PDA

Zobacz pełną wersję : Pękające tynki



frytka30
31-07-2008, 10:43
Witam wszystkich , mam pytanie dotyczące tynkowania zwykłym tynkiem przy pomocy listew tynkarskich. Otóż osadziliśmy takie listwy , otynkowaliśmy a po wyschnieciu zaczeły pojawiac sie ryski w miejscach gdzie są listwy pod tynkiem. Co moglismy zrobic źle ? :(
Na razie to nie problem bo to było akurat tynkowane pod płytki ale mam obawy , ze jak zaczniemy pokoje i to póżniej popęka to nie będziemy zachwyceni.

Prosze o pomoc, jak uniknąc tych peknięć ?

bst
31-07-2008, 11:03
Moje orly usuwaly listwy przed koncowa zacierka..

frytka30
31-07-2008, 11:30
Tak wiem , że można to zrobię ale chciałabym sie dowiedzieć co zrobić by tynk nie pękał a jednocześnie listwy pozostawic niie wyciągając ich.

Bigbeat
31-07-2008, 16:00
Zjeść cukierka nie odwijając go z papierka?

Kris2222
31-07-2008, 22:42
zmniejszyć proporcje wapna w zaprawie , polać ścianę przed tynkowaniem wodą ,

Zasada jest taka , że po ściągnięciu tynku po łatach , usuwa sie te listwy i dopiero wtedy narzuca się ostatnią szlichtę tynku

Trociu
01-08-2008, 09:51
A czy to normalne że tynk między kominem a ścianą pękł na całej wysokości? W sumie komin może inaczej pracować niż ściana.
Można to jakoś zamaskować czy zawsze będzie pękać?

stanley79
11-05-2012, 21:44
Pytanie do fachowców - skąd biorą się u nas na ręcznie wytynkowanych ścianach takie pęknięcia? Zagruntowałem ścianę, zrobiłem obrzutką cement z piaskiem pół na pół, odczekałem 2 dni i nałożyłem tynk cementowo wapienny (atlas). Jego grubośc to około 6-7 mm, ściany prościutkie, porotherm dryfix. Widoczne na zdjęciu pęknięcia tylko po nawilżaniu ściany, na suchym w ogóle nic nie widać, zwilżam opryskiwaczem 1 raz dziennie przez tydzień (tak pisało na opakowaniu). Zdjęcie wykonano po 2 tyg od położenia. Ostukiwałem tynk, żadnych dziwnych odgłosów - nigdzie pustego dźwięku - czy to wszystko normalne? z góry dzięki za odpowiedź...

http://kornatka.strefa.pl/dla%20muratora/tynki.JPG (http://kornatka.strefa.pl/dla%20muratora/tynki.JPG)

Balto
12-05-2012, 21:05
stanley: cement z piaskiem pół na pół? Mam takie delikatne pytanie: czy ty chciałeś zrobić lastriko na ścianie? Przepis na lastriko - czyli tzw. sztuczny kamień - jest taki 40 kg grysu 20 kg cementu. Grys to granulacja do 8 mm. Przy piasku to podział 60 - 40 lub 50 - 50 [to pierwsze piasek, to drugie cement]. Stawiam tak delikatnie że to wyszło z powodu zbyt dużej ilości cementu w obrzutce... Ale to tylko moja sugestia. Skurcze...

stanley79
12-05-2012, 21:28
To moje pierwsze próby tynkowania - garaż. Nie chciałbym aby problemy pojawiły się za jakiś czas kiedy będę wykonywał częśc mieszkalną. Co ew może stać się z tym co już polożone?

Balto
13-05-2012, 20:42
Nic, najwyżej pęknięcia będą ilościowo większe i tyle. Pewne jest jedno - tak mocnego tynku chyba nie ma nikt w okolicy, bo to raczej beton jest a nie tynk...

bladyy78
13-05-2012, 21:01
Tynki wykonuje się w proporcjach 1-1-6 (cement-wapno-piasek) lub 1-2-9( cement-wapno-piasek). To co Ci wyszło na ścianach po zmoczeniu to jest normalny objaw zawsze ci się taka pajęczynka pojawi gdy ściana będzie mokra jak wyschnie to pajęczynka znika.

stanley79
13-05-2012, 21:07
Ok Balto - ale tylko obrzutkę mam taką mocną. Tynki, które nakładałem to gotowe z worków - Atlas lub baumit, ten pierwszy się lepiej nakładał - jakiś taki bardziej elastyczny, przypominał trochę gipsowy.
Ogólnie wiem co źle zrobiłem - poprawie się...