PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

gutino
14-01-2019, 17:42
Inżektor jest biały. Na tej gumce (membrance) nie ma numeru. Spróbuje dodać zdjęcia.
424847
424848

Co mam dokupić/zamienić żeby były prawidłowe ustawienia?

qbek17
14-01-2019, 21:49
Inżektor jest biały. Na tej gumce (membrance) nie ma numeru. Spróbuje dodać zdjęcia.
Inżektor jest na zbiornik o średnicy 10", zerknij jaki jest rozmiar Twojego zbiornika - obstawiam 12".
Gumka albo jest włożona nie tą stroną co trzeba (a jest kierunkowa), albo jest jakaś "nie oryginalna". Wyjmij ją (ta czerwona zawleczka dobrze się sprawdza do wyciągania tej gumki) i zobacz czy z drugiej strony nie ma tych cyfr.


Co mam dokupić/zamienić żeby były prawidłowe ustawienia?
Nie musisz wymieniać inżektora - wystarczy, że uwzględnisz to że jest mniejszy i wydłużysz czas solankowania (czyli etap dn brine powinien trwać o te 10-20 min dłużej).

gutino
14-01-2019, 22:24
424862

To mój zbiornik - czyli 12 cali? Inżektor powinien być więc niebieski tak? Jakie oznaczenie powinien mieć restryktor (gumka) bo mój jest gładki z obu stron? Ja to sobie już zorganizuje u dostawcy.

jakub_dw
15-01-2019, 15:31
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o poradę.

Otrzymałem dzisiaj ofertę uzdatniania wody ze studni głębinowej (przy domu jednorodzinnym).
Szczerze, opadła mi szczęka jak zobaczyłem kwotę, jaką musiałbym zapłacić za cały ten zestaw.

Czy moglibyście mi powiedzieć/doradzić, czy jest szansa, żebym z tymi kosztami zszedł w dół, nie tracąc oczywiście na jakości wody.

Miejsce inwestycji to okolice Wrocławia. Dom będę ogrzewał pompą ciepła typu powietrze-woda.
Dane studni (jeżeli mogą być przydatne):

glębokość 16 mb
średnica 160 mb
depresja przy 2 m3/h 2.0 m - 2.2 m

Konsultowałem wyniki z kilkoma osobami i każdy mówił, że wodę mam dobrą. Stąd moje wątpliwości, czy sprzedawca nie próbuje mnie naciągnąć.

Ponadto firma zajmująca się uzdatnianiem wody, poleciła mi tą pompę:

https://sklephypo.pl/pompa-35-scm218-15-230v-ibo-dambatid839.html?search_query=3,5+sc+&results=23

W załączonych plikach usunąłem wszystkie nagłówki, stopki itd., aby post nie został odebrany jako reklama:)

Będę wdzięczny za wszystkie porady.

z góry dziękuję i pozdrawiam
Kuba

424888

424889

Jastrząb
15-01-2019, 17:14
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o poradę.

Otrzymałem dzisiaj ofertę uzdatniania wody ze studni głębinowej (przy domu jednorodzinnym).
Szczerze, opadła mi szczęka jak zobaczyłem kwotę, jaką musiałbym zapłacić za cały ten zestaw.

Czy moglibyście mi powiedzieć/doradzić, czy jest szansa, żebym z tymi kosztami zszedł w dół, nie tracąc oczywiście na jakości wody.

Miejsce inwestycji to okolice Wrocławia. Dom będę ogrzewał pompą ciepła typu powietrze-woda.
Dane studni (jeżeli mogą być przydatne):

glębokość 16 mb
średnica 160 mb
depresja przy 2 m3/h 2.0 m - 2.2 m

Konsultowałem wyniki z kilkoma osobami i każdy mówił, że wodę mam dobrą. Stąd moje wątpliwości, czy sprzedawca nie próbuje mnie naciągnąć.

Ponadto firma zajmująca się uzdatnianiem wody, poleciła mi tą pompę:

https://sklephypo.pl/pompa-35-scm218-15-230v-ibo-dambatid839.html?search_query=3,5+sc+&results=23

W załączonych plikach usunąłem wszystkie nagłówki, stopki itd., aby post nie został odebrany jako reklama:)

Będę wdzięczny za wszystkie porady.

z góry dziękuję i pozdrawiam
Kuba

424888

424889
Najgorsze sa bakterie. Ale one moga pochodzic z zanieczyszczenia z czasu wiercenia. Ile czasu minelo miedzy wierceniem studni a pobraniem probki? Powinienes zachloroeac studnie, poczekac 24h, pompowac pare godzin a po jakims czasie tygodniu, dwoch znowu zbadac czy sa bakterie.
Do reszty to jeden filtr wielofunkcyjny bo ilosc manganu niewielka. Jak nie bedzie bakterii to ogarniesz to za mniej niz polowa tej kwoty.

KLARSAN
15-01-2019, 18:22
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o poradę.

Otrzymałem dzisiaj ofertę uzdatniania wody ze studni głębinowej (przy domu jednorodzinnym).
Szczerze, opadła mi szczęka jak zobaczyłem kwotę, jaką musiałbym zapłacić za cały ten zestaw.

Czy moglibyście mi powiedzieć/doradzić, czy jest szansa, żebym z tymi kosztami zszedł w dół, nie tracąc oczywiście na jakości wody.

Miejsce inwestycji to okolice Wrocławia. Dom będę ogrzewał pompą ciepła typu powietrze-woda.
Dane studni (jeżeli mogą być przydatne):

glębokość 16 mb
średnica 160 mb
depresja przy 2 m3/h 2.0 m - 2.2 m

Konsultowałem wyniki z kilkoma osobami i każdy mówił, że wodę mam dobrą. Stąd moje wątpliwości, czy sprzedawca nie próbuje mnie naciągnąć.

Ponadto firma zajmująca się uzdatnianiem wody, poleciła mi tą pompę:

https://sklephypo.pl/pompa-35-scm218-15-230v-ibo-dambatid839.html?search_query=3,5+sc+&results=23

W załączonych plikach usunąłem wszystkie nagłówki, stopki itd., aby post nie został odebrany jako reklama:)

Będę wdzięczny za wszystkie porady.

z góry dziękuję i pozdrawiam
Kuba

424888

424889

Woda nie jest zła i nie ma potrzeby stosowania dwustopniowego systemu filtracji wody. Rozwiązaniem będzie jedno wielofunkcyjne urządzenia redukujące mangan, żelazo oraz twardość wody a także mętność. Jeśli chodzi o bakterie to taką studnie trzeba porządnie przechlorować - w tym wątku kilka stron wcześniej jest napisane dokładnie jak to wykonać samemu. Następnie dla bezpieczeństwa koniecznie lampa UV - dla zabicia resztek bakterii po chlorowaniu. Reasumując stosując jedno urządzenie wielofunkcyjne można będzie zaoszczędzić pewnie około 3 tysięcy złotych nie tracąc przy tym na jakości wody.

Co do pompy to proponujemy się wstrzymać z zakupem do momentu wyboru konkretnej stacji uzdatniania wody gdyż ona generuje swego rodzaju potrzeby jeśli chodzi i wydajność o ciśnienie.

Możemy zaproponować swoją propozycją uzdatniania takiej wody w wiadomości prywatnej ;)

jakub_dw
15-01-2019, 18:47
Dziękuję Wam bardzo za opinię

jakub_dw
15-01-2019, 18:49
Hmm ciekawe, że z całej mojej wypowiedzi pojawiło się tylko pierwsze zdanie. Zaraz dopiszę to co uciekło.

jakub_dw
15-01-2019, 18:54
Dziękuję Wam bardzo za opinię. Pobór próbki wody odbył się mniej więcej dwa tygodnie po wywierceniu studni. Na pewno chcę zamontować lampę UV. Nawet jeśli badanie nie wykazałoby obecności bakterii.
Mam niestety problem z czasem. Potrzebuję wody dosłownie "na już". Czy chlorowanie można przeprowadzić już po zamontowaniu pompy w studni? Zaraz spróbuję znaleźć wątek, o którym wspomnieliście.
Klarsan, oczywiście proszę przesłać ofertę

KLARSAN
15-01-2019, 19:55
Dziękuję Wam bardzo za opinię. Pobór próbki wody odbył się mniej więcej dwa tygodnie po wywierceniu studni. Na pewno chcę zamontować lampę UV. Nawet jeśli badanie nie wykazałoby obecności bakterii.
Mam niestety problem z czasem. Potrzebuję wody dosłownie "na już". Czy chlorowanie można przeprowadzić już po zamontowaniu pompy w studni? Zaraz spróbuję znaleźć wątek, o którym wspomnieliście.
Klarsan, oczywiście proszę przesłać ofertę

Oczywiście ze można, żaden to kłopot. Prosimy w wiadomości prywatnej o adres mejlowy do przesłania propozycji uzdatniania. Oferta będzie przesłana jutro przez naszego technologa.

qbek17
15-01-2019, 20:18
To mój zbiornik - czyli 12 cali? Inżektor powinien być więc niebieski tak? Jakie oznaczenie powinien mieć restryktor (gumka) bo mój jest gładki z obu stron? Ja to sobie już zorganizuje u dostawcy.
Tak, to zbiornik 12x52. Inżektor powinien być niebieski (oznaczenie F). Restryktor DLFC powinien być 4.2 gpm.

ayo007
18-01-2019, 18:05
Witam Szanownych Forumowiczów i bardzo proszę o pomoc przy dobraniu odpowiedniego złoża do parametrów mojej wody.
Studnia głębinowa, pompa na głębokości 24m, wydajność pompy 3 m3 /h.
Woda nie ma żadnego smaku i zapachu, wydaje się być klarowna, ale po jakimś czasie pojawia się np. w czajniku rdzawy nalot (lekki).,
Twardość raczej nie jest dla nas przeszkodą, jedynie podwyższone wartości Fe i Mn.
Podaję parametry wody którymi na chwilę obecną dysponuję:

Amoniak mg/l 0,0
Żelazo mg/l 0,22
Mangan mg/l 0,2
Odczyn ph 8,1
Azotany mg/l 0,0
Azotyny mg/l 0,07
Twardość ogólna mg CaCo3/l 285
Utlenialność mg/l 1,5

Zużycie miesięczne max 10 m3, odpływ popłuczyn byłby poprzez rozsączanie
Chciałbym nadmienić iż mam zbiornik hydroforowy bez przepony 200l oraz zbiornik filtracyjny 10/54 z głowicą FLECK 5600 które chciałbym wykorzystać.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

qbek17
19-01-2019, 18:49
Witam Szanownych Forumowiczów i bardzo proszę o pomoc przy dobraniu odpowiedniego złoża do parametrów mojej wody.
Studnia głębinowa, pompa na głębokości 24m, wydajność pompy 3 m3 /h.
Woda nie ma żadnego smaku i zapachu, wydaje się być klarowna, ale po jakimś czasie pojawia się np. w czajniku rdzawy nalot (lekki).,
Twardość raczej nie jest dla nas przeszkodą, jedynie podwyższone wartości Fe i Mn.
Podaję parametry wody którymi na chwilę obecną dysponuję:

Amoniak mg/l 0,0
Żelazo mg/l 0,22
Mangan mg/l 0,2
Odczyn ph 8,1
Azotany mg/l 0,0
Azotyny mg/l 0,07
Twardość ogólna mg CaCo3/l 285
Utlenialność mg/l 1,5

Zużycie miesięczne max 10 m3, odpływ popłuczyn byłby poprzez rozsączanie
Chciałbym nadmienić iż mam zbiornik hydroforowy bez przepony 200l oraz zbiornik filtracyjny 10/54 z głowicą FLECK 5600 które chciałbym wykorzystać.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Jeśli chcesz ścieki rozsączać to złoże nie może być regenerowane chemicznie.
Jeśli chcesz wykorzystać zbiornik i głowicę to ona będzie też ograniczała płukanie (jej maksimum to 1,6 m3/h) czyli odpadają wszelkie ciężkie złoża.
Drogą eliminacji pozostaje Ci do wyboru Birm lub Katalox Light. Chyba tylko te...

czystesrodowsko
20-01-2019, 15:26
odpływ popłuczyn byłby poprzez rozsączanie


Nie możesz popłuczyn po uzdatnianiu odprowadzać do gruntu bez ich podczyszczenia. Obowiązujące przepisy tego zabraniają.
Oczywiście popłuczyny po różnych stacjach do uzdatniania mają różne oddziaływanie wynikające ze składu i akurat te po odżelaziaczach płukanych wodą, co najwyżej zakolmatują Ci ten drenaż.
Jednak nawet niedopracowane prawo jest prawem i w sposób legalny tego robić nie możesz.

qbek17
20-01-2019, 16:15
... akurat te po odżelaziaczach płukanych wodą, co najwyżej zakolmatują Ci ten drenaż.
Przy takim poziomie żelaza żeby coś się zakolmatowało to będzie trwało wieki...


Jednak nawet niedopracowane prawo jest prawem i w sposób legalny tego robić nie możesz.
Z tym nie będę dyskutował... chociaż definicja "podczyszczania" daje pewne pole do interpretacji.

czystesrodowsko
20-01-2019, 17:21
Przy takim poziomie żelaza żeby coś się zakolmatowało to będzie trwało wieki...

Przyznam się, że nie wiem jakiego stężenie żelaza spodziewać się popłuczynach z urządzenia kolegi ayo007. Żelaza faktycznie ma niewiele, jednak poza żelazem nie możemy zapomnieć o tlenkach manganu, które również znajdą się w popłuczynach i do kolmatacji się przyczynią.

Długowieczność takiego drenażu zależy od jego wielkości, rodzaju gruntu rodzimego i oczywiście od stężenia dopływającej zawiesiny.



Z tym nie będę dyskutował... chociaż definicja "podczyszczania" daje pewne pole do interpretacji.

Nie do końca przychodzi mi do głowy o jakiej definicji „podczyszczania” piszesz, którą można zastosować w praktyce. Natomiast jeżeli piszemy już o definicjach, to zgodnie z obowiązujacym Prawem wodnym takie odprowadzenie popłuczyn od 1 stycznia 2018r wymaga pozwolenia wodnoprawnego, którego tematyczna instalacja nie ma szansy uzyskać.

ayo007
20-01-2019, 20:10
Dziękuję Panowie za odpowiedzi i rozjaśnienie tematu, sprawę odprowadzenia popłuczyn jest do rozwiązania, natomiast dostałem ofertę z jednego źródła na
złoże Defeman+Ironit+podsypka kwarcowa ale rozumiem, że to złoże będzie za ciężkie i głowica którą mam nie zda egzaminu.
W związku z tym czy pod Birm i Katalox Light muszę też zastosować jakąś podsypkę czy traktować je jako złoże finalne i tylko je zastosować?

Marcin55
20-01-2019, 21:01
Witam,

Poniżej wyniki badań wody ze studni - potrzebuje stacji uzdatniania.
Woda nie jest łatwa m.in ze względu na utlenialność itd.

425107

Czekam na info ekspertów, co polecacie

qbek17
21-01-2019, 09:00
W związku z tym czy pod Birm i Katalox Light muszę też zastosować jakąś podsypkę czy traktować je jako złoże finalne i tylko je zastosować?
Pod Birm czy Katalox też dajesz podsypkę. Ona nie jest "elementem złoża" więc nie musisz jej uwzględniać przy płukaniu.

qbek17
21-01-2019, 09:04
Witam,

Poniżej wyniki badań wody ze studni - potrzebuje stacji uzdatniania.
Woda nie jest łatwa m.in ze względu na utlenialność itd.

425107

Czekam na info ekspertów, co polecacie
Faktycznie kiepsko to wygląda... Barwa - 80 mg, utlenialność - 21 mg, żelazo - 2,5 mg, mangan - 0,8 mg, twardość - 300 mg...
Czy masz już jakiś układ hydrauliczny (pompa, hydrofor, itd)? Jak masz zagospodarowane ścieki?

Marcin55
21-01-2019, 11:06
Faktycznie kiepsko to wygląda... Barwa - 80 mg, utlenialność - 21 mg, żelazo - 2,5 mg, mangan - 0,8 mg, twardość - 300 mg...
Czy masz już jakiś układ hydrauliczny (pompa, hydrofor, itd)? Jak masz zagospodarowane ścieki?

Na chwile obecną tymczasowa pompa - zapewne nabędę Omnigena SC - 5 /17, zestaw hydroforowy brak (pewnie 300l ocynk + napowietrzenie)
Odprowadzenie na płukanie złoża ze stacji jest przygotowane w kotłowni do szamba.

qbek17
21-01-2019, 11:32
Na chwile obecną tymczasowa pompa - zapewne nabędę Omnigena SC - 5 /17, zestaw hydroforowy brak (pewnie 300l ocynk + napowietrzenie)
Odprowadzenie na płukanie złoża ze stacji jest przygotowane w kotłowni do szamba.
Powiem szczerze, że nie wiem od czego zacząć... samo napowietrzanie może w tym przypadku nie wystarczyć. Filtracja kilkustopniowa + jakieś dozowanie utleniacza... a ilość ścieków może ci szybko zapełnić szambo.

radekmas
21-01-2019, 22:09
Witam,

poproszę o pomoc w doborze zmiękczacza wody. Rodzina 2+1 (od niedawna :-). Zużycie wody do tej pory 6m3/m-c, ale po narodzinach dziecka pewnie wzrośnie. Twardość wody 15dh w skali niemieckiej. W domu łazienka + oddzielne WC. Czy złoże 20l będzie odpowiednie? Na razie rozważam następujące urządzenia:

https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-17/
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854
https://bluewater24.pl/profesjonalny-zmiekczacz-do-wody-supreme-soft-20-p-479.html
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

Pozdrawiam

qbek17
21-01-2019, 22:57
poproszę o pomoc w doborze zmiękczacza wody. Rodzina 2+1 (od niedawna :-).
Gratulacje! :)


Zużycie wody do tej pory 6m3/m-c, ale po narodzinach dziecka pewnie wzrośnie. Twardość wody 15dh w skali niemieckiej. W domu łazienka + oddzielne WC. Czy złoże 20l będzie odpowiednie?
Tak, 20 litrów będzie wystarczające jak zużycie wzrośnie do 8 czy nawet 10 m3.

KLARSAN
22-01-2019, 19:35
Witam,

Poniżej wyniki badań wody ze studni - potrzebuje stacji uzdatniania.
Woda nie jest łatwa m.in ze względu na utlenialność itd.

425107

Czekam na info ekspertów, co polecacie

Bardzo ciężka woda i generalnie możemy zaproponować testy wody i dopiero dobór stacji. Szczegóły możemy załatwić na priv.

Marcin55
23-01-2019, 21:37
Bardzo ciężka woda i generalnie możemy zaproponować testy wody i dopiero dobór stacji. Szczegóły możemy załatwić na priv.

Wezmę propozycje pod uwagę.
Mam dwie oferty jedna zakłada:

Stacje oparta na dwóch kolumnach wraz z hydroforem 300l wraz ze zweżką -napowietrzanie

Jedna kolumna
Odżelazianie i odmanganianie wody (A-13/C)
Oparte na katalitycznym złożu filtracyjnym (złoże naturalne dolomitowo - kwarcowe do usuwanie żelaza z wody oraz do usuwania manganu M. dox- defeman lub złoże Katalox Light

druga kolumna
Filtr Multi ZT-13/54 (OB)
Filt oparty na mieszance złóż anionowo-jonowych (Purolite A502P + Purolite CR-100) które skutecznie usuwają związki ograniczane barwę i utlenialność, szczątkową ilość manganu jak i amoniak,

Głowice Clack

Drugi spec oferuje dwie głowice 1.odżelaziacz, 2. Filt oparty na mieszance złóż w tym do zmiękczania wody usuwania manganu etc
Jednakże tutaj propozycja bez opcji napowietrzania wody poprzez hydrofor ocynkowany jego zdaniem nie ma potrzeby stosowania tego.

Pierwszy spec urządzenia dobrał na podstawie wyników, drugi dostał wodę i testował na złożach i swoimi testerami.

Jakieś sugestie?

Pytam pierwszego czy po zamontowaniu robi wyniki wody - odpowiedz pada:
Panie mam 20 letnie doświadczenie, woda będzie biała. No tak może i będzie biala tylko pytanie, czy bedzie spełniać normy sporzycia, głównie z tego co mi wiadomo chodzi o mangan. Żelaza organiz człowieka się pozbędzie przy ew. drobnych przekroczeniach.

Jaka powinna być zasada specjalistów, czy po montażu stacji nie powinien wykonane badania wody?
Jako klient wywalasz x tys zł i jaka pewność, że dane rozwiązanie będzie skuteczne. Mam dwójkę dzieci i chce mieć pewność, że jeśli mam na coś zdecydować to ma zadziałać i będzie woda po tym będzie do sporzycia. Czy umowa z wykonawca/dostawca nie powinna zawierać jakiejś klauzuli w tym zakresie?

qbek17
24-01-2019, 18:46
Mam dwie oferty jedna zakłada:

Stacje oparta na dwóch kolumnach wraz z hydroforem 300l wraz ze zweżką -napowietrzanie

Jedna kolumna
Odżelazianie i odmanganianie wody (A-13/C)
Oparte na katalitycznym złożu filtracyjnym (złoże naturalne dolomitowo - kwarcowe do usuwanie żelaza z wody oraz do usuwania manganu M. dox- defeman lub złoże Katalox Light

druga kolumna
Filtr Multi ZT-13/54 (OB)
Filt oparty na mieszance złóż anionowo-jonowych (Purolite A502P + Purolite CR-100) które skutecznie usuwają związki ograniczane barwę i utlenialność, szczątkową ilość manganu jak i amoniak,

Głowice Clack
Generalnie to tradycyjne rozwiązanie... napowietrzanie i do tego filtr piaskowy (ale rozrzut złóż jest duży... od piasku, przez dolomit i ciężkie złoża katalityczne m.dox i defeman, aż do nieco lżejszego Kataloxu - musisz się dopytać co i ile konkretnie będzie w kolumnie). Druga kolumna to też zagadka co do zawartości (A502P to anionit do usuwania organiki, ale drugie złoże to już raczej C100E czyli zwykły kationit zmiękczający, bo CR100 to zupełnie inne złoże) - i tu także pytanie ile którego złoża ma się tam znaleźć.
Trzeba by także doszczegółowić typ głowicy sterującej, bo sama marka (Clack) jest OK.



Drugi spec oferuje dwie głowice 1.odżelaziacz, 2. Filt oparty na mieszance złóż w tym do zmiękczania wody usuwania manganu etc
Jednakże tutaj propozycja bez opcji napowietrzania wody poprzez hydrofor ocynkowany jego zdaniem nie ma potrzeby stosowania tego.
Nie mając żadnych szczegółów można się tylko domyślać, że druga kolumna to standardowa mieszanka typu AquaMulti czy Ecomix. Ale one tu się nie sprawdzą... chyba, że ten odżelaziacz będzie ogromny. Bez większej ilości danych nie zdecydowałbym się na to rozwiązanie.


Pierwszy spec urządzenia dobrał na podstawie wyników, drugi dostał wodę i testował na złożach i swoimi testerami.
Tu plus dla drugiego (który testował wodę).


Jakieś sugestie?
Dopytać o szczegóły ofert. Wysłać wodę do innych firm na testy?


Pytam pierwszego czy po zamontowaniu robi wyniki wody - odpowiedz pada:
Panie mam 20 letnie doświadczenie, woda będzie biała. No tak może i będzie biala tylko pytanie, czy bedzie spełniać normy sporzycia, głównie z tego co mi wiadomo chodzi o mangan. Żelaza organiz człowieka się pozbędzie przy ew. drobnych przekroczeniach.
Samo doświadczenie też jest potrzebne i dużo znaczy, ale jeśli jest taki pewny to niech da pisemną gwarancję jakości wody :)


Jaka powinna być zasada specjalistów, czy po montażu stacji nie powinien wykonane badania wody?
Jako klient wywalasz x tys zł i jaka pewność, że dane rozwiązanie będzie skuteczne. Mam dwójkę dzieci i chce mieć pewność, że jeśli mam na coś zdecydować to ma zadziałać i będzie woda po tym będzie do sporzycia. Czy umowa z wykonawca/dostawca nie powinna zawierać jakiejś klauzuli w tym zakresie?
Bardzo rzadko spotyka się firmę, która w ogóle by gwarantowała jakość wody po filtrach. A jak już gwarantują to często są tam takie obostrzenia, że nie da się jej w praktyce wyegzekwować. Co do samych badań to już kwestia jak się dogadacie - możesz sam zlecić badania w laboratorium albo możesz komuś zapłacić za to samo.

kulca
24-01-2019, 22:03
Jakie są różnice w budowie/działaniu napowietrzaczy inżektorowych a automatycznego. Instalowałem przy zbiorniku ocynkowanym inżektor, ale wraz ze wzrostem cisnienia w zbiorniku strasznie spada jego wydajność (praktycznie nie zasysa powietrza). Jak założyłem mniejszy to znów nie wyrabiał z ilością wody potrzebna do płukania złoża. Jak te automatyczne się sprawują?

qbek17
24-01-2019, 22:40
Jakie są różnice w budowie/działaniu napowietrzaczy inżektorowych a automatycznego.
Nie wiem o jakim automatycznym napowietrzaczu mówisz - oba zdjęcia przedstawiają to samo tylko inaczej wykonane...


Instalowałem przy zbiorniku ocynkowanym inżektor, ale wraz ze wzrostem cisnienia w zbiorniku strasznie spada jego wydajność (praktycznie nie zasysa powietrza).
Dokładnie tak to działa. Przecież efekt pompy próżniowej polega właśnie na różnicy ciśnień - im ona mniejsza tym mniejsze wytwarzane podciśnienie.


Jak założyłem mniejszy to znów nie wyrabiał z ilością wody potrzebna do płukania złoża. Jak te automatyczne się sprawują?
Po to są różne rozmiary inżektorów oraz po to montuje się do nich obejścia aby móc wyregulować ilość zasysanego powietrza względem ogólnej wydajności (ilości pompowanej wody).

kulca
24-01-2019, 23:39
Czyli ten droższy (mosiężny) niewiele doda? Szukam po internecie takich napowietrzaczy elektrycznych, na zdjęciach jak sprężarka wygląda. Ale nigdzie w sklepach tego nie widzę. Jest to dostępne gdzieś?

Ksosik
25-01-2019, 00:22
Witam, czy zmiękczacze Water Technic lub Hydro Plus to godne polecenia urządzenia? Z tego co czytałem, mają zacne złoże, ale ta głowica ponoć jakaś taka...czy użytkownicy mogą się wypowiedzieć w temacie?

Klinsmanor
27-01-2019, 10:18
Witam. Posiadam studnie głębinowa o głębokości 60m. Ostatnio zrobiłem badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Z badań wynika że jest nadmiar Manganu oraz Mikroorganizmów. Czy woda jest taka słaba czy należy instalować filtry uzdatniania wody ?



