PDA

Zobacz pełną wersję : zużycie gazu latem do c.w.u.



jacek_cn
22-08-2008, 07:43
Witam,
Po ostatnim odczycie licznika nieco się zdziwiłem wysokością rachunku. Za ostatnie dwa miesiące zużycie gazu używanego tylko do podgrzania c.w.u. wyniosło 90 m3. Rodzina 2+2 w tym 2 roczych dzieci. Kocioł jednofunkcyjny, zasobnik 100l firmy elektromet (dwupłaszczowy). Czy to duże zużycie? Jestem ciekaw jak to wygląda u Was...

pablitoo
22-08-2008, 08:56
Dużo niedużo - przy takich maluchach zużycie ciepłej wody jest większe ...

U mnie rodzina 4 osobowa / 4 dorosłe osoby / zużycie gaziu / c.w.u plus kuchenka gazowa normalnie używana / wyniosło za ostatnie dwa miesiące niecałe 60m3. / Kocioł jednofunkcyjny kondensat Viessmanna plus zasobnik c.w.u 120l / .

mikolayi
22-08-2008, 09:37
Dużo niedużo - przy takich maluchach zużycie ciepłej wody jest większe ...

U mnie rodzina 4 osobowa / 4 dorosłe osoby / zużycie gaziu / c.w.u plus kuchenka gazowa normalnie używana / wyniosło za ostatnie dwa miesiące niecałe 60m3. / Kocioł jednofunkcyjny kondensat Viessmanna plus zasobnik c.w.u 120l / .

mam taki sam sprzęt, ale rodzina dwuosobowa (choć moja żona ciepłej wody zużywa za dwie osoby ;) ) - no i grzeję tylko CWU. Ciekaw jestem i wracajac dziś do domu sprawdzę jakie miaęłm zużycie za ostatnie dwa miesiace. Jak masz ustawione na sterowniku cylke grzejne CWU ? I jaką temperaturę CWU ? aaa i jeszcze jedno, chcę siepewnić ale masz GZ50 ?

lukol-bis
22-08-2008, 10:34
Jestem pełen podziwu dla Was. U mnie miesięcznie "szło" ca 100m3 gazu. I wydawało mi się, że zrobiłem wszystko, zeby to ograniczyć.

Od 1 sierpnia grzeję CUW kotłem na paliwo stałe. Jestem niesamowicie ciekawy poziomu zmniejszenia zużycia gazu.
Pozdrawiam.

P.S.
Od 1 października gaz ziemny ma zdrożeć średnio o 23%

Marek30022
22-08-2008, 11:17
Witam,
Po ostatnim odczycie licznika nieco się zdziwiłem wysokością rachunku. Za ostatnie dwa miesiące zużycie gazu używanego tylko do podgrzania c.w.u. wyniosło 90 m3. Rodzina 2+2 w tym 2 roczych dzieci. Kocioł jednofunkcyjny, zasobnik 100l firmy elektromet (dwupłaszczowy). Czy to duże zużycie? Jestem ciekaw jak to wygląda u Was...


To wcale nie tak dużo.

U mnie 2+2 ok. 25 m3 propanu miesięcznie, to będzie ok 70 m3 gazu ziemnego.

andrzej74
22-08-2008, 11:24
Dużo niedużo - przy takich maluchach zużycie ciepłej wody jest większe ...

U mnie rodzina 4 osobowa / 4 dorosłe osoby / zużycie gaziu / c.w.u plus kuchenka gazowa normalnie używana / wyniosło za ostatnie dwa miesiące niecałe 60m3. / Kocioł jednofunkcyjny kondensat Viessmanna plus zasobnik c.w.u 120l / .

