PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
11-09-2017, 11:57
Wracając do inżektora... jest jakiś konkretny powód dlaczego ma być umieszczony poziomo? Zwężka w środku chyba wytworzy podciśnienie bez względu na to.
Możesz go spokojnie montować pionowo - jest tylko ryzyko, że będzie bardziej kapał zawór zwrotny.


Tak samo kwestia długiego odcinka prostego, o co chodzi?
To jest wymagane i bez tego nie będzie działać. Ale w plastikowych zwężkach te odcinki są już zachowane w samej konstrukcji zwężki. W wersji gdzie kupujesz samą kryzę musisz zachować odpowiednie odcinki rur. Chodzi o uspokojenie przepływu.

neokuba22
13-09-2017, 07:19
Witam, gdyby ktoś był zainteresowany Toro, 396606 po modelu głowicy dotarłem ze jest to http://www.fobrite.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=51&id=65#goods tylko panel z przyciskami zamontowany osobno, wie ktos co to za firma i jakie ma opinie? (chodzi o Fobrite)

KorBa81
13-09-2017, 11:48
Witam,
Czy mógłby ktoś z Was polecić firmę, która wykona kompleksowo instalacje do uzdatniania wody.
Czekałem cierpliwie na gminę, ponieważ mieli podłączyć wodociąg, ale po trzech latach mam dosyć przeciągania budowy,
studnia głębinowa jest wykonana, należy wejść z woda do budynku i zadbać o jej jakość, ponieważ nie jest najwyższej.
Budowa w okolicach Radzymina województwo mazowieckie

Louis_muniek
13-09-2017, 15:30
Witam, gdyby ktoś był zainteresowany Toro, 396606 po modelu głowicy dotarłem ze jest to http://www.fobrite.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=51&id=65#goods tylko panel z przyciskami zamontowany osobno, wie ktos co to za firma i jakie ma opinie? (chodzi o Fobrite)

Fobrite, firma Chińska, specjalizuje się w kopiowaniu głowic Fleck.
Jest to stosunkowo nowa firma na rynku, więc mało jest tych głowic, być może jest to przyzwoity produkt, aczkolwiek ja osobiście nie zdecydował bym się na taki produkt, przynajmniej nie w takiej cenie.

Należy to oczywiście potwierdzić, ale w takim razie wydaje mi się że nie jest to produkt składany u producent, tylko zwykły składak na Chińskich komponentach w cenie dość wysokiej.

Porządny kompakt na głowicy Clack lub oryginalnym Flecku (jedne z najlepszych głowic na rynku) był by cenowo podobny i miał byś gwarancję jakości.

Pozdrawiam

neokuba22
13-09-2017, 18:16
Butla tez jest chinska, jedynie co to mozna miec nadzieje ze jest to prawdziwe złoże Lewatit. Spotkałem sie gdzies z opisem ze jest to produkt całkowicie produkowany w europie, jednak nie moge znalezc tego w necie. Dopiero po zakupie okazuje sie jak jest ;-)

Louis_muniek
13-09-2017, 19:47
Butla tez jest chinska, jedynie co to mozna miec nadzieje ze jest to prawdziwe złoże Lewatit. Spotkałem sie gdzies z opisem ze jest to produkt całkowicie produkowany w europie, jednak nie moge znalezc tego w necie. Dopiero po zakupie okazuje sie jak jest ;-)

Nie nastawiaj się negatywnie, produkty chińskie mogą być bardzo przyzwoite.
Jedyne zastrzeżenie można mieć tylko do ceny.

Pozdrawiam

neokuba22
13-09-2017, 19:58
Dzięki, czas pokaże czy zakup był trafiony.
Pozdrawiam!

Mr_Mabram
17-09-2017, 11:59
Witam.
Koledzy mam taki problem z moim hydroforem.
Zbiornik 300L pompa głębinowa 52l/min, inżektor, by-pass...wszystko zmontowane jak na rysunku.
Wydaje mi się, że coś nie działa jak powinno bo pompa jednak często się załącza a poza tym jest inny problem.
Mianowicie jak długo leję wodę np: na ogród to PKZ (przeciążeniowy) wyłączy pompę po jakimś czasie.
Po ponownym włączeniu w instalacji wtedy purka powietrze itd.
Odpowietrznik automatyczny wydaje mi się ze działa w taki sposób: iż jak spuszczam wodę w instalacji to przed załączeniem pompy zaczyna on upuszczać powietrze i wtedy pompa sie włącza.
Zauważyłem tez że jak puszczę wodę przez by-pass i zamknę zwężkę to nie ma żadnego problemu z wyłączeniem pompy- mogę lać i lać ładne metry sześcienne.
Gdzie może być problem?
Czy ten odpowietrznik automatyczny nie jest może umieszczony za wysoko, bo czasem wydaje mi sie ze nie mam poduszki powietrznej patrząc na roszenie zbiornika?
Bardzo często też- prawie zawsze po płukaniu odżelaziacza w nocy mam sporo powietrza w instalacji. Jak woda się potem nalewa do spłuczek po spuszczeniu to słychac strzelanie powietrza i to samo w kranach.

Pozdrawiam
Maciej

qbek17
18-09-2017, 09:38
Wygląda na to, że głównym problemem jest ilość powietrza w hydroforze.
Częste załączanie pompy występuje wtedy kiedy nie ma poduszki powietrznej. Częste załączanie pompy może uszkodzić silnik (przez przegrzanie), co może powodować zadziałanie zabezpieczenia.

To co opisujesz dalej (strzały powietrza z kranów) sugerują sytuację odwrotną - czyli nadmiar poduszki powietrznej i w rezultacie przedostawanie się powietrza do instalacji.

Działanie odpowietrznika jest w zasadzie prawidłowe - jak zacznie upuszczać powietrze to spada ciśnienie, więc pompa się załącza. Ale możesz mieć rację ze zbyt wysokim jego umiejscowieniem...

Masz to kilka sprzecznych informacji, których wspólnym mianownikiem jest ilość powietrza w hydroforze. Sprawdź zwężkę (rozbierz ją, może wymaga wyczyszczenia), zawór odpowietrzający (czy działa prawidłowo), zrób regenerację odżelaziacza (i obserwuj co się dzieje ze zwężką i zaworem odpowietrzającym) - może coś jeszcze zauważysz, bo na razie ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest źródłem problemu.



Witam.
Koledzy mam taki problem z moim hydroforem.
Zbiornik 300L pompa głębinowa 52l/min, inżektor, by-pass...wszystko zmontowane jak na rysunku.
Wydaje mi się, że coś nie działa jak powinno bo pompa jednak często się załącza a poza tym jest inny problem.
Mianowicie jak długo leję wodę np: na ogród to PKZ (przeciążeniowy) wyłączy pompę po jakimś czasie.
Po ponownym włączeniu w instalacji wtedy purka powietrze itd.
Odpowietrznik automatyczny wydaje mi się ze działa w taki sposób: iż jak spuszczam wodę w instalacji to przed załączeniem pompy zaczyna on upuszczać powietrze i wtedy pompa sie włącza.
Zauważyłem tez że jak puszczę wodę przez by-pass i zamknę zwężkę to nie ma żadnego problemu z wyłączeniem pompy- mogę lać i lać ładne metry sześcienne.
Gdzie może być problem?
Czy ten odpowietrznik automatyczny nie jest może umieszczony za wysoko, bo czasem wydaje mi sie ze nie mam poduszki powietrznej patrząc na roszenie zbiornika?
Bardzo często też- prawie zawsze po płukaniu odżelaziacza w nocy mam sporo powietrza w instalacji. Jak woda się potem nalewa do spłuczek po spuszczeniu to słychac strzelanie powietrza i to samo w kranach.

Pozdrawiam
Maciej

luccass
18-09-2017, 13:52
Kupisz bardzo dobry system składany na głowicy Clack, Fleck, lub Logix za kwotę około 2000,00 zł.

Porządny kompakt na głowicy Clack lub oryginalnym Flecku (jedne z najlepszych głowic na rynku) był by cenowo podobny i miał byś gwarancję jakości.



Szukam i szukam czegoś takiego w podanym budżecie i nie mogę znaleźć. Czy poza serwisem aukcyjnym na 'A' jest jakieś miejsce w sieci, które powinienem odwiedzić? A może takie oferty nie są w zasięgu szarego Kowalskiego, tylko zarezerwowane dla kumpli z branży? Albo marna głowica, albo złoże no-name...

qbek17
18-09-2017, 15:06
Szukam i szukam czegoś takiego w podanym budżecie i nie mogę znaleźć. Czy poza serwisem aukcyjnym na 'A' jest jakieś miejsce w sieci, które powinienem odwiedzić? A może takie oferty nie są w zasięgu szarego Kowalskiego, tylko zarezerwowane dla kumpli z branży? Albo marna głowica, albo złoże no-name...
Nie wiem jaki konkretnie model miał na myśli Louis... ale mi się udało znaleźć zestaw na Clacku i z żywicą Lewatit za 2100... netto :)

luccass
18-09-2017, 15:23
Nie wiem jaki konkretnie model miał na myśli Louis... ale mi się udało znaleźć zestaw na Clacku i z żywicą Lewatit za 2100... netto :)

Ty w tym 'siedzisz', więc już na starcie masz przewagę w szukajce ;] Podeślij mi proszę linka - tutaj lub na prv, nie ma znaczenia.

janumich
23-09-2017, 20:39
Witam,
Jestem laikiem jeżeli chodzi o zmiękczacze wody. Nie wiem od czego zacza i co jest wazne przy zakupie.
Woda z wodociagu miejskiego. Wg informacji na stronie wodociagów twardość wody w mojej okolicy ok 15 stopni Niemieckich. Zuzycie około 5-7 m3 miesieczne. Posiadam szambo i chciałbym sie dowiedziec jaki kupic aby przy regeneracji nie zuzywało sie za dużo wody.

qbek17
24-09-2017, 11:23
Witam,
Jestem laikiem jeżeli chodzi o zmiękczacze wody. Nie wiem od czego zacza i co jest wazne przy zakupie.
Woda z wodociagu miejskiego. Wg informacji na stronie wodociagów twardość wody w mojej okolicy ok 15 stopni Niemieckich. Zuzycie około 5-7 m3 miesieczne. Posiadam szambo i chciałbym sie dowiedziec jaki kupic aby przy regeneracji nie zuzywało sie za dużo wody.
Twardość jest niska, zużycie też... więc i zmiękczacz powinien być niewielki. W zupełności wystarczy Ci taki z 15-18 litrami złoża.
Jeśli chcesz mieć coś dobrego to zwróć uwagę na głowicę i złoże.
Przy tak niskiej pojemności regeneracja przeciwprądowa będzie niezauważalna więc nie radziłbym dopłacać za tą opcję.

janumich
24-09-2017, 12:29
Jaka głowica i złoże jest OK? Nie chciałbym kupic jakieś chińszczyzny. Czy możecie polecić zmiekczacze które sami używacie? Model marka?

xiz
24-09-2017, 22:53
Mija rok użytkowania mojego zmiękczacza więc czas na przegląd. Możecie powiedzieć jaki średnio jest koszt takiej usługi?

Louis_muniek
25-09-2017, 07:39
Witam,
Jestem laikiem jeżeli chodzi o zmiękczacze wody. Nie wiem od czego zacza i co jest wazne przy zakupie.
Woda z wodociagu miejskiego. Wg informacji na stronie wodociagów twardość wody w mojej okolicy ok 15 stopni Niemieckich. Zuzycie około 5-7 m3 miesieczne. Posiadam szambo i chciałbym sie dowiedziec jaki kupic aby przy regeneracji nie zuzywało sie za dużo wody.

Witam

jeśli zdecydujesz się na urządzenie o wielkości 15 litrów to:

- regeneracja co około 2,9 m3 - w twoim przypadku moim zdaniem wystarczy w zupełności, będziesz mieć około 2 - 3 regeneracji w miesiącu.

Pozdrawiam

Louis_muniek
25-09-2017, 07:48
Jaka głowica i złoże jest OK? Nie chciałbym kupic jakieś chińszczyzny. Czy możecie polecić zmiekczacze które sami używacie? Model marka?

Głowica to LOGIX, FLECK, CLACK - są to głowice jedne z najlepszych na rynku. Złoże może być Purolite, Indion lub Lewatit.
Jeśli chodzi o typ urządzenia, to są to systemy składane więc nie znajdziesz indexu konkretnego modelu.

pozdrawiam

Louis_muniek
25-09-2017, 07:50
Mija rok użytkowania mojego zmiękczacza więc czas na przegląd. Możecie powiedzieć jaki średnio jest koszt takiej usługi?

A co chcesz przeglądać w tym systemie. Możesz to zrobić we własnym zakresie. Jedyną rzeczą którą ewentualnie powinieneś zrobić to (jeśli tego wymaga), przeczyszczenie inżektora bo zawory BACKWASH lub REFIL nie powinny być zabrudzone, na wszelki wypadek też możesz je przeczyścić.

Pozdrawiam

qbek17
25-09-2017, 09:47
Złoże może być Purolite, Indion lub Lewatit.
Błagam - nie wymieniaj w jednym zdaniu Indiona i Lewatitu... Przecież Indion to najgorsze gó...no.

qbek17
25-09-2017, 09:48
Mija rok użytkowania mojego zmiękczacza więc czas na przegląd. Możecie powiedzieć jaki średnio jest koszt takiej usługi?
Zazwyczaj to koszty ok 120-150 PLN, ale są też firmy które sobie liczą jeszcze za dojazd.

xiz
25-09-2017, 15:29
Z tego co mam napisane w instrukcji powinienem wyczyścić:
- zbiornik solanki
- filtr na końcu rury poboru solanki
- otwory w tubie solankowej zbiornika soli
- platformę soli
- sitko inżektora i inżektor

Jarak
25-09-2017, 16:59
Witam
Mam za i przed licznikiem instalacje 1 1/2cala, czy w takim wypadku mogę za licznikiem zamontować filtr wody (głównie mechaniczny, mamy problem z piaskiem w wodzie) z wejściem i wyjściem 1/2 lub 3/4 cala?

qbek17
26-09-2017, 08:19
Witam
Mam za i przed licznikiem instalacje 1 1/2cala, czy w takim wypadku mogę za licznikiem zamontować filtr wody (głównie mechaniczny, mamy problem z piaskiem w wodzie) z wejściem i wyjściem 1/2 lub 3/4 cala?
Za licznikiem możesz zrobić co chcesz. Tylko po co masz robić aż tak duże przewężenie? Nie możesz kupić filtra z gwintem 1"?

Louis_muniek
26-09-2017, 08:27
Witam
Mam za i przed licznikiem instalacje 1 1/2cala, czy w takim wypadku mogę za licznikiem zamontować filtr wody (głównie mechaniczny, mamy problem z piaskiem w wodzie) z wejściem i wyjściem 1/2 lub 3/4 cala?

Jeśli masz średnicę 1 1/2" to albo zastosuj korpus BB 6/4" (1 1/2"), albo korpus z przyłączem 1".

Pozdrawiam

janumich
26-09-2017, 13:24
Witam

jeśli zdecydujesz się na urządzenie o wielkości 15 litrów to:

- regeneracja co około 2,9 m3 - w twoim przypadku moim zdaniem wystarczy w zupełności, będziesz mieć około 2 - 3 regeneracji w miesiącu.

Pozdrawiam

Jak wygląda serwis takich urządzeń? Czy jest obowiązkowy przez cały okres gwarancji? Czy montaz musi być wykonany przez serwis czy można to zrobić we własnym zakresie? Ile dają gwarancji na takie urządzenia?

mic81
26-09-2017, 14:27
Falmingo 30 praktycznie nigdzie nie dostępny to może taki w zamian http://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html

qbek17
26-09-2017, 14:32
Jak wygląda serwis takich urządzeń? Czy jest obowiązkowy przez cały okres gwarancji? Czy montaz musi być wykonany przez serwis czy można to zrobić we własnym zakresie? Ile dają gwarancji na takie urządzenia?
Wszystko zależy od konkretnej firmy... Jedni wymagają płatnego montażu i corocznych przeglądów, a inni nie wymagają niczego. Ale w każdym przypadku bardzo ciężko jest wyegzekwować gwarancję (poza ewidentnymi przypadkami, że coś cieknie...) bo zawsze jest kwestia "niewłaściwego montażu lub użytkowania, zmiany parametrów wody, złego ciśnienia, itp, itd...
Okresy gwarancji są od roku do dziesięciu lat, ale zazwyczaj tylko na wybrane elementy (np na zbiornik). To co się najczęściej psuje to głowica (praktycznie jedyna ruchoma część całego zmiękczacza) i na nią są najkrótsze gwarancje (chociaż producenci często dają je dosyć długie, np. Clack daje 5 lat).

qbek17
26-09-2017, 14:35
Falmingo 30 praktycznie nigdzie nie dostępny to może taki w zamian...
Nie wygląda źle...
Flamingo jest cały czas dostępny - tylko kwestia "chęci" sklepów do jego promowania :)

mic81
26-09-2017, 14:38
Zadzwoniłem do sklepu po Flamingo to mi pan wręcz wciskał Eco Water - co tam ze dwa razy droższy.

mic81
26-09-2017, 14:39
Nie wygląda źle...
Flamingo jest cały czas dostępny - tylko kwestia "chęci" sklepów do jego promowania :)

Głowica Eire kontra Clack - która lepsza ?

Louis_muniek
26-09-2017, 15:07
Jak wygląda serwis takich urządzeń? Czy jest obowiązkowy przez cały okres gwarancji? Czy montaz musi być wykonany przez serwis czy można to zrobić we własnym zakresie? Ile dają gwarancji na takie urządzenia?

Jeśli chodzi o gwarancje to równie z tym bywa. Jedni dają 2 inni 5 a jeszcze inni nawet do 10 lat.
Jeśli chodzi o serwis to powinnaś raz w roku go przeprowadzić.
Możesz to zrobić we własnym zakresie (sprawdź co jest napisane w gwarancji), możesz również zamówić serwis odpłatny.

Pozdrawiam

Louis_muniek
26-09-2017, 15:09
Falmingo 30 praktycznie nigdzie nie dostępny to może taki w zamian http://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html

Bardzo fajne urządzenie, obudowa jest bardzo ładna (dużo solidniejsza niż we flamingu). Złoże i głowica również porządne. Cena jest dość wysoka.

Louis_muniek
26-09-2017, 15:12
Głowica Eire kontra Clack - która lepsza ?

Moim zdaniem zdecydowanie lepszy jest ERIE, aczkolwiek Clack też jest dobry.

Pozdrawiam

mic81
26-09-2017, 15:13
Moim zdaniem zdecydowanie lepszy jest ERIE, aczkolwiek Clack też jest dobry.

Pozdrawiam

Wybrany http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html

Louis_muniek
26-09-2017, 15:22
Wybrany http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html

Nie wiem jakiej marki jest złoże - we wcześniejszym urządzeniu był Lewatit i system również na Clacku. Aczkolwiek urządzenie dosyć dobre.
Cenowo też dość drogie jak na składaka. Za kwotę 2700 można kupić system w 100% złożony od podstaw u producenta.

Pozdrawiam

mic81
26-09-2017, 15:32
Nie wiem jakiej marki jest złoże - we wcześniejszym urządzeniu był Lewatit i system również na Clacku. Aczkolwiek urządzenie dosyć dobre.
Cenowo też dość drogie jak na składaka. Za kwotę 2700 można kupić system w 100% złożony od podstaw u producenta.

Pozdrawiam

Dostałem jeszcze rabat a poza tym mam dość już szukania - więcej zyskam nie tracąc czasu na szukanie tylko pracując :D

Louis_muniek
27-09-2017, 06:50
Dostałem jeszcze rabat a poza tym mam dość już szukania - więcej zyskam nie tracąc czasu na szukanie tylko pracując :D

no i gitara ;)

leoni
27-09-2017, 07:09
cześć,

potrzebuje pomocy przy uzdatnieniu wody, oddałem wode do badania do sanepidu i otrzymałem takie wyniki jak w załaczniku, pompa głębinowa to omnigena 3b24,

możecie pomóc przy doborze sprzętu aby wodę uzdatnić do użytku domowego łącznie z piciem??

Pozdrawiam
Leszek

qbek17
27-09-2017, 09:11
oddałem wode do badania do sanepidu i otrzymałem takie wyniki jak w załaczniku,
Tabelka kończy się na manganie... czy masz jeszcze jakieś wyniki? np twardość? Co z bakteriami?
Czy zapach (określony jako SMARY) jest wyczuwalny? Masz jakiś pomysł skąd on się wziął (może kwestia poboru próbki)?


pompa głębinowa to omnigena 3b24,
Na jakiej głębokości masz lustro wody?
Pompa nie jest jakaś przesadnie mocna - można liczyć na jakieś 2 m3/h, a to wystarczy na najmniejszy odżelaziacz...


możecie pomóc przy doborze sprzętu aby wodę uzdatnić do użytku domowego łącznie z piciem??
Z tego co widać w wynikach potrzebny jest odżelaziacz. Standardowo robi się to napowietrzając wodę w hydroforze i filtrując na kolumnie ze złożem (mogą być tu różne kombinacje).
Powiedz coś na temat pozostałej instalacji - masz hydrofor? co ze ściekami?

leoni
27-09-2017, 09:32
Tabelka kończy się na manganie... czy masz jeszcze jakieś wyniki? np twardość? Co z bakteriami?
Czy zapach (określony jako SMARY) jest wyczuwalny? Masz jakiś pomysł skąd on się wziął (może kwestia poboru próbki)?


Na jakiej głębokości masz lustro wody?
Pompa nie jest jakaś przesadnie mocna - można liczyć na jakieś 2 m3/h, a to wystarczy na najmniejszy odżelaziacz...


Z tego co widać w wynikach potrzebny jest odżelaziacz. Standardowo robi się to napowietrzając wodę w hydroforze i filtrując na kolumnie ze złożem (mogą być tu różne kombinacje).
Powiedz coś na temat pozostałej instalacji - masz hydrofor? co ze ściekami?

ale tam jest twardość-ph 7,5, bakterie z tego co pamiętam były p.coli w wartości 1, zapach jest lekko wyczuwalny, ale raz jest raz go niema :)

Lustro wody muszę zobaczyć jak to faktycznie wygląda

tak mam zbiornik - hydrofor na 50L wiem że jest za mały- ścieki niestety szambo ale chce popłuczyny wyrzucać na zewnątrz do specjalnie przygotowanej do tego celu studni-komory,

licze na twoja pomoc sugestie w doborze sprzętu- dostałem namiar na ciebie od kolegi któremu również pomogłeś w moim rejonie- gdzie inne firmy próbowały mu wrzucić kupę sprzętu bez uzasadnienia :)

Louis_muniek
27-09-2017, 09:52
ale tam jest twardość-ph 7,5, bakterie z tego co pamiętam były p.coli w wartości 1, zapach jest lekko wyczuwalny, ale raz jest raz go niema :)

Lustro wody muszę zobaczyć jak to faktycznie wygląda

tak mam zbiornik - hydrofor na 50L wiem że jest za mały- ścieki niestety szambo ale chce popłuczyny wyrzucać na zewnątrz do specjalnie przygotowanej do tego celu studni-komory,

licze na twoja pomoc sugestie w doborze sprzętu- dostałem namiar na ciebie od kolegi któremu również pomogłeś w moim rejonie- gdzie inne firmy próbowały mu wrzucić kupę sprzętu bez uzasadnienia :)

pH to odczyn a nie twardość wody. Podaj twardość wody i stężenie manganu. Poza tym dobrze by był jak byś określił zużycie wody lub ilość osób w domu.

