PDA

Zobacz pełną wersję : Poziomy ław B20 lanych w grunt ?



SLAEY
21-08-2008, 17:22
Witam, mam takie pytanie: jak wyrównać (wypoziomować) ławy po zalaniu betonem , jeśli będę ławy lał w wykop ? Wykop ma szerokość 70 cm szerokości a wysokość 1m. Ławy mają być na wysokość 30 cm. Chcę zalać beton B20 prosto w wykop - oczywiście równam poziom wykopu, ale nie wiem jak po zalaniu to wyrównać? Przecież tam nie wejdę ? Jak złapać górny poziom ław i wyrównać beton ? Macie jakiś pomysł?

banko
21-08-2008, 17:32
mój pomysł to potnij sobie troszkę drutów np fi 6 na odcinki około 1 m i w odłegłści też co 1 m powbijaj je w ziemię tak aby wystawały tyle jaką wysokość mają być ławy. Odstęp metrowy pozwala Ci na ściąganie betonu w miarę równo

21-08-2008, 17:33
wbij w dno paliki i rozciag po nich wokół wykopu zyłke

SLAEY
21-08-2008, 17:44
Dzięki za odpowiedzi, ale jak potem zgarnąć ten beton? Tak Na oko - deską ? Jak lałem wylewkę pod altankę to miałem deski powbijane i między nie wylewałem, a potem długą deską to zgarnołem sobie....a tutaj ?

banko
21-08-2008, 18:11
beton rozchodzi sie równomiernie wiec na szerokość nie ma problemu natomiast odległości metrowe pomiędzy drutami powinny spokojnie wystarczyć aby ściągać beton deską z góry

A_dam
21-08-2008, 18:31
Czy jest sens robić szalunek na ławy? Czy ten beton w ławach musi być wibrowany? Jak to powinno być zrobione?

mrozek1
21-08-2008, 18:38
przed startem też się stresowałem, by wszystko było co do centymetra - nie ma to jednak znaczenia.

Łopatą rozgarniesz tak by było równo. Poziomicy nie przykładaj ;)

SLAEY
21-08-2008, 19:33
beton rozchodzi sie równomiernie wiec na szerokość nie ma problemu natomiast odległości metrowe pomiędzy drutami powinny spokojnie wystarczyć aby ściągać beton deską z góry


OK, ale te druty mam ustawić prostopadle do długości ławy czy też równolegle - bo nie rozumiem....

21-08-2008, 20:28
druty prostopadle
żyłke równolegle
ale jak masz kłopot, popros operatora gruszki o "zupke" - on juz będzie wiedział jak Ci dogodzic ...

dido79
21-08-2008, 21:34
u mnie dzisiaj wylali ławę w wykop i problem ten rozwiązali w nastepujący sposób: na każdym rogu i skrzyzowaniu powbijali pęty fi 12 ustawione w poziomie od niwelatora i po zalaniu latał majster z półtora metrowa pozomnicą (łatą) do każdego pręta i przystawiał jeden koniec laty do pęta i sprawdzał poziom na oku pozomnicy i jak z którejś strony poziomnica była zaglębiona w betonie to pchali dalej beton i tak w kółko.

Aedifico
22-08-2008, 07:54
druty prostopadle
żyłke równolegle
ale jak masz kłopot, popros operatora gruszki o "zupke" - on juz będzie wiedział jak Ci dogodzic ...

Ja bym pieniędzy w błoto nie wyrzucał...

SLAEY
22-08-2008, 13:30
u mnie dzisiaj wylali ławę w wykop i problem ten rozwiązali w nastepujący sposób: na każdym rogu i skrzyzowaniu powbijali pęty fi 12 ustawione w poziomie od niwelatora i po zalaniu latał majster z półtora metrowa pozomnicą (łatą) do każdego pręta i przystawiał jeden koniec laty do pęta i sprawdzał poziom na oku pozomnicy i jak z którejś strony poziomnica była zaglębiona w betonie to pchali dalej beton i tak w kółko.

Kurcze jakoś nie mogę załapać : pręty powbijali w ziemię aż do wysokości poziomu zero budynku ? Jeśli tak to nie rozumiem po co te pręty... łatę rozumiem, bo od poziomu zaero odejmuję wysokość ław i wtedy ok. Myślę że te pręty właśnie pokazują poziom do którego trzeba wylać beton, ale jak je tak wbije to po co znowu poziomica - łata ? Proszę o jaśniejsze wyjaśnienie, albo zdjęcia - było by super.

Dzięki

22-08-2008, 14:00
Kurcze jakoś nie mogę załapać : pręty powbijali w ziemię aż do wysokości poziomu zero budynku ? ...
góra pręta wyznacza góre ławy
prety mozna powbijać gęsciej aby sie az tak nie gimnastykowac ...