PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator a chłodnica freonowa



odaro
16-08-2008, 11:40
W ostatnim numerze Ładny Dom jest ciekawy artykuł na temat wentylacji mechanicznej.

Mnie zaciekawiło zastosowanie chłodnicy freonowej do obniżania temperatury ponieważ GWC nie wystarcza w duże upały. Niestety opis jest bardzo lakoniczny - właściwie dowiedziałem się tylko że montuję się za rekuperatorem.

Czy spotkaliście się może z taką instalacją gdzie jest dodatkowo chłodnica freonowa.

Sad Ripper
16-08-2008, 12:01
chłodnica freonowa - ine do końca się znam, ale to brzmi jak stara nazwa klimatyzacji. Poza tym freonu już się chyba nie używa w takich urządzeniach.

Niemniej stawiam na to, że tu o włączenie klimy chodzi...

sad r.

odaro
16-08-2008, 12:14
Niemniej stawiam na to, że tu o włączenie klimy chodzi...

sad r.

No przecież to jasne tylko próbuje dowiedzieć się czegoś więcej

Sad Ripper
16-08-2008, 12:37
to zapraszam do googla - wystarczy wpisać słówko i wychodzi sporo zastosowań ze schematami podłączenia, mocami i opisami.

pozdrawiam

sad r.

ps. choćby tu:
http://www.remak.eu/download.php?fileID=64&CMSvirtual=1

civic9
16-08-2008, 13:59
czy wentylacja, a klimatyzacja to przypadkiem nie zupełnie innej wielkości krotność wymian?

odaro
16-08-2008, 18:44
czy wentylacja, a klimatyzacja to przypadkiem nie zupełnie innej wielkości krotność wymian?

Oczywiście że tak dlatego nie można pewnie w takim przypadku mówić o klimatyzacji czyli utrzymaniu zadanej temperatury pomieszczenia np 18st przy upale 28st ale mówimy o chłodzeniu czyli obniżeniu temperatury o kilka stopni poniżej temperatury zewnętrznej. A wtedy przekroje kanałów wentylacji mechanicznej mogą wystarczyć.

Chyba zadzwonię do autora tego artykułu w Ładny Dom może bezpośrednio od niego sie coś więcej dowiem.

Cały czas poszukuje sposobu na chłodzenie domu. GWC do mnie nie przemawia w takim zastosowaniu Zresztą był nie dawno taki wątek

Sad Ripper
16-08-2008, 21:28
Odaro, nie wiem, czy Ty już mieszkasz i dom Ci się nagrzewa, ale jeśli jeszcze nie, to zastanów się, czy na 100% będzie ci potrzebne chłodzenie. Ja zainstalowałem sobie klimatyzację w gabinecie, bo myślałem, że będzie nie do wytrzymania w środku - no i sie okazało, że korzystam jedynie z opcji podgrzewania:) NIgdy jeszcze dom mi się nie nagrzał do tego stopnia, żeby trzeba go było schłodzić.

W zeszłym tygodniu był u mnie facet z dospela - bo mam centralę reku. Mam też gwc. Ten facet powiedział, że robił uruchomienia w około 70 instalacjach z różnymi GWC i że jeśli sie uda na nim zejść z temp o 6-7 stopni, to to jest super wynik. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem:)

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

sad r.

odaro
16-08-2008, 21:43
Odaro, nie wiem, czy Ty już mieszkasz i dom Ci się nagrzewa, ale jeśli jeszcze nie, to zastanów się, czy na 100% będzie ci potrzebne chłodzenie. Ja zainstalowałem sobie klimatyzację w gabinecie, bo myślałem, że będzie nie do wytrzymania w środku - no i sie okazało, że korzystam jedynie z opcji podgrzewania:) NIgdy jeszcze dom mi się nie nagrzał do tego stopnia, żeby trzeba go było schłodzić.


sad r.

Jak masz ocieplony domek jeżeli można zapytać

Sad Ripper
16-08-2008, 22:18
Dom to stuletnia chata z użytkowym poddaszem - ściany na 1,5 cegły palonej pełnej czerwonej, z zewnątrz 12 cm styropianu. Poddasze 25 wełny + folia aluminiowa (skrót myślowy), sam strych nieocieplony, tylko na stropie położone 30cm. waty. Oczywiście nowe okna, podłoga zerwana (bo byłą na gruncie) i zrobiona izolacja od spodu styropianem - 10 cm. Fakt faktem, że pod 1/3 domu mam piwnicę.

Nawet w największe upały jest przyjemnie chłodno w środku.

pzdr

sad r.

HenoK
17-08-2008, 11:06
Dom to stuletnia chata z użytkowym poddaszem - ściany na 1,5 cegły palonej pełnej czerwonej, z zewnątrz 12 cm styropianu. Poddasze 25 wełny + folia aluminiowa (skrót myślowy), sam strych nieocieplony, tylko na stropie położone 30cm. waty. Oczywiście nowe okna, podłoga zerwana (bo byłą na gruncie) i zrobiona izolacja od spodu styropianem - 10 cm. Fakt faktem, że pod 1/3 domu mam piwnicę.

Nawet w największe upały jest przyjemnie chłodno w środku.
Wcale się nie dziwie. Ten dom ma potężną pojemność cieplną stabilizującą temperaturę.

Depi
17-08-2008, 14:26
Wcale się nie dziwie. Ten dom ma potężną pojemność cieplną stabilizującą temperaturę.

Już nie przesadzaj z tą "potężną" :lol:

odaro
17-08-2008, 14:33
Dom to stuletnia chata z użytkowym poddaszem - ściany na 1,5 cegły palonej pełnej czerwonej, z zewnątrz 12 cm styropianu. Poddasze 25 wełny + folia aluminiowa (skrót myślowy), sam strych nieocieplony, tylko na stropie położone 30cm. waty. Oczywiście nowe okna, podłoga zerwana (bo byłą na gruncie) i zrobiona izolacja od spodu styropianem - 10 cm. Fakt faktem, że pod 1/3 domu mam piwnicę.

Nawet w największe upały jest przyjemnie chłodno w środku.

pzdr

sad r.

A jakie masz rzeczywiste temperatury w pomieszczeniach w trakcie upałów