PDA

Zobacz pełną wersję : DOMY GOTOWE - energooszczędne



TK30
18-07-2008, 11:55
Witam,
Dowiedziałam się o tej technologii dość niedawno i zaczęłam się poważnie zastanawiać nad wykorzystaniem tego sposobu do budowy mojego domu.
Strasznie mi się podoba to iż unika się problemów związanych z budową typu : brak pracowników, materiałów, krzywo postawione ściany, ciągłe pilnowanie pracowników czy wszystko jest na swoim miejscu :-? itp.
Z tego co do tej pory udało mi się dowiedzieć to budowa trwa ok 2-3 miesięcy ( adaptacja projektu, zrobienie elementów domu w fabryce, przywiezienie i zamontowanie) czysto, szybko i sprawnie. Czyli jak do tej pory same plusy :)
No tak ale co dalej ! Podobno żywotność takiego domu to ok 60-70 lat a co później się z nim dzieje ? Po za tym ciekawi mnie czy np. MDF nie jest szkodliwy dla ludzi, przecież to klej z trocinami?
Może ktoś już wybudował taki dom i mógł by się podzielić swoim doświadczeniem?

W ramach wyjaśnienia to jestem strasznym laikiem jeśli chodzi o te sprawy więc proszę się nie śmiać jeśli walnęłam jakąś gafę :oops:

TK30
18-07-2008, 12:03
chodzi mi o to :)
http://www.polskidom2000.pl/
http://www.haas.pl/

panda
18-07-2008, 13:22
chodzi mi o to :)
http://www.polskidom2000.pl/
To bym odpuścił. W KRS od lutego 2007, żadnej realizacji tylko wizualizacje, kapitał zakładowy 150 tys. (za to nawet stolarni nie urządzi a co tu mówić o fabryce domów).
Doradca na mazowieckie ma adres mailowy innej firmy której zresztą jest prezesem, dla mnie jeszcze lepszego "krzaka" - w KRS od listopada 2007 z kapitałem 50 tys. a już kilkadziesiąt realizacji. Tyle tylko że w Niemczech i Norwegii, żadnej w Polsce.

alan2
18-07-2008, 13:28
Podobno żywotność takiego domu to ok 60-70 lat a co później się z nim dzieje ?

To nie jest tak malo. Potem pewnie trzeba przeprowadzic jakis generalny remont i inspekcje.

cieszynianka
18-07-2008, 14:20
Możesz skontaktować się z wykonawcą i poprosić o umożliwienie kontaktu z inwestorami (za ich zgodą), którym budował domy i zapytać o wszystko, co Cię interesuje. Jeśli wykonawca ma czyste sumienie i dobrze wykomuje swoją robotę, to chętnie namówi zadowolonego klienta do udzielenia informacji potencjalnemu klientowi. Jeśli nie będzie chciał o tym słyszeć, to znaczy, że nie ma dobrych notowań u ludzi, którym budował, więc nie ma czym się chwalić. Wtedy powinno Ci się zapalić czerwone światełko ostrzegawcze :wink:

Depi
18-07-2008, 14:41
Podobno żywotność takiego domu to ok 60-70 lat a co później się z nim dzieje ?

A co Cie to obchodzi? Jak długo zamierzasz żyć? Najlepiej, jakby ulegl samoczynnej i natychmiastowej biodegradacji.

Czemu podejmując decyzje zwracasz uwagę na zupełnie nieistotną cechę?

TK30
18-07-2008, 15:39
panda dzięki za ostrzeżenie :)

alan2 właśnie o to mi chodziło czy da się to jakoś odrestaurować, jak na przykład budynki z cegły , czy przyjeżdża dźwig i trzeba budować od nowa :-? .

cieszynianka dzięki za radę :)

Depi a żywotność domu dla ciebie nie jest ważnym aspektem? Może faktycznie nie dożyje 90lat, ale chciała bym wiedzieć jak po tym czasie zachowa się ta cała konstrukcja, czy rozleci się czy będzie można ją jeszcze jakoś uratować :roll: .

