PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
10-12-2017, 11:21
zauważyłem jeszcze, że sól, która jest w zmiękczaczu bardzo wolno się zużywa. Przy instalacji urządzenia (czerwiec 2016) instalator wsypał 2 worki i przy przeglądzie w tym roku dosypał worek (sól wciąż jest) ale przecież gdyby było coś nie tak to fachowiec przy przeglądzie by coś wyłapał...
Takie zużycie soli jest zbyt niskie... Przyczyn może być wiele (np. błąd wodomierza, przytkana linia soli, błędne ustawienia, itd), a skutkiem może być właśnie nieprawidłowe działanie złoża. Czy serwisant (albo ty sam) mierzył twardość wody przed i po zmiękczaczu?

chester07
10-12-2017, 15:13
Serwisant niby mierzył twardość... wszystko było super, ale zamówiłem kropelki do samodzielnego zbadania jak sprawa wygląda. Teraz zapuściłem regenerację na żądanie - poziom wody podniósł się do poziomu soli a teraz jest etap "solankowania" i chyba powoli opada. Tak jak pisali w instrukcji sprawdziłem, czy nie ma złogów kijem od szczotki i teraz jest troszkę czarnych farfocli z plastiku od tego kija ;(... Czy jest to jakiś problem? W instrukcji napisali jednoznacznie: np kijem od szczotki to się zastosowałem...

chester07
10-12-2017, 15:18
Jeszcze jedno - sprawdziłem średnie zużycie wody wg uzdatniacza - 200l na dobę. Może to jest przyczyna małego zużycia soli - niewielki pobór wody... Nie wiem...I jeszcze jedno: posiadane przeze mnie urządzenie to Ecowater Refiner ERM 20 CE+ a nie 18 CE+ - ale to chyba nie ma żadnego znaczenia.

Edyta M
11-12-2017, 01:26
KOCHANI FORUMOWICZE,
już dwunasty raz dzieci z Ogniska Marymont przygotowały prace na aukcję. Są w tym roku też prace Tajemniczej Forumowiczki, które przesłała kartki do Ogniska.
Zapraszamy do licytowania. Dzieci wiedzą, że my nie zawodzimy. Mieć pod choinkę prace dziecka - to podnosi na sercu, to radość, to prawdziwe święto...

Aukcja trwa do 17 grudnia do godziny 22. A w poniedziałek wysyłamy prace.

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-dzieci-zobacz (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342730-Prace-dzieci-zobacz) http://forum.muratordom.pl/showthrea...-Tu-licytujemy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342733-Tu-licytujemy)



Pozdrawiam https://www.cosgan.de/images/smilie/xmas/a014.gif

marzenka.o
11-12-2017, 05:52
A co myślicie o tych urządzeniach: :spam:]? Oczywiście nie do domu, tylko do małego zakładu. Zastanawiam się, czy są wystarczająco wydajne.I na jaką stację uzdatniania wody się zdecydować?

Jastrząb
11-12-2017, 07:50
A co myślicie o tych urządzeniach: :spam:? Oczywiście nie do domu, tylko do małego zakładu. Zastanawiam się, czy są wystarczająco wydajne.I na jaką stację uzdatniania wody się zdecydować?

Myślimy ze urządzenia do uzdatniania wody dobiera się biorąc pod uwage:
- skład wody wejściowej
- wymagania wody wyjsciowej
- zuzycie wody
- chwilowe maksmalne zuzycie wody
- żródło wody, sposób pozbycia się ścieków.

A wybór firmy X czy Y to ostatni etap, wybór pomiedy róznymi propozycjami spełniającymi powyższe wymagania.

qbek17
11-12-2017, 11:25
A co myślicie o tych urządzeniach:

Ale jakich urządzeniach? Na stronie nie ma żadnych konkretów, tylko informacja, że mają "urządzenia do uzdatniania wody"... a to trochę za mało, żeby wyrobić sobie jakąś opinię.


Oczywiście nie do domu, tylko do małego zakładu. Zastanawiam się, czy są wystarczająco wydajne.I na jaką stację uzdatniania wody się zdecydować?
Na jakiej podstawie chcesz decydować? Masz wyniki badania? Mały zakład czyli co?

qbek17
11-12-2017, 11:34
Jeszcze jedno - sprawdziłem średnie zużycie wody wg uzdatniacza - 200l na dobę. Może to jest przyczyna małego zużycia soli - niewielki pobór wody... Nie wiem...I jeszcze jedno: posiadane przeze mnie urządzenie to Ecowater Refiner ERM 20 CE+ a nie 18 CE+ - ale to chyba nie ma żadnego znaczenia.
Niezależnie od zużycia wody zmiękczacz powinien się płukać nie rzadziej niż co 2 tygodnie.
Jeśli masz takie niskie zużycie wody (6 m3 miesięcznie) to wybrałeś za duży zmiękczacz. Możliwe, że on ma ustawioną regenerację proporcjonalną i stąd małe zużycie soli... ale może też być tak, że wodomierz nie wykrywa niskiego przepływu...
Zrób ręczną regenerację (ale taką pełną, z normalną dawką soli), kup sobie tester twardości i posprawdzaj kilka razy jak się woda zachowuje.

chester07
11-12-2017, 20:13
Niezależnie od zużycia wody zmiękczacz powinien się płukać nie rzadziej niż co 2 tygodnie.
Jeśli masz takie niskie zużycie wody (6 m3 miesięcznie) to wybrałeś za duży zmiękczacz. Możliwe, że on ma ustawioną regenerację proporcjonalną i stąd małe zużycie soli... ale może też być tak, że wodomierz nie wykrywa niskiego przepływu...
Zrób ręczną regenerację (ale taką pełną, z normalną dawką soli), kup sobie tester twardości i posprawdzaj kilka razy jak się woda zachowuje.

Tak właśnie zrobię - jak tylko przyjdą kropelki zbadam wodę za i przed zmiękczaczem. Jak będę miał badanie będę wiedział na czym stoję i dalej zamierzam drążyć temat. Dziękuję za pomoc.

qbek17
11-12-2017, 20:59
Tak właśnie zrobię - jak tylko przyjdą kropelki zbadam wodę za i przed zmiękczaczem.
Zrób to kilka razy, tzn w różnych dniach cyklu. Może po regeneracji jest w porządku, ale np. po tygodniu już rośnie twardość (to powinien być skokowy wzrost)?

emigrus
11-12-2017, 23:27
Czy filtr węglowy np. Big Blue można dać przed zmiękczaczem, czy to kompletnie jest bez sensu i węglowy powinien być zawsze za zmiękczaczem? Nie chodzi mi tu o chlor a poprawę smaku wody, itd.

KLARSAN
12-12-2017, 07:19
Czy filtr węglowy np. Big Blue można dać przed zmiękczaczem, czy to kompletnie jest bez sensu i węglowy powinien być zawsze za zmiękczaczem? Nie chodzi mi tu o chlor a poprawę smaku wody, itd.

Filtr węglowy powinien być za zmiękczaczem. Przed zmiękczaczem stosuje się filtr mechaniczny, aby usunąć z wody zawiesiny.

Louis_muniek
12-12-2017, 08:48
Czy filtr węglowy np. Big Blue można dać przed zmiękczaczem, czy to kompletnie jest bez sensu i węglowy powinien być zawsze za zmiękczaczem? Nie chodzi mi tu o chlor a poprawę smaku wody, itd.

Witam

Jeśli w wodzie jest chlor, to powinien być montowany przed zmiękczaczem. Instalowanie za nie bardzo ma sens w celach poprawy wody. Pamiętaj że Wkład będzie pracował na głównym ujęciu wody, pobierasz wodę do pralki - woda przepływa przez wkład, bierzesz prysznic, spuszczasz wodę w toalecie, itp. Do celu poprawy jakości spożywanej wody, polecał bym zastosować filtr podzlewozmywakowy.

Pozdrawiam

emigrus
12-12-2017, 13:54
...bierzesz prysznic...

Kokosowa woda pod prysznicem to jest to. :)

Louis_muniek
13-12-2017, 08:46
Kokosowa woda pod prysznicem to jest to. :)

heh - naprawdę dobre :-)

okobar
14-12-2017, 09:29
Nikt się nie kwapił, aby model doradzić, więc sam znalazłam i kupie nr. 3, a składany jest w Polsce, więc to kolejny plus dla mnie, bo pewnie jest dopieszczony. Ważne, że złoże jest akceptowalne, choć produkcji niemieckiej, więc nie mam zaufania do końca, bo oni badziewne rzeczy często robią, a ich przemysłowi zbyt często zdarza się kłamanie i oszukiwanie. Choć wiem, że starsze osoby cały czas niemieckie produkty mają za wysokiej jakości, bo jadą na opinii z przed 30 lat, a świat się zmienia.

o żesz, rozbawił mnie ten wpis :P nie ma to jak dobry humor :P

chester07
14-12-2017, 17:41
Zrobiłem test twardości wody (4 dni po regeneracji) wynik: 7 st francuskich czyli woda bardzo miękka. Dlaczego więc wciąż jest nalot na bateriach i szorstkie pranie? Trzeba zrobić pełne badanie wody czy nie ma sensu wydawać pieniędzy bo walka z resztą minerałów i dodatków jest niemożliwa?

qbek17
14-12-2017, 22:47
Zrobiłem test twardości wody (4 dni po regeneracji) wynik: 7 st francuskich czyli woda bardzo miękka.
O ile nie ustawiłeś takiej twardości na mieszaczu to taki wynik oznacza problem ze zmiękczaczem.

wildling
15-12-2017, 12:45
Dzień dobry!
Ładnie proszę o doradzenie doboru urządzenia do zmiękczania wody. Woda wodociągowa, kanalizacja, dom jednorodzinny w budowie. Obecnie 2 dorosłych, ale docelowo będzie więcej osób. Zależy mi wyłącznie na zminimalizowaniu obecności kamienia.

Twardość wody 468 mg CaCO3 (26 st. niem.)
Żelazo <0,05mg/dm3
Mangan <0,04mg/dm3
Chlor wodny <0,1mg/dm3
Azotyny <0,05mg/dm3
Azotany <1mg/dm3
Jon amonowy<0,04mg/dm3
Odczyn pH 7,14
Mętność <0,5NTU

1. Jaki model polecacie?
2. Wystarczy zmiękczacz, czy jakieś dodatkowe filtry są konieczne?
3. Mąż się uparł na dodatkowy kran w kuchni z wodą niefiltrowaną... Czy to sensowne?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Kasia

qbek17
15-12-2017, 15:31
Dzień dobry!
Ładnie proszę o doradzenie doboru urządzenia do zmiękczania wody. Woda wodociągowa, kanalizacja, dom jednorodzinny w budowie. Obecnie 2 dorosłych, ale docelowo będzie więcej osób. Zależy mi wyłącznie na zminimalizowaniu obecności kamienia.

Twardość wody 468 mg CaCO3 (26 st. niem.)
Żelazo <0,05mg/dm3
Mangan <0,04mg/dm3
Chlor wodny <0,1mg/dm3
Azotyny <0,05mg/dm3
Azotany <1mg/dm3
Jon amonowy<0,04mg/dm3
Odczyn pH 7,14
Mętność <0,5NTU

1. Jaki model polecacie?
2. Wystarczy zmiękczacz, czy jakieś dodatkowe filtry są konieczne?
3. Mąż się uparł na dodatkowy kran w kuchni z wodą niefiltrowaną... Czy to sensowne?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Kasia
Twardość jest wysoka więc zmiękczacz raczej powinien być większy (proponuję 30 litrów złoża). Oczywiście przy założeniu jakiegoś średniego zużycia wody (przyjąłem 10 m3 miesięcznie).
Druga sprawa to poziom sodu - przy zmiękczeniu z takiej twardości, jego poziom w wodzie będzie prawdopodobnie przekraczał normę. Z tego powodu pomysł na dodatkowy kran z wodą niefiltrowaną (lub mieszaną) to wcale nie najgorszy pomysł...
Poza zmiękczaczem wystarczy filtr wstępny - zwykły piankowy, narurowy, np. 20 um.

wildling
15-12-2017, 16:29
Twardość jest wysoka więc zmiękczacz raczej powinien być większy (proponuję 30 litrów złoża). Oczywiście przy założeniu jakiegoś średniego zużycia wody (przyjąłem 10 m3 miesięcznie).
Druga sprawa to poziom sodu - przy zmiękczeniu z takiej twardości, jego poziom w wodzie będzie prawdopodobnie przekraczał normę. Z tego powodu pomysł na dodatkowy kran z wodą niefiltrowaną (lub mieszaną) to wcale nie najgorszy pomysł...
Poza zmiękczaczem wystarczy filtr wstępny - zwykły piankowy, narurowy, np. 20 um.

Bardzo dziękuję za reakcję.
Liczyłam się z tym, że woda po zmiękczeniu nie będzie odpowiednia do nadmiernego spożycia. Czy czymś jeszcze grozi wysoki poziom sodu? Czy lepiej będzie nie zmiękczać wody do minimum, tylko zostawić kilka stopni twardości?
Czy najpopularniejsze zmiękczacze: Denver Plus 30, Watermark 30, czy Ecoperla Toro, czy Aqua-Soft Basic 30 to dobre wybory? Jeśli tak, to który najlepszy? :) Cena ~2500zł jest przewidziana w budżecie na to urządzenie.
Jednak popularny portal aukcyjny kusi urządzeniami za niecałe 1500zł i dla mnie jako laika nie ma między nimi różnicy. Domyślam się, że cena ma znaczenie przy żywotności tych urządzeń? Bo w działaniu producenci obiecują to samo. Są też jeszcze droższe urządzenia, pod jakim względem są one lepsze?

qbek17
15-12-2017, 22:19
Liczyłam się z tym, że woda po zmiękczeniu nie będzie odpowiednia do nadmiernego spożycia.
Dobrze to ujęłaś - "nadmiernego spożycia". Przy normalnym używaniu takiej wody nie poczujesz różnicy (chyba, że masz jakieś konkretne medyczne przeciwwskazania).


Czy najpopularniejsze zmiękczacze: Denver Plus 30, Watermark 30, czy Ecoperla Toro, czy Aqua-Soft Basic 30 to dobre wybory? Jeśli tak, to który najlepszy?
Z tych wymienionych tylko Basic ma solidną głowicę - reszta to chińczyki.


Cena ~2500zł jest przewidziana w budżecie na to urządzenie.
Jednak popularny portal aukcyjny kusi urządzeniami za niecałe 1500zł i dla mnie jako laika nie ma między nimi różnicy. Domyślam się, że cena ma znaczenie przy żywotności tych urządzeń? Bo w działaniu producenci obiecują to samo. Są też jeszcze droższe urządzenia, pod jakim względem są one lepsze?
Tańsze urządzenia mają przede wszystkim niższą jakość komponentów lub nie mają niektórych (niby drobnych) dodatków (np. brak zaworu solankowego). Przekłada się to na żywotność urządzenia, czasami też na jakość wody (np. tanie żywice jonowymienne potrafią przez długi czas wypłukiwać z siebie duże ilości zanieczyszczeń - to nie są rzeczy "widoczne gołym okiem") lub wygodę obsługi (np. brak zaworu obejścia czy mieszacza).
Podam Ci przykład... wybierając zmiękczacz z tanią, chińską głowicą podejmujesz jakieś tam ryzyko, że ta głowica ulegnie awarii. Ryzyko nie jest duże, bo przecież masz jeszcze inne zabezpieczenia (np. zawór solankowy). Ale jak wybierzesz zmiękczacz także bez tego zabezpieczenia to ryzyko się kumuluje i droga do zalania mieszkania/domu robi się coraz prostsza. Nie ma co panikować (nie chcę straszyć) ale takie rzeczy się zdarzają. Nawet najlepsze urządzenie może się zepsuć - pytanie jak duże ryzyko jesteś w stanie przyjąć kosztem ceny :)
W drugą stronę, czyli bardzo drogie urządzenia dają już tylko korzyści w stylu "sterowanie przez WiFi" czy lampkę w zbiorniku soli...
Kwota 2500-3000 jest już raczej na poziomie zapewniającym porządną jakość.

chester07
16-12-2017, 09:28
O ile nie ustawiłeś takiej twardości na mieszaczu to taki wynik oznacza problem ze zmiękczaczem.

Dlaczego ten wynik oznacza problem? Woda jest zbyt miękka? Dlaczego jest to problemem?

neokuba22
16-12-2017, 10:55
Jesli na mieszaczu ustawiles twardosc 0 a wychodzi wiecej to masz problem z urzadzeniem.

chester07
16-12-2017, 11:45
Jesli na mieszaczu ustawiles twardosc 0 a wychodzi wiecej to masz problem z urzadzeniem.

Instalator powiedział, ze twardość 0 nie jest dobra dla zdrowia i ustawił na 3 st niemieckie. I taka twardość mniej więcej jest.

neokuba22
16-12-2017, 13:23
Ustawione 3 a wychodzi ci 7 wiec tez nie jest ok, z tego co sie orientuje 0 lub 3 bedzie miało podobny efekt dla zdrowia, zalezy ile tej wody pijesz. Mi jak stacja szwankowala to juz przy 4 st fr mialem na wszystkim osad (mimo ze jest to woda bardzo miekka). Po to tez montowalem stacje aby sie go pozbyc, a na zupe czy do picia nie gotowanej zawsze mozna pobrac przed stacją lub podprowadzic do kuchni dodatkową linię.

wlw88
16-12-2017, 13:58
Koledzy i koleżanki,

borykam się z problemem jakości wody w domu. Dom mam nowy (mieszkamy mniej niż rok), podłączony do wodociągu (Poznań - Aquanet). W domu został zainstalowany refiner (zmiękczacz + aktywne złoże węglowe) Ecowater ERM 20CE+ i znajduje się on na głównym przyłączu za wodomierzem, więc cała woda w domu płynie przez niego. Problem jest z tą wodą z refinera taki, że 1) jest bardzo gorzka w smaku, na tyle, że nie nie da się jej pić bezpośrednio 2) pozostawia biały osad (zmywalny, ale uciążliwy) na zlewie, w zmywarce, na kabinie prysznicowej, na bateriach itd. 3) armatura w kolorze chromu ma tęczowe naloty (niezmywalne) 4) w odpływie liniowym kabiny prysznicowej (aluminiowe korytko) rosną kamyczki, dość miękkie i białe po rozkruszeniu (trochę jak kreda czy jak wapień).
Woda na wejściu ma podobno 19 stopni twardości (tak zmierzyła firma montująca) i na tyle jest nastawione urządzenie, zmiękczana jest do zera. Nastawa zawartości żelaza - 0.0 ppm. Przed refinerem jest filtr mechaniczny, dość szybko po wymianie robi się herbaciany ("niegroźne przebarwienia wody" jak to nazywa Aquanet, czyli pewnie rdza ze starych rur). Refiner regeneruje się dość często - powiedzmy średnio co 4 dni. Średnie dzienne użycie wody 450 litrów - 2 dorosłych 3 małych dzieci (duża wanna często w użytku) a jego wydajność to około 2000 litrów. Refiner działa już ponad rok (podłączony był wcześnie) i problem z wodą był cały czas ten sam, nie nastąpiło jakieś nagłe pogorszenie. Firma odpowiedzialna za montaż i serwis urządzenia "nie widzi problemu". Czy można jakoś zbadać wodę, aby ustalić czym jest zanieczyszczona czy też można np. od razu po objawach stwierdzić, że np. refiner jest wadliwy i za mocno "soli" wodę?

emigrus
16-12-2017, 14:38
O, w końcu ktoś z Ecowater co ja chciałem kupić. To ten nowy model z wifi? Tęczowe naloty to mi się kojarzy tylko z benzyną w wodzie lub podobnymi chemikaliami. Jak rosną kamyczki wapienne to chyba zmiękczacz nie radzi sobie z tą wodą? Może zbyt mało złoża, za mały kupiony zmiękczacz.

wlw88
16-12-2017, 15:36
Ja mam model ERM 20CE+ (złoże 20 litrów) a z tego co wiem, WiFi jest osobnym modułem, który można zamontować m. in. do mojego urządzenia (Hydrolink WiFi). Zważywszy, że soli sypię raz na pół roku, to nie potrzebuję WiFi za ponad 1000zł żeby sprawdzać na telefonie czy soli brakuje :P
Wydajność urządzenia nie powinna być problemem. Producent podaje wydajność przy 18 stopni niemieckich na poziomie 4700 litrów a u mnie jakby połowa tego (na protokole przeglądu po pierwszym roku mam wpisane 18 stopni właśnie)... A te kamyczki są nietypowe bo są miękkie, nie jest taki twardy kamień typowy dla twardej wody, a są one właśnie miękkie tak, że w palcach je można kruszyć i "rozsmarować". Jak kreda. Do tego nie pokrywają powierzchni tak jak kamień z twardej wody, a tworzą takie właśnie małe grudki dookoła odpływu.

Sąsiad ma Viesmanna (tylko zmiękczacz a nie refiner) i tam w środku też jest Ecowater (całe złoże).

EDIT
rzeczone kamyczki przy odpływie oraz po rozsmarowaniu palcem. Sól??? Lizać nie zamierzam...
https://drive.google.com/drive/folders/1vzXjKEG02PNjUCDlMbA9N6yCuTTjvNAz

emigrus
16-12-2017, 15:59
To chyba jeszcze stary model. Nowe to eVOLUTION. Musisz poczekać co napisze @qbek17, on tu ekspert od zmiękczaczy. Moim zdaniem tak nie powinno być. Gdzieś popełniasz jakiś błąd, albo sam zmiękczacz coś źle robi.

wildling
16-12-2017, 16:10
Z tych wymienionych tylko Basic ma solidną głowicę - reszta to chińczyki.

Oki, czyli radzisz kupić Aqua-Soft Basic 30? Czy jakieś jeszcze inne wchodzą w grę? Czy mógłbyś coś podrzucić w wymienionej kwocie 2500-3000?
Czytałam na forum, że polecasz konkretne głowice i złoża i inne części składowe, ale nie znalazłam firmy, która by tak składała.

neokuba22
16-12-2017, 17:29
Zważywszy, że soli sypię raz na pół roku ....]

ile tej soli sypiesz ze regeneracja jest co 4 dni a wystarcza na pol roku?

wlw88
16-12-2017, 19:33
ile tej soli sypiesz ze regeneracja jest co 4 dni a wystarcza na pol roku?
Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.

chester07
16-12-2017, 19:41
Ustawione 3 a wychodzi ci 7 wiec tez nie jest ok, z tego co sie orientuje 0 lub 3 bedzie miało podobny efekt dla zdrowia, zalezy ile tej wody pijesz. Mi jak stacja szwankowala to juz przy 4 st fr mialem na wszystkim osad (mimo ze jest to woda bardzo miekka). Po to tez montowalem stacje aby sie go pozbyc, a na zupe czy do picia nie gotowanej zawsze mozna pobrac przed stacją lub podprowadzic do kuchni dodatkową linię.

