PDA

Zobacz pełną wersję : Śmietnik - czy może być przy ogrodzeniu ?



jacekot
05-08-2008, 08:05
Czy mozna pojemnik na smieci postawić pod ogrodzeniem ?

Moje pytanie bo własnie zamierza zrobić śmietnik w rogu ogrodzenia zamknięty kwadrat 1,5x1,5 i dwie furtki. Ale ktoś mi ostanio powiedział ze sąsaid może się nie zgodzić . Czy są jakieś uregulowanie i przepisy prawne zabraniające na umieszczeni kubła na smieci przy ogrodzeniu ?

majki
05-08-2008, 08:11
Z tego co słyszałem, to jeśli sąsiad ma w rogu to też możesz mieć. Ja mam prawie w rogu, właśnie kwadrat około 1,5x1,5 m, odsunięty od granicy działki o około 2 m. Zgodnie z projektem jaki był do pozwolenia na budowę.
Sąsiad nie ma śmietnika po swojej stronie.
Na razie nie protestuje ... :lol:

pozdrawiam, majki

lidex
05-08-2008, 17:20
Zdaje się, że nie można, ale być może zależy to od warunków zabudowy :-? . U nas nie można było budować śmietnika w granicy, chyba że sąsiad ma taki śmietnik lub zgłosi się budowę razem z sąsiadem. Na szczęście sąsiad okazał się na tyle miły, że pomimo tego że domu nie buduje, to śmietnik z nami wybudował :D .

Jurek_Z
05-08-2008, 22:01
Zgodnie z przepisami to 2 m od granicy działki. W granicy można tylko wtedy gdy sąsiad umiejscowi śmietnik też w granicy.

krzysztofh
06-08-2008, 06:32
To że 2 metry to nie jest prawda.

Rozdział 4

Miejsca gromadzenia odpadków stałych

§ 22. 1. W jednostkach osadniczych na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadków stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,

2) wyodrębnione pomieszczenia w przyziemiu budynków z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,

3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpadki powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.

4. Miejsca do gromadzenia odpadków stałych w zabudowie wielorodzinnej powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

§ 23. 1. Odległość zadaszonych osłon lub pomieszczeń z pojemnikami na odpadki stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.

Bezdomna
06-08-2008, 09:24
10 m?? To ja nie mam gdzie ustawić smietnika. Cyba że za domem, ale tam z kolei smieciarka nie dojedzie. Co za durny przepis. Kto go przestrzega!?

KrzysztofLis2
06-08-2008, 09:36
10 m?? To ja nie mam gdzie ustawić smietnika. Cyba że za domem, ale tam z kolei smieciarka nie dojedzie. Co za durny przepis. Kto go przestrzega!?
Mam wrażenie, że o takich "szczegółach" to trzeba myśleć przed kupnem działki...

asz
06-08-2008, 09:54
To że 2 metry to nie jest prawda.

Rozdział 4

Miejsca gromadzenia odpadków stałych

§ 22. 1. W jednostkach osadniczych na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadków stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,

2) wyodrębnione pomieszczenia w przyziemiu budynków z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,

3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpadki powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.

4. Miejsca do gromadzenia odpadków stałych w zabudowie wielorodzinnej powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

§ 23. 1. Odległość zadaszonych osłon lub pomieszczeń z pojemnikami na odpadki stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.


Jak cytujesz to do końca, § 23mówi:
§ 23. [Odległość od budynków]
1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.


2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.


3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają, się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

Bezdomna
06-08-2008, 10:49
Dziękuję za to istotne dopowiedzenie. A jeśli chodzi o pomyslenie przed budową to na pewno nie odsunęłabym domu 10 m od płotu tylko ze względu na śmietnik. Teraz mam 6 m i uważam, że to spora strata terenu.

Trociu
06-08-2008, 10:50
Ciekawe jest to, że przepisy czasami mówią o jakiejś odległości, chyba że z drugiej strony już podobny obiekt istnieje. Ale na jakiej podstawie ten istniejący obiekt powstał - chyba raczej niezgodnie z przepisami.

krzysztofh
06-08-2008, 19:05
To że 2 metry to nie jest prawda.

Rozdział 4

Miejsca gromadzenia odpadków stałych

§ 22. 1. W jednostkach osadniczych na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadków stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,

2) wyodrębnione pomieszczenia w przyziemiu budynków z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,

3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpadki powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.

4. Miejsca do gromadzenia odpadków stałych w zabudowie wielorodzinnej powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

§ 23. 1. Odległość zadaszonych osłon lub pomieszczeń z pojemnikami na odpadki stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.


Jak cytujesz to do końca, § 23mówi:
§ 23. [Odległość od budynków]
1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.


2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.


3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają, się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

Faktycznie nie doczytałem, a sam mam 2m.
dzięki za sprostowanie. Każdy może się pomylić tylko szkoda aby inni wyciągali błędne wnioski

revalidon
06-08-2008, 22:29
3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają, się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

Czy dobrze rozumiem, że może być śmietnik na granicy działki jeżeli jest na styku działęk od strony drogi..?

A jaka jest definicja śmietnika..? Jeżeli jest to zadaszone miejsce gdzie trzymam drewnoi do kominka to też te przepisy obowiązują..???

krzysztofh
07-08-2008, 05:59
Możesz umieścić śmietnik w rogu działki czyli przylegający do dwóch granic działki pod warunkiem, że na granicy pomiędzy Twoją działką a sąsiada, sąsiad też ma wiatę śmietnikową. Już chyba wszystko powiedziane.

revalidon
07-08-2008, 06:41
Sorry, ale te przepisy to jakieś gówno... Jeśli mogę postawić wiatę obok wiaty sąsiada, to jak słusznie tu zauwazono, on wybudował taką wiatę nielegalnie...

