PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie wk?ady kominkowe? Oto jest pytanie



Bećka
30-09-2003, 09:13
Właśnie jestem na etapie wybierania wkładu. Nie wiem czy ważne są te literki I (czyli tryb przerywany), lub C (czyli tryb ciągły). Czy to ma naprawdę jakieś duże znaczenie w użytkowaniu? :roll:

dzięki za rady :P

haczyk
30-09-2003, 09:32
poszukaj na forum - są bardzo rozbudowane wątki dot. wyboru wkładu kominkowego.szkoda miejsca na nowe wątki....pozdrawiam

Bećka
30-09-2003, 09:40
siedzę na forum od kilku dni szukając wkładu kominkowego, i szczerze mówiąc nie znalazłam konkretnej odpowiedzi dlatego postanowiłam zapytać. Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc dzieląc się własnymi doświadczeniami to bardzo chętnie skorzystam. :lol:

Dzięki :wink:

haczyk
30-09-2003, 09:42
nie znajdziesz jednej konkretnej odpowiedzi skoro odpowiada kilkadziesiąt osób.... :)

Bećka
30-09-2003, 09:52
ale może ktoś mnie przekona do jakiegoś konkretnego wkładu :lol:

kodi_gdynia
30-09-2003, 10:07
Dobra chciałaś tego: kup Hajduka - mam go i jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam

Bećka
30-09-2003, 10:14
A gdzie można się czegoś dowiedzieć o tych wkładach, bo szczerze mówiąc oglądałam różne wkłady, ale o Hajduku nie słyszałam.
Może znasz stronę www z której mogłabym się dowiedzieć o przedstawicielach na różne regiony.
dzięki

kodi_gdynia
30-09-2003, 10:20
strona to www.hajduk.com.pl

Napisz do nich - podeślą ci namiary na najbliższego dystrybutora. Hajduk to tak jak Spartherm. Prawie identyczny.
Wybacz, że się nie rozpisuję, ale to tak jakby dziecku po raz 10 tłumaczyć to samo o co chodzi. Temat już przerabialiśmy w innych wątkach.
Poszukaj. Wpisuj hasła kominków - coś się wyświetli.

Pozdrawiam

Bećka
30-09-2003, 10:23
Dzięki :P

majo
30-09-2003, 12:20
:)) możesz kupić również Jotula - mam i jestem bardzo zadowolony , natomiast tutaj w grę wchodzi jego cena.

Myślę że, powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - po co Ci ten kominek.

Bećka
30-09-2003, 13:30
też myślałam o Jotulu.
Kominkiem będę ogrzewać salon z kuchnią, sypialnię i 2 pokoje na górze, ale oprócz tego będę miała podłogówkę w salonie i kuchni, a w pokojach kaloryfery, więc kominek będzie spelniał funkcje ogrzewania raz na jakiś czas (sobota, niedziela). Zastanawiałam się jeszcze nad doborem mocy, czy żeby ogrzeć ok. 130 m2 potrzebny mi jest wkład 14 KW czy wystarczy np. 11 KW?
:roll:

30-09-2003, 21:16
wystarczy 11 kW,
jeśli masz dom budowny zgodnie z normami a fachowcy nie wprowadzili swoich innowacji, to max. zapotrzebowanie pewnie będzie ok. 7 kW.
Możesz kupić też i więcej i tak prawdopodobnie nigdy nie będziesz palić na maxa, a ogień przyjemnie będzie się żarzył :D

- Kominki są do palenia ciągłego i z przerwami - w Twoim przypadku raczej ten drugi,
- z szybą płaską i panoramiczną,
- duże i małe,
- otwierane i z drzwiami gilotynowymi ( podnoszone do góry ),
- z jedną szybą lub z dwoma ( przednia + boczna, przednia + tylna ),
- z możliwością doprowadzenia powietrza z zewnątrz lub z pomieszczenia,

Wpierw do czego i jak się komponuje w domu.
Następnie wybierz model, który Ci się podoba,
No i w zależności od kaski i podatności na argumenty sprzedawców.

jeśli chodzi o model,
wybraliśmy dovre 2900 GDR,
baaaardzo duża szyba, gilotynowy, z nóżkami, szybrem automatycznym, kurtyną powietrzną na szybę, pobieranie powietrza od dołu i cuś tam jeszcze ....

CZ.

KrzysiekS
01-10-2003, 12:19
A jak sie sprawdza Twoj Dovre? Jak go dlugo uzytkujesz?

02-10-2003, 05:13
Polecam Tarnawe jeden odlew nawiewy na szybe 10 lat gwarancji 16kW i 18 kW kilkanaście typów . W Warszawie mają skład firmowy.

02-10-2003, 05:38
Wkłady Hajduk ,Tarnawa ,Spartherm oferuje 0 46 8578217 . Warszawa i okolice .