Depi
18-07-2008, 17:04
Depi a żywotność domu dla ciebie nie jest ważnym aspektem? Może faktycznie nie dożyje 90lat, ale chciała bym wiedzieć jak po tym czasie zachowa się ta cała konstrukcja, czy rozleci się czy będzie można ją jeszcze jakoś uratować :roll: .

Jeżeli przekracza przewidywaną długość mojego życia (nie mówiąc o przewidywanej długości użtkowania samego domu!), to dlaczego, na Kroma, miałoby mnie to obchodzić!?! Masz ambicję zbudowac zabytek dla przyszłych pokoleń?

Ważna jest trwałość instalacji i wyposażenia, bo ona wpływa na komfort użytkowania bezpośrednio. Konstrukcja, która jest trwalsza, niż człowiek jest na pewno wystarczająco trwała, więc ten temat sobie odpuść.

Lepiej sie zastanów, cz w takim domu się dobrze mieszka. Moim zdaniem gorzej, niż w murowanym. A próbowałem obu.

TK30
19-07-2008, 10:07
A czy mógł byś rozwinąć swoją myśl, czemu uważasz że w domu murowanym lepiej się mieszka ?

TK30
19-07-2008, 10:37
Jeżeli przekracza przewidywaną długość mojego życia (nie mówiąc o przewidywanej długości użtkowania samego domu!), to dlaczego, na Kroma, miałoby mnie to obchodzić!?! Masz ambicję zbudowac zabytek dla przyszłych pokoleń?
.

Już jeden zabytek w swojej rodzinie mam, więc więcej mi nie trzeba, zwłaszcza że wiem ile to kasy chłonie :wink:
Ale dla samego zaspokojenia swojej ciekawości chciała bym wiedzieć jak zachowa się ta cała konstrukcja po tych 60-70 latach :) .

Depi
20-07-2008, 00:31
E tam. Chałupa mojej Babci na wsi ma ponad 100 lat i wciąż stoi i ma sie dobrze. Że murowany postoi dłużej? Pewnie tak, ale co z tego?

waszka60
20-07-2008, 17:38
http://www.bud-eko.pl/
Czekam na opinie, a może znacie jakiegoś inwestora, który wybudował sobie domek z tą firmą
waszka60

cleodor12
21-07-2008, 11:17
Witam, my mamy podpisana umowę na budowę domu z Haas Polska , do tej pory wszystko było OK, ale ostatnio plusy - czyli krótki czas realizacji zaczynają robić się minusami, z brakiem pracowników też nie jest to do końca prawda. Niby dom przyjeżdża "gotowy" z Czech, ale..... schody, schody, schody... co chwilę wychodzą jakieś kwiatki, a to podciąg w miejscu gdzie go nie było, a płatew przecinająca komin...hyh... zastanawiam się co jeszcze.....

TK30
21-07-2008, 14:09
Ale dla samego zaspokojenia swojej ciekawości chciała bym wiedzieć jak zachowa się ta cała konstrukcja po tych 60-70 latach :) .
wybierz się na wycieczkę krajoznawczą po okolicy i uważnie poprzyglądaj się drewnianym domkom, takich 100 letnich jest naprawdę malutko, a takich murowanych po 500 lat szczególnie w Krakowie co niemiara, co więcej te 500 letnie murowane i tak wyglądają lepiej niż te 100 letnie drewniane


E tam. Chałupa mojej Babci na wsi ma ponad 100 lat i wciąż stoi i ma sie dobrze. Że murowany postoi dłużej? Pewnie tak, ale co z tego?


Mam takie dziwne wrażenie, że do końca nie wiecie o czym tu jest mowa. To nie jest zwykły, drewniany dom jakie budowano kiedyś!

