PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaz przed upływem 5 lat - od 2009 po staremu?



Gagata
20-08-2008, 14:49
czy to już pewne, że od początku 2009 nie będzie ulgi meldunkowej a wraca zasada wkładania pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości w inny własny cel mieszkaniowy?? tak ja było poprzednio?

ZUZEK
21-08-2008, 09:57
Takie są założenia ale trzeba niestety jeszcze poczekać na ogłoszenie noweli do ustawy.

Gagata
21-08-2008, 13:10
Witam tutaj Zuzek :-)

Zadałam pytanie w tamtym watku ale powtórzę je i tu - w takim razie jesli KUPIŁAM nieruchomosć w 2006, zameldowałam sie tam od razu w teraz chcę ją sprzedać to KTÓRE PRZEPISY MNIE BĘDĄ OBOWIAZYWAĆ?
Te, które obowiązywały jak kupowałam, czy te które będa obowiązywac jak sprzedam? A jesli zostanie jednak ulga meldunkowa to czy mnie obejmie skoro kupiłam w 2006??

.. ło matko :o dlaczego człowiek w tym kraju nie zna dnia ani godziny ..

Inka1
21-08-2008, 13:33
Moim zdaniem obowiązuje Cię zasada 5 lat a nie meldunku (bo ta jest dla zakupionych od 1.1.07), czyli PO sprzedaży musisz CAŁOŚĆ w ciągu 2 lat przeznaczyć na cele mieszkaniowe...żeby nie płacic podatku...

ZUZEK
21-08-2008, 13:40
Nabycie w 2006 roku to "stare przepisy" (czyli ewentualne zwolnienie przychodu wydatkowanego na "cele mieszkalne"). I pomimo zmian - raz ulga meldunkowa, raz powrót do starych (ale zmodyfikowanych) przepisów (to dopiero przed nami :-? ) - zawsze decyduje data nabycia nieruchomości (i tym samym - data nabycia praw do obowiązujących przepisów).

Pozdrawiam i łączę się w bólu...

Gagata
21-08-2008, 13:41
Inka1 i Zuzek - no własnie tez tak mi się zdaje..Gdzieś wyczytałam właśnie o tym 2007.
Tzn niezaleznie od tego czy przepisy sie znów zmienią w 2009 czy nie - mnie obowiązuje 5 lat...

ZUZEK
21-08-2008, 13:46
Tylko przypomnijmy - okres 5 lat to okres kiedy może nas dosięgnąć podatek dochodowy - zarówno przy przepisach do 31.12.2006 (wydatkowanie przychdu) jak i przy uldze meldunkowej (od 01.01.2007).

Gagata
21-08-2008, 14:01
Zuzek - w moim przypadku ulga moldunkowa nie ma zastosowania bo kupiłam PRZED 2007.
Wersja 1 - jesli bym sprzedawała teraz (przepisy z ulgą meldunkową) to ulga mnie nie dotyczy, tak? Więc muszę zapłacić podatek cały (19%) niealeznie czy wydam ta kasę na cel mieszkaniowy czy dowolny??
A jesli znów wroci ( w 2009...?) przepis sprzed ulgi - wtedy od kwoty, którą wydam na cel mieszkniowy podatku nie płacę.
Czy tak?

ZUZEK
21-08-2008, 14:19
Nabycie nieruchomości w 2006 roku i sprzedaż jej przed upływem 5 lat powoduje, że mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące w dniu jej nabycia. Oznacza to, że powinnaś zapłacić 10% podatek od przychodu. Jeśli uzyskany przychód przeznaczysz w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe (przewidziane w ustawie) - nie płacisz podatku.
Stosujemy zasadę "praw nabytych". [/u]

Gagata
21-08-2008, 14:39
Na pewno????
To rewelacja:-)))

Lepsze 10 niz 19 :o

Częśc dochodu na pewno przeznaczę na cel mieszkaniowy. Ile - nie wiem. A od reszty 10% - do przezycia...

