PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy zmiana podatku od nieruchomości ?



p
20-08-2008, 12:55
Witajcie,

jesteśmy w trakcie kończenia budowy domu i dostałem właśnie pismo z Gminy o zmianie podatku za nieruchomość. Co jest dla nich podstawą takiej zmiany ? Czy jest to odbiór z Nadzoru ?

Pozdrawiam

Nefer
20-08-2008, 13:04
Twój budynek nie jest budynkiem mieszkalnym dopóki nie masz odbioru i pozwolenia na użytkowanie.
Ale moja gmina tez mi przysłała podatek, za ruderę, która nigdy nie była zamieszkała i odebrana, a tak w ogóle to już dawno została wyburzona :)

EZS
20-08-2008, 13:06
Witajcie,

jesteśmy w trakcie kończenia budowy domu i dostałem właśnie pismo z Gminy o zmianie podatku za nieruchomość. Co jest dla nich podstawą takiej zmiany ? Czy jest to odbiór z Nadzoru ?

Pozdrawiam

Po odbiorze grzecznie zgłosiłam się do UM z zawiadomieniem. Powiedzieli, że zmiana podatku od nowego roku (czyli roku PO zakończeniu roku, w którym był odbiór).

adrianek9999
20-08-2008, 13:19
Możliwe też, iż Wydział Geodezji zrobił Ci aktualizację użytków tzn. zamiast gruntów ornych masz naniesione tereny mieszkaniowe oznaczone symbolem B :D

sSiwy12
20-08-2008, 13:28
Jeśli chodzi o nieruchomość zabudowaną:
Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Zgodnie z art. 6 ust. 6 i ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:
• informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych (osoby fizyczne) w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania.
Dotyczy to podatku od "budynku", ale podatek od nieruchomości płaci sie rownież za nieruchomość niezabudowaną - czyli grunt.
Tutaj podstawą opodatkowania jest "klasyfikacja" w ewidencji gruntów.
Moim zdaniem zachodą tu dwie mozliwości:
1. Rozpoczęto użytkowanie budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem - na "donos" sąsiada, ale mało prawdopodobne
lub
2. W ewidencji gruntów zmieniono przeznaczenie gruntu (pewnie na Twój wniosek, lub decyzją MPZP) i na tej podstawie naliczono nowy podatek - i taka sytuacja jest najbardziej prawdopodobna.