Pozdrawiam

qbek17
27-09-2017, 10:20
ale tam jest twardość-ph 7,5, bakterie z tego co pamiętam były p.coli w wartości 1, zapach jest lekko wyczuwalny, ale raz jest raz go niema :)

Lustro wody muszę zobaczyć jak to faktycznie wygląda

tak mam zbiornik - hydrofor na 50L wiem że jest za mały- ścieki niestety szambo ale chce popłuczyny wyrzucać na zewnątrz do specjalnie przygotowanej do tego celu studni-komory,

licze na twoja pomoc sugestie w doborze sprzętu- dostałem namiar na ciebie od kolegi któremu również pomogłeś w moim rejonie- gdzie inne firmy próbowały mu wrzucić kupę sprzętu bez uzasadnienia :)
Jeśli koniecznie chcesz zostawić ten mały zbiornik to praktycznie jedynym rozwiązaniem jest odżelaziacz zintegrowany z napowietrzaniem... rozwiązanie kosztowo podobne do wymiany hydrofora i zwykłego odżelaziacza, ale plusem jest to, że nie musisz już przerabiać instalacji i całość jest "bardziej kompaktowa".
Jak masz już na mnie namiary to dzwoń - pogadamy i coś poradzimy :)
Twardość to co innego niż pH. Prawdopodobnie jest niewielka (patrząc na przewodność), więc to też pytanie do Ciebie czy chcesz tą wodę zmiękczać?

xiz
27-09-2017, 10:25
Z tego co mam napisane w instrukcji powinienem wyczyścić:
- zbiornik solanki
- filtr na końcu rury poboru solanki
- otwory w tubie solankowej zbiornika soli
- platformę soli
- sitko inżektora i inżektor

Czyli do tej listy warto dorzucić zawory BACKWASH lub REFIL? Gdzie one się znajdują?

Louis_muniek
27-09-2017, 13:33
Czyli do tej listy warto dorzucić zawory BACKWASH lub REFIL? Gdzie one się znajdują?

patrząc od przodu (mając zmiękczacz przed sobą) solanka z prawej - refil i backwash z lewej
na głowicy są opisane te elementy

fox503
27-09-2017, 15:03
Witam,

Otrzymałem wyniki badań (w nawiasie norma)

Żelazo 475 µg/l (200)
Mangan 303 µg/l (50)
Mętność 3 MTU (1)
Jon amonowy 1,12 mg/l (0,50)
Twardość ogólna 298 mg/l (500)


Hydraulik proponuje mi zwykły zmiękczacz, który powinien sobie poradzić z tymi parametrami (podobno jedynie nieznacznie przekroczone a sama woda jak najbardziej nadaje się do picia.) proponowane jest złoże regenerowane solą oraz dobrą głowicę Clack.

Czy uważacie, że wykorzystanie zmiękczacza przywróci parametry wody do normy ?

Louis_muniek
27-09-2017, 15:14
Witam,

Otrzymałem wyniki badań (w nawiasie norma)

Żelazo 475 µg/l (200)
Mangan 303 µg/l (50)
Mętność 3 MTU (1)
Jon amonowy 1,12 mg/l (0,50)
Twardość ogólna 298 mg/l (500)


Hydraulik proponuje mi zwykły zmiękczacz, który powinien sobie poradzić z tymi parametrami (podobno jedynie nieznacznie przekroczone a sama woda jak najbardziej nadaje się do picia.) proponowane jest złoże regenerowane solą oraz dobrą głowicę Clack.

Czy uważacie, że wykorzystanie zmiękczacza przywróci parametry wody do normy ?

W twoim przypadku zastosował bym urządzenie wielofunkcyjne na złożu ECOMIX lub AQUA MULTI.
Cenowo będzie nieznacznie drożej niż zmiękczacz. Typ regeneracji taki sam, czyli zwykła solanka. Żywotność złoża na poziomie zwykłego zmiękczacza wody.

Pozdrawiam

fox503
28-09-2017, 11:28
Mój hydraulik ma dostęp tylko do złoża Crystal Right.

Też będzie wporzadku ?

Louis_muniek
28-09-2017, 12:08
Mój hydraulik ma dostęp tylko do złoża Crystal Right.

Też będzie wporzadku ?

No a jaki problem poszukać na necie urządzeń ze złożami AM lub ECOMIX. Przyłącze hydrauliczne urządzenia wykona każdy hydraulik,
Pozdrawiam

KLARSAN
28-09-2017, 12:29
cześć,

potrzebuje pomocy przy uzdatnieniu wody, oddałem wode do badania do sanepidu i otrzymałem takie wyniki jak w załaczniku, pompa głębinowa to omnigena 3b24,

możecie pomóc przy doborze sprzętu aby wodę uzdatnić do użytku domowego łącznie z piciem??

Pozdrawiam
Leszek

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem dla uzdatniania wody o takich parametrach byłoby zastosowanie kolumny odżelaziająco-odmanganiającej z wykorzystaniem zbiornika hydroforowego wraz z wstępnym napowietrzaniem. Jeśli bakterii były tylko w takiej ilości to można przechlorować studnie i w zupełności powinno zdac to egzamin.

Kompaktowy system do usuwania żelaza i manganu może okazać sie że będzie miał niewystarczające napowietrzanie. Kosztowo wygląda to bardzo podobnie.

W razie pytań proszę pisac.

fox503
28-09-2017, 14:09
No a jaki problem poszukać na necie urządzeń ze złożami AM lub ECOMIX. Przyłącze hydrauliczne urządzenia wykona każdy hydraulik,
Pozdrawiam

Powiedzmy, że ze względów rodzinnych , to musi być ten hydraulik. On załatwia i on montuje.

To jak z tym Crystal Right ? Złoże gorsze , słabsze od Ecomix ? Wymaga lepszej głowicy ? innych parametrów wody ?

xiz
28-09-2017, 16:20
Rozumiem, że najlepiej to przegląd robić jak zostanie jak najmniej soli no bo inaczej to platformy soli wyczyścić się nie da. Platforma to rozumiem ten zbiornik po prostu gdzie sypie sól?

qbek17
29-09-2017, 06:28
W twoim przypadku zastosował bym urządzenie wielofunkcyjne na złożu ECOMIX lub AQUA MULTI.
... Żywotność złoża na poziomie zwykłego zmiękczacza wody.
Nie ściemniaj! Żywotność jest ze 3 razy krótsza.

qbek17
29-09-2017, 06:31
Powiedzmy, że ze względów rodzinnych , to musi być ten hydraulik. On załatwia i on montuje.

To jak z tym Crystal Right ? Złoże gorsze , słabsze od Ecomix ? Wymaga lepszej głowicy ? innych parametrów wody ?
Crystal Right będzie dobry. Tylko niech to będzie CR100.
Wymaga on dłuższej regeneracji (minimum 90 minut solankowania), i innego doboru inżektora i DLFC. Jeśli hydraulik dobierze to prawidłowo to będzie dobrze działać.

qbek17
29-09-2017, 06:32
Rozumiem, że najlepiej to przegląd robić jak zostanie jak najmniej soli no bo inaczej to platformy soli wyczyścić się nie da. Platforma to rozumiem ten zbiornik po prostu gdzie sypie sól?
Możesz poczekać aż sól zupełnie się rozpuści. Wtedy na dnie zbiornika zobaczysz "platformę". Zdecydowanie wygodniej to wyczyścić jeśli nie ma tam soli :)

Louis_muniek
29-09-2017, 13:59
Nie ściemniaj! Żywotność jest ze 3 razy krótsza.

Ja nie ściemniam, pisze ze swojego doświadczenia. Jak ty ściemniasz i piszesz że żywica wytrzymuje 30 lat to jest git.

qbek17
29-09-2017, 14:52
Ja nie ściemniam, pisze ze swojego doświadczenia. Jak ty ściemniasz i piszesz że żywica wytrzymuje 30 lat to jest git.
To jakie masz doświadczenia? Że żywica zmiękczająca wytrzymuje 5 lat czy że złoże wielofunkcyjne wytrzymuje 15-20?
Złoża mieszane są dostępne w PL od jakichś 7-8 lat - powiedz mi jakie możesz mieć doświadczenia z dłuższą jego żywotnością?
Akurat żywica do zmiękczania może tyle wytrzymać, w przeciwieństwie do anionitów, które są składnikiem złóż mieszanych.

Louis_muniek
29-09-2017, 14:54
To jakie masz doświadczenia? Że żywica zmiękczająca wytrzymuje 5 lat czy że złoże wielofunkcyjne wytrzymuje 15-20?
Złoża mieszane są dostępne w PL od jakichś 7-8 lat - powiedz mi jakie możesz mieć doświadczenia z dłuższą jego żywotnością?
Akurat żywica do zmiękczania może tyle wytrzymać, w przeciwieństwie do anionitów, które są składnikiem złóż mieszanych.

Złoże zmiękczające do 10 lat maksymalnie (przynajmniej u mnie we firmie). Złoża wielofunkcyjne podobnie. Rozumiem że ty masz inne doświadczenia, ale proszę nie zarzucaj, że ściemniam.

Złoża wielofunkcyjne CR stosujemy w fermie od 2006 roku czyli ponad 10 lat.

Pozdrawiam

qbek17
29-09-2017, 21:15
Złoże zmiękczające do 10 lat maksymalnie (przynajmniej u mnie we firmie). Złoża wielofunkcyjne podobnie.
Pokaż mi złoże wielofunkcyjne (na żywicy) które pracuje 10 lat i nadal działa tak jak powinno? Pokaż mi jakiś przykład... bo to że "Ty w twojej firmie tak założyłeś" to trochę słaby dowód.
A z drugiej strony - jaki jest sens wymieniać złoże zmiękczające po 10 latach? (poza oczywistym powodem ekonomicznym)


Rozumiem że ty masz inne doświadczenia, ale proszę nie zarzucaj, że ściemniam.
Podstawową różnicą między zmiękczaczem a filtrem wielofunkcyjnym jest żywotność złoża. A Ty wyskakujesz z tekstem, że żywotność jest taka sama. To jak to traktować inaczej?


Złoża wielofunkcyjne CR stosujemy w fermie od 2006 roku czyli ponad 10 lat.
Nie rozmawiamy o CR tylko o złożach na żywicach (Ecomix lub AquaMulti).

jojoro
30-09-2017, 18:54
Chciałbym zamontować w domu system uzdatniania wody. Muszę go zamontować w piwnicy, ale przyłącze kanalizacyjne jest niemal na wysokości stropu piwnicy. Czy taki system uzdatniania wody ma jakąś pompkę która podczas płukania złoża wypompuje wodę "pod górkę" powiedzmy z metr?

Louis_muniek
30-09-2017, 19:21
Pokaż mi złoże wielofunkcyjne (na żywicy) które pracuje 10 lat i nadal działa tak jak powinno? Pokaż mi jakiś przykład... bo to że "Ty w twojej firmie tak założyłeś" to trochę słaby dowód.
A z drugiej strony - jaki jest sens wymieniać złoże zmiękczające po 10 latach? (poza oczywistym powodem ekonomicznym)


Podstawową różnicą między zmiękczaczem a filtrem wielofunkcyjnym jest żywotność złoża. A Ty wyskakujesz z tekstem, że żywotność jest taka sama. To jak to traktować inaczej?


Nie rozmawiamy o CR tylko o złożach na żywicach (Ecomix lub AquaMulti).

Czytaj proszę to co napisałem, nie napisałem, że 10 lat. Tylko że maksymalnie do 10 lat, a to istotna różnica. Bardzo często jest tak, że złoże wcześniej wymaga wymiany. 10 lat jest naprawdę granica górną i było takich sytuacji naprawdę niewiele.

Tyczy się to tak samo żywicy jak i złoża wielofunkcyjnego. Może nieznacznie dłużej żywica pracuje, ale z mojego doświadczenia wynika że żywotność tych złóż jest podobna.

Natomiast nigdy nie spotkałem się z żywicą która pracowała 30 lat, a tematem filtrów zajmuje się od 2004 roku. I pisze serio - nie jest to złośliwość.

Pozdrawiam

qbek17
01-10-2017, 14:25
Chciałbym zamontować w domu system uzdatniania wody. Muszę go zamontować w piwnicy, ale przyłącze kanalizacyjne jest niemal na wysokości stropu piwnicy. Czy taki system uzdatniania wody ma jakąś pompkę która podczas płukania złoża wypompuje wodę "pod górkę" powiedzmy z metr?
Zakładając, że mówimy o zmiękczaczu to regeneracja odbywa się pod ciśnieniem więc i woda płucząca może być odprowadzana "pod górkę". Problem zrobi się jeśli chcesz to pchać wysoko/daleko, ale około metra to spokojnie możesz zrobić.

qbek17
01-10-2017, 14:51
Czytaj proszę to co napisałem, nie napisałem, że 10 lat. Tylko że maksymalnie do 10 lat, a to istotna różnica. Bardzo często jest tak, że złoże wcześniej wymaga wymiany. 10 lat jest naprawdę granica górną i było takich sytuacji naprawdę niewiele.
Idąc tym tokiem rozumowania można powiedzieć, że każde złoże jest "prawie niezużywalne", albo "jego żywotność wynosi do 100 lat"... oczywiście drobnym drukiem wypadałoby dopisać, że "tylko w przypadku nieużywania filtra" lub "w odpowiednich warunkach", ale co tam...

Kolejny raz piszesz rzeczy powtarzane z ulotek i broszur, które są naciągnięte jak guma w gaciach. Ideą tego forum była wymiana doświadczeń, a nie powtarzanie sloganów i reklam. Jeśli więc masz "doświadczenie", że w jakimś jednym przypadku złoże wytrzymało 10 lat to napisz to, ale podaj też jakie były warunki użytkowania albo dodaj, że był to wyjątkowy przypadek i powtórne uzyskanie takiego efektu może być bardzo trudne.


Tyczy się to tak samo żywicy jak i złoża wielofunkcyjnego. Może nieznacznie dłużej żywica pracuje, ale z mojego doświadczenia wynika że żywotność tych złóż jest podobna.
Co to znaczy podobna? Jeśli żywotność żywicy wynosi 15-20 lat (a w skrajnych przypadkach i 30 lat), a złoża wielofunkcyjnego 5-6 (a nawet przyjmując ten skrajny przypadek, na który się powołujesz - 10 lat) to czy to jest podobne?


Natomiast nigdy nie spotkałem się z żywicą która pracowała 30 lat, a tematem filtrów zajmuje się od 2004 roku. I pisze serio - nie jest to złośliwość
Ja też piszę serio - widziałem taki przypadek, byłem akurat w czasie kontroli i rewizji zbiorników, dotykałem tego złoża. Mam też zdjęcia z tej instalacji, wiem co to za żywica. Wiem też, że teraz żywice robi się trochę inaczej niż te 30 lat temu i uzyskanie tego wyniku na dzisiejszych produktach jest mało realne (ale 20 lat jak najbardziej jest w zasięgu).
Powiedz mi całkiem poważnie czy w ciągu tych 13 lat w branży widziałeś złoże wielofunkcyjne (Ecomix lub AquaMulti), które by pracowało dłużej niż 7 lat (i nadal zachowało wszystkie swoje właściwości)?

jojoro
01-10-2017, 15:08
Robię przymiarki do zakupu stacji uzdatniania wody w moim domu. Na oko widać, że woda ma dużo żelaza (filtr piankowy po paru dniach cały czerwony) i wapnia - cały sprzęt w domu ma po tygodniu grubą warstwę osadu. Ale zanim zlecę badania za kilkaset zł to zastanawiam się czy w ogóle mam możliwość montażu takiej stacji ze względu na odpływ do kanalizacji, który jest pod sufitem piwnicy czyli ok. 1,5 m nad wyjściem węża popłuczyn ze stacji uzdatniania.

myksio
01-10-2017, 16:19
Witam, przymierzam się do kupna zmiękczacza wody i potrzebuję Waszej opinii, który sprzęt wybrać, bo nie znam się na tym w ogóle :) aktualne zużycie około 15l i twardość 12-13 stopni niemieckich
- Buderus Loga Soft
- Aqua-Soft Basic 25 - tutaj są dostępne wersje objętościowa i czasowa, któraś jest lepsza/dlaczego?
- CosmoWATER HOME 22

Pozdrawiam!

Louis_muniek
01-10-2017, 20:59
Idąc tym tokiem rozumowania można powiedzieć, że każde złoże jest "prawie niezużywalne", albo "jego żywotność wynosi do 100 lat"... oczywiście drobnym drukiem wypadałoby dopisać, że "tylko w przypadku nieużywania filtra" lub "w odpowiednich warunkach", ale co tam...

Kolejny raz piszesz rzeczy powtarzane z ulotek i broszur, które są naciągnięte jak guma w gaciach. Ideą tego forum była wymiana doświadczeń, a nie powtarzanie sloganów i reklam. Jeśli więc masz "doświadczenie", że w jakimś jednym przypadku złoże wytrzymało 10 lat to napisz to, ale podaj też jakie były warunki użytkowania albo dodaj, że był to wyjątkowy przypadek i powtórne uzyskanie takiego efektu może być bardzo trudne.


Co to znaczy podobna? Jeśli żywotność żywicy wynosi 15-20 lat (a w skrajnych przypadkach i 30 lat), a złoża wielofunkcyjnego 5-6 (a nawet przyjmując ten skrajny przypadek, na który się powołujesz - 10 lat) to czy to jest podobne?


Ja też piszę serio - widziałem taki przypadek, byłem akurat w czasie kontroli i rewizji zbiorników, dotykałem tego złoża. Mam też zdjęcia z tej instalacji, wiem co to za żywica. Wiem też, że teraz żywice robi się trochę inaczej niż te 30 lat temu i uzyskanie tego wyniku na dzisiejszych produktach jest mało realne (ale 20 lat jak najbardziej jest w zasięgu).
Powiedz mi całkiem poważnie czy w ciągu tych 13 lat w branży widziałeś złoże wielofunkcyjne (Ecomix lub AquaMulti), które by pracowało dłużej niż 7 lat (i nadal zachowało wszystkie swoje właściwości)?

Kompletnie nie zrozumiałeś tego co napisałem.

Według informacji producenta żywotność np. ECOMIX to 3 - 10 lat (średnio 5 lat) - kto tu cytuje ulotkę. Niestety ja zostanę przy swoim zdaniu. Informacje które podałem wynikają z doświadczenia oraz przeprowadzanych analiz serwisowych. Osobiście piszę że do chwili obecnej systemy które montowaliśmy około 7 lat temu nie wymagają wymiany złoża (tego na ulotce nie znajdziesz). Dlatego z pełną odpowiedzialnością piszę że żywotność jest podobna. Żywica wymaga wymiany co 7 - 8 lat (realnie).

Co do złoża wielofunkcyjnego. Technolog wody określa czy do danego typu wody może być zastosowane takie złoże. I jeśli tak, jeśli parametry wody nie będą przeciążać złoża, wówczas żywotność tego złoża będzie zbliżona do żywotności żywicy (realna 7 - 8 lat).

Sorry ale nie spotkałem się z żywicą zmiękczającą, która pracowała dłużej niż 10 lat. tzn widywałem systemy które miały żywicę i po 13 lat, ale efektywność jonowymienna pozostawiała wiele do życzenia.

I akurat w tym przypadku były właśnie wyjątki odnośnie żywotności żywicy, bo 10 lat to był właśnie wyjątek).

Poza tym ja nigdy nie napisałem że żywotność żywicy wynosi 15 - 20 lat tylko ty.

Louis_muniek
01-10-2017, 21:23
Witam, przymierzam się do kupna zmiękczacza wody i potrzebuję Waszej opinii, który sprzęt wybrać, bo nie znam się na tym w ogóle :) aktualne zużycie około 15l i twardość 12-13 stopni niemieckich
- Buderus Loga Soft
- Aqua-Soft Basic 25 - tutaj są dostępne wersje objętościowa i czasowa, któraś jest lepsza/dlaczego?
- CosmoWATER HOME 22

Pozdrawiam!

15 l czy 15 m3

Jeśli 15 m3, to powinien wystarczyć system z butlą.

Buderus Loga Soft - dość dobre urządzenie z dobrą głowicą LOGIX.
Aqua-Soft Basic 25 - dość dobre urządzenie z dobrą głowicą Clack - polecał bym opcję objętościową

Pozdrawiam

qbek17
01-10-2017, 21:41
Robię przymiarki do zakupu stacji uzdatniania wody w moim domu. Na oko widać, że woda ma dużo żelaza (filtr piankowy po paru dniach cały czerwony) i wapnia - cały sprzęt w domu ma po tygodniu grubą warstwę osadu. Ale zanim zlecę badania za kilkaset zł to zastanawiam się czy w ogóle mam możliwość montażu takiej stacji ze względu na odpływ do kanalizacji, który jest pod sufitem piwnicy czyli ok. 1,5 m nad wyjściem węża popłuczyn ze stacji uzdatniania.
Na temat odpływu do kanalizacji już Ci odpowiedziałem.
A co do badań to nie musisz wydawać na nie kilkuset PLN - poszukaj tańszego laboratorium. Badania fizykochemiczne można zrobić wysyłkowo :)

qbek17
01-10-2017, 21:46
Witam, przymierzam się do kupna zmiękczacza wody i potrzebuję Waszej opinii, który sprzęt wybrać, bo nie znam się na tym w ogóle :) aktualne zużycie około 15l i twardość 12-13 stopni niemieckich
- Buderus Loga Soft
- Aqua-Soft Basic 25 - tutaj są dostępne wersje objętościowa i czasowa, któraś jest lepsza/dlaczego?
- CosmoWATER HOME 22

Pozdrawiam!
Przy takich parametrach (zakładam, że zużycie to 15 m3 miesięcznie) możesz poszukać nawet większego modelu - do 30 litrów złoża. Chociaż 25 też jest w porządku. Ale mniejszego modelu już raczej nie bierz.
Zmiękczacze raczej robi się w wersjach objętościowych - to się bardzo szybko kalkuluje w kosztach użytkowania. Ta wersja ma wbudowany wodomierz i dobiera częstotliwość regeneracji do faktycznego zużycia wody.
Co do Buderusa - nie wiem jakie złoże tam jest, głowica OK, Buderus jest tylko marką, a nie producentem tego sprzętu
AS Basic - złoże Lewatit (monosferyczne) i dobra głowica, na wersję czasową nawet nie patrz.
Cosmowater - za mały.

qbek17
01-10-2017, 22:20
Kompletnie nie zrozumiałeś tego co napisałem.
To może piszesz niezrozumiale? Powiedz bardziej konkretnie czego nie zrozumiałem :)


Według informacji producenta żywotność np. ECOMIX to 3 - 10 lat (średnio 5 lat) - kto tu cytuje ulotkę. Niestety ja zostanę przy swoim zdaniu. Informacje które podałem wynikają z doświadczenia oraz przeprowadzanych analiz serwisowych.
Jakie to analizy serwisowe powiedziały ci takie rzeczy?


Osobiście piszę że do chwili obecnej systemy które montowaliśmy około 7 lat temu nie wymagają wymiany złoża (tego na ulotce nie znajdziesz).
Około czyli ile? Konkrety poproszę. Bo mówiliśmy o 10 latach, a teraz już zeszliśmy do 7...


Dlatego z pełną odpowiedzialnością piszę że żywotność jest podobna. Żywica wymaga wymiany co 7 - 8 lat (realnie).
Jeśli wymieniasz żywicę zmiękczającą po 7 latach użytkowania to moim zdaniem jest to naciąganie klienta. Oczywiście nadal możesz mieć swoje zdanie... i skoro jesteś sprzedawcą to nawet zrozumiałe :)


Co do złoża wielofunkcyjnego. Technolog wody określa czy do danego typu wody może być zastosowane takie złoże. I jeśli tak, jeśli parametry wody nie będą przeciążać złoża, wówczas żywotność tego złoża będzie zbliżona do żywotności żywicy (realna 7 - 8 lat).
"Jeśli parametry będą odpowiednie" to faktycznie może się okazać, że złoże wytrzyma i 15 lat...


Sorry ale nie spotkałem się z żywicą zmiękczającą, która pracowała dłużej niż 10 lat. tzn widywałem systemy które miały żywicę i po 13 lat, ale efektywność jonowymienna pozostawiała wiele do życzenia.
A dużo tych systemów widziałeś? Bo wiesz... jak np. poszedł chlor na żywicę to może być z nią kiepsko już następnego dnia po uruchomieniu. Ale poza sytuacjami awaryjnymi żywica zmiękczająca jest cholernie wytrzymała i raczej spadek pojemności jonowymiennej jest znikomy. Masz jakieś konkretne dane?


