PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uniknąć dużych kosztów budowy na etapie projektu?



myszka_misia
17-07-2008, 12:46
Witam wszystkich!!! :lol:

Nie zauważyłam wcześniej takiego wątku (mam nadzieję, że nie dubluję) i że umieszczam go w odpowiednim dziale. Ponieważ na razie z męzem marzymy o budowie domu, to zawczasu chcemy zdobyć wiedzę na temat tego "jak to się robi i z czym się je". Nie chcemy obudzić się potem z ręką w nocniku. Dlatego proszę wszystkich o cenne wskazówki dotyczące tego, jakie rozwiązania pozwalają uniknąć dużych kosztów budowy domu. Nie chodzi mi tu o rodzaj dachówki, czy sposób ogrzewania. Nie wiem czy zostanę dobrze zrozumiana.Interesuje mnie (chyba?) na co zwracać uwagę w pracy nad projektem by nie generował on zbędnych kosztów. Wiem np. że dobrze jest gdy łazienki na parterze i piętrze są pod sobą, wtedy jest jedna linia rur, prosta i krótsza. Dobrze piszę? Generalnie na co uważać przy projektowaniu? Czy taniej wybudować dom z piwnicą gdzie jest garaż, pomieszczenia gospodarcze i inne, czy powiększyć powierzchnię parteru? Dach płaski czy kilkuspadowy? Proszę o cenne informacje.

Trociu
17-07-2008, 13:09
Hej
Dobrze Ci zrobi poczytanie wątków, w których ktoś prosi o opinie o wybranym projekcie. Tam bardzo często wskazuje się co podraża przyszłą budowę.

Trociu
17-07-2008, 13:10
Wiem np. że dobrze jest gdy łazienki na parterze i piętrze są pod sobą, wtedy jest jedna linia rur, prosta i krótsza. Dobrze piszę?
Może nie tyle, aby jedna łazienka była nad drugą, ale żeby rozważyć odległości od kotłowni zarówno do łazienek jak i wc oraz kuchni.
Chociaż akurat myśle, że te kilka metrów więcej rur aż tak bardzo nie podroży inwestycji, aby na tym się skupiać.

Trociu
17-07-2008, 13:14
Czy taniej wybudować dom z piwnicą gdzie jest garaż, pomieszczenia gospodarcze i inne, czy powiększyć powierzchnię parteru?
Piwnica to jak następne piętro i do tego bardziej kłopotliwe, bo trzeba je wykonać staranniej aniżeli normalne piętro. Trzeba powiem bardziej dbać o wodoszczelność. Do tego dojdzie Ci koszt dodatkowych schodów, zjazdu do garażu, etc. Wg tego co pamiętam z forum, piwnica bardzo podnosi koszty budowy.

Co prawda masz dzięki temu dużo pomieszczeń gospodarczych, ale pamiętaj, że i te trzeba:
- wyposażyć w wodę, prąd, etc
- wykończyć
- sprzątać

Trociu
17-07-2008, 13:14
Jeżeli wybierzecie dach spadzisty, to im prostszy tym lepszy. Jakieś kopertowe, lub bardziej udziwnione podrożą trochę ich wykonane. Tak samo lukarny.

Trociu
17-07-2008, 13:17
Tak ogólnie co mi się jeszcze nasuwa:
- bez balkonów na górze, lepiej przerzucić te pieniądze na większy taras na dole. Dodatkowo będzie mniej kłopotów z wykonaniem bo balkon musi być lepiej zabezpieczony przed wilgocią

- okna standardowe, bo wtedy taniej się je kupuje

- unikać przestrzeni nie do wykorzystania jak duże korytaże - trzeba to wykończyć a używa się sporadycznie lub "przejściowo"

- hmmmm - trudno tak bez projektu - czy macie już coś na oku? Lepiej się krytykuje niż wymyśla