02-10-2003, 05:57
Hajduk zdecydowanie . Tańszy jak Sparthermu a bardzo podobny. Cena mniejsza o ok 1000.-

pik33
02-10-2003, 07:10
Nie ma jedynego słusznego rozwiązania - ja już zamówiłem Tarnawę 14 kW i czekam aż mi ją ściągną.

Dlaczego ten model? Bo mocy starczy (108 m2), niedrogi (2k), do ciągłego palenia, odlew żeliwny bez "wynalazków". Podobno przeżyje nawet palenie węglem.

Alternatywą był Jotul, ale ceny Jotula zaczynają się od 4k w górę.

Inne wynalazki były albo krytykowane na forum, albo nieznane, albo od razu widać, że to zabawka a nie wkład.

Pozostaje jeszcze Hajduk/Spartherm, ale po pierwsze nie mam przekonania do szamotowych wkładów, po drugie było na forum kilka opinii o tych kominkach, że są co prawda niezłe, ale szybko wygasają.

Bećka
02-10-2003, 07:13
A może ktoś zna przedstawiciela z woj. opolskiego lub dolnośląskiego, Bo do Warszawy to trochę daleko :roll:

Dzięki Bećka 8)

pik33
02-10-2003, 07:16
Co do innych wkładów niech inni się wypowiedzą ale jeśli chodzi o tarnawę, to www.tarnawa.com.pl, tam jest mail - [email protected], posłałem na tego maila zapytanie i przysłali mi listę dystrybutorów.

Bećka
02-10-2003, 07:35
Dzięki :lol: :P

Piotr_PA
02-10-2003, 08:48
Wiele razy czytałem opinie na forum o kominkach, o tym jak to pali się w nich po (48 godzin ?) itd. Wreszcie zainstalowałem swój kominek i napaliłem drewnem bukowym sezonowanym pod zadaszeniem przez 2 lata drewnem, posiadam wkład Dovre 2100 RE o mocy nominalnej (wybita przez producenta na wkładzie) 11 kW przy czym według mnie od tej mocy trzeba odjąć sprawność jaką wkład kominkowy osiąga czyli 70 % co daje wg. mnie ok. 7,7 kW przy maksymalnym dopływie powietrza. Wnioski. Określenie "pali się" czyli widać palący się ogień przy maksymalnie załadowanym kominku ok. 10 sztab dł. 40 cm średnicy 15 cm przy rozpalonym wcześniej kominku, czyli żar i kilka drobnych drewienek poto aby to co dołożyłem się rozpaliło dało następujące przybliżone czasy: przy otwartym dopływie powietrza od dołu około 1 cm szpara i do połowy otwartym dopływie z góry drewno wypaliło się w ciągu 3 godzin dając naprawdę dużo ciepła. Natomiast ta sama ilość przy zamkniętym całkowicie dopływie powietrza od dołu i do połowy otwartym dopływie z góry około 8 godzin.
Uważam, że jeżeli ktoś pisze, że w kominku pali mu się 14 godzin (pali się czyli widać płomienie) to jest delikatna przesada. Jestem w stanie uwierzyć w to że po czternastu godzinach może można dołożyć papieru drobne drewno i rozpali się ponowienie, ale pewnie przy na ful załadowanym kominku i całkowicie domkniętym dopływie powietrza.
Jestem ciekaw tarnawy, być może w przyszłym miesiącu będę mógł pooglądać jeden z modeli "na chodzie u znajomej" to postaram się opisać co zobaczyłem. Obiektywnie.

Na koniec dodam; nieważne ile pali się w naszych kominkach ważne, jaką atmosferę i niepowtarzalny nastrój uzyskuje się dzięki kominkowi.

Pozdrawiam wszystkich kominkowców.
NO TO OGNIA.

Darek B.
02-10-2003, 20:50
Palenie 48 godzin z jednego załadunku to lipa . Takie opinie szkodza uczciwym dystrybutora Tarnaw i daja obraz "fachowości" piszacych na forum.

02-10-2003, 22:06
A jak sie sprawdza Twoj Dovre? Jak go dlugo uzytkujesz?

jeszcze nie użytkuję, zamówiliśmy i czekamy na dostawę i instalację.
jak zaczniemy palić dam znać.

wyboru dokonaliśmy na podstawie wielu lat doświadczeń z dotychczsowym, niezmiernie prostym wkładem kominkowym, jakimś francuskim, ale nie pamiętam już firmy.