Poza tym ja nigdy nie napisałem że żywotność żywicy wynosi 15 - 20 lat tylko ty.
I nadal mówię to samo.

Louis_muniek
02-10-2017, 07:10
To może piszesz niezrozumiale? Powiedz bardziej konkretnie czego nie zrozumiałem :)


Jakie to analizy serwisowe powiedziały ci takie rzeczy?


Około czyli ile? Konkrety poproszę. Bo mówiliśmy o 10 latach, a teraz już zeszliśmy do 7...


Jeśli wymieniasz żywicę zmiękczającą po 7 latach użytkowania to moim zdaniem jest to naciąganie klienta. Oczywiście nadal możesz mieć swoje zdanie... i skoro jesteś sprzedawcą to nawet zrozumiałe :)


"Jeśli parametry będą odpowiednie" to faktycznie może się okazać, że złoże wytrzyma i 15 lat...


A dużo tych systemów widziałeś? Bo wiesz... jak np. poszedł chlor na żywicę to może być z nią kiepsko już następnego dnia po uruchomieniu. Ale poza sytuacjami awaryjnymi żywica zmiękczająca jest cholernie wytrzymała i raczej spadek pojemności jonowymiennej jest znikomy. Masz jakieś konkretne dane?


I nadal mówię to samo.

Tylko różnica między nami jest taka że ja szanuje Ciebie i twoje zdanie.

1. Nigdy nie napisałem że żywotność złoża multi wynosi 10 lat, informacja ta odnosiła się do żywicy (uszczegółowiłem to w ostatnim poście).
Podobna żywotność wynika z tego że oba złoża pracują około 7 lat, żywica może ciut dłużej. Jeszcze raz powtórzę - 10 lat tyczyło się górnej granicy żywotności żywicy, tak jak wspomniałem wcześniej były to wyjątkowe sytuacje.

2. No to chyba normalne, systemy dobierane są m.in na podstawie parametrów wody. Jeśli te parametry są w górnych granicach, jakie może przenieść złoże, klient jest informowany, zwykle wówczas proponowane są np. rozwiązania oparte na dwóch kolumnach (osobno zmiękczacz, osobno odżelaziacz).

Chodzi o uczciwe i rzetelne poinformowanie klienta.

Co do naciągania klienta - argument tak śmieszny że nie wiem czy do niego się odnosić. tzn że oszukuję na żywicy a zawyżam żywotność innego złoża.
Jeśli był bym naciągaczem to również zaniżał bym żywotność złoża MULTI.

Co do akcji serwisowych. To nie jest tak że to ja wciskam klientom nowe złoże. To klienci dzwonią z problemem bo np. zmiękczacz nie zmiękcza lub działa nieprawidłowo. Na wstępnie robiony jest wywiad, ile lat ma system, jakie parametry wody, jakie zużycie wody, typ zaworu, itp.

Podsumuję:
Możesz trzymać się swojego zdania (ulotkowo być może żywica ma 15 lat żywotności), moje doświadczenie i badania rynku mówią zupełnie coś innego.
I proszę Cię więcej mnie nie obrażaj, że ja kogoś na coś naciągam.

jojoro
02-10-2017, 07:23
Na temat odpływu do kanalizacji już Ci odpowiedziałem.
A co do badań to nie musisz wydawać na nie kilkuset PLN - poszukaj tańszego laboratorium. Badania fizykochemiczne można zrobić wysyłkowo :)

Dzięki, jakoś umknęła mi twoja wcześniejsza odpowiedź.
Może masz jakieś namiary na tanie laboratorium? W okolicznym Kutnie, wysyłkowo takie badanie fizykochemiczne (bez biologicznego bo woda z wodociągu) kosztuje 270zł. Czyli kilkaset zł. Jest gdzieś taniej?

A może wystarczy badanie jakości wody z ujęcia z wodociagu miejskiego? Wstępnie rozmawiałem i powinni mi dać taki kwit. Aczkolwiek nie jestem pewien rzetelności tych badań, bo twierdzą, że norma żelaza nie jest przekroczona, a po kilku tygodniach filtr piankowy BB10 jest cały czerwony.

Jeśli by zaszła konieczność zmiękczania i odżelaziania to jak wygląda takie urządzenie? Jakie ceny?

KLARSAN
02-10-2017, 07:51
Robię przymiarki do zakupu stacji uzdatniania wody w moim domu. Na oko widać, że woda ma dużo żelaza (filtr piankowy po paru dniach cały czerwony) i wapnia - cały sprzęt w domu ma po tygodniu grubą warstwę osadu. Ale zanim zlecę badania za kilkaset zł to zastanawiam się czy w ogóle mam możliwość montażu takiej stacji ze względu na odpływ do kanalizacji, który jest pod sufitem piwnicy czyli ok. 1,5 m nad wyjściem węża popłuczyn ze stacji uzdatniania.

Prze doborem systemu uzdatniania wody warto wykonać analize wody. Możemy takie badanie wykonać w naszym laboratorium. O szczegóły proszę o wiadomość priv. Pozwoli ona na precyzyjne określenie jakiego rodzaju urządzenia do oczyszczania wody są potrzebne. Odpływ do kanalizacji na wysokości 1,5 m nad urządzeniem nie stanowi problemu gdyz woda podczas regeneracji wyrzucana jest pod ciśnieniem.

qbek17
02-10-2017, 09:14
Może masz jakieś namiary na tanie laboratorium? W okolicznym Kutnie, wysyłkowo takie badanie fizykochemiczne (bez biologicznego bo woda z wodociągu) kosztuje 270zł. Czyli kilkaset zł. Jest gdzieś taniej?

O ile pamiętam to zestaw badań fizykochemicznych w laboratorium to koszt ok 150-180 PLN. Oferta laboratoriów jest dość bogata - nie musisz robić pełnego badania tylko podstawowe parametry (10-12 parametrów). Czasami też atrakcyjne oferty są na uczelniach - dorabiają sobie robiąc komercyjne badania.
Najtaniej wyjdzie zrobić to w firmie od uzdatniania wody - tak jak się Klarsan reklamuje - za 35 PLN.


A może wystarczy badanie jakości wody z ujęcia z wodociagu miejskiego? Wstępnie rozmawiałem i powinni mi dać taki kwit.
Wodociągi nie robią łaski - mają obowiązek udostępnić Ci te wyniki.


Aczkolwiek nie jestem pewien rzetelności tych badań, bo twierdzą, że norma żelaza nie jest przekroczona, a po kilku tygodniach filtr piankowy BB10 jest cały czerwony.
Oni badają wodę jaka od nich wychodzi. A zanim trafi do Ciebie może się wtórnie zanieczyścić (np. jeśli rury są stare). Jednak wodociągi muszą wpuszczać do sieci wodę spełniającą warunki wody pitnej, więc nie ma sensu robić badania na wszystko, a tylko na to co budzi Twoje wątpliwości.


Jeśli by zaszła konieczność zmiękczania i odżelaziania to jak wygląda takie urządzenie? Jakie ceny?
Sam zmiękczacz to koszt ok 2000-3000 PLN. Odżelaziacz też podobnie. Są też złoża wielofunkcyjne (takie 2w1), ale to już większy koszt. Generalnie cena (i wygląd/rozmiar) urządzenia zależą od tego co ma robić (czyli od jakości wody) i wielkości (czyli jak dużo wody zużywasz).

qbek17
02-10-2017, 09:16
Tylko różnica między nami jest taka że ja szanuje Ciebie i twoje zdanie.
Szanuję to że masz swoje zdanie, ale mogę się z nim nie zgadzać.
Skoro potrzebujesz kilku postów dyskusji aby jasno i wyraźnie powiedzieć, o którym złożu piszesz to chyba jednak używasz za dużych skrótów myślowych lub ogólników.

leoni
03-10-2017, 06:29
Jeśli koniecznie chcesz zostawić ten mały zbiornik to praktycznie jedynym rozwiązaniem jest odżelaziacz zintegrowany z napowietrzaniem... rozwiązanie kosztowo podobne do wymiany hydrofora i zwykłego odżelaziacza, ale plusem jest to, że nie musisz już przerabiać instalacji i całość jest "bardziej kompaktowa".
Jak masz już na mnie namiary to dzwoń - pogadamy i coś poradzimy :)
Twardość to co innego niż pH. Prawdopodobnie jest niewielka (patrząc na przewodność), więc to też pytanie do Ciebie czy chcesz tą wodę zmiękczać?

wysłałem ci priv- doszło??

polduz
03-10-2017, 09:39
Witam Wszystkich.
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza do wody. Dom jednorodzinny, 4 osoby, tw. og. 13,88 Hd, woda wodociągowa.
Przeglądam dostępne zmiękczacze i już mam mętlik w głowie, bo co oferta to "każda najlepsza" ;)
Wydaje mi się że wyboru dokonam pomiędzy:
1. Supreme soft 26
2. BWT Aquadial softlife 25
Widziałem też coś takiego jak: Water Technic 26
Jak ktoś z forumowiczów może mi pomóc w dokonaniu wyboru to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Louis_muniek
03-10-2017, 14:35
Witam Wszystkich.
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza do wody. Dom jednorodzinny, 4 osoby, tw. og. 13,88 Hd, woda wodociągowa.
Przeglądam dostępne zmiękczacze i już mam mętlik w głowie, bo co oferta to "każda najlepsza" ;)
Wydaje mi się że wyboru dokonam pomiędzy:
1. Supreme soft 26
2. BWT Aquadial softlife 25
Widziałem też coś takiego jak: Water Technic 26
Jak ktoś z forumowiczów może mi pomóc w dokonaniu wyboru to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

1. Supreme SOFT 26 - bardzo dobry zmiękczacz wody, produkowany przez belgijskiego Erie. Głowica oparta na elektrozaworach, bezawaryjna, żywica monosferyczna marki Lewatit (jedna z najlepszych na rynku), do tego system regeneracji UP FLOW.

2. Tutaj brak informacji o głowicy i o producencie złoża - dopytaj dystrybutora lub producenta.

3. Water Technic 26 - ten też chyba produkowany jest przez Erie, generalnie bardzo dobre urządzenie, złoże jest takie samo jak w przypadku Supreme Soft 26.

Oba te system sa godne polecenia. Co do BWT Aquadial softlife 25 dopytaj producenta/dystrybutora o szczegóły.

Pozdrawiam

janumich
03-10-2017, 19:11
Głowica to LOGIX, FLECK, CLACK - są to głowice jedne z najlepszych na rynku. Złoże może być Purolite, Indion lub Lewatit.
Jeśli chodzi o typ urządzenia, to są to systemy składane więc nie znajdziesz indexu konkretnego modelu.

pozdrawiam
Jeszcze mam kilka pytań:
- zauważyłem że jest kilka rodzajów złóż Lewatit (S 1567, C249) , które jest lepsze?
- co to jest regeneracja przeciwprądowa? Co ona daje? W moim przypadku jest niepotrzebna?
- zauważyłem wersje objętościowe i czasowe - która lepsza?

Louis_muniek
03-10-2017, 21:42
Jeszcze mam kilka pytań:
- zauważyłem że jest kilka rodzajów złóż Lewatit (S 1567, C249) , które jest lepsze?
- co to jest regeneracja przeciwprądowa? Co ona daje? W moim przypadku jest niepotrzebna?
- zauważyłem wersje objętościowe i czasowe - która lepsza?

Lewatit S 1567, jest to żywica, która najczęściej jest stosowana w systemach domowych.
C249 - jest to żywica w formie żelowej i dostarczana jest w formie sodowej, znajduje zastosowanie w przemyśle.
Jest też Lewatit MonoPlus S 108 - taka odmiana, ale tak jak pisałem wcześniej w zmiękczaczach raczej stosuje się Lewatit S 1567.

Tak w skrócie - regeneracja przyrządowa to:
mniejsze zużycie wody oraz soli w cyklu regeneracyjnym
mniejsza emisja popłuczyn.

Wybieraj systemy tylko z opcją objętościową.

Pozdrawiam

qbek17
03-10-2017, 22:10
Witam Wszystkich.
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza do wody. Dom jednorodzinny, 4 osoby, tw. og. 13,88 Hd, woda wodociągowa.
Zerknij na rachunki za wodę i sprawdź jakie masz miesięczne zużycie.

Przeglądam dostępne zmiękczacze i już mam mętlik w głowie, bo co oferta to "każda najlepsza" ;)
I każdy model jest tak rewolucyjny, że najlepiej co roku zmieniać na "nowy" ;)
W praktyce każdy zmiękczacz robi to samo (i to mniej więcej od kilkudziesięciu lat). Zmienia się tylko opakowanie i sterowanie.


Wydaje mi się że wyboru dokonam pomiędzy:
1. Supreme soft 26
2. BWT Aquadial softlife 25
Widziałem też coś takiego jak: Water Technic 26

BWT jest dobry ale drogi w utrzymaniu. Jesteś skazany na ich serwis.
Pozostałe modele są podobne... głowica "dwu cyklowa" i regeneracja przeciwprądowa wymaga naprawdę dobrego filtra wstępnego do usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych.

qbek17
03-10-2017, 22:17
Jeszcze mam kilka pytań:
- zauważyłem że jest kilka rodzajów złóż Lewatit (S 1567, C249) , które jest lepsze?
Tych rodzajów jest kilka setek :)
Generalnie z tych co podałeś bierz zdecydowanie S1567 - to jest żywica monosferyczna, produkowana w Niemczech, z atestem do wody pitnej, itp.
C249 to żywica o standardowym uziarnieniu (nie monosferyczna), o niższej pojemności, produkowana w Indiach, i przeznaczona do wody "nie pitnej" (to taki "tańszy model")


- co to jest regeneracja przeciwprądowa? Co ona daje? W moim przypadku jest niepotrzebna?
Oznacza inny kierunek przepływu solanki przez złoże. Przy tak małych systemach jak dla Ciebie (15-18 litrów złoża) nie ma sensu za to dopłacać... poza tym wymagany jest wtedy bardzo dobry filtr wstępny.


- zauważyłem wersje objętościowe i czasowe - która lepsza?
Objętościowe - mają wbudowany wodomierz i od niego zależy termin regeneracji.

qbek17
03-10-2017, 22:22
jest to żywica w formie żelowej i dostarczana jest w formie sodowej,
Jak już chcesz pisać o szczegółach technicznych to wszystkie te 3 żywice są żelowe i dostępne w formie sodowej lub wodorowej, zależnie od tego jaką sobie zamówisz.

Louis_muniek
04-10-2017, 07:19
Zerknij na rachunki za wodę i sprawdź jakie masz miesięczne zużycie.

I każdy model jest tak rewolucyjny, że najlepiej co roku zmieniać na "nowy" ;)
W praktyce każdy zmiękczacz robi to samo (i to mniej więcej od kilkudziesięciu lat). Zmienia się tylko opakowanie i sterowanie.


BWT jest dobry ale drogi w utrzymaniu. Jesteś skazany na ich serwis.
Pozostałe modele są podobne... głowica "dwu cyklowa" i regeneracja przeciwprądowa wymaga naprawdę dobrego filtra wstępnego do usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych.

Jak już chcesz pisać o szczegółach technicznych system Supreme Soft posiada głowicę trzycyklową. Zupełnie niepotrzebne wstawki pt. "bardzo dobry filtr wstępny".


Zerknij na rachunki za wodę i sprawdź jakie masz miesięczne zużycie.

I każdy model jest tak rewolucyjny, że najlepiej co roku zmieniać na "nowy" ;)
W praktyce każdy zmiękczacz robi to samo (i to mniej więcej od kilkudziesięciu lat). Zmienia się tylko opakowanie i sterowanie.



Skoro tak to nie rozumie twojej fascynacji głowicami Clack :-).

qbek17
04-10-2017, 08:44
Jak już chcesz pisać o szczegółach technicznych system Supreme Soft posiada głowicę trzycyklową. Zupełnie niepotrzebne wstawki pt. "bardzo dobry filtr wstępny".
I to jest właśnie problem z tymi modelami - ciężko stwierdzić co jest w środku. Wszędzie tylko piszą "głowica Erie" a jak widać jest ona w wielu wersjach, co dla kupującego jest mylące. A jeśli w głowicy nie ma w ogóle możliwości wykonania backwash'u (szybkiego płukania wstecznego) to jak chcesz usunąć ewentualny osad ze złoża (a taki może się pojawić jak nie dasz dobrego filtra wstępnego)?


Skoro tak to nie rozumie twojej fascynacji głowicami Clack :-).
Po pierwsze to nie jest fascynacja :) Ja je po prostu lubię za dobre wykonanie, jakość i łatwość serwisu/obsługi (czego nie mogę powiedzieć o Erie, które tak bardzo promujesz)
Po drugie - pisałem o zmiękczaczach, a nie głowicach. Same głowice (czyli właśnie sterowanie) się zmieniają, ale nikt nie obiecuje, że przez to zmiękczacz będzie o 50 % lepszy od pozostałych. A jak poczytać opisy zmiękczaczy to "każdy jest najlepszy".

Louis_muniek
04-10-2017, 08:51
I to jest właśnie problem z tymi modelami - ciężko stwierdzić co jest w środku. Wszędzie tylko piszą "głowica Erie" a jak widać jest ona w wielu wersjach, co dla kupującego jest mylące. A jeśli w głowicy nie ma w ogóle możliwości wykonania backwash'u (szybkiego płukania wstecznego) to jak chcesz usunąć ewentualny osad ze złoża (a taki może się pojawić jak nie dasz dobrego filtra wstępnego)?


Już kiedyś poruszaliśmy ten temat i myślałem, że jest zakończony.
Z mojego doświadczenia wynika, że backwash w wodzie w Polsce jest praktycznie nie potrzebny. Co do filtra mechanicznego, aplikacja powinna być zabezpieczona jak każdy inny zmiękczacz i specjalnie nie deprecjonujmy produktu kosztem głowic Clack - bo ja zrozumiałem twoją odpowiedz, a bardziej aluzję.

Masz prawo uważać głowice Clack za najlepszą na świecie, ja również uważam że jest to dobra głowica, natomiast uważam że Erie jest o wiele lepsze. Koniec kropka, ty masz swoje zdanie ja mam swoje.





Po pierwsze to nie jest fascynacja :) Ja je po prostu lubię za dobre wykonanie, jakość i łatwość serwisu/obsługi (czego nie mogę powiedzieć o Erie, które tak bardzo promujesz)
Po drugie - pisałem o zmiękczaczach, a nie głowicach. Same głowice (czyli właśnie sterowanie) się zmieniają, ale nikt nie obiecuje, że przez to zmiękczacz będzie o 50 % lepszy od pozostałych. A jak poczytać opisy zmiękczaczy to "każdy jest najlepszy".

Kolega który prosił o info na temat zmiękczaczy. Otóż systemy wskazane przez niego to bardzo dobre urządzenia, będą tak samo dobre jak ten system na głowicy Clack, a może nawet lepsze ;)

Pozdrawiam

qbek17
04-10-2017, 11:28
Z mojego doświadczenia wynika...
Po tych wielu dyskusjach wychodzi, że Twoje doświadczenia z wodą są wyjątkowo odbiegające od doświadczeń innych :) (i nie twierdzę wcale, że tak nie może być, ale jednak zdecydowana większość znanych mi osób z branży nie miała nigdy tak rozbieżnych doświadczeń)

Louis_muniek
04-10-2017, 12:15
Po tych wielu dyskusjach wychodzi, że Twoje doświadczenia z wodą są wyjątkowo odbiegające od doświadczeń innych :) (i nie twierdzę wcale, że tak nie może być, ale jednak zdecydowana większość znanych mi osób z branży nie miała nigdy tak rozbieżnych doświadczeń)

Ja mógłbym powiedzieć dokładnie to samo ;-).

POzdrawiam

xiz
07-10-2017, 10:52
Zobaczcie jaki numer. Jak ona mi się tam dostała to jest pytanie, jedyne co mi przychodzi do głowy to, że była w soli. No ale w soli Ciecha? Już wyłowiłem bidulę, zapuścić ręcznie regenerację, żeby przepłukać szybciej czy nic nie robić i się nie przejmować?398175

qbek17
07-10-2017, 15:10
Zobaczcie jaki numer. Jak ona mi się tam dostała to jest pytanie, jedyne co mi przychodzi do głowy to, że była w soli. No ale w soli Ciecha? Już wyłowiłem bidulę, zapuścić ręcznie regenerację, żeby przepłukać szybciej czy nic nie robić i się nie przejmować?398175
W solance to się mogła zakonserwować bidula... :)

xiz
08-10-2017, 12:49
No i po roku muszę wymienić wkład w tym moim filtrze wstępnym Honeywell. Bo po miesiącu od ostatniego płukania w wodzie utlenionej aby pozbyć się manganu już niestety zapchany, a miał być pamiętam na kilka lat.

qbek17
09-10-2017, 10:02
No i po roku muszę wymienić wkład w tym moim filtrze wstępnym Honeywell. Bo po miesiącu od ostatniego płukania w wodzie utlenionej aby pozbyć się manganu już niestety zapchany, a miał być pamiętam na kilka lat.
A to nie jest siatka stalowa, którą się myje?

xiz
10-10-2017, 13:52
A to nie jest siatka stalowa, którą się myje?

Tak tylko, że ja mam ją ufajdaną manganem a na to mam tylko jeden sposób z wodą utlenioną. A, że po miesiącu od ostatniego zanurzania w takiej wodzie znów jest to samo to znaczy, że albo dałem za słabe stężenie ale generalnie bałem się mocniejszego żeby nie popsuć plastików bo nie wiedziałem, że samą siateczkę można zdjąć, albo już raczej skończyła żywot po poprzednie płukanie starczyło na pół roku i to po płukaniu w słabszym stężeniu.

KLARSAN
10-10-2017, 14:47
Zobaczcie jaki numer. Jak ona mi się tam dostała to jest pytanie, jedyne co mi przychodzi do głowy to, że była w soli. No ale w soli Ciecha? Już wyłowiłem bidulę, zapuścić ręcznie regenerację, żeby przepłukać szybciej czy nic nie robić i się nie przejmować?398175

Należy wyjąć sól ze zbiornika, dokładnie wymyć cały pojemnik a następnie przeprowadzić dezynfekcję zmiękczacza a kolejno wymusić dwukrotnie-trzykrotnie regenerację zmiękczacza uzupełniając wczesniej sól. - oczywiście nową.
Swoją drogą ciekawe którędy ona się tam dostała :)

Rahlus
11-10-2017, 10:55
Witam,
myślę o zainstalowaniu stacji uzdatniania w domu. Rodzina 4-osobowa, standardowe zużycie wody. Jeżeli chodzi o jakość wody gminne wodociągi na swojej stronie zamieszczają takie wyniki badań: http://gpwczerwonak.pl/jakosc-wody/ , Proszę o pomoc - ma sens w ogóle inwestycja w stację? Jeżeli tak, to jaką wybrać? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

KLARSAN
11-10-2017, 12:03
Witam,
myślę o zainstalowaniu stacji uzdatniania w domu. Rodzina 4-osobowa, standardowe zużycie wody. Jeżeli chodzi o jakość wody gminne wodociągi na swojej stronie zamieszczają takie wyniki badań: http://gpwczerwonak.pl/jakosc-wody/ , Proszę o pomoc - ma sens w ogóle inwestycja w stację? Jeżeli tak, to jaką wybrać? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Twardość wody jest bardzo wysoka dlatego wypadałoby ją zredukować aby nie osadzała się na kranach, naczyniach kuchennych.

W tym celu proponowałbym zmiękczacz z 30 litroma dobrej klasy złoża zmiękczającego. Może byc urządzenie kompaktowe lub dwuczęściowe.