atena28
17-07-2008, 13:43
Przystępując do takich rzeczy najlepiej mieć przed sobą plan zagospodarowania przestrzennego dla danej dzielnicy, bo w nim już jest napisane jaki powinien być dach, wysokość w kaletnicy czasem i rodzaj ogrzewania oraz powierzchnia zabudowy. Więc ja bym od tego zaczęła.
A poza tym dom im prostrzy w budowie, tym taniej i ekonomiczniej w ogrzewaniu. Im więcej załamań, tym więcej mostków termicznych przez które ucieka ciepło.
Kuchnia lepiej żeby była od wschodu lub północy - nie będzie tak gorąco latem.
Nie jestem też za garażem w piwnicy - wilgoć i oblodzenie zimą - jakoś nie widzę tego. Zresztą jak się auto popsuje w piwnicy to ciężko będzie go wypchać z tego garażu. My mamy garaż obok kotłowni, nie trzeba go ogrzewać zimą, bo ciepło będzie miało z tej właśnie kotłowni.
Przyda się też miejsce na garderobę i suszarnię.
W ogóle to trzeba by spisać sobie na kartce, co każdy domownik wymagałby od takiego domu. Czyli, co musi w nim być, żeby dobrze się mieszkało i jeden drugiemu nie przeszkadzał, np. pokój rodziców na parterze a pokoje dzieci na górze. Czy każdy chce mieć swoją łazienkę itp.
Różni ludzie są i różne mają wymagania.
Trzeba zrobić naradę rodzinną i przedyskutować parę spraw i tyle, żeby potem nikt do nikogo nie miał pretensji.

Trociu
17-07-2008, 13:47
Im więcej załamań, tym więcej mostków termicznych przez które ucieka ciepło.Dokładnie - wiele obecnych projektów ma różne wypusty ścienne - takie niby ładne, z dużymi oknami, coby ładniej wyglądało. A to generuje koszty przy wykonaniu - bo murarz musi się wiecej narobić. Potem bedziesz potrzebować więcej zbędnych de facto okien. Potem parapet będzie musiał być odpowiednio dopasowany. Potem tynkarz będzie miał więcej obróbek i załamań. Potem przy ociepleniu zewnętrznym trzeba będzie docinać pod kątem styropian i kolejne narożniki wstawiać. I na sam koniec, przez te duże okna wiecej ciepła będzie uciekać z domu.

myszka_misia
17-07-2008, 13:59
Nie mamy jeszcze projektu. Wiemy z pewnością że będzie to projekt indywidualny, prócz domu ma też powstać ok 30-40m2 pomieszczenia na firmę, do której będzie można się dostać z zewnątrz i z domu, ale ma tam dochodzic jak najmniej hałasów z części mieszkalnej i pom. gospodarczych. Trochę to utrudnia, no i nie ma być nad tym pomieszczeniem piętra. Konkretne decyzje co do projektu będą powstawać jak już znajdziemy działkę. Rozważamy głęboko dom w stylu modernistycznym, z płaskim dachem. Czy dach płaski jest tańszy niż dwyspadowy?

panda
17-07-2008, 14:59
Nie mamy jeszcze projektu. ..... ma też powstać ok 30-40m2 pomieszczenia na firmę, ......... dom w stylu modernistycznym, z płaskim dachem.
A co na to plan zagospodarowania? Dopuszcza działalność gospodarczą? Dopuszcza płaskie dachy?
Idź do gminy i dowiedz się co Ci wolno budować, inaczej to tylko będzie gdybanie. Wymyśl projekt lub chociażby koncepcję i dopiero kombinuj jak to w środku zagospodarować.

enickman
17-07-2008, 15:38
Nie mamy jeszcze projektu. Wiemy z pewnością że będzie to projekt indywidualny

Jeżeli powiesz architektowi, że ma być tani w budowie i eksploatacji, to dobry architekt powinien to bez problemów przelać na papier. Tylko nie każ mu aby przy okazji był na wzór pałacu w Wilanowie :-)

zielonooka
17-07-2008, 16:19
Hej
Dobrze Ci zrobi poczytanie wątków, w których ktoś prosi o opinie o wybranym projekcie. Tam bardzo często wskazuje się co podraża przyszłą budowę.

No troche do czytania dziewczyna by miala :wink:
Takie watki byly (jeden nawet mojego autorstwa pt "za ile wybuduje ten dom" ) byl ale przez wyszukiwarke nic nie znajdziesz (sama nie moge znalesc)

Generalnie i teoretycznie najtaniej wychodzi dom:
- ksztaltem zblizony do kwadratu lub formenego prostokatu (zadne domy na planie litery L, T, H )
- brak lukarn, wykuszy, bawolich oczek
- prosty dwuspadowy dach bez zalaman
- z poddaszem (jesli by porownac do parterowki o tej samej powierzchni i programie funkcjonalnym)
- proste okna nie za duze i bez łukow
- mniej scian = mniejsze koszty
- proste kwadratowe lub zblizone do kwadratu wnetrza
- brak piwnicy
(brak garazu :):):) :wink:)

no i na koniec - badziewne materialy do wybudowania , oszczednosc na izolacjach, ociepleniu scian i poddasza etc. ale tu akurat oszczednosc pozorna i tego sposobu nie polecam!