No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?

chester07
16-12-2017, 19:49
Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.

Ja przy tym samym modelu mam sól na poziomie 2 i informację, że starczy jej na 147 dni... Dzienne średnie zużycie to wg wskazań uzdatniacza 180l. Też mam osad: biały ale trudno zmywalny

neokuba22
16-12-2017, 20:12
No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?

Dokładnie tak, skrec mieszacz na 0, sprawdz czy zmiekcza do 0. Jesli tak to uzywaj takiej wody, obserwuj nalot i sprawdzaj czy przed samą regeneracja tez jest miekka, pamietaj ze w boilerze woda dluzszy czas sie wymienia na calkowicie miekka.

neokuba22
16-12-2017, 20:16
Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.

Cos mało tej soli idzie, moze jak sie zrobił MOST SOLNY to nie pobierało tyle co powinno

wlw88
16-12-2017, 20:39
Cos mało tej soli idzie, moze jak sie zrobił MOST SOLNY to nie pobierało tyle co powinno
Mogło tak być przez chwilę dopóki go nie rozbiłem, stąd mój wniosek żeby w przyszłości sypać mniej. Tym niemniej nie widzę w tym związku z objawami, woda nie jest twarda - przeciwnie, jest całkowicie miękka. Jednak problemy jak opisane powyżej, plus sucha skóra i włosy suche jak nieugotowany makaron krajanka.

neokuba22
16-12-2017, 21:05
Masz ustawione zmiekczanie do 0?

wlw88
16-12-2017, 21:49
Tak, tylko na bypassie się reguluje i zawsze jak serwis jest to sprawdza testerem chemicznym, wpisane mam na protokole 0 stopni.

neokuba22
17-12-2017, 08:22
To sprawdz sam ile woda ma stopni twardosci. Papier przyjmie wszystko.

qbek17
17-12-2017, 10:36
No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?
Zacząłeś od tego, że "zmiękczacz nie zmiękcza", a jak się okazuje sam go chcesz ustawić by zostawił trochę twardości...
Zacznij od ustawienia go na zerową twardość, odczekaj kilka dni (przy tak małym zużyciu wypłukanie twardej wody z instalacji może potrwać) i dopiero oceń działanie urządzenia.

qbek17
17-12-2017, 10:46
Problem jest z tą wodą z refinera taki, że 1) jest bardzo gorzka w smaku, na tyle, że nie nie da się jej pić bezpośrednio
O ile kojarzę to duża ilość sodu w wodzie może dawać gorzki posmak. Ale smak ogólnie jest bardzo względną sprawą i zależy od wielu czynników.


2) pozostawia biały osad (zmywalny, ale uciążliwy) na zlewie, w zmywarce, na kabinie prysznicowej, na bateriach itd.
To także może być sód... lub jakiś związek sodu.


3) armatura w kolorze chromu ma tęczowe naloty (niezmywalne)
Taki efekt może się pojawiać przy zbyt miękkiej wodzie (może być bardziej "agresywna" względem metali).


4) w odpływie liniowym kabiny prysznicowej (aluminiowe korytko) rosną kamyczki, dość miękkie i białe po rozkruszeniu (trochę jak kreda czy jak wapień).
Patrz pkt 2.


Woda na wejściu ma podobno 19 stopni twardości (tak zmierzyła firma montująca) i na tyle jest nastawione urządzenie, zmiękczana jest do zera.
Spróbowałbym przestawić twardość na trochę większą i poobserwował przez jakiś czas.
Woda to nie tylko twardość i żelazo. Tam jest mnóstwo pierwiastków, związków, które mogą reagować ze sobą i z powierzchniami... Zmiękczając usuwasz jedne związki, a dodajesz inne. Jest to zaburzenie równowagi chemicznej i czasami mogą się pojawiać także nieprzewidziane efekty :)

qbek17
17-12-2017, 10:53
Czytałam na forum, że polecasz konkretne głowice i złoża i inne części składowe, ale nie znalazłam firmy, która by tak składała.
Na pewno są takie firmy. Ale jeszcze nie znalazłem takiej, która by nie próbowała "przyoszczędzić" (przynajmniej czasami) na mniej świadomych klientach. Dlatego podaję jakie komponenty są istotne i z taką wiedzą można prawie z każdą firmą ustalić zakres ich oferty, a potem porównać ceny.
Aktualnie faktycznie model Basic jest chyba najbliższy temu co polecam bo ma dobrą głowicę (clack), dobre złoże (Lewatit), a (przynajmniej z relacji) zestaw zawiera bypass, zawór solankowy i wąż popłuczyn - więc praktycznie wszystkie potrzebne dodatki. Ale w ofercie mają też chińczyki na RXach czy BNT, pewnie też inne, tańsze złoża...

wlw88
17-12-2017, 13:11
O ile kojarzę to duża ilość sodu w wodzie może dawać gorzki posmak. Ale smak ogólnie jest bardzo względną sprawą i zależy od wielu czynników.
...
To także może być sód... lub jakiś związek sodu.
...
Taki efekt może się pojawiać przy zbyt miękkiej wodzie (może być bardziej "agresywna" względem metali).
...
Patrz pkt 2.
...
Spróbowałbym przestawić twardość na trochę większą i poobserwował przez jakiś czas.
Woda to nie tylko twardość i żelazo. Tam jest mnóstwo pierwiastków, związków, które mogą reagować ze sobą i z powierzchniami... Zmiękczając usuwasz jedne związki, a dodajesz inne. Jest to zaburzenie równowagi chemicznej i czasami mogą się pojawiać także nieprzewidziane efekty :)

No ale zmiękczenie wody z 18 stopni niemieckich do zera nie powinno chyba dodawać do wody tyle sodu, żeby w odpływie powstawały złogi soli a smak był tak gorzki, że nie da się pić wody bezp. z kranu? Czy przyczyną może być wada urządzenia i niedostateczne płukanie złoża wodą po fazie płukania w przeciwprądzie? Czy może wręcz urządzenie "przecieka" solankę do wody uzdatnionej, stąd o połowę mniejsza wydajność złoża niż deklarowana?

chester07
17-12-2017, 16:50
Zacząłeś od tego, że "zmiękczacz nie zmiękcza", a jak się okazuje sam go chcesz ustawić by zostawił trochę twardości...
Zacznij od ustawienia go na zerową twardość, odczekaj kilka dni (przy tak małym zużyciu wypłukanie twardej wody z instalacji może potrwać) i dopiero oceń działanie urządzenia.

Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...

wlw88
17-12-2017, 18:33
Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...
No to tak jak u mnie. Woda z wodociągu po przepuszczeniu przez refiner nie nadaje się do picia i do mycia też średnio. Fajnie, że nie ma chloru w niej, ale cała reszta to masakra.

emigrus
17-12-2017, 20:48
Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.

wlw88
17-12-2017, 21:27
Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.
To chyba bardziej w kontekście odżelaziaczy/odmanganiaczy i tym podobnych. W przypadku refinera - zmiękczacz i węgiel - u mnie węgiel działa bardzo dobrze, po chlorze nie ma śladu, tylko ze zmiękczaniem coś nie styka, nie wiem czy to nastawy urządzenia (długość cykli regeneracji) czy usterka czy co.

qbek17
17-12-2017, 23:22
No ale zmiękczenie wody z 18 stopni niemieckich do zera nie powinno chyba dodawać do wody tyle sodu, żeby w odpływie powstawały złogi soli a smak był tak gorzki, że nie da się pić wody bezp. z kranu?
A ile sodu masz w wodzie przed zmiękczeniem?
Złogi nie muszą być solą... jak pisałem - woda zawiera wiele związków i zmiana równowagi może powodować takie zjawiska.


Czy przyczyną może być wada urządzenia i niedostateczne płukanie złoża wodą po fazie płukania w przeciwprądzie? Czy może wręcz urządzenie "przecieka" solankę do wody uzdatnionej, stąd o połowę mniejsza wydajność złoża niż deklarowana?
To co widzisz to nie sól ze zmiękczacza tylko "coś" z wody.

qbek17
17-12-2017, 23:26
Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...
Jeszcze raz... woda zmiękczona to nie woda destylowana czy demineralizowana. Woda zmiękczona może tworzyć osady, ale nie będą to osady nazywane kamieniem.
Będąc użytkownikiem wodociągu masz zagwarantowane parametry wody (na wejściu do wodociągu) zgodne z Rozporządzeniem. Możesz wykonać badania wody na "swoim końcu rury", ale na 99,99% nic z nich nie wyniknie.

qbek17
17-12-2017, 23:32
No to tak jak u mnie. Woda z wodociągu po przepuszczeniu przez refiner nie nadaje się do picia i do mycia też średnio. Fajnie, że nie ma chloru w niej, ale cała reszta to masakra.
Taka mieszanka (węgiel+zmiękczacz) ma swoje plusy, ale ma też minusy. Węgiel ma swoją pojemność, po wyczerpaniu której powinno się go wymienić. Żywica zmiękczająca ma dużo dłuższą żywotność. W przypadku ich połączenia nie sądzę aby ktoś się bawił w wymianę tylko części złoża... a taki wyczerpany węgiel może być np. siedliskiem różnych żyjątek (które pewnie mogą też zmieniać smak wody).
PS. Chlor w wodzie to nie przekleństwo (owszem - jego nadmiar może być uciążliwy) ale obrona przed skażeniem ;)

qbek17
17-12-2017, 23:34
Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.


To chyba bardziej w kontekście odżelaziaczy/odmanganiaczy i tym podobnych...

To nie tak, że zawsze te złoża są "badziewiem". To zależy od konkretnej sytuacji. Nie nadają się do usuwania dużych ilości żelaza/manganu, ale jeśli ktoś ma niewielkie przekroczenia kilku parametrów to mogą być idealnym rozwiązaniem.

Louis_muniek
18-12-2017, 07:52
Instalator powiedział, ze twardość 0 nie jest dobra dla zdrowia i ustawił na 3 st niemieckie. I taka twardość mniej więcej jest.

Czy 3 st czy 0, uwierz mi naprawdę nie robi już różnicy.

Pozdrawiam

Louis_muniek
18-12-2017, 07:56
Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.

Nieprawda, zależy do czego potrzebujesz urządzenia. Złoża wielofunkcyjne usuwają więcej niż 1 problem wody, ale powinny być dobierane do parametrów wody z głową. Jeśli urządzenie będzie pracować w górnych granicach normatywnych złoże będzie szybciej wymagać wymiany. Żywotność takiego złoża w dobrze dobranym urządzeniu to około 7 - 8 lat.

Pozdrawiam

Louis_muniek
18-12-2017, 08:03
A ile sodu masz w wodzie przed zmiękczeniem?
Złogi nie muszą być solą... jak pisałem - woda zawiera wiele związków i zmiana równowagi może powodować takie zjawiska.


To co widzisz to nie sól ze zmiękczacza tylko "coś" z wody.

Sprawdź jeszcze przewodność. Pamiętaj zmiękczacz z wody niczego nie usuwa tylko wymienia jedne jony na drugie. Czasem z takim problemem mierzą się właściciele stacji myjących samochody. Mimo iż woda jest zmiękczona na aucie po myci są białe smugi - jest to wynik dużej przewodności.

Pozdrawiam

qbek17
18-12-2017, 09:22
Sprawdź jeszcze przewodność. Pamiętaj zmiękczacz z wody niczego nie usuwa tylko wymienia jedne jony na drugie. Czasem z takim problemem mierzą się właściciele stacji myjących samochody. Mimo iż woda jest zmiękczona na aucie po myci są białe smugi - jest to wynik dużej przewodności.

Pozdrawiam
Osady to nie "wynik przewodnosci". Przewodnosc to tylko parametr okreslajacy posrednio czy w wodzie jest duzo czy malo jonów.

Louis_muniek
18-12-2017, 09:39
Osady to nie "wynik przewodnosci". Przewodnosc to tylko parametr okreslajacy posrednio czy w wodzie jest duzo czy malo jonów.

Wiem co to jest przewodność. I tak jak pisałem wcześniej zmiękczacz niczego nie usuwa, tylko wymienia jedne jony na drugie. I w pełni pootrzymuję to co napisałem.

Pozdrawiam

qbek17
18-12-2017, 10:42
Wiem co to jest przewodność.
Skoro wiesz to po co wprowadzasz w błąd?


I tak jak pisałem wcześniej zmiękczacz niczego nie usuwa, tylko wymienia jedne jony na drugie.
Nikt tego nie kwestionuje ;) Chociaż można się czepiać, że jednak "usuwa z wody jedne jony, a dodaje drugie"

jan72
22-12-2017, 13:48
Witam Prosze o doradztwo w wyborze odzelaziacza do moich wynikow badan: ph-7,1;metnosc-31,7;jon amonowy-2,2;azotany-4;zelazo-8890!!!,mangan-664!,wapno i magnez-208-twardosc 12,1dH;utlenialnosc-3,7,wszystkie bakterie 0 studnia na glebokosci 35m,zbiornik przeponowy 50 l,scieki odprowadzane do oczyszczalni biologicznej,zuzycie wody ok.4-5m3 pytanie zasadnicze-odzelaziacz+system multifunkcyjny zeby usunac amoniak czy np.sam odzelaziacz Clack Pallas Air P1354 lub CLACK1054 EcoMix by wystarczyl,wydajnosc pompy 4m/h,przed glowica bedzie filtr wstepnego oczyszczania

qbek17
23-12-2017, 11:50
Witam Prosze o doradztwo w wyborze odzelaziacza do moich wynikow badan: ph-7,1;metnosc-31,7;jon amonowy-2,2;azotany-4;zelazo-8890!!!,mangan-664!,wapno i magnez-208-twardosc 12,1dH;utlenialnosc-3,7,wszystkie bakterie 0 studnia na glebokosci 35m,zbiornik przeponowy 50 l,scieki odprowadzane do oczyszczalni biologicznej,zuzycie wody ok.4-5m3 pytanie zasadnicze-odzelaziacz+system multifunkcyjny zeby usunac amoniak czy np.sam odzelaziacz Clack Pallas Air P1354 lub CLACK1054 EcoMix by wystarczyl,wydajnosc pompy 4m/h,przed glowica bedzie filtr wstepnego oczyszczania
Na 9 mg/l żelaza raczej nie polecam jednostopniowej filtracji na złożach wielofunkcyjnych. Prędzej coś w stylu mniejszego odżelaziacza i za nim, jako drugi stopień, filtr wielofunkcyjny na doczyszczenie żelaza, manganu, jonu amonowego i twardość.
Wybór odżelaziacza zależy od tego czy chcesz wymieniać hydrofor czy pozostać przy malutkim przeponowym?
Ścieki z odżelaziacza możesz puścić np do studni chłonnej ale już te z drugiego stopnia powinny iść na oczyszczalnię.
Jeśli koniecznie chcesz dać filtr wstępny przed odżelaziaczem to upewnij się, że ma on wystarczającą wydajność (wymaganą w czasie płukania odżelaziacza) i to nie w stanie "czystym" ale nawet jak się trochę przybrudzi.

jan72
23-12-2017, 17:18
Jesli chodzi o odzelaziacz to z mniejszych wybralem Clack Pallas Air P1248 a jako drugi system multifunkcyjny Blue Soft RX17/EM,wiem ze to chinczyk ale niestety troche ogranicza mnie kasa a nic innego w przedziale 1500-2000 nie moge znalezc,filtr dyskowy azud -6m3 na godzine to duzy,co do hydrofora chcialbym juz zostac na tym malym ale scieki myslalem puscic z obu do oczyszczalni,co sadzisz o takim rozwiazaniu?z gory dziekuje za podpowiedz

KLARSAN
27-12-2017, 12:58
Witam Prosze o doradztwo w wyborze odzelaziacza do moich wynikow badan: ph-7,1;metnosc-31,7;jon amonowy-2,2;azotany-4;zelazo-8890!!!,mangan-664!,wapno i magnez-208-twardosc 12,1dH;utlenialnosc-3,7,wszystkie bakterie 0 studnia na glebokosci 35m,zbiornik przeponowy 50 l,scieki odprowadzane do oczyszczalni biologicznej,zuzycie wody ok.4-5m3 pytanie zasadnicze-odzelaziacz+system multifunkcyjny zeby usunac amoniak czy np.sam odzelaziacz Clack Pallas Air P1354 lub CLACK1054 EcoMix by wystarczyl,wydajnosc pompy 4m/h,przed glowica bedzie filtr wstepnego oczyszczania

Dla takiej wody zastosował bym na pewno dwa stopnie filtracji: odżelaziacz + drugie stopień doczyszczający w postaci urządzenia wielofunkcyjnego.
Jednak dla poprawnego doboru stacji uzdatniania wody oddałbym wodę na testy do laboratorium.
Konkretną propozycję prześlemy w wiadomości prywatnej.

qbek17
27-12-2017, 23:13
Jesli chodzi o odzelaziacz to z mniejszych wybralem Clack Pallas Air P1248 a jako drugi system multifunkcyjny Blue Soft RX17/EM,wiem ze to chinczyk ale niestety troche ogranicza mnie kasa a nic innego w przedziale 1500-2000 nie moge znalezc,filtr dyskowy azud -6m3 na godzine to duzy,co do hydrofora chcialbym juz zostac na tym malym ale scieki myslalem puscic z obu do oczyszczalni,co sadzisz o takim rozwiazaniu?z gory dziekuje za podpowiedz
Odżelaziacz ma dobrą głowicę i w sumie może to być dobry wybór, ale nie wiadomo jakie jest w nim złoże (ani ile go jest) - a to dosyć istotny parametr.
Ten drugi stopień to kiepski wybór. Pomijając już kiepską jakość głowicy to przy tak małej ilości złoża może uda się usunąć twardość, ale na amoniak, żelazo czy mangan to już bym nie liczył. Tym bardziej, że woda będzie napowietrzona po odżelaziaczu, co może trochę utrudniać działanie żywicy jonowymiennej.
Filtr wstępny powinien wystarczyć.
Ścieki z płukania odżelaziacza możesz puścić do oczyszczalni - to nie jest problem. W końcu to praktycznie czysta woda, tylko z dużą zawartością żelaza i manganu. To tylko kwestia wydajności oczyszczalni - przy zużyciu wody na poziomie 5 m3 na miesiąc, wody płuczącej odżelaziacz będzie dodatkowe 2-3 m3. Jeśli oczyszczalnia jest dobrana na taki przepływ to nie ma problemu.

Doze
29-12-2017, 08:51
Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...

Tylko pamiętaj, że

"W Polsce zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia , twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi musi zawierać się w przedziale 60 – 500 mg CaCO 3 /l "

Ale ja bardziej bym się na magnezie skupił - przyswajalność.

Warto też pamiętać, że bardzo miękka woda rozpuszcza miedz, a tym samym wzbogaca wodę o ten toksyczny pierwiastek. Dodatkowo 0dH może spowodować korozję pojedynczych elementów w różnych modelach zmywarek/pralek. We wszystkim trzeba zachować umiar. U mnie aktualnie leci woda miękka - 8dH i jest super. Teraz osad z kranów/wylewek można zmywać wilgotną szmatką. Nie ma kamienia :) Może nawet zwiększę do 10dH - to dalej będzie woda miękka.

Jastrząb
29-12-2017, 11:21
Tylko pamiętaj, że

"W Polsce zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia , twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi musi zawierać się w przedziale 60 – 500 mg CaCO 3 /l "

Ale ja bardziej bym się na magnezie skupił - przyswajalność.

Warto też pamiętać, że bardzo miękka woda rozpuszcza miedz, a tym samym wzbogaca wodę o ten toksyczny pierwiastek. Dodatkowo 0dH może spowodować korozję pojedynczych elementów w różnych modelach zmywarek/pralek. We wszystkim trzeba zachować umiar. U mnie aktualnie leci woda miękka - 8dH i jest super. Teraz osad z kranów/wylewek można zmywać wilgotną szmatką. Nie ma kamienia :) Może nawet zwiększę do 10dH - to dalej będzie woda miękka.

Tylko nie gotuj tej miekkiej wody. Bo sie Ca i Mg wytrąca i wpadniesz pod ministerialna norme. I klops. Czyli zadnej zupki, cherbatek, tylko zimna z kranu!
Po za tym pijac wode 8dH dostarczas sobie kilku-kilkunastu mg Magnezu. A zalecane dzienne spozycie to cos kolo 400mg. Nie tedy droga. Chyba ze pijesz wiadrami.

P.S. Po co kupowałeś zmiekczacz skoro wody nie zmiekczasz? Brzmi jak kasa w błoto :-/

W instalacji miedzianej, nawet twarda woda stojaca przez noc w rurach da Ci po odkreceniu kranu przekroczone normy.

qbek17
29-12-2017, 13:02
"W Polsce zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia , twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi musi zawierać się w przedziale 60 – 500 mg CaCO 3 /l "
A jeśli twardość nie zawiera się w tych granicach to "nie możesz nazwać tej wody wodą pitną" i tyle.


Warto też pamiętać, że bardzo miękka woda rozpuszcza miedz, a tym samym wzbogaca wodę o ten toksyczny pierwiastek.
To nie jest takie proste.
Każda woda rozpuszcza różne substancje. Od składu wody (nie tylko twardości) zależy tempo tych reakcji. Akurat tak się składa, że niska twardość wpływa na zwiększenie korozyjności wody, ale nie jest to warunek wystarczający. Czyli nie zawsze samo zmiękczenie wody wystarczy aby woda była korozyjna (musi być spełniony szereg innych warunków).


Dodatkowo 0dH może spowodować korozję pojedynczych elementów w różnych modelach zmywarek/pralek.
Jakich elementów? Praktycznie każda zmywarka ma wbudowany malutki zmiękczacz (to do jego regeneracji wsypuje się sól do zmywarek) i do mycia naczyń używana jest woda zmiękczona.

U mnie aktualnie leci woda miękka - 8dH i jest super. Teraz osad z kranów/wylewek można zmywać wilgotną szmatką. Nie ma kamienia :) Może nawet zwiększę do 10dH - to dalej będzie woda miękka.
To nadal będzie woda miękka według skali i nazewnictwa. Ale to nie będzie woda miękka (tak bezwzględnie) bo nadal zawiera twardość. To że akurat Twoja woda ma taki zestaw parametrów, że kamień się nie wytrąca przy takiej jego ilości, nikomu nie gwarantuje podobnego efektu. Wiele osób, mając wodę "oficjalnie miękką", narzeka na duże ilości kamienia... Każda woda jest inna.