Mangan (Mn) 86,3 ±8,7 PS MW ≤ 50
mg/l PN-EN ISO 17294-2:2016-11


Żelazo (Fe) 97,7 ±9,8 PS MW ≤ 200

Ogólna liczba mikroorganizmów w jtk/1ml PN-EN ISO 6222:2004 (A),(ZPS)
temperaturze 22C±2C, 68±4h
>3,0*102

kulibob
27-01-2019, 17:36
Mam dwa pytania.
Mam wodę z wodociągu
Obecnie u mnie uzdatnianie wygląda tak za licznikiem reduktor ciśnienia z filtrem chyba 120um zanim 20um i 5um później zmiękczacz Viesman aquahome 20 czy jakoś. To leci do każdego punktu w domu. Teraz zmieniam kuchnię i do tej por pod zlewem miąłem filtr węglowy i ceramiczny 0,3um.

Z okazji remontu można by to rozbudować. Jestem raczej przeciwnikiem osmozy z powodu sporej straty do kanalizacji jeśli dobrze pamiętam 1 litr czystej to 6 litrów odpadu. Nie wiem może się mylę.

1. O co można by rozbudować filtry pod zlewowe ?
2. Co sądzicie o wylewkach zintegrowanych z baterią kuchenną myślałem o takiej.

https://www.aliexpress.com/item/Kitchen-Faucets-torneira-para-cozinha-de-parede-Crane-For-Kitchen-Water-Filter-Tap-Three-Ways/32964779731.html?spm=2114.12010108.1000013.2.29827 a09dxZxwn&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.99734.0&scm_id=1007.13339.99734.0&scm-url=1007.13339.99734.0&pvid=3f2f10d2-73bf-4121-824f-ca196c5d1300

paproh
28-01-2019, 07:59
Potrzebuje pomocy w doborze zmiękczacza, bo tylko w tym wydaje mi się jest problem. Studnia głębinowa 27m, hydrofor i zwykły filtr mechaniczny 100um. woda czysta nie śmierdzi nie pachnie, ale twarda, wyniki badań na zdjęciu . Zużycie miesięczne około 14m3 rodzina 2+2, odprowadzenie wody albo oczyszczalnia ( taka z której woda nadaje sie do podlewania ogrodu , lub bezpośrednio do studni na deszczówkę .

425680
425682

z tego co sam liczyłem złoże 30 litrów powinno byc ok, budżet mam do 3k max. instalacja samodzielna,
dzieki za podpowiedzi.

qbek17
28-01-2019, 10:49
Witam. Posiadam studnie głębinowa o głębokości 60m. Ostatnio zrobiłem badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Z badań wynika że jest nadmiar Manganu oraz Mikroorganizmów. Czy woda jest taka słaba czy należy instalować filtry uzdatniania wody ?

Mangan (Mn) 86,3 ±8,7 PS MW ≤ 50
mg/l PN-EN ISO 17294-2:2016-11

Żelazo (Fe) 97,7 ±9,8 PS MW ≤ 200

Ogólna liczba mikroorganizmów w jtk/1ml PN-EN ISO 6222:2004 (A),(ZPS)
temperaturze 22C±2C, 68±4h
>3,0*102
Czy studnia jest nowa? robiłeś dezynfekcję / chlorowanie studni i rur?
Przekroczenia manganu są niewielkie - nie skupiałbym się na jakimś filtrze tyko na mangan. Ewentualnie mały filtr do wody pitnej - jeśli chcesz pić wodę z kranu (chociaż biorąc pod uwagę te mikroorganizmy to bym się jednak zastanowił)...

qbek17
28-01-2019, 10:56
Mam wodę z wodociągu
Obecnie u mnie uzdatnianie wygląda tak za licznikiem reduktor ciśnienia z filtrem chyba 120um zanim 20um i 5um później zmiękczacz Viesman aquahome 20 czy jakoś. To leci do każdego punktu w domu. Teraz zmieniam kuchnię i do tej por pod zlewem miąłem filtr węglowy i ceramiczny 0,3um.
Te filtry pod zlewem to w jakim celu? Bo to co masz na wejściu już zatrzyma chyba wszystko czego nie zatrzyma osmoza... np. filtr węglowy raczej nie zobaczy chloru bo ten się zatrzyma na zmiękczaczu... i musisz go regularnie wymieniać.


Z okazji remontu można by to rozbudować. Jestem raczej przeciwnikiem osmozy z powodu sporej straty do kanalizacji jeśli dobrze pamiętam 1 litr czystej to 6 litrów odpadu. Nie wiem może się mylę.
Osmozy niskociśnieniowe (te na ciśnieniu sieciowym) mają faktycznie kiepski odzysk. Ale możesz dać układ z pompką i już masz dużo wyższy ten parametr (oczywiście kosztem energii do pompy). Tylko po co podnosić ciśnienie jeśli na wejściu masz reduktor (który je zmniejsza)...


1. O co można by rozbudować filtry pod zlewowe ?
A co ci w wodzie przeszkadza? To nie tak, że im więcej filtrów tym lepiej...


2. Co sądzicie o wylewkach zintegrowanych z baterią kuchenną myślałem o takiej.
Są fajne jak masz dodatkowy kran do zainstalowania... ale Ty chyba takiego nie potrzebujesz bo z tego co mówisz to filtrujesz całą wodę więc wystarczy jeden kran.

qbek17
28-01-2019, 11:00
Potrzebuje pomocy w doborze zmiękczacza, bo tylko w tym wydaje mi się jest problem. Studnia głębinowa 27m, hydrofor i zwykły filtr mechaniczny 100um. woda czysta nie śmierdzi nie pachnie, ale twarda, wyniki badań na zdjęciu . Zużycie miesięczne około 14m3 rodzina 2+2, odprowadzenie wody albo oczyszczalnia ( taka z której woda nadaje sie do podlewania ogrodu , lub bezpośrednio do studni na deszczówkę .

425680
425682

z tego co sam liczyłem złoże 30 litrów powinno byc ok, budżet mam do 3k max. instalacja samodzielna,
dzieki za podpowiedzi.
30-35 litrów powinno być OK.
Odprowadzenie wody raczej nie do podlewania bo będzie zawierało dużo chlorków, które nie służą roślinom (podobno - ogrodnikiem nie jestem) :) chyba, że chcesz się bawić w rozdział wody w zależności od przewodności - ale to już temat dla majsterkowicza :)

Klinsmanor
28-01-2019, 11:10
Czy studnia jest nowa? robiłeś dezynfekcję / chlorowanie studni i rur?
Przekroczenia manganu są niewielkie - nie skupiałbym się na jakimś filtrze tyko na mangan. Ewentualnie mały filtr do wody pitnej - jeśli chcesz pić wodę z kranu (chociaż biorąc pod uwagę te mikroorganizmy to bym się jednak zastanowił)...


Studnia jest nowa. Nic nie było robione. Dodam że podczas badania filtr mechaniczny był bardzo brudny, dawno nie wymieniany. Oraz na końcówkach kranu były duże osady kamienia które dopiero później wyczyściłem. Czy to też może mieć wpływ na wyniki badań ?

kulibob
28-01-2019, 11:40
Reduktor ma zabezpiecza instalację pred zbyt dużym ciśnieniem ustawiony jest na 3,5bara. Przed zmiękczaczem jest filtracja do 5um. Zmiękczacz zatrzymuje chlor??
Do wody którą piję mam podłączony węglowy późnij ceramiczny. Nie nadaje się to do podłączenia bezpośredni do baterii kuchennej za mały przepływ dlatego mam osobną wylewkę ale przy remoncie chcę zintegrowaną mają osobne zasilanie wody.

KLARSAN
28-01-2019, 11:52
Witam. Posiadam studnie głębinowa o głębokości 60m. Ostatnio zrobiłem badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Z badań wynika że jest nadmiar Manganu oraz Mikroorganizmów. Czy woda jest taka słaba czy należy instalować filtry uzdatniania wody ?



Mangan (Mn) 86,3 ±8,7 PS MW ≤ 50
mg/l PN-EN ISO 17294-2:2016-11


Żelazo (Fe) 97,7 ±9,8 PS MW ≤ 200

Ogólna liczba mikroorganizmów w jtk/1ml PN-EN ISO 6222:2004 (A),(ZPS)
temperaturze 22C±2C, 68±4h
>3,0*102

Generalnie sprawa wygląda tak że jeśli chciałby Pan mieć miękką wodę w całym domu to to urządzenie również usunęło by Panu mangan z wody. Jeśli chodzi o te mikroorganizmy to proponujemy chlorowanie studni i ponownie badanie wody.

KLARSAN
28-01-2019, 12:04
Potrzebuje pomocy w doborze zmiękczacza, bo tylko w tym wydaje mi się jest problem. Studnia głębinowa 27m, hydrofor i zwykły filtr mechaniczny 100um. woda czysta nie śmierdzi nie pachnie, ale twarda, wyniki badań na zdjęciu . Zużycie miesięczne około 14m3 rodzina 2+2, odprowadzenie wody albo oczyszczalnia ( taka z której woda nadaje sie do podlewania ogrodu , lub bezpośrednio do studni na deszczówkę .

425680
425682

z tego co sam liczyłem złoże 30 litrów powinno byc ok, budżet mam do 3k max. instalacja samodzielna,
dzieki za podpowiedzi.

Tak złoze około 30 litrów spokojnie będzie wystarczające do takiego zapotrzebowania oraz twardości. Jeśli chodzi o odprowadzenie popłuczyn to oczyszczalni, z której woda ma być pobierana do podlewania - na pewno nie jest to dobry pomysł.

qbek17
28-01-2019, 12:22
Studnia jest nowa. Nic nie było robione. Dodam że podczas badania filtr mechaniczny był bardzo brudny, dawno nie wymieniany. Oraz na końcówkach kranu były duże osady kamienia które dopiero później wyczyściłem. Czy to też może mieć wpływ na wyniki badań ?
To proponuję zrobić chlorowanie studni i całej instalacji i ponowne badania. Jest duża szansa, że wyniki biologiczne będą dużo lepsze. A co do fizykochemii to dobrze byłoby pokazać pełne wyniki (także te "w normie").

qbek17
28-01-2019, 12:27
Reduktor ma zabezpiecza instalację pred zbyt dużym ciśnieniem ustawiony jest na 3,5bara.
A jakie masz ciśnienie przed reduktorem?
Rozumiem po co masz reduktor, tylko chodziło mi o to że nie ma sensu najpierw ciśnienia redukować, a potem podnosić (w przypadku gdybyś chciał dać pompę do osmozy).


Przed zmiękczaczem jest filtracja do 5um. Zmiękczacz zatrzymuje chlor??
Chlor jest utleniaczem i utlenia złoże w zmiękczaczu. Jeśli jest go za dużo to może to wpływać na wydajność złoża, ale w warunkach wodociągowych ilość chloru jest raczej bezpieczna. Praktyka mówi, że po zmiękczaczu już raczej nic z chloru nie pozostaje.


Do wody którą piję mam podłączony węglowy późnij ceramiczny. Nie nadaje się to do podłączenia bezpośredni do baterii kuchennej za mały przepływ dlatego mam osobną wylewkę ale przy remoncie chcę zintegrowaną mają osobne zasilanie wody.
W takim wypadku taka wylewka ma sens.

Klinsmanor
28-01-2019, 12:30
To proponuję zrobić chlorowanie studni i całej instalacji i ponowne badania. Jest duża szansa, że wyniki biologiczne będą dużo lepsze. A co do fizykochemii to dobrze byłoby pokazać pełne wyniki (także te "w normie").

Proszę Bardzo
https://zapodaj.net/8a7fc926aacc6.png.html

kulibob
28-01-2019, 16:34
Ciśnienia nie pamiętam ale było dość niestabilne.
Zastanawiam się nad osmozą ale chyba nie warto.

Ksosik
29-01-2019, 18:07
Witam, zastanawiam się nad kupnem Hydro Plus 22, ale ta głowica...faktycznie jest taka awaryjna? Można gdzieś coś więcej poczytać na ten temat? Poszukałem trochę w necie i w sumie konkretów niewiele, tylko tyle, że to chińszczyzna i dlatego do bani...

KLARSAN
29-01-2019, 18:57
Witam, zastanawiam się nad kupnem Hydro Plus 22, ale ta głowica...faktycznie jest taka awaryjna? Można gdzieś coś więcej poczytać na ten temat? Poszukałem trochę w necie i w sumie konkretów niewiele, tylko tyle, że to chińszczyzna i dlatego do bani...

Porządny zmiękczacz to koszty około 3 tysięcy złotych. I w tej cenie są porządne komponenty i dobrej klasy złoże bez ukrywania co "siedzi" w środku.

qbek17
29-01-2019, 19:27
Witam, zastanawiam się nad kupnem Hydro Plus 22, ale ta głowica...faktycznie jest taka awaryjna? Można gdzieś coś więcej poczytać na ten temat? Poszukałem trochę w necie i w sumie konkretów niewiele, tylko tyle, że to chińszczyzna i dlatego do bani...
Niewiele znalazłeś bo niewiele można o tym napisać... dostępna jest w miarę od niedawna i pewnie za chwilę zniknie (jak większość chińskich "modeli") zastąpiona kolejną "nowością", jak tylko zaczną się pojawiać sygnały, że jednak są z nią pierwsze problemy...

mihash
04-02-2019, 22:27
witam,
Potrzebuję porady w temacie zakupu zmiękczacza do wody. Dom nowy, dwie łazienki, 4 osoby, zużycie wody ok 10-12 m3, woda z wodociągów. Lokalizacja Mikołów, woj. śląskie.

Parametry wody http://zim.com.pl/files/zalaczniki/2017/05/16/1491810406/1546870260.pdf twardość ogólna 97.6 mg/l CaCO3.

Poczytałem forum oraz opinie w internecie, jednak wątpliwości co raz więcej ;) Chciałbym zmieścić się w budżecie do 3500 zł.
Będę wdzięczny za wszelkie rekomendacje sprzętu i rozwiązań.

Pozdrawiam!

qbek17
05-02-2019, 07:31
witam,
Potrzebuję porady w temacie zakupu zmiękczacza do wody. Dom nowy, dwie łazienki, 4 osoby, zużycie wody ok 10-12 m3, woda z wodociągów. Lokalizacja Mikołów, woj. śląskie.

Parametry wody http://zim.com.pl/files/zalaczniki/2017/05/16/1491810406/1546870260.pdf (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fzim.com.pl%2Ffiles %2Fzalaczniki%2F2017%2F05%2F16%2F1491810406%2F1546 870260.pdf) twardość ogólna 97.6 mg/l CaCO3.

Poczytałem forum oraz opinie w internecie, jednak wątpliwości co raz więcej ;) Chciałbym zmieścić się w budżecie do 3500 zł.
Będę wdzięczny za wszelkie rekomendacje sprzętu i rozwiązań.

Pozdrawiam!
Masz bardzo niską twardość - na pewno chcesz to zmiękczać? Jeśli się zdecydujesz to wystarczy ci malutki zmiękczacz na 10-12 litrów złoża. Budżet na pewno wystarczy i jeszcze zostanie.

mihash
05-02-2019, 13:10
dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam sie, czy dodatkowo oddać próbkę wody do badania czy raczej można ufać tym badaniom wody "z urzędu"?
Podeślesz propozycję sprzętu który jest ok, ma dobrej jakości złoże i obsługa jest w porządku.

Być może warto rozpatrzyć sprzęt, który dodatkowo oczyszcza wodę z zanieczyszczeń?

Dziękuję za pomoc :)

qbek17
05-02-2019, 17:53
Zastanawiam sie, czy dodatkowo oddać próbkę wody do badania czy raczej można ufać tym badaniom wody "z urzędu"?
To są badania wody na wyjściu z ich stacji uzdatniania. Pomiędzy nimi a Twoim kranem woda może się trochę zmienić / zanieczyścić, ale zazwyczaj są to kwestie żelaza bardziej niż twardości....


Być może warto rozpatrzyć sprzęt, który dodatkowo oczyszcza wodę z zanieczyszczeń?
Ale jakich zanieczyszczeń?

mihash
05-02-2019, 19:59
To są badania wody na wyjściu z ich stacji uzdatniania. Pomiędzy nimi a Twoim kranem woda może się trochę zmienić / zanieczyścić, ale zazwyczaj są to kwestie żelaza bardziej niż twardości....


Ale jakich zanieczyszczeń?

Mam na myśli piasek, żwir i tym podobne. Teraz mam w mieszkaniu takie filtry na instalacji, sznurkowy i np. aktywny węgiel lub coś podobnego.

qbek17
05-02-2019, 21:59
Mam na myśli piasek, żwir i tym podobne. Teraz mam w mieszkaniu takie filtry na instalacji, sznurkowy i np. aktywny węgiel lub coś podobnego.
Mechaniczny na pewno się przyda, nawet jako ochrona głowicy zmiękczacza.

KLARSAN
06-02-2019, 08:36
dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam sie, czy dodatkowo oddać próbkę wody do badania czy raczej można ufać tym badaniom wody "z urzędu"?
Podeślesz propozycję sprzętu który jest ok, ma dobrej jakości złoże i obsługa jest w porządku.

Być może warto rozpatrzyć sprzęt, który dodatkowo oczyszcza wodę z zanieczyszczeń?

Dziękuję za pomoc :)

Jeżeli masz wątpliwości co do twardości wody to wystarczy wykorzystać taki tester https://allegro.pl/oferta/tester-twardosci-wody-probowka-instrukcja-5005841640

Jeżeli masz twardość na poziomie 9 stopni francuskich to naprawdę nie powinieneś narzekać na twardą wodę.

remi76
07-02-2019, 09:32
Witam wszystkich, to moj pierwszy post i prosze o pomoc w mojej sprawie, a wyglada to tak. Mieszkam w Irlandii i jeszcze kilka tygodni temu bylem zupelnie zielony w temacie zmiekczaczy. Woda jest tu ogolnie bardzo twarda.
W zwiazku z tym zlecilem zamontowanie zmiekczacza hydraulikowi. Ten zmierzyl twardosc wody na 26 stopni i zamontowal zmiekczacz dwuelementowy, ustawil regeneracje objetosciowa na 1m3 i reszta jak fabryka ustawila. Jednak po paru dniach nie pasowalo mi, ze baterie w lazience nadal sa biale gdy woda obeschnie. Kupilem tester i okazalo sie, ze woda po 2 dniach jest znow twarda.Zaczalem drazyc temat i obserwowac zachowanie zmiekczacza. Okazalo sie, ze woda jest zmiekczana ale po ok. 150 litrach znow zaczyna sie robic twarda! Od tego czadu zaczalem wlaczac regenercje recznie i to codziennie. W miedzyczasie skontaktowalem sie z hydraulikiem, ktory to instalowal. Ten po 2 tyg wymienil caly zmiekczacz, ale poprawa byla tylko o tyle, ze zmiekczacz, zmiekcza do 250-300l wody, a pozniej robi sie znow twarda. Mieszkamy w domu ok 100m2, dwie osoby dorosle + dziecko. Nasze zuzycie wody to do 200-250l na dobe. Zaczalem czytac wiecej na ten temat i okazalo sie, ze taki zmiekczacz, tej wielkosci i tym zuzyciu to jest jakis zart. Przy codziennej regeneracji zuzywa sie miesiecznie ok 2000l wody, a soli w miesiac juz mi poszlo 1.5 worka kazdy po 25kg. To zamontowane urzadzenie to cos takiego jak ponizej w linku, tylko ze z innym zbiornikiem na solanke, ja mam taki z kwadratowa pokrywa:

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx7c100-solo-p-1294.html

Facet mowil mi, ze te zmiekczacze robione sa w Polsce i Belgi i zywica jest markowa.
Niestety dopiero po fakcie dowiedzialem sie, ze to chinski skladak. I nawet watpie czy to ma 7litrow zywicy, a nawet watpie czy ta zywica to Purolite C100E. Bo przy tych wynikach co osiagnalem to wg. moich obliczen wyglada jak by tam bylo 2.5kg zywicy jonowymiennej.
Do tego za filtr zaplacilem 599 EUR + inne rzeczy, filtry wstepne i osmoza 7 stopni Supreme, przeciagniecie rur, instalacja, razem ok 1200EUR. Teraz wiem, ze to przesada ale wtedy zaufalem gosciowi od instalacji. Tu w Irlandii, narazie nie placi sie za wode i scieki, wiec pewnie ludziom nie przeszkadza, ze regeneracja robi sie praktycznie co noc. Bo praktycznie wszedzie instaluja takie male softenery, najczesciej z firmy EWT pod zlewem ( moj jest w pomieszczeniu gospodarczym). Sprawdzalem u znajomego taki EWT i u niego nawet taki maly to robi regeneracje, raz na pare dni, a sol dosypuje raz na 1.5 miesiaca, a wode testowalem ma miekka. U mnie niestety, boli mnie bardzo ze tyle dobrej wody i soli idzie do scieku.
W zwiazku z tym mam pytanie, czy jest sens zwiekszyc butle i kupic 20/25litrow zywicy Purolite C100E lub monosferyczna Lewatit S1567 i zostawic narazie ta chinska glowice RX, a z czasem wymienic ja np na Clack? Czy wogole nie bawic sie w to i kupic sobie normalny porzadny zmiekczacz ?

Czy gdybym zostawil ta glowice i wymienila reszte, to czy ten inzektor co mam, bedzie sie nadawal? Koszt wymiany butli, kosza i zloza to ok C100E to ok 550zl + przesylka 350zl. Koszt nowego softenera, sugeruja ( W OSMOZA.PL) mi ECOWATER Comfort 300, a to ok 3000zl. W innym sklepie, chyba BlueWater sugeruja combo z odzelaziaczem ( 5 w 1 - Logix 255/760 Ecomix albo SUPREME MULTI + pakiet ) ale to chyba tez chinczyki. Fakt, woda jest tu z wodociagu i ma dosc sporo zelaza, tylko, ze my i tak nie pijemy tej wody. Bo woda do gotowania idzie z osmozy, a normalnie pijemy mineralna.

Pozdrawiam,

75olo
10-02-2019, 13:00
Witam forumowiczów,

chciałbym prosić o pomoc w doborze konkretnego urządzenia do uzdatniania wody,
parametry wody podane przez zakład wodociągów:
Odczyn pH - 7,3
Stężenie żelaza ogólnego μg/l - 50
Stężenie chlorków mg/l - 35,9
Stężenie wolnego chloru mg/l - <0,1
Twardość mg/l CaCO3 / dH - 308 / 17,25
Stężenie azotanów mg/l - 15

- dwie łazienki pierwszej wanna, w drugiej deszczownica
- 3 osoby
- średnie zużycie wody 8 do 9 m3 miesięcznie
- szambo

pozdrawiam

KLARSAN
11-02-2019, 09:33
Witam forumowiczów,

chciałbym prosić o pomoc w doborze konkretnego urządzenia do uzdatniania wody,
parametry wody podane przez zakład wodociągów:
Odczyn pH - 7,3
Stężenie żelaza ogólnego μg/l - 50
Stężenie chlorków mg/l - 35,9
Stężenie wolnego chloru mg/l - <0,1
Twardość mg/l CaCO3 / dH - 308 / 17,25
Stężenie azotanów mg/l - 15

- dwie łazienki pierwszej wanna, w drugiej deszczownica
- 3 osoby
- średnie zużycie wody 8 do 9 m3 miesięcznie
- szambo

pozdrawiam

Dla 3 osób oraz takiej twardości spokojnie wystarczy zmiękczacz z około 20 litrami złoża zmiękczającego. Są dwie opcje, albo zmiękczacz kompaktowy np. Ecoperla Toro ewentualnie dwuelementowy. Linki do proponowanych urządzeń:
- https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-Ecoperla-Toro/566
- https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-0844-CI/342

qbek17
11-02-2019, 10:39
Witam forumowiczów,

chciałbym prosić o pomoc w doborze konkretnego urządzenia do uzdatniania wody,
parametry wody podane przez zakład wodociągów:
Odczyn pH - 7,3
Stężenie żelaza ogólnego μg/l - 50
Stężenie chlorków mg/l - 35,9
Stężenie wolnego chloru mg/l - <0,1
Twardość mg/l CaCO3 / dH - 308 / 17,25
Stężenie azotanów mg/l - 15

- dwie łazienki pierwszej wanna, w drugiej deszczownica
- 3 osoby
- średnie zużycie wody 8 do 9 m3 miesięcznie
- szambo

pozdrawiam
Czy chcesz zmiękczyć wodę do zera czy tylko częściowo? Masz jeszcze jakieś zastrzeżenia (poza kamieniem)?
Do zmiękczenia wystarczy Ci model z 20-25 litrów złoża. Ze względu na szambo sugerowałbym dobry filtr wstępny i głowicę z regeneracją przeciwprądową - będzie niższe zużycie wody i soli. Ale do tego potrzebna jest dobra żywica monosferyczna i dobra głowica.

pawel_bthd
13-02-2019, 07:01
Witam
kupiłem dom w którym zainstalowany jest taki fitr jak na zdjęciach
dom był nie używany/ nie zamieszkały od 2011 roku
czy to jeszcze można reanimować to urządzenie czy raczej na śmietnik?
będę wdzięczny za pomoc ewentualnie wskazanie wątku gdzie szukać pomocy
na nalepce na zajęciu jest niby nazwa instalatora ale mam złe doświadczenia z firmami z okolicy chyba że ktoś zna tego Pan i może coś polecić ( nie bede robił ani reklamy ani anty reklamy)
pozdrawiam
Paweł

qbek17
13-02-2019, 13:26
kupiłem dom w którym zainstalowany jest taki fitr jak na zdjęciach
dom był nie używany/ nie zamieszkały od 2011 roku
czy to jeszcze można reanimować to urządzenie czy raczej na śmietnik?
Jest to układ odwróconej osmozy. W teorii możesz go wykorzystać, ale po takim czasie wymagałby on wymiany tylu części, że chyba lepiej wyrzucić całość. Nie mówiąc już o kwestiach higienicznych...

pawel_bthd
14-02-2019, 05:17
a co byś polecił do własnego montażu w rozsądnej cenie jeśli oczywiście mogę prosić o radę
woda miejska Warszawa Stara Miłosna

Lopesjus
14-02-2019, 07:35
Ja też poproszę o poradę. Woda twarda, niestety moja gmina nie podaje szczegółowych wyników. Z uwagi na położenie na mapie twardości można przyjąć, że jest to woda baaardzo twarda.
POŚ, 4 osoby, 8m3 miesięcznie. W sezonie przepływ zaburza nawadnianie, wtedy zużycie wzrasta o ok 10m3, ale pory nawadniania są ustawione przed aktywnością domowników. Jednocześnie maksymalnie 4 punkty poboru, wg aktywności: pralka, spłuczki (2x WC), zmywarka.
Z góry dziękuję

qbek17
15-02-2019, 19:00
a co byś polecił do własnego montażu w rozsądnej cenie jeśli oczywiście mogę prosić o radę
woda miejska Warszawa Stara Miłosna
To zależy co Ci w wodzie przeszkadza...? Do czego chcesz tej wody używać (picie czy raczej sprawy gospodarcze)?

