PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga 2001 na zakup działki a stan surowy zamknięty?



29-03-2002, 10:02
W poprzednim roku kupiłem działkę budowlaną z budynkiem w stanie surowym zamkniętym - budynek jest więc w trakcie budowy i nie jest jeszcze ukończony. Pytanie: czy mogę skorzystać z ulgi na zakup gruntu? Gdzieś kiedyś czytałem, że to jest możliwe, tzn. zaczęta budowa nie kasuje możliwości skorzystania z ulgi.
Poprzedni właściciel nie korzystał z żadnych ulg bo w tamtych czasach ich po prostu nie było (przerwał budowę w 1992 bo nie miał pieniędzy na jej ukończenie).

beata
29-03-2002, 12:36
nie możesz,
ulga przysługuje tylko i wyłącznie na zakup gruntu ( tzn. bez zabudowań) Jest w tym temacie orzeczenia NSA, że jeżeli stoi na zakupionym gruncie budynek, to traci się prawo do ulgi na zakup gruntu. Mogłeś czytać o uldze w przypadku, gdy budynek kwalifikuje się do rozbiórki.

02-04-2002, 08:05
Dokładnie o to samo pytałem kilka tygodni temu na tym samym forum i odpowiedzi były zupełnie inne! Orzeczenia NSA sa rózne w tym temacie. Miły Pan w US powiedział że można. Agnicha odezwij sie, Ty i Frankai mieliście cos do powiedzenia w tym temacie.

Jac

Frankai
02-04-2002, 11:22
Jeżeli będziesz mógł (nie pamiętam finału, ale było już kilka spraw), to pod jednym warunkiem: w akcie masz wyróżnioną cenę gruntu i nieruchomości na nim. Jeżeli nie masz, to chyba już tego nie odkręcisz (nie wiem jak to jest z błędnymi aktami, ich poprawką a uznaniem tego przez US). Agnichę wywołaj po privie, bo może nie czyta tego wątku.

Wyjściem z sytuacji jest rozwiązanie jakie proponuje KrzysiekS w wątku "ulga 2001" wiadomość z 2002-02-07 15:08: składasz zeznanie, a potem korektę+żądanie stwierdzenia nadpłaty.

Jeżeli nie chcesz się zarejestrować (w obawie przed agentami US :wink: ) to podawaj przynajmniej dokładnie, gdzie pisałeś o tym. Znalazłem wątek o załapaniu się na ulgę budowlaną, a nie grunt. To 2 odrębne sprawy.

02-04-2002, 12:04
[Zarejestruj się] [Edytuj profil] [Edytuj Twoje Preferencje] [Szukaj]
[Prywatne Wiadomości] [Lista Użytkowników] [FAQ] [ Regulamin ] [Zaloguj]
Murator Forum Index >> Prawo i pieniądze >> Ulga na działką budowlana
Autor Ulga na działką budowlana
Anonimowy
Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-16 15:01
--------------------------------------------------------------------------------
Cześć,

a mój problem jest taki. Rzutem na tasmę dopiołem wszekie formalnosci w Sylwestra. Rezultat jest taki: Akt notarialny na zakup gruntu z budynkiem, w stanie do wykończenia i bez odbioru technicznego. Cena działki wyszczególniona. Pozwolenie na budowę jako przepisane z poprzedniego budujacego. Faktura VAT na 170 PLN. Mój urząd skarbowy mówi że moge sobie odliczyc działkę a nastepnie skporzystać z duzej ulgi. Wierzyć panu z okienka, czy tez jest jakis sposób aby swój poglad udokumentowali i nie "odsczekali" np. za dwa lata i płac obywatelu odsetki.

Pozdrawiam

Jac

--------------------------------------------------------------------------------

Agnicha1704
Rekordzista wypowiedzi (min. 200)


Zarejestrowany: May 26, 2001
Wiadomości: 546 Wysłano: 2002-01-16 16:13
--------------------------------------------------------------------------------
Jeśli faktury i akt notarialny mają datę ubiegłoroczne to gratulacje - załapałeś się na ulgę budowlaną. Polecam lekturę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możesz ponosić wydatki do 2004r. z tytułu budowy domu oraz w tym roku możesz odliczyć działkę.
Nikt tegoni odszczeka - a jeśli to zrobi to niezgodnie z prawem.
Warunek - ubiegłoroczne daty na dokumentach
pozdrowienia
Agnicha

