PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólne otwarcie 3 kanałów wentylacyjnych



odaro
08-08-2008, 22:04
Mam taką oto sytuację

Komin wentylacyjny pomurowany z 3 pustaków wentylacyjnych ceramicznych i obmurowany cegłą klinkierową.

Wszystkie te 3 kanały wentylacyjne na samej górze komina zostały połączone w ten sposób że cegła klinkierowa poszła wyżej w 3 warstwach niż pustaki wentylacyjne. Są założone 3 kratki wentylacyjne po każdej stronie na przestrzał czyli razem jest 6 kratek.

Te kratki wentylują wspólną przestrzeń do której uchodzą 3 pustaki wentylacyjne.

Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy ma jakieś wady których sam nie potrafię
przewidzieć.

Nie wiem tylko czy dość jasno napisałem o co chodzi.

odaro
17-08-2008, 14:57
Kominy zostały zakończone mam nadzieje że takie wspólne otwarcie kanałów wentylacyjnych nie jest poważnym błędem

pablitoo
17-08-2008, 15:06
Kominy zostały zakończone mam nadzieje że takie wspólne otwarcie kanałów wentylacyjnych nie jest poważnym błędem

Wspólne zakończenie kilku kanałów wentylacyjnych na szczycie komina jest błędem - każdy kanał powinien mieć osobne ujście i to jeszcze oddalone od innych takich samych o określoną odległość.
Ma to zapobiegać zasysaniu powietrza wywiewanego z jednego z kanałów do drugiego lub kilku innych.

Jakie będzie to miało przełożenie w Twojej sytuacji - dowiesz sie dopiero jak zaobserwujesz zachowanie wentylacji w tych pomieszczeniach - wszystko zależy od długości poszczególnych kanałów wentylacyjnych , od oporów przepływów jakie w nich występują , od strony świata na którą są one na połaci dachu skierowane etc ...

MARTiiii
17-08-2008, 15:24
Powinny byc przedzielone cegła, oczywisce kazdy na przestrzal ale oddzielone od siebie.

odaro
17-08-2008, 16:09
To dlaczego nie pisaliście wcześniej :evil:

Macie jakieś linki gdzie o tym można poczytać

odaro
17-08-2008, 16:12
Powinny byc przedzielone cegła, oczywisce kazdy na przestrzal ale oddzielone od siebie.

Łatwo powiedzieć tylko jak rozdzielić cegłą 3 pustaki wentylacyjne które które były dosunięte do siebie na styk .

Tak były pomurowane przez fachowców murarzy

pablitoo
17-08-2008, 20:50
To dlaczego nie pisaliście wcześniej :evil:

Macie jakieś linki gdzie o tym można poczytać

Hmmm - jakoś nie trafiłem na ten wątek wcześniej :-?

Przecież Twoi murarze powinni o tym wiedzieć ... teraz jest delikatnie rzecz ujmując po ptokach ... będziesz miał problem z odbiorem kominiarskim kanałów wentylacyjnych - taki odbiór wyglądał u mnie w sposób następujący : do każdego wylotu kanału wentylacyjnego wewnątrz budynku kominiarz wkładał taką zapałkę dymną i zapalał ją , a następnie wychodził na zewnątrz domu i kontrolował z którego ujścia kanałów wentylacyjnych w kominie dym uchodzi .Bardzo ważne było aby dym nie wylatywał kilkoma ujściami jednocześnie . Potem kontrola przepływu powietrza przez każdy z kanałów wentylacyjnych i wnioski.

MARTiiii
17-08-2008, 21:36
pabitoo miales wyjatkowego kominiarza. Zwykle sprawdza sie tlyko ciąg. Czasami wentylacyjne moga byc kolo sibie w przypadku gdy otwory sa ustawione w szeregu 3x2. Tak czy siak wtedy tez sa na przestrzal ale ciag moze miec zaburzenia.


Co do tematu to murarze powinni wiedziec co i jak. A przedzielic trzeba byle jak, nie musi byc murowane. U mnie pustaki went. systemowe i pomurowali zeby je oddzieclic w przypadku szeregu 3x1.

odaro
17-08-2008, 23:32
To ciekawe dlaczego doradcy i Presto i Schiedla zalecają połączenie na samym końcu kanałów wentylacyjnych w jedną komorę wtedy kiedy nie można otworzyć na przestrzał kanału wentylacyjnego który jest np. w Rondo Plus.

Wtedy zalecają otwarcie kanału wentylacyjnego tego z Rondo Plus nie na przestrzał no bo sie nie da ale w prostopadłej płaszczyźnie do sąsiedniego kanału

MARTiiii
18-08-2008, 10:08
odaro polaczyc kanaly w jedna komore w jakim przypadku, np. 3x2? A mi nic nie mowili o takim polaczeniu. Moze mniejsze zawirowania sa wtedy.

odaro
18-08-2008, 14:07
Dzisiaj murarz zaskoczył mnie twierdzeniem że skoro mam takich dobrych doradców to niech mi wytłumaczą jak na przestrzał otworzyć 6 kanałów wentylacyjnych wymurowanych w 2 rzędach po 3 kanały czyli 3x2 czy powinno sie mówić 2x3 :)