PDA

Zobacz pełną wersję : 12 czy 15 cm styropianu?



pik33
30-09-2003, 21:28
No właśnie.

Styropian.
0.035 W/mK

k=0.29 przy 12 cm
0.23 przy 15 cm.

ściana: BK600/24 na grubą spoinę.
k=0.91

Ściana + ocieplenie:

12 cm: k=0.22
15 cm: k=0.19

Straty na przewodnictwo dla salonu przy dt=50K i oknach o k=1.3:
12 cm - 587 W
15 cm - 560 W

A teraz:
styropian 12 jest tańszy o 5 zł za m2 i mogę go mieć już, w tym tygodniu
na 15 cm muszę 2 tygodnie zaczekać, no i jest droższy

Ot i dylemat... chciałem dać 15 cm... a może 12cm starczy? Różnica w stratach na przewodnictwo tylko 4%... na całym domu wyjdzie może 200W przy najgorszych mrozach...

30-09-2003, 21:43
aż sprawdziłem z ciekawości ile to dałoby oszczędności u mnie !
Tzn. te 0,22 i 0,19 W/m^2*K, gdybym miał mieć ...

Rocznie 30 zł.

Ale nie wiem jak ogrzewasz, wentylujesz ile okien itd.

Ale pogląd masz, a decyzja jak zwykle - Twoja.

CZ.

GRom
01-10-2003, 06:54
Ja dałem 12cm, :o , na 15 bym się nie zdecydował. Za dużo kłopotu, nawet z kupnem kołków.

andrzej K.
01-10-2003, 07:23
Niektórzy dają 10 cm i dobrze. Nie dajmy się zwariować. Pewnie że LEPIEJ zamiast 12 cm dać 15, ale zamiast 15 LEPIEJ dać 20, a zamiast 20 - 25. W ten sposób niektórzy robią z salonu kotłownię, bo ogrzewają kominkiem cały dom, zamiast w kotłowni zainstalować po prostu piec na drewno, i wyczyniają różne inne cuda-niewidy dla zaoszczędzenia kilku zł. A znowu w innym miejscu wydają kupę pieniędzy na rozwiązania, które w przyszłości zaoszczędzą im trochę roboty i czasu.

Moim zdaniem w domu trzeba pogodzić ekonomię z funkcjonalnością.

docieplenia
01-10-2003, 07:26
(...)
Moim zdaniem w domu trzeba pogodzić ekonomię z funkcjonalnością.
dobrze powiedziane

haczyk
01-10-2003, 07:46
Ja też bym dała 12cm. W pewnym momencie "polepszanie" przestaje być warte zachodu i nakładów. Ja będę dawać napewno 12cm.

andrzej K.
01-10-2003, 08:19
Czas jakiś temu nawet Murator zalecał 10 cm, twierdząc że dodatkowe 2 cm niewiele zwiększa izolacyjność ściany, nieopłacalnie. Ale jak widać to co dziś w budownictwie jest standardem, później, np. pod wpływem czyjegoś lobbingu :), przestaje nim być. Podobnie było z ociepleniem podłogi na gruncie - 5 cm wystarczało spokojnie, teraz już 10 mało.

01-10-2003, 08:31
Ja miałem taki sam dylemat. Dałem 12 cm. W końcu doszedłem do wniosku że bez przesady.

Bordoś
01-10-2003, 08:32
My ocieplimy 12cm, ale styropianem termolambda z grafitem - efekt jest lepszy niż przy styropianie o gr.15cm a cenowo udało nam się jeszcze kupić go po starych cenach :)

Wowka
01-10-2003, 08:36
Gdzieś granica być musi. Dla mnie tą granicą było także 12 cm.
Dom zbudowany z maxa 29 cm.

HenoK
01-10-2003, 08:45
Czas jakiś temu nawet Murator zalecał 10 cm, twierdząc że dodatkowe 2 cm niewiele zwiększa izolacyjność ściany, nieopłacalnie. Ale jak widać to co dziś w budownictwie jest standardem, później, np. pod wpływem czyjegoś lobbingu :), przestaje nim być. Podobnie było z ociepleniem podłogi na gruncie - 5 cm wystarczało spokojnie, teraz już 10 mało.
To nie jest sprawa lobbingu, tylko zwyczajnego ekonomicznego myślenia.
W tym wypadku akurat łatwo przekalkulować w jakim czasie zwiększone nakłady inwestycyjne zwrócą się w postaci mniejszych opłat za ogrzewanie.
Wraz ze zmianami cen izolacji i energi do ogrzewania zmienia się też obliczona optymalna grubość ocieplenia.

