PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie halogeny na poddasze ?



Radek1974
17-08-2008, 16:37
Witam,

Mam już zrobione całe poddasze w płytach kg i rozprowadzoną elektrykę.
Jakie powinny być zamontowane halogeny w płytach kg, gdzie jest wełna i folia, aby szybko się nie paliły. Halogeny są na 220 V.

Pozdrawiam,

Radek

jacekp71
18-08-2008, 00:53
wg mnie najbezpieczniej to je teraz umiescic pod sufitem, tzn. na zewnatrz,
np. w formie reflektorka halogenowego,
jesli pomiedzy plyta GK, a folia i welna nie ma minimum 10cm pustki, to pozostaja juz tylko kombinacje ze szklankami, sloikami itp. wynalazkami ;-) ktore do najlepszych nie naleza ....

Marcin1978
18-08-2008, 07:41
U mnie miał byc patent z doniczkami nalozonymi na halogeny. Ale zastosowałem LED-y ktore nie grzeja sie i nie biora tyle pradu :D

sailor_ro
18-08-2008, 08:02
Hey

No dobra a powiedzcie mi czy LED-y można również wstawić jeśli płyta GK dotyka folii paroizolacyjnej??

pozdrawiam

Trociu
18-08-2008, 14:42
Chyba jakieś deja-vu. Już drugi wątek dzisiaj o halogenach i g-k.

To ponowie - w archiwum jest fajny wątek na ten temat.

jacekp71
18-08-2008, 17:45
U mnie miał byc patent z doniczkami nalozonymi na halogeny. Ale zastosowałem LED-y ktore nie grzeja sie i nie biora tyle pradu :D

i dodajmy, ze nie swieca przyjemnie ;-)

Marcin1978
19-08-2008, 07:18
Marcin1978 napisał:
U mnie miał byc patent z doniczkami nalozonymi na halogeny. Ale zastosowałem LED-y ktore nie grzeja sie i nie biora tyle pradu


i dodajmy, ze nie swieca przyjemnie




Hmm nie bardzo wiem o co ci chodzi?? Jak dla mnie swieca dobrze. Mam zastosowane takie zarowki ledowe montowane w miejsce halogenow. Jak dla mnie swiatlo jest przyjemniejsze -nie jest takie "ostre" jak z halogenow.
Na tyle dobre ze wywaliłem wszystkie halogeny w domu i dałem ledy

DeeM
19-08-2008, 07:48
dodajmy, ze nie swieca przyjemnie
Być może chodzi o zimny odcień bieli diód led (> 4000K). Są "żarówki" ledowe o ciepłej barwie bieli (~3000K) i takie dają miłe ciepłe światło zbliżone do żarówkowego.
Dodajmy że porządny ledowy zamiennik halogena kosztuje powyżej 60zł i powinien mieć powyżej 3W jeśli ma świecić przyzwoicie.

Pozdrowienia

m@rtini
19-08-2008, 12:54
Hey

No dobra a powiedzcie mi czy LED-y można również wstawić jeśli płyta GK dotyka folii paroizolacyjnej??

pozdrawiam


W instrukcji masz podane jaka ma byc minimalna pustka (przestrzeń) nad halogenem.

Ale, jak już masz GK oraz folię, która ma stanowić paroizolację to każdy montaż w GK robi dziurę w tej izolacji i ciepełko ucieka.

Dużo pisano nt szczelnej folii, wywijanej przy ścianach itp.

Wg mnie tylko halogeny montowane na zewnątrz GK - masz wtedy tylko otwory montażowe - a w nich kołki itp.

Trociu
19-08-2008, 13:01
Ale, jak już masz GK oraz folię, która ma stanowić paroizolację to każdy montaż w GK robi dziurę w tej izolacji i ciepełko ucieka.Ciekawe podejście do tematu. Folia paroizolacyjna odpowiedzialna za izolację cieplną ;)

m@rtini
19-08-2008, 13:14
Ale, jak już masz GK oraz folię, która ma stanowić paroizolację to każdy montaż w GK robi dziurę w tej izolacji i ciepełko ucieka.Ciekawe podejście do tematu. Folia paroizolacyjna odpowiedzialna za izolację cieplną ;)


Oczywiście że tak.

Daj samą wełnę bez folii a gwarantuje duże straty cieplne.
Nie masz folii?