Sprzęt jak u Pablitoo, tyle tylko, że kuchenka elektryczna. Dwie osoby plus kupę gości /wiadomo Trójmasto/, tygodniowe zużycie gazu 5-6 m3.

ficate
22-08-2008, 11:30
P.S.
Od 1 października gaz ziemny ma zdrożeć średnio o 23%

ma, nie ma zdrożeć. PGNiG złożył wniosek do URE. I nie o 23% tylko o około 17,4%

lukol-bis
22-08-2008, 12:58
P.S.
Od 1 października gaz ziemny ma zdrożeć średnio o 23%

ma, nie ma zdrożeć. PGNiG złożył wniosek do URE. I nie o 23% tylko o około 17,4%

To będzie tak, że zdrozeje o 17,4%, a płacić będziesz drożej o 23%.
Przy ostatniej podwyżce PGNiG tak zwiększył opłaty stałe, że zużywając mniej gazu płacisz dużo wiecej niż poprzednio.
Teraz pewnie też wykręcą taki numer.
Pozdrawiam

ficate
22-08-2008, 13:39
P.S.
Od 1 października gaz ziemny ma zdrożeć średnio o 23%

ma, nie ma zdrożeć. PGNiG złożył wniosek do URE. I nie o 23% tylko o około 17,4%

To będzie tak, że zdrozeje o 17,4%, a płacić będziesz drożej o 23%.
Przy ostatniej podwyżce PGNiG tak zwiększył opłaty stałe, że zużywając mniej gazu płacisz dużo wiecej niż poprzednio.
Teraz pewnie też wykręcą taki numer.
Pozdrawiam

o 23,1% wzrosną opłaty w obrocie (gaz+abonament), a całkowity wzrost opłat (gaz+abonament+opłatyi sieciowe) na poziomie 17,4%.

RAPczyn
22-08-2008, 13:49
Witam,
Po ostatnim odczycie licznika nieco się zdziwiłem wysokością rachunku. Za ostatnie dwa miesiące zużycie gazu używanego tylko do podgrzania c.w.u. wyniosło 90 m3. Rodzina 2+2 w tym 2 roczych dzieci. Kocioł jednofunkcyjny, zasobnik 100l firmy elektromet (dwupłaszczowy). Czy to duże zużycie? Jestem ciekaw jak to wygląda u Was...

Wychodzi około 300L cwu na dobę - w rzeczywistości trochę mniej, odliczyć trzeba: straty zbiornika, sprawność kotła, temperatury oraz cyrkulację.

sSiwy12
22-08-2008, 13:59
Wychodzi około 300L cwu na dobę - w rzeczywistości trochę mniej, odliczyć trzeba: straty zbiornika, sprawność kotła, temperatury oraz cyrkulację.
oj chyba duzo wiecej :oops:
1m3 gazu to około 10kWh

RAPczyn
22-08-2008, 14:15
90m^3 x 9.5kWh = 855kWh
855kWh / 60dni = 14,25kWh
300LH2O x 4,186 x 40stK / 3600 = 13,95kWh

Strata dobowa zbiornika około 1kWh.
Strata na cyrkulacji dobowa np.: 15m x 10W x 6,5h = 0,975kWh.

Sprawdźcie bo mogłem się gdzieś machnąć.

Ile kosztuję 1m^3 GZ50??

pablitoo
22-08-2008, 14:51
(...)

mam taki sam sprzęt, ale rodzina dwuosobowa (choć moja żona ciepłej wody zużywa za dwie osoby ;) ) - no i grzeję tylko CWU. Ciekaw jestem i wracajac dziś do domu sprawdzę jakie miaęłm zużycie za ostatnie dwa miesiace. Jak masz ustawione na sterowniku cylke grzejne CWU ? I jaką temperaturę CWU ? aaa i jeszcze jedno, chcę siepewnić ale masz GZ50 ?

Gazio GZ50 , cykle grzania c.w.u :
pn - pt 5.50 - 6.30 , 8.00 - 10.00 , 16.00 - 24.00 ,
natomiast sob-nie 8.00 - 24.00 .
Ponieważ pompą cyrkulacji steruje u mnie kocioł ustawiłem włączenie pompy cyrkulacji w ustawionych cyklach grzania , czyli włączenie cyklu grzania równa sie włączeniu cyrkulacji.I tożsamo wyłączenie .

