PDA

Zobacz pełną wersję : Fuszerki już na początku?



Smigly99
20-08-2008, 15:53
Cześć

Zacząłem budowę domu - i mam juz kilka źle wykonanych etapów:
1. Ława fundamentowa została zaizolowana i zaczęto układać na niej bloczki betonowe (4 warstwy) już w 15 godzin od wylania betonu - własnie kolega mnie uswiadomił, że powinna schnąć co najmniej 48 godzin - a w obecnej sytuacji wilgoć z ławy nie ma jak odparować i grozi to kruszeniem się betonu - czy to prawda?

2. Jedna przekoszona ściana nośna wewnętrzna - wykonawca twierdzi, że to nadrobi dodatkowo przezbrajając płytę fundamentową - jeszcze nie jest wylana.

3. Zagęszczanie warstwowe polegało na wsypaniu piasku na wysokość 1 m i jednokrotnym ubijaniem - czy to jest ok?

4. bloczki betonowe zostały ocieplone styropianem 5cm od wewnątrz i folią - folia jest w kilku miejscach naddarta - czy to jest ok?

Z góry dziękuję za wasze uwagi.
Jutro mam rozliczyć pierwszy etap budowy i nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Jak zapłacę to już nic nie wyegzekwuję.

20-08-2008, 16:06
a ten kolega, to czym sie zajmuje na codzień ?

Smigly99
20-08-2008, 16:10
pytając w ten sposób chcesz mi pomóc? Czy w ten sposób chcesz powiedzieć że nie ma racji?

pierwek
20-08-2008, 16:16
kolega bzdury gada aczkolwiek lepiej jakby ta ława 48h stała sobie nieobciążona - te 4 warstwy bloczków stanęło na ławie już w 16 godzinie od wylania czy to się trochę rozłożyło w czasie?

ad 3 i ad 4 źle zrobione (co ma dać ocieplenie od wewnątrz skoro mróz jest na zewnątrz? nie chcesz żeby Ci się piach pod domem zamroził?)

gdyby było chociaż ocieplone od zewnątrz I od wewnątrz to mogłoby być. Chociaż ocieplanie od wewnątrz jest bez sensu IMHO - tam i tak mrozu nie będzie

20-08-2008, 16:24
pytając w ten sposób chcesz mi pomóc? Czy w ten sposób chcesz powiedzieć że nie ma racji?
koledze nalezy podziękowac za takie rady i poradzic mu aby sie zajął czyms innym niz doradztwo budowlane - w budownictwie raczej kariery nie zrobi ...

jajmar
20-08-2008, 17:27
2. Jedna przekoszona ściana nośna wewnętrzna - wykonawca twierdzi, że to nadrobi dodatkowo przezbrajając płytę fundamentową - jeszcze nie jest wylana.



Kolejna bzdura, masz ławy nie bedziesz miał płyty fundamentowej. Jeżeli coś bedzie to bedzie to "chudziak" a jego sie nie zbroi.

Ty zamiast słuchac kolegi to może byś kierwonika wezwał na budowe?

Smigly99
20-08-2008, 18:00
źle się wyraziłem
nie płyta fundamentowa, tylko 13cm wysokości wylewka z betonu B15 w środku domu na zagęszczonej ziemi.

a z tym betonem i odparowaniem wody to rozumiem, że mogę spać spokojnie. Kolega akurat budowlaniec, tyle że z dużych budów - tam się podobno nawet bada wilgotność betonu.

beton44
20-08-2008, 18:34
źle się wyraziłem
nie płyta fundamentowa, tylko 13cm wysokości wylewka z betonu B15 w środku domu na zagęszczonej ziemi.

a z tym betonem i odparowaniem wody to rozumiem, że mogę spać spokojnie. Kolega akurat budowlaniec, tyle że z dużych budów - tam się podobno nawet bada wilgotność betonu.

i ten "wykonafca" chce na tym stawiać ścianę nośną bo sobie
"nie trafił" z ławą fundamentową....

a występuje na budowie kierownik budowy???

jak tam wpisy w dzienniku budowy :-?

a może wykonawca jest i kierownikiem???

tytuł wątku jak najbardziej właściwy, czekamy na ciąg dalszy

20-08-2008, 18:57
... a z tym betonem i odparowaniem wody to rozumiem, że mogę spać spokojnie ...
mozesz spac spokojnie



...Kolega akurat budowlaniec, tyle że z dużych budów - tam się podobno nawet bada wilgotność betonu.
a mnie ciekawi w jaki sposób "kolega budowlaniec z duzych budów" badał stopień zagęszczenia piasku ?
miał jakiś przyrząd ? czy na oko ?

jajmar
20-08-2008, 19:19
źle się wyraziłem
nie płyta fundamentowa, tylko 13cm wysokości wylewka z betonu B15 w środku domu na zagęszczonej ziemi.


błędne nazewnictwo to tylko niezrozumienie rozmówców o co Ci chodzi, to co opisujesz to partactwo.
Nie stawia sie ścian nośnych na chudziaku nawet jeżeli ktoś go zazbroi, od tego jest fundament.