Trociu
19-08-2008, 13:15
Ale, jak już masz GK oraz folię, która ma stanowić paroizolację to każdy montaż w GK robi dziurę w tej izolacji i ciepełko ucieka.Ciekawe podejście do tematu. Folia paroizolacyjna odpowiedzialna za izolację cieplną ;)


Oczywiście że tak.

Daj samą wełnę bez folii a gwarantuje duże straty cieplne.
Nie masz folii?
Mam folię ale głównie ze względu na jej właściwości paroizolacyjne a nie termoizolacyjne.

Radek1974
19-08-2008, 17:18
Witam,

Dziękuję za pomoc, bo nawet wcześniej nie wiedziałem że takie ledy istnieją.

Więc kupiłem 14 ledów o kącie padania 120 stopni i ciepłej barwie -1,8 W. Jako że poddasze u mnie to jeden duży pokój około 100 m kw, liczba ta jest dla mnie zupełnie wystarczająca, w połączeniu z kilkoma możliwościami zapalania różnej ilości ledów.

Pozdrawiam,

Radek

Vax
19-08-2008, 18:27
Moim zdaniem od ledow mozna stracic wzrok, ich swiatlo jest bardziej klimatyczne niz uzytkowe. Nie ma to jak pozadny halogen 50W.
Montowalem u siebie halogeny na poddaszu wycinajac folie i jakos nie zauwazyl zadnych strat ciepla (przeciez nie mam 100 sztuk w jednym pokoju) zreszta tylko tajfun moglbym tam przedostac swoje macki a zreszta jak bym tak sie obwial chlodu to po co okan skoro to ogromen mostki termiczne. Po drugie halogeny z uwagi na temperature trzeba odpowiednio zabezpieczyc od strony welny jednak od strony pokoju to kolejne zrodlo ciepla :wink: i jak dla mnie dobrze to dziala i nie ma z tym problemow wiec nie straszcie Radka, ze w zieme zamarznie albo spali dom.

jacekp71
23-08-2008, 22:09
usmiecham sie czytajac wypowiedzi o LED swiecacych cieplym, przyjemnym swiatlem ;-)
generalnie sami producenci zrodel swiatla przyznaja (jestem nota bene pracownikiem jednego z nich), ze dzisiaj technologia LED nie oferuje tego, o czym pisza forumowicze .... jest trwalosc, energooszczednosc, ale nie ma dobrego swiatla ....
oczywiscie z odbiorem swiatla jest podobnie jak z odbiorem muzyki, jest tu spora duza subiektywizmu ....

Arol_62
24-08-2008, 09:32
Witam,

Mam już zrobione całe poddasze w płytach kg i rozprowadzoną elektrykę.
Jakie powinny być zamontowane halogeny w płytach kg, gdzie jest wełna i folia, aby szybko się nie paliły. Halogeny są na 220 V.

Pozdrawiam,

Radek

Halogeny powinno sie zabudowac w specjalnych puszkach ,stanowi ona oslone termiczna i paroizolacyjna.Niie sa one tanie ,ale jest to inwestycja na lata.Kazde inne rozwiazanie jest prowizorka.Ja kupowalem je po ok.20 Euro/szt.(max.moc halogena to 35W)http:/[color=red]/www.ratiolicht.de/zubehoer/einbaudosen/leuchten-einbaudose-thermox-fuer-hohlraumdecken.html

MARTiiii
24-08-2008, 15:34
Kupisz duze doniczki ceramiczne i bedziesz mial taka sama oslone tylko ze one 7zl kosztuja.

Arol_62
24-08-2008, 17:10
Kupisz duze doniczki ceramiczne i bedziesz mial taka sama oslone tylko ze one 7zl kosztuja.

Jak sie uwielbia prowizorke ,to mozna :D ,tylko z zabudowa tej doniczki to gorzej,

MARTiiii
25-08-2008, 22:03
Prowizroka dobra jest, bo tania :lol: . Wazne ze dziala jak nalezy wiec po co przeplacac.

Bigbeat
25-08-2008, 22:15
Hehe, a koła w samochodzie można z drewna zrobić - nie dość, że tańsze, to jeszcze wielosezonowe ;) Po zo przepłacać?

