PDA

Zobacz pełną wersję : drenaż fundamentów



tom_ek1
04-08-2008, 10:42
Witam.
Jak wykonać drenaż opaskowy? Na forum odpowiedzi pełno:), ale konkretów brak:(

Dom z piwnicą mam na zboczu (różnica ok 1.5m), ściany fundamentowe nieprzysypane, ziemia gliniasta.
Plan jest taki:
Wykopać rów wokół ścian fundamentowych (Już zrobiłem) szer ok 50cm, na gł. poziomu ław. dalej żwir, rura drenarska + geowłóknina i znowu żwir.

Pytanie:
1. Czy konieczne jest wykonanie studzienek? Jeżeli tak i ile?
2. Czy należało by wysypać żwirem od poziomu drenu aż po poziom 0 (zero)?? tj różnica do ok 1.5m.

Za pomoc z góry dziękuje:)

noster78
05-08-2008, 16:44
ja mam drenaż, i nie mam żwiru aż do poziomu zero, nie wiem dokładnie ile jest tego żwiru ale sporo, a potem normalnie przysypujesz ziemią. a-ha - do zera mam jakieś 1,20 m. Co do studzienek to pewnie chodzi Ci o rewizyjne? Ponoć studzienki daje się tylko wtedy jak są piwnice, a normalnie nie trzeba. Jeśli masz piwnice, to montuje się studzienkę, przy każdej zmianie kierunku rury tzn. w praktyce jak masz dom kwadratowy to po studzience na każdym rogu. Ja nie mam studzienek rewizyjnych bo brak piwnic, tylko jedną odwadniającą z kręgów betonowych. W niej zbiera się nadmiar wody, który napłynął z rur i potem wypływa sobie dalej rurą do rowu. No i rura musi być ułożona z pewnym spadkiem. AMEN! :D

Robak
05-08-2008, 22:33
jak duży masz dach?? ile tej wody po opadach pojawia się w tej studzience??
jak wykorzystujesz wodę ze studzienki? do podlewania ogrodu? jaka pompa?

noster78
06-08-2008, 00:25
jak duży masz dach?? ile tej wody po opadach pojawia się w tej studzience??
jak wykorzystujesz wodę ze studzienki? do podlewania ogrodu? jaka pompa?

Dach mam coś między 170 a 180 m kw. Szczerze mówiąc nie zaglądałam jeszcze do tej studzienki, żeby sprawdzić ilość wody, bo jest przykryta betonową pokrywą, ale pasowałoby zajrzeć :) Docelowo planuję, żeby tą wodę jakoś wykorzystać, myślałam właśnie o podlewaniu ogródka, nawet mi tak zasugerował wykonawca z kierownikiem budowy, ale to jeszcze daleka droga. Pompy nie mam żadnej, woda spływa sobie sama. Zaznaczam, że rury drenażowe są położone ze spadkiem, bo inaczej to nic by mi nie spływało tylko stało :wink:
A-ha, pamiętam że była taka rozmowa z moim kierownikiem odnośnie pompy, bo jest dosyć mokro, ale nie zrobiliśmy jej bo była obawa, że np. przy dużych opadach mogłaby pracować na okrągło i odwadniać nie tylko moją działkę ale też okoliczne przy okazji. :lol: Stanęło na tym, że nie będziemy przesadzać i bez pompy się obejdzie...

maryna
06-08-2008, 11:24
a więc warstwę żwiru zrobię na ok 60 -70 cm. Resztę zasypię ziemią i na wierzch się też wysypie żwirkiem albo jakiś chodniczek się ułoży:) Studzienek chyba nie będę robił, mimo że mam częściowo podpiwniczony dom.
aaaa..... nad drenem jeszcze zrobię osobne odwodnienie dla deszczówki z rynien i podłącze je do wkopanego w zienie zbiornika na wodę. Będzie woda do ogródka:)

Trociu
06-08-2008, 13:25
Witam.
Jak wykonać drenaż opaskowy? Na forum odpowiedzi pełno:), ale konkretów brak:(Bo nie tylko forum człowiek żyje. Czasami chodzi też do Castoramy pozwiedzać i czasami znajdzie http://www.castorama.pl/porady/art-budowlane/drenaz-opaskowy-budynku.html