PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
07-10-2018, 19:41
Witam! Zecydowałem się na zamontowanie stacji Viessmann Aquahome 20-n.

Jestem po montażu, ale jeszcze nie uruchomione. Natomiast jedna rzecz mnie zastanawia - po otwarciu pokrywy, czuć bardzo nieprzyjemny zapach, jakby z kanalizacji... Czy to normalne? Inne stacje też tak mają?

Czy do popłuczyn powinien być jeszcze dodatkowy syfon? Może stąd ten smród?

Poradźcie coś :)
Jeśli nie masz syfonu i popłuczyny są połączone bezpośrednio z głowicą, to zanim nie zalejesz wszystkiego wodą jest to otwarty koniec kanalizacji... więc smrodek jest zrozumiały...

barman86
08-10-2018, 05:17
Cześć,
zastanawiam się nad AquahomeDuo
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-duo/

Dom 110m, dwie lazienki, 2 osoby dorosłe 2 dzieci (2 latek, 1 latek)

Zastanawiam się czy duo to nie przesada na taki domek i taką obsadę ?

Może jakiś inny zestaw ? Zależy mi na "dobrej wodzie" i przede wszystkim na braku kamienia.

Pozdrawiam serdecznie

qbek17
08-10-2018, 08:53
Cześć,
zastanawiam się nad AquahomeDuo

Dom 110m, dwie lazienki, 2 osoby dorosłe 2 dzieci (2 latek, 1 latek)

Zastanawiam się czy duo to nie przesada na taki domek i taką obsadę ?

Może jakiś inny zestaw ? Zależy mi na "dobrej wodzie" i przede wszystkim na braku kamienia.

Pozdrawiam serdecznie
Dobór zmiękczacza robi się do zużycia wody i jej twardości. Bez tych parametrów trudno jest stwierdzić czy dany model jest za duży, za mały czy w sam raz.
A swoją drogą parametry na stronie Viessmana są mocno wątpliwe - model ma tylko 20 litrów złoża zmiękczającego ale wydajność czy dawkę soli podają jak dla 30 litrowego.

Johny_B
08-10-2018, 10:56
Jeśli wąż do popłuczyn i ten drugi - chyba od zabezpieczenia, są włożone bezpośrednio do kanalizacji to stąd może być ten smród. U mnie też tak było. Instalator przerobił to - podłączył oba węże przez syfon i problem zniknął.
Z tego co wiem to stacji Aquahome nie zalewa się wodą!! Tak powiedziała mi dziewczyna w salonie firmowym, która namówiła nas na stacje - "suchy zbiornik solankowy". w naszym zmiękczaczu woda jest tylko w nocy kiedy stacja się płucze.

qbek17
08-10-2018, 11:03
Z tego co wiem to stacji Aquahome nie zalewa się wodą!! Tak powiedziała mi dziewczyna w salonie firmowym, która namówiła nas na stacje - "suchy zbiornik solankowy". w naszym zmiękczaczu woda jest tylko w nocy kiedy stacja się płucze.
Miałem na myśli zalanie wodą głowicy. Wtedy ona oddziela zapach z kanalizacji od całej reszty. Dopóki urządzenie nie jest uruchomione to w głowicy jest powietrze i wszystko może się przedostawać. Oczywiście przy podłączeniu przez syfon problemu by nie było.

A co do "suchego zbiornika soli" - to sprawdź ile czasu woda jest w tym zbiorniku (tzn od kiedy się nalewa do momentu zassania). Sól potrzebuje kilku godzin żeby się rozpuścić do odpowiedniego stężenia. Jak ten czas jest za krótki to regeneracja jest słabiutka... Poza tym nie widzę zbyt wielu argumentów za stosowaniem "suchego zbiornika" - to głównie marketing.

Johny_B
08-10-2018, 11:06
Cześć,
zastanawiam się nad AquahomeDuo
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-duo/

Dom 110m, dwie lazienki, 2 osoby dorosłe 2 dzieci (2 latek, 1 latek)

Zastanawiam się czy duo to nie przesada na taki domek i taką obsadę ?

Może jakiś inny zestaw ? Zależy mi na "dobrej wodzie" i przede wszystkim na braku kamienia.

Pozdrawiam serdecznie

My właśnie z żoną kupiliśmy stacje AQUAHOME DUO. Polecili nam ją jako nowość - poza tym, że usuwa kamień to oczyszcza wodę z chloru i poprawia jej smak i zapach. Jest rewelacja!! Mamy 3 dzieci i psa. Wszyscy pijemy wodę z kranu!! Koniec z targaniem butelek ze sklepu :)
Viessmann produkuje najlepsze kotły i najlepsze zmiękczacze!! Polecam

Johny_B
08-10-2018, 11:17
Wiesz co może i to marketing a może nie tylko. My nie narzekamy. Jak się zbiornik uszkodzi ,bo moja małżonka zatrzyma się samochodem na stacji to przynajmniej garażu mi nie zaleje:)
Babka w salonie, która nas obsługiwała mówiła nam, że w ich stacjach sól nie musi naciągać kilka godzin. Regeneracja w Aquahomach jest przygotowana z wody miękkiej, w której wszystko się lepiej rozpuszcza - dlatego te stacje zużywają mnie soli i mniej wody i są oszczędne.
Wierzę w to, bo widzimy ile mnie teraz zużywamy płynu do prania i mydła do kąpieli. Na to też nas bardzo uczulała - aby wszystkiego przy tych stacjach stosować mniej o 2/3 - mniej proszków, płynów, nawet połowę tabletki w zmywarkach. Najlepiej wydane pieniądze!!

Johny_B
08-10-2018, 11:52
Miałem na myśli zalanie wodą głowicy. Wtedy ona oddziela zapach z kanalizacji od całej reszty. Dopóki urządzenie nie jest uruchomione to w głowicy jest powietrze i wszystko może się przedostawać. Oczywiście przy podłączeniu przez syfon problemu by nie było.

A co do "suchego zbiornika soli" - to sprawdź ile czasu woda jest w tym zbiorniku (tzn od kiedy się nalewa do momentu zassania). Sól potrzebuje kilku godzin żeby się rozpuścić do odpowiedniego stężenia. Jak ten czas jest za krótki to regeneracja jest słabiutka... Poza tym nie widzę zbyt wielu argumentów za stosowaniem "suchego zbiornika" - to głównie marketing.

Wiesz co może i to marketing a może nie tylko. My nie narzekamy. Jak się zbiornik uszkodzi ,bo moja małżonka zatrzyma się samochodem na stacji to przynajmniej garażu mi nie zaleje
Babka w salonie, która nas obsługiwała mówiła nam, że w ich stacjach sól nie musi naciągać kilka godzin. Regeneracja w Aquahomach jest przygotowana z wody miękkiej, w której wszystko się lepiej rozpuszcza - dlatego te stacje zużywają mnie soli i mniej wody i są oszczędne.
Wierzę w to, bo widzimy ile mnie teraz zużywamy płynu do prania i mydła do kąpieli. Na to też nas bardzo uczulała - aby wszystkiego przy tych stacjach stosować mniej o 2/3 - mniej proszków, płynów, nawet połowę tabletki w zmywarkach. Najlepiej wydane pieniądze!!

qbek17
08-10-2018, 11:55
Jak się zbiornik uszkodzi ,bo moja małżonka zatrzyma się samochodem na stacji to przynajmniej garażu mi nie zaleje:)
Jest to jakiś argument, ale tej wody do zalania garażu to jest raptem kilka litrów...


Babka w salonie, która nas obsługiwała mówiła nam, że w ich stacjach sól nie musi naciągać kilka godzin.
A to jakąś nową fizykę ta babka wymyśliła... Niestety muszę Cię uświadomić, że tak się nie da i nie zależy to od kwoty wydanej na zmiękczacz czy loga na nim umieszczonego czy nawet najlepszej woli babki z salonu.


Regeneracja w Aquahomach jest przygotowana z wody miękkiej
Jak w większości zmiękczaczy...


w której wszystko się lepiej rozpuszcza
Nie do końca... ale to pewnie znów argument "babki z salonu"?


dlatego te stacje zużywają mnie soli i mniej wody i są oszczędne.
Ilość wody i soli nie zależy od miękkości wody tylko od ustawień głowicy. Powtarzasz regułki z broszury bez wnikania czy mają one jakikolwiek sens...


Wierzę w to, bo widzimy ile mnie teraz zużywamy płynu do prania i mydła do kąpieli. Na to też nas bardzo uczulała - aby wszystkiego przy tych stacjach stosować mniej o 2/3 - mniej proszków, płynów,
Tu jest prawda... ale wynika to z właściwości wody miękkiej a nie tego konkretnego zmiękczacza.


Najlepiej wydane pieniądze!!
I tu trzeba przyznać "babce z salonu", że potrafiła Cię uszczęśliwić :)

qbek17
08-10-2018, 11:59
My właśnie z żoną kupiliśmy stacje AQUAHOME DUO. Polecili nam ją jako nowość - poza tym, że usuwa kamień to oczyszcza wodę z chloru i poprawia jej smak i zapach.
A co zrobisz jak te 9 litrów węgla przestanie działać (a przestanie)? Wymienisz cały zmiękczacz? Podpowiem Ci, że złoże zmiękczające może pracować wiele lat, a węgiel kilka miesięcy (optymistycznie patrząc - niech będzie 2 lata).


Viessmann produkuje najlepsze kotły i najlepsze zmiękczacze!!
Viessmann nie produkuje zmiękczaczy tylko je firmuje (zamawia u producenta zmiękczaczy i dodaje swoje logo) :)
Poza tym to odważne stwierdzenie jeśli nie miałeś nigdy innego zmiękczacza i nie masz porównania...

Konsultant Viessmann
08-10-2018, 19:35
Cześć,
zastanawiam się nad AquahomeDuo
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-duo/

Dom 110m, dwie lazienki, 2 osoby dorosłe 2 dzieci (2 latek, 1 latek)

Zastanawiam się czy duo to nie przesada na taki domek i taką obsadę ?

Może jakiś inny zestaw ? Zależy mi na "dobrej wodzie" i przede wszystkim na braku kamienia.

Pozdrawiam serdecznie

Aquqhome Duo to połączenie stacji zmiękczania i filtra z wkładem z węgla aktywnego. Wkład węglowy poprawia smak i zapach, żywica jonowymienna odpowiedzialna jest za usunięcie węglana wapnia i magnezu (czyli kamienia). Dotychczas najbardziej wymagającym klientom musieliśmy polecać 2 oddzielne urządzenia, z dwoma oddzielnymi zrzutami popłuczyn, oddzielnym zasilaniem elektrycznym. Teraz wszystko zostało zamknięte w jednej estetycznej obudowie.

Konsultant Viessmann
08-10-2018, 19:36
My właśnie z żoną kupiliśmy stacje AQUAHOME DUO. Polecili nam ją jako nowość - poza tym, że usuwa kamień to oczyszcza wodę z chloru i poprawia jej smak i zapach. Jest rewelacja!! Mamy 3 dzieci i psa. Wszyscy pijemy wodę z kranu!! Koniec z targaniem butelek ze sklepu :)
Viessmann produkuje najlepsze kotły i najlepsze zmiękczacze!! Polecam

dziękujemy :D

Konsultant Viessmann
08-10-2018, 19:47
A co zrobisz jak te 9 litrów węgla przestanie działać (a przestanie)? Wymienisz cały zmiękczacz? Podpowiem Ci, że złoże zmiękczające może pracować wiele lat, a węgiel kilka miesięcy (optymistycznie patrząc - niech będzie 2 lata).


Viessmann nie produkuje zmiękczaczy tylko je firmuje (zamawia u producenta zmiękczaczy i dodaje swoje logo) :)
Poza tym to odważne stwierdzenie jeśli nie miałeś nigdy innego zmiękczacza i nie masz porównania...

nigdy nie twierdziliśmy że stacje Aquahome robimy sami. Prowadzę szkolenia na których bardzo często gościmy przedstawicielki/przedstawicieli Ecowater czyli producenta i to ich pracownicy bardzo często prowadzą u nas szkolenia montażowo-uruchomieniowe. Urządzenia przez nas proponowane są jednymi z najlepszych w swojej klasie (o ile nie najlepszymi) co potwierdzają liczne badania a także to, że jeden z większych konkurentów na rynku polskim zajmujący się uzdatnianiem wody kopiuje rozwiązania z urządzeń przez nas sprzedawanych.

qbek17
09-10-2018, 08:43
nigdy nie twierdziliśmy że stacje Aquahome robimy sami.
Część osób to wie, ale jak widać są użytkownicy, którzy nie mają o tym pojęcia...


Urządzenia przez nas proponowane są jednymi z najlepszych w swojej klasie (o ile nie najlepszymi) co potwierdzają liczne badania...
Jakie badania? Gdzie je można znaleźć? Przez kogo wykonane?


a także to, że jeden z większych konkurentów na rynku polskim zajmujący się uzdatnianiem wody kopiuje rozwiązania z urządzeń przez nas sprzedawanych.
Jakie to rozwiązania są kopiowane? Sorry, ale jeśli np. jakaś funkcja jest dostępna w głowicy od wielu lat, a wy ją w swoich produktach wykorzystujecie, to nie jest to rozwiązanie na wyłączność dla was...

marian222222
11-10-2018, 08:59
Witam, czytam forum i bezpośrednio odpowiedzi nie mogę znaleźć. Potrzebuję założyć "coś" żeby ochronić kabiny prysznicowe i krany przed kamieniem.
Test twardości wody zakupiłem i sprawdzę sam twardość wody ale na stronie ZWiK podają że jest w zakresie:
420103
Pytanie czy wystarczą filtry przepływowe Dafi ? Czy potrzebna jest stacja?
Woda z wodociągu, 2/3 osoby i szambo.

qbek17
11-10-2018, 12:20
Witam, czytam forum i bezpośrednio odpowiedzi nie mogę znaleźć. Potrzebuję założyć "coś" żeby ochronić kabiny prysznicowe i krany przed kamieniem.
Test twardości wody zakupiłem i sprawdzę sam twardość wody ale na stronie ZWiK podają że jest w zakresie:
420103
Pytanie czy wystarczą filtry przepływowe Dafi ? Czy potrzebna jest stacja?
Woda z wodociągu, 2/3 osoby i szambo.
Twardość nie jest bardzo wysoka. Pytanie brzmi ile jest tych kranów? Te filtry przepływowe mają wydajność na jeden/dwa krany, więc jeśli zamontujesz je tuż przed prysznicem czy kranem to będą OK, ale jeśli chcesz zmiękczyć wodę na cały dom to nie wystarczą.
Druga sprawa to wydajność - wkłady zawierają zazwyczaj ok 0,5 litra złoża zmiękczającego. To wystarczy na jakieś 120-150 litrów wody... potem trzeba wkład wymienić - czyli co 2-3 prysznice musiałbyś wymieniać wkłady... to chyba bez sensu.

marian222222
12-10-2018, 07:17
to co byście mi zaproponowali?

KLARSAN
12-10-2018, 08:37
to co byście mi zaproponowali?

Zdecydowanie centralny zmiękczacz do wody na cały dom. Przy takiej ilości osób oraz twardośco mały zmiękczacz z około 15 litroma złoża będzie w sam raz.

kyak
16-10-2018, 09:27
A czy można jakoś zmniejszyć twardość wody w mieszkaniu które ma ciepłą jak i zimną wodę z sieci miejskiej? Z tego co pisaliście w tym wątku wcześniej Vulcan i impuls to ściema. Popularne na sól odpadają dla ciepłej wody. Średnie miesięczne zużycie wody ~4m3.
Parametry wody:
parametr jednostka wynik
Azotany mg/l 2,61
Azotyny mg/l
Barwa mg/l Pt 2,33
Chlorki mg/l 53,3
Fluorki mg/l 0,19
Magnez mg/l 13
Mangan µg/l
Mętność NTU 0,655
Odczyn pH – 7,5
Potas mg/l 6,63
Przewodność elektryczna właściwa µS/cm 692
Siarczany mg/l 98
Sód mg/l 35,2
Temperatura °C 9,71
Twardość ogólna mg/l CaCo3 262
Wapń mg/l
Żelazo µg/l 51,25

Twardość przeliczenie jednostek
mmol/dm3 2,6
mval/dm3 5,2
st n 15
st. Ang. 18
st. Franc 26
mg/dm3 CaCO3 262

qbek17
16-10-2018, 09:57
A czy można jakoś zmniejszyć twardość wody w mieszkaniu które ma ciepłą jak i zimną wodę z sieci miejskiej? Z tego co pisaliście w tym wątku wcześniej Vulcan i impuls to ściema. Popularne na sól odpadają dla ciepłej wody. Średnie miesięczne zużycie wody ~4m3.
Można wstawić zmiękczacz na wejściu wody zimnej. Czy to zużycie to całość (ciepła i zimna)?

kyak
16-10-2018, 10:08
Tak. Jest to łączne zużycie wody ciepłej i zimnej. Uzdatnianie tylko wody zimnej wydaje mi się trochę bez sensu - najbardziej irytujący jest kamień pod prysznicem i przy bateriach. Przy uzdatnianiu tylko wody zimnej zyskuje praktycznie jedynie pralka

qbek17
16-10-2018, 11:12
Tak. Jest to łączne zużycie wody ciepłej i zimnej. Uzdatnianie tylko wody zimnej wydaje mi się trochę bez sensu - najbardziej irytujący jest kamień pod prysznicem i przy bateriach. Przy uzdatnianiu tylko wody zimnej zyskuje praktycznie jedynie pralka
Nie do końca. Bateria jest mieszaczem - miesza wodę ciepłą i zimną. Jak zmiękczysz zimną to sumaryczna twardość wody z kranu też się zmniejszy (tym bardziej im zimniejsza woda). To zmniejszy ilość kamienia. Dodatkowo (np. pod prysznicem) możesz na koniec kąpieli spłukać wszystko zimną wodą... Wiem, że to rozwiązanie tylko częściowe, ale chyba najbardziej praktyczne biorąc pod uwagę koszty i możliwości montażu rozwiązania całkowitego (czyli dwóch zmiękczaczy - na wodę ciepłą i zimną).

kyak
16-10-2018, 13:22
tyle, że stosunek zużycia wody zimnej do ciepłej wynosi 1,5:1 więc jakoś brak mi przekonania czy to rzeczywiście coś da. Ile by trzeba było wydać, żeby poprawa była rzeczywiście widoczna?

Kaizen
16-10-2018, 13:33
Twardość wody ciepłej masz taką samą, jak zimnej?

Zmiękczenie tylko zimnej wody to pełna ulga dla spłuczek, pralki, zmywarki, czajnika itd. A dla reszty proporcjonalnie do zmieszania.

kyak
16-10-2018, 13:47
Taka sama. Woda do czajnika i tak filtrowana przez filtr dafi

Kaizen
16-10-2018, 13:57
Taka sama.

Dziwne. Bo to znaczy, że w wymienniku się nie osadza kamień - dopiero w domu.



Woda do czajnika i tak filtrowana przez filtr dafi

Taki dzbankowy? Sprawdzałeś twardość wody z niego po 1/10 czasu po jakim wymieniasz?

qbek17
16-10-2018, 14:48
tyle, że stosunek zużycia wody zimnej do ciepłej wynosi 1,5:1 więc jakoś brak mi przekonania czy to rzeczywiście coś da. Ile by trzeba było wydać, żeby poprawa była rzeczywiście widoczna?
Można wydać dużo... zmiękczacz na wodę gorącą to spory wydatek... tak ze 4000-5000 PLN. Do tego drugi zmiękczacz na wodę zimną - jakieś 2500 PLN. Do tego instalacja dwóch zmiękczaczy, potrzebne miejsce, dodatkowe zużycie wody na regeneracje.... Chyba jednak nie warto...

qbek17
16-10-2018, 14:49
Dziwne. Bo to znaczy, że w wymienniku się nie osadza kamień - dopiero w domu.
Podgrzewanie wody nie zawsze jest oczywiste i jednoznaczne z osadzaniem kamienia...


Taki dzbankowy? Sprawdzałeś twardość wody z niego po 1/10 czasu po jakim wymieniasz?
W takim filtrze masz trochę węgla aktywnego i trochę żywicy zmiękczającej,... mając zmiękczacz możesz sobie darować te wkłady.

KLARSAN
17-10-2018, 14:40
A czy można jakoś zmniejszyć twardość wody w mieszkaniu które ma ciepłą jak i zimną wodę z sieci miejskiej? Z tego co pisaliście w tym wątku wcześniej Vulcan i impuls to ściema. Popularne na sól odpadają dla ciepłej wody. Średnie miesięczne zużycie wody ~4m3.
Parametry wody:
parametr jednostka wynik
Azotany mg/l 2,61
Azotyny mg/l
Barwa mg/l Pt 2,33
Chlorki mg/l 53,3
Fluorki mg/l 0,19
Magnez mg/l 13
Mangan µg/l
Mętność NTU 0,655
Odczyn pH – 7,5
Potas mg/l 6,63
Przewodność elektryczna właściwa µS/cm 692
Siarczany mg/l 98
Sód mg/l 35,2
Temperatura °C 9,71
Twardość ogólna mg/l CaCo3 262
Wapń mg/l
Żelazo µg/l 51,25

Twardość przeliczenie jednostek
mmol/dm3 2,6
mval/dm3 5,2
st n 15
st. Ang. 18
st. Franc 26
mg/dm3 CaCO3 262

Zmiękczanie wody zimnej naprawdę spowoduje zauważalne zniwelowanie osadzającego się kamienia na armaturze i urządzeniach AGD. Raczej nie ma sensu inwestować w zmiękczanie zarówno wody ciepłej jak i zimnej chociażby ze względu na koszty oraz sporo miejsca na instalacje urządzeń w mieszkaniu.

marcek10
21-10-2018, 07:54
Witam Was.
W temacie urządzeni do zmiękczania wody nie mam zielonego pojęcia ale wiem, że mam już dość kamienia na kabinie, płytkach czy naczyniach. Decyzja podjęta chcę zamontować zmiękczacz. I tu prośba do znających się w temacie o doradzenie odpowiedniego urządzenia. Czytałem trochę podobnych tematów jednak nie jestem pewien. Zależy mi żeby nie był specjalnie duży bo mam dość mało miejsca gdzie by stał.
Dom jednorodzinny woda z wodociągu twardość 258 czyli jakieś 14*niemieckich (ostatnie wyniki badań) dwie łazienki+kuchnia, domownicy 4osoby, zużycie wody ok.8-12m3 mc. ścieki odprowadzane do szamba na działce.
Myślę o :
https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-clack-pallas-p-1076.html
lub
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html
Który bardziej odpowiedni?

kjan7396
21-10-2018, 19:48
Witam,
To mój perwszy post, ale nie, nie potrzebuję*pomocy w doborze sprzętu, zdecydowałem się na zakup po około półgodzinnej lekturze forum. Po kolelnych kilkunastu godzinach zorientowałem się, że być może nie ustrzegłem się błędów, nie badałem wody ani nie oszacowałem zużycia wody.
Woda ze studni głębinowej, żealzo jakieś jest, ale woda nie zółknie po odstawieniu, nie ma śladów na wannie, muszli ani umywalce, ot po prostu woda jest nieprzyjemine twarda, szczególnie przeszkadza nam osad na odstawionej na kilka godzin herbacie.
Kupiłem i zamontowałem Clacka WS1 CI ze zbiornikiem 10/54 i 40 litrów Purolitu C100E Made in Romania.
Myślę, że dość dobrze przewertowałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy po uruchomieniu powinienem natychmiast uzupełnić sól?
Nie wsypywałem nic, po uruchomieniu wypuściłem przez kran około 50 litrów żółtej wody, regeneracja jest ustawiona na 5 m3 czyli jeszcze trochę czasu powinienem mieć.
2. Kiedy sterownik zaleje zbiornik z solą, jeśli przy regeneracji to nie zdąży się ta sól rozpuscić. Czy może powinienem zacząć od wymuszonej regeneracji?
3. Sterownik ma możliwość zaprogramowania solankowania wstecznego BRINE UP, jednak nie zostało zaprogramowane przez sprzedawcę, co jest odpowiedzialne za tą możliwość?
4. BRINE DOWN jest drugim etapem po BACKWASCH, czym miałoby się to solankować skoro nie widzę wody w zbiorniku z solą?
5. Słychać, że jest spora przestrzeń powietrzna nad złożem w kolumnie, spory chałas przy większych poborach wody, czy kolumna sie wypełni wodą po jakimś czasie, czy zawsze już będzie tak ciurkać?
6. Mam bypas wykonany na instalacji, czy niepełne (nie do 0) zmiękcznie jest osiągalne tylko poprzez domieszanie niezmiękczonej wody trochę tak na oko, czy może sterownik wyposażony w bypas jest w stanie to precyzyjniej podmieszać?

Oczywiście zaraz (w poniedziałek) zasypuję sól i oddaję wode do badania.

KLARSAN
22-10-2018, 09:25
Witam Was.
W temacie urządzeni do zmiękczania wody nie mam zielonego pojęcia ale wiem, że mam już dość kamienia na kabinie, płytkach czy naczyniach. Decyzja podjęta chcę zamontować zmiękczacz. I tu prośba do znających się w temacie o doradzenie odpowiedniego urządzenia. Czytałem trochę podobnych tematów jednak nie jestem pewien. Zależy mi żeby nie był specjalnie duży bo mam dość mało miejsca gdzie by stał.
Dom jednorodzinny woda z wodociągu twardość 258 czyli jakieś 14*niemieckich (ostatnie wyniki badań) dwie łazienki+kuchnia, domownicy 4osoby, zużycie wody ok.8-12m3 mc. ścieki odprowadzane do szamba na działce.
Myślę o :
https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-clack-pallas-p-1076.html
lub
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html
Który bardziej odpowiedni?

Zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczami Ecoperla. Ze względu na ilość miejsca do montażu proponujemy zmiękczacz kompaktowy z serii Slimline.

przemo1
22-10-2018, 11:04
Mam pytanie o zmiękczacz Keller 25, robiłem małą przeróbkę w kotłowni i odłączyłem zmiękczacz od instalacji wodnej. Po ponownym podłączeniu nie liczy ilości wody, regeneracja działa tylko w trybie czasowym. Jest szansa na samodzielną naprawę, czy zapraszać serwis (zmiękczacz ma ok 5 lat, oczywiście już po gwarancji)?

