PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
10-04-2019, 07:00
Wybór tej głowicy motywowałam tylko tym, że akurat oferta na allegro miała to dobre złoże, wysoką popularność aukcji i POLSKĄ GŁOWICĘ. Naprawdę napisane jest na aukcji, że to polski sprzęt. A polski pewnie jest zestaw (złożono w Polsce z chińskich podzespołów).
Nie ma polskich głowic. Co najwyżej może mieć menu w języku polskim lub właśnie być w polsce złożone.

Z dobrych głowic: Clack, Fleck, Autotrol, Erie.

kristo1982
13-04-2019, 15:38
Witam serdecznie, piszę z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich urządzeń filtrujących. Poniżej wyniki badania wody. Chciałbym uzyskać wodę na poziomie nadającym się do kąpieli pod prysznicem, basenik dla dziecka itp. (domek letniskowy - wodę spożywczą mogę dowozić kupioną w baniakach). Ze względu na małą ilość miejsca w domku chciałbym uniknąć dodatkowego zbiornika do napowietrzania, jeżeli to możliwe. Będę wdzięczny za pomoc w doborze urządzeń, a może ktoś byłby zainteresowany zaoferowaniem kompleksowego montażu tego w Elblągu.
429165

qbek17
13-04-2019, 16:45
Witam serdecznie, piszę z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich urządzeń filtrujących. Poniżej wyniki badania wody. Chciałbym uzyskać wodę na poziomie nadającym się do kąpieli pod prysznicem, basenik dla dziecka itp. (domek letniskowy - wodę spożywczą mogę dowozić kupioną w baniakach). Ze względu na małą ilość miejsca w domku chciałbym uniknąć dodatkowego zbiornika do napowietrzania, jeżeli to możliwe. Będę wdzięczny za pomoc w doborze urządzeń, a może ktoś byłby zainteresowany zaoferowaniem kompleksowego montażu tego w Elblągu.
429165
Przy takim poziomie żelaza nie ma szans na "małe" filtry. Do tego ogromna mętność, barwa, amoniak, mangan... Koszt uzdatnienia takiej wody do zastosowania w domku letniskowym chyba jest dyskwalifikujący...

kristo1982
13-04-2019, 17:02
Przy takim poziomie żelaza nie ma szans na "małe" filtry. Do tego ogromna mętność, barwa, amoniak, mangan... Koszt uzdatnienia takiej wody do zastosowania w domku letniskowym chyba jest dyskwalifikujący...

Dzięki za opinię. A o jakich kosztach mówimy?

qbek17
13-04-2019, 17:35
Dzięki za opinię. A o jakich kosztach mówimy?
To jeszcze kwestia wydajności, ale mówimy przynajmniej o 2-3 filtrach i zbiorniku do napowietrzania. Do tego lampa UV na bakterie. Nie liczyłem dokładnie ale spodziewałbym się kosztów rzędu ponad 10 000 PLN.

kristo1982
13-04-2019, 18:02
To jeszcze kwestia wydajności, ale mówimy przynajmniej o 2-3 filtrach i zbiorniku do napowietrzania. Do tego lampa UV na bakterie. Nie liczyłem dokładnie ale spodziewałbym się kosztów rzędu ponad 10 000 PLN.

Dziękuję za poradę, przy takim koszcie to będę musiał rozważyć kopanie własnej studni, może woda byłaby lepsza.

qbek17
14-04-2019, 07:49
Dziękuję za poradę, przy takim koszcie to będę musiał rozważyć kopanie własnej studni, może woda byłaby lepsza.
Jest taka szansa, ale nie ma pewności. Im płytsza studnia tym bardziej zmienna woda w niej.

kristo1982
14-04-2019, 13:31
Jest taka szansa, ale nie ma pewności. Im płytsza studnia tym bardziej zmienna woda w niej.

Zacznę od zrobienia nowych badań wody, te co dalem są z 2007 roku i z głównej przepompowni na ogródkach. Zbadam ze swojego przyłącza dosyć oddalonego, może przez ten czas stan wody uległ jakiejś poprawie? Lub do mnie dochodzi bardziej utleniona już? Najbardziej dziwi mnie mętność, bo nie za bardzo to widać jak się leje wodę do butelki, jest raczej przejrzysta. Jak będę miał nowe badania to wrzucę i poproszę o nowe porady ������

kiero89
14-04-2019, 21:40
Witam,

Poszukuje zmiękczacza do swojego domku 117m2 (2-4os.). Przygotowałem swoje indywidualne zestawienie zmiękczaczy zamieszczone w załączniku + linki. Dużo dobrego naczytałem się oczywiście o Viesmann AquaHome 20N natomiast jego wada w moim przypadku jest to ze zmieści mi się jedynie w centralnej części małego pomieszczenia gospodarczego. Dlatego szukam urządzeń o podobnej - wydaje mi się ze dobrej jakości z tym ze o bardziej smukłej budowie (25-30cm szerokości). Czy któreś z urządzeń z mojej listy jest godne uwagi? A może warto przyjrzeć się jeszcze innej opcji ? Czy odcięcie wody w trakcie regeneracji to pozytywna opcja? Jedni producenci chwałą się ze tak (brak opcji "skażenia" surowa woda), inni mówią o wygodzie w przypadku gdy woda jest dostępna cały czas). Będę wdzięczny za pomoc.

https://allegro.pl/oferta/viessmann-zmiekczacz-uzdatniacz-wody-aquahome-20-n-7901595196

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-futura-oszczednosc-okazja-7037414700?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NTgzZmRmMTYtODE5Mi00ZjM0LWEwNTQtY2QwZWEzYzg3O TY2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d81c0001-3358-4a6c-b36f-190ba9e10942

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-rx-20-sol-filtr-wklady-gratis-7879569735

https://allegro.pl/oferta/automatyczna-stacja-uzdatniania-wody-logix-30l-sol-7260129056

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-30-litrow-polskie-menu-6715535678

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-blue-water-eco-dw20-bnt-line-p-204.html

429228

emigrus
14-04-2019, 21:56
Poza Vieśkiem reszta to chyba szmelc chiński. Jak chcesz coś smukłego to Erie IQsoft Eco - 28 cm szerokość. Mam taki u siebie, bo też miałem problem z gabarytami zmiękczacza i tylko Erie IQsoft Eco 26 pasował - jego cena to 4200 złotych... Niestety byłem zmuszony do jego kupna, on albo żaden.

qbek17
14-04-2019, 22:07
Witam,

Poszukuje zmiękczacza do swojego domku 117m2 (2-4os.). Przygotowałem swoje indywidualne zestawienie zmiękczaczy zamieszczone w załączniku + linki. Dużo dobrego naczytałem się oczywiście o Viesmann AquaHome 20N natomiast jego wada w moim przypadku jest to ze zmieści mi się jedynie w centralnej części małego pomieszczenia gospodarczego. Dlatego szukam urządzeń o podobnej - wydaje mi się ze dobrej jakości z tym ze o bardziej smukłej budowie (25-30cm szerokości). Czy któreś z urządzeń z mojej listy jest godne uwagi? A może warto przyjrzeć się jeszcze innej opcji ? Czy odcięcie wody w trakcie regeneracji to pozytywna opcja? Jedni producenci chwałą się ze tak (brak opcji "skażenia" surowa woda), inni mówią o wygodzie w przypadku gdy woda jest dostępna cały czas). Będę wdzięczny za pomoc.

429228
Patrząc po cenach i nazwach to faktycznie w większości zestawy z chińskimi głowicami (a pewnie też i złożami). Jak chcesz coś dobrej jakości to będzie kosztowało ponad 2500 PLN. Co do wymiarów to standardowa obudowa kompaktowa ma 32 cm szerokości. Alternatywą jest zestaw dwuelementowy, gdzie butla ze złożem ma ok 26 cm średnicy, a zbiornik na sól (taki standardowy o pojemności 70 litrów) ma średnicę 40 cm (okrągły) lub bok 33 cm (kwadratowy). Zbiornik na sól nie musi stać tuż obok butli ze złożem...

Co do odcięcia wody w czasie regeneracji - każdy pisze tak żeby zachwalić to co akurat robi jego produkt :) Ogólnie przy zmiękczaczach nie ma czym "skazić" wody. Jak regeneracja jest ustawiona w nocy (w czasie najmniejszego poboru wody) to jest duża szansa, że twarda woda nie dostanie się do instalacji.

kiero89
14-04-2019, 22:55
Poza Vieśkiem reszta to chyba szmelc chiński.

Tego tez niestety się obawiałem, chociaż po cichu liczyłem, że może model FUTURA za 2500zł to będzie coś klasy Viesmanna, a tym samym wartego rozważenia.


Jak chcesz coś smukłego to Erie IQsoft Eco - 28 cm szerokość. Mam taki u siebie, bo też miałem problem z gabarytami zmiękczacza i tylko Erie IQsoft Eco 26 pasował - jego cena to 4200 złotych... Niestety byłem zmuszony do jego kupna, on albo żaden.

Dzięki, z opisu faktycznie wygląda na coś czego potrzebuję, ale przyznam ze cena odstrasza:)



Jak chcesz coś dobrej jakości to będzie kosztowało ponad 2500 PLN.

Czy w takim razie macie może do polecenia jakieś sprawdzone produkty w okolicach 2500-3500zł ?


