PDA

Zobacz pełną wersję : jestem laikiem w tych sprawach dlatego pytam was.



meo14
03-08-2008, 20:04
jak w temacie ,zamierzam kupić pole nie znam sie zupełnie na tym ,jest to pole o powierzchni 3.500m/kwadratowych ,szerokie około14m ,nie zamierzam sie budować ,potrzebuje tego dla celów rekreacyjnych ,odziedziczy to syn może on za 20lat będzie sie budował ale to już będzie jego sprawa. Teraz pytanie na co zwracać uwagę o co pytać właściciela ,a o co zapytać w gminie ,co mogę na takim polu zrobić [ oprócz sadzenia ziemniaków] czy mogę sobie ogrodzić np. siatką ,czy mogę zasiać trawę i wypoczywać w weekendy ,czy mogę sobie postawić altankę itp.Proszę was o pomoc bo ja naprawdę nigdy w życiu nie miałem z tym do czynienia ,nie chciał bym sie władować na minę ze względu na swoja minimalną wiedzę w tym temacie.

margarytka
04-08-2008, 08:42
W pierwszej kolejności zajdź do gminy i spytaj o plan zagospodarowania , z którego będzie wynikać na co przeznaczone są tereny, na których znajduje się działka , którą chcesz kupić. W wydziale geodezji poproś o odbitkę z mapy sytuacyjno-wysokościowej , na której naniesione są media( woda, prąd, gaz itp.) , bo przecież jeśli zamierzasz użytkować działkę do celów rekreacyjnych to woda i prąd będą Ci potrzebne, choć w dzisiejszych czasach można wybudować sobie studnie i postawić wiatrak, i być niezależnym :D

Trociu
04-08-2008, 09:24
Pomyśl również, że będzie to działka o szerokości 14m i długości 250. Na tym za dużo wybudować się nie da - tylko wąskie i długie domki, bo po odliczeniu min 6m, zostaje 8m szerokości na domek. A z oknami to już tylko 6m. Więc może synowi ta działka będzie nieodpowiednia i będzie musiał sprzedać ojcowiznę.

dusia2006
04-08-2008, 13:00
koniecznie sprawdź w gminie co jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla tego terenu i w sąsiedztwie/planowane szybkie drogi, wysypisko, wiatraki, linie wysokich napięć, itp wszystko to, koło czego nie chiałbyś mieć działki/ i popytaj czy nie jest planowane, bo w studium i planie zagospodarowania może tego nie być

meo14
10-08-2008, 09:10
nie ma w gminie nic o planach zagospodarowania ,cena nie jest zbyt wygórowana wiec może się skusze ,chciałem zapytać, bo dla mnie będzie ona służyć jako rekreacja czy mogę pole sobie ogrodzić siatka bez jakich kol wiek pozwoleń z gminy czy innych instytucji i czy mogę sobie na tym polu postawić np: taki domek http://www.allegro.pl/item409131552_okazja_.html .

margarytka
10-08-2008, 09:41
Możesz ogrodzić i możesz postawić domek ,

Prawo budowlane stanowi :

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

2)31) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

4)32) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

sSiwy12
11-08-2008, 09:07
Takie małe sprostowanie. Wszystkie cytowane zapisy dotyczą gruntów budowlanych (z prawem do zabudowy) - co wynika np. z PB
Art. 4.
Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami.

W związku z czym:
- nie można niczego budować, bo każda budowa wymaga zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na inne,
- płot można stawiać - bez zgłoszenia i pozwolenia o ile nie jest "trwale związany z gruntem", co wyklucza siatkę "na podmurówce", moim zdaniem ogrodzenie "farmerskie" jest OK.

margarytka
11-08-2008, 10:50
Nie do końca się z Tobą zgodzę http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/jak-zmienic-przeznaczenie-gruntu,6320_2032.htm
Jak z tego wynika można na gruntach rolnych budować obiekty związane z produkcją rolną .

