PDA

Zobacz pełną wersję : okno 0,7 a 1,0



poszukiwana
17-08-2008, 19:30
jaka różnica cieplna jest między oknami 0,7 a 1,0 ?
(róznica w cenie jest znaczna, ale jaka jest różnica w kwestii ciepła)

monikabak
17-08-2008, 22:06
jaka różnica cieplna jest między oknami 0,7 a 1,0 ?
(róznica w cenie jest znaczna, ale jaka jest różnica w kwestii ciepła)
Kompletnie nie warta dopłaty 8)

jareko
18-08-2008, 22:37
jaka różnica cieplna jest między oknami 0,7 a 1,0 ?
(róznica w cenie jest znaczna, ale jaka jest różnica w kwestii ciepła)
jak to jaka? k=0,3 :lol:
a na powaznie
trudno jedoznacznie odpowiedziec
zalezy od udzialu powierzchni szyby w calym oknie
zalezy od udzialu okien w ogolnych stratach budynku
zalezy od wysokosci tej doplaty

Adamol
18-08-2008, 23:38
Chyba też od profilu...
Od tego, czy będzie to budynek energooszczędny czy zwykły, w którym zalety okien zostaną zniwelowane przez np. słabo docieplone ściany, poddasze, itd.....

andrzejek
19-08-2008, 22:52
jaka różnica cieplna jest między oknami 0,7 a 1,0 ?
(róznica w cenie jest znaczna, ale jaka jest różnica w kwestii ciepła) Różnica teoretyczna, a w praktyce i tak wszystko zalezy od prawidlowego montażu oraz wykonanego ocieplenia.Ponieważ prawidlowe wykonanie prac budowlanych przekracza możliwosci i chęci polskiego budowlanca, to nie warto pakowac pieniedzy w coś, co i tak nie zostanie dobrze wykonane.

jareko
19-08-2008, 23:20
andrzejek - przeginasz :lol: ;)
Polski budowlaniec - podkreślę BUDOWLANIEC a nie poszukiwany z łapanki najtańszy wykonawca - wie co i jak wykonać. Nie oceniaj całej sytuacji w budownictwie li tylko na podstawie lektury tego forum. Sa tu ludzie którzy nie żałują kasy by mieć dom wybudowany dobrze z wszelkimi zasadami sztuki, stosujący rozsądnie nowinki techniczne, ale tez.... i przepraszam za zbyt ostra i możliwie ze niesprawiedliwa ocenę, przeważa tu większość inwestorów szukających oszczędności za wszelka cenę - tak jakby swa wymarzona chałupę budowali na piec maks 10 lat. G... materiały, do d... wykonawcy, rozwiązania z zeszłego wieku - wszystko oby jak najmniejszym kosztem.
Rocznie oglądam co najmniej 200 chałup budowanych systemem tzw. gospodarczym - a tak właśnie buduje co najmniej 90% z Was i wierz lub nie aptem kilka z nich jest w stanie zachwycić jakością wykonania, trzymania sie pionów, poziomów, wymiarów - w trakcie rozmów z Inwestorami, te które tak zachwycają, budowane sa przez prawdziwych budowlańców którzy maja zaklepana robotę na najbliższe kilkanaście miesięcy i do tanich nie nalezą.
Nasi BUDOWLANCY zawsze mieli dobra "prasę" poza granicami kraju - sadzisz ze dlatego ze odwalali chałturę?
odszedłem od tematu

