PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki strop



krzychwach
18-08-2008, 17:44
Witam . jaki strop jest lepszy monolityczny czy gęstożebrowy? Jestem na etapie projektu i muszę dac znac projektantowi. Z góry dzięki za porady

jacekp71
18-08-2008, 17:54
a jakie kryterium decyduje ?

bo bez tego to tak jakbys sie zapytal czy lepszy jest samochod czerwony czy niebieski ....

r-32
18-08-2008, 21:01
Włacha !!
A stal ostatnio poszłaaaa!! :o
Nie wspomnę o stemplach (wiosną były po 4 teraz 6,5pln).
Ale zawsze możesz je potem sprzedać kolejnemu potrzebującemu-(tu pozdrowię Lecha :lol: )

Pozdrawiam

groomek
22-08-2008, 11:37
powiadają że lepszy monolityczny - tyle tylko że i droższy
chyba że masz własną betoniarnię
cena m3 betonu B20 to dziś wydatek 300 zł
na strop terriva pójdzie znacznie mniej betonu
poza tym łatwiejszy w wykonaniu jest strop Teriva

powiem tak i jeden i drugi jest ok pod warunkiem że się go prawidłowo wykona.

na twoim miejscu zrobiłbym kosztorys i jednego i drugiego
jeśli się okaże że masz w okolicy tanią stal i tani beton to może się okazać że monolit wyjdzie taniej. wtedy robiłbym monolit

A_dam
22-08-2008, 16:29
Właśnie ... powiadają, że monolityczny lepszy. Zastanawiam się dlaczego. Mam "od ściany do ściany" prawie 6 metrów oraz fragment (3,5 m) gdzie szerokość osiąga 7 metrów. Ja sobie myślę, że strop teriva będzie w tym przypadku lepszy. A sąsiad, który właśnie kończy szalunek pod strop monolityczny mówi mi, że teriva jest gorszy, że osiądzie na takich szerokościach. Nie wiem. Ja jemu wpieram, że to monolityczny osiądzie na takiej dużej powierzchni, i że ma szczęście że w tym jego domu mniejsze pomieszczenia. Może teriva się ugiąć?

gregorczyk
22-08-2008, 22:06
moje zdanie jest takie, że to zawsze wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
osobiście preferuję gęstożebrowe. bo są szybsze w wykonaniu, ekipa mniejsze ma szanse na pomylenie - oczywiście nadzór jest niezbędny cały czas. mniej stempli, mniej deskowania.
gęstożebrowe opłacają się na prostych powierzchniach, przy bardziej złożonych kształtach dochodzi dużo zabawy, a wtedy monolity sa górą.

co do osiadania - powinien dobrać strop konstruktor - ze wzgl na rozpiętości. przy tych rozpiętościach może być konieczne zrobienie strzałki odwrotnej - wyeliminuje potem ugięcie (skompensują się). ewentualnie wspiera się strop belkami i już.

monolityczny przy tych rozpiętościach też się ugnie (zresztą każdy) i też często wymaga belek. 6-7m to graniczna wartość dla ekonomicznych monolitów (dla domków), zalecana jest mniejsza nawet.
teriva jest bardzo dobra i można dobrać bez problemu do takich rozpiętości. (jedna z odmian terivy jest przeznaczona dla uzyteczności publicznej - gdzie są większe obciążenia).

kiedyś robiłem sobie mały kosztorys na stropy. prostokąt, 60m2 , wyszło, że monolit był tańszy o 500-600 pln, ale czasowo nie ma porównania.

Aedifico
22-08-2008, 22:42
Właśnie ... powiadają, że monolityczny lepszy. Zastanawiam się dlaczego. Mam "od ściany do ściany" prawie 6 metrów oraz fragment (3,5 m) gdzie szerokość osiąga 7 metrów. Ja sobie myślę, że strop teriva będzie w tym przypadku lepszy. A sąsiad, który właśnie kończy szalunek pod strop monolityczny mówi mi, że teriva jest gorszy, że osiądzie na takich szerokościach. Nie wiem. Ja jemu wpieram, że to monolityczny osiądzie na takiej dużej powierzchni, i że ma szczęście że w tym jego domu mniejsze pomieszczenia. Może teriva się ugiąć?

Sąsiad baje opowiada.

Są różne rodzaje Terivy i bodajże Teriva III jest do dużych rozpiętości. Tam gdzie rozpiętość jest ponad 6 m będzie i trudniej i drożej.