Meo myślę,że najbezpieczniej dla Ciebie będzie złożenie w gminie wniosku o wydanie warunków zabudowy, w którym określisz co chcesz wybudować i na jakim terenie.

sSiwy12
11-08-2008, 11:11
Możesz ogrodzić i możesz postawić domek ,

Prawo budowlane stanowi :

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ......
Odpowiadałem na powyższe stwierdzenie.

Na gruntach rolnych można budować nie tylko "obiekty związane z produkcją rolną", ale każdy inny - w tym "mieszkaniowe", pod warunkiem uruchomienia i przejścia odpowiedniej procedury, w tym zmiany sposobu użytkowania gruntów rolnych.
Natomiast w opisywanym przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma możliwości wybudowania niczego na "zgłoszenie".

margarytka
12-08-2008, 07:07
A jeśli właściciel gruntów rolnych, nie odrolni ich, a zechce postawić obiekt tymczasowy np. altanę , nie związaną trwale z podłożem ? Jaki według Ciebie powinien być tok postępowania ?

sSiwy12
12-08-2008, 10:12
Na ziemi rolnej, bez "uruchomienia" odpowiednich procedur, nie wolno stawiać (budować) niczego, bo jest to zawsze zmiana sposobu użytkowania gruntu.
Wydatkiem jest budowa zagrodowa i budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, która nie wymaga zmiany sposobu użytkowania (odrolnienia) - dotyczyczy to rolników.

dusia2006
12-08-2008, 11:02
a ja wrzucę trochę nudnych przepisów
Jest coś takiego jak zgoda na przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze - Art. 7. która najkrócej mówiąc nie jest wymagana dla słabych gruntów i małych powierzchni i wyłączenie z produkcji rolniczej

Art. 4.USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowanie gruntów;

Art. 2.
1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu;
Art. 11.
1. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10, może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. W decyzji określa się obowiązki związane z wyłączeniem.

czyli mi też wychodzi że każdą powierzchnię gruntu rolnego na którym chcesz cokolwiek postawić w ramach gospodarstwa rolnego trzeba wyłączyć z produkcji rolniczeji potem zastosować przepisy prawa budowlanego, czyli zgłoszenie albo PnB.
Ale co z działkami o powierzchni mniejszej niż 1 ha np VI klasy? to już nie jest gospodarstwo rolne i nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia :roll:

no i jakoś sobie gminy radzą co zwalniać z opłat bo w przepisach burdel
Art. 12a. U.o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;

a ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie.
§ 3. Ilekroć w rozporzàdzeniu jest mowa o:
2) zabudowie jednorodzinnej — rozumie się przez to jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub ich zespół, wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nich rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi,
3) zabudowie zagrodowej — rozumie się przez to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych,
w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym
Lasy Państwowe,

sSiwy12
12-08-2008, 12:07
Witaj dusia :lol:
Faktycznie jest galimatias :oops:, bo grunty pod zabudową zagrodową i zabudowaniami gospodarczymi z nią związanymi niby podlegają wyłączeniu z produkcji rolnej, ale nadal pozostają rolnymi. Plusem są niższe opłaty :lol:, ale jednocześnie trzeba być nominalnym rolnikiem.


Ale co z działkami o powierzchni mniejszej niż 1 ha np VI klasy? to już nie jest gospodarstwo rolne i nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia

Ustawa nie mówi o powierzchni, czyli każdy grunt spełniający wymogi Art.2 bez względu na wielkość, podlega "ochronie", a gospodarstwo rolne może składać się z kilku "kawałków" mniejszych niż 1 ha.

dusia2006
12-08-2008, 13:28
witaj Siwy :D pozdrawiam Cię serdecznie
ja mam dalej kłopot z pogodzeniem tych przepisów
Art. 7.o ochronie gruntów rolnych i leśnych
1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

czyli grunty I-III pow 0,5 ha, IV pow.1 ha, V-VI organiczne pow. 1ha wyłączane są tylko planem zagospodarowania (wszystkie lasy tylko planem).
V i VI pozostałe nie wymagają zgody na zmianę przeznaczenia.

a teraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym :D
Art. 61.
1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku
łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy
oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jestwystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo ...
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Chłop, który ma siedlisko a w tym dom mieszkalny wydziela działkę z VI albo V poniżej 1ha a powyżej chyba 0,3 ha, wszystkie warunki spełnione i co wtedy?? to jest gospodarstwo czy nie? i jak się te przepisy o wyłączeniu z produkcji do tego mają?