Tak wiec wracając do tematu - czy warto?
Piszesz ze różnica teoretyczna? Ciekawe. Podobnie powiesz o teoretycznej różnicy k=0,3 jak nie docieplisz stropu czy ścian? Dom to suma elementów tworzących jego straty ciepła i do nich zaliczają sie także okna.
Warto przeanalizować rachunek zysków czy strat lub inaczej - czas po jakim poniesione dodatkowe nakłady ulegną amortyzacji i zaczną na siebie zarabiać.
Majac wentylacje grawitacyjna realnie nie warto
Majac wymuszona - jzu inwestycja staje sie bardziej opłacalna
Majac reku - warto, nawet bez prowadzonych dokładnych wyliczeń
Po za tym sa firmy produkujące okna prowadzące własna politykę wspierania energooszczędnych rozwiązań i co jakiś czas pojawiają sie promocje na szyby k=0,7 na profile itp rozwiązania dające w eksploatacji wymierne korzyści
Ale skupianie sie tylko na tym temacie w oderwaniu od zastosowanych rozwiązań zwłaszcza dotyczących wentylacji mija sie z celem
Bo co nam dadzą realnie okna z 7 komorowym profilem i szyba 0,7 przy dalej posiadanej wentylacji grawitacyjnej czy przy słabym jej ociepleniu? Bedzie to realnie kasa wyrzucona w błoto

Ajdaniu
20-08-2008, 11:18
W ostatnim Muratorze (s.60) podany jest wykres zwrotu poniesionych dodatkowych nakładów na wymianę okien w stosunku do okien o U=1,9
I tak dla okna o U=1,0 okres ten wynosi 9,1 lat a dla okna U=0,8 już 26,7 lat.
Nie są podane żadne dodatkowe informacje np. na temat rodzaju izolacji czy typu wentylacji, ale i tak w jakimś stopniu ów wykres pokazuje, że pieniądze wydane na super oszczędne okna nie zwrócą się szybko.
Pozdrawiam

jareko
20-08-2008, 11:48
no i właśnie
by cokolwiek porównywać trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty a wybrany sposób wentylacji wbrew pozorom ma wpływ zasadniczy skoro przyjmuje sie ze ok 30 % ciepła wylatuje nam przez komin przy zapewnieniu odpowiedniej wymiany powietrza
I jeśli przeraza Cie zwrot poniesionych nakładów w skali 20 letniej to miej świadomość ze będzie on o wiele krótszy jeśli zminimalizujesz straty przez wentylacje
oczywiście możesz nie inwestować w cieplejsze okna, możesz nie wietrzyć pomieszczeń zima (wentylacja w szczelnych domach nie funkcjonuje) by innymi sposobami koszty te zmniejszyć - twój wybór

andrzejek
21-08-2008, 23:20
Nie chce mi sie tu polemizowac na temat polskich wykonawcow..Moim zdaniem nie warto przeplacac za cieplejsze okna, skoro i tak beda nieprawidlowo osadzone oraz ocieplone i wszelkie zyski energetyczne wezmą w łeb.

andrzejek
21-08-2008, 23:20
Nie chce mi sie tu polemizowac na temat polskich wykonawcow..Moim zdaniem nie warto przeplacac za cieplejsze okna, skoro i tak beda nieprawidlowo osadzone oraz ocieplone i wszelkie zyski energetyczne wezmą w łeb.

andrzejek
21-08-2008, 23:20
Nie chce mi sie tu polemizowac na temat polskich wykonawcow..Moim zdaniem nie warto przeplacac za cieplejsze okna, skoro i tak beda nieprawidlowo osadzone oraz ocieplone i wszelkie zyski energetyczne wezmą w łeb.

Adamol
21-08-2008, 23:31
To nie polemizuj...
A takie uogólnienia zachowaj dla siebie...

Dodatkowo przy takich oknach (ale również przy każdych innych) niezwykle jest ważny montaż, najlepiej tzw. 'ciepły' montaż, tj. z wykorzystaniem taśmy rozprężnej, taśmy paroizolacyjnej i paroszczelnej.

