PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty prosto w ziemie czy w szalunku ?



gosiag
05-10-2003, 16:55
czy popelniliscie blad nr 1 z listy 20 bledow Muratora (nr 3/2003),tj. czy betonowaliscie fundament bezposrednio w gruncie ? 100% moich znajomych odpowiada na to pytanie twierdzaco. Czy mam szanse byc jedyna osoba, ktora chce przeplacac za ksiazkowo wykonane fundamenty? Oceniam , ze przeplace ok. 5-6 tys., przy wymiarach domu ok. 19mx9,5m.

amadeusz
05-10-2003, 17:23
W okolicy, gdzie w tym roku zbudowałem dom przeważnie nie robią szalunku do wylewania fundamentów..Ale każdy, kto na to przystaje, działa przeciw sobie. Bo potem wilgoć swobodnie przenika mając porowatą i niezabezpieczoną ściankę fundamentową. A mróz również taką nasączoną betoną ścianę łatwiej rozsadza. Ja tych wykonwaców, którzy proponowali mi lanie betonu bezpośrednio do ziemi, traktowałem jako niepoważnych. Zrobiłem porządną ławę ze zbrojeniem, a dopiero na to szalunek i wylałem fundament. Potem izolacja przeciwwilgociowa z ociepleniem ze styropianu. Oczywiście na wierzch dwie warstwy papy na lepiku jako izolacja pozioma.

gosiag
05-10-2003, 17:32
dziekuje za wsparcie moralne i intektualne :D

05-10-2003, 18:59
Przecież możesz wylać w gruncie zabezpieczejąc wykop folią. Nie widzę żadnego problemu. Wylewanie w szalunkach to dodatkowe koszty robót ziemnych i samych szalunków. Moim zdaniem naprawdę niewarto.
Podrawiam
Błazej

Krystian
05-10-2003, 19:12
Szalunki wykonałem ,,książkowo", nie przepłaciłem nic a nic, bo miałem szczęście mieć pomocnika w osobie Taty :P . Fundamenty w piasku, kopanie niezbyt trudne... :wink: a ile piachu wykopałem z tych piwnic i fundamentów... 8)
No i dokładnie mogłem policzyć ilość potrzebnego betonu...

Włodek W.
05-10-2003, 21:13
Ja też wylałem książkowo 8) Będę Spokojnie spał :lol:

gjasinski
05-10-2003, 21:25
Jak u mnie na budowie moi fachowcy zabrali się do kopania fundamentów, a ja później kazałem im wszystko wyłożyć folią to myślałem, że wszyscy pękną ze śmiechu :D . Każdy przyjazd na budowę kogoś z zaopatrzenia kończył się stwierdzeniem: "Takie ławy? Pręty - a poco? Folia - ha ha ha." Ja to olewałem i robię swoje - książkowo. Dom buduje się raz na ładnych parę lat, a wydatek 5 - 6 tys. przy całości to naprawdę nie jest kwota.

Pozdr.

Seweryn
05-10-2003, 22:45
Własnie tez jestem na etapie fundamentow i zdecydowałem sie tak jak to jest opisane w muratorze ........... przyjełem zasade, że jak buduje to raz a porządnie a nie 100 razy z poprawkami.

Zastanówcie sie czy lepiej jest coś zrobic od podstaw porządnie czy za 20 lat będziesz wyzywal że cos masz nie tak.......... i w tedy bedziesz tego żałowal.

Takie jest moje zdanie...... raz a porządnie.

Pozdrawiam wszystkich

Kemp
06-10-2003, 12:30
Wylałem ławę fundamentową bezpośrednio do gruntu. Za tym rozwiązaniem przemawiało kilka faktów :
- koszt desek szalunkowych,
- rodzaj gruntu - niesamowita glina, bardzo głęboko zlokalizowane lustro wody i naturalny rów melioracyjny na granicy mojej działki.
Poza tym porządnie zaizolowałem ławę poziomo i do tego "podlałem" gdzie się dało rzadkim Dysperbitem. Myślę, że mogę spać spokojnie.

