PDA

Zobacz pełną wersję : przepust na wodę



Krychlis
29-07-2008, 07:38
mam pytanie odnośnie przepusty na wodę:

1) przejście będzie pod ławą na głębokości 1,5 m, czy ten odcinek, który będzie dokładnie przechodził pod ławą może być rurze osłonowej pomarańczowej kanalizacyjnej o średnicy f110?? w środku przejdzie rura do wody fi40, a wolną przestrzeń między rurą fi110, a fi40 wypełnić pianką poliuretanową? piaskiem?
2) czy tylko w/w odcinek ma być w rurze osłonowej? czy też w takiej samej rurze osłonowej powinien być odcinek, który będzie zalany chudym betonem, czyli odcinek o dł. 10 cm? albo normalnie zalewany taką rurę na sztywno chudym betonem?
3) rura fi40 po przejściu przez ławy będzie wystawała jakieś 40 cm, licząc od poziomu chudego betonu. starczy????

pierwek
29-07-2008, 08:18
ad2
- przy przejściu przez chudziak dałem rurę z wodą w takiej szarej otulinie o gr ścianki chyba 1cm (stosuje się to do ocieplenia) i myślę że to bardzo dobre rozwiązanie

zresztą wszystkie rury kanalizacyjne dałem w takiej otulinie na odcinku chudziaka

dzabij
29-07-2008, 08:19
1 - ja jako osłonową zastosowałem rurę niebieską o średnicy 63 mm (chyba). W środek tej rury wchodzi spokojnie rura o średnicy do 50 mm. Nie musiałem niczym zasypywać, piankować.
2 - osłonówkę zaczołem rozkładać ok. 1 m od ławy i wyprowadziłem 3 m w głąb garażu, ponad chudym betonem ok 40-50 cm (kształt coś jak kij hokejowy leżący pod ławą). Czyli właściwa rura z wodą nie jest zalana betonem.

Krychlis
29-07-2008, 09:10
ok. czyli zrobię tak:
1) rura fi40 do wody niebieska przejdzie pod ławą fundamentową w kawałku rury niebieskiej fi60 (odcinek o dł. 50 cm);
2) następnie pionowo do góry i w miejscu gdzie będzie chudy beton drugi odcinek takiej rury, tj. fi60 o dł. 50 cm);
3) a w wolne przestrzenie między rurkami fi60, a fi40 wtłoczę piankę poriuretanową

będzie ok???

dzabij
29-07-2008, 12:29
Ja dałem oslonową na całej długości, tj. jakieś 5 metrów (od ławy aż ponad chudziak). Dałem w całości bo przyłącze wody miałem robione duuużo później niz powstał budynek, a podobno od zasówy do wodomierza powinien byc puszczony jeden kawałek rury i łatwo bylo go wsunąć w oslonówkę. Poza tym ta rura fi 60 kosztowała jakieś grosze (30 PLN chyba), w hurtowni mieli akurat jakies końcówki i tanio sprzedali.

pa-ma
29-07-2008, 12:42
wodociąg będzie w przyszłym roku, więc żeby później nie kuć gotowej posadzki musiałem zrobić przepust teraz. tyle że w naszych szerokościach wymaga się aby "wejście" rury do budynku było w rurze stalowej/ocynk więc niebieska PCV nie wchodzi w rachubę. więc wymyśliłem sobie PCV fi 110 od posadzki pionowo w dół aż pod ławę, tam kolano 90 i jeszcze 1,5m rury poza obręb budynku (jeszcze musiałem ominąć drenaż opaskowy) przy podłączeniu rura stalowa 1" wejdzie z kolanem pod ławą i z góry wkręcimy drugi kawałek -czytelne?? :roll:
hydraulik stwierdził że będzie bardzo OK