Co do odcięcia wody w czasie regeneracji - każdy pisze tak żeby zachwalić to co akurat robi jego produkt :)

Ogólnie, ten temat jest mam wrażenie mocno sponsorowany i każdy artykuł jest ukierunkowany na jednego producenta. Mało jest dostępnych rzetelnych zestawień i porównań. Dlatego tez, zdecydowałem się poprosić Was o pomoc :)

emigrus
14-04-2019, 23:49
Uważaj na tanie zmiękczacze. O ile będzie on jakoś działać, to nic nie wiesz z jakiego materiału został wykonany zmiękczacz. Czy plastiki mogą mieć kontakt z wodą pitną, czy złoże może mieć kontakt z wodą pitną. Po prostu, czy z plastików nic nie będzie się wydzielać do wody. Bardziej bym się obawiał tego, niż zepsucia się chińskiego zmiękczacza. Szukaj coś od Vieśka, Erie, Ecoperla, AquaSoft, EcoWater. Resztę marek bym olał.

qbek17
15-04-2019, 10:03
Uważaj na tanie zmiękczacze. O ile będzie on jakoś działać, to nic nie wiesz z jakiego materiału został wykonany zmiękczacz. Czy plastiki mogą mieć kontakt z wodą pitną, czy złoże może mieć kontakt z wodą pitną. Po prostu, czy z plastików nic nie będzie się wydzielać do wody. Bardziej bym się obawiał tego, niż zepsucia się chińskiego zmiękczacza. Szukaj coś od Vieśka, Erie, Ecoperla, AquaSoft, EcoWater. Resztę marek bym olał.
To nie jest tylko kwestia marek, ale tego co się kupuje. Większość z tych podanych firm ma w ofercie produkty solidnych producentów, ale też "tańsze" wersje na chińskich komponentach. I to decyzja (i odpowiedzialność) klienta żeby kupić świadomie.

KLARSAN
15-04-2019, 12:59
Zacznę od zrobienia nowych badań wody, te co dalem są z 2007 roku i z głównej przepompowni na ogródkach. Zbadam ze swojego przyłącza dosyć oddalonego, może przez ten czas stan wody uległ jakiejś poprawie? Lub do mnie dochodzi bardziej utleniona już? Najbardziej dziwi mnie mętność, bo nie za bardzo to widać jak się leje wodę do butelki, jest raczej przejrzysta. Jak będę miał nowe badania to wrzucę i poproszę o nowe porady ������

Zachęcamy do wykonania badań w naszym laboratorium.

kiero89
15-04-2019, 22:36
Alternatywą jest zestaw dwuelementowy, gdzie butla ze złożem ma ok 26 cm średnicy, a zbiornik na sól (taki standardowy o pojemności 70 litrów) ma średnicę 40 cm (okrągły) lub bok 33 cm (kwadratowy). Zbiornik na sól nie musi stać tuż obok butli ze złożem...

Co sadzicie o tych dwóch opcjach?
https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-ecoperla-softower-s/
https://bluewater24.pl/dwuelementowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-lewatit-25-p-1241.html

Połączenie pomiędzy butla a zbiornikiem na sol w takim układzie to tylko jeden giętki wąż?


Szukaj coś od Vieśka, Erie, Ecoperla, AquaSoft, EcoWater.

Te opcje z Ecoperli i EcoWater mogą być dobra alternatywa dla AquaHome 20-N ?

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-ecowater-comfort-300-p-1315.html?fbclid=IwAR3iB3EnwfpK1bDDSylv5aOJAR2yj8W shf1itJKuEeMATgmEEnpo8l9mWO4

https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-Ecoperla-Toro/566

Poniżej jeszcze kilka innych modeli chyba mniej znanych marek natomiast pasujące mi gabarytowo. Kojarzycie któryś z nich ?

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-do-wody-stratos-25-puricom-p-250.html
https://bluewater24.pl/profesjonalny-kompaktowy-zmiekczacz-wody-evolio-255-logix-pentair-pakiet-p-1191.html
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-wody-filtr-na-caly-dom-zm-work-exclusive-p-486.html

Pepe84
16-04-2019, 19:29
witam wszystkich
Stoję właśnie przed wyborem zmiękczacza do wody i jak zwykle rozterki i wielka niewiadoma co wybrać.
Mam propozycje:
- osoba która robi mi instalacje za kwotę 2000 zł proponuje mi - http://domwody.pl/product/kompaktowy-zmiekczacz-eco-dw-denver/ nie sprecyzował czy złoże 18 czy 30 ( zachwala i mówi że już trochę ich zainstalował i chodzą bez problemów )
- myślałem jeszcze nad Viessmann Aquahome 20-N którego można nabyć za około 2300 zł
- i ostatni to CosmoWATER HOME 22 z BIMS którego mogę mieć za około 2100 zł

Jeśli chodzi o kwestie użytkowania to dom 130m2, 2 łazienki, 4 osoby dorosłe, na chwilę obecną jest szambo, przed zmiękczaczem będzie znajdował się filtr nitkowy. Twardość wody jaką podają wodociągi to 17,5 dH, dom położony blisko stacji uzdatniania wody.
Czy z tych 3 coś polecacie? czy może macie coś innego wartego uwagi albo powiedzmy jest sens dopłacić do czegoś lepszego i pewniejszego?

qbek17
17-04-2019, 09:48
witam wszystkich
Stoję właśnie przed wyborem zmiękczacza do wody i jak zwykle rozterki i wielka niewiadoma co wybrać.
Mam propozycje:
- osoba która robi mi instalacje za kwotę 2000 zł proponuje mi - http://domwody.pl/product/kompaktowy-zmiekczacz-eco-dw-denver/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdomwody.pl%2Fprodu ct%2Fkompaktowy-zmiekczacz-eco-dw-denver%2F) nie sprecyzował czy złoże 18 czy 30 ( zachwala i mówi że już trochę ich zainstalował i chodzą bez problemów )
- myślałem jeszcze nad Viessmann Aquahome 20-N którego można nabyć za około 2300 zł
- i ostatni to CosmoWATER HOME 22 z BIMS którego mogę mieć za około 2100 zł

Jeśli chodzi o kwestie użytkowania to dom 130m2, 2 łazienki, 4 osoby dorosłe, na chwilę obecną jest szambo, przed zmiękczaczem będzie znajdował się filtr nitkowy. Twardość wody jaką podają wodociągi to 17,5 dH, dom położony blisko stacji uzdatniania wody.
Czy z tych 3 coś polecacie? czy może macie coś innego wartego uwagi albo powiedzmy jest sens dopłacić do czegoś lepszego i pewniejszego?
Generalnie proponowany model (denver) to dość tani chińczyk. Nie wiadomo co jest w środku (a skoro nie wiadomo to raczej nie ma się czym chwalić). Do tego jeśli to wersja mniejsza to prawdopodobnie będzie za mały na Twoje potrzeby.
W okolicy 2500-3000 możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Niby drożej ale porównaj co jest w zestawie, a co musisz dokupić i może się okazać, że ceny wcale nie są takie różne.

giman
17-04-2019, 13:59
Pisaliście, że dobry zmiękczacz to dobra głowica i dobre złoże reszta to niuanse.
Potem parę osób (w tym ja) jak pytała o dany zmiękczacz zazwyczaj była dobra głowica lub złoże (ewentualnie nic).
Ale nie kojarzę zmiękczacza z oboma dobrymi elementami. Zna ktoś?

dodatek:
Znalazłem takie coś.

Clack + Lewatit:
https://bluewater24.pl/oszczedny-zmiekczacz-wody-clack-30-ws1cl-ze-zlozem-lewatit-p-1079.html
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html

Clack + Purolite:
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-30-clack-pallas-p-1236.html


Generalnie dobre zestawy... ale diabeł tkwi w szczegółach tych ofert. Różnią się gratisami, dodatkami (np. zawór bypass w jednej ofercie jest, a w innej już nie), opisy też są nieco mylące (np. pojemność zbiornika na złoże jest zawyżona). Nie wiadomo też w jakiej wersji regeneracji jest dany zestaw - np. regeneracja przeciwprądowa razem ze złożem C100E nie ma większego sensu (bo złoże nie jest monosferyczne), a w ogóle nie ma pewności czy to "głowica jest w tej wersji" czy tylko opisują, że "sterownik może pracować z taką głowicą".


Ciężka sprawa.
Wygląda, że w powszechnej sprzedaży nie ma jasnej oferty - dobre złoże dobra głowica i brak niuansów w opisie ;/

Pepe84
17-04-2019, 16:09
Generalnie proponowany model (denver) to dość tani chińczyk. Nie wiadomo co jest w środku (a skoro nie wiadomo to raczej nie ma się czym chwalić). Do tego jeśli to wersja mniejsza to prawdopodobnie będzie za mały na Twoje potrzeby.
W okolicy 2500-3000 możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Niby drożej ale porównaj co jest w zestawie, a co musisz dokupić i może się okazać, że ceny wcale nie są takie różne.

możesz polecić coś w tym przedziale cenowym o którym wspomniałeś?

kiero89
17-04-2019, 18:04
możesz polecić coś w tym przedziale cenowym o którym wspomniałeś?