1. bardzo nam się podoba atmosfera przy płonącym kominku, stąd wybór dużej szyby i dużego kominka, komponuje się też w dosyć dużym salonie,

2. przy dokładaniu drewna i zwykłych otwieranych drzwiach, zasysa się do pomieszczenia dym, czego nie ma ( w ograniczonym stopniu ) w drzwiach gilotynowych,

3. zapobiega temu także automatyczny szyber, tzn. otwierający się przy otwieraniu drzwi, teraz tego nie mamy, jest zwykły ręczny,

4. brakuje nam czasem płomieni zupełnie bez izolacji szyby, a otwieranie szyby w kominku 0 90 st. daje zagrożenie, że po piwku ktoś zahaczy o nią, stąd koniecznie gilotynowe,

to takie nasze przemyślenia i gusta. podobały nam się panoramy, ale nie znaleźliśmy tak dużej.

Cz.

Jogi 102
04-10-2003, 20:54
Dovre to małe szyby i płytkie palenisko,stad wyciąganie dymu do pomieszczeń. Cechy pozytywne o jakich pisałeś posiadają Hajduk i Spartherm. Podnoszona szyba lub otwierana pozwalają na palenie dekoracyjne jak w kominku klasycznym. Automatyczny szyber to normalka we wkładach tych firm.

04-10-2003, 22:08
qrcze,
a ten dovre 2900GDR ma taką wielką szybę :o
chociaż widziałem większe, ale nie było w nich wszystkich funkcji, na których nam zależało, widzieliśmy Hajduka i Sparta, ale wystarczyła minuta, aby pójść szukać dalej.
To są gusta, a o gustach się nie powinno rozmawiać.
Stąd wyżej napisałem, najlepiej pooglądać samemu w salonach, a wcześniej wypisać co jest instotne we wkładzie dla każdego z Was i pytać, pytać i negocjować.

Chcieliśmy jak najmniej głęboki kominek, ze względu na planowany układ umeblowania, ale średnio nam się udało, gdyż nie są tak mało głębokie !

Jak widać każda sroczka swój ogonek chwali :wink:

Cz.

Teska
05-10-2003, 09:56
ja tez ogladałam hajduka....tak o gustach sie nie rozmawia zgadzam sie....



zakupiłam Jotula Panorame...

Teska
05-10-2003, 09:58
MAJO


czy wkładasz tam kłody :lol: :lol: 50 cm??? tak własnie rąbiemy drzewo- kłody 48 cm ( Grab)

Efcia
05-10-2003, 10:54
Witaj!

My też mieliśmy ten sam problem, tzn. już na etapie budowy zrobiliśmy rozprowadzeniem ciepła do 2-ch pokoi na górze, podobnie jak Ty mamy na parterze podłogówkę (wodne, Virsbo),a u góry konwektory.

Kominka nie mamy do tej pory, bo np. mimo bardzo mroźnych ostatnich świąt Bożego Narodzenia w chałupie było b. ciepło.

W tym roku postanowiliśmy zamiast kominka zainstalować kozę, czyli piecyk wolnostojący. Machnęliśmy ręka na rozprowadzenia, zakryjemy wyloty płytą k-g. Natomiast koza jest przeciętnie (licząc z robocizną i materiałami) ok. 1/4 -tej cenowo tego, co kominek (!!!). No i odpada Ci "mokra robota" typu kucie, zalewanie, murowanie, fugowanie itp.

Kominek poza tym jest łatwo sp.. przyć przy instalowaniu, która w wypadku kozy jest niezmiernie prosta. Efekt jest ten sam: grzanie, żywy ogień, szybkość rozpalania itp. Zdecydowaliśmy się na model Dovre, żeliwo malowane na kolor ecru - naprawdę śliczne, jest do obejrzenia w Konstancinie (Wa-wa ) Kominki-Michalski.

Jeden minus kozy, a raczej dwa: 1) nie rozprowadzisz ciepła do innych pomieszczeń (my mamy dół praktycznie cały otwarty, więc to nam nie robi), 2) koza grzeje "całą sobą", więc jeśli masz małe dzieci, dużego psa itp. to jest RYZYKO oparzenia się (przy czym koza Dovre jest dość dobrze wyłożona szamotem).

Znajomi też mają kozę zamiast kominka i mówią, że w domu jednorodzinnym z pełną instalacją grzewczą i dobrze izolowanym kominek to zbędne wydawanie pieniędzy.

Jeden tylko argument przemawiałby w moim rozumieniu za kominkiem, mianowicie gdyby to było GŁÓWNE źródło ogrzewania domu, a np. grzejniki elektryczne czy wodne tylko na 'dogrzanie".

Wybór jak widzisz jest przeogromny, decyzja - Twoja :D. Co do kominków, wkładów i kóz: generalnie ufam tym narodom, które wykorzystują kominki, kozy itp. do grzania, a nie ozdoby: tak więc norweski, ale nie francuski. Poza tym słyszałam (niesprawdzone), że tańsze modele wkładów są z żeliwa z chińskich rud, natomiast norweskie - ze szwedzkich (przypominam więc, że złoża Kiruna, Galivare i okolice to jedne z najlepszych rud na świecie pod względem zawartości żelaza, podczas gdy chińskie bywają promieniotwórcze).