Arek99
01-10-2003, 09:44
pochwalcie się po ile kupowaliście ostatnio styropian FS20, gr.12cm

01-10-2003, 10:57
Wg eksperta muratora w www.muratordom.pl:

10-centymetrowa izolacja termiczna jest wystarczająca do ocieplenia ściany z bloczków z betonu komórkowego grubości 24 cm. Zakładając, że jest murowana z bloczków odmiany 600 i na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną, po ociepleniu będzie miała współczynnik przenikania ciepła U = 0,28 W/(m2*K), czyli mniejszy niż wymaga się od warstwowych ścian zewnętrznych. Nie warto zwiększać grubości warstwy styropianu ponad 10 cm. Wprawdzie izolacja 12-centymetrowa to tylko dodatkowe 3 zł na m2, ale wynikające z tego zyski z oszczędności na ogrzewaniu będą tak niewielkie, że inwestycja ta zwróciłaby się dopiero po 15 latach"

Znalezione tu:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15511

HenoK
01-10-2003, 13:43
Wg eksperta muratora w www.muratordom.pl:

10-centymetrowa izolacja termiczna jest wystarczająca do ocieplenia ściany z bloczków z betonu komórkowego grubości 24 cm. Zakładając, że jest murowana z bloczków odmiany 600 i na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną, po ociepleniu będzie miała współczynnik przenikania ciepła U = 0,28 W/(m2*K), czyli mniejszy niż wymaga się od warstwowych ścian zewnętrznych. Nie warto zwiększać grubości warstwy styropianu ponad 10 cm. Wprawdzie izolacja 12-centymetrowa to tylko dodatkowe 3 zł na m2, ale wynikające z tego zyski z oszczędności na ogrzewaniu będą tak niewielkie, że inwestycja ta zwróciłaby się dopiero po 15 latach"

Znalezione tu:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15511
Odpowiedziałem na tą "ekspertyzę" w wątku : Czy styropian 10' wystarczy? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=170862#170862) - zapraszam do lektury :) .

Pearl
01-10-2003, 14:03
remontuję stary budynek, gdzie ściany były budowane z suporexu od wewnątrz i z 1/2 pustaka betonowo-keramzytowego od zewnątrz. Pomiędzy nimi jest jeszcze pozostawiona pusta szczelina. Zdecydowaliśmy się na styropian 8cm z frezem, by nie pogrubiać ścian jeszcze bardziej. Po ociepleniu ich grubość całkowita wyniesie prawie 55cm. Co Wy na to?

Pozdrawiam

Pearl

HenoK
01-10-2003, 18:39
remontuję stary budynek, gdzie ściany były budowane z suporexu od wewnątrz i z 1/2 pustaka betonowo-keramzytowego od zewnątrz. Pomiędzy nimi jest jeszcze pozostawiona pusta szczelina. Zdecydowaliśmy się na styropian 8cm z frezem, by nie pogrubiać ścian jeszcze bardziej. Po ociepleniu ich grubość całkowita wyniesie prawie 55cm. Co Wy na to?

Pozdrawiam

Pearl
Ten styropian chcesz dać na zewnątrz, czy w szczelinę ?

upierdliwy inwestor
01-10-2003, 21:31
ja daję 20cm i myślę że tak trzeba .cena styropianu w budowie całego domu to szczegół . w krajach skandynawskich 20 do 25 cm izolacji to standart.
mieszkam od 7 lat w budynku w którym warstwy izolacji są 20cm i więcej i tego nie załuję .400m.kw za 400zł/miesiąc zimą gaz -
naprawdę warto.

teraz będzie preafa 15cm i 20cm styropian

ptytanie > coś więcej na temat styropianu grafitowego ceny ,producent
itd.

mrtn
01-10-2003, 21:56
Odpowiedziałem na tą "ekspertyzę" w wątku : Czy styropian 10' wystarczy? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=170862#170862) - zapraszam do lektury :) .



W tym samym wątku pojechałem po twojej odpowiedzi. Sorry HenoK -Szanuję Twoje zdanie ale się z nim zupełnie nie zgadzam - nie potrafisz liczyć strat ciepła pomiesczeń.

Szanuję równiez Twoją rewelacyjną liczbę postów, ale po prpstu, bez urazy, zrobiłeś błąd logiczny w wuliczeniach :-(.

01-10-2003, 22:48
zwrot nakładów w ciągu 15 lat na dodatkowe 3 cm grubości styropianu na ocieplenie całego budynku to optymistyczne podejście, u mnie wyszło 18 lat.

Nie można mylić nakładów poniesionych tylko na ścianę ze stratą ciepła całego budynku.
Często większe straty mogą wystąpić na wentylacji lub powierzchni okien.

CZ.

