PDA

Zobacz pełną wersję : błąd w budowie płaskiego dachu?



matulaskocz
01-08-2008, 11:49
Witam!

od kiedy wprowadziłem się do nowego budynku mam kłopot z wodą lejącą się z sufitu (zresztą sufitu podwieszanego).
Mam swoją hipotezę i potrzebuję kogoś kto mógłby mnie w niej poprzeć i dodać skrzydeł w rozmowach z kierownikiem nadzoru i wykonawcą.

Pochylenie dachu ok. 6 stopni. Jego przekrój poprzeczny począwszy od góry jest następujący: blacha trapezowa T15> papa termozgrzewalna> pełne deskowanie> folia wysokoparoprzepuszczalna> wełna mineralna (25cm)> folia paroizolacyjna> pustka> sufit podwieszany.

Aktualnie przy upałach na folii paroizolacyjnej znajduje się woda, która napotykając na jakieś uszkodzenie foli oczywiście spływa nam na głowę.

Wg mnie błędem njawiększym było ułożenie na deskowaniu papy termozgrzewalnej która blokuje "pracę" foli wysokoparoprzepuszczalnej gdyż między papą a deskami nocą dochodzi do skroplenia wilgoci powstałej w wełnie w dzień kiedy dach nagrzwa się pewnie powyżej 60stopni C. nocą na chłodnej papie para się skrapla wsiąka w wełnę a w dzień powtórka z rozrywki czyli prawie zagotowanie wody w wełnie i jej odparowanie, a nocą powowne schłodzenie i skroplenie.

Sposób naprawy wg mnie: usunąć papę i blachę nabić na kontrłatach.
Pozwoli to na odprowadzenie poprzez folię wysokoparoprzepuszczalną nadmiaru wilgoci do szczeliny powstałej między kontrłatami i dalej w kierunku kalenicy na zewnątrz.

Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi; fakty są jak wyżej : przekrój dachu jak podałem i kapiąca na głowę woda zwłaszcza kiedy na zewnątrz upały jak dziś.

pozdrawiam i liczę na jakąś odpowiedź bo rozmowa w tej sprawie z kierownikiem i wykonawcą zapowiada się burzliwie ale tu już nie tylko woda może się lać

Tomasz M

aru
01-08-2008, 12:04
układ warstw jaki przedstawiłeś ma zastosowanie na stropodachach wentylowanych, tj pomiędzy folią a deskowaniem jest przestrzeń wentylowana
inaczej masz to co masz
deski też szybko szlag trafi

Trociu
01-08-2008, 13:22
Super hipoteza - idź tym śladem.

Szkoda tylko będzie jak okaże się, że przeciek spowodowany jest zwykłym uszkodzeniem dachu.

matulaskocz
01-08-2008, 13:31
Kiedy pada / leje właściwie nic się nie dzieje=przecieka

Tylko czy ta moja hipoteza jest słuszna?

aru
01-08-2008, 13:37
hipoteza wydaje się być słuszna, sposób rozwiązanie raczej nie,
raczej musiałbyś pozbyć się i deskowania

swoją drogą "puszcza" paroizolacja pod płytą, to powoduje cały ambaras

jajmar
01-08-2008, 13:58
Pozbycie sie papy może pogorszyć spawe w czasie opadów. Przy tak małym nachyleniu ta balach co masz użyta spełnia role ? Tzn mozna nia tak płaskie dachy kryć ? Sprawdź to zanim rozbierzesz dach.

Jeżeli to faktycznie kapie Ci to co sie wykropli to muisz doprowadzić do wentylowania przestrzeni ponad izolacją termiczną.

Trociu
01-08-2008, 14:03
Wg mnie błędem njawiększym było ułożenie na deskowaniu papy termozgrzewalnej która blokuje "pracę" foli wysokoparoprzepuszczalnej gdyż między papą a deskami nocą dochodzi do skroplenia wilgoci powstałej w wełnie w dzień kiedy dach nagrzwa się pewnie powyżej 60stopni C. nocą na chłodnej papie para się skrapla wsiąka w wełnę a w dzień powtórka z rozrywki czyli prawie zagotowanie wody w wełnie i jej odparowanie, a nocą powowne schłodzenie i skroplenie.
Temu zjawisku powinna przeciwdziałać membrana wysokoparoprzepuszczalna. Bo co prawda powinna pozwolić wyjść parze z wełny, ale już nie powinna pozwolić do niej wrócić w ciągu nocy.

Dowiedz się jeszcze czy pomiędzy membraną a deskowaniem jest przestrzeń wentylacyjna.

Andrzej Wilhelmi
03-08-2008, 21:40
W Twoim dachu popełniono wiele błędów. Tak małe pochylenie dachu nie upoważnia do montowania blachy trapezowej jednak przy zastosowaniu jako wstępnego krycia papy termozgrzewalnej jest to możliwe. Blacha trapezowa powinna być zamocowana na łatach a te z kolei na kontrłatach. Kontrłaty powinny być uszczelnione. Przeciek to na 99% kondensat z warstwy ocieplającej gdyż w Twoim przypadku warstwa ta nie jest zwentylowana. Konieczny będzie nawiew i kominki wentylacyjne. Inna sprawą jest błędnie wykona warstwa paroizolacji. Pozdrawiam.

matulaskocz
04-08-2008, 13:08
przekrój dachu jest tak jak pisałem; bez szczelin powietrznych między blachą a papą oraz prawdopodobnie między folią paroprzepuszczalną a ociepleniem. piszę prawdopodobnie gdyż wełna mogła się zleżeć mając w sobie tyle wody.
myślę że zamontowanie wywietrzników i nawiewników w tej prawdopodobnej przestrzeni mogłoby załatwić sprawę. Zastanawiam się czy nie zakupić do tego wywietrzania kominków wywietrzakowych jakie stosuje się na kominach napędzanych siłą wiatru np. typu tulipan.

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
06-08-2008, 23:46
Odradzam. Pozdrawiam.