--------------------------------------------------------------------------------

Frankai


Zarejestrowany: Jan 13, 2002
Wiadomości: 1349 Wysłano: 2002-01-16 16:44
--------------------------------------------------------------------------------
O szczekaniu - wspominałem przy innym wątku. Zapytanie do US. Pisał o tym kiedyś Murator. Po tytule było to chyba: 2000/5, s. 189, "Kto wyjaśni przepisy podatkowe". Będzisz tam miał czarno na białym, choć nie polsku i być może będziesz potrzebował tłumacza. Moja znajoma z firmy rozliczającej inne firmy, m.in. z podatków, musiała czytać 3 razy zanim coś tam zrozumiała. Mimo, że w mojej ocenie wszystko jest OK, zrób tak - będziesz spał spokojnie.

--------------------------------------------------------------------------------

Anonimowy
Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-23 09:33
--------------------------------------------------------------------------------
Dzieki, troche mnie uspokoiliście, ale tak na prawde to i tak bedę drzał przez piec lat czy p. Belka nie poprosi mnie o wparcie i wspomożenie. Agnicha, jak wyczytać z Ustawy że Działka z niezakończoną budową nadaje sie do odliczenia? I na wszelki wypadek gdzie znalezc tego Muratora 5/2000 do poczytania?


Pozdrowienia
Jac

--------------------------------------------------------------------------------

Anonimowy
Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-23 10:21
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry, jescze raz bo cos mi chyba nie wyszło.

Dzieki, troche mnie uspokoiliście, ale tak na prawde to i tak bedę drzał przez piec lat czy p. Belka nie poprosi mnie o wparcie i wspomożenie. Agnicha, jak wyczytać z Ustawy że Działka z niezakończoną budową nadaje sie do odliczenia? I na wszelki wypadek gdzie znalezc tego Muratora 5/2000 do poczytania?


Pozdrowienia
Jac


--------------------------------------------------------------------------------

Frankai


Zarejestrowany: Jan 13, 2002
Wiadomości: 1349 Wysłano: 2002-01-23 11:04
--------------------------------------------------------------------------------
W Salonie Muratora mają starsze roczniki - może na sprzedaż, może do poczytania. Pytaj też znajomych. Ja mam od początku 1999.

--------------------------------------------------------------------------------


Na stronie 4 forum jest watek Ulga na działkę. Skopiowałem jak potrafiłem. Edytowałeś to 23-01. Nie loguje sie bo to mail słuzbowy a firma raczej nas sciga nie bedę opowaidał o wszystkich plagach jakie spotkały mnie i moich znajomych za uzywanie do celów pozazawodowych. Do Agnichy pisałem juz ze dwa razy na priva i nawet nie wiem czy doszło

Jac

Frankai
03-04-2002, 13:01
Rejestrując się nie musisz nic podawać, co mogłoby Cię zidentyfikować. Jeżeli masz jakiś e-mail prywatny (niedemaskujący), to go podaj (tu albo po priv do mnie), to przekażę go też do Agnichy.

Jacenty
04-04-2002, 08:32
Frankai, sprawdz mail box prywatne wiadomosci

Jac

Electron
04-04-2002, 09:14
Dziękuje za tak szeroki odzew na moje pytanie!
Ten pierwszy Anonim to byłem ja :wink:, teraz się zarejestrowałem...
Przepraszam za dłuższą nieobecność po pozostawieniu pytania, ale akurat miałem dłuższą delegację z dala od komputera.

Z tego co piszecie wynika, że chyba moje szanse na odzyskanie pieniędzy za działkę nie są pewne, bo nie mam niestety wyszczególnionych w akcie notarialnym ile kosztowała działka a ile dom. Jest tylko całkowita cena kupna :sad: .
Nie da się tego jakoś odkręcić? Może jakieś oświadczenie osoby, która sprzedała mi ten dom lub wycena rzeczoznawcy (ale ten pewno też mnie nieźle skasuje a u mnie teraz liczy się każdy grosz bo muszę ten dom skończyć). Ogólnie to cena gruntu w tych okolicach "chodzi" w okolicach 100 zł za m2, ale taka wycena chyba nie jest wiążąca dla US?
A może po prostu złożyć opis problemu do US i poczekać co odpowiedzą?

Pozdrawiam
Electron