Acha, czy nie zapomnieliście: NIE WOLNO stawiać kominka (obciążenia!) na grzewczej instalacji podłogowej. Jesli więc wszędzie na parterze macie pod posadzką instalacje to pożegnaj się bez żalu z kominkiem. Gdybyś chciała, dam Ci namiary na "kozowe" firmy i ekspozycje w wa-wie - np. na Bartyckiej jest tego przynajmniej 6-7 stoisk.

Pozdros - E.

05-10-2003, 13:26
Efcia aPOLSKIE kominki to z jakich rud szwedzkich czy chińskich?? Teza o wpływie kraju pochodzenia na efektywność pracy kominka jest bardzo ciekawa... Te od ruskich są najlepsze bo tam zima tylko przez 10 miesiecy a potem lato i lato.... Akurat wkłady Dovre to raczej nie z Norwegii Jotul pisze wyrażnie "jedyne wkłady produkowane w NORWEGII to Jotul" . W reklamie Dovre mentnie tłumaczą że Dovre to pasmo górskie na północy....

Longinus
05-10-2003, 14:56
Wielka szyba w Dovre ?? Wielka szyba to np.Spartherm B 105 cmx52 lub hajduk Goliat 120 cm. podnoszone naturalnie. W Sparthermach szyby mają po 80 cm wysokości i kilka kształtów np. o promieniu 410 mm . Dovre to w tym zestawieniu to liliput !! Dovre prucz mitu o zaletach " NORWESKICH" wkładach niczym nie jest lepszy od średniej klasy wkładów FRANCUSKICH . Skrecany , cienki , a w najnowszych wersjach wykładany szamotem [ ciekawe dlaczego ? "...] Modele niepasują budowajeden do drugiego, tak jakby ciagle eksperymentowano jak budować wkład kominkowy... Tu Spartherm ma przewage jednolity pszemyslana budowa zawsze tejsamej klasy materiały bez "super okazji" solidnie i z głowa po szwabsku, Takie sobie AUDI wsród kominków..

Szadam
05-10-2003, 17:13
Po perwsze cieszy mnie, że nie tylko ja z żoncią mamy problemy z wyborem wkładu. A w zasadzie mieliśmy, bo po wizycie w czwartek w kilku salonach i salonikach zdecydowaliśmysię na najprostrzego Tarnawę . Nie całe 2000zł. Wygląda bardzo solidnie. I jeszcze jedno obecnie na te wkłady trzeba czekać nawet do 6 tygodni. Z powietrza się to nie wzięło.

majo
06-10-2003, 08:51
witam

wkładam kłody 50 cm
przez ostatnia sobotę i niedzielę paliłem już tak na "ostro" choć wiadomo, że to jeszcze nie zima i nie ma ujemnych temperatur i po chwilach zwątpienia z wcześniejszych krókich paleń i w wyniku doświadczeń, których dzięki nim nabyłem stałem się szczęśliwym użytkownikiem Jotula :) - wiem że w moim domu może i będzxie ciepło

wiaterek
06-10-2003, 09:54
Witam,
A ja skorzystałem z rady Richie'go, napisałem na priva do Foresta - Wielkiego Guru od koinków jak twierdzi Richie - i dzęki niemu mam trochę jaśniej w głowie po tych maratonach po sklepikach , marketach i in. Polecam, Forest jest łebski i konkretny.
Wit

Bećka
07-10-2003, 12:08
Dzięki wszystkim za wypowiedzi, ale chyba tak jak MAJO kupię wkład Jotula 510. Myślę, że mają chyba największe doświadczenie w kominkach.
Mam nadzieję :lol:


Bećka

Teska
07-10-2003, 13:00
Bećka ja tez tak pomyslałam i jestem posiadaczem Jotula panoramy 18 , tez mam nadzieje ze bedzie umnie w domku ciepełko, i ze dobrze wybrałam

majo
07-10-2003, 14:02
:)

a może stworzymy fan kluby poszczególnych modeli kominków

pozdrawiam Teske

Cap
07-10-2003, 16:33
a ja się zastanawiam nad kominkiem z płaszczem wodnym.Tylko nie wiem czy kupić wkład LECHMY czy CTM. Ma ktoś jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam,

wiaterek
07-10-2003, 16:40
Wczoraj widziałem się z Forestem, zdecydowałem się na Tarnawę 14K. On chyba jeszcze o tym nie wie, ale jśli będzie przeglądał forum to się dowie,he, he. a tak na poważnie to zadzwnię.
Pozdr, Wit