Doze
29-12-2017, 21:58
Jastrząb o marnowaniu pieniędzy możesz poczytać w poście #10014 - tam masz mój punkt widzenia na tą kwestię. Jeżeli uważasz, że zmiękczanie wody o 12dH, czyli z 20dH do 8dH jest "nie zmiękczaniem wody" to mamy tutaj błąd logiczny. Kolejnym problemem jest zakładanie, że cały Mg musimy przyjąć z wodą. Rzucanie jakiś norm Mg bez ustalenia wieku, płci, ruchu oraz stanu zdrowotnego to też partyzantka. Z drugiej strony, czy znasz powiedzenie "ziarnko do ziarnka"? Oczywiście woda nie jest głównym źródłem magnezu. Warto też kalkulować ilość sodu, szczególnie jak się bierze pod uwagę nie tylko ludzi, ale też inne istoty, które są bardzo wrażliwe na sód, co w moim przypadku zachodzi.


qbek17 chodzi mi o pojedyncze elementy pralek/zmywarek, które właśnie będą podatne na taką miękką wodę i korozję. Z tego co słyszałem w niektórych modelach zachodzi takie zjawisko/są takie części. Jeśli nie jest to problem dla Ciebie, to napisz co wpływa na to, że bardzo miękka woda jest korozyjna.

Jastrząb
30-12-2017, 09:40
Jastrząb o marnowaniu pieniędzy możesz poczytać w poście #10014 - tam masz mój punkt widzenia na tą kwestię. Jeżeli uważasz, że zmiękczanie wody o 12dH, czyli z 20dH do 8dH jest "nie zmiękczaniem wody" to mamy tutaj błąd logiczny. Kolejnym problemem jest zakładanie, że cały Mg musimy przyjąć z wodą. Rzucanie jakiś norm Mg bez ustalenia wieku, płci, ruchu oraz stanu zdrowotnego to też partyzantka. Z drugiej strony, czy znasz powiedzenie "ziarnko do ziarnka"? Oczywiście woda nie jest głównym źródłem magnezu. Warto też kalkulować ilość sodu, szczególnie jak się bierze pod uwagę nie tylko ludzi, ale też inne istoty, które są bardzo wrażliwe na sód, co w moim przypadku zachodzi.


qbek17 chodzi mi o pojedyncze elementy pralek/zmywarek, które właśnie będą podatne na taką miękką wodę i korozję. Z tego co słyszałem w niektórych modelach zachodzi takie zjawisko/są takie części. Jeśli nie jest to problem dla Ciebie, to napisz co wpływa na to, że bardzo miękka woda jest korozyjna.

A co ma płeć ruch i stan zdrowia do rzeczu, skoro z wody można przyjąć MAKSYMALNIE pare procent dziennego zapotrzebowania. Uwżasz że zrobi róznice czy to jest 5% czy 10% Jak nie dostarczysz tego magnezu z zywonosci to Ci to częsciowe zmiękczenie nic nie pomoże.
Sodem się przejmować? Liczyłem dla siebie, zmiękczenie o 12dH. 2 kromki typowego chleba zawieraja tyle sodu co....wiadro wody. Jak wypijesz 2litry takiej wody (nieprzegotowanej!) to tak jakbyś zjadł nie wiem, 2 plasterki żóltego sera na przykład. Mniej wiecej taka skala "problemu".

Qbek CI napisał. Zmywarka i tak działą na wodzie zmiękczonej do 0 przez jej wewnętrzny zmiękczacz. Zmywarki maja zbiornik z żywicą jonowymienna. Mały ale mają. Starasz sięchronić zmywarke a to i tak nic nie daje.

qbek17
30-12-2017, 10:49
qbek17 chodzi mi o pojedyncze elementy pralek/zmywarek, które właśnie będą podatne na taką miękką wodę i korozję. Z tego co słyszałem w niektórych modelach zachodzi takie zjawisko/są takie części.
Z mojego doświadczenia z producentami tych urządzeń (pralek, zmywarek) wynika, że nie ma takich elementów.


Jeśli nie jest to problem dla Ciebie, to napisz co wpływa na to, że bardzo miękka woda jest korozyjna.
Istotne jest pH oraz ilość dwutlenku węgla - a tego raczej nikt w domowych warunkach nie bada.
Polecam artykuł:
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=58

przemo1
30-12-2017, 11:35
Z mojego doświadczenia z producentami tych urządzeń (pralek, zmywarek) wynika, że nie ma takich elementów.


Istotne jest pH oraz ilość dwutlenku węgla - a tego raczej nikt w domowych warunkach nie bada.
Polecam artykuł:
http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=58

Bada - jeśli jest trochę bardziej "świadomym" akwarystą :)

qbek17
30-12-2017, 12:56
Bada - jeśli jest trochę bardziej "świadomym" akwarystą :)
OK. Jeśli jest akwarystą to co innego ;)

Pankiew
03-01-2018, 15:40
Cześć.
A ja mam pytanie o stację viessmana, aquamix-n.
Użytkuje ktoś taka?
Ja mam taką zamontowana od września. Powodem jej montażu była studnia która jest zażelaziona i zamanganiona. Śmierdzi woda zgnilym jajem.
Po montażu było wszystko ok. Hydraulik ustawił i działało gdzieś do listopada. Od tego momentu zaczęły się problemy. Woda często stoi w stacji. Powinno być podobno około poziomu 10 cm od dna, a ja mam sporo wyżej. Do tego ostatnio zaczęła woda pachnieć jajem.
Hydraulik sprawdzał i w sumie nie wie czemu tak się dzieje, mówi że pierwszy raz taka sytuacje ma.
Macie z takim tematem doświadczenie i moglibyście jakoś mi doradzić co z tym tematem robić?

qbek17
03-01-2018, 17:27
Cześć.
A ja mam pytanie o stację viessmana, aquamix-n.
Użytkuje ktoś taka?
Ja mam taką zamontowana od września. Powodem jej montażu była studnia która jest zażelaziona i zamanganiona. Śmierdzi woda zgnilym jajem.
Po montażu było wszystko ok. Hydraulik ustawił i działało gdzieś do listopada. Od tego momentu zaczęły się problemy. Woda często stoi w stacji. Powinno być podobno około poziomu 10 cm od dna, a ja mam sporo wyżej. Do tego ostatnio zaczęła woda pachnieć jajem.
Hydraulik sprawdzał i w sumie nie wie czemu tak się dzieje, mówi że pierwszy raz taka sytuacje ma.
Macie z takim tematem doświadczenie i moglibyście jakoś mi doradzić co z tym tematem robić?
Problemem jest zły dobór urządzenia. Aquamix-n nie usuwa siarkowodoru (zapach zgniłych jaj). Jakie były poziomy żelaza i manganu? Jakie pH wody? Zakładam, że nie masz napowietrzania ani zbiornika hydroforowego z poduszką powietrzną?
Woda stojąca w zbiorniku soli to nic niezwykłego, o ile jest ona nadal pobierana w czasie regeneracji.

stoppaleniu
03-01-2018, 18:58
Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

Witam. Mam następujące pytanie. Zamontowałem dziś zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS30 i nie jestem pewien, w którym miejscu wsypuje się sól? W instrukcji jest to dość niejasne. Jest wąska tuba z doprowadzonym wężykiem od głowicy oraz powierzchnia pomiędzy tą tubą i butlą z żywicą czyli tak jakby całe pudło, w którym znajduje się zmiękczacz.

qbek17
03-01-2018, 19:06
Witam. Mam następujące pytanie. Zamontowałem dziś zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS30 i nie jestem pewien, w którym miejscu wsypuje się sól? W instrukcji jest to dość niejasne. Jest wąska tuba z doprowadzonym wężykiem od głowicy oraz powierzchnia pomiędzy tą tubą i butlą z żywicą czyli tak jakby całe pudło, w którym znajduje się zmiękczacz.
Wsypujesz w to "pudło". Do "wąskiej tuby" nigdy nie wsypuj soli - tam powinien być zawór solankowy (pływak).

stoppaleniu
03-01-2018, 19:09
Wsypujesz w to "pudło". Do "wąskiej tuby" nigdy nie wsypuj soli - tam powinien być zawór solankowy (pływak).

A w jaki sposób zbiornik solankowy pobiera sól z tego dużego pudła? Bo zaglądając do środka nie ma tam żadnego wejścia do tej tuby, żeby sól pobrało z pudła. A pojemność dużej komory jest na tyle duża, że aby nasypać tak jak pisze w instrukcji pomiędzy 1/3 a 2/3 soli to około 50 kg trzeba wsypać

Pankiew
03-01-2018, 22:05
https://zapodaj.net/ac87701704193.gif.html
To wynik mojego badania.
Zbiornik hydroforowy mam, bo wodę mam ze studni głębinowej. Ale niby powinien być z membrana. Hydraulik dzwonił z tym do serwisu i do mnie oddzwaniał jak już napisałem post. Tam mówili , żeby zwiększyć ciśnienie na tyle, by hydrofor załączał się przy 2,5 bara. No i niby ich stacja powinna usunąć to co nie dobre z wody. Przez jakiś czas była bajka. A napowietrzenie, to chodzi o studnie? Jeżeli tak, to nie ma napowietrzenia.
No a stojącej wody nie powinno być aż tyle. Na początku jak sól sypałem na 4 poziom to woda stała na 1.
Teraz jak przyjeżdżam to wody często jest więcej jak soli. Ostatnio nasypałem na 4, po tygodniu przyjechałem i wody miałem już na 4 a soli 3.
Hydraulik sprawdzał w jakim czasie wodę dopompowuje, to 10 minut napełnił wiaderko. Jak spuszczał to w 1,30h spuścił 1/3.
No a teraz, jak wiem, że nie jest ta stacja odpowiednia do tego celu, to będzie mnie to denerwować. Postaram sie ściągnąć ich serwis (Viessmana) i niech coś robią. Skoro tak dobrali to albo niech robią żeby działało, albo niech zabierają i dają coś innego.
A w razie czego co można robić by naprawić wodę>

stoppaleniu
04-01-2018, 12:30
Witam. Mam pytanie odnośnie odwróconej osmozy. Chcę ją zamontować ze względu na przekroczoną normę chlorków w wodzie i to prawie trzykrotnie. Posiadam w swojej instalacji filtry sznurkowe 5 mikronów i 1 mikron, następnie lampę UV, centralny zmiękczacz wody i filtr węglowy. Czy da się jakoś dołożyć tylko np 3 filtry pod zlew czy muszę i tak założyć pełny system filtracji?

qbek17
04-01-2018, 14:28
A w jaki sposób zbiornik solankowy pobiera sól z tego dużego pudła? Bo zaglądając do środka nie ma tam żadnego wejścia do tej tuby, żeby sól pobrało z pudła. A pojemność dużej komory jest na tyle duża, że aby nasypać tak jak pisze w instrukcji pomiędzy 1/3 a 2/3 soli to około 50 kg trzeba wsypać
W tubie są nacięcia przez które przepływa solanka, ale tabletki soli mają zostać na zewnątrz.

qbek17
04-01-2018, 14:31
Witam. Mam pytanie odnośnie odwróconej osmozy. Chcę ją zamontować ze względu na przekroczoną normę chlorków w wodzie i to prawie trzykrotnie. Posiadam w swojej instalacji filtry sznurkowe 5 mikronów i 1 mikron, następnie lampę UV, centralny zmiękczacz wody i filtr węglowy. Czy da się jakoś dołożyć tylko np 3 filtry pod zlew czy muszę i tak założyć pełny system filtracji?
Trochę kiepska kolejność. Lampa UV powinna być za zmiękczaczem bo inaczej kamień będzie się na niej osadzał (na rurze osłonowej, która się nagrzewa) i zmniejszał jej skuteczność.
Poza tym masz bardzo dokładne filtry - po co 1 um na wejściu do instalacji? Nie masz problemów z ciśnieniem?

W kwestii osmozy możesz dołożyć tylko membranę i filtry liniowe (mineralizator, węgiel), ale sugerowałbym przenieść też ten wkład 1 um tuż przed membranę.
Kosztowo chyba najprościej będzie kupić normalny zestaw i nie wkładać filtrów wstępnych.

qbek17
04-01-2018, 14:39
https://zapodaj.net/ac87701704193.gif.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fzapodaj.net%2Fac8 7701704193.gif.html)
To wynik mojego badania.
Na tych wynikach nic nie ma... gdzie pH? gdzie żelazo? gdzie twardość? itd...


Zbiornik hydroforowy mam, bo wodę mam ze studni głębinowej. Ale niby powinien być z membrana.
I tak i nie... dla filtra dobry jest z membraną, ale ponieważ filtr jest źle dobrany to i hydrofor nie ten :) Tzn nie musi być koniecznie przeponowy - ale to by ułatwiało usunięcie zapachu.


Hydraulik dzwonił z tym do serwisu i do mnie oddzwaniał jak już napisałem post. Tam mówili , żeby zwiększyć ciśnienie na tyle, by hydrofor załączał się przy 2,5 bara. No i niby ich stacja powinna usunąć to co nie dobre z wody.
Ciśnienie nic tu nie pomoże. To kwestia złoża, które po prostu nie rusza tego typu zanieczyszczeń.


No a stojącej wody nie powinno być aż tyle. Na początku jak sól sypałem na 4 poziom to woda stała na 1.
Teraz jak przyjeżdżam to wody często jest więcej jak soli. Ostatnio nasypałem na 4, po tygodniu przyjechałem i wody miałem już na 4 a soli 3.
Hydraulik sprawdzał w jakim czasie wodę dopompowuje, to 10 minut napełnił wiaderko. Jak spuszczał to w 1,30h spuścił 1/3.
Nie wiem czy dobrze rozumiem to co napisałeś, ale nie brzmi to prawidłowo. Ja bym ściągał ich serwis i niech to sprawdzą (możliwe, że masz jakiś problem mechaniczny).


A w razie czego co można robić by naprawić wodę>
To zależy co w tej wodzie jest... a te wyniki nic nie mówią. Skąd wiesz, że w ogóle filtr działa jak nie masz badań wody surowej? Zacznij od tego (badania) i wtedy można coś myśleć.

stoppaleniu
06-01-2018, 09:21
Trochę kiepska kolejność. Lampa UV powinna być za zmiękczaczem bo inaczej kamień będzie się na niej osadzał (na rurze osłonowej, która się nagrzewa) i zmniejszał jej skuteczność.
Poza tym masz bardzo dokładne filtry - po co 1 um na wejściu do instalacji? Nie masz problemów z ciśnieniem?

W kwestii osmozy możesz dołożyć tylko membranę i filtry liniowe (mineralizator, węgiel), ale sugerowałbym przenieść też ten wkład 1 um tuż przed membranę.
Kosztowo chyba najprościej będzie kupić normalny zestaw i nie wkładać filtrów wstępnych.

Lampa w instalacji była założona już z pół roku temu. Teraz dołożyłem zmiękczacz, ponieważ woda była twarda. Filtry na wejściu musiały być do 1 um ponieważ inaczej lampa nie da rady wybić wszystkich bakterii. Hydraulik doradził mi zamontowane zmiękczacza za lampą, ponieważ bakterie coli zakażą żywicę i pomimo, iz później lampa je zlikwiduje, to nie jest to dobre dla zmiękczacza, a ile w tym prawdy to nie wiem.

qbek17
06-01-2018, 19:29
Filtry na wejściu musiały być do 1 um ponieważ inaczej lampa nie da rady wybić wszystkich bakterii.
Ciekawa teoria, chociaż słyszę ją pierwszy raz...


Hydraulik doradził mi zamontowane zmiękczacza za lampą, ponieważ bakterie coli zakażą żywicę i pomimo, iz później lampa je zlikwiduje, to nie jest to dobre dla zmiękczacza, a ile w tym prawdy to nie wiem.

Po pierwsze - czy masz bakterie w wodzie surowej? Ile ich jest? Czy robiłeś dezynfekcję studni po jej wykonaniu?

Zmiękczaczowi to większej różnicy nie zrobi, ale oczywiście lepiej nie mieć takiego siedliska bakterii. Jest jeszcze kwestia tego czy bakterie w ogóle mogą się rozwijać w warunkach zmiękczacza?
Lampa likwiduje (jej nominalna skuteczność to tylko 99%) tylko te bakterie na które świeci... a jak rura osłonowa jest zabrudzona osadami z kamienia to przepuszcza coraz mniej światła więc spada jej skuteczność. Jak przez lampę przejdzie kilka bakterii to masz szanse, że zaczną się rozwijać w dalszej instalacji.
To nie jest jakaś tragedia, ale trzeba czyścić rurę osłonową.

zybi731
07-01-2018, 18:23
Witam.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.
Woda pochodzi ze studni wierconej i podawana jest do domu przez pompę głębinową.
Do tej pory woda używana była do podlewania ogrodu, ale myślę o jej zastosowaniu w domu.
Pobór wody ok. 1 m3/dobę. Zainstalowany zbiornik hydroforowy przeponowy o poj. 300 litrów.
Zleciłem analizę wody, oto wyniki:
Azotany <0,89 mg/l
Azotyny <0,066 mg/l
Barwa <5 mg/l
Jon amonowy 1,7 mg/l
Mangan 0,32 mg/l
Mętność 44
OWO 2,4 mg/l
ph 7,8
Twardość ogólna 236 mg/l
Żelazo 3,52 mg/l.
Będę wdzięczny za pomoc.

KLARSAN
08-01-2018, 08:57
Witam.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.
Woda pochodzi ze studni wierconej i podawana jest do domu przez pompę głębinową.
Do tej pory woda używana była do podlewania ogrodu, ale myślę o jej zastosowaniu w domu.
Pobór wody ok. 1 m3/dobę. Zainstalowany zbiornik hydroforowy przeponowy o poj. 300 litrów.
Zleciłem analizę wody, oto wyniki:
Azotany <0,89 mg/l
Azotyny <0,066 mg/l
Barwa <5 mg/l
Jon amonowy 1,7 mg/l
Mangan 0,32 mg/l
Mętność 44
OWO 2,4 mg/l
ph 7,8
Twardość ogólna 236 mg/l
Żelazo 3,52 mg/l.
Będę wdzięczny za pomoc.

Proces odżelaziania i odmanganiania wody wymaga zbiornika hydroforowego bezprzeponowego najlepiej też o pojemności 300 litrów.
Czy woda posiada nieprzyjemny zapach ? Konkretną propozycję prześlemy Panu w wiadomości prywatnej.

qbek17
08-01-2018, 11:15
Witam.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.
Woda pochodzi ze studni wierconej i podawana jest do domu przez pompę głębinową.
Do tej pory woda używana była do podlewania ogrodu, ale myślę o jej zastosowaniu w domu.
Pobór wody ok. 1 m3/dobę. Zainstalowany zbiornik hydroforowy przeponowy o poj. 300 litrów.
Zleciłem analizę wody, oto wyniki:
Azotany <0,89 mg/l
Azotyny <0,066 mg/l
Barwa <5 mg/l
Jon amonowy 1,7 mg/l
Mangan 0,32 mg/l
Mętność 44
OWO 2,4 mg/l
ph 7,8
Twardość ogólna 236 mg/l
Żelazo 3,52 mg/l.
Będę wdzięczny za pomoc.
Jeśli chcesz wodę tylko doprowadzić do "normy" to potrzebujesz solidnego odżelaziacza (i najlepiej napowietrzania).Masz też przekroczony jon amonowy -proponowałbym jako drugi stopień dać filtr wielofunkcyjny (ze złożem np. CR100 albo AquaMulti).

hajnel
08-01-2018, 21:32
Co polecacie pod zlew do kuchni, zamiast wody butelkowej? Woda wodociągowa, niezbyt twarda...

KLARSAN
09-01-2018, 16:31
Co polecacie pod zlew do kuchni, zamiast wody butelkowej? Woda wodociągowa, niezbyt twarda...

Wstępną propozycję przesłaliśmy w wiadomości prywatnej.

qbek17
09-01-2018, 18:44
Co polecacie pod zlew do kuchni, zamiast wody butelkowej? Woda wodociągowa, niezbyt twarda...
Coś niedużego, niezbyt kolorowego :)

hajnel
09-01-2018, 19:58
Wstępną propozycję przesłaliśmy w wiadomości prywatnej.

Nie dostałem

Adaxis
10-01-2018, 10:15
Witam, mam pytanie jak radzi sobie sama stacja mechaniczna filtrująca. Woda średniotwarda (ok. 16st. niem.) -czego należy się spodziewać po przepuszczeniu przez porządną stację filtrującą, np. https://www.woda.com.pl/p1137,hhbb10b-stacja-uzdatniania-wody-aquafilter-dom-jednorodzinny.html
Wydaje mi się, że główny problem szlamowy zniknie, ale o ile twardość spadnie?

qbek17
10-01-2018, 20:58
Witam, mam pytanie jak radzi sobie sama stacja mechaniczna filtrująca. Woda średniotwarda (ok. 16st. niem.) -czego należy się spodziewać po przepuszczeniu przez porządną stację filtrującą, np. . (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.woda.com.pl%2 Fp1137%2Chhbb10b-stacja-uzdatniania-wody-aquafilter-dom-jednorodzinny.html)..
Wydaje mi się, że główny problem szlamowy zniknie, ale o ile twardość spadnie?
Wszystko zależy od tego jakie wkłady zastosujesz. Jak dasz tylko mechaniczne to twardości nie ruszy. Jak dasz zmiękczające to trochę pozmiękcza i będziesz musiał wymieniać - generalnie nie jest to idealne rozwiązanie do zmiękczania.

Louis_muniek
11-01-2018, 08:05
Co polecacie pod zlew do kuchni, zamiast wody butelkowej? Woda wodociągowa, niezbyt twarda...

Jeśli jest to woda wodociągowa, to proponuję zastosować najprostszy filtr kuchenny. W przypadku wody z ujęcia własnego system RO (tutaj musisz mieć ciśnienie około 3 bar - stałe, inaczej będzie działa źle lub straty wody będą dość duże - ewentualnie system z pompą - jeśli ciśnienie jest poniżej 2,8).

Jeśli w filtrze kuchennym zwykłym będziesz miał zamiar używać wkładów węglowych proponuje te z czynnikiem KDF, jak powszechnie wiadomo, na złożu węglowym potrafi rozwinąć się bakteria, KDF według informacji producentów jest bakteriostatyczny.

