóle, to jakby się dalo, to kupiłbym tą działkę, podzielił, przekształcił w budowlane, opitolił i postawił dom za friko

hosss
17-07-2008, 10:26
A ten zapierajacy dech widok i przestrzen w ktora strone swiata jest? Dzialka jest plaska?
/hosss

DorciaIQ
17-07-2008, 15:38
Też mam działkę z wjazdem od południa i w dodatku dużo mniejszą: 1600 m i to w kwadracie. Projekt nie jest indywidualny, tylko ustawiony inaczej na działce: (obrót o 90% i skręt na podjeździe w drugą stronę). A dom ma sporą podstawe (270m). I mam taras od południowego zachodu. Częściowo zadaszony jakby było zbyt upalnie latem (BTW co się dzieje z pogodą w tym kraju w lipcu?!?!?!) Wszystko można tylko trzeba chwilę się zastanowić :wink:

A tak w ogóle to raczej należy dobierać projekt do działki, niestety, a nie odwrotnie, szczególnie jeśli działka nie jest "idealna" kształtem czy zorientowaniem.

apper
17-07-2008, 18:50
popieram - na takiej działce możesz spokojnie stawiać dom z tarasem od wjazdu - w końcu będzie prawie pół kilometra od bramy :-)

a w ogóle, to jakby się dalo, to kupiłbym tą działkę, podzielił, przekształcił w budowlane, opitolił i postawił dom za friko

Działka wprawdzie jest długa, ale dom chciałbym postawić maksymalnie 20m od wjazdu, że względu na to, że dalej dom stałby na odludziu. Wszystkie domy przy tej ulicy stoją niedaleko wjazdów a za nimi tylko łąki lasy. Mam pracę zmianową, często noce i wolałbym, żeby rodzina mieszkała bliżej innych domów. Wiadomo - razem raźniej.

Co do podziału i sprzedaży to odpada ponieważ działka ma dojazd tylko od krótszego boku i do wydzielonych działek nie byłoby jak dojechać.



A ten zapierajacy dech widok i przestrzen w ktora strone swiata jest? Dzialka jest plaska?

Działka jest płaska. Kilkaset metrów za nią zaczynają się wynurzać pierwsze pasma Gór Świętokrzyskich. Panorama na kilka kilometrów wzgórz i lasów. Te widoki są na stronę północną dlatego właśnie chciałbym mieć salon i taras z tyłu domu.

Dzięki za pokrzepiające głosy. Zaczynam dostrzegać, że takie położenie domu może mieć również zalety i zaczynam skłaniać się do kupna tej działki.
Jeśli macie jakieś ciekawe rzuty domów parterowych z wjazdem od południa i tarasem od pólnocy bądź od północnego zachodu to byłbym wdzięczny za zamieszczenie ich w tym wątku.

Przyda się myślę nie tylko mnie bo jak ktoś wcześniej napisał nie każdy może mieć wjazd od północy i wątek ten może pomoże komuś jeszcze w podjęciu decyzji.

gosiaczek25
17-07-2008, 20:17
Ja również nie mam modelowego ustawienia domu :D . Projekt miałam typowy, architekt coś tam nawijał, że złe strony świata, że północ od tarasu itp. Bzdura :roll: , mi przynajmniej nie będzie grzało i świeciło w twarz :D . Mam duże okna i drzwi tarasowe więc na sto % będzie jasno :D .

Kupuj działkę, jak jest piękna i w dobrej cenie, a "strony świata" przy kłopotach jakie napotyka każdy budujący to i tak małe piwo :D .

enickman
18-07-2008, 09:51
popieram - na takiej działce możesz spokojnie stawiać dom z tarasem od wjazdu - w końcu będzie prawie pół kilometra od bramy :-)

a w ogóle, to jakby się dalo, to kupiłbym tą działkę, podzielił, przekształcił w budowlane, opitolił i postawił dom za friko


Co do podziału i sprzedaży to odpada ponieważ działka ma dojazd tylko od krótszego boku i do wydzielonych działek nie byłoby jak dojechać.




Byłoby
35m - droga = nawet przy 8 metrowej drodze (full wypas) 27m, co nie jest wcale mało. Aby było standardowe 1000m potrzebne jest 37m na szerokość, więc mozna powiedzieć - prawie kwadrat (ja mam 28x36) i wizualnie postrzegam działkę prawie jak kwadrat
Jak zrobiłbyś wjazdy od wschodu byłoby prawie modelowo (wschód jest drugi na liście optymalnych usytuowań działek)
Temat duży (trzeba przemyśleć ile wyniosłyby koszty podziału, ew. odralniania, jaki byłby popyt na te działki, za ile moznaby je sprzedać) ale wart zastanowienia - pomyśl mógłbyś z tego zrobić około 12 działek. 10 sprzedajesz, ostanie dwie bieżesz dla siebie i budujesz za otrzymaną kasę dom wypas, tak jak chcesz blisko innych domów, ale np. z dwoma tarasami - 1 od południa, a drugi północny z widokiem na te Twoje lasy