Zazwyczaj w domkach montuje się zmiękczacze, ale to trochę większe urządzenie i montujesz je na wejściu wody do budynku.
Druga możliwość to właśnie filtr odwróconej osmozy czyli to co masz pod zlewem...

qbek17
15-02-2019, 19:04
Ja też poproszę o poradę. Woda twarda, niestety moja gmina nie podaje szczegółowych wyników. Z uwagi na położenie na mapie twardości można przyjąć, że jest to woda baaardzo twarda.
Twoja gmina ma obowiązek udostępnić Ci informacje o jakości dostarczanej wody. Nie zawsze jest to publikowane oficjalnie ale jak zadzwonisz to nie mogą Ci odmówić.
Bez tej informacji może być trudno coś dobrać. Tzn można coś założyć, ale chyba nie o to chodzi.

POŚ, 4 osoby, 8m3 miesięcznie. W sezonie przepływ zaburza nawadnianie, wtedy zużycie wzrasta o ok 10m3, ale pory nawadniania są ustawione przed aktywnością domowników. Jednocześnie maksymalnie 4 punkty poboru, wg aktywności: pralka, spłuczki (2x WC), zmywarka.
Nawadnianie raczej wyprowadza się przed zmiękczaczem - nie ma sensu zmiękczać wody do podlewania.

Lopesjus
15-02-2019, 21:24
Myślę, że raczej zrobię test twardości samemu - nie mam zaufania do publikowanych przez gminę informacji. 10 lat temu, podczas budowy, musiałem zrobić wyniki badania wody z wybudowanego przyłącza - były złe, wodociągi odmówiły mi odbioru (przekroczone normy drobnoustrojów). Obecnie widzę, że gmina publikuje o d kilku lat "wyniki", a punkty poboru wody się nie zmieniają (np. "łazienka dziewcząt w szkole w miejscowości x")
Napisałem o nawadnianiu w kontekście przepływów. Ja mam ujęcie zaraz za licznikiem, nie planuję zmiękczać wody do podlewania, ale jestem przekonany, że wielu forumowiczów, zwłaszcza uprawiających różaneczniki, głównie w tym celu zmiękcza wodę...

75olo
15-02-2019, 22:01
Czy chcesz zmiękczyć wodę do zera czy tylko częściowo? Masz jeszcze jakieś zastrzeżenia (poza kamieniem)?

Dziękuje za odpowiedzi,
nie mam zastrzeżeń poza kamieniem, pijemy dużo wody mineralnej z przyzwyczajenia :)
czy możesz zaproponować konkretne urządzenie ?

pawel_bthd
16-02-2019, 16:24
Przeszkadza mi kamień i w zasadzie potrzebuje tylko wody do picia i co za tym idzie chciałby zrezygnować z filtrów w expresie do kawy które sa bardzo drogie i co msc koszt to 35zł
Woda w warszawie mimo zapewnień MPWIK nie nadaje sie do picia bez przegotowania i jeszcze wątpliwej jakości rury które ją transportują
Czy moge upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tj mieć wodę do picia i zrezygnować z filtrów w expresie?
mozesz polieci konkretne urządzenie w rozsądnej cenie ?
ewentualnie również zestaw filtrów i innych elementów do regeneracji tego co mam już zamontowane?

qbek17
16-02-2019, 22:03
Myślę, że raczej zrobię test twardości samemu - nie mam zaufania do publikowanych przez gminę informacji. 10 lat temu, podczas budowy, musiałem zrobić wyniki badania wody z wybudowanego przyłącza - były złe, wodociągi odmówiły mi odbioru (przekroczone normy drobnoustrojów). Obecnie widzę, że gmina publikuje o d kilku lat "wyniki", a punkty poboru wody się nie zmieniają (np. "łazienka dziewcząt w szkole w miejscowości x")
Jeśli wolisz zrobić własne badania to Twój wybór. Kwestia zaufania do wyników podawanych przez gminę to indywidualna sprawa chociaż trudno mi uwierzyć żeby ktoś przy tym majstrował. Zazwyczaj jest to zlecane akredytowanemu zewnętrznemu laboratorium...


Napisałem o nawadnianiu w kontekście przepływów. Ja mam ujęcie zaraz za licznikiem, nie planuję zmiękczać wody do podlewania, ale jestem przekonany, że wielu forumowiczów, zwłaszcza uprawiających różaneczniki, głównie w tym celu zmiękcza wodę...
Możliwe - nie znam się na ogrodowych uprawach ;)

qbek17
16-02-2019, 22:15
Przeszkadza mi kamień i w zasadzie potrzebuje tylko wody do picia i co za tym idzie chciałby zrezygnować z filtrów w expresie do kawy które sa bardzo drogie i co msc koszt to 35zł
Woda zawierająca wapń i magnez (czyli osadzający się kamień) jak najbardziej nadaje się do picia... zakładam, że w ekspresie jest filtr węglowy (ewentualnie coś w stylu filtrów dzbankowych Brity).


Woda w warszawie mimo zapewnień MPWIK nie nadaje sie do picia bez przegotowania i jeszcze wątpliwej jakości rury które ją transportują
To co gwarantuje MPWiK to woda na wyjściu z SUW. Kilometry rur faktycznie mogą być różnej jakości i woda z kranu może odbiegać od ideału. Mimo to nie powinno być w niej nic co jest niebezpieczne dla zdrowia...


Czy moge upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tj mieć wodę do picia i zrezygnować z filtrów w expresie?
I tak i nie. Tzn na pewno możesz zrezygnować z filtrów w ekspresie jeśli zainstalujesz filtry przed ekspresem. Ale czy będzie to woda "pitna", "zmiękczona" czy "demineralizowana" to kwestia Twojego wyboru.


ewentualnie również zestaw filtrów i innych elementów do regeneracji tego co mam już zamontowane?
Jak już wspominałem - ze względów higienicznych radziłbym to wywalić. Jeśli chcesz mieć filtr RO to nowy zestaw możesz kupić za ok 500-700 PLN. Instalacja powinna być łatwa bo masz już wszystko przygotowane pod stare urządzenia...

pawel_bthd
18-02-2019, 06:43
czy możesz mi powiedzieć czy dodatkowe opcje do zestawu Ro czyli jaies jonizacje mineralizacje są potrzebne czy to tylko chwyt marketingowy i mogę zostać przy zestawie podobnym jak ten stary?
poleciłbyś jakiś zestaw konkretny ?

qbek17
18-02-2019, 09:08
czy możesz mi powiedzieć czy dodatkowe opcje do zestawu Ro czyli jaies jonizacje mineralizacje są potrzebne czy to tylko chwyt marketingowy i mogę zostać przy zestawie podobnym jak ten stary?
Moim zdaniem mineralizator ma sens - jego efekt jest mierzalny. Cała reszta (jonizatory, kulki podczerwieni, itd) to już kwestia w co wierzysz...


poleciłbyś jakiś zestaw konkretny ?
Raczej nie. Nie bierz najtańszego ani najdroższego. Poza tym to wszystko to samo.

A swoją drogą to właśnie jestem na etapie rozpoznawania tematu domowej ultrafiltracji. Na papierze brzmi bardzo fajnie (brak ścieków, brak zbiornika magazynowego, nie usuwa całkowicie minerałów, zatrzymuje bakterie) - ciekawe jak się sprawdzi w praktyce :)

INSTAL KRZYSZTOF
18-02-2019, 12:12
Witam Wszystkich
I w kółko to samo. Mam prośbę o dobór właściwego urządzenia do moich potrzeb . Dom jednorodzinny podpiwniczony ( przydomowa oczyszczalnia wraz z przepompownią ) nie będzie problemu z instalacja właściwego urządzenia . Zapotrzebowanie dla 7-mio osobowej rodziny z dwiema łazienkami a w każdej
- wanna +prysznic+ WC+umywalki -2 szt ) i dodatkowo z dwoma WC+umywalki . Poniże wyniki badań wody wodociągowej .

Mangan - <50
Żelazo - <60
pH - 6,5
Jon amonowy - <0,11 mg/l
Twardość ogólna _ 212 mg/l CaCO3

Pozdrawiam
Krzysztof Cieślinski

KLARSAN
18-02-2019, 12:34
Ja też poproszę o poradę. Woda twarda, niestety moja gmina nie podaje szczegółowych wyników. Z uwagi na położenie na mapie twardości można przyjąć, że jest to woda baaardzo twarda.
POŚ, 4 osoby, 8m3 miesięcznie. W sezonie przepływ zaburza nawadnianie, wtedy zużycie wzrasta o ok 10m3, ale pory nawadniania są ustawione przed aktywnością domowników. Jednocześnie maksymalnie 4 punkty poboru, wg aktywności: pralka, spłuczki (2x WC), zmywarka.
Z góry dziękuję

Zachęcamy do zakupu kropelkowego testera twardości wody:
https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Kropelkowy-tester-twardosci-wody/489

KLARSAN
18-02-2019, 12:36
Witam Wszystkich
I w kółko to samo. Mam prośbę o dobór właściwego urządzenia do moich potrzeb . Dom jednorodzinny podpiwniczony ( przydomowa oczyszczalnia wraz z przepompownią ) nie będzie problemu z instalacja właściwego urządzenia . Zapotrzebowanie dla 7-mio osobowej rodziny z dwiema łazienkami a w każdej
- wanna +prysznic+ WC+umywalki -2 szt ) i dodatkowo z dwoma WC+umywalki . Poniże wyniki badań wody wodociągowej .

Mangan - <50
Żelazo - <60
pH - 6,5
Jon amonowy - <0,11 mg/l
Twardość ogólna _ 212 mg/l CaCO3

Pozdrawiam
Krzysztof Cieślinski

pH wody tej wody jest na granicy normy. Dlatego dobrze by było je skorygować np. powyżej 7 a kolejno zastosować zmiękczacz do wody aby pozbyć się osadów z węglanu wapnia na armaturze, urządzeniach Agd czy też naczyniach kuchennych.

INSTAL KRZYSZTOF
18-02-2019, 12:55
pH wody tej wody jest na granicy normy. Dlatego dobrze by było je skorygować np. powyżej 7 a kolejno zastosować zmiękczacz do wody aby pozbyć się osadów z węglanu wapnia na armaturze, urządzeniach Agd czy też naczyniach kuchennych.

Dzięki za szybka odpowiedz.
Możesz polecić konkretne urządzenie tz. takie które skorelowało by jakość-cena , zdroworozsądkowe podejście do tematu. W miarę nie uciążliwe w obsłudze a zarazem wytrzymałe tz. na lata , nie mówimy oczywiście o złożach.
Pozdrawiam
Krzysztof Cieślinski

Kaizen
18-02-2019, 13:27
Moim zdaniem mineralizator ma sens - jego efekt jest mierzalny. Cała reszta (jonizatory, kulki podczerwieni, itd) to już kwestia w co wierzysz...


Jonizator nie zmienia Ph?

qbek17
18-02-2019, 19:15
Jonizator nie zmienia Ph?
Nie spotkałem jeszcze nikogo kto mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć lub określić jak i o ile ma się zmienić cokolwiek po zastosowaniu jonizatora.

Kaizen
18-02-2019, 21:35
Nie spotkałem jeszcze nikogo kto mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć lub określić jak i o ile ma się zmienić cokolwiek po zastosowaniu jonizatora.

Mierzyłeś PH przed i za jonizatorem i nie było różnicy? Jaki to był konkretnie jonizator?

Ten film to oszustwo?


https://www.youtube.com/watch?v=FZYxuih-v-U

Tamarkam5
19-02-2019, 16:08
Witam.
Mam problem z wodą. Kupiłem odżelaziacz 13x54 z głowicą clack regenerowany ozonem. Złoże to aqua luxe plus dodatki innych złóż. Hydrofor to 300l ocynk z aspiratorem. Po badaniu wyszły wyniki
Barwa 10
Mętność 5.3
Zapach z0
Ph 7.8
Mangan 560ug/l
Żelazo 482ug/l
Serwisant powiedział żebym zdjął aspirator bo to szkodzi i dlatego nie odżelazia. Po zdjęciu wyniki takie
Żelazo 189ug
Mangan 944ug.
Po tej prubie stwierdził że zmienimy złoże na katalox. Przysłał dwa worki i ok 10l żwiru. Po badaniach testerem na fe dla rybek wychodzi mi że żelazo ma ok 200ug jeśli przepuszcze ok 100l przez złoże z przepływem 8l/m robi się ok 500ug i rośnie. Woda surowa
Barwa 30mg/l pt
Mętność 10ntu
Zapach z2g słaby gnilny, siarkowodór
Ph 7,4
P El 587us/cm
Amonowy jon 0,388mg/l
Mangan 293ug/l
Żelazo 3300ug/l
Azotany po
Azotyny 0.06mg/l
Utlenialność 2.09 mg/l o2
Twardość 268mg/l caco3
Czemu wzrasta tak mangan. Po rozmowach z serwisem nie mają już pomysłu na to i chyba zwrócę odżelaziacz. Pompa wymieniona bo serwis twierdził po pierwszym badaniu po filtrze że złoże nie dopłukane 40l/m.wymieniłem pompę i jest 60l/m przy 3barach.tyle idzie do kanalizacji. Doradzcie co z tym począć.

Tamarkam5
19-02-2019, 16:16
Myślałem żeby zrobić tak 13x54 turbidex a za nim 10x54 lub 13x54 z birm em. Czy turbidex zabije mi żelazo do wartości takich że birm potem da radę zdjąć resztę żelaza a następnie mangan. W grę wchodzą złoża regenerowanye wodą. Nie ukrywam że birm jest droższy od turbidex więc chcę go jako pierwszy.

Tamarkam5
19-02-2019, 16:18
Przepływy jakie mnie interesuje to ok 25l/m z pełnym uzdatnianiem do norm

Tamarkam5
19-02-2019, 16:20
I jeszcze jedno czy filtry ro6 lub ro7 usuwają skutecznie żelazo i mangan do norm.

qbek17
19-02-2019, 21:05
Mierzyłeś PH przed i za jonizatorem i nie było różnicy? Jaki to był konkretnie jonizator?
Nie mierzyłem. Nie mam zamiaru tracić pieniędzy na zakup takiego urządzenia. Proces elektrolizy wody jest znany, tylko co to ma wspólnego z "jonizacją"?

Myślę, że tu jest całkiem dobrze opisane to co mam na myśli: https://www.filtry-do-wody.info/jonizatory-wody-okiem-eksperta/


Ten film to oszustwo?
Nie oszustwo ale nazywanie "nauką" czegoś co jest tylko marketingowym wymysłem to naciąganie... podobnie było wiele lat temu jak pojawiały się domowe RO. Sprzedawano je jako kosmiczną technologię za kosmiczne pieniądze, robiąc przy tym naciągane pokazy. Jak ktoś się odrobinę znał na fizyce to od razu wiedział o co chodzi...


Może wcześniej źle się wyraziłem - sam efekt zmiany pH jest mierzalny, ale to efekt elektrolizy. Efektu "jonizacji", a tym bardziej efektu picia takiej wody - nie widziałem.

qbek17
19-02-2019, 21:15
Witam.
Mam problem z wodą. Kupiłem odżelaziacz 13x54 z głowicą clack regenerowany ozonem. Złoże to aqua luxe plus dodatki innych złóż. Hydrofor to 300l ocynk z aspiratorem. Po badaniu wyszły wyniki
Barwa 10
Mętność 5.3
Zapach z0
Ph 7.8
Mangan 560ug/l
Żelazo 482ug/l
Serwisant powiedział żebym zdjął aspirator bo to szkodzi i dlatego nie odżelazia. Po zdjęciu wyniki takie
Żelazo 189ug
Mangan 944ug.
Po tej prubie stwierdził że zmienimy złoże na katalox. Przysłał dwa worki i ok 10l żwiru. Po badaniach testerem na fe dla rybek wychodzi mi że żelazo ma ok 200ug jeśli przepuszcze ok 100l przez złoże z przepływem 8l/m robi się ok 500ug i rośnie. Woda surowa
Barwa 30mg/l pt
Mętność 10ntu
Zapach z2g słaby gnilny, siarkowodór
Ph 7,4
P El 587us/cm
Amonowy jon 0,388mg/l
Mangan 293ug/l
Żelazo 3300ug/l
Azotany po
Azotyny 0.06mg/l
Utlenialność 2.09 mg/l o2
Twardość 268mg/l caco3
Czemu wzrasta tak mangan. Po rozmowach z serwisem nie mają już pomysłu na to i chyba zwrócę odżelaziacz. Pompa wymieniona bo serwis twierdził po pierwszym badaniu po filtrze że złoże nie dopłukane 40l/m.wymieniłem pompę i jest 60l/m przy 3barach.tyle idzie do kanalizacji. Doradzcie co z tym począć.
Zwróć póki możesz bo to błędne koło... Musisz zacząć od początku. Wodę masz trudną. Na jednym stopniu tego nie uzdatnisz. Napowietrzanie się przyda, do tego solidne złoże katalityczne. Ale to nie wszystko.

Jak wzrastał mangan po filtrze to znaczy, że złoże go oddawało. Możliwe, że płukanie było za słabe, albo regeneracja nie skuteczna.

Pompa też słaba - taki przepływ wystarczy tylko do wypłukania zbiornika 10x54" z ciężkim złożem.


Myślałem żeby zrobić tak 13x54 turbidex a za nim 10x54 lub 13x54 z birm em. Czy turbidex zabije mi żelazo do wartości takich że birm potem da radę zdjąć resztę żelaza a następnie mangan. W grę wchodzą złoża regenerowanye wodą. Nie ukrywam że birm jest droższy od turbidex więc chcę go jako pierwszy.
Turbidex nie jest złożem odżelaziającym! Nie ma co liczyć na powodzenie tego pomysłu.


Przepływy jakie mnie interesuje to ok 25l/m z pełnym uzdatnianiem do norm
To wcale nie mało. Z taką wodą surową raczej nie masz szans na jeden stopień.


I jeszcze jedno czy filtry ro6 lub ro7 usuwają skutecznie żelazo i mangan do norm.
Tak, usuwają. Nawet grubo poniżej norm. Tylko RO jest ostatnim etapem uzdatniania, czyli przed nim powinno być odżelazianie, filtrowanie, zmiękczanie, itp. Jak puścisz wodę surową na RO to zapchasz ją błyskawicznie. No i kwestia wydajności...

Kaizen
19-02-2019, 21:20
Nie mierzyłem. Nie mam zamiaru tracić pieniędzy na zakup takiego urządzenia.

Z deklaracjami wiary nie dyskutuję. Miałem nadzieję, że masz merytoryczne dowody twierdzenia, że jonizator nie działa.

Tamarkam5
19-02-2019, 21:20
Ro chcę po odżelaziaczu jeśli wszystkiego nie oczyścić. Wiem już ze na 2 stopniach dlatego pisałem o turbidex a potem birm. Co innego doradzasz

Tamarkam5
19-02-2019, 21:24
A jak się ma płukanie drugiego filtra który przy płukaniu będzie ściągnął żelazo z pierwszego i wtedy nie zniszczy rudy manganu w drugim.

Tamarkam5
19-02-2019, 21:29
Proszę o radę ponieważ sam chcę poskładać filtry bo w firmach na dwóch stopniach filtracji krzyczą 6k i w górę

Tamarkam5
19-02-2019, 21:37
Qbek17 co miałeś na myśli pisząc napowietrzanie się przyda ale to nie wszystko.

qbek17
19-02-2019, 21:58
Z deklaracjami wiary nie dyskutuję. Miałem nadzieję, że masz merytoryczne dowody twierdzenia, że jonizator nie działa.
Myślałem, że to raczej działa odwrotnie - ktoś mógłby udowodnić, że to działa.
Bo przecież nie może chodzić tylko o zmianę pH wody, prawda?

qbek17
19-02-2019, 22:10
Ro chcę po odżelaziaczu jeśli wszystkiego nie oczyścić. Wiem już ze na 2 stopniach dlatego pisałem o turbidex a potem birm. Co innego doradzasz
Turbidex może być jako wstęp - on usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, mętność.
Do odżelaziania to napowietrzanie (z odpowietrzeniem na hydroforze - żeby zmniejszyć też zapach), złoże katalityczne... i może drugi stopień odżelaziania.


A jak się ma płukanie drugiego filtra który przy płukaniu będzie ściągnął żelazo z pierwszego i wtedy nie zniszczy rudy manganu w drugim.
Nie bardzo rozumiem pytanie...


Proszę o radę ponieważ sam chcę poskładać filtry bo w firmach na dwóch stopniach filtracji krzyczą 6k i w górę
Masz dosyć wysokie wymagania - takie filtry nie są najmniejsze i jeśli mają być solidne to będą kosztować.


Qbek17 co miałeś na myśli pisząc napowietrzanie się przyda ale to nie wszystko.
To, że poza napowietrzaniem (czyli doprowadzeniem powietrza) trzeba je też odprowadzić (czyli na hydroforze powinien być odpowietrznik).
Druga sprawa to solidne płukanie złoża - pompa musi mieć zapas do płukania.

Tamarkam5
20-02-2019, 05:30
Z tym płukaniem chodzi o to że zauważyłem że zwiększając przepływ na odżelaziaczu spada jego sprawność i jest coraz więcej żelaza. Jeśli postawimy 2 stopień za szeregowo to przy płukaniu będzie dostawać się żelazo z 1 stopnia ponieważ przepływ będzie ok 40m/h a dopuszczalny na pierwszym stopniu np. dla birm to 12m/h.dlatego myślałem o turbidex ponieważ w karcie ma przepływy nawet powyżej 40m/h. Qbek17 czy można się z tobą skontaktować jakoś telefonicznie. Sporo już o tym poczytałem i jakąś wiedzę posiadam. Jeśli chodzi o podłączenie hydrauliczne to żaden problem. Przy napowietrzaniu przez aspirator ile powinno przybywać powietrza w hydroforze na 1m3 wody. Czy jeśli ustawi na by-pas że ani nie przybywa ani nie ubywa powietrza to zbyt mało i utlenianie będzie zbyt małe.

Tamarkam5
20-02-2019, 05:57
Pompę jaką mam to ibo 3stm20 wisi na 20m.

bodega
20-02-2019, 16:58
witam
chciałbym prosić o dobór konkretnego urzadzenia do uzdatniania wody
studnia głebinowa przydomowa oczysczalnia
wyniki badań Sanepidu
Barwa 27 mg/l
Mętność 110 NTU
ph 7
Jon amonowy 0,39 mg/l
Azotany 0,60 mg/l
Azotyny <0,007 mg/l
mangan>400 ug/l
Żelazo 5775ug/l
Ogólna liczba mikroorganizmów >300jtk/1ml
Pozdrawiam

KLARSAN
20-02-2019, 18:32
witam
chciałbym prosić o dobór konkretnego urzadzenia do uzdatniania wody
studnia głebinowa przydomowa oczysczalnia
wyniki badań Sanepidu
Barwa 27 mg/l
Mętność 110 NTU
ph 7
Jon amonowy 0,39 mg/l
Azotany 0,60 mg/l
Azotyny <0,007 mg/l
mangan>400 ug/l
Żelazo 5775ug/l
Ogólna liczba mikroorganizmów >300jtk/1ml
Pozdrawiam

Mógłbyś określić ile osób miało korzystać z wody ? W podanych wynikach podane jest stężenie manganu powyżej 400 mikrogramów, to bardzo nieprecyzyjne określenie. W każdym bądź razie żelaza i manganu mamy bardzo dużo i porządny system filtracji wody musi być dwustopniowy. Pytanie jeszcze do Ciebie, czy chciałbyś wodę zmiękczać czy też nie ? Jest zamontowany już jakiś zbiornik hydroforowy ? Jaka pojemność i rodzaj (przeponowy lub bezprzeponowy). Potrzebny by był jeszcze dokładny model pompy, lustro na jakiej jest woda w studni i mamy komplet informacji :)

Kaizen
20-02-2019, 19:30
Bo przecież nie może chodzić tylko o zmianę pH wody, prawda?

A o co jeszcze może chodzić przy jonizacji? Przecież podałem dowód. To Ty wyraziłeś opinię nie popartą żadnymi dowodami, że efekt jonizatora jest niemierzalny. Nie próbowałeś zmierzyć - ale wierzysz?


Moim zdaniem mineralizator ma sens - jego efekt jest mierzalny. Cała reszta (jonizatory, kulki podczerwieni, itd) to już kwestia w co wierzysz...

bodega
20-02-2019, 20:18
Woda dla 4 osób, chciałbym zmiękczac wodę jest zbiornik hydroforowy 150l bezprzeponowy pompa Ibo 3 Ti 20 lustro wody na głebokosci 40 m

qbek17
21-02-2019, 13:00
A o co jeszcze może chodzić przy jonizacji? Przecież podałem dowód. To Ty wyraziłeś opinię nie popartą żadnymi dowodami, że efekt jonizatora jest niemierzalny. Nie próbowałeś zmierzyć - ale wierzysz?
Masz rację.

KLARSAN
21-02-2019, 20:25
Woda dla 4 osób, chciałbym zmiękczac wodę jest zbiornik hydroforowy 150l bezprzeponowy pompa Ibo 3 Ti 20 lustro wody na głebokosci 40 m

Mało wydajna pompa więc do porządnego systemu filtracji, do skutecznego wypłukania się zanieczyszczeń z odżelaziacza będzie zbyt słaba. Nadawać się będzie do wymiany. Hydrofor mały bardzo ale można spróbować go wykorzystać.Co do wyników, trzeba koniecznie sprawdzić ile jest rzeczywiscie manganu - możemy to sprawdzić w naszym laboratorium, szczegóły na priv. Po doprecyzowaniu stężenia manganu przedstawimy ofertę na jej uzdatnienie.

kulibob
03-03-2019, 10:28
Używam Aguahoma 20N woda wodociągowa 30* filtrowana do 5um przed zmiękczaczem. Zmiękczona do 1-3*.Zmiękczacz nie serwisowany:).
Posiada on funkcję :
"Tryb mniejszego zużycia soli
SALT EFFICIENCY (na ekranie
widoczny będzie napis SET oraz
literka E). Aby aktywować lub
dezaktywować tę funkcję należy
nacisnąć ▲ lub ▼, tak, aby na
ekranie pojawiło się ON lub OFF.
Tryb mniejszego zużycia soli
Przy ustawionej pracy w trybie
mniejszego zużycia soli (ON),
urządzenie może się regenerować
częściej zużywając mniej soli i wody
do regeneracji. Zastosowanie tego
trybu zależy od jakości użytkowanej
wody.
Ustawienia w/w funkcji może
dokonywać tylko serwis
producenta lub dostawcy."

Czy można na tym coś zaoszczędzić i czy możne to jakoś uszkodzić zmiękczacz(w końcu napisali tylko serwis zmienia:)

armar67
03-03-2019, 12:38
Witam.
Otrzymałem wynik badania wody i potrzebuję pomocy w doborze urządzenia.
Woda ze studni głębinowej, pompa o wydajności max 52l/min 3T32 Omnigena, wisi na głębokości 60m, lustro wody na głębokości około 20m, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200l, dwie osoby w gospodarstwie,
Będę wdzięczny za pomoc.