Pozdrawiam

Louis_muniek
11-01-2018, 08:08
Witam, mam pytanie jak radzi sobie sama stacja mechaniczna filtrująca. Woda średniotwarda (ok. 16st. niem.) -czego należy się spodziewać po przepuszczeniu przez porządną stację filtrującą, np. https://www.woda.com.pl/p1137,hhbb10b-stacja-uzdatniania-wody-aquafilter-dom-jednorodzinny.html
Wydaje mi się, że główny problem szlamowy zniknie, ale o ile twardość spadnie?

Przy takiej twardości, stosowanie tego układu kompletę nie ma sensu. Wkłady zmiękczające o rozmiarze 10" BB , nie dadzą pożądanego efektu.

Pozdrawiam

Louis_muniek
11-01-2018, 08:12
Lampa w instalacji była założona już z pół roku temu. Teraz dołożyłem zmiękczacz, ponieważ woda była twarda. Filtry na wejściu musiały być do 1 um ponieważ inaczej lampa nie da rady wybić wszystkich bakterii. Hydraulik doradził mi zamontowane zmiękczacza za lampą, ponieważ bakterie coli zakażą żywicę i pomimo, iz później lampa je zlikwiduje, to nie jest to dobre dla zmiękczacza, a ile w tym prawdy to nie wiem.

Zgadzam się z kolega Qbek17.

Dodatkowo weź pod uwagę ze filtry mechaniczne posiadają mikronaż nominalny, tzn że faktycznie wkład może mieć 5 mikronów a naklejkę 1 mikron.
W Polsce jest jedna firma z tego co wiem, która kontroluje mikronaż wkładów mechanicznych, jest to firma AMII z Łodzi.

Pozdrawiam

spock1984
11-01-2018, 18:31
Super wątek - ale 500 stron ciężko przebrnąć :) Trochę poczytałem, pooglądałem internety.

Natomiast może ktoś podpowie z doświadczenia: rodzina 4 osobowa. Miesięczne zużycie 10m3, ale mam szambo. Więc zależy mi na urządzeniu, które będzie w miarę oszczędne z płukaniem.

Co myślicie o tych opcjach:
- EcoWater Model Comfort 300 (odpowiednik modelu ESM 15 CE+)
- EcoWater SoftAQUA 22
- czy może po taniości HYDRO PLUS 22 ?

Kotłownię pewnie będę miał z Viessmann-a, monter polecał mi Aquahome 20-n, ale czytałem, że aby utrzymać gwarancję, trzeba często robić przeglądy serwisowe. No i cena samego urządzenia też wysoka.

Co polecicie? Czy coś jeszcze należy dokupić to zmiękczacza? jakieś filtry rurowe przed i za zmiękczaczem?

I pytanie osobne - czy do podlewania ogrodu macie jakieś obejście zmiękczacza? Nie znalazłem nigdzie takiej informacji - a chyba wody ogrodowej nie ma sensu zmiękczać :)

Pozdrawiam!

neokuba22
11-01-2018, 18:38
Podaj jeszcze twardosc wody, albo jak masz to wyniki badania. Ja mam mozliwosc na ogród i twardą i miekka wode, wiecej rurek i zaworow, ale do ogarniecia przez zone
:D

rafal4589
12-01-2018, 12:14
Witam wszystkich
Przebadałem wodę z mojej studni głebinowej i otrzymałem takie wyniki jak poniżej:
Barwa: 47
Mętność: 10
Fe: 3,5 mg/l
Mn: 0,39 mg/l
NH4+: 0,37 mg/l
Tw: 330 mg CaCO3/l
pH: 7,1
Utlenialnośc: 15

Ze studni korzystam już ponad rok, wody używałem na cele podlewania ogrodu. Przed pobraniem próbki wody dla Sanepidu woda ze studni była pompowana 2 dni.

Proszę o doradzenie jakie urządzenia miałbym kupić ?

Jedna z firm zaproponowała mi urządzenie wielofunkcyjne oparte o regenerację solą, wielkość złoża to 50 l, jakieś wielofunkcyjne bez nazwy.

qbek17
12-01-2018, 15:00
Natomiast może ktoś podpowie z doświadczenia: rodzina 4 osobowa. Miesięczne zużycie 10m3, ale mam szambo. Więc zależy mi na urządzeniu, które będzie w miarę oszczędne z płukaniem.
Wszystko zależy od twardości wody (zakładając, że to wodociąg) lub pełnego badania (jeśli własna studnia).


Co polecicie? Czy coś jeszcze należy dokupić to zmiękczacza? jakieś filtry rurowe przed i za zmiękczaczem?
Na pewno filtr wstępny nie zaszkodzi.


I pytanie osobne - czy do podlewania ogrodu macie jakieś obejście zmiękczacza? Nie znalazłem nigdzie takiej informacji - a chyba wody ogrodowej nie ma sensu zmiękczać :)
Do podlewania ogrodu nie ma sensu zmiękczać - odejście na ogród robi się przed zmiękczaczem. Chyba, że chcesz mieć wodę np. do mycia auta - wtedy warto dodać jakieś zaworki żeby była taka możliwość.

qbek17
12-01-2018, 15:10
Witam wszystkich
Przebadałem wodę z mojej studni głebinowej i otrzymałem takie wyniki jak poniżej:
Barwa: 47
Mętność: 10
Fe: 3,5 mg/l
Mn: 0,39 mg/l
NH4+: 0,37 mg/l
Tw: 330 mg CaCO3/l
pH: 7,1
Utlenialnośc: 15

Ze studni korzystam już ponad rok, wody używałem na cele podlewania ogrodu. Przed pobraniem próbki wody dla Sanepidu woda ze studni była pompowana 2 dni.

Proszę o doradzenie jakie urządzenia miałbym kupić ?

Jedna z firm zaproponowała mi urządzenie wielofunkcyjne oparte o regenerację solą, wielkość złoża to 50 l, jakieś wielofunkcyjne bez nazwy.
Masz jakieś pojęcie o szacowanym zużyciu wody? Ewentualnie chociaż czy to będzie jakiś pałac z 5 łazienkami czy domek letniskowy z jednym kranem?

Jest sporo żelaza i tradycyjnie takie ilości idą już raczej osobno na odżelaziacz a potem na zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny. Do tego jest wysoka utlenialność więc trzeba się dobrze zastanowić nad rozwiązaniem bo zwykłe złoża wielofunkcyjne nie są wyspecjalizowane w tym kierunku (a na pewno nie kupować filtra bez wiedzy jakie zawiera złoże).

spock1984
12-01-2018, 19:02
Podaj jeszcze twardosc wody, albo jak masz to wyniki badania. Ja mam mozliwosc na ogród i twardą i miekka wode, wiecej rurek i zaworow, ale do ogarniecia przez zone
:D

U mnie woda o średniej twardości

4.76 mval/l
2.38 mmol/l
238 CaCO3 mg/l
13.33 stopnie niemieckie °dH
16.66 stopnie angielskie °e (Clarke’a)
23.8 stopnie francuskie °f

rafal4589
12-01-2018, 21:49
Masz jakieś pojęcie o szacowanym zużyciu wody? Ewentualnie chociaż czy to będzie jakiś pałac z 5 łazienkami czy domek letniskowy z jednym kranem?

Jest sporo żelaza i tradycyjnie takie ilości idą już raczej osobno na odżelaziacz a potem na zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny. Do tego jest wysoka utlenialność więc trzeba się dobrze zastanowić nad rozwiązaniem bo zwykłe złoża wielofunkcyjne nie są wyspecjalizowane w tym kierunku (a na pewno nie kupować filtra bez wiedzy jakie zawiera złoże).

Zapotrzebowanie dla rodziny 4 osobowej w przyszłości może się okazać że będzie już 5 osób korzystających ;)
Pałac to nie będzie ale zwyczajny dom jednorodzinny z dwoma łazienkami (jedna wanna, jeden prysznic).
Rozumiem że stacja musiałaby być dwustopniowa w takim razie ale jakie to miałybyć urządzenia ?

Skoro jest wysoka utlenialność co to dokładnie oznacza ? Jak się to przekłada na dobór technologi uzdatniania ?

qbek17
13-01-2018, 22:17
U mnie woda o średniej twardości

4.76 mval/l
2.38 mmol/l
238 CaCO3 mg/l
13.33 stopnie niemieckie °dH
16.66 stopnie angielskie °e (Clarke’a)
23.8 stopnie francuskie °f
Przy zużyciu na poziomie 10 m3 miesięcznie (i zmiękczaniu do zera) wystarczy 20 litrów złoża (ewentualnie 25 jeśli przewidujesz zwiększenie zużycia).
Jeśli weźmiesz taki rozmiar to regeneracja wypadać będzie co ok 2 tygodnie, a zużycie wody na każdą regenerację będzie w zakresie 130-170 litrów... myślę, że dopłacanie do regeneracji przeciwprądowej (zużycie wody mniejsze o jakieś 20 litrów) nie zwróci się w jakimś rozsądnym czasie...

qbek17
13-01-2018, 22:30
Zapotrzebowanie dla rodziny 4 osobowej w przyszłości może się okazać że będzie już 5 osób korzystających ;)
Pałac to nie będzie ale zwyczajny dom jednorodzinny z dwoma łazienkami (jedna wanna, jeden prysznic).
Rozumiem że stacja musiałaby być dwustopniowa w takim razie ale jakie to miałybyć urządzenia ?

Skoro jest wysoka utlenialność co to dokładnie oznacza ? Jak się to przekłada na dobór technologi uzdatniania ?
Utlenialność oznacza ilość tlenu (utleniacza) potrzebną do utlenienia związków zawartych w wodzie - najczęściej są to zanieczyszczenia organiczne. To dosyć specyficzny rodzaj związków, który może powodować np. zapach czy barwę (ta jest u Ciebie wysoka), ale jest też wyznacznikiem jakości wody... może (ale nie musi) wskazywać na zanieczyszczenie wodami opadowymi czy np. szambem sąsiada (ale to raczej wyszłoby w badaniu bakteriologii). Do usuwania tych zanieczyszczeń stosuje się np. węgiel aktywny lub specjalne makroporowate żywice jonowymienne. Te ostatnie są jednym ze składników mieszanek złóż stosowanych w filtrach wielofunkcyjnych, ale ich zawartość jest tam raczej szczątkowa. Przy tak wysokim poziomie utlenialności nie wiem czy taki "dodatek" sobie skutecznie poradzi...
Poza tym - czy chcesz zmiękczyć wodę?

rafal4589
14-01-2018, 19:56
Utlenialność oznacza ilość tlenu (utleniacza) potrzebną do utlenienia związków zawartych w wodzie - najczęściej są to zanieczyszczenia organiczne. To dosyć specyficzny rodzaj związków, który może powodować np. zapach czy barwę (ta jest u Ciebie wysoka), ale jest też wyznacznikiem jakości wody... może (ale nie musi) wskazywać na zanieczyszczenie wodami opadowymi czy np. szambem sąsiada (ale to raczej wyszłoby w badaniu bakteriologii). Do usuwania tych zanieczyszczeń stosuje się np. węgiel aktywny lub specjalne makroporowate żywice jonowymienne. Te ostatnie są jednym ze składników mieszanek złóż stosowanych w filtrach wielofunkcyjnych, ale ich zawartość jest tam raczej szczątkowa. Przy tak wysokim poziomie utlenialności nie wiem czy taki "dodatek" sobie skutecznie poradzi...
Poza tym - czy chcesz zmiękczyć wodę?

Dzięki za szczegółowe objaśnienia odnośnie utlenialności i kwestii doboru właściwego złoża. Szambo sąsiada nie przecieka na 100 %, zresztą bakteriologia nie wskazuje żadnych bakterii ani mikroorganizmów.
Jeśli chodzi o urządzeń to jest naprawdę ich cała masa a decydując się na zakup czegoś za powiedzmy kilka tysięcy złotych chciałbym mieć pewność że woda będzie się nadawała do picia :)
Jeśli chodzi o zmiękczanie to tak chciałbym żeby woda była miękka. Nie będzie przynajmniej kamienia widać na kranach.

qbek17
16-01-2018, 11:27
Dzięki za szczegółowe objaśnienia odnośnie utlenialności i kwestii doboru właściwego złoża. Szambo sąsiada nie przecieka na 100 %, zresztą bakteriologia nie wskazuje żadnych bakterii ani mikroorganizmów.
Jeśli chodzi o urządzeń to jest naprawdę ich cała masa a decydując się na zakup czegoś za powiedzmy kilka tysięcy złotych chciałbym mieć pewność że woda będzie się nadawała do picia :)
Jeśli chodzi o zmiękczanie to tak chciałbym żeby woda była miękka. Nie będzie przynajmniej kamienia widać na kranach.
Proponowałbym żeby wyglądało to tak: pompa --> napowietrzenie (zwężka + hydrofor bezprzeponowy) --> (opcjonalnie filtr wstępny o wydajności odpowiedniej do płukania odżelaziacza) --> odżelaziacz --> filtr wielofunkcyjny w wersji na wysoką organikę (Ecomix C lub AquaMulti BIO) --> (opcjonalnie filtr BB20 z wkładem węglowym jeśli jeszcze będzie problem z barwą).

Do picia RO6 pod zlewem.

Potrzebna do tego jest raczej solidna pompa - tak żeby finalnie dawała minimum 3 m3/h na wyjściu z hydrofora.

shield22
17-01-2018, 18:54
Witam wszystkich mam mały problem po zamontowaniu zmiękczacza który polega na tym że woda jest słona czy to normalny objaw ?? czy jest coś źle ustawione ?? zmiękczacz to SUPREME-SOFT 26

qbek17
17-01-2018, 19:49
Coś jest źle ustawione albo źle podłączone.

shield22
17-01-2018, 20:00
na tej głowicy tylko można ustawić język, twardość wody i godzinę i nic więcej ( chyba że jest jakieś ukryte menu do którego zwykły śmiertelnik nie ma dostępu ) a hydraulicznie chyba nic nie można źle podłączyć

neokuba22
17-01-2018, 20:05
zaobserwuj czy ubywa ci solanki ze zbiornika podczas uzytkowania,
Ten problem jest od poczatku czy dopiero po regeneracji?

shield22
17-01-2018, 20:24
zmiękczacz jest nowy 3 dni temu podłączony

neokuba22
17-01-2018, 21:00
Serwis.............

qbek17
18-01-2018, 07:30
zmiękczacz jest nowy 3 dni temu podłączony
Nie baw się w detektywa tylko dzwoń do instalatora żeby wracał i podłączył/ustawił prawidłowo. To może być milion spraw... a Ty masz mieć wodę miękką i nie słoną.

shield22
18-01-2018, 11:47
instalatorem byłem sam :)

qbek17
18-01-2018, 12:03
A głowicę też sam ustawiałeś?

shield22
18-01-2018, 16:49
też ale oprócz zmiany języka, ustawienia godziny, jednostki twardości wody i twardości wody nic więcej się nie ustawia więc nie mogłem się pomylić :)

qbek17
18-01-2018, 17:35
Na pewno są jeszcze jakieś ustawienia... chociaż przy tej głowicy to różnie może być (może jest ona "jednofunkcyjna" i nie ma innych ustawień...?)
tak czy siak... jeśli z kranu leci słona woda to coś jest nie w porządku (np. czasu poszczególnych etapów regeneracji).

przemo1
18-01-2018, 18:20
Najpewniej z którymś etapem płukania jest kłopot - ale potrzeba więcej informacji o głowicy. Szukaj w sieci informacji o wejściu w tryb serwisowy Twojego sterownika - instrukcja użytkownika jest dosyć uboga. Zapewne jest więcej ustawień do skorygowania, jeśli nie wszedłeś w "serwis menu" to nie ustawiłeś nic.

Tu masz cytat z instrukcji podobnego sterownika:
"...Słony smak
uzdatnionej wody:
Zbyt dużo wody w zbiorniku solanki Patrz problem “Zbyt dużo wody w zbiorniku
solanki”
Iniektor zbyt mały Sprawdzić dobór iniektora
Nieprawidłowo ustawiony czas zasysania
solanki/wolnego płukania złoża..."

http://technikawody.pl/wp-content/uploads/2016/01/Instrukcja-Erie-Maxima.pdf

neokuba22
18-01-2018, 18:45
A podczas ustawiania głowicy dawałeś manualnie regeneracje? Bo jak zassałeś sól do złoża a pominąłeś etapy płukania to bedzie słona woda. Moze włącz recznie pełną regeneracje i zobaczysz czy problem sie powtarza.

izulam77
19-01-2018, 09:02
Witam, - jak w temacie wątku- potrzebujemy doradzenia w kwestii doboru stacji uzdatniania do domu.
Wodę mamy z własnego ujęcia i dopiero w grudniu zrobiliśmy jej badanie (użytkujemy w pełni od wiosny 2017 r.). Badanie zrobiliśmy ponieważ woda zaczęła miewać nieprzyjemny zapaszek. Wyszło nam że jest raczej miękka (84 +/- mg/l PN ISO 6059:1999) i innych przekroczeń poza manganem nie mamy. Ale manganu jest aż 478 +/-48 (PN EN ISO 15586:2005) gdzie normy mówią o wartości max 50.
Jak robiliśmy rekonesans zanim kupiliśmy działkę i rozpoczęliśmy budowę, dokoła była woda ze studni wręcz źródlana- taka też była i u nas rok wcześniej, trwające od miesięcy opady miały pewnie na to wpływ (tak samo jak na podniesienie się wód gruntowych- ale to już inna historia). W każdym razie - stacji uzdatniania nie planowaliśmy w ogóle... i teraz, na etapie wykańczania domu, ciężko zabudżetować środki na stację uzdatniania... Stąd prośba o polecenie rozwiązania dobrego acz... niedrogiego :rolleyes:
To na co musimy zwracać uwagę to fakt że mamy biologiczną oczyszczalnię ścieków i instalator mówił że nie wolno do niej wylewać solanki .... ;)

qbek17
19-01-2018, 09:30
Witam, - jak w temacie wątku- potrzebujemy doradzenia w kwestii doboru stacji uzdatniania do domu.
Wodę mamy z własnego ujęcia i dopiero w grudniu zrobiliśmy jej badanie (użytkujemy w pełni od wiosny 2017 r.). Badanie zrobiliśmy ponieważ woda zaczęła miewać nieprzyjemny zapaszek. Wyszło nam że jest raczej miękka (84 +/- mg/l PN ISO 6059:1999) i innych przekroczeń poza manganem nie mamy. Ale manganu jest aż 478 +/-48 (PN EN ISO 15586:2005) gdzie normy mówią o wartości max 50.
Jak robiliśmy rekonesans zanim kupiliśmy działkę i rozpoczęliśmy budowę, dokoła była woda ze studni wręcz źródlana- taka też była i u nas rok wcześniej, trwające od miesięcy opady miały pewnie na to wpływ (tak samo jak na podniesienie się wód gruntowych- ale to już inna historia). W każdym razie - stacji uzdatniania nie planowaliśmy w ogóle... i teraz, na etapie wykańczania domu, ciężko zabudżetować środki na stację uzdatniania... Stąd prośba o polecenie rozwiązania dobrego acz... niedrogiego :rolleyes:
To na co musimy zwracać uwagę to fakt że mamy biologiczną oczyszczalnię ścieków i instalator mówił że nie wolno do niej wylewać solanki .... ;)
Podaj pełne wyniki badania - powinny tam być także inne, istotne dla usuwania manganu, informacje (np. pH).
Jaki to jest zapach? Metaliczny? Gnilny? Czy robiliście badania na bakterie?
Jak wygląda układ hydrauliczny? Jaka jest pompa? Czy jest hydrofor (jeśli tak to jaki)?

KLARSAN
19-01-2018, 10:09
Witam wszystkich mam mały problem po zamontowaniu zmiękczacza który polega na tym że woda jest słona czy to normalny objaw ?? czy jest coś źle ustawione ?? zmiękczacz to SUPREME-SOFT 26

To sprawa dla serwisu. Polecam skontaktować się z firma która sprzedała zmiękczacz żeby wyjaśnili sprawę.

Sobieradek
19-01-2018, 12:06
Witam wszystkich mam mały problem po zamontowaniu zmiękczacza który polega na tym że woda jest słona czy to normalny objaw ?? czy jest coś źle ustawione ?? zmiękczacz to SUPREME-SOFT 26

Też miałem kiedyś taki problem ze zmiękczaczem. Niestety nie umiałem sobie z tym poradzić i ostatecznie wymieniłem całe urządzenie.

Sobieradek
19-01-2018, 12:23
Pytanie z innej beczki - czy ktoś z was pije wodę bezpośrednio po zmiękczaniu czy używacie dodatkowo jakieś odwróconej osmozy czy filtrów węglowych? Woda wodociągowa. Chciałbym pić wodę z kranu. Mamy zmiękczacz od dawna, ale wodę do picia kupujemy jak do tej pory butelkową.

qbek17
19-01-2018, 13:22
Ja piję po zmiękczaniu (tylko zimna) i RO z mineralizatorem.

tomraider
19-01-2018, 19:05
Pytanie z innej beczki

Ja też mam pytanie z innej beczki. Jak długo woda ( bardzo rzadko używana) ze studni głębinowej (nie chlorowana) może stać w instalacji ( budowanego nie używanego ale już ogrzewanego ) domu. Jak często spuszczać ją z instalacji wymieniając na świeżą. Po jakim czasie woda się popsuje skażając instalację.
Pozdrawiam Tomraider.

qbek17
20-01-2018, 07:21
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi... to zależy od temperatury, składu wody, dostępu tlenu, ilości bakterii/mikroorganizmów, itd czyli u każdego będzie to inny czas.

shield22
20-01-2018, 14:13
Znalazłem instrukcje obsługi w języku angielskim i jest tam opisane jak wejść w tryb serwisowy i można ustawić czas płukania który trochę zwiększyłem zobaczymy jaki będzie smak po następnej regeneracji
Pozdrawiam

tomraider
20-01-2018, 17:00
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi... to zależy od temperatury, składu wody, dostępu tlenu, ilości bakterii/mikroorganizmów, itd czyli u każdego będzie to inny czas.

To może podaj chociaż przedział czasowy.
Tomraider.

qbek17
20-01-2018, 17:48
Od kilku godzin do kilku miesięcy...?

tomraider
20-01-2018, 21:48
Od kilku godzin do kilku miesięcy...?

Jajcarz z kolegi.

qbek17
21-01-2018, 00:02
Nie sądzę żeby dało się to określić bardziej dokładnie mając tylko takie informacje... :)

izulam77
22-01-2018, 08:22
Podaj pełne wyniki badania - powinny tam być także inne, istotne dla usuwania manganu, informacje (np. pH).
Jaki to jest zapach? Metaliczny? Gnilny? Czy robiliście badania na bakterie?
Jak wygląda układ hydrauliczny? Jaka jest pompa? Czy jest hydrofor (jeśli tak to jaki)?