Dla bliższego zobrazowania przytoczę cytaty z tych dwóch firm do których linki podałam wcześniej:

firmy HAAS

Sciana
http://images28.fotosik.pl/252/face85d0b6f98c24.jpg (www.fotosik.pl)

firma Polski Dom 2000

"Wewnątrz ramy, między dwa poszycia z OSB, umieszczona jest wełna mineralna o grubości 16 cm, od strony wewnętrznej konieczna jest odpowiednia folia paroizolacyjna oraz płyta gipsowo – kartonowa. Z zewnątrz, w celu podwyższenia i tak już wysokich parametrów energooszczędnych, dodaje się jeszcze 10 lub więcej cm odpowiedniej płyty styropianowej wraz siatką i tynkiem zewnętrznym. Dzięki płycie styropianowej w perfekcyjny sposób likwidujemy wszelkie możliwe mostki cieplne i osiągamy doskonałe współczynniki przenikania cieplnego na poziomie 0,15 i 0,16 [W/m2K].

Producenci domów gotowych wytwarzają w fabryce całe ściany, które w maksymalny, ekonomicznie uzasadniony, sposób są wykańczane. Tak więc w fabryce domów wyposaża się ścianę zewnętrzną w okna, drzwi, parapety. Po przewiezieniu wielkoformatowych elementów, dom w bardzo szybkim czasie (około 2 tygodnie), po odpowiednim połączeniu elementów jest gotowy, przynajmniej z zewnątrz. Po montażu elementów domu muszą być wykonane prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz domów. "

TK30
21-07-2008, 14:14
Zapomniałam dodać, że traki dom jest ciężko odróżnić od domu z cegły powiewasz też posiada tynki.

"Wykończenie elewacji

Ściany zewnętrzne mogą być na życzenie inwestora, za dopłatą, pokryte zamiast tynkiem mineralnym, drewnem lub klinkierem. Jest wiele możliwości wykonania, dzięki czemu można dowolnie kształtować fasadę domu."

TK30
21-07-2008, 14:27
Witam, my mamy podpisana umowę na budowę domu z Haas Polska , do tej pory wszystko było OK, ale ostatnio plusy - czyli krótki czas realizacji zaczynają robić się minusami, z brakiem pracowników też nie jest to do końca prawda. Niby dom przyjeżdża "gotowy" z Czech, ale..... schody, schody, schody... co chwilę wychodzą jakieś kwiatki, a to podciąg w miejscu gdzie go nie było, a płatew przecinająca komin...hyh... zastanawiam się co jeszcze.....

OOOO! to miała bym ogromną prośbę o relacjonowanie na bieżąco postępów z budowy :D

A czemu szybka realizacja stała się minusem?

jajmar
21-07-2008, 14:51
Byłas w takim domu? Proponuje odwiedzić kogos kto mieszka ze 2 lata poogladać jak ściany wygladają , nie kolory ścian a łaczenia naroża itd. Popytac jak wyglada wieszania szafek, lamp, pogadać z mieszkańcami.
Na forum jest spory wątek o szkieltach drewnianych.

cleodor12
21-07-2008, 15:12
Witam, my mamy podpisana umowę na budowę domu z Haas Polska , do tej pory wszystko było OK, ale ostatnio plusy - czyli krótki czas realizacji zaczynają robić się minusami, z brakiem pracowników też nie jest to do końca prawda. Niby dom przyjeżdża "gotowy" z Czech, ale..... schody, schody, schody... co chwilę wychodzą jakieś kwiatki, a to podciąg w miejscu gdzie go nie było, a płatew przecinająca komin...hyh... zastanawiam się co jeszcze.....

