PDA

Zobacz pełną wersję : OCZKO WODNE - aspekt prawny



MST
29-07-2008, 16:22
Wg Prawa Budowlnego można bez pozwolenia na budowę (tylko zgłoszenie) wykonać oczko do 30 m2.

Czy dwa oczka po np. 29 m2 oddzielone od siebie ziemią rodzimą o szer. np. 2 m tez podchodzą pod zgłoszenie, czy też są traktowane jako obiekt o powierzchni 58 m2?

DeeF
29-07-2008, 21:05
Dołączm się do zapytania. Interesujące.

Trociu
30-07-2008, 12:44
Sprawdź w prawie budowlanym czy jest jakieś ograniczenie na ilość tychże oczek do 30m2. Z tego co pamietam to przy wiatach jest napisane, ze do 30m2 nie jest potrzebne pozwolenie, ale nie może być ich więcej niż X (chyba 2) na każde 500m2

am00
30-07-2008, 13:47
Wydaje mi się, że zgłoszenie dotyczy prac budowlanych, a nie samego posiadania oczka. Budowa oczka do 30m2 lustra wody i spiętrzenia do 1m, wymaga zgłoszenia, a powyżej pozwolenia budowlanego (więcej pieczątek). Jeśli więc to są dwie niezależne budowy, to ja osobiście nie widzę problemu, ale pewnie każdy prawnik i urzędnik ma swoją interpretację tego prawa.

Czyli trzymając się zapisu ustawy ważne jest, że zgłasza się prace budowlane, a nie oczko, a jego wielkość określa lustro wody (rzecz zmienna :wink: ). Mając dwa zgłoszenia możesz więc połączyć te oczka poniżej lustra wody.

W praktyce zgłoszenie jest ważne dwa lata i nie masz obowiązku zgłaszać zakończenia budowy.

MST
30-07-2008, 15:39
To teraz pytanie dodatkowe: czy zgłoszenie można zrobić korespondencyjnie poleconym, czy tylko osobiscie?

am00
30-07-2008, 17:33
Ja zrobiłem korespondencyjnie i chyba zwykłym listem, a nie poleconym. Ze strony internetowej mojego Urzędu ściagnąłem odpowiednie formularze. Kontaktowałem się telefonicznie i byłem miło informowany jak mam te formularze wypełnić.
Po dwóch tygodniach dostałem oficjalną odpowiedż, że dokonałem takiego zgłoszenia z pouczeniem, że jest ważne dwa lata. Teoretycznie Urząd nie musi odpowiadać jeśli nie ma zastrzeżeń, ale wtedy nie mamy dowodu, że zgłoszenia dokonaliśmy. Jak zaniesiemy osobiscie, to mogą nam przybić pieczątkę na kopii. Sam kwitek z poczty, moim zdaniem nie jest wystarczajacym zabezpieczeniem i tak trzeba sprawdzić czy poczta list doręczyła, a jesli nie to interweniować.

Formularz wyglądał mniej więcej tak:

ZGŁOSZENIE
prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.) zgłaszam zamiar budowy (robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę).

Zgłoszenie prac dotyczy (opis prac):
"Budowa oczka wodnego o powierzchni lustra wody 30m2, bez spiętrzenia."

na działce nr ...

Rozpoczęcie prac nastąpi po upływie 30 dni od dnia niniejszego zgłoszenia.

Do zgłoszenia należy dołączyć:
1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego.
2. Poglądową mapę sytuacyjną z oznaczeniem obiektu objętego zgłoszeniem. Ja to zrobiłem odręcznie na podkładzie mapowym.
3. Oświadczenie o powierzchni działki i ilości budynków na działce (dotyczy zgłoszeń budowy bez pozwolenia na budowę budynku gospodarczego, wiaty lub altany) - to mnie nie dotyczyło.