Załączam scan pozostałych badań, tak na bakterie też robiliśmy- jest czysto. A zapach? Bywało że zalatywało "jezioraną"....
Doprecyzuj proszę odnośnie układu hydraulicznego? O co dokładnie pytasz? O pompę zapytam męża (ja nie pamiętam). I hydrofor jest - niestety za mały (80L) będzie wymieniany na 300L, odnośnie innych parametrów hydrofora to też muszę zapytać męża- jakie informacje potrzebne?

I dziękuję za odzew :)

405558

KLARSAN
22-01-2018, 09:36
Znalazłem instrukcje obsługi w języku angielskim i jest tam opisane jak wejść w tryb serwisowy i można ustawić czas płukania który trochę zwiększyłem zobaczymy jaki będzie smak po następnej regeneracji
Pozdrawiam

Dlaczego nie zgłosiłeś sprawy od razu do sprzedawcy? Serwis powinien przyjechać i samemu zmienić ustawienia. Teraz mogą Ci zarzucić, że coś grzebałeś i przez to masz słoną wodę w instalacji.

qbek17
22-01-2018, 11:14
Załączam scan pozostałych badań, tak na bakterie też robiliśmy- jest czysto. A zapach? Bywało że zalatywało "jezioraną"....
Doprecyzuj proszę odnośnie układu hydraulicznego? O co dokładnie pytasz? O pompę zapytam męża (ja nie pamiętam). I hydrofor jest - niestety za mały (80L) będzie wymieniany na 300L, odnośnie innych parametrów hydrofora to też muszę zapytać męża- jakie informacje potrzebne?

I dziękuję za odzew :)

405558
Woda jest praktycznie kryształ... tylko ten mangan - dziwne. pH jest dosyć niskie i może być problem z usuwaniem manganu w takim środowisku. Opcje są takie:
1) postawić kolumnę do podnoszenia pH, a za nią filtr do usuwania manganu - dosyć drogie rozwiązanie
2) postawić filtr wielofunkcyjny (zmiękczy też wodę) - jest regenerowany solą
3) nic nie robić - taka ilość manganu nie powinna powodować widocznych problemów (ewentualnie do picia zastosować osmozę pod zlewem)

Konrad Brzoskowski
22-01-2018, 11:37
405572
Pomocy!!!
Co robić z wodą. Studnia Głębinowa, z kranu praktycznie leci żelazo. Zrobiłem badania w sanepidzie i się załamałem.

qbek17
22-01-2018, 12:39
Bez przesady - to tylko 1,6 mg/l :)
Czy to są wszystkie badania jakie robiłeś? Brakuje podstawowych badań (np. pH)...

Konrad Brzoskowski
22-01-2018, 13:37
Bez przesady - to tylko 1,6 mg/l :)
Czy to są wszystkie badania jakie robiłeś? Brakuje podstawowych badań (np. pH)...

Zrobiłem tylko te 2 badania. Tak mi doradzili w sanepidzie (ph zrobi sam pan testem akwariowym) . Woda w domu na żółte zabarwienie i czasami zapach podobny do bagna. Studnia wywiercona rok temu na głębokość ok 60 m. po zagotowaniu wody na naczyniach jest czerwony albo żółty osad. Coś w podobie kamienia.

qbek17
22-01-2018, 14:34
Bo poza żelazem może tam być mnóstwo kamienia, a jak ma taki zapach to pewnie i utlenialność (organika) wysoka. Żelazo może być tylko częścią problemu.
Bez konkretnych wyników badań nie ma co się zabierać za stawiania filtrów...

KLARSAN
22-01-2018, 15:17
405572
Pomocy!!!
Co robić z wodą. Studnia Głębinowa, z kranu praktycznie leci żelazo. Zrobiłem badania w sanepidzie i się załamałem.

Proponuje badanie wody w naszym laboratorium. Zbadamy wodę pod kątem fizykochemicznym a następnie będziemy mogli okreslić technologię uzdatniania wody w oparciu o kompletne wyniki analizy wody.

izulam77
24-01-2018, 15:27
2) postawić filtr wielofunkcyjny (zmiękczy też wodę) - jest regenerowany solą


Masz na myśli stację uzdatniania? a co z solanką w kontekście oczyszczalni biologicznej? :confused:



3) nic nie robić - taka ilość manganu nie powinna powodować widocznych problemów (ewentualnie do picia zastosować osmozę pod zlewem)

a jak różne sprzęty mogą reagować na ten mangan, np. pralka, zmywarka itd- czy ktoś nam kiedyś nie "urwie" gwarancji na jakiś sprzęt przez to?

qbek17
25-01-2018, 22:19
Masz na myśli stację uzdatniania? a co z solanką w kontekście oczyszczalni biologicznej? :confused:
Z punktu widzenia dostawcy oczyszczalni - nie powinno być takich ścieków. Z praktyki - i tak wszystko działa.
Kiedyś na tym forum wypowiadał się ktoś, kto prowadził badania wpływu ścieków z regeneracji zmiękczaczy na działanie przydomowych oczyszczalni i wyszło mu, że w najgorszym przypadku spadała wydajność POŚ o jakieś 15-25 %


a jak różne sprzęty mogą reagować na ten mangan, np. pralka, zmywarka itd- czy ktoś nam kiedyś nie "urwie" gwarancji na jakiś sprzęt przez to?
Sprzęty nie zareagują... po jakimś dłuższym czasie może być gdzieś czarny osad, ale to i tak są mikroskopijne ilości. Gwarancje dawno się skończą zanim gdzieś ten osad mógłby cokolwiek spowodować... ale jeśli masz takie wątpliwości to możesz zamontować na wejściu wody filtr narurowy (np. BB20) z wkładem na żelazo/mangan. Skuteczność tego będzie wątpliwa w dłuższej perspektywie, ale w razie "awantury o gwarancję" masz podkładkę, że woda była filtrowana.

Flavue
26-01-2018, 10:04
Mam prośbę do kolegi Qbek17 o pomoc w wyborze urządzenia uzdatniającego wodę.
W domku jednorodzinnym mieszkają 2 osoby z opcją powiększenia :D. Na chwilę obecną zużycie miesięczne wynosi 8m3. Twardość to +/-200mg/l tak podają wodociągi. Jak mierzyłam twardość wody paskiem, to na 5 kwadracików 3 się zabarwiły. Poczytałam trochę na temat uzdatniaczy i wypisałam sobie listę - fajnie byłoby mieć :) Pytanie, czy są takie uzdatniacze i czy mieszczą się w moim budżecie - powiedzmy do 3 tys. zł.
A oto lista:
Kompaktowy
Złoże z dobrą żywicą monosferyczną np. Lewatit
Sterownik objętościowy
Możliwość samodzielnego regulowania twardości wody - to jest chyba mixing?
Głowica z regeneracją przeciwprądową (upflow) Clack
Bypass
Programator z trybem wakacyjnym i j. polskim - w miarę intuicyjny, jeżeli takie występują :)

Dobre opinie wyczytałam na temat zmiękczaczy Aqua-Soft Basic 25, Supreme soft 26, Flamingo, Ecoperla Slimline CS, ale nie wiem, czy rzeczywiście warte są uwagi i spełniają powyższe punkty. Może jakiś inny? Będę wdzięczna za pomoc!

Wojak65
26-01-2018, 10:22
Witam wszystkich,
Dawno tutaj już nie zaglądałem a teraz potrzebuję pomocy.
Mam studnię głębinową, dom się wykańcza, nie mam jeszcze instalacji uzdatniania wody, natomiast ma ona w sobie sporo żelaza i kamienia - pytanie - czy mogę taką wodą nabić podłogówkę w celu jej wygrzewania (czy będzie to miało jakiś negatywny skutek na instalację?) a dopiero przed samym zamieszkaniem dobrać do tego wszystkiego urządzenia filtrujące ?

Dzięki za pomoc

qbek17
26-01-2018, 10:55
Witam wszystkich,
Dawno tutaj już nie zaglądałem a teraz potrzebuję pomocy.
Mam studnię głębinową, dom się wykańcza, nie mam jeszcze instalacji uzdatniania wody, natomiast ma ona w sobie sporo żelaza i kamienia - pytanie - czy mogę taką wodą nabić podłogówkę w celu jej wygrzewania (czy będzie to miało jakiś negatywny skutek na instalację?) a dopiero przed samym zamieszkaniem dobrać do tego wszystkiego urządzenia filtrujące ?

Dzięki za pomoc
O ile jest to obieg zamknięty to nie powinno być problemu.

qbek17
26-01-2018, 10:57
Mam prośbę do kolegi Qbek17 o pomoc w wyborze urządzenia uzdatniającego wodę.
W domku jednorodzinnym mieszkają 2 osoby z opcją powiększenia :D. Na chwilę obecną zużycie miesięczne wynosi 8m3. Twardość to +/-200mg/l tak podają wodociągi. Jak mierzyłam twardość wody paskiem, to na 5 kwadracików 3 się zabarwiły. Poczytałam trochę na temat uzdatniaczy i wypisałam sobie listę - fajnie byłoby mieć :) Pytanie, czy są takie uzdatniacze i czy mieszczą się w moim budżecie - powiedzmy do 3 tys. zł.
A oto lista:
Kompaktowy
Złoże z dobrą żywicą monosferyczną np. Lewatit
Sterownik objętościowy
Możliwość samodzielnego regulowania twardości wody - to jest chyba mixing?
Głowica z regeneracją przeciwprądową (upflow) Clack
Bypass
Programator z trybem wakacyjnym i j. polskim - w miarę intuicyjny, jeżeli takie występują :)

Dobre opinie wyczytałam na temat zmiękczaczy Aqua-Soft Basic 25, Supreme soft 26, Flamingo, Ecoperla Slimline CS, ale nie wiem, czy rzeczywiście warte są uwagi i spełniają powyższe punkty. Może jakiś inny? Będę wdzięczna za pomoc!
Z takim zużyciem to wystarczy zmiękczacz na 15 litrów złoża... a zakładając większe potrzeby w przyszłości to myślę, że 20 litrów będzie odpowiednie.

Pablo_11
27-01-2018, 12:19
Mam podobny problem jak koledzy wyżej. Do napełnienia instalacji co i cw, wbrew moim protestom, użyto wody z nieużywanego ponad rok ujęcia głębinowego (ok. 12 m.). Woda w zbiorniku postała sobie ok. 2-3 miesięcy i efektem jest śmierdząca jajami ciepła woda. Podgrzewanie nie wyeliminowało problemu. Podobno tylko chemia zda egzamin. Polecicie coś skutecznego?

Bepo
27-01-2018, 12:32
I ja podbiję wątek :) Mamy zaplanowaną stację uzdatniania do wody ze studni, która powstanie w przyszłości. Ma nam oczyszczać wodę, którą będzie podlewany ogródek warzywny, żebyśmy nie hodowali warzyw z metalami ciężkimi(wysoka zawartość manganu i żelaza- woda jest wręcz pomarańczowa w okolicy). Tutaj dobierzemy sprzęt po dokładniejszych badaniach wody.

Pytanie natomiast czy jest sens montować drugą dużą stację uzdatniania wody do domu, czy wystarczy jedynie zamontować mniejszą pod zlewem w kuchni, skąd będzie pobierana woda pitna? Obecnie w bloku radzimy sobie z dzbankowym filtrem, ale uważam go za mało praktyczny.

Krzysztof Firkus
27-01-2018, 13:00
I ja podbiję wątek :) Mamy zaplanowaną stację uzdatniania do wody ze studni, która powstanie w przyszłości. Ma nam oczyszczać wodę, którą będzie podlewany ogródek warzywny, żebyśmy nie hodowali warzyw z metalami ciężkimi(wysoka zawartość manganu i żelaza- woda jest wręcz pomarańczowa w okolicy). Tutaj dobierzemy sprzęt po dokładniejszych badaniach wody.

Pytanie natomiast czy jest sens montować drugą dużą stację uzdatniania wody do domu, czy wystarczy jedynie zamontować mniejszą pod zlewem w kuchni, skąd będzie pobierana woda pitna? Obecnie w bloku radzimy sobie z dzbankowym filtrem, ale uważam go za mało praktyczny.

Woda z wodociągu miejskiego.Twardośc wody to 11.3 w skali niemieckiej. Na wyjściu chciałbym twardośc zero. 3 osoby dorosłe. Zużycie bliżej nieokreślone (standartowe). Cena rozsądna ale nie limitowana. Rozmiar urządzenia nie gra roli. Wolałbym bez filtru wstępnego

qbek17
27-01-2018, 20:45
I ja podbiję wątek :) Mamy zaplanowaną stację uzdatniania do wody ze studni, która powstanie w przyszłości. Ma nam oczyszczać wodę, którą będzie podlewany ogródek warzywny, żebyśmy nie hodowali warzyw z metalami ciężkimi(wysoka zawartość manganu i żelaza- woda jest wręcz pomarańczowa w okolicy). Tutaj dobierzemy sprzęt po dokładniejszych badaniach wody.

Przepraszam bardzo, ale to co planujesz to bzdura... ani mangan ani żelazo nie jest "metalem ciężkim", a ich obecność jest konieczna dla prawidłowego rozwoju organizmów (także roślin). Podstawowe informacje można znaleźć choćby na wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metale_ci%C4%99%C5%BCkie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org% 2Fwiki%2FMetale_ci%25C4%2599%25C5%25BCkie)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mangan (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org% 2Fwiki%2FMangan)
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazo (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org% 2Fwiki%2F%25C5%25BBelazo)


Pytanie natomiast czy jest sens montować drugą dużą stację uzdatniania wody do domu, czy wystarczy jedynie zamontować mniejszą pod zlewem w kuchni, skąd będzie pobierana woda pitna? Obecnie w bloku radzimy sobie z dzbankowym filtrem, ale uważam go za mało praktyczny.
Tu już jest temat bardziej rozsądny bo duże ilości żelaza mogą być problematyczne (raczej pod względem praktycznym, np. zacieków, niż zdrowotnym).
Żeby cokolwiek stwierdzić potrzebne są jakieś konkrety - jakie są parametry wody (coś więcej niż tylko "dużo żelaza") i jakie będzie jej zużycie.

qbek17
27-01-2018, 20:51
Mam podobny problem jak koledzy wyżej. Do napełnienia instalacji co i cw, wbrew moim protestom, użyto wody z nieużywanego ponad rok ujęcia głębinowego (ok. 12 m.). Woda w zbiorniku postała sobie ok. 2-3 miesięcy i efektem jest śmierdząca jajami ciepła woda. Podgrzewanie nie wyeliminowało problemu. Podobno tylko chemia zda egzamin. Polecicie coś skutecznego?
CO i CW to dwie osobne sprawy. Jedno jest obiegiem zamkniętym, a drugie przepływowym (otwartym).
Jeśli woda ze studni śmierdzi jajami to zazwyczaj oznacza obecność siarkowodoru. Tego nie usuniesz jednorazowym użyciem chemii tylko trzeba taką wodę filtrować.
Chemia może pomóc przy zakażeniu studni bakteriami.

qbek17
27-01-2018, 21:00
Woda z wodociągu miejskiego.Twardośc wody to 11.3 w skali niemieckiej. Na wyjściu chciałbym twardośc zero. 3 osoby dorosłe. Zużycie bliżej nieokreślone (standartowe). Cena rozsądna ale nie limitowana. Rozmiar urządzenia nie gra roli. Wolałbym bez filtru wstępnego
Twardość jest raczej niewielka. Przy standardowym zużyciu wystarczy standardowy zmiękczacz na 20 - 25 litrów.
Filtr wstępny nie jest konieczny ale jest zalecany - to ma być ochrona głowicy sterującej przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Jeśli go nie zastosujesz to nie wpłynie na działanie zmiękczacza, ale w przypadku zanieczyszczenia wody (np. po pracach na wodociągu) cały "syf" trafia na głowicę i na złoże.

Krzysztof Firkus
27-01-2018, 21:40
To jaki konkretnie powinienem kupic? Proszę podaj markę.

Pablo_11
28-01-2018, 10:07
CO i CW to dwie osobne sprawy. Jedno jest obiegiem zamkniętym, a drugie przepływowym (otwartym).
Jeśli woda ze studni śmierdzi jajami to zazwyczaj oznacza obecność siarkowodoru. Tego nie usuniesz jednorazowym użyciem chemii tylko trzeba taką wodę filtrować. Chemia może pomóc przy zakażeniu studni bakteriami.Chodzi tylko o śmierdzącą wodę w zbiorniku cw. Wydaje mi się, że ujęcie jest już przepłukane, ludzie pracujący na miejscu piją (przegotowaną) zimną wodę i żyją. Tylko zapach tych jaj z ciepłej wody mnie męczy.

qbek17
28-01-2018, 10:14
To jaki konkretnie powinienem kupic? Proszę podaj markę.
Wiele razy już to było na forum - nie chodzi o markę tylko o to z jakich części jest zbudowany zmiękczacz. Przede wszystkim jest to głowica sterująca i złoże.

qbek17
28-01-2018, 10:17
Chodzi tylko o śmierdzącą wodę w zbiorniku cw. Wydaje mi się, że ujęcie jest już przepłukane, ludzie pracujący na miejscu piją (przegotowaną) zimną wodę i żyją. Tylko zapach tych jaj z ciepłej wody mnie męczy.
Woda ciepła to ta sama woda co zimna, tylko podgrzana. A przy zwiększeniu temperatury bardziej lotne związki (np. siarkowodór) są bardziej wyczuwalne. To nie jest aż taka trucizna, można z tym żyć, ale jak sam zauważyłeś - jest to uciążliwe w użytkowaniu.
Jeśli to by były bakterie (co nie jest zupełnie wykluczone) to przegrzewanie zbiornika do temperatury powyżej 60-70 stopni powinno pomóc. Skoro nie pomaga to raczej jest to problem z wodą ze źródła.

neokuba22
28-01-2018, 11:33
Chodzi tylko o śmierdzącą wodę w zbiorniku cw. Wydaje mi się, że ujęcie jest już przepłukane, ludzie pracujący na miejscu piją (przegotowaną) zimną wodę i żyją. Tylko zapach tych jaj z ciepłej wody mnie męczy.

Chodzi o to, ze ta woda co zalegała w wymienniku smierdzi? Wypusc wode z boilera, przepłucz kilka razy (pusc z wszystkich kranów ciepłą aby instalacje przepłukac), napełnij świeżą i (przegotuj)

Pablo_11
28-01-2018, 11:41
Dzięki, było już parę razy płukane w zbiorniku i trochę smrodu zeszło, ale nie do końca. Na razie wodę podgrzewam do ok. 50 st., ale ze względu na prace wykończeniowe chwilę z "gotowaniem" wody się wstrzymam (aż cała instalacja będzie gotowa). Jeden z wykonawców mówił, że człowiek u którego coś robił miał identyczny problem i tylko chemia pomogła. Stąd moje pytanie. Na szybko znalazłem tabletki, którymi się dezynfekuje wodę w "ciepłych krajach", ale nie wiem czy to ten kaliber problemu.
Źródło jest już w miarę ok, woda czysta i bez zapachu.

neokuba22
28-01-2018, 13:01
grzejac do 50, to raczej problem pogłębiasz

Krzysztof Firkus
28-01-2018, 14:23
Czy jest jakiś prawidłowo skonfigurowany z dobrą głowicą i dobrym złożem, który byś polecił a nawet taki który byś sam dla siebie wybrał na dzień dzisiejszy? Wolę Ci zaufac niż samemu błądzic....

KLARSAN
29-01-2018, 11:46
Czy jest jakiś prawidłowo skonfigurowany z dobrą głowicą i dobrym złożem, który byś polecił a nawet taki który byś sam dla siebie wybrał na dzień dzisiejszy? Wolę Ci zaufac niż samemu błądzic....

Przedstawimy Panu ofertę na zmiękczacz do wody w wiadomości prywatnej.

Krzysbudowniczy
31-01-2018, 09:29
Witam,

Co sadzicie o tym modelu?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-22-monosferyczne-zloze-i6962833049.html

ma zloze Lewatit S1567, by-pass, zawor solankowy

co prawda glowica to BNT7650F, ale automatyczna objetosciowa.
Nie wiem czy te parametry sa w normie:
• wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody
• zużycie soli na regenerację: około 3 kg
• zużycie wody na regenerację: około 120 litrów
• spadek ciśnienia: 0,15 bar

Nie bardzo wiem co oznacza "wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody"?

Pisza, ze to Polski produkt.

Pozdrawiam

qbek17
31-01-2018, 10:12
Witam,

Co sadzicie o tym modelu?

ma zloze Lewatit S1567, by-pass, zawor solankowy

co prawda glowica to BNT7650F, ale automatyczna objetosciowa.
Nie wiem czy te parametry sa w normie:
• wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody
• zużycie soli na regenerację: około 3 kg
• zużycie wody na regenerację: około 120 litrów
• spadek ciśnienia: 0,15 bar

Nie bardzo wiem co oznacza "wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody"?

Pisza, ze to Polski produkt.

Pozdrawiam
"Ni to pies ni wydra" jak mawiał mój znajomy... ma jeden dobry element (złoże), na którym opiera całą konstrukcję złożoną z najtańszych części (nie twierdzę, że złych, ale na pewno nie najlepszych).
Wydajność jest nieco zawyżona jak na taką objętość złoża, ale powiedziałbym, że jeszcze w normie. Pozostałe parametry standardowe.

To jest tak samo polski produkt jak każdy inny... oznacza to tylko tyle, że części z Niemiec, Włoch, Chin są w Polsce składane w jeden gotowy zmiękczacz.

Krzysbudowniczy
31-01-2018, 11:37
"Ni to pies ni wydra" jak mawiał mój znajomy... ma jeden dobry element (złoże), na którym opiera całą konstrukcję złożoną z najtańszych części (nie twierdzę, że złych, ale na pewno nie najlepszych).
Wydajność jest nieco zawyżona jak na taką objętość złoża, ale powiedziałbym, że jeszcze w normie. Pozostałe parametry standardowe.

To jest tak samo polski produkt jak każdy inny... oznacza to tylko tyle, że części z Niemiec, Włoch, Chin są w Polsce składane w jeden gotowy zmiękczacz.