KLARSAN
22-10-2018, 11:15
Witam,
To mój perwszy post, ale nie, nie potrzebuję*pomocy w doborze sprzętu, zdecydowałem się na zakup po około półgodzinnej lekturze forum. Po kolelnych kilkunastu godzinach zorientowałem się, że być może nie ustrzegłem się błędów, nie badałem wody ani nie oszacowałem zużycia wody.
Woda ze studni głębinowej, żealzo jakieś jest, ale woda nie zółknie po odstawieniu, nie ma śladów na wannie, muszli ani umywalce, ot po prostu woda jest nieprzyjemine twarda, szczególnie przeszkadza nam osad na odstawionej na kilka godzin herbacie.
Kupiłem i zamontowałem Clacka WS1 CI ze zbiornikiem 10/54 i 40 litrów Purolitu C100E Made in Romania.
Myślę, że dość dobrze przewertowałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy po uruchomieniu powinienem natychmiast uzupełnić sól?
Nie wsypywałem nic, po uruchomieniu wypuściłem przez kran około 50 litrów żółtej wody, regeneracja jest ustawiona na 5 m3 czyli jeszcze trochę czasu powinienem mieć.
2. Kiedy sterownik zaleje zbiornik z solą, jeśli przy regeneracji to nie zdąży się ta sól rozpuscić. Czy może powinienem zacząć od wymuszonej regeneracji?
3. Sterownik ma możliwość zaprogramowania solankowania wstecznego BRINE UP, jednak nie zostało zaprogramowane przez sprzedawcę, co jest odpowiedzialne za tą możliwość?
4. BRINE DOWN jest drugim etapem po BACKWASCH, czym miałoby się to solankować skoro nie widzę wody w zbiorniku z solą?
5. Słychać, że jest spora przestrzeń powietrzna nad złożem w kolumnie, spory chałas przy większych poborach wody, czy kolumna sie wypełni wodą po jakimś czasie, czy zawsze już będzie tak ciurkać?
6. Mam bypas wykonany na instalacji, czy niepełne (nie do 0) zmiękcznie jest osiągalne tylko poprzez domieszanie niezmiękczonej wody trochę tak na oko, czy może sterownik wyposażony w bypas jest w stanie to precyzyjniej podmieszać?

Oczywiście zaraz (w poniedziałek) zasypuję sól i oddaję wode do badania.

Polecamy regularne używanie środków dezynfekujących oraz czyszczących do zmiękczaczy wody. Pozwoli to na dłuższą eksploatację urządzeń oraz ich prawidłową pracę. Gdy stężenie żelaza w wodzie surowej będzie zbyt wysokie złoże w zmiękczaczu może ulec uszkodzeniu bardzo szybko.

Stację uzdatniania wody zawsze najlepiej i najdokładniej dobrać na podstawie wyników analizy wody oraz zapotrzebowania.

qbek17
22-10-2018, 11:24
Mam pytanie o zmiękczacz Keller 25, robiłem małą przeróbkę w kotłowni i odłączyłem zmiękczacz od instalacji wodnej. Po ponownym podłączeniu nie liczy ilości wody, regeneracja działa tylko w trybie czasowym. Jest szansa na samodzielną naprawę, czy zapraszać serwis (zmiękczacz ma ok 5 lat, oczywiście już po gwarancji)?
Sprawdź podłączenie turbinki - może przy przenoszeniu się coś odłączyło i nie styka... Raczej nic więcej nie mogło się stać jeśli nie rozbierałeś głowicy. Serwis zrobi to samo i jeśli nie pomoże to do wymiany.

qbek17
22-10-2018, 11:26
Witam Was.
W temacie urządzeni do zmiękczania wody nie mam zielonego pojęcia ale wiem, że mam już dość kamienia na kabinie, płytkach czy naczyniach. Decyzja podjęta chcę zamontować zmiękczacz. I tu prośba do znających się w temacie o doradzenie odpowiedniego urządzenia. Czytałem trochę podobnych tematów jednak nie jestem pewien. Zależy mi żeby nie był specjalnie duży bo mam dość mało miejsca gdzie by stał.
Dom jednorodzinny woda z wodociągu twardość 258 czyli jakieś 14*niemieckich (ostatnie wyniki badań) dwie łazienki+kuchnia, domownicy 4osoby, zużycie wody ok.8-12m3 mc. ścieki odprowadzane do szamba na działce.
Myślę o :
https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-clack-pallas-p-1076.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fzmiekczacz-wody-clack-pallas-p-1076.html)
lub
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic%2Faqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html)

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic%2Faqua-soft-basic-30-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-5m-h.html)
Który bardziej odpowiedni?
Przy takich parametrach wystarczy Ci zmiękczacz z 25 litrami złoża. Radziłbym wybrać model ze złożem monosferycznym (Lewatit).
Jeśli masz ograniczone miejsce to może bardziej ustawny będzie zmiękczacz dwuelementowy? Określ co to znaczy "dość mało miejsca"?

qbek17
22-10-2018, 11:34
Witam,
To mój perwszy post, ale nie, nie potrzebuję*pomocy w doborze sprzętu, zdecydowałem się na zakup po około półgodzinnej lekturze forum. Po kolelnych kilkunastu godzinach zorientowałem się, że być może nie ustrzegłem się błędów, nie badałem wody ani nie oszacowałem zużycia wody.
Woda ze studni głębinowej, żealzo jakieś jest, ale woda nie zółknie po odstawieniu, nie ma śladów na wannie, muszli ani umywalce, ot po prostu woda jest nieprzyjemine twarda, szczególnie przeszkadza nam osad na odstawionej na kilka godzin herbacie.
Kupiłem i zamontowałem Clacka WS1 CI ze zbiornikiem 10/54 i 40 litrów Purolitu C100E Made in Romania.
Dość duży model wybrałeś...


Myślę, że dość dobrze przewertowałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy po uruchomieniu powinienem natychmiast uzupełnić sól?
Nie musi być "natychmiast" ale tak, trzeba wsypać sól i zrobić regenerację.


Nie wsypywałem nic, po uruchomieniu wypuściłem przez kran około 50 litrów żółtej wody, regeneracja jest ustawiona na 5 m3 czyli jeszcze trochę czasu powinienem mieć.
Złoże trzeba przed użyciem wypłukać. Najlepiej też zrobić od razu regenerację. Owszem - złoże jest dostarczane w formie zregenerowanej ale bardziej chodzi o higienę...


2. Kiedy sterownik zaleje zbiornik z solą, jeśli przy regeneracji to nie zdąży się ta sól rozpuscić. Czy może powinienem zacząć od wymuszonej regeneracji?
Powinieneś zacząć od uruchomienia urządzenia, a nie od razu przechodzić do jego użytkowania. Sterownik (o ile jest standardowo zaprogramowany) naleje wodę po regeneracji. Czyli pierwsza regeneracja będzie "na sucho". Lepiej będzie jak wlejesz ręcznie (wiadrem) kilkanaście litrów wody do zbiornika soli.


3. Sterownik ma możliwość zaprogramowania solankowania wstecznego BRINE UP, jednak nie zostało zaprogramowane przez sprzedawcę, co jest odpowiedzialne za tą możliwość?
To nie tylko kwestia programu, ale też sprzętu. Jeśli głowica nie jest "upflow" to nie ustawiaj takiej regeneracji.


4. BRINE DOWN jest drugim etapem po BACKWASCH, czym miałoby się to solankować skoro nie widzę wody w zbiorniku z solą?
Jak nie zrobiłeś pierwszej regeneracji to nie widzisz. Po regeneracji naleje się tam woda.


5. Słychać, że jest spora przestrzeń powietrzna nad złożem w kolumnie, spory chałas przy większych poborach wody, czy kolumna sie wypełni wodą po jakimś czasie, czy zawsze już będzie tak ciurkać?
Nie odpowietrzyłeś urządzenia więc masz tam pełno powietrza. Jakbyś zrobił regenerację to by się to powietrze usunęło...


6. Mam bypas wykonany na instalacji, czy niepełne (nie do 0) zmiękcznie jest osiągalne tylko poprzez domieszanie niezmiękczonej wody trochę tak na oko, czy może sterownik wyposażony w bypas jest w stanie to precyzyjniej podmieszać?
To nie kwestia bypassu tylko zaworu mieszającego. Odbywa się to przez mieszanie wody surowej i zmiękczonej, ale taki zawór robi to precyzyjniej niż bypass (który zazwyczaj jest zbudowany na zaworach kulowych).


Oczywiście zaraz (w poniedziałek) zasypuję sól i oddaję wode do badania.
Zacznij od zbadania wody surowej. Jak teraz zbadasz wodę po zmiękczaczu to się możesz przerazić jej składem ;)

kjan7396
22-10-2018, 13:54
To nie tylko kwestia programu, ale też sprzętu. Jeśli głowica nie jest "upflow" to nie ustawiaj takiej regeneracji.

Prawdopodobnie nie jest, ale jak się upewnić, podałem model Clack WS1 CI, czy to niepełne oznaczenie?
Obejrzałem głowicę z każdej strony zaglądałem pod pokrywkę, nigdzie nie można się doszukać nawet nazwy modelu, czy rodzaj głowicy poznaje się po wyglądzie (układzie klawiszy)?
Czy zawór mieszający to dodatkowy element głowicy, czy może moja głowica nie ma takich możliwości?
Czy dobrze zgaduję, że do uruchomienia teraz potrzebuję:
1. Nalać wody do zbiornka na sól (20 litrów).
2. Wymusić regenerację bez soli, albo okroić ją do BACKWASH 20minut i RINSE 5 minut i wymusić.

Czy BACKWASH oznacza płukanie złoża wodą od dołu do góry, a RINSE z góry do dołu z wyrzutem do kanalizacji?
Czytałem krótką dyskusję w tym wątku nt. pojemności jonowymiennej systemu, jednak nie został podany wzór, podejrzewam, że jest prosty bo piszą tylko o 2 zmiennych ilość jonitu i soli, jak wyliczyć?

marcek10
22-10-2018, 14:54
Jeśli masz ograniczone miejsce to może bardziej ustawny będzie zmiękczacz dwuelementowy? Określ co to znaczy "dość mało miejsca"?

W miejscu gdzie miałby stać zmiękczacz jest dość wąsko więc raczej właśnie jakiś kompakt jedno elementowy da radę upchnąć.


Radziłbym wybrać model ze złożem monosferycznym (Lewatit).
Który to by był taki?

qbek17
22-10-2018, 15:29
W miejscu gdzie miałby stać zmiękczacz jest dość wąsko więc raczej właśnie jakiś kompakt jedno elementowy da radę upchnąć.
Standardowy zbiornik na złoże ma średnicę ok 26 cm. Ten sam zbiornik w obudowie kompaktowej będzie szerszy - 35-40 cm.

marcek10
22-10-2018, 15:58
No 26cm. fajnie tyle, że dojdzie jeszcze drugi zbiornik czy tak?

qbek17
23-10-2018, 10:22
No 26cm. fajnie tyle, że dojdzie jeszcze drugi zbiornik czy tak?
Tak, ale ten drugi może być o różnej pojemności (np. 25 litrów - mały, niski lub 70 litrów - wyższy) i do tego nie jest on ustawiany na stałe tylko może być przesuwany w promieniu jakichś 2 metrów...

domelek
23-10-2018, 14:38
Po kilku miesiącach od zamieszkania żona się poddała - plamy od kamienia są wszędzie - planujemy zbadać wodę w sanepidzie - na co dodatkowo warto zbadać wodę, żeby dobrać dobrze system uzdatniania? Niestety nie badają ogólnikowo tylko na konkretne parametry.

Woda z wodociągu.

Parametry ze strony MPWIK w linku ponizej:

https://www.mpwiksieradz.pl/images/sanepid/wodociag_seradz_klocko.pdf

qbek17
23-10-2018, 15:51
Po kilku miesiącach od zamieszkania żona się poddała - plamy od kamienia są wszędzie - planujemy zbadać wodę w sanepidzie - na co dodatkowo warto zbadać wodę, żeby dobrać dobrze system uzdatniania? Niestety nie badają ogólnikowo tylko na konkretne parametry.

Woda z wodociągu.

Parametry ze strony MPWIK w linku ponizej:

https://www.mpwiksieradz.pl/images/sanepid/wodociag_seradz_klocko.pdf (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.mpwiksieradz. pl%2Fimages%2Fsanepid%2Fwodociag_seradz_klocko.pdf )
Jeśli to woda wodociągowa to nie ma sensu płacić całkiem konkretnej kwoty w sanepidzie (chyba, że podejrzewasz ich o nie spełnianie tych parametrów jakie deklarują). Jeśli chcesz coś tam sprawdzić to możesz zakupić kropelkowy tester twardości i samemu sobie zbadać twardość wielokrotnie (może są wahania?).
Do doboru zmiękczacza wystarczy jak określisz jeszcze swoje miesięczne zużycie wody.

domelek
23-10-2018, 16:18
Jeśli to woda wodociągowa to nie ma sensu płacić całkiem konkretnej kwoty w sanepidzie (chyba, że podejrzewasz ich o nie spełnianie tych parametrów jakie deklarują). Jeśli chcesz coś tam sprawdzić to możesz zakupić kropelkowy tester twardości i samemu sobie zbadać twardość wielokrotnie (może są wahania?).
Do doboru zmiękczacza wystarczy jak określisz jeszcze swoje miesięczne zużycie wody.

Dziękuję za odpowiedź - zużycie wody to średnio 10-12m3/msc

qbek17
23-10-2018, 16:35
Dziękuję za odpowiedź - zużycie wody to średnio 10-12m3/msc
Czyli standardowy rozmiar 25 lub 30 litrów złoża powinno być w sam raz.
Koszt takiego sprzętu dobrej jakości to 2500-2800 PLN zależnie od wybranych opcji...

Zeta123
23-10-2018, 18:20
Polecamy regularne używanie środków dezynfekujących oraz czyszczących do zmiękczaczy wody. Pozwoli to na dłuższą eksploatację urządzeń oraz ich prawidłową pracę. Gdy stężenie żelaza w wodzie surowej będzie zbyt wysokie złoże w zmiękczaczu może ulec uszkodzeniu bardzo szybko.

Stację uzdatniania wody zawsze najlepiej i najdokładniej dobrać na podstawie wyników analizy wody oraz zapotrzebowania.

jakie te środki czyszczace i dezynfekujące polecacie
gdzi esie je wpuszcza ?
do zbiornika z sola czy gdzies indziej w zmiekczaczu ?

marcek10
23-10-2018, 18:52
Tak, ale ten drugi może być o różnej pojemności (np. 25 litrów - mały, niski lub 70 litrów - wyższy) i do tego nie jest on ustawiany na stałe tylko może być przesuwany w promieniu jakichś 2 metrów...

A który do czego służy i jak są połączone?
Chciałem żeby tutaj stał zmiękczacz.

qbek17
23-10-2018, 19:10
A który do czego służy i jak są połączone?
Chciałem żeby tutaj stał zmiękczacz.
Jeden (ten wąski i wysoki) jest zbiornikiem ze złożem i głowicą - przez niego przepływa cała woda, więc musi być przy rurach.
Drugi (ten o dowolnym rozmiarze) jest zbiornikiem na sól / solankę do regeneracji i jest połączony z głowicą elastycznym wężykiem. Wężyk może mieć kilka metrów więc zbiornik można postawić w pewnej odległości, a do tego można go przesuwać w razie potrzeby czy nawet na chwilę odpiąć od głowicy.

qbek17
23-10-2018, 19:10
jakie te środki czyszczace i dezynfekujące polecacie
gdzi esie je wpuszcza ?
do zbiornika z sola czy gdzies indziej w zmiekczaczu ?
Parę postów (a może już stron) temu była na ten temat dyskusja :)

Zeta123
30-10-2018, 21:55
witam
prosba o opinie o urządzeniu EcoWater Comfort Ecomulti 500
dostałem dobra oferte na zakup w alternatywie do aqua trinity ?
lepsze /gorsze ? warto ?
wyniki wody publikowałem kilka watków wyżej
Urzadzenie podobno spełni moje wymagania i ma atrkacyją cene w stosunku do aqua trinity ale chciałbym zasięgnąc niezaleznmej opiniii tutaj na forum

qbek17
31-10-2018, 09:35
witam
prosba o opinie o urządzeniu EcoWater Comfort Ecomulti 500
dostałem dobra oferte na zakup w alternatywie do aqua trinity ?
lepsze /gorsze ? warto ?
wyniki wody publikowałem kilka watków wyżej
Urzadzenie podobno spełni moje wymagania i ma atrkacyją cene w stosunku do aqua trinity ale chciałbym zasięgnąc niezaleznmej opiniii tutaj na forum
Nie ma za dużo informacji o tym produkcie, a to co znalazłem trochę się ze sobą gryzie... raz podają, że jest tam 14 litrów złoża (w AQATrinity podają 25 litrów), a raz że pojemność jest praktycznie taka sama...

Zeta123
31-10-2018, 10:05
pojemnośc niby 24,5L wg specyfikacji na stronie producenta
bardziej myslałem że ktoś wie co to za złoże
sprzedawca zachwala ze super amerrykańskie i z wyzszej półki niż aqa trinity
pisza tez cos o zdecydowanie mniejszym zuzyciu soli

dla mnie wg liczb na stronie urządzenia bardzo porównywalne
tylko tych liczb jest nie za dużo a poza tym ja nie wiem co znaczają niektóre z tych liczb

qbek17
31-10-2018, 10:47
pojemnośc niby 24,5L wg specyfikacji na stronie producenta
bardziej myslałem że ktoś wie co to za złoże
sprzedawca zachwala ze super amerrykańskie i z wyzszej półki niż aqa trinity
pisza tez cos o zdecydowanie mniejszym zuzyciu soli

dla mnei wg liczb na stronie urządzenia bardzo porównywalne
tylko tych liczb jest nie za duzo a poza tym ja nie wiem co znacza niektóre z nich liczb
Nie ma co wierzyć w obietnice mniejszego zużycia soli czy wody na płukanie.
Amerykańskie złoże wielofunkcyjne to Crystal Right. Ale taki zestaw nie pasuje do tego złoża... jest za mały.

Skr_D
31-10-2018, 12:08
pojemnośc niby 24,5L wg specyfikacji na stronie producenta
bardziej myslałem że ktoś wie co to za złoże
sprzedawca zachwala ze super amerrykańskie i z wyzszej półki niż aqa trinity
pisza tez cos o zdecydowanie mniejszym zuzyciu soli

dla mnie wg liczb na stronie urządzenia bardzo porównywalne
tylko tych liczb jest nie za dużo a poza tym ja nie wiem co znaczają niektóre z tych liczb


Stacja Comfort Ecomulti 500 posiada 24,9 litrów złoża. Jest produkowane w Stanach Zjednoczonych. O ilości zużytej wody i soli decyduje sterownik EcoWater, który pracuje w oparciu o objętościowo - logiczne działanie, dzięki czemu zużycie soli jest optymalne względem jakości wody i jej zużycia.

qbek17
31-10-2018, 12:39
Stacja Comfort Ecomulti 500 posiada 24,9 litrów złoża. Jest produkowane w Stanach Zjednoczonych. O ilości zużytej wody i soli decyduje sterownik EcoWater, który pracuje w oparciu o objętościowo - logiczne działanie, dzięki czemu zużycie soli jest optymalne względem jakości wody i jej zużycia.
piękny cytat z marketingowej ulotki... przecież to nic nadzwyczajnego - robi tak 90% współczesnych sterowników.

Skr_D
31-10-2018, 13:31
piękny cytat z marketingowej ulotki... przecież to nic nadzwyczajnego - robi tak 90% współczesnych sterowników.

Nie znam wszystkich urządzeń na rynku i nie wiem jakie mają sterowniki. Zeta123 zapytał o konkretne urządzenie - Comfort Ecomulti 500, więc moja odpowiedź dotyczyła zadanego pytania i rozwiewa wątpliwości dotyczące objętości złoża i zastosowanego sterownika. Zeta123 napisał, że dostał dobrą ofertę, a urządzenie może spełnić jego oczekiwań, więc nie rozumiem, dlaczego tak bardzo zniechęcasz go do zakupu tego urządzenia bez podania konkretnych i potwierdzonych argumentów.

qbek17
31-10-2018, 19:20
Nie znam wszystkich urządzeń na rynku i nie wiem jakie mają sterowniki. Zeta123 zapytał o konkretne urządzenie - Comfort Ecomulti 500, więc moja odpowiedź dotyczyła zadanego pytania i rozwiewa wątpliwości dotyczące objętości złoża i zastosowanego sterownika. Zeta123 napisał, że dostał dobrą ofertę, a urządzenie może spełnić jego oczekiwań, więc nie rozumiem, dlaczego tak bardzo zniechęcasz go do zakupu tego urządzenia bez podania konkretnych i potwierdzonych argumentów.
Nie zniechęcam go - pytał o opinie więc podałem mu moją opinię.
Informacje o tym modelu są skąpe albo sprzeczne. Twoja odpowiedź jest cytatem z reklamy, nie wnosi nic konkretnego i nie rozwiewa żadnych wątpliwości, a wręcz je zwiększa bo Twoje informacje są sprzeczne z tym co znalazł w necie zeta123 i tym co znalazłem ja. Sorry ale to nie jest "pewniak" jeśli nie podajesz pewnego źródła tej informacji.

Skr_D
01-11-2018, 09:13
Nie zniechęcam go - pytał o opinie więc podałem mu moją opinię.
Informacje o tym modelu są skąpe albo sprzeczne. Twoja odpowiedź jest cytatem z reklamy, nie wnosi nic konkretnego i nie rozwiewa żadnych wątpliwości, a wręcz je zwiększa bo Twoje informacje są sprzeczne z tym co znalazł w necie zeta123 i tym co znalazłem ja. Sorry ale to nie jest "pewniak" jeśli nie podajesz pewnego źródła tej informacji.

Informacja, którą podałeś na temat 14 litrowego złoża jest nieprawdziwa, ponieważ dotyczy innego urządzenia - Comfort Ecomulti 300, a Zeta123 zadał pytanie o Comfort Ecomulti 500, który posiada złoże 24,9 litrowe. Informacje o produkcie są dostępne np. na stronach: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-ecowater-comfort-500-p-1317.html oraz https://www.joro.com.pl/odzelaziacze-ecowater-comfort.html gdzie udało mi się znaleźć broszurę z danymi technicznymi.

qbek17
01-11-2018, 10:52
Informacja, którą podałeś na temat 14 litrowego złoża jest nieprawdziwa, ponieważ dotyczy innego urządzenia - Comfort Ecomulti 300, a Zeta123 zadał pytanie o Comfort Ecomulti 500, który posiada złoże 24,9 litrowe. Informacje o produkcie są dostępne np. na stronach: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-ecowater-comfort-500-p-1317.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fzmiekczacz-wody-ecowater-comfort-500-p-1317.html) oraz https://www.joro.com.pl/odzelaziacze-ecowater-comfort.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.joro.com.pl%2 Fodzelaziacze-ecowater-comfort.html) gdzie udało mi się znaleźć broszurę z danymi technicznymi.
Sorry ale wiarygodność stron sklepowych jest żadna... informacja o 14 litrach złoża też jest ze strony sklepu... i też dotyczy Comfort 500 EcoMulti. Na stronach są błędy i skoro na każdej jest inna wartość to skąd wiesz która jest prawdziwa?
Te strony, które podałeś też widziałem - dlatego napisałem, że są różne informacje o tym produkcie.

Skr_D
01-11-2018, 11:32
Sorry ale wiarygodność stron sklepowych jest żadna... informacja o 14 litrach złoża też jest ze strony sklepu... i też dotyczy Comfort 500 EcoMulti. Na stronach są błędy i skoro na każdej jest inna wartość to skąd wiesz która jest prawdziwa?
Te strony, które podałeś też widziałem - dlatego napisałem, że są różne informacje o tym produkcie.

Uważam, że rzeczywiście czasami sklepy popełniają błędy, ale jeżeli nastronie sklepu znajduje się oficjalna broszura producenta to nie rozumiem, dlaczego uważasz, że ta informacja jest nieprawdziwa.

Zeta123
01-11-2018, 14:59
ok
tylko czytajac te strony sklepowe - nawet oficjalne broszury firmowe nie dowiaduję sie nic nowego.

Nie ma konkretów , jakie złoże , w czym to jest lepsze od czegos innego - czytaj konkurencji
.. rozpatruje juz 3c ie urządzenie ze złożem multifuinkcyjnym i zawsze jest ten sam marketingowy bełkot na stronie a sprzedawcy nie wiedza nic wiecej niz jest w broszurze..
Nasz jest najlepsze i o wiele lepsze od konkurencji ... w czymś czego nie potrafimy Ci udowodnic

Dodatkowo mam wrazenie że 90% firm posługuje sie gotowymi tabelami od producenta i sprzedaje klientowi to na czym najlepiej zarabia a nie to co klient oczekuje. Ludzi Ci nie mają pojęcia co naprawde sprzedaja i czy to rzeczywiscie najlepszy dla klienta wybór

a te całe multifunkcyjne złoze to taki troche nowy pomysł na sprzedaz wciąz tych samych rzeczy za nowe wieksze pieniadze w atrakcyjnej nowej obudowie
Pod nowym sloganem reklamowym
Nie ma zadnych konkretów , odnośników do testów czy porównań - NIC

dlatego szukam tu na forum opinii ludzu którzy moga wiedziec więcej chociazby z praktyki , montowali takie urządzenia , wiedzą jak to dziła i czy naprawde działa.
Jesli ni c nie znajde kupie to co mam na miejscu .. dlaczego ? bo mam na miejscu i wole dac zarobic mojemu hydraulikowi na miejscu który w razi eawarii przyjedzie mi w niedziele naprawić cieknąca rure - bo on tę rure mi zamontował i sprzedał

i tyle

czekam więc nadal czy ktos moze cos konkretnego powiedziec o plusach dodatkich i ujemnych urzadzenia/urządzeń

ciekawa informacja /opinia jaka uzyskałem tu na forum to to że jedyna konkretna na + informacja w broszurze jaka do mnie przemawiała mniejsze zuzycie wody i soli podczas płukania to ściema

qbek17
01-11-2018, 16:01
Na tą chwilę na naszym rynku dostępne są 3 marki złóż wielofunkcyjnych: Crystal Right (made in USA, sztuczny zeolit, jednorodne), AquaMulti i Ecomix (oba są mieszankami żywic jonowymiennych, czyli nie są jednorodne). Wszystkie działają na podobnej zasadzie, nie wymagają napowietrzania, zużywają podobne ilości soli i wody na regenerację. Wszystkie mają swoje ograniczenia i bolączki... Żaden "producent urządzeń" nie zmieni właściwości złoża jakie wsypuje do zbiornika, więc gadanie o innych właściwościach czy zużyciu soli to bajki. Można to regulować ustawieniami głowicy, ale wszystko w granicach możliwości danego złoża - a praktycznie wszyscy podają wartości graniczne (czyli minimalne zużycie wody i soli, maksymalną pojemność) do tego naciągane jak guma w majtach...

damcio151
02-11-2018, 06:46
Cześć.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie z czym mam do czynienia. Wodę mam ze studni głębinowej, do niedawna woda była jak źródlana, filtry czyste, nie było potrzeby ich nawet wymieniać.
Jakiś miesiąc temu woda z kranu zaczęła lecieć jakaś taka grafitowa, a na wannie zostawał czarny pyłek.
Spojrzałem na filtr wody - cały czarny, przy wymianie ręce czarne jak od smoły, zapach taki lekko mułowaty.
Filtr wstępny wyłapuje ten pyłek i woda leci wtedy czysta, ale dosyć szybko się zapycha i znów z kranu leci ten pyłek,
Załączam zdjęcia jak wygląda teraz filtr (do wymiany już). Filtra w zasadzie nie widać, a przy jego wymianie woda z filtra jest czarna jakbym tam worek węgla drzewnego rozpuścił.
421133

qbek17
02-11-2018, 08:48
Cześć.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie z czym mam do czynienia. Wodę mam ze studni głębinowej, do niedawna woda była jak źródlana, filtry czyste, nie było potrzeby ich nawet wymieniać.
Jakiś miesiąc temu woda z kranu zaczęła lecieć jakaś taka grafitowa, a na wannie zostawał czarny pyłek.
Spojrzałem na filtr wody - cały czarny, przy wymianie ręce czarne jak od smoły, zapach taki lekko mułowaty.
Filtr wstępny wyłapuje ten pyłek i woda leci wtedy czysta, ale dosyć szybko się zapycha i znów z kranu leci ten pyłek,
Załączam zdjęcia jak wygląda teraz filtr (do wymiany już). Filtra w zasadzie nie widać, a przy jego wymianie woda z filtra jest czarna jakbym tam worek węgla drzewnego rozpuścił.
421133
Ciężko powiedzieć dokładnie czym to jest... pewnie to co napisałeś - pył, muł, itp.
Napisz może coś więcej o studni - może tam się coś wyjaśni. A na razie pozostaje wymieniać filtry...

damcio151
02-11-2018, 09:00
Studnia wykonana prawidłowo, jest dosyć głęboka (pow. 25m). Pierwsze warstwy dużo gliny, później ładne złoże ze żwirku i piasku. Rury z filtrem, zrobiona opaska z bentonitu, całość zasypana żwirem. Kilka miesięcy woda jak z butelki, pogorszenie jakości wody z dnia na dzień.

qbek17
02-11-2018, 09:03
Studnia wykonana prawidłowo, jest dosyć głęboka (pow. 25m). Pierwsze warstwy dużo gliny, później ładne złoże ze żwirku i piasku. Rury z filtrem, zrobiona opaska z bentonitu, całość zasypana żwirem. Kilka miesięcy woda jak z butelki, pogorszenie jakości wody z dnia na dzień.
No to nie wiem co to może być...

damcio151
02-11-2018, 09:35
Jest to raczej typowo mechaniczne zanieczyszczenie jak piszesz.
Czy taki filtr się sprawdzi? https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-ecowater-z-automatycznym-plukaniem-p-400.html

Wg studniarza jest to jednak mangan/żelazo. W nastepnym tygodniu dam wodę do analizy fizykochemicznej i poproszę znów o rady.