Wydaje mi się, że chcąc wybudować chociażby dom energooszczędny, nie wspominając o pasywnym, oraz wszędzie tam, gdzie będzie wentylacja mechaniczna warto zainwestować w dobre okna, czyli takie które będą miały bardzo dobry profil i pakiet o współczynniku np. U = 0,6. Wtedy dla całego okna można zejść zdecydowanie poniżej U = 0,8

Pozdrawiam

andrzejek
23-08-2008, 00:07
[quote="Adamol"]To nie polemizuj...
A takie uogólnienia zachowaj dla siebie...
Hmm, to jest wolne forum i nie mozesz mi zabronic wypowiadac swoich spostrzeżeń.
Dodatkowo przy takich oknach (ale również przy każdych innych) niezwykle jest ważny montaż, najlepiej tzw. 'ciepły' montaż, tj. z wykorzystaniem taśmy rozprężnej, taśmy paroizolacyjnej i paroszczelnej.
Właśnie, montaż nie jest tyle ważny, co najważniejszy.Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a te dla "polskich budowlancow" są nieistotne.Co po najbardziej energooszczednych oknach, jesli nie beda prawidlowo zamontowane?A nawet jesli znajdzie sie ktoś, ( a jeszcze takiego nie widzialem) kto zamontuje je "teoretycznie prawidlowo" , to sciana z oknami wymaga ocieplenia i tutaj pojawia sie jeszcze wieksze pole do niedbalego i bezmyślnego partactwa. Dlatego moim zdaniem nie warto popadac w przesadę i stresowac sie kazdym ulamkiem i procentem, ktory producenci wypisuja w folderach, bo praktyka i tak to zniweczy.Zalecam umiar i tzw "złoty srodek".Sam zainwestowalem w dobre i drogie okna drewniane, w elewację z welny minerlanej i co z tego, skoro wykonawcy i tak zrobili po swojemu czyli......mostki termiczne jak ta lala.Wybór był, albo robic wszystko samemu (z oczywistych przyczyn niemożliwe), albo wziąć relanium i nie przejmowac sie za bardzo, bo i tak to niczego nie zmieni.

jareko
23-08-2008, 11:03
andrzejek
masz racje - to wolny kraj, wolne forum i można tu wypisywać co sie chce ale to
Twoj problem i wykonawców montażu twych okien a nie zasada wszechobowiazujaca ktora jako pewnik innym tu przekazujesz. To ze spierniczyli Ci montaż - źle świadczy o nich ale tez o Twym Inspektorze Nadzoru, Kierowniku Budowy jak tez i o Tobie samym
Ciepły montaż wcale nie oznacza ze musi to być montaż I3 co starasz sie tu nam wcisnąć. Naczytało sie bractwo marketingowych ulotek i powtarza bzdury na temat montażu. By wyjaśnić Wam kwestie montażu I3 podawałem nie raz linki do przeczytania rzeczowych, konkretnych, popartych badaniami i latami doświadczeń rozwiązań montażowych.Nie neguje I3 tylko przestanie powtarzać głupoty ze jest to jedyny i prawidłowy sposób montażu a każdy inny to fuszerka itp

pawlakoski
23-08-2008, 12:54
Ja bym nie dopłacał, teoretycznie może i różnica , ale praktycznie nie ma to większego znaczenia.

jareko
23-08-2008, 14:37
ja bym dopłacał - teoretycznie może nie różnica :lol:ale praktycznie przy pewnych rozwiązaniach zastosowanych w chałupie mająca znaczenie i to znaczne - biorąc pod uwagę globalny bilans cieplny chałupy

I różnica nie jest teoretyczna ale praktyczna
To 0,3 na współczynniku k dla szyby realnie przekładając na cale okno prawie 0,3 mniej dla niego

Ciekawe czy podobnie teoretyczna jest dla Ciebie różnica w ociepleniu ściany?
Po jaka cholerę w takim razie dążycie do obniżenia wartości k poniżej wymaganych dzisiejszymi normami? Rożnica k=0,3 w ścianie tez jest dla Ciebie teoretyczna?

zastanawiam sie ciągle skąd sie biorą tego typu teksty ?
Czyżby to co zostało powiedziane wcześniej nie docierało do świadomości?
Kocham uogólnienia i tego typu porady :lol:

Poza tym o czym wogole mówimy? O kwotach jakiego rzędu?
dopłata do szyby dwukomorowej k=0,7 to dodatkowe 100-110 PLN za 1 mkw okna. Przeważnie w chałupie jest ok 20 mkw okien czyli mówimy o kwocie 2000 PLN

Jaki jest % udział tej kwoty w kosztach całej chałupy? 0,5 %? 0,1%? No tak...zaraz pewnie usłyszę ze to jednak 2 tys. Kupa kasy a przecież tniemy koszta gdzie tylko sie da - czy nie? Tylko później przy wykończeniowce, gdy kupujemy kafelki, szafeczki, gniazdka itp jakoś nikt sie nie zastanawia nad cieciem kosztów :lol:

Jesli decymujemy sie na producenta który ma na nie promocje to np. u Jezierskiego wygląda to ze za 1 mkw płacimy 19 zeta czyli 380 PLN
A jeśli skorzystamy z innej promocji na Si-82 (siedmiokomorowka cirka o 20-25% droższa od CT-70) to 1 zeta za 1mkw czyli raptem 20 zeta nas te szyby kosztują - i tu wychodzi ciekawe porównanie - zainteresuje to zwłaszcza budujących domy pasywne - póki co trwa promocja i siedmiokomorowka z szyba k=0,7 nie jest az tak droga jak jeszcze na wiosnę tego roku
Wychodzi często nawet taniej jak wiosenna pieciokomorowka z dopłata do szyby k=0,7

No ale tak... zaraz znów sie usłyszy - nie warto ;)

lekomin
25-08-2008, 09:28
khm..
Robiłem w zeszłym tygodniu pewną symulację dla pewnej gazety pod pewien określony projekt domu.

Elita w pełnym kolorze wyszłą około 17000 PLN. Dopłata do szyby 0,7 w naszej promocji, około 800 PLN, co stanowiło 4,6% wartości okien. Przenikalność okien z szybą 0,7 w porównaniu do szyby 1,0 poprawiła się [tj. obniżyła się] o 24,98%... Liczone to było z programu SchucoUW, do tego przeznaczonym, z ujęciem słupków, odpowiednich list przyszybowych, itpitd, czyli bez naciągania i na rzeczywistych wymiarach okien [czyli też bez naciągania].

Reasumując, dopłacając 5% wartości okien poprawiamy ich izolacyjność o prawie 25%. Jeśli to się nie opłaca, to ja już nie wiem co się opłaca.

remx
25-08-2008, 10:43
To trochę odwracanie uwagi od rzeczywistego problemu, na co zwrócił już uwagę Jareko.
I co z tego że poprawiamy izolacyjność okien o 25%. Pytanie o ile to poprawi izolacyjność całego domu? Bo chyba o to chodzi.

ZW
25-08-2008, 11:40
poszukiwana jeśli jeszcze czytasz odpowiedzi.

W moim domu jest ok 35m2 okien typu 1,3. Gdybym kupił 0,7 zaoszczędziłbym:

4200 "stopniodni";) x (1,3-0,7) W x 24h x 35 m2=~2100 kWh
2100 kWh x 0,33 zł/kWh = 700zł rocznie

podstaw wyżej swoją powierzchnię okien (zamiast 35m2) i cenę za kWh ogrzewania (zamiast 0,33zł) . I już wiesz.

pozdrawiam

poszukiwana
25-08-2008, 12:22
no to mi wychodzi roczna oszczędność mniejsza niż 400 zł