Rahlus
11-10-2017, 13:36
Twardość wody jest bardzo wysoka dlatego wypadałoby ją zredukować aby nie osadzała się na kranach, naczyniach kuchennych.

W tym celu proponowałbym zmiękczacz z 30 litroma dobrej klasy złoża zmiękczającego. Może byc urządzenie kompaktowe lub dwuczęściowe.

Dziękuję za odpowiedź. Jakie urządzenie/a by Pan polecił?

qbek17
11-10-2017, 17:14
Witam,
myślę o zainstalowaniu stacji uzdatniania w domu. Rodzina 4-osobowa, standardowe zużycie wody. Jeżeli chodzi o jakość wody gminne wodociągi na swojej stronie zamieszczają takie wyniki badań: http://gpwczerwonak.pl/jakosc-wody/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgpwczerwonak.pl%2F jakosc-wody%2F) , Proszę o pomoc - ma sens w ogóle inwestycja w stację? Jeżeli tak, to jaką wybrać? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Na stronie jest mnóstwo wyników i są bardzo rozbieżne. Możesz określić która lokalizacja (które wyniki) są dla Ciebie reprezentatywne?

Rahlus
12-10-2017, 10:19
Przepraszam, nie doprecyzowałem tego. Te wyniki uważam za reprezentatywne: http://gpwczerwonak.pl/wp-content/uploads/2016/08/SKM_C22717070420280_0002.jpg

qbek17
12-10-2017, 19:15
Przepraszam, nie doprecyzowałem tego. Te wyniki uważam za reprezentatywne: http://gpwczerwonak.pl/wp-content/uploads/2016/08/SKM_C22717070420280_0002.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgpwczerwonak.pl%2F wp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2FSKM_C2271707042028 0_0002.jpg)
W takim razie twardość nie jest jakaś tragicznie wielka - 16 dH. Przy standardowym zużyciu wody spokojnie wystarczy 20-25 litrów złoża zmiękczającego.
Polecałbym sprawdzić jakie złoże jest w oferowanych zmiękczaczach (powinno być monosferyczne) i jaka głowica. Reszta to mniej istotne szczegóły.

Yesko
13-10-2017, 20:14
Dzień dobry, ja mam podobne zagadnienie. Ujęcie wody Zagnańsk.
Tu jest lin do strony wodociągów:
http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html
Użytkuję wodę z wodociągu już 3,5 roku bez żadnych filtrów, stacji itp z wyjątkiem dzbanka dafi (rodzina 2+2). Smak ok, trochę kamienia widać na gankach.
Zgodnie z tym co podają internety woda ta jest na granicy "woda miękka" - "woda średnio twarda" - wikipedia.
Czy jest sens cokolwiek zakładać, wodociągi nawet to odradzają - przedostatni akapit.
Ile czasu popracuje takie ewentualne urządzenie i czy stary kamień rozpuści się ?
Jeden z bardzo rzadko używanych pryszniców już prawie nie puszcza wody.

qbek17
14-10-2017, 10:50
Dzień dobry, ja mam podobne zagadnienie. Ujęcie wody Zagnańsk.
Tu jest lin do strony wodociągów:
http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwod-kiel.com.pl%2Fjakosc-wody-%2C28.html)
Użytkuję wodę z wodociągu już 3,5 roku bez żadnych filtrów, stacji itp z wyjątkiem dzbanka dafi (rodzina 2+2). Smak ok, trochę kamienia widać na gankach.
Zgodnie z tym co podają internety woda ta jest na granicy "woda miękka" - "woda średnio twarda" - wikipedia.
Czy jest sens cokolwiek zakładać, wodociągi nawet to odradzają - przedostatni akapit.
Na to pytanie (czy jest sens zmiękczać wodę) musisz sam sobie odpowiedzieć. To co piszą wodociągi oznacza mniej więcej tyle, że woda opuszczająca ich stacje jest wodą nadającą się do picia i spełnia wszelkie normy i zalecenia dla takiej wody. Jednak woda pitna nie zawsze jest wodą idealną dla urządzeń AGD czy też potrafi się "wtórnie zabrudzić" w kilometrach rurociągów. Nie znam Twojej wody tak dobrze jak Ty i dlatego sam musisz stwierdzić czy taka ilość kamienia jest dla Ciebie akceptowalna czy nie. Możesz też spróbuj ocenić czy bardziej zależy Ci na piciu tej wody czy na jej walorach użytkowych...


Ile czasu popracuje takie ewentualne urządzenie i czy stary kamień rozpuści się ?
Jeden z bardzo rzadko używanych pryszniców już prawie nie puszcza wody.
Zmiękczacze są dosyć żywotnymi urządzeniami - samo złoże zmiękczające może pracować przynajmniej kilkanaście lat, o ile wcześniej nie zepsuje się jakaś część mechaniczna (głowica).
Stary kamień będzie się rozpuszczał, ale bardzo powoli (dłużej niż się odkładał).

KLARSAN
16-10-2017, 11:24
Dzień dobry, ja mam podobne zagadnienie. Ujęcie wody Zagnańsk.
Tu jest lin do strony wodociągów:
http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html
Użytkuję wodę z wodociągu już 3,5 roku bez żadnych filtrów, stacji itp z wyjątkiem dzbanka dafi (rodzina 2+2). Smak ok, trochę kamienia widać na gankach.
Zgodnie z tym co podają internety woda ta jest na granicy "woda miękka" - "woda średnio twarda" - wikipedia.
Czy jest sens cokolwiek zakładać, wodociągi nawet to odradzają - przedostatni akapit.
Ile czasu popracuje takie ewentualne urządzenie i czy stary kamień rozpuści się ?
Jeden z bardzo rzadko używanych pryszniców już prawie nie puszcza wody.

Trzeba sobie samemu odpowiedzieć czy bierzemy pod uwagę zwiększoną awaryjność urządzeń AGD które nie lubią wody twardej. Stwierdzenie natomiast że zmiękczacze czy tez innego typu lokalne stacje uzdatniania wody są szkodliwe dla ludzi jest dość dziwne.

Żywotność zmiękczaczy a przede wszystkim złóż bo to jest element urządzenia który jest wymienialny okresowo (kilka do 10 lat). Ma znaczenie oczywiście rodzaj zastosowanego złoża.

Louis_muniek
16-10-2017, 14:16
Przepraszam, nie doprecyzowałem tego. Te wyniki uważam za reprezentatywne: http://gpwczerwonak.pl/wp-content/uploads/2016/08/SKM_C22717070420280_0002.jpg

W twoim przypadku zmiękczacz, najlepiej jakiś kompakt, ponieważ twardość jest spokojnie do przeniesienia przez takie urządzenie.
Co prawda nie wiem jakie masz zużycie wody ale jeśli jest ona na poziomie 10 m3.

W przypadku systemu o pojemności 15 litrów - około 4 regeneracji w miesiącu
W przypadku systemu o pojemności 20 litrów - około 3 regeneracji w miesiącu
W przypadku systemu o pojemności 25 litrów - około 2 regeneracji w miesiącu

Pozdrawiam

myksio
25-10-2017, 12:01
A powiedzcie mi Panowie, do jakiego stopnia 'powinno' albo Wy zmiękczacie wodę? Do 0? Czy np 3, 5, 8 stopni niemieckich? Czy w zbyt miękka woda może nieść ryzyko obniżenia odporności, oraz czy nadaje się woda miękka do picia?

Pozdrawiam

qbek17
25-10-2017, 13:15
A powiedzcie mi Panowie, do jakiego stopnia 'powinno' albo Wy zmiękczacie wodę? Do 0? Czy np 3, 5, 8 stopni niemieckich? Czy w zbyt miękka woda może nieść ryzyko obniżenia odporności, oraz czy nadaje się woda miękka do picia?

Pozdrawiam
Temat był wałkowany wiele razy i nikt jednoznacznie nie jest w stanie odpowiedzieć. Dla każdego organizmu picie takiej czy innej wody może powowodować inne skutki.
Ja osobiście zmiękczam do zera.

surf
25-10-2017, 18:27
Cześć, pomóżcie proszę w dobraniu urządzeń tak aby woda miała przyzwoite parametry. Czworo domowników, pompa 3,5" Omnigena 5/20 1,5 kW Qmax=125 l/min, zasobnik przeponowy 300l w garażu (brak wejścia do kanalizacji), szambo
https://images84.fotosik.pl/872/6cb0812efac13bd3med.jpg
Zależy mi również na zmiękczeniu wody. Nie mam dokładnych wyników, ale na jakimś pasku w 4stopniowej skali pokazało 3 stopień. Koszt jak najmniejszy (liczę się z możliwością wymiany na coś lepszego za 10 lat)

qbek17
26-10-2017, 07:34
Jeśli chodzi o żelazo i mangan to masz przynajmniej dwie opcje, różniące się sposobem traktowania ścieków:
1) stawiasz odżelaziacz ze złożem katalitycznym - wymaga dużo wody do płukania, ale tylko wody - ścieki nie zawierają żadnej chemii więc można je odprowadzić do ziemi (studnia chłonna, rozsączenie, itp). W tej opcji dobrze byłoby zrobić napowietrzanie wody (a ponieważ zasobnik masz przeponowy to albo należałoby go wymienić albo użyć odżelaziacza z napowietrzaniem) więc to trochę większy koszt.
2) stawiasz odżelaziacz regenerowany chemicznie (np. na greensandzie, albo na jakimś sztucznym złożu typu MTM) - wymaga mniej wody na płukanie, ale musisz też dosypywać nadmanganian potasu więc ścieki muszą iść do szamba.

W kwestii zmiękczania to nie da się nic konkretnej powiedzieć bez znajomości twardości. 4 stopniowa skala to za mało aby coś dobrać.
A zależnie od tej wartości masz możliwość zastosowania złoża wielofunkcyjnego, które zmiękczy wodę ale też zajmie się żelazem i manganem. Kosztowo może wyjść najtaniej bo w tym rozwiązaniu masz tylko jeden filtr i nie wymaga napowietrzania.

Danyy90
26-10-2017, 13:33
Witam.
Mam pytanie odnosnie odzelaziacza, mianowicie czy sa odzelaziacze które nie wymagają montażu w instalacji zbiornika hydroforowego?
Moze trochę o warunkach w miejscu montażu.
dzialka rekreacyjna
pobor wody niewielki ok 200l./dzień i.
tylko w weekendy
studnia głębinową z pompą głębinową 45l, 10 bar
brak miejsca na zbiornik hydroforowy
woda z instalacji spuszczana na zime
stopien zazelazienia wody ok 12 mg
mam miejsce na kolumne wraz z glowica ok 180 cm
woda wykorzystywana do basenu, podlewania i mycia.

Chciałem zamontowac zestaw Clack 1054 TC, złoża nie znam, wiem ze jest prawie nowe i regenerowane z uzyciem nadmanganianu potasu

Prosze o podpowiedz co musi sie znaleźć w instalacji z takim urzadzeniem.

qbek17
26-10-2017, 15:07
To będzie trudne... po pierwsze problem z nieregularnym poborem wody - odżelaziacz powinno się płukać (np. raz na tydzień) niezależnie od zużycia wody.
Po drugie - basen. To oznacza, że co jakiś czas będziesz miał duży chwilowy (powiedzmy, że ciągły przez kilkadziesiąt minut) przepływ - do tego powinien być spory odżelaziacz.
Po trzecie - ilość żelaza. Jest na tyle wysoka, że ciężko będzie osiągnąć dobre efekty bez dużego filtra.
Po czwarte - pompa. Z opisu wynika, że dosyć słaba, więc może nie być wystarczająca do wypłukania filtra.
No i po piąte - brak napowietrzania... co utrudnia proces, ale nie jest niezbędne.

Ten model, o którym piszesz byłby ok ale jak wykreślisz z powyższej listy kilka punktów...

Danyy90
26-10-2017, 16:21
To będzie trudne... po pierwsze problem z nieregularnym poborem wody - odżelaziacz powinno się płukać (np. raz na tydzień) niezależnie od zużycia wody.
Po drugie - basen. To oznacza, że co jakiś czas będziesz miał duży chwilowy (powiedzmy, że ciągły przez kilkadziesiąt minut) przepływ - do tego powinien być spory odżelaziacz.
Po trzecie - ilość żelaza. Jest na tyle wysoka, że ciężko będzie osiągnąć dobre efekty bez dużego filtra.
Po czwarte - pompa. Z opisu wynika, że dosyć słaba, więc może nie być wystarczająca do wypłukania filtra.
No i po piąte - brak napowietrzania... co utrudnia proces, ale nie jest niezbędne.

Ten model, o którym piszesz byłby ok ale jak wykreślisz z powyższej listy kilka punktów...

qbek17 dzęki za odpowiedz i odnieś się prosze do:

ad 1 mogę uruchomić automatyczne nawadnianie { na ukończeniu}
ad 2 większy od proponowanego przezemnie modelu? mogę basen napełniać powoli bądz z przerwami
ad 3 jeśli musi być duży, ok wykorzysta się go kiedyś po budowie w domu
ad 4 powinna miec większy przepływ czy dawać większe ciśniene?
ad 5 czy wspomniany model poradzi sobie bez napowietrzania

Ewenutalnie proszę o jakąś propozycje bądz konfigurację urządzeń

tadzios
26-10-2017, 17:31
Witam serdecznie . Mam w planach nabycie zmiękczacza. Dom jednorodzinny , 4 osoby . Zużycie waha się w granicach 8-10 m3/m-c . Twardość wody to 220 - 240 mg/l (jak podają wodociągi :) ). Przez ostatnie dni przeglądałem oferty internetowe , a także studiowałem wpisy na niniejszym forum . Moją uwagę przykuły produkty : Cosmo Water Home 22 , AQUA SOFT BASIC ( pani w firmie twierdziła ,ze złoże to S1567) , Clack C25 , Aquahome N-20 . Wszystkie one bardzo ładnie wyglądaja - a ja to wstawię do piwnicy :( . Dlatego pytanie - czy możecie mi podpowiedzieć kogoś /firmę , kto by zmontował składaka .Ma to działać - a nie musi pięknie wyglądać . No i liczę ,że koszt składaka w porównanie z firmówkami będzie mniejszy . Pozdrawiam

neokuba22
26-10-2017, 18:19
witam czy sol ma wpływ na jakosc regeneracji, czy moze byc GORSZA sol po ktorej uzyciu zloze bedzie miec mniejsza jonowymiennosc?

qbek17
27-10-2017, 09:45
witam czy sol ma wpływ na jakosc regeneracji, czy moze byc GORSZA sol po ktorej uzyciu zloze bedzie miec mniejsza jonowymiennosc?
Raczej nie ma takiej możliwości. Gorsza sól może mieć więcej zanieczyszczeń (np. piasku) ale zawartość soli w soli jest zawsze na tyle duża, że nie wpłynie to na regenerację.

qbek17
27-10-2017, 10:00
qbek17 dzęki za odpowiedz i odnieś się prosze do:

ad 1 mogę uruchomić automatyczne nawadnianie { na ukończeniu}
ad 2 większy od proponowanego przezemnie modelu? mogę basen napełniać powoli bądz z przerwami
ad 3 jeśli musi być duży, ok wykorzysta się go kiedyś po budowie w domu
ad 4 powinna miec większy przepływ czy dawać większe ciśniene?
ad 5 czy wspomniany model poradzi sobie bez napowietrzania

Ewenutalnie proszę o jakąś propozycje bądz konfigurację urządzeń
1) chodzi o płukanie filtra (płukanie wsteczne), a nie tylko zużycie wody. Nawet jak nie bierzesz wody do niczego przez tydzień, to filtr należałoby przepłukać. To się robi automatycznie (głowica tym steruje), ale na takie płukanie idzie sporo wody (kilkaset litrów) więc musi być zapewniony odbiór tych popłuczyn i działająca pompa
2) jeśli ograniczysz się z tempem napełniania basenu to OK
3) a czy po budowie domu będziesz miał tą samą wodę?
4) większy przepływ, pytanie też czy studnia ma odpowiednią wydajność
5) powinien sobie poradzić... ale to zależy od tego jak szybko i długo będziesz pobierał wodę.

Generalnie ten model potrzebuje ok 1,5 m3/h (25 l/min) przepływu. Ścieki z płukania zawierają nadmanganian potasu więc raczej nie nadają się do podlewania roślin... Jeśli masz możliwość kupienia tego zestawu w dobrej cenie to ja bym spróbował. Nie ma sensu kupować czegoś na zapas.

mania_ania
27-10-2017, 10:22
cześć, proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza do wody
twardość wody - zgodnie z danymi z wodociągów 290 mg CaCO3
rodzina 2+2
miesięczne zużycie wody 7m3
2 wanny, 2 prysznice, 4 umywalki, zmywarka, pralka, suszarka
szambo, w przyszłości oczyszczalnia hydroponiczna ecopan
myślałam o Aqua-Soft Basic 20-wersja objętościowa albo Aquahome 20 n albo składak
będę wdzięczna za pomoc

annatulipanna
27-10-2017, 12:19
Witam serdecznie!
Czy woda o takich parametrach wymaga uzdatniania?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=399581


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=399582


Woda pobrana ze studni wierconej 2 m-ce temu.
Będę wdzięczna za podpowiedź ;)
Pozdrawiam :bye:

qbek17
27-10-2017, 14:11
cześć, proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza do wody
twardość wody - zgodnie z danymi z wodociągów 290 mg CaCO3
rodzina 2+2
miesięczne zużycie wody 7m3
2 wanny, 2 prysznice, 4 umywalki, zmywarka, pralka, suszarka
szambo, w przyszłości oczyszczalnia hydroponiczna ecopan
myślałam o Aqua-Soft Basic 20-wersja objętościowa albo Aquahome 20 n albo składak
będę wdzięczna za pomoc
Dość niskie zużycie wody i nawet te zmiękczacze po 20 litrów będą już z rezerwą.
Przy planowanej oczyszczalni istotna będzie dawka chlorków, a więc raczej należałoby szukać zmiękczacza jak najmniejszego i z regeneracją przeciwprądową.

qbek17
27-10-2017, 14:14
Witam serdecznie!
Czy woda o takich parametrach wymaga uzdatniania?

Woda pobrana ze studni wierconej 2 m-ce temu.
Będę wdzięczna za podpowiedź ;)
Pozdrawiam :bye:
A czy po wierceniu studnia była chlorowana? Czy była długo pompowana?
Jeśli chodzi o fizykochemię to jest całkiem dobrze. Możne ewentualnie postawić zmiękczacz, ale nie jest to wymagane.

AnnaWiśniewska
27-10-2017, 15:36
Witam,
myślę o zainstalowaniu stacji uzdatniania w domu. Rodzina 4-osobowa, 1 wanna, 1 prysznic, bidetta, 2 szt wc, pralka, suszarka, zmywarka.Dom jednorodzinny. W domu jeszcze nie mieszkamy, więc nie wiem jakie zużycie wody. Jeżeli chodzi o jakość wody gminne wodociągi na swojej stronie zamieszczają takie wyniki badań:http://zgwk.pl/wp-content/uploads/2017/10/Wyniki-bada%C5%84-wody-Tomasz%C3%B3w-Mazowiecki-za-wrzesie%C5%84-2017.pdf. Proszę o pomoc - ma sens w ogóle inwestycja w stację? Jeżeli tak, to jaką wybrać? Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

qbek17
27-10-2017, 15:57
Witam,
myślę o zainstalowaniu stacji uzdatniania w domu. Rodzina 4-osobowa, 1 wanna, 1 prysznic, bidetta, 2 szt wc, pralka, suszarka, zmywarka.Dom jednorodzinny. W domu jeszcze nie mieszkamy, więc nie wiem jakie zużycie wody. Jeżeli chodzi o jakość wody gminne wodociągi na swojej stronie zamieszczają takie wyniki badań:http://zgwk.pl/wp-content/uploads/2017/10/Wyniki-bada%C5%84-wody-Tomasz%C3%B3w-Mazowiecki-za-wrzesie%C5%84-2017.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzgwk.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F10%2FWyniki-bada%25C5%2584-wody-Tomasz%25C3%25B3w-Mazowiecki-za-wrzesie%25C5%2584-2017.pdf). Proszę o pomoc - ma sens w ogóle inwestycja w stację? Jeżeli tak, to jaką wybrać? Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam
Na podstawie tych badań - nic nie musisz robić.
Ale w tej tabeli nie ma podanej twardości. A to jest jedyny parametr, którego zmiana mogłaby być odczuwalna po instalacji zmiękczacza w domu. Ale bez tej informacji (o poziomie twardości) i zużycia wody (przynajmniej szacunkowego) nie da się nic więcej powiedzieć.

annatulipanna
27-10-2017, 17:18
A czy po wierceniu studnia była chlorowana? Czy była długo pompowana?
Jeśli chodzi o fizykochemię to jest całkiem dobrze. Możne ewentualnie postawić zmiękczacz, ale nie jest to wymagane.

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź ;)
Studnia nie była chlorowana. W ciągu tych dwóch m-cy od wywiercenia, od czasu do czasu włączałam pompę na kilka godzin dziennie i tak sobie podlewałam las. Przed pobraniem próbki, przez 3 dni pompa chodziła po ok. 7 godzin dziennie, ponieważ tynkarze pracujący wówczas na budowie, narzekali, że woda szara i śmierdząca i że nie ma co takiej wody zawozić do sanepidu. Trochę mnie nastraszyli, ale każdego dnia (w ciągu tych 3 dni przed pobraniem próbki do badania) nabierałam sobie wody do słoika i nie wyglądała źle, w zapachu też była ok. Dlatego zawiozłam próbki do sanepidu :) No i wyniki są dobre. Zmiękczacz planowałam już na początku budowy domu. Jednak zakładaliśmy, że uda nam się podłączyć do sieci. Ostatecznie mamy studnię i obawiałam się, że woda ze studni będzie wymagała sporych nakładów finansowych na uzdatnianie. Ale się udało :wave:
A zmiękczacz jaki byś polecał przy naszej twardości wody? Rodzina 2+2, zużycie wody raczej przeciętne. Staram się oszczędzać wodę, ale przy własnym ujęciu może już nie będę tak zwracała na to uwagi? Mamy POŚ, a wiem, że ona się nie lubi ze zmiękczaczem.

qbek17
27-10-2017, 19:31
Dzięki wielkie za szybką odpowiedź ;)
Studnia nie była chlorowana. W ciągu tych dwóch m-cy od wywiercenia, od czasu do czasu włączałam pompę na kilka godzin dziennie i tak sobie podlewałam las. Przed pobraniem próbki, przez 3 dni pompa chodziła po ok. 7 godzin dziennie, ponieważ tynkarze pracujący wówczas na budowie, narzekali, że woda szara i śmierdząca i że nie ma co takiej wody zawozić do sanepidu. Trochę mnie nastraszyli, ale każdego dnia (w ciągu tych 3 dni przed pobraniem próbki do badania) nabierałam sobie wody do słoika i nie wyglądała źle, w zapachu też była ok. Dlatego zawiozłam próbki do sanepidu :) No i wyniki są dobre. Zmiękczacz planowałam już na początku budowy domu. Jednak zakładaliśmy, że uda nam się podłączyć do sieci. Ostatecznie mamy studnię i obawiałam się, że woda ze studni będzie wymagała sporych nakładów finansowych na uzdatnianie. Ale się udało :wave:
A zmiękczacz jaki byś polecał przy naszej twardości wody? Rodzina 2+2, zużycie wody raczej przeciętne. Staram się oszczędzać wodę, ale przy własnym ujęciu może już nie będę tak zwracała na to uwagi? Mamy POŚ, a wiem, że ona się nie lubi ze zmiękczaczem.
To dosyć świeża studnia więc radziłbym zrobić chlorowanie i powtórzyć badanie. Po pierwsze ze względu na te mikroorganizmy, a po drugie aby mieć jakieś rozeznanie co do stabilności parametrów wody. Jak głęboka jest to studnia? (Im głębiej tym jakość powinna być bardziej stabilna).
Co do zmiękczacza to zakładając zużycie na poziomie 10 m3/miesiąc można przyjąć, że 25 litrów złoża byłoby OK. Ale tu znów radziłbym spojrzeć w dotychczasowe zużycie wody żeby mieć jakieś podstawy.
W kwestii POŚ - należałoby nie przesadzać z wielkością zmiękczacza, szukać modelu z regeneracją przeciwprądową i niskim zużyciem soli. Zmiękczacz i tak się nie polubi z POŚ, ale mogą ze sobą żyć :)

neokuba22
29-10-2017, 14:26
Raczej nie ma takiej możliwości. Gorsza sól może mieć więcej zanieczyszczeń (np. piasku) ale zawartość soli w soli jest zawsze na tyle duża, że nie wpłynie to na regenerację.

