PDA

Zobacz pełną wersję : Czy 45cm od fundamentu wystarczy?



urbit
01-10-2003, 08:29
Mam działkę na dość wilgotnym gruncie.W związku z tym szef budowy zaproponował mi aby budować dom na wysokości 45 cm od fundamentu.
Czy to wystarczy aby zebiezpieczyć sie w jakiś sposób od wilgoci?

HenoK
01-10-2003, 08:49
Mam działkę na dość wilgotnym gruncie.W związku z tym szef budowy zaproponował mi aby budować dom na wysokości 45 cm od fundamentu.
Czy to wystarczy aby zebiezpieczyć sie w jakiś sposób od wilgoci?
Wystarczy, pod warunkiem zastosowania izolacji przeciwwilgociowych.
Dlaczego o wysokosci posadowienia decyduje szef budowy (kierownik budowy ?, inspektor nadzoru ?) a nie projektant ?

ryniu
01-10-2003, 08:51
A ja nie bardzo rozumiem co znaczy "45 cm od fundamentu". Chodzi o wysokość ścianki fundamentowej czy o wysokość posadowienia domu ponad poziomem gruntu? :-?

GRom
01-10-2003, 09:25
Co wy z tymi projektami :wink: U mnie też budynek jest podniesiony na 3 warstwy bloczków betonowych, ale nie z powodu wilgoci tylko dlatego , że nie podobają mi się domy, co do nich się wchodzi jak do namiotu :lol:
I tak było w projekcie. W projekcie było też , że pogłoga garażu też była na pozimie 45 cm, co dla mnie jest totalną bzdurą, kotłownia zaś była 1m niżej , przystosowana do ogrzewania grawitacyjnego.
Porzerabiałem sporo rzeczy w projekcie (projekt z początku lat 90), nie wiem jak do końca jeszcze z tym odbiorem będzie, ale pożyjemy zobaczymy :lol:

urbit
01-10-2003, 09:50
Chodzi o posadowienie domu o 45 cm powyżej poziomu gruntu(działki)

GRom
01-10-2003, 09:55
Ja bym tak zrobił, jak Ci radzą.

ryniu
01-10-2003, 10:06
Teraz wszystko jasne. Ja mam działkę z wysokim poziomem wód gruntowych. Te 45 cm to i tak niewiele, mój dom jest ok. 70 cm ponad poziomem gruntu.

urbit
01-10-2003, 10:06
Znajmoy mi doradza 80 cm ale kierownik budowy z projektantem twierdza że dom będzie wyglądał jak wysoka kicha!

ryniu
01-10-2003, 10:08
Znajmoy mi doradza 80 cm ale kierownik budowy z projektantem twierdza że dom będzie wyglądał jak wysoka kicha!

Wszystko to kwestia obsypania domu naokoło ziemią pozostałą z fundamentu. Wówczas można pozostawić widoczny cokół o "normalnej" wysokości (~40 cm).

wiaterek
01-10-2003, 16:59
Ja musiałem podnieść, dobudowuje nowy do istniejącego, projektant się rąbnął i wejście miałbym ok 10 cm poniżej poziomu drogi - czyli potop w domu. podniosłem o 2 betoniki i jest ok. dzięki podniesieniu mam mniej schodów na połączeniu między budynkami; bez tego przejście byłoby tylko dla ludzi o wzroście ok. 1.6m, a tak wygląda w miarę ok.
Pozdr. Wit

Bartt
01-10-2003, 22:20
Nie warjujcie z tą wysokością. 80cm zrozumiem w przypadku, gdy grozi wam powódź, a nie wody gruntowe:)

U mnie jest tak wody 50cm ppt, posadowienie ław (wysokości 30cm) 30cm ppt, ściana fundamentowa 30cm, obsypanie ścian 20cm npt w promieniu 3m wokół domu

Jeśli będzie wystawało nazbyt wiele to musicie robić niewygodne schody (wózek, inwalidzi, osoby starsze), dom wypiętrza się w górę (zaburzenie proporcji, ew. przekroczenie dopusszczalnej wysokości - u mnie max. 8m)