ponury63
17-07-2008, 16:33
Takie watki byly (jeden nawet mojego autorstwa pt "za ile wybuduje ten dom" ) byl ale przez wyszukiwarke nic nie znajdziesz (sama nie moge znalesc)
http://forum.muratordom.pl/za-ile-wybuduje-dom-czyli-poradnik-na-wesolo,t68168.htm

zielonooka
17-07-2008, 17:51
dzieki :)
musze przejrzec i skorygowac - w koncu o 2 lata starsza i eeeeyyyy... madrzejsza?! :o :lol:

jacekp71
20-07-2008, 18:53
Generalnie i teoretycznie najtaniej wychodzi dom:
- ksztaltem zblizony do kwadratu lub formenego prostokatu (zadne domy na planie litery L, T, H )
- brak lukarn, wykuszy, bawolich oczek
- prosty dwuspadowy dach bez zalaman
- z poddaszem (jesli by porownac do parterowki o tej samej powierzchni i programie funkcjonalnym)
- proste okna nie za duze i bez łukow
- mniej scian = mniejsze koszty
- proste kwadratowe lub zblizone do kwadratu wnetrza
- brak piwnicy
(brak garazu :):):) :wink:)

widzialem taki jeden .... w Biskupinie .... :D

NJerzy
20-07-2008, 21:27
Obejrzyj mój dziennik - domek projektowany pod kątem dobrego wykorzystania przestrzeni i niskich kosztów budowy.

ZW
23-07-2008, 11:14
Prosty projekt ułatwia nadzorowanie budowlańców.

Gdy łazienki są pod sobą wiesz że pion powinien iść prosto, gdy nie są - jesteś skazana na zaufanie do hydraulika i sprzeczne opinie w internecie. To samo dotyczy wszystkich rozwiązań.

pozdrawiam

zielonooka
23-07-2008, 20:29
Generalnie i teoretycznie najtaniej wychodzi dom:
- ksztaltem zblizony do kwadratu lub formenego prostokatu (zadne domy na planie litery L, T, H )
- brak lukarn, wykuszy, bawolich oczek
- prosty dwuspadowy dach bez zalaman
- z poddaszem (jesli by porownac do parterowki o tej samej powierzchni i programie funkcjonalnym)
- proste okna nie za duze i bez łukow
- mniej scian = mniejsze koszty
- proste kwadratowe lub zblizone do kwadratu wnetrza
- brak piwnicy
(brak garazu :):):) :wink:)

widzialem taki jeden .... w Biskupinie .... :D

:wink: :lol:
ja ostatnio doszlam do wniosku (baaardzo odkrywczego) , że najtaniej to ... nie budować domu :)

myszka_misia
24-07-2008, 10:54
No to najtaniej szopę postawić i przykryć plandeką. Hi, hi, hi, :lol:

A tak na serio. Są pewne rzeczy z których z męzem nie chcemy rezygnować, ale tam gdzie nie mamy konkretnych preferencji wolelibyśmy zaoszczędzić niż przepłacać. Z piwnicy nie zrezygnujemy, bo ze względu na studio dźwiękowe w domu tam urządzimy kotłownie by była ona jak najbardziej odizolowana. Ale dzięki zmniejszy się powierzchnia ścian zewnętrznych do elewacji. Czy są w tej sytacji jakieś widoczne oszczędności gdyby ściana miała być trójwarstwowa (na zewn. klinkier)? I czy wtedy jeśli dom jest pietrowy to dach płaski jest tańszym rozwiązaniem od dwuspadowego?

enickman
24-07-2008, 12:52
Czy są w tej sytacji jakieś widoczne oszczędności gdyby ściana miała być trójwarstwowa (na zewn. klinkier)

na etapie budowy? chyba tylko jak masz właśną cegielnie :-)

skilll
01-08-2008, 12:06
A co powiecie na ten projekt?
Chciałbym zbudować dom bez udziwnień (aby nie podrażać kosztów) ale jednocześnie żeby nam się podobał.
Bardzo proszę o Wasze opinie bo nie znalazłem nikogo kto budował wcześniej dom GAWRON z pracowni ARCHECO
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

atena28
01-08-2008, 12:40
A co powiecie na ten projekt?
Chciałbym zbudować dom bez udziwnień (aby nie podrażać kosztów) ale jednocześnie żeby nam się podobał.
Bardzo proszę o Wasze opinie bo nie znalazłem nikogo kto budował wcześniej dom GAWRON z pracowni ARCHECO
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=137&unset=2