427624

qbek17
04-03-2019, 15:59
Używam Aguahoma 20N woda wodociągowa 30* filtrowana do 5um przed zmiękczaczem. Zmiękczona do 1-3*.Zmiękczacz nie serwisowany:).
Posiada on funkcję :
"Tryb mniejszego zużycia soli
SALT EFFICIENCY (na ekranie
widoczny będzie napis SET oraz
literka E). Aby aktywować lub
dezaktywować tę funkcję należy
nacisnąć ▲ lub ▼, tak, aby na
ekranie pojawiło się ON lub OFF.
Tryb mniejszego zużycia soli
Przy ustawionej pracy w trybie
mniejszego zużycia soli (ON),
urządzenie może się regenerować
częściej zużywając mniej soli i wody
do regeneracji. Zastosowanie tego
trybu zależy od jakości użytkowanej
wody.
Ustawienia w/w funkcji może
dokonywać tylko serwis
producenta lub dostawcy."

Czy można na tym coś zaoszczędzić i czy możne to jakoś uszkodzić zmiękczacz(w końcu napisali tylko serwis zmienia:)

Może się mylę bo nie używam akurat tego sterownika, ale na pierwszy rzut oka taki opis sugeruje po prostu częstsze regeneracje. Nie bardzo widzę oszczędności w robieniu kilku krótkich regeneracji zamiast jednej porządnej - w finalnym rozrachunku ilość wody zużyta na kilka regeneracji będzie większa niż na jedną dłuższą.

qbek17
04-03-2019, 16:01
Witam.
Otrzymałem wynik badania wody i potrzebuję pomocy w doborze urządzenia.
Woda ze studni głębinowej, pompa o wydajności max 52l/min 3T32 Omnigena, wisi na głębokości 60m, lustro wody na głębokości około 20m, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200l, dwie osoby w gospodarstwie,
Będę wdzięczny za pomoc.

427624
Wyniki fizykochemiczne są całkiem dobre - na tyle dobre, że zastanowiłbym się czy warto się zabierać za jakieś uzdatnianie... no może mętność jest spora, ale na to wystarczy zwykły filtr mechaniczny. Zacząłbym jednak od pozbycia się bakterii (chlorowanie studni) i powtórzenia badań - do tego w nieco szerszym zakresie.

armar67
04-03-2019, 19:55
Wyniki fizykochemiczne są całkiem dobre - na tyle dobre, że zastanowiłbym się czy warto się zabierać za jakieś uzdatnianie... no może mętność jest spora, ale na to wystarczy zwykły filtr mechaniczny. Zacząłbym jednak od pozbycia się bakterii (chlorowanie studni) i powtórzenia badań - do tego w nieco szerszym zakresie.

Na obecną chwilę stosuję filtry sznurkowe i piankowe 5 i 1 mikron, i po około 2 tygodniach są brązowe. Poza tym nie wspomniałem o tym, że na armaturze i naczyniach pojawiają się białe naloty po wodzie i nie wiem jak to "ugryźć". A co z tym żelazem?

qbek17
05-03-2019, 05:52
Na obecną chwilę stosuję filtry sznurkowe i piankowe 5 i 1 mikron, i po około 2 tygodniach są brązowe.
Dwa tygodnie to sporo... a żelazo jest jednak nieco przekroczone więc to normalne. Taka ilość żelaza nie jest "niebezpieczna" a wydaje mi się, że poza tymi wkładami, nigdzie indziej nie zauważysz tego żelaza.


Poza tym nie wspomniałem o tym, że na armaturze i naczyniach pojawiają się białe naloty po wodzie i nie wiem jak to "ugryźć".
Zrób ponowne badania, bo z tych nie wynika co mogłoby się osadzać... twardości masz tyle co po zmiękczaczu więc albo badania są błędne albo to coś innego niż twardość.

konecza
06-03-2019, 10:13
Witam

Chciałabym prosić o pomoc w wyborze oferty stacji uzdatniania.
Wyniki badania wody:

żelazo 1476 ug/l
mangan 219 ug/l
ph 7,6
twardość 163 mg/l
wapń 51 mg/l
magnez 9 mg/l
utlenialność 2 mg/l

Otrzymałam dotychczas trzy oferty
1)
Napowietrzacz 3/4
Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów+ dysza rozbryzgowa
Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Sanitower M Głowica sterująca: Clack TC
Atlas Filtri Sanic BX 20”

2)
Odżelaziaczo_Odmanganiacz IR-MN-70 wraz z hydroforem bezprzeponowym oraz napowietrzaczem.

3)
Napowietrzacz 3/4"
Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów
Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1354 TC
Atlas Filtri Master Sanic 20"

Kompletnie nie wiem czym się kierować przy wyborze. Proszę o pomoc :)

qbek17
06-03-2019, 15:45
Kompletnie nie wiem czym się kierować przy wyborze. Proszę o pomoc :)
Najpierw określ swoje potrzeby - ile wody potrzebujesz, do jakich celów?

Dalej możesz uwzględnić warunki "zewnętrzne" - co robisz ze ściekami? Jaka jest głębokość i wydajność studni? Jak głęboko jest lustro wody? Jakie możliwości ma Twoja pompa (jeśli ją posiadasz).

Czy to wszystkie wyniki jakie masz? Podaj pozostałe nawet jeśli są "w normie".

ironsmith
06-03-2019, 21:25
qbek 17 możesz mi pomóc ma stację zmiękczająca kupiona jakieś 3lata temu teraz będę uruchamiał w postach wyczytałem o takiej śrubie która reguluje twardość (przepuszcza wodę surową do zmiękczonej) nie potrafię jej znaleźć u siebie427790427791427792

konecza
07-03-2019, 08:28
Najpierw określ swoje potrzeby - ile wody potrzebujesz, do jakich celów?

Dalej możesz uwzględnić warunki "zewnętrzne" - co robisz ze ściekami? Jaka jest głębokość i wydajność studni? Jak głęboko jest lustro wody? Jakie możliwości ma Twoja pompa (jeśli ją posiadasz).

Czy to wszystkie wyniki jakie masz? Podaj pozostałe nawet jeśli są "w normie".

Jest to nowowybudowany dom jednorodzinny, studnia głębinowa, 60m. Woda dla rodziny 2+1.
pompa IBO 3,5 cala, 100l/min, max 7 bar
Ścieki docelowo oczyszczalnia, póki co szambo.

Oprócz tych wyników robiona bakteriologia, bakterii brak.

robcook
07-03-2019, 08:30
Witam
Potrzebuję pomocy w wyborze uzdatniacza oczywiście z góry dziękuję.

Twardość wody wg. wodociągów:
- Stopień niemiecki °d 15,90 ,
- mmol/dm3 2,84 ,
- mval/dm3 5,68 ,
- mg CaCO3/dm3 284
- Stopień francuski °f 28,40
- Stopień angielski °e 19,88

Dom jednorodzinny - rodzina 2+2. (10cio letni)
Zużycie wody do 12m3 (minus woda ogrodowa).
Miejsce montażu - kotłownia, wiec nie musi być ładny, mały itp.
Z woda odpływową/ścieki - bez znaczenia.

Zależało by mi na prostocie urządzenia - mogę sam pogrzebać, bezawaryjności, dostępności serwisu. Ale też ekonomi eksploatacyjnej - tj, możliwości dokupienia złoża czy niedrogiego serwisu po gwarancyjnego.


Czy to prawda,że uzdatniacz przez pierwszy rok powinien być ustawiony na twardość "zero", aby wyczyścić instalacje z ew. kamienia? jaka twardość zazwyczaj jest ustawiana do celowo?
Na czym polega przegląd co roczny urządzenia? - jest potrzebny serwisant? - W mojej ocenie jest to dość spory koszt który zmniejsza ekonomiczność urządzenia. Jestem wstanie zaakceptować wyższy koszt na początku, jednoczenie aby nie wiązało się to i tak z kosztami corocznych gwarancyjnych(np. przez 5 lat)


Dziękuje i pozdrawiam

qbek17
07-03-2019, 12:24
qbek 17 możesz mi pomóc ma stację zmiękczająca kupiona jakieś 3lata temu teraz będę uruchamiał w postach wyczytałem o takiej śrubie która reguluje twardość (przepuszcza wodę surową do zmiękczonej) nie potrafię jej znaleźć u siebie
Na tych zdjęciach go nie widać. Możesz jeszcze sprawdzić czy nie masz go przy krzywce (czyli od góry) - gdzieś w okolicy 3 lub 4 blaszki powinna być śrubka.

qbek17
07-03-2019, 12:31
Witam
Potrzebuję pomocy w wyborze uzdatniacza oczywiście z góry dziękuję.

Twardość wody wg. wodociągów:
- Stopień niemiecki °d 15,90 ,
- mmol/dm3 2,84 ,
- mval/dm3 5,68 ,
- mg CaCO3/dm3 284
- Stopień francuski °f 28,40
- Stopień angielski °e 19,88

Dom jednorodzinny - rodzina 2+2. (10cio letni)
Zużycie wody do 12m3 (minus woda ogrodowa).
Miejsce montażu - kotłownia, wiec nie musi być ładny, mały itp.
Z woda odpływową/ścieki - bez znaczenia.

Zależało by mi na prostocie urządzenia - mogę sam pogrzebać, bezawaryjności, dostępności serwisu. Ale też ekonomi eksploatacyjnej - tj, możliwości dokupienia złoża czy niedrogiego serwisu po gwarancyjnego.
Wystarczy zmiękczacz na 25 litrów złoża. Weź głowicę Clack - będziesz mógł się bawić :)


Czy to prawda,że uzdatniacz przez pierwszy rok powinien być ustawiony na twardość "zero", aby wyczyścić instalacje z ew. kamienia?
Nie słyszałem o takich pomysłach... woda zmiękczona będzie faktycznie rozpuszczała stare osady ale tempo ich rozpuszczania jest dużo mniejsze niż osadzania się... więc nie liczyłbym na jakieś błyszczące rury po roku z miękką wodą.


jaka twardość zazwyczaj jest ustawiana do celowo?
To zależy co chcesz z tą wodą robić. Do picia teoretycznie powinna mieć te 60 mg. Ale do urządzeń domowych spokojnie możesz mieć 0 (zakładając, że nie masz tam instalacji miedzianej).


Na czym polega przegląd co roczny urządzenia? - jest potrzebny serwisant? - W mojej ocenie jest to dość spory koszt który zmniejsza ekonomiczność urządzenia. Jestem wstanie zaakceptować wyższy koszt na początku, jednoczenie aby nie wiązało się to i tak z kosztami corocznych gwarancyjnych(np. przez 5 lat)
Przegląd zależy zazwyczaj od jakości Twojej wody. Jeśli jest czysta to możesz zajrzeć do głowicy co 2-3 lata i stwierdzić, że jest super czysta i nic nie trzeba robić. Ale może się okazać, że po pół roku czy roku musisz wymienić uszczelki czy inżektor. Generalnie jak nie masz lewych obu rąk to po 1 czy 2 wizytach serwisanta możesz sam się tym zająć.

rkm81
07-03-2019, 15:12
Witam,
ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):

Oznaczenie Jednostka Wynik Wartość parametryczna Rozp. Min. Zdrowia z dnia 07.12.2017 r. Dz.U 2017, poz 2294
1 Amonowy jon (NH4) mg/l <0,05 0,50
2 Azotany (NO3) mg/l < 1,0 50
3 Azotyny (NO2) mg/l 0,01 0,50
4 Barwa (Pt) mg/l 5 akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian
5 Chlorki mg/l 8,90 250
6 Magnez mg/l 4,90 7÷125*
7 Mangan mg/l <0,02 0,05
8 Mętność NTU 0,10 akceptowalna zalecany zakres wartości do 1,0
9 pH – 7,8 6,5÷9,5
10 OWO (C ) mg/l 0,72 bez nieprawidłowych zmian
11 Przewodność elektryczna właściwa mS cm 420 2500
12 Siarczany mg/l 59 250
13 Smak TFN akceptowalny akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian
14 Sód mg/l nb** 200
15 Twardość ogólna (mval) mval /l 4,20 1,2÷10
16 Twardość ogólna (CaCO3) mg/l 209,00 60÷500
17 Twardość ogólna (dH) °n 11,70 3,4÷28
18 Wapń mg/l 76,00 nienormowany
19 Zapach TON akceptowalny akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian
20 Żelazo ogólne (Fe) mg/l < 0,02 0,200
21 Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 ±2 °C j.t.k. w ml bez nieprawidłowych zmian bez nieprawidłowych zmian
22 Bakterie grupy coli metodą FM j.t.k. w 100 ml 0 0
23 Escherichia coli metodą FM j.t.k. w 100 ml 0 0
24 Paciorkowce kałowe j.t.k. w 100 ml 0 0

ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda :)
test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

Ilość osób w domu: 2+2 = 4
2 łazienki z prysznicami i 1 wanna
2 wc
szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.
Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

qbek17
07-03-2019, 15:32
Jest to nowowybudowany dom jednorodzinny, studnia głębinowa, 60m. Woda dla rodziny 2+1.
pompa IBO 3,5 cala, 100l/min, max 7 bar
Ścieki docelowo oczyszczalnia, póki co szambo.

Oprócz tych wyników robiona bakteriologia, bakterii brak.
Podaj konkretny model pompy bo te parametry są tylko na papierze - trzeba zerknąć na faktyczną wydajność z wykresu.
Czy masz możliwość puszczenia ścieków z płukania odżelaziacza gdzieś indziej niż do szamba? Zakładając, że masz układ z napowietrzaniem te ścieki nie będą zawierały chemii czy czegoś szkodliwego, ale będzie ich dużo.
Na jakiej głębokości jest lustro wody?
Czy woda ma być także do picia czy tylko użytkowa?

qbek17
07-03-2019, 15:36
Witam,
ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):
...
ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda :)
test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

Ilość osób w domu: 2+2 = 4
2 łazienki z prysznicami i 1 wanna
2 wc
szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.
Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Wychodzi Ci z tego że potrzebujesz małego zmiękczacza na 15 litrów złoża (ewentualnie jeśli przewidujesz spory wzrost zużycia to max 20 litrów).
Koszt dobrego zmiękczacza to ok 2500-3000 PLN.
Dodatkowy stopień o którym piszesz to np. podzlewowa osmoza - jeśli ma to być tylko do wody do prasowania (bez mineralizatora i innych bajerów) to koszt będzie niewielki - jakieś 400-600 PLN. Ale praktycznie w tej samej cenie możesz mieć już normalną osmozę z wersją do picia ;)

robcook
07-03-2019, 19:06
Wystarczy zmiękczacz na 25 litrów złoża. Weź głowicę Clack - będziesz mógł się bawić :).

A jakie firmy używają gówice Clark? Możesz jakiś modele polecić?

Po czym wiadomo że złoże jest wyjałowione i trzeba je zmienić? Są jakieś specjalistyczne badania wykonywane? Czy bada się po prostu twardość wody?

Pozdrawiam

rkm81
07-03-2019, 21:43
Witam,
ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):
...
ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda
test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

Ilość osób w domu: 2+2 = 4
2 łazienki z prysznicami i 1 wanna
2 wc
szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.
Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.Wychodzi Ci z tego że potrzebujesz małego zmiękczacza na 15 litrów złoża (ewentualnie jeśli przewidujesz spory wzrost zużycia to max 20 litrów).
Koszt dobrego zmiękczacza to ok 2500-3000 PLN.
Dodatkowy stopień o którym piszesz to np. podzlewowa osmoza - jeśli ma to być tylko do wody do prasowania (bez mineralizatora i innych bajerów) to koszt będzie niewielki - jakieś 400-600 PLN. Ale praktycznie w tej samej cenie możesz mieć już normalną osmozę z wersją do picia ;)

Dziękuję za szybką odpowiedz.
Tak czytam i szukam i głowa mi zaraz eksploduje od tych wszystkich złóż, głowic, filtrów itp.
Czy szanowni koledzy mogli by polecić jakieś konkretne rozwiązania w kwocie do ok 3000-3200zł ?
Powiedzmy: filtr mech., dobry zmiękczacz (15-20L), i osmoze do kuchni (czyli wersje do picia:) )
Jednym słowem wszystko co musiał bym kupić. No chyba że coś jeszcze?

qbek17
07-03-2019, 22:07
A jakie firmy używają gówice Clark?
Clack jest dosyć popularny i większość firm ma w ofercie te głowice.


Po czym wiadomo że złoże jest wyjałowione i trzeba je zmienić? Są jakieś specjalistyczne badania wykonywane? Czy bada się po prostu twardość wody?
Bada się twardość wody. Jak złoże się wyczerpuje za szybko i nie opłaca się go tak często regenerować to się je wymienia. Zazwyczaj jest to okres kilkunastu lat... Inne, bardziej specjalistyczne badania kosztują więcej niż domowy zmiękczacz więc się ich nie robi w takich sytuacjach...

robcook
08-03-2019, 10:36
Clack jest dosyć popularny i większość firm ma w ofercie te głowice.

A możesz podać choć parę firm które są warte uwagi? Aby np. serwis byl w porządku, dostępność części i żeby taka firma nie znikła zaraz z rynku. Jak przeglądam rankingi to nie sposób nie mieć wrażenia że to wszystko sponsorowane i ciężko laikowi się w tych firmach odnaleźć.
Viessmana Aquahome 20N - chyba generalnie nie ma złych opinii (ma wady?), BWT - chyba nie maja typowego by passa, albo takie jak: https://www.ultrafiltracja.pl/ ,https://sklep.osmoza.pl/(GlobalWater), http://czystawoda.pl/, https://www.ustm.pl/, http://domwody.pl/ , a może inna warta uwagi?

Dziękuje i pozdrawiam

qbek17
08-03-2019, 14:16
A możesz podać choć parę firm które są warte uwagi? Aby np. serwis byl w porządku, dostępność części i żeby taka firma nie znikła zaraz z rynku. Jak przeglądam rankingi to nie sposób nie mieć wrażenia że to wszystko sponsorowane i ciężko laikowi się w tych firmach odnaleźć.
Viessmana Aquahome 20N - chyba generalnie nie ma złych opinii (ma wady?), BWT - chyba nie maja typowego by passa, albo takie jak: https://www.ultrafiltracja.pl/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.ultrafiltracj a.pl%2F) ,https://sklep.osmoza.pl/(GlobalWater) (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 F%28GlobalWater%29), http://czystawoda.pl/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fczystawoda.pl%2F), https://www.ustm.pl/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.ustm.pl%2F), http://domwody.pl/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdomwody.pl%2F) , a może inna warta uwagi?

Dziękuje i pozdrawiam
Clack udostępnia części niezależnie od kogo nabyłeś cały zmiękczacz - to spory plus. Podobnie z serwisem - nie jesteś skazany na jedną firmę pompującą ceny przeglądów aby utrzymać gwarancję.

Co do rankingów to nie ma u nas żadnej organizacji, która by coś takiego robiła obiektywnie. Wszelkie porównania i rankingi są tworzone aby wykazać wyższość jednego modelu nad innym...

giman
10-03-2019, 10:17
Szukam zmiękczacza wody. Centralnie do domu jednorodzinnego.
4-5 osób,
2 łazienki,
Typowe agd,
Twardość ogólna (wpań i magnez) - 320mg/l

Firma, która robi mi wszystkie instalacje (wod-kan, grzewczą, itd.)
Proponuje mi CosmoWATER HOME 22. Dobre to, warto, nie warto?

gust
10-03-2019, 10:26
Witam. Szukam sprzetu do zazelazionej i teardej wody. Studnia 19 m wybita kilka lat temu. W uzytku od zeszlego roku ale nie do picia. Dom 100m kw 2 mqle lazienki i kuchnia. 2 osoby. Odprowadzenie szambo . Ew w przyszlosci zbiornik na deszczowke.
Link do wynikow wody.
https://photos.app.goo.gl/JU5CQRdEwtx8aNm87
Ktos ma jakis pomysl jak doprowadzic wode do mozliwosci picia jej?

qbek17
10-03-2019, 11:08
Szukam zmiękczacza wody. Centralnie do domu jednorodzinnego.
4-5 osób,
2 łazienki,
Typowe agd,
Twardość ogólna (wpań i magnez) - 320mg/l

Firma, która robi mi wszystkie instalacje (wod-kan, grzewczą, itd.)
Proponuje mi CosmoWATER HOME 22. Dobre to, warto, nie warto?
Na tyle osób to może być trochę za mały model. Poza tym to urządzenie robione seryjnie dla hurtowni instalacyjnej... a w takich zestawach musi być tanio.
Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

qbek17
10-03-2019, 11:13
Witam. Szukam sprzetu do zazelazionej i teardej wody. Studnia 19 m wybita kilka lat temu. W uzytku od zeszlego roku ale nie do picia. Dom 100m kw 2 mqle lazienki i kuchnia. 2 osoby. Odprowadzenie szambo . Ew w przyszlosci zbiornik na deszczowke.
Link do wynikow wody.
https://photos.app.goo.gl/JU5CQRdEwtx8aNm87
Ktos ma jakis pomysl jak doprowadzic wode do mozliwosci picia jej?
Z takimi wynikami żeby doprowadzić ją do możliwości picia, należy obniżyć poziom żelaza i manganu. Jakiej wydajności jest pompa? Czy masz możliwość puszczenia wody płuczącej gdzieś poza szambo?
Co do twardości to jest wysoka ale do picia się nadaje. Jeśli chcesz też (poza odżelazieniem) zmiękczyć wodę to jest możliwość zastosowania złoża mieszanego regenerowanego solą. Wtedy pompa ma drugorzędne znaczenie, a ścieki idą do szamba. Ale to rozwiązanie jest droższe w zakupie (niż sam odżelaziacz) i w utrzymaniu (koszty soli do regeneracji + ścieki) oraz mniej trwałe (wymiana złoża za 5-7 lat).

giman
10-03-2019, 15:21
Na tyle osób to może być trochę za mały model. Poza tym to urządzenie robione seryjnie dla hurtowni instalacyjnej... a w takich zestawach musi być tanio.
Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

W moim bałaganie nie mogę znaleźć ostatnich rozliczeń rachunków i zużycia.
Ale będzie to około 10-11 m3/miesiąc.
Nie wiem czy po przeprowadzce z mieszkania do domu to się utrzyma czy zwiększy.
Co do osób to teraz będzie 4, ale może być często 5-ta jako gość a kiedyś na stałe.

gust
10-03-2019, 16:19
35/40 l min
Poki co pewnie do szamba woda bedzie szla bo nie mam zbiornika na deszczowke.
Chce takie urzadzenie zeby pompa dala rade i nie bylo przy tym spadku cisnienia bo mam podgrzewacz elektryczny na wode i przy malym cisnieniu nie wlacza sie.
I cos co nie bedzie wymagalo dosypywania niczego raz na jakis czas...

qbek17
10-03-2019, 18:20
35/40 l min
Poki co pewnie do szamba woda bedzie szla bo nie mam zbiornika na deszczowke.
Chce takie urzadzenie zeby pompa dala rade i nie bylo przy tym spadku cisnienia bo mam podgrzewacz elektryczny na wode i przy malym cisnieniu nie wlacza sie.
I cos co nie bedzie wymagalo dosypywania niczego raz na jakis czas...
Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka...
jak ma być bez dosypywania to będzie powodowało spadek ciśnienia i dlatego wymaga mocniejszej pompy. Do tego generuje sporo ścieków.
Jak ma być z małym spadkiem ciśnienia i z małą ilością ścieków to wymaga dosypywania soli do regeneracji.

qbek17
10-03-2019, 18:21
W moim bałaganie nie mogę znaleźć ostatnich rozliczeń rachunków i zużycia.
Ale będzie to około 10-11 m3/miesiąc.
Nie wiem czy po przeprowadzce z mieszkania do domu to się utrzyma czy zwiększy.
Co do osób to teraz będzie 4, ale może być często 5-ta jako gość a kiedyś na stałe.
Ja bym celował w urządzenie z 30 litrami złoża.

giman
10-03-2019, 21:55
Ja bym celował w urządzenie z 30 litrami złoża.
Jakieś polecane firmy? dobre a nie najdroższe (najtańsze też nie muszą być).

A co do zużycia m3 to będzie trochę mniej, bo do celów spożywczych będę miał niezmiękczaną.

gust
11-03-2019, 15:56
No tak w moim przypadku pozostaje zasypywanie sola. A jak sie sprawuja filtry wstepne w takim przypadku? Lepiej zalozyc jakis wiekszy typu big blue? Czesto trzeba pewnie wymieniac go? I jaka objetosc zbiornika na sol wybrac? Jakies konkretne modele polecacie? Co Wam sie sprawdzilo?

KLARSAN
12-03-2019, 09:03
Witam. Szukam sprzetu do zazelazionej i teardej wody. Studnia 19 m wybita kilka lat temu. W uzytku od zeszlego roku ale nie do picia. Dom 100m kw 2 mqle lazienki i kuchnia. 2 osoby. Odprowadzenie szambo . Ew w przyszlosci zbiornik na deszczowke.
Link do wynikow wody.
https://photos.app.goo.gl/JU5CQRdEwtx8aNm87
Ktos ma jakis pomysl jak doprowadzic wode do mozliwosci picia jej?

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą urządzeń wielofunkcyjnych marki Ecoperla z serii Multitower.
Szczegóły w wiadomości prywatnej.

KLARSAN
12-03-2019, 09:08
Szukam zmiękczacza wody. Centralnie do domu jednorodzinnego.
4-5 osób,
2 łazienki,
Typowe agd,
Twardość ogólna (wpań i magnez) - 320mg/l

Firma, która robi mi wszystkie instalacje (wod-kan, grzewczą, itd.)
Proponuje mi CosmoWATER HOME 22. Dobre to, warto, nie warto?

Proponujemy zmiękczacz do wody z 30 litrami złoża zmiękczającego. Są różne warianty i możliwości, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Skr_D
12-03-2019, 19:22
Szukam zmiękczacza wody. Centralnie do domu jednorodzinnego.
4-5 osób,
2 łazienki,
Typowe agd,
Twardość ogólna (wpań i magnez) - 320mg/l

Firma, która robi mi wszystkie instalacje (wod-kan, grzewczą, itd.)
Proponuje mi CosmoWATER HOME 22. Dobre to, warto, nie warto?

Cosmowater Home 22 dedykowany jest do domu jednorodzinnego z dwoma łazienkami i standardowym wyposażeniem, pralka, zmywarka i 4,5 osób. Urządzenie posiada dwuletnią gwarancję na elektronikę i pięcioletnią na złoże i pozostałe elementy. Dystrybutor - BIMS Plus w cenie urządzenia oferuje bezpłatne uruchomienie.

Skr_D
12-03-2019, 19:26
A możesz podać choć parę firm które są warte uwagi? Aby np. serwis byl w porządku, dostępność części i żeby taka firma nie znikła zaraz z rynku. Jak przeglądam rankingi to nie sposób nie mieć wrażenia że to wszystko sponsorowane i ciężko laikowi się w tych firmach odnaleźć.
Viessmana Aquahome 20N - chyba generalnie nie ma złych opinii (ma wady?), BWT - chyba nie maja typowego by passa, albo takie jak: https://www.ultrafiltracja.pl/ ,https://sklep.osmoza.pl/(GlobalWater), http://czystawoda.pl/, https://www.ustm.pl/, http://domwody.pl/ , a może inna warta uwagi?