Bartt
02-10-2003, 08:55
tu rozpisałem wszystkie wyliczenia: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=171215#171215 zwrot kosztów po 6-7 latach :)

te 18 wyliczył jakiś lewus

HenoK
02-10-2003, 10:49
W tym samym wątku pojechałem po twojej odpowiedzi. Sorry HenoK -Szanuję Twoje zdanie ale się z nim zupełnie nie zgadzam - nie potrafisz liczyć strat ciepła pomiesczeń.

Szanuję równiez Twoją rewelacyjną liczbę postów, ale po prpstu, bez urazy, zrobiłeś błąd logiczny w wuliczeniach :-(.
mrtn Jeżeli uważasz, że nie potrafię liczyć strat ciepła pomiesczeń, to przedstaw swoje wyliczenia.
Wskaż ten błąd logiczny, który Twoim zdaniem popełniłem.
Więcej na ten temat w wątku Czy styropian 10' wystarczy? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=171365#171365).
W swoich, jak zauważyłem licznych postach staram się pisać na tematy, które znam. Przy 1200 moich wypowiedziach, być może zdażyły się jakieś błędy, jednak z pewnością nie dotyczą one spraw podstawowych, związanych z zawodem, który wykonuje.

02-10-2003, 20:12
Bartt,
ten "lewus" to ja. Dzięki.
Pewnie masz rację co do swoich wyliczeń, ale nie oceniaj kogoś ( nazywaj ) jeśli nie znasz faktów !

u mnie ( teoretycznie stosując się do Twoich parametrów, bo moje są inne ) :
przy U=0,24 ścian zurzycie gazu GZ-50 = 1732 m^3
przy U=0,214 ścian zurzycie gazu GZ-50 = 1708 m^3
( informacyjnie : wymiana powietrza 67% kubatury budynku netto i temp. wew. = 20C )

Różnica 24 m^3 gazu,
1 m^3 gazu GZ-50 = 8,61 kW
24*8,61 = 206,6 kW
cena 1 m^3 gazu GZ-50 = 1,15 zł brutto
czyli 1 kW = 0,1336 zł

206,6 kW * 0,1336 = 27,6 zł
( lub po prostu 24^3 * 1,15 zł = 27,6 zł )

Mam ok. 180 m2 ścian zewnętrznych
gdybym zwiększył grubość o 2 cm, zurzyłbym : 180*0,02 = 3,6 m^3
1 m^3 styropianu kosztuje według Ciebie 140 zł ( raczej teraz więcej )
a więc :
140 zł * 3,6 m^3 = 504 zł
504 zł / 27,6 zł = 18,26 lat !!!

A WIĘC DOKŁADNIE WIEM O CZYM PISZĘ !

Sorki Bartt, ale nie masz racji w moim przypadku.
Ale jeśli zimy będą 2x cięższe to wyjdzie 9 lat :wink:

Cz.

02-10-2003, 22:14
sorry na "zurzycie", oczywiście zużycie !

tak się przejąłem tymi cyferkami, że zapomniałem na chwilę o ortografii.

Cz.

HenoK
03-10-2003, 05:58
Do Cz.
Nie widzę w Twoich wyliczeniach żadnych błędów.
Ja w krytyce artykułu w MuratorDom nie odnosłem się do zwiększenia ocieplenia styropianem o 2cm w każdym przypadku, tylko do konkretnego (ściana 24cm gazobeton + 10cm styropianu) i dla tego przypadku uważam swoje wyliczenia z w pełni uzasadnione (trochę zaniżone są wartości współczynnika U - zakładałem dla styropianu Lambdę=0,045 W/(m*K), chociaż można było bardziej optymistycznie założyć 0,040 W/(m*K), jednak nie zmienia to istoty wyliczenia ).
Można podać jeszcze bardziej skrajne przypadki - np. ścianę o 25cm izolacji i współczynniku U=0,143W/(m2*K) - właśnie projektuję taką trójwarstwową ścianę (pozdrowienia dla Szarusia). Jeżeli w takiej ścianie zwiększymy grubość styropianu do 27cm to uzyskamy U=0,134W/(m2*K). W tym wypadku różnica U jest równa 0,009W/(m2*K) co przy moim poprzednim toku rozumowania daje 4000*24/1000*0,009=0,864 kWh/rok, czyli przy cenie 0,20zł/kWh daje to oszczędność 0,1728 zł/m2.
W takim wypadku zwrot nakładów nastąpi po 0,02*140/0,1728=16,2 latach, zaś przy cenie 0,1336zł/kWh, którą Ty podajesz oszczędność będzie równa 0,864*0,1336=0,1154zł/m2, czyli zwrot nakładów nastąpi po 24,3 latach.
W obliczeniach nie uwzględniam odsetek od włożonego kapitału lub zaciagniętego kredytu, przy uwzględnieniu których okazałoby się pewnie, że takie rozwiązanie wogóle nie ma uzasadnienia ekonomicznego (chyba, ze jednocześnie założymy znaczny wzrost cen energii - czego też nie można wykluczać).
Druga sprawa, że przy tak ciepłych ścianach zbliżamy się już do modelu domu pasywnego, w którym zyski ciepła (od słońca, przebywających w nim ludzi, od gotowania, odzysk ciepłą z wentylacji, itp.) będą zbliżone do strat ciepła przez przegrody i w tym momencie trzeba trochę zmienić sposób kalkulacji.

