PDA

Zobacz pełną wersję : kanalizacja - prośba o pomoc do wszystkich hydraulików



Krychlis
28-07-2008, 10:48
zamierzam sam rozprowadzić kanalizację w całym domu (w moim przypadku sprowadza się to tylko do parteru – na poddaszu nie ma żadnej kanalizacji). Poniżej opisuję przebieg całej tej kanalizacji zaczynając od szamba. Bardzo proszę o uwagi i ewentualne korekty:
1) od szamba odchodzi rura pomarańczowa fi160, przechodzi przez ścianę fundamentową na głębokości 40 cm, i tuż za ścianą fundamentową jest łazienka i pierwsze podejście do „kibelka” (potrzebne materiały: trójnik (fi160/fi110/fi160), rura fi110, kolanko fi110 90 stopni,);
2) z trójnika jw. dalej odchodzi rura fi160 i jest kolejne podejście do wanny (potrzebne materiały: trójnik fi160/fi50/fi160, rura fi50, kolanko fi50 90 stopni)
3) dalej jesteśmy w łazience, z trójnika jw. odchodzi rura fi160 i jest kolejne podejście do umywalki (potrzebne materiały: trójnik f160/fi40/fi160, rura fi40, kolanko fi40 90 stopni)
4) wychodzimy z łazienki, z trójnika jw. odchodzi rura fi160 i jest ostatnie podejście do zlewozmywaka w kuchni (potrzebne materiały: kolanko fi160 90 stopni, redukcja fi160/fi50, rura fi50).

tak mniej więcej ma przebiegać moja kanalizacja i teraz są kwestie co do których mam wątpliwości i bardzo proszę o pomoc:
1) gdzie przy tak rozrysowanej kanalizacji można mówić o jakimkolwiek pionie???
2) trójniki o w/w rozmiarach chyba nie istnieją, więc za każdym razem muszę stosować trójnik fi160/fi160/fi160 i od strony podejścia odpowiednią redukcję, czyli fi160/fi110; fi160/fi50; fi160/fi40 i fi160/fi50???
3) czy rura fi160 nie jest za duża, czy przy tej instalacji dać lepiej fi110??? albo w którym momencie przejść z fi160 na fi110??
4) przy instalacji, która mieści się tylko i wyłącznie na parterze zamierzam zrezygnować z rury wywiewnej i zamierzam zamontować zawory napowietrzające – gdzie i ile szt. powinien ich zamontować??

theodolit
28-07-2008, 11:02
W sumie nie kombinuje zeby uplastycznic sobie Twoaj instalacje ;)


ad 1. Pion najlepiej najdalej od wejsca, jak nie da sie naturalnie przy przyborze to znajdz nie wiem rog pomieszczenia czy inne sprzyjajace miejsce.
ad 2. troche trojnikow np 160/110 istnieje - inne dalszymi redukcjami
ad 3. rura 160 jest ok do poziomow pod posadzka, choc podejscie do umywalki etc (przyborow innych niz WC) mozna by i ze 110 zrobic
ad 4. bezwzglednie pion wyprowadziny nad dach, inaczej pan nie bedzie zadowolony - inni tak mieli i nie byli zadowoleni ;D


pozdrawiam
Piotrek

Krychlis
28-07-2008, 11:19
W sumie nie kombinuje zeby uplastycznic sobie Twoaj instalacje ;)


ad 1. Pion najlepiej najdalej od wejsca, jak nie da sie naturalnie przy przyborze to znajdz nie wiem rog pomieszczenia czy inne sprzyjajace miejsce.
ad 2. troche trojnikow np 160/110 istnieje - inne dalszymi redukcjami
ad 3. rura 160 jest ok do poziomow pod posadzka, choc podejscie do umywalki etc (przyborow innych niz WC) mozna by i ze 110 zrobic
ad 4. bezwzglednie pion wyprowadziny nad dach, inaczej pan nie bedzie zadowolony - inni tak mieli i nie byli zadowoleni ;D


