PDA

Zobacz pełną wersję : Wyczystka kominowa - czy można się bez tego obyć?



Biceps
04-08-2008, 11:51
Chciałem zapytać, czy konieczne jest robienie wyczystki kominowej czy komin można czyścić jakoś od góry (przy pomocny pana kominiarza :D)? Planuję opalanie ekogroszkiem, a w domku, który remontuję, nie mam wyczystki. Sam przewód kominowy jest dość spory - 30x30 cm. Czy do opalania ekogroszkiem potrzebny jest jakiś wkład kominowy, czy nie jest to konieczne?

Trociu
04-08-2008, 13:21
A czym teraz palisz w tym kominie bez wyczystki?

Biceps
04-08-2008, 13:35
Niczym nie palę - póki co remontuję chacinę. Kiedyś do przewodu kominowego były wpięte dwie kuchnie (takie na drewno - klasyka na wsi) i dwa piece kaflowe (również drewnem i węglem zasilane). Komin miał wówczas otwór wyczystki (przy podłodze, na parterze - tam się ten przewód kończył, względnie zaczynał). Rok temu przebijałem przewód kominowy do pomieszczenia piwnicznego, żeby zrobic w nim kotłownię. Panowie robotnicy zrobili wszystko fajnie: "przedluzyli" perzewod kominowy, zamontowali w piwnicy rurę stalową kominową do podłączenia pieca, ale... śladu nie ma po wyczystce.

I teraz: czy muszę rozwalac komin i robic te wyczystkę, czy może można tego uniknąc i ew. czyścic komin w inny sposób?

lukol-bis
04-08-2008, 14:52
Niczym nie palę - póki co remontuję chacinę. Kiedyś do przewodu kominowego były wpięte dwie kuchnie (takie na drewno - klasyka na wsi) i dwa piece kaflowe (również drewnem i węglem zasilane). Komin miał wówczas otwór wyczystki (przy podłodze, na parterze - tam się ten przewód kończył, względnie zaczynał). Rok temu przebijałem przewód kominowy do pomieszczenia piwnicznego, żeby zrobic w nim kotłownię. Panowie robotnicy zrobili wszystko fajnie: "przedluzyli" perzewod kominowy, zamontowali w piwnicy rurę stalową kominową do podłączenia pieca, ale... śladu nie ma po wyczystce.

I teraz: czy muszę rozwalac komin i robic te wyczystkę, czy może można tego uniknąc i ew. czyścic komin w inny sposób?

Niestety, jesli chcesz uniknąć w przyszłości sporych kłopotów, musisz zrobić wyczystkę. Inaczej po prostu nie da się. Nawet nie zastanawiaj sie dłużej nad tematem. Wyczystka musi być. Przy gazie lub oleju można o tym jeszcze dyskutować, przy paliwie stałym, nie ma nawet o czym.
Pozdrawiam.

jaro'71
04-08-2008, 15:15
Popieram przedmówcę. Murarze u mnie nie zostawili otworu, a ja kiedyś o tym nawet nie myślałem (to takie drobiazgi, o których wie się dopiero przy budowie kolejnego domu). Właśnie kilka dni temu naciąłem szlifierką w ceglastym kominie prostokąt, wykułem otwór i założyłem drzwiczki wyczystkowe. Mus to mus :wink: Wyobrażasz sobie sadzę wyciąganą górą przez komin? No chyba, że zakładasz że ekogroszek jest na tyle eko, że nie będzie nigdy sadzy :roll:

Biceps
04-08-2008, 18:05
Nie no, wyczystka musi być - pozbyłem się reszty złudzeń i odrzuciłem próbę ratowania się metodą: a może ktoś napisze, ze nie trzeba :) Logika i doświadczenie wzięły górę. Tym bardziej, że jestem w ferworze robót, więc nie będzie z tym teraz kłopotu.

piterazim
05-08-2008, 07:35
Ja mam też pytanie odnośnie wyczystki

Konkretnie chodzi o kominek. Komin mam bezpośrednio nad wylotem spalin, czyli raczej wyczystki ni da się zamontować. pytanie czy wkład kominkowy może służyć za wyczystkę?

Trociu
05-08-2008, 09:05
Ja mam też pytanie odnośnie wyczystki

Konkretnie chodzi o kominek. Komin mam bezpośrednio nad wylotem spalin, czyli raczej wyczystki ni da się zamontować. pytanie czy wkład kominkowy może służyć za wyczystkę?A nie możesz zamontować wyczystki z boku komina a nie od czoła. U mnie tak zrobili w przypadku komina do kominka i już żałuję, że tak nie mam w kotłowni.

Forest-Natura
05-08-2008, 09:08
pozbyłem się reszty złudzeń i odrzuciłem próbę ratowania się metodą: a może ktoś napisze, ze nie trzeba Logika i doświadczenie wzięły górę

Witam.
Za to stwierdzenie powinieneś dostać nagrodę i tytuł Forumowicza Wszechczasów.
Gdyby większość inwestorów podchodziła do jakiegokolwiek tematu stosujac tę maksymę to liczba "problematycznych tematów" była by tu o połowę mniejsza.
Pieterazim - jak nie ma innego wyjścia to najbardziej może tak być, tyle że czasem kominiarze się z tym nie liczą i walą potem "po wkładzie" kulą ważącą kilka ładnych kilogramów. Trzeba o tym pamiętać i uprzedzać przed czyszczeniem komina.
Pozdrawiam.