Pytam, bo miałem taką sytuacje, ze po 4 regeneracjach od zalozenia Ecoperla Toro, sprawdzilem wode i juz 600L do reg. woda nie byla zmiekczana (zrobilem reg. manualnie) nastepnie bylo 900L do reg i juz nie zmiekczalo. Zglosiłem reklamacje, przyjechal serwisant, sprawdzil poprawnosc polaczenia (bylo ok) i wymienil cale urzadzenie. Teraz jest ok (byly dopiero 3 regeneracje) jednak ostatnio ze znajomym wszedłem na temat zmiekczaczy i mial taki sam problem, jemu serwisant zalecil wyczyscic zbiornik z soli, zasypac z Ciecha i wykonac 2 regeneracje, pomogło. Jak sie okazalo, uzywal wczesniej tej samej soli co ja http://www.anna-sol.pl/_4_asortyment.html poki co ja nadal uzywam tej soli chociaz mam obawy i dosc czesto sprawdzam wode. Poza tym w zbiorniku z solanka jest dosc duzo zanieczyszczen, czy to mozliwe ze z soli i np; ZAKLEJA złoże?

qbek17
29-10-2017, 21:42
Pytam, bo miałem taką sytuacje, ze po 4 regeneracjach od zalozenia Ecoperla Toro, sprawdzilem wode i juz 600L do reg. woda nie byla zmiekczana (zrobilem reg. manualnie) nastepnie bylo 900L do reg i juz nie zmiekczalo. Zglosiłem reklamacje, przyjechal serwisant, sprawdzil poprawnosc polaczenia (bylo ok) i wymienil cale urzadzenie. Teraz jest ok (byly dopiero 3 regeneracje) jednak ostatnio ze znajomym wszedłem na temat zmiekczaczy i mial taki sam problem, jemu serwisant zalecil wyczyscic zbiornik z soli, zasypac z Ciecha i wykonac 2 regeneracje, pomogło. Jak sie okazalo, uzywal wczesniej tej samej soli co ja http://www.anna-sol.pl/_4_asortyment.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.anna-sol.pl%2F_4_asortyment.html) poki co ja nadal uzywam tej soli chociaz mam obawy i dosc czesto sprawdzam wode. Poza tym w zbiorniku z solanka jest dosc duzo zanieczyszczen, czy to mozliwe ze z soli i np; ZAKLEJA złoże?
W tej Twojej soli podają zawartość NaCl min 99,5%, a w soli Ciechu 97,5-99,7%. Czyli sól Ciechu może mieć nawet mniej "soli w soli".
To co opisałeś to przykład problemu, który może być spowodowany przez mnóstwo powodów. To może być niewłaściwe ustawienie regeneracji (programowanie), niepełna regeneracja spowodowana mechanicznie (blokada inżektora lub wężyka), słaby jonit / za mało jonitu, zbyt krótka regeneracja, itd. Rozwiązanie typu "dwie regeneracje jedna po drugiej" pomogą bo wtedy na pewno wykona się "przynajmniej jedna pełna regeneracja". Tylko, że to nie rozwiązuje problemu bo po kilku kolejnych cyklach problem wróci.
Co do zaklejania złoża - nie ma czym go zakleić więc to raczej odpada, a wszelkie zrzucanie winy na jakość soli to wymówka.

neokuba22
29-10-2017, 22:17
Nie wiem jaka stacje ma znajomy i jak dlugo uzywa, co do mojej, była nowa , wiec cos musiało byc z nią nie tak skoro sol odpada. Serwisant sprawdzil mi ustawienie glowicy i twardosc wody, stwierdzil ze wina stacji i wymienil a sol przesypalismy do nowej.

AnnaWiśniewska
30-10-2017, 13:27
Na podstawie tych badań - nic nie musisz robić.
Ale w tej tabeli nie ma podanej twardości. A to jest jedyny parametr, którego zmiana mogłaby być odczuwalna po instalacji zmiękczacza w domu. Ale bez tej informacji (o poziomie twardości) i zużycia wody (przynajmniej szacunkowego) nie da się nic więcej powiedzieć.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiaj dzwoniłam do wodociągów i tam mi podali, że twardość wody wynosi 180. Zużycia niestety nie jestem w stanie podać, ale chyba można jakoś uśrednić zużycie na 4 osoby. Teraz np. w mieszkaniu przyszło mi zużycie wody od 01.12.2016 r. do 30.09.2017 100,500 m 3. Decyzję muszę podjąć teraz, więc byłabym wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam

KLARSAN
30-10-2017, 13:42
Witam serdecznie!
Czy woda o takich parametrach wymaga uzdatniania?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=399581


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=399582


Woda pobrana ze studni wierconej 2 m-ce temu.
Będę wdzięczna za podpowiedź ;)
Pozdrawiam :bye:

Parametry fizykochemiczne w normie. Można zastosować zmiękczacz oraz ewentualnie kolumnę węglową w celu poprawy smaku i zapachu wody.

qbek17
30-10-2017, 13:53
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiaj dzwoniłam do wodociągów i tam mi podali, że twardość wody wynosi 180. Zużycia niestety nie jestem w stanie podać, ale chyba można jakoś uśrednić zużycie na 4 osoby. Teraz np. w mieszkaniu przyszło mi zużycie wody od 01.12.2016 r. do 30.09.2017 100,500 m 3. Decyzję muszę podjąć teraz, więc byłabym wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam
I to jest bardzo konkretne określenie zużycia wody :) Średnio 10 m3 na miesiąc.
Twardość jest raczej niewielka ale na nowych sprzętach na pewno będziesz widziała osady. Twoja decyzja czy chcesz ją zmiękczać czy nie - dla urządzeń AGD najlepsza byłaby woda miękka, a do picia woda twarda.
Jeśli się zdecydujesz to zmiękczacz nie powinien być większy niż 15 litrów złoża.

neokuba22
02-11-2017, 09:28
Pytam, bo miałem taką sytuacje, ze po 4 regeneracjach od zalozenia Ecoperla Toro, sprawdzilem wode i juz 600L do reg. woda nie byla zmiekczana (zrobilem reg. manualnie) nastepnie bylo 900L do reg i juz nie zmiekczalo. Zglosiłem reklamacje, przyjechal serwisant, sprawdzil poprawnosc polaczenia (bylo ok) i wymienil cale urzadzenie. Teraz jest ok (byly dopiero 3 regeneracje) jednak ostatnio ze znajomym wszedłem na temat zmiekczaczy i mial taki sam problem, jemu serwisant zalecil wyczyscic zbiornik z soli, zasypac z Ciecha i wykonac 2 regeneracje, pomogło. Jak sie okazalo, uzywal wczesniej tej samej soli co ja http://www.anna-sol.pl/_4_asortyment.html poki co ja nadal uzywam tej soli chociaz mam obawy i dosc czesto sprawdzam wode. Poza tym w zbiorniku z solanka jest dosc duzo zanieczyszczen, czy to mozliwe ze z soli i np; ZAKLEJA złoże?
Witam, niestety na nowym urzadzeniu sytuacja sie powtarza, do reg jest 320L i mam 12 stF twardosci (były dopiero 3 regeneracje, przed nimi zmiekczalo do konca) pomóżcie, co moze byc przyczyną?

qbek17
02-11-2017, 11:32
Jakie masz ustawienia regeneracji? Ile soli i ile wody pomiedzy regeneracjami? Jakie urzadzenie (pamietam ze toro ale ile zloza) ?

neokuba22
02-11-2017, 13:41
Toro ma 20L złoża Lewatit (zaczynam w to watpic) ;
- płukanie wsteczne 4 min
- solankowanie 60 min (po ok 12 min solanka znika i zawór zamyka pobór powietrza)
- układanie złoza 6 min
- napełnianie zbiornika 6 min

układanie i napełnianie było po 4 min ale serwisant przy wymianie stacji podniósł do 6

soli zawsze pilnuje zeby było ponad lustro wody

qbek17
02-11-2017, 14:09
Jaką masz wpisaną twardość wody? (i w jakich jednostkach)?

neokuba22
02-11-2017, 14:56
44 st francuskie twardosc (serwisant potwierdzil profesjonalnym testerem)
Do sterownika nie wpisuje sie twardosci tylko litry wg tabelki
mi wyszlo 2273 L a wpisane mam 2270 L

qbek17
02-11-2017, 18:29
44 st francuskie twardosc (serwisant potwierdzil profesjonalnym testerem)
Do sterownika nie wpisuje sie twardosci tylko litry wg tabelki
mi wyszlo 2273 L a wpisane mam 2270 L
Ustawienia wyglądają prawidłowo. Jedyne co pozostaje do sprawdzenia to ilość faktycznie nalewanej/zasysanej solanki. Teoretycznie powinno się tam nalewać ok 6-8 litrów wody. Nie wiem jaki masz tam restryktor, ale możesz to sprawdzić odpinając wężyk i nalewając wodę do wiadra w czasie regeneracji.
Jeśli i to będzie w porządku to pozostaje już chyba tylko kwestia ilości i jakości złoża.

neokuba22
02-11-2017, 22:28
mozliwe ze nalewa sie nawet 10 l i cala solanka jest pobierana

w poprzedniej stacji ustawilem napelnianie 14 min, było ponad 20 litrow az pływak odcinał i to tez nie pomogło (soli pobierało ok 6kg na reg)

prawie miesiac czekalem na stacje bo producent mial opoznienia, mozliwe ze czegos im brakowalo i wcisneli gó...o, z mysla ze nikt nie zauwazy, juz nie mam zamiaru zostawac przy tej marce, bede dazyl do wymiany na inny model

qbek17
03-11-2017, 00:05
mozliwe ze nalewa sie nawet 10 l i cala solanka jest pobierana

w poprzedniej stacji ustawilem napelnianie 14 min, było ponad 20 litrow az pływak odcinał i to tez nie pomogło (soli pobierało ok 6kg na reg)

prawie miesiac czekalem na stacje bo producent mial opoznienia, mozliwe ze czegos im brakowalo i wcisneli gó...o, z mysla ze nikt nie zauwazy, juz nie mam zamiaru zostawac przy tej marce, bede dazyl do wymiany na inny model
Dużo większa dawka soli nie poprawi już znacznie wydajności. Maksymalna dawka z karty katalogowej złoża to 240 g soli na litr żywicy - czyli przy 20 litrach jonitu to 4,8 kg soli. Wtedy powinieneś z takiego urządzenia wyciągnąć jakieś 3,2 m3 między regeneracjami.

Żeby zweryfikować ile i jakiego jonitu masz w urządzeniu musiałbyś odkręcić głowicę i pobrać próbkę złoża. Problem w tym, że jak to zrobisz to prawdopodobnie dostawca nie uzna Ci gwarancji bo "otworzyłeś urządzenie"... i tak się koło zamyka. W Twojej sytuacji to chyba najlepszym rozwiązaniem jest ciśnięcie dostawcy o nowe urządzenie.

neokuba22
03-11-2017, 06:19
Dostawca jesc Kraina Wody a serwisem zajmuje sie KLARSAN, W rozmowie z serwisantem naciskalem aby mi juz nie zamieniał na takie samo urzadzenie, proponował ze mogą zmontowac zestaw 2 czesciowy. Moze byc takie rozwiazanie, tylko niech to bedzie o parametrach jakie oczekiwalem od Toro, bez ponoszenia dodatkowych kosztow

Louis_muniek
03-11-2017, 10:23
mozliwe ze nalewa sie nawet 10 l i cala solanka jest pobierana

w poprzedniej stacji ustawilem napelnianie 14 min, było ponad 20 litrow az pływak odcinał i to tez nie pomogło (soli pobierało ok 6kg na reg)

prawie miesiac czekalem na stacje bo producent mial opoznienia, mozliwe ze czegos im brakowalo i wcisneli gó...o, z mysla ze nikt nie zauwazy, juz nie mam zamiaru zostawac przy tej marce, bede dazyl do wymiany na inny model

6 kg w cyklu regeneracyjnym to stanowczo za dużo. Przyjmując ze w systemie jest zainstalowany idzektor "125" i pojemności twojej butli, konsumpcja soli w cyklu regeneracyjnym nie powinna być większa niż 2,5 - 3 kg.

Nie sądzę żeby producent wciskał Ci uszkodzone urządzenie. Oczywiście masz prawo złożyć reklamację i żądać aby zastosowane urządzenie spełniało twoje oczekiwania.

Dodatkowo tylko napiszę że twoja twardość wody jest bardzo wysoka bo 44OF to około 25 OdH. Urządzenie z butlą o pojemności złoża 20l, moim zdaniem jest zbyt małe do takiej twardości wody.

Jeśli zużywasz np. około 15 m3 wody to regeneracja następuje po około 2,2 m3 - kompletnie bez sensu. Przyjmując takie zużycie wody to około 7 - 8 regeneracji w miesiącu a 2 tygodniowo. Dzięki temu również szybciej zajedziesz złoże w tym urządzeniu.

Pozdrawiam

neokuba22
03-11-2017, 12:06
6 kg bo robilem co moglem aby sie poprawilo, bez skutku. Pierwsze cylke zuzycia były pełne (po 2270 L) i złoze dawało rade, regeneracja wychodzi mi co 7-8 dni wiec nie tak źle, poza tym niemozliwe zeby złoze padło po 3 reg. W karcie tech jest, ze 2,4 kg soli na regeneracje. Reklamacja złożona i czekam...........

Louis_muniek
03-11-2017, 12:28
6 kg bo robilem co moglem aby sie poprawilo, bez skutku. Pierwsze cylke zuzycia były pełne (po 2270 L) i złoze dawało rade, regeneracja wychodzi mi co 7-8 dni wiec nie tak źle, poza tym niemozliwe zeby złoze padło po 3 reg. W karcie tech jest, ze 2,4 kg soli na regeneracje. Reklamacja złożona i czekam...........

Nikt nie napisał że złoże Ci padnie po 3 tygodniach. Tylko, że przełoży się to na jego żywotność. Ale w przypadku zużycia wody na poziomie 6 m3 powinno być OK.
Konsumpcja soli na poziomie 2,4 kg soli jest poprawna przy tej ilości złoża. Jeśli on się regenerował co 7 - 8 dni to wynika z tego że masz bardzo mały pobór wody. Na poziomie około 6 m3.

Pozdrawiam

neokuba22
04-11-2017, 19:54
Niestety problem sie nasila, przed chwila sprawdzilem (900 l do planowanej reg) i juz nie zmiekcza, Juz nie mam zamiaru zostawac przy tym urzadzeniu, albo wymiana albo zwrot kasy. Szkoda ze jest tyle pieknych komentarzy na temat Toro, niestety jeszcze wielu kupi ten pseudo-zmiekczacz.

qbek17
04-11-2017, 22:25
Z jednej strony rozumiem Twoją sytuację i sam pewnie też bym tak postąpił, ale z drugiej jestem ciekaw w czym jest problem. Niestety trzeba by odkręcić głowicę i sprawdzić ilość / jakość złoża, a przez to prawdopodobnie stracisz gwarancję więc odpada.

neokuba22
05-11-2017, 09:11
Nie wiem jak inne zywice, ale w moim przypadku po pierwszym uruchomieniu i plukaniu leciała zółta mętna woda, normalne to? Przy innych zywicach tez tak jest?

qbek17
05-11-2017, 21:29
Nie wiem jak inne zywice, ale w moim przypadku po pierwszym uruchomieniu i plukaniu leciała zółta mętna woda, normalne to? Przy innych zywicach tez tak jest?
Tak się dzieje kiedy żywica jest niedopłukana z rozpuszczalników i innych środków używanych w czasie jej produkcji. Zazwyczaj to oznacza tańszy produkt i przy Lewaticie raczej się nie zdarza - tym bardziej jak to było już po pierwszym płukaniu.

neokuba22
05-11-2017, 21:40
I tak było przy uruchomieniu pierwszego i drugiego urzadzenia. Poza tym caly czas chodzi mi po glowie dlaczego producent opózniał dostawy do dystrybutorow, prawie miesiac czekalem.

qbek17
05-11-2017, 22:06
I tak było przy uruchomieniu pierwszego i drugiego urzadzenia. Poza tym caly czas chodzi mi po glowie dlaczego producent opózniał dostawy do dystrybutorow, prawie miesiac czekalem.
Tak mnie tknęło na sprawdzenie tej firmy... adres w StreetView nie wygląda na "centralę" wielkiej firmy produkcyjnej... (raczej jak te garaże, których wizję roztaczał kiedyś kolega Louis ;) )
Nigdzie na stronie nie ma mowy o producencie tego sprzętu tylko o "marce". Nawet ciężko zweryfikować czy mogą mieć złoża z oficjalnej dystrybucji. A reszta komponentów (np. głowica) jest chińska. Nie zdziwiłbym się gdyby całe urządzenie przyjeżdżało gotowe z Chin, a jak wiadomo to dość odległy kraj i transport trwa... czasami też kontenery się opóźniają... i można czekać miesiąc na dostawę.

neokuba22
05-11-2017, 22:30
Dzieki wielkie za porady, bede miał jeszcze prosbe o opinie gdyby proponowali mi jakies inne urzadzenie a boje sie kolejnej wtopy.

Louis_muniek
06-11-2017, 09:15
I tak było przy uruchomieniu pierwszego i drugiego urzadzenia. Poza tym caly czas chodzi mi po glowie dlaczego producent opózniał dostawy do dystrybutorow, prawie miesiac czekalem.

No to, że była obsuwa w dostawie to jeszcze o niczym nie świadczy.
Natomiast w przypadku tego systemu trudno mi coś Ci doradzić jak tylko zwrócić się do producenta z roszczeniem wymiany urządzenia na sprawne.

Co do opisów na Internecie i forum, w większości niestety są to wpisy dokonywane przez pracowników producenta i dystrybutorów, tak zwany "cichy" lub " szeptany marketing". 99% opinii pozytywnych jest generowana sztucznie, aby nakręcić sobie sprzedaż.

Kto tak się rozpisuje w szczegółach urządzenia, zwykle jeśli komentarz jest prawdziwy, to jest krótki w stylu "urządzenie, ok" lub "dobry produkt". A tutaj w komentarzach mamy po trzy lub cztery zdania. Powiedz mi czy zwykły Kowalski takie opisy tworzy ?

Odnosząc się jednak do dystrybutora, to po raz kolejny powtórzę, nie sądzę aby celowo instalował klientowi uszkodzone urządzenie. Jeśli stanie na wysokości zadania i usunie usterkę lub wymieni produkt to tym bardziej zapunktuje w moich oczach. Niestety czasem się tak zdarza, że coś nie zadziała, lub że coś działa niepoprawnie.

Życzę Ci wytrwałości w dążeniu do wymiany lub usunięcia usterki oraz pozytywnego zakończenia całej sprawy.

Pozdrawiam

neokuba22
06-11-2017, 15:57
Dzwonil dzis Pan z Klarsanu ze w srode bedzie miał wynik badania poprzedniego urzadzenia, wtedy bedzie wiedział co dalej. Jesli problem jest w stacji wymienią na inną lub odstąpimy od umowy, jesli sie okaze, ze problem jest u mnie, przyjedzie osobiscie szukac przyczyny.

plkristof
06-11-2017, 17:36
Witam, nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Chlor wolny mg/l 0,11
Mętność FNU** <0,201
Odczyn pH 7,3
Jon amonowy mg/l <0,101
Żelazo µg/l 13
Twardość ogólna mg/l CaCO3 334
Przewodność w 25oC mS/cm 582

To dane ze strony wodociągów, kamień jest wszędzie i w masakryczny chociaż ilościach.
Chcemy zamontować stację Supreme soft 20, przy zużyciu średnio 10m3/miesiąc i mniej.
Niby wszystko wiem ale czy 20 jest ok z tymi danymi czy 26 będzie lepszy z zapasem jak np. się rodzina powiększy i będziemy zużywać 12m3/miesiąc?
W ogóle to polecacie ten Supreme soft I czy bypass jest potrzebny w instalacji?

Pozdro

qbek17
06-11-2017, 20:22
Dzwonil dzis Pan z Klarsanu ze w srode bedzie miał wynik badania poprzedniego urzadzenia, wtedy bedzie wiedział co dalej. Jesli problem jest w stacji wymienią na inną lub odstąpimy od umowy, jesli sie okaze, ze problem jest u mnie, przyjedzie osobiscie szukac przyczyny.
Ciekaw jestem wyników tego badania :) Podziel się jak dostaniesz informacje :)

Louis_muniek
06-11-2017, 21:09
Dzwonil dzis Pan z Klarsanu ze w srode bedzie miał wynik badania poprzedniego urzadzenia, wtedy bedzie wiedział co dalej. Jesli problem jest w stacji wymienią na inną lub odstąpimy od umowy, jesli sie okaze, ze problem jest u mnie, przyjedzie osobiscie szukac przyczyny.

Myślę, że sprawa zakończy się pomyślnie.
Pozdrawiam

Louis_muniek
06-11-2017, 21:28
Witam, nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Chlor wolny mg/l 0,11
Mętność FNU** <0,201
Odczyn pH 7,3
Jon amonowy mg/l <0,101
Żelazo µg/l 13
Twardość ogólna mg/l CaCO3 334
Przewodność w 25oC mS/cm 582

To dane ze strony wodociągów, kamień jest wszędzie i w masakryczny chociaż ilościach.
Chcemy zamontować stację Supreme soft 20, przy zużyciu średnio 10m3/miesiąc i mniej.
Niby wszystko wiem ale czy 20 jest ok z tymi danymi czy 26 będzie lepszy z zapasem jak np. się rodzina powiększy i będziemy zużywać 12m3/miesiąc?
W ogóle to polecacie ten Supreme soft I czy bypass jest potrzebny w instalacji?

Pozdro
Zmiękczacze Supreme to jedne z lepszych systemów dostępnych na rynku. Produkowane przez ERIE. Seria Soft to odpowiednik ich MAXIMY.
Na sklepach internetowych i allegro różnica pomiędzy wersją 20 i 26 to zaledwie około 70 zł. Wybierając wersję 26 zaoszczędzisz na eksplantacji tego urządzenia.
Softy mają bezawaryjne głowice oparte na elektrozaworach, system regeneracji przeciwprądowej oraz żywice marki Lewatit.

Pozdrawiam

qbek17
06-11-2017, 22:14
Witam, nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Chlor wolny mg/l 0,11
Mętność FNU** <0,201
Odczyn pH 7,3
Jon amonowy mg/l <0,101
Żelazo µg/l 13
Twardość ogólna mg/l CaCO3 334
Przewodność w 25oC mS/cm 582

To dane ze strony wodociągów, kamień jest wszędzie i w masakryczny chociaż ilościach.
Chcemy zamontować stację Supreme soft 20, przy zużyciu średnio 10m3/miesiąc i mniej.
Niby wszystko wiem ale czy 20 jest ok z tymi danymi czy 26 będzie lepszy z zapasem jak np. się rodzina powiększy i będziemy zużywać 12m3/miesiąc?
W ogóle to polecacie ten Supreme soft I czy bypass jest potrzebny w instalacji?

Pozdro
Lepiej weź większy model. Bypass się przydaje. Jak nie weźmiesz go od razu przy głowicy to dobrze byłoby go wykonać na rurach przy podłączaniu (ale to zazwyczaj wychodzi drożej).