Dziekuje za odpowiedz.
Dla mnie waze, ze sa na miejscu. Nie jestem expertem od zmiekczaczy :), ale wydaje mi sie ze njwazniejsze jest zloze i sterownik oraz dodatki o ktorych wspominales. Sterownik to urzadzenie elektroniczne realizujace zadany algorytm ( a i tak wiekszosc elektroniki pochodzi z Chin) i wielkiej filozofii tu nie ma. Jesli dlugosc gwarancji jest ok 4 lat to tak jak inn iproducenci nawet renomowani. Pytanie czy elektronika sie psuje w zmiekczaczach?
Staram sie znalezc produkt o dobrej relacji cena do jakosci, ktory posluzy wiele lat bez problemu.

qbek17
31-01-2018, 12:09
...wydaje mi sie ze njwazniejsze jest zloze i sterownik oraz dodatki o ktorych wspominales.
To się zgadza... a teraz spójrz na cenę tego urządzenia i porównaj z innymi "dobrymi" urządzeniami. Na czymś trzeba oszczędzić, więc dając dobre złoże, cała reszta musi być maksymalnie tania... a to jednak przekłada się na jakość.


Sterownik to urzadzenie elektroniczne realizujace zadany algorytm ( a i tak wiekszosc elektroniki pochodzi z Chin) i wielkiej filozofii tu nie ma. Jesli dlugosc gwarancji jest ok 4 lat to tak jak inn iproducenci nawet renomowani. Pytanie czy elektronika sie psuje w zmiekczaczach?
Chińczycy potrafią zrobić dobry sprzęt, ale wtedy jego cena jest adekwatna do jakości. Potrafią też zrobić "prawie taki sam" sprzęt dużo taniej... Dowiedz się na co jest gwarancja - ciekaw jestem np. gwarancji na złoże. Co jest gwarantowane? w jaki sposób masz sprawdzić czy ono działa zgodnie z umową? Żaden producent złóż nie daje na nie gwarancji "po otwarciu worka" czyli gwarantowane są jego parametry w momencie dostawy, a po pierwszym użyciu gwarancji nie ma (przynajmniej tej od producenta, więc zasadne jest pytanie co gwarantuje Ci dostawca całego urządzenia).


Staram sie znalezc produkt o dobrej relacji cena do jakosci, [QUOTE]
czyli coś w miarę taniego...
[QUOTE]ktory posluzy wiele lat bez problemu.
...czyli coś solidnego. Niestety to raczej wykluczające się warunki.

Louis_muniek
01-02-2018, 12:38
Witam,

Co sadzicie o tym modelu?
http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-22-monosferyczne-zloze-i6962833049.html

ma zloze Lewatit S1567, by-pass, zawor solankowy

co prawda glowica to BNT7650F, ale automatyczna objetosciowa.
Nie wiem czy te parametry sa w normie:
• wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody
• zużycie soli na regenerację: około 3 kg
• zużycie wody na regenerację: około 120 litrów
• spadek ciśnienia: 0,15 bar

Nie bardzo wiem co oznacza "wydajność między regen. przy 15 dH: 4,8 m3 wody"?

Pisza, ze to Polski produkt.

Pozdrawiam

Urządzenie bardzo porządne jak na ten przedział cenowy.
Głowice BNT mimo iż chińskie są praktycznie bezawaryjne
Dodatkowo dystrybutor udziela 4 lat gwarancji na głowicę - element który zawiera elektronikę - więc musi być pewny jakości.

Wydajność urządzenia liczysz sie ze wzoru, w tym modelu jest żywica monosferyczna.
Il większa twardość i większe zużycie wody tym mniejszy interwał między regeneracjami.

Myślę że w takiej cenie warto kupić to urządzenie.

Pozdrawiam

izulam77
01-02-2018, 13:23
Z punktu widzenia dostawcy oczyszczalni - nie powinno być takich ścieków. Z praktyki - i tak wszystko działa.
Kiedyś na tym forum wypowiadał się ktoś, kto prowadził badania wpływu ścieków z regeneracji zmiękczaczy na działanie przydomowych oczyszczalni i wyszło mu, że w najgorszym przypadku spadała wydajność POŚ o jakieś 15-25 %


Sprzęty nie zareagują... po jakimś dłuższym czasie może być gdzieś czarny osad, ale to i tak są mikroskopijne ilości. Gwarancje dawno się skończą zanim gdzieś ten osad mógłby cokolwiek spowodować... ale jeśli masz takie wątpliwości to możesz zamontować na wejściu wody filtr narurowy (np. BB20) z wkładem na żelazo/mangan. Skuteczność tego będzie wątpliwa w dłuższej perspektywie, ale w razie "awantury o gwarancję" masz podkładkę, że woda była filtrowana.

wielkie dzięki za odpowiedzi :)
Jeśli aż takiego wpływu na sprzęty to nie ma, to chyba nie będę się "wygłupiać" z tym BB20.

A powiedz w takim razie- czy i co Ty byś zrobił na naszym miejscu mając takie wyniki badania wody? :cool:

qbek17
02-02-2018, 12:21
A powiedz w takim razie- czy i co Ty byś zrobił na naszym miejscu mając takie wyniki badania wody? :cool:
Mając taką sytuację jak macie - nic bym nie robił.
Za jakiś czas możecie powtórzyć badania i sprawdzić czy jakość wody jest stała czy może się coś zmienia.

Colllumb
04-02-2018, 12:44
qbek17 jakie urzadzenie doradzisz do:
- twardosc 267 mg/l CaCo3
- 3-4 osoby w domu
- dwie łazienki
- przeciętne zużycie 9-10m3 na miesiąc

KLARSAN
05-02-2018, 10:01
qbek17 jakie urzadzenie doradzisz do:
- twardosc 267 mg/l CaCo3
- 3-4 osoby w domu
- dwie łazienki
- przeciętne zużycie 9-10m3 na miesiąc

Przy takim zużyciu wody oraz twardości wody proponowałbym zmiękczacz z dobrą markową głowicą oraz złożem np. Lanxess Lewatit. Ilość złoża przy takim zużyciu 15-20 litrów spokojnie będzie wystarczająca.

Konkretną propozycję wysyłamy w wiadomości prywatnej.

qbek17
05-02-2018, 13:41
qbek17 jakie urzadzenie doradzisz do:
- twardosc 267 mg/l CaCo3
- 3-4 osoby w domu
- dwie łazienki
- przeciętne zużycie 9-10m3 na miesiąc
Ja bym sugerował 20 litrów złoża.

Colllumb
06-02-2018, 08:48
Mam do wyboru 25 i 30. Moze wziąć 30 na zapas jakby zużycie wzrosło?

qbek17
06-02-2018, 10:06
Mam do wyboru 25 i 30. Moze wziąć 30 na zapas jakby zużycie wzrosło?
20 jest już z zapasem... jak weźmiesz 30 litrów to będziesz i tak go regenerował zanim zużyjesz jego pojemność... tak też można tylko to nie ekonomiczne...

CityMatic
06-02-2018, 10:16
Powtórzę zapytanie w tym wątku :)
A co sądzicie o czymś takim?
Water Technic ZO Bayer złoże Lewatit S1567 głowica 2 cyklowa Volumo 541N89

A może polecacie coś naprawdę dobrego złoże 25-30 tylko jaka głowica? aby nie stwarzała problemów.

qbek17
06-02-2018, 11:07
Powtórzę zapytanie w tym wątku :)
A co sądzicie o czymś takim?
Water Technic ZO Bayer złoże Lewatit S1567 głowica 2 cyklowa Volumo 541N89

A może polecacie coś naprawdę dobrego złoże 25-30 tylko jaka głowica? aby nie stwarzała problemów.
Teraz już chyba wszyscy piszą/mają złoże S1567... ;)
Głowica 2 cyklowa? Już kiedyś o tym dyskutowaliśmy - prawidłowa regeneracja to 4-5 cykli. Jeśli są tylko 2 to jest to oszczędność kosztem funkcjonalności.
Dobre głowice mają programowalne cykle (np. w Clacku masz do 9 cykli) i wtedy możesz dopasować proces regeneracji do swoich potrzeb.

Louis_muniek
07-02-2018, 07:21
Powtórzę zapytanie w tym wątku :)
A co sądzicie o czymś takim?
Water Technic ZO Bayer złoże Lewatit S1567 głowica 2 cyklowa Volumo 541N89

A może polecacie coś naprawdę dobrego złoże 25-30 tylko jaka głowica? aby nie stwarzała problemów.

Bardzo dobra głowica, produkowana przez ERIE jednego z liderów w branży zmiękczania wody.
Dwucyklowa praca w zupełności wystarczy. Jest to model ERIE MAXIMA, bardzo, bardzo dobre urządzenie.
Na 100% jest zasypany monosferykiem Lewatit S1567.

Pozdrawiam

CityMatic
07-02-2018, 08:46
Bardzo dobra głowica, produkowana przez ERIE jednego z liderów w branży zmiękczania wody.
Dwucyklowa praca w zupełności wystarczy. Jest to model ERIE MAXIMA, bardzo, bardzo dobre urządzenie.
Na 100% jest zasypany monosferykiem Lewatit S1567.

Pozdrawiam

Dziękuje, cały czas się zastanawiam bo w specyfikacji jest przyłącze 3/4 "(jako nieliczny) a u mnie jest 1"(inne zmiękczacze tak mają) i trochę szkoda tak redukować.

qbek17
07-02-2018, 09:51
Dziękuje, cały czas się zastanawiam bo w specyfikacji jest przyłącze 3/4 "(jako nieliczny) a u mnie jest 1"(inne zmiękczacze tak mają) i trochę szkoda tak redukować.
To akurat żaden problem - spadek ciśnienia będzie praktycznie niezauważalny.

Louis_muniek
07-02-2018, 10:57
Dziękuje, cały czas się zastanawiam bo w specyfikacji jest przyłącze 3/4 "(jako nieliczny) a u mnie jest 1"(inne zmiękczacze tak mają) i trochę szkoda tak redukować.

Zobacz w specyfikacji, jaki zmiękczacz zapewnia przepływ. Moim zdaniem spadku ciśnienia nie odczujesz.

Pozdrawiam

JerzyKiler
07-02-2018, 11:48
Bardzo dobra głowica, produkowana przez ERIE jednego z liderów w branży zmiękczania wody.
Dwucyklowa praca w zupełności wystarczy. Jest to model ERIE MAXIMA, bardzo, bardzo dobre urządzenie.
Na 100% jest zasypany monosferykiem Lewatit S1567.

Pozdrawiam


Chyba raczej SENTENCIA? Jak robiłem rozeznanie to brałem pod uwagę ten produkt.

Louis_muniek
07-02-2018, 12:11
Chyba raczej SENTENCIA? Jak robiłem rozeznanie to brałem pod uwagę ten produkt.

Tak, masz rację Sentencja, jest to również produkt ERIE, tak jak MAXIMA. MAXIMA jest bardziej okrągła.

Pozdrawiam

Colllumb
07-02-2018, 18:56
20 jest już z zapasem... jak weźmiesz 30 litrów to będziesz i tak go regenerował zanim zużyjesz jego pojemność... tak też można tylko to nie ekonomiczne...
A do jakiego maksymalnego zużycia jest złoże 20?

qbek17
07-02-2018, 23:05
A do jakiego maksymalnego zużycia jest złoże 20?
Przy zmiękczaniu do zera powinno to wystarczyć na 4 m3 wody.

Colllumb
08-02-2018, 07:29
Czyli jesli w miesiacu zuzyje 12m3 to on bedzie potrzebowal trzech regeneracji tak?
A jesli zloze 25l moze przepuscic 5000l na regeneracje to zuzywajac 10m3 regeneracje beda dwie tak?
To nie lepiej 25?

Louis_muniek
08-02-2018, 07:43
Czyli jesli w miesiacu zuzyje 12m3 to on bedzie potrzebowal trzech regeneracji tak?
A jesli zloze 25l moze przepuscic 5000l na regeneracje to zuzywajac 10m3 regeneracje beda dwie tak?
To nie lepiej 25?

Różnica w cenie pomiędzy systemem z butlą 20 a 25 litrów będzie nie znaczna. Bardziej ekonomiczny będzie system z butlą 25 litrów.

Pozdrawiam

qbek17
08-02-2018, 22:02
Czyli jesli w miesiacu zuzyje 12m3 to on bedzie potrzebowal trzech regeneracji tak?
A jesli zloze 25l moze przepuscic 5000l na regeneracje to zuzywajac 10m3 regeneracje beda dwie tak?
To nie lepiej 25?
Jeśli zużyjesz 12 m3 w miesiącu to 25 litrów będzie odpowiednią ilością... ale wcześniej pisałeś, że zużycie to 9-10 m3 na miesiąc i wtedy 20 byłaby odpowiednia.

Generalnie różnica w cenie jest tak niewielka, że szkoda czasu na dyskusje ;) bierz taki jaki Ci pasuje :)

emilka__
12-02-2018, 08:25
Witam, po stronach przeczytanych z forum oraz sklepów, mam już kompletny mentlik w głowie. Proszę doradźcie jakie model miękczacza wybrać.
Wg. danych na temat twardości wody to 310- 360mg CaCo3/l, ilość osób w domu 4, łazienka i wc, ilość wody zużywanej w miesiącu to ok. 10-13 m3. Niestety miejsce dla zmiękczacza jest ograniczone wysokością ok. 95 cm. (Skos pod schodami). Kwota jaką dysponuje to max 2.5 tys.

Louis_muniek
12-02-2018, 11:05
Witam, po stronach przeczytanych z forum oraz sklepów, mam już kompletny mentlik w głowie. Proszę doradźcie jakie model miękczacza wybrać.
Wg. danych na temat twardości wody to 310- 360mg CaCo3/l, ilość osób w domu 4, łazienka i wc, ilość wody zużywanej w miesiącu to ok. 10-13 m3. Niestety miejsce dla zmiękczacza jest ograniczone wysokością ok. 95 cm. (Skos pod schodami). Kwota jaką dysponuje to max 2.5 tys.

Witam
Twardość jest dość duża, bo około 20oH.
Jeśli jesteś ograniczona miejscem, proponuję system butlą około 15 litrów. Wysokość takich systemów powinna być około 80 - 90 cm.

W przypadku takiego zużycia wody i systemu z butla 15 litrów system będzie wchodził w tryb regeneracji około 2 m3. W twoim przypadku to około 5 - 7 regeneracji w miesiącu - trochę nieekonomicznie.

Pozdrawiam

emilka__
12-02-2018, 11:37
Generalnie w zależności jak będzie skonstruowana obudowa to te 105 cm jeszcze jestem w stanie wcisnąć byle by dosypywanie soli było możliwe jakkolwiek.

Louis_muniek
12-02-2018, 11:59
Generalnie w zależności jak będzie skonstruowana obudowa to te 105 cm jeszcze jestem w stanie wcisnąć byle by dosypywanie soli było możliwe jakkolwiek.

Generalnie jeśli możesz tam zmieścić urządzenie do 100 cm, to możesz poszukać w przedziale 20 - 25 litrów.

Przy urządzeniu z butlą 20 litrów regeneracja co około 3 m3 - przyzwoicie
Przy urządzeniu z butla 25 litrów regeneracja co około 3,5 m3 - całkiem dobrze.

Może w tym przypadku będzie lepiej zastosować urządzenie dwuelementowe.

Podzwoń i popytaj dystrybutorów, jakie mają butle oraz jakie wielkości urządzeń. Wskazane dla Ciebie było by urządzanie z butlą 25 litrową, ale 20 też da radę.

Pozdrawiam

sasik
12-02-2018, 12:29
Witam czy zmiekczacz hydro plus 22 to dobry wybor ? Czy moze polecacie cis innego?

qbek17
12-02-2018, 13:07
Generalnie jeśli możesz tam zmieścić urządzenie do 100 cm, to możesz poszukać w przedziale 20 - 25 litrów.

Przy urządzeniu z butlą 20 litrów regeneracja co około 3 m3 - przyzwoicie
Przy urządzeniu z butla 25 litrów regeneracja co około 3,5 m3 - całkiem dobrze.

Może w tym przypadku będzie lepiej zastosować urządzenie dwuelementowe.

Podzwoń i popytaj dystrybutorów, jakie mają butle oraz jakie wielkości urządzeń. Wskazane dla Ciebie było by urządzanie z butlą 25 litrową, ale 20 też da radę.

Pozdrawiam
Jeśli już bierzesz pod uwagę urządzenia dwuelementowe to spokojnie szukaj czegoś na 30 litrów złoża - to już nie podniesie wysokości całego urządzenia.

qbek17
12-02-2018, 13:08
Witam czy zmiekczacz hydro plus 22 to dobry wybor ?

To zależy do czego.

Czy moze polecacie cis innego?
Ja osobiście bym polecał coś innego ;)

Louis_muniek
13-02-2018, 07:24
Witam czy zmiekczacz hydro plus 22 to dobry wybor ? Czy moze polecacie cis innego?

Witam

Bardzo dobre urządzenie, w tym przedziale cenowym chyba najlepsze.
Polecam

Pozdrawiam

KLARSAN
13-02-2018, 12:00
Witam, po stronach przeczytanych z forum oraz sklepów, mam już kompletny mentlik w głowie. Proszę doradźcie jakie model miękczacza wybrać.
Wg. danych na temat twardości wody to 310- 360mg CaCo3/l, ilość osób w domu 4, łazienka i wc, ilość wody zużywanej w miesiącu to ok. 10-13 m3. Niestety miejsce dla zmiękczacza jest ograniczone wysokością ok. 95 cm. (Skos pod schodami). Kwota jaką dysponuje to max 2.5 tys.

Proszę rozważyć model Ecoperla Toro.

Adrs
13-02-2018, 14:57
Dzień dobry jestem zaintresowany kupnem stacji zmiękczającej. W domu mam 12-14dH, zużycie pewnie 10m3 miesięcznie, ale może wzrosnąć może w ciągu kilku lat do 15-20m3.
Zaciekawiłem się modelem Ecoperla Softower S z uwagi na podobno dobre złoże 30l i głowicę Clack. Ale patrząc na produkty clack na stronie producenta jest tylko kontroler WS1 z 1 calowych. Gdzie znajdę informacje na temat Pallas UF, o którym internet milczy? Chciałem również się dowiedzieć, czy jest możliwe złożenie stacji samemu od pojedynczych elementów, bo wydaje mi się to dość proste i czy jest to opłacalne. Mogę bez problemu przeznaczyć 500 zł na marżę producenta i darować sobie eksperymenty, zależy mi na jakości. Z tego co widziałem mało jest sklepów oferujących same głowice np http://www.santiko.pl/ws1-ci-regeneracyjna-objetosciowa-z-mixingiem-p-218.html.
Czy można kupić np większy zbiornik(np 100l) i wsypać mniej żywicy? Czy potem można np uzupełnić go mieszając z innym złożem oprócz zmiękczającego, tj. bardziej specjalistycznym, żeby np odfiltrować inne jony np. Mangan albo azotany wg potrzeby, albo dodać więcej żywicy zmiękczającej wg potrzeb?
Dziękuję.

qbek17
13-02-2018, 18:27
Dzień dobry jestem zaintresowany kupnem stacji zmiękczającej. W domu mam 12-14dH, zużycie pewnie 10m3 miesięcznie, ale może wzrosnąć może w ciągu kilku lat do 15-20m3.
Aktualnie wystarczy Ci 20 litrów złoża, ale jeśli zużycie wzrośnie dwukrotnie to regeneracja będzie się odbywać bardzo często...


Ale patrząc na produkty clack na stronie producenta jest tylko kontroler WS1 z 1 calowych.
WS1 oznacza typ głowicy (Water Specialist 1") i faktycznie jest tylko jedna.
Kontrolery na stronie producenta to np. TC, EI, EE, CI, CS, itp


Gdzie znajdę informacje na temat Pallas UF, o którym internet milczy?
Pallas (albo w nomenklaturze producenta - CK) to sterownik robiony pod konkretną firmę. Tutaj masz specyfikację:
http://www.suko.be/uploads/3/7/2/7/37274001/467125_brochure_pallasck_lr7.pdf
Głowica jest nadal ta sama (WS1) więc wszelkie właściwości hydrauliczne czy mechaniczne są takie jak w innych wersjach.


Chciałem również się dowiedzieć, czy jest możliwe złożenie stacji samemu od pojedynczych elementów, bo wydaje mi się to dość proste i czy jest to opłacalne.
Jest to możliwe, ale czy opłacalne to zależy od tego czy masz dostęp do komponentów w dobrych cenach. Jeśli miałbyś kupować w detalu każdy element to raczej wyjdzie to drożej niż kupienie gotowego zestawu.


Z tego co widziałem mało jest sklepów oferujących same głowice
Bo mało ludzi chce to składać samemu, a firmy kupią sobie to w hurtowni.


Czy można kupić np większy zbiornik(np 100l) i wsypać mniej żywicy?
Można, ale trzeba dobrać ustawienia głowicy do aktualnej ilości złoża.


Czy potem można np uzupełnić go mieszając z innym złożem oprócz zmiękczającego, tj. bardziej specjalistycznym, żeby np odfiltrować inne jony np. Mangan albo azotany wg potrzeby, albo dodać więcej żywicy zmiękczającej wg potrzeb?
To zależy. Należałoby dobrać odpowiednie złoża. Nie możesz po prostu wsypać do jednego zbiornika żywicy, rudy manganu, greensandu i węgla... niektóre złoża wymagają chemii do regeneracji, innym ta sama chemia szkodzi. Ale są złoża wielofunkcyjne złożone z jednego typu złóż (żywice jonowymienne) ale o różnym przeznaczeniu (zmiękczanie, usuwanie żelaza, itp)

Adrs
14-02-2018, 00:16
Bardzo dziękuję. Zatem raczej pójdę w gotowy zestaw.
>Ta ecoperla wydaje się dość droga, ma upflow - czyli głowicę Clack CI, sterownik Pallas, ma niby dobre opinie, ale za dużo ładnych naklejek ;)
Lewatit S1567
>Inna podobna konfigurcja - taka sama głowica clack CI tyle że chyba z oryginalnym sterownikiem clack
https://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html?
Złoże Purolite C100E

Zmiękczacze wydają się podobne... Złoże Lewatit kosztuje o 50zł więcej niż Purolite. Różnica cen to prawie 1000zł. Gdzie jest haczyk? Ładne naklejki? Czy czegoś nie widzę :)

neokuba22
14-02-2018, 07:27
Pallas to Clack CK, oba urzadzenia maja glowice WS1 a tylko sterownik sie rozni, ten z purolite ma 25l zloza a S ma 30l
ja mam Softower S i dziala dobrze

tu masz podobny do Softowera https://www.krainawody.pl/435-zmiekczacz-pur-1044-ci.html

KLARSAN
14-02-2018, 09:01
Bardzo dziękuję. Zatem raczej pójdę w gotowy zestaw.
>Ta ecoperla wydaje się dość droga, ma upflow - czyli głowicę Clack CI, sterownik Pallas, ma niby dobre opinie, ale za dużo ładnych naklejek ;)
Lewatit S1567
>Inna podobna konfigurcja - taka sama głowica clack CI tyle że chyba z oryginalnym sterownikiem clack
https://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html?
Złoże Purolite C100E


Jeżeli chodzi o główne różnice w przypadku głowicy Clack CI i Clack CK to Pallas ma:

1. Polskie menu
2. Podświetlany wyświetlacz (kolor w zależności od trybu pracy)
3. Dodatkowe wyjście NHBP lub MAV

Co do wymienionych urządzeń to Softower S wyposażony jest w głowicę działającą w trybie UpFlow (przeciwprądowa regeneracja).