Karol N.
07-10-2003, 18:08
Wielka szyba w Dovre ?? Wielka szyba to np.Spartherm B 105 cmx52 lub hajduk Goliat 120 cm. podnoszone naturalnie. W Sparthermach szyby mają po 80 cm wysokości i kilka kształtów np. o promieniu 410 mm . Dovre to w tym zestawieniu to liliput !! Dovre prucz mitu o zaletach " NORWESKICH" wkładach niczym nie jest lepszy od średniej klasy wkładów FRANCUSKICH . Skrecany , cienki , a w najnowszych wersjach wykładany szamotem [ ciekawe dlaczego ? "...] Modele niepasują budowajeden do drugiego, tak jakby ciagle eksperymentowano jak budować wkład kominkowy... Tu Spartherm ma przewage jednolity pszemyslana budowa zawsze tejsamej klasy materiały bez "super okazji" solidnie i z głowa po szwabsku, Takie sobie AUDI wsród kominków..

Proponuje kliknac na link: http://www.dovre.pl/

O co tu chodzi?
Pozdrowienia Karol N.
[/b]

07-10-2003, 18:35
są dwa wyjścia, o których słyszałem ( czytałem ):
1. na tym forum, iż przedstawiciele Jotula uprawiając nieuczciwą konkurencję, założyli stronę z domeną dovre, podlinkowaną do strony jotula,

2. marka dovre i/lub fabvryka został kupiony przez jotula, podobnie jak saunier duval znalazł się w grupie vaillanta,

ale może niepotrzebnie powtarzam plotki ...

Cz.

08-10-2003, 09:40
klikjąc na link podany przez Karola N. wskakuje Jutul - Cz. miał chyba rację. Co do norweskich wkładów to słyszałem też opinię, że są "lane" we Francji lub Hiszpanii w/g projektów Norwegów; z drugiej strony skoro u nas odlewają kominki to dlaczego nie w Norwegii? Ochrona środowiska? Odlewać gdzie indziej, testować u siebie? nielogiczne! Choć u mnie jest firma, która produkuje dla Siemensa tostery....
Pozdr. Wit

Forest-Natura
08-10-2003, 18:59
Witam.
Ten, kto był w jakimkolwiek skandynawskim kraju od razu odpowie na to pytanie.
Różnica w cenach (w tym i robocizny) jest na tyle duża iż opłaca się produkcję przenosić do innych krajów, zachowując u siebie administrację i działy projektowe (nie tyczy się to tylko wkładów kominkowych).
Pozdrawiam.

Bećka
09-10-2003, 07:56
A ja chyba wezmę jednak wkład Jotula - Panorama 18 tak jak Teska, jest naprawdę bardzo ładny, duży i napewno będzie dawał dużo ciepła

Bećka
:lol: :roll:

09-10-2003, 21:12
Norweski wkład z Wietnamu ? Dobre !

Teska
10-10-2003, 07:43
Majo, Bećka pozdrawiam i miłego dnia :lol:

12-10-2003, 08:11
Teska lider forum to "śmieciara" najwiecej wpisów tylo co z trescia?

dżon
12-10-2003, 11:27
Ja również z przykrością stwierdzam, że Teska lubi "być" w każdym wątku.

23-10-2003, 06:58
Wkład Tarnawa 14 kW RETRO Brąz - nowy z wystawy - 046 857 82 17 .

pik33
23-10-2003, 09:41
Kupiłem w końcu 16 kW, a nie 14 - tarnawę. Wygląda na to że będę zadowolony z tego wkładu. Mogę się zapisywać do fan klubu tarnawy.. ;)

Bećka
23-10-2003, 10:48
Dzięki za wszystkie opinie :P

Ja jednak zostanę przy wkładzie Jotula, wprawdzie nie Panorama, a Harmony, ale tylko ze względu na to że nie odpowiada mi otwieranie w tą stronę. Do wiadomości dla chętnych mogę powiedzieć że do końca października jest promocja w jotulu na dużą Panoramę i dużą Harmony.
Co do tarnawy to poza ceną nic szczególnego (moje zdanie) mała, źle się otwiera, ale podobno też długo trzyma żar.
Ja chcę żeby mój kominek był duży i dobry :wink:
Myślę że Harmony spełnia te warunki :D

Bećka

pik33
23-10-2003, 12:18
Która tarnawa mała, która duża...;) 18 kW z płaską szybą wydawala mi się wręcz za duża do moich potrzb i pokoju. Chciałem kupić 14 kW, tą naprawdę malutką a w końcu los sprawił (na 14 musiałbym czekać do listopada a 16 była od ręki) że mam 16.

