PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja kanalizacyjna i wodna



Krychlis
24-07-2008, 08:23
zamierzam zrobić przepusty pod kanalizację i wodę i mam kilka pytań i wątpliwości:
1) mam mieć szambo, wiem gdzie mam być zlokalizowane, ale nie wiem na jakiej wysokości będzie wejście rury kanalizacyjnej, więc teraz pytanie na jakiej wysokości powinna wychodzić ze ściany fundamentowej rura kanalizacyjna, aby zachowując odpowiedni spadek trafiła do wejścia do szamba? czy 40 cm (wys. od dolnej ścianki rury kanalizacyjnej przy wyjściu ze ściany fund.) będzie ok.?
2) czy rura kanalizacyjna i instalacji wody przy przejściu przez ścianę powinna być w tulei ochronnej, czyli w kawałku takiej samej rury, ale o większej średnicy?
a) jeśli tak, to o ile większa ma być średnica tej tulei?
b) czy dł. tej tulei ma być równa gr. ściany fund. czyli 24 cm?
c) luz pomiędzy rurą kanalizacyjną, inst. wody a tuleją mam wypełnić dokładnie pianką poliuretanową, a same brzegi z zewnątrz i wewnątrz ściany zaprawą cementową?
d) ile ma wystawać rura kanalizacyjna w danym pomieszczeniu, licząc od powierzchni chudego betonu, tak aby spokojnie starczyło na podłączenie danego urządzenia? czy później taką rurę mogę spokojnie odciąć, jeśli będzie za długa??
e) na kilku zdjęciach z dzienników budów na naszym ulubionym forum widziałem, że część ludzi już w pomieszczeniach ma rury kanalizacyjne pomarańczowe, a dopiero ta, która wychodzi do góry do pomieszczenia jest szara, a na części zdjęć, rury od samego przejścia przez ściany fundamentowe były szare (czyli z przeznaczeniem do inst. wewn.), które podejście jest prawidłowe???
3) inst. wody na zewnątrz chce położyć na głębokości 1,5 m, czy w takiej sytuacji powinna być jakoś ocieplona? gł. przemarzania gruntu na moim terenie to 1-1,2 m?
4) rury z jakiego materiału i jakiej średnicy polecacie do instalacji wody??

z góry dziękuję za pomoc

Trociu
24-07-2008, 10:16
1) mam mieć szambo, wiem gdzie mam być zlokalizowane, ale nie wiem na jakiej wysokości będzie wejście rury kanalizacyjnej, więc teraz pytanie na jakiej wysokości powinna wychodzić ze ściany fundamentowej rura kanalizacyjna, aby zachowując odpowiedni spadek trafiła do wejścia do szamba? czy 40 cm (wys. od dolnej ścianki rury kanalizacyjnej przy wyjściu ze ściany fund.) będzie ok.?Przelicz to sobie zachowując wszelkie konieczne spadki. Zobacz po prostu gdzie masz najdalej położony element "wejścia" kanalizacji pod chudziak, dolicz kilka cm na kolanko, potem spad na długości i będziesz wiedział.
Nie znając nawet projektu to wróżenie z fusów.

U mnie dolna ścianka rury kanalizacyjnej przy wyjściu z fundamentów była 60cm pod ziemia

Trociu
24-07-2008, 10:18
d) ile ma wystawać rura kanalizacyjna w danym pomieszczeniu, licząc od powierzchni chudego betonu, tak aby spokojnie starczyło na podłączenie danego urządzenia? czy później taką rurę mogę spokojnie odciąć, jeśli będzie za długa??
Ile sobie tylko zapragniesz. Zapewne wystająca rura bedzie zakończona kielichem, więc to do niego będziesz wkładał kolejną rurę. U mnie wystawały ponad chudziak kilkanaście cm.

Wszystko też zależy ile cm zajmie Ci styropian i wylewka.

Zró tak, aby kielich wystawał ponad planowany poziom wylewki.

Trociu
24-07-2008, 10:19
3) inst. wody na zewnątrz chce położyć na głębokości 1,5 m, czy w takiej sytuacji powinna być jakoś ocieplona? gł. przemarzania gruntu na moim terenie to 1-1,2 m?