Prawidłowo wykonane nic się nie ugina poza normatywy.

monikaitomek
23-08-2008, 20:02
My wybraliśmy strop żerański i bardzo jesteśmy zadowoleni :D

r-32
23-08-2008, 20:24
..."lepszy monolityczny czy gęstożebrowy" - zależy czym się sugerować ?
Ja wybrałem monolit bo:
1.stal miałem po 2,2kpln ,
2.wysokość domu 'na gotowo" - dwa monolity kontra dwie terrivy ? -wybrałem niższy .
3.szkody górnicze :cry:
4.niezależy mi na izolacjiach akustycznych
5.garaż w "przyziemiu" mam 620/625 jak policzyłem jakie i ile belek :o -
są dwa podciągi i nic się nie ugina :lol: (piętro wyżej działówka 8,8cm)
6.deski do szalunków i stemple kupiłem tanio (trzeba ich trochę więcej niż do terrivy)
nie napiszę po ile dałem bo może lechu czyta :lol: :lol:
7. szałunek i zbrojenie wykonałem we własnym zakresie :lol: pomogło forum , paru kumpli ,kierbud (fachową poradą) no i mój urlop :lol:

Pozdrawiam[/b]

bodzio74
24-08-2008, 11:58
Ja mam strop terva i jestem zadowolony
nabyłem go koło Rzgowa w Giemzowie woj.łódzkie u takiego gościa który ma świra na punkcie wykonawstwa z zawodu jest technikiem budowlanym z matrioznawstwa budowlanego i daję głowe uciąć że on nie chrzani robory.
U niego belki jak i gary teriwa są jak klocki lego równo pasujące a nie jak u innych krzywe lum sie sypią po wejściu na nie na stropie.
Sam szef wchodzi ci na strop i bada swój produkt, od dołu jak który gar mu sie nie podoba to go zwala - wybja stęplem i przwozi gratiz zastępczy,sam też ci wylicza ile potzeba i jak się kopsnie w wyliczeniach to ci też gratiz dowiezie.
U mnie się kopsnoł na 200 szt , bo murarze inaczej pokładli jak on kazal , a i tak dopłaciłem mu bo gościu ok - za 100 szt garów.
Belki teriva te podstawowe są do 8,5 m długości , tak więc spoko będzie ok.
Pamiętaj aby dali zbrojenie w poprzeg garów po całej dłudości domu - nie wiem jak to nazwać fachowo.
Ja u siebie przy dużym pokoju + jadalnia razem 4,5 na 8 m,belki szły na długość 5 m zakład na ścianę nośną i boczną zrobili po 20 - 25 cm - morze to dużo ale nie zaszkodzi,a gary kładli po długości 8 m pomieszczenia,co 1,5 m między garami zrobili przerwę - 15 cm po dłudości 8 m a u góry między belkami w te przerwie wsuneli druty długości 8,5 m ( tylko nie wiem ile sztuk było " drut 12 żebrowany.) , zrobili taki j wieniec a od spodu zaszalowali deską podpierając stęplami.
Ja mam dwa takie zbrojenia między garami i jest ok.
U ciebie będzie rużnie musisz sam wyliczyć według mojego stropu albo niech fachowcy sami to zrobią ?
Pamiętaj że na stropie gdzie będą szły ścianki a po spodem nie ma trzeda położyć nawet 3 - belki koło siebie aby na nich wymurować ściankę , u mnie trochę z krzanili ale jest w miare możliwie.
Nawet jak masz ściankę 12 na parterze a na stropie będzie dalszy ciąg to też połuż 2 belki od teriva - nie żałuj ,później położysz dach np. detonowy no i na dole na ściance będą się tworzyć zarysowania ?
Budynek i tak będzie siadał czy będzie taki strop czy inny.
Przy molitycznyn będzie siadał rópwnomiernie a przy teriva będzie dobrze jak posłuchasz mojej rady
Jak będziesz chciał adres czy telefon to ci dam tego fachowca od teriva ?
Teriva jest ciepła i wygłusz dźwięki z piętra naprawdę warto wydać ciut więcej i byc zadowolonym
Pozdrawiam

siemka
24-08-2008, 13:12
A ja planuje zmiane terivy na płyty zerańskie, zalezy mi na czasie i nie ukrywam....na wyeliminowaniu błedów wykonawczych.
Widziałem taki strop u kuzyna zony......jeden dzien i po robocie....dźwig ułozył płyty, chłopcy zazbroili, pompa nalała betonku i wsio gotowe.
Dodatkowa zaleta moim zdaniem to mozliwość dowolnego stawiania scianek na poddaszu.

bodzio74
24-08-2008, 14:35
a jaka jest różnica w cenie miedzy:
- teriva
- żelbetowy



Dodatkowa zaleta moim zdaniem to mozliwość dowolnego stawiania scianek na poddaszu.


pod warunkiem że na tych ściankach nie będzie się - opierała całym ciężarem konstrukcja dachowa ?
Ja mam wywołane odciążenie tregrowe ( tregry 20 cm które opierają się na ścianach zewnętrznych odciążając nacisk na ściany poddaszowe , ale do tego musi być dodatkowy anaeks do projektu

siemka
24-08-2008, 14:38
a jaka jest różnica w cenie miedzy:
- teriva
- żelbetowy

Nie sprawdzałem.......ważniejsze jest dla mnie szybkie wykonanie, mam niestety 1,5 miesiaca opożnienia......a jesien moze byc różna

bodzio74
24-08-2008, 14:46
znam ten ból a zwykonawcami tak jest łapia robotę gdzie się da a później zsrać się chcą bo nie dają rady !!!

enickman
24-08-2008, 16:16
a ja mam taki i taki - czyli mam wszystkie zalety obydwu :D

co do łatwości wykonania - jak powiedziałem majstrowi, że część stropu będzie jednak monolityczna - nawet nie mrugnął

co do szybkości - moim zdaniem nie ma istotnej różnicy