piterazim
05-08-2008, 09:29
A nie możesz zamontować wyczystki z boku komina a nie od czoła. U mnie tak zrobili w przypadku komina do kominka i już żałuję, że tak nie mam w kotłowni.
Nie bardzo - dowcip polega na tym że kominek będzie umiejscowiony w kącie salonu, Więc odsunięcie go, aby dobudować komin do samego dołu spowoduje, że może zasłonić wejście :cry:

taki mały rys poglądowy
http://images31.fotosik.pl/342/68b7edc129f532d5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=68b7edc129f532d5)

Trociu
05-08-2008, 09:35
A nie możesz zamontować wyczystki z boku komina a nie od czoła. U mnie tak zrobili w przypadku komina do kominka i już żałuję, że tak nie mam w kotłowni.
Nie bardzo - dowcip polega na tym że kominek będzie umiejscowiony w kącie salonu, Więc odsunięcie go, aby dobudować komin do samego dołu spowoduje, że może zasłonić wejścieCo prawda rysunku nie widziałem, bo mam w pracy wycięte niektóre "złe" strony. Ale jeżeli kominek znajduje się w rogu pomieszczenia, to rzeczywiście może być problem z tą wyczystką z boku komina.

To może inaczej - a nie można zrobić wyczystki z drugiej strony, czyli od strony innego pomieszczenia, do którego "przylega" tenże komin?

piterazim
05-08-2008, 09:57
można by... gdyby komin był do ziemi. na chwilę obecną kończy się w stropie. Jeśli dobuduję brakujący fragment to kominek będzie odstawał za bardzo od rogu i zasłoni wejście :(

Trociu
05-08-2008, 10:06
można by... gdyby komin był do ziemi. na chwilę obecną kończy się w stropie. Jeśli dobuduję brakujący fragment to kominek będzie odstawał za bardzo od rogu i zasłoni wejście :(Ok - i pewnie to było na załączonym rysunku. Ja w takim razie nie mam więcej pomysłów

kaaamil36
23-02-2010, 21:50
Witam. Mam pytanie. Jeżeli mam wyczystkę kominową w byłej pralni i chcę umieściś tam piec c.o, to czy moi sąsiedzi mają większe szanse na zrobienie sobie tam łazienki mimo tych wyczystek, czy ja na umieszczenie tam pieca...??

zbigmor
24-02-2010, 07:25
Witam. Mam pytanie. Jeżeli mam wyczystkę kominową w byłej pralni i chcę umieściś tam piec c.o, to czy moi sąsiedzi mają większe szanse na zrobienie sobie tam łazienki mimo tych wyczystek, czy ja na umieszczenie tam pieca...??

Sąsiedzi chcą u Ciebie w pralni robić łazienkę?
A może chcesz u nich w pralni robić kotłownię?
A może...napiszesz coś więcej bo tak to tylko domyślam się, że chodzi o mieszkanie w domu wielorodzinnym, a to za mało, aby coś wnioskować.

marcinor
24-02-2010, 08:09
Ja mam też pytanie odnośnie wyczystki

Konkretnie chodzi o kominek. Komin mam bezpośrednio nad wylotem spalin, czyli raczej wyczystki ni da się zamontować. pytanie czy wkład kominkowy może służyć za wyczystkę?

Ja tak miałem. Było ok.
Komin stalowy, żeby była jasność. :)

daggulka
24-02-2010, 08:43
pozbyłem się reszty złudzeń i odrzuciłem próbę ratowania się metodą: a może ktoś napisze, ze nie trzeba :) Logika i doświadczenie wzięły górę.

Chyba najmądrzejsze co ostatnio na tym forum przeczytałam ....

A co do wyczystki ..... nie ma opcji coby nie było .....
kominiarz jak czyści komin - wyczystką na dole wybiera to co spadło z góry ( u mnie ostatnio dwa dupne wiadra ) .... wyobraź sobie co by było, gdybyś tego nie wybierał .... :wink:

misiakulka
30-08-2010, 16:53
a czy muszę wmontować "coś" gotowego jako wyczystkę czy mogę wyciąć dziurę i zamontować drzwiczki? mam tak szczęśliwie posadowiony komin że wyczystka jest w za ścianą pokoju dziennego, najchętniej zamontowałabym drzwiczki, ale jak trzeba to kupię tego strasznie drogiego gotowca(coś około 400zł na allegro)

ChłopZmazur
24-03-2014, 07:22
Bez wyczystki będziesz miał to co mój sąsiad w starej poniemieckiej kamienicy. Odkąd tam mieszka ponad 20 lat nie było problemu z ciągiem. Aż sadza i gruz kominowy doszedł do poziomu wylotu dymu. W efekcie piec nie miał ciągu a dym pojawił się spod podłogi u sąsiada wyżej :-D. W efekcie po przybyciu kominiarza wybili otwór na wyczystkę i wybrali sporo wiader gruzu i sadzy.

Maciej58
22-10-2015, 06:57
Witam
Podczas rozpalania pieca węglowego dym wydostaje się przez wyczystkę. Jakie mogą być tego przyczyny. Komin wyczyszczony wczoraj. Wcześniej tego zjawiska nie było.
Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.
Maciej

SUSPENSER
25-10-2015, 07:44
Witam
Podczas rozpalania pieca węglowego dym wydostaje się przez wyczystkę. Jakie mogą być tego przyczyny. Komin wyczyszczony wczoraj. Wcześniej tego zjawiska nie było.
Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.
Maciej

Nieszczelna klapka wyczystki a w kominie sporo dymu, więc wybija wszelkimi nieszczelnościami bo nie nadąża wylecieć górą, zwłaszcza gdy komin jest zimny i ma słaby ciąg.