PDA

Zobacz pełną wersję : Kafelkowanie bez tynkowania (bezpośrednio na mur)



Viszna
24-07-2008, 20:25
Witam!
Mam budynek postawiony z Ytong'a murowany na klej + ocieplenie -styropian 15, ściany od wewnątrz są bardzo równe -nierówności na długości 2,5m wynoszą może po 0,5cm (i to tylko w kilku miejscach), w całym domu planuję tynki gipsowe i tu mam pytanie:
Czy jest sens tynkować kotłownię POD kafelki? Tynk w kotłowni kosztował by mnie ~900zł.
Jeżeli można kleić kafelki bezpośrednio na ścianę to jaką metodą? Czy robi się to inaczej niż na tynk?
Kupiłem grunt w płynie Atlasa do powierzchni mocno wsiąkliwych i czy po gruntowaniu od razu kleić kafle czy najpierw jeszcze zagruntować ścianę cienką warstwą kleju? No i jaki klej? Zwykły czy jakiś "specjalny"?

pozdrawiam
Piotr W.

Lookita
24-07-2008, 20:43
U mnie lazienki byly gruntowane klejem pod kafelki i potem klej i kafelki...,bezposrednio na silke i Ytonga.W kotlowni nie dalem kafelkow bo mam ladny ,jak wszedzie tynk i pomalowane farba zmywalna....Oprocz hydroizolacji w miejscu brodzika , wszedzie tam ,gdzie kafle szly tak zrobilismy.Klej-WIM.

beton44
25-07-2008, 06:20
Witam!
Mam budynek postawiony z Ytong'a murowany na klej + ocieplenie -styropian 15, ściany od wewnątrz są bardzo równe -nierówności na długości 2,5m wynoszą może po 0,5cm (i to tylko w kilku miejscach), w całym domu planuję tynki gipsowe i tu mam pytanie:
Czy jest sens tynkować kotłownię POD kafelki? Tynk w kotłowni kosztował by mnie ~900zł.
Jeżeli można kleić kafelki bezpośrednio na ścianę to jaką metodą? Czy robi się to inaczej niż na tynk?
Kupiłem grunt w płynie Atlasa do powierzchni mocno wsiąkliwych i czy po gruntowaniu od razu kleić kafle czy najpierw jeszcze zagruntować ścianę cienką warstwą kleju? No i jaki klej? Zwykły czy jakiś "specjalny"?

pozdrawiam
Piotr W.

Ad czerwone. Przeczytaj instrukcje na butelce/kanistrze
i na worku z klejem gdy już go kupisz....
Klej służy do klejenia nie do gruntowania :-?

a jaki klej - "zwykły" wystarczy raczej...

kafelka
04-08-2008, 14:31
Również mam dom z Ytionga, w łazienkach i kotłowni nie tynkowałam ścian.
Glazurnik na ścianach dał siatkę na klej (podobnie jak na cokole daje się siatkę na klej na styropianie). Następnie po wyschnięciu przyklejał płytki oczywiście na klej :wink: .

mwnn
24-09-2008, 14:58
@ kafelka
Masz może jakieś fotki z tego etapu prac ?
Ja budowałem z BK Solbetu i też się zastanawiam nad sensem tynkowania w pomieszczeniach gdzie będę kładł kafelki.

Pozdrawiam.

sylvo
24-09-2008, 19:46
Jak ściany równe to nie ma sensu tynkować. Najlepiej jednak zaproś glazurnika, który będzie płytki układał i niech on powie czy sobie poradzi na takiej ścianie.

mwnn
24-09-2008, 20:04
glazurnikiem będę ja osobiście :) jutro obadam dokładnie ściany bo na pierwszy rzut oka wyglądają ok. ale co powie poziomica to się okaże.

pzdr.

retrofood
24-09-2008, 21:57
należy także wziąć pod uwagę:
1. ze względu na jednak nierówną powierzchnię wydajność układania bedzie sporo mniejsza;
2. Zużycie kleju bedzie dużo wieksze, bo klej częściowo zastąpi tynk.

kafelka
25-09-2008, 15:15
należy także wziąć pod uwagę:
1. ze względu na jednak nierówną powierzchnię wydajność układania bedzie sporo mniejsza;
2. Zużycie kleju bedzie dużo wieksze, bo klej częściowo zastąpi tynk.

Jednak w sumie koszt siatki na kleju będzie niższy niż tynku, nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie na wysychaniu tynku (jeśli się komuś spieszy) i w efekcie większej łazience :) o grubość tynku.

Fotek muszę poszukać w domu, nie obiecuję, że coś znajdę.

kafelka
25-09-2008, 15:17
Acha , dodam, że to glazurnik zaproponował mi nietynkowanie ścian w łazienkach.

HRABSKA
25-09-2008, 15:56
Śmiało działaj!!

Ze wzgledu na duże wchłanianie wody przez ytonag, gruntowalismy 2 razy , drugi raz przed samym nakładaniemkleju i siatki.

Reszta poszła gładko, róne ściany 8)

mwnn
25-09-2008, 17:44
Dziś obleciałem ściany z poziomicą i muszę stwierdzić, że jest dobrze na tyle, że nie trzeba tynkować. Gdzie niegdzie trzeba będzie jednak podrównać zapawą. Ale na pewno nie dajemy tynków w łazienkach. Zawsze pare złoty w kieszeni :)