Nefer
20-08-2008, 19:34
tujest taki ładny temat.
Myślę, że każdy, kto ma na początku budowy jakiekolwiek wątpliwości co do umiejętności swojej ekipy lub kierbuda powinien tu zajrzeć. Mnie ścierpła skóra.

http://forum.muratordom.pl/post2516032.htm?highlight=podmyty#2516032

labas1
20-08-2008, 20:23
Kolega akurat budowlaniec, tyle że z dużych budów - tam się podobno nawet bada wilgotność betonu.

A ten kolega ,,budowlaniec z duzych budów" to jest chyba cieciem na budowie :lol:

jajmar
20-08-2008, 20:48
A ten kolega ,,budowlaniec z duzych budów" to jest chyba cieciem na budowie :lol:

Cieć, nie cieć ale budowa duża to i radzić już wolno.

panda
20-08-2008, 22:23
tytuł wątku jak najbardziej właściwy, czekamy na ciąg dalszy
Następny wątek będzie w przyszłym roku i będzie miał tytuł "Pomocy, zawaliła mi się ściana, co robić" :cry:

ila66
20-08-2008, 22:31
pomagamy czy sie nabijamy ?

panda
20-08-2008, 22:36
pomagamy czy sie nabijamy ?
Pomagamy, co widać wyżej. Kwintesencja: 1 - może być, 2,3,4 - źle

Smigly99
21-08-2008, 09:54
"Dalszego ciągu nie będzie - napisałem tu prosząc o pomoc w konkretnej sprawie - i dziękuję tym którzy mi w konkretny sposób odpowiedzieli." - tak chciałem napisać w pierwszej chwili, zdumiony ilością zbędnego spamu i trolingu w tak świeżym wątku. Ale tak nie napiszę, ponieważ potrzebuję jednak porady i trudno!, muszę się pogodzić z faktem, że aby dotrzeć do konkretnych informacji trzeba się przebić przez morze zbędnych uwag.

Przecież nie prosiłem o ocenianie mojego kolegi, o nazywanie go cieciem na budowie, o wróżenie jak potoczy się jego kariera. Nie prosiłem również o "robienie sobie jaj" z mojego problemu - bo czym innym, jak nie nabijaniem się jest sugerowanie jak będzie wyglądał mój następny "rozpaczliwy" temat postu.
Za pomoc Brzozie, Labasowi, Jajmarowi i Pandzie już dziękuję - wystarczy Panowie! - nie oczekuję jej juz od Was więcej. Nawet jeśli w jakiś sposób odpowiedzieliście na moje pytania, to forma tej pomocy, stawia pod dużym znakiem zapytania jej wartość:).

A zainteresowanych udzieleniem mi wskazówek, chciałbym prosić jeszcze zwrócenie uwagi na pkt. 4
"4. bloczki betonowe zostały ocieplone styropianem 5cm od wewnątrz i folią - folia jest w kilku miejscach naddarta - czy to jest ok? "
Jak doczytałem dzisiaj w poradniku muratora - ocieplenie ścian fundamentowych od środka jest jak najbardziej prawidłowe - i tego się chyba będę trzymał :) - co o tym myślicie?
A rozdarcia, czy dziurki, kazałem poprawić pomimo uwag wykonawcy, że nie ma to większego znaczenia .

21-08-2008, 10:18
p.s.

...
3. Zagęszczanie warstwowe polegało na wsypaniu piasku na wysokość 1 m i jednokrotnym ubijaniem - czy to jest ok? ....
i tak samo jednorazowe wsypanie piasku moze byc prawidłowe
jesli wlejesz na to np. hektolitry wody lub zagęszczanie pozostawisz czasowi ...
dlatego właśnie nie napuszczałem Cie na wykonawce typu "nie płac mu" lub "wyrzuc go"
lecz zwróciłem uwage na "rady" kolegi - doradcy który patrzy na temat spojrzeniem konia dorozkarskiego - tzn. widzi tylko jedno słuszne rozwiązanie i jedną słuszna metode

Aedifico
21-08-2008, 10:44
Cześć

Zacząłem budowę domu - i mam juz kilka źle wykonanych etapów:
1. Ława fundamentowa została zaizolowana i zaczęto układać na niej bloczki betonowe (4 warstwy) już w 15 godzin od wylania betonu - własnie kolega mnie uswiadomił, że powinna schnąć co najmniej 48 godzin - a w obecnej sytuacji wilgoć z ławy nie ma jak odparować i grozi to kruszeniem się betonu - czy to prawda?

2. Jedna przekoszona ściana nośna wewnętrzna - wykonawca twierdzi, że to nadrobi dodatkowo przezbrajając płytę fundamentową - jeszcze nie jest wylana.

3. Zagęszczanie warstwowe polegało na wsypaniu piasku na wysokość 1 m i jednokrotnym ubijaniem - czy to jest ok?

4. bloczki betonowe zostały ocieplone styropianem 5cm od wewnątrz i folią - folia jest w kilku miejscach naddarta - czy to jest ok?

Z góry dziękuję za wasze uwagi.
Jutro mam rozliczyć pierwszy etap budowy i nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Jak zapłacę to już nic nie wyegzekwuję.