KLARSAN
07-11-2017, 10:37
Żeby zweryfikować ile i jakiego jonitu masz w urządzeniu musiałbyś odkręcić głowicę i pobrać próbkę złoża. Problem w tym, że jak to zrobisz to prawdopodobnie dostawca nie uzna Ci gwarancji bo "otworzyłeś urządzenie"... i tak się koło zamyka. W Twojej sytuacji to chyba najlepszym rozwiązaniem jest ciśnięcie dostawcy o nowe urządzenie.

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro znajduje się złoże monosferyczne Lanxess Lewatit S1567. Jeżeli jednak pojawiają się jakieś wątpliwości to można wykonać testy ilości i jakości złoża. Nie spowoduje to utraty gwarancji. Prosimy o upewnienie się przy nakręcaniu głowicy, że dystrybutor i uszczelka ułożone są prawidłowo.

KLARSAN
07-11-2017, 10:43
Nie wiem jak inne zywice, ale w moim przypadku po pierwszym uruchomieniu i plukaniu leciała zółta mętna woda, normalne to? Przy innych zywicach tez tak jest?

W przypadku złóż przeznaczonych do zastosowań spożywczych (nawet tak dobrych jak Lanxess Lewatit S1567) podczas uruchomienia wypłukiwana jest niewielka ilość żółtego zabarwienia i mętności. Jedynie w złożach specjalistycznych do zastosowań np. bez możliwości płukania wstępnego, stosuje się już bardzo dobrze oczyszczone żywice.

KLARSAN
07-11-2017, 10:49
Nie zdziwiłbym się gdyby całe urządzenie przyjeżdżało gotowe z Chin, a jak wiadomo to dość odległy kraj i transport trwa... czasami też kontenery się opóźniają... i można czekać miesiąc na dostawę.
Zmiękczacze Ecoperla Toro produkowane są dla marki Ecoperla w Hiszpanii. Opóźnienia w dostawie produktu do Klienta nie wynikały z długiego transportu, a z możliwości produkcyjnych fabryki w Hiszpanii.

KLARSAN
07-11-2017, 11:00
Dzwonil dzis Pan z Klarsanu ze w srode bedzie miał wynik badania poprzedniego urzadzenia, wtedy bedzie wiedział co dalej. Jesli problem jest w stacji wymienią na inną lub odstąpimy od umowy, jesli sie okaze, ze problem jest u mnie, przyjedzie osobiscie szukac przyczyny.
Zgłoszony problem jest analizowany aktualnie przez dział techniczny firmy Klarsan. Mamy zaufanie do oferowanych przez nas produktów. Stawiamy nacisk na jakość i niezawodność, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.

Niezależnie od naszych testów, jako gwarant Ecoperla Toro, jesteśmy zobowiązani, aby nasz Klient otrzymał w 100% sprawne urządzenie lub rekompensatę pieniężną.

qbek17
07-11-2017, 12:05
W przypadku złóż przeznaczonych do zastosowań spożywczych (nawet tak dobrych jak Lanxess Lewatit S1567) podczas uruchomienia wypłukiwana jest niewielka ilość żółtego zabarwienia i mętności. Jedynie w złożach specjalistycznych do zastosowań np. bez możliwości płukania wstępnego, stosuje się już bardzo dobrze oczyszczone żywice.
Ja się zgadzam, że to normalne zjawisko, ale tu kolega wspominał nie o "niewielkiej ilości" ani "podczas uruchomienia" tylko o "żółtej, mętnej wodzie" i to już "po pierwszym płukaniu" - a to już nie jest normalne.

qbek17
07-11-2017, 12:05
Zgłoszony problem jest analizowany aktualnie przez dział techniczny firmy Klarsan. Mamy zaufanie do oferowanych przez nas produktów. Stawiamy nacisk na jakość i niezawodność, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.

Niezależnie od naszych testów, jako gwarant Ecoperla Toro, jesteśmy zobowiązani, aby nasz Klient otrzymał w 100% sprawne urządzenie lub rekompensatę pieniężną.
Bardzo prawidłowe podejście do klienta :)

neokuba22
07-11-2017, 13:30
Ja się zgadzam, że to normalne zjawisko, ale tu kolega wspominał nie o "niewielkiej ilości" ani "podczas uruchomienia" tylko o "żółtej, mętnej wodzie" i to już "po pierwszym płukaniu" - a to już nie jest normalne.

Zle mnie zrozumiales, chodziło mi o pierwsze uruchomienie, ta woda mętna szła do kanalizacji, nie z kranu.

Louis_muniek
07-11-2017, 14:08
Zle mnie zrozumiales, chodziło mi o pierwsze uruchomienie, ta woda mętna szła do kanalizacji, nie z kranu.

Jest to normalny objaw.

Pozdrawiam

plkristof
08-11-2017, 20:46
Lepiej weź większy model. Bypass się przydaje. Jak nie weźmiesz go od razu przy głowicy to dobrze byłoby go wykonać na rurach przy podłączaniu (ale to zazwyczaj wychodzi drożej).

Dzięki za informację.

qbek17
09-11-2017, 08:48
Zle mnie zrozumiales, chodziło mi o pierwsze uruchomienie, ta woda mętna szła do kanalizacji, nie z kranu.
Jeśli tak to w porządku. O ile skończyło się to w czasie płukania to jest OK.

neokuba22
09-11-2017, 18:52
Witam ponownie, po badaniu poprzedniego urzadzenia okazuje sie ze cos chyba producent zawinil. Zaproponowali mi inne urzadzenia za Toro https://www.krainawody.pl/670-zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-24.html lub https://www.krainawody.pl/685-zmiekczacz-ecoperla-softower-s.html nie jestem przekonany do tej marki, zraziłem sie ale prosze o opinie czy warto dopłacic połowe różnicy wartosci miedzy toro a tymi urzadzeniami czy brac inny zmiekczacz jakie ma w ofercie Krainawody, czy odstapic od umowy. Dziwne ze tak bardzo im zalezy na tym Ecoperla.......... nawet w opisie https://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html odradzają Denvera a zachecają do Ecoperla.

KLARSAN
10-11-2017, 10:26
Panie Jakubie, jeżeli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości co do jakości urządzeń Ecoperla, to możemy się umówić tak, że dopłata nastąpi tylko wtedy, jak będzie Pan w 100% zadowolony. Zmiękczacze wody, które zostały zaproponowane to produkty z górnej półki z bardzo dobrymi komponentami. Jesteśmy przekonani, że spełnią Pańskie wymagania i będzie Pan usatysfakcjonowany.

Louis_muniek
10-11-2017, 22:34
Witam ponownie, po badaniu poprzedniego urzadzenia okazuje sie ze cos chyba producent zawinil. Zaproponowali mi inne urzadzenia za Toro https://www.krainawody.pl/670-zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-24.html lub https://www.krainawody.pl/685-zmiekczacz-ecoperla-softower-s.html nie jestem przekonany do tej marki, zraziłem sie ale prosze o opinie czy warto dopłacic połowe różnicy wartosci miedzy toro a tymi urzadzeniami czy brac inny zmiekczacz jakie ma w ofercie Krainawody, czy odstapic od umowy. Dziwne ze tak bardzo im zalezy na tym Ecoperla.......... nawet w opisie https://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html odradzają Denvera a zachecają do Ecoperla.

Cześć

Co do urządzenia
SLIMLINE 24, jest to system Produkowany przez ERIE. Bardzo dobre urządzenie, aczkolwiek obudowa moim zdaniem jest bardzo brzydka (biała obudowa nie jest biała - na całej powierzchni ma pełno "kropek" - moim zdaniem nieestetyczna). Dodatkowo system ma bardzo niewygodny otwór do zasypu soli (jest bardzo mały), bez lejka będzie ciężko to uzupełniać. No i cena jest za wysoka.

To jeśli np. weźmiesz pod uwagę system SUPREME 26, który ma złoże również Lewatit i ma go 2 litry więcej. Ma głowicę również opartą na elektrozaworach i również jest produkowany przez Erie - to jego cena jest w granicach 2600 zł, czyli 300 zł taniej.

Opcja nr. 2 jest zdecydowanie najlepsza chyba. Porządna głowica Clack, minusem (aczkolwiek niekoniecznie), jest to że jest to urządzenie dwuelementowe, czyli masz dodatkowy do urządzenia dostawiany zbiornik na sól.

Opcja nr. 3 produkt PURICOMU - nie od dziś wiadomo że że mimo iż Puricom ma siedzibę w Europie to produkt jest chiński i jest zdecydowanie najgorszy w tym zestawieniu.

Dodatkowo w opisie produktu jest błąd, ponieważ to nieprawda, że produkty muszą mieć certyfikat, żeby być z polskiej dystrybucji, ponieważ chociażby oprócz Klarsanu, firma Polaqua z Poznania jest oficjalnym dystrybutorem produktów PURICOM.

Pozdrawiam

neokuba22
11-11-2017, 08:14
Gdyby mieli supreme to bym bez wahania wybrał, oba produkty sa dobre, jednak ceny ponad moje mozliwosci i załozenia, nie mam zamiaru przepłacac za marke. Poza tym Lewatit jest po ok 16zł za litr wiec dlaczego jest taka różnica w cenie urzadzen skoro tylko 10L zywicy wiecej? Głowica Toro tez miała byc wysokiej klasy...........

Louis_muniek
11-11-2017, 11:34
Gdyby mieli supreme to bym bez wahania wybrał, oba produkty sa dobre, jednak ceny ponad moje mozliwosci i załozenia, nie mam zamiaru przepłacac za marke. Poza tym Lewatit jest po ok 16zł za litr wiec dlaczego jest taka różnica w cenie urzadzen skoro tylko 10L zywicy wiecej? Głowica Toro tez miała byc wysokiej klasy...........

O FOBRITE ciężko coś napisać, ponieważ raczej nie spotkałem się z tymi głowicami w Polskiej dystrybucji. Znam ta markę ale nigdy z nią nie pracowałem. Z tego co wiem to Fobrite zaczynał od kopiowania głowic Flecka. Możliwe, że jakościowo te produkty są dobre i w twoim przypadku akurat miałeś pecha.

Pozdrawiam

qbek17
11-11-2017, 12:27
... dlaczego jest taka różnica w cenie urzadzen skoro tylko 10L zywicy wiecej?
Sama większa ilość złoża powoduje, że potrzebujesz większego zbiornika - to też już dodatkowe koszty. Ale najwięcej z tej ceny robi sama informacja, że "jest to bardziej wydajny model".


Głowica Toro tez miała byc wysokiej klasy...........
Jestem w stanie uwierzyć, że chińskie głowice są akceptowalnej jakości ale do wysokiej klasy to im jeszcze daleko. :)

shatebo
11-11-2017, 15:08
Witam jestem zainteresowany kupnem odżelaziacza. Posiadam studnie głębinową o głębokości około 35 m , pompa to Omnigen 3,5SC 5-22 (1,8KW) max. Wydajność: 125l/min. Nie posiadam jeszcze hydroforu lecz docelowo będzie 300 l. W załączniku przesyłam wyniki badań według których jest przekroczona wartość żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Liczba osób w domu 4-5 osób. ( 2 łazienki) Proszę o pomoc przy doborze odpowiedniego urządzenia.400707

qbek17
12-11-2017, 10:12
Witam jestem zainteresowany kupnem odżelaziacza. Posiadam studnie głębinową o głębokości około 35 m , pompa to Omnigen 3,5SC 5-22 (1,8KW) max. Wydajność: 125l/min. Nie posiadam jeszcze hydroforu lecz docelowo będzie 300 l. W załączniku przesyłam wyniki badań według których jest przekroczona wartość żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Liczba osób w domu 4-5 osób. ( 2 łazienki) Proszę o pomoc przy doborze odpowiedniego urządzenia.400707
Przekroczenia są niewielkie, a do tego w takiej konfiguracji, która umożliwia poprawienie wszystkich trzech przekroczonych parametrów jednym filtrem ze złożem wielofunkcyjnym. Do wyboru masz dwa typy złóż: Crystal Right 100 (CR100) lub żywice (AquaMulti lub Ecomix). W każdym przypadku regeneracja odbywa się solą, a twardość jest usuwana (więc woda będzie miękka). Przy 5 osobach radziłbym trochę przewymiarować filtr, czyli szukać czegoś w rozmiarze przynajmniej 13x54". Hydrofor w tym przypadku mógłby być przeponowy (bez napowietrzania).

shatebo
12-11-2017, 13:41
A mógłbyś przedstawić mi kilka takich zestawów do wyboru? oczywiście kieruję się przy wyborze przede wszystkim aby późniejsze wyniki badań mieściły się w normach a zarazem wiadomo koszty też odgrywają ogromną znaczącą rolę. jakie firmy brać pod uwagę?

Louis_muniek
13-11-2017, 10:14
Witam jestem zainteresowany kupnem odżelaziacza. Posiadam studnie głębinową o głębokości około 35 m , pompa to Omnigen 3,5SC 5-22 (1,8KW) max. Wydajność: 125l/min. Nie posiadam jeszcze hydroforu lecz docelowo będzie 300 l. W załączniku przesyłam wyniki badań według których jest przekroczona wartość żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Liczba osób w domu 4-5 osób. ( 2 łazienki) Proszę o pomoc przy doborze odpowiedniego urządzenia.400707

W tym przypadku polecam system na złożu wielofunkcyjnym np. EXOMIX lub Aquamulti.

Pozdrawiam

shatebo
13-11-2017, 13:55
Czy takie zestawy będą wystarczające?

http://allegro.pl/aqua-multi-25-zmiekczacz-odzelaziacz-odmanganiacz-i5661787326.html

http://bluewater24.pl/odzelaziacz-do-wody-odkamieniacz-multi-bnt-am-35-p-292.html

http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-crystal-right-cr100-30-l-i5145423175.html

http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-filtr-wody-ecomix-tanio-i7029928746.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjE4NjUwMQAxNjg4NjQA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=770e44bc-16a4-44db-a07a-4e556862415d

http://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-na-caly-dom-5-w-1-ecomix-a-25-rx-ocean-p-234.html

Który najlepiej spełni swoją funkcję? czy potrzebny mi jest zestaw z butlą?

KLARSAN
13-11-2017, 14:22
Witam jestem zainteresowany kupnem odżelaziacza. Posiadam studnie głębinową o głębokości około 35 m , pompa to Omnigen 3,5SC 5-22 (1,8KW) max. Wydajność: 125l/min. Nie posiadam jeszcze hydroforu lecz docelowo będzie 300 l. W załączniku przesyłam wyniki badań według których jest przekroczona wartość żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Liczba osób w domu 4-5 osób. ( 2 łazienki) Proszę o pomoc przy doborze odpowiedniego urządzenia.400707

Jeśli woda nie posiada nieprzyjemnego zapachu proponuję zastosować urządzenie wielofunkcyjne, które usunie wszystkie przekroczone związki tj. żelazo, mangan, jon amonowy a także zmiękczy przy okazji wode.

Rozmiar urządzenia dla takiego zapotrzebowania i parametrów proponujemy 12x48 z wykorzystaniem wysokiej jakości złoża filtrującego.

Konkretną ofertę na system uzdatniania możemy przesłać na priv.

shatebo
13-11-2017, 14:33
Poproszę o przesłanie oferty.

OSTROW
13-11-2017, 16:02
witam,

poszukuję odżelaziacza i zmiękczacza (najlepiej dwa odrębne urządzenie), z zamontowaniem do instalacji sobie poradzę przygotowane podejścia 1 cal.

Parametry wody:
Twardosc 308 mg/l
Amoniak 1 mg/l
Azotyny <0,006 mg/l
Azotany 0,56 mg/l
Chlorki 5 mg/l
Żelazo 1,524 mg/l
Mangan 0,3 mg/l
Mętnośc 7,4
Barwa 15
zapach - brzydki - czuć żelazo
pH 7,2

zamontowany zbiornik hydroforowy 300 l z aspiratorem i deszczownicą (napełnienie 2/3) zakładane ciśnienia robocze - załączanie 3,5 wyłączanie 4,5

czy ktoś może pomóc - zaoferować dobry sprzęt po którym woda będzie fajna

qbek17
13-11-2017, 20:52
Czy takie zestawy będą wystarczające?
...
Który najlepiej spełni swoją funkcję? czy potrzebny mi jest zestaw z butlą?
Wszystkie te modele są za małe i do tego na słabych (chińskich) głowicach, które mają za słabe możliwości na te złoża.

Louis_muniek
14-11-2017, 06:23
Czy takie zestawy będą wystarczające?

http://allegro.pl/aqua-multi-25-zmiekczacz-odzelaziacz-odmanganiacz-i5661787326.html

http://bluewater24.pl/odzelaziacz-do-wody-odkamieniacz-multi-bnt-am-35-p-292.html

http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-crystal-right-cr100-30-l-i5145423175.html

http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-filtr-wody-ecomix-tanio-i7029928746.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjE4NjUwMQAxNjg4NjQA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=770e44bc-16a4-44db-a07a-4e556862415d

http://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-na-caly-dom-5-w-1-ecomix-a-25-rx-ocean-p-234.html

Który najlepiej spełni swoją funkcję? czy potrzebny mi jest zestaw z butlą?

Czesc

Najfajniejszą opcją jest oferta nr 3, która zawiera bardzo dobrą głowicę Logix.
Pozostałe oferty to kompakty na chińskich głowicach RX oraz BNT. Mimo iż są chińskie to BNT jakościowo jest naprawdę bardzo dobre. Brak jakichkolwiek reklamacji na te głowice.

Jeśli miał bym Ci polecić to polecam oppcję nr. 3 na Logix.

Jednakże biorąc pod uwagę twoja twardość skompensowaną która jest na poziomie około 430 mg/l , i pojemość urządzenia (25 l złoża), urządzenia będą wchodzić w cykl regeneracyjny po około 2 m3.

Jeśli zużywasz około 6 - 8 m3 wody w miesiącu to można je zastosować. Jeśli konsumpcja wody jest wyższa, to proponuję poszukać większego urządzenia.

Pozdrawiam

Louis_muniek
14-11-2017, 06:43
witam,

poszukuję odżelaziacza i zmiękczacza (najlepiej dwa odrębne urządzenie), z zamontowaniem do instalacji sobie poradzę przygotowane podejścia 1 cal.

Parametry wody:
Twardosc 308 mg/l
Amoniak 1 mg/l
Azotyny <0,006 mg/l
Azotany 0,56 mg/l
Chlorki 5 mg/l
Żelazo 1,524 mg/l
Mangan 0,3 mg/l
Mętnośc 7,4
Barwa 15
zapach - brzydki - czuć żelazo
pH 7,2

zamontowany zbiornik hydroforowy 300 l z aspiratorem i deszczownicą (napełnienie 2/3) zakładane ciśnienia robocze - załączanie 3,5 wyłączanie 4,5

czy ktoś może pomóc - zaoferować dobry sprzęt po którym woda będzie fajna

Najtaniej wyjdą urządzenia typu składaki.

Zwróć uwagę na głowice sterujące.
Dobre głowice to Fleck, Logix, Clack

Przyzwoite aczkolwiek chińskie to BNT.

Zwróć tez uwagę na markę stosowanych złóż. Dobre złoża zmiękczające to Lewatit, Purolite.
Dobre odżelaziajace to np. Defeman.

Pozdrawiam

KLARSAN
14-11-2017, 14:02
witam,

poszukuję odżelaziacza i zmiękczacza (najlepiej dwa odrębne urządzenie), z zamontowaniem do instalacji sobie poradzę przygotowane podejścia 1 cal.

Parametry wody:
Twardosc 308 mg/l
Amoniak 1 mg/l
Azotyny <0,006 mg/l
Azotany 0,56 mg/l
Chlorki 5 mg/l
Żelazo 1,524 mg/l
Mangan 0,3 mg/l
Mętnośc 7,4
Barwa 15
zapach - brzydki - czuć żelazo
pH 7,2

zamontowany zbiornik hydroforowy 300 l z aspiratorem i deszczownicą (napełnienie 2/3) zakładane ciśnienia robocze - załączanie 3,5 wyłączanie 4,5

czy ktoś może pomóc - zaoferować dobry sprzęt po którym woda będzie fajna

Jeżeli jest już zbiornik hydroforowy bezprzeponowy to bardzo dobrze, pozwala to na zastosowanie odżelaziacza z wstępnym napowietrzaniem, który jest już zainstalowany. Jednak ze względu na zbyt duże stężenie amoniaku a takze barwę wody na granicy normy konieczne będzie zastosowanie drugiego stopnia filtracji w postaci urządzenie wielofunkcyjnego, który przy okazji zmiękczy wodę.

Konkretną propozycję możemy przesłać na mejla lub priv.

xiz
14-11-2017, 16:02
Czy możecie kogoś polecić do takiego pierwszego przeglądu? Chodzi o okolice Sochaczewa. Z tego co mam napisane w instrukcji powinienem wyczyścić:
- zbiornik solanki
- filtr na końcu rury poboru solanki
- otwory w tubie solankowej zbiornika soli
- platformę soli
- sitko inżektora i inżektor
i jeszcze ktoś pisał, że warto przeczyścić zawory BACKWASH lub REFIL.

KLARSAN
15-11-2017, 14:05
Czy możecie kogoś polecić do takiego pierwszego przeglądu? Chodzi o okolice Sochaczewa. Z tego co mam napisane w instrukcji powinienem wyczyścić:
- zbiornik solanki
- filtr na końcu rury poboru solanki
- otwory w tubie solankowej zbiornika soli
- platformę soli
- sitko inżektora i inżektor
i jeszcze ktoś pisał, że warto przeczyścić zawory BACKWASH lub REFIL.

Możemy wykonać taki przeglad systemu w okolicach Sochaczewa. Celem ustalenia szczegółów prosimy kontaktować się na priv lub telefonicznie.

pawel_l
18-11-2017, 21:26
Dołączę się i ja do pytania:
- woda wodociągowa
- zużycie ok. 11m3/miesiąc
- twardość 20-25 (360-440 mg/l) (zmienna), żelazo ok. 0,15 mg/l
- 4 osoby dorosłe, dwie łazienki

Wg tego co wyczytałem to złoże min 30l (jakie?). Problemem są gabaryty - muszę się zmieścić w kubaturze 60x40 x 120 (wysokość) cm. Propozycja jakiegoś konkretnego modelu?

pikwadrat
19-11-2017, 17:41
Czy ktoś orientuje się ile waży złoże w BWT Euromat 25SE? I czy wymiana tego złoża to skomplikowana sprawa?

qbek17
19-11-2017, 19:02
Dołączę się i ja do pytania:
- woda wodociągowa
- zużycie ok. 11m3/miesiąc
- twardość 20-25 (360-440 mg/l) (zmienna), żelazo ok. 0,15 mg/l
- 4 osoby dorosłe, dwie łazienki

Wg tego co wyczytałem to złoże min 30l (jakie?). Problemem są gabaryty - muszę się zmieścić w kubaturze 60x40 x 120 (wysokość) cm. Propozycja jakiegoś konkretnego modelu?
30 litrów złoża będzie OK. Najlepiej jakby było monosferyczne (np. Lewatit S1567 czy Dowex Marathon).
Jeśli chodzi o wymiary to wysokość powinna być wystarczająca żeby zmieścić zbiornik 10x35" z głowicą. Wymiary 60x40 też raczej wystarczą na zmiękczacz w obudowie kompaktowej lub dwuelementowy (przy zbiorniku solanki max 70 litrów).

Doze
19-11-2017, 19:37
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza, bo woda ze studni daje dużo osadu w czajniku elektrycznym oraz dość szybko zatyka siatki w bateriach. Dopiero będę robił aktualne testy i wtedy będę prosił o poradę co do modelu. Wcześniej mam jednak inne pytania natury technicznej.

1. Czy zmiękczacz "oczyszczając" się oddaje tą wodę pod większym ciśnieniem? Chodzi mi o to, czy mogę przewód odprowadzający poprowadzić w górę z 1,5 metra? Chciałbym umieścić go w piwnicy, a ciężko z odejściem i wpięciem się w rury odpływowe.