Dołączam się do prośby. Czy Firma Clack ze złożem Levatit o którym pisał giman to coś sensownego bo również trafiłem na takie produkty. Dodatkowo proszę o komentarz jeśli to możliwe na temat produktów które wklejałem powyżej jak Ecoperla Toro, czy dwuelementowe.wersje.



- myślałem jeszcze nad Viessmann Aquahome 20-N którego można nabyć za około 2300 zł
- i ostatni to CosmoWATER HOME 22 z BIMS którego mogę mieć za około 2100 zł

Nie jestem doradcą ale przeczytałem na innym forum ze te dwa produkty to te same podzespoły tylko w innej obudowie. Szczerze, gdyby nie ograniczały mnie gabaryty nie zastanawiałbym się, tylko wybrał Viesmana AquaHome 20-N.

5y1w3k
18-04-2019, 18:33
Witam,
bardzo proszę o dobór odpowiedniej stacji.
Wyniki wody jak niżej:
1. pH 7,8 (6,5-9,5)
2. przewodność elektryczna 841 (2500)
3. mętność 6,8 (1)
4. barwa rzeczywista 30
5. fosforany 0,04
6. azotany 19 (50)
7. azotyny 0,32 (0,5)
8. jon amonowy 0,05 (0,5)
9. żelazo 74 (200)
10. mangan 1488 (50)
11. chlorki 28,6 (250)
12. twardość 380 (60-500)
13. siarczany 200 (250)

Jak widać najgorzej wygląda wynik manganu i woda jest twarda.

Studnia wiercona na głębokość 10m, pompa 70l/min

Z góry dzięki za pomoc

KLARSAN
18-04-2019, 20:05
Witam,
bardzo proszę o dobór odpowiedniej stacji.
Wyniki wody jak niżej:
1. pH 7,8 (6,5-9,5)
2. przewodność elektryczna 841 (2500)
3. mętność 6,8 (1)
4. barwa rzeczywista 30
5. fosforany 0,04
6. azotany 19 (50)
7. azotyny 0,32 (0,5)
8. jon amonowy 0,05 (0,5)
9. żelazo 74 (200)
10. mangan 1488 (50)
11. chlorki 28,6 (250)
12. twardość 380 (60-500)
13. siarczany 200 (250)

Jak widać najgorzej wygląda wynik manganu i woda jest twarda.

Studnia wiercona na głębokość 10m, pompa 70l/min

Z góry dzięki za pomoc

Dodatkowo ważna jest ilość osób korzystających z wody a także utlenialność, która w tym przypadku nie jest zbadana a może odgrywać znaczącą rolę. Przed zakupem stacji uzdatniania zalecamy wysłanie próbki do laboratorium na testy skuteczności filtracji wody na dobranej technologii.
Szczegóły na priv

qbek17
18-04-2019, 21:44
Jak widać najgorzej wygląda wynik manganu i woda jest twarda.

Studnia wiercona na głębokość 10m, pompa 70l/min
To dość płytka studnia i jakość wody może się dynamicznie zmieniać. Sprawdzałeś bakteriologię? Poza tym co pisał Klarsan (utlenialność, zużycie wody), dobrze by było jakbyś określił jaka jest pompa, co ze ściekami, do czego chcesz tej wody używać (czyli do jakiej jakości doprowadzić)?

qbek17
18-04-2019, 21:48
Dołączam się do prośby. Czy Firma Clack ze złożem Levatit o którym pisał giman to coś sensownego bo również trafiłem na takie produkty.
Firma Clack to producent głowic. Firma Lanxess to producent złoża pod marką Lewatit. Oba produkty są dobrej jakości i jeśli masz w ofercie zestaw na tych komponentach to już jest dobrze (ale trzeba jeszcze sprawdzić pozostałe składniki zestawu).


Dodatkowo proszę o komentarz jeśli to możliwe na temat produktów które wklejałem powyżej jak Ecoperla Toro, czy dwuelementowe.wersje.
Jeśli chodzi o działanie to nie ma znaczenia czy zmiękczacz jest jedno- czy dwuelementowy. Jeśli zestaw jest podobnie wyposażony (czyli ma wszystkie zabezpieczenia typu zawór solankowy) to jedyną różnicą jest dno perforowane (ruszt) w wersji z osobnym zbiornikiem soli.


Nie jestem doradcą ale przeczytałem na innym forum ze te dwa produkty to te same podzespoły tylko w innej obudowie.
Nie wiem czy identyczne wersje podzespołów ale ogólnie są to bardzo zbliżone zestawy, bo produkowane przez tą samą firmę pod obiema markami.

5y1w3k
19-04-2019, 07:14
To dość płytka studnia i jakość wody może się dynamicznie zmieniać. Sprawdzałeś bakteriologię? Poza tym co pisał Klarsan (utlenialność, zużycie wody), dobrze by było jakbyś określił jaka jest pompa, co ze ściekami, do czego chcesz tej wody używać (czyli do jakiej jakości doprowadzić)?

ma to być woda do użytkowania na codzień przez trzech domowników- brak wodociągu. Ścieki odprowadzane do kanalizy.
Pompa Ibo 3sdm24.
Bakteriologii jeszcze nie robiłem.

micy297
19-04-2019, 08:14
Cześć,
Mam ogromną prośbę o ocene zmiękczacza do wody który chce kupić.
Zrobiłem test twardości wody i wyszło mi 22-23 stopnie niemieckie. Woda z wodociągów.
W domu mamy 1 łazienke *wanna i prysznic* zużycie w zimie ok. 11m3. Kolejne dziecko w drodze więc pewnie za chwile się zwiększy.
Czy w coś poniższego warto zainwestować ??
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html
Zależy mi na tym żeby to był sprzęt na lata, jak najbardziej bezawaryjny i w miare tani w eksploatacji.
Być może warto wziąć coś innego ??

Z góry Dziękuje za pomoc

edekzwa
19-04-2019, 09:04
Witam, potrzebuję dobrać odżelaziacz wody do domku na działce letniskowej, najlepiej z ręczną obsługą z możliwością spuszczania wody na zimę że względu na brak ogrzewania i dostępu do sieci energetycznej. Obecnie jest jeden domek, przyszłościowo chcę zwiększyć ilość o kilka domków. Pompa o wydajności 105l/m, zbiornik hydrofobowy 300 bezprzeponowy, zamontowany jest inżektor 3/4", ale chciałbym zamienić go na napowietrzacz sprężarkowy, tylko jaki dobrać ?
Żelazo > 2mg/l
Mangan > 0.2mg/l
Twardość 278mg/l
PH wody 7.6
Mikroorganizmy powyżej 300jtk
Czy zwykły odżelaziacz 300L na złożu OTOMAN by wystarczył ?

qbek17
19-04-2019, 09:47
Cześć,
Mam ogromną prośbę o ocene zmiękczacza do wody który chce kupić.
Zrobiłem test twardości wody i wyszło mi 22-23 stopnie niemieckie. Woda z wodociągów.
W domu mamy 1 łazienke *wanna i prysznic* zużycie w zimie ok. 11m3. Kolejne dziecko w drodze więc pewnie za chwile się zwiększy.
Czy w coś poniższego warto zainwestować ??
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbluewater24.pl%2F kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html)
Zależy mi na tym żeby to był sprzęt na lata, jak najbardziej bezawaryjny i w miare tani w eksploatacji.
Być może warto wziąć coś innego ??

Z góry Dziękuje za pomoc
Podstawowe komponenty są OK, ale brakuje kilku drobiazgów (np. bypass).

qbek17
19-04-2019, 09:53
Witam, potrzebuję dobrać odżelaziacz wody do domku na działce letniskowej, najlepiej z ręczną obsługą z możliwością spuszczania wody na zimę że względu na brak ogrzewania i dostępu do sieci energetycznej. Obecnie jest jeden domek, przyszłościowo chcę zwiększyć ilość o kilka domków. Pompa o wydajności 105l/m, zbiornik hydrofobowy 300 bezprzeponowy, zamontowany jest inżektor 3/4", ale chciałbym zamienić go na napowietrzacz sprężarkowy, tylko jaki dobrać ?
Żelazo > 2mg/l
Mangan > 0.2mg/l
Twardość 278mg/l
PH wody 7.6
Mikroorganizmy powyżej 300jtk
Czy zwykły odżelaziacz 300L na złożu OTOMAN by wystarczył ?
Żeby dobrać konkretne urządzenie potrzebne są konkretne dane... a tu nie wiesz ile jest żelaza (ponad 2 mg może oznaczać 2,01, ale może też oznaczać 4 czy 6 mg), tak samo z manganem. Masz też sporo mikroorganizmów - czy robiłeś dezynfekcję studni i instalacji? Wydajność pompy jest prawdopodobnie wartością maksymalną, a nie rzeczywistą - podaj typ pompy, głębokość lustra wody i przynajmniej ogólnie odległość od studni do hydroforu. No i jeszcze zużycie... teraz jeden domek, później kilka - trudno stwierdzić jakie zużycie wody tam może być.