Bartt
03-10-2003, 08:27
CZ - wybacz lewusa, ale on nie odnosił się do ciebie, a do cytowanego fachowca, który na www.muratordom.pl też wyliczył 18 lat :)
Różnica jest taka, że ty przedstawiłeś szczególny przypadek przemyślanego energetycznie domu, a "lewus" ;) pisał ogólnie do czytających go laików i to mnie wkurzyło na tyle, że rozpisałem wyliczenia.

P.S. U mnie też zwróci się po dłuższym okresie bo planuję rekuperator, GWC i inne udogodnienia, ale przeciętny inwestor o nich nie mysli. Hej

HenoK
03-10-2003, 08:33
CZ - wybacz lewusa, ale on nie odnosił się do ciebie, a do cytowanego fachowca, który na www.muratordom.pl też wyliczył 18 lat :)
Różnica jest taka, że ty przedstawiłeś szczególny przypadek przemyślanego energetycznie domu, a "lewus" ;) pisał ogólnie do czytających go laików i to mnie wkurzyło na tyle, że rozpisałem wyliczenia.

P.S. U mnie też zwróci się po dłuższym okresie bo planuję rekuperator, GWC i inne udogodnienia, ale przeciętny inwestor o nich nie mysli. Hej
"Fachowiec" w http://www.muratordom.pl/logo_budowa.gif (http://www.muratordom.pl/B567D3FF56814176AC2A08D65EEF3F51_BD2C1BBCC5B24A9BB D541F8189C62BD2.htm) pisał o 15 latach zwrotu, a Cz. o 18 latach, stąd chyba słusznie przyjął krytykę do siebie :lol: .
Nadal czekam na odpowiedź z http://www.muratordom.pl/logo_budowa.gif :( .

03-10-2003, 10:30
CZ - wybacz lewusa, ale on nie odnosił się do ciebie, a do cytowanego fachowca, który na www.muratordom.pl też wyliczył 18 lat :)
Różnica jest taka, że ty przedstawiłeś szczególny przypadek przemyślanego energetycznie domu, a "lewus" ;) pisał ogólnie do czytających go laików i to mnie wkurzyło na tyle, że rozpisałem wyliczenia.

P.S. U mnie też zwróci się po dłuższym okresie bo planuję rekuperator, GWC i inne udogodnienia, ale przeciętny inwestor o nich nie mysli. Hej

Ps do PS:
Hej, hej. Przeciętny inwestor właśnie myśli o udogodnieniach. Nie czytasz Forum Muratora? Mając na uwadze ilość Twoich postów to pytanie jest pewnie zbędne - prawda ?
Pzdr.
Rysiek

HenoK
03-10-2003, 10:43
Ps do PS:
Hej, hej. Przeciętny inwestor właśnie myśli o udogodnieniach. Nie czytasz Forum Muratora? Mając na uwadze ilość Twoich postów to pytanie jest pewnie zbędne - prawda ?
Pzdr.
Rysiek
Rysiek.
Pomyłka - na Forum nie ma przeciętnych inwestorów.
Każdy to nieprzeciętna osobowość.

RomanP
03-10-2003, 11:08
Gdy w 1995 roku remontowałem dom dając 15 cm styropianu od północy i 10 cm na pozostałych ścianach, pod dom przychodziły „wycieczki”. Udowodniono mi, że „5 cm w zupełności wystarczy”. Teraz sąsiad chodzi i myśli jak dołożyć do swoich 4 cm kolejne 6 bo „10 cm w zupełności starczy” Jeśli nie to „będę musiał zrezygnować z palenia gazem i przejść na miałowca”. Wtedy zaoszczędził kilkaset złotych, teraz wyda kilkanaście tysięcy. Ja w swoim nowym domu będę ocieplał według norm domu trzylitrowego (trzy litry oleju na m kw pow grzanej). Teraz mnie na to stać, potem nie będę się zastanawiał lekarstwa czy też grzanie domu. I mnie czeka bowiem „dostatnia” emerytura. A w domu mam zamiar pomieszkać trochę dłużej niż 15 lat. Jak Bozia da.