Ładny domek - trochę podobny do naszego. Też bym taki wybrała, ale mam 2 dzieci, więc pokoi musi być więcej i za mała jest kotłownia - jeśli c.o. będzie na gaz to ok. ale jeśli na co innego, to ciężko będzie.
I przy adaptacji projektu zagospodarowałabym od razu na piętrze miejsce na łazienkę - żeby ciągnąć rury za jednym razem a nie po kilku latach rozwalać cały dom z powodu urządzania poddasza.
Trochę za mała jest też łazienka - pomyśl o miejscu na pranie i suszenie(może też na poddaszu?).
A tak w ogóle to całkiem, całkiem :)

agrazka
01-08-2008, 13:31
witam, ja też teraz szukam dobrego , w miare taniego projektu , z poddaszem uzytkowym, 1 stanowiskiem garazu i trudno mi sie zdecydowac na jakis konkretny dom, ale podoba mi sie bardzo "zacisze bis" z domowych klimatów, twój wybór uważam za dobry, ładny domek ale dla mnie za duzy,wolałabym prostszy dach i bez żadnych wymyslnych dodatków,
Nie wiem jak zdaje egzamin dom z kominkiem ,który mozna równiez uzytkowac od ogrodu? mam małe wątpliwości czy warto cos takiego stawiać,
Ogólnie bryła domu ładna, na czasie, życze powodzenia i pozdrawiam

skilll
04-08-2008, 10:42
Dzięki za Wasze wpisy atena28 i agrazka

Mamy następujące przemyślenia (zgodne z Wasyzmi sugestiami=
Kotownia nie będzie przejściowa. Wejscie do domu z garażu przez klatkę schodową (schody na poddasze)
W kotłowni będzie pralnia i suszarnia (mini). Wtedy rozmiar łazienki wystarczy
Ponieważ łazienka jest bez okna chcemy doświetlić ją pasami luksferów na ścianie naprzeciwnko okna w jednym z pokoi.
Instalacje na poddasze faktycznie chcemy wyprowadzić na etapie budowy (ale tylko same piony, bez rozprowadzania)

Uważaccie, że ten dach jest skomplikowany?
Mi się wydaje, że jest to jeden z prostszych dachów kopertowych. Rozważamy likwidację daszku nad wejściem, przedłużając dach w tym miejscu trochę. (unikniemy komplikacji)

Z komina na tarasie rezygnujemy.

Dzięki za wpisy!!!
Pozdrawiam

zielonooka
04-08-2008, 11:39
A co powiecie na ten projekt?

No, NAJtanszy to na pewno nie jest :):):) - duzo okien dachowych, jednak 4spadówka, szprosy etc.
Zastanawia mnie ten poseudo wykusz... po cholere on? jest za mały zeby powiekszyl na tyle pomieszczenie zeby to mialo sens, za maly zeby tam wstawic kawalek stolu. Chyba tylko i wylacznie efekt "estetyczny". Moim zdaniem to nieporozumienie i tylko niepotrzeban jakas tam babranina na budowie - bo praktycznosc zerowa.
Gora - do wykonczenia i chyba na tym ew. zaoszczedzisz tyle tylko ze co pozniej?
Bedziecie to wykaczac? Jak rozplanujecie ew. pokoje? łazienke? Jesli ma byc to etapami budowane (najpierw dol potem gora) to ja bym wybrała jednak projekt z zagosp. górą i ew. na poczatku jej nie robila (ale juz wiedziala co i jak i przygotowala pewne elementy w trakcie budowy)


Ale reszta bryła budynku - ładna wiec ...

skilll
04-08-2008, 13:20
Wielkie dzięki za wpis.
Jeżeli chodzi o okna połaciowe to na razie byśmy z nich zrezygnowali. Rozplanowanie belek będzie jednak takie, żeby na etapie adaptacji uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Z daszku nad wejściem chcemy zrezygnować, tworząc przedłużenie dachu nad wejście.
Jeżeli chodzi o wykusz faktycznie chyba masz rację. Szkoda będzie rezygnować bo ładny jest.