Dziękuje i pozdrawiam

Zaletą Aquahome 20-N jest bardzo niska awaryjność, rozbudowana sieć serwisantów, a w związku z tym łatwy dostęp do części (większość z nich znajduje się w Viessmannie na półce).

qbek17
12-03-2019, 20:19
Zaletą Aquahome 20-N jest bardzo niska awaryjność, rozbudowana sieć serwisantów, a w związku z tym łatwy dostęp do części (większość z nich znajduje się w Viessmannie na półce).
Minusem za to jest to, że serwisanci pieców nie znają się na serwisowaniu zmiękczaczy. Przecież ich producentem nie jest Viessmann tylko zewnętrzna firma i (przynajmniej kiedyś tak było) serwisanci też są / byli z zewnątrz.

qbek17
12-03-2019, 20:23
No tak w moim przypadku pozostaje zasypywanie sola. A jak sie sprawuja filtry wstepne w takim przypadku?
Sprawują się tak jak zawsze. Są zalecane, potrzebne i skuteczne.


Lepiej zalozyc jakis wiekszy typu big blue? Czesto trzeba pewnie wymieniac go?
Im większy filtr tym większa jego "pojemność" czyli można go rzadziej wymieniać (oczywiście w pewnych granicach - np. maksymalnie co pół roku).


I jaka objetosc zbiornika na sol wybrac?
W domowych warunkach wystarczy 70 litrów (zmieszczą się 2 worki soli) lub 100 litrów (3 worki). Ważne żeby zbiornik był wyposażony w ruszt, studnię i zawór solankowy z pływakiem.

tsj
12-03-2019, 23:13
Witam, potrzebuję zmiękczyć wodę o twardości 29 st n. Dom jednorodzinny z dostępem do sieci kanalizacyjnej. Dwie łazienki z prysznicami (w jednej dodatkowo wanna), zmywarka, pralka, zlew kuchenny, Na chwilę obecną zamieszkiwane przez dwie dorosłe osoby i jedno dziecko, ale niedługo będzie drugie. Zużycie wody na dzień dzisiejszy nieduże, bo ok 7 m3, ale liczmy na ok 10 m3 przyszłościowo. Nie wiem do jakiego stopnia chciałbym zmiękczyć, ale chcę się pozbyć osadów z armatury. Z tego co wyczytałem, to do picia nie poleca się całkowicie zmiękczonej wody, więc tu chyba będzie trzeba zmieszać i dojść do tego metodą prób, tak żeby nie zbierały się osady, ale jeszcze zostało w wodzie trochę minerałów. Jakieś propozycje?

KLARSAN
13-03-2019, 13:39
Witam, potrzebuję zmiękczyć wodę o twardości 29 st n. Dom jednorodzinny z dostępem do sieci kanalizacyjnej. Dwie łazienki z prysznicami (w jednej dodatkowo wanna), zmywarka, pralka, zlew kuchenny, Na chwilę obecną zamieszkiwane przez dwie dorosłe osoby i jedno dziecko, ale niedługo będzie drugie. Zużycie wody na dzień dzisiejszy nieduże, bo ok 7 m3, ale liczmy na ok 10 m3 przyszłościowo. Nie wiem do jakiego stopnia chciałbym zmiękczyć, ale chcę się pozbyć osadów z armatury. Z tego co wyczytałem, to do picia nie poleca się całkowicie zmiękczonej wody, więc tu chyba będzie trzeba zmieszać i dojść do tego metodą prób, tak żeby nie zbierały się osady, ale jeszcze zostało w wodzie trochę minerałów. Jakieś propozycje?

Proponujemy zapoznać się z propozycją urządzeń marki Ecoperla. Dla takiej twardości oraz zużycia wody proponujemy zmiękczacz z 30 litrami złoża zmiękczajacego. Wszystkie zmiękczacze Ecoperla są wyposażone w złoże Lanxess Lewatit. Gdyby były jakieś pytania chętnie odpowiemy :)

TECHNICZNY_ECOWATER
13-03-2019, 13:41
Minusem za to jest to, że serwisanci pieców nie znają się na serwisowaniu zmiękczaczy. Przecież ich producentem nie jest Viessmann tylko zewnętrzna firma i (przynajmniej kiedyś tak było) serwisanci też są / byli z zewnątrz.

Panie qbek17,
Nie wiem jakim tokiem rozumowania kierował się Pan formułując stwierdzenie że "serwisanci pieców nie znają się na serwisowaniu zmiękczaczy" ale jest ono nieprawdziwe i dość uwłaczające dla sporej grupy fachowców zajmujących się zarówno serwisowaniem kotłów jak i uzdatniaczy wody i szeregu innych urządzeń. Od kilkunastu lat współpracujemy ze sporą ilością firm serwisowych które zajmują się z powodzeniem zarówno kotłami jak i zmiękczaczami. Serwisanci urządzeń Aquahome są regularnie szkoleni a ich kwalifikacje są weryfikowane. Od początku działania, wraz z wprowadzeniem na rynek dziesiątek tysięcy urządzeń, nie mieliśmy żadnego przypadku którego nie udało się serwisowo doprowadzić do pozytywnego zakończenia. Sporą zasługę ma w tym zapewne fakt, że urządzenia Aquahome mają w swojej konstrukcji głowice EcoWater która jest niezawodną jednostką. Jej konstrukcja i sposób działania nie zmieniły się od kilkunastu lat ze względu na bardzo wysoką sprawność oraz trwałość. Głowica w urządzeniach Aquahome cechuje się małą ilością części składowych oraz możliwością łatwego i szybkiego montażu/demontażu w stosunku do innych głowic dostępnych na rynku.
Być może jednostki które są Panu znane mają na tyle skomplikowaną budowę że do ich serwisowania trzeba być specjalistą do serwisowania zmiękczaczy i nie zajmować się niczym innym, jednak proszę nie generalizować.

tsj
13-03-2019, 14:09
KLARSAN a jak wygląda sprawa z głowicą? jaka jest w Waszych produktach?

dusigrosz2000
13-03-2019, 19:25
Proponuje lekka odskocznię i mały luzik.
Fajna propozycja jak mi się wydaje. Co inni na to ?
https://www.youtube.com/watch?v=mS3B75LMC4U&list=PLMetrw-nab2c01HaRceJs8YBKA1Df29D3&index=2&t=124s

Skr_D
13-03-2019, 20:02
Witam, potrzebuję zmiękczyć wodę o twardości 29 st n. Dom jednorodzinny z dostępem do sieci kanalizacyjnej. Dwie łazienki z prysznicami (w jednej dodatkowo wanna), zmywarka, pralka, zlew kuchenny, Na chwilę obecną zamieszkiwane przez dwie dorosłe osoby i jedno dziecko, ale niedługo będzie drugie. Zużycie wody na dzień dzisiejszy nieduże, bo ok 7 m3, ale liczmy na ok 10 m3 przyszłościowo. Nie wiem do jakiego stopnia chciałbym zmiękczyć, ale chcę się pozbyć osadów z armatury. Z tego co wyczytałem, to do picia nie poleca się całkowicie zmiękczonej wody, więc tu chyba będzie trzeba zmieszać i dojść do tego metodą prób, tak żeby nie zbierały się osady, ale jeszcze zostało w wodzie trochę minerałów. Jakieś propozycje?

Do Pana potrzeb polecam do wyboru zmiękczacz wody Cosmowater Home 22, Aquahome 20-N, AEG 18 lub bardziej zaawansowane urządzenie z modułem Wifi oraz wieloma udogodnieniami Ecowater eVolution 400. Każde z urządzeń posiada bypass, umożliwiający ustawienie pożądanej twardości wody. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2017r., twardość wody do picia powinna mieścić się w zakresie 60-500 mg/l.

tsj
13-03-2019, 21:14
dziękuję za odpowiedź.
Zastanawiam się czy taka ilość złoża będzie odpowiednia. Mam dosyć twardą wodę (29 stopni niemieckich) i chce żeby to było wydajne. Odnośnie wyjściowego parametru twardości wystarczą mi około 4 stopnie, tak że zmieszczę się w zaleceniach Ministra, a nie będzie takiej tragedii na armaturze w postaci białego nalotu.

dusigrosz2000
13-03-2019, 22:00
To nie jest kolego tak jak Ci się wydaje.
Zmiękczanie nie całkiem usuwa osady a raczej prowadzi do tego, że osady są łatwe do mechanicznego czy też chemicznego (np. cif) usunięcia czy oczyszczenia . No powiedziałbym łatwiejsze.
Daj sobie spokój z ocena ilości złoża. Ilość od 18 do 30 litrów będzie tu właściwa a zastosowana będzie tylko następstwem modelu, który wybierzesz.
Eliminacja twardości z wody to żaden problem i praktycznie każda podpowiedź będzie poprawna z tego co widzę po fachowości podpowiadających.
Dobrze zabezpiecz tylko zmiękczacz i załóż solidny (lub dwa) filtr ochronny i ciesz się miękką wodą:-)

tsj
13-03-2019, 22:13
chyba nie do końca jest tak jak piszesz. Zmiękczanie nie powoduje zmiany struktury osadu w celu jej łatwego usunięcia, tylko zmniejsza stężenie głównie jonów wapnia i magnezu. Zmniejsza ich ilość podawaną w mg na 1 litr wody. Łatwiej się je usuwa, bo jest ich mniej w ilości zużytej wody i wolniej "narastają" na armaturze.

dusigrosz2000
13-03-2019, 22:39
Jak już trochę poużywasz zmiękczoną wodę to daj znać na ile się pomyliłem w swojej wypowiedzi.
Ja używam od ponad 30-tu lat i wierz mi że trochę tego doświadczenia z nią już mam.

qbek17
13-03-2019, 23:41
Panie qbek17,
Nie wiem jakim tokiem rozumowania kierował się Pan formułując stwierdzenie że "serwisanci pieców nie znają się na serwisowaniu zmiękczaczy"
To nie kwestia rozumowania tylko doświadczenia.


ale jest ono nieprawdziwe
Może jest faktycznie generalizujące, ale nie nieprawdziwe - przynajmniej w kilku przypadkach z jakimi miałem do czynienia.


i dość uwłaczające dla sporej grupy fachowców zajmujących się zarówno serwisowaniem kotłów jak i uzdatniaczy wody
Moje stwierdzenie nie miało nikogo obrażać. Możliwe, że są fachowcy świetnie radzący sobie ze wszystkimi urządzeniami, ale to także jest generalizowanie i to chyba bardziej niż stwierdzenie, że tacy nie istnieją.



Serwisanci urządzeń Aquahome są regularnie szkoleni a ich kwalifikacje są weryfikowane.
Możliwe, że są szkoleni. Za to moja praktyka z takimi serwisantami jest taka, że jak zajmują się piecem, to nie zmiękczaczem (a jak już się podejmuje serwisowania zmiękczacza to robi to w sposób wątpliwy).


Głowica w urządzeniach Aquahome cechuje się małą ilością części składowych oraz możliwością łatwego i szybkiego montażu/demontażu w stosunku do innych głowic dostępnych na rynku.
Mam inną opinię.


Być może jednostki które są Panu znane mają na tyle skomplikowaną budowę że do ich serwisowania trzeba być specjalistą do serwisowania zmiękczaczy i nie zajmować się niczym innym, jednak proszę nie generalizować.
Szczerze wątpię czy inne głowice są bardziej skomplikowane od waszej, ale nie mam zamiaru się licytować.

qbek17
13-03-2019, 23:48
Do Pana potrzeb polecam do wyboru zmiękczacz wody Cosmowater Home 22, Aquahome 20-N, AEG 18 lub bardziej zaawansowane urządzenie z modułem Wifi oraz wieloma udogodnieniami Ecowater eVolution 400. Każde z urządzeń posiada bypass, umożliwiający ustawienie pożądanej twardości wody. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2017r., twardość wody do picia powinna mieścić się w zakresie 60-500 mg/l.
Kolega tsj ma 29 stopni twardości - sugerujesz zmiękczacz z 18 litrami złoża?
Przy 10 m3 miesięcznie (i pozostawieniu 4 dH na wyjściu) taki rozmiar oznacza regenerację co 5-6 dni i wydajność chwilową na poziomie 0,9 m3/h (15 l/min) - przy 4 osobach w domu... Nie uważasz, że to trochę za mało?

qbek17
13-03-2019, 23:58
Zmiękczanie nie całkiem usuwa osady a raczej prowadzi do tego, że osady są łatwe do mechanicznego czy też chemicznego (np. cif) usunięcia czy oczyszczenia . No powiedziałbym łatwiejsze.
Przy częściowym zmiękczeniu tam gdzie woda odparowuje zupełnie (np. ściany prysznica) osad pozostanie taki sam (jakościowo) tylko będzie go mniej (ilościowo). Tzn nadal będzie to "kamień", tak samo trudny do usunięcia, ale będzie go proporcjonalnie mniej.
Oczywiście poza solami wapnia i magnezu w wodzie mogą być też inne związki tworzące osady, których zmiękczacz nie usunie.


Daj sobie spokój z ocena ilości złoża. Ilość od 18 do 30 litrów będzie tu właściwa a zastosowana będzie tylko następstwem modelu, który wybierzesz.
Każdy z modeli sobie poradzi, ale nie każdy będzie tak samo wydajny (przepływ chwilowy) i ekonomiczny w utrzymaniu (częstotliwość regeneracji).


Eliminacja twardości z wody to żaden problem i praktycznie każda podpowiedź będzie poprawna
Technicznie proces zmiękczania jest już na tyle opanowany, że faktycznie każdy model będzie dawał podobny efekt (czyli miękką wodę). Różnice mogą być np. w trwałości, wydajności (a przez to w kosztach utrzymania urządzenia) czy w jakości materiałów (np. tanie złoża zmiękczające potrafią przez długie miesiące wypłukiwać z siebie rozpuszczalniki użyte do produkcji czy metale ciężkie). Warto też zwrócić uwagę na głowicę sterującą bo to ona odpowiada za prawidłową pracę urządzenia - czy są do niej dostępne części, ile kosztuje przegląd, itp.

qbek17
14-03-2019, 00:07
Proponuje lekka odskocznię i mały luzik.
Fajna propozycja jak mi się wydaje. Co inni na to ?
https://www.youtube.com/watch?v=mS3B75LMC4U&list=PLMetrw-nab2c01HaRceJs8YBKA1Df29D3&index=2&t=124s (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DmS3B75LMC4U%26list%3DPLMetrw-nab2c01HaRceJs8YBKA1Df29D3%26index%3D2%26t%3D124s)
Wygląda to na zwykły falownik. Facet nawet się czasami myli i mówi o "dobieraniu falownika".

qbek17
14-03-2019, 00:09
Zastanawiam się czy taka ilość złoża będzie odpowiednia. Mam dosyć twardą wodę (29 stopni niemieckich) i chce żeby to było wydajne. Odnośnie wyjściowego parametru twardości wystarczą mi około 4 stopnie, tak że zmieszczę się w zaleceniach Ministra, a nie będzie takiej tragedii na armaturze w postaci białego nalotu.
Ja bym celował w model z minimum 30 litrami złoża.

dusigrosz2000
14-03-2019, 06:12
0,9 m/ h to nieco zaniżony wskaźnik. Taki stosowałbym przy rygorach uzdatniania wód o wyższych wymaganiach - powiedzmy dla kotłów parowych. W warunkach domowych żywice średnio przy 18-tu litrach pozwalają na maksymalny przepływ rzędu 1,8 /h. Jeśli spowoduje to podbicie twardości nawet do 4 lub 4,5 (przy ustawieniu na 3) to konia z rzędem temu który tak subtelne różnice wyczuje w swojej wodzie. To po prostu taki drobiazg na który nie warto zwracać uwagi. Istotne w tym jest jednak to by montujący sobie zmiękczacz pamiętali o tym, że to ich nie zwolni z zabiegów czyszczących.
Ważny składnik Twojej wypowiedzi to notatka o jakości żywicy. Jeszcze nie tak dawno żywice do zastosowań technicznych różniły się ceną od żywic mających atest do uzdatniania wody spożywczej. Ilu ludzi zostało obdarowanych takimi żywicami bez atestu, wsypanymi do ich zmiękczaczy, tego nigdy się nie dowiemy zaś tylko nieliczni mają świadomość tego ile świństwa zostało wypite wraz z wodą z takiej taniej żywicy. I nad tym a nie nad ilością tworzących się osadów warto się chyba "pochylić".

dusigrosz2000
14-03-2019, 06:19
Wygląda to na zwykły falownik. .

No właśnie wygląda mi to na cos więcej . Z falownikami nieco "tańcowałem" i dlatego chętnie porównam.
Zamówiłem . Sprawdzę i będę więcej wiedział.

kulibob
14-03-2019, 06:57
Kolega tsj ma 29 stopni twardości - sugerujesz zmiękczacz z 18 litrami złoża?
Przy 10 m3 miesięcznie (i pozostawieniu 4 dH na wyjściu) taki rozmiar oznacza regenerację co 5-6 dni i wydajność chwilową na poziomie 0,9 m3/h (15 l/min) - przy 4 osobach w domu... Nie uważasz, że to trochę za mało?

To w jaki sposób powinno byćdobrane złoże?

Ja mam twardość 30* Przynajmniej taka była kilka mc temu. Złoże 20 dm3 pobór 4,5-6m3/mc woda zmiękczona do 1-3*. Jest źle dobrane?
Wg licznika regeneracji regeneracja wypada co ok 7 dni dwa worki soli starczają gdzieś na 9mc może trochę więcej

dusigrosz2000
14-03-2019, 07:38
Jak śmiga i jesteś zadowolony to jest dobrze.
Trudno zza biurka wydać specjalistyczną ocenę ale przyjmij do oceny te podstawowe kryteria podane w pierwszym zdaniu :-)
Moim zdaniem jest OK.

KLARSAN
14-03-2019, 10:48
KLARSAN a jak wygląda sprawa z głowicą? jaka jest w Waszych produktach?

@tsj
Głowice są marki CLACK w serii Softower - znana konstrukcja i łatwa dostępność cześci zamiennych, które można w razie potrzeby wymienić we własnym zakresie. Nie wymagamy wizyty serwisanta.

qbek17
15-03-2019, 05:41
0,9 m/ h to nieco zaniżony wskaźnik.
Producent złoża (monosferycznego) podaje jego wydajność na poziomie 40-60 objętości złoża na godzinę. Przy 18 litrach złoża to 720 - 1080 l/h. 900 l/h jest wartością średnią, a w przypadku niektórych złóż (o standardowym uziarnieniu) - maksymalną.


Taki stosowałbym przy rygorach uzdatniania wód o wyższych wymaganiach - powiedzmy dla kotłów parowych. W warunkach domowych żywice średnio przy 18-tu litrach pozwalają na maksymalny przepływ rzędu 1,8 /h. Jeśli spowoduje to podbicie twardości nawet do 4 lub 4,5 (przy ustawieniu na 3) to konia z rzędem temu który tak subtelne różnice wyczuje w swojej wodzie. To po prostu taki drobiazg na który nie warto zwracać uwagi.
można w ten sposób podejść do wszystkiego, ale chyba nie o to chodzi... :)


Ważny składnik Twojej wypowiedzi to notatka o jakości żywicy. Jeszcze nie tak dawno żywice do zastosowań technicznych różniły się ceną od żywic mających atest do uzdatniania wody spożywczej. Ilu ludzi zostało obdarowanych takimi żywicami bez atestu, wsypanymi do ich zmiękczaczy, tego nigdy się nie dowiemy zaś tylko nieliczni mają świadomość tego ile świństwa zostało wypite wraz z wodą z takiej taniej żywicy. I nad tym a nie nad ilością tworzących się osadów warto się chyba "pochylić".
Nadal jest różnica w cenie, chociaż "atest" ma już praktycznie każda żywica. Ta różnica wynika z jakości... po prostu jeśli producent oszczędzi na etapie produkcji (używając bardziej toksycznych składników, albo nie wypłucze do końca produktu) to potem użytkownik to wypłucze albo wypije....

qbek17
15-03-2019, 05:41
No właśnie wygląda mi to na cos więcej . Z falownikami nieco "tańcowałem" i dlatego chętnie porównam.
Zamówiłem . Sprawdzę i będę więcej wiedział.
To daj znać czym to się różni bo z filmiku nie wynika aby było tam cokolwiek "ponad" falownik.

qbek17
15-03-2019, 05:52
To w jaki sposób powinno byćdobrane złoże?

Ja mam twardość 30* Przynajmniej taka była kilka mc temu. Złoże 20 dm3 pobór 4,5-6m3/mc woda zmiękczona do 1-3*. Jest źle dobrane?
Wg licznika regeneracji regeneracja wypada co ok 7 dni dwa worki soli starczają gdzieś na 9mc może trochę więcej
Trochę często wypada ta regeneracja... ze wzoru wychodzi, że pownna się robić co jakieś 2,2 m3, czyli przy 6 m3 miesięcznie to daje jakieś 3 regeneracje w miesiącu (czyli co ok 9-10 dni).
Masz niskie zużycie wody więc te 20 litrów powinno wystarczyć (chociaż 25 też mogłoby być OK).

kulibob
15-03-2019, 06:30
A chciałem wziąć mniejszy:)

Tylko ilość zużytej soli wydaje mi się mała może naginając trochę starcza na 6mc.
Twardość wody w kranie ok.

I pytanie o osmozę czy jest jakaś możliwość aby wodę z zużytą na filtrowanie skierować znowu do kranu kuchennego?

qbek17
15-03-2019, 07:42
I pytanie o osmozę czy jest jakaś możliwość aby wodę z zużytą na filtrowanie skierować znowu do kranu kuchennego?
Raczej nie ma to sensu. Musiałbyś ją magazynować i potem znów pompować do kranu... nie warto.

dusigrosz2000
15-03-2019, 13:38
można w ten sposób podejść do wszystkiego, ale chyba nie o to chodzi... :)



A ja bym twierdził, że własnie o to chodzi :-)...szczególnie przy zmiękczaniu wody dla potrzeb domowych. Ale żeby nie było. Kłócić się nie zamierzam:-)

Dzisiaj dostałem sterownik. Jutro podłączę i testuję. Pierwsze wrażenie dobre :-)

poised
17-03-2019, 10:28
Co polecacie dla domu jednorodzinnego 3 osoby, zużycie ok. 150l....
ZWU Dłubnia

https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/jaka_mam_wode/grudzien_2018_luty_2019/twardoc_wody.pdf
https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/jaka_mam_wode/grudzien_2018_luty_2019/jakoc_wody.pdf

qbek17
17-03-2019, 10:34
Co polecacie dla domu jednorodzinnego 3 osoby, zużycie ok. 150l....
ZWU Dłubnia
to zużycie to na osobę czy na dzień?

poised
17-03-2019, 10:38
zużycie na cały dzień

qbek17
17-03-2019, 11:13
zużycie na cały dzień
To niewiele - wychodzi 4,5 m3 na miesiąc...
Na taką ilość i przy twardości 17 dH wystarczy 12 litrów złoża.

poised
17-03-2019, 11:31
Większość czasu spędzamy po za domem :) praca, szkoła, treningi....
3 osoby są na stałe. Możemy założyć na 4, zawsze ktoś może wpaść na weekend...

Przy takich parametrach wystarczy zmiękczacz, czy warto dołożyć jeszcze jakąś dodatkową filtrację ?

qbek17
17-03-2019, 13:00
Większość czasu spędzamy po za domem :) praca, szkoła, treningi....
3 osoby są na stałe. Możemy założyć na 4, zawsze ktoś może wpaść na weekend...

Przy takich parametrach wystarczy zmiękczacz, czy warto dołożyć jeszcze jakąś dodatkową filtrację ?
To woda z wodociągów - nie ma (nie powinno być) w niej nic innego wymagającego filtracji. Oczywiście przed zmiękczaczem powinien się znaleźć zwykły filtr mechaniczny.

poised
18-03-2019, 08:55
Miałem na myśli np odwróconą osmozę. Wtedy mógłbym pić wodę prosto z kranu....

O jakich mówimy kosztach w wersji :
- filtr mechaniczny
-zmiękczacz o złożu ok. 15-20l

qbek17
18-03-2019, 09:51
Miałem na myśli np odwróconą osmozę. Wtedy mógłbym pić wodę prosto z kranu....
Nie jest to "wymagane" bo woda wodociągowa powinna być już wodą "pitną". Jeśli masz jakieś zastrzeżenia do jej jakości to zawsze możesz dołożyć odwróconą osmozę - jej koszt to ok 600 PLN.


O jakich mówimy kosztach w wersji :
- filtr mechaniczny
-zmiękczacz o złożu ok. 15-20l
To są koszty około 2300-2800 PLN

Placeks
19-03-2019, 08:16
Szanowni

Nie bijcie od razu jeżeli mam gdzieś "sobie poczytać"

Stoję przed problemem wody w nowym domu.
Woda będzie z wodociągu.
Dom dwupokoleniowy 3 łązienki, 6 osób, 2 kuchnie.
Instalacja została tak poprowadzona żeby na jej wejściu móc zmiękczyć wodę ale dodatkowo do obu kuchni mam pociągnięte oddzielne rurki dla wody pitnej/spożywczej.
Założenie było takie by dla mycia garów , kąpieli itp używać wody miękkiej ale do picia już bogatszej (jeżeli to w ogóle ma sens).
Chciałem wszystko to upchnąć w kotłowni by nie tworzyć wynalazków "pod zlewem".

Czy możecie mi pomóc , od czego zacząć ? sanepid czy od razu jakieś rozwiązanie?

Jarek_K82
19-03-2019, 10:16
witam, otrzymałem dziś wyniki badań wody z własnej studni głębinowej. Dom (4 osoby, 2 łazienki, kuchnia, ogrzewanie mieszane (grzejniki + podłogówka) o powierzcni ok 150m2 będzie zasilany wodą z tej właśnie strudni. Czy mógłbym prosić o radę w celu dopasowania uzdatniacza/zmiękczacza. Czy badania są pełne, czy warto coś jeszcze sprawdzić? pozdrawiam428227428228

mapka
19-03-2019, 12:36
dzień dobry , witam wszystkich serdecznie , mam prośbe o pomoc w wyborze zmiekczacza wody:
czytam juz o tym ponad miesiąc i jedno co wiem to ze głowica musi być dobrej formy(clack) oraz złoże zywicy najlepiej lewatit
potrzebuje tego do zmiekczania w dwóch łazienkach(jedna z wanną) , twardość wody to 290mg/l CaCO3 to daje około 16 stopni niemieckich , żuzycie miesieczne wody około 11 metrów dla 3 osób , czy złoże 20 litrów bedzie wystarczające?
myslałem o dwóch urządzeniach - viessmann aquahome 20n i aqua soft basic 20 teraz zauważyłem jeszcze BUDERUS LOGA SOFT 25 ale nic o nim nie wiem
generalnie szukam urzadzenia do max 2,5k , troche mnie zraża koniecznosc corocznych przeglądów(jeszcze nie wiem jaki jest ich koszt ale pewnie min 150pln)
chyba ze możecie polecić coś ciekawego w tej cenie które posiada dobra głowice i złoże?
jeszcze widziałem HYDRO PLUS 22 ale on ma głowice BNT do której nie mam przekonania(po przeczytanie dyskucji na forum) - czy naprawde to jest aż tak ważne(głowica)?
naczytałem sie na forum o składakach(dobra głowica i złoże) ale nie moge nic fajnego znaleźć w cenie do 2,5k
z góry dziekuje za pomoc

dusigrosz2000
19-03-2019, 12:46
Kurde napisałem elaborat porównawczy i wcięło całą treść o falowniku :-)
Drugi raz mi się nie chce pisać.
Krótko mówiąc jest OK.

qbek17
19-03-2019, 14:22
Nie bijcie od razu jeżeli mam gdzieś "sobie poczytać"
Nikt tu nikogo nie bije :)


Stoję przed problemem wody w nowym domu.
Woda będzie z wodociągu.
Dom dwupokoleniowy 3 łązienki, 6 osób, 2 kuchnie.
Instalacja została tak poprowadzona żeby na jej wejściu móc zmiękczyć wodę ale dodatkowo do obu kuchni mam pociągnięte oddzielne rurki dla wody pitnej/spożywczej.
Założenie było takie by dla mycia garów , kąpieli itp używać wody miękkiej ale do picia już bogatszej (jeżeli to w ogóle ma sens).
Ma to sens.