Zuzia
07-10-2003, 07:17
fundamenty zalewaliśmy w wykopie, wówczas wydawało się to najkorzystniejsze rozwiązanie. W tym roku robiliśmy odwodnienie z ilolacją fundamentów i zaczęły się schody ponieważ fundament był bardzo nierówny. Nasze czynności odkopywaną ścianę oczyszczaliśmy z ziemi szczotkami drucianymi (zułyło się ich trochę) wiertarką. To szło truniej i mozolniej, ale jest do wykonania. Następnie przycinakiem niwelowane były karby i występy betonowe. Na oczyszczone tak fundamenty położony został abizol następnie czarna folia budowlana, styropian twardy i na koniec folia kubełkowa. Jeżeli prace z oczyszczaniem fundamentów wykonuje się samemu to nie jest to taki wielki koszt, myślę że tańszy aniżeli wykonywanie szalunku na etapie budowy.

07-10-2003, 07:27
Zuzia ciekawi mnie w jakim celu izoluje się ławy fundamentowe, spotkałem się z opiniami że należy izolować i ocieplać ściany fundamentow, też nie wiem czemu jeżli nie ma piwnic. Drodzy państwo czy jest jakaś możliwość ominięcia tego izolowania a tym samym kosztów? Będe wdzięczny za opinie w tej sprawie.

am00
07-10-2003, 09:35
Podobnie jak Gościa, przeraża mnie ta praca, którą wykonała Zuzia.
Czy rzeczywiście trzeba odkopywać taki fundament wylewany w gruncie?

A może są jakieś tanie szalunki tracone? :wink:

bodekzg
07-10-2003, 22:03
Natura Polaka to przekora, jeżeli mówią z szalunkiem to ja zrobię inaczej, a poźniej jest formułka szkoda , że nie zrobiłem tak jak mi radzili.
Podejrzewam, że jest jakaś przyczyna żeby zalewać z szalunkiem.
Całkowicie sie zgadzam że buduje się raz a dobrze

dmuu
07-10-2003, 23:03
Ja na szczęście nie miałem wyboru. Chociaż nie zastanawiałem się nad tym problemem wykonawca zalecił mi kupno desek i zaszalowanie ławy fundamentowej. Przyczyną był obsypujący się piasek. Zgodziłem się z lekkim wahaniem, a za 2 miesiące nie żałowałem tego kroku, ponieważ na sąsiedniej budowie nie zrobiono szalunków i podczas zalewania ławy fundamentowej wszystko się mieszało. Ława wyglądał jakby zrobił ją nietrzeźwy.

GRom
08-10-2003, 05:51
Można i tak.
U mnie ława ma 1,3 głębokości i 40 cm szerokości, kopana w glinie. A dom jest podniesionny na 45 cm, bloczkami betonowymi.
Ściana fundamentowa jest izolowana, poziomo i pionowo.
Nie wiem jak mógłbym zaszalować taką ławę i dobrze mi z tym :lol:

marcar
08-10-2003, 18:34
czy popelniliscie blad nr 1 z listy 20 bledow Muratora (nr 3/2003),tj. czy betonowaliscie fundament bezposrednio w gruncie ? 100% moich znajomych odpowiada na to pytanie twierdzaco. Czy mam szanse byc jedyna osoba, ktora chce przeplacac za ksiazkowo wykonane fundamenty? Oceniam , ze przeplace ok. 5-6 tys., przy wymiarach domu ok. 19mx9,5m.
U mnie był niesamowity piach, który nie obsypywał się, więc ława została wylana bezpośrednio w gruncie na głębokość 55 cm i szerokość 70cm bez zbrojenia plus dodatkowo mur fund. z bloczków M6 na 1 metr.
Opinie są różne i decyzje zawsze podejmowane są w zależności od wielu czynników (rodzaj gleby,strefa przemarzania)
marcar

tomi76
18-03-2009, 00:31
Nie znalazłem innego działu podobnego do pytania które chce zadać. Mianowicie chodzi mi o to czy ktoś z Was wie lub słyszał może o jakimś programie do planowania prac z szalunkami modułowymi typu "TIPOS" lub "ELPOS" Jeżeli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to poproszę, lub moderatora do skierowania postu w odpowiedni dział. Jeżeli jest takowy :-? Dziękuję z góry za odpowiedzi!

beton44
18-03-2009, 06:17
RYSUNKI :o

tomi76
18-03-2009, 09:41
RYSUNKI :o

Co rysunki?? :-?

beton44
18-03-2009, 12:03
wklejać :o

m.k.k
18-03-2009, 12:42
Beton44, kiedyś to sam je wklejałeś :wink:

tomi76
19-03-2009, 15:09
:o :o :o :o :o :o Elita forum :lol:

ceneo
19-03-2009, 19:12
Jeżeli grunt pozwala na lanie fundamentów bezpośrednio w wykopie to jak najbardziej jestem za tym, najważniejsze to aby wykop nie był przegłębiony a założę się że ci co niby mają" książkowy" fundament o tym fakcie zapomnieli grunt ma być rodzimy i żaden chudziak tego nie zmieni. Po drugie niema sensu izolowania dysperbitem ław fundamentowych jeżeli chodzi o izolację to tylko izolacja pozioma na ściany tzw. zwyżki, bo i tak nie pomaluje się najbardziej narażonej na wilgoć warstwy spodniej ławy, ale ten problem mają tylko ci gdzie występują wody agresywnie działające na beton.