Psigoda
14-02-2018, 09:32
Dzień dobry, będę wdzięczna za pomoc w doborze urządzeń do uzdatniania wody.
Oto wyniki naszej wody :

407233

Studnia wiercona, około 80-90 metrów, 3 osoby w domu( więcej jak dwie na raz z łazienki korzystają tylko wtedy kiedy są jacyś goście dwa razy w roku) , ale dużo prania, niestety pompy nie znam, ale była dobrana tak, żeby podawać wodę na odległość około 120 metrów ( w takiej odległości od domu mamy studnię) nie wiem czy to istotne. Do tego momentu mieliśmy hydrofor przeponowy, ale i tak zamierzam do wymienić, jeśli to pomoże oczyszczać wodę. Nie mam problemu z ręcznym płukaniem filtra - jeśli miałoby to oznaczać znaczną różnicę cenową, niechętnie ze względu na zwierzęta chciałabym używać "chemii" do płukania.
Będę wdzięczna za pomoc i jakieś sugestie.

Nie jestem pewna, cz widać to co na obrazku

Metność ( NTU) 1,47

pH 7,3
twardość (mg/l CaCO3) - 208
żelazo - 315
mangan - 223
chlorki -4,6
amonowy jon - 1,02
azotyny <0,10
azotany 2,1
indeks nadmanganianowy - 1,8

Wodę chcielibyśmy wykorzystywać do celów gospodarczych ale także do spożywczych.
Wszystko zależy od kosztów, ale chciałabym zmiękczyć także wodę.

KLARSAN
14-02-2018, 12:15
Po analizie wyników analizy wody proponujemy zastosowanie urządzenia wielofunkcyjnego np. kompaktowej stacji Ecoperla Multicab z 30 litrami żywicy jonowymiennej.

qbek17
14-02-2018, 13:38
Dzień dobry, będę wdzięczna za pomoc w doborze urządzeń do uzdatniania wody.
Oto wyniki naszej wody :

Studnia wiercona, około 80-90 metrów, 3 osoby w domu( więcej jak dwie na raz z łazienki korzystają tylko wtedy kiedy są jacyś goście dwa razy w roku) , ale dużo prania, niestety pompy nie znam, ale była dobrana tak, żeby podawać wodę na odległość około 120 metrów ( w takiej odległości od domu mamy studnię) nie wiem czy to istotne. Do tego momentu mieliśmy hydrofor przeponowy, ale i tak zamierzam do wymienić, jeśli to pomoże oczyszczać wodę. Nie mam problemu z ręcznym płukaniem filtra - jeśli miałoby to oznaczać znaczną różnicę cenową, niechętnie ze względu na zwierzęta chciałabym używać "chemii" do płukania.
Będę wdzięczna za pomoc i jakieś sugestie.

Nie jestem pewna, cz widać to co na obrazku

Metność ( NTU) 1,47

pH 7,3
twardość (mg/l CaCO3) - 208
żelazo - 315
mangan - 223
chlorki -4,6
amonowy jon - 1,02
azotyny <0,10
azotany 2,1
indeks nadmanganianowy - 1,8

Wodę chcielibyśmy wykorzystywać do celów gospodarczych ale także do spożywczych.
Wszystko zależy od kosztów, ale chciałabym zmiękczyć także wodę.
Woda nie jest jakaś bardzo zła. Najprościej byłoby postawić jeden filtr wielofunkcyjny, który zmiękczy wodę i dodatkowo powinien usunąć nadmiar żelaza, manganu i jonu amonowego. Niestety jest on regenerowany solą więc ścieki są dosyć mocno zasolone. Jeśli macie kanalizację lub szambo to nie powinno stanowić problemu.

Psigoda
14-02-2018, 14:07
Z góry przepraszam, za może laickie i obszerniejsze tłumaczenie, ale już raz zostałam dotkliwie zrobiona w jajo przez instalatora co mi się czkawką odbija do dziś, więc opiszę może nieco lepiej swoją sytuację.

Obecnie mamy kolumnę ze złożem płukanym ręcznie, http://www.aqvasystem.com.pl/odzelaziacze.html, zamontowaną okolo 10 lat temu, w zasadzie działała, choć nigdy woda nie była idealna, żelaza chyba jednak trochę zostawało i to co mi przeszkadzało to kamień, który zatykał mi np. deszczownicę. Hydrofor mamy i mieliśmy, wtedy kiedy montowaliśmy filtr, przeponowy. Choć rozwiązanie idealne nie było - kosztowało sporo, więc musiało trochę podziałać. Obecnie zwyczajnie przerdzewiała mi obudowa, a hydrofor też można rzec zamortyzował się, więc zwyczajnie chcemy dobrać lepsze urządzenia.

Był u mnie Pan, który od 20 lat zajmuje się dobieraniem filtrów - tydzień temu - robił własne analizy wody i twierdził, że tak złej wody jeszcze nie widział, już nie pamiętam ale orzekł, że żelazo i mangan mam przekroczone naście razy i że w życiu tak złej wody i trudnej przez połączenie rożnych elementów do oczyszczania nie widziałm. Jakoż, że choć zgubiłam gdzieś wyniki badania wody starsze, ale pamiętałam, że tak tragicznie nie było, a od pana otrzymałam ofertę na 2 lub 3 urządzenia które muszą koniecznie pracować razem, bo inaczej nie ma szans na dobrą wodę za jakaś cenę od prawie 7 do 10 tysięcy, a dzięki temu wątkowi doszłam do wniosku, że proponowane mi są chyba jakieś urządzenia no name - wzbudziło to moją nieufność więc wykonałam badanie wody w laboratorium, z których dla mnie jako laika wynika, że ja takiej tragicznej tej wody nie mam No ale, że stało się jak się stało to teraz mam uczucie niepewności niejakie - rozumiem, że Pan od lamentowania "pomylił się" wykonując badanie ? Upewniam się, bo już zgłupiałam nieco ??? I nie jest konieczny system wielostopniowy sądząc z badania wody ?

Jeśli chodzi o chemię - do tej pory wodę z płukania ręcznego filtra odprowadzaliśmy do rur drenażowych rozłożonych pod żywopłotem, praktycznie nie używam chemii w ogrodzie, bo prowadzę hotel dla psiaków i po terenie ciągle biegają psiaki moje i hotelowe, a jak deszcze to kałuże i psiaki z nich piją i wchodzą w nie łapami, więc nie chcę, aby w glebie było coś co może im zaszkodzić, a co deszcz może wypłukać. Grunt jest piaszczysty, więc to nie jest jakiś problem stania wody w kałużach, ale jak tak mokry rok jak obecnie bywa, że po ulewnych deszczach kałuże są i oczywiście bywa, że psiaki kopią dołki. Nie wiem na ile to ryzykowne przy regeneracji solą ? Mam zarówno szambo jak i oczyszczalnię ( jedno w budynku mieszkalnym, drugie w hotelowym) , ale najchętniej wodę wykorzystywałabym tak jak do tej pory ( bardzo duży teren) i jednocześnie podlewała krzaki ( przy psach i tak rośliny mają jakby rzec utrudnione życie mocno, więc posadzone są odporne typu miejskiego.

qbek17
14-02-2018, 15:26
Obecnie mamy kolumnę ze złożem płukanym ręcznie, zamontowaną okolo 10 lat temu, w zasadzie działała, choć nigdy woda nie była idealna, żelaza chyba jednak trochę zostawało i to co mi przeszkadzało to kamień, który zatykał mi np. deszczownicę. Hydrofor mamy i mieliśmy, wtedy kiedy montowaliśmy filtr, przeponowy. Choć rozwiązanie idealne nie było - kosztowało sporo, więc musiało trochę podziałać. Obecnie zwyczajnie przerdzewiała mi obudowa, a hydrofor też można rzec zamortyzował się, więc zwyczajnie chcemy dobrać lepsze urządzenia.
To musiało być męczące...


Był u mnie Pan, który od 20 lat zajmuje się dobieraniem filtrów - tydzień temu - robił własne analizy wody i twierdził, że tak złej wody jeszcze nie widział, już nie pamiętam ale orzekł, że żelazo i mangan mam przekroczone naście razy i że w życiu tak złej wody i trudnej przez połączenie rożnych elementów do oczyszczania nie widziałm. Jakoż, że choć zgubiłam gdzieś wyniki badania wody starsze, ale pamiętałam, że tak tragicznie nie było, a od pana otrzymałam ofertę na 2 lub 3 urządzenia które muszą koniecznie pracować razem, bo inaczej nie ma szans na dobrą wodę za jakaś cenę od prawie 7 do 10 tysięcy, a dzięki temu wątkowi doszłam do wniosku, że proponowane mi są chyba jakieś urządzenia no name - wzbudziło to moją nieufność więc wykonałam badanie wody w laboratorium, z których dla mnie jako laika wynika, że ja takiej tragicznej tej wody nie mam No ale, że stało się jak się stało to teraz mam uczucie niepewności niejakie - rozumiem, że Pan od lamentowania "pomylił się" wykonując badanie ? Upewniam się, bo już zgłupiałam nieco ??? I nie jest konieczny system wielostopniowy sądząc z badania wody ?
Na załączniku nie widać jednostek, a nie przepisałaś ich... ale jeśli nie brakuje tam jakiegoś przecinka, a jednostki są "standardowe" to nie ma tam nic strasznego. Może wrzuć jeszcze raz załącznik - tylko w lepszej jakości.


Jeśli chodzi o chemię - do tej pory wodę z płukania ręcznego filtra odprowadzaliśmy do rur drenażowych rozłożonych pod żywopłotem, praktycznie nie używam chemii w ogrodzie, bo prowadzę hotel dla psiaków i po terenie ciągle biegają psiaki moje i hotelowe, a jak deszcze to kałuże i psiaki z nich piją i wchodzą w nie łapami, więc nie chcę, aby w glebie było coś co może im zaszkodzić, a co deszcz może wypłukać. Grunt jest piaszczysty, więc to nie jest jakiś problem stania wody w kałużach, ale jak tak mokry rok jak obecnie bywa, że po ulewnych deszczach kałuże są i oczywiście bywa, że psiaki kopią dołki. Nie wiem na ile to ryzykowne przy regeneracji solą ? Mam zarówno szambo jak i oczyszczalnię ( jedno w budynku mieszkalnym, drugie w hotelowym) , ale najchętniej wodę wykorzystywałabym tak jak do tej pory ( bardzo duży teren) i jednocześnie podlewała krzaki ( przy psach i tak rośliny mają jakby rzec utrudnione życie mocno, więc posadzone są odporne typu miejskiego.
Ilość wody z regeneracji filtra wielofunkcyjnego jest wielokrotnie niższa niż ta z płukania odżelaziacza. O ile filtr będzie "standardowej" wielkości to jedna regeneracja to ok 150-200 litrów raz na 1-2 tygodnie. Taką ilością raczej żywopłotu nie podlejesz... ale za to stężenie chlorków w wodzie płuczącej będzie na tyle wysoka, że wszelkie rośliny mogą mieć problemy - ja bym jednak radził tą wodę skierować do szamba.

Psigoda
14-02-2018, 15:38
Próba wrzucenia badan, żeby były bardziej widoczne

407249

407250


Przepraszam, kombinuje jak mogę, żeby to wrzucić w jakiejś względnej widoczności, ale coś mi nie wychodzi, kombinuje dalej ( ps jak widać ja techniczny trochę niemot, więc przepraszam, może mi to chwilę zająć )

innego sposobu nie znalazłam

link do zdjęcia na fotosiku - jak wrzucam w inny sposob zmniejsza mi zdjęcie, więc wrzucam tak do skopiowania i wrzucenia w przeglądarkę

...https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e7718028a4c6dcf8

...https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/c500bbef98bc359e

Jastrząb
14-02-2018, 16:08
Próba wrzucenia badan, żeby były bardziej widoczne

407249

407250
Nadal mało widać. Ale na 99% pan z 20 letnim doświadczeniem albo się pomylił albo chce Ci sprzedać cos czego pewnie nie potrzebujesz.
Filtr wielofunkcyjny załatwi Ci wszystko, tą odrobinę Fe i Mn i twardość.

jareki70
14-02-2018, 20:05
witam serdecznie

posiadam zmiękczacz wody z 30L żywicy jonowymiennej (jeśli potrzebne poszukam jakiej firmy), problem u mnie jest następujący
gdy uruchamiałem zmiękczacz wszystkie parametry ustawiłem zgodnie z instrukcją: płukanie wsteczne 10min / solenie 60min / płukanie 10min / uzupełnianie 4.3 min. Już wtedy wydało mi się to bez sensu, ustawienia z góry przez podanie czasów (przecież każdy w domu ma inne ciśnienie), i oczywiście się nie pomyliłem przy pierwszej regeneracji czas uzupełniania był zbyt mały i do zbiornika solanki napłynęło jedynie 5L wody (a powinno być co najmniej 15L) dlatego mam wątpliwości co do pozostałych ustawień. Czy nie można było podać ile wody powinno przepłynąć podczas poszczególnych cyklów (można to sprawdzić z licznika wody) a później ustawić odpowiedni czas?

Stąd moje pytanie i wielka prośba do Was
proszę podajcie mi ile wody powinno przepłynąć przez urządzenie podczas cyklu:

BackWash: ?L
solenia: ?L
formowania: ?L
uzupełniania zbiornika: 15-18L

Adrs
14-02-2018, 20:05
Czy tylko miedź koroduje przy zmiekczaniu do zera czy też w jakimś stopniu mosiądz?

qbek17
15-02-2018, 08:33
Czy tylko miedź koroduje przy zmiekczaniu do zera czy też w jakimś stopniu mosiądz?
To nie jest tak jednoznaczne. Najbardziej ogólnie to wszystko koroduje we wszystkim :) różnica jest tylko w tempie tego procesu... poza tym nie zależy to tylko od twardości, ale też od kilku innych parametrów (np. pH, ilości CO2, itd).
Odpowiadając na Twoje pytanie - tak mosiądz też będzie korodował :)

qbek17
15-02-2018, 08:39
posiadam zmiękczacz wody z 30L żywicy jonowymiennej (jeśli potrzebne poszukam jakiej firmy),
Jaki to zmiękczacz, a w zasadzie - jaka to głowica? To od typu i ustawień głowicy zależy ile wody będzie nalewane.


Już wtedy wydało mi się to bez sensu, ustawienia z góry przez podanie czasów (przecież każdy w domu ma inne ciśnienie),
Dobre głowice mają restryktory, które niwelują wpływ ciśnienia na natężenie przepływu - czyli jeśli mają nalewać np. 2 l/min to tyle nalewają w całym zakresie ciśnień (2-8 bar). Jeśli chodzi o inżektory (zasysanie solanki) to każdy z nich ma swój wykres wydajności od ciśnienia i można sobie przeliczyć czy przy Twoim konkretnym ciśnieniu ten inżektor będzie potrzebował więcej czy mniej czasu. Zazwyczaj jednak są to pomijalnie małe różnice i mieszczą się w standardowym czasie solankowania (60 min).


oczywiście się nie pomyliłem przy pierwszej regeneracji czas uzupełniania był zbyt mały i do zbiornika solanki napłynęło jedynie 5L wody (a powinno być co najmniej 15L) dlatego mam wątpliwości co do pozostałych ustawień. Czy nie można było podać ile wody powinno przepłynąć podczas poszczególnych cyklów (można to sprawdzić z licznika wody) a później ustawić odpowiedni czas?

A skąd masz dane, że potrzebujesz akurat 15 litrów wody? Na 30 litrów żywicy to dosyć dużo... Poza tym rozpuszczalność soli zależy dość znacznie od temperatury...

qbek17
15-02-2018, 08:40
link do zdjęcia na fotosiku - jak wrzucam w inny sposob zmniejsza mi zdjęcie, więc wrzucam tak do skopiowania i wrzucenia w przeglądarkę
Wszystko się zgadza... woda jest całkiem całkiem...
Nie wiem co ten specjalista widział przez 20 lat, ale to nie jest jakaś problematyczna woda.

KLARSAN
15-02-2018, 08:51
Czy tylko miedź koroduje przy zmiekczaniu do zera czy też w jakimś stopniu mosiądz?

Wszystkie metale trochę korodują. Nawet przy wodzie twardej. Kwestia tylko ile trwa ten proces. Przy wodzie zmiękczonej wszystkie korodują szybciej, a niektóre (jak miedź) o wiele szybciej.

Jastrząb
15-02-2018, 09:56
Próba wrzucenia badan, żeby były bardziej widoczne

407249

407250


Przepraszam, kombinuje jak mogę, żeby to wrzucić w jakiejś względnej widoczności, ale coś mi nie wychodzi, kombinuje dalej ( ps jak widać ja techniczny trochę niemot, więc przepraszam, może mi to chwilę zająć )

innego sposobu nie znalazłam

link do zdjęcia na fotosiku - jak wrzucam w inny sposob zmniejsza mi zdjęcie, więc wrzucam tak do skopiowania i wrzucenia w przeglądarkę

...https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e7718028a4c6dcf8

...https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/c500bbef98bc359e
Problem to jest jak żelaza jest 10.000ug, bo i takie przypadki się tu pojawiaja. A Ty masz 300.
2000-3000ug to nic nadzywczajnego dla wody głębinowej i w 99% standardowy pojedyńczy odżelaziacz daje rade.

DLa pewnosci. Skąd pobierałeś wodę do badania? Najlepiej jakby pochodziła bezpośrednio ze studni,z warstwy wodonośnej - czyli włączasz pompę która pompuje 30-60minut, a potem bezpośrednio pobierasz próbke. Bez przetrzymywania tej wody w hydroforze, bez przepuszczania przez jakiekolwiek filtry.

jareki70
15-02-2018, 13:17
Jaki to zmiękczacz, a w zasadzie - jaka to głowica? To od typu i ustawień głowicy zależy ile wody będzie nalewane.

głowica z tych tańszych BNT165


Dobre głowice mają restryktory, które niwelują wpływ ciśnienia na natężenie przepływu - czyli jeśli mają nalewać np. 2 l/min to tyle nalewają w całym zakresie ciśnień (2-8 bar). Jeśli chodzi o inżektory (zasysanie solanki) to każdy z nich ma swój wykres wydajności od ciśnienia i można sobie przeliczyć czy przy Twoim konkretnym ciśnieniu ten inżektor będzie potrzebował więcej czy mniej czasu. Zazwyczaj jednak są to pomijalnie małe różnice i mieszczą się w standardowym czasie solankowania (60 min).

moja głowica na pewno nie ma restryktora :) dlatego pytam ile powinno być aby proces przebiegł prawidłowo, w zasadzie chodzi mi o płukanie wsteczne i formujące bo solankowanie zdążyłem przetestować doświadczalnie :) przy 15L solanki woda przestaje lecieć słona już po 40 min więc 60 jest ok



A skąd masz dane, że potrzebujesz akurat 15 litrów wody? Na 30 litrów żywicy to dosyć dużo... Poza tym rozpuszczalność soli zależy dość znacznie od temperatury...

15L tyle powiedział mi sprzedawca przy zakupie, czyli ile powinno być wody aby zregenerować 30L żywicy? w pomieszczeniu jest około 14-15C woda ma pewnie 10-14C

qbek17
15-02-2018, 14:08
głowica z tych tańszych BNT165
To by wiele wyjaśniało :)

moja głowica na pewno nie ma restryktora :) dlatego pytam ile powinno być aby proces przebiegł prawidłowo, w zasadzie chodzi mi o płukanie wsteczne i formujące bo solankowanie zdążyłem przetestować doświadczalnie :) przy 15L solanki woda przestaje lecieć słona już po 40 min więc 60 jest ok Nie twierdzę, że twoja metoda testowania jest błędna :) ale to raczej testuje się mierząc przewodność popłuczyn niż na smak :)


15L tyle powiedział mi sprzedawca przy zakupie, czyli ile powinno być wody aby zregenerować 30L żywicy? w pomieszczeniu jest około 14-15C woda ma pewnie 10-14C
Nie wiem co to za żywica ale powinno spokojnie wystarczyć 10 litrów solanki.
Zwróć uwagę, że jak zwiększysz ilość solanki to wydłuży się czas jej zasysania, a więc możliwe że będzie trzeba też wydłużyć czas solankowania.

A wracając do twojego pytania - w kartach katalogowych złóż zazwyczaj jest podana objętość wody zalecana do poszczególnych etapów. Zazwyczaj jest to ok 1 objętości złoża (BV - Bed Volume) na solankowanie (+ objętość roztworu soli), 1-2 BV na wolne płukanie i ok 3-4 BV na szybkie płukanie. Co do Backwashu to zależy od jakości wody ale zazwyczaj jest to nie mniej niż 3-4 BV.

jareki70
15-02-2018, 14:52
To by wiele wyjaśniało :)
Nie twierdzę, że twoja metoda testowania jest błędna :) ale to raczej testuje się mierząc przewodność popłuczyn niż na smak :)


Nie wiem co to za żywica ale powinno spokojnie wystarczyć 10 litrów solanki.
Zwróć uwagę, że jak zwiększysz ilość solanki to wydłuży się czas jej zasysania, a więc możliwe że będzie trzeba też wydłużyć czas solankowania.

A wracając do twojego pytania - w kartach katalogowych złóż zazwyczaj jest podana objętość wody zalecana do poszczególnych etapów. Zazwyczaj jest to ok 1 objętości złoża (BV - Bed Volume) na solankowanie (+ objętość roztworu soli), 1-2 BV na wolne płukanie i ok 3-4 BV na szybkie płukanie. Co do Backwashu to zależy od jakości wody ale zazwyczaj jest to nie mniej niż 3-4 BV.

Wielkie dzięki :) pozdrawiam

Psigoda
16-02-2018, 06:45
Wszystko się zgadza... woda jest całkiem całkiem...
Nie wiem co ten specjalista widział przez 20 lat, ale to nie jest jakaś problematyczna woda.