Temperatura c.w.u : 40 stopni , histereza regulatora - bodajże 4 stopnie - nie pamiętam dokładnie .

pablitoo
22-08-2008, 14:54
P.S.
Od 1 października gaz ziemny ma zdrożeć średnio o 23%

ma, nie ma zdrożeć. PGNiG złożył wniosek do URE. I nie o 23% tylko o około 17,4%

:o - no co Wy - tylko o tyle ????????
Ja słyszałem że gazio ma zdrożeć o 80% - i to od przyszłego tygodnia ... :lol: :lol: :lol:

:D

pablitoo
22-08-2008, 15:01
Sprawdźcie bo mogłem się gdzieś machnąć.

Ile kosztuję 1m^3 GZ50??

GZ50 : 0,9215 zł/m3 - netto / taryfa W3 /
opłata sieciowa stała : 32,85 zł/miesiąc
opłata sieciowa zmienna : 0,3132 zł/m3
abonament : 7,10 zł/miesiąc

pablitoo
22-08-2008, 15:08
Odnośnie podwyżek cen nośników energii - nie martwił bym się aż tak bardzo podwyżkami cen gaziu ziemnego - użytkowników tego nośnika energii jest ile jest - natomiast zacząłbym sie martwić uwolnieniem cen energii elektrycznej która ma nastąpić od 01.01.2009 - taki mały off topic - jednak użytkowników energii elektrycznej jest w naszym kraju najwięcej - jesteśmy nimi wszyscy ...

Ile zdrożeje prąd 25% ... , czy może nawet 40% ?? - różnie sie wypowiadają przedstawiciele koncernów energetycznych ...

Tomkii
22-08-2008, 16:31
12m3 przez 79dni. Ogrzewacz gazowy przepływowy, gaz GZ50. Bez wody do umywalki (bo podgrzewana elektrycznie), dwie osoby, codzienne kąpiele (prysznic).

lukol-bis
22-08-2008, 16:47
12m3 przez 79dni. Ogrzewacz gazowy przepływowy, gaz GZ50. Bez wody do umywalki (bo podgrzewana elektrycznie), dwie osoby, codzienne kąpiele (prysznic).

Sprawdź, bo może gazomierz ma "lewe" obroty.
Pozdrawiam

Tomkii
22-08-2008, 16:55
Sprawdź, bo może gazomierz ma "lewe" obroty.
Pozdrawiam
No nie wiem ale w zimie liczył aż za dobrze... (15m3/dobę) no ale mury wtedy były niewygrzane i w ogóle nieocieplone.

nom
23-08-2008, 08:27
Ja mam vitopenda + 120l zbiornik i na gotowanie i podgrzewanie wody idzie mi ok. 1,8m3 gazu na dobę. Trochę sporo, ale mam cyrkulację i biorę prysznic 2 razy dziennie (2 dorosłe osoby). :-)

jacek_cn
25-08-2008, 07:39
Hmmm... to może faktycznie nie jest u mnie tak źle... Wychodzi 1,5 m3 gazu na dobę. Codziennie osoby dorosłe prysznic, moje roczne maluchy kąpiel w wanience, do tego jeszcze zmywanie garów (talerze do zmywarki)

RAPczyn
25-08-2008, 08:32
Hmmm... to może faktycznie nie jest u mnie tak źle... Wychodzi 1,5 m3 gazu na dobę. Codziennie osoby dorosłe prysznic, moje roczne maluchy kąpiel w wanience, do tego jeszcze zmywanie garów (talerze do zmywarki)

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii to ogranicz prace pompy cyrkulacyjnej (raz przez 15 na godzinę to i tak za dużo) oraz zamontuj na wyjściu c.w.u. na zbiorniku mieszalnik automatyczny np.: ESBE (http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=1&x=41) i na nim zjedź temperaturą c.w.u. do np. 42stC w najdalszej wylewce.

jacek_cn
25-08-2008, 12:34
Dzieki za rade, ale nie mam cyrkulacji...

Maciek Z
26-08-2008, 16:09
Sprawdźcie bo mogłem się gdzieś machnąć.

Ile kosztuję 1m^3 GZ50??