03-10-2003, 11:23
jasne,

nie biorę tego do siebie,
czytam forum i odzywam się jeśli mam coś do powiedzenia, a nie po to aby bić pianę. W końcu skoro korzystam z mądrości i doświadczenia innych, to wnoszę czasem swoje skromne conieco !

Jeszcz raz wychodzi, że to co dobre dla jednych, jest nie do przyjęcia dla innych.

Cz.

P.S.

Q&&ze &hyb@ $ię z@&eje$t&uję

pik33
03-10-2003, 14:10
Zamówiłem 12 cm. Nie będę czekał na 15 skoro różnica na salonie wynosi 30W. Przy 25 - stopniowym mrozie.

W owym salonie ponad 60% ciepła wycieknie przez okna, niestety. I to jeśli chodzi o przewodnictwo. No i nie liczyłem w ogóle strat wentylacyjnych.

Ot, chętnie bym dał te 15, ale nie ma pod ręką takiego styropianu, a ocieplać trzeba już. Koszt dodatkowy byłby rzędu 1000 złotych.

Wniosek jeszcze jeden: jeśli już wstawiać 15..20 cm styropianu, to i okna trzeba wstawić takie, żeby miały k znacząco mniejszy niż 1, bo inaczej to rzeczywiście kożuch do bosych nóg.

Faktem jest też, że do niedawna sprzedawali okna o k=2.9...

Teska
03-10-2003, 18:03
Ja ociepliłam 15 , wiem ze warto było poczekac na te 15 cm

03-10-2003, 21:00
[quote="pik33"]Zamówiłem 12 cm. Nie będę czekał na 15 skoro różnica na salonie wynosi 30W. ... quote]

ot i cała prawda na budowie,
często rozważamy miesiącami co lepsze, a przyjdzie co do czego, to robi się jaki materiał jest dostępny lub co majster powie !

no chyba, że się robi samemu i ma się kuuuupę czasu, ale czas też kosztuje.

Cz.

pik33
03-10-2003, 21:23
Niestety, tak jest. Trzeba polubić to, co jest i to, na co są pieniądze.
---
I inne doświadczenie. Realizuje się pierwotny "fajny" plan, po którego realizacji okazuje się, że jest to ot, takie sobie i tylko wydało się kupę forsy.
---
Gdybym zaczynał dziś - tradycja, i jeszcze raz tradycja, najprostsze i najtańsze rozwiązania... a z tymi ultra systememi niech sobie idą gdzieś.

03-10-2003, 21:40
zaczynam "zamykać dom" i z tego punktu widzenia tak myślę,

mimo wielu starań i niemalże próby perfekcyjnego ułożenia planu, nie uniknąłem błędów, ale są rzeczy, z których naprawdę jestem dumny.

Między innymi ogromna świadomość tego co posiadam, a to za sprawą także lektury tegoż forum, kilka udoskonaleń, na które w życiu bym nie wpadł a tym bardziej moi majstrowie, no i sporo jednak oszczędności.
:) :P :lol: :D

A i tak myślę, że 90% budowniczych w Polsce nie czyta forum i nie stosuje rozwiązań świadomie, tylko co majster powie, albo "jakoś to będzie" !

Cz.

Pearl
06-10-2003, 09:06
do Henok-a:
na zewnątrz oczywiście!

Pozdrawiam

Pearl

W-waBiker
06-10-2003, 09:59
Teska nie mieszaj ludziom w głowach z tym styropianem 15cm!!! - skąd wiesz, że było warto???Na jakiej podstawie tak twierdzisz???Skąd wiesz jaka byłaby różnica gdybyś miała ocieplony dom styropianem 12cm???a nie 15!???Piszesz że warto bo tak Ci ktoś powiedział a Ty to łyknełaś i tak zrobiłaś i myślisz, że dobrze....bo TY tak masz!Tak samo jak było z wkładami kominkowymi Hajduka...stwierdziłaś, że są beznadziejne bo TOBIE się nie podobają!

HenoK
06-10-2003, 11:29
remontuję stary budynek, gdzie ściany były budowane z suporexu od wewnątrz i z 1/2 pustaka betonowo-keramzytowego od zewnątrz. Pomiędzy nimi jest jeszcze pozostawiona pusta szczelina. Zdecydowaliśmy się na styropian 8cm z frezem, by nie pogrubiać ścian jeszcze bardziej. Po ociepleniu ich grubość całkowita wyniesie prawie 55cm. Co Wy na to?

Pozdrawiam

Pearl


do Henok-a:
na zewnątrz oczywiście!

Przed ociepeniem na zewnątrz możesz jeszcze polepszyć izolacyjność ściany wdmuchując w szczelinę np. granulat styropianowy. Wtedy te 8 cm na zewnątrz w zupełności wystarczy.