Depi
25-08-2008, 12:29
No to jak kupisz jezierskiego to zwróci Ci się w rok lub nawet w miesiąc (jeśli planowałaś Si82) :)

jareko
25-08-2008, 14:04
Depi
to są dwie rożne sprawy
I ile zwiększy ci sie izolacyjność przegrody i ile na tym zaoszczędzisz to jedno
zaś drugie to jakie realnie oszczędności uzyskasz biorąc pod uwagę bilans cieplny CAŁEJ chałupy
I wtedy nie jest już tak różowo :)
chałupa to straty ciepła nie tylko przez okna - sam dobrze wiesz ze są jeszcze ściany, fundament czy tez podłoga na gruncie, dach i wentylacja
I nagle okazuje sie ze nie patrząc na chałupę globalnie wydasz jak to podał Lekomin 5% licząc na 25% oszczędności a tu oszczędności ulecą Ci a to kominem a to niedocieplonym odpowiednio dachem i zamiast 25% wyjdzie ci 6% :lol: tym samym okres zwrotu poniesionych nakładów jest tak duży ze cala inwestycja bierze w łeb
Zwłaszcza pojąć nie mogę jak można inwestować w okna przeznaczone realnie do domów pasywnych przy pozostawieniu wentylacji grawitacyjnej
No chyba ze kosztem zmniejszenia wydatków na ogrzewanie zrezygnujemy z wietrzenia chałupy i wymiany w niej powietrza - zdrowia w takim razie życzę :lol:
cholerka - uprzedzę - nie sprzedaje ani nie montuje REKu :) bo wygląda na to ze promuje je tu za bardzo :)

Depi
26-08-2008, 10:42
jareko - czemu dwie różne sprawy? Wcale nie!

Jakbym chciał kupić okna Jezierskiego, to w tej chwili bym bez zastanowienia wział je z pakietem 0,7 - bo dopłata jest bardzo mała, a zyski realne.

To, że inne elementy domu muszą także być odpowiedniej konstrukcji i jakości to oczywiste. To, że od pewnego momentu bez ograniczenia strat przez wentylację za pomocą reku nie da się sensownie obniżać energochłonności budynku to też truizm - wystarczy sobie podstawić w OZC dane i doznac szoku (moje EA spada o połowę!!!).

Przecież nikt rozsądny nie uważa, że jak da okna 0,7 to mu spadną rachunki o 25%. Tylko że straty przez OKNA zmniejszy o 25%. U mnie okien (jak wiesz) jest 54m2. Rekuperator będzie. Czyli jest o co powalczyć.

ZW
26-08-2008, 11:03
no to mi wychodzi roczna oszczędność mniejsza niż 400 zł

Wygląda poprawnie. Zapewne jak większość będziesz się grzać gazem ziemnym a nie prądem i stąd różnica ;)

Teraz przedziel wysokość dopłaty przez 400 zł, wyjdzie Ci okres zwrotu w latach. Powinien być mniejszy niż okres gwarancji na okna.


pozdrawiam

nely
26-08-2008, 11:28
a jak się ma to wyliczenie przy kotle na paliwo stałe?

jareko
26-08-2008, 13:06
...Przecież nikt rozsądny nie uważa, że jak da okna 0,7 to mu spadną rachunki o 25%. ....oj zdziwiłbyś sie oj zdziwił :lol:
stad staram sie tylko lekko naprostować te dane :)

Zukow
26-08-2008, 19:33
dziś podpisałem umowę na plastiki ileś tam komorowe z szybą zespoloną 2-komorową - czyli 3 szyby - wsp=0,7
dla zwykłych 2 szybowych wsp=1,0
różnica w wycenie -480 zł - dla 12 okien

dodam, że firma wydała się dość rzetelna bo przy każdym oknie miałem wyliczenie dla całego okna i wynosiło w zależności od wielkości i kształtu od 1,0 do nawet 1,32


Dodam,że produkują na Niemcy połowę produkcji okien i mają informacje, że od nowego roku wychodzą przepisy, że nowo montowane okna w Niemczech muszą być poniżej 0,9 (w Polsce poniżej 1,2 to jest według przepisów okno pasywne)

Ciekawe jak na to zareagują NASI producenci i czy też u nas zaproponują coś lepszego - ale mnie to już raczej nie będzie interesowało ;-)