Patrząc na zastosowanie (domki letniskowe) myślę, że dobrze kombinujesz z ręcznym, prostym odżelaziaczem na złożu piaskowym. Nic innego nie ma większego sensu w takiej sytuacji. Ale nie da się określić czy to wystarczy, albo czy w ogóle zadziała nie mając podstawowych danych.

micy297
19-04-2019, 10:08
qbek17 -dziękuje za odpowiedź. czy lepszy w takim razie bedzie Ecoperla Slimline CS30 ?? Zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma. Jak z serwisantami tych firm ?? Ecoperla Slimline CS30 widzę ma lepszą reklame w internecie.

edekzwa
19-04-2019, 10:10
Żeby dobrać konkretne urządzenie potrzebne są konkretne dane... a tu nie wiesz ile jest żelaza (ponad 2 mg może oznaczać 2,01, ale może też oznaczać 4 czy 6 mg), tak samo z manganem. Masz też sporo mikroorganizmów - czy robiłeś dezynfekcję studni i instalacji? Wydajność pompy jest prawdopodobnie wartością maksymalną, a nie rzeczywistą - podaj typ pompy, głębokość lustra wody i przynajmniej ogólnie odległość od studni do hydroforu. No i jeszcze zużycie... teraz jeden domek, później kilka - trudno stwierdzić jakie zużycie wody tam może być.

Patrząc na zastosowanie (domki letniskowe) myślę, że dobrze kombinujesz z ręcznym, prostym odżelaziaczem na złożu piaskowym. Nic innego nie ma większego sensu w takiej sytuacji. Ale nie da się określić czy to wystarczy, albo czy w ogóle zadziała nie mając podstawowych danych.

Niestety tak mam podany wynik przez organ który robił badania, nie mam dokładnie określonej ilości żelaza i manganu. Dezynfekcja była robiona przeze mnie, być może nie dokładnie, albo taką woda, będę ją powtarzał. Pompa IBO SDM 3-15, lustro wody ok 7m poniżej poziomu ziemi, studnia 60m głębokości, odległość zbiornika od studni ok 20m. Zużycie ciężko określić na dzień dzisiejszy, w domku kabina prysznicowa, umywalka, zlewozmywak, wc. Wiadomo zużycie na domek będzie mniejsze niż w domu jednorodzinnym.

qbek17
19-04-2019, 11:12
Niestety tak mam podany wynik przez organ który robił badania, nie mam dokładnie określonej ilości żelaza i manganu.
Jeśli jeszcze ten organ pobrał za takie badania opłatę to proponuję iść z reklamacją.

edekzwa
19-04-2019, 11:32
Jeśli jeszcze ten organ pobrał za takie badania opłatę to proponuję iść z reklamacją.

Niestety za darmo nie zrobili, wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna.

nicedrain
19-04-2019, 11:47
Takie wyniki badań. Woda miejska na wejściu przed filtrem piankowym.
Czy sam zmiękczacz ze złożem ok.25 litrów Lewatit S1567 wystarczy?
Czy filtr piankowy 5µm obniży trochę żelazo/mangan?
Zużycie wody na miesiąc ok. 8m3

Amonowy Jon (Jon amonu) 0,14 mg/l
Azotany (NO3-) 1,86 mg/l
Barwa 15 mgPt/l
Chlorki (Cl-) 7,34 mg/l
Mangan (Mn) 47,8 µg/l
Mętność 1,56 NTU
pH 7,4 -
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) w temp. 25°C 585 µS/cm
Twardość ogólna 316 mg CaCO3/l
Żelazo (Fe) 828 µg/l

Agnieszka325
19-04-2019, 12:16
Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody:
Poradźcie coś ponieważ jestem zupełnym laikiem, firmy prześcigają się w ofertach a ja nie potrafię wybrać bo się na tym nie znam :(
Poniżej wyniki badan
Stężenie jonu amonu 1,7 mg/l
Stężenie azotanu amonowego (NH4) 1,3 mg/l
Stężenie żelaza ogólnego 8530 µg/l
Stężenie Manganu 1052µg/l
pH 7,3 -

Twardość ogólna 335 mg CaCO3/l
Pompa BCPE 0.5-63U, głębokość studni 18m poziom wody 10m
Z wody będą korzystały 3 osoby + kot
Bardzo Was proszę o pomoc

nicedrain
19-04-2019, 13:31
Przy zakupie zmiękczacz biorę obecnie pod uwagę:

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-plus-22-monosferyczne-zloze-7444512066
Plusem cena i złoże, głowica średnia, brak np. elektrozaworu, filtra wstępnego siatkwego ze spustem

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy-7120285017
Dobre złoże, głowica chyba też taka w miarę - wygląda na tą samą co w Erie Maxima Eco+, dodatki, zakup przez allegro na raty 0%.

Czy głowice Erie dorównują jakością Clack?

Agnieszka325
19-04-2019, 16:54
Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody:
Poradźcie coś ponieważ jestem zupełnym laikiem, firmy prześcigają się w ofertach a ja nie potrafię wybrać bo się na tym nie znam :(
Poniżej wyniki badan
Stężenie jonu amonu 1,7 mg/l
Stężenie azotanu amonowego (NH4) 1,3 mg/l
Stężenie żelaza ogólnego 8530 µg/l
Stężenie Manganu 1052µg/l
pH 7,3 -

Twardość ogólna 335 mg CaCO3/l
Pompa BCPE 0.5-63U, głębokość studni 18m poziom wody 10m
Z wody będą korzystały 3 osoby + kot
Bardzo Was proszę o pomoc

Otrzymałam następujące oferty, co o nich myślicie
1.
-automatyczny układ napowietrzania wody
-Hydrofor ocynkowany bezprzeponowy 300
-Kolumna odmanganiajaco-odżelaziająca 16x65 TC IRDFCS
- Kolumna multifunkcyjna 1354 CI
- Filtr mechaniczny BX 20" - 10 mcr
2.
- Filtr 011 do odżelaziania, odmanganiania wody i usuwania z niej zanieczyszczeń stałych, o wydajności 1,8 m3/h (30 l/min), zamontowany za hydroforem.
-ZMIĘKCZACZ A.Z1.FL5600 - ma wydajność 1,5 m³/h. Jest to urządzenie podłączane do sieci elektrycznej poprzez transformator 220/24V. Zmiękczanie wody polega na wymianie jonowej.
3..
- pH korektor z funkcją hydroforu z poduszką powietrzną
- Napowietrzacza
- Odżelaziacza Multifilters MF-114-AIR
- Korpusu BB 20 z Wkładem Sznurkowym Multifilters 20 Mikronowym
-Systemu złożonej filtracji wody Multifilters MF-60-MULTI
4.
- Odmanganiacz Green 1354/RX
- Filtr CR 1054/RX

5.
-stopień urządzenie ze złożem Greensand, butla 13x54 z głowicą elektroniczną,
- stopień urządzenie ze złożem Greensand, butla 13x54 z głowicą elektroniczną,
- stopień urządzenie ze złożem Aquamulti, butla 13x54 z głowicą elektroniczną, cena: 4445 zł brutto
- stopień NW 25, cena: 314 zł brutto
- stopień Lampa UV S5Q,

6.
Profesjonalny system odżelaziający - Supreme OXYLINE 56 Birm
Stacje ze złożem wielofunkcyjnym ECOMIX A - EKO-OPTIMA 30/O 762 EC-A


POMOCY!!!!

qbek17
19-04-2019, 18:50
Niestety za darmo nie zrobili, wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna.
To wal do nich po zwrot opłaty lub ponowne badanie drugiej próbki bo na podstawie takiego badania nie wiesz nic więcej niż przed badaniem.

qbek17
19-04-2019, 18:55
Takie wyniki badań. Woda miejska na wejściu przed filtrem piankowym.
Jeśli to woda miejska to wodociągi mają obowiązek dostarczać wodę o jakości wody pitnej. W kwestii żelaza to maksymalnie 200 ug/l czyli 4x mniej niż w twoich badaniach. I teraz wodociągi pewnie mają swoje badania potwierdzające, że ich woda jest dobra, ale psuje się w rurach. Jak wiesz kto jest administratorem rur/budynku to możesz żądać płukania instalacji... lub instalować filtr.


Czy sam zmiękczacz ze złożem ok.25 litrów Lewatit S1567 wystarczy?
Do zmiękczania wystarczy, ale przy takim żelazie może się go trochę przebijać.


Czy filtr piankowy 5µm obniży trochę żelazo/mangan?
Raczej nie.

qbek17
19-04-2019, 19:01
Przy zakupie zmiękczacz biorę obecnie pod uwagę:

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-plus-22-monosferyczne-zloze-7444512066 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fofer ta%2Fzmiekczacz-wody-hydro-plus-22-monosferyczne-zloze-7444512066)
Plusem cena i złoże, głowica średnia, brak np. elektrozaworu, filtra wstępnego siatkwego ze spustem
Cena mówi tu najwięcej o tym zestawie. Głównym kosztem przy zmiękczaczu jest głowica, a ta jest tu z tych słabszych i nie będzie ona w stanie w pełni wykorzystać możliwości złoża.