Wielkie dzięki, a jakieś sugestie ( głowice doczytałam jakie są zdaniem Panów dobre) ale tych złóż nie do końca rozkminiam, wielkość tych złóż, lepiej jedno urządzenie wielofunkcyjne, czy taki zestaw wielofunkcyjny z kolumną i "wiaderkiem" - wybaczcie kobicie opisowe określenia

Czyli np. takie coś:
http://bluewater24.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-supreme-multi-5-w-1-mega-gratisy-p-498.html

czy takie coś
http://bluewater24.pl/wielofunkcyjna-stacja-uzdatniania-wody-5-w-1-ecomix-a-30o-762-ec-a-p-226.html

https://www.krainawody.pl/688-stacja-wielofunkcyjna-ecoperla-multitower-s.html

KLARSAN
16-02-2018, 07:47
Wielkie dzięki, a jakieś sugestie ( głowice doczytałam jakie są zdaniem panów dobre) ale tych złóż nie do końca rozkminiam, wielkość tych złóż, lepiej jedno urządzenie wielofunkcyjne, czy taki zestaw wielofunkcyjny z kolumną i "wiaderkiem" - wybaczcie kobicie opisowe określenia

Jedna i druga wersja działa na takiej samej zasadzie. Kompaktowa obudowa ma tą zaletę, że zabiera mniej miejsca i łatwiej ją utrzymać w czystości. W wielu sytuacjach jeżeli chodzi o urządzenia wielofunkcyjne, nie można zastosować kompaktów, ze względu na ograniczoną ilość złoża. Jednak w Pani przypadku kompaktowa stacja z 30 litrami złoża jest wystarczająca. Stąd też pomysł na Ecoperla Multicab.

Psigoda
16-02-2018, 08:08
Klarsan czy mogę prosić o wiadomość na pv, bo chcialam wyslać sama, ale nie mogę.

Czy któreś z urządzen moż ebyć bardziej wrażliwe na pyly ? Bo w kotłowni mam piec na ecogroszek, jest w sezonie grzewczym sterylnie nie jest.

qbek17
16-02-2018, 09:17
Czy któreś z urządzen moż ebyć bardziej wrażliwe na pyly ? Bo w kotłowni mam piec na ecogroszek, jest w sezonie grzewczym sterylnie nie jest.
Żadne z urządzeń nie będzie wrażliwe na pyły... to są urządzenia ciśnieniowe i woda nie ma kontaktu z warunkami zewnętrznymi. Ale łatwiej będzie utrzymać w czystości wersję w obudowie kompaktowej.

Psigoda
16-02-2018, 09:20
DLa pewnosci. Skąd pobierałeś wodę do badania? Najlepiej jakby pochodziła bezpośrednio ze studni,z warstwy wodonośnej - czyli włączasz pompę która pompuje 30-60minut, a potem bezpośrednio pobierasz próbke. Bez przetrzymywania tej wody w hydroforze, bez przepuszczania przez jakiekolwiek filtry.

Woda za pierwszym i za drugim razem była pobierana z kranu na ścianie, spuściliśmy trochę wody i za pierwszym razem i za drugim, na pewno nie 60 minut, ale hydrofor się włączył i pracowal, mamy 200 litrowy, ten kran omija filtry - czyli woda przez hydrofor, ale bez filtra, Czy możliwe, że my sami spuszczaliśmy wodę krócej a Pan fachowiec dłużej np. ( na pewno nie różnica kilkudziesięciu minut) i stąd tak potężne różnice w w wynikach wszystkich parametrów. Bo Pan mówił, że wszystko mam tragiczne - mangan chyba 13 razy przekroczony, żelazo 17 czy 19, twardość masakryczna podobno. Pan fachowiec niestety nie ustosunkował się do mojego maila z pytaniem czy jest w stanie jakoś wyjaśnić różnice.

qbek17
17-02-2018, 10:11
głowica z tych tańszych BNT165


Witam,
Jestem "szczęśliwym" posiadaczem zmiękczacza Watermark 30. Do kupna przekonały mnie oczywiście bardzo pozytywne opinie dotyczące konstrukcji które krążyły "w necie". Zmiękczacz po niecałych 2 latach użytkowania zaczął wypuszczać wodę uzdatnioną zabarwioną lekko na brązowo. Po kolejnym miesiącu woda była już mocno brązowa. Wtedy dopiero zauważyłem że coś jest nie tak. Po kontakcie z serwisem który podesłał nowe ustawienia problem ustąpił.
Po kolejnym miesiącu (czyli dziś rano) zauważyłem że woda "uzdatniona" nie jest wcale zmiękczana. Powrót do ustawień początkowych, ani ręcznie wywoływane regeneracje nie pomagają. Miesiąc temu minęła gwarancja. Zobaczę czy po weekendzie pomoże mi sprzedawca ale pewnie wyrzucę to badziewie na śmietnik.
Poza tym od początku woda miała słony posmak, była przez to niesmaczna. Mieszacz miał zbyt mały zakres regulacji i pozwalał zwiększyć twardość od 0 tylko do 5-6 °dH.



Głowice BNT mimo iż chińskie są praktycznie bezawaryjne
Ciekaw jestem czy nadal twierdzisz, że jak Ty nie dostałeś zgłoszenia reklamacji to głowice są bezawaryjne?

KLARSAN
19-02-2018, 13:40
Klarsan czy mogę prosić o wiadomość na pv, bo chcialam wyslać sama, ale nie mogę.

Czy któreś z urządzen moż ebyć bardziej wrażliwe na pyly ? Bo w kotłowni mam piec na ecogroszek, jest w sezonie grzewczym sterylnie nie jest.

Mieliśmy pełną skrzynkę, już można śmiało pisać :)

hester
19-02-2018, 22:16
Witam.
Studnia 75m na 50 była kreda.hydroforni 100l przeponowy rodzinka 2dorosłe +2 dzieci .Kto pomoże w doborze sprzętu .woda moje spostrzeżenia w muszli brązowe zacieki w zbiorniku taka maź brazowa na kabinie dużo kamienia pranie jakieś ciemne bez kolorów często z plamami których przed praniem nie było .
Przewodność 812ws/cm
Fe 0.086mg/l
SiO2 28mg/l
Chlorki 31.6mg/l
Twardość 5.6 mvol/l
Chlorki 0.08 mg/l
Mangan 0.17 mg/l

jacekzam
20-02-2018, 11:39
Witam wszystkich.
Mam na imię Jacek i mam problem z wodą którą wykorzystuję w domu - cele spożywcze i sanitarne (jest to woda z własnego ujęcia). Po przeprowadzonych badaniach okazało się że strasznie wysokie jest żelazo oraz za wysoki mangan.
A to wyniki badania: Azotyny 0,002 mg/l; Azotany 0,27 mg/l; Żelazo 3678 µg/l; Mangan 112 µg/l; Twardość ogólna 330 mg/l.
Proszę o poradę użytkowników forum w zakresie możliwości uzdatniania tej wody przy użyciu stacji lub filtrów (w tym przypadku bezpośrednie przed kranem kuchennym).
Wodę pozyskuję za pomocą pompy (wyd. 100l/min.) z hydroforem (membrana) i dalej stoi zwykły zbiornik hydroforowy 150l.

qbek17
20-02-2018, 18:21
Witam.
Studnia 75m na 50 była kreda.hydroforni 100l przeponowy rodzinka 2dorosłe +2 dzieci .Kto pomoże w doborze sprzętu .woda moje spostrzeżenia w muszli brązowe zacieki w zbiorniku taka maź brazowa na kabinie dużo kamienia pranie jakieś ciemne bez kolorów często z plamami których przed praniem nie było .
Przewodność 812ws/cm
Fe 0.086mg/l
SiO2 28mg/l
Chlorki 31.6mg/l
Twardość 5.6 mvol/l
Chlorki 0.08 mg/l
Mangan 0.17 mg/l
Po tych wynikach nie widać jakichś strasznych problemów z żelazem (nawet nie przekroczona norma) czy manganem (przekroczona ale nadal niewiele). Twardość też taka jakby standardowa... Po tych objawach można by się było spodziewać tak z 10x gorszych wyników...
Na takie wyniki można dać zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny...

qbek17
20-02-2018, 18:25
Witam wszystkich.
Mam na imię Jacek i mam problem z wodą którą wykorzystuję w domu - cele spożywcze i sanitarne (jest to woda z własnego ujęcia). Po przeprowadzonych badaniach okazało się że strasznie wysokie jest żelazo oraz za wysoki mangan.
A to wyniki badania: Azotyny 0,002 mg/l; Azotany 0,27 mg/l; Żelazo 3678 µg/l; Mangan 112 µg/l; Twardość ogólna 330 mg/l.
Proszę o poradę użytkowników forum w zakresie możliwości uzdatniania tej wody przy użyciu stacji lub filtrów (w tym przypadku bezpośrednie przed kranem kuchennym).
Wodę pozyskuję za pomocą pompy (wyd. 100l/min.) z hydroforem (membrana) i dalej stoi zwykły zbiornik hydroforowy 150l.
Tu faktycznie jest sporo żelaza. A i twardość niemała.
Masz kilka możliwości - pytanie co chcesz zrobić? Tylko żelazo czy też zmiękczanie? Odżelaziacz to znów kilka możliwości...

hester
20-02-2018, 22:21
Czesc Qbek no właśnie po badaniach spodziewałem się o wiele gorszych wyników tym bardziej ze woda daje się we znaki właśnie w praniu czy zostawiając brązowy osad np myjka cisnieniowa użyta kilka razy na przezroczystym elemencie całkowicie zaszedł brązowym nalotem
Mógłbyś coś polecić konkretnego jakieś urządzenia ze średniej półki?

KLARSAN
21-02-2018, 12:50
Witam.
Studnia 75m na 50 była kreda.hydroforni 100l przeponowy rodzinka 2dorosłe +2 dzieci .Kto pomoże w doborze sprzętu .woda moje spostrzeżenia w muszli brązowe zacieki w zbiorniku taka maź brazowa na kabinie dużo kamienia pranie jakieś ciemne bez kolorów często z plamami których przed praniem nie było .
Przewodność 812ws/cm
Fe 0.086mg/l
SiO2 28mg/l
Chlorki 31.6mg/l
Twardość 5.6 mvol/l
Chlorki 0.08 mg/l
Mangan 0.17 mg/l

Jeśli zapach wody jest akceptowalny to można zastosować stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower M.

Proszę jeszcze sprawdzić czy poprawnie zostały przepisane wyniki analizy wody bo w przedstawionych dwukrotnie występują chlorki.

KLARSAN
21-02-2018, 13:32
Witam wszystkich.
Mam na imię Jacek i mam problem z wodą którą wykorzystuję w domu - cele spożywcze i sanitarne (jest to woda z własnego ujęcia). Po przeprowadzonych badaniach okazało się że strasznie wysokie jest żelazo oraz za wysoki mangan.
A to wyniki badania: Azotyny 0,002 mg/l; Azotany 0,27 mg/l; Żelazo 3678 µg/l; Mangan 112 µg/l; Twardość ogólna 330 mg/l.
Proszę o poradę użytkowników forum w zakresie możliwości uzdatniania tej wody przy użyciu stacji lub filtrów (w tym przypadku bezpośrednie przed kranem kuchennym).
Wodę pozyskuję za pomocą pompy (wyd. 100l/min.) z hydroforem (membrana) i dalej stoi zwykły zbiornik hydroforowy 150l.

Przy takiej zawartości żelaza najlepiej sprawdzi się klasyczna metoda uzdatniania wody z napowietrzaniem. Proponuję zastosować zwężkę napowietrzającą oraz zbiornik hydroforowy bezprzeponowy ocynkowany, następnie odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Sanitower M lub jeśli wydajność pompy na to pozwoli Ecoperla Sanitower L.

Z uwagi na wysoką twardość za odżelaziaczem zalecałbym zainstalować zmiękczacz wody.

Jak ocenia Pan barwę wody? Ile osób będzie z niej korzystać?

jacekzam
21-02-2018, 17:56
Rzeczywiście nad takim klasycznym układem odżelaziania się zastanawiam, aczkolwiek skłaniam się ku tańszym rozwiązaniom z głowicą mechaniczną. Kolega oferuje zbiornik z taką głowicą jak mam w załączniku ponoć dobrze mu sie sprawdzała.

qbek17
21-02-2018, 22:00
Rzeczywiście nad takim klasycznym układem odżelaziania się zastanawiam, aczkolwiek skłaniam się ku tańszym rozwiązaniom z głowicą mechaniczną. Kolega oferuje zbiornik z taką głowicą jak mam w załączniku ponoć dobrze mu sie sprawdzała.
Zanim się na coś takiego ręcznego zdecydujesz odpowiedz sobie na pytanie - czy jesteś gotów wychodzić 2 razy w tygodniu na 15-20 minut i stać przy filtrze czekając aż się wypłucze?

qbek17
21-02-2018, 22:01
Czesc Qbek no właśnie po badaniach spodziewałem się o wiele gorszych wyników tym bardziej ze woda daje się we znaki właśnie w praniu czy zostawiając brązowy osad np myjka cisnieniowa użyta kilka razy na przezroczystym elemencie całkowicie zaszedł brązowym nalotem
Mógłbyś coś polecić konkretnego jakieś urządzenia ze średniej półki?
Nie wiem co oznacza według Ciebie średnia półka. Ja bym Ci radził głowicę Clack i złoże np. AquaMulti...

frend
22-02-2018, 08:18
Witam. Planuję zakup zmiękczacza http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html do domu - woda z sieci wodociągowej ( ok. 12,5 - 13,5 pH), 4 osoby. Czy w tej klasie cenowej jest to dobry wybór?

Jastrząb
22-02-2018, 12:34
woda z sieci wodociągowej ( ok. 12,5 - 13,5 pH),
Wiesz, że masz żrącą wodę ;-)?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_pH

Jastrząb
22-02-2018, 14:07
Woda za pierwszym i za drugim razem była pobierana z kranu na ścianie, spuściliśmy trochę wody i za pierwszym razem i za drugim, na pewno nie 60 minut, ale hydrofor się włączył i pracowal, mamy 200 litrowy, ten kran omija filtry - czyli woda przez hydrofor, ale bez filtra, Czy możliwe, że my sami spuszczaliśmy wodę krócej a Pan fachowiec dłużej np. ( na pewno nie różnica kilkudziesięciu minut) i stąd tak potężne różnice w w wynikach wszystkich parametrów. Bo Pan mówił, że wszystko mam tragiczne - mangan chyba 13 razy przekroczony, żelazo 17 czy 19, twardość masakryczna podobno. Pan fachowiec niestety nie ustosunkował się do mojego maila z pytaniem czy jest w stanie jakoś wyjaśnić różnice.

Zelazo w przetrzymywanej wodzie możę się utleniać i wytracac i opadac na dno zbiornika. Jak pobierzesz wodę z dna takiego zbiornika to wyniki mogą wyjść kosmiczne.
Jak pobierzesz wodę z góry zbiornika z taką odstana wodą (gdy żelazo się utlniło i opadło na dno zbiornika) to może wyjść go za mało w badaniach.
Efekt powinien być dramatycznie mniejszy dla manganu (ten się tak łatwo nie utlania) i znikomy dla twardości.

Jak chcesz mieć poprawne wyniki to wodę pobierasz jak najbdzierj z warstwy wodonosnej. Kazdy zbiornik może wynik zafałśzować. Nawet woda stojąca wewnątrz rury studzinnej może się odstać i zafałszować wyniki. Po to włączenie pompy na pół godziny zeby wodę stojącą wewnatrz studni wypompować i pobrać nową z warstwy wodonośnej.

robi127
22-02-2018, 18:01
Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

Witam jestem na etapie kupna takiegoż zmiękczacza jestem zupełnym laikiem proszę o poradę i kontakt

przemo1
22-02-2018, 18:02
Witam. Planuję zakup zmiękczacza http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html do domu - woda z sieci wodociągowej ( ok. 12,5 - 13,5 pH), 4 osoby. Czy w tej klasie cenowej jest to dobry wybór?

A twardość to nie przypadkiem dH, dgH ew. fH lub ppm? :)

qbek17
22-02-2018, 22:47
Witam. Planuję zakup zmiękczacza http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html) do domu - woda z sieci wodociągowej ( ok. 12,5 - 13,5 pH), 4 osoby. Czy w tej klasie cenowej jest to dobry wybór?
Urządzenie jest w porządku, ale co do wyboru rozmiaru ciężko powiedzieć... to zależy od zużycia wody. Jeśli miesięcznie zużywasz jej więcej niż 12 m3 to powinno być OK. Ale jeśli zużycie jest mniejsze to radziłbym wziąć mniejszy model.

qbek17
22-02-2018, 22:50
Witam jestem na etapie kupna takiegoż zmiękczacza jestem zupełnym laikiem proszę o poradę i kontakt
Jakiegoż zmiękczacza poszukujesz? :)
Zacznij od badania wody, potem określ jakie masz zapotrzebowanie i wtedy można coś dobierać :)

spock1984
25-02-2018, 21:22
Nie wiem jaki konkretnie model miał na myśli Louis... ale mi się udało znaleźć zestaw na Clacku i z żywicą Lewatit za 2100... netto :)
Można wiedzieć co to za model znalazłeś?

qbek17
26-02-2018, 06:52
Można wiedzieć co to za model znalazłeś?
Za ok 2100 netto wyszukuje Ci google sporo modeli... inna sprawa czy one są warte tej ceny ;)

tomics
26-02-2018, 11:11
Witam wszystkich
Jesteśmy na etapie kończenia remontu-przebudowy naszego domu, całkowicie nowa instalacja wodna, dlatego proszę o pomoc w sprawie zmiękczacza.
Rodzina 4 os, dwie łazienki (jedna wanna, jeden prysznic), wodociąg i kanalizacja gminna, zużycie do 8 m3/m-c (aktualnie po przeliczeniu tyle mamy, może będzie mniej)
Wyniki badania wody:
Twardość wody 285 mg CaCO3
Żelazo <0,04mg/dm3
Mangan <0,004mg/dm3
Chlor wodny <5mg/dm3
Azotyny <0,04mg/dm3
Azotany 1,8mg/dm3
Jon amonowy<0,05mg/dm3
Odczyn pH 7,4
Mętność 0,2NTU

Do celów spożywczych planuję zastosować osmozę (teraz mamy zestaw pod zlewozmywakiem)

Pozdrawiam

KLARSAN
26-02-2018, 12:57
Witam wszystkich
Jesteśmy na etapie kończenia remontu-przebudowy naszego domu, całkowicie nowa instalacja wodna, dlatego proszę o pomoc w sprawie zmiękczacza.
Rodzina 4 os, dwie łazienki (jedna wanna, jeden prysznic), wodociąg i kanalizacja gminna, zużycie do 8 m3/m-c (aktualnie po przeliczeniu tyle mamy, może będzie mniej)
Wyniki badania wody:
Twardość wody 285 mg CaCO3
Żelazo <0,04mg/dm3
Mangan <0,004mg/dm3
Chlor wodny <5mg/dm3
Azotyny <0,04mg/dm3
Azotany 1,8mg/dm3
Jon amonowy<0,05mg/dm3
Odczyn pH 7,4
Mętność 0,2NTU

Do celów spożywczych planuję zastosować osmozę (teraz mamy zestaw pod zlewozmywakiem)

Pozdrawiam

Proponowałbym zmiękczacz z około 20 litroma żywicy zmiękczającej. Dla 4 osobowej rodziny przy takiej twardości wody w zupełności to wystarczy.
Proponujemy zmiękczacze marki Ecoperla np. Toro lub CS17.

qbek17
26-02-2018, 16:30
Witam wszystkich
Jesteśmy na etapie kończenia remontu-przebudowy naszego domu, całkowicie nowa instalacja wodna, dlatego proszę o pomoc w sprawie zmiękczacza.
Rodzina 4 os, dwie łazienki (jedna wanna, jeden prysznic), wodociąg i kanalizacja gminna, zużycie do 8 m3/m-c (aktualnie po przeliczeniu tyle mamy, może będzie mniej)
Wyniki badania wody:
Twardość wody 285 mg CaCO3
Żelazo <0,04mg/dm3
Mangan <0,004mg/dm3
Chlor wodny <5mg/dm3
Azotyny <0,04mg/dm3
Azotany 1,8mg/dm3
Jon amonowy<0,05mg/dm3
Odczyn pH 7,4
Mętność 0,2NTU

Do celów spożywczych planuję zastosować osmozę (teraz mamy zestaw pod zlewozmywakiem)

Pozdrawiam
Wystarczy 20 litrów złoża. Wybór jest ogromy... trzeba zwracać uwagę na głowicę i złoże.

Andrzejnadia
27-02-2018, 20:48
Witam, mam problem z wdą mam zamontowane takie urządzenia.
Odżelaziacz wody Blue Soft 1053GT/RX.
Zmiękczacz wody Blue Soft RX17/C100.
Wszystko było zamontowane w 2014, ale byłem za granicom i złoże trzeba było wymienić na nowe wymienione we wrzesnie i po zrobieniu badań dużo jest mangu dzwonie do firmy od której kpiłem to wszystko, ale nie mogą jakos mi się z tym problemem uporać dziś zauważyłem, że glowica odrzelazniacza nie pobiera nadmanganianu potasu co robić pomroźcie.

qbek17
28-02-2018, 09:39
Witam, mam problem z wdą mam zamontowane takie urządzenia.
Odżelaziacz wody Blue Soft 1053GT/RX.
Zmiękczacz wody Blue Soft RX17/C100.
Wszystko było zamontowane w 2014, ale byłem za granicom i złoże trzeba było wymienić na nowe wymienione we wrzesnie i po zrobieniu badań dużo jest mangu dzwonie do firmy od której kpiłem to wszystko, ale nie mogą jakos mi się z tym problemem uporać dziś zauważyłem, że glowica odrzelazniacza nie pobiera nadmanganianu potasu co robić pomroźcie.
Z opisu wynika, że masz tam chińskie głowice RX (według niektórych bardzo niezawodne, według innych bardzo słabe)... prawdopodobnie złoże to Greensand plus, który wymaga regeneracji nadmanganianem...
Ja bym zaczął od wymiany głowic (na lepsze) i wtedy można myśleć o prawidłowej regeneracji złoża.

Andrzejnadia
28-02-2018, 11:50
A ile taka glowica może kosztowa cz. Dziś tez zobaczyłem, że woda jest żółta ręce mi opadają kasa wydana i nic nie działa może lepiej i taniej be dziw zainwestować w nowy filtr.
Filtr cztery lata temu 2300 plus nowe złoże we wrześniu prawie 600 do tego zmiękczać 1200 wszystko razem trochę wyszło mam mała córkę muszę to szybko ogarnąć tę sprawę.