Czy możecie mi pomóc , od czego zacząć ? sanepid czy od razu jakieś rozwiązanie?
Zacznij od kontaktu z wodociągami (lub wizyty na ich stronie) i zdobyciu informacji o twardości wody jaką będziesz miał w kranie. Sanepid raczej nie jest Ci potrzebny - chyba, że chcesz sprawdzić/potwierdzić jakość wody (ale to kosztuje).
Druga kwestia to określenie zużycia wody - jeśli już mieszkacie to wystarczy zerknąć na rachunki i wyciągnąć jakąś średnią na miesiąc. Jeśli nie mieszkacie to dobrze byłoby przynajmniej orientacyjnie oszacować to zużycie (np. na podstawie tego ile teraz zużywacie).

Mając te informacje można dobrać zmiękczacz na cały dom.

qbek17
19-03-2019, 14:26
witam, otrzymałem dziś wyniki badań wody z własnej studni głębinowej. Dom (4 osoby, 2 łazienki, kuchnia, ogrzewanie mieszane (grzejniki + podłogówka) o powierzcni ok 150m2 będzie zasilany wodą z tej właśnie strudni. Czy mógłbym prosić o radę w celu dopasowania uzdatniacza/zmiękczacza. Czy badania są pełne, czy warto coś jeszcze sprawdzić? pozdrawiam
Masz mnóstwo twardości, przekroczone azotany i mangan, sporo azotynów. Na taki zestaw potrzebowałbyś kilka filtrów... np. jeden na twardość (zmiękczacz), drugi na azotany/azotyny, a trzeci na mangan. Będzie drogo...

qbek17
19-03-2019, 14:32
czytam juz o tym ponad miesiąc i jedno co wiem to ze głowica musi być dobrej formy(clack) oraz złoże zywicy najlepiej lewatit
potrzebuje tego do zmiekczania w dwóch łazienkach(jedna z wanną) , twardość wody to 290mg/l CaCO3 to daje około 16 stopni niemieckich , żuzycie miesieczne wody około 11 metrów dla 3 osób , czy złoże 20 litrów bedzie wystarczające?
Będzie wystarczające, ale większe (25 litrów) też byłoby OK.


troche mnie zraża koniecznosc corocznych przeglądów(jeszcze nie wiem jaki jest ich koszt ale pewnie min 150pln)
Te przeglądy są zalecane, ale raczej nie wymagane. Tzn wszystko zależy od jakości wody - jeśli jest dobra (i tylko ją zmiękczasz) to po pierwszym przeglądzie kolejny możesz zrobić po np. 2-3 latach.


jeszcze widziałem HYDRO PLUS 22 ale on ma głowice BNT do której nie mam przekonania(po przeczytanie dyskucji na forum) - czy naprawde to jest aż tak ważne(głowica)?
Głowica odpowiada za proces regeneracji złoża. Jeśli będzie on nieprawidłowy to zmiękczacz przestanie działać. Poza tym to praktycznie jedyna ruchoma mechaniczna i elektroniczna część w zmiękczaczu... jak tam się cokolwiek zepsuje to tak jakby zepsuło się całe urządzenie.

qbek17
19-03-2019, 14:32
Kurde napisałem elaborat porównawczy i wcięło całą treść o falowniku :-)
Drugi raz mi się nie chce pisać.
Krótko mówiąc jest OK.
To napisz w skrócie - czym to się różni od falownika...?

dusigrosz2000
19-03-2019, 21:23
Ma jeden minus.
Nie wiadomo ile pożyje bo nie ma napisanej dostępnej historii z tego co się dowiedziałem.
ale...
porównując do ABB to ma jeden parametr do ustawienia a ABB ma 12 podstawowych i ok. 12 pomocniczych
ma automatyczny restart a ABB ma tylko 5 x a potem wymaga resetu aby znów przypisać pięć. Wnioskuję że jest dobry i przydatny w miejscach, gdzie są częste padaczki prądu.
Start i hamowanie porównywalne. Oszczędność prądu porównywalna.
Porównując do jednofazowych Sanyu to jest zdecydowanie lepszy w starcie i hamowaniu oraz w stabilności utrzymania stałej.
Krótko testowałem jednofazówkę ale podoba mi się. Dopiero wczoraj włączyłem bo przyszedł jako drugi.
Na wyposażeniu przetwornik ciśnienia a to spory plus.
Cena kosi wszystko.
Dla przysłowiowego Kowalskiego idealny z zastrzeżeniem tego co na początku.
Testy trwają ale jutro pierwszy idzie do ludzi.
Zrobił na mnie wrażenie.
To tak w skrócie.

dusigrosz2000
19-03-2019, 21:31
Zapomniałem dodać najistotniejsze.
Idealny dla dusigroszy:-)

qbek17
19-03-2019, 22:04
Ma jeden minus.
Nie wiadomo ile pożyje bo nie ma napisanej dostępnej historii z tego co się dowiedziałem.
ale...
porównując do ABB to ma jeden parametr do ustawienia a ABB ma 12 podstawowych i ok. 12 pomocniczych
ma automatyczny restart a ABB ma tylko 5 x a potem wymaga resetu aby znów przypisać pięć. Wnioskuję że jest dobry i przydatny w miejscach, gdzie są częste padaczki prądu.
Start i hamowanie porównywalne. Oszczędność prądu porównywalna.
Porównując do jednofazowych Sanyu to jest zdecydowanie lepszy w starcie i hamowaniu oraz w stabilności utrzymania stałej.
Krótko testowałem jednofazówkę ale podoba mi się. Dopiero wczoraj włączyłem bo przyszedł jako drugi.
Na wyposażeniu przetwornik ciśnienia a to spory plus.
Cena kosi wszystko.
Dla przysłowiowego Kowalskiego idealny z zastrzeżeniem tego co na początku.
Testy trwają ale jutro pierwszy idzie do ludzi.
Zrobił na mnie wrażenie.
To tak w skrócie.
Czyli robi dokładnie to samo co falownik... tyle, że jest "prostszy i tańszy"?

Skr_D
19-03-2019, 22:06
Szanowni

Nie bijcie od razu jeżeli mam gdzieś "sobie poczytać"

Stoję przed problemem wody w nowym domu.
Woda będzie z wodociągu.
Dom dwupokoleniowy 3 łązienki, 6 osób, 2 kuchnie.
Instalacja została tak poprowadzona żeby na jej wejściu móc zmiękczyć wodę ale dodatkowo do obu kuchni mam pociągnięte oddzielne rurki dla wody pitnej/spożywczej.
Założenie było takie by dla mycia garów , kąpieli itp używać wody miękkiej ale do picia już bogatszej (jeżeli to w ogóle ma sens).
Chciałem wszystko to upchnąć w kotłowni by nie tworzyć wynalazków "pod zlewem".

Czy możecie mi pomóc , od czego zacząć ? sanepid czy od razu jakieś rozwiązanie?

Woda wodociągowa powinna być zgodna z normą, więc niekoniecznie jest sens badać ją w sanepidzie. Warto sprawdzić twardość wody, można to zrobić samemu testerem do badania twardości. Możesz też sprawdzić w wodociągach, uzyskasz taką informację przez telefon, aczkolwiek nie zawsze to, co wychodzi w wodociągach jest zawsze u nas w kranie. 6 osób to statystycznie miesięczne zużycie na poziomie 18-20m3 na miesiąc (zakłada się, że jedna osoba zużywa około 3 metry/msc). Jeżeli potwierdzisz zużycie i twardość wody, chętnie pomogę z doborem urządzenia.
Co do bogatszej wody, zaleca się, aby wodę przepuścić przez węgiel aktywny, więc możesz zastosować filtr węglowy w kotłowni lub jednak zdecydować się na urządzenie podszafkowe w kuchni z osobnym kranikiem.

poised
20-03-2019, 07:52
N
To są koszty około 2300-2800 PLN

Możesz polecić jakieś konkretne rozwiązania?

Skr_D
20-03-2019, 21:54
Miałem na myśli np odwróconą osmozę. Wtedy mógłbym pić wodę prosto z kranu....

O jakich mówimy kosztach w wersji :
- filtr mechaniczny
-zmiękczacz o złożu ok. 15-20l

Masz bardzo dużo opcji do wyboru i możesz spokojnie porównać sobie ceny, na przykład: 15l złoża ma urządzenie Cosmowater Standard (dostępny w hurtowni BIMS), 18l ma Aquahome Compact (dostępny w Viessmann), AEG (dostępny w Leroy Merlin, tam też znajdziesz odwróconą osmozę tego samego producenta).
20 litrów złoża masz natomiast w Aquahome 20-N, a 22 w Cosmowater Home 22. Jeśli miałbyś pytania dotyczące wyżej wymienionych urządzeń, chętnie odpowiem. Gdybyś chciał dobry filtr mikrobiologiczny, który można zamontować pod zalewem kuchennym zamiast odwróconej osmozy, polecam filtr EPS1000. Jest to filtr, który nie usuwa z wody minerałów, tylko metale ciężkie, wirusy, bakterie, cysty, itp itd. Jego zaletą jest to, że działa przepływowo i nie ma odpadu wody, ponadto woda nie stoi w zbiorniku.

emigrus
20-03-2019, 22:14
polecam filtr EPS1000. Jest to filtr, który nie usuwa z wody minerałów, tylko metale ciężkie, wirusy, bakterie, cysty, itp itd. Jego zaletą jest to, że działa przepływowo i nie ma odpadu wody, ponadto woda nie stoi w zbiorniku.

Mówisz o tym czymś? https://sklep.osmoza.pl/filtr-mikrobiologiczny-usa-ecowater-eps-1000-p-1118.html

Dane techniczne:

Temperatura pracy: 4 - 38°C
Ciśnienie pracy: 2,76 - 6,89 bara
Maksymalny przepływ: (max.) 2,78 l/min
Zalecana wymiana wkładów: co 1 rok (przy poborze wody 3,5 litra dziennie)
Koszt kompletu wkładów: 571,60 zł

Przepływ dupy nie urywa i to 3,5 litra dziennie też słabo w skali roku. Nie mówię, że to coś złego, ale chyba tylko dla bogatych. Poza tym już nie przesadzająmy z jakimiś cystami, bakteriami, czy wirusami.

Skr_D
21-03-2019, 20:56
Mówisz o tym czymś? https://sklep.osmoza.pl/filtr-mikrobiologiczny-usa-ecowater-eps-1000-p-1118.html

Dane techniczne:

Temperatura pracy: 4 - 38°C
Ciśnienie pracy: 2,76 - 6,89 bara
Maksymalny przepływ: (max.) 2,78 l/min
Zalecana wymiana wkładów: co 1 rok (przy poborze wody 3,5 litra dziennie)
Koszt kompletu wkładów: 571,60 zł

Przepływ dupy nie urywa i to 3,5 litra dziennie też słabo w skali roku. Nie mówię, że to coś złego, ale chyba tylko dla bogatych. Poza tym już nie przesadzająmy z jakimiś cystami, bakteriami, czy wirusami.

Mam ten filtr zamontowany u siebie w kuchni i uważam, że przepływ jest wystarczający.
Może przy wodzie wodociągowej wirusy i bakterie nie są zbyt istotne, ale już metale ciężkie, zanieczyszczenia z rur, chlor oraz substancje organiczne tak. Ten filtr został przeze mnie zaproponowany, ponieważ wspomniałeś, że myślisz o odwróconej osmozie, która usuwa z wody absolutnie wszystko, a to urządzenie jest ciekawą alternatywą, po którym w wodzie nadal zostają minerały, a koszt eksploatacji jest niższy niż przy osmozie.

qbek17
21-03-2019, 21:43
Mam ten filtr zamontowany u siebie w kuchni i uważam, że przepływ jest wystarczający.
Może przy wodzie wodociągowej wirusy i bakterie nie są zbyt istotne, ale już metale ciężkie, zanieczyszczenia z rur, chlor oraz substancje organiczne tak. Ten filtr został przeze mnie zaproponowany, ponieważ wspomniałeś, że myślisz o odwróconej osmozie, która usuwa z wody absolutnie wszystko, a to urządzenie jest ciekawą alternatywą, po którym w wodzie nadal zostają minerały, a koszt eksploatacji jest niższy niż przy osmozie.
Właśnie testuję podobne rozwiązanie (czyli ultrafiltrację). Przepływ nie zachwyca... ale zobaczymy jak będzie z trwałością wkładów - bo przecież membrana w końcu może się zapchać.
Co do kosztów to w zestawie który testuję są dużo niższe niż te wspomniane, ale mimo to nie spodziewałbym się, żeby były niższe niż w przypadku osmozy.

emigrus
21-03-2019, 22:21
Właśnie testuję podobne rozwiązanie (czyli ultrafiltrację). Przepływ nie zachwyca... ale zobaczymy jak będzie z trwałością wkładów - bo przecież membrana w końcu może się zapchać.
Co do kosztów to w zestawie który testuję są dużo niższe niż te wspomniane, ale mimo to nie spodziewałbym się, żeby były niższe niż w przypadku osmozy.

To pewnie masz zamontowane? https://www.filtry-do-wody.info/produkt/filtr-ecoperla-slimline-pou/

Oba rozwiązanie są podobne, ale ten od EcoWater nie ma filtra węglowego, ale mimo wszystko w jakiś magiczny sposób polepsza smak wody. Niby jak?

qbek17
21-03-2019, 22:34
To pewnie masz zamontowane? https://www.filtry-do-wody.info/produkt/filtr-ecoperla-slimline-pou/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.filtry-do-wody.info%2Fprodukt%2Ffiltr-ecoperla-slimline-pou%2F)

Oba rozwiązanie są podobne, ale ten od EcoWater nie ma filtra węglowego, ale mimo wszystko w jakiś magiczny sposób polepsza smak wody. Niby jak?
Jeszcze inne rozwiązanie - o tyle fajne, że dostępnych jest chyba 7 rodzajów wkładów i można je sobie dowolnie układać w zestawy. Jest opcja wkładu zmiękczającego, mineralizatora, węgla ze srebrem, itp... i nadal kosztowo wychodzi taniej :)

emigrus
22-03-2019, 00:22
Mam ten filtr zamontowany u siebie w kuchni i uważam, że przepływ jest wystarczający.
Może przy wodzie wodociągowej wirusy i bakterie nie są zbyt istotne, ale już metale ciężkie, zanieczyszczenia z rur, chlor oraz substancje organiczne tak. Ten filtr został przeze mnie zaproponowany, ponieważ wspomniałeś, że myślisz o odwróconej osmozie, która usuwa z wody absolutnie wszystko, a to urządzenie jest ciekawą alternatywą, po którym w wodzie nadal zostają minerały, a koszt eksploatacji jest niższy niż przy osmozie.

Gdzie ja wspomniałem o odwróconej osmozie? Nie pomyliłeś mnie z kimś innym? Ok, masz ten filtr u siebie prywatnie. On naprawdę poprawia smak wody? Czy tu tylko chodzi o pozbycie się chloru i tylko na tym ma polegać to polepszenie smaku? Nie u każdego woda jest chlorowana. Smak wody poprawia chyba tylko dobry filtr węglowy i nic innego?

Placeks
22-03-2019, 19:07
Słuchajcie

Z tego co czytam to dla posiadjących wode miejską najlepszy jest zmiękczaczi filtr węglowy (tylko do wody spozywczej)
A dla tych co mają studnię bez uzdatnionej wody powinno być zmiękczenie ,oczyszczenie i dodatkowe uzdatnienie.

Poprawcie mnie jeśli sie mylę

qbek17
22-03-2019, 20:23
Słuchajcie

Z tego co czytam to dla posiadjących wode miejską najlepszy jest zmiękczaczi filtr węglowy (tylko do wody spozywczej)
A dla tych co mają studnię bez uzdatnionej wody powinno być zmiękczenie ,oczyszczenie i dodatkowe uzdatnienie.

Poprawcie mnie jeśli sie mylę
Nie ma reguły jeśli chodzi o studnie. Trzeba zrobić analizę wody i na tej podstawie dobrać układ filtracji.

Do wody miejskiej zazwyczaj wystarcza zmiękczacz, ale filtr węglowy też może się sprawdzić.

Placeks
22-03-2019, 20:43
Właśnie stoję przed wyborem rozwiązania dla wody gminnej.

Mam podprowadzoną dodatkową rurkę do zlewu kuchennego i kombinuje żeby tam podpiąć wodę zmiękczoną i dodatkowo za filtrem węglowym.
Całe reszta była by tylko zmiękczona - ma to sens?

qbek17
24-03-2019, 18:31
Właśnie stoję przed wyborem rozwiązania dla wody gminnej.

Mam podprowadzoną dodatkową rurkę do zlewu kuchennego i kombinuje żeby tam podpiąć wodę zmiękczoną i dodatkowo za filtrem węglowym.
Całe reszta była by tylko zmiękczona - ma to sens?
Nie wiem czy dobrze rozumiem co masz na myśli... jeśli masz dodatkową rurkę do kuchni to raczej po to żeby tej wody nie zmiękczać (?). Jeśli tak to na tej nitce możesz dać filtr węglowy (jeśli masz zastrzeżenia co do smaku/zapachu wody) - tylko pamiętaj o regularnej wymianie wkładów węglowych.
Cała reszta może być zasilona wodą po zmiękczaczu (i bez węgla).

Placeks
24-03-2019, 19:10
Dobrze rozumiesz
Zatem

1. Dodatkowa rurka jaką mam do kranu kuchennego - zasilam z wody miejskiej i wpinam tylko w węgiel bez zmiękczenia przed lub po?)
2. Wszystkie inne rurki daję na zmiękczenie?



Nie wiem czy dobrze rozumiem co masz na myśli... jeśli masz dodatkową rurkę do kuchni to raczej po to żeby tej wody nie zmiękczać (?). Jeśli tak to na tej nitce możesz dać filtr węglowy (jeśli masz zastrzeżenia co do smaku/zapachu wody) - tylko pamiętaj o regularnej wymianie wkładów węglowych.
Cała reszta może być zasilona wodą po zmiękczaczu (i bez węgla).

qbek17
24-03-2019, 20:06
Dobrze rozumiesz
Zatem

1. Dodatkowa rurka jaką mam do kranu kuchennego - zasilam z wody miejskiej i wpinam tylko w węgiel bez zmiękczenia przed lub po?)
2. Wszystkie inne rurki daję na zmiękczenie?
Ja bym tak zrobił.

giman
25-03-2019, 15:40
Czy ktoś używa zmiękczacza WATER TECHNIC?

Co oznacza:
Rodzaj regenracji - Upflow
Typ głowicy - 4cyklowa

To coś sensownego czy marketing/bajer?

qbek17
25-03-2019, 16:24
Czy ktoś używa zmiękczacza WATER TECHNIC?

Co oznacza:
Rodzaj regenracji - Upflow
Typ głowicy - 4cyklowa

To coś sensownego czy marketing/bajer?
Regeneracja upflow czyli przeciwprądowa to rodzaj regeneracji, która składa się z 4 cykli. Nie jest to właściwość danego zmiękczacza tylko rodzaj jego ustawienia. Chociaż w tych konkretnych modelach głowica jest chyba ograniczona do tych 4 cykli więc nie ma możliwości innego jej ustawienia.
A czy jest to coś sensownego to zależy czego potrzebujesz i jakie masz warunki. Taka regeneracja wymaga czystej mechanicznie wody (lub dobrego filtra wstępnego) ponieważ nie ma w niej etapu płukania wstecznego przed solankowaniem. Poza tym przy małych zmiękczaczach oszczędność na takiej regeneracji jest znikoma...

KLARSAN
26-03-2019, 06:46
witam, otrzymałem dziś wyniki badań wody z własnej studni głębinowej. Dom (4 osoby, 2 łazienki, kuchnia, ogrzewanie mieszane (grzejniki + podłogówka) o powierzcni ok 150m2 będzie zasilany wodą z tej właśnie strudni. Czy mógłbym prosić o radę w celu dopasowania uzdatniacza/zmiękczacza. Czy badania są pełne, czy warto coś jeszcze sprawdzić? pozdrawiam428227428228

Czy chciałby Pan wodę uzdatnić wodę do jakości wody pitnej? Tak jak napisał kolega qbek tanio nie będzie ze względu na różnorodność występujących zanieczyszczeń w wodzie. Konieczne są urządzenia redukujące twardość wody, azotany oraz mangan. Mamy zatem co najmniej 2 urządzenia. Gdyby chciał Pan ofertę prosimy o kontakt na priv.

zygi72
26-03-2019, 11:12
witam. proszę o sugestie i podpowiedź jakie urządzenie potrzebne aby zmiękczyć wodę z wodociągu miejskiego. Dom 6 osób. woda wytrąca dużo kamienia. wg pomiarów ph ok7,6. czajnik do odkamieniania po tygodniu. baterie szybko zachodza kamieniem.

qbek17
26-03-2019, 12:37
witam. proszę o sugestie i podpowiedź jakie urządzenie potrzebne aby zmiękczyć wodę z wodociągu miejskiego. Dom 6 osób. woda wytrąca dużo kamienia. wg pomiarów ph ok7,6. czajnik do odkamieniania po tygodniu. baterie szybko zachodza kamieniem.
Do doboru zmiękczacza potrzebna jest informacja o zawartości twardości i zużyciu wody. pH raczej nic tu nie pomoże.

zygi72
26-03-2019, 13:40
ok. zasięgnąłem informacji. wodociagi podają że 18-20 stopni niemieckich lub w miligramach 342 CaCo3. z tego co obserwuję to bardzo twarda.
.

qbek17
26-03-2019, 14:23
ok. zasięgnąłem informacji. wodociagi podają że 18-20 stopni niemieckich lub w miligramach 342 CaCo3. z tego co obserwuję to bardzo twarda.
To już dobry początek. Możesz jeszcze określić miesięczne zużycie wody przez te 6 osób?

zygi72
26-03-2019, 14:56
około 20m3

.

qbek17
26-03-2019, 15:09
około 20m3
Przy takich danych proponowałbym już model z 50 litrami złoża i regeneracją przeciwprądową.

zygi72
26-03-2019, 15:27
a jakis konkretny model, firma?


.

giman
26-03-2019, 21:04
Czy ktoś używa/widział/wie coś o zmiękczaczu WATER TECHNIC?
Przeglądając net sporo jest jeszcze Cosmowater, Viessman, Ecoperle, Hydro Plus.
Co polecacie?

Musi być dobre i (stety/niestety) zgrabne, ładne.

qbek17
26-03-2019, 21:47
a jakis konkretny model, firma?
Istotne jest jaka w tym urządzeniu jest głowica i złoże. Reszta to kwestie mniej istotne... przynajmniej z punktu widzenia prawidłowego działania :)

qbek17
26-03-2019, 21:49
Czy ktoś używa/widział/wie coś o zmiękczaczu WATER TECHNIC?
Masz jakieś konkretne pytanie?


Przeglądając net sporo jest jeszcze Cosmowater, Viessman, Ecoperle, Hydro Plus.
Co polecacie? Każdy poleca to co ma w ofercie ;)


Musi być dobre i (stety/niestety) zgrabne, ładne.
Ładność jest tak subiektywna, że nie podejmę się określenia co spełniałoby ten warunek... :)

giman
27-03-2019, 12:14
Masz jakieś konkretne pytanie?

Każdy poleca to co ma w ofercie ;)

Ładność jest tak subiektywna, że nie podejmę się określenia co spełniałoby ten warunek... :)

Co będzie lepsze Water Technik czy CosmoWater Home?

Fakt zawsze tak było, że każdy poleca swoje, ale w przypadku innych sprzętów można znaleźć w necie testy porównawcze, które maja znamiona obiektywności albo ja udają. Dla zmiękczaczy nawet udawanych nie znalazłem.

Wystarczająca ładność to jednobryłowość i mało kolorowe.

qbek17
27-03-2019, 12:37
Co będzie lepsze Water Technik czy CosmoWater Home?
Oba modele mają podobną głowicę. WaterTechnic według opisu ze strony mają żywicę monosferyczną Lewatit S1567, a Cosmo - nie znalazłem na stronie informacji.


Fakt zawsze tak było, że każdy poleca swoje, ale w przypadku innych sprzętów można znaleźć w necie testy porównawcze, które maja znamiona obiektywności albo ja udają. Dla zmiękczaczy nawet udawanych nie znalazłem.
Są pojedyncze "porównania", ale są tak stronnicze, że można je rozpatrywać tylko w kategorii reklamy.


Wystarczająca ładność to jednobryłowość i mało kolorowe.
OK. Takie kryteria spełni większość zmiękczaczy :)

giman
27-03-2019, 21:20
Pisaliście, że dobry zmiękczacz to dobra głowica i dobre złoże reszta to niuanse.
Potem parę osób (w tym ja) jak pytała o dany zmiękczacz zazwyczaj była dobra głowica lub złoże (ewentualnie nic).
Ale nie kojarzę zmiękczacza z oboma dobrymi elementami. Zna ktoś?

dodatek:
Znalazłem takie coś.

Clack + Lewatit:
https://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html

Clack + Purolite:
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-30-clack-pallas-p-1236.html

qbek17
28-03-2019, 20:53
Pisaliście, że dobry zmiękczacz to dobra głowica i dobre złoże reszta to niuanse.
Potem parę osób (w tym ja) jak pytała o dany zmiękczacz zazwyczaj była dobra głowica lub złoże (ewentualnie nic).
Ale nie kojarzę zmiękczacza z oboma dobrymi elementami. Zna ktoś?

dodatek:
Znalazłem takie coś.