GZ50 : 0,9215 zł/m3 - netto / taryfa W3 /
opłata sieciowa stała : 32,85 zł/miesiąc
opłata sieciowa zmienna : 0,3132 zł/m3
abonament : 7,10 zł/miesiąc
:evil: a mnie właśnie gaspol z wielką radością przysłał informację o podwyżce - 9,80zł brutto za m3 propanu, do tego 30zł dzierżawa zbiornika, to nawet jeżeli zużycie GZ jest 2-3 razy wyższe to koszty ogrzewania znacząco niższe od propanu :evil:

mikolayi
29-08-2008, 08:48
(...)

mam taki sam sprzęt, ale rodzina dwuosobowa (choć moja żona ciepłej wody zużywa za dwie osoby ;) ) - no i grzeję tylko CWU. Ciekaw jestem i wracajac dziś do domu sprawdzę jakie miaęłm zużycie za ostatnie dwa miesiace. Jak masz ustawione na sterowniku cylke grzejne CWU ? I jaką temperaturę CWU ? aaa i jeszcze jedno, chcę siepewnić ale masz GZ50 ?

Gazio GZ50 , cykle grzania c.w.u :
pn - pt 5.50 - 6.30 , 8.00 - 10.00 , 16.00 - 24.00 ,
natomiast sob-nie 8.00 - 24.00 .
Ponieważ pompą cyrkulacji steruje u mnie kocioł ustawiłem włączenie pompy cyrkulacji w ustawionych cyklach grzania , czyli włączenie cyklu grzania równa sie włączeniu cyrkulacji.I tożsamo wyłączenie .

wrteszcie chciało mmi się sprawdzić: Tak jak pisałem mam taki sam zestaw co Ty, temp na zasobiniku 50st C, nie pamoiętam dokłądnie cykli grzania ale w sumie kocioł grzeje 4 godziny na dobę. GZ35, przez 67 dni zużyłem 37 m3 przy dwóch dorosłych osobach. Dodatkowo pracę pompy cyrkujacyjnej mam ustawioną w innych interwałach, odpowiadających mi do użytkowania

Dwa pytania teraz:
1) co lepiej, ustawić dłuższe cykle grzania (wiecej godzin), czy krótsze ? - jak to się ma do trzymania odpowiedniej temperatury w zasobniku jak kocioł taktuje ?
2) RAPczyn do tablicy :) czy takie zużycie jak napisałem jest duże czy nie ? względnie oczywiście

Przypomne wiesiek 200 W, zasobnik 120L

.

Edybre
29-08-2008, 09:50
Dom 155 m, 2 osoby dorosłe + 2 dzieci, grzanie wody i gotowanie, kocioł de dietrich dwufunkcyjny bez zasobnika. Zużycie gazu za okres 19.05 - 16.07: 43 m.

admiro
29-08-2008, 10:23
:evil: a mnie właśnie gaspol z wielką radością przysłał informację o podwyżce - 9,80zł brutto za m3 propanu, do tego 30zł dzierżawa zbiornika, to nawet jeżeli zużycie GZ jest 2-3 razy wyższe to koszty ogrzewania znacząco niższe od propanu :evil:

Ja się cieszę, że propan wzrośnie od 01-09-2008 tylko ok 6% i cena stała cały rok, inne źródła energii zdrożały w 2008 i zdrożeją w ciągu roku dużo więcej.

RAPczyn
29-08-2008, 11:29
wrteszcie chciało mmi się sprawdzić: Tak jak pisałem mam taki sam zestaw co Ty, temp na zasobiniku 50st C, nie pamoiętam dokłądnie cykli grzania ale w sumie kocioł grzeje 4 godziny na dobę. GZ35, przez 67 dni zużyłem 37 m3 przy dwóch dorosłych osobach. Dodatkowo pracę pompy cyrkujacyjnej mam ustawioną w innych interwałach, odpowiadających mi do użytkowania

Dwa pytania teraz:
1) co lepiej, ustawić dłuższe cykle grzania (wiecej godzin), czy krótsze ? - jak to się ma do trzymania odpowiedniej temperatury w zasobniku jak kocioł taktuje ?
2) RAPczyn do tablicy :) czy takie zużycie jak napisałem jest duże czy nie ? względnie oczywiście

Przypomne wiesiek 200 W, zasobnik 120L

.

