PDA

Zobacz pełną wersję : Czy sąsiad może mi przeszkodzić - potrzebna jego zgoda?



Benta
11-08-2008, 10:43
Jak w temacie, czy niezbędna jest zgoda sąsiada abym mogła podzielić mieszkanie na dwa. Od tego muszę zacząć, a w planie mam podział dużego mieszkania na dwa odrębne, po to aby sprzedać korzystniej albo wynająć.
Jesteśmy jednymi z trzech współwłaścicieli z udziałem 30% (z haczykiem) kamienicy.
Sąsiedzi pod nami to ludzie wyjątkowo zawistni ,tych nie mam co pytać o zgodę.

oskar0259
11-08-2008, 14:28
Podzielić można, ale niezbędna wydaje się zgoda pozostałych współwłaścicieli (skoro nie jesteś "samodzielną" właścicielką). No i starosta musi wydać zaświadczenie o samodzielności lokalu(i).
Szukaj na stronie swojego powiatu, ale tu masz przykład, jakie dokumenty mogą być potrzebne:
http://powiat.krakow.pl/strony,task,show,id,661,wydawanie-zaswiadczen-o-samodzielnosci-lokalu.html
Sąsiedzi, o ile nie są współwłaścicielami kamienicy, nie maja nic do powiedzenia.

Benta
11-08-2008, 14:56
Jestem samodzielną właścicielką jednego z trzech mieszkań w kamienicy, jak również przynależnego do mojego mieszkania strychu. Zastanawiam się czy w przypadku gdy nie zmieniam sposobu użytkowania będzie w urzędzie wymagana zgoda, bo wychodzi na to, że i owszem lokal mój ale kamienica wspólna. Przewiduję, że wredni sąsiedzi nie wyrażą zgody, i co wtedy.

Oskar dziękuję za .... obszerną lekturę, jeszcze nie wgryzłam się w temat, wieczorem przysiądę.

oskar0259
11-08-2008, 18:16
Rozumiem, że masz swój udział, czyli współwłasność (te 30 proc. z haczykiem) w niewyodrębnionej części nieruchomości (czyli we wszystkich częściach wspólnych kamienicy - działka, klatka schodowa itp.) i jesteś właścicielką określonego lokalu. Jeśli masz taki wpis w księdze wieczystej na swój lokal (wraz z pomieszczeniami przynależnymi - np. piwnica, strych), to pozostałym nic do tego, co zrobisz ze swoim lokalem (wraz z przynależnościami), np. podzielisz. Zależy to wyłącznie od Ciebie.
Co do podziału. Jeśli chcesz lokal (lokale) wynajmować, to wyodrębnienie dwóch samodzielnych lokali nie jest niezbędne. Jeśli natomiast chcesz poszczególne lokale sprzedać, to lepiej je wyodrębnić - niewielu nabywców kupi część Twojego lokalu na współwłasność, a jeśli już - to cena musi być atrakcyjna (niska).