1. Nie prawda. Jest ok.

2. Nie rozumiem co ma wspólnego chyba chudziak z przezbarjaniem i przekoszeniem ściany fundamentowej.

3. Nie jest ok. Chyba,że chcesz czekać dwa lata aż się samo zagęści.

4. Ocieplenie od wewnątrz będzie mniej skuteczne niż te od zewnątrz Do czego służyć ma ta folia bo nie łapie..

panda
21-08-2008, 11:11
.........Nie prosiłem również o "robienie sobie jaj" z mojego problemu - bo czym innym, jak nie nabijaniem się jest sugerowanie jak będzie wyglądał mój następny "rozpaczliwy" temat postu.
Za pomoc Brzozie, Labasowi, Jajmarowi i Pandzie już dziękuję - wystarczy Panowie! - nie oczekuję jej juz od Was więcej. Nawet jeśli w jakiś sposób odpowiedzieliście na moje pytania, to forma tej pomocy, stawia pod dużym znakiem zapytania jej wartość:)..............
To jest "śmiech przez łzy" bo to już kolejny wątek na forum o tej tematyce. Bez obrazy, wykonawca Ci spieprzył a Ty chcesz na siłę uznać że tak też może być i potrzebujesz jedynie pozytywnych potwierdzeń?
Wykonawca nie zagęścił piachu (jakie będą skutki napisała Ci Nefer). Na to pójdzie chudziak a na chudziaku postawisz ścianę nośną. I to wszystko ładnie szlag trafi a Ty napiszesz "rozpaczliwca".
Wykonawcy nie chce się poprawiać a Ty wierzysz że skoro wykonawca mówi że będzie dobrze to znaczy że będzie. Powiedz zatem KB żeby wpisał do dziennika budowy że taki stan akceptuje - będziesz miał z kogo odszkodowanie ściągnąć.
Co do ocieplenia - nie traktuj Muratora jak wyroczni - fundamenty ociepla się przede wszystkim z zewnątrz. Masz tutaj (http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/ocieplenie-scian-fundamentow-od-wewnetrznej-strony-domu,6675,43-0.htm) zresztą też artykuł Muratora gdzie proponują odwrotnie (z zewnątrz) :D I takich artykułów, wraz z dokładymi wyliczeniami dlaczego, Google przechowują cała masę.

remx
21-08-2008, 11:40
No śmiało, pofolgujcie sobie. Kto jeszcze chce dowalić Smiglemu99.


Ad 1. - nie musi to być problem, zalezy od temperatury w jakiej odbywało się wylewanie ławy. Generalnie murują stopniowo i nie jest tak że od razu obciążają róg ławy bloczkami do pełnej wysokości. Jeżeli było tak to może nie jest tak źle.

Ad 2. Przezbrojenie płyty nic nie da. Jeżeli przekoszenie (jak rozumiem nie w pionie a w poziomie) nie jest duże to też nie problem, ale piszę to jako laik. Dobrze aby obejrzał to ten kolega i ocenił.

Ad 3. - zdecydowanie problem, tego nie możesz zaakceptować

Ad 4 - Co do ocieplenia o wewnętrz. powinno być od zewnątrz. Folia od wewnątrz nie pełni żadnej roli. A więc jej naddarcie nie ma żadnego znaczenia. Proponuję odkopać ścianę fundamentową z zewnątrz i wykonać tradycyjne ocieplenie i izolację.

Aedifico
21-08-2008, 11:44
Ad 2. Przezbrojenie płyty nic nie da. Jeżeli przekoszenie (jak rozumiem nie w pionie a w poziomie) nie jest duże to też nie problem, ale piszę to jako laik. Dobrze aby obejrzał to ten kolega i ocenił.

Ja natomiast darowałbym sobie rady kolegi "z dużej budowy".

ANNNJA
22-08-2008, 07:03
my też mamy ocieplanie STYRO od wewnątrz na głębokości 50cm od poziomu górnego bloczka w dół,.. - i też przykryliśmy folią aby piach nie właził w styropian....- ważne przy ubijaniu...
ale i od zewnątrz też mamy- narazie tyle co w ziemi, czyli od ławy mamy ocieplone 100cm, a to co wystaje nad ziemie czyli ok 50cm narazie jest bez ocieplenia- nie wiemy co będziemy robić na tej podmurówce, jeśli pojdzie kamień, to styro będzie mało stabilne,...ew. trzeba byłoby doskonałe kleje dawąć.
Zimowanie ziemi celem jej zgęszczenia- nic nie daje!!! przerabialiśmy to tej zimy, piasek leżał od sierpnia 07 do marca 08 i z lekka utwardziło się tylko pierwsze 15- 20cm a głębiej drut wchodził jak po maśle,..
- wywaliliśmy ok. 40cm zagęściliśmy na raz warstwe ok 40- 50cm i potem kolejne dosypywanie piachu i zagęszczanie...

Prawidłowe zagęszczanie to ok 30- 40cm na 1 ubijanie!!

remx
22-08-2008, 07:19
To jakiej grubości warstwę da się zagęścić zależy od zagęszczarki. Małe dadzą radę tylko 10cm.