Pozdrawiam

qbek17
02-11-2018, 12:39
Jest to raczej typowo mechaniczne zanieczyszczenie jak piszesz.
Czy taki filtr się sprawdzi? https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-ecowater-z-automatycznym-plukaniem-p-400.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Ffiltr-wody-ecowater-z-automatycznym-plukaniem-p-400.html)
Ten filtr jest dosyć zgrubny - zatrzymuje duże cząstki (powyżej 150 um). Nie wiem jakiej dokładności masz ten aktualny filtr, ale zakładam, że ok 20 um.


Wg studniarza jest to jednak mangan/żelazo. W nastepnym tygodniu dam wodę do analizy fizykochemicznej i poproszę znów o rady.
Możliwe, że w wodzie jest i mangan i żelazo, ale one nie pojawiają się tak nagle i na pewno nie dają aż takiego efektu.

damcio151
02-11-2018, 14:23
Zobaczcie jakie dziadostwo w tym filtrze się osadziło.
Brak zapachu, nie wiem czy to jakiś ił?
https://www.youtube.com/watch?v=Yv-im0X0HRI

Skr_D
02-11-2018, 18:23
ok
tylko czytajac te strony sklepowe - nawet oficjalne broszury firmowe nie dowiaduję sie nic nowego.

Nie ma konkretów , jakie złoże , w czym to jest lepsze od czegos innego - czytaj konkurencji
.. rozpatruje juz 3c ie urządzenie ze złożem multifuinkcyjnym i zawsze jest ten sam marketingowy bełkot na stronie a sprzedawcy nie wiedza nic wiecej niz jest w broszurze..
Nasz jest najlepsze i o wiele lepsze od konkurencji ... w czymś czego nie potrafimy Ci udowodnic

Dodatkowo mam wrazenie że 90% firm posługuje sie gotowymi tabelami od producenta i sprzedaje klientowi to na czym najlepiej zarabia a nie to co klient oczekuje. Ludzi Ci nie mają pojęcia co naprawde sprzedaja i czy to rzeczywiscie najlepszy dla klienta wybór

a te całe multifunkcyjne złoze to taki troche nowy pomysł na sprzedaz wciąz tych samych rzeczy za nowe wieksze pieniadze w atrakcyjnej nowej obudowie
Pod nowym sloganem reklamowym
Nie ma zadnych konkretów , odnośników do testów czy porównań - NIC

dlatego szukam tu na forum opinii ludzu którzy moga wiedziec więcej chociazby z praktyki , montowali takie urządzenia , wiedzą jak to dziła i czy naprawde działa.
Jesli ni c nie znajde kupie to co mam na miejscu .. dlaczego ? bo mam na miejscu i wole dac zarobic mojemu hydraulikowi na miejscu który w razi eawarii przyjedzie mi w niedziele naprawić cieknąca rure - bo on tę rure mi zamontował i sprzedał

i tyle

czekam więc nadal czy ktos moze cos konkretnego powiedziec o plusach dodatkich i ujemnych urzadzenia/urządzeń

ciekawa informacja /opinia jaka uzyskałem tu na forum to to że jedyna konkretna na + informacja w broszurze jaka do mnie przemawiała mniejsze zuzycie wody i soli podczas płukania to ściema

Hej.
Nie posiadam ujęcia własnego, tylko miejskie, dlatego złoże w mojej stacji nie jest multifunkcyjne, tylko zwykłe - jonowymienne. Ty, w związku z tym, że masz studnię musisz usunąć z wody oprócz twardości pewnie żelazo, mangan i amioniak, dlatego ktoś zaproponował Ci złoże multifunkcyjne.
Nie posiadam stacji Comfort, więc nie mogę Ci doradzić, czy warto ją kupić. Mój post powyżej miał na celu sprostowanie informacji o objętości złoża w zaproponowanym Ci urządzeniu. Na rynku uzdatniania jest wiele firm oferujących i montujących urządzeia i moim zdaniem ważne jest to, czy masz zaufanie do firmy lub osoby, która oferuje i zamontuje Ci urządzenie oraz to, jakie ma doświadczenie na rynku. Czy w przypadku jak coś nie będzie działać (BMW też się psuje) masz zapewniony serwis, dostęp do części zamiennych itd. Wiadomo, że każdy żyd swój towar chwali, a decyzję zakupową i tak podejmujesz Ty w oparciu o uzyskane dane, wiarygodność sprzedawcy i produktu.
Pozdrawiam serdecznie i powodzenia.

Zeta123
03-11-2018, 19:08
spoko ja rozumiem co prostowałeś :)
szukam po prostu konkretnych informacji i sdprawdzonych a nie to co ja stronie
a kolega z tym złożem trafił po prostu na artykuł (też go znalazłem gdzi etaka wąłśnie mniejsza pojemnośc złoża ktoś podawał)

ok to czekam dalej że ktoś sie odezwie kto miał doczynienia z taka stacją

Zeta123
03-11-2018, 19:09
Na tą chwilę na naszym rynku dostępne są 3 marki złóż wielofunkcyjnych: Crystal Right (made in USA, sztuczny zeolit, jednorodne), AquaMulti i Ecomix (oba są mieszankami żywic jonowymiennych, czyli nie są jednorodne). Wszystkie działają na podobnej zasadzie, nie wymagają napowietrzania, zużywają podobne ilości soli i wody na regenerację. Wszystkie mają swoje ograniczenia i bolączki... Żaden "producent urządzeń" nie zmieni właściwości złoża jakie wsypuje do zbiornika, więc gadanie o innych właściwościach czy zużyciu soli to bajki. Można to regulować ustawieniami głowicy, ale wszystko w granicach możliwości danego złoża - a praktycznie wszyscy podają wartości graniczne (czyli minimalne zużycie wody i soli, maksymalną pojemność) do tego naciągane jak guma w majtach...

dobra a które złoze z multifunkcyjnych jest najlepsze pomimo wad o jakich piszesz ?
albo moze jest najlepsze do mojej wody ?

qbek17
04-11-2018, 19:50
dobra a które złoze z multifunkcyjnych jest najlepsze pomimo wad o jakich piszesz ?
albo moze jest najlepsze do mojej wody ?
Nie ma jednego uniwersalnie "najlepszego". Do Twojej wody sugerowałbym AquaMulti w wersji BIO ze względu na indeks nadmanganianowy. Ewentualnie CR100 bo masz też trochę jonu amonowego (AquaMulti też go zmniejsza).

Z innych cech tych złóż:
- CR można chlorować, pozostałych już nie
- trwałość ok 5-8 lat będzie u wszystkich podobna
- zapachu nie ruszą
- masz niską twardość, ale ze względu na Fe/Mn/NH4/index radziłbym trochę przewymiarowany zestaw (sugerowałbym jako minimum 1,5 worka)

xiz
07-11-2018, 08:09
Jaki jest teraz koszt corocznego przeglądu zmiękczacza? Woj. mazowieckie ok. 60 km na zachód od W-wy.

qbek17
07-11-2018, 09:42
Jaki jest teraz koszt corocznego przeglądu zmiękczacza? Woj. mazowieckie ok. 60 km na zachód od W-wy.
Sam przegląd to zazwyczaj 120-150 PLN. Ewentualne koszty dojazdu i części dodatkowo...

xiz
07-11-2018, 17:18
Sam przegląd to zazwyczaj 120-150 PLN. Ewentualne koszty dojazdu i części dodatkowo...

Co jaki czas wymienia się inżektor? Czy nie ma takiej potrzeby?

MichT
08-11-2018, 10:43
Cześć

Chciałbym się włączyć do dyskusji. Dobieram czasem stacje dla znajomych, ale nie jestem jakimś totalnym ekspertem. Śledzę forum, by wzbogacić swoją wiedzę. To mój pierwszy post :) Zastanowił mnie podany przez qbek17 koszt serwisu stacji. 120 zł w okolicach Warszawy to chyba serwisanci brali kilka dobrych lat temu. Teraz spotykałem się z cenami rzędu 200 - 250 zł, zależy też jakie urządzenie i jaka firma wykonuje, ale generalnie nie jest tanio. Pytanie czy warto taki serwis wykonywać co roku czy wystarczy raz na dwa lub trzy lata? Różne firmy różnie do tego podchodzą jeśli chodzi o warunki gwarancji.

qbek17
08-11-2018, 11:14
Co jaki czas wymienia się inżektor? Czy nie ma takiej potrzeby?
To zależy od stopnia jego zużycia/zabrudzenia. Czasami wystarczy go wyczyścić i jest jak nowy. Czasami po kilku latach nie widać na nim żadnych śladów zużycia... więc generalnie trzeba go kontrolować i czyścić/wymieniać w miarę potrzeby.

qbek17
08-11-2018, 11:18
Cześć

Chciałbym się włączyć do dyskusji. Dobieram czasem stacje dla znajomych, ale nie jestem jakimś totalnym ekspertem. Śledzę forum, by wzbogacić swoją wiedzę. To mój pierwszy post :) Zastanowił mnie podany przez qbek17 koszt serwisu stacji. 120 zł w okolicach Warszawy to chyba serwisanci brali kilka dobrych lat temu. Teraz spotykałem się z cenami rzędu 200 - 250 zł, zależy też jakie urządzenie i jaka firma wykonuje, ale generalnie nie jest tanio. Pytanie czy warto taki serwis wykonywać co roku czy wystarczy raz na dwa lub trzy lata? Różne firmy różnie do tego podchodzą jeśli chodzi o warunki gwarancji.
Tak jak piszesz - dużo zależy od podejścia danej firmy - część z nich wymaga płatnych przeglądów do utrzymania gwarancji, a inne tego nie wymagają. Część podaje koszty ryczałtowo, a inne liczą od kilometra czy godziny. Zakres przeglądów też bywa różny... czasami ktoś tylko spojrzy czy działa i kasuje za to pieniądze, a czasami głowica jest dokładnie rozbierana i czyszczona... Zmiennych jest cała masa. Jeśli chodzi o częstotliwość to też zależy od jakości wody. Spotkałem się ze zmiękczaczami gdzie woda surowa jest tak czysta, że od 5 lat nie było przeglądu a wszystko wygląda jak nowe. Z drugiej strony widziałem odżelaziacze, zawalone mułem i osadami już po 5-6 miesiącach od czyszczenia.

Super_Mario
09-11-2018, 09:17
Witam.

Proszę o dobór złoża.

Obecnie od dwóch lat mam zamontowany (prze firmę x)hydrofor przeponowy 300l i filtr 10x54 na złożu Economix A+C z głowicą BNT165.
Pompa głębinowa to grundfos SQ3-55 o wydajności max 75 l/min (ujęcie wody 15m pod powierzchnią + 15m rury fi40)

Parametry wody przed filtracja:
Amoniak: 0,0
Żelazo: 0,42
Mangan: 0,2
pH: 7,2
Twardość ogólna mg CaCo3/l - 267

Już od dawna nie sprawdzałem parametrów wody, ale generalnie od początku woda tworzy lekkie rdzawe zacieki na białej ceramice. Dodatkowo
okresowo śmierdzi (tylko woda ciepła - zapach szamba) chyba to siarkowodór.

Postanowiłem zabrać się za upgrade i zakupiłem już:

- aspirator 1" do wpięcia przed hydrofor
- hydrofor ocynkowany 300l
- dysza rozbryzgowa do hydroforu montowana u góry
- butla 13x54 z głowicą Clack WS1 mająca stanowić pierwszy stopień filtracji (odżelaziacz)
- posiadaną butle 10x54 z Economizem A+C wepnę za odżelaziaczem jako zmiękczacz
- filtr mechaniczny Cintropur NW32
- lampa UV TMA 20 do wpięcia przed kolumną węglowa
- butla 10x54 z głowicą manualna - kolumna węglowa.

Generalnie zastanawiam się jakim złożem odżelaziającym zasypać pierwszy stopień filtracji czyli butle 13x54.
Wstępnie chciałem dać Pyrolox, ale jest ciężki i nie wiem czy moja pompa da rade go przepłukać. W sumie Pyrolox spełnia założenia bo usuwa żelazo, mangan i siarkowodór w przedziale pH 6,5 - 9.
Birm z tego co czytam to nie usuwa siarkowodoru i do odmanganiania minimalne pH to 8, więc za bardzo nie usunie manganu. Zaleta wiadomo, lekkie złoże łatwe do płukania.
Crystal Right - jest podobny do Economix (może lepszy), kosztuje sporo i trzeba go przemywać solanką a tego chce uniknąć bo już Economix jest tym regenerowany.

Więc pytanie jakie złoże najlepiej się sprawdzi?

qbek17
09-11-2018, 12:15
Witam.

Proszę o dobór złoża.

Obecnie od dwóch lat mam zamontowany (prze firmę x)hydrofor przeponowy 300l i filtr 10x54 na złożu Economix A+C z głowicą BNT165.
Pompa głębinowa to grundfos SQ3-55 o wydajności max 75 l/min (ujęcie wody 15m pod powierzchnią + 15m rury fi40)

Parametry wody przed filtracja:
Amoniak: 0,0
Żelazo: 0,42
Mangan: 0,2
pH: 7,2
Twardość ogólna mg CaCo3/l - 267

Już od dawna nie sprawdzałem parametrów wody, ale generalnie od początku woda tworzy lekkie rdzawe zacieki na białej ceramice. Dodatkowo
okresowo śmierdzi (tylko woda ciepła - zapach szamba) chyba to siarkowodór.

Postanowiłem zabrać się za upgrade i zakupiłem już:

- aspirator 1" do wpięcia przed hydrofor
- hydrofor ocynkowany 300l
- dysza rozbryzgowa do hydroforu montowana u góry
- butla 13x54 z głowicą Clack WS1 mająca stanowić pierwszy stopień filtracji (odżelaziacz)
- posiadaną butle 10x54 z Economizem A+C wepnę za odżelaziaczem jako zmiękczacz
- filtr mechaniczny Cintropur NW32
- lampa UV TMA 20 do wpięcia przed kolumną węglowa
- butla 10x54 z głowicą manualna - kolumna węglowa.

Generalnie zastanawiam się jakim złożem odżelaziającym zasypać pierwszy stopień filtracji czyli butle 13x54.
Wstępnie chciałem dać Pyrolox, ale jest ciężki i nie wiem czy moja pompa da rade go przepłukać. W sumie Pyrolox spełnia założenia bo usuwa żelazo, mangan i siarkowodór w przedziale pH 6,5 - 9.
Birm z tego co czytam to nie usuwa siarkowodoru i do odmanganiania minimalne pH to 8, więc za bardzo nie usunie manganu. Zaleta wiadomo, lekkie złoże łatwe do płukania.
Crystal Right - jest podobny do Economix (może lepszy), kosztuje sporo i trzeba go przemywać solanką a tego chce uniknąć bo już Economix jest tym regenerowany.

Więc pytanie jakie złoże najlepiej się sprawdzi?
Jak już chcesz taką armatę do tego niewielkiego przekroczenia żelaza to powinno wystarczyć lekkie złoże. Myślę, że BIRM powinien wystarczyć przy takim przewymiarowaniu ale jeśli masz ten zapach to może lepiej pójść w jakiś Katalox Light? Na ciężkie złoże nie wystarczy Ci pompy.
Zastanów się też czy na pewno jest sens stawiać kolumnę z węglem jeśli nie masz chloru w wodzie...

xiz
09-11-2018, 15:59
Tak jak piszesz - dużo zależy od podejścia danej firmy - część z nich wymaga płatnych przeglądów do utrzymania gwarancji, a inne tego nie wymagają. Część podaje koszty ryczałtowo, a inne liczą od kilometra czy godziny. Zakres przeglądów też bywa różny... czasami ktoś tylko spojrzy czy działa i kasuje za to pieniądze, a czasami głowica jest dokładnie rozbierana i czyszczona... Zmiennych jest cała masa. Jeśli chodzi o częstotliwość to też zależy od jakości wody. Spotkałem się ze zmiękczaczami gdzie woda surowa jest tak czysta, że od 5 lat nie było przeglądu a wszystko wygląda jak nowe. Z drugiej strony widziałem odżelaziacze, zawalone mułem i osadami już po 5-6 miesiącach od czyszczenia.

A jak to jest ze zbiornikiem solanki czy naprawdę co roku trzeba go czyścić/dezynfekować? Przecież to mega robota, żeby tą sól wybrać/wyłowić jak tam w ogóle zanurkować? I filtr tam jest tak? No ale jeżeli solanka spływa to znaczy chyba, że jest oki?

qbek17
09-11-2018, 20:37
A jak to jest ze zbiornikiem solanki czy naprawdę co roku trzeba go czyścić/dezynfekować? Przecież to mega robota, żeby tą sól wybrać/wyłowić jak tam w ogóle zanurkować? I filtr tam jest tak? No ale jeżeli solanka spływa to znaczy chyba, że jest oki?
Nigdzie nie ma jasnych wytycznych co "musi" a co "może" być wykonane w czasie przeglądu - są jedynie zalecenia i sugestie. Oczywiście decyzję o czyszczeniu solanki możesz podjąć sam - jeśli wszystko działa i nie jest jeszcze brudna to nie musisz jej czyścić. A jeśli chcesz ją wyczyścić to po prostu nie dosypuj soli - po iluśtam regeneracjach sól zniknie i czyszczenie będzie dużo prostsze.

Foruś
12-11-2018, 01:15
Witam.

Noszę się z zamiarem instalacji zmiękczacza, polecono mi tanie urządzenie NIKE-XL (~1300 pln aktualnie w promocji u lokalnego dystrybutora). Proszę o opinię czy spełni swoja funkcję w domku jednorodzinnym, 4 osobowa rodzina, zużycie ok 13m3 miesięcznie, woda wodociągowa średniotwarda, czy trzeba szukać czegoś bardziej markowego.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

qbek17
12-11-2018, 07:53
Witam.

Noszę się z zamiarem instalacji zmiękczacza, polecono mi tanie urządzenie NIKE-XL (~1300 pln aktualnie w promocji u lokalnego dystrybutora). Proszę o opinię czy spełni swoja funkcję w domku jednorodzinnym, 4 osobowa rodzina, zużycie ok 13m3 miesięcznie, woda wodociągowa średniotwarda, czy trzeba szukać czegoś bardziej markowego.

Będę wdzięczny za podpowiedź.
Już po cenie można się domyślać jakości tego sprzętu... ale nawet szukając głębiej za dużo się nie znajdzie... to słaba chińska głowica RX, złoże "noname"...
Ja bym się na to nie zdecydował. Masz dość wysokie zużycie, więc możesz potrzebować większego modelu - ale najlepiej jakbyś się dowiedział jaką masz twardość (konkretnie). Jeśli to woda wodociągowa to informację dostaniesz w wodociągach.

MichT
12-11-2018, 10:11
Witam.

Proszę o dobór złoża.

Obecnie od dwóch lat mam zamontowany (prze firmę x)hydrofor przeponowy 300l i filtr 10x54 na złożu Economix A+C z głowicą BNT165.
Pompa głębinowa to grundfos SQ3-55 o wydajności max 75 l/min (ujęcie wody 15m pod powierzchnią + 15m rury fi40)

Parametry wody przed filtracja:
Amoniak: 0,0
Żelazo: 0,42
Mangan: 0,2
pH: 7,2
Twardość ogólna mg CaCo3/l - 267

Już od dawna nie sprawdzałem parametrów wody, ale generalnie od początku woda tworzy lekkie rdzawe zacieki na białej ceramice. Dodatkowo
okresowo śmierdzi (tylko woda ciepła - zapach szamba) chyba to siarkowodór.

Postanowiłem zabrać się za upgrade i zakupiłem już:

- aspirator 1" do wpięcia przed hydrofor
- hydrofor ocynkowany 300l
- dysza rozbryzgowa do hydroforu montowana u góry
- butla 13x54 z głowicą Clack WS1 mająca stanowić pierwszy stopień filtracji (odżelaziacz)
- posiadaną butle 10x54 z Economizem A+C wepnę za odżelaziaczem jako zmiękczacz
- filtr mechaniczny Cintropur NW32
- lampa UV TMA 20 do wpięcia przed kolumną węglowa
- butla 10x54 z głowicą manualna - kolumna węglowa.

Generalnie zastanawiam się jakim złożem odżelaziającym zasypać pierwszy stopień filtracji czyli butle 13x54.
Wstępnie chciałem dać Pyrolox, ale jest ciężki i nie wiem czy moja pompa da rade go przepłukać. W sumie Pyrolox spełnia założenia bo usuwa żelazo, mangan i siarkowodór w przedziale pH 6,5 - 9.
Birm z tego co czytam to nie usuwa siarkowodoru i do odmanganiania minimalne pH to 8, więc za bardzo nie usunie manganu. Zaleta wiadomo, lekkie złoże łatwe do płukania.
Crystal Right - jest podobny do Economix (może lepszy), kosztuje sporo i trzeba go przemywać solanką a tego chce uniknąć bo już Economix jest tym regenerowany.

Więc pytanie jakie złoże najlepiej się sprawdzi?

Sądzę, że powinieneś sprawdzić czy to urządzenie z Ecomixem działa poprawnie, bo domyślamy się, że tam masz 36 litrów złoża lub około i przy dobrych nastawach i poprawnej pracy uzdatniacza - on spokojnie powinien dać sobie radę z wskazanymi przekroczeniami. Oprócz tego dałbym porządny filtr wstępny, o ile takiego nie masz. Lampa UV się przyda jeśli masz w analizie bakterie.

Co do czyszczenia zasobnika na sól, to sądzę, że nie musisz robić tego co roku, bo w środowisku solnym bakterie się raczej nie namnożą, chyba, że w zbiorniku tworzą Ci się osady i "bałagan" z powodu zanieczyszczonej wody, którą dolewa urządzenie. Ale tak jak już ktoś napisał - poczekaj z dosypywaniem soli i jak będzie jej mało - z łatwością karcherem czy szczotkę przemyjesz zbiornik.

Może warto wezwać serwis do uzdatniacza, jeśli masz wątpliwości czy działa. Przykry zapach ciepłej wody może być spowodowany bakteriami lub degeneracją anody magnezowej (o ile ją posiadasz). Warto sprawdzić.

Pozdrawiam!

MichT
12-11-2018, 10:19
Witam.

Noszę się z zamiarem instalacji zmiękczacza, polecono mi tanie urządzenie NIKE-XL (~1300 pln aktualnie w promocji u lokalnego dystrybutora). Proszę o opinię czy spełni swoja funkcję w domku jednorodzinnym, 4 osobowa rodzina, zużycie ok 13m3 miesięcznie, woda wodociągowa średniotwarda, czy trzeba szukać czegoś bardziej markowego.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Witaj

Wygląda na mocno budżetowe urządzenie ze złożem niewiadomego pochodzenia, a więc pewnie najtańszym azjatyckim. Głowica sterująca RX to moim zdaniem bardzo zawodny sterownik, odradzam, zepsuł mi wiele krwi. O zawieszaniu się pływaków w takich urządzeniach czy zacieraniu dysków ceramicznych możnaby napisać książkę. Myślę, że w podobnej ceni kupisz coś lepszego, z wyszczególnionymi komponentami, na sprawdzonym złożu. Na rynku są inne niedrogie głowice, które działają znacznie lepiej niż RX.

Myślę, że 25-litrowy zmiękczacz będzie optymalny dla rodziny 4-osobowej. Nawet przy wysokiej twardości będzie pracował dość spokojnie, a jeśli twardość będzie w granicach 15-20 dH, to będzie miał przyszłościowy zapas wydajności. Pozdrawiam

Zeta123
13-11-2018, 23:06
to jeszcze pytanie
w ulotce wygrzebałem że stacje BWT posiadaja złoże BWT Trinity - słyszał ktos o takim złożu ?
może gdzies jakieś testy ? /parametry ?

KLARSAN
14-11-2018, 08:54
Witam.

Noszę się z zamiarem instalacji zmiękczacza, polecono mi tanie urządzenie NIKE-XL (~1300 pln aktualnie w promocji u lokalnego dystrybutora). Proszę o opinię czy spełni swoja funkcję w domku jednorodzinnym, 4 osobowa rodzina, zużycie ok 13m3 miesięcznie, woda wodociągowa średniotwarda, czy trzeba szukać czegoś bardziej markowego.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Spełnić pewnie spełni swoją funkcję, pytanie jak długo będzie to działać i nie sprawiać problemów.