Ja to nie rozumiem ludzi czasem. Jak na wczasy na plażę, to piwo leje się strumieniami (mimo, że 2x droższe niż w sklepie).
A jak robić coś dla siebie, na lata - to byle taniej i żeby było tylko jako-tako.
Bez sensu. Jakie znaczenie ma kilkaset nawet PLN w kontekście kosztów całego budynku? A takie prowizorki mają to do siebie, że jak już trzeba będzie je kiedyś poprawić (tzn. zrobić dobrze), to będzie dopiero bolało - co gorsza, podczas budowania łatwiej wydaje się nawet kilkaset złotych, niż po kilku latach.
Tak więc inwestor jęczący teraz, zaryczy się na śmierć, jak za kilka lat trzeba będzie robić niektóre rzeczy od nowa.

MARTiiii
26-08-2008, 18:28
No to moze wyjasnicie po co nalezy oddzielic halogen od welny na poddaszu? I czego nalezy wydac takie pieniadze za kawalek plastiku, zeby tlyko oddzielic halogen od welny?

Halogeny maja to do sibie ze sie mocno nagrzewaja. Wobec tego trzeba zapewnic im przeplyw powietrza, oddzielic od welny. Oczywiscie jak komus nie przeszkadza cena to prosze uprzejmie mozna wydac te 20 euro za jeden co daje ladna sume przy 10 halogenach.
To samo uzyskuje sie stosujac przykladowo ceramiczna doniczke, mozna inaczej ale to chyba najlepsze rozwiazanie. Ceramika ma to do sibie ze wyrzymuje duze temp. wiec problem z glowy. Do lazienke i tak stosuje sie inne halogeny i do tego raczej 12V.

Arol_62
28-08-2008, 19:47
No to moze wyjasnicie po co nalezy oddzielic halogen od welny na poddaszu? I czego nalezy wydac takie pieniadze za kawalek plastiku, zeby tlyko oddzielic halogen od welny?

Halogeny maja to do sibie ze sie mocno nagrzewaja. Wobec tego trzeba zapewnic im przeplyw powietrza, oddzielic od welny. Oczywiscie jak komus nie przeszkadza cena to prosze uprzejmie mozna wydac te 20 euro za jeden co daje ladna sume przy 10 halogenach.
To samo uzyskuje sie stosujac przykladowo ceramiczna doniczke, mozna inaczej ale to chyba najlepsze rozwiazanie. Ceramika ma to do sibie ze wyrzymuje duze temp. wiec problem z glowy. Do lazienke i tak stosuje sie inne halogeny i do tego raczej 12V.

Kupujesz np.10 puszek ,koszt 180 euro,masz gotowy sufit GK ,wycinasz otwory otwornica fi-120 mm ,montujesz puszki ,przykrecasz od dolu dekielki z gotowym wymiarem na halogen np,68,74 ,86 mm (puszke musisz kupic pod wymiar halogena!),czas pracy max .1 godzina,puszeczki zamontowac najlepiej przed szpachlowaniem ,ale mozna tez po szpachlowanu (dodatkowa praca).
Wyobrazmy sobie teraz zamontowanie 10 doniczek ceramicznych ,koszt 70 zl.(20 Euro),masz gotowy sufit GK ,potrzebujesz 20 godzin a efekt i tak bedzie do kitu (chytry 2xtraci,a czas to pieniadz),szkoda dyskusji ,a jak kupisz tanio to pewnie kupisz 2 x.

Pozdro! :D

Jolasia
28-08-2008, 21:34
Witam,
może uda mi się Was pogodzić: otóż nie trzeba przepłacać, a jednocześnie można zrobić to profesjonalnie, tak jak należy.
Obudowy ochronne do opraw można kupić w Polsce nie za 20euro ale w okolicach 20zł (a co śmieszniejsze też niemieckiego producenta:), poniżej linki:
http://swiatswiatla.pl/product_info.php/info/p3081_Obudowa-ochronna-do-opraw-wbud.-ruchomych-52mm.html
http://swiatswiatla.pl/product_info.php/info/p3082_Obudowa-ochronna-do-opraw-wbud.-ruchomych-35mm.html

tres34
29-08-2008, 11:10
Takie, jakie chcesz czleku. Mamy ci powiedziec jakie powinny ci sie podobac?




Witam,

Mam już zrobione całe poddasze w płytach kg i rozprowadzoną elektrykę.
Jakie powinny być zamontowane halogeny w płytach kg, gdzie jest wełna i folia, aby szybko się nie paliły. Halogeny są na 220 V.

Pozdrawiam,

Radek