Trociu
07-08-2008, 08:30
Sorry, ale te przepisy to jakieś gówno... Jeśli mogę postawić wiatę obok wiaty sąsiada, to jak słusznie tu zauwazono, on wybudował taką wiatę nielegalnie...Dokładnie.

Krzysztofh popatrz jeszcze raz na swoje zdanie: "Możesz umieścić śmietnik w rogu działki czyli przylegający do dwóch granic działki pod warunkiem, że na granicy pomiędzy Twoją działką a sąsiada, sąsiad też ma wiatę śmietnikową. Już chyba wszystko powiedziane."

Na jakiej podstawie sąsiad postawił swój śmietnik w rogu, jeżeli Twojego tam jeszcze nie było.

krzysztofh
07-08-2008, 10:43
Przecież mogli się umówić i wybudować jednocześnie lub mieć na planie uwzględnione razem z przyłączami i domem. Tam się planuje gdzie będzie wiata.
Przecież nikt nie przyleci z PINBu aby mierzyć tą wiatę. Jak są dwie obok siebie lub przynajmniej jedna wybudowana w oparciu o warunki na sąsiedniej działce.

revalidon
07-08-2008, 12:37
A może stosowny punkt należy interpretować następująco...

W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m.
Dopuszcza się także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają, się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też dopuszcza się sytuowanie na granicy działek przy linii rozgraniczającej od strony ulicy

chyba tak powinno być i odpowiada to rzeczywistości...

jacekot
07-08-2008, 13:02
myśle ze jeszcze dochodzi kwestia zdefiniowania co to jest smietnik ?

Czy jezeli w rogu działki , bez żadnej zabudowy mam postawiony kubeł na śmieci to już to jest smietnik ?

revalidon
08-08-2008, 16:51
Zrobiłem mały rekonesans i było to pocieszające... Rodacy swój rozum mają i mają w doopie gówniane prawo. W 90% przypadków smietnik jest w rogu działki...

http://images29.fotosik.pl/262/51e821cb66850047.jpg (www.fotosik.pl)

renatata
10-09-2008, 21:22
a ja chciałam być "porządna" i spytałam się sąsiadki czy mogę w rogu stawiać a ta powiedziała, że nie bo jej będzie przeszkadzał. zabudowany klinkierem odsuniety od jej budynku z 7 m jak nie więcej :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

zbigmor
11-09-2008, 07:08
Sorry, ale te przepisy to jakieś gówno... Jeśli mogę postawić wiatę obok wiaty sąsiada, to jak słusznie tu zauwazono, on wybudował taką wiatę nielegalnie...Dokładnie.

Krzysztofh popatrz jeszcze raz na swoje zdanie: "Możesz umieścić śmietnik w rogu działki czyli przylegający do dwóch granic działki pod warunkiem, że na granicy pomiędzy Twoją działką a sąsiada, sąsiad też ma wiatę śmietnikową. Już chyba wszystko powiedziane."

Na jakiej podstawie sąsiad postawił swój śmietnik w rogu, jeżeli Twojego tam jeszcze nie było.

A nie przyszło wam do głowy, że przepis ten nawiązuje do wcześniejszej sytuacji prawnej, w której takie coś było dopuszczalne?
Świat (i przepisy) nie kręci się tylko wokół młodych ludzi, którzy budują się na początku 21 wieku.

pi0tr
11-09-2008, 20:51
10 m?? To ja nie mam gdzie ustawić smietnika. Cyba że za domem, ale tam z kolei smieciarka nie dojedzie. Co za durny przepis. Kto go przestrzega!?
Mam wrażenie, że o takich "szczegółach" to trzeba myśleć przed kupnem działki...

Kolega to z pewnościa przed zakupem działki myślał również o takich duperelach.
A swoją drogą idioci Ci którzy ustalaja takie przepisy skoro np. u mnie linia zabudowy to 6 m. od ulicy i po 4 m. jak wiadomo od działek sąsiednich. To gdzie od frontu umieścić śmietnik zgodnie z przepisami - niewykonalne.
A jeśli ktoś ma działkę całe 400 m2 (20 x 20 m.) to se może śmietnik tylko wybudować bo na dom miejsca nie starczy?. Banda kretynów.

pi0tr
11-09-2008, 20:51
10 m?? To ja nie mam gdzie ustawić smietnika. Cyba że za domem, ale tam z kolei smieciarka nie dojedzie. Co za durny przepis. Kto go przestrzega!?
Mam wrażenie, że o takich "szczegółach" to trzeba myśleć przed kupnem działki...

Kolega to z pewnościa przed zakupem działki myślał również o takich duperelach.
A swoją drogą idioci Ci którzy ustalaja takie przepisy skoro np. u mnie linia zabudowy to 6 m. od ulicy i po 4 m. jak wiadomo od działek sąsiednich. To gdzie od frontu umieścić śmietnik zgodnie z przepisami - niewykonalne.
A jeśli ktoś ma działkę całe 400 m2 (20 x 20 m.) to se może śmietnik tylko wybudować bo na dom miejsca nie starczy?. Banda kretynów.

KrzysztofLis2
11-09-2008, 21:04
Kolega to z pewnościa przed zakupem działki myślał również o takich duperelach.
Szczerze? Kupując działkę myślałem tylko o tym, żeby zrobić to jak najszybciej, zanim mnie ktoś uprzedzi, bo była strasznie tania. Dopiero potem przyszła refleksja w stylu: jak postawić dom na działce szerokości 17 metrów. ;)