MichT
14-11-2018, 10:06
to jeszcze pytanie
w ulotce wygrzebałem że stacje BWT posiadaja złoże BWT Trinity - słyszał ktos o takim złożu ?
może gdzies jakieś testy ? /parametry ?

Wow, nie słyszałem, ale brzmi jak czysty marketing :)

Zeta123
14-11-2018, 18:29
Wow, nie słyszałem, ale brzmi jak czysty marketing :)

ok z wyjasnień dystrybutora złoże w stacji AQUA Trinity to AquaMulti:
w stacji EcoWater znajdzie się EcoMix A

Która wiec stacja lepiej spęłni moje potrzeby ?
Wyniki wody publikowałem kilkanaście postów wcześniej

qbek17
15-11-2018, 10:13
ok z wyjasnień dystrybutora złoże w stacji AQUA Trinity to AquaMulti:
w stacji EcoWater znajdzie się EcoMix A

Która wiec stacja lepiej spęłni moje potrzeby ?
Wyniki wody publikowałem kilkanaście postów wcześniej
Już Ci pisałem, że moim zdaniem AquaMulti będzie lepszy do Twojej wody.

koaw
15-11-2018, 11:27
Witam,
poczytałem trochę i zastanawiam się jaka pojemność będzie odpowiednia dla moich potrzeb. Twardość wody wg. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji to 14 stopnie niemieckie dGH (251mgCaCO3/dm3). Zużycie wody około 10m3 miesięcznie. Czy złoże 20l będzie wystarczające ? Czy lepiej 25 a może 30l? Polecacie jakieś konkretne urządzenia?

Z góry dziękuje za pomoc!

qbek17
15-11-2018, 12:00
Witam,
poczytałem trochę i zastanawiam się jaka pojemność będzie odpowiednia dla moich potrzeb. Twardość wody wg. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji to 14 stopnie niemieckie dGH (251mgCaCO3/dm3). Zużycie wody około 10m3 miesięcznie. Czy złoże 20l będzie wystarczające ? Czy lepiej 25 a może 30l? Polecacie jakieś konkretne urządzenia?

Z góry dziękuje za pomoc!
20 litrów wystarczy, chyba że przewidujesz spory wzrost zużycia... to wtedy max 25 litrów.
Konkretnie to polecam urządzenia z dobrą głowicą i dobrym złożem :)

Zeta123
15-11-2018, 16:58
Już Ci pisałem, że moim zdaniem AquaMulti będzie lepszy do Twojej wody.

to jeszcze takie pytanie
Dziś korespondowałem jeszcze z ludzmi z BWT i ich propozycja była jeszcze inna
oddzielny zmiękczacz i oddzielny odzelaziacz koszt sumaryczny około 8 tys co już jest nieakceptowalne kwotowo - poza tym mam za mało miejsca w kotłowni na 2 urzadzenia dodatkowo przepływ na urzadzeniach 0,7 m3/h co wydaje mi sie mało a maxymalny 1,1 m3/h
a motywowali tym ze przy mojej twardości 8,15 dH po oczyszczeniu wyjdzie woda o twardości poniżej 2 dH a zalecana jest 3,3dH
przypomne że mam w wodzie
- żelazo 0,874 mg/l
- mangan 0,128 mg/l

czy to mozliwe ze woda wyjdzie aż tak miękka ??

qbek17
16-11-2018, 08:25
to jeszcze takie pytanie
Dziś korespondowałem jeszcze z ludzmi z BWT i ich propozycja była jeszcze inna
oddzielny zmiękczacz i oddzielny odzelaziacz koszt sumaryczny około 8 tys co już jest nieakceptowalne kwotowo - poza tym mam za mało miejsca w kotłowni na 2 urzadzenia dodatkowo przepływ na urzadzeniach 0,7 m3/h co wydaje mi sie mało a maxymalny 1,1 m3/h
a motywowali tym ze przy mojej twardości 8,15 dH po oczyszczeniu wyjdzie woda o twardości poniżej 2 dH a zalecana jest 3,3dH
przypomne że mam w wodzie
- żelazo 0,874 mg/l
- mangan 0,128 mg/l

czy to mozliwe ze woda wyjdzie aż tak miękka ??
To że woda będzie miękka to pewne. Wszystkie złoża wielofunkcyjne zmiękczają do zera i robią to w pierwszej kolejności (przed usuwaniem żelaza i manganu).
Przepływ na poziomie 1,1 m3/h to w zupełności wystarczająca wartość na domowe warunki... to 3 równolegle pracujące krany.
Na takie niskie wartości żelaza i manganu raczej nie ma sensu stawiać osobnego odżelaziacza - no chyba, że faktycznie nie chcesz tej twardości ruszać - ale wtedy to ci zmiękczacz nie jest potrzebny...

Zeta123
16-11-2018, 23:19
dobra juz sobie poczytałem w necie i juz wiem

ostatecznie biore multifunkcyjną stacje

ale zapytam na wszelki wypadek
czy istnieje jakiś sposób/sposoby sprawdzone zeby podnieść nieco twardość wody za stacja mutifunkcyjną ?
oczywiście poza mieszaniem wody z nieoczyszczoną czego wolałbym uniknąc ?

interesuje mnie rozwiązanie do 1 kranu w kuchni

qbek17
17-11-2018, 21:05
dobra juz sobie poczytałem w necie i juz wiem

ostatecznie biore multifunkcyjną stacje

ale zapytam na wszelki wypadek
czy istnieje jakiś sposób/sposoby sprawdzone zeby podnieść nieco twardość wody za stacja mutifunkcyjną ?
oczywiście poza mieszaniem wody z nieoczyszczoną czego wolałbym uniknąc ?

interesuje mnie rozwiązanie do 1 kranu w kuchni
Możliwości są - kwestia jaki rozmiar będzie praktyczny...
Można dać przepływowy filtr narurowy (lub większy zbiornik) do tego jednego kranu i wsypywać tam złoże do podnoszenia twardości (dolomit).
Ale regulacja tej twardości będzie problematyczna bo im większy przepływ tym mniejsza twardość (i odwrotnie).

Zeta123
18-11-2018, 09:24
dobra tylko podstawowe pytanie które mi sie nasuwa

czy warto mineralizowac wode do gotowania potraw i herbaty ?!,

czy całe to mineralizowanie nie wytrąci się w postaci osadu na garnku i czajniku i zysk będzie ZEROWY !

Czytam w necie artykuły ale wnioski są albo sponsorowane albo niejednoznaczne?

czy jest sens mineralizować wodę jeśli wykorzystanie jej w celach spożywczych na surowo jest znikome tzn ponizej szklanki dziennie

qbek17
18-11-2018, 11:46
dobra tylko podstawowe pytanie które mi sie nasuwa

czy warto mineralizowac wode do gotowania potraw i herbaty ?!,

czy całe to mineralizowanie nie wytrąci się w postaci osadu na garnku i czajniku i zysk będzie ZEROWY !

Czytam w necie artykuły ale wnioski są albo sponsorowane albo niejednoznaczne?

czy jest sens mineralizować wodę jeśli wykorzystanie jej w celach spożywczych na surowo jest znikome tzn ponizej szklanki dziennie
Nikt Ci nie odpowie jednoznacznie i bezwarunkowo... moim zdaniem nie ma sensu.
Ale to nie jest tak, że wszystkie minerały z wody się wytrącają w czasie gotowania - wszystko zależy od ich ilości. Z drugiej strony w czasie gotowania np. zupy dodajesz do wody znacznie więcej minerałów niż jest w niej oryginalnie...

krma
18-11-2018, 15:15
Witam,

Posiadam studnie głębinową o głębokości 37m. Ostatnio zrobiłem badania w Sanepidzie:
- mętność: 5,2
- barwa: 20
- pH: 7,5
- przewodność elektryczna właściwa w 25 st C: 866
- jon amonowy 0,98 mg/l
- żelazo: 718 µg/l
- mangan: 152 µg/l

Woda ze studni ma być użyta do podlewania ogrodu, jednak martwi mnie ilość żelaza, gdyż niechce mieć brązowych zacieków na kostce lub elewacji domu po których również będą pryskać zraszacze.
Przeczytałem sporo odpowiedzi na temat uzdatniania wody i cena odżelaziacza tylko do podlewania jest dla mnie zbyt wysoka.
Niestety mam słabo wydajne źródło (900 l/h) i będę musiał gromadzić wodą w mauzerach żeby później hydroforem zasilić system nawadniający.
Pomyślałem nawet o wprowadzeniu aspiratora i dyszy rozbryzgowej przed tymi zbiornikami, a gdzieś pomiędzy jakiś mały zbiornik z piaskiem kwarcowym, który wyłapywał mi żelazo.
Co o czymś takim sądzicie? A może ilość żelaza nie jest aż tak duża żebym się tym przejmował?

KLARSAN
19-11-2018, 17:58
Witam,

Posiadam studnie głębinową o głębokości 37m. Ostatnio zrobiłem badania w Sanepidzie:
- mętność: 5,2
- barwa: 20
- pH: 7,5
- przewodność elektryczna właściwa w 25 st C: 866
- jon amonowy 0,98 mg/l
- żelazo: 718 µg/l
- mangan: 152 µg/l

Woda ze studni ma być użyta do podlewania ogrodu, jednak martwi mnie ilość żelaza, gdyż niechce mieć brązowych zacieków na kostce lub elewacji domu po których również będą pryskać zraszacze.
Przeczytałem sporo odpowiedzi na temat uzdatniania wody i cena odżelaziacza tylko do podlewania jest dla mnie zbyt wysoka.
Niestety mam słabo wydajne źródło (900 l/h) i będę musiał gromadzić wodą w mauzerach żeby później hydroforem zasilić system nawadniający.
Pomyślałem nawet o wprowadzeniu aspiratora i dyszy rozbryzgowej przed tymi zbiornikami, a gdzieś pomiędzy jakiś mały zbiornik z piaskiem kwarcowym, który wyłapywał mi żelazo.
Co o czymś takim sądzicie? A może ilość żelaza nie jest aż tak duża żebym się tym przejmował?

Pomysł z napowietrzeniem wody a następnie kolumnie ze złożem kwarcowym to dobry pomysł. Żelazo w wodzie powinno być w większej części usunięte a przy tym koszy uzdatniania spadnie gdyż nie trzeba doprowadzić parametrów wody zdatnej do picia. Stężenie żelaza choć nie jest znacznie przekroczone i tak w dłuższym okresie czasu pozostawi swoje znaki na każdy materiale z którym styczność będzie miała woda. Szczegóły na priv.

xiz
22-11-2018, 10:32
Czy możecie polecić kogoś do corocznego przeglądu zmiękczacza? Chodzi o Sochaczew.

hubert-b
22-11-2018, 23:43
Cześć

Proszę o opinie o wynikach badania wody z mojej studni i zaleceniach co do ewentualnego uzdatniania. Na mój gust woda jest dobra, tylko trzeba pozbyć się bakterii. Jak to można uzyskać?

422280

Pozdrawiam
Hubert

qbek17
23-11-2018, 09:02
Proszę o opinie o wynikach badania wody z mojej studni i zaleceniach co do ewentualnego uzdatniania. Na mój gust woda jest dobra, tylko trzeba pozbyć się bakterii. Jak to można uzyskać?
Faktycznie bardzo dobra fizykochemia i raczej kiepska bakteriologia. Czy to nowa studnia? Czy była chlorowana po wykonaniu / przed pobraniem próbek?
Normalnie jeśli w wodzie są bakterie to masz do wyboru lampę UV lub dezynfekcję chemiczną (np. dozowanie chloru).

d7d
23-11-2018, 10:58
Witam
Zastanawiam się nad montażem stacji zmiękczającej wodę zimną.
Miesięczne zużycie wody to 10m3 (wg licznika na wejściu do instalacji).
Twardość wody wg dostawcy:
mg CaCO3/l = 240-340, mval/l = 4,8-6,7, 13-19 dH.

Myślę o założeniu stacji przed wejściem do kotła podgrzewającego wodę ciepła a nie bezpośrednio za licznikiem.
W pomieszczeniu z licznikiem nie mam kanalizacji i nie mam możliwości dołączenia.
Ścieki mogę tylko wyprowadzić przez ścianę na zewnątrz domu.
Może też lepiej nie zmiękczać wody pitnej.

Co możecie polecić?
Dobry sprzęt i ekonomiczny w eksploatacji (zużycie prądu, soli, złoża , wody itp.).
Nie znam kosztów eksploatacji takiego sprzętu i nie wiem które z powyższych są znaczące.

KLARSAN
23-11-2018, 11:00
Cześć

Proszę o opinie o wynikach badania wody z mojej studni i zaleceniach co do ewentualnego uzdatniania. Na mój gust woda jest dobra, tylko trzeba pozbyć się bakterii. Jak to można uzyskać?

422280

Pozdrawiam
Hubert

Proponujemy chlorowanie studni a następnie ponowne badanie wody celem potwierdzenia skuteczności chlorowania. Przy takiej ilości bakterii może się jednak okazać że po chlorowaniu będą obecne w wodzie bakterie także realnie konieczne będzie zastosowanie lampy bakteriobójczej.

KLARSAN
23-11-2018, 15:03
Witam
Zastanawiam się nad montażem stacji zmiękczającej wodę zimną.
Miesięczne zużycie wody to 10m3 (wg licznika na wejściu do instalacji).
Twardość wody wg dostawcy:
mg CaCO3/l = 240-340, mval/l = 4,8-6,7, 13-19 dH.

Myślę o założeniu stacji przed wejściem do kotła podgrzewającego wodę ciepła a nie bezpośrednio za licznikiem.
W pomieszczeniu z licznikiem nie mam kanalizacji i nie mam możliwości dołączenia.
Ścieki mogę tylko wyprowadzić przez ścianę na zewnątrz domu.
Może też lepiej nie zmiękczać wody pitnej.

Co możecie polecić?
Dobry sprzęt i ekonomiczny w eksploatacji (zużycie prądu, soli, złoża , wody itp.).
Nie znam kosztów eksploatacji takiego sprzętu i nie wiem które z powyższych są znaczące.


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy marki Ecoperla zarówno w wariancie komapktowym jak i dwuelementowym. Przy taki zużycia wody każdy zmiękczacz z porządną głowicą sterującą oraz złożem zmiękczajacym w przedziale 20-30 litrów będzie dla Pana odpowiedni. Koszty eksploatacji to sól tabletkowana powiedzmy raz na 1,5 miesiąca jeden worek + wkład do filtra wstępnego raz na około 4-6 miesięcy kosztujący około 15-20 zł.

hubert-b
23-11-2018, 16:36
Faktycznie bardzo dobra fizykochemia i raczej kiepska bakteriologia. Czy to nowa studnia? Czy była chlorowana po wykonaniu / przed pobraniem próbek?
Normalnie jeśli w wodzie są bakterie to masz do wyboru lampę UV lub dezynfekcję chemiczną (np. dozowanie chloru).

Witam

Tak. to nowa studnia. Nie była chlorowana. Możliwe, że została zalana wodą powierzchniową w trakcie ulewy przed ukończeniem obudowy. Teraz jest już zabezpieczona.

Rozumiem, że możliwe jest przeprowadzenie jednorazowo chlorowanie, żeby doprowadzić wodę do używalności, a następnie profilaktycznie stosowanie lampy UV. Zgadza się?

Pozdrawiam
Hubert

hubert-b
23-11-2018, 16:49
Proponujemy chlorowanie studni a następnie ponowne badanie wody celem potwierdzenia skuteczności chlorowania. Przy takiej ilości bakterii może się jednak okazać że po chlorowaniu będą obecne w wodzie bakterie także realnie konieczne będzie zastosowanie lampy bakteriobójczej.

Witam

Jak wygląda przeprowadzenie takiego chlorowania?
Jaką lampę zalecacie Państwo?

Pozdrawiam
Hubert

d7d
23-11-2018, 17:41
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy marki Ecoperla zarówno w wariancie komapktowym jak i dwuelementowym. Przy taki zużycia wody każdy zmiękczacz z porządną głowicą sterującą oraz złożem zmiękczajacym w przedziale 20-30 litrów będzie dla Pana odpowiedni. Koszty eksploatacji to sól tabletkowana powiedzmy raz na 1,5 miesiąca jeden worek + wkład do filtra wstępnego raz na około 4-6 miesięcy kosztujący około 15-20 zł.

Czyli np. Ecoperla Slimline CS 30 za ok. 3.100 PLN brutto.
Chyba że jest to za duży i będzie źle pracował.
Zakładam, że będzie tylko zmiękczał zimną wodę na wejściu do kotła, czyli ok. 4-5m3/m-c.
Czyli nie zmiękcza wody w całej instalacji.
Złoże co ile się wymienia?
Ile prądu to zużywa?

Czy niższe modele są takie same tylko mają mniejsze złoże?
Głowic, funkcje itp. są takie same ?

Dzozef83
23-11-2018, 19:49
Witam wszystkich!
Wyniki badań ze studni głębinowej:
stężenie jonów amonowych <0,050 mg/l
PH 7,1
twardość ogólna 208 mg/l
stężenie żelaza 1080 ug/l
stężenie manganu 480 ug/l

Jak widać żelazo pięć razy ponad normę, mangan 8 razy. Próbuje znaleźć informacje na internecie jak to uzdatnić ale natłok informacji powala. Woda będzie używana do domu rodzinnego spożycie, mycie, pranie... 5 osobowa rodzina.
Widzę że tutaj dużo osób ogarnia ten temat, może ktoś podpowie co będzie najbardziej odpowiednie ?

qbek17
24-11-2018, 12:19
Tak. to nowa studnia. Nie była chlorowana. Możliwe, że została zalana wodą powierzchniową w trakcie ulewy przed ukończeniem obudowy. Teraz jest już zabezpieczona.
Możliwe, że to woda powierzchniowa, albo obsypka, albo narzędzia... po wywierceniu studni należy ją zdezynfekować.


Rozumiem, że możliwe jest przeprowadzenie jednorazowo chlorowanie, żeby doprowadzić wodę do używalności, a następnie profilaktycznie stosowanie lampy UV. Zgadza się?
Prawdopodobnie wystarczy jednorazowa akcja, ale po chlorowaniu należy powtórzyć badania żeby to potwierdzić. Profilaktycznie lampa nie zaszkodzi, ale jest to koszt zakupu oraz później regularnej wymiany żarnika oraz prąd.

qbek17
24-11-2018, 12:49
Jak wygląda przeprowadzenie takiego chlorowania?
Było to kilka razy opisywane w tym wątku... w skrócie: wlewasz podchloryn do studni (lepiej więcej niż za mało), czekasz kilka minut, włączasz pompę żeby napełnić instalację, sprawdzasz w każdym końcu instalacji czy czuć chlorem i zostawiasz tak na kilkanaście godzin (na noc), następnego dnia płuczesz aż przestaniesz czuć chlor i jeszcze kilka godzin... po kilku dniach dajesz próbkę do badania.

qbek17
24-11-2018, 12:54
Zakładam, że będzie tylko zmiękczał zimną wodę na wejściu do kotła, czyli ok. 4-5m3/m-c.
Przy takim założeniu wystarczy Ci znacznie mniejszy model - np. 15 litrów.


Czyli nie zmiękcza wody w całej instalacji.
Nie do końca rozumiem Twoją logikę... chcesz zmiękczać wodę tylko przed kotłem, czyli finalnie będziesz miał miękką wodę ciepłą i twardą wodę zimną. A woda zimna jest pobierana do pralki, zmywarki itp, a więc tam gdzie najbardziej widać problemy z twardą wodą.


Złoże co ile się wymienia?
Dobre złoże ma zazwyczaj żywotność kilkunastu lat...


Ile prądu to zużywa?
Znikome ilości - prąd jest zużywany tylko w czasie regeneracji na przestawienie głowicy (co trwa kilkanaście sekund) - to są pojedyncze W. W czasie normalnej pracy bierze to tylko energię na wyświetlacz i podtrzymanie zegarka.

qbek17
24-11-2018, 12:58
Witam wszystkich!
Wyniki badań ze studni głębinowej:
stężenie jonów amonowych <0,050 mg/l
PH 7,1
twardość ogólna 208 mg/l
stężenie żelaza 1080 ug/l
stężenie manganu 480 ug/l

Jak widać żelazo pięć razy ponad normę, mangan 8 razy. Próbuje znaleźć informacje na internecie jak to uzdatnić ale natłok informacji powala. Woda będzie używana do domu rodzinnego spożycie, mycie, pranie... 5 osobowa rodzina.
Widzę że tutaj dużo osób ogarnia ten temat, może ktoś podpowie co będzie najbardziej odpowiednie ?
Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- czy będziesz pił wodę z kranu?
- czy bakteriologia jest w porządku?
- czy chcesz ją zmiękczać?
- jaką masz pompę (konkretny model)?
- co robisz ze ściekami?

Woda nie jest tragiczna, normalnie jest to materiał na odżelaziacz (ale tych masz spory wybór). Możesz też to załatwić filtrem wielofunkcyjnym (jeśli chcesz też wodę zmiękczać).

d7d
24-11-2018, 13:29
Przy takim założeniu wystarczy Ci znacznie mniejszy model - np. 15 litrów.
...
Nie do końca rozumiem Twoją logikę... chcesz zmiękczać wodę tylko przed kotłem, czyli finalnie będziesz miał miękką wodę ciepłą i twardą wodę zimną. A woda zimna jest pobierana do pralki, zmywarki itp, a więc tam gdzie najbardziej widać problemy z twardą wodą.

Zmiękczacz 15 litrów dla zużycia wody 4-5m3 (tylko do kotła cwu) czy do całej wody 10m3 ?
Znacznie mniejszy model jest niewiele tańszy. Większy, poza większą ceną, jest gorszy ?
Logika zmiękczania tylko przed kotłem c.w.u. jest taka:
W pom. z kotłem ma kanalizację a w pomieszczeniu z licznikiem nie mam kanalizacji.
Chętnie bym zmiękczał całą wodę z wyłączeniem wody do picia i gotowania.

PS - największy problem to mam z zasobnikiem ciepłej wody i instalacją c.w.u.

qbek17
24-11-2018, 15:32
Zmiękczacz 15 litrów dla zużycia wody 4-5m3 (tylko do kotła cwu) czy do całej wody 10m3 ?
15 litrów złoża wystarczy dla 5 m3 wody do kotła. Na całe zużycie 10 m3 to już faktycznie potrzeba 25-30 litrów złoża.


Znacznie mniejszy model jest niewiele tańszy. Większy, poza większą ceną, jest gorszy ?
Nie jest gorszy. Zalecenie (takie "higieniczne") mówi, żeby regeneracja zmiękczacza nie była rzadziej niż co dwa tygodnie. Mając "za duży" zmiękczacz nie wykorzystasz jego pojemności w tym czasie. Ale skoro to woda do kotła to w sumie takie zalecenie możesz sobie darować... i robić regenerację co miesiąc czy dwa... ale jeśli w tym czasie na złożu pojawią się jakieś bakterie czy osady to jego skuteczność spadnie.


Logika zmiękczania tylko przed kotłem c.w.u. jest taka:
W pom. z kotłem ma kanalizację a w pomieszczeniu z licznikiem nie mam kanalizacji.
Wąż popłuczyn ze zmiękczacza ma średnicę ok 12 mm i jest dość elastyczny. Może udałoby Ci się gdzieś przebić z jego poprowadzeniem?


Chętnie bym zmiękczał całą wodę z wyłączeniem wody do picia i gotowania.
A masz możliwość zmiękczania wody na wejściu i puszczenia osobnej rury do jednego kranu w kuchni?


PS - największy problem to mam z zasobnikiem ciepłej wody i instalacją c.w.u.
Jaki masz z tym problem? Kamień?

hubert-b
24-11-2018, 20:19
Było to kilka razy opisywane w tym wątku... w skrócie: wlewasz podchloryn do studni (lepiej więcej niż za mało), czekasz kilka minut, włączasz pompę żeby napełnić instalację, sprawdzasz w każdym końcu instalacji czy czuć chlorem i zostawiasz tak na kilkanaście godzin (na noc), następnego dnia płuczesz aż przestaniesz czuć chlor i jeszcze kilka godzin... po kilku dniach dajesz próbkę do badania.

Wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Hubert

d7d
24-11-2018, 23:04
1 .15 litrów złoża wystarczy dla 5 m3 wody do kotła. Na całe zużycie 10 m3 to już faktycznie potrzeba 25-30 litrów złoża.

2. Nie jest gorszy. Zalecenie (takie "higieniczne") mówi, żeby regeneracja zmiękczacza nie była rzadziej niż co dwa tygodnie. Mając "za duży" zmiękczacz nie wykorzystasz jego pojemności w tym czasie. Ale skoro to woda do kotła to w sumie takie zalecenie możesz sobie darować... i robić regenerację co miesiąc czy dwa... ale jeśli w tym czasie na złożu pojawią się jakieś bakterie czy osady to jego skuteczność spadnie.

3. Wąż popłuczyn ze zmiękczacza ma średnicę ok 12 mm i jest dość elastyczny. Może udałoby Ci się gdzieś przebić z jego poprowadzeniem?

