PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja kręgów betonowych



jz
20-08-2008, 13:51
Wielu z Was używa kręgów betonowych jako studni do gromadzenia deszczówki. Inni, tak jak ja, do studni rewizyjnej dla studni głębinowej.

Czy kręgi betonowe wpuszczone w ziemię powinny być izolowane z zewnątrz jakąś masą asfaltową (nie mam na myśli studni kopanej z wodą pitną)?

Ja swoje zasypałem bez izolacji i teraz zastanawiam się czy nie odkopywać, żeby jednak je czymś zagruntować...

majki
20-08-2008, 15:23
Mam 3 kręgi wkopane jako studnia zbierająca deszczówkę. Nie izolowane niczym. Tak samo 2 kręgi w studni głębinowej ( rewizja ).
Nie mam zamiaru się tym martwić :wink:

pozdrawiam, majki

Vax
20-08-2008, 15:25
Pamietaj jeszcze dac styropian jak na sciany fundamentowe :lol:
Bez przesady kregow nie izolujemy, no chyba ze ktos fantazje.

pierwek
20-08-2008, 16:23
ale to raczej przed ich zakopaniem żeby nie robić podwójnej roboty z kopaniem

jz
20-08-2008, 21:36
Pamietaj jeszcze dac styropian jak na sciany fundamentowe :lol:

15cm starczy? :D Hehe :P


Bez przesady kregow nie izolujemy, no chyba ze ktos fantazje.

Tak też mi się wydawało, dlatego zakopałem bez izolowania, jednak widziałem fotki w różnych dziennikach, że w przypadku np. gotowego betonowego szamba zewnętrzna część zbiornika jest często izolowana.
Studzienki kanalizacyjne tworzone z kręgów betonowych też są izolowane. Dlaczego? Bo mamy do czynienia ze ściekami?

Jurek_Z
20-08-2008, 21:57
Mam studnię z 3 kręgów jako obudowę studni głębinowej. Po większych ulewach pomiędzy kręgami przeciekała woda. Uszczelniłem to od wewnątrz (zgodnie z poradą forumowiczów) cementem montażowym CERESIT CX5. Zdało egzamin, studnia nie przecieka. :D

groomek
22-08-2008, 11:13
nie ma potrzeby izolowania i zabezpieczania no bo przecież właśnie o to tutaj chodzi żeby woda była,
gdybys budował studzienkę z dryn, naprzykład pod licznik na wodę to wtedy mozna izolować żeby woda do środka się nie skraplała
ale w tym przypadku nie ma potrzeby a nawet sensu

jz
22-08-2008, 11:34
nie ma potrzeby izolowania i zabezpieczania no bo przecież właśnie o to tutaj chodzi żeby woda była,
gdybys budował studzienkę z dryn, naprzykład pod licznik na wodę to wtedy mozna izolować żeby woda do środka się nie skraplała
ale w tym przypadku nie ma potrzeby a nawet sensu

No ale tu właśnie chodzi o studnię rewizyjną do studni głębinowej. Woda w głębinówce jest na 12m pod ziemią. Ta studnia jest tylko po to, żeby do niej wejść i ew. wyciągnąć pompę, a nie po to, żeby trzymać tam wodę.

Leesou
23-08-2008, 21:14
Jeśli wody gruntowe masz nisko to nie izoluj. Jeśli wysoko - nawet raz do roku to zaizoluj. W przeciwnym wypadku woda gruntowa albo deszczówka dostanie ci się do studni głębinowej gdy ci zaleje studnie rewizyjną. Ja nie izolowałem bo wodę gruntową mam dopiero na 4m a studnia rewizyjna tylko 1,4m pod poziomem gruntu.

groomek
23-08-2008, 21:15
nie ma potrzeby izolowania i zabezpieczania no bo przecież właśnie o to tutaj chodzi żeby woda była,
gdybys budował studzienkę z dryn, naprzykład pod licznik na wodę to wtedy mozna izolować żeby woda do środka się nie skraplała
ale w tym przypadku nie ma potrzeby a nawet sensu

No ale tu właśnie chodzi o studnię rewizyjną do studni głębinowej. Woda w głębinówce jest na 12m pod ziemią. Ta studnia jest tylko po to, żeby do niej wejść i ew. wyciągnąć pompę, a nie po to, żeby trzymać tam wodę.

w takim razie uważam że powinieneś zaizolować
szczerze powiedziawszy to ja popełniłem bład i zakopałem 3 dryny bez izolacji.
Ja mam akurat w tej studzience licznik na wodę.
Po około pół roku odkopałem je dookoła i posmarowałem dysperbitem (1 raz)
do tego kupiłem folie 0,3 i owinąłem aż ponad powierzchnię ziemi
cały koszt to jakieś 40 zł + 1 dzień kopania.
A zrobiłem tak dlatego w czasie deszczów w studzience zbierała się woda.
Teraz mam spokój