Czyli w ogole mnie nie obchodzi jak się zmienią przepisy - mnie dotycza te z początku 2006.

Dziękuję bardzo Zuzek.

ZUZEK
21-08-2008, 14:57
Z tym, że 10% płaci się od przychodu a 19% (to obecne) od dochodu.
Ale katalog wydatków kwalifikujących wydatkowany przychód do zwolnienia jest dość szeroki.

Powodzenia i pozdrawiam :lol: .

Gagata
21-08-2008, 15:25
Precyzując:
10% od przychodu tzn ceny sprzedazy
a
20% od dochodu tzn róznicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży?

Z tego co wiem to kwalifikuje się do zwolnienia ogólnie: zakup innej nieruchomosci, remont tejże a także spłata kredytu hipo.

ZUZEK
21-08-2008, 15:47
10% od przychodu: (czyli Twoja sytuacja)

Art. 19.
1. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

19% od dochodu :
Art. 22 ust. 6c
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Natomiast wydatki do zwolnienia przychodu to: (wkleiłem całość)

Art. 21 ust. 1 pkt 32
a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b) w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
c) w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
d) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

Gagata
21-08-2008, 15:53
Dzięki Zuzek!

benik
08-09-2008, 18:56
Prosze poradzcie bo sie juz pogubilem czytajac ten wątek zeby za mocno nienamieszac przedstawie moja sytuacje:
1.Kupiłem mieszkanie dnia 23.08.2005r mieszkalem w nim do 28.12.2007 czyli ponad 2 lata
2.Sprzedalem to mieszkanie pod koniec 2007 roku i zakupiłem dzialke budowlana , moj znajomy z biura nieruchomosci - kazal mi zaniesc do US pismo ze pieniadze z sprzedazy mieszkanie przeznacze na cele miszkaniowe....
3.Kupiłem dzialke biorac kredyt a pieniazki z mieszkania po splacie "pozostalego kredytu" wydaje teraz na materialy budowlane i sie buduje
Czyli zeby nie namieszkac zostalo mi powiedzmy 250tys ze sprzedazy mieszkania .Na dzialke wzialem kredyt 190tys wplacilem zadatku 30tys wiec kredyt ogolem wyniosl mnie 160tys a pieniazki ktore mi zostaly z mieszkania zostaly mi w kwocie 220tys i teraz kupuje materialy i sie buduje ,czy teraz w ciagu 5LAT musze zbierac fakturki zeby US jak sie upomni udokumentowac ze je wydałem .....bo jesli mi np zostanie 50tys w ciagu 5 lat to zalace od tyvh 50tyc 19% podatku ? ...prosze o odpowiedz bo moge brad duzo mateiralow bez Fvat...a boje sie zeby pozniej ni zostal na lodzie i bede musial na gwalt zbierac faturki ...pozdrawiam i czekam na ospowiedz Tomek z Gdyni

ZUZEK
09-09-2008, 07:05
przedstawie moja sytuacje: (...)
pozdrawiam i czekam na ospowiedz Tomek z Gdyni

Po pierwsze - na wydatkowanie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania masz niestety tylko 2 lata.

Po drugie - gdy nie zdołasz wydać na "cele mieszkaniowe" całej kwoty ze sprzedaży mieszkania (pozostanie Twoje przykładowe 50.000 PLN) zapłacisz podatek w wys. 10% (50.000 x 10% = 5.000 PLN).

Pozdrawiam.

civic9
09-09-2008, 21:08
plus odsetki w wysokości połowy odsetek podatkowych, czyli na dzień dzisiejszy połowa z 15%=7,5%.

chyba możesz jako odpowiednie wydatki zakwalifikować płacone w ciągu tych dwóch lat od sprzedaży mieszkania raty za działkę (ogólnie to można raty kredytu na cele mieszkaniowe, czy to jest kredyt na cele mieszkaniowe? :)

sprawa się komplikuje jeśli chcesz korzystać/korzystałeś z ulgi odsetkowej i tego zwolnienia.

monischa
20-09-2008, 23:37
A co jeśli mieszkanie zostało nabyte w drodze darowizny w 2003r? Wtedy obowiązywały stare przepisy mówiące o konieczności ZAMIESZKIWANIA przez 5 lat - problem polega na tym, że mój znajomy jest zameldowany w mieszkaniu przeznaczonym na zamianę, natomiast tam nie mieszkał - czy to oznacza, że nie może już nic z tym mieszkaniem zrobić? Czy US może sprawdzić, że znajomy faktycznie tam nie zamieszkiwał??

