PDA

Zobacz pełną wersję : Co sadzicie o Kominkach firmy Dovre ?



03-10-2003, 22:19
Jak w temacie czy sa poruwnywalne do Jotula itp ?

tomek1950
04-10-2003, 00:26
Mam Dovre od roku. Jak na razie jestem zadowolony. Dość szybko się rozgrzewa, długo się pali i trzyma ciepło (cegły szamotowe).
Nie mam porównania z Jutulem lub innymi producentami.

Teska
04-10-2003, 08:13
a ja mam Jotula....tez nie mam porównania słyszałam tylko ze lepsze sa wkłady Godein od Dovre.

PAFKA
04-10-2003, 08:40
mam jotula od roku
w porównaniu do kominków moich kolegów dowre i hajduk jest trochę szczelniejszy,żar trzyma ok3godz dłużej ale podstawowa różnica to częstotliwość opróżniania popiołu.hajduk praktycznie co 2 dni dowre max 4-5 a jotul spokojnie 3 tygodnie.

Teska
05-10-2003, 10:35
PAFKA

ja własnie z tym popiołem.....mas zten kubełek pod wkładem i czy palisz ciagle?

Teska
05-10-2003, 10:38
PAFKA

ile trzyma zar? czy 10 godzin to marketingowy chwyt?
Kupiłam w tym roku Grab i pocielismy w kłody 48 cm...., chcemy palic ciagle....jak to sie ma do rzeczywistosci

PAFKA
05-10-2003, 13:22
Z tym poleniem to ja mam swoje zdanie
Żeby było ciepło to musi być dostarczona energia któta bierze się z drewna.Jeśli mamy do dyspozycji 10 polan i załóżmy że to jest (to jest przykład nie podparty obliczeniami)10kw to jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest np. 50W/m2 i spalimy to w 4 godz to przez ten czas możemy ogrzać pow 50m2 czyli 2.5 kW/h .Wten sposób zapotrzebowanie na ciepło zostanie spełnione dla 50m2.A teraz przymykamy kominek tak że te 10 polan palimy 8godz to będzie nam trochę zimno bo dostarczymy tylko 1.25 kW/h.
Oczywiście kominek który trzyma żar np.8 godzin jest po prostu szczely .Moim zdaniem w tych kominkach to nie tyle chodzi o sprawność ale o to że w kominku słabej klasy ciężko jest uzyskać długtotrwałom równomierność oddawania energi.Aby kominek pracował bezobsługowo np.10 godzin i miało to sens to musi by odpowiedniej wielkośći żeby naładować np 15 polan ,które przez ten czas będą się paliły na tyle aby oddać nam tyle ciepła ile potrzebujemy ,a nie na zasadzie zadowolenia że nasz kominek utrzymuje żar przez 15 godz a nam jest zimno.
Ja mam jotula harmony 18kw i jestem w stanie sprawnie ogrzać 170 m2 przy temp -10c na zew.Palę tak że wkładam 2-3 polana co 2 godz a na noc do pełna. Po 10 godzinach jest żar który raczej służy do odpalenia nowego dnia a nie do orzewania.Oczywiście w domu jest normalna temp z powodu akumulacji budynku.Dla mnie najważniejszą zaletą jest dopalanie popiołu ,który wyrzucam co ok 3 tygodnie a nie jak mój kolego codziennie.
Moim zdaniem najmniej efektywna praca kominka jest wtedy gdy jest wygaszany i potem trzeba kilka polan praktycznie wyżucić zeby złapać temp i stały cykl pracy .Myślę że jest to 1/5 straty.
To co tu napisałem jest to moja obserwacja i praktyka .Mojego kominka uczyłem się obsługiwać coły rok.To w brew pozorom nie jest takie jasne i proste.

Teska
05-10-2003, 13:49
Pafka

ja tez zakupiłam Panorame 18, mam 150 m2 do ogrzania, chce miec tem 21-22 st, dom ocieplony styropian 15 cm, strop 25 cm wełny, sciany fundamentowe 15cm...podłoga 11 cm

ale jakie Ty masz polana skoro włozysz ich 15 szt :o :o

PAFKA
05-10-2003, 14:02
to chodzi tylko o zrozumienie co autor miał na myśli.
przeliczanie mocy zapotrzebowania na ciepło ilość polan to tylko tak sobie pisałem .W następnej wypowiedzi postaram się o konkrety.
a pro po moje polany to średnio takie ćwiartki z walca o średnicy 20-25cm
i dł 1/3m.wchodi ich ok 10szt

Karol N.
05-10-2003, 20:03
Jak w temacie czy sa poruwnywalne do Jotula itp ?


Dla mnie Dovre mial jedna wade a mianowicie brak mozliwosci szczelnego doprowadzenia powietrza do spalania. A napalilem sie na Dovre CSB 2000 i do tego obudowa Valencia firmy Nordstahr. Koszt by sie zamknal w okolo 5000 PLN bez DGP

Pozdrowienia
Karol N.

05-10-2003, 20:37
a powedz Karol czy tojest mocno potrzebne i niezbedne? jak to wpływa na jakosc itp ?

orum
06-10-2003, 08:24
Witam
W domu który zbudowałem zainstalowałem dwa kominki , w salonie jotula -taki dośc duzy z półokrągłą szybą , w moim :wink: gabinecie
kominek z płaszczem wodnym francuskiego producenta ( konstrukcja identyczna jak markoterm - a raczej odwrotnie ) Początkowo byłem szczerze rozczarownay obydwoma , ale tylko do momentu kiedy paliłem w nich pozostałością po budowie . Od kilku tugodni pale suszonym przez rok drwenem dębu , brzozy i grabu . Teraz kominek z płaszczem utrzymuje mi piekny czerwony żar 24 godz bez najmniejszego problemu , pali sie znacznie dłużej i efektywniej przy mniejszym zuzyciu drewna . Dodam tylko że na kominie zainstalowałem bardzo proste jak sie okazało urządzenie - regulator ciągu. W jotulu pale raczej okazjonalnie ale musze przyznać ze ani chwili nie bylo mi żal wydanych pieniędzy Jolul to solidny , prosty i dobrze wykonany wkład , choc sa i inne równie ciekawe . Wg mnie stary KEDDY teraz Tarnawa był super - ale nie mam już miejsca żeby go zamontować :cry:
Pozdrawiam
Roman

Forest-Natura
07-10-2003, 00:36
Hej Orum - a jakby tak jeszcze w altance? :wink:

A@a
07-10-2003, 10:51
Ja też mam Dovre 2900 i ogrzewam cały dom - nie jest tak źle. Ale mam problem, bo przy otwarciu drzwi wydobywa mi się w pierwszej fazie dym.
Później już jest spoko. Ale mam pytanie do Oruma - mógłbyś napisać coś więcej o regulatorze ciągu /bo trochę ciemny jestem :oops: / jak to działa i co daje

07-10-2003, 20:39
Kupie drewno co utrzyma piekny czerwony żar 24 godziny . Prosze o oferty..