A jest też ciekawy art. 59 opzp który też się na forum przewijał
1. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych,a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku co z wyłączeniem z produkcji?

sSiwy12
12-08-2008, 14:54
Chłop, który ma siedlisko a w tym dom mieszkalny wydziela działkę z VI albo V poniżej 1ha a powyżej chyba 0,3 ha, wszystkie warunki spełnione i co wtedy?? to jest gospodarstwo czy nie? i jak się te przepisy o wyłączeniu z produkcji do tego mają?

Za gospodarstwo rolne uważa się gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu Cywilnego o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha lub działy specjalne produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póĽn. zm.) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z póĽn. zm.)
Gospodarstwo rolne to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, jeżeli jego obszar jest nie mniejszy niż 1 ha (art. 2 pkt. 2 ustawy w zw. z art. 553 Kodeksu Cywilnego).
Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika indywidualnego, w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha (art. 5 ust. 1).
Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nie większej niż 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne (tzn., że osoba ta podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie), posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
Czyli:
- sam grunt nie jest gospodarstwem rolnym,
- gospodarstwo rolne można prowadzić na obszarze mniejszym niż 1 ha - działy specjalne produkcji rolnej,
- dla potrzeb zabudowy zagrodowej, trzeba być rolnikiem i posiadać nie mniej niż 1 ha i nie więcej niż 300 ha, lub posiadac nie wiecej niż 300 ha i prowadzić gospodarstwo rolne w działach specjalnych (ustawodawca nie uścislił o jakie gospodarstwo rolne chodzi),
- wyłączenie z produkcji rolnej nie jest tożsame ze zmianą przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze - w przypadku zabudowy w gospodarstwach rolnych, bo grunt dalej jest rolny, nawet pod zabudowaniami i drogami dojazdowymi.

Natomiast jeśli nie dotyczy to gospodarstw rolnych, to wpierw należy w drodze decyzji, lub w przypadku gruntów słabych z automatu, uzyskać zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na nierolne, a następnie wyłączyć z produkcji rolnej za opłata lub bez. "Podatek gruntowy" w takim przypadku jest kilkukrotnie wyższy niż w przypadku zabudowy zagrodowej (gospodarstwa rolnego)
Tak to wygląda - moim zdaniem

dusia2006
12-08-2008, 17:37
czy mogę sobie postawić altankę itp
z tego wynika że bez względu na to jakiej klasy jest grunt meo14 może wystąpić o wyłączenie z produkcji kawałka powierzchni bo nie jest wymagana zgoda na zmianę przeznaczenia i wystąpić o warunki zabudowy na altanę/raczej pewnie o budynek gospodarczy i decyzję dostanie jeśli ma sąsiedztwo budynku gospodarczego? potem oczywiście zgłoszeniem zgodnie z PB, ale czy będzie płacić za wyłączenie z produkcji czy nie?

no chyba że tymczasowy na rok, wówczas bez decyzji wz ale wyłączenie z produkcji musi być, tak Siwy? no powiedz że tak to wreszcie ja też będę miała jasność :D

margarytka
12-08-2008, 17:46
Myślę ,że meo po przeczytaniu tego wszystkiego zwyczajnie zrezygnuje z planowanego zakupu :wink:

dusia2006
12-08-2008, 18:03
margarytka ładne to co masz pod keską :D

margarytka
12-08-2008, 18:10
Witaj Dusia :D

Tak sobie napisałam gdyż całe życie się czegoś uczę :wink:

dusia2006
12-08-2008, 19:11
Siwy mam nadzieją że rozwiejesz wątpliwości te wyżej

i jeszcze coś znalazłam o ewidencji, ale nie sprawdzałam jak jest teraz w przepisach, to by wyjaśniało co napisałeś

