PDA

Zobacz pełną wersję : Problem ze ?ciank? szczytow? z OSB



pik33
06-10-2003, 07:13
Ścianę szczytową mam z drewna - deski o szerokości bodajże 14 cm, obite z zewnątrz płytą OSB. Ściany są zlicowane z murem parteru z BK.

Teraz pójdzie na to wszystko ocieplenie i tynk. Klasyka: 12 cm styropianu.

Problem jest taki, że czymś trzeba wypełnić te 14 cm od wewnątrz. Jeśli dam tam najpierw gk, a w środek wełnę - nie ma siły, cała para jaka się tam dostanie, skropli się na OSB - hodowla grzybów gotowa.

Można by nie wypełniać niczym, wtedy nie będę miał w OSB punktu rosy, ale struktura : gk-pustka-OSB-styropian też mi się nie uśmiecha.

Mam dwie koncepcje: albo wypełnić to od środka - styropianem na piankę montażową - albo po prostu bloczkiem. BK a może nawet silikatem (dobrze przewodzi ciepło)

Czy ktoś ma jakieś idee - co z tym zrobić?

(aha: jest jeszcze jedna: ocieplić wełną od zewnątrz. Ale to już teraz niewykonalne.)

HenoK
06-10-2003, 07:26
Ścianę szczytową mam z drewna - deski o szerokości bodajże 14 cm, obite z zewnątrz płytą OSB. Ściany są zlicowane z murem parteru z BK.

Teraz pójdzie na to wszystko ocieplenie i tynk. Klasyka: 12 cm styropianu.

Problem jest taki, że czymś trzeba wypełnić te 14 cm od wewnątrz. Jeśli dam tam najpierw gk, a w środek wełnę - nie ma siły, cała para jaka się tam dostanie, skropli się na OSB - hodowla grzybów gotowa.

Można by nie wypełniać niczym, wtedy nie będę miał w OSB punktu rosy, ale struktura : gk-pustka-OSB-styropian też mi się nie uśmiecha.

Mam dwie koncepcje: albo wypełnić to od środka - styropianem na piankę montażową - albo po prostu bloczkiem. BK a może nawet silikatem (dobrze przewodzi ciepło)

Czy ktoś ma jakieś idee - co z tym zrobić?

(aha: jest jeszcze jedna: ocieplić wełną od zewnątrz. Ale to już teraz niewykonalne.)
Gratuluję kubka i witam w ELICIE Forum.
Czy to poddasze będzie użytkowe, czy nie użytkowe ?
Para nie będzie się skraplała na OSB, jeżeli jej tam nie dopuścisz.
Kolejność od płyty OSB : szczelina wentylacyjna, styropian lub wełna mineralna, paroizolacja (opóźniacz pary), płyty g.-k.
Najlepiej zapewnić też wentylację przestrzeni między płytą OSB i styropianem (kratki wentylacyjne na zewnątrz).
Zajrzyj też do wątku : Czym wykończyć płytę OSB na elewacji ? (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12098&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=)

pik33
06-10-2003, 08:03
Nie wiem jak to jest z tymi kubkami. Jednego dostalem przy okazji 500 postów... czy mam rozumieć że dostanę teraz drugiego (i będziemy mogli we dwoje popijać kawę z żółtych kubków?)

Poddasze zaś będzie użytkowe, a powyźej nieużytkowy stryszek.I jeszcze jest drugie "ale": ocieplenie z elewacją pójdzie po szczytach aż na samą górę... ale poza tym stryszek miał być nieocieplony.

HenoK
06-10-2003, 08:17
Nie wiem jak to jest z tymi kubkami. Jednego dostalem przy okazji 500 postów... czy mam rozumieć że dostanę teraz drugiego (i będziemy mogli we dwoje popijać kawę z żółtych kubków?)

Poddasze zaś będzie użytkowe, a powyźej nieużytkowy stryszek.I jeszcze jest drugie "ale": ocieplenie z elewacją pójdzie po szczytach aż na samą górę... ale poza tym stryszek miał być nieocieplony.
Ja też jeszcze żadnego kubka nie dostałem :cry: .
Tu (http://republika.pl/henok/images/pik33.gif) uwieczniłem, Twój 999 post.
Przy użytkowym poddaszu takie rozwiązanie jak podałem powinno być skuteczne. Jeżeli możesz to zrobić to zwentyluj przestrzeń za płytą OSB. Spowoduje to, że jeżeli nawet niewielkie ilości pary wodnej tam się dostaną, nie będą miały warunków do wykroplenia.

pitbull
06-10-2003, 08:21
Slusznie.

HenoK
06-10-2003, 08:25
Slusznie.
??? :-?