Clack + Lewatit:
https://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2F oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html)
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2F kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html)

Clack + Purolite:
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-30-clack-pallas-p-1236.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2F kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-30-clack-pallas-p-1236.html)
Generalnie dobre zestawy... ale diabeł tkwi w szczegółach tych ofert. Różnią się gratisami, dodatkami (np. zawór bypass w jednej ofercie jest, a w innej już nie), opisy też są nieco mylące (np. pojemność zbiornika na złoże jest zawyżona). Nie wiadomo też w jakiej wersji regeneracji jest dany zestaw - np. regeneracja przeciwprądowa razem ze złożem C100E nie ma większego sensu (bo złoże nie jest monosferyczne), a w ogóle nie ma pewności czy to "głowica jest w tej wersji" czy tylko opisują, że "sterownik może pracować z taką głowicą".

Skr_D
28-03-2019, 22:13
witam. proszę o sugestie i podpowiedź jakie urządzenie potrzebne aby zmiękczyć wodę z wodociągu miejskiego. Dom 6 osób. woda wytrąca dużo kamienia. wg pomiarów ph ok7,6. czajnik do odkamieniania po tygodniu. baterie szybko zachodza kamieniem.

Do Pana potrzeb polecam zmiękczacz wody Cosmowater Exclusive Pure lub Aquahome 30-N. Ewentualnie bardziej ekskluzywne urządzenie eVolution 600 Power.

KLARSAN
29-03-2019, 22:22
Pisaliście, że dobry zmiękczacz to dobra głowica i dobre złoże reszta to niuanse.
Potem parę osób (w tym ja) jak pytała o dany zmiękczacz zazwyczaj była dobra głowica lub złoże (ewentualnie nic).
Ale nie kojarzę zmiękczacza z oboma dobrymi elementami. Zna ktoś?

dodatek:
Znalazłem takie coś.

Clack + Lewatit:
https://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html

Clack + Purolite:
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-30-clack-pallas-p-1236.html

Zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczami marki Ecoperla. Dostępne są wersje zarówno kompaktowe jak i dwuczęściowe. Stosowane w nich są markowe monosferyczne złoża a w przypadku zmiękczaczy dwuczęściowych zastosowana jest także regeneracja Upflow.
W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.

giman
29-03-2019, 22:32
Zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczami marki Ecoperla. Dostępne są wersje zarówno kompaktowe jak i dwuczęściowe. Stosowane w nich są markowe monosferyczne złoża a w przypadku zmiękczaczy dwuczęściowych zastosowana jest także regeneracja Upflow.
W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.
Jakiej firmy jest złoże oraz głowica sterująca w modelu Ecoperla Slimline CS 30?

KLARSAN
30-03-2019, 10:40
Jakiej firmy jest złoże oraz głowica sterująca w modelu Ecoperla Slimline CS 30?

W zmiękczaczu Ecoperla Slimline CS w każdym rozmiarze złoże zmiękczające to monosferyczna żywica Lanxess. Głowica jest oparta o elektrozawory, zaprojektowana przy współpracy z firmą Erie Water Treatment.

giman
30-03-2019, 18:36
Sprawdzam złoża, głowice, ceny i takie tam.
Ale jak przyszło do "umeblowania" pomieszczeń technicznych to pojawił się inny bardzo ważny parametr zmiękczacza - wymiary.
Większość (prawie wszystkie?) zmiękczacze są bardziej głębokie niż szerokie.
Np.
wys. 90-115cm
szer. 45 (+/-)
głęb. 60 (+/-)

A czy są jakieś szerokie a płytkie?

qbek17
30-03-2019, 19:31
Sprawdzam złoża, głowice, ceny i takie tam.
Ale jak przyszło do "umeblowania" pomieszczeń technicznych to pojawił się inny bardzo ważny parametr zmiękczacza - wymiary.
Większość (prawie wszystkie?) zmiękczacze są bardziej głębokie niż szerokie.
Np.
wys. 90-115cm
szer. 45 (+/-)
głęb. 60 (+/-)

A czy są jakieś szerokie a płytkie?
Wynika to z faktu, że wszystkie zmiękczacze mają w swojej konstrukcji te same zbiorniki o standardowych wymiarach. Jeśli chcesz mieć zmiękczacz "szeroki a płytki" to po prostu weź model dwuelementowy i ustaw je obok siebie ;)

giman
31-03-2019, 06:00
Wystarczająca ładność to jednobryłowość i mało kolorowe.

OK. Takie kryteria spełni większość zmiękczaczy :)


Jeśli chcesz mieć zmiękczacz "szeroki a płytki" to po prostu weź model dwuelementowy i ustaw je obok siebie ;)

Czyli albo ma odpowiednie wymiary albo jest akceptowalny wizualnie.
Chyba pozostaje dwuelementowy obudowany jakąś szafką.
Szafka/obudowanie chyba mu nie zaszkodzi?

... Albo inaczej, przecież chyba nie muszę ustawiać zmiękczacza tam gdzie mam wyprowadzone rury pod niego. Tylko na przykład kilkadziesiąt centymetrów obok i podłączyć zmiękczacz na jakieś elastyczne rurki. Chyba można?

qbek17
31-03-2019, 19:55
Czyli albo ma odpowiednie wymiary albo jest akceptowalny wizualnie.
Chyba pozostaje dwuelementowy obudowany jakąś szafką.
Szafka/obudowanie chyba mu nie zaszkodzi?
Nie zaszkodzi. Tylko weź pod uwagę wentylację, bo to w końcu układ pracujący na wodzie i czasami wilgoć się tam pojawia.


... Albo inaczej, przecież chyba nie muszę ustawiać zmiękczacza tam gdzie mam wyprowadzone rury pod niego. Tylko na przykład kilkadziesiąt centymetrów obok i podłączyć zmiękczacz na jakieś elastyczne rurki. Chyba można?
Można. Są np. węże w oplocie o długości 1m albo i dłuższe.

emigrus
01-04-2019, 11:39
Tak wygląda filtr wstępny 10 mikronów po 7 miesiącach z wody wodociągowej. Przez filtr przepłynęło 70812 litrów wody. Przed nim jest jeszcze 100 mikronów Hydra samoczyszczącza, i na dnie hydry były cząsteczki zgnitych kawałków stali. Mało ich było, ale coś było. To nie moje fanty, u mnie przed założeniem filtrów zostało wymienione przyłącze na PE32.
Na tym filtrze sznurowym jest osadzona rdza. W każdym razie tak mi się wydaje. Wymieniłem filtr na 10 mikronów, ale tym razem piankowy. Żadnych różnic jeżeli chodzi o ciśnienie wody, więc już w ogóle nie wracam do filtrów sznurowych.

ps. sam filtr oryginalnie jest niebieski - antybakteryjny, Sanic BX od Atlas Filtri.

giman
01-04-2019, 17:12
A propos filtrów. Na samym początku instalacji tuż za zestawem wodomierzowym mam zainstalowany filtr samoczyszczący z reduktorem (Honeywell).
We wszystkich schematach instalacji zmiękczacza jest nakazane zainstalowanie filtra, czy to co mam jest wystarczające czy dodatkowo przed samym zmiękczaczem mam coś jeszcze dołożyć?

qbek17
01-04-2019, 21:29
A propos filtrów. Na samym początku instalacji tuż za zestawem wodomierzowym mam zainstalowany filtr samoczyszczący z reduktorem (Honeywell).
We wszystkich schematach instalacji zmiękczacza jest nakazane zainstalowanie filtra, czy to co mam jest wystarczające czy dodatkowo przed samym zmiękczaczem mam coś jeszcze dołożyć?
Wystarczy. Taki filtr ma tylko chronić głowicę przed większymi zanieczyszczeniami.

mrmeX
01-04-2019, 21:45
Witam
Czy coś powinienem zrobić z tą wodą? Zwłaszcza jeśli chodzi o mętność i twardość? Jest to studnia głębinowa.
Barwa-8
Mętność-5
pH=7.5
Twardość-200
Żelazo-0.1
Mangan-0.03
Azotany-poniżej 5
Jon amonowy 0.12
Chlorki-10
Przewodność-377

qbek17
01-04-2019, 22:06
Witam
Czy coś powinienem zrobić z tą wodą? Zwłaszcza jeśli chodzi o mętność i twardość? Jest to studnia głębinowa.
Barwa-8
Mętność-5
pH=7.5
Twardość-200
Żelazo-0.1
Mangan-0.03
Azotany-poniżej 5
Jon amonowy 0.12
Chlorki-10
Przewodność-377
Na mętność możesz zainstalować filtr mechaniczny lub węglowy. Na twardość nic nie musisz robić, ale jeśli chcesz mieć wodę miękką to możesz rozważyć instalację zmiękczacza...

KLARSAN
04-04-2019, 10:53
Tak wygląda filtr wstępny 10 mikronów po 7 miesiącach z wody wodociągowej. Przez filtr przepłynęło 70812 litrów wody. Przed nim jest jeszcze 100 mikronów Hydra samoczyszczącza, i na dnie hydry były cząsteczki zgnitych kawałków stali. Mało ich było, ale coś było. To nie moje fanty, u mnie przed założeniem filtrów zostało wymienione przyłącze na PE32.
Na tym filtrze sznurowym jest osadzona rdza. W każdym razie tak mi się wydaje. Wymieniłem filtr na 10 mikronów, ale tym razem piankowy. Żadnych różnic jeżeli chodzi o ciśnienie wody, więc już w ogóle nie wracam do filtrów sznurowych.

ps. sam filtr oryginalnie jest niebieski - antybakteryjny, Sanic BX od Atlas Filtri.

Bardzo doceniamy takie precyzyjne podejście do tematu :) Zastanawiam się jednak co jest złego we wkładach sznurkowych? Mają nawet większą powierzchnię filtracji niż pianki.

KLARSAN
04-04-2019, 13:02
Witam
Czy coś powinienem zrobić z tą wodą? Zwłaszcza jeśli chodzi o mętność i twardość? Jest to studnia głębinowa.
Barwa-8
Mętność-5
pH=7.5
Twardość-200
Żelazo-0.1
Mangan-0.03
Azotany-poniżej 5
Jon amonowy 0.12
Chlorki-10
Przewodność-377

Mętność wypadałoby usunąć właśnie poprzez filtrację mechaniczną. Jeśli chodzi o twardość to wszystko zależy od tego czy komuś przeszkadza osadzający się kamień na armaturze czy urządzeniach AGD czy też nie :)

NOMIS
04-04-2019, 22:19
Witam serdecznie forumowych ekspertów.
Zrobiłem badania wody ze swojej studni wierconej - 12 m głębokości.
Analiza wody przedstawia się następującą:
- odczyn - pH 7,5
- twardość - 22 dH
- azot amonowy - 0,3 mg/dm3
- azotany (V) 30 mg/dm3
- azotyny - 0,05 mg/dm3
- żelazo ogólne - 0,1mg/dm3
- mangan - 0,01 mg/dm3.

Firma zaproponowała mi do wyboru dwa zmiękczacze
1. Aqua Soft Basic 30V-CK
2. Aqua Eco 30

Które powinienem wybrać, może innej firmy.

Pozdrawiam

qbek17
05-04-2019, 10:49
Witam serdecznie forumowych ekspertów.
Zrobiłem badania wody ze swojej studni wierconej - 12 m głębokości.
Analiza wody przedstawia się następującą:
- odczyn - pH 7,5
- twardość - 22 dH
- azot amonowy - 0,3 mg/dm3
- azotany (V) 30 mg/dm3
- azotyny - 0,05 mg/dm3
- żelazo ogólne - 0,1mg/dm3
- mangan - 0,01 mg/dm3.

Firma zaproponowała mi do wyboru dwa zmiękczacze
1. Aqua Soft Basic 30V-CK
2. Aqua Eco 30

Które powinienem wybrać, może innej firmy.

Pozdrawiam
Z tych dwóch zdecydowanie pierwszy. Drugi ma najtańsze chińskie komponenty...
A co do wielkości to zależy jakie masz/planujesz zużycie wody...

michumich
05-04-2019, 11:11
Dzień dobry, po wykonaniu studni głębinowej oddałem wodę do sprawdzenia.
Mangan 0,14 (norma 0,05) - 3x więcej
Żelazo 1,50 (norma 0,2) - 7x więcej

Wyniki pokazałem firmie montującej studnię i zaproponowali stację uzdatniania wody Aquamix-N za 4.000zł
Czy to będzie dobry wybór? Oglądając w internetach różne stacje dużo ich jest w granicach 2-3 tys. Czy warto dopłacać do tej stacji za 4tys? Czy to zwykłe naciąganie? Może lepiej zainwestować w coś innego "lepszego" lub "tańszego" (cena do jakości)

qbek17
05-04-2019, 13:01
Dzień dobry, po wykonaniu studni głębinowej oddałem wodę do sprawdzenia.
Mangan 0,14 (norma 0,05) - 3x więcej
Żelazo 1,50 (norma 0,2) - 7x więcej

Wyniki pokazałem firmie montującej studnię i zaproponowali stację uzdatniania wody Aquamix-N za 4.000zł
Czy to będzie dobry wybór? Oglądając w internetach różne stacje dużo ich jest w granicach 2-3 tys. Czy warto dopłacać do tej stacji za 4tys? Czy to zwykłe naciąganie? Może lepiej zainwestować w coś innego "lepszego" lub "tańszego" (cena do jakości)
Czy sprawdzałeś tylko te dwa parametry? Zakładam, że nie, więc proszę podaj pełne wyniki. Są one istotne dla określenia technologii uzdatniania nawet jeśli nie przekraczają normy.
Aquamix to przede wszystkim zmiękczacz. Może pracować na wodzie z żelazem i manganem, więc w Twojej sytuacji może się sprawdzić, ale ma też swoje wymagania. Możliwe też, że inne rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie - ale żeby to stwierdzić musiałbyś podać więcej informacji, np: co robisz ze ściekami, czy chcesz zmiękczyć wodę, jaką masz pompę i wydajność studni, jakie zużycie wody miesięczne masz/przewidujesz, itd...

michumich
05-04-2019, 13:32
Czy sprawdzałeś tylko te dwa parametry? Zakładam, że nie, więc proszę podaj pełne wyniki. Są one istotne dla określenia technologii uzdatniania nawet jeśli nie przekraczają normy.
Aquamix to przede wszystkim zmiękczacz. Może pracować na wodzie z żelazem i manganem, więc w Twojej sytuacji może się sprawdzić, ale ma też swoje wymagania. Możliwe też, że inne rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie - ale żeby to stwierdzić musiałbyś podać więcej informacji, np: co robisz ze ściekami, czy chcesz zmiękczyć wodę, jaką masz pompę i wydajność studni, jakie zużycie wody miesięczne masz/przewidujesz, itd...

Na badaniach mam jeszcze:
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach C (jtk/ml) - 1.4*10^3
Liczba bakterii grupy coli (jtk/100ml) - 0
Liczba Escherichia coli (jtk/100ml) - 0
Liczba enterokoków kałowych (jtk/100ml) - 0
Azotany (mg/l) - <0.44
Zaotyny (mg/l) - <0.016

Twardości wody nie mam w badaniu, ale zapewne jest ona twarda. więc chciałbym zmiękczyć

Ścieki aktualnie lądują w szambie, ale w przeciągu roku planuję oczyszczalnie biologiczną

Pompa i wydajność studni jeszcze nie posiadam takich informacji (musiał bym zorganizować)

Zużycie wody ciężko określić. Powiedzmy rodzina 2+2 (malutkie dzieci)

qbek17
05-04-2019, 14:25
Na badaniach mam jeszcze:
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach C (jtk/ml) - 1.4*10^3
Liczba bakterii grupy coli (jtk/100ml) - 0
Liczba Escherichia coli (jtk/100ml) - 0
Liczba enterokoków kałowych (jtk/100ml) - 0
Azotany (mg/l) - <0.44
Zaotyny (mg/l) - <0.016


Trochę ubogie te badania. przydałoby się chociaż pH, mętność, twardość...


Twardości wody nie mam w badaniu, ale zapewne jest ona twarda. więc chciałbym zmiękczyć
Trzeba by było zbadać twardość bo trudno coś dobrać w ciemno...


Ścieki aktualnie lądują w szambie, ale w przeciągu roku planuję oczyszczalnie biologiczną
Ścieki ze zmiękczacza nie są ulubionym pożywieniem bakterii w oczyszczalni biologicznej... a znów szambo nie za dobrze wypada przy zwykłym odżelaziaczu z dużą objętością wody płuczącej...


Pompa i wydajność studni jeszcze nie posiadam takich informacji (musiał bym zorganizować)
Dobrze by było.


Zużycie wody ciężko określić. Powiedzmy rodzina 2+2 (malutkie dzieci)
A masz dotychczasowe rachunki za wodę? Ewentualnie ile szamba wywozisz i jak często? Na tej podstawie można coś założyć.

Amarek
05-04-2019, 14:34
Dzień dobry

Chciałem uruchomić studnię głębinową która od 20 lat służyła tylko do podlewania ogródka a i to niewiele.
Telefon do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody,przyjechał Pan zrobił jej badanie (z pamięci: przekroczone normy manganu, bardzo dużo żelaza) na maila miał przedstawić wyniki badania oraz ofertę. Niestety mimo dwóch telefonów oferty ani badań nie otrzymałem. Niezrażony wykonałem kolejne dwa telefony do dwóch kolejnych firm do których dowiozłem wodę do badania. W pierwszej firmie ciężarna właścicielka odesłała mi wyniki pokażę je niżej, niestety nie zdążyła przedstawić oferty,wylądowała na porodówce. W drugiej firmie informowałem że zależy mi na dobrym złożu,dobrych głowicach jak np. firmy clack i że zużycie miesięczne wody było by na poziomie 50m3. W efekcie jeśli chodzi o badania dowiedziałem się że ,,zapach jest akceptowalny a woda ma ph kwaśne" zamiast głowicy np. clack zaproponowano sprzęt z głowicą BNT oraz dodatkowo filtr sznurkowy.
Filtr EcoMix 42/5650 – Automatyczny, obiętościowo – czasowa
- zmiękcza, odżelazia oraz odmangania
- głowica BNT 5650 obiętościowo – czasowa
- złoże typ. Eco Mix C, 42l.
Otrzymałem informację,że to jest optymalna wielkość złoża do tego zużycia,że złoże będzie się płukało codziennie ze względu na obecność jonów...związanych z kwasowością wody. Niestety mam ogromne wątpliwości do tej oferty.

W przyszłym tygodniu zrobię sobie dokładniejsze badanie w sanepidzie na dziś mam takie od Pani na porodówce:
Amoniak mg/l 0,22 maksymalne 0,5
żelazo mg/l 1.01 maksymalne 0,2
Mangan mgl 0,0 maksymalne 0,05 (pierwszy Pan co badał powiedział że normy są przekroczone)
odczyn ph 7,6 maksymalne 6,5-9,5
azotany mg/l 0,0 maksymalne 50
azotyny mg/l 0,05 maksymalne 0,1
twardość ogólna mg caco3/l 125 maksymalne 60-500
utlenialność mg/l 1,5 maksymalne 5

Pompę-hydrofor będę wymieniał mogę dostosować do potrzeb,zużycie miesięczne to 50m3.ścieki miejskie.W tej wodzie nie da się prać białych rzeczy bo żółkną,odkłada się sporo żółtego-rdzawego kamienia w toalecie i na zlewach,czy w wannie. Zapach wody nie jest nieprzyjemny ale mocno żelazisty.
Ogromna prośba o podpowiedzenie jaki sprzęt zakupić ewentualnie jaka firma dobrała by ten sprzęt naprawdę profesjonalnie. Tak by był w miarę możliwości jak najmniej obsługowy i jednocześnie posłużył wiele lat. Pochodzę spod Warszawy okolice Radzymina,Wołomina,Marek.

Szczerze mówiąc najbardziej liczą na pomoc Pana qbek17 bo jak widzę on jest tu od wielu lat dobrym duchem tego forum, którego serdecznie pozdrawiam.

puoyui
06-04-2019, 06:51
Dzień dobry,
Od kilku lat używam zestawu do zmiękczania wody na bazie złoża Crystal Right 100 z głowicą Clack WS1 CI.
Do tej pory wszystko działało jak należy. Ostanio zauważyłem, żę nie znienia sie ilość soli w zbiorniku.Pogorszyła się również jakość uzdatnianej wody. Uruchomiłem ręcznie regenerację okazało się, że w fazie "Brine" zamiast zasysać solankę ze zbiornika urządzenie pompuje wodę do zbiornika z solą poprzez rurkę doprowadzającą solankę do głowicy. Czy ktoś może doradzić co może być przyczyną i jak to naprawić?
Zakładam ,że od kilku cykli nie odbywa się regeneracja złoża wiec też pytanie czy będzie ono jeszcze działało jeśli uda mi się przeprowadzić regenerację.
Z góry dziękuję za pomoc.
Piotr

qbek17
06-04-2019, 13:22
Dzień dobry,
Od kilku lat używam zestawu do zmiękczania wody na bazie złoża Crystal Right 100 z głowicą Clack WS1 CI.
Do tej pory wszystko działało jak należy. Ostanio zauważyłem, żę nie znienia sie ilość soli w zbiorniku.Pogorszyła się również jakość uzdatnianej wody. Uruchomiłem ręcznie regenerację okazało się, że w fazie "Brine" zamiast zasysać solankę ze zbiornika urządzenie pompuje wodę do zbiornika z solą poprzez rurkę doprowadzającą solankę do głowicy. Czy ktoś może doradzić co może być przyczyną i jak to naprawić?
Zakładam ,że od kilku cykli nie odbywa się regeneracja złoża wiec też pytanie czy będzie ono jeszcze działało jeśli uda mi się przeprowadzić regenerację.
Z góry dziękuję za pomoc.
Piotr
Z opisu wygląda na problem z uszczelkami w głowicy lub inżektorem. Czy robiłeś ostatnio przegląd głowicy lub sprawdzałeś te elementy?
Złoże powinno nadal działać ale dopiero po prawidłowej regeneracji.

qbek17
06-04-2019, 13:26
Dzień dobry

Chciałem uruchomić studnię głębinową która od 20 lat służyła tylko do podlewania ogródka a i to niewiele.
Telefon do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody,przyjechał Pan zrobił jej badanie (z pamięci: przekroczone normy manganu, bardzo dużo żelaza) na maila miał przedstawić wyniki badania oraz ofertę. Niestety mimo dwóch telefonów oferty ani badań nie otrzymałem. Niezrażony wykonałem kolejne dwa telefony do dwóch kolejnych firm do których dowiozłem wodę do badania. W pierwszej firmie ciężarna właścicielka odesłała mi wyniki pokażę je niżej, niestety nie zdążyła przedstawić oferty,wylądowała na porodówce. W drugiej firmie informowałem że zależy mi na dobrym złożu,dobrych głowicach jak np. firmy clack i że zużycie miesięczne wody było by na poziomie 50m3. W efekcie jeśli chodzi o badania dowiedziałem się że ,,zapach jest akceptowalny a woda ma ph kwaśne" zamiast głowicy np. clack zaproponowano sprzęt z głowicą BNT oraz dodatkowo filtr sznurkowy.
Filtr EcoMix 42/5650 – Automatyczny, obiętościowo – czasowa
- zmiękcza, odżelazia oraz odmangania
- głowica BNT 5650 obiętościowo – czasowa
- złoże typ. Eco Mix C, 42l.
Otrzymałem informację,że to jest optymalna wielkość złoża do tego zużycia,że złoże będzie się płukało codziennie ze względu na obecność jonów...związanych z kwasowością wody. Niestety mam ogromne wątpliwości do tej oferty.
Pomijając już dobór chińskiej głowicy to wielkość złoża aby regeneracja odbywała się codzienne to dodatkowe 4-5 m3 wody do płukania (a więc i ścieków) miesięcznie.



W przyszłym tygodniu zrobię sobie dokładniejsze badanie w sanepidzie na dziś mam takie od Pani na porodówce:
Amoniak mg/l 0,22 maksymalne 0,5
żelazo mg/l 1.01 maksymalne 0,2
Mangan mgl 0,0 maksymalne 0,05 (pierwszy Pan co badał powiedział że normy są przekroczone)
odczyn ph 7,6 maksymalne 6,5-9,5
azotany mg/l 0,0 maksymalne 50
azotyny mg/l 0,05 maksymalne 0,1
twardość ogólna mg caco3/l 125 maksymalne 60-500
utlenialność mg/l 1,5 maksymalne 5

Pompę-hydrofor będę wymieniał mogę dostosować do potrzeb,zużycie miesięczne to 50m3.ścieki miejskie.W tej wodzie nie da się prać białych rzeczy bo żółkną,odkłada się sporo żółtego-rdzawego kamienia w toalecie i na zlewach,czy w wannie. Zapach wody nie jest nieprzyjemny ale mocno żelazisty.
Ogromna prośba o podpowiedzenie jaki sprzęt zakupić ewentualnie jaka firma dobrała by ten sprzęt naprawdę profesjonalnie. Tak by był w miarę możliwości jak najmniej obsługowy i jednocześnie posłużył wiele lat. Pochodzę spod Warszawy okolice Radzymina,Wołomina,Marek.
Proponuję faktycznie potwierdzić te wyniki bo opis objawów nie odpowiada tym wynikom - tzn niska twardość i "tylko" 1 mg/l żelaza to nie są jakieś tragiczne wartości.


Szczerze mówiąc najbardziej liczą na pomoc Pana qbek17 bo jak widzę on jest tu od wielu lat dobrym duchem tego forum, którego serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję - miło słyszeć takie opinie :)

puoyui
06-04-2019, 14:33
Z opisu wygląda na problem z uszczelkami w głowicy lub inżektorem. Czy robiłeś ostatnio przegląd głowicy lub sprawdzałeś te elementy?
Złoże powinno nadal działać ale dopiero po prawidłowej regeneracji.

Wyjałem wlaśnie inżektor i ostrożnie wyczyściłem go ze wszystkich osadów. Sprawdziłem czy drożne są te małe otwory. Wszytko wygląda OK.
Jak należałoby przeprowadzić przegląd głowicy ? Mam wrażenie, że w trakcie przełączanie się głowicy na kolejne etapy regeneracji dochodzą z niej dziwne odgłosy tak jakby coś się blokowało.

Raz jeszcze dziekuję za wszelkie wskazówki.
Piotr

LillaPrisma
07-04-2019, 21:35
Witam szanownych Forumowiczów. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby mi doradzić w sprawie urządzeń i złoży do odżelaziania i usuwani nadmiaru manganu z wody studziennej?
Kupiłam dom na wsi, na skraju lasu. Jest tu studnia głębinowa (ponoć ma 40 m. głębokości). Piszę ponoć, bo jestem czwartym właścicielem z rzędu i nie udało mi się dotrzeć do dokładnych danych (m.in. także na temat pompy, o którą zawsze pytacie). Woda ze studni jest niestety jasnożółta i mętna od razu. Nie zauważyłam żeby jakoś specjalnie zmieniała barwę po dobie odstania ani żeby pachniała metalicznie lub zostawiała rdzawe zacieki, jak to się opisuje wodę żelazistą. Wygląda raczej jak woda z brudnej rzeki lub jeziora. W każdym razie wygląd wody nie tylko zraża do picia, ale nawet do kąpieli (w grę wchodzi tylko prysznic).
Próbowałam wiercić nową studnie na innym, płytszym poziomie (18 m - jak u dwóch sąsiadów, którym się udało w ten sposób uzyskać lepszą wodę), ale woda wyglądała identycznie.
Woda została zbadana przez SANEPID. Badanie biologiczne nie wykazało niczego niepokojącego, a wyniki badania fizykochemicznego wyglądają tak:
428949
Jak widać (mam nadzieję), norma żelaza przekroczona 12 razy, norma manganu przekroczona prawie 3 razy. Utlenialność też przekroczyła normę. Badanie potwierdza też widoczne gołym okiem problemy z barwą i mętnością.