Z góry dziękuję za pomoc

GT-3000
22-09-2008, 14:38
czy może ktoś wie jakie przepisy będą obowiązywać po 1stycznia2009r w sprawie darowizn i ich zbycia?

dla mnie była by korzystna opcja zwolnienia z podatku za sprzedaż darowizny gdyż całą kwotę przeznaczę na działkę i budowę domu

ponieważ stoję przed decyzją czy przepisać darowiznę na mnie(działkę budowlaną) w tym roku czy w następnym?

bo w tym roku zapłacę na pewno 19% od sprzedaży tej działki-mimo że będę chciał te pieniądze przeznaczyć nadziałkę i dom w innym miejscu z powodu pracy w innym regionie.

M GR
22-09-2008, 17:58
czy może ktoś wie jakie przepisy będą obowiązywać po 1stycznia2009r w sprawie darowizn i ich zbycia?

dla mnie była by korzystna opcja zwolnienia z podatku za sprzedaż darowizny gdyż całą kwotę przeznaczę na działkę i budowę domu

ponieważ stoję przed decyzją czy przepisać darowiznę na mnie(działkę budowlaną) w tym roku czy w następnym?

bo w tym roku zapłacę na pewno 19% od sprzedaży tej działki-mimo że będę chciał te pieniądze przeznaczyć nadziałkę i dom w innym miejscu z powodu pracy w innym regionie.

Ponoć przepisy mające wejść w 2009 roku "miksują" tak jakby przepisy poprzednie (do 2006 i 2007-2008). Zostaje bodajże 19% od dochodu, ale znów ma powrócić możliwość zwolnienia zw. z przeznaczeniem środków na cele mieszkaniowe.
W samym podatku od darowizn, raczej znaczących zmian nie przewiduje się. Zatem wydaje się najlepsze, abyś otrzymał tę darowiznę w 2009 roku.

civic9
22-09-2008, 23:11
http://biznes.interia.pl/news/przy-sprzedazy-nie-bedzie-ulg,1181260

ale... do końca roku jeszcze, jeśli chodzi o tego typu sprawy dużo czasu. wszystko może się zmienić - albo nic się nie zmieni :)

przypomnijcie sobie jak zmiany były wprowadzane pod koniec roku 2006 (PIT - sprzedaż nieruchomości, ogłoszona pod koniec listopada, od spadków i darowizn - ogłoszone na początku grudnia, i do samego końca naprawdę nie było wiadomo co z tego wyjdzie) i 2007 (zmiany w VAT, październik, pewnie by dłużej kombinowali gdyby nie samorozwiązanie).

GT-3000
24-09-2008, 20:35
moim zdaniem gdyby były ulgi jak przed 2006r to nie było by kombinacji z jakimiś meldunkami w domach i innych kombinacji by nie zapłacić podatku,dlatego przepisy od 2009r. mają powrócić w części do tych starych.
podatek należny od zysku-19% tak jak w działalności gospodarczej...trochę duży ale w końcu państwo musi za coś mieć kasę :)

każdy kto chce mieszkać lub wybudować się w innym miejscu z powodu sytuacji życiowej nie będzie musiał płacić haraczu 19% przy sprzedaży przed upływem 5lat,
lub gdy dostał spadek lub darowiznę i nie chce mieszkać tam przez 5lat....

przynajmniej w moim przypadku nowe przepisy (jeśli wejdą)okażą się bardzo łaskawe... :)