Wojciech Nitka
06-10-2003, 08:46
Mogę włączyć się do dyskusji?
Co prawda do Elity Formu mi jeszcze daleko, a jeżeli Elita pozwoli to chciałbym wtrącić swoje uwagi. A tak apropos kubka też nigdy nie dostałem, choć nie ukrywam, obiecywano.
W rejonie poddasza użytkowego układ warstw ściany zewnętrznej winien być następujący - tym razem od środka:
- płyta g/k,
- opóźniacz pary,
- konstrukcja wypełniona izolacją cieplną (byle nie styropian), bez wentylacji między płytą OSB/3,
- płyta OSB/3,
- folia wiatroizolacyjna,
- styropian ryflowany lub na ruszcie.
Jest to typowy układ warstw dla ścian zewnętrznych w szkielecie.

Ścianki powyżej poddasza nieużtkowego bym nie ocieplał, pozostawiając jedynie na zewnątrz styropian z tynkiem montowany tak samo jak poniżej. A jeżeli chciałbyś już ją ocieplić to bez montażu opóźniacza pary.

pitbull
06-10-2003, 08:54
Konkretny fachowiec zawsze mile widziany.

HenoK
06-10-2003, 11:18
Amen !

Wojciech Nitka
06-10-2003, 11:29
To się nazywa - należeć do Elity. :lol:
Ale rozumiem, że i na to trzeba sobie zapracować. :cry:

HenoK
06-10-2003, 11:42
To się nazywa - należeć do Elity. :lol:
Ale rozumiem, że i na to trzeba sobie zapracować. :cry:
Panie Wojtku, od Pana się też uczę :) - w wielu sprawach uważam pana za eksperta, żeby nie powiedzieć supereksperta. :)

Wojciech Nitka
06-10-2003, 12:17
Co mi tam po ekspercie, jak do Elity mi tak daleko.
Przyrzekam jednak że będę się starał gonić. Ale napewno jak już dogonię Elitę to zapewne dzisiejsza Elita stanowić już będzie SuperElitę.

pitbull
06-10-2003, 12:25
Nie ilosc ale jakosc jest wazniejsza.
Oprocz wiedzy Forum uczy rowniez pokory.

Motto J. Kochanowskiego
"Za co bija tylek, kiedy bladzi glowa,
za to, ze glowa bladzac rozum w tylku chowa"

Wojciech Nitka
06-10-2003, 12:35
Ale ja śmiem, nieśmiało zresztą, myśleć jedynie (albo aż) o Elicie. Gdzie mi tam do Lidera Forum. Chylę czoła.

pitbull
06-10-2003, 12:56
Niepotrzebnie, nie ma w tym niczego nadzwyczajnego.
A Pan byl tu wczesniej. Zawsze z przyjemnoscia i zainteresowaniem czytam posty. Szczere wyray uznania.

HenoK
07-10-2003, 22:54
Ale ja śmiem, nieśmiało zresztą, myśleć jedynie (albo aż) o Elicie. Gdzie mi tam do Lidera Forum. Chylę czoła.
Panie Wojtku, wystarczyła krótka wymiana zdań i już Pan jest o 4 posty do przodu. Zauważyłem, że większość ELITY najwięcej postów napisała w KAWIARNI KLUBOWEJ :lol: :lol: :lol: . Rekordziści potrafią tam napisać po kilkadziesiąt postów dziennie.

pik33
08-10-2003, 08:54
Gratuluję kubka i witam w ELICIE Forum.


Właśnie dostałem na priva od redakcji że kubka nie będzie. Tak, że gratulacje były przedwczesne.

Przy problemie takim, że cała budowa mi się teraz wali, bo bank opóźnia wypłatę transzy - brak tego kubka jest po prostu nieistotny.

pik33
08-10-2003, 08:57
No cóż, dostałem priva, że może jednak wyślą (HenoK - dzięki za utrwalenie posta...)

To może, *****, i transzę bank wreszcie podeśle...

Ot taki przykład myślenia magicznego...

automik
10-10-2003, 15:08
Jeszcze jedno pytanie. Buduję w tej samej technologii co PIK . Jeśli między OSB a folię damy wełnę - to jakiej grubości ? ( Zważywszy , że na zewnętrzne ocieplenie idzie np 12 cm wełny).

HenoK
10-10-2003, 20:20
Jeszcze jedno pytanie. Buduję w tej samej technologii co PIK . Jeśli między OSB a folię damy wełnę - to jakiej grubości ? ( Zważywszy , że na zewnętrzne ocieplenie idzie np 12 cm wełny).
Sam styropian daje opór cieplny 0,12m/0,04 W/(m2K)=3,0 m2K/W.
Doliczając do tego opór płyty OSB, płyty g.-k., opór przejmowania i oddawania ciepła przez ścianę otrzymamy opór cieplny rzędu co najmniej 3,33 m2K/W, czyli współczynnik U=0,30 W/(m2K). Taka ściana nie wymaga dodatkowego ocieplenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Chyba, że chcemy mieć ścianę cieplejszą, to dajemy dodatkowo np. wełnę mineralną. Ile ? Im więcej tym cieplejszą będziemy mieli ścianę. Przy gr. wełny 8 cm współczynnik U spadnie do ok. 0,20 W/(m2K).