PDA

Zobacz pełną wersję : Jak policzyc powieszchnie szczytu domu



elzinia70
20-08-2008, 18:36
Wtam
moze to głupi problem ale musze kogoś spytac bezstronnego
chodzi o to ze ja licząc powierzchnie szczytu domu uzywam zwykłego wzoru na pole trójkąta P=1/2 a x h gdzie
a-to dlugosc sciany szczytowej
h-to wysokość szczytu
natomiast wykonawca od elewacji mowi mi ze powinnam pomnożyć wysokość razy dł.sciany i juz
za wyjasnienie podał to ze oni tak wlasnie zawsze liczą
coz moze ja jestem zacofana ale mi to wychodzi prostokat
a szczyt domu to trójkąt
prosze o pomoc
jak to sie powinno liczyć zeby było uczciwie dla wszystkich

urszulak
20-08-2008, 18:40
A może nie liczy osobno drugiego szczytu i dlatego nie dzieli na 2?

elzinia70
20-08-2008, 19:03
nic nie wspominał ze wówczas juz nie liczy drugiego szczytu domu
poza tym przy drugim szczycie mam taras
i tam niewielkie ale jednak sa roznice w wymiarach
wiec w tym przypadku nie da sie obliczyć obu szczytow naraz

KrzysztofLis2
20-08-2008, 19:35
A czy ściana szczytowa przypadkiem nie składa się z trójkąta i prostokąta? Liczy tak, bo mu to daje więcej pieniędzy. :)

L.E.FemFem
20-08-2008, 19:36
I pewnie mu wyjdzie więcej, a Ty za to więcej zapłacisz.

Depi
20-08-2008, 19:42
A odejmuje powierzchnie okien od powierzchni ścian?

dobroszka
20-08-2008, 20:04
Nie mam pojęcia jak się to liczy , ale błagam , popraw tego byka w tytule pliis :roll:

Oli_2
20-08-2008, 20:30
elzinia70 nie wiem jak na robocie ale twój majster na matematyce praktycznej to zna się napewno
a - połowa długości szczytu
h - wysokość szczytu
1.pole trójkąta o boku a i wysokości h to jest zawsze to samo co pole prostokąta o boku a i h podzielone przez dwa (stąd wzór 1/2 a*h )
2. pole powieszchni szczytu składa się z dwóch trójkątów o boku a i wysokości h ... czyli faktycznie jest to pole prostokąta o boku a i h :P
3. z tego co wiem to powieszchni otworów nie odejmuje się ponieważ wykonanie krawędzi jest równie pracochłonne co powierzchnia ściany ...a nawet trudniejsze

Depi
20-08-2008, 20:36
3. z tego co wiem to powieszchni otworów nie odejmuje się ponieważ wykonanie krawędzi jest równie pracochłonne co powierzchnia ściany ...a nawet trudniejsze

Jeżuuu... Przeca pisze koleżanka powyżej, żeby tego byka zabić, a Ty go powielasz???

A z otworami to się tak liczy, bo więcej wykonawca dostaje. Jeszcze mnie to czeka, ale ciekawy jestem, jak bedzie wyglądać rozmowa przy moim oknie tarasowym i pow 10,6m2 :lol:

A Twoje rozumowanie dotyczące pól jest słuszne, jesli założymy, że a=długość ściany szczytowej/2. A elzinia70 pisze, że to całość ma być.

labas1
20-08-2008, 20:39
Niezły temat, niezły problem.

Żenada, a może rzenada.

Oli_2
20-08-2008, 20:56
A z otworami to się tak liczy, bo więcej wykonawca dostaje. Jeszcze mnie to czeka, ale ciekawy jestem, jak bedzie wyglądać rozmowa przy moim oknie tarasowym i pow 10,6m2 :lol:


jak ci nie policzą za metry to policzą za krawędzie 8) wykonawcy stosują uproszczoną matematykę ... zrozumiałą również dla inwestora (no chyba że nie podzielą długości szczytu przez 2 :wink: )

Depi
20-08-2008, 21:13
A z otworami to się tak liczy, bo więcej wykonawca dostaje. Jeszcze mnie to czeka, ale ciekawy jestem, jak bedzie wyglądać rozmowa przy moim oknie tarasowym i pow 10,6m2 :lol:


jak ci nie policzą za metry to policzą za krawędzie 8) wykonawcy stosują uproszczoną matematykę ... zrozumiałą również dla inwestora (no chyba że nie podzielą długości szczytu przez 2 :wink: )

Zrozumiały w tej matematyce jest tylko wynik - należy się WIĘCEJ! :)

krzysztofh
21-08-2008, 06:21
Może od początku należało podać że ten wzór dotyczy trójkąta prostokątnego a szczyt domu to dwa takie prostokąty. Tu elzinia70 popełniła błąd myślowy (i rachunkowy).

mikolayi
21-08-2008, 10:23
zastosowac najprostszą matematykę. Policzyc ile materiału zużyto przy pracy (styropian, tynk) i to da wynik pośredni - że tak to określę. Styropian będzie najprostszy w tym wypadku, oczywiście trzeba pamietać o odpadach. Co do tynku to dane o zużyciu podawane przez producenta można traktować z dość dużą dozą wiarygodności. No i policzyć oczywiście powierzchnie samemu, porównać z wynikiem wykonawcy i z wynikiem zużycia materiałów i zapytać - skąd te pozostałe metry ? Domek spuchł ?