Pyrekcb
06-05-2009, 10:01
najważniejsze to aby wykop nie był przegłębiony a założę się że ci co niby mają" książkowy" fundament o tym fakcie zapomnieli grunt ma być rodzimy i żaden chudziak tego nie zmieni.

Mógłbyś to rozjaśnić lekko? :roll:

A_dam
06-05-2009, 16:38
Na chudym betonie (10 cm grubości) mam mieć ławę 30 x 60 cm ...
Mam pytanie:
czy muszę wylewać ten chudy beton, a potem ławę?
Nie można wylać ławy 40 x 60 cm z betonu B20 ? Takie rozwiązanie jest chyba lepsze, może nieco droższe.
Co o tym sądzicie, a może szkoda kasy na taką ławę ?

Buszmen
26-08-2009, 22:38
Podpinam się pod temat.
Chciałem zapytać czy wykonanie fundamentu schodkowego wiąże się z jakimiś szczególnymi wymogami? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? I czy takie fundamenty są znacząco droższe od standardowych?
Pytanie pochodne: czy wykonanie stropu monolitycznego o dwóch różnych wysokościach (tzn. z uskokiem na wysokości) niesie ze sobą jakieś znaczące komplikacje? Czy taki strop jest słabszy?

Bardzo proszę o wszelkie sugestie i porady.

Pozdrawiam,

tojato
27-08-2009, 00:18
Buszmen napisał [quChciałem zapytać czy wykonanie fundamentu schodkowego wiąże się z jakimiś szczególnymi wymogami? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? I czy takie fundamenty są znacząco droższe od standardowych?ote]


Fundament schodkowy wykonuje sie po to zeby zaoszczedzic na materiale,gdy teren jest z duzym spadkiem(rozumie ze na takim budujesz),to jak w twoim przypadku moze byc droszszy od zwykłego?
Wiecej pracy jest przy zbrojeniu.

Buszmen
27-08-2009, 08:17
Może wyraziłem się nieprecyzyjnie ale chodziło mi o wykonanie głównie ław fundamentowych schodkowych (przepraszam za nieprecyzyjne pytanie).
Czyli ławy fundamentowe wymagają więcej zbrojenia, ale jak np. powinno się prawidłowo zalewać taka ławę? Nie będzie problemów aby to zrobić za jednym razem? Beton nie będzie spływał poprzez "schodki"? Na co jeszcze zwracać uwagę?
A co jeżeli chodzi o strop?

Pozdrawiam,

Barbossa
27-08-2009, 09:59
przy kurnikach jest to droższe rozwiązanie, no chyba że sp.. temat, wtedy wyjdzie taniej
proponowałbym unikać jak ognia fundamentów schodkowych, reżim wykonania nie do pokonania (przez papraków)
beton nie musi spływać - kwestia schodków (kąta) oraz gęstości betonu i kolejności betonowania

strop - upraszczając zawsze cieńszy będzie słabszy, sam uskok nie oznacza problemów, w jakim celu on ma być?

Buszmen
27-08-2009, 15:38
Fundamenty schodkowe ze względy na spadek na działce (różnica poziomów to około 2m. po przekątnej budynku), do tego spadek jest od drogi i tak po przekątnej działki. Tam gdzie jest najniżej zrobię piwnicę ale nie chciałbym robić pod resztą domu tak głębokich fundamentów lub pełnej piwnicy. Tak też zaleca architekt. Długość części niepodpiwniczonej to około 12m, więc chyba gra warta świeczki?

EDIT: można jedną ze ścian piwnicy zrobić jako ścianę monolityczną i z nią połączyć resztę fundamentów budynku np. w połowie wysokości ściany?? Da się w taki sposób uniknąć wykonywania fundamentów schodkowych?