Czy głowice Erie dorównują jakością Clack?
Są to inne konstrukcje. Clack ma napęd tłokowy, a Erie - elektrozawory. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Trzeba dokładnie sprawdzić w jakiej wersji jest głowica w danym modelu bo może się okazać, że np. nie ma ona możliwości płukania wstecznego (a w przypadku takiego żelaza jak u Ciebie będzie to obowiązkowa pozycja w czasie regeneracji).

qbek17
19-04-2019, 20:08
Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody:
Poradźcie coś ponieważ jestem zupełnym laikiem, firmy prześcigają się w ofertach a ja nie potrafię wybrać bo się na tym nie znam :(
Poniżej wyniki badan
Stężenie jonu amonu 1,7 mg/l
Stężenie azotanu amonowego (NH4) 1,3 mg/l
Stężenie żelaza ogólnego 8530 µg/l
Stężenie Manganu 1052µg/l
pH 7,3 -
Twardość ogólna 335 mg CaCO3/l
Pompa BCPE 0.5-63U, głębokość studni 18m poziom wody 10m
Z wody będą korzystały 3 osoby + kot
Bardzo Was proszę o pomoc
Woda jest bardzo kiepska, a pompa niezbyt wydajna - 2,5 m3 @ 4 bar (to może być za mało do płukania solidnego odżelaziacza). Czy chcesz "tylko" doprowadzić tą wodę do jakości dopuszczającej użytkowanie czy też zmiękczyć?



Otrzymałam następujące oferty, co o nich myślicie
1.
-automatyczny układ napowietrzania wody
-Hydrofor ocynkowany bezprzeponowy 300
-Kolumna odmanganiajaco-odżelaziająca 16x65 TC IRDFCS
- Kolumna multifunkcyjna 1354 CI
- Filtr mechaniczny BX 20" - 10 mcr

Chyba największy odżelaziacz, ale Twoja pompa nie da rady go wypłukać.


2.
- Filtr 011 do odżelaziania, odmanganiania wody i usuwania z niej zanieczyszczeń stałych, o wydajności 1,8 m3/h (30 l/min), zamontowany za hydroforem.
-ZMIĘKCZACZ A.Z1.FL5600 - ma wydajność 1,5 m³/h. Jest to urządzenie podłączane do sieci elektrycznej poprzez transformator 220/24V. Zmiękczanie wody polega na wymianie jonowej.

Niewiele można z tej oferty wywnioskować... jeden odżelaziacz nie da rady z taką wodą, a zmiękczacz jest na wręcz zabytkowej głowicy - po takiej propozycji darowałbym sobie tę firmę.


3..
- pH korektor z funkcją hydroforu z poduszką powietrzną
- Napowietrzacza
- Odżelaziacza Multifilters MF-114-AIR
- Korpusu BB 20 z Wkładem Sznurkowym Multifilters 20 Mikronowym
-Systemu złożonej filtracji wody Multifilters MF-60-MULTI
Dużo wyszukanych nazw i nic konkretnego... moim zdaniem za mało na taką wodę.


4.
- Odmanganiacz Green 1354/RX
- Filtr CR 1054/RX
Jak widzsz RX w nazwie to omijaj szerokim łukiem...


5.
-stopień urządzenie ze złożem Greensand, butla 13x54 z głowicą elektroniczną,
- stopień urządzenie ze złożem Greensand, butla 13x54 z głowicą elektroniczną,
- stopień urządzenie ze złożem Aquamulti, butla 13x54 z głowicą elektroniczną, cena: 4445 zł brutto
- stopień NW 25, cena: 314 zł brutto
- stopień Lampa UV S5Q,
Chyba najwięcej stopni odżelaziania, a więc i najbardziej realna szansa na uzdatnienie tej wody. Montaż będzie skomplikowany bo każdy stopień musiałby się płukać wodą surową z pominięciem pozostałych stopni, ale to chyba jest najlepsze rozwiązanie. Trochę mi brakuje napowietrzania...


6.
Profesjonalny system odżelaziający - Supreme OXYLINE 56 Birm
Stacje ze złożem wielofunkcyjnym ECOMIX A - EKO-OPTIMA 30/O 762 EC-A

Zdecydowanie za mało na taką wodę.

Agnieszka325
20-04-2019, 06:14
Chce z tej wody korzystać, również pić. Czy możesz mi coś polecić. Za dwa.miesiace się przeprowadzam i nie wiem co robić.

Agnieszka325
20-04-2019, 08:03
"automatyczny układ napowietrzania wody
-Hydrofor ocynkowany bezprzeponowy 300
-Kolumna odmanganiajaco-odżelaziająca 16x65 TC IRDFCS
- Kolumna multifunkcyjna 1354 CI
- Filtr mechaniczny BX 20" - 10 mcr
Chyba największy odżelaziacz, ale Twoja pompa nie da rady go wypłukać."
A.zmiana.pompy pomoże?

qbek17
20-04-2019, 09:47
Chce z tej wody korzystać, również pić. Czy możesz mi coś polecić. Za dwa.miesiace się przeprowadzam i nie wiem co robić.
Nie możesz poszukać innego źródła wody? Może nowa studnia (ale trzeba by zrobić wywiad w okolicy czy woda wszędzie podobna czy bywa lepiej)?
W każdym przypadku uzdatniania tej wody będzie drogo, będzie wymagało regularnych czynności obsługowych (czyszczenia, przeglądy, wymiany części, dodawania reagentów, wymiany wkładów itp), i nie ma pewności, że będzie skutecznie.

Pytanie co robisz ze ściekami? Płukanie odżelaziacza to duuużo wody, a jeśli wybierzesz takie z regeneracją chemiczną to także ścieki nie nadają się do "puszczenia w grunt".
Nie wydaje mi się, żeby udało się to załatwić na jednym stopniu... ja bym celował w napowietrzanie, potem przynajmniej dwa stopnie odżelaziania i na koniec ewentualnie filtr wielofunkcyjny do usunięcia twardości i pozostałych zanieczyszczeń.

qbek17
20-04-2019, 09:49
"automatyczny układ napowietrzania wody
-Hydrofor ocynkowany bezprzeponowy 300
-Kolumna odmanganiajaco-odżelaziająca 16x65 TC IRDFCS
- Kolumna multifunkcyjna 1354 CI
- Filtr mechaniczny BX 20" - 10 mcr
Chyba największy odżelaziacz, ale Twoja pompa nie da rady go wypłukać."
A.zmiana.pompy pomoże?
Pomoże w kwestii płukania odżelaziacza, ale pod warunkiem, że wydajność studni jest wystarczająca (czyli czy jest w niej tyle wody ile chcesz wypompować)? No i nie wiadomo czy taki jeden odżelaziacz wystarczy do uzdatnienia tej wody... (moim zdaniem nie wystarczy).

Agnieszka325
20-04-2019, 10:00
Woda w całej okolicy jest taka sama. Nie ma sensu budować nowej studni bo woda jest wszędzie tak beznadziejna.

KLARSAN
20-04-2019, 20:37
Chce z tej wody korzystać, również pić. Czy możesz mi coś polecić. Za dwa.miesiace się przeprowadzam i nie wiem co robić.

Prosimy o kontakt we wtorek po świętach. Sugerujemy przysłanie wody do naszego laboratorium celem potwierdzenia skuteczności filtracji wody. Da to precyzyjny obraz jaki konkretnie układ uzdatniania należałoby zastosować żeby uzyskać parametry wody pitnej.

Wszystkich użytkownikom forum życzymy ponadto Wesołych Świąt Wielkanocnych :)

Agnieszka325
21-04-2019, 09:45
Czy dacie Państwo gwarancję że woda będzie zdatna do picia, po ponownym przebadaniu?

Agnieszka325
21-04-2019, 18:46
Jak widzsz RX w nazwie to omijaj szerokim łukiem...

.

Dlaczego?

KLARSAN
23-04-2019, 08:13
Czy dacie Państwo gwarancję że woda będzie zdatna do picia, po ponownym przebadaniu?

Jeśli będziemy mieli wodę u siebie w laboratorium i ją przebadamy, przetestujemy to udzielimy takiej gwarancji. Tak jak pisaliśmy wyżej prosimy o kontakt mejlem/priv.

Pozdrawiamy,

qbek17
23-04-2019, 08:26
Dlaczego?
Bo to oznacza chińską głowicę (RX), która ma słabe parametry hydrauliczne i do proponowanych urządzeń jest po prostu za słaba.

Zuska
23-04-2019, 17:00
Witam,

Proszę o podpowiedź co należałoby zrobić ze studnią, która ma parametry jak niżej. Pierwsze badanie było robione w grudniu 2018, kolejne (sama mikrobiologia) tydzień temu. W styczniu i w lutym 2019 zrobiliśmy chlorowanie studni.

Grudzień 2018
429490
429488

Kwiecień 2019
429489

Studnia ma głębokość 25 metrów i pompę głębinową Grundfos, w domu jest zbiornik hydroforowy na 300 litrów.
Dom na razie nie jest zamieszkany, zwlekamy właśnie z powodu parametrów wody, zwłaszcza, że mamy dwójkę małych dzieci.

qbek17
23-04-2019, 19:07
Witam,

Proszę o podpowiedź co należałoby zrobić ze studnią, która ma parametry jak niżej. Pierwsze badanie było robione w grudniu 2018, kolejne (sama mikrobiologia) tydzień temu. W styczniu i w lutym 2019 zrobiliśmy chlorowanie studni.


