PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie łącznika światła



bzx
16-08-2008, 14:45
witam

kupiłem sobie zestaw gniazdek i łączników, i chciałem je zamontować samodzielnie, ale niestety łączników nie czaję.. szukałem w necie i tu na forum jakiegoś info ale za nie mogłem znaleźć wytłumaczenia oznaczenia łączników..

czy mógłby ktoś mi powiedzieć jak mam podłączyć ten łącznik?
otwór na kabel na dole (ten oznaczony symbolem L) jest dodatkowo oznaczony na czerwono ale co to znaczy?

http://img510.imageshack.us/img510/5550/img0003kv5.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=img0003kv5.jpg)

oczywiście elektryka sobie zawołam jak sobie nie poradzę ale chciałem się przy okazji czegoś nauczyć...

pozdro

beton44
16-08-2008, 18:00
:-? czy to jakaś prowokacja?


Symbolem L oznacza się kabelek "z prądem" / od light - światło po angielsku/

tam włącza się kabelek "z prądem"

w dwa pozostałe podłącza się odprowadzenie prądu od włącznika do żarówek
:o

bzx
16-08-2008, 18:07
:-? czy to jakaś prowokacja?
:o


to nie prowokacja - jestem laikiem w tym temacie :-?
dzieki za info

beton44
16-08-2008, 18:18
to radziłbym zacząć

/trochę już za późno po zakupach/

od montażu włączników gdzie kabelki przyłącza się na śrubki

nie na te nowomodne /szybko?/złączki...

przykręcisz to się trzyma i już, zresztą lepiej widać budowę włącznika :-?

arturpawel
16-08-2008, 18:35
no a w szybkozłączce to szybko złączysz i się trzyma i już :lol:

bzx
16-08-2008, 19:05
to co sfotografowałem to Berker Kwadrat - każdy łącznik posiada właśnie te "szybkozłączki".. ale sprawdzałem że trzyma spoko.

gniazdka z tej serii mają normalne mocowanie na śrubki.

dzieki
pozdr

JoShi
17-08-2008, 14:13
to nie prowokacja - jestem laikiem w tym temacie :-?
dzieki za info
To może dla własnego bezpieczeństwa zatrudnij kogoś kto laikiem nie jest?

retrofood
17-08-2008, 18:27
no a w szybkozłączce to szybko złączysz i się trzyma i już :lol:

tyle, że jak laik się pomyli, to... trzyma i nie puści! :D I co wtedy?

stuk
18-08-2008, 10:02
Symbolem L oznacza się kabelek "z prądem" / od light - światło po angielsku/


Tu się mylisz - "L" jest skrótem od "Live" tak jak "N" jest od "Neutral".

bzx
18-08-2008, 12:22
dzieki za pomoc, nic nie pomyliłem ;)

adi_
18-08-2008, 20:40
a na co zwrucic uwage robiac cala instalacje elektryczna w domu samemu ? pomocy od czego zaczac ?

3241mirek
19-08-2008, 06:22
proponuje zatrudnić elektryka :D

retrofood
19-08-2008, 07:04
a na co zwrucic uwage robiac cala instalacje elektryczna w domu samemu ? pomocy od czego zaczac ?

najlepiej jest usiąść, pomyśleć co się by chciało, popatrzeć w projekt, czy projektant to przewidział, potem poszukać elektryka, który ma uprawnienia do nanoszenia zmian w projekcie, potem znaleźć elektryka, ktory ma uprawnienia do wykonawstwa i to wykona, zrobi pomiary i dopuści instalację do eksploatacji, a potem już można wykańczać ściany, wnosić meble i... mieszkać!

PS. A jak sam chcesz zrobić instalację, to zrób se przy okazji i meble. Efekt będzie ten sam.

jabko
19-08-2008, 07:30
no a w szybkozłączce to szybko złączysz i się trzyma i już :lol:

tyle, że jak laik się pomyli, to... trzyma i nie puści! :D I co wtedy?
Z tego wynika że elektryk jak saper - myli się tylko raz :lol:

Xiff
19-08-2008, 09:42
Wcale nie myli sie raz , bo mnie juz walnelo wieeeele razy..
az w koncu siadlem, nauczylem sie i zrobilem se jakes podstawowe uprawnienia... Instalacje zrobilem sobie w domciu sam i fajnie dziala.... mysle ze zgodnie z zasadami ;)

Kiedys na forum znalazlem taki texcik:
Nie bój się robić czegoś na czym się nie znasz. Pamiętaj o tym, że Arkę zbudował amator, a Titanic'a profesjonaliści..

W ten sposob, zrobilem caly remont bez fachowcow.... Hydraulike tez sie nauczylem, bo musialem... Nawet moja zona nauczyla sie lutowac miedziane rurki.... Wszystko jest dla ludzi... hehe.. :)

jabko
19-08-2008, 11:19
Wcale nie myli sie raz , bo mnie juz walnelo wieeeele razy..
...
Congratulations :lol:

Xiff
19-08-2008, 11:42
nie taki diabel straszny.. jeszcze zyje... ale po 400v to juz pojechalem sie profilaktycznie przebadac bo mi jakos cieplo bylo.. ;P

adi_
19-08-2008, 18:11
jest maly problem projektant nie przewidzial gdzie co ma byc rozmieszczone wiec instalacja wedlog mojego pomyslu musi byc
a po co mi uprawnienia zeby przeciagnac pare kabli po domu wiadomo ze skrzynke to elektryk musi podlaczyc ale rozprowadzenie kabli to hyba moge sam puszki tez mu zostawie co by nie powiedzial ze sam wszystko zrobilem
a co do mebli to jak bys chcial to moge ci cos zrobic akorat to potrafie
tez bys dal rade jak by cie duma nie blokowala i pare nazedzi jak bys mial pozdrawiam

Xiff
20-08-2008, 09:16
popieram twoja postawe adi :)
Moja zona wlasnie projektuje kuchnie ktora bede jej robil... mysle ze bedzie super, szczegolnie ze sie zaoszczedzi kilka tysiecy...

adi_
20-08-2008, 17:04
kumpel za zrobienie kuchni zaplacil 10 000 czy to nie przesada jedyna trudna zecz w tej kuchni to drzwi sa z czystego drewna reszta to plyta z okleina nic wiecej pozdrawiam

Xiff
21-08-2008, 09:15
moj kumpel poszedl do sklepu to mu wycenili na 35 tysi :) Zastanawialem sie co tam moze byc... zreszta kuchnia gumowa nie jest wiec nie wiem co mozna na 12 metrach zmiescic za 35 tysi....

gunarb
21-08-2008, 11:42
np lodówka z radiem i tv pod zabudowę za 19999