PDA

Zobacz pełną wersję : dom na wąskiej działce



tomasz1976
07-08-2008, 20:36
mam działkę o SZEROKOŚCI 14 METRÓW. Przed rozpoczęciem budowy uzyskałem z UM Krzeszowice wypis i wyrys dot. warunków zabudowy. była tam mowa o tym, że na tzw./ ogniowej ścianie jest mozliwość zbliżenia się do sąsiedniej działki w granicach działki lub 1,5 metra od tej granicy. po zakupie projektu domy zostały złożone dokumenty w Starostwie w Krakowie, celem wydania pozwolenia na budowę . Wydział Architektury wydał decyzję odmnowną pisząc iż w granicy pd sąsiedniej działki należy oprócz wymaganych 1,5 metra stosować 0,7 metra dot. wypustu dachu. Czty jest wyrok NSA lub TK wyjaśniający tą sprawę.
Pozdrawiam

dandi3
08-08-2008, 07:02
Nie do końca rozumiem Twoje pytanie. Pytasz czy masz budować ścianę przeciwpożarową od strony sąsiada do którego przysuwasz się na 1,5 m?

ponury63
08-08-2008, 10:22
odnosnie poprzedniego pytania uzupełniam; chodzi mi o to, że Starostwo w decyzji odmownej przyjęło, że odległość 1,5 od granicy liczą od krawędzi dachu czyli 1,5 metra wymaganego i 0,7 metra dachu wystającego poza ścianę jako minimalna dł. wypustu tj,że odleglość w tym przypadku musi być 2,2 metra od granicy. Według mnie odległość od granicy mierzy się jako odległość od ściany. czytałem Rozporządzenie MI ale tam jest top nie jasno określone

alibac
08-08-2008, 13:29
Witam!
Ja mam 1,5m do granicy sasiada od sciany budynku, dach nie moze byc wysuniety wiecej jak 0.8m. Wszystko zalezy od miejscowego planu zagospodarowania. W mojej gminie byl taki zapis ze moge sie zblizyc ale pod warunkiem zgody sasiada. Bylem u sasiada porozmawiac i sie zgodzil. :)
Wiec proponuje Tobie to samo.
Tez troche sie o tym naczytalem, ze teoretycznie starosta sie moze zgodzic na 1,5m bez zgody sasiada ale pod warunkiem ze juz istnieje budynek w granicy badz w takiej samej odleglosci jest budynek sasiada.
Pozdrawiam!

dandi3
08-08-2008, 13:39
moge sie zblizyc ale pod warunkiem zgody sasiada. Bylem u sasiada porozmawiac i sie zgodzil. :)

Super ale zawsze warto mieć to na piśmie - ja poprosiłem o podpis


teoretycznie starosta sie moze zgodzic na 1,5m bez zgody sasiada ale pod warunkiem ze juz istnieje budynek w granicy badz w takiej samej odleglosci jest budynek sasiada.
Pozdrawiam!

Starosta może się zgodzić ale sąsiad bedzie wtedy stroną w postepowaniu więc może się odwoływać od tej zgody.

arti.sa
09-08-2008, 15:49
Dokładnie lepiej na piśmie.

Ja pierwsze oświadczenie dostarczyłem do UM przy wydawaniu warunków zabudowy (brak miejscowego planu zagospodarowania).
Drugie oświadczenie do Starostwa w wydanie pozwolenia.
Szczerze mówiąc się one różniły zasadniczo.

lee28
10-08-2008, 13:17
mam działkę o SZEROKOŚCI 14 METRÓW. Przed rozpoczęciem budowy uzyskałem z UM Krzeszowice wypis i wyrys dot. warunków zabudowy. była tam mowa o tym, że na tzw./ ogniowej ścianie jest mozliwość zbliżenia się do sąsiedniej działki w granicach działki lub 1,5 metra od tej granicy. po zakupie projektu domy zostały złożone dokumenty w Starostwie w Krakowie, celem wydania pozwolenia na budowę . Wydział Architektury wydał decyzję odmnowną pisząc iż w granicy pd sąsiedniej działki należy oprócz wymaganych 1,5 metra stosować 0,7 metra dot. wypustu dachu. Czty jest wyrok NSA lub TK wyjaśniający tą sprawę.
Pozdrawiam

14m - 4m - 4m = 6m, zmieści ci sie domek, tylko odpowiednio wąski, zobacz sobie mój projekt, ma 6m szerokości.

dandi3
10-08-2008, 15:35
14m - 4m - 4m = 6m, zmieści ci sie domek, tylko odpowiednio wąski, zobacz sobie mój projekt, ma 6m szerokości.

a teraz przy założeniu, że masz fajnego sąsiada 14m - 4m - 1,5m = 8,5 m a domów o takim wymiarze znajdziesz całe mnóstwo

tres34
04-09-2008, 09:36
Nie lepiej odsprzedac ta dzialka sasiedztwu, dolozyc i kupic wieksza i bez tych irytujacych problemow, zamiast tracic czas i kase na bieganie po polskich absurdalnych urzedach?