Bećka
23-10-2003, 13:49
[quote="pik33"]Która tarnawa mała, która duża...;)

ja już nie chcę wnikać dalej bo mam już dosyć chodzenia i oglądania. Każdy wkład ma + i - . Podobają mi się francuzy ale jedni je zachwalają, a są tez tacy co wręcz odradzają. Myślę że nie ja pierwsza i nie ostatnia mam problem z wyborem wkładu. Ja potrzebuje wkład, który będzie dobrze grzał, bo mam zamiar rozprowadzić ciepło do innych pomieszczeń więc nie mogę kupić wkładu tylko do ozdoby (dlatego nie kupuję francuza), ale jak ktoś chce tylko do ozdobnego grzania to polecam francuza- ładny, duży, tani :wink:

Bećka

23-10-2003, 18:02
A Ja mam Tarnawe od reki.... 18 kW ...

Bećka
24-10-2003, 07:17
ale mi zakręciliście w głowie. Dzisiaj pojadę i jeszcze raz pooglądam tą tarnawę :roll:

Bećka

KrzysiekS
24-10-2003, 08:05
Ja tez mam problem Jotul Panorama 18 czy Hajduk Volcano ? Moc ta sama, roznica w cenie 1500 zł, ale chodzi mi przede wszystkim o trwalosc, ekomicznosc i estetyke. Dzisiaj pojade porownac te wklady. A jaki Wy macie spostrzezenia odnosnie tych wkladow.

Przy wkladach zeliwnych obawiam sie, że mogą pekac, przy stalowych, ze z szamotem tez cos sie moze dziac. Przy Jotulu szyba w razie jej stluczenia moze byc b. droga. Co o tym sądzicie?

m_arek
24-10-2003, 08:48
Mam Panoramę Jotula,suche drewno i najmniejszych zastrzeżeń.Trzyma żar kilkanaście godzin,ogrzewa cały dom.A co do szyby,to koszt wynosi ok 750 zł,niemało,ale ile razy planujesz ją rozbić? To są wypadki sporadyczne.Poza tym wiadomo,że jeśli coś jest droższe to jest lepsze,lepiej raz zapłacić wiecej,niż kupować drugi raz.Jest jeszcze estetyka,porównaj Jotule z Tarnawą-będziesz patrzył na wkład każdego dnia przez ładnych parę lat,a Tarnawa przypomina z wyglądu Zaporożca.1500 zł różnicy nie powali Cię na kolana.....
Pozdrawiam

pik33
24-10-2003, 11:53
Nie wiem co macie do estetyki tarnawy, zwłaszcza że po obudowaniu widać głównie obudowę, w której w jakimś obramowaniu znajdują się drzwi z szybką, a za nimi ogień....
Poza tym jest w czym wybrać: płaska, prostokątna, dzielona a nawet panorama, szara, czarna... jest tego kilkanaście różnych modeli

Jeszcze jedno. Oglądając różne wkłady widziałem mnóstwo części i śrub, podczas gdy tarnawa to jeden odlew, w środku blacha i "płotek", pod spodem dwie blaszki do regulacji przepływu powietrza... z przodu drzwi z szybką i to już wszystko.
Czasem jeszcze popielnik.
A wiadomo - im mniej części tym mniej ich może się popsuć.

KrzysiekS
24-10-2003, 12:06
Wydaje mi sie, że wsrod tych wkładow o wyborze decydują coraz bardziej subiektywne przekonania. U mnie chyba tez tak bedzie.

Bećka
24-10-2003, 16:57
słuchajcie mówcie co chcecie ale Jotul do Tarnawy nie ma się ni jak.
Jotul:
-ładny, czrny, gładki - klasa
tarnawa:
-szro-bura, chropowata, mała
wizualnie bez dwóch zdań Jotul 100 razy ładniejszy, więc zostaje kwestia ceny :roll:

ale chyba jednak kupię jotula Harmony

Bećka 8)

24-10-2003, 18:35
Tarnawa chropowata?? To jeden z najgładszych odlewów we wkładach jakie ogladałem.

jarator
24-10-2003, 21:57
Tak jest kup Jotula bo jest Mercsdesem w klasie kominkow,a potem zastanow sie za co go zabudujesz.

KrzysiekS
27-10-2003, 08:39
Becka,
moze porownywales małą tarnawe z duzym jotulem.

Ja zdecydowalem sie na duzą tarnawe 18 KW, odpowiada wielkoscią duzemu jotulowi. Jest moim zdaniem solindiejsza, wazy 230 kg, to jeden szczelny odlew, gladki tak, że szyba sie nawet zasysa do obudowy, jest na nią 10 lat gwarancji. Szyba plaska, taka pasuje mi do salonu.

Gladki porządny odlew, idealnie dopasowane drzwiczki z szybą.

Po porownaniu jotul czy inny wklad zdecydowalem sie na tarnawe. Wielkosc szyb jest podobna, a cela reszta bedzie i tak obudowana.

Mojej zonie tarnawa jeszcze bardziej sie podoba, zresztą to b. solidny wklad do ciąglego grzania.