4. A masz możliwość zmiękczania wody na wejściu i puszczenia osobnej rury do jednego kranu w kuchni?

5. Jaki masz z tym problem? Kamień?

ad.1 - jasne
ad.2 - też jasne, ewentualnie można ustawić ręcznie czasową regenerację ale chyba to nie ma sensu
ad.3 - prosto to mogę przebić się przez ścianę zewnętrzną i na ogród ale to zdewastuje trawnik itp lub kopać do zewnętrznej kanalizy na głębokość jakieś 1,0m (dewastacja ogrodu) i długość jakieś 7-8m
lub mała przepompownia z podniesieniem na jakieś 7 m w górę i do pionu w odl. też 7m - chyba bez sensu.
Przepompownia musiała by się uruchamiać automatycznie.
ad.4 - nie mam takiej możliwości, można kupować wodę w butelkach lub w zbiorniku ale tego bym nie chciał.
Problemem i tak pozostaje p. 3
ad.5 - wg serwisu jest do zatykanie się wlotu zimnej wody na skutek "rozpuszczania się" anody w zasobniku wody w kotle.
Osad z anody oblepia rurkę wlotową.

qbek17
25-11-2018, 16:44
ad.3 - prosto to mogę przebić się przez ścianę zewnętrzną i na ogród ale to zdewastuje trawnik itp lub kopać do zewnętrznej kanalizy na głębokość jakieś 1,0m (dewastacja ogrodu) i długość jakieś 7-8m
lub mała przepompownia z podniesieniem na jakieś 7 m w górę i do pionu w odl. też 7m - chyba bez sensu.
Przepompownia musiała by się uruchamiać automatycznie.
Nie musisz mieć przepompowni - popłuczyny wychodzą ze zmiękczacza pod ciśnieniem (praktycznie tylko minimalnie mniejszym niż to w czasie pracy). Taka wysokość powinna być możliwa do osiągnięcia - trzeba by tylko przewidzieć nieco dłuższy czas płukania, żeby to co zostanie w wężu było w miarę czystą wodą.


ad.4 - nie mam takiej możliwości, można kupować wodę w butelkach lub w zbiorniku ale tego bym nie chciał.
A przemyślałeś w ogóle czy warto? Bo kilka raz już to rozważaliśmy na forum i zazwyczaj jednak wniosek był taki, że nie ma co kombinować...


ad.5 - wg serwisu jest do zatykanie się wlotu zimnej wody na skutek "rozpuszczania się" anody w zasobniku wody w kotle.
Osad z anody oblepia rurkę wlotową.
Może to kwestia anody? Wymiana na inny typ?

d7d
25-11-2018, 17:18
Może to kwestia anody? Wymiana na inny typ?
Anoda jest fabryczna. Kolejna też taka będzie żeby nie było że to wina anody.
Problemem może być instalacja wody wykonana w miedzi i włączona do wlewki do zasobnika wykonanej ze stali nierdzewnej.
Ta wlewka (rurka z dziurkami) zarasta ciemnobrązowym szlamem z anody i kamieniem.
Kamieniem zarasta tez cała pionowa rurka ze stali nierdzewnej z wyjściem ciepłej wody ze zbiornika c.w.u.
Na górze też może mieć dziurki wylotowe na jak analogiczna na wejściu zimnej wody.
Wężownica nie zarasta.
422378
422379
422380

Szlam z anody zbiera się na dnie zbiornika z c.w.u.

d7d
25-11-2018, 17:25
Anoda tak wygląda
422381

qbek17
26-11-2018, 09:10
Anoda tak wygląda
Faktycznie zeżarta...
No to twoja decyzja którą wodę i jak zmiękczać...

d7d
26-11-2018, 16:03
Znaczy działa.
Jedni mówią że czas najwyższy na wymiana i inni że można poczekać aż prawie cała zniknie.

bartezzx
26-11-2018, 21:08
Witam.
Koledzy/koleżanki pomóżcie proszę :(
Od 3 dni czytam ten temat, strona po stronie, ale już się pogubiłem w tym wszystkim :(
Za 2 tygodnie muszę się przeprowadzić do domu gdzie woda jest brana ze studni (mam ją wspolnie z sąsiadem, najpierw do niego a następnie do mnie dochodzi). Wyniki wody są takie jak na zdjęciu poniżej:
Wysłałem te wyniki do paru firm z mojego miasta (Białystok) dostałem różne oferty:
1A: https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/odzelazianie-odmanganianie-z-napowietrzaniem/specialist-air-duo-10x54.html
1B: https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-eco/aqua-eco-30k-przeplyw-1-5m3-h.html

2A: Odżelaziacz- model SUPREME OXYLINE 56 PLUS-TM
2B: Zmiękczacz- model AZ/NIKE-XL/25/O- wersja objętościowa

3: Eko-Optima 50/O 762 AM - Urządzenie dwuelementowe ze sterownikiem
objętościowym Logix 255/762, butla 13x44, zbiornik soli 100l, 48l złoża

4: Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower M + Napowietrzacz 3/4" + Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów z dyszą rozbryzgową

5: Stacja Viessmann Aquamix-N (złoże chyba C)

Czy któraś opcja wydaje się odpowiednia? Ja już zdurniałem poważnie i nie wiem czego się chwycić, bardzo proszę pomóżcie....

422434

KLARSAN
27-11-2018, 10:06
Witam wszystkich!
Wyniki badań ze studni głębinowej:
stężenie jonów amonowych <0,050 mg/l
PH 7,1
twardość ogólna 208 mg/l
stężenie żelaza 1080 ug/l
stężenie manganu 480 ug/l

Jak widać żelazo pięć razy ponad normę, mangan 8 razy. Próbuje znaleźć informacje na internecie jak to uzdatnić ale natłok informacji powala. Woda będzie używana do domu rodzinnego spożycie, mycie, pranie... 5 osobowa rodzina.
Widzę że tutaj dużo osób ogarnia ten temat, może ktoś podpowie co będzie najbardziej odpowiednie ?

System uzdatniania w tym przypadku można oprzeć na dwóch technologiach: klasyczne odżelaziania z napowietrzaniem lub system wielofunkcyjny łącznie ze zmiękczaniem wody.
Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz możliwości jeśli chodzi o miejsce na system uzdatniania :)

qbek17
27-11-2018, 21:10
Za 2 tygodnie muszę się przeprowadzić do domu gdzie woda jest brana ze studni (mam ją wspolnie z sąsiadem, najpierw do niego a następnie do mnie dochodzi). Wyniki wody są takie jak na zdjęciu poniżej:
Powiedz coś więcej o układzie hydraulicznym - jaka pompa? jaki hydrofor? gdzie idą ścieki? jakie jest zużycie wody? czy uzdatnianie ma być tylko do Twojego domu czy też do sąsiada?


Wysłałem te wyniki do paru firm z mojego miasta (Białystok) dostałem różne oferty:
...
Czy któraś opcja wydaje się odpowiednia?
To zależy czego oczekujesz... zakres propozycji jest dość szeroki. Czy chcesz wodę doprowadzić do "normy" czy także zmiękczyć? Jeśli też zmiękczyć to czy może być do zera czy tylko częściowo (woda pitna)?

bartezzx
29-11-2018, 15:12
Pompa w studni to Grundfos SQ 3-65, jaki hydrofor to kurde nie wiem bo to u sąsiada jest, ja u siebie nie mam żadnego. Ścieki będą szły do szamba 9m3. Zuzycie wody to nie wiem, będzie takie jak przeważnie u rodziny 3 osobowej. Uzdatnianie tylko do mojego domu bo sąsiad ma swoją stację (moja woda która idzie od niego nie przechodzi przez jego stację).
Ogólnie chciałbym żeby stacja doprowadziła wodę do normy a co do zmiękczacza to na pewno też chcę żeby był. Mamy problem z suchością skóry itp więc skupić się chcę żeby woda nie była twarda, nie musi być do picia, chyba że da się coś zrobić żeby i dało się pić :)
Z góry dzięki za chęć pomocy :)

KLARSAN
29-11-2018, 15:36
Pompa w studni to Grundfos SQ 3-65, jaki hydrofor to kurde nie wiem bo to u sąsiada jest, ja u siebie nie mam żadnego. Ścieki będą szły do szamba 9m3. Zuzycie wody to nie wiem, będzie takie jak przeważnie u rodziny 3 osobowej. Uzdatnianie tylko do mojego domu bo sąsiad ma swoją stację (moja woda która idzie od niego nie przechodzi przez jego stację).
Ogólnie chciałbym żeby stacja doprowadziła wodę do normy a co do zmiękczacza to na pewno też chcę żeby był. Mamy problem z suchością skóry itp więc skupić się chcę żeby woda nie była twarda, nie musi być do picia, chyba że da się coś zrobić żeby i dało się pić :)
Z góry dzięki za chęć pomocy :)

W przypadku zastosowania opcji nr 4, woda będzie pozbawiona żelaza, manganu, jonu amonowego a także będzie zmiękczona. Jest to urządzenie wielofunkcyjne które, jednocześnie usuwa wcześniej wymienione parametry wody. Woda będzie zdatna do picia po takim systemie jednak należy studnie przechlorować ze względu na obecność bakterii w wodzie.

bartezzx
29-11-2018, 19:58
Siarkowodór też będzie wyeliminowany? A jak mam przechrolorować studnię ? Nigdy tego nie robiłem :/ Jeszcze takie pytanie, bo hydrofor musi być bezprzeponowy koniecznie tak ? Bo mam dostęp do przeponowego 150L Wimest. Z tych 5 opcji tylko 4 będzie ok ?

qbek17
30-11-2018, 09:16
Pompa w studni to Grundfos SQ 3-65, jaki hydrofor to kurde nie wiem bo to u sąsiada jest, ja u siebie nie mam żadnego. Ścieki będą szły do szamba 9m3. Zuzycie wody to nie wiem, będzie takie jak przeważnie u rodziny 3 osobowej. Uzdatnianie tylko do mojego domu bo sąsiad ma swoją stację (moja woda która idzie od niego nie przechodzi przez jego stację).
Ogólnie chciałbym żeby stacja doprowadziła wodę do normy a co do zmiękczacza to na pewno też chcę żeby był. Mamy problem z suchością skóry itp więc skupić się chcę żeby woda nie była twarda, nie musi być do picia, chyba że da się coś zrobić żeby i dało się pić :)
Z góry dzięki za chęć pomocy :)
W takiej sytuacji raczej nie potrzebujesz hydroforu bezprzeponowego i napowietrzania bo to atrybuty potrzebne do odżelaziacza, który produkuje sporo ścieków. Skoro masz szambo to nie ma sensu iść tą drogą. Po drugie chcesz zmiękczyć wodę więc powinieneś się skupić na stacjach wielofunkcyjnych, a one nie wymagają napowietrzenia wody.
Wniosek jest taki, że żadna z tych opcji nie jest idealna. Ja bym raczej poszedł w pojedynczą (ale większą) stację wielofunkcyjną.

bartezzx
01-12-2018, 10:47
Dowiedziałem się u sąsiada że woda do mnie przechodzi u niego przez hydrofor bezprzeponowy 300L z dyszą rozbryzgową. Czy to coś zmienia? :)

KLARSAN
04-12-2018, 15:23
Siarkowodór też będzie wyeliminowany? A jak mam przechrolorować studnię ? Nigdy tego nie robiłem :/ Jeszcze takie pytanie, bo hydrofor musi być bezprzeponowy koniecznie tak ? Bo mam dostęp do przeponowego 150L Wimest. Z tych 5 opcji tylko 4 będzie ok ?

Koniecznie musi być bezprzeponowy ponieważ tylko przy wykorzystaniu takiego hydroforu usuniemy nieprzyjemny zapach wody. Chlorowanie studni było opisane kilka postów wcześniej. Generalnie nic trudnego, należy wlać podchloryn sodu do studni (ilość zależy od głębokości studni i dokładne dawki można sprawdzić na wielu stronach internetowych) następnie odczekać kilkanaście minut. Uruchamiamy pompę a kolejno odkręcamy każdy kran w domu aby wszędzie było wyraźnie czuć zapach chloru. Gdy tak się stanie zalecamy zakręcenie wszystkich kranów na około 24 h a potem odkręcamy znowu krany do momentu zniknięcia zapachu chloru.

Kre_ciu
07-12-2018, 10:16
Dzień dobry,
Chciałbym poprosić o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Dom jednorodzinny, 4 osoby, zużycie wody około 10-13m3, 2 łazienki. Parametry wody podane przez zakład komunalny:
http://s5.ifotos.pl/mini/woda-lanc_qwxhaxh.jpg (http://ifotos.pl/z/qwxhaxh/)

Zastanawiam się nad zmiękczaczami:
Cosmowater Home 22
Aquahome 20-N
i taki wynalazek
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-30-el-lewatit-p-1114.html
Co będzie najlepsze?

qbek17
07-12-2018, 12:46
Dzień dobry,
Chciałbym poprosić o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Dom jednorodzinny, 4 osoby, zużycie wody około 10-13m3, 2 łazienki. Parametry wody podane przez zakład komunalny:
http://s5.ifotos.pl/mini/woda-lanc_qwxhaxh.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fifotos.pl%2Fz%2Fqw xhaxh%2F)

Zastanawiam się nad zmiękczaczami:
Cosmowater Home 22
Aquahome 20-N
i taki wynalazek
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-30-el-lewatit-p-1114.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2F nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-30-el-lewatit-p-1114.html)
Co będzie najlepsze?
Wystarczy Ci 25 litrów złoża. "Wynalazek" ma 30 litrów (za dużo), Cosmo i Aquahome mają 22/20 litrów czyli w sumie pasują. Oba są podobne jakościowo... patrzyłbym na cenę i twoje "podoba mi się".

Skr_D
07-12-2018, 18:07
Dzień dobry,
Chciałbym poprosić o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Dom jednorodzinny, 4 osoby, zużycie wody około 10-13m3, 2 łazienki. Parametry wody podane przez zakład komunalny:
http://s5.ifotos.pl/mini/woda-lanc_qwxhaxh.jpg (http://ifotos.pl/z/qwxhaxh/)

Zastanawiam się nad zmiękczaczami:
Cosmowater Home 22
Aquahome 20-N
i taki wynalazek
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-30-el-lewatit-p-1114.html
Co będzie najlepsze?

Zdecydowanie wybierz Aquahome 20-N lub Cosmowater Home 22. Produkowane są przez tego samego producenta. Różnią się od siebie wyglądem i 2 litrami złoża (Cosmowater - 22l, Aquahome - 20l). Kup ten, który Ci się bardziej podoba lub ma lepszą cenę.

CooleR`ek
07-12-2018, 19:09
Panowie pomocy
Jak na piątkowy wieczór to sprawa dość pilna. Wracam do domu i okazuje się że nie mam wody
Pacjent to studnia głębinowa, głębokość ok 30 m, pompa Sumoto typ 150 1,1 kw, 1,5 HP (z 2010 r.), hydrofor 200 L, odżelaziacz 13x54 złoże greensand plus.
Objawy - wywala bezpieczniki w trybie natychmiastowym.
Udało mi się wyjąć pompę ze studni, kabel bez widocznych uszkodzeń, na pompie nie widać żadnych niepokojących znaków. Zabawa jak na piątkowy wieczór z czołówką na czole przednia, ale nikomu nie polecam.
Plany na jutro, sprawdzić jeszcze raz kabel, ale co potem. Elektrykiem nie jestem i słabo się na tym znam, może uda mi się ściągnąć zaufaną osobę która od strony elektrycznej to sprawdzi, ale coś czuję że to może pompa.

qbek17
07-12-2018, 19:48
Jesli wywala bezpieczniki to tylko pompa. Ale grzebanie w silniku to raczej sprawa dla serwisu pomp lub elektryka.

Marcin 00
07-12-2018, 19:52
Czy ktos wie jaka moze byc przyczyna dziwnego zapachu wody mieszkanie nowe od dewelopera woda ciepła

CooleR`ek
07-12-2018, 21:27
Jesli wywala bezpieczniki to tylko pompa. Ale grzebanie w silniku to raczej sprawa dla serwisu pomp lub elektryka.

jeśli szykować się na zakup nowej pompy to jakiej, jakie parametry są dla mnie ważne mająć na uwadze odżelaziacz 13x54 ze złożem greensand plus

qbek17
08-12-2018, 10:28
Czy ktos wie jaka moze byc przyczyna dziwnego zapachu wody mieszkanie nowe od dewelopera woda ciepła
A jakie jest źródło wody? Jeśli miejska (wodociągowa) to zgłoś do wodociągów i niech szukają. Jeśli ze studni to może być siarkowodór, bakterie, lub kilka innych powodów...

qbek17
08-12-2018, 10:31
jeśli szykować się na zakup nowej pompy to jakiej, jakie parametry są dla mnie ważne mająć na uwadze odżelaziacz 13x54 ze złożem greensand plus
Potrzebujesz przynajmniej 2,5 m3/h wydajności do płukania odżelaziacza przy ciśnieniu przynajmniej 2,5-3,0 bar. Do tego opory instalacji, wysokość podnoszenia wody ze studni, ciśnienie w hydroforze, itp...

KLARSAN
14-12-2018, 13:57
Zachęcam do zapoznania się produktami marki Ecoperla. Producent ten oferuje zarówno zmiękczacze kompaktowe jak i dwuelementowe.
W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

pawel3410
15-12-2018, 12:00
Witam.
Parametry wody wodociągowej:


L.p. Parametry Jednostka Woda uzdatniona
Parametry mikrobiologiczne
1. Escherichia coli jtk/100 ml 0
2. Bakterie grupy coli jtk/100 ml 0
3. Enterokoki jtk/100 ml 0
4. Ogólna liczba mikroorganizmów w 22oC jtk/ 1 ml 12 bez nieprawidłowych zmian
Parametry fizyko-chemiczne
1. Zapach - akceptowalny akceptowalny, bez nieprawidłowych zmian
2. Barwa - akceptowalna akceptowalna, bez nieprawidłowych zmian
3. Smak - akceptowalny akceptowalny, bez nieprawidłowych zmian
4. Stężenie jonów wodoru (pH) - 7,5
5. Chlorki mg/l 16,0
6. Azotany mg/l 2,61
7. Azotyny mg/l 0
8. Mangan μg/l 8,20
9. Żelazo μg/l 44,63
10. Twardość mg/l 326
11. Jon amonu mg/l 0,02
12. Mętność NTU 0,28 zalecana wartość do1,0
13. Przewodność elektryczna μS/cm 644

Miesięczne zużycie wody ok 10m3/ miesiąc. Jakiej wielkości złoże będzie odpowiednie?
Rozważam produkt z tej firmy: https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-35-ci-p-368.html
Dobry produkt czy szukać czegoś innego? Czy przewymiarowanie złoża ma jakieś negatywne konsekwencje?

Kaizen
15-12-2018, 12:17
Czy przewymiarowanie złoża ma jakieś negatywne konsekwencje?

Ma taką wadę, że czy "zapełnione" czy nie to co 10-14 dni powinno być regenerowane. Więc nie ma sensu przewymiarowywanie, bo zwiększa to zużycie wody i soli.

qbek17
15-12-2018, 17:08
Miesięczne zużycie wody ok 10m3/ miesiąc. Jakiej wielkości złoże będzie odpowiednie?
Rozważam produkt z tej firmy...
Dobry produkt czy szukać czegoś innego? Czy przewymiarowanie złoża ma jakieś negatywne konsekwencje?
Odpowiednie będzie 25-30 litrów. Więcej nie ma sensu - już Ci Kaizen odpowiedział dlaczego.
Produkt z linka ma słabe złoże, a w tej chwili wszędzie dostępne masz monosferyczne (np. Lewatit). Głowica niezła, ale też nie najnowszy sterownik (chociaż jeśli nie masz zamiaru zaglądać do niego często to nie będzie to miało dużego znaczenia).

pawel3410
15-12-2018, 19:00
Dziękuję za odpowiedzi.
W wyższej cenie dostępna jest wersja ze złożem Lewatit. https://bluewater24.pl/dwuelementowe-c-10_114.html
Nowsza głowica to rozumiem CLACK PALLAS? Czy różnia sie one parametrami? Warto dopłacać?
Ciężko się połapać w tym gąszczu produktów nie do końca dobrze opisanych, przez co ciężko porównać między sobą ofert różnych firm. Jaka zatem stacja jest godna polecenia? Wygląd nie ma znaczenia. Jeżeli nie można podać na forum proszę o priva.

qbek17
16-12-2018, 08:55
Dziękuję za odpowiedzi.
W wyższej cenie dostępna jest wersja ze złożem Lewatit.
Nowsza głowica to rozumiem CLACK PALLAS? Czy różnia sie one parametrami? Warto dopłacać?
Ciężko się połapać w tym gąszczu produktów nie do końca dobrze opisanych, przez co ciężko porównać między sobą ofert różnych firm. Jaka zatem stacja jest godna polecenia? Wygląd nie ma znaczenia. Jeżeli nie można podać na forum proszę o priva.
Pallas (albo CK) różni się tylko sterownikiem. Sterownik ma większe możliwości niż standardowy CI, ale w domowych warunkach raczej z nich nie skorzystasz. Najbardziej widoczna różnica to polskie menu i kolorowy ekran.
Co do lepszej żywicy myślę, że warto dopłacić.

toommm
16-12-2018, 11:46
witam

Panowie , są może jakieś takie dzbanki , z jakimś filtrem czy czymś , które przy napełnianiu wodą z kranu , zmniejszają nam twardość wody ?

qbek17
16-12-2018, 13:50
witam

Panowie , są może jakieś takie dzbanki , z jakimś filtrem czy czymś , które przy napełnianiu wodą z kranu , zmniejszają nam twardość wody ?
Może są... pewnie nawet z jakimś filtrem czy czymś... ;)

toommm
16-12-2018, 14:24
Może są... pewnie nawet z jakimś filtrem czy czymś... ;)

a jakieś godne polecenia ?

emigrus
16-12-2018, 14:46
Ja mam taki a raczej miałem bo wywaliłem już do śmietnika ten dzbanek odkąd zamontowałem zmiękczacz. Wpisz sobie w google, czy allegro aquaphor b100-6 On naprawdę zmiękcza i filtruje bardzo dobrze jako jeden z nieliczynych filtrów dzbankowych. Jest trochę testów na yt. Używałem go w kuchni i łazience do irigatora. Kilkaset litrów i trzeba nowy.

KLARSAN
17-12-2018, 11:03
Dziękuję za odpowiedzi.
W wyższej cenie dostępna jest wersja ze złożem Lewatit. https://bluewater24.pl/dwuelementowe-c-10_114.html
Nowsza głowica to rozumiem CLACK PALLAS? Czy różnia sie one parametrami? Warto dopłacać?
Ciężko się połapać w tym gąszczu produktów nie do końca dobrze opisanych, przez co ciężko porównać między sobą ofert różnych firm. Jaka zatem stacja jest godna polecenia? Wygląd nie ma znaczenia. Jeżeli nie można podać na forum proszę o priva.

Złoże zmiękczające jak i głowica jakościowo bardzo dobre jednak przy wyborze takiego sprzętu warto zweryfikować "sylwetkę sprzedawcy" oraz jego wiarygodność aby potem nie było kłopotów podczas eksploatacji w razie jakichś awarii.

alhaz
17-12-2018, 13:13
Cześć, czy mogę podpytać skoro tutaj doradzacie dobrze jaki uzdatniacz wody dobrać do swojego domu? Generalnie sytuacja wygląda tak:

- 4 osoby (2 dorosłych, 2 małych dzieci)
- zużycie ok 12 m^3 wody miesięcznie (tak na szybko w głowie policzyłem)
- woda ze swojego ujęcia (studnia głębinowa)
- skala twardości > wg. testów paskowych 4/5, wg. kropelek +-20 stopni niemieckich
- zapach niby ok, ale czasami czuc takim jakby szambem (wode badalem kilka razy w ciagu roku na bakterie/siarke etc i zawsze zero wiec dziwne)

- robiłem badanie fizykochemiczne w sanepidzie i generalnie wyszło, że żelaza bardzo mało (3x mniej niż max norma do spozycia, nie pamietam dokładnie teraz, w kazdym razie zero problemow z zaciekami etc.), mangan delikatnie przekroczony (norma chyba 50, a u mnie wyszło cos ok 70), wapn i magnez to największy problem, zostaje dużo białych plam, nalotu i kamienia

Chce kupic uzdatniacz z glowica Clack (z tego co wyczytalem jedne z lepszych) i zlozem Lewatit(tak to sie chyba pisze). Oczywiscie jak chyba 3/4 userow na forum pierwsze co w necie znalazlem to uzdatniacze EcoPerla, widac ze robia marketing szeptany pelna geba i wszedzie pisza w necie ze to super uzdatniacze. Nie jestm przywiazany do marki, chce tylko dobry produkt. . Noi tak patrząc na specyfikacje tej EcoPerly, model multitower S to ona ma dokladnie ta glowice i to zloze wiec pytanie czy to jest oplacalne czy ktos moze polecic lepszy produkt?

Takie cos wyszukalem -> https://www.krainawody.pl/688-stacja-wielofunkcyjna-ecoperla-multitower-s.html.

PS. to nie jest reklama, link mozna usunac bo ja tylko szukam uzdatniacza dla siebie

PS2. czy oprócz samego uzdatniacza potrzeba czegoś jeszcze tj. jakiś filtrów?

PS3. czy podczas regeneracji ta woda z tej soli mozna normalnie ja odprowadzac do szamba ekologicznego/przydomowej oczyszczalni czy to jednak zle dziala na bakterie w szambie?

qbek17
17-12-2018, 13:54
Cześć, czy mogę podpytać skoro tutaj doradzacie dobrze jaki uzdatniacz wody dobrać do swojego domu? Generalnie sytuacja wygląda tak:

- 4 osoby (2 dorosłych, 2 małych dzieci)
- zużycie ok 12 m^3 wody miesięcznie (tak na szybko w głowie policzyłem)
- woda ze swojego ujęcia (studnia głębinowa)
- skala twardości > wg. testów paskowych 4/5, wg. kropelek +-20 stopni niemieckich
- zapach niby ok, ale czasami czuc takim jakby szambem (wode badalem kilka razy w ciagu roku na bakterie/siarke etc i zawsze zero wiec dziwne)
- robiłem badanie fizykochemiczne w sanepidzie i generalnie wyszło, że żelaza bardzo mało (3x mniej niż max norma do spozycia, nie pamietam dokładnie teraz, w kazdym razie zero problemow z zaciekami etc.), mangan delikatnie przekroczony (norma chyba 50, a u mnie wyszło cos ok 70), wapn i magnez to największy problem, zostaje dużo białych plam, nalotu i kamienia
Jeśli chcesz zmiękczyć do zera to potrzebujesz zmiękczacza na 30 lub nawet więcej litrów złoża.


Chce kupic uzdatniacz z glowica Clack (z tego co wyczytalem jedne z lepszych) i zlozem Lewatit(tak to sie chyba pisze).
I to jest dobry wybór.


PS2. czy oprócz samego uzdatniacza potrzeba czegoś jeszcze tj. jakiś filtrów?
Przydałby się filtr wstępny, bypass, może mixing (jeśli nie chcesz zmiękczać do zera)...


PS3. czy podczas regeneracji ta woda z tej soli mozna normalnie ja odprowadzac do szamba ekologicznego/przydomowej oczyszczalni czy to jednak zle dziala na bakterie w szambie?
Producent oczyszczalni powie Ci, że nie można. Praktyka mówi, że można, ale trzeba mieć na uwadze, że każdy taki zrzut chlorków jest zaburzeniem w pracy takiej oczyszczalni i wpłynie na jakiś czas na jej wydajność.

jacekjajacek
21-12-2018, 21:52
Witam.
Mam następujący problem.
Woda ze studni, przekroczone parametry:
twardość - 28 st. niemieckich
żelazo - 2 mg/l
mangan - 1 mg/l
mętność - 30 NTU
amoniak - 0,9 mg/l.
Reszta parametrów w normie. Hydrofor bez przepony, w każdej chwili mogę zmienić na przeponowy. I niestety szambo.
Oprócz doprowadzenia parametrów do normy wodę chciałbym dodatkowo zmiękczyć. Proszę o poradę jak można rozgryźć ten problem.

KLARSAN
22-12-2018, 11:05
Witam.
Mam następujący problem.
Woda ze studni, przekroczone parametry:
twardość - 28 st. niemieckich
żelazo - 2 mg/l
mangan - 1 mg/l
mętność - 30 NTU
amoniak - 0,9 mg/l.
Reszta parametrów w normie. Hydrofor bez przepony, w każdej chwili mogę zmienić na przeponowy. I niestety szambo.
Oprócz doprowadzenia parametrów do normy wodę chciałbym dodatkowo zmiękczyć. Proszę o poradę jak można rozgryźć ten problem.