Ad. 1) Im kocioł częściej taktuje tym większe zużycie gazu a dwa to nam jako użytkownikom ma być zapewniony komfort ciepłej wody gdzieś musi być kompromis. Budzimy się chcemy ciepłej wody, wieczorem do umycia się - przez resztę doby nie potrzebujemy wody w takich ilościach.
Ad. 2) Wychodzi niecałe 80l/d nie licząc strat zbiornika, sprawności kotła oraz cyrkulacji. Zużycie poniżej normy :)

mikolayi
29-08-2008, 11:35
wrteszcie chciało mmi się sprawdzić: Tak jak pisałem mam taki sam zestaw co Ty, temp na zasobiniku 50st C, nie pamoiętam dokłądnie cykli grzania ale w sumie kocioł grzeje 4 godziny na dobę. GZ35, przez 67 dni zużyłem 37 m3 przy dwóch dorosłych osobach. Dodatkowo pracę pompy cyrkujacyjnej mam ustawioną w innych interwałach, odpowiadających mi do użytkowania

Dwa pytania teraz:
1) co lepiej, ustawić dłuższe cykle grzania (wiecej godzin), czy krótsze ? - jak to się ma do trzymania odpowiedniej temperatury w zasobniku jak kocioł taktuje ?
2) RAPczyn do tablicy :) czy takie zużycie jak napisałem jest duże czy nie ? względnie oczywiście

Przypomne wiesiek 200 W, zasobnik 120L

.

Ad. 1) Im kocioł częściej taktuje tym większe zużycie gazu a dwa to nam jako użytkownikom ma być zapewniony komfort ciepłej wody gdzieś musi być kompromis. Budzimy się chcemy ciepłej wody, wieczorem do umycia się - przez resztę doby nie potrzebujemy wody w takich ilościach.
Ad. 2) Wychodzi niecałe 80l/d nie licząc strat zbiornika, sprawności kotła oraz cyrkulacji. Zużycie poniżej normy :)

eee... walnęły mi się cyferki!! teraz dopiero spojrzałem, ze napisałem 37 zamiast 87 :oops:
faktem jest, że taktowanie kotła to zupełnie inna sprawa, mam tego swiadomość - rozmawiałem jeszcze z moim serwisantem, stwierdził, że zużycie mieści się w średniej kotłów które serwisuje
cóż za niefart... 37 to musiałbym naprawdę się oszczędzać. Myślę o zmniejszeniu temperatury na zasobniku na około 46 stopni, zwłaszcza, ze przy 50 jak otworzę wodę to po prostu parzy. Może jednak wydłużyć nieco czasy grzania żeby obniżyć taktowanie ?

Duży Boban
29-08-2008, 11:52
U mnie na rodzinę 2+2 latem na cwu i gotowanie zużywamy dziennie 2,2 metra sześciennego gazu GZ 35

RAPczyn
31-08-2008, 21:03
eee... walnęły mi się cyferki!! teraz dopiero spojrzałem, ze napisałem 37 zamiast 87 :oops:
faktem jest, że taktowanie kotła to zupełnie inna sprawa, mam tego swiadomość - rozmawiałem jeszcze z moim serwisantem, stwierdził, że zużycie mieści się w średniej kotłów które serwisuje
cóż za niefart... 37 to musiałbym naprawdę się oszczędzać. Myślę o zmniejszeniu temperatury na zasobniku na około 46 stopni, zwłaszcza, ze przy 50 jak otworzę wodę to po prostu parzy. Może jednak wydłużyć nieco czasy grzania żeby obniżyć taktowanie ?

No to wychodzi około 180L/d można zjechać z temp. niżej a raz w tygodniu na 60stC, można też zastosować mieszacz automatyczny i tam wyregulować ciepłą wodę, można zaizolować lepiej zbiornik.

Duży Boban to około 300L/d

jaskul
31-01-2009, 13:16
czytam sobie o 2 metrach gazu dla CWU dziennie myśle że u mnie wychodzi od 1 do 2 ( ciężko wyliczyc samą ciepła wode) jak chodzi CWU + CO to około 10 metrów dziennie kuchenke pomijam bo to śladowe ilosci.
Ale są tu "sportowcy" - polecam inne wątki co palą 4 metry dziennie na wszystko CO CWU i gotowanie :)