PDA

Zobacz pełną wersję : Deski do kominka ??



Jancio Wodnik
30-07-2008, 08:46
Witam
Proste pytanie
Co zrobiliście z deskami z budowy.
Planuję je spalić mieszając z drewnem w kominku.
Sprawdzałem taką metodę 2 tyg. temu jak zimno było i sam nie wiem czy to dobry pomysł bo niby oszczędności są ale szamot strasznie usyfiony i nie wiem czy komin też.
Stosował ktoś z was takie środki do czyszczenia szybów kominowych ?

jańcio

AnZol
30-07-2008, 11:34
Oj Jancio, masz "poważny" problem. Myślę, że deski szalunkowe i wszystko co drewniane pozostało Ci z budowy możesz spalić w kominku. Wszystko co drewniane oznacza, że w deskach nie powinno być gwoździ, wkrętów itp. Znacznie się nagrzewają i mogą podczas spalanią (trzaskania drewna) uszkodzić szybę w Twoim kominku. Jeżeli te deski są brudne od zaprawy czy betonu to również powinieneś uważać. Niektórzy popiołem z kominka czyszczą szybę - w tym przypadku napewno szyba będzie porysowana. Deski szalunkowe są przeważnie sosnowe, palą się szybko i dają wysoką temperaturę. Ale jak powiedział mi jeden fachowiec (rzeczywiście dobry fachowiec) w kominku należy palić drewnem nie ważny gatunek ale musi być ono suche!!! Jeśli będzie suche to i szamot i szyba będzie w miarę czysta.
Pozdrawiam

ZW
30-07-2008, 11:53
W ramach eksperymentów paliłem deski (suche). Nie zauważyłem żeby szyba brudziła się bardziej niż przy brzozie czy brykiecie. Dedukuję że reszta kominka i kominka też nie brudzi się bardziej

poz

pablitoo
30-07-2008, 12:08
Żadnymi dechami w kominku nie palę - tylko buk , grab .

Dechy - na ognisko :lol:

silver200
30-07-2008, 12:40
Niektórzy popiołem z kominka czyszczą szybę - w tym przypadku napewno szyba będzie porysowana.

na jakiej podstawie tak twierdzisz?

dlaczego opowiadasz bajki?

szulu
30-07-2008, 12:47
Niektórzy popiołem z kominka czyszczą szybę - w tym przypadku napewno szyba będzie porysowana.

na jakiej podstawie tak twierdzisz?

dlaczego opowiadasz bajki?

Koledze chodziło zapewne o to stwierdzenie:


Jeżeli te deski są brudne od zaprawy czy betonu to również powinieneś uważać


Kamienie z betonu czy zaprawy moga porysować szybę ;)

Trociu
30-07-2008, 12:52
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.

A z paleniem drewnem żywicznym bym uważał, bo może mocniej zaśmiecić komin.

majkii
30-07-2008, 14:03
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.



a jak masz desek 6 m3 a stryszku moze 20 m2 ? :)
a co jak nie masz stryszku ? :)

Trociu
31-07-2008, 10:53
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.



a jak masz desek 6 m3 a stryszku moze 20 m2 ? :)
Wszystko zależy jak grube te deski, bo przy odpowiednich wymiarach może nie starczyć.

Trociu
31-07-2008, 10:54
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.



a co jak nie masz stryszku ? :)To możesz sobie wybudować z nich altankę albo składzik na łopaty i grabie.

nozib
31-07-2008, 11:01
mozasz palic ale mieszaj z lisciastym
zaby lisciaste wypalilo ci ta zywice ktora
osiadzie na scienkach i na szybie
co do komina to mozna wrzucic
raz na sezon takie kostki do ognia i one powoduja
oczyszczenie komina
uwazaj niepal tylko samymi dechami bo szyba mocno
sie zabrudzi i dlugo bedzie trwalo az sie oczysci

majkii
31-07-2008, 11:31
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.



a co jak nie masz stryszku ? :)To możesz sobie wybudować z nich altankę albo składzik na łopaty i grabie.

wiedzialem ze to napiszesz....

pozatym- jak moze 5 m3 desek- obojetnie jakiej grubosci - nie starczyc na 20m2 stryszku ? Przeciez to daje 25cm litego drewna...

Trociu
31-07-2008, 12:04
Wszelkiego rodzaju deski po budowie można przecież wykorzystać do zrobienia podłogi na stryszku.



a co jak nie masz stryszku ? :)To możesz sobie wybudować z nich altankę albo składzik na łopaty i grabie.

wiedzialem ze to napiszesz....

pozatym- jak moze 5 m3 desek- obojetnie jakiej grubosci - nie starczyc na 20m2 stryszku ? Przeciez to daje 25cm litego drewna...A jak chcesz też zabudować nimi skosy?
Moim zdaniem po prostu nie ma sensu palić czegoś, co może być wykorzystane. Odpady rozumiem, ale dobre deski.

AnZol
31-07-2008, 13:57
Niektórzy popiołem z kominka czyszczą szybę - w tym przypadku napewno szyba będzie porysowana.

na jakiej podstawie tak twierdzisz?

dlaczego opowiadasz bajki?

Jeżeli silver200 twierdzi, że to bajki to niech spróbuje popiołem pochodzącym ze spalenia brudnych od zaprawy desek wyczyścić szybę kominkową. Jeżeli jej nie porysuje to znaczy, że jego szyba jest "diamentowa" albo on jest cudotwórcą.
Jekie podstawy do takiego wnioskowania są Ci potrzebne silver200?

Bigbeat
31-07-2008, 14:58
Dajcie spokój silverowi - chłopak nie doczytał...
Każdemu się zdarza.
Napewno zaraz to potwierdzi.