Studnia ma głębokość 25 metrów i pompę głębinową Grundfos, w domu jest zbiornik hydroforowy na 300 litrów.
Dom na razie nie jest zamieszkany, zwlekamy właśnie z powodu parametrów wody, zwłaszcza, że mamy dwójkę małych dzieci.
Czy chlorowanie studni było robione dwa razy? Wygląda jakby było nieskuteczne... i teraz albo to procedura chlorowania była błędna, albo jednak woda zawiera bakterie...
Poza bakteriami woda ma tylko podwyższony mangan... myślę, że zwykły zmiękczacz (o ile chesz wodę zmiękczyć) wystarczyłby na taką wodę - może nie usunie całego manganu, ale odrobinę go zmniejszy. Wydaje mi się to racjonalnym kompromisem między kosztami a zyskami...

edekzwa
24-04-2019, 10:40
Jeśli jeszcze ten organ pobrał za takie badania opłatę to proponuję iść z reklamacją.
Udało się ustalić dokładne wyniki:
Żelazo 2.984mg/l
Mangan 0.212mg/l
Może teraz uda się coś dobrać, najlepiej tak jak wcześniej pisałem jakiś manualny odżelaziaczo-odmanganiacz z możliwością spuszczania wody na zimę.

qbek17
24-04-2019, 11:34
Udało się ustalić dokładne wyniki:
Żelazo 2.984mg/l
Prawie 50% więcej niż podano na wynikach... ciekawe kto tak to wypuścił z laboratorium.


Może teraz uda się coś dobrać, najlepiej tak jak wcześniej pisałem jakiś manualny odżelaziaczo-odmanganiacz z możliwością spuszczania wody na zimę.
Myślę, że nie ma tu co kombinować i tak jak piszesz - szukać prostego zbiornika z piaskiem i zaworami ręcznymi. Są firmy, które się w tym specjalizują... tylko zwróć im uwagę na swoją pompę i niech uwzględnią ją w doborze.

kristo1982
24-04-2019, 15:11
Zacznę od zrobienia nowych badań wody, te co dalem są z 2007 roku i z głównej przepompowni na ogródkach. Zbadam ze swojego przyłącza dosyć oddalonego, może przez ten czas stan wody uległ jakiejś poprawie? Lub do mnie dochodzi bardziej utleniona już? Najbardziej dziwi mnie mętność, bo nie za bardzo to widać jak się leje wodę do butelki, jest raczej przejrzysta. Jak będę miał nowe badania to wrzucę i poproszę o nowe porady ������

Witam, mam nowe wyniki badania, jest dużo lepiej niż w 2007 roku, połowa mniej żelaza i manganu. Poniżej załączam, czy pomoże ktoś w doborze odpowiednich filtrów? Przypomnę, że woda ma się nadawać do kąpieli, wodę do picia mogę kupować w baniakach. 429522

edekzwa
25-04-2019, 07:44
Prawie 50% więcej niż podano na wynikach... ciekawe kto tak to wypuścił z laboratorium.


Myślę, że nie ma tu co kombinować i tak jak piszesz - szukać prostego zbiornika z piaskiem i zaworami ręcznymi. Są firmy, które się w tym specjalizują... tylko zwróć im uwagę na swoją pompę i niech uwzględnią ją w doborze.
Mógłbyś polecić jakąś firmę ? Znalazłem Aqva System, nowy jest kosztowny ok 5tys pln, zastanawiam się nad zakupem zbiornika używanego z początku lat 90tych i do tego nowe złoże, tylko nie wiem czy to jest dobry pomysł. Znowu Wimset jest tańszy, ale nie poradzi sobie z taką ilością manganu i żelaza.

qbek17
25-04-2019, 08:03
Mógłbyś polecić jakąś firmę ? Znalazłem Aqva System, nowy jest kosztowny ok 5tys pln, zastanawiam się nad zakupem zbiornika używanego z początku lat 90tych i do tego nowe złoże, tylko nie wiem czy to jest dobry pomysł. Znowu Wimset jest tańszy, ale nie poradzi sobie z taką ilością manganu i żelaza.
5 tys za taki system to sporo... ale nie wiem czy składanie tego samemu da Ci lepszy efekt... możesz próbować. A co do "gwarancji" usunięcia takiej ilości Fe i Mn to bym był ostrożny... pewnie po kilku miesiącach jest szansa na wpracowanie się filtra ale na początku raczej nie będzie usuwał wszystkiego.

qbek17
25-04-2019, 08:10
Witam, mam nowe wyniki badania, jest dużo lepiej niż w 2007 roku, połowa mniej żelaza i manganu. Poniżej załączam, czy pomoże ktoś w doborze odpowiednich filtrów? Przypomnę, że woda ma się nadawać do kąpieli, wodę do picia mogę kupować w baniakach. 429522
Nie ma tu wyników bakteriologii więc ten temat pomijam. Z tych co są nie liczyłbym na usunięcie manganu (ale chyba nie ma takiej potrzeby jeśli woda ma być tylko do kąpieli). Głównie chodzi o żelazo i amoniak - najlepiej byłoby wodę napowietrzyć i odżelazić. Są filtry z napowietrzaniem w jednej butli, ale to koszt ok 4000-5000 i trzeba sprawdzić pompę czy da radę to wypłukać.

kristo1982
25-04-2019, 14:35
Nie ma tu wyników bakteriologii więc ten temat pomijam. Z tych co są nie liczyłbym na usunięcie manganu (ale chyba nie ma takiej potrzeby jeśli woda ma być tylko do kąpieli). Głównie chodzi o żelazo i amoniak - najlepiej byłoby wodę napowietrzyć i odżelazić. Są filtry z napowietrzaniem w jednej butli, ale to koszt ok 4000-5000 i trzeba sprawdzić pompę czy da radę to wypłukać.

Dostałem ofertę na stację z linka, czy faktycznie to da radę i usunie wszystko żelazo, mangan i amoniak?

https://bluewater24.pl/wielofunkcyjna-stacja-uzdatniania-wody-5-w-1-ecomix-a-35o-762-ec-a-p-227.html

qbek17
25-04-2019, 18:03
Dostałem ofertę na stację z linka, czy faktycznie to da radę i usunie wszystko żelazo, mangan i amoniak?
Przez chwilę podziała, ale po chwili (raczej krótszej) będzie już głównie zmiękczać i może trochę żelazo zmniejszy.
To niewielki system i raczej chwilowe rozwiązanie.

kristo1982
25-04-2019, 18:21
Przez chwilę podziała, ale po chwili (raczej krótszej) będzie już głównie zmiękczać i może trochę żelazo zmniejszy.
To niewielki system i raczej chwilowe rozwiązanie.

To jak ma chwilę podziałać to może lepiej już system filtrów w oparciu o korpusy big blue, np. 1 filtr sznurkowy 20 mikronów i następnie dwa odżelazniające FCCST20BB. W katalogach podają żywotność wkładu 3-6 miesięcy lub 8 tys litrów. Jeżeli wydajnie by to działało przy moich parametrach wody to wydajność jakby wytrzymał 4 miesiące lub te 8 tys litrów wody to mi by starczyło. Gorzej jeśli podziała tydzień tylko.

qbek17
25-04-2019, 19:31
To jak ma chwilę podziałać to może lepiej już system filtrów w oparciu o korpusy big blue, np. 1 filtr sznurkowy 20 mikronów i następnie dwa odżelazniające FCCST20BB. W katalogach podają żywotność wkładu 3-6 miesięcy lub 8 tys litrów. Jeżeli wydajnie by to działało przy moich parametrach wody to wydajność jakby wytrzymał 4 miesiące lub te 8 tys litrów wody to mi by starczyło. Gorzej jeśli podziała tydzień tylko.
To jeszcze gorszy pomysł - te filtry nie są płukane więc wytrzymają krótko i będziesz musiał wymieniać wkłady... a koszt wkładów odżelaziających będzie Ci regularnie przypominał, że jednak to żadna oszczędność.
Te parametry dotyczą prawie czystej wody, a jeśli nawet im wierzyć to 8 m3 wody to zużycie bardziej na jeden miesiąc.

edekzwa
26-04-2019, 09:18
5 tys za taki system to sporo... ale nie wiem czy składanie tego samemu da Ci lepszy efekt... możesz próbować. A co do "gwarancji" usunięcia takiej ilości Fe i Mn to bym był ostrożny... pewnie po kilku miesiącach jest szansa na wpracowanie się filtra ale na początku raczej nie będzie usuwał wszystkiego.

Mógłbyś polecić jakąś firmę co produkuje manualne odżelaziacze ? Znalazłem tylko Wimset i Aqva system. Ewentualnie coś takiego bym mógł że zbiornika spuszczać wodę na zimę ?

Zuska
26-04-2019, 11:07
Czy chlorowanie studni było robione dwa razy? Wygląda jakby było nieskuteczne... i teraz albo to procedura chlorowania była błędna, albo jednak woda zawiera bakterie...
Poza bakteriami woda ma tylko podwyższony mangan... myślę, że zwykły zmiękczacz (o ile chesz wodę zmiękczyć) wystarczyłby na taką wodę - może nie usunie całego manganu, ale odrobinę go zmniejszy. Wydaje mi się to racjonalnym kompromisem między kosztami a zyskami...