OOOO! to miała bym ogromną prośbę o relacjonowanie na bieżąco postępów z budowy :D

A czemu szybka realizacja stała się minusem? szybka realizacja:
1. odbiór płyty fundamentowej w połowie lipca (czekała gotowa od początku czerwca),
2. montaż w ciągu 11-13tygodni od odbioru płyty ( o ile jest taki zapis w umowie, z tego co wiem, nie w każdej jest), może pod koniec września a moze w połowie października. Może się uda, że do końca roku "zamkniemy".
A piszą, że w 80-90 dni można się wprowadzić....
3. ciężki kontakt mailowy i telefoniczy, najlepiej jest mieć wszystko na piśmie, dosłownie wszystko, ustalenia telefoniczne są niczym niestety.
4. zmieniła się ekipa i nikt nie chce wziąść odpowiedzialności za błędy poprzedników.....
Umowę podpisaliśmy w zeszłym roku, wrzesień, z naszej strony też były pewne opóźnienia. Ale przez ponad miesiąc, półtra, nie poinformowano nas o zmianie "opiekuna" i pisłem maile do św.tureckiego a telefonicznie się dowiadywałem, że dany pracownik jest na urlopie. Ciut niepoważnie wypadli w moich oczach.... zresztą nie tylko w moich...
mamy dostać info w ciągu tygodnia kiedy będzie możliwy montaż domu,

pozdrawiam :)

TK30
21-07-2008, 15:34
Byłas w takim domu? Proponuje odwiedzić kogos kto mieszka ze 2 lata poogladać jak ściany wygladają , nie kolory ścian a łaczenia naroża itd. Popytac jak wyglada wieszania szafek, lamp, pogadać z mieszkańcami.
Na forum jest spory wątek o szkieltach drewnianych.

Nie, jeszcze nie byłam w takim domu, dlatego założyłam ten wątek aby dowiedzieć się czegoś więcej :wink:
Jeśli chodzi o wieszanie szafek to nie obawiam się tego, ponieważ u mnie w domu (jeszcze w bloku ) na ścianie z kartongipsu wiszą szafki kuchenne :)

I jeżeli nie było by to problemem to poprosiła bym o linki do wątku o którym wspomnia.laś , z góry dziękuję :D

TK30
21-07-2008, 16:07
Noto faktycznie firma zachowała się mało profesjonalnie :-?
W takim razie trzymam kciuki za szybkie dokończenie budowy wymarzonego domu i mam nadzieje że będziesz nas i tak informować o postępach budowy :D

cleodor12
21-07-2008, 16:29
Noto faktycznie firma zachowała się mało profesjonalnie :-?
W takim razie trzymam kciuki za szybkie dokończenie budowy wymarzonego domu i mam nadzieje że będziesz nas i tak informować o postępach budowy :D
a ja poprosiłbym o trzymanie kciuków za szybkie rozpoczęcie budowy .. :lol: im szybciej zaczną tym szybciej skończą ..... i spokojniejszy już będę :)

TK30
22-07-2008, 20:32
W takim razie trzymam kciuki za szybkie rozpoczęcie budowy i oczywiście jej zakończenie :wink: :D

Czy nikt więcej nie wybudował domu w tej technologii ? :(

czandra
22-07-2008, 22:02
Mogę ci polecić firmę Domek z Ostrowa Wielkopolskiego. Istnieją już wiele lat na rynku. Przez jakiś czas mieszkaliśmy w Ostrowie i przed rozpoczęciem budowy rozważaliśmy wariant domu w tej technologii. Stanęło jednak na tradycyjnym wariancie, ale osoby, które mieszkaja w ich domach są zadowolone.
Tu jest link do ich strony:

http://www.domek.com.pl/domy-jednorodzinne.html

TK30
29-07-2008, 15:48
czandra, dziękuje :)

Evana
24-07-2009, 11:41
Witam,
właśnie kończę budowę domu z firmą Haas. Znaczy się Haas już skończył, a ja teraz jestem na etapie kafelek w łazience. Osobiście jestem bardzo zadowolona z wykonania i jakości pracy Haasa. Polecam. Montaż domu wyznaczony miałam na 15 października 2008 i o 7 rano się rozpoczął - o 12 w południe podziwiałm parter domu a o 16 już było piętro :D , aż serce mocniej biło. Do stanu deweloperskiego 3 m-ce - więc jak dla mnie super. Oczywiście nie obyło się bez małych problemów, ale z punktu widzenia czasu, a szczególnie teraz gdy dom wykańczają polskie ekipy czyli tzw Pan Józek itp - sama budowa była bułką z masłem.