HenoK
06-10-2003, 12:02
Teska nie mieszaj ludziom w głowach z tym styropianem 15cm!!! - skąd wiesz, że było warto???Na jakiej podstawie tak twierdzisz???Skąd wiesz jaka byłaby różnica gdybyś miała ocieplony dom styropianem 12cm???a nie 15!???Piszesz że warto bo tak Ci ktoś powiedział a Ty to łyknełaś i tak zrobiłaś i myślisz, że dobrze....bo TY tak masz!Tak samo jak było z wkładami kominkowymi Hajduka...stwierdziłaś, że są beznadziejne bo TOBIE się nie podobają!

Dlaczego uważasz, ze tylko Ty masz monopol na madrość. Sposoby obliczenia okresu zwrotu nakładów (mój i Bartta) znajdziesz np. w wątku : Czy styropian 10' wystarczy? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=170862#170862).
Czy uważasz, że są one na tyle skomplikowane, że Teska nie jest w stanie ich przeanalizować i wyciągnąć własnych wniosków ?

pitbull
06-10-2003, 12:46
Dodam tylko do tej dyskusji. Ze wyliczacie tzw. Uo (czysto teoretyczne)ktore nie uwzglednia stat ciepla zwiazanych z mostkami cieplnymi, usytuowaniem budynku oraz stratmi ciepla zwiazanymi z konwekcja wymuszona. Jedynie audyt energetyczny jest w stanie blizej okreslic bilans cieplny domu. Obliczanie samego wspoczynnika przenikania ciepla bez sporzadzania wykresu przenikania pary wodnej jest fragmentaryczne i nie okresla zjawis z zakresu fizyki budowli w przegrodzie.

Gregor 546
06-10-2003, 19:58
Dlaczego nikt nie pisze o welnie mineralnej, czy styropian jest taki dobry czy co ? :-?

remx
06-10-2003, 20:11
A przeczytaj tytuł wątku

art63
07-10-2003, 21:04
Myślę że te pare złotych nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ale jaka satysfakcja przy porównaniu kosztów ogrzewania z kolegą który zastosował cieńszy . W tym wypadku każda złotówka ma znaczenie.
:D :D :D

pitbull
08-10-2003, 07:47
Reasumujac - Nic tak nie cieszy jak wpadka blizniego :roll:

HenoK
08-10-2003, 08:33
Reasumujac - Nic tak nie cieszy jak wpadka blizniego :roll:
Nie bardzo wiem co masz masz na myśli :-? .
W wątku Czy styropian 10' wystarczy? (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=174377#174377) wyjaśniliśmy skąd mogła wziąść się wpadka w MuratorDom.

pitbull
08-10-2003, 09:07
Przepraszam, ze bez cytatu ale to dotyczylo powyzszego tekstu napisanego przez art63.

Szaruś
09-10-2003, 09:28
Jeszcze chciałem dodać swoje 3 grosze (albo 5 centów - to już po wejściu do Unii).

Przy obliczeniach zwrotu kosztów, wszyscy zakładli, że ceny nośników energii będą się utrzymywać przez następne 10-15 lat mniej więcej na obecnym poziomie. Moim zdaniem, po wejściu Polski do Unii, te ceny będą systematucznie coraz bardziej zbliżały się do cen unijnych, a więc i koszt inwestycji zwróci się szybciej.

A i ceny materiałów ociepleniowych też będą dobijać do cen unijnych. Obejrzyjcie sobie np. austriacki cennik Rockwool-a (http://rw-cse.inforce.dk/graphics/RW-CSE/RW-D/PDF/Prospekte/PL_Hochbau_11_03.pdf), to wam się włosy na głowie zjeżą gdybyście mieli takie ceny płacić. Więc lepiej docieplać więcej teraz, niż dawać dodatkowe docieplenie za kilka lat.

Teska
09-10-2003, 09:41
W-wa Biker



tak podtrzymuje to co napisałam na temat tych wkładów- sa one beznadziejne i to nie tylko teoria- idz do jakiegokolwiek składu gdzie one stoja...wyglad...wykonanie beznadzieja...fakt Tobie pewnie podoba sie i wkład i cena- masz do tego prawo...a na forum kazdy moze powiedziec co o tym mysli...jak chcesz to atakuj Jotula, bo ja takowy posiadam..natomiast paktycznie Hajduka znam bo jest w domu u moich starych ...podtrzymuje badziew... i mam do tego prawo...

a to ze 15 cm jest warto to jak napisła Henok- przeanalizowałam , nikt mi nic nie mowił, to ze ocieplam 15 styropianem to juz wiedziałam zanim wymurowano 1 cegłe... :lol:

Dalszą dyskusje uwazam za niepotzrebna...