W salonie w ktorym są sprzedawane rozne wklady, poinformowano mnie, że w zasadzie tarnawa zaczyna u nich wypierac jotula.

O efektach grzania poinformuje was za miesiąc, albo lepiej na wiosne. Ten wklad to moje jedyne grzanie tej zimy, gaz ziemny doprowadzą mi dopiero na wiosne.

skalin
27-10-2003, 10:34
Dla Cap-a: ja mam lechme jest OK tylko jeden drobiazg dla wkładu 24kw (taki mam - pryzma) musisz miec ponad 6 m dobrego komina. Wkład jest potężny i około 10 godzin trzyma żar nawt na brykiecie z trocin - rano dokładam nastepne brykiety i pali sie dalej (przy domknietym wlocie powietrza) ogrzewam około 250m2 domu przy takiej pogodzie jak ostatnio - na wkładzie cały czas ok 50oC w domq 20-22. Podejrzewam że w prawdziwą zimę będzie to mniejszy czas :(.

Lukins
27-10-2003, 11:20
Ja! Ja kupiłem Jotula Harmony 18!

A tak na poważnie, w sobotę (przedwczoraj) go montowali, na razie działa :lol: . Wybrałem harmona, bo zaj.... jest rozwiązane otwieranie drzwiczek - po prostu składają się na boki. Liczę, że ten patent nie rozszczelni się zbyt szybko - sprzedawca mówił, że sama taśma gdzieś po 2-3 latach, a jej koszt to ok. 20 zł/m. Przeżyję :wink: Drugim bajerem jest to, że ma wkładkę grillową - być może inne też to mają, nie dyskryminuję, jedynie stwierdzam fakt. No i zadziałała magia Norwegii (ależ jestem podatny na sugestię :oops: ) - tam chyba wiedzą, jak się robi piece? Cena powalająca, fakt, z rozprowadzeniem ciepła 9k. No, ale... Mam dom, a nie mieszkanie, i chcę by w nim było ciepło.

28-10-2003, 18:56
To ładny wkład ale działa magia NORWESKICH piecy...Jak dostanie ognia to te skladane drzwiczki lubi zablokowac...

Man
29-10-2003, 13:21
Możecie polecić mi dobrego wykonawcę kominków, najlepiej zarazem dostawcę wkładów Hajduka. W-wa i okolice.

31-10-2003, 12:11
Kominki Bielawski Żabia Wola za Nadarzynem . Zabudowali Hajduka dwa lata temu i jest OK . Ceny jak u producenta tylko dostawa darmowa . Polecam tel 046 8578217 .

Lukins
31-10-2003, 14:30
No i jestem po pierwszym ostrym "hajcowaniu". Drzwiczki się nie blokowały, dym też w zasadzie przy otwartych drzwiczkach, nie leciał do domu. Zdarzyło mu się parę razy "pyknąć", ale chyba dlatego, że mocno rozpaliłem i było dużo "mięcha" w palenisku (czytaj: drewna). Ale nawet, ten zapach... Mmmmm... Uwielbiam zapach palonego drewna (bynajmniej nie więźby mojego domu! :wink: )

Aha, szyby się okopciły (samoczyszczące! I z opływem powietrza!), ale jeszcze to opanuję. Koszt szyb niewielki (to w kontekście wątku o Panoramie, gdzie szyba rzeczywiście kosztuje ok. 0,8k PLN), gdyby coś im się miało stać, ale liczę, że nie okalczę mojej "harmoszki". No i po dywagacjach forumowiczów na temat Tarnawa-Jotul, przyjrzałem mu się bliska - jest piękny...

michalus
31-10-2003, 17:20
A ja zdecydowalem się na Tarnawę, maja nowy model z półokrągłą szyba . Mnie sie bardzo podoba i pare groszy zostanie w kieszeni :lol:
Chciałbym mieć Mercedesa ale mnie nie stać :P

Aura
31-10-2003, 18:54
Hajduka kupiliśmy w tej Żabiej Woli dwa lata temu , obudowe z klinkieru i drugi raz kupilibyśmy Hajduka i z ich wykonaniem. W samej ŻW jest kilka firm budujących kominki ,naszych wykonawców polecili znajomi.

Joy1
01-11-2003, 10:15
Czy znajdzie się osoba na forum, która użytkuje kasetę FONDIS F50 ECO.
Czytam i jakoś nie mogę nic na ten temat znaleźć. Czy ta firma jest przez kogoś z Was znana? Podobno jest to mały Merc. a jakoś nic o nim nie słychać. Poszukuję opini na w/w temat. Pozdr. :o

01-11-2003, 17:43
Kasety Fondis są "100% szczelności" tzn. jak zamykasz drzwiczki to i szyber automatycznie. Efekt? Napal kilka razy smolistym drewnem i ZERO odbioru spalin, ten szyber jest spasowany zaciasno . Cała kaseta to jedna blacha bez jakichkolwiek okładzin ścianek jak np Sparther czy Hajduk. Jest kilka lepszych pomysłów jak zrobic wklad kominkowy.