Nie pamietam dokładnie ale w przypadku rur wodnych do poziomu przemarzania trzeba było doliczyć jakiś % więcej i na tej głębokości kłaść rurę. Poszperaj na sieci - znajdziesz - ja znalazłem jakiś czas temu

Trociu
24-07-2008, 10:21
3) inst. wody na zewnątrz chce położyć na głębokości 1,5 m, czy w takiej sytuacji powinna być jakoś ocieplona? gł. przemarzania gruntu na moim terenie to 1-1,2 m?
4) rury z jakiego materiału i jakiej średnicy polecacie do instalacji wody??
A jak mówi projekt przyłącza?

Krychlis
24-07-2008, 10:35
3) inst. wody na zewnątrz chce położyć na głębokości 1,5 m, czy w takiej sytuacji powinna być jakoś ocieplona? gł. przemarzania gruntu na moim terenie to 1-1,2 m?
4) rury z jakiego materiału i jakiej średnicy polecacie do instalacji wody??
A jak mówi projekt przyłącza?

projekt zakłada, że podejście będzie pod samą ławą fundamentową (czyli bez przekuwania się przez ścianę fundamentową: idąc od szamba: wlot rury do szamba na gł. 1,56 m, po 2 metrach dochodzi do ławy i w tym momencie rura jest na gł. 1,52 m (czyli na odcinku 2 m podniosła się o 4 cm), przechodzi pod uwagę, dalej jest kolanko 90 stopni do góry (czy to nie przeszkadza ściekom taki ostry zakręt???), dalej jest chyba trójnik – do góry idzie rura, która kończy się studzienką rewizyjną, a w prawo odchodzi dalsza część kanalizacji (chyba pod kątem 45 stopni), która jest na głębokości 78 cm (cały czas rura fi160), aż całość dochodzi do kolejnych odbiorów tj. pralki (przejście z fi160 na fi75), itp.

Krychlis
24-07-2008, 10:38
3) inst. wody na zewnątrz chce położyć na głębokości 1,5 m, czy w takiej sytuacji powinna być jakoś ocieplona? gł. przemarzania gruntu na moim terenie to 1-1,2 m?
4) rury z jakiego materiału i jakiej średnicy polecacie do instalacji wody??
A jak mówi projekt przyłącza?

projekt zakłada rury z PVC, ale jest z 2001 r., więc pomyślałem, że przez 7 lat wiele się zmieniło, jeśli chodzi o materiał z jakich wykonuje się takie rury

Krychlis
24-07-2008, 10:41
ten wlot na głębokości 1,56 to nie jest do szamba tylko do kanalizacji zewnętrznej, a wlot do szamba, myślę, że musiałby być na gł. ok. 30-40 cm – tak przynajmniej wynika z rysunku zbiornika na szambo, który mam załączony do projektu

Trociu
24-07-2008, 10:57
ten wlot na głębokości 1,56 to nie jest do szamba tylko do kanalizacji zewnętrznej, a wlot do szamba, myślę, że musiałby być na gł. ok. 30-40 cm – tak przynajmniej wynika z rysunku zbiornika na szambo, który mam załączony do projektute 30-40cm to na pewno za płytko. Moim zdaniem wylot kanalizacji z budynku powinien być jeden i iść początkowo do szamba a finalnie do kanalizacji. Ale też 1,56m to raczej za głęboko. Myślę, że z 60cm powinno być ok. Potem dolicz sobie spadek i bedziesz wiedział jak głęboko zrobić szambo

Krychlis
24-07-2008, 11:18
ten wlot na głębokości 1,56 to nie jest do szamba tylko do kanalizacji zewnętrznej, a wlot do szamba, myślę, że musiałby być na gł. ok. 30-40 cm – tak przynajmniej wynika z rysunku zbiornika na szambo, który mam załączony do projektute 30-40cm to na pewno za płytko. Moim zdaniem wylot kanalizacji z budynku powinien być jeden i iść początkowo do szamba a finalnie do kanalizacji. Ale też 1,56m to raczej za głęboko. Myślę, że z 60cm powinno być ok. Potem dolicz sobie spadek i bedziesz wiedział jak głęboko zrobić szambo

rozumiem, że 60 cm dotyczy głębokości na jakiej ma przechodzić rura kanalizacyjna przez ścianę fundamentową??