Miłego dnia

Teska
09-10-2003, 09:44
aha jeszcze cos- poddasze nieuzytkowe 25 cm wełna- tez mi nikt nie mówił, fundamenty 15 cm , i podłoga 11, ale to tez tylko dlatego ze facet wymurował za nisko okna...


wiesz rok do tyłu to wszyscy sie ze mnie smiali....bo po co takie ocieplenie...natomaist zobaczymy jak to bedzie...kiedy ja zaczne sie smiac ( chociaz złosliwa nie bywam)....

HenoK
09-10-2003, 11:33
a to ze 15 cm jest warto to jak napisła Henok- przeanalizowałam , nikt mi nic nie mowił, to ze ocieplam 15 styropianem to juz wiedziałam zanim wymurowano 1 cegłe... :lol:

Chciałem wyjaśnić, iż pogłoski o zmianie płci przeze mnie są mocno przesadzone ...

09-10-2003, 11:42
aha jeszcze cos- poddasze nieuzytkowe 25 cm wełna- tez mi nikt nie mówił, fundamenty 15 cm , i podłoga 11, ale to tez tylko dlatego ze facet wymurował za nisko okna...


wiesz rok do tyłu to wszyscy sie ze mnie smiali....bo po co takie ocieplenie...natomaist zobaczymy jak to bedzie...kiedy ja zaczne sie smiac ( chociaz złosliwa nie bywam)....

.........a jak było w projekcie IRMY.

Teska
09-10-2003, 11:42
sorki.....teraz już wiem ze jesteś innej płci niż ja.... :-?

Jezier
09-10-2003, 22:15
W projekcie Irma było:
ściany jednowarstwowe z ceramiki 36 cm
25 cm wełny na stropie
10 cm ściany fundamentowe
10 cm podłoga na gruncie

Teska
10-10-2003, 07:34
dokładnie :lol:


Jezier jak postepuje budowa??

Jezier
10-10-2003, 21:17
Teska. Zrobiłem wszystkie przegrody inaczej niż było w projekcie. 20 cm na ściany 30 na strop 14 na podłogę i 0 na fundamenty. Zasadniczo wydaje mi się, że na podłodze leży o 16 cm za mało. Poza tym może za miesiąc będę się przeprowadzał bo mam już wszyskie pieniądze na dokończenie. Dokładniej napisze może niedługo w dzienniku.

Teska
11-10-2003, 07:07
Jezier

własnie ja tez chciałam dac na podłoge wiecej...ale niestety murowanie im nie wyszło... :(

mysle ze jak kiedys dopcieplisz fundamenty to bedzie ok....
Dałeś 20 cm na sciany??

ale w pełni popieram, :lol:

czekam na c.d w dzienniku

Grzegorz63
11-10-2003, 10:07
Wiadomo, że czym więcej ocieplenia tym lepiej, ale z drugiej strony- żeby nie wyszły metrowe mury!

Teska
11-10-2003, 10:09
Grzes :lol:


u mnie mury maja 39 cm.....wiec do metra dalekkkkkkkkooooo :lol:

Grzegorz63
11-10-2003, 10:29
Teska, no to masz stanowczo za mało ocieplenia! :wink:

Teska
11-10-2003, 11:40
Grześ


jak by to inni powiedzieli: dalsze ocieplenie jest nie ekonomicznie uzasadnione.... :lol:

art63
11-10-2003, 15:33
:o 20 cm na ściany , to chyba te cm pow. 15 zwrócą się dopiero wnukom.

HenoK
11-10-2003, 15:37
:o 20 cm na ściany , to chyba te cm pow. 15 zwrócą się dopiero wnukom.
To zależy jak będą zmieniały się koszty ogrzewania.

art63
11-10-2003, 15:46
OK, w takim razie jeśli podrożeje to dzieciom nie wnukom.

Gregor 456
11-10-2003, 18:23
ja bym chetnie dal 15 cm. na podloge ale okno balkonowe mi za nisko wymierzyli, teraz nie wiem czy obnizyc podloge w salonie, przed oknem tarosowym czy dac 9 cm. :cry:

HenoK
11-10-2003, 20:43
ja bym chetnie dal 15 cm. na podloge ale okno balkonowe mi za nisko wymierzyli, teraz nie wiem czy obnizyc podloge w salonie, przed oknem tarosowym czy dac 9 cm. :cry:
Jasne, że lepiej byłoby dać więcej izolacji cieplnej, chociaż to jaka ilość jest ekonomicznie uzasadniona zależy od przewidywanych kosztów ogrzewania budynku.
Nie na darmo jednak przepisy (Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki) wymagają dla posadzki na gruncie minimalnego oporu cieplnego 1,5 m2K/W, podczas gdy dla ścian zewnętrznych opór cieplny jest 2,0 m2K/W dla ścian jednowarstwowych i 3,33 m2K/W dla ścian wielowarstwowych. Wynika to z innej różnicy temperatur po obu stronach obu tych przegród.
Grubość styropianu 9 cm daje opór cieplny min. 0,09/0,04 = 2,25 m2K/W, czyli znacznie przekracza wartości minimalne. Nie masz się czego obawiać.