stanowisko Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów w sprawie zapewnienia aktualności operatów ewidencji gruntów i budynków oraz dostosowania ich do stanu prawnego
2.Odnośnie gruntów oznaczonych symbolami np. B/RIVa lub B/PsIV, B/ŁIII należy uznać iż:
- w przypadkach, gdy wchodzą w skład gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r. - stanowią użytki rolne,
- w przypadkach, gdy nie wchodzą w skład gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów ww. ustawy o podatku rolnym ale są zajęte na prowadzenie działalności rolniczej - stanowią użytki rolne,
- w przypadkach, gdy nie wchodzą w skład gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów ww. ustawy o podatku rolnym i jednocześnie nie są zajęte na prowadzenie działalności rolniczej oraz zostały faktycznie wyłączone z produkcji rolnej, nie stanowią użytków rolnych, a zatem oznacza się je w ewidencji literą B.

Sumując powyższe, do gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym, należy zaliczyć grunty o następujących oznaczeniach w ewidencji gruntów i budynków:
1) grunty orne: R,
2) sady: S-R, S-Ł, S-Ps,
3) łąki trwałe: Ł,
4) pastwiska trwałe: Ps,
5) grunty rolne zabudowane: B-R, B-Ł, B-Ps, jeżeli są położone na gruntach stanowiących gospodarstwo rolne lub prowadzona jest na nich działalność rolnicza,
6) grunty pod stawami: Wsr,
7) rowy: W,
8) grunty zadrzewione, zakrzewione, śródpolne na gruntach objętych klasyfikacją gleboznawczą: Lz-R, Lz-Ł, Lz-Ps,
9) użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery "E" oraz symbolu odpowiedniego użytku rolnego np.: E-Ps, E-R,
10) grunty oznaczone dotychczas Bp/R, Bp/Ps, Bp/Ł, jeżeli położone są na terenach rolnych i prowadzona jest na nich działalność rolnicza.

ale znowu mam wątpliwości :D działalność rolnicza nie wiąże się z powierzchnią?
ze strony GUS :
Do działalności rolniczej zaliczamy działalność związaną z uprawą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, która obejmuje: wszystkie uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo, szkółkarstwo, hodowlę i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych, chów i hodowlę zwierząt (bydła, owiec, kóz, koni, trzody chlewnej, drobiu, pszczół, królików, zwierząt łownych utrzymywanych na rzeź itp.), produkcję surowych nieprzetworzonych produktów zwierzęcych (mleka, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych, wełny, miodu itp..) oraz :D działalność polegającą na utrzymywaniu gruntów rolnych już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych według zasad dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska (zgodnie z normami). - to może tu się załapuje jakiś budynek i nie trzeba wyłączać z produkcji
Siwy help!!!!!!!!!!! :D

irreality
13-08-2008, 10:21
Ja tak tylko wtracę co to jest "budynek gospodarczy związany z produkcją rolną" i czy jakiś przepis zabroni meo14 twierdzić że w tej altance z allegro będzie sobie kury trzymać?

sSiwy12
13-08-2008, 10:50
Można mieć tylko 150m2 działki wybudować na niej 101m2 szklarni lub mieć 350 ha łąki i "produkować" siano dla sąsiadów i wszystko to jest produkcją rolną (działalnością rolniczą).
Ale uwaga, jeśli na tej działce 150m2 postawi się szklarnię o po wierzchni do 100m2, to to już nie będzie działalnością rolniczą.

To samo dotyczy tych kur. Jeśli będzie ich ponad 2000 szt niosek, lub ponad 1000 kurczaków w ciągu roku, to będzie to działalność rolniczą, ale w altance tego raczej nie zmieścisz - pomijając już fakt specjalnych wymogów dla takiej inwestycji.
Sumując. Na gruncie rolnym bez całej biurokracji nie można niczego budować - z wyjątkiem gruntów rolnych wchodzących w skład wydzielonej działki siedliskowej.