Tak, chlorowanie było robione dwukrotnie. Chlor był dozowany w ilosci większej niż zalecana, prosto do studni. Chyba bez lampy UV się nie obędzie. Pytanie tylko jaką wybrać bo rozpiętość cen jest spora i nie wiem czy zainstalować jakąs zwykłą czy lepiej zainwestować w taką z komputerem, który informuje o awarii itp.?
Druga sprawa jaki przepływ w instalacji jest optymalny, tak żeby to nie było ledwie sączenie się wody z kranu, czy 1 m3/h jest wystarczający czy to jednak za mało?

Co do manganu i twardości to pytanie czy instalacja takiej stacji ma sens? https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-ecomix-compact-p-1472.html
Jedna z firm zaproponowała coś takiego https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn1-p-1419.html ale szczerze mówiąc jak mam wydać tyle kasy to już wolę kupić stację która wodę również zmiękczy i oczyści z innych "brudów". Czy moje myślenie jest błędne?

qbek17
26-04-2019, 12:50
Tak, chlorowanie było robione dwukrotnie. Chlor był dozowany w ilosci większej niż zalecana, prosto do studni. Chyba bez lampy UV się nie obędzie. Pytanie tylko jaką wybrać bo rozpiętość cen jest spora i nie wiem czy zainstalować jakąs zwykłą czy lepiej zainwestować w taką z komputerem, który informuje o awarii itp.?

Całkiem dobre lampy UV robi polska firma TMA. Mają cennik na stronie. Do domowych zastosowań wystarczy. Nie ma co inwestować w komputery tylko okresowo robić dezynfekcję instalacji (dobrze mieć przynajmniej filtr wstępny żeby można było tam wlać podchloryn).


Druga sprawa jaki przepływ w instalacji jest optymalny, tak żeby to nie było ledwie sączenie się wody z kranu, czy 1 m3/h jest wystarczający czy to jednak za mało?
W pełni otwarty kran to ok 7 l/min (0,4 m3/h). Raczej nie używasz jednocześnie więcej niż dwóch kranów (otwartych maksymalnie) więc przepływ na poziomie 1 m3/h jest wystarczający.


Co do manganu i twardości to pytanie czy instalacja takiej stacji ma sens? https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-ecomix-compact-p-1472.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Ffiltr-multifunkcyjny-clack-ecomix-compact-p-1472.html)
Ma sens. Ale jeśli chcesz przyoszczędzić to wystarczy zmiękczacz. Będzie taniej i trwalej i wydajniej, ale mniej skutecznie (a poza twardością masz do usunięcia tylko mangan). Taki kombajn ma sens jak masz kilka problemów z wodą.


Jedna z firm zaproponowała coś takiego https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn1-p-1419.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fsystem-usuwania-manganu-clack-mn1-p-1419.html)
To jest normalny odżelaziacz z ciężkim złożem, do tego dość duży. Wymaga napowietrzania i solidnej pompy do płukania - jak podasz typ swojej pompy to można sprawdzić czy da radę. Na twoje przekroczenia manganu to za dużo...


ale szczerze mówiąc jak mam wydać tyle kasy to już wolę kupić stację która wodę również zmiękczy i oczyści z innych "brudów". Czy moje myślenie jest błędne?
Myślenie jest Twoje :) Nie masz za wiele brudów w tej wodzie. Weź pod uwagę te bakterie - jak je puścisz na złoże to one się tam namnożą... a dezynfekcja złoża jonowymiennego jest trochę trudniejsza (nie możesz puścić po prostu podchlorynu - trzeba pilnować stężenia).

Zuska
26-04-2019, 13:18
Weź pod uwagę te bakterie - jak je puścisz na złoże to one się tam namnożą... a dezynfekcja złoża jonowymiennego jest trochę trudniejsza (nie możesz puścić po prostu podchlorynu - trzeba pilnować stężenia).

Teraz zgłupiałam :) Wszędzie piszą, żeby najpierw dać filtr wstępny (piankowy lub sznurkowy), następnie stację a na koniec lampę UV. Ale skoro bakterie będą się namnażać na złożu a nie daj Boże lampa się zepsuje to skażenie wody gotowe...
Czyli jak to wszystko powinno być ustawione żeby można było co jakiś czas przechlorować studnię?
Im więcej wiem, tym mniej wiem :)

qbek17
26-04-2019, 13:50
Teraz zgłupiałam :) Wszędzie piszą, żeby najpierw dać filtr wstępny (piankowy lub sznurkowy), następnie stację a na koniec lampę UV. Ale skoro bakterie będą się namnażać na złożu a nie daj Boże lampa się zepsuje to skażenie wody gotowe...
Czyli jak to wszystko powinno być ustawione żeby można było co jakiś czas przechlorować studnię?
Im więcej wiem, tym mniej wiem :)
Niestety nie ma idealnego rozwiązania :) Kolejność masz słuszną - i możesz studnię chlorować, ale musisz wtedy odcinać stację (lub kontrolować stężenie) aby nie zniszczyć złoża (o ile to złoże jonowymienne, czyli zmiękczacz lub multifunkcyjne). Ewentualnie dać takie złoże które można chlorować - np Crystal Right. I do niego możesz nawet dać głowicę z celą chlorującą, która będzie delikatnie dezynfekować złoże przy każdej regeneracji solanką.

Zuska
28-04-2019, 21:36
Dziękuję za cierpliwe odpowiedzi :)

Ciekawi mnie jeszcze jaka właściwie powinna być wielkość złoża w takiej kolumnie multifunkcyjnej dla rodziny 4- 5 osobowej. Ta która mnie zainteresowała ma 25 litrów ale widzę, że są tez większe. Czym tu się kierować, jakie to ma znaczenie?

KLARSAN
29-04-2019, 08:01
Dziękuję za cierpliwe odpowiedzi :)

Ciekawi mnie jeszcze jaka właściwie powinna być wielkość złoża w takiej kolumnie multifunkcyjnej dla rodziny 4- 5 osobowej. Ta która mnie zainteresowała ma 25 litrów ale widzę, że są tez większe. Czym tu się kierować, jakie to ma znaczenie?

Wielkość złoża ma znaczenie dla skutecznego i długotrwałego procesu oczyszczania wody. 25 litrów to delikatnie mówiąc zbyt mało dla skutecznego i pełnego oczyszczenia wody, dla rodziny 4-5 osobowej. Różnice cenowe pomiędzy urządzeniami z nieco większą ilością złożą nie są na tyle duże żeby warto było oszczędzać w tym aspekcie. Bardzo ważnym punktem jest również jakość tego złoża oraz zastosowana głowica sterująca w urządzeniu.

qbek17
29-04-2019, 08:34
Dziękuję za cierpliwe odpowiedzi :)

Ciekawi mnie jeszcze jaka właściwie powinna być wielkość złoża w takiej kolumnie multifunkcyjnej dla rodziny 4- 5 osobowej. Ta która mnie zainteresowała ma 25 litrów ale widzę, że są tez większe. Czym tu się kierować, jakie to ma znaczenie?
25 litrów złoża wielofunkcyjnego będzie się regenerowało co jakieś 3 m3 wody... no i zmiękczy wodę do zera :)

Jak już chcesz się decydować na coś takiego to na prawdę weź pod uwagę te bakterie - to jest większy problem niż mangan. Jest chyba tylko jedno złoże, które lubi chlor i robi to co chcesz (usuwa mangan, twardość, żelazno, amoniak) - Crystal Right. W Twoim przypadku radziłbym CR200 i celę chlorującą.

Zuska
29-04-2019, 10:34
Im dalej w las tym ciemniej ;)

Na bakterie zamierzam zastosować lampę TMA V20 lub V25, bo też uważam, że z bakteriami nie ma żartów, zwłaszcza że mamy dwójkę małych dzieci.
Co do stacji to rozumiem, że zmiękczanie do zera nie jest chyba najzdrowsze? Nie widziałam nigdzie gotowych stacji z zamontowaną celą chlorującą, czyli pewnie trzeba to zmontować samodzielnie, jak miałoby to wyglądać?

Podsumowując jeśli zastosuję lampę UV to czy w dalszym ciągu szukać zastosowania z chlorem i złożem Crystal right czy z żywica jonowymienną?

Co do tej ilości złoża to rozumiem, że to źle że będzie się regenerowało co 3 m3? Pisałam do kilku firm i oferty za samą stację są bardzo rozbieżne (2750 - 4500 zł a ilość złoża od 25 do 40 litrów) dlatego tak dopytuję a kwestie finansowe mają tu duże znaczenie ponieważ już wiele niespodzianek spotkało nas podczas budowy i jestem już podwójnie ostrożna z wszelkimi propozycjami "drogich i porządnych" rozwiązań...
Wiem, że nie da się "dobrze i tanio" ale chcę żeby było maksymalnie zdroworozsądkowo :)

Adan911
29-04-2019, 11:36
W domku jednorodzinnym mam własne ujęci wody, pompa + hydrofor ze zbiornikiem przeponowym (zbiornik do naprawy lub wymiany). Ujęcie jest na głębokości 7 metrów. Całość ma 2-3 lata.
Zimna woda zaczęła zalatywała starym jajem, więc zleciłem jej analizę. Wyszło że mangan ma przekroczone stężenie, 223 zamiast 50. Żelazo 161 na 200. Pozostałe wskaźniki ją w normie. Zapotrzebowanie na wodą 10-12m/miesiąc.
Poszukuję propozycji jakie rozwiązanie będzie optymalne w moim przypadku, ewentualnie zlecę wykonie całego systemu uzdatniania wody.
Lokalizacja Jabłonna od Modlińskiej, czyli peryferie Warszawy.
Pozdrawiam.