Bardzo dobrze że ma Pan hydrofor bezprzeponowy. Gdyby było odwrotnie tzn. że miałby Pan przeponowy niestety ale kłaniałaby się jego wymiana. Wracając do wody, patrząc na parametry system uzdatniania musiałby być dwustopniowy tj.opierać się o odżelazianie oraz wymianę jonową na drugim stopniu filtracji. Do takiego systemu uzdatniania wymagane jest napowietrzanie wody: napowietrzacz na zasadzie zwężki Venturiego lub automatyczne napowietrzanie wody. Przed doborem konkretnego układu urządzeń dobrze jakby Pan dosłał pozostałe parametry nawet jeśli są w normie. Dodatkowo proszę określić ile osób miałoby korzystać z wody.

qbek17
22-12-2018, 11:37
I jeszcze trzeba się zastanowić co można zrobić ze ściekami z odżelaziacza. Kierując je do szamba będzie to generowało spore dodatkowe koszty. Może udałoby się jakoś inaczej je zagospodarować? Może studnia chłonna, może rozsączenie?

jacekjajacek
22-12-2018, 19:10
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozostałe parametry:
pH: 7,6
przewodność: 950
barwa: 9,9
zapach: akceptowalny
azotany: 0,8
chlorki: 41,4
siarczany: 233

Zużycie wody: 4 osoby bez większych szaleństw.
Co do odżelaziacza boję się właśnie tych ścieków gdyż posiadamy tylko szambo. Jakie może być przybliżone zużycie wody w przypadku płukania filtra? Czy w przypadku rozsączenia ścieków nie wpłyną one negatywnie na glebę, jakaś zmiana koloru na czerowny itp?

KLARSAN
22-12-2018, 20:40
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozostałe parametry:
pH: 7,6
przewodność: 950
barwa: 9,9
zapach: akceptowalny
azotany: 0,8
chlorki: 41,4
siarczany: 233

Zużycie wody: 4 osoby bez większych szaleństw.
Co do odżelaziacza boję się właśnie tych ścieków gdyż posiadamy tylko szambo. Jakie może być przybliżone zużycie wody w przypadku płukania filtra? Czy w przypadku rozsączenia ścieków nie wpłyną one negatywnie na glebę, jakaś zmiana koloru na czerowny itp?

Przybliżone zużycie wody na płukanie między 400 a 550 litrów raz na kilka dni. Woda do płukania złoża filtracyjnego to po prostu surowa woda bezpośrednio ze studni także nie wpłynie ona w jakikolwiek negatywny sposób na glebę.

jacekjajacek
23-12-2018, 15:35
Dziękuję. Koniecznie w takim razie trzeba pomyśleć nad rozsączeniem.
Macie może Panowie jakieś propozycje dotyczące odżelaziacza?

KLARSAN
23-12-2018, 17:16
Dziękuję. Koniecznie w takim razie trzeba pomyśleć nad rozsączeniem.
Macie może Panowie jakieś propozycje dotyczące odżelaziacza?

Proponowalibyśmy przekazanie nam próbki wody na przeprowadzenie testów filtracji na proponowanym układzie (w tym przypadku dwustopniowy) a następnie otrzymałby Pan konkretną propozycję uzdatniania wraz z ofertą oczywiście. Szczegóły możemy załatwić mejlowo lub na priv.

toommm
24-12-2018, 10:50
a ja panowie przymierzam się do zakupu/ montażu zmiękczacza wody . Jaki proponujecie do domu z 3 osobami , pobór około 7-8 m3 wody miesięcznie

Katstan
25-12-2018, 14:59
Witam,
Na wstępie chciałabym życzyć wszystkim Wesołych Świąt

A teraz do rzeczy. Przeprowadziłam się jakiś czas temu do nowego mieszkania. Mieszkanie po gruntownym remoncie. Mieszkamy od połowy lipca a łazienka wygląda jak po burzy piaskowej. Wszędzie biały osad. Totalnie wszystko pokryte kamieniem. Nowy zestaw prysznicowy już szwankuje. Białe koszule męża nie do doprania. Zmywarka nie domywa naczyń mimo sypania soli. Czajnik z wkładem antykamieniowym pracował w poprzednim mieszkaniu 3 lata bez odkamieniania. Tu poddał się zaledwie po 5 tygodniach. Oczywiście przyszło mi do głowy, że to wina twardej wody, ale wynik badania totalnie zwalił mnie z nóg...
Wyniki badania:
Odczyn pH 7.3
Azotany (NO3-) 35.
Twardość ogólna 503 mg/l
Chlor wolny 0.02 mg/l
Wapń 122 mg/l
Magnez 48,2 mg/l
Żelazo ogólne <4 μg/l

Jak widać nasze wodociągi powinny sprzedawać wodę na kilogramy ;)

Nasze zużycie wody to 10m3/m-c. Woda z wodociągu miejskiego.

Czy jakikolwiek zmiękczacz podoła?

emigrus
25-12-2018, 19:49
Jasne, że podoła. Tylko pytanie, czy będziesz miał miejsce w mieszkaniu na kompaktowy zmiękczacz z 30 litrami złoża. Najmniejszy gabarytowo z 26 litrami złoża to Erie IQsoft 26, którego cena trochę powala, 4200 złotych. Taki mam u siebie w domu. Tu główną rolę przy wyborze zmiękczacza odgrywały gabaryty, dlatego kupiłem IQsoft26. Wszystko inne na rynku jest większe gabarytowo niestety. Jak masz miejsce to jest wiele innych zmiękczaczy o wiele tańszych i także dobrych. Tak czy siak dobry, markowy zmiękczacz z dobrą głowicą i powyżej 25 litrów złoża kosztuje ponad 3000 złotych.

jacekjajacek
26-12-2018, 09:59
I jeszcze trzeba się zastanowić co można zrobić ze ściekami z odżelaziacza. Kierując je do szamba będzie to generowało spore dodatkowe koszty. Może udałoby się jakoś inaczej je zagospodarować? Może studnia chłonna, może rozsączenie?

qbek, masz może jakąś propozycję co do złoża odżelaziającego? Birm z tego co czytałem nie poradzi sobie z manganem przy tym pH, a Pyrolox? Chyba, że jeszcze coś innego.

qbek17
26-12-2018, 19:29
a ja panowie przymierzam się do zakupu/ montażu zmiękczacza wody . Jaki proponujecie do domu z 3 osobami , pobór około 7-8 m3 wody miesięcznie
To zależy jaką masz twardość wody...

qbek17
26-12-2018, 19:32
Twardość ogólna 503 mg/l
Nasze zużycie wody to 10m3/m-c. Woda z wodociągu miejskiego.
Czy jakikolwiek zmiękczacz podoła?
Zmiękczacz z 25 litrami złoża też podoła, będzie się tylko regenerował ok 1 raz na tydzień. To nie jest problem dla zmiękczacza. Jeśli masz miejsce na większy to może być i 40 litrów złoża. Wszystko zależy od Twoich wymagań i ograniczeń miejsca/kosztów.

qbek17
26-12-2018, 19:36
qbek, masz może jakąś propozycję co do złoża odżelaziającego? Birm z tego co czytałem nie poradzi sobie z manganem przy tym pH, a Pyrolox? Chyba, że jeszcze coś innego.
Zakładając że będziesz miał gdzie puścić ścieki to może być Pyrolox, G1, Defeman, itp. Tylko one wymagają też solidnej pompy... trzeba przeliczyć jaki rozmiar filtra będzie mógł być wypłukany. Na drugim stopniu można dać złoże wielofunkcyjne, chociaż nie wiem czy nie lepiej pójść w 3 stopnie (w tym 2 stopnie odżelaziania i odmanganiania, a trzeci stopień to zmiękczacz - bo twardość też jest dość wysoka).

KLARSAN
27-12-2018, 09:24
a ja panowie przymierzam się do zakupu/ montażu zmiękczacza wody . Jaki proponujecie do domu z 3 osobami , pobór około 7-8 m3 wody miesięcznie

Wszystko zależy od tego ile miejsca jest do dyspozycji, jaka jest twardość wody tak jak to już zostało wspomniane oraz jakiej jakości zmiękczacza Pan poszukuje.

Katstan
27-12-2018, 11:11
Zmiękczacz z 25 litrami złoża też podoła, będzie się tylko regenerował ok 1 raz na tydzień. To nie jest problem dla zmiękczacza. Jeśli masz miejsce na większy to może być i 40 litrów złoża. Wszystko zależy od Twoich wymagań i ograniczeń miejsca/kosztów.

Dzięki. Z miejscem akurat nie ma problemu. Koszty też nie muszą być szczególnie ograniczane. Rozumiem że powinna być jak największa pojemność złoża? Pytam bo jak przeglądam oferty to 30l złoża polecane jest raczej do większego domu i większej liczby osób. U mnie ledwo 70m mieszkania i 2 osoby.
Moim sąsiadem jest firma zajmująca się sprzedażą filtrów do wody. Po wizycie twierdzę, że szukają jelenia. Zaproponowali mi filtr wielkości większego wiadra. Wmawiali mi, że woda to sam syf i trzeba węgla aktywnego. Cena tego cuda 5300zł.

Kuba__
27-12-2018, 15:31
Hej, od roku mieszkam pod miastem. Własna studnia, wokół pola uprawne, szamba...
Niestety parametry wody się pogorszyły i znowu kupuję hektolitry wody w petach, zupełnie 'jak w bloku'.

Chodzi o usunięcie z wody Azotanów (49mg/l), chcę iść w stronę*stacji zamiast osmozy jedynie w kuchni.

pod tym linkiem mam zebrane badania z marca i grudnia 2017 oraz najnowsze, z grudnia 2018:
https://www.dropbox.com/sh/wrzwzo9f53okbhy/AAChKhz3WtUuoraXe3-IcsiWa?dl=0

inne parametry:
- liczba osób 2+3
- miesięczne zużycie wody 8-12m3
- własna studnia 26m (pompa IBO SDM 3-15)
- oczyszczalnia ścieków

Jaki produkt lub firmę możecie polecić? Miejsce instalacji to okolice Białegostoku.

Dodatkowo mam problem z pomarańczowo-różowym osadem. Wytrąca się w małych ilościach tam, gdzie odparowuje woda - prysznic, armatura, dystrybutor wody w lodówce, zmienia w doniczkach. Nie wiem co to jest wobec czego nie wiem pod jakim kątem badać wodę. Gdzie mogę udać się z tym osadem aby go sprawdzono?

jacekjajacek
27-12-2018, 19:32
Zakładając że będziesz miał gdzie puścić ścieki to może być Pyrolox, G1, Defeman, itp. Tylko one wymagają też solidnej pompy... trzeba przeliczyć jaki rozmiar filtra będzie mógł być wypłukany. Na drugim stopniu można dać złoże wielofunkcyjne, chociaż nie wiem czy nie lepiej pójść w 3 stopnie (w tym 2 stopnie odżelaziania i odmanganiania, a trzeci stopień to zmiękczacz - bo twardość też jest dość wysoka).

Ścieki to nie problem, dowolne ilości mogę zagospodarować, pompa też spokojnie da radę. Nie pamiętam dokładnie jaką ma wydajność, ale była jedną z mocniejszych. Co potrzeba do oszacowania wielkości filtra? Czy zamiast złoża wielofunkcyjnego jako drugi stopień można dać tylko zmiękczacz? I czy sam odżelaziacz jako pierwszy poradzi sobie z żelazem i manganem?

qbek17
27-12-2018, 21:18
Dzięki. Z miejscem akurat nie ma problemu. Koszty też nie muszą być szczególnie ograniczane. Rozumiem że powinna być jak największa pojemność złoża? Pytam bo jak przeglądam oferty to 30l złoża polecane jest raczej do większego domu i większej liczby osób. U mnie ledwo 70m mieszkania i 2 osoby.
Nie tyle "jak największa" co w granicach tych 30-40 litrów. Więcej już nie. Jeżeli nie chcesz zmiękczać do zera to można też zmniejszyć objętość złoża. Akurat taka wielkość wynika z bardzo wysokiej twardości. To że ktoś poleca zmiękczacz na podstawie ilości osób czy metrażu to bzdura, ale jakoś trzeba sprzedać...
Należałoby też uprzedzić, że przy zmiękczeniu z tak twardej wody, po uzdatnieniu będzie sporo wyższy poziom sodu. A to może (nie musi) powodować już jakiś posmak takiej wody. W takim przypadku można zastosować np. filtr RO (odwróconą osmozę) do wody pitnej.


Moim sąsiadem jest firma zajmująca się sprzedażą filtrów do wody. Po wizycie twierdzę, że szukają jelenia. Zaproponowali mi filtr wielkości większego wiadra. Wmawiali mi, że woda to sam syf i trzeba węgla aktywnego. Cena tego cuda 5300zł.
Faktycznie szukają jelenia... za taką kasę to możesz mieć i zmiękczacz i filtr węglowy solidnej wielkości.

qbek17
27-12-2018, 21:25
Chodzi o usunięcie z wody Azotanów (49mg/l), chcę iść w stronę*stacji zamiast osmozy jedynie w kuchni.

Można postawić kolumnę filtracyjną ze złożem do usuwania azotanów. Nie jest to "standardowy" produkt więc może być trudno znaleźć do w sklepach internetowych.


pod tym linkiem mam zebrane badania z marca i grudnia 2017 oraz najnowsze, z grudnia 2018:
Badania pokazują sporą liczbę mikroorganizmów - niby bez bakterii coli, ale można już myśleć o lampie UV.


Dodatkowo mam problem z pomarańczowo-różowym osadem. Wytrąca się w małych ilościach tam, gdzie odparowuje woda - prysznic, armatura, dystrybutor wody w lodówce, zmienia w doniczkach. Nie wiem co to jest wobec czego nie wiem pod jakim kątem badać wodę. Gdzie mogę udać się z tym osadem aby go sprawdzono?
Normalnie taki kolor oznacza żelazo. Na jednych badaniach miałeś ten parametr i był bardzo niski, więc tak jakby się wykluczał... ale ja bym poszukał w tym kierunku. Na pewno warto też od razu badać pH, mangan, barwę, mętność, twardość, amoniak/jon amonowy,...

qbek17
27-12-2018, 21:31
Ścieki to nie problem, dowolne ilości mogę zagospodarować, pompa też spokojnie da radę. Nie pamiętam dokładnie jaką ma wydajność, ale była jedną z mocniejszych.
Radziłbym jednak sprawdzić konkretny typ pompy bo to często jest jednak problem.... tak dla pewności.


Co potrzeba do oszacowania wielkości filtra?
Jakiego przepływu chwilowego (wydajności) oczekujesz? (ile kranów może działać jednocześnie?)
Jakiej skuteczności uzdatniania oczekujesz? (czy w czasie największego przepływu dopuszczasz pogorszenie parametrów wody czy jednak zawsze ma być w normie?)


Czy zamiast złoża wielofunkcyjnego jako drugi stopień można dać tylko zmiękczacz?
Można. Ale on usunie tylko twardość. Jeżeli pierwszy odżelaziacz nie usunie żelaza to będzie ono oblepiało zmiękczacz pogarszając jego wydajność.


I czy sam odżelaziacz jako pierwszy poradzi sobie z żelazem i manganem?
To zależy jak duży odżelaziacz. Na moje oko nic rozsądnego (nie chcesz chyba stawiać dużego przemysłowego filtra) nie wystarczy. Pewności nie możesz mieć dopóki nie zbadasz rzeczywistej próbki (a nawet wtedy może się okazać, że w praktyce jest nieco gorzej).

KLARSAN
28-12-2018, 08:04
Dzięki. Z miejscem akurat nie ma problemu. Koszty też nie muszą być szczególnie ograniczane. Rozumiem że powinna być jak największa pojemność złoża? Pytam bo jak przeglądam oferty to 30l złoża polecane jest raczej do większego domu i większej liczby osób. U mnie ledwo 70m mieszkania i 2 osoby.
Moim sąsiadem jest firma zajmująca się sprzedażą filtrów do wody. Po wizycie twierdzę, że szukają jelenia. Zaproponowali mi filtr wielkości większego wiadra. Wmawiali mi, że woda to sam syf i trzeba węgla aktywnego. Cena tego cuda 5300zł.

Woda jest bardzo twarda i każdy tak naprawdę zmiękczacz powyżej 20 litrów złoża się sprawdzi dla takiego zapotrzebowania. Różnicą będzie częstotliwość płukań oraz zużycia soli i wody na te cele.

Co do węgla aktywnego to nie negujemy takiego rozwiązania gdyż węgiel poprawi smak i barwę wody. Dziwi trochę stosunkowo wysokie stężenie azotanów w wodzie. W jakim mieście są tak wysokie azotany, jeśli możemy Pana zapytać :)

KLARSAN
28-12-2018, 09:46
Ścieki to nie problem, dowolne ilości mogę zagospodarować, pompa też spokojnie da radę. Nie pamiętam dokładnie jaką ma wydajność, ale była jedną z mocniejszych. Co potrzeba do oszacowania wielkości filtra? Czy zamiast złoża wielofunkcyjnego jako drugi stopień można dać tylko zmiękczacz? I czy sam odżelaziacz jako pierwszy poradzi sobie z żelazem i manganem?

Jeśli chodzi o ilość stopni filtracji to aby precyzyjnie określić czy dwa stopnie starczą dobrze by było wodę przetestować w laboratorium. Czy nie byłby Pan tym zainteresowany? Określilibyśmy również wielkość filtrów do uzdatniania. Co do pompy koniecznie trzeba sprawdzić dokładny jej model tak jak napisał @qbek17.

KLARSAN
28-12-2018, 13:57
Hej, od roku mieszkam pod miastem. Własna studnia, wokół pola uprawne, szamba...
Niestety parametry wody się pogorszyły i znowu kupuję hektolitry wody w petach, zupełnie 'jak w bloku'.

Chodzi o usunięcie z wody Azotanów (49mg/l), chcę iść w stronę*stacji zamiast osmozy jedynie w kuchni.

pod tym linkiem mam zebrane badania z marca i grudnia 2017 oraz najnowsze, z grudnia 2018:
https://www.dropbox.com/sh/wrzwzo9f53okbhy/AAChKhz3WtUuoraXe3-IcsiWa?dl=0

inne parametry:
- liczba osób 2+3
- miesięczne zużycie wody 8-12m3
- własna studnia 26m (pompa IBO SDM 3-15)
- oczyszczalnia ścieków

Jaki produkt lub firmę możecie polecić? Miejsce instalacji to okolice Białegostoku.

Dodatkowo mam problem z pomarańczowo-różowym osadem. Wytrąca się w małych ilościach tam, gdzie odparowuje woda - prysznic, armatura, dystrybutor wody w lodówce, zmienia w doniczkach. Nie wiem co to jest wobec czego nie wiem pod jakim kątem badać wodę. Gdzie mogę udać się z tym osadem aby go sprawdzono?

Poprosimy o kontakt mejlowy w wiadomości prywatnej celem przesłania konkretnej oferty.

jacekjajacek
28-12-2018, 16:07
Jakiego przepływu chwilowego (wydajności) oczekujesz? (ile kranów może działać jednocześnie?)
Jakiej skuteczności uzdatniania oczekujesz? (czy w czasie największego przepływu dopuszczasz pogorszenie parametrów wody czy jednak zawsze ma być w normie?)

Max. 2 krany na raz. W czasie największego przepływu byłoby fajnie gdyby woda spełniała parametry.



Można. Ale on usunie tylko twardość. Jeżeli pierwszy odżelaziacz nie usunie żelaza to będzie ono oblepiało zmiękczacz pogarszając jego wydajność.

Z tego co kojarzę to wcześniej ktoś pisał, że złoże multifunkcyjne pierwsze usuwa twardość, a ta jest u mnie bardzo wysoka... pytanie czy złoże to potem poradzi sobie z ewentualym żelazem. I chyba z tego co kojarzę złoże to usuwa twardośc do 0 więc po co w takim przypadku kolejny zmiękczacz na końcu?



To zależy jak duży odżelaziacz. Na moje oko nic rozsądnego (nie chcesz chyba stawiać dużego przemysłowego filtra) nie wystarczy. Pewności nie możesz mieć dopóki nie zbadasz rzeczywistej próbki (a nawet wtedy może się okazać, że w praktyce jest nieco gorzej).

Zapoznam się z chęcią z propozycją co do wilekości kolumny i ilości złoża.

Skr_D
28-12-2018, 19:26
a ja panowie przymierzam się do zakupu/ montażu zmiękczacza wody. Jaki proponujecie do domu z 3 osobami, pobór około 7-8 m3 wody miesięcznie
Jeśli masz miejsce, polecam Aquahome 20-N lub Cosmowater Home 22. Jeżeli potrzebujesz niższego urządzenia to sprawdzi się również Aquahome Compact.

Skr_D
28-12-2018, 19:38
Dzięki. Z miejscem akurat nie ma problemu. Koszty też nie muszą być szczególnie ograniczane. Rozumiem że powinna być jak największa pojemność złoża? Pytam bo jak przeglądam oferty to 30l złoża polecane jest raczej do większego domu i większej liczby osób. U mnie ledwo 70m mieszkania i 2 osoby.
Moim sąsiadem jest firma zajmująca się sprzedażą filtrów do wody. Po wizycie twierdzę, że szukają jelenia. Zaproponowali mi filtr wielkości większego wiadra. Wmawiali mi, że woda to sam syf i trzeba węgla aktywnego. Cena tego cuda 5300zł.

503 mg/l to około 30 stopni niemieckich. Przy Twoim zapotrzebowaniu wystarczy zamontować zmiękczacz o pojemności 20 litrów. Na rynku masz duży wybór urządzeń w cenie do 3 tys. np. Cosmowater Home 22, Aquahome 20-N, AEG 26, Electrolux 26. Jeśli cena nie gra roli, możesz też zamontować zmiękczacz z węglem aktywnym, który usunie nie tylko twardość, ale też chlor, substancje organiczne, a ponadto poprawi barwę, zapach i smak wody np. Cosmowater Hybrid, Aquahome Duo, AEG 2w1.

Katstan
28-12-2018, 20:09
503 mg/l to około 30 stopni niemieckich. Przy Twoim zapotrzebowaniu wystarczy zamontować zmiękczacz o pojemności 20 litrów. Na rynku masz duży wybór urządzeń w cenie do 3 tys. np. Cosmowater Home 22, Aquahome 20-N, AEG 26, Electrolux 26. Jeśli cena nie gra roli, możesz też zamontować zmiękczacz z węglem aktywnym, który usunie nie tylko twardość, ale też chlor, substancje organiczne, a ponadto poprawi barwę, zapach i smak wody np. Cosmowater Hybrid, Aquahome Duo, AEG 2w1.

Dziękuję za konkretną poradę. Na pewno coś wybiorę z polecanych filtrów.

emigrus
29-12-2018, 09:15
503 mg/l to około 30 stopni niemieckich. Przy Twoim zapotrzebowaniu wystarczy zamontować zmiękczacz o pojemności 20 litrów. Na rynku masz duży wybór urządzeń w cenie do 3 tys. np. Cosmowater Home 22, Aquahome 20-N, AEG 26, Electrolux 26. Jeśli cena nie gra roli, możesz też zamontować zmiękczacz z węglem aktywnym, który usunie nie tylko twardość, ale też chlor, substancje organiczne, a ponadto poprawi barwę, zapach i smak wody np. Cosmowater Hybrid, Aquahome Duo, AEG 2w1.
Może najpierw wypadałoby obliczyć co ile będzie regeneracja przy takiej twardości i 20 litrach złoża? Są na to wzory. Tak trochę bez pojęcia ta Twoja porada i szkodliwa. Nie dość, że co chwilę będzie regeneracja to szybko wyeksploatuje się złoże.

coma23
29-12-2018, 10:39
ooo super :)

qbek17
29-12-2018, 10:40
Jeśli masz miejsce, polecam Aquahome 20-N lub Cosmowater Home 22. Jeżeli potrzebujesz niższego urządzenia to sprawdzi się również Aquahome Compact.
Przestań wypisywać bzdury - nie znasz twardości a zapewniasz, że coś się sprawdzi.

qbek17
29-12-2018, 10:45
503 mg/l to około 30 stopni niemieckich.
To nie około 30 tylko 28 stopni niemieckich.


Przy Twoim zapotrzebowaniu wystarczy zamontować zmiękczacz o pojemności 20 litrów.
Można zamontować zmiękczacz o dowolnej pojemności - pytanie tylko czy warto. Ale patrząc na Twoje komentarze to nie ma znaczenia jak ktoś będzie później to użytkował...

qbek17
29-12-2018, 10:53
Max. 2 krany na raz. W czasie największego przepływu byłoby fajnie gdyby woda spełniała parametry.
2 krany to jakieś 0,8 m3/h. Nie jest to dużo więc i odżelaziacz nie musiałby być wielki...


Z tego co kojarzę to wcześniej ktoś pisał, że złoże multifunkcyjne pierwsze usuwa twardość, a ta jest u mnie bardzo wysoka... pytanie czy złoże to potem poradzi sobie z ewentualym żelazem. I chyba z tego co kojarzę złoże to usuwa twardośc do 0 więc po co w takim przypadku kolejny zmiękczacz na końcu?
To nie tak. Tzn masz rację z działaniem filtra wielofunkcyjnego.
Jak dajesz odżelaziacz (I stopień), a potem filtr wielofunkcyjny (II stopień) to ten drugi stopień ma za zadanie zmiękczyć i jeszcze doczyścić żelazo i mangan (jeśli przejdą przez pierwszy stopień). I wtedy nie dajesz już zmiękczacza (III stopień).
Jak dajesz odżelaziacz (I stopień), drugi odżelaziacz głównie do usuwania manganu (II stopień), to dopiero wtedy zmiękczacz (III stopień).


Zapoznam się z chęcią z propozycją co do wielkości kolumny i ilości złoża.
W sensie, że chciałbyś jeden stopień odżelaziania do usunięcia całego żelaza, manganu, mętności, amoniaku....? Podaj najpierw typ pompy żeby zobaczyć jak duży filtr możesz wypłukać bo myślę, że to będzie limitowało rozmiar kolumny. I nie wiem czy ktokolwiek dałby gwarancję na coś takiego... wydaje mi się, że dwa stopnie to minimum...

jacekjajacek
30-12-2018, 12:05
To nie tak. Tzn masz rację z działaniem filtra wielofunkcyjnego.
Jak dajesz odżelaziacz (I stopień), a potem filtr wielofunkcyjny (II stopień) to ten drugi stopień ma za zadanie zmiękczyć i jeszcze doczyścić żelazo i mangan (jeśli przejdą przez pierwszy stopień). I wtedy nie dajesz już zmiękczacza (III stopień)..