Jezier
12-10-2003, 14:45
:o 20 cm na ściany , to chyba te cm pow. 15 zwrócą się dopiero wnukom.

Inaczej podchodzę do tematu zwacania. Nie śledziłem opłacalności wybudownia ściany z 1 cm, 2 cm, 3 cm, ... 12 cm, ..., 15, 16, 17, ...20 cm materiału izolacyjnego. Ja zastanawiałem się np. czy wybudować np. ścianę jednowarstwową czy dwuwarstwową. Mogłem wybudować 36 cm ytonga bez styropianu albo 24 cm ytonga i warstwa izolacji. Zmieściłem się cenie ściany jednowarstwowej a izolacji dałem 20 cm. Więc nie wiem czemu coś miałoby się zwracać moim wnukom dzieciom czy np. ludziom, którym sprzedam dom za 5 lat. Ja starałem się osiągnąć podobne współczynniki przenikania ciepła dla wszystkich przegród (ale niestety podłoga na gruncie mi nie wyszła).

art63
12-10-2003, 16:14
Ja starałem się osiągnąć podobne współczynniki przenikania ciepła dla wszystkich przegród (ale niestety podłoga na gruncie mi nie wyszła).
Czy to znaczy że uważasz że 14 cm to za mało?
Ja myślę że jeśli ociepliłem fundament to 10 cm będzie OK

Jezier
12-10-2003, 16:45
Uważam, że to nie za wiele. Ale niestety ocieplanie podłogi na gruncie jest najdroższe bo styropian fs 20 dużo kosztuje. Do tego dochodzi jeszcze problem z wylewkami. Z jednej strony im więcej styropianu tym powinno być więcej betonu, z drugiej słyszałem głosy że ponad 10 cm styropianu nie powinienem dawać bo będę miał problem z dudnieniem podłogi. Można wymyślić coś zamiast betonowej wylewki ale jest to napewno droższe rozwiązanie. Ostatnim problemem jest grubość całej warstwy podłogi, która nie może mieć przecież za dużo.

art63
12-10-2003, 19:11
Ja planuję FS15, 12cm a w garażu i kotłowni 5cm
szkoda kasy na fs20.
A może te granulki? zapomniałem jak się nazywa.

Jezier
12-10-2003, 19:25
Ja planuję FS15, 12cm a w garażu i kotłowni 5cm
szkoda kasy na fs20.
A może te granulki? zapomniałem jak się nazywa.

FS20 jest jednak dużo twardszy. Po FS20 spokojnie można chodzić a na FS15 zostają ślady. Ja miałem FS20 w projekcie i tego się trzymałem, zmieniłem tylko grubość.
Granulki mają gorsze parametry izolacyjne niż styropian. Ale stosowane jako wypełnienie fundamentów zamiast piachu może i godne rozważenia.

12-10-2003, 20:27
koniecznie FS 20 a w garażu może nawet FS 30 ( zależy jaką masz brykę)
a poza tym sprawdz czy FS 15 to nie FS 13 jak było w
Uwaga oszuści -inwestor laborant

W przyszłości to może Cię dużo więcej kosxztować ,zapadnięta lub popękana posadzka

pawelo
12-10-2003, 23:29
12cm spoko wystarczy

pawelo

Pearl
13-10-2003, 09:19
pytanie do Jeziera:
Czy masz może na imię Bartek i uczyłeś się w LO nr 10 w Grodzisku Mazowieckim? Znałem jednego takiego Jeziera...

Pozdrawiam

Pearl

art63
13-10-2003, 22:43
koniecznie FS 20 a

:( Zmartwiliście mnie tym, ale może by wystarczył gdybym na fs15 dał zazbrojoną siatką wylewke ?

Jezier
14-10-2003, 14:33
pytanie do Jeziera:
Czy masz może na imię Bartek i uczyłeś się w LO nr 10 w Grodzisku Mazowieckim? Znałem jednego takiego Jeziera...

Pozdrawiam

Pearl

To nie ja. Ja uczyłem się w Technikum Budowlanym w Gorzowie Wlkp i mam na imię Marek

Pearl
14-10-2003, 14:49
ta W-wa mnie zmyliła. Sorki :wink:

Pozdrawiam

Pearl