PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł gazowy, automatyka pogodowa a kominek



drummer
30-09-2003, 15:55
HEj

Mam mały klopot. Mam piec gazowy z regulatorem pogodowym gdzie temperatura w domu zależy od tej na zewnątrz. Będę robił kominek i nie wiem czy nie powinien być podłączony regulator pokojowy aby piec nie działał gdy jest na dworzu zimno a ja używam kominka i w domciu mam ciepło. Instalator twierdzi że albo pogodówka albo regulator pokojowy?
Czy ktoś z Was ma takie rozwiązanie u siebie. Piec mam Vailanta stojący 2 palnikowy. Pzdr.

nurni
30-09-2003, 18:43
Wydaje mi się, że pokojowy powinien być.
Skąd pogodówka będzie wiedziała, że wewnątrz jest już za zimno.
W droższych pogodówkach jest co prawda czujnik na powrocie wody, ale to jest temp. wody powrotnej anie w pomieszczeniu. Tak więc długo by trwało zestrojenie tego systemu do Twoich potrzeb. Prościej gdy ustawisz sobie na reg. pokojowym temp. jaką chcesz i resztą zajmą się czujniki.

U mojej siostry pracuje piec tylko na pogodówce i moim zdaniem nie jset to praca prawidłowa. Za duże zużycie gazu + za szybka moim zdaniem reakcja pieca na warunki zewnętrze. Czasami wystarczyłoby ruszyć wodę w obiegu a nie od razu zużywać gaz.

Takie mam wątpliwości na gorązo.

mr.moonlight
12-10-2003, 21:15
drummer, pytanie godne kilku dobrych odpowiedzi, o których pojawienie się wnoszę
kominek to znaczące źródło ciepła w domu, szczególnie jeśli rozprowadzić je równomiernie do pomieszczeń. Czy prostsza pogodówka, nie badająca temperatury powrotu ni tepmeratury pomieszczeń nie będzie przegrzewać domu? na moje rozumienie sprawy to tak, chyba, że:
a) zamkną się termostaty i kocioł się wyłączy
b) przełączy się sterowanie kotłem na grzanie nocne, trzeba niestety pamiętać aby wrócić do sterowania automatycznego

Teska
13-10-2003, 08:01
Ja zrezygnowałam z pogodówki, mam regulator pokojowy.
gdy temp w domu spadnie do 19 st, wtedy włacza sie piec...natomiast wszystkie pomieszczenia ma ogrzac kominek.

Teska
13-10-2003, 08:02
mam piec kondensacyjny vitodens 222 :)

pawel_l
13-10-2003, 09:52
Właśnie w układzie z dogrzewaniem kominkiem pogodówka jest niezbędna. Oczywiście z szybkimi zaworami termostatycznymi przy grzejnikach. Jakiś czas temu była na ten temat dyskusja w moim watku (nie pamiętam tytułu- chyba: Pogodówka, pokojówka...)

tom soyer
13-10-2003, 12:16
HEj
Mam mały klopot. Mam piec gazowy z regulatorem pogodowym gdzie temperatura w domu zależy od tej na zewnątrz.
.
pogodowka steruje temperatura zadana kotla a nie bezposrednio temperatura w pomieszczeniu
.

Będę robił kominek i nie wiem czy nie powinien być podłączony regulator pokojowy aby piec nie działał gdy jest na dworzu zimno a ja używam kominka i w domciu mam ciepło.
.
regulator pokojowy nie wykryje ci zmian temperatury na zewnatrz tylko bedzie ja bezposrednio mierzyl w reprezentatywnym (jendym!) pomieszczeniu. jesli bedzie tam gdzie kominek uklad kotlowy bedzie niedogrzewal pomieszen pozostalych. Jesli bedzie w innym pomieszczeniu bedzie tylko posrednio uwzglednial wplyw ciepla z kominka.


Instalator twierdzi że albo pogodówka albo regulator pokojowy?
Czy ktoś z Was ma takie rozwiązanie u siebie. Piec mam Vailanta stojący 2 palnikowy. Pzdr.
bez wzgledu na kociol stosowac mozna oba regulatory lub jeden z nich. chyba ze producent kotla nie produkuje takowego. zawsze jednak wtedy mozna podlaczyc zwykly termostat lub regulator pogodowy zbudowany na zew sterowniku.
o szczeguly dot Vaillanta pytaj VPS

tom soyer
13-10-2003, 12:17
Właśnie w układzie z dogrzewaniem kominkiem pogodówka jest niezbędna.
.
po co?


Oczywiście z szybkimi zaworami termostatycznymi przy grzejnikach.
jakie to sa szybkie zawory termostatyczne?

pawel_l
13-10-2003, 12:30
Właśnie w układzie z dogrzewaniem kominkiem pogodówka jest niezbędna.
.
po co?


Oczywiście z szybkimi zaworami termostatycznymi przy grzejnikach.
jakie to sa szybkie zawory termostatyczne?
O ile pamiętam dyskutowaliśmy juz kiedyś na ten temat i doszliśmy do tzw. konsensusu. Nie chce mi się dyskutować po raz drugi.
A co do zaworów to ma takie Danfoss.

Jasiu
13-10-2003, 14:13
Każdy kocioł (a na pewno zdecydowana większość) mierzy temperature na powrocie i się wyłącza (to funkcja kotła niezależna od zastosowanych regulatorów) jeśli przekroczy zadane maksimum - np.: 70 st.C Jeśli w pomieszczeniach będzie ciełpło wówczas termostaty przy grzejnikach przymkną przepływ i do kotła będzie wracać woda praktycznie nieprzechłodzona, a tym samym kocioł się wyłączy (hmmm... teraz przyszło mi do głowy, że jeśli termostaty przykną grzejniki to wogóle nie będzie przepływu !? :o Czy to nie oznacza, że konieczne jest sprzęgło ?)

Pozatym istnieją systemy sterowania pogodowego z tzw.priorytetem - poza pogodówką jest czujnik pokojowy, który również jest brany pod uwagę. realizacja zapewne są różne - ja nie znam szczegółów bo takowego nie posiadam, a jedynie czytałem o tym.

Ja mam termostat pokojowy (bez pogodówki) i kominek. I działa to bez zastrzeżeń - kocioł się załącza (a w zasadzie się załączy bo jeszcze nie było okazji) gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej określonego minimum.

Pogodówka jest o tyle lepsza, że działa z wyprzedzeniem - "przewiduje" wychłodzenie budynku. Ale IMHO nie ma to większego znaczenia bo w dobrze ocieplonym budynku, dobrze ustawiony kocioł cały czas utrzymuje temperaturę w przedziale 2-3 st.C To znaczy różnica jest na korzyść pogodówki, ale nie tak duża :)