PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uniknąć płacenia podatku od sprzedaży mieszkania?



Gagata
06-10-2003, 13:11
Z tego co wiem jest to 10% ceny sprzedaży. Jak tego uniknąć? Nie planuję tego włożyć w zakup innego mieszkania ani domu ani też w spłatę kredytu. Czy przeznaczając te pieniądze na REMONT domu nie zapłacę podatku? Tylko - ile mam czasu na przeprowadzenie tych remontów? Faktem jest, że czekają mnie takie (kosztowne!) remonty. Tylko jak szybko muszę się z nimi uwinąć, żeby te wydatki (jeśli w ogóle) zmniejszyły lub zlikwidowały mi kwotę do zapłaty dla US? Zakładam, że sprzedam mieszkanie jeszcze w tym roku.

Alanta
06-10-2003, 13:58
Ten podatek płacisz, jeśli mieszkanie masz krócej niż 5 lat. Tekst ustawy jest tu: Ustawa o podatku dochodowym (http://bap-psp.lex.pl/cgi-bin/demo.cgi?id=&comm=jednostka&akt=Dz.U.00.14.176&ver=-1&jedn=-1)
, interesuje Cię art 21 pkt 32

jolana
06-10-2003, 16:04
Możesz uniknąć tego podatku lub znacznie zmniejszyć jego wymiar, jeżeli włożysz uzyskane ze sprzedaży pieniądze w remont innego mieszkania lub domu.

Masz na to 2 lata, a o takim przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży musisz zawiadomić US 14 dni od daty transakcji.
Po upłuwie 2 lat US cię wezwie i każe rozliczyć się z pieniędzy (musisz mieć faktury VAT)

Gagata
07-10-2003, 09:03
No właśnie Alanto - mam to mieszkanie nawet nie rok (to wygląda na ewidentną spekulację...;-).
Czy dobrze rozumiem, że składając owo oświadczenie (do 14 dni) muszę tam sprecyzować jaką część kwoty wydam na cel mieszkaniowy, bo inaczej będę musiała resztę spłacić z procentem? Ale ja tego teraz nie wiem.. :( Tzn nie wiem ile uda mi się włożyć w mój dom.. Moge przyjąć, że całość, bo to, było nie było, dwa lata, a dom wymaga jeszcze sporo nakładów... Tylko, żeby się nie okazało, że coś ostatecznie nie będzie tym ustawowym "celem mieszkaniowym" (np. brama grażowa przy domu, o czym ktoś już pisał kiedyś..)! - Czy CEL MIESZKANIOWY oznacza precyzyjnie - dotyczący samego mieszkania/domu?
Tzn. BEZPOŚREDNIO? Tzn - posesji już nie? Zwariuję :o .!