Na poddasze chcemy wypuścić piony kanalizacyjne, elektrykę i wodę. Bez rozprowadzania. Mamy już określone, w którym miejscu łazienka na górze.
Pozdrawiam i czekam na kolejne sugestie

Projekt już raczej wybrany. Nie chce mi się już przeglądać tych katalogów z projektami. Teraz adaptacja i...
Przekopuję forum i nie mogę znaleźć wątku na temat: z czego budować ściany zewnętrzne.
W projekcie mam porotherm ale gdzieś czytałem niezbyt pochlebne opinie o tym materiale

literkas
04-08-2008, 14:05
Wykusz rzeczywiście jest mały i nie wiadomo po co, ale daszek nad wejściem bym zostawiła. Przy zupełnie płaskim dachu te dwa kominy będa wyglądały jak rogi, bo będa bardziej widoczne. Poza tym dom powinien mieć jakiś element, który będzie jego ozdobą. Ten daszek nadaje mu wygląd i dom nie jest nijaki.
Zostawiłabym go, bo nie przypuszczam, żeby to był jakiś straszny koszt.

piotrulex
04-08-2008, 14:17
prosty 2-spadowy dach
bez balkonow
prosty i funkcjonalny uklad wnetrz
unikanie wielkich pomieszczen (podciągi)
prosta bryla w prostokacie
prostokatne okna
bez wynalazkow (solary, pompy ciepla, rekuperatory, kominki z PW czy DGP, drogie rolety)

i nie mowcie sobie co chwile przy dokonywaniu waznych wyborow:

"przeciez to na cale zycie, raz kozie smierc, jakos damy rade itd, itp"

skilll
05-08-2008, 07:52
Wykusz rzeczywiście jest mały i nie wiadomo po co, ale daszek nad wejściem bym zostawiła. Przy zupełnie płaskim dachu te dwa kominy będa wyglądały jak rogi, bo będa bardziej widoczne. Poza tym dom powinien mieć jakiś element, który będzie jego ozdobą. Ten daszek nadaje mu wygląd i dom nie jest nijaki.
Zostawiłabym go, bo nie przypuszczam, żeby to był jakiś straszny koszt.

Dzięki literkas za wpis i opinię.
A'propos daszku nad wejściem. Mysleliśmy o o przedłużeniu w takim stylu
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=145&unset=2

Mogę prosić o Waszą opinie?

Czy ktoś może pomóc mnie naprowadzić na wątek "z czego budować ściany zewn"?

atena28
05-08-2008, 09:56
Czy ktoś może pomóc mnie naprowadzić na wątek "z czego budować ściany zewn"?

Proponuję założyć nowy wątek w dziale WYMIANA DOŚWIADCZEŃ - tam na pewno szybciej doradzą. Powodzenia![/quote]

MarzannaPG
09-08-2008, 14:32
O co jeszcze obniżyć koszty na etapie projektu:
- standardowe drzwi wejściowe. Standardowe można kupić już za 2000, wszystkie szersze i wyższe od 4-6tys. w górę
- zamiast drogiego wylewanego tarasu i schodów- z kostki - na pewno mniej kłopotów w użytkowaniu (nic nie popęka, nie odklei się itp)

I jeszcze: nie wiem jak to z tą parterówką jest (raz piszą że droższa od domu z poddaszem, raz że tańsza), ale przy wykończeniówce domu z poddaszem trzeba wziąć pod uwagę koszt schodów. Dla porównania dodam, że na bloczki na cały dom wydaliśmy tyle ile potem na schody drewniane i to wcale nie z wyższej półki cenowej. W parterówce tego problemu nie mamy, choć może co innego podraża- nie wiem, bo nie mam.

jacekp71
10-08-2008, 17:07
W parterówce tego problemu nie mamy, choć może co innego podraża- nie wiem, bo nie mam.

to podpowiadam: drozsze fundamenty, sciany, dach i dodatki ....

enickman
10-08-2008, 19:45
dach?
niby dlaczego? zero jaskółek, kukułek i innych lukarn, zero veluxów
a dodatki? to chyba raczej do sukienki

MarzannaPG
10-08-2008, 19:49
Zapewne tak jest, nie chcę tutaj robić kalki postu co tańsze: parterówka czy z poddaszem, ale w kwestii dachu to chyba zależy: w parterówce jak zastosujemy tańsze wiązary (czy jakoś tak- nie pamiętam fachowej terminologii :oops: ) zamiast tradycyjnej więźby, bez wylewania stropu, bez udziwnionego dachu z załamaniami to nie wiem, czy będzie on droższy od takiego, gdzie jest poddasze: z typową więźbą, wylewanym stropem (dochodzi jeszcze koszt stempli podpierających), obrobieniem tego całego poddasza (płyty GK), nie wspominając od skomplikowanym dachu z lukarnami na przykład.