Nasz piętrowy dom ma dwie łazienki. W domu przebywają 4 dorosłe osoby skłonne do używania dużej ilości wody (nie potrafię określić zużycia wody w żadnej jednostce).
Są dwa poważne ograniczenia w doborze urządzeń uzdatniających: 1. szambo (ponoć b.duże - poprzedni właściciel sam nie znał jego rozmiaru) 2. brak pomieszczenia gospodarczego, w którym mogłyby stać urządzenia uzdatniające (dom nie ma ani piwnicy, ani kotłowni, ani przedsionka - wchodzi się od razu do salonu. Ideałem byłoby więc jedno urządzenie, które może zmieściłoby się w łazience. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zrobić specjalną dobudówkę, bo o ile mi wiadomo - potrzeba temperatur powyżej +7 stopni i wtyczki elektrycznej.
Wiem, że w tym wątku padają pytania o wydajność pompy oraz typ hydroforu. Ze wstydem przyznaję, że nie potrafię udzielić odpowiedzi. Hydrofor jest chyba ocynkowany (tak przynajmniej wygląda - gdy go porównuję ze zdjęciami w Internecie), a nie przeponowy), wymaga dopompowywania powietrza raz na pół roku, stoi głęboko w studzience, do której nie potrafię zejść. Pompa to jedna wielka niewiadoma (nie mam kogo o nią spytać). Mogę tylko tyle powiedzieć, że ludzie, którzy mi pól roku temu instalowali prosty polski odżelaziacz Wimest, powiedzieli, że pompa jest ich zdaniem jest wydajna (a co do tego tego odżelaziacza - to absolutnie nie zdał egzaminu - nie badałam nawet wody po jego instalacji, bo zabarwienie wody wprawdzie trochę się poprawiło, choć nie na tyle, aby było to zadowalające, ale efekt ten znikał po 2-3 dniach- podczas gdy w instrukcji była mowa o potrzebie przepłukiwaniu filtra raz na miesiąc.

Podałam parametry mojej wody firmie sprzedającej bardziej zaawansowane odżelaziacze i zaproponowano mi system składający się z dwóch urządzeń (z uwagi na podwyższoną utlenialność): pierwsze urządzenie miałoby być użyte do to Odżelaziacz wody Air Max M.dox 1354 (złoże M.dox) regenerowany powietrzem z głowicą Clack, a następnie
jeszcze drugie urządzenie, które powinno ostatecznie oczyścić wodę odżelaziacz wody regenerowany ozonem ze sterownikiem Clack Pallas z lekkim złożem katalitycznym (jak rozumiem - pierwszym urządzeniu złoże M.dox jest ciężkie)

Obawiam się się że moje szambo regularnego płukania tych dwóch złóż nie wytrzyma. Nie wiem zresztą jak często trzeba będzie dokonywać tej regeneracji.
Firma tylko doradza i sprzedaje te urządzenia, ale ich nie instaluje, ani nie nie odpowiada za wyniki.

Zastanawiam się czy ta wysoka utlenialność wody która zmusza mnie do użycia aż dwóch urządzeń nie jest tylko błędem pomiaru lub nieodpowiedniego pobrania próbki.

Mają Państwo jakieś uwagi lub sugestie?
[/SIZE]

qbek17
07-04-2019, 23:35
Wyjałem wlaśnie inżektor i ostrożnie wyczyściłem go ze wszystkich osadów. Sprawdziłem czy drożne są te małe otwory. Wszytko wygląda OK.
Najlepiej jeszcze poza czyszczeniem mechanicznym, zanurzyć go na kilka minut w roztworze np. kwasku cytrynowego.


Jak należałoby przeprowadzić przegląd głowicy? Mam wrażenie, że w trakcie przełączanie się głowicy na kolejne etapy regeneracji dochodzą z niej dziwne odgłosy tak jakby coś się blokowało.
Jeśli masz takie wrażenie to na pewno trzeba zajrzeć do głowicy (otworzyć ją, sprawdzić stan tłoka i uszczelek). Jak nie widziałeś jak to się robi to trochę trudno to opisać. Za to jak raz zobaczysz to jest to w sumie proste :)

qbek17
08-04-2019, 00:09
Witam szanownych Forumowiczów. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby mi doradzić w sprawie urządzeń i złoży do odżelaziania i usuwani nadmiaru manganu z wody studziennej?
Kupiłam dom na wsi, na skraju lasu. Jest tu studnia głębinowa (ponoć ma 40 m. głębokości). Piszę ponoć, bo jestem czwartym właścicielem z rzędu i nie udało mi się dotrzeć do dokładnych danych (m.in. także na temat pompy, o którą zawsze pytacie). Woda ze studni jest niestety jasnożółta i mętna od razu. Nie zauważyłam żeby jakoś specjalnie zmieniała barwę po dobie odstania ani żeby pachniała metalicznie lub zostawiała rdzawe zacieki, jak to się opisuje wodę żelazistą. Wygląda raczej jak woda z brudnej rzeki lub jeziora. W każdym razie wygląd wody nie tylko zraża do picia, ale nawet do kąpieli (w grę wchodzi tylko prysznic).
Próbowałam wiercić nową studnie na innym, płytszym poziomie (18 m - jak u dwóch sąsiadów, którym się udało w ten sposób uzyskać lepszą wodę), ale woda wyglądała identycznie.
Woda została zbadana przez SANEPID. Badanie biologiczne nie wykazało niczego niepokojącego, a wyniki badania fizykochemicznego wyglądają tak:


Jak widać (mam nadzieję), norma żelaza przekroczona 12 razy, norma manganu przekroczona prawie 3 razy. Utlenialność też przekroczyła normę. Badanie potwierdza też widoczne gołym okiem problemy z barwą i mętnością.


Nasz piętrowy dom ma dwie łazienki. W domu przebywają 4 dorosłe osoby skłonne do używania dużej ilości wody (nie potrafię określić zużycia wody w żadnej jednostce).
Są dwa poważne ograniczenia w doborze urządzeń uzdatniających: 1. szambo (ponoć b.duże - poprzedni właściciel sam nie znał jego rozmiaru) 2. brak pomieszczenia gospodarczego, w którym mogłyby stać urządzenia uzdatniające (dom nie ma ani piwnicy, ani kotłowni, ani przedsionka - wchodzi się od razu do salonu. Ideałem byłoby więc jedno urządzenie, które może zmieściłoby się w łazience. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zrobić specjalną dobudówkę, bo o ile mi wiadomo - potrzeba temperatur powyżej +7 stopni i wtyczki elektrycznej.
Wiem, że w tym wątku padają pytania o wydajność pompy oraz typ hydroforu. Ze wstydem przyznaję, że nie potrafię udzielić odpowiedzi. Hydrofor jest chyba ocynkowany (tak przynajmniej wygląda - gdy go porównuję ze zdjęciami w Internecie), a nie przeponowy), wymaga dopompowywania powietrza raz na pół roku, stoi głęboko w studzience, do której nie potrafię zejść. Pompa to jedna wielka niewiadoma (nie mam kogo o nią spytać). Mogę tylko tyle powiedzieć, że ludzie, którzy mi pól roku temu instalowali prosty polski odżelaziacz Wimest, powiedzieli, że pompa jest ich zdaniem jest wydajna (a co do tego tego odżelaziacza - to absolutnie nie zdał egzaminu - nie badałam nawet wody po jego instalacji, bo zabarwienie wody wprawdzie trochę się poprawiło, choć nie na tyle, aby było to zadowalające, ale efekt ten znikał po 2-3 dniach- podczas gdy w instrukcji była mowa o potrzebie przepłukiwaniu filtra raz na miesiąc.


Podałam parametry mojej wody firmie sprzedającej bardziej zaawansowane odżelaziacze i zaproponowano mi system składający się z dwóch urządzeń (z uwagi na podwyższoną utlenialność): pierwsze urządzenie miałoby być użyte do to Odżelaziacz wody Air Max M.dox 1354 (złoże M.dox) regenerowany powietrzem z głowicą Clack, a następnie
jeszcze drugie urządzenie, które powinno ostatecznie oczyścić wodę odżelaziacz wody regenerowany ozonem ze sterownikiem Clack Pallas z lekkim złożem katalitycznym (jak rozumiem - pierwszym urządzeniu złoże M.dox jest ciężkie)


Obawiam się się że moje szambo regularnego płukania tych dwóch złóż nie wytrzyma. Nie wiem zresztą jak często trzeba będzie dokonywać tej regeneracji.
Firma tylko doradza i sprzedaje te urządzenia, ale ich nie instaluje, ani nie nie odpowiada za wyniki.


Zastanawiam się czy ta wysoka utlenialność wody która zmusza mnie do użycia aż dwóch urządzeń nie jest tylko błędem pomiaru lub nieodpowiedniego pobrania próbki.


Mają Państwo jakieś uwagi lub sugestie?

Opis objawów jest spójny z wynikami badania. Żelazo jest przekroczone, ale głównym odpowiedzialnym za kolor wody jest organika (czyli właśnie utlenialność, barwa). Nic dziwnego, że odżelaziacz na piasku nie dał sobie z tym rady.
Wydajność pompy można określić po prostu sprawdzając jak szybko jest w stanie nalać wiadro wody (oczywiście bez żadnych kryz, najlepiej prosto z hydroforu, no i test trzeba powtórzyć kilka razy i uśrednić wynik).
Czy szambo jest wywożone? Przecież z tego by wynikało ile m3 zużywacie w jakimś okresie... a jak nie jest wywożone to już jest odpowiedź skąd taka jakość wody...
Co do miejsca potrzebnego na filtry... nie sądzę aby się to zmieściło do łazienki (tzn może się zmieści, ale nie będzie to wygodne ani "estetyczne"). Temperatura jest potrzebna taka, żeby to nie zamarzło...
To nie tylko utlenialność zmusza do dwóch urządzeń. Chodzi o cały zestaw parametrów. Nie spodziewałbym się aby ktokolwiek dał gwarancję na usunięcie wszystkiego. A możliwości rozwiązania problemu z wodą jest przynajmniej kilka... żeby wybrać optymalną trzeba mieć tochę więcej danych.

emigrus
08-04-2019, 12:26
Bardzo doceniamy takie precyzyjne podejście do tematu :) Zastanawiam się jednak co jest złego we wkładach sznurkowych? Mają nawet większą powierzchnię filtracji niż pianki.

Nic nie widzę złego we wkładach sznurowych. Do niczego nie jest mi potrzebna ta większa powierzchnia filtracji. Sam widzisz, że flitr po 7 miesiącach i ponad 70 tys. litrów wody był tylko lekko "przykurzony". Wymieniłem dla tzw. higieny. W sumie to powinienem zrobić po 3 miesiącach, albo 30 tys. litrach wody. Wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby i wystarczy raz na pół roku wymienić filtr. Woda codziennie jest w ruchu, więc nie ma żadnych zastojów.

ps. u Was też tak wolno forum działa?

KLARSAN
08-04-2019, 14:50
Witam szanownych Forumowiczów. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby mi doradzić w sprawie urządzeń i złoży do odżelaziania i usuwani nadmiaru manganu z wody studziennej?
Kupiłam dom na wsi, na skraju lasu. Jest tu studnia głębinowa (ponoć ma 40 m. głębokości). Piszę ponoć, bo jestem czwartym właścicielem z rzędu i nie udało mi się dotrzeć do dokładnych danych (m.in. także na temat pompy, o którą zawsze pytacie). Woda ze studni jest niestety jasnożółta i mętna od razu. Nie zauważyłam żeby jakoś specjalnie zmieniała barwę po dobie odstania ani żeby pachniała metalicznie lub zostawiała rdzawe zacieki, jak to się opisuje wodę żelazistą. Wygląda raczej jak woda z brudnej rzeki lub jeziora. W każdym razie wygląd wody nie tylko zraża do picia, ale nawet do kąpieli (w grę wchodzi tylko prysznic).
Próbowałam wiercić nową studnie na innym, płytszym poziomie (18 m - jak u dwóch sąsiadów, którym się udało w ten sposób uzyskać lepszą wodę), ale woda wyglądała identycznie.
Woda została zbadana przez SANEPID. Badanie biologiczne nie wykazało niczego niepokojącego, a wyniki badania fizykochemicznego wyglądają tak:
428949
Jak widać (mam nadzieję), norma żelaza przekroczona 12 razy, norma manganu przekroczona prawie 3 razy. Utlenialność też przekroczyła normę. Badanie potwierdza też widoczne gołym okiem problemy z barwą i mętnością.

Nasz piętrowy dom ma dwie łazienki. W domu przebywają 4 dorosłe osoby skłonne do używania dużej ilości wody (nie potrafię określić zużycia wody w żadnej jednostce).
Są dwa poważne ograniczenia w doborze urządzeń uzdatniających: 1. szambo (ponoć b.duże - poprzedni właściciel sam nie znał jego rozmiaru) 2. brak pomieszczenia gospodarczego, w którym mogłyby stać urządzenia uzdatniające (dom nie ma ani piwnicy, ani kotłowni, ani przedsionka - wchodzi się od razu do salonu. Ideałem byłoby więc jedno urządzenie, które może zmieściłoby się w łazience. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zrobić specjalną dobudówkę, bo o ile mi wiadomo - potrzeba temperatur powyżej +7 stopni i wtyczki elektrycznej.
Wiem, że w tym wątku padają pytania o wydajność pompy oraz typ hydroforu. Ze wstydem przyznaję, że nie potrafię udzielić odpowiedzi. Hydrofor jest chyba ocynkowany (tak przynajmniej wygląda - gdy go porównuję ze zdjęciami w Internecie), a nie przeponowy), wymaga dopompowywania powietrza raz na pół roku, stoi głęboko w studzience, do której nie potrafię zejść. Pompa to jedna wielka niewiadoma (nie mam kogo o nią spytać). Mogę tylko tyle powiedzieć, że ludzie, którzy mi pól roku temu instalowali prosty polski odżelaziacz Wimest, powiedzieli, że pompa jest ich zdaniem jest wydajna (a co do tego tego odżelaziacza - to absolutnie nie zdał egzaminu - nie badałam nawet wody po jego instalacji, bo zabarwienie wody wprawdzie trochę się poprawiło, choć nie na tyle, aby było to zadowalające, ale efekt ten znikał po 2-3 dniach- podczas gdy w instrukcji była mowa o potrzebie przepłukiwaniu filtra raz na miesiąc.

Podałam parametry mojej wody firmie sprzedającej bardziej zaawansowane odżelaziacze i zaproponowano mi system składający się z dwóch urządzeń (z uwagi na podwyższoną utlenialność): pierwsze urządzenie miałoby być użyte do to Odżelaziacz wody Air Max M.dox 1354 (złoże M.dox) regenerowany powietrzem z głowicą Clack, a następnie
jeszcze drugie urządzenie, które powinno ostatecznie oczyścić wodę odżelaziacz wody regenerowany ozonem ze sterownikiem Clack Pallas z lekkim złożem katalitycznym (jak rozumiem - pierwszym urządzeniu złoże M.dox jest ciężkie)

Obawiam się się że moje szambo regularnego płukania tych dwóch złóż nie wytrzyma. Nie wiem zresztą jak często trzeba będzie dokonywać tej regeneracji.
Firma tylko doradza i sprzedaje te urządzenia, ale ich nie instaluje, ani nie nie odpowiada za wyniki.

Zastanawiam się czy ta wysoka utlenialność wody która zmusza mnie do użycia aż dwóch urządzeń nie jest tylko błędem pomiaru lub nieodpowiedniego pobrania próbki.

Mają Państwo jakieś uwagi lub sugestie?
[/SIZE]

Woda jest ciężka i aby wypowiedzieć się co do konkretnych rozwiązań filtracyjnych należałoby wodę przetestować w laboratorium. Na pewno byłaby to filtracja dwustopniowa oparta o odżelazianie z wykorzystaniem procesu napowietrzania wody a także wymiany jonowej.
Możemy wykonać takie testy nieodpłatnie i przygotować na tej podstawie ofertę uzdatniania dla Państwa.
Szczegóły na priv.

Any Music
08-04-2019, 15:33
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Trochę tutaj poczytałam, ale nadal nie mam pewności. Mam wodę ze studni wierconej, będę zamawiać zbiornik hydroforowy.
Woda jest potrzebna dla 5-6 osób, przewiduję miesięcznie max 15 kubików wody.
Mam oczyszczalnię ścieków i odprowadzenie skroplin z pieca oraz solanki ze stacji bezpośrednio do drenażu.
Myślałam o prostej stacji ze sterownikiem sterownik BNT 7650 ze złożem Lewatit S1567, jednak sprzedawca proponuje mi złoże Aquamulti (prod. Lanxess Bayer, Niemcy) twierdząc, że złoże Lewatit się po prostu "zapcha", jeśli we wodzie jest żelazo lub mangan. Wydaje mi się jednak, że nie jest tego aż tak dużo (może się tylko wydaje). Złoże Lewatit kosztuje 300 zł za 25 l, a tamto drugie jest ponad dwa razy droższe. Czy naprawdę tyle lepsze?
Jeśli dobrze mi się wydaje, przed zbiornikiem hydroforowym powinnam zastosować jakiś filtr mechaniczny z reduktorem i możliwością czyszczenia, za hydroforem filtr drobniejszy i wreszcie stację uzdatniania. Pomóżcie rozwiać wątpliwości.

Parametry wody:
odczyn 7,3
stężenie azotu amonowego 0,12 mg/l
stężenie jonu amonu 0,15 mg/l
żelaza ogólnego 0,481 mg/l
manganu 0,118 mg/l
twardość ogólna mgCaCO3/l 402 (jak sądzę jest to 24 dH)

qbek17
08-04-2019, 17:40
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Trochę tutaj poczytałam, ale nadal nie mam pewności. Mam wodę ze studni wierconej, będę zamawiać zbiornik hydroforowy.
Woda jest potrzebna dla 5-6 osób, przewiduję miesięcznie max 15 kubików wody.
Mam oczyszczalnię ścieków i odprowadzenie skroplin z pieca oraz solanki ze stacji bezpośrednio do drenażu.
Parametry wody:
odczyn 7,3
stężenie azotu amonowego 0,12 mg/l
stężenie jonu amonu 0,15 mg/l
żelaza ogólnego 0,481 mg/l
manganu 0,118 mg/l
twardość ogólna mgCaCO3/l 402 (jak sądzę jest to 24 dH)

Przy 15 m3 miesięcznie i twardości 22-23 dH, aby regeneracja wypadała przynajmniej co tydzień, będziesz potrzebować przynajmniej 30 litrów złoża w przypadku zwykłego zmiękczacza. W przypadku Aquamulti będzie to już 50 litrów. A to daje wymierną różnicę w cenie.
Drugi aspekt to żywotność złoża - Aquamulti będziesz musiała wymienić za 5-7 lat, a S1567 popracuje pewnie ponad 15 lat.
Trzeci aspekt to koszty eksploatacji - Aquamulti będzie zużywać więcej wody i soli (przy założeniu że będzie to większy filtr) niż sam zmiękczacz.

Musisz zdecydować czy chcesz usuwać z wody głównie twardość (i ewentualnie część żelaza/manganu) czy zależy Ci na usunięciu wszystkiego. Od tego zależy wybór złoża.


Myślałam o prostej stacji ze sterownikiem sterownik BNT 7650 ze złożem Lewatit S1567,
Trochę nie rozumiem takiego zestawienia... jedno z najlepszych złóż do zmiękczania i do tego jedna z najtańszych chińskich głowic.


jednak sprzedawca proponuje mi złoże Aquamulti (prod. Lanxess Bayer, Niemcy)
Aquamulti nie jest produkowane przez Lanxess tylko jego składniki (różne żywice) są produkowane przez nich. Samo Aquamulti jest mieszane w PL przez naszą lokalną firmę.


twierdząc, że złoże Lewatit się po prostu "zapcha", jeśli we wodzie jest żelazo lub mangan.
Aquamulti to w 50% właśnie Lewatit S1567. Nie zapcha się. Nie przy takich ilościach.


Wydaje mi się jednak, że nie jest tego aż tak dużo (może się tylko wydaje).
Dobrze Ci się wydaje.


Złoże Lewatit kosztuje 300 zł za 25 l, a tamto drugie jest ponad dwa razy droższe. Czy naprawdę tyle lepsze?
Jest to inny rodzaj złoża - wielofunkcyjny. Poza złożem do zmiękczania (czyli właśnie S1567) ma w składzie kilka innych żywic, które mają za zadanie usuwanie elementów innych niż twardość.


Jeśli dobrze mi się wydaje, przed zbiornikiem hydroforowym powinnam zastosować jakiś filtr mechaniczny z reduktorem i możliwością czyszczenia,
Przed hydroforem nie instaluj żadnych filtrów bo tam przepływ jest chwilowy i filtr musiałby być bardzo wydajny, a pracowałby tylko w czasie pracy pompy.


za hydroforem filtr drobniejszy i wreszcie stację uzdatniania.
Wystarczy filtr w tym miejscu.

LillaPrisma
08-04-2019, 18:33
Opis objawów jest spójny z wynikami badania. Żelazo jest przekroczone, ale głównym odpowiedzialnym za kolor wody jest organika (czyli właśnie utlenialność, barwa). Nic dziwnego, że odżelaziacz na piasku nie dał sobie z tym rady.
Wydajność pompy można określić po prostu sprawdzając jak szybko jest w stanie nalać wiadro wody (oczywiście bez żadnych kryz, najlepiej prosto z hydroforu, no i test trzeba powtórzyć kilka razy i uśrednić wynik).
Czy szambo jest wywożone? Przecież z tego by wynikało ile m3 zużywacie w jakimś okresie... a jak nie jest wywożone to już jest odpowiedź skąd taka jakość wody...
Co do miejsca potrzebnego na filtry... nie sądzę aby się to zmieściło do łazienki (tzn może się zmieści, ale nie będzie to wygodne ani "estetyczne"). Temperatura jest potrzebna taka, żeby to nie zamarzło...
To nie tylko utlenialność zmusza do dwóch urządzeń. Chodzi o cały zestaw parametrów. Nie spodziewałbym się aby ktokolwiek dał gwarancję na usunięcie wszystkiego. A możliwości rozwiązania problemu z wodą jest przynajmniej kilka... żeby wybrać optymalną trzeba mieć tochę więcej danych.

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i sugestie.
Chciałam tylko rozwiać wątpliwość co do szamba - jest ono szczelne i regularnie wywożone, na dodatek bardzo oddalone od studni (kilkadziesiąt metrów), leży na przeciwległym krańcu działki, a więc na pewno nie ma wpływu na kolor i skład wody. Woda jest żółtawa i mętna, ale nie ma żadnego zapachu, a przynajmniej nie czuje go nikt z mojej rodziny (pracownik Sanepidu czegoś tam się dowąchał - może ma lepszy nos, a może próbka była źle pobrana, po dość długim nieużywaniu instalacji, choć woda była długo spuszczana).
Badania bakteriologiczne (wiadomo, ze skupione tylko na kilku rodzajach bakterii) niczego się nie doszukały. Przypominam też, że działka jest gęsto obsadzona drzewami iglastymi (sosny i świerki), a tuż za płotem jeszcze miesiąc temu był lasek sosnowy. Podczas wykopywania dołków do sadzenia krzewów natrafiłam na dość płytkiej głębokości (ok. 40 cm) na warstwę drobniutkiego iłu o intensywnie żółtym kolorze.
Szambo jest bardzo duże - wiele wskazuje na to, że ma ok. 20 m sześciennych (brak dokumentacji). Prawdopodobne zużycie wody dobowe to 300-320 litrów, kiedy są w domu dwie dorosłe osoby, ale docelowo będą 4 więc mnożymy przez dwa.

Niestety, ale dokładniejszych danych na temat hydroforu - ktoś mi podpowiedział, że "ocynkowany z poduszka powietrzna" (kolor srebrny, bardzo duży - myślę, że więcej niż 200 l) nie mogę podać. Osobę chętną do zejścia do studzienki, gdzie jest hydrofor znajdę dopiero za tydzień. Pomiary wydajności pompy z laniem wody z kranu w kuchni dają marny wynik - 0,36 m sześciennego na godzinę - ale ostatnio ciśnienie wody jest dość słabe - chyba ma to związek z dawno nie "dopompowaną" poduszką powietrzną w hydroforze, a może z odżelaziaczem Wimest, którego nie ma mi kto odłączyć i wyjąć ze studzienki.

Rozumiem, że nie podałam dość ścisłych danych na bardziej szczegółowe sugestie.

Gdyby uzyskanie wody dobrej jakości wiązało się z wymianą hydroforu i/lub pompy - byłabym skłonna to zrobić, bo ile można żyć na wodzie z butelek i bez możliwości kąpieli w wannie.

KLARSAN
09-04-2019, 19:45
Dzień dobry, po wykonaniu studni głębinowej oddałem wodę do sprawdzenia.
Mangan 0,14 (norma 0,05) - 3x więcej
Żelazo 1,50 (norma 0,2) - 7x więcej

Wyniki pokazałem firmie montującej studnię i zaproponowali stację uzdatniania wody Aquamix-N za 4.000zł
Czy to będzie dobry wybór? Oglądając w internetach różne stacje dużo ich jest w granicach 2-3 tys. Czy warto dopłacać do tej stacji za 4tys? Czy to zwykłe naciąganie? Może lepiej zainwestować w coś innego "lepszego" lub "tańszego" (cena do jakości)

Zapraszamy do badania pozostałych parametrów wody w celu dobrania właściwej technologi uzdatniania. Dodatkowo istotne rzeczy to te o których wspomniał @qbek17. Mają one naprawdę bardzo istotne znaczenie.

Any Music
09-04-2019, 21:28
Trochę nie rozumiem takiego zestawienia... jedno z najlepszych złóż do zmiękczania i do tego jedna z najtańszych chińskich głowic.


Bardzo dziękuję za odpowiedź wyczerpującą i zmieniającą w dużym stopniu życie :) Zostaje zatem złoże Lewatit S1567.
Wybór tej głowicy motywowałam tylko tym, że akurat oferta na allegro miała to dobre złoże, wysoką popularność aukcji i POLSKĄ GŁOWICĘ. Naprawdę napisane jest na aukcji, że to polski sprzęt. A polski pewnie jest zestaw (złożono w Polsce z chińskich podzespołów). Bardzo proszę mi polecić głowicę, ewentualnie zestaw. Nie potrzebuję pięknych opakowań, może być wiadro po zacierze, tylko żebym się nie denerwowała, że kupiłam szajs, bo najgorzej jest poprawiać.

Jeszcze raz dziękuję!