Trociu
24-07-2008, 11:27
rozumiem, że 60 cm dotyczy głębokości na jakiej ma przechodzić rura kanalizacyjna przez ścianę fundamentową??Dobrze rozumiesz.

Krychlis
24-07-2008, 11:32
rozumiem, że 60 cm dotyczy głębokości na jakiej ma przechodzić rura kanalizacyjna przez ścianę fundamentową??Dobrze rozumiesz.

a możesz mi pomóc, jeśli chodzi o pkt. nr 2 i 4 mojego postu???

Trociu
24-07-2008, 11:34
4) rury z jakiego materiału i jakiej średnicy polecacie do instalacji wody??Moje przyłącze wodne jest zrobione z rury PE niebieskiej o średnicy o ile dobrze pamietam 32. Z tego co widzę po budowach, to te niebieskie rury górują obecnie.

Trociu
24-07-2008, 11:35
2) czy rura kanalizacyjna i instalacji wody przy przejściu przez ścianę powinna być w tulei ochronnej, czyli w kawałku takiej samej rury, ale o większej średnicy?
a) jeśli tak, to o ile większa ma być średnica tej tulei?
b) czy dł. tej tulei ma być równa gr. ściany fund. czyli 24 cm?
c) luz pomiędzy rurą kanalizacyjną, inst. wody a tuleją mam wypełnić dokładnie pianką poliuretanową, a same brzegi z zewnątrz i wewnątrz ściany zaprawą cementową?
Chyba niekoniecznie musi być w otulinie z innej rury, ale ważne, aby nie została na sztywno zamurowana. Rury lubią sobie trochę popracować, więc trzeba im to umożliwić. U mnie była odpowiednia dziura w fundamentach zostawiona i rura została dookoła zapiankowana. Z zewnątrz zostało to obsmarowane czarnym mazidłem - bez zaprawy cementowej.

Krychlis
24-07-2008, 13:05
1) a w którym momencie mam przejść z rur „pomarańczowych” na „szare”??? czy w momencie gdy rura przechodzi przez ścianę fund. i wchodzi do środka to jest to już kan. wew. czyli rury szare? czy też dalej na etapie wyprowadzania rury pod konkretne odbiory, czyli do tego momentu stosować pomarańczowe??
2) mój projekt przewiduje – i słusznie zresztą – rurę wywiewną: czy jest ona naprawdę niezbędna, wiem, że nie wszyscy mają taką rurę i nie narzekają, pytam, ponieważ moja cała kanalizacja znajduje się tylko i wyłącznie na parterze, więc na poddasze musiałbym wyprowadzić cały pion, do którego i tak nic bym nie podłączał… czy nie wystarczą zawory odpowietrzające??

Trociu
24-07-2008, 14:09
2) mój projekt przewiduje – i słusznie zresztą – rurę wywiewną: czy jest ona naprawdę niezbędna, wiem, że nie wszyscy mają taką rurę i nie narzekają, pytam, ponieważ moja cała kanalizacja znajduje się tylko i wyłącznie na parterze, więc na poddasze musiałbym wyprowadzić cały pion, do którego i tak nic bym nie podłączał… czy nie wystarczą zawory odpowietrzające??
Ja na razie mam zamontowane tylko zawory odpowietrzające. Mam dwa- jeden na paretrze schowany w wiatrołapie. Drugi w łazience na górze. Ten na dole nie ma jak wyprowadzić ponad dach, więc pewnie tak zostanie. Ten w łazience na górze na razie mam wyciągnięty na stryszek a że nie chcę dziurawić dachu to na razie mam tylko zawór

Trociu
24-07-2008, 14:09
1) a w którym momencie mam przejść z rur „pomarańczowych” na „szare”??? czy w momencie gdy rura przechodzi przez ścianę fund. i wchodzi do środka to jest to już kan. wew. czyli rury szare? czy też dalej na etapie wyprowadzania rury pod konkretne odbiory, czyli do tego momentu stosować pomarańczowe??

Poza obrys idzie już różowa. W środku mam częściowo szarą (większa część) - końcówka już idzie w różowej.