pozdrawiam
Piotrek

czy mógłbym prosić o rozwinięcie trochę pkt. 1 i 4:
pkt. 1. w kanalizacji opisanej przeze mnie praktycznie jest tylko poziom opadający w stronę szamba i i przybory, które odchodzą na boki od w/w poziomu; czy Pan opisuje pion w nawiązaniu do pkt. 4? tzn. w moim opisie pionu nie ma, ale powinien go zrobić??
pkt. 4. w niektórych poradnikach podaje się, że ze względów ekonomicznych można zrezygnować z wywiewki. w moim przypadku chyba możemy mówić o ekonomii, bo musiałbym wyprowadzić cały pion ponad dach, podczas gdy na poddaszu nie mam żadnej kanalizacji; czy naprawdę nie wystarczy odpowietrzenie z szamba, i ten zawór napowietrzający?

theodolit
28-07-2008, 11:35
zawór napowietrzający jest pewnym półśrodkiem; np dla zrakończenia półpionoów, o ile w innych czesciach instalacji jest pion wentylowany. Nie wiem co to za poradniki, ale delikatnie nazwałbym je nieco nieprofesjonalnymi (lub czytane wyrywkowo z naciągnieetym do sytuacji rozwiązaniem) W budowaniu instalacji zakłada sie minimum 1 pion wyprowadzony nad dach dla kazdego przykanalika. Oczywiscie w zaleznosci od struktury sieci.

Pion służy wyrównywaniu ciśnień w instalacji, głowie napowietrzaniu. Za mała ilość pionów, partyzantka w ich wykonaniu oraz inne tego typu błedy z regóły kończą sie postami:

Co zrobic bo w domu smierdzi kanalizą...

Zawór napowietrzajacy moze uzupełniac, ale nie być głowym elementem wyrównania ciśnień...

Z innej mańki - to nie za bardzo widze system oparty jedynie na zaworach napowietrzajacych w PN doytyczacej kanalizacji. A norma ta jest prawem, jako przywołana w Warunkach technicznych.

pozdrawiam
Piotrek

Krychlis
28-07-2008, 11:50
zawór napowietrzający jest pewnym półśrodkiem; np dla zrakończenia półpionoów, o ile w innych czesciach instalacji jest pion wentylowany. Nie wiem co to za poradniki, ale delikatnie nazwałbym je nieco nieprofesjonalnymi (lub czytane wyrywkowo z naciągnieetym do sytuacji rozwiązaniem) W budowaniu instalacji zakłada sie minimum 1 pion wyprowadzony nad dach dla kazdego przykanalika. Oczywiscie w zaleznosci od struktury sieci.

Pion służy wyrównywaniu ciśnień w instalacji, głowie napowietrzaniu. Za mała ilość pionów, partyzantka w ich wykonaniu oraz inne tego typu błedy z regóły kończą sie postami:

Co zrobic bo w domu smierdzi kanalizą...

Zawór napowietrzajacy moze uzupełniac, ale nie być głowym elementem wyrównania ciśnień...

Z innej mańki - to nie za bardzo widze system oparty jedynie na zaworach napowietrzajacych w PN doytyczacej kanalizacji. A norma ta jest prawem, jako przywołana w Warunkach technicznych.

pozdrawiam
Piotrek

Przekonał mnie Pan;)
ale rozumiem, że jedna rura wywiewna dla całej w/w kanalizacji będzie ok??
czy w takim razie zawór napowietrzający jest konieczny przy zastosowaniu rury wywiewnej?
a w którym momencie mam przejść z rur pomarańczowych na szare?? czy moment, w którym za kolankiem jest rura, która pionowo przechodzi przez posadzkę i wchodzi do pomieszenia będzie ok.?

Krychlis
28-07-2008, 13:23
a gdzie lepiej poprowadzić pion z rurą wywiewną: za ostatnim podejściem (czyli położonym najwyżej), czy przed pierwszym podejściem (czyli położonym najniżej), czy też gdzieś po środku.
biorąc pod uwagę moją kanalizację opisaną powyżej najbardziej chyba by mi pasowało poprowadzić ją w łazience, w rogu i obudować cegłami, czyli przed pierwszym podejście, albo za pierwszym podejściem (jakie to ma znaczenie??),
czy ta wywiewka ma być wyprowadzona po prostu ponad dach (30 cm starczy?), czy też ponad kalenicę???