Pytanie czy w tym przypadku złoże wielofunkcyjne usunie całą twardość bo jest ona bardzo wysoka, ok. 500 mg. A jak usunie to czy ze względu na małą ilość żywicy przy mojej twardości nie będę musiał regenerować kolumny co kilka dni?



Jak dajesz odżelaziacz (I stopień), drugi odżelaziacz głównie do usuwania manganu (II stopień), to dopiero wtedy zmiękczacz (III stopień).

To w takim razie jest druga opcja, pytanie do specjalisty, która będzie bardziej efektywna.



W sensie, że chciałbyś jeden stopień odżelaziania do usunięcia całego żelaza, manganu, mętności, amoniaku....? Podaj najpierw typ pompy żeby zobaczyć jak duży filtr możesz wypłukać bo myślę, że to będzie limitowało rozmiar kolumny. I nie wiem czy ktokolwiek dałby gwarancję na coś takiego... wydaje mi się, że dwa stopnie to minimum...

Taki miałem plan, żeby wszystko na jednym stopniu usunąć, a na drugim samą twardość. Ale widzę, że chyba będzie problem.
Co do pompy to posiada wydajność 150 l/min, podnoszenie 70 m, zanurzona na 15 m.

qbek17
30-12-2018, 12:35
Pytanie czy w tym przypadku złoże wielofunkcyjne usunie całą twardość bo jest ona bardzo wysoka, ok. 500 mg. A jak usunie to czy ze względu na małą ilość żywicy przy mojej twardości nie będę musiał regenerować kolumny co kilka dni?
Złoże wielofunkcyjne usunie Ci całą twardość (przy deklarowanym przepływie), ale może już nie usunąć żelaza, manganu, itd. Kwestia pojemności (czyli co ile czasu będziesz musiał regenerować złoże) to osobna sprawa. Oczywiście sam zmiękczacz ma większą pojemność na twardość bo nie ma w składzie dodatków, do usuwania innych zanieczyszczeń. Ponieważ masz wysoką twardość to sugerowałbym jednak zastosowanie samego zmiękczacza, ale po usunięciu żelaza i manganu na odżelaziaczu (jednym lub dwóch zależnie od Twojej decyzji)


To w takim razie jest druga opcja, pytanie do specjalisty, która będzie bardziej efektywna.
Im więcej stopni tym skuteczność będzie wyższa. Pytanie tylko czy układ hydrauliczny to wytrzyma (spadki ciśnienia) oraz czy zdecydujesz się na taką inwestycję (im więcej butli tym drożej w zakupie i utrzymaniu, a do tego montaż jest bardziej skomplikowany więc droższy).


Co do pompy to posiada wydajność 150 l/min, podnoszenie 70 m, zanurzona na 15 m.
To są dane teoretyczne, skrajne. Podaj typ pompy żeby można było sprawdzić wykres jej charakterystyki i określić rzeczywistą wydajność.

jacekjajacek
30-12-2018, 14:29
To są dane teoretyczne, skrajne. Podaj typ pompy żeby można było sprawdzić wykres jej charakterystyki i określić rzeczywistą wydajność.

Model pompy: https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/pompa-glebinowa-4h6-12d/1588

mirek87
01-01-2019, 17:23
Witam. Czy jesteś w stanie pomóc mi w wyborze stacji uzdatniania wody?

mirek87
01-01-2019, 17:28
Witam. Mam studnie głębinową 43m. Przy wykonaniu badań dostałem informację że jest za dużo żelaza i manganu. Podaje wyniki: Amonowy jon 0,64; Barwa 35; Mangan 0,124; Mętność 18; Żelazo ogólne 0,977. Bardzo proszę o pomoc w doradzeniu stacji uzdatniania wody.

KLARSAN
01-01-2019, 20:25
Witam. Mam studnie głębinową 43m. Przy wykonaniu badań dostałem informację że jest za dużo żelaza i manganu. Podaje wyniki: Amonowy jon 0,64; Barwa 35; Mangan 0,124; Mętność 18; Żelazo ogólne 0,977. Bardzo proszę o pomoc w doradzeniu stacji uzdatniania wody.

Czy to są wszystkie jakie Pan ma? Barwa wody jest niepokojąco wysoka co może zwiastować problemy z procesem uzdatniania, ale nie musi. Należałoby poszerzyć zakres badań o kilka dodatkowych parametrów. Czy woda docelowo ma spełniać kryteria jakości wody pitnej?

halskky
02-01-2019, 09:51
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzeń do uzdatniania wody ze studni głębinowej. Studnia wiercona o głębokości 30m, lustro wody na poziomie około 8 metrów. Pompa zawieszona na około 20 metrach. Średnica rury studziennej 160 mm.
Studnia ma być docelowo używana jako jedyne źródło wody, obecnie dla 2 osób dorosłych, docelowo dla rodziny 2+2. Niestety nie mam możliwości podpięcia się do sieci wodociągowej. Budynek jest natomiast podłączony do kanalizacji. Studnia była używana na potrzeby budowy domu, ponieważ budowa zmierza ku końcowi przyszedł czas na wykonanie instalacji w kotłowni oraz dobór urządzeń. W tej chwili poza pompą głębinową o wydajności 4,2 m3/h nie mam jeszcze żadnych sprzętów więc mam nadzieję, że ułatwi to dobór odpowiedniego sposobu uzdatniania.
Problemem jest bardzo niewielka wydajność mojej studni. Jest to około 100 l/h. W związku z tym urządzenia, które wymagają do regeneracji sporej ilości wody chyba się nie sprawdzą, ale wolałbym żeby tą tezę potwierdził ktoś obeznany w temacie. Poniżej wyniki badania wody.
Mętność: 34
Stężenie jonu amonowego: 0,285 mg/l
Stężenie azotanów: 21,2 mg/l
Stężenie azotynów: 0,781 mg/l
Stężenie żelaza: 480 µg/l
Stężenie manganu: 240 µg/l
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu: 211 mg/l
Najbardziej prawdopodobna liczba bakterii grupy coli: 3
Najbardziej prawdopodobna liczba bakterii Escherichia coli: 0
Obecność i liczba enterokoków kałowych: 0
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach C: > 3000
Próbka została pobrana około dwa tygodnie po zamontowaniu docelowej pompy i studnia nie była w tym czasie dezynfekowana. W laboratorium, gdzie robiłem badania zasugerowano mi, że obecność bakterii może wynikać z braku dezynfekcji po montażu pompy, a obecność azotynów może wynikać z obecności bakterii które te azotyny produkują. Poradzono mi zdezynfekować studnię i powtórzyć badania bakteriologiczne. Ponadto mętność badanej próbki była zdecydowanie większa niż woda, która leci obecnie (chociaż to akurat tylko moja organoleptyczna ocena).
Czy przy takich parametrach wody wystarczy zastosowanie zmiękczacza, który usuwa również żelazo i mangan? Czytałem o urządzeniach na złożu ECOMIX ale w dobie artykułów i komentarzy sponsorowanych z rezerwą podchodzę do takich informacji. Proszę serdecznie o fachową poradę

mirek87
02-01-2019, 10:39
Podałem te które nie mieszczą się w normie. Woda będzie do użytku w gospodarstwie domowym

Jastrząb
02-01-2019, 10:47
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzeń do uzdatniania wody ze studni głębinowej. Studnia wiercona o głębokości 30m, lustro wody na poziomie około 8 metrów. Pompa zawieszona na około 20 metrach. Średnica rury studziennej 160 mm.
Studnia ma być docelowo używana jako jedyne źródło wody, obecnie dla 2 osób dorosłych, docelowo dla rodziny 2+2. Niestety nie mam możliwości podpięcia się do sieci wodociągowej. Budynek jest natomiast podłączony do kanalizacji. Studnia była używana na potrzeby budowy domu, ponieważ budowa zmierza ku końcowi przyszedł czas na wykonanie instalacji w kotłowni oraz dobór urządzeń. W tej chwili poza pompą głębinową o wydajności 4,2 m3/h nie mam jeszcze żadnych sprzętów więc mam nadzieję, że ułatwi to dobór odpowiedniego sposobu uzdatniania.
Problemem jest bardzo niewielka wydajność mojej studni. Jest to około 100 l/h. W związku z tym urządzenia, które wymagają do regeneracji sporej ilości wody chyba się nie sprawdzą, ale wolałbym żeby tą tezę potwierdził ktoś obeznany w temacie. Poniżej wyniki badania wody.
Mętność: 34
Stężenie jonu amonowego: 0,285 mg/l
Stężenie azotanów: 21,2 mg/l
Stężenie azotynów: 0,781 mg/l
Stężenie żelaza: 480 µg/l
Stężenie manganu: 240 µg/l
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu: 211 mg/l
Najbardziej prawdopodobna liczba bakterii grupy coli: 3
Najbardziej prawdopodobna liczba bakterii Escherichia coli: 0
Obecność i liczba enterokoków kałowych: 0
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach C: > 3000
Próbka została pobrana około dwa tygodnie po zamontowaniu docelowej pompy i studnia nie była w tym czasie dezynfekowana. W laboratorium, gdzie robiłem badania zasugerowano mi, że obecność bakterii może wynikać z braku dezynfekcji po montażu pompy, a obecność azotynów może wynikać z obecności bakterii które te azotyny produkują. Poradzono mi zdezynfekować studnię i powtórzyć badania bakteriologiczne. Ponadto mętność badanej próbki była zdecydowanie większa niż woda, która leci obecnie (chociaż to akurat tylko moja organoleptyczna ocena).
Czy przy takich parametrach wody wystarczy zastosowanie zmiękczacza, który usuwa również żelazo i mangan? Czytałem o urządzeniach na złożu ECOMIX ale w dobie artykułów i komentarzy sponsorowanych z rezerwą podchodzę do takich informacji. Proszę serdecznie o fachową poradę

Ja bym tego studnią nie nazwał tylko źródłem kłopotów. 100L/h? Pewnie włączasz pompę i za chwile wody w studni brakuje. I czekasz. W 12m rury 160mm masz.. 240L wody. Czyli czekas 2h godziny jakieś aż woda napłynie? No to musisz mieć duuuuży hydrofor. Taki gdzie możesz magazynować duuużo wody na wieczorne mycie, pranie itp. NIektóe głowice sterujące do filtrów potrafią robić regeneracje na raty. Zwracaj uwagę na taką opcję.
A i tak będąsię zdarzały braki wody. Ja bym kombinował nową/głębszą studnie.


Na pewno stawiaj największy możliwy hydrofor. 500L? 1000L? Pamiętaj że z hydrofora nie wyleci taka ilość wody, Poduszka powietrzna rozpręży się, trochę wody wypchnie a potem klapa - woda jest, ale nijak jej nie wypchniesz bo cisnienia brakuje. Z hydroforu 300L, miedzy włączeniem a wyłączeniem pompy zazwyczaj dostaniesz nie wiecej niż kiladziesiąt litrów wody. Z hydroforu 1000L jak dobrze ustawisz, pójdzie 200L wody aż ciśnienie opadnie. Do tego jakieś mądre sterowanie pompą, najlepiej z pomiarem lustra wody i włączanie tejże od razu gdy woda się pojawi. A i tak rozwiązanie znienawidzisz :-(

WOda nie jest zła, wszelkiej maści złoża typu mix do wszystkiego sobie z nią poradzą.

halskky
02-01-2019, 11:48
Jastrząb bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Ze studnią jest dokładnie tak jak piszesz, jest w niej zmagazynowane około 250l wody i po 4 minutach pompowania jest pusta Nie chcę wieszać pompy niżej - była tak zamontowana na czas budowy ale zasysana woda z okolic filtra była bardziej mętna i zawierała piasek. Zdaję sobie sprawę z ułomności tego rozwiązania, jednak nie mam na to wpływu. Druga studnia odpada ponieważ obawiam się, że jej wydajność może być podobna. Chcąc pogłębić studnię musiałbym robić jej projekt ze względu na głębokość przekraczającą 30 metrów. Biorę to pod uwagę jeżeli obecne rozwiązanie się nie sprawdzi.
Myślałem o hydroforze 300 l i zakładałem, że pozwoli mi to na jednorazowe wykorzystanie około 150 l wody z ze zbiornika hydroforowego + 250 l ze studni + 100 l ciepłej wody z zasobnika C.W.U. Przy naszym obecnym trybie życia największe zużycie jest rano gdzie wszystkie zbiorniki + studnia były by pełne po nocy, oraz wieczorem gdzie również optymistycznie zakładam, że woda napłynie do zbiorników i studni przez cały dzień.
Piszesz, że złoża typu mix sobie poradzą. Mam rozumieć, że twoim zdaniem nie ma potrzeby montażu klasycznego odżelaziacza a wystarczy zmiękczacz oparty na takim złożu?

Jastrząb
02-01-2019, 12:35
Jastrząb bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Ze studnią jest dokładnie tak jak piszesz, jest w niej zmagazynowane około 250l wody i po 4 minutach pompowania jest pusta Nie chcę wieszać pompy niżej - była tak zamontowana na czas budowy ale zasysana woda z okolic filtra była bardziej mętna i zawierała piasek. Zdaję sobie sprawę z ułomności tego rozwiązania, jednak nie mam na to wpływu. Druga studnia odpada ponieważ obawiam się, że jej wydajność może być podobna. Chcąc pogłębić studnię musiałbym robić jej projekt ze względu na głębokość przekraczającą 30 metrów. Biorę to pod uwagę jeżeli obecne rozwiązanie się nie sprawdzi.
Myślałem o hydroforze 300 l i zakładałem, że pozwoli mi to na jednorazowe wykorzystanie około 150 l wody z ze zbiornika hydroforowego + 250 l ze studni + 100 l ciepłej wody z zasobnika C.W.U. Przy naszym obecnym trybie życia największe zużycie jest rano gdzie wszystkie zbiorniki + studnia były by pełne po nocy, oraz wieczorem gdzie również optymistycznie zakładam, że woda napłynie do zbiorników i studni przez cały dzień.
Piszesz, że złoża typu mix sobie poradzą. Mam rozumieć, że twoim zdaniem nie ma potrzeby montażu klasycznego odżelaziacza a wystarczy zmiękczacz oparty na takim złożu?
Serio chcesz robić projekt na głębszą studnie? Moja wieś leży na terenie gdzie woda jest na 60-100m. Jakośnie słyszałem żeby ktoś miał projekt albo jakaś firma miałą problem z wywierceniem.
Klasycznego odżelaziacza to i tak tym nie wypłuczesz więc krótka piłka. Po za tym je się stosuje gdy masz tego żelaza 10x wiecej.

Podaj jeszcze pH, to jest istotny parametr.

Nie wiem czy uzyskasz 150L, to musisz policzyć. Na pewnoe bedzie duża róznica ciśnien, powiedzmy 2 i 6atm. A i tak będziesz zył w reżimie - nie odkręcaj kranu!!

halskky
02-01-2019, 12:57
Studniarze, którzy wiercili mi studnię powiedzieli że głębiej mi tego bez projektu nie zrobią. Musiałbym szukać innej ekipy, ale puki co chciałbym ogarnąć stan obecny.
Za zbiornikiem hydroforowym chciałem zastosować reduktor i ustawić go powiedzmy na 2 atm właśnie po to, żeby uniknąć skoku ciśnień w kranach.
Co do zmiękczaczy myślałem wstępnie o dwóch modelach: Aquaphor Waterboss 700 lub SUPREME-MULTI 24. Czy ktoś użytkował któreś z nich? Ewentualnie mogę prosić o propozycje innych zmiękczaczy, które sprawdziłyby się przy moich parametrach wody?
pH niestety nie badałem.

mirek87
02-01-2019, 14:23
Podałem te wartości które nie mieszczą się w normie. Woda bedzie do użytku w gospodarstwie domowym.

mirek87
02-01-2019, 20:01
Czy to są wszystkie jakie Pan ma? Barwa wody jest niepokojąco wysoka co może zwiastować problemy z procesem uzdatniania, ale nie musi. Należałoby poszerzyć zakres badań o kilka dodatkowych parametrów. Czy woda docelowo ma spełniać kryteria jakości wody pitnej?

Podaje wyniki:
Amonowy jon 0,64
Azotany <0,10
Azotyny <0,05
Barwa 35
Chlorki 7,32
Fluorki<0,10
Fosforany <0,10
Magnez 18,1
Mangan 0,124
Mętność 18
Odczyn 7,5
Potas 4,39
Przewodność elektryczna właściwą 622
Siarczany 6,84
Siarkowodór <0,02
Sód 15,5
Twardość ogólna 307
Wapń 92,8
Wodorowęglany 397
Zasadowość og. 6,5
Żelazo ogólne 0,977

qbek17
02-01-2019, 20:07
Podałem te wartości które nie mieszczą się w normie. Woda bedzie do użytku w gospodarstwie domowym.
Podaj pełne wyniki - nawet jak nie są przekroczone to są istotne przy doborze uzdatniania.
Podaj też dane o pompie, ściekach, wymaganym przepływie, itp...

qbek17
02-01-2019, 20:29
W tej chwili poza pompą głębinową o wydajności 4,2 m3/h nie mam jeszcze żadnych sprzętów
Jak masz rozwiązaną kwestię wyłączania pompy przy braku wody po tych kilku minutach pompowania?

Nie wydaje mi się żebyś uzyskał takie ilości wody z wszelkich zasobników i zbiorników... ale może się mylę.


Co do zmiękczaczy myślałem wstępnie o dwóch modelach: Aquaphor Waterboss 700 lub SUPREME-MULTI 24. Czy ktoś użytkował któreś z nich? Ewentualnie mogę prosić o propozycje innych zmiękczaczy, które sprawdziłyby się przy moich parametrach wody?
pH niestety nie badałem.
Radziłbym Ci jednak zacząć od dezynfekcji studni i ponownych badań. Po zamontowaniu zmiękczacza będziesz miał problem z jego dezynfekcją...
Nie wiem też jakie będziesz miał zużycie miesięczne wody, ale taki filtr wielofunkcyjny musi być trochę przewymiarowany, żeby usuwał też żelazo i mangan (twardość schodzi jako pierwsza, więc woda będzie zmiękczona do zera). Takie minimum to 38 litrów złoża...

mirek87
02-01-2019, 21:14
Podaj pełne wyniki - nawet jak nie są przekroczone to są istotne przy doborze uzdatniania.
Podaj też dane o pompie, ściekach, wymaganym przepływie, itp...

Nie znam wydajności pompy ale zbiornik ciśnieniowy jest 60l. Jeśli chodzi o ścieki jest szambo. A zużycie wody, ciezko powiedzieć 2os dorosłe i 2 małych dzieci

qbek17
02-01-2019, 22:17
Nie znam wydajności pompy ale zbiornik ciśnieniowy jest 60l. Jeśli chodzi o ścieki jest szambo. A zużycie wody, ciezko powiedzieć 2os dorosłe i 2 małych dzieci
Trochę skromne te informacje jeśli oczekujesz konkretnej odpowiedzi w kwestii doboru filtrów...
Jakbyś przejrzał ze 2-3 ostatnie strony wątku to byś już wiedział, że są różne rozwiązania, a wybór konkretnego zależy często nie tylko od parametrów wody, ale też tego czy masz np. gdzie puścić sporą ilość ścieków, albo czy chcesz mieć wodę zmiękczoną do zera, albo czy masz pompę która da radę wypłukać filtr z ciężkim złożem..., oczekujesz odpowiedzi na podstawie naszych domysłów (ja też nie znam wydajności twojej pompy, ale Ty możesz ją sprawdzić podając model)? czy może wolisz żeby jakiś sprzedawca po prostu wcisnął Ci cokolwiek z obietnicą "będzie pan zadowolony"?

halskky
03-01-2019, 07:52
Jak masz rozwiązaną kwestię wyłączania pompy przy braku wody po tych kilku minutach pompowania?

Nie wydaje mi się żebyś uzyskał takie ilości wody z wszelkich zasobników i zbiorników... ale może się mylę.


Radziłbym Ci jednak zacząć od dezynfekcji studni i ponownych badań. Po zamontowaniu zmiękczacza będziesz miał problem z jego dezynfekcją...
Nie wiem też jakie będziesz miał zużycie miesięczne wody, ale taki filtr wielofunkcyjny musi być trochę przewymiarowany, żeby usuwał też żelazo i mangan (twardość schodzi jako pierwsza, więc woda będzie zmiękczona do zera). Takie minimum to 38 litrów złoża...

qbek17 na wężu wodnym jakiś metr powyżej pompy mam zamontowaną sondę, która działa na zasadzie przewodności elektrycznej (?). Jeżeli elektrody są zalane wodą to przepływa przez nie prąd i pompa działa. Jeżeli poziom wody spadnie na tyle, że elektrody nie będą zanurzone to pompa powinna się wyłączyć. Całość ma być podpięta do przekaźnika.
Jakie Twoim zdaniem mogę uzyskać realne ilości wody? Skoro przy takich wynikach analizy wody nie potrzebuję wstępnego napowietrzania to może lepszy będzie zbiornik z przeponą, który ma chyba lepszą wydajność? Może to pozwoli na uzyskanie większego buforu na ponowne napełnienie studni.
Czy nawet w przewymiarowanym zmiękczaczu złoże nie zapcha się po pewnym czasie z powodu obecności żelaza w wodzie? Skoro woda będzie zmiękczona do zera to jak później podnieść jej twardość na tyle? Zmiękczona do zera woda chyba nie jest najlepsza do spożycia?
Badania wody oczywiście powtórzę przed ostateczną decyzją co do zakupu urządzeń do uzdatniania.

jacekjajacek
03-01-2019, 10:09
To są dane teoretyczne, skrajne. Podaj typ pompy żeby można było sprawdzić wykres jej charakterystyki i określić rzeczywistą wydajność.

Tak dla przypomnienia mój temat bo gdzieś utknął wątek. qbek, dasz radę coś z tego wyciągnąć? Model pompy: https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/pompa-glebinowa-4h6-12d/1588

Jastrząb
03-01-2019, 11:48
Skoro przy takich wynikach analizy wody nie potrzebuję wstępnego napowietrzania to może lepszy będzie zbiornik z przeponą, który ma chyba lepszą wydajność? Może to pozwoli na uzyskanie większego buforu na ponowne napełnienie studni.Zbiornik z workiem i bez ma taką samą wydajność. Worek, jedynie separuje wodę od powietrza, oraz ścian zbiornika (ochrona przed rdza). W zbiorniku ocynkowanym woda bezpośrednio styka się z powietrzem, co powouduje powolne rozpuszczanie powietrza w wodzie i ubytek poduszki, trzeba go wiec okresowo dopompowywać (lub umieścić automatyczny napowietrzacz który to zrobi).
Ale przy tej samej ilości powietrza z workiem czy bez, nie zrobi róznicy w ilości dostępnej wody.

halskky
03-01-2019, 13:07
Może w takim razie zdecyduję się na zbiornik o pojemności 500L chociaż jest prawie 70% droższy niż 300L. Jak ma to przynajmniej częściowo rozwiązać problem niedoboru wody to chyba warto zainwestować. Wolałbym zbiornik przeponowy, bo przynajmniej w teorii jest bezobsługowy.

Czy ktoś może coś więcej powiedzieć na temat zmiękczaczy, które zaproponowałem? Zgodnie z tym co sugeruje qbek17, żeby zmiękczacz miał objętość złoża min. 38L, to żaden z wspomnianych przeze mnie nie spełnia tego warunku. Znalazłem natomiast urządzenie dwuelementowe czyli butla z głowicą + zmiękczacz. Sprzedawca deklaruje 60L złoża EKOMIX a cena bardzo podobna do proponowanych przeze mnie zmiękczaczy. Jest to stacja dwuelementowa 60/O 762 ECOMIX z głowicą Autotrol Logix 255/762. Niestety nie mam pojęcia czy pakować się w coś takiego i czy przy moich brakach wody będę miał czym wypłukać te 60L złoża.

Jastrząb
03-01-2019, 13:27
Wolałbym zbiornik przeponowy, bo przynajmniej w teorii jest bezobsługowy.Do czasu pęknięcia worka ;-) Bądź świadom, że worek może pęknąć.

mirek87
03-01-2019, 13:46
Trochę skromne te informacje jeśli oczekujesz konkretnej odpowiedzi w kwestii doboru filtrów...
Jakbyś przejrzał ze 2-3 ostatnie strony wątku to byś już wiedział, że są różne rozwiązania, a wybór konkretnego zależy często nie tylko od parametrów wody, ale też tego czy masz np. gdzie puścić sporą ilość ścieków, albo czy chcesz mieć wodę zmiękczoną do zera, albo czy masz pompę która da radę wypłukać filtr z ciężkim złożem..., oczekujesz odpowiedzi na podstawie naszych domysłów (ja też nie znam wydajności twojej pompy, ale Ty możesz ją sprawdzić podając model)? czy może wolisz żeby jakiś sprzedawca po prostu wcisnął Ci cokolwiek z obietnicą "będzie pan zadowolony"?

Pompa 3,5 SDM 3/15 IBO DAMBAT . Zbiornik na szambo 10m3.

KLARSAN
03-01-2019, 20:38
Podaje wyniki:
Amonowy jon 0,64
Azotany <0,10
Azotyny <0,05
Barwa 35
Chlorki 7,32
Fluorki<0,10
Fosforany <0,10
Magnez 18,1
Mangan 0,124
Mętność 18
Odczyn 7,5
Potas 4,39
Przewodność elektryczna właściwą 622
Siarczany 6,84
Siarkowodór <0,02
Sód 15,5
Twardość ogólna 307
Wapń 92,8
Wodorowęglany 397
Zasadowość og. 6,5
Żelazo ogólne 0,977

Prosimy o kontakt priv celem ustalenia szczegółów dot. przygotowania konrketnej oferty na konkretny rodzaj uzdatniania wody.

Kaizen
03-01-2019, 21:33
Prosimy o kontakt priv celem ustalenia szczegółów dot. przygotowania konrketnej oferty na konkretny rodzaj uzdatniania wody.

Czemu takiej prośby nie piszecie na priv? To ma być reklama, że wszyscy mają to czytać?

KLARSAN
04-01-2019, 08:12
Czemu takiej prośby nie piszecie na priv? To ma być reklama, że wszyscy mają to czytać?

Nie wszyscy uzytkownicy forum automatycznie i często zaglądają na skrzynkę prywatną na forum, dlatego nie widzimy problemu aby zaznaczyć taką informację również w wątku.

qbek17
05-01-2019, 01:37
Tak dla przypomnienia mój temat bo gdzieś utknął wątek. qbek, dasz radę coś z tego wyciągnąć?
Okres świąteczno-noworoczno-urlopowy ma swoje wady... :) Jak się ogarnę trochę po wypoczynku to na pewno odpiszę :)

KLARSAN
09-01-2019, 08:09
Zapraszamy na aukcję charytatywną https://aukcje.wosp.org.pl/zmiekczacz-wody-na-caly-dom-ecoperla-softower-s-i8723989 :)

darkob
09-01-2019, 16:23
Witajcie.Od niedawna w moim zmiękczaczu nie podtrzymuje pamięci.Glowica model RX63B .Czy w obudowie sterownika jest jakaś bateria którą sie wymienia?