2. Czy woda ze zmiękczacza jest bogata w sód? Ewentualnie, czy da się coś z tym zrobić?

qbek17
19-11-2017, 22:08
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza, bo woda ze studni daje dużo osadu w czajniku elektrycznym oraz dość szybko zatyka siatki w bateriach. Dopiero będę robił aktualne testy i wtedy będę prosił o poradę co do modelu. Wcześniej mam jednak inne pytania natury technicznej.

1. Czy zmiękczacz "oczyszczając" się oddaje tą wodę pod większym ciśnieniem? Chodzi mi o to, czy mogę przewód odprowadzający poprowadzić w górę z 1,5 metra? Chciałbym umieścić go w piwnicy, a ciężko z odejściem i wpięciem się w rury odpływowe.

2. Czy woda ze zmiękczacza jest bogata w sód? Ewentualnie, czy da się coś z tym zrobić?
1. Zmiękczacz nie podnosi ciśnienia - takie rzeczy robią pompy :) Ale ciśnienie popłuczyn jest niewiele niższe niż ciśnienie wody zasilającej więc spokojnie możesz poprowadzić wąż odprowadzający te 1.5m do góry.
2. Zmiękczacz działa na zasadzie wymiany jonowej, czyli wymienia jony wapnia i magnezu (twardość) na jony sodu. Woda zmiękczona będzie więc wodą o większej zawartości sodu niż woda surowa. Co byś chciał z tym zrobić? Usunąć sód? Można, tylko po co? W wartościach bezwzględnych ta ilość sodu jest praktycznie pomijalna.

Doze
20-11-2017, 07:54
Zle się wyraziłem. Domyślam się, że nie podnosi, obawiałem się, że ciśnienie popłuczyn będzie za słabe na wyjściu :) Dzięki za wyjaśnienie.


Jeżeli chodzi o sód, to załóżmy, że wodę będę miał w okolicach 32 dH. Po zmiękczaczu będzie 5 dH. Piszesz, że ta ilość sodu w wartości bezwzględnej jest pomijalna. Czy będzie w niej mniej jak 20mg/l sodu, a może bliżej 300mg/l? Nie znam się na tym, więc będę wdzięczny za wyjaśnienie teoretyczne, czy taką wodę będzie można zaliczyć do niskosodowej? Jeżeli nie, to w takiej sytuacji zawsze można puścić przez filtr przy kranie, ale to dodatkowe komplikacje (brak miejsca) Chodzi mi o codzienne spożycie.

Jastrząb
20-11-2017, 08:35
Zle się wyraziłem. Domyślam się, że nie podnosi, obawiałem się, że ciśnienie popłuczyn będzie za słabe na wyjściu :) Dzięki za wyjaśnienie.


Jeżeli chodzi o sód, to załóżmy, że wodę będę miał w okolicach 32 dH. Po zmiękczaczu będzie 5 dH. Piszesz, że ta ilość sodu w wartości bezwzględnej jest pomijalna. Czy będzie w niej mniej jak 20mg/l sodu, a może bliżej 300mg/l? Nie znam się na tym, więc będę wdzięczny za wyjaśnienie teoretyczne, czy taką wodę będzie można zaliczyć do niskosodowej? Jeżeli nie, to w takiej sytuacji zawsze można puścić przez filtr przy kranie, ale to dodatkowe komplikacje (brak miejsca) Chodzi mi o codzienne spożycie.

O ile pamiętam, 1dH to coś koło 8mg sodu w wodzie. Czyli zmiekczajac o 27dH dostaniesz w okolic 200mg sodu, a to jest granica normy ustawowej.
Czy się tym trzeba przejmować to już zależy od Ciebie, bo wypicie 2L takiej wody (400mg sodu) to pi razy oko tyle co zjedzenie..... 1g soli kuchnnej., wiec sa zdecydowanie lepsze metody obniżenia ilości sodu w diecie. Moje zdanie jest takie że jesli nie jestes na diecie 0-sodowej, to nie ma sie czym przejmowac.

Jedna uwaga, woda z taka ilością sodu, może mieć już zauważalnie inny smak, przez niektorych okreslany jako gorzki.

KLARSAN
20-11-2017, 11:00
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza, bo woda ze studni daje dużo osadu w czajniku elektrycznym oraz dość szybko zatyka siatki w bateriach. Dopiero będę robił aktualne testy i wtedy będę prosił o poradę co do modelu. Wcześniej mam jednak inne pytania natury technicznej.

1. Czy zmiękczacz "oczyszczając" się oddaje tą wodę pod większym ciśnieniem? Chodzi mi o to, czy mogę przewód odprowadzający poprowadzić w górę z 1,5 metra? Chciałbym umieścić go w piwnicy, a ciężko z odejściem i wpięciem się w rury odpływowe.

2. Czy woda ze zmiękczacza jest bogata w sód? Ewentualnie, czy da się coś z tym zrobić?

Odprowadzanie popłuczyn do kanalizacji powyżej urządzenie nawet te 1,5 nie będzie stanowić problemu. Ciśnienie pod jakim płukany jest zmiękczacz jest tylko delikatnie niższe od tego które jest na wejściu wody do budynku.

Woda po procesie zmiękczania zawiera dodatkowe ilości sodu, które zostały wprowadzone do wody podczas wymiany jonowej.
Czy coś z tym robić ? To już zależy od każdego użytkownika. Są osoby którym to przeszkadza, innym nie.

KLARSAN
20-11-2017, 11:52
Dołączę się i ja do pytania:
- woda wodociągowa
- zużycie ok. 11m3/miesiąc
- twardość 20-25 (360-440 mg/l) (zmienna), żelazo ok. 0,15 mg/l
- 4 osoby dorosłe, dwie łazienki

Wg tego co wyczytałem to złoże min 30l (jakie?). Problemem są gabaryty - muszę się zmieścić w kubaturze 60x40 x 120 (wysokość) cm. Propozycja jakiegoś konkretnego modelu?

Od ilości złoża zależy częstotliwość regeneracji. Dla takiego zużycia a także twardości wody zmiękczacz z ilością złoża między 25-30 litrów złoża będzie wystarczający.
Konkretną ofertę na zmiękczacz mieszczący się w tych wymiarach prześlemy na priv.

eprom
20-11-2017, 18:02
Witam, ja potrzebuje zmiękczacz dla rodziny 2+2, zużycie miesięczne ok 8m3, twardość wody ok 300 mg/l CaCO3. Okolice Suwałk, podlaskie. Jaki Zmiekczacz byłby najlepszy oraz jakie są koszty instalacji takiego urzadzenia?

budolaik
21-11-2017, 07:38
Dzień dobry :)

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

woda ze studni wierconej, pobór z około 12-14 metrów
zanieczyszczenia mechaniczne - ił w wodzie o wielkości ziaren poniżej 130 mikronów (jest filtr antypiaskowy 130µm, dyskowy, który sporo tego przechwytuje)
pH 7,7 ± 0,1
twardość 186 ± 12 mg/l
żelazo przekroczone 0,28 ± 0,04 mg/l (norma 0,2)
mangan przekroczony 0,28 ± 0,03 mg/l (norma 0,05)
jon amonowy 0,30 ± 0,04 mg/l (norma 0,50)
ilość osób 3
punkty poboru ≤5
brak kanalizacji, szambo

Najważniejsza w tym przypadku jest dla mnie redukcja manganu ponieważ przekroczenie normy jest spore.
Z góry dzięki za pomoc.

KLARSAN
21-11-2017, 07:45
Witam, ja potrzebuje zmiękczacz dla rodziny 2+2, zużycie miesięczne ok 8m3, twardość wody ok 300 mg/l CaCO3. Okolice Suwałk, podlaskie. Jaki Zmiekczacz byłby najlepszy oraz jakie są koszty instalacji takiego urzadzenia?

Dokładną wycenę można wykonać po przesłaniu zdjęć z miejsca montażu.

Propozycję zmiękczacza przesłaliśmy na priv.

Louis_muniek
21-11-2017, 07:55
Dzień dobry :)

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

woda ze studni wierconej, pobór z około 12-14 metrów
zanieczyszczenia mechaniczne - ił w wodzie o wielkości ziaren poniżej 130 mikronów (jest filtr antypiaskowy 130µm, dyskowy, który sporo tego przechwytuje)
pH 7,7 ± 0,1
twardość 186 ± 12 mg/l
żelazo przekroczone 0,28 ± 0,04 mg/l (norma 0,2)
mangan przekroczony 0,28 ± 0,03 mg/l (norma 0,05)
jon amonowy 0,30 ± 0,04 mg/l (norma 0,50)
ilość osób 3
punkty poboru ≤5
brak kanalizacji, szambo

Najważniejsza w tym przypadku jest dla mnie redukcja manganu ponieważ przekroczenie normy jest spore.
Z góry dzięki za pomoc.

Witam

W tym przypadku należało zastosować by odżelaziacz wody. np. z butlą o pojemności złoża około 40 litrów (oczywiście jesłi w wodzie nie masz zanieczyszczeń organicznych). Z Twoich badań nie widzę czy masz zanieczyszczenia org (brak utlenialności oraz barwy).

Ewentualnie jako drugi stopień zmiękczacz wody.

Pozdrawiam

KLARSAN
21-11-2017, 07:57
Dzień dobry :)

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

woda ze studni wierconej, pobór z około 12-14 metrów
zanieczyszczenia mechaniczne - ił w wodzie o wielkości ziaren poniżej 130 mikronów (jest filtr antypiaskowy 130µm, dyskowy, który sporo tego przechwytuje)
pH 7,7 ± 0,1
twardość 186 ± 12 mg/l
żelazo przekroczone 0,28 ± 0,04 mg/l (norma 0,2)
mangan przekroczony 0,28 ± 0,03 mg/l (norma 0,05)
jon amonowy 0,30 ± 0,04 mg/l (norma 0,50)
ilość osób 3
punkty poboru ≤5
brak kanalizacji, szambo

Najważniejsza w tym przypadku jest dla mnie redukcja manganu ponieważ przekroczenie normy jest spore.
Z góry dzięki za pomoc.

Czy woda posiada nieprzyjemnych zapach ? Jeśli nie można zastosować urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz usunięcia żelaza, manganu, jonu amonowego, zmiękcza również wodę.

Przed tego typu systemem stosuje się filtr mechaniczny w celu zatrzymania jak największej ilości zanieczyszczeń stałych.

Propozycję konkretnego urządzenia prześlemy na priv.

budolaik
21-11-2017, 08:00
Witam
Z Twoich badań nie widzę czy masz zanieczyszczenia org (brak utlenialności oraz barwy).


Fakt, nie robiłem tych badań. Mikrobiologia wyszła OK.


Czy woda posiada nieprzyjemnych zapach ?
Czasem tak, jakby "bagienny". Po odstaniu przez jakieś 15-30 minut zapach znika.

KLARSAN
21-11-2017, 08:09
Fakt, nie robiłem tych badań. Mikrobiologia wyszła OK.


Czasem tak, jakby "bagienny". Po odstaniu przez jakieś 15-30 minut zapach znika.

Jest już jakiś hydrofor zamontowany ?

budolaik
21-11-2017, 08:15
Jest już jakiś hydrofor zamontowany ?

Tak, jest zbiornik hydroforowy membranowy 100L, typowa instalacja z pompą "głębinową". Woda za zbiornikiem jest pozbawiona tego zapachu prawie całkowicie. Wcześniej nie miałem filtra antypiaskowego i w membranie zbiornika było sporo tego iłu. Podejrzewam, że on (ił) może być też nośnikiem tego zapachu.

Louis_muniek
21-11-2017, 08:22
Tak, jest zbiornik hydroforowy membranowy 100L, typowa instalacja z pompą "głębinową". Woda za zbiornikiem jest pozbawiona tego zapachu prawie całkowicie. Wcześniej nie miałem filtra antypiaskowego i w membranie zbiornika było sporo tego iłu. Podejrzewam, że on (ił) może być też nośnikiem tego zapachu.

Jeśli jest to charakterystyczny zapach zgniłego jajka, to jest to najprawdopodobniej siarkowodór. Kolumna odzelaziająca usunie ten rodzaj zanieczyszczeń.
Co do zanieczyszczeń mechanicznych to przed aplikacją zainstaluj korpus 10" lub 20" BB z wkładem mechanicznym o mikronazu np. 20 mikronów.

Pozdrawiam

budolaik
21-11-2017, 08:28
Jeśli jest to charakterystyczny zapach zgniłego jajka, to jest to najprawdopodobniej siarkowodór.

Nie, to nie jest taki zapach. Jest to raczej zapach bagna, stojącej wody, stawu, niezbyt intensywny (ale dobrze wyczuwalny, nawet jeśli np. bez odstania wodę od razu przegotuję).



Co do zanieczyszczeń mechanicznych to przed aplikacją zainstaluj korpus 10" lub 20" BB z wkładem mechanicznym o mikronazu np. 20 mikronów.


Czy taki filtr ma być zamontowany za zbiornikiem hydroforowym, czy powinien być jednak przed zbiornikiem hydroforowym?

Louis_muniek
21-11-2017, 08:34
Dzień dobry :)

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

woda ze studni wierconej, pobór z około 12-14 metrów
zanieczyszczenia mechaniczne - ił w wodzie o wielkości ziaren poniżej 130 mikronów (jest filtr antypiaskowy 130µm, dyskowy, który sporo tego przechwytuje)
pH 7,7 ± 0,1
twardość 186 ± 12 mg/l
żelazo przekroczone 0,28 ± 0,04 mg/l (norma 0,2)
mangan przekroczony 0,28 ± 0,03 mg/l (norma 0,05)
jon amonowy 0,30 ± 0,04 mg/l (norma 0,50)
ilość osób 3
punkty poboru ≤5
brak kanalizacji, szambo

Najważniejsza w tym przypadku jest dla mnie redukcja manganu ponieważ przekroczenie normy jest spore.
Z góry dzięki za pomoc.


Twoja twardość, skompensowana jest na poziomie około 280 mg/m - nie jest wiec duża. W tym przypadku możesz zastosować urządzenie Wielofunkcyjne na złożu np. Economix.

System ten usunie, żelazo, twardość, mangan, jon amonowy oraz organikę (jeśli takową masz). Dodatkowo tak jak pisałem wcześniej korpus BB 10 lub 20" z wkładem mechanicznym.

Jeśli sobie życzysz, przekaże Ci kontakt do profesjonalnej firmy która jest w stanie zająć się tematem, łącznie z montażem i serwisem urządzenia.

Pozdrawiam

Louis_muniek
21-11-2017, 08:36
Nie, to nie jest taki zapach. Jest to raczej zapach bagna, stojącej wody, stawu, niezbyt intensywny (ale dobrze wyczuwalny, nawet jeśli np. bez odstania wodę od razu przegotuję).



Czy taki filtr ma być zamontowany za zbiornikiem hydroforowym, czy powinien być jednak przed zbiornikiem hydroforowym?

Powinien być zamontowany za hydroforem.
Pozdrawiam

budolaik
21-11-2017, 08:40
Twoja twardość, skompensowana


Co to jest twardość skompensowana i jak to się liczy?

Louis_muniek
21-11-2017, 08:41
Witam, ja potrzebuje zmiękczacz dla rodziny 2+2, zużycie miesięczne ok 8m3, twardość wody ok 300 mg/l CaCO3. Okolice Suwałk, podlaskie. Jaki Zmiekczacz byłby najlepszy oraz jakie są koszty instalacji takiego urzadzenia?

Twoja twardość nie jest aż tak duża. Jest na poziomie około 17 OdH.
W twoim przypadku wystarczy zmiękczacz już z butlą około 20 litrów złoża.
W tym przypadku będzie on wchodził co około 3,5 m3 w cykl regeneracji.

Jeśli zastosujesz zmiękczacz z butla 25 litrową na cyklu pracy zyskasz dodatkowe 0,7 m3 wody. Będzie ekonomiczniej.

Pozdrawiam

Louis_muniek
21-11-2017, 08:45
Co to jest twardość skompensowana i jak to się liczy?

Twardość skompensowana, jest wyliczana ze wzoru i jest to w skrócie "suma" wszystkich Pana zanieczyszczeń wody.

Pozdrawiam

budolaik
21-11-2017, 09:02
Twardość skompensowana, jest wyliczana ze wzoru

Poproszę o ten wzór.

Dobra, znalazłem sobie opisy i wzory: http://www.wcponline.com/glossary/compensated-hardness/ , http://www.purewater2000.com/glossary.html

KLARSAN
21-11-2017, 13:28
Poproszę o ten wzór.

Dobra, znalazłem sobie opisy i wzory: http://www.wcponline.com/glossary/compensated-hardness/ , http://www.purewater2000.com/glossary.html

Właśnie wysyłam do Pana propozycję urządzenia w wiadomości prywatnej.

budolaik
21-11-2017, 13:45
Właśnie wysyłam do Pana propozycję urządzenia w wiadomości prywatnej.

W takim razie czekam i chętnie się zapoznam :)

tomkam
21-11-2017, 14:16
Witam, kolejne badanie wody za mna, oby juz ostatnie, bo troche juz mnie to kosztuje. A zatem studnia o głębokości 40m w niej zamontowana pompa firmy IBO, gdzieś na 28m. Studnia wykopana w kwietniu 2016r. Woda doprowadzona ze studni docelowo będzie najpierw do zbiornika wyrównawczego (myślę o 150l) następnie rozprowadzona po domu. W domu zamontowany do CWU Galmet Maxi 300l. Woda ze studni będzie wykorzystywana w domu do celow spozywczych. Mieszka w nim 5 osób...
W 2016 swiezo po wykopaniu studni jeszcze slabo ja odpompowujac zrobilem badanie i otrzymalem takie wyniki:
https://imghost.io/image/rfWvQ
https://imghost.io/image/rfn8L

W 2017 kolo sierpnia i przy dosc czestym odpompowywaniu otrzymalem nastepujace wyniki:
https://imghost.io/image/rfVS6
https://imghost.io/image/rfYOS

Martwila mnie wzrastajaca ilosc bakterii w zwiazku z tym przeprowadzilem dwukrotna dezynfekcje studni (lacznie z 8l podchlorynu sodu roztwor 15% wlane) i ponownie dosc mocno przepompowane. Postanowilem przeprowadzic po raz trzeci badanie.
https://imghost.io/image/rfNhZ
https://imghost.io/image/rf8rj

Co zrobilibyscie w mojej sytuacji? Jaka stacja uzdatniania? Jak rozwiazac temat zbiornika wyrownawczego? Prosze bardzo o pomoc

KLARSAN
22-11-2017, 14:53
Witam, kolejne badanie wody za mna, oby juz ostatnie, bo troche juz mnie to kosztuje. A zatem studnia o głębokości 40m w niej zamontowana pompa firmy IBO, gdzieś na 28m. Studnia wykopana w kwietniu 2016r. Woda doprowadzona ze studni docelowo będzie najpierw do zbiornika wyrównawczego (myślę o 150l) następnie rozprowadzona po domu. W domu zamontowany do CWU Galmet Maxi 300l. Woda ze studni będzie wykorzystywana w domu do celow spozywczych. Mieszka w nim 5 osób...
W 2016 swiezo po wykopaniu studni jeszcze slabo ja odpompowujac zrobilem badanie i otrzymalem takie wyniki:
https://imghost.io/image/rfWvQ
https://imghost.io/image/rfn8L

W 2017 kolo sierpnia i przy dosc czestym odpompowywaniu otrzymalem nastepujace wyniki:
https://imghost.io/image/rfVS6
https://imghost.io/image/rfYOS

Martwila mnie wzrastajaca ilosc bakterii w zwiazku z tym przeprowadzilem dwukrotna dezynfekcje studni (lacznie z 8l podchlorynu sodu roztwor 15% wlane) i ponownie dosc mocno przepompowane. Postanowilem przeprowadzic po raz trzeci badanie.
https://imghost.io/image/rfNhZ
https://imghost.io/image/rf8rj

Co zrobilibyscie w mojej sytuacji? Jaka stacja uzdatniania? Jak rozwiazac temat zbiornika wyrownawczego? Prosze bardzo o pomoc

Parametry wody do najlepszych nie należą. Należałoby zastosować stację uzdatniania żeby doprowadzić wodę do parametrów, które pozwolą na to że wodę będzie można pić.

Propozycję stacji uzdatniania wody prześlemy Panu w wiadomości prywatnej. Jeśli chodzi o zbiornik hydroforowy to proponuje zasstosować większy, najlepiej 300 litrowy.

neokuba22
23-11-2017, 06:41
Witam, po wielu problemach z Toro sprawa została rozwiązana tak, dostałem wzamian Softower S z głowicą Clack Pallas UF, na miejscu było zasypane 30L złoża Lewatit S1567. Do urządzenie nie dopłaciłem nawet złotówki a dodatkowo dostałem 2 testery i 2 worki soli w ramach rekompensaty za stracony czas i nerwy. Obsługa bardzo miła, przyznam ze KLARSAN bardzo ładnie rozwiązał sprawe aby miec zadowolonego klienta. Dziękuje wszystkim, którzy mi doradzali i pomagali.

KLARSAN
23-11-2017, 07:21
Witam, po wielu problemach z Toro sprawa została rozwiązana tak, dostałem wzamian Softower S z głowicą Clack Pallas UF, na miejscu było zasypane 30L złoża Lewatit S1567. Do urządzenie nie dopłaciłem nawet złotówki a dodatkowo dostałem 2 testery i 2 worki soli w ramach rekompensaty za stracony czas i nerwy. Obsługa bardzo miła, przyznam ze KLARSAN bardzo ładnie rozwiązał sprawe aby miec zadowolonego klienta. Dziękuje wszystkim, którzy mi doradzali i pomagali.

Dziękujemy za miłe słowa :)

W razie jakichkolwiek pytań związanych z eksploatacją urządzenia - jesteśmy do Pana dyspozycji.

qbek17
23-11-2017, 18:40
Witam, po wielu problemach z Toro sprawa została rozwiązana tak, dostałem wzamian Softower S z głowicą Clack Pallas UF, na miejscu było zasypane 30L złoża Lewatit S1567. Do urządzenie nie dopłaciłem nawet złotówki a dodatkowo dostałem 2 testery i 2 worki soli w ramach rekompensaty za stracony czas i nerwy. Obsługa bardzo miła, przyznam ze KLARSAN bardzo ładnie rozwiązał sprawe aby miec zadowolonego klienta. Dziękuje wszystkim, którzy mi doradzali i pomagali.
Rozwiązanie bardzo eleganckie, ale co było nie tak w poprzednim urządzeniu?

neokuba22
23-11-2017, 20:45
Witam, pierwsze urzadzenie przebadali w KLARSANIE i wysłali do producenta. Nie wiem co z nim było nie tak, moze pan z KLARSANU sie wypowie?

robertzp
24-11-2017, 22:50
Witam,

Proszę o opinię na temat wyników przeprowadzonego badania oraz o ewentualne sugestie dotyczące filtrów. Woda ze studni głębinowej, 4 osoby. Dziękuję i pozdrawiam.

401726

baduch
25-11-2017, 12:43
Witam wszystkich użytkowników.
Od pewnego czasu zgłębiam temat SUW i ... im dalej w las, tym więcej drzew.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wybór konkretnego urzadzenia to kompromis ceny, jakości, wygody obsługi, trwałości, kosztow eksploatacji ... itd.
Dlatego prośba do was, aby bazując na wlasnej wiedzy i doświadczeniach na chłodno odnieść sie do mojego przypadku i cos doradzić.

Studnia ok.40m głębokości, pompa o wydajnosci 2m3/h przy obciążeniu 7 atmosfer.
Ilosc domowników zmienia sie okresowo w zakesie od 2 do 5.
Średnie miesięczne zużycie wody to 12 m3, POŚ, istnieje możliwość zastosowania studni chlonnej.