Krychlis
29-07-2008, 06:55
czy ktoś może wie, w którym miejscu lepiej zamontową pion wywiewny?? lepie tuż przy wejściu rury do domu, czy też lepiej za ostatnim podejściem??

i jak macie to obudowane? cegłami o gr. 6 cm??, płytami g-k??

theodolit
29-07-2008, 08:44
pion wentylacyjny najlepiej jest zrobic na 'koncu' instalacji, z 2 strony odpływ z kibelka tez warto wentylowac, ew na krótko włączac do poziomu o wiekszej srednicy (np to 160). Ciezko jest radzic na sucho- tzn zalezy jak to wyglada na rzutach. U mnie np udalo sie tak, ze kibelek jest przy pionie wentylacyjnym i za jednym zamachem jest to najdalsza czesc instalacji...

Co do oudowania to jest pełno pomysłów na to ;) - gdzies niedawno było tym - mozesz sprawdzic.

Generalnie
1. pion w bruździe - jak mozna zrobic bruzde ...
2. pion obudowany jakkolwiek; k-g bloczki co pod reka i pasuje - KG nie jest zły bo mało miejsca zajmuje ...

w pomieszczeniu taz gdzie wygodnie - rogi wydaja sie naturalne bo łatiwj zabudowac, a nie słupi na srodku - jednak wszystko zalezy jak pasuje uzytkownikom, moze i słupek na srodku sciany bedzie pasował ...

pozdrawiam
Piotrek

aha co do przejsc - redukcje na szare (tzn do inst . wewnetrznych) na przejsciu w pion..

pozdrawiam
Piotrek

Krychlis
29-07-2008, 08:51
pion wentylacyjny najlepiej jest zrobic na 'koncu' instalacji, z 2 strony odpływ z kibelka tez warto wentylowac, ew na krótko włączac do poziomu o wiekszej srednicy (np to 160). Ciezko jest radzic na sucho- tzn zalezy jak to wyglada na rzutach. U mnie np udalo sie tak, ze kibelek jest przy pionie wentylacyjnym i za jednym zamachem jest to najdalsza czesc instalacji...

Co do oudowania to jest pełno pomysłów na to ;) - gdzies niedawno było tym - mozesz sprawdzic.

Generalnie
1. pion w bruździe - jak mozna zrobic bruzde ...
2. pion obudowany jakkolwiek; k-g bloczki co pod reka i pasuje - KG nie jest zły bo mało miejsca zajmuje ...

w pomieszczeniu taz gdzie wygodnie - rogi wydaja sie naturalne bo łatiwj zabudowac, a nie słupi na srodku - jednak wszystko zalezy jak pasuje uzytkownikom, moze i słupek na srodku sciany bedzie pasował ...

pozdrawiam
Piotrek

aha co do przejsc - redukcje na szare (tzn do inst . wewnetrznych) na przejsciu w pion..

pozdrawiam
Piotrek

dziękuję za odpowiedź;)
to u mnie niestety z tym pionem wygląda tak, że kibelek mam na początku instalacji (najbliżej szamba), a na samym końcu byłby pion (w kuchni)... ale kibelek byłby włączony rurą fi110 do rury fi160, a dł. tego odcinka fi110 napewno nie bedzie dłuższa niż 1 mb - będzie dobrze??
a jak jest z tą rurą wywiewną?? ona ma wychodzić po prostu ponad dach powiedzmy 30-40 cm, czy też ponad kalenicę???

Krychlis
31-07-2008, 20:48
Witam,

czy ktoś może wie, jak jest z tą rurą wywiewną przy kanalizacji?? ma wystawać po prostu ponad dachem nawet jak wychodzi w najniższym jego miejscu, czy ma być ponad kalenicą????