perm
24-07-2009, 12:14
Witam,
właśnie kończę budowę domu z firmą Haas. Znaczy się Haas już skończył, a ja teraz jestem na etapie kafelek w łazience. Osobiście jestem bardzo zadowolona z wykonania i jakości pracy Haasa. Polecam. Montaż domu wyznaczony miałam na 15 października 2008 i o 7 rano się rozpoczął - o 12 w południe podziwiałm parter domu a o 16 już było piętro :D , aż serce mocniej biło. Do stanu deweloperskiego 3 m-ce - więc jak dla mnie super. Oczywiście nie obyło się bez małych problemów, ale z punktu widzenia czasu, a szczególnie teraz gdy dom wykańczają polskie ekipy czyli tzw Pan Józek itp - sama budowa była bułką z masłem.
Droga Evano, znaczy się strop pomiędzy piętrami zrobili w jakąś godzinkę, dwie?
Stachanowcy jacyś?

Evana
25-07-2009, 18:01
dokładnie tak - strop pomiędzy piętrami również jest prefabrykowany - więc również gotowy do zamontowania przyjechał na budowę.
Zaraz zakładam dziennik z budowy - zapraszam będą zdjęcia więc wszystko jest udokumentowane :)

Piotr099
29-06-2010, 12:07
Witam,
podobnie jak osoba która założyła ten wątek szukam domu drewnianego, domu energooszczędnego a najlepiej jakby był pasywny.
Znalazłem firmę www.futuradom.pl (http://www.futuradom.pl), która buduje domy prefabrykowane i z tego tytułu ma bardzo krótkie terminy realizacji.
Budują w technologii isowood tzn. do izolacji używają wełny drzewnej - czy ktoś spotkał się z tą firmą?

pozdrawiam

Piotr099
28-07-2010, 10:12
Na inny poście był poruszany temat akumulacyjności ścian.
Czy ktoś wie jak rozwiązać ten "problem"?

perm
28-07-2010, 10:29
Na inny poście był poruszany temat akumulacyjności ścian.
Czy ktoś wie jak rozwiązać ten "problem"?
Chcesz mieć akumulacyjne czy nie? Ściany szkieletorów akumulują ciepło w bardzo małym stopniu i nie da się tego zmienić. Jedynym chyba wyjściem by mieć akumulację to gruba płyta fundamentowa pod budynkiem. Myślę jednak że brak akumulacyjności może też mieć zalety! Trzeba tylko zastosować system ogrzewania o bardzo małej bezwładności i ze skutecznym sterowaniem każdym pomieszczeniem osobno, np z grzejnikami "regulus" :) czy podobnymi. Wredy oszczędności będą wynikały z ogrzewania tylko tych pomieszczeń w których ktoś przebywa jak i wykorzystania dodatkowych uzysków ciepła np od okien czy grzejników ludzkich :). Niestety w takim systemie pomysł wykorzystania do ogrzewania tylko drugiej taryfy da się zrealizować tylko z akumulacyjnymi dynamicznymi grzejnikami elektrycznymi.

Antki
15-05-2018, 08:05
Również mam pytanie odnośnie domów energooszczędnych - jeśli chodzi o drewniane konstrukcje szkieletowe, to czy ktoś ma doświadczenia z budowaniem takiego domu zimą? Jeśli dom nie wymaga w większości przypadków murowania/betonowania, to jak to wygląda czasowo? Wiem, że przybliżony czas takiej budowy to kilka miesięcy, ale czy faktycznie to wszystko się nie przeciąga? Zapoznałem się między innymi z ofertą http://www.altbud-domy.pl/domy-energooszczedne i wygląda to naprawdę korzystnie, chyba czas zacząć myśleć o budowie na poważnie:)