Ponizej wyniki badania wody:

- stężenie żelaza ogólnego *******1870 mikrogram/litr
- stężenie manganu ****************138 mikrogram/litr
- mętność ************************7,72 NTU
- przewodność el. wł w 25 st.C ****445 mikroS/cm
- pH *****************************7,51 pH
- barwa ****************************11 miligram/litr
- stężenie jaonu amonowego ******0,046 miligram/litr
- stężenie azotynów ************<0,010 miligram/litr
- stężenie azotanów **************0,50 miligram/litr
- indeks nadmanganianowy *********0,66 miligram/litr
- twardość ogólna *****************228 miligram/litr
- zapach *************************akceptowalnyry
- smak ***************************akceptowalny

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

qbek17
25-11-2017, 13:15
... moze pan z KLARSANU sie wypowie?
Liczę na to :)

qbek17
25-11-2017, 13:17
Witam,

Proszę o opinię na temat wyników przeprowadzonego badania oraz o ewentualne sugestie dotyczące filtrów. Woda ze studni głębinowej, 4 osoby. Dziękuję i pozdrawiam.

401726
Woda całkiem dobrej jakości, tylko bardzo twarda. Minimalnie przekroczonym manganem bym się nie przejmował (przekroczenie na granicy błędu pomiarowego). Zalecany byłby zmiękczacz. Rozmiar zależnie od zużycia wody, ale zakładając 10 m3 na miesiąc to 30 litrów powinno być minimum.

qbek17
25-11-2017, 13:23
Witam wszystkich użytkowników.
Od pewnego czasu zgłębiam temat SUW i ... im dalej w las, tym więcej drzew.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wybór konkretnego urzadzenia to kompromis ceny, jakości, wygody obsługi, trwałości, kosztow eksploatacji ... itd.
Dlatego prośba do was, aby bazując na wlasnej wiedzy i doświadczeniach na chłodno odnieść sie do mojego przypadku i cos doradzić.

Studnia ok.40m głębokości, pompa o wydajnosci 2m3/h przy obciążeniu 7 atmosfer.
Ilosc domowników zmienia sie okresowo w zakesie od 2 do 5.
Średnie miesięczne zużycie wody to 12 m3, POŚ, istnieje możliwość zastosowania studni chlonnej.

Ponizej wyniki badania wody:

- stężenie żelaza ogólnego *******1870 mikrogram/litr
- stężenie manganu ****************138 mikrogram/litr
- mętność ************************7,72 NTU
- przewodność el. wł w 25 st.C ****445 mikroS/cm
- pH *****************************7,51 pH
- barwa ****************************11 miligram/litr
- stężenie jaonu amonowego ******0,046 miligram/litr
- stężenie azotynów ************<0,010 miligram/litr
- stężenie azotanów **************0,50 miligram/litr
- indeks nadmanganianowy *********0,66 miligram/litr
- twardość ogólna *****************228 miligram/litr
- zapach *************************akceptowalnyry
- smak ***************************akceptowalny

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.
Nie jest tragicznie, masz odpowiednie pH :) Do usunięcia podstawowych rzeczy (żelazo, mangan, mętność, barwa) powinien wystarczyć odżelaziacz (jego wybór to osobna kwestia). Jeśli chciałbyś też zmiękczyć wodę to możesz użyć (jako drugi stopień, po odżelaziaczu) zmiękczacza lub filtra wielofunkcyjnego. W przypadku tego ostatniego można by rozważyć nieco mniejszy odżelaziacz.
Wodę z płukania odżelaziacza można poprowadzić do studni chłonnej, ale tą ze zmiękczacza/filtra wielofunkcyjnego już raczej nie.
Wydajność pompy - nie potrzebujesz aż takiego ciśnienia, ale za to przepływ jak największy. Podaj model albo wydajność przy ciśnieniu 3-4 bar. I ewentualnie na jakiej głębokości jest lustro wody.

Louis_muniek
27-11-2017, 07:39
Witam, po wielu problemach z Toro sprawa została rozwiązana tak, dostałem wzamian Softower S z głowicą Clack Pallas UF, na miejscu było zasypane 30L złoża Lewatit S1567. Do urządzenie nie dopłaciłem nawet złotówki a dodatkowo dostałem 2 testery i 2 worki soli w ramach rekompensaty za stracony czas i nerwy. Obsługa bardzo miła, przyznam ze KLARSAN bardzo ładnie rozwiązał sprawe aby miec zadowolonego klienta. Dziękuje wszystkim, którzy mi doradzali i pomagali.

Ni i gitara. Od początku wiedziałem, że będzie OK.

Pozdrawiam

KLARSAN
27-11-2017, 12:59
Witam, pierwsze urzadzenie przebadali w KLARSANIE i wysłali do producenta. Nie wiem co z nim było nie tak, moze pan z KLARSANU sie wypowie?

Testowaliśmy kilka dni Pana egzemplarz w warunkach laboratoryjnych, a następnie wysłaliśmy do weryfikacji przez inżynierów w Hiszpanii. Poinformujemy Pana w momencie kiedy uzyskamy szczegółowe informacje.

baduch
27-11-2017, 13:22
qbek17,
dziękuję za szybką odpowiedź.
Odnośnie pompy to mam grundfos SQ 2-70 (wydajność 2 m3/h przy wysokości podnoszenia 70 m). Jeżeli dobrze kombinuję, to 40 metrów głębokość studni (nie uwzględniam wysokości lustra wody), do tego 3 atm. na hydroforze da nam w sumie równowartość ciśnienia wytwarzanego przez 70m słupa wody. Sprawdzałem dzisiaj i z węża ogrodowego leci 25 - 30 litrów na minutę. Łącznik ciśnieniowy mam ustawiony na zakres pracy od 3 do 4 bar. Ale przy okazji zaniepokoiły mnie zbyt częste cykle pracy pompy, odkręcam wentyl w zbiorniku, a tu ... woda sika (zbiornik z membraną). Dobra strona tego odkrycia jest taka, że nie trzeba się nadmiernie zastanawiać czy aby na pewno to jest dobry moment aby wymienić zbiornik na większy (bo od dawna był taki plan). Pytanie dnia - ale na jaki?

KLARSAN
27-11-2017, 14:29
Witam,

Proszę o opinię na temat wyników przeprowadzonego badania oraz o ewentualne sugestie dotyczące filtrów. Woda ze studni głębinowej, 4 osoby. Dziękuję i pozdrawiam.

401726

Woda bardzo twarda. Mangan na granicy błędu i każdy zmiękczacz powinien sobie z tym poradzić. Natomiast jest jeszcze problem z azotanami które tez są na granicy obowiązującej normy. Nie są one najkorzystniejsze dla zdrowia - szczególnie u małych dzieci.

qbek17
27-11-2017, 22:14
Odnośnie pompy to mam grundfos SQ 2-70 (wydajność 2 m3/h przy wysokości podnoszenia 70 m). Jeżeli dobrze kombinuję, to 40 metrów głębokość studni (nie uwzględniam wysokości lustra wody), do tego 3 atm. na hydroforze da nam w sumie równowartość ciśnienia wytwarzanego przez 70m słupa wody.
Kombinujesz dobrze, ale musisz uwzględnić lustro wody. Jeśli ono jest powiedzmy na 10 metrach to tylko te 10 metrów uwzględniasz - liczy się tylko to o ile podnosisz ciśnienie, a nie jak głęboka jest studnia.


Sprawdzałem dzisiaj i z węża ogrodowego leci 25 - 30 litrów na minutę. Łącznik ciśnieniowy mam ustawiony na zakres pracy od 3 do 4 bar. Ale przy okazji zaniepokoiły mnie zbyt częste cykle pracy pompy...
Jeśli z węża leciało 30 litrów na minutę i pompa się załączała często to oznacza (poza tym co już stwierdziłeś), że to co zmierzyłeś to nie wydajność pompy. Prawdopodobnie wąż był największym ograniczeniem (może zbyt mała średnica?). Żeby określić w ten sposób wydajność pompy musiałbyś puszczać tyle wody, żeby pompa pracowała ciągle.


...odkręcam wentyl w zbiorniku, a tu ... woda sika (zbiornik z membraną). Dobra strona tego odkrycia jest taka, że nie trzeba się nadmiernie zastanawiać czy aby na pewno to jest dobry moment aby wymienić zbiornik na większy (bo od dawna był taki plan). Pytanie dnia - ale na jaki?
Standardowo w odżelazianiu jest to zbiornik ok 300 litrów i bez membrany, ale to nie oznacza, że musi taki być :)

KLARSAN
28-11-2017, 15:34
Witam wszystkich użytkowników.
Od pewnego czasu zgłębiam temat SUW i ... im dalej w las, tym więcej drzew.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wybór konkretnego urzadzenia to kompromis ceny, jakości, wygody obsługi, trwałości, kosztow eksploatacji ... itd.
Dlatego prośba do was, aby bazując na wlasnej wiedzy i doświadczeniach na chłodno odnieść sie do mojego przypadku i cos doradzić.

Studnia ok.40m głębokości, pompa o wydajnosci 2m3/h przy obciążeniu 7 atmosfer.
Ilosc domowników zmienia sie okresowo w zakesie od 2 do 5.
Średnie miesięczne zużycie wody to 12 m3, POŚ, istnieje możliwość zastosowania studni chlonnej.

Ponizej wyniki badania wody:

- stężenie żelaza ogólnego *******1870 mikrogram/litr
- stężenie manganu ****************138 mikrogram/litr
- mętność ************************7,72 NTU
- przewodność el. wł w 25 st.C ****445 mikroS/cm
- pH *****************************7,51 pH
- barwa ****************************11 miligram/litr
- stężenie jaonu amonowego ******0,046 miligram/litr
- stężenie azotynów ************<0,010 miligram/litr
- stężenie azotanów **************0,50 miligram/litr
- indeks nadmanganianowy *********0,66 miligram/litr
- twardość ogólna *****************228 miligram/litr
- zapach *************************akceptowalnyry
- smak ***************************akceptowalny

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

Dla takich parametrów można zastosować klasyczny odżelaziacz z wykorzystaniem zbiornika hydroforu ocynkowanego a także napowietrzacza. Na takie parametry wody proponowałbym odżelaziaczo-odmanganiacz w rozmiarze 13x54. Najlepiej jeśli takie urządzenie ma markową głowicę sterującą.

robertzp
28-11-2017, 19:56
Woda bardzo twarda. Mangan na granicy błędu i każdy zmiękczacz powinien sobie z tym poradzić. Natomiast jest jeszcze problem z azotanami które tez są na granicy obowiązującej normy. Nie są one najkorzystniejsze dla zdrowia - szczególnie u małych dzieci.

Mogę prosić o jakieś konkretne propozycje sprzętu godnego polecenia? Dziękuję.

KLARSAN
29-11-2017, 07:47
Mogę prosić o jakieś konkretne propozycje sprzętu godnego polecenia? Dziękuję.

Wyślemy taką propozycję w wiadomości prywatnej.

Doze
30-11-2017, 18:17
W przyszłym tygodniu powinienem mieć testy wody z laboratorium, ale już mam wyniki z testu kropelkowego akwariowego.

Twardość ogólna 20dH
Twardość węglanowa 17dH

Średnie zużycie wody w miesiącu 4-5m3 (studnia + pompa ze zbiornikiem 80l)

Myślę, że dobrze jakby na wyjściu zostawić w okolicach 4dH do 5dH (jak się mylę, to mnie poprawcie) Jakie modele zmiękczaczy polecicie?

qbek17
30-11-2017, 18:38
W przyszłym tygodniu powinienem mieć testy wody z laboratorium, ale już mam wyniki z testu kropelkowego akwariowego.

Twardość ogólna 20dH
Twardość węglanowa 17dH

Średnie zużycie wody w miesiącu 4-5m3 (studnia + pompa ze zbiornikiem 80l)

Myślę, że dobrze jakby na wyjściu zostawić w okolicach 4dH do 5dH (jak się mylę, to mnie poprawcie) Jakie modele zmiękczaczy polecicie?
W takiej konfiguracji (twardość-zużycie) wystarczy Ci malutki zmiękczacz - powiedzmy na 12 litrów złoża. Niestety jego koszt będzie niewiele niższy niż większych modeli bo w zasadzie jedyną różnicą jest ilość złoża i wielkość zbiornika/solanki.

Doze
01-12-2017, 18:28
Znalazłem 2 modele z 10 litrami

1. ECO OCEAN BNT 10 Głowica BNT 1650
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-eco-ocean-bnt-10-filtry-sol-test-i6996216546.html

2. DW RUBY LINE 10 BNT Głowica BNT 7650
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-dw-ruby-line-10-bnt-nowy-model-sol-i6902109993.html

3. HYDRO PLUS 12 MONOSFERYCZNE ZŁOŻE głowica BNT 7650F +złoże Lewatit S1567
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-12-monosferyczne-zloze-i6904690430.html


Wydaje mi się, że nr. 3 zdecydowanie najlepsza opcja, bo potem mam tylko modele z 20 litrami złoża. Co ile dni taka regeneracja się robi, jeżeli nie zużyje odpowiedniej ilości wody? Jakoś mniej ekonomicznie wyjdzie pojemność 20litrów złoża vs 10/12 litrów?

qbek17
02-12-2017, 19:53
Wydaje mi się, że nr. 3 zdecydowanie najlepsza opcja, bo potem mam tylko modele z 20 litrami złoża. Co ile dni taka regeneracja się robi, jeżeli nie zużyje odpowiedniej ilości wody? Jakoś mniej ekonomicznie wyjdzie pojemność 20litrów złoża vs 10/12 litrów?
Wybacz ale żadna z tych opcji nie jest "najlepszą". To tanie, chińskie głowice i, poza tym jednym modelem, wątpliwej jakości złoże. Regeneracja nie powinna się odbywać rzadziej niż co 14 dni.

Doze
03-12-2017, 13:36
Nikt się nie kwapił, aby model doradzić, więc sam znalazłam i kupie nr. 3, a składany jest w Polsce, więc to kolejny plus dla mnie, bo pewnie jest dopieszczony. Ważne, że złoże jest akceptowalne, choć produkcji niemieckiej, więc nie mam zaufania do końca, bo oni badziewne rzeczy często robią, a ich przemysłowi zbyt często zdarza się kłamanie i oszukiwanie. Choć wiem, że starsze osoby cały czas niemieckie produkty mają za wysokiej jakości, bo jadą na opinii z przed 30 lat, a świat się zmienia.

qbek17
03-12-2017, 21:29
Nikt się nie kwapił, aby model doradzić, więc sam znalazłam i kupie nr. 3
I bardzo dobrze :) to Twoja decyzja


a składany jest w Polsce, więc to kolejny plus dla mnie, bo pewnie jest dopieszczony.
Tu się chyba trochę rozpędziłeś z patriotyzmem (?)...


Ważne, że złoże jest akceptowalne,
Tak, to ważne. Chociaż drugą ważną sprawą jest głowica sterująca... bez niej najlepsze złoże nic nie zdziała, a w tym modelu nie jest ona najwyższej jakości.


choć produkcji niemieckiej, więc nie mam zaufania do końca, bo oni badziewne rzeczy często robią, a ich przemysłowi zbyt często zdarza się kłamanie i oszukiwanie. Choć wiem, że starsze osoby cały czas niemieckie produkty mają za wysokiej jakości, bo jadą na opinii z przed 30 lat, a świat się zmienia.
Skoro nie masz zaufania do produktu niemieckiego to przecież możesz wybrać chiński - w pozostałych modelach masz tą samą głowicę, więc będziesz miał pewność, że żaden element nie pochodzi z Niemiec...

w2000w
04-12-2017, 10:56
Witam.
Przeczytałem sporo stron na forum na temat zmiękczaczy jednak zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze zmiękczacza.
Zużycie wody w domu wokoło 8-10 m3 miesięcznie ,osób 4 ,dwie łazienki.
Woda z wodociągu zgodna z normami twardość 21 stopni niemieckich.
Kanalizacja – szambo.
Biorę pod uwagę urządzenia z żywicą monosferyczną i niskim zużyciu wody na regenerację.
Moje typy;
1. Ecoperla Slimline CS
2. SUPREME SOFT
3. FLAMINGO
4. Erie IQsoft Eco
Wskazany baypass i mixing. Wielkość złoża jaka powinna być to nie wiem .
Budżet do 3 tys.

qbek17
04-12-2017, 11:58
Witam.
Przeczytałem sporo stron na forum na temat zmiękczaczy jednak zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze zmiękczacza.
Zużycie wody w domu wokoło 8-10 m3 miesięcznie ,osób 4 ,dwie łazienki.
Woda z wodociągu zgodna z normami twardość 21 stopni niemieckich.
Kanalizacja – szambo.
Biorę pod uwagę urządzenia z żywicą monosferyczną i niskim zużyciu wody na regenerację.
Moje typy;
1. Ecoperla Slimline CS
2. SUPREME SOFT
3. FLAMINGO
4. Erie IQsoft Eco
Wskazany baypass i mixing. Wielkość złoża jaka powinna być to nie wiem .
Budżet do 3 tys.
W tym budżecie powinieneś się wyrobić.
Jeśli chcesz zmiękczać do zera to szukaj modelu z 30 litrami złoża, jeśli chcesz zostawić jakąś twardość resztkową to może być też 25 litrów złoża.

KLARSAN
04-12-2017, 13:05
Witam.
Przeczytałem sporo stron na forum na temat zmiękczaczy jednak zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze zmiękczacza.
Zużycie wody w domu wokoło 8-10 m3 miesięcznie ,osób 4 ,dwie łazienki.
Woda z wodociągu zgodna z normami twardość 21 stopni niemieckich.
Kanalizacja – szambo.
Biorę pod uwagę urządzenia z żywicą monosferyczną i niskim zużyciu wody na regenerację.
Moje typy;
1. Ecoperla Slimline CS
2. SUPREME SOFT
3. FLAMINGO
4. Erie IQsoft Eco
Wskazany baypass i mixing. Wielkość złoża jaka powinna być to nie wiem .
Budżet do 3 tys.

Witam,

Między zmiękczaczami zawierającymi około 25 litrów złoża a tymi zawierającymi około 30 litrów złoża nie ma zbyt wielkiej różnicy cenowej dlatego tez skupiał bym się na tych większych.

Doze
04-12-2017, 13:35
Jaki filtr/filtry zamontować przed zmiękczaczem? Wystarczy piankowy 20 mikronów? A może inny rozmiar? Czy dodać za piankowym jeszcze filtr węglowy? Woda ze studni.

qbek17
04-12-2017, 16:27
Piankowy wystarczy.

w2000w
04-12-2017, 16:30
Dzięki za odpowiedź.Wiem że celować między 25 a 30 litrów. Ale dalej nie wiem , który wybrać model.

Doze
04-12-2017, 17:47
qbek17 - dzięki

w20002 ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze-i6963570833.html

Dodatkowo sobie przelicz jak wyjdą regeneracje, bo qbek17 pisał, że pasuje max co 14 dni regeneracje robić. Ty masz bardzo duże zużycie, pewnie duża rodzina. U nas w okolicy ludzie mają w domach po ~5m3/miesiąc - tak średnio 2-3 osoby lub 2 dorosłe +3 dzieci. Generalnie w kilku domach pytałem i zużycia były podobne jak u nas w domu, czyli koło 5m3.

KLARSAN
05-12-2017, 07:58
qbek17 - dzięki

w20002 ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze-i6963570833.html

Dodatkowo sobie przelicz jak wyjdą regeneracje, bo qbek17 pisał, że pasuje max co 14 dni regeneracje robić. Ty masz bardzo duże zużycie, pewnie duża rodzina. U nas w okolicy ludzie mają w domach po ~5m3/miesiąc - tak średnio 2-3 osoby lub 2 dorosłe +3 dzieci. Generalnie w kilku domach pytałem i zużycia były podobne jak u nas w domu, czyli koło 5m3.

w2000w pyta o zmiękczacz wody i podaje do wyboru profesjonalne stacje, a Ty proponujesz mu urządzenie na głowicy BNT?

Doze
05-12-2017, 13:41
KLARNSAN Myślę, że dość pokrętnie rozumiesz słowo profesjonalne. Wyraźnie napisałem "na Twoim miejscu" - on ma swój rozum. Masz jakieś merytoryczne przesłanki, że warto dopłacać do innej głowicy (złoże monosferyczne tej samej klasy) ~1,5k, skoro na BNT jest 4 lata gwarancji? Czemu sam mu nie doradziłeś, który model lepiej wybrać? Nie masz żadnego w swojej ofercie? Wielu ludzi poleca urządzenia na głowicach BNT jako właśnie całkiem ok.

KLARSAN
06-12-2017, 09:09
KLARNSAN Myślę, że dość pokrętnie rozumiesz słowo profesjonalne. Wyraźnie napisałem "na Twoim miejscu" - on ma swój rozum. Masz jakieś merytoryczne przesłanki, że warto dopłacać do innej głowicy (złoże monosferyczne tej samej klasy) ~1,5k, skoro na BNT jest 4 lata gwarancji? Czemu sam mu nie doradziłeś, który model lepiej wybrać? Nie masz żadnego w swojej ofercie? Wielu ludzi poleca urządzenia na głowicach BNT jako właśnie całkiem ok.

KLARSAN*

Co masz na myśli pisząc "jako właśnie całkiem ok"?

Doze
06-12-2017, 14:55
KLARSAN

To, że sprawdzają się w swojej pracy i są warte swojej ceny. Innymi słowy spełniają swoje zadanie. Przez chwilę zastanawiałem się, czy brak odpowiedzi na moje pytania wynika z braku argumentów, ale to pewnie nie to. Jeśli możesz, to staraj się nie cytować postów, które są nad Twoją odpowiedzią, bo to tylko marnowanie miejsca na forum. Takie cytaty robi się wtedy, gdy jest jakiś dzielący post lub gdy cytuje się selektywnie i odpowiada na pytania, czego Ty nie robisz. Zakończmy już tą bezproduktywną dyskusję, bo szkoda mi czasu. Przepraszam, że przekręciłem Twój nick w poprzednim poście.

chester07
09-12-2017, 21:03
W ubiegłym roku zainstalowałem sobie zmiękczacz Ecowater ESM 18 CE+(ponoć jedno z lepszych urządzeń na rynku) z powodu dużej ilości kamienia i osadów jaki pojawiały się w łazienkach, miałem też nadzieję na miękkie ręczniki po praniu - każdy wpis w Internetach który traktuje o zmiękczaczach mówi jak to pranie jest miękkie i delikatne po instalacji takiego urządzenia... Ale po tym roku mam taki wniosek, że zmiękczacz nie zmienia jakoś rewolucyjnie parametrów wody (przynajmniej u mnie), osady wciąż się pojawiają i są tak samo trudne do usunięcia jak wcześniej, ręczniki są szorstkie... Chyba, że urządzenie nie działa tak jak powinno - mam wodę z wodociągów, rodzina 2+1. Aha.. zauważyłem jeszcze, że sól, która jest w zmiękczaczu bardzo wolno się zużywa. Przy instalacji urządzenia (czerwiec 2016) instalator wsypał 2 worki i przy przeglądzie w tym roku dosypał worek (sól wciąż jest) ale przecież gdyby było coś nie tak to fachowiec przy przeglądzie by coś wyłapał... Chyba, że nie chciał... Najbardziej wkurzają mnie osady, które pojawiają się na bateriach i różowe naloty przy odpływach. Co mogę zrobić, żeby się ich pozbyć?? (Wiem, mogę mocniej szorować... ale chyba nie o to chodzi)

neokuba22
10-12-2017, 10:38
Moze fachowiec był pewny ze miedzy czasie dosypywales sol i dlatego nie wzbudziło podejrzen. Mimo wszystko chyba powinien przy przeglądzie sprawdzic czy napuszcza wode do soli i czy pobiera solanke, chyba ze to wykracza poza jego kompetencje. Nawet gdybys nic nie pobierał wody to przez ten czas na same regeneracje czasowe powinno wiecej soli zuzyc. Zgłoś reklamacje, bo nie po to płacisz za urzadzenie, które nie spełnia swojej roli.