Arnejek
09-01-2019, 22:52
Witam, potrzebuje dorade w sprawie zmiękczacza. Chodzi domek z kuchnią i jedną łazienką. Zamieszkały przez dwie osoby, docelowo 4-5 jeżeli można tak powiedzieć. Zużycia wody nie znam, dom jest w trakcie budowy. Chodzi mi o zabezpieczenie kotła, zasobnika i kabiny prysznicowej.
Polecono mi uzdatniacz USTM 25 w cenie 1500 zł. Jego mocną stroną ma być tania głowica. Argument nie do końca mnie przekonał. Więc postanowiłem zapytać.
Czy jest to dobry wybór ? A może warto dopłacić i poszukać coś za kwotę 2-2,5tys
Proszę o sugestie i wymianę doświadczeń.
Pozdrawiam

KLARSAN
10-01-2019, 07:48
Witam, potrzebuje dorade w sprawie zmiękczacza. Chodzi domek z kuchnią i jedną łazienką. Zamieszkały przez dwie osoby, docelowo 4-5 jeżeli można tak powiedzieć. Zużycia wody nie znam, dom jest w trakcie budowy. Chodzi mi o zabezpieczenie kotła, zasobnika i kabiny prysznicowej.
Polecono mi uzdatniacz USTM 25 w cenie 1500 zł. Jego mocną stroną ma być tania głowica. Argument nie do końca mnie przekonał. Więc postanowiłem zapytać.
Czy jest to dobry wybór ? A może warto dopłacić i poszukać coś za kwotę 2-2,5tys
Proszę o sugestie i wymianę doświadczeń.
Pozdrawiam

Cześć! W tej cenie możesz rzucić okiem na kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro lub też dołożyć trochę i poprosić o złożenie jakiegoś dwuczęściowego zmiękczacza wody np. kolegę qbek17 z forum. Zapewne nie będzie to zmiękczacz wody na głowicy Clack CK, ale może na Clack CI uda się coś zmontować.

Zapraszamy także do aukcji charytatywnej, gdzie można wylicytować zmiękczacz wody, a przy okazji mieć pewność, że pieniądze trafią na szczytny cel.

qbek17
10-01-2019, 09:37
Witajcie.Od niedawna w moim zmiękczaczu nie podtrzymuje pamięci.Glowica model RX63B .Czy w obudowie sterownika jest jakaś bateria którą sie wymienia?
Niestety ale Twoja głowica to najtańszy chiński model... jego rozebranie i złożenie graniczy z cudem więc raczej pozostaje Ci wymiana na nową głowicę...

qbek17
10-01-2019, 09:39
Witam, potrzebuje dorade w sprawie zmiękczacza. Chodzi domek z kuchnią i jedną łazienką. Zamieszkały przez dwie osoby, docelowo 4-5 jeżeli można tak powiedzieć. Zużycia wody nie znam, dom jest w trakcie budowy. Chodzi mi o zabezpieczenie kotła, zasobnika i kabiny prysznicowej.
Polecono mi uzdatniacz USTM 25 w cenie 1500 zł. Jego mocną stroną ma być tania głowica. Argument nie do końca mnie przekonał. Więc postanowiłem zapytać.
Czy jest to dobry wybór ? A może warto dopłacić i poszukać coś za kwotę 2-2,5tys
Proszę o sugestie i wymianę doświadczeń.
Pozdrawiam
Na pewno taka niska cena ciągnie za sobą niską jakość.
Żeby coś dobrać przydałoby się chociaż poznać twardość wody, zużycie można oszacować. W okolicy 2500 PLN można już coś solidnego złożyć.

darkob
10-01-2019, 13:05
Niestety ale Twoja głowica to najtańszy chiński model... jego rozebranie i złożenie graniczy z cudem więc raczej pozostaje Ci wymiana na nową głowicę...


Rozkręciłem ,pomacałem , odłączałem na chwile i działa.Chyba nie łączył jakiś kabelek lub kondensator podtrzymujący pamięć.

Arnejek
10-01-2019, 16:59
Na pewno taka niska cena ciągnie za sobą niską jakość.
Żeby coś dobrać przydałoby się chociaż poznać twardość wody, zużycie można oszacować. W okolicy 2500 PLN można już coś solidnego złożyć.

Tak, przyjmijmy kwotę 2500PLN

Przesyłam badanie ze strony MPWiK.
424606

qbek17
10-01-2019, 20:02
Tak, przyjmijmy kwotę 2500PLN
Przesyłam badanie ze strony MPWiK.
Myślę, że o ile teraz zmiękczacz z 25 litrami złoża może być lekko na wyrost, to przy docelowej ilości mieszkańców (4-5 osób) będzie w sam raz.

KLARSAN
11-01-2019, 08:02
Tak, przyjmijmy kwotę 2500PLN

Przesyłam badanie ze strony MPWiK.


Proszę rzucić okiem na ten zmiękczacz wody https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-0844-CI/342

Ksosik
11-01-2019, 08:53
Witam, chyba jak połowa obecnych tutaj, zapytam i ja o dobry zmiękczacz wody.

Mieszkam już ponad rok i z kamieniem nie daję rady, jest tego za dużo. Wodę mam twardą, ostatnio zrobiłem badanie, ale tym testerem-paskiem i wyszły mi 4 czerwone kwadraty, co ponoć odpowiada twardości wody powyżej (podaję wg oznaczeń na pasku) - 21dh, 26,25 e, 37,8 f...cokolwiek to znaczny :)
Mam jedną łazienkę, 4 osoby (w tym dwa maluchy), miesięczne zużycie wody ok. 10-12 m3, woda z gminnego wodociągu.

Przyznam, że po zakończeniu budowy kolejny wydatek rzędu 2,3 tysięcy to dla mnie sporo, czy coś godnego polecenia w cenie 2000 tysi będzie?

Oczywiście do tego muszę doliczyć instalatora...

Pozdrawiam

qbek17
11-01-2019, 10:50
Witam, chyba jak połowa obecnych tutaj, zapytam i ja o dobry zmiękczacz wody.

Mieszkam już ponad rok i z kamieniem nie daję rady, jest tego za dużo. Wodę mam twardą, ostatnio zrobiłem badanie, ale tym testerem-paskiem i wyszły mi 4 czerwone kwadraty, co ponoć odpowiada twardości wody powyżej (podaję wg oznaczeń na pasku) - 21dh, 26,25 e, 37,8 f...cokolwiek to znaczny :)
Mam jedną łazienkę, 4 osoby (w tym dwa maluchy), miesięczne zużycie wody ok. 10-12 m3, woda z gminnego wodociągu.

Przyznam, że po zakończeniu budowy kolejny wydatek rzędu 2,3 tysięcy to dla mnie sporo, czy coś godnego polecenia w cenie 2000 tysi będzie?

Oczywiście do tego muszę doliczyć instalatora...

Pozdrawiam
Jeśli to woda z wodociągów to na ich stronie powinieneś znaleźć informacje o twardości wody (bardziej konkretne niż "twarda").
W takim przypadku (twarda woda i zużycie na takim poziomie jak podajesz) to już raczej potrzebujesz nieco większego zmiękczacza. A w cenie do 2000 PLN raczej znajdą się tylko najtańsze modele z chińskimi głowicami i nienajlepszym złożem. Dobry sprzęt będzie kosztował ok 2500-3000 PLN.

Kaizen
11-01-2019, 11:35
raczej potrzebujesz nieco większego zmiękczacza.

Często polecasz większe zmiękczacze. Dlaczego?
Weźmy Lewatit - w karcie technicznej (http://technikawody.pl/wp-content/uploads/2015/08/Karta-techniczna-i-certyfikaty-z%C5%82o%C5%BCa-Lewatit-S1567.pdf) ma MINIMALNĄ zdolność wymienną 2 val/l. Czyli 20l potrafi wciągnąć 40 val.
Weźmy wodę o twardości 25dH=9mval/l
Liczymy 40 000 mval / 9mval= 4 444,44l
Prawie 4,5m3 zmiękczonego z 25dH do zera.

Zakładając zużycie 10m3/mies. regenerację z kalendarza co 10dni - to i tak szybciej odpali się z kalendarza, niż z przepływu.
Co 14 dni - chwilę wcześniej odpali wg przepływu.

Ale kto zmiękcza do zera 10m3 i ma 25dH? A w tekiej sytuacji 20 l jest IMO dobrze dobrane. Albo i odrobinę za duże.

A przy omawianym przypadku 21dH=7,5mval i 12m3/mies. zmiękczonych do zera wychodzi regeneracja co
40000 mva/7,5mval=5,33m3 czyli co 13,325 dnia. Chyba nie warto ustawiać regeneracji z kalendarza rzadziej, niż co 14dni? Więc tu pewnie nawet zmiękczając do zera czasami regeneracja będzie się odpalała z kalendarza.

A jak ktoś nie zmiękcza do zera (chyba większość?) to nawet 20l będzie za duży.

IMO w większości domów 20l i tak będzie odpalało regenerację dla higieny wcześniej, niż z przepływu by wynikało. Czyli będzie marnowało wodę i sól na regenerację, bo nawet przy regeneracji proporcjonalnej różnica zużycia wody do regeneracji jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do zliczonych litrów zmiękczonej wody.

qbek17
11-01-2019, 14:14
Weźmy Lewatit - w karcie technicznej (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftechnikawody.pl%2F wp-content%2Fuploads%2F2015%2F08%2FKarta-techniczna-i-certyfikaty-z%25C5%2582o%25C5%25BCa-Lewatit-S1567.pdf) ma MINIMALNĄ zdolność wymienną 2 val/l. Czyli 20l potrafi wciągnąć 40 val.
Weźmy wodę o twardości 25dH=9mval/l
Liczymy 40 000 mval / 9mval= 4 444,44l
Prawie 4,5m3 zmiękczonego z 25dH do zera.
Jest tylko jedno "ale". Podawana w karcie technicznej pojemność jest pojemnością "całkowitą". Każdy producent taką podaje i dlatego można je porównać. Ale ta wartość jest nieosiągalna w warunkach domowych. Pojemność robocza zależy od dawki soli do regeneracji, typu regeneracji, a przede wszystkim od składu wody (np. od obecności innych jonów). Realnie można osiągnąć pewnie jakieś 80% tej wydajności. Dodatkowo nie znając wszystkich danych trzeba założyć jakąś rezerwę. Te 5 litrów złoża więcej to ok. 25% większa wydajność... i właśnie tyle powinno być :)
A jeśli chodzi o zmiękczanie do zera to zawsze to uwzględniam i staram się dobierać wielkość złoża tak aby regeneracja nie wypadała częściej niż co 14 dni.


Ale kto zmiękcza do zera 10m3 i ma 25dH? A w tekiej sytuacji 20 l jest IMO dobrze dobrane. Albo i odrobinę za duże.
W takiej sytuacji masz regenerację co 7 dni... to nie jest "źle", ani "za mało", bo przecież zmiękczacz może się regenerować nawet kilka razy dziennie, ale jednak aby to było ekonomiczne to spokojnie można robić płukanie co te 10-12 dni.


IMO w większości domów 20l i tak będzie odpalało regenerację dla higieny wcześniej, niż z przepływu by wynikało. Czyli będzie marnowało wodę i sól na regenerację, bo nawet przy regeneracji proporcjonalnej różnica zużycia wody do regeneracji jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do zliczonych litrów zmiękczonej wody.
Regeneracja proporcjonalna doleje tylko mniej wody do zbiornika soli, ale płukanie wsteczne czy wypłukiwanie i tak muszą się odbyć. A to są dodatkowe litry wody do każdej regeneracji. Im częściej wypada regeneracja tym więcej wody na płukania. Sól można przyjąć jako proporcjonalną do zużycia wody.

Ksosik
11-01-2019, 15:22
Jeśli to woda z wodociągów to na ich stronie powinieneś znaleźć informacje o twardości wody (bardziej konkretne niż "twarda").
W takim przypadku (twarda woda i zużycie na takim poziomie jak podajesz) to już raczej potrzebujesz nieco większego zmiękczacza. A w cenie do 2000 PLN raczej znajdą się tylko najtańsze modele z chińskimi głowicami i nienajlepszym złożem. Dobry sprzęt będzie kosztował ok 2500-3000 PLN.

No dobra dorzucę te pincet...:) z tego, co czytam na forum w walce z twardą wodą prym wiodą Ecoperla i Aquahome. Czy są jeszcze jakieś alternatywy w granicach 2500 zl? A jeśli nie, to konkretnie jaki model polecacie...

Pozdrawiam

Kaizen
11-01-2019, 19:28
Realnie można osiągnąć pewnie jakieś 80% tej wydajności.

To co ile litrów ustawiasz regenerację złoża 20l Lewatit? Czy to jest zahardkodowane i zmiękczacz sam to określa na podstawie twardości wody? Ile wtedy wychodzi przy 21 czy 25dH?

qbek17
11-01-2019, 21:06
To co ile litrów ustawiasz regenerację złoża 20l Lewatit? Czy to jest zahardkodowane i zmiękczacz sam to określa na podstawie twardości wody? Ile wtedy wychodzi przy 21 czy 25dH?
Głowica zmiękczacza robi tylko prostą matematykę... to jakie dane jej wprowadzisz to już powinna być Twoja świadoma decyzja. Ja zazwyczaj (bo to nie sztywna reguła) liczę wydajność jako 3 dH*m3 na każdy litr złoża, przy dawce soli 120 g. Czyli z 20 litrów złoża mam pojemność 60 dH*m3. Przy twardości 21 dH daje to 2,8 m3 wody między regeneracjami, a przy 25 dH - 2,4 m3.

qbek17
11-01-2019, 21:10
z tego, co czytam na forum w walce z twardą wodą prym wiodą Ecoperla i Aquahome.
Patrząc na marketing tych marek trudno się nie nie zgodzić ;)


Czy są jeszcze jakieś alternatywy w granicach 2500 zl?
Są ;)

Ksosik
12-01-2019, 15:12
Patrząc na marketing tych marek trudno się nie nie zgodzić ;)


Są ;)

A może podzieliłbyś się tą wiedzą tajemną na temat tych, które są warte uwagi?

Pozdrawiam

Skr_D
12-01-2019, 22:11
No dobra dorzucę te pincet...:) z tego, co czytam na forum w walce z twardą wodą prym wiodą Ecoperla i Aquahome. Czy są jeszcze jakieś alternatywy w granicach 2500 zl? A jeśli nie, to konkretnie jaki model polecacie...

Pozdrawiam

Sprawdź jeszcze cenę zmiękczaczy Cosmowater, które są dostępne w sieci hurtowni instalacyjnych BIMS lub AEG 18 z Leroy Merlin. Wszystkie te urządzenia łącznie z Aquahome pochodzą od jednego producenta i uruchomienie mają w cenie.
Pozdrawiam

Parago
12-01-2019, 23:06
Witam,
potrzebuje porady od znających się na rzeczy, mianowicie mój zmiękczacz z głowicą Logix 762 przestał pobierać solankę
jak radzą fachowcy wyczyściłem zbiornik solanki, filtr , inżektor itp. wszystko było drożne - trochę osadu ale bez tragedii i żadnego efektu,
następnie zajrzałem do głowicy, sprawdziłem czy coś się nie zapchało, przeczyściłem i dalej nic,
sprawdziłem szczelność rurek ze zbiornika solanki - szczelne,
po przyjrzeniu się co się dzieje w trakcie regeneracji, stwierdziłem że w 2 c yklu - pobieranie solanki i wolne płukanie nie dzieje się nic - cisza, żadnego przepływu, więc nie ma jak zasysać solankę,
co mogę jeszcze sprawdzić ? gdzie leży przyczyna ?
plisss help

qbek17
12-01-2019, 23:08
A może podzieliłbyś się tą wiedzą tajemną na temat tych, które są warte uwagi?
To nie jest wiedza tajemna. Wystarczy pobieżnie przejrzeć kilka stron wątku. Poza już podanymi możesz też zajrzeć np. na stronę AquaSoft'u, lub lokalnych firm od uzdatniania (jeśli chcesz mieć kogoś bardziej na miejscu). Porównując modele zmiękczaczy istotne są typy głowicy i złoża, reszta jest mniej istotna. Jak tych danych brakuje to raczej oznacza, że nie ma się czym chwalić.

qbek17
12-01-2019, 23:10
Witam,
potrzebuje porady od znających się na rzeczy, mianowicie mój zmiękczacz z głowicą Logix 762 przestał pobierać solankę
jak radzą fachowcy wyczyściłem zbiornik solanki, filtr , inżektor itp. wszystko było drożne - trochę osadu ale bez tragedii i żadnego efektu,
następnie zajrzałem do głowicy, sprawdziłem czy coś się nie zapchało, przeczyściłem i dalej nic,
sprawdziłem szczelność rurek ze zbiornika solanki - szczelne,
po przyjrzeniu się co się dzieje w trakcie regeneracji, stwierdziłem że w 2 c yklu - pobieranie solanki i wolne płukanie nie dzieje się nic - cisza, żadnego przepływu, więc nie ma jak zasysać solankę,
co mogę jeszcze sprawdzić ? gdzie leży przyczyna ?
plisss help
Jeśli nie inżektor to może przy krzywce się coś urwało? Sprawdzałeś to w czasie regeneracji (czy włącza się odpowiednia sekcja)? Ewentualnie czy wymieniałeś uszczelki w głowicy?

qbek17
12-01-2019, 23:23
Tak dla przypomnienia mój temat bo gdzieś utknął wątek. qbek, dasz radę coś z tego wyciągnąć? Model pompy: https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/pompa-glebinowa-4h6-12d/1588 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.sklep-watermark.pl%2Fsklep%2Fprodukt%2Fpompa-glebinowa-4h6-12d%2F1588)
OK. Wracając do tego tematu... Pompa faktycznie nie powinna być ograniczeniem. Przy 4 barach powinna zapewnić przepływ ok 6 m3/h. To dużo - ale przy ciężkim złożu to wystarczy do wypłukania filtra o średnicy max 14". Mimo wszystko skłaniałbym się do opcji wielostopniowego odżelaziania - wtedy masz dużo dłuższy czas kontaktu wody ze złożem niż w jednym filtrze (a przy Twoich parametrach - głównie mangan - potrzebujesz tego czasu). Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie próbka wody wysłana do testów.

Parago
12-01-2019, 23:35
Jeśli nie inżektor to może przy krzywce się coś urwało? Sprawdzałeś to w czasie regeneracji (czy włącza się odpowiednia sekcja)? Ewentualnie czy wymieniałeś uszczelki w głowicy?

Wałek jest ok, sprawdzałem, uszczelek nie wymieniałem - po zdjęciu tej górnej części widać tylko kanały i płytki zaworów, żadnych uszczelek nie widziałem
zastanawia mnie że jak jest płukanie w cyklu 1 to woda wali aż miło, a cykl 2 ( pobieranie solanki i wolne płukanie) to cisza.

qbek17
12-01-2019, 23:48
Wałek jest ok, sprawdzałem, uszczelek nie wymieniałem - po zdjęciu tej górnej części widać tylko kanały i płytki zaworów, żadnych uszczelek nie widziałem
zastanawia mnie że jak jest płukanie w cyklu 1 to woda wali aż miło, a cykl 2 ( pobieranie solanki i wolne płukanie) to cisza.
Nie wiem jak "głęboko" rozbierałeś głowicę... jak widziałeś te płytki to czy te, które są otwierane w czasie zasysania, dają się mocniej (palcem, śrubokrętem) otworzyć?

Parago
13-01-2019, 01:17
Nie wiem jak "głęboko" rozbierałeś głowicę... jak widziałeś te płytki to czy te, które są otwierane w czasie zasysania, dają się mocniej (palcem, śrubokrętem) otworzyć?

Dają się minimalnie mocniej otworzyć +/- 1 mm, dmuchałem we wszystkie kanaliki i zaworki wydaje się że działają poprawnie - zamykają się i otwierają.

PS. Udało się rozwiązać problem, wygląda na to że winny był inżektor, a raczej jego oringi i oring korka od niego. Po pierwsze był za mocno przykręcony a po drugie puszczały uszczelnienia i nie zasysało. Mam nadzieję że to trwały efekt.
pozdrawiam i dziękuję qbek17 za pomoc.

cuuube
13-01-2019, 09:20
No dobra dorzucę te pincet...:) z tego, co czytam na forum w walce z twardą wodą prym wiodą Ecoperla i Aquahome. Czy są jeszcze jakieś alternatywy w granicach 2500 zl? A jeśli nie, to konkretnie jaki model polecacie...

Pozdrawiam

do Poznaniaków

Mogę nakierować na firmę Granimex z Poznania .

w 2017 roku też podchodziłem do temat ( na razie nie kupiłem, nie miałem czasu ani kasy by domknąć temat zainwestowałem w PV) ale... z innego wątku https://forum.muratordom.pl/showthread.php?138275-CZy-załozyłbys-ponownie-zmiękczacz-wody&p=7420681&viewfull=1#post7420681


Czy ktoś podpowie czy warto kupić zmiekczacz sentencja 20 firmy Erie ? Brak opinii mnie nie zachęca a oferta już tak...Bez VAT ok 1600 zl taka promocyjnę cenę zaproponowały panie z biura .


Erie to firma produkująca głowicę. Cały zmiękczacz robi ktoś inny i to nie zawsze działa w ten sposób że skoro jest dobra głowica to całość też jest dobra...


Uzyskałem wkońcu odpowiedź od dystrybutora ,który pytał producenta . Monosferyczna Lewatit producent Lanxess


Jeśli tak jest to w porządku.


Monosferyczna jest lepszą żywicą, jest wydajniejszą. Erie to w chwili obecnie jeden z liderów produkujących zmiękczacze wody. Chyba tam jest stosowana żywica marki LEWATIT.

Kupując Erie masz urządzenie od podstaw w 100% złożone przez producenta. Z tego co wiem to produkty Erie objęte są dość dużym okresem gwarancyjnym. Sprawdź tą info u dystrybutora.

Co do Clacka to jedna z najlepszych firm produkujących głowicę do filtrów. Najprawdopodobniej jednak system złożony na tej głowicy to składak. Sprawdź i zapytaj dystrybutora o pochodzenie pozostałych komponentów.

Pozdrawiam


Widziałem ,że zmienili trochę lokalizację i mają większą siedzibę .

gutino
14-01-2019, 00:06
Dobry wieczór,

Jakiś czas temu prosiłem o pomoc w doborze zmiękczacza który miał zastąpić zepsutego Watermarka 30. Zgodnie z sugestiami zakupiłem składaka:
- głowica Clack WS1 CI
- 65dm3 złoża Purolite (zbiornik 90l)
- zbiornik na solankę 100dm3.
Mam wodę wodociągową o twardości 26 dH. Zużycie miesięczne to 16m3.
Zresetowałem przez przypadek głowicę którą dostałem już ustawioną dla mnie i zacząłem szukać na forum informacji o parametrach które mam ustawić.
Wg oferty typ regeneracji w moim składaku to "cykl płukań przeciwprądowo". Wydaje mi się jednak że ja mam głowicę współprądową bo ma oznaczenie V1CIDME-03SK (brak litery U). Dodatkowo na górnej obudowie mam naklejkę z literą "E".

W między czasie sprzedawca podesłał mi parametry które mam wprowadzić do głowicy.
Regeneracja (wydajność) co 7,2 m3 i/lub co 14 dni.
Cykle regeneracji:
1. backwash 8 min.
2. rinse 55 min.
3. backwash 1o min.
5. fast 8 min.
6. fill 8.00 kg

Z tego co wyczytałem to w regeneracji przeciwprądowej nie ma etapu backwash. Bardzo proszę o pomoc. Wydaje mi się że otrzymałem głowicę która nie ma możliwości regeneracji przeciwprądowej.

qbek17
14-01-2019, 02:38
Wg oferty typ regeneracji w moim składaku to "cykl płukań przeciwprądowo". Wydaje mi się jednak że ja mam głowicę współprądową bo ma oznaczenie V1CIDME-03SK (brak litery U).
Wszystko się zgadza... tzn oferta jest tak sformułowana abyś nie zauważył różnicy - jest tam mowa o "płukaniu przeciwprądowym", a nie "regeneracji przeciwprądowej". Więc teraz masz głowicę, która wykonuje płukania wsteczne czyli backwash, a nie robi regeneracji przeciwprądowej. Chyba każda głowica to robi, ale to jest właśnie wkręcanie użytkowników...


Dodatkowo na górnej obudowie mam naklejkę z literą "E".
To nie pasuje. Inżektor E jest do zbiornika o średnicy 10". A ty masz większy... możliwe, że inżektor został wymieniony, a pozostała tylko naklejka, ale dobrze byłoby to zweryfikować (jaki kolor ma inżektor?).
Druga sprawa to jaki jest restryktor DLFC?


W między czasie sprzedawca podesłał mi parametry które mam wprowadzić do głowicy.
Regeneracja (wydajność) co 7,2 m3 i/lub co 14 dni.
Trochę szkoda "ogłupiać" głowicę skoro może sobie sama liczyć objętość między regeneracjami i rezerwę, ale skoro tak sprzedawca mówi to też się da.

Cykle regeneracji:
1. backwash 8 min.
2. rinse 55 min.
3. backwash 1o min.
5. fast 8 min.
6. fill 8.00 kg

Chyba coś tu nie pasuje... Moim zdaniem powinno być tak:
1. backwash 8-12 min
2. dn brine 60-70 min (o ile inżektor jest prawidłowy)
3. rinse 4-6 min
4. fill 8 kg
5. end


Z tego co wyczytałem to w regeneracji przeciwprądowej nie ma etapu backwash.
Masz rację, nie wstawia się etapu płukania na początku regeneracji... ale tu nie ma takiej regeneracji.


Wydaje mi się że otrzymałem głowicę która nie ma możliwości regeneracji przeciwprądowej.
Dobrze Ci się wydaje. Poza głowicą masz też złoże, które się nie nadaje do takiej regeneracji (nie jest monosferyczne).

gutino
14-01-2019, 13:02
Tylko się nie śmiej ale... co to jest restryktor DLFC?
To kółko pod którym jest inżektor to rozumiem że przy wyłączonej wodzie mam odkręcać?

qbek17
14-01-2019, 14:48
Tylko się nie śmiej ale... co to jest restryktor DLFC?
To kółko pod którym jest inżektor to rozumiem że przy wyłączonej wodzie mam odkręcać?
Restryktor siedzi tam gdzie podłączasz wąż do kanalizacji - to taka gumka w kolanku wychodzącym z głowicy - na niej powinny być cyfry.
Teoretycznie w czasie pracy przy inżektorze nie powinno być ciśnienia, ale zawsze lepiej zakręcić wodę, włączyć regenerację żeby zeszło ciśnienie i dopiero odkręcać.