Zdun Darek B
17-11-2003, 17:09
Nowe wkłady na rynku to BRUNNER... Nr 1 w niemczech [ podobno] Cena? Jak za niemiecki wkład. Bardzo ciekawa konstrukcja windy z gumowym odbojem . Ciekawe szyby ze "szronem" na bokach. Najciekawsze są ceramiczne pierścienie nad wkladem do dopalania spalin i kumulacji ciepła,jest to opcja zawsze zamienna z żeliwem lub stala. Oj robi sie EUROPA.....

25-11-2003, 10:48
Co do innych wkładów niech inni się wypowiedzą ale jeśli chodzi o tarnawę, to www.tarnawa.com.pl, tam jest mail - [email protected], posłałem na tego maila zapytanie i przysłali mi listę dystrybutorów.\

Może ktos zna nowy adres TARNAWY bo ten nie chodzi

sakus
25-11-2003, 11:02
spróbuj [email protected]

SIWY DTP
25-11-2003, 11:34
MAM zamiar kupić wkład kominkowy. Moim zamiarem jest dogrzewanie domu 150 m użytkowych. Jakš firmę polecacie. Czy słyszeliœcie coœ o firmie HALMAT z kielc. Firma GABO LES FOYERS tez jest w miarę tanbia 1399 zł. za 14 KW, A ile wogóle kosztuje TARNAWA, bo nigdzie nie moge znaleŸć cen. :evil: :D :-?

brachol
25-11-2003, 13:12
witam czy Tarnawa robi kominki z plaszczem wodnym?

EdziaPa
25-11-2003, 14:46
My zdecydowalismy sie na kominek firmy Supra, model Emeraude.Pali sie w nim dobrze, nie mamy problemów. Tak wiec, Bećka zajrzyj na ich strone www i odwiedz sklep. Nie oszczedzaj na wkładzie, bo to inwestycja na lata i musi byc trafiona.Pozdrawiam

Zdun Darek B
26-11-2003, 16:06
Tarnava w płaszczu wodnym??? Raczej nie.....

01-12-2003, 06:46
Sprzedam Tarnave PZPOS 18 kW - prosta szyba - tel.046 8578217.

m_arcin
04-12-2003, 08:37
Ja mam wkład DOVRE CT2100 (prosta szyba 4-12 kW)
Norweski wkład ale produkują go podobno w Czechach.
Uważam że powinno się wybierać wkład w zależności od tego do czego ma służyć. Jeśli chce się tylko "przepalać" to nie ma co się życać jeśli jednak chce się ogrzać dom to powinno się trochę poszperać. Spartherm i Hajduk wyłożone są szamotem i są pospawane z blachy więc tżeba uważać przy wkładaniu drewna aby nie uderzyć w okładzinę bo może pęknąć. Tłumaczenie sprzedawcy że kosztuje tylko 500 zł jakoś mnie nie przekonało.
A jak ma wkład grzać w dużej mierze zależy od dbudowy i staranności jej wykonania
pozdrawiam

Jayer
06-12-2003, 23:52
Mysmy sie zdecydowali (no prawie) na cos zupelnie innego niz zwyczajowy wklad kominkowy.
Mianowicie zamierzamy zaopatrzyc sie w kominek na biopaliwa, a konkretnie na pellety. Cos takiego robia w Kanadzie http://www.enviro-fire.com/en/Products/Pellet/Brochure/Page_2.php. Nasz model to 3BFI. Wbudowana ma juz turbine do rozprowadzania powietrza. Obecnie jestem na etapie przeprowadzania dokladnego wywiadu technicznego u producenta.
Dla lubiacych kominek w salonie i wygode w uzytkowaniu, szczerze polecam.

anka5
07-12-2003, 22:33
Rzeczywiscie w sprawie wkladow , kazdy ma cos do powiedzenia , ja tez jestem na etapie wybierania wkladu i tez mam dylemat. Zdecydowalismy sie juz z mezem prawie na Tarnawe a tu znowu slychac opinie , ze te 10 lat gwarancji to moze byc i nie byc np : w przypadku likwidacji firmy i powolania nowej , czy ktos o tym pomyslal ? Ciekawa jestem ile lat te wklady sa juz na rynku ? Co sie stanie w przypadku pęknięcia monolitu , trzeba wymieniac caly wklad .Acha czy ktos ma u siebie wklad Godina , kominkarz ktory ma nam robic kominek goraco nam go poleca .Pozdrawiam wszystkich