Jeżeli chodzi o uskok stropu na wysokości to będzie on miał około 40-50 cm, a wynika to stąd, że nad częścią parteru będzie taras gdzie muszę zmieścić cały system dachu odwróconego, z ociepleniem i substratem na którym będą rosły kwiaty, trawa itp :) - (jezu ja chyba oszalałem :D )

Pozdrawiam,

suniok
02-11-2009, 17:43
U mnie wykonawca stwierdził krótko - robimy porządnie zgodnie z projektem.
Najpierw idzie chudziak, na to ławy i ściany fundamentowe. Wszystko izolowane. Na zdjęciach szalunek chudziaka...

http://img688.imageshack.us/img688/8320/dsc00190mae.jpg

http://img248.imageshack.us/img248/127/dsc00191mae.jpg

stefan_1961
02-11-2009, 19:04
Zuzia ciekawi mnie w jakim celu izoluje się ławy fundamentowe, spotkałem się z opiniami że należy izolować i ocieplać ściany fundamentow, też nie wiem czemu jeżli nie ma piwnic. Drodzy państwo czy jest jakaś możliwość ominięcia tego izolowania a tym samym kosztów? Będe wdzięczny za opinie w tej sprawie.

Ocieplanie ław czy ścian fundamentu w gruncie (bez piwnic) to marnotrawienie kasy. Efektywne jest tylko ocieplanie podlogi na gruncie, tam warto dac i 40 cm styropianu.

stefan_1961
02-11-2009, 19:06
Podpinam się pod temat.
Chciałem zapytać czy wykonanie fundamentu schodkowego wiąże się z jakimiś szczególnymi wymogami? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? I czy takie fundamenty są znacząco droższe od standardowych?
Pytanie pochodne: czy wykonanie stropu monolitycznego o dwóch różnych wysokościach (tzn. z uskokiem na wysokości) niesie ze sobą jakieś znaczące komplikacje? Czy taki strop jest słabszy?

Bardzo proszę o wszelkie sugestie i porady.

Pozdrawiam,
Był taki temat w Muratorze (niedawno) - przejrzyj archiwum

Barbossa
02-11-2009, 19:26
....

Ocieplanie ław czy ścian fundamentu w gruncie (bez piwnic) to marnotrawienie kasy. Efektywne jest tylko ocieplanie podlogi na gruncie, tam warto dac i 40 cm styropianu.
to też wyczytałeś w M.?

stefan_1961
03-11-2009, 09:24
Nie, wiem to od architekta, który projektował mój dom.

Barbossa
03-11-2009, 16:04
to na mszę w jego intencji nie dawaj
pójdzie na marne

mg3
05-11-2009, 13:38
Z tym szalowaniem chudziaka to lekka przesada, warto przeliczyć ile za szalunek a ile za dodatkową ilość betonu, ale patrząc na te zdjęcia to chyba nie zdjęliście humusu do końca. Później mimo zagęszczania wszystko osiądzie razem ze ściankami działowymi.


U mnie wykonawca stwierdził krótko - robimy porządnie zgodnie z projektem.
Najpierw idzie chudziak, na to ławy i ściany fundamentowe. Wszystko izolowane. Na zdjęciach szalunek chudziaka...

http://img688.imageshack.us/img688/8320/dsc00190mae.jpg

http://img248.imageshack.us/img248/127/dsc00191mae.jpg

aglig
05-11-2009, 13:49
A jak zaszalują ławę ? Się chłopaki nagimnastykują.

Malybialy
22-06-2011, 13:20
Witam, my też laliśmy ławy prosto w grunt. Wykonawca stwierdził, że nie będzie chudziaka, ani podsypki z suchego betonu tylko z piasku. Wkleję fotkę to zerkniecie. Pod zbrojenie zostały popodkładane kawałki betonowego gruzu 5-7 cm od podsypki. Co myślicie o takim ułożeniu zbrojenia ław.
fot:1
(http://imageshack.us/photo/my-images/806/awy1.jpg/)
fot:2
http://img269.imageshack.us/img269/2239/awy2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/awy2.jpg/)

brunet wieczorową
23-06-2011, 22:34
Słabo widać, ale wydaje się, że nie jest zachowana ciągłość zbrojenia w narożnikach. L-ki są tylko dwie (górne) a powinny być cztery. To chyba poważny błąd.

Malybialy
25-06-2011, 09:07
Może jeszcze ktoś skomentuje zdjęcia. Czy to aż tak poważny błąd, że L-ki łączące są tylko dwie na górze zbrojenia?