Jastrząb
29-04-2019, 11:53
W domku jednorodzinnym mam własne ujęci wody, pompa + hydrofor ze zbiornikiem przeponowym (zbiornik do naprawy lub wymiany). Ujęcie jest na głębokości 7 metrów. Całość ma 2-3 lata.
Zimna woda zaczęła zalatywała starym jajem, więc zleciłem jej analizę. Wyszło że mangan ma przekroczone stężenie, 223 zamiast 50. Żelazo 161 na 200. Pozostałe wskaźniki ją w normie. Zapotrzebowanie na wodą 10-12m/miesiąc.
Poszukuję propozycji jakie rozwiązanie będzie optymalne w moim przypadku, ewentualnie zlecę wykonie całego systemu uzdatniania wody.
Lokalizacja Jabłonna od Modlińskiej, czyli peryferie Warszawy.
Pozdrawiam.
7m to płytko :-( Co nie zrobisz, mogą się z taką wodą sezonow dziać cuda, to jest spora szansa że woda nie jest dobrze odizolowana od powierchni.
Cały syf z powierzchni do wody się szybko dostaje, i to nie chodzi o proste badania fizykocheiczne paru parametrów. Wiec ja bym zdecydowanie polecał osmozę do wody pitnej.

Zalatuje woda ciepła czy zimna?
Często gdy zalatuje ciepła i jest zbiornik CWU, pomaga wymiana anody w zbiorniku z magnzezowej na aktywną tytanową.

Jeśli zalatuje też zimna, to nie zaszkodzi studni przechlorować, zwłaszcza że płytka.. Wstawić zbiornik bez przeponowy z napowietrzaniem i odpowietrzaniem. Jak nie pomoże to dobry filtrze złożem katalitycznym, usunie mangan i też siarkowodór (stare jaja). Tu uwga, do pracy takie złoże potrzebuje odpowiedniego pH (czy było badane), pus takie złoża są ciężkie, wiec do wypłukania potrzebują zazwyczaj dosyć solidnej pompy.

Reasumujac:
- zalatuje tylko ciepła czy zimna?
- rodzaj pompy
- ph Wody.

qbek17
29-04-2019, 12:04
Co do stacji to rozumiem, że zmiękczanie do zera nie jest chyba najzdrowsze?
To zależy jak do tego podchodzisz... przy bakteriach i tak chyba nie będziesz pić tej wody prosto z kranu więc zmiękczenie do zera nie powinno być problemem zdrowotnym. Bardziej chodzi o kwestie użytkowe takiej wody.


Nie widziałam nigdzie gotowych stacji z zamontowaną celą chlorującą, czyli pewnie trzeba to zmontować samodzielnie, jak miałoby to wyglądać?
Jest to element głowicy sterującej (np. w Clacku) albo zewnętrzne urządzenie montowane na linii solanki.


Podsumowując jeśli zastosuję lampę UV to czy w dalszym ciągu szukać zastosowania z chlorem i złożem Crystal right czy z żywica jonowymienną?
Lampa UV to "brama" która blokuje 99,99% bakterii. To nie jest nigdy 100%. Jak przed tą bramą dasz stację, na której bakterie się będą mnożyć to ten ułamek procenta, który przejdzie przez bramę, robi się coraz większy.
Chodzi o to, żeby dać system, który możesz okresowo dezynfekować. A lampa UV będzie takim zabezpieczeniem "na co dzień".


Co do tej ilości złoża to rozumiem, że to źle że będzie się regenerowało co 3 m3?
Nie to że źle, tylko dość często, a przez to mało ekonomicznie.

Adan911
29-04-2019, 12:08
7m to płytko :-( Co nie zrobisz, mogą się z taką wodą sezonow dziać cuda, to jest spora szansa że woda nie jest dobrze odizolowana od powierchni.
Cały syf z powierzchni do wody się szybko dostaje, i to nie chodzi o proste badania fizykocheiczne paru parametrów. Wiec ja bym zdecydowanie polecał osmozę do wody pitnej.

Zalatuje woda ciepła czy zimna?
Często gdy zalatuje ciepła i jest zbiornik CWU, pomaga wymiana anody w zbiorniku z magnzezowej na aktywną tytanową.

Jeśli zalatuje też zimna, to nie zaszkodzi studni przechlorować, zwłaszcza że płytka.. Wstawić zbiornik bez przeponowy z napowietrzaniem i odpowietrzaniem. Jak nie pomoże to dobry filtrze złożem katalitycznym, usunie mangan i też siarkowodór (stare jaja). Tu uwga, do pracy takie złoże potrzebuje odpowiedniego pH (czy było badane), pus takie złoża są ciężkie, wiec do wypłukania potrzebują zazwyczaj dosyć solidnej pompy.

Reasumujac:
- zalatuje tylko ciepła czy zimna?
- rodzaj pompy
- ph Wody.


Zalatuje tylko zimna, z ciepłą nie było problemów. Od jakiegoś czasu zapaszku nie ma, ale pewnie powróci.
PH wody 7,6.
Wydajności pompy nie pamiętam, ale pewnie jakaś taniocha. Była w zestawie ze zbiornikiem z napisem Omnigena. Wieczorem sprawdzę wydajność pompy.

Dojrzewam do założenia filtra ze złożem, tylko nie wiem jakim. Zbiornik i pompę wymienię przy okazji, jaki i pozostały osprzęt.

Jastrząb
29-04-2019, 12:13
Zalatuje tylko zimna, z ciepłą nie było problemów. Od jakiegoś czasu zapaszku nie ma, ale pewnie powróci.
PH wody 7,6.
Wydajności pompy nie pamiętam. Wieczorem sprawdzę.

pH ujdzie.
Jak zalatuje zimna to hydrofor z napowietrzaniem + filtr z dobrym złożem katalitycznym. Wydajność pompy kluczowa.

KLARSAN
30-04-2019, 14:58
W domku jednorodzinnym mam własne ujęci wody, pompa + hydrofor ze zbiornikiem przeponowym (zbiornik do naprawy lub wymiany). Ujęcie jest na głębokości 7 metrów. Całość ma 2-3 lata.
Zimna woda zaczęła zalatywała starym jajem, więc zleciłem jej analizę. Wyszło że mangan ma przekroczone stężenie, 223 zamiast 50. Żelazo 161 na 200. Pozostałe wskaźniki ją w normie. Zapotrzebowanie na wodą 10-12m/miesiąc.
Poszukuję propozycji jakie rozwiązanie będzie optymalne w moim przypadku, ewentualnie zlecę wykonie całego systemu uzdatniania wody.
Lokalizacja Jabłonna od Modlińskiej, czyli peryferie Warszawy.
Pozdrawiam.

Na taki problem proponujemy wstępne napowietrzanie wody (napowietrzacz + hydrofor bezprzeponowy 300 litrowy) + odżelaziaczo-odmanganiacz. PRzed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić model pompy oraz głębokość na jakiej jest lustro wody w studni.

nicedrain
08-05-2019, 07:27
Czy złoże Lewatit S1567 oprócz wymiany jonów magnezu i wapnia "wyłapuje" inne jony chociaż w niewielkim stopniu np. mangan/żelazo ?

qbek17
08-05-2019, 08:43
Czy złoże Lewatit S1567 oprócz wymiany jonów magnezu i wapnia "wyłapuje" inne jony chociaż w niewielkim stopniu np. mangan/żelazo ?
W niewielkim stopniu - tak. Ale wszystko zależy od całego zestawu jonów w wodzie i ich proporcji.

nicedrain
08-05-2019, 11:35
Co ile dni zmiękczacz powinien wykonać regenerację? Gdzieś wyczytałem, że maksymalnie 14 dni między regeneracjami.
Pytam gdyż przy wyborze zmiękczacza jaką dobrać ilość żywicy Lewatit s1567.
Moje średnie zużycie obecnie to 7,5 m3 na miesiąc, czyli 0,25 m3/dobę.

Surowa woda ma twardość 18 dH. Jeśli zmiękczałbym ją do 4 dH to dla złoża 20 litrów miałbym:

Zdolność jonowymienną 60 dH / (18 dH- 4 dH) = 4,3 m3 (wody zmieszanej tzn. mixing)

Wychodzi mi z tego 17 dni między regeneracjami.
Czy dobrze liczę. Możliwe, że z czasem trochę zużycie wody wzrośnie. Więc wypadnie podejrzewam między 12-14 dni regen.

Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?

Kolejna sprawa to zmiękczać do 0 czy tak pomiędzy 3-5 dH ?

Kaizen
08-05-2019, 18:49
Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?

Raczej za często. Cywilizowane głowice regenerują co X m3 nie rzadziej niż 10-14dni (w zależności od ustawień). Czyli nawet jak nic nie zużyjesz, to i tak się co 10-14 dni zregeneruje.

qbek17
08-05-2019, 22:39
Co ile dni zmiękczacz powinien wykonać regenerację? Gdzieś wyczytałem, że maksymalnie 14 dni między regeneracjami.
Jest to zalecany maksymalny czas między regeneracjami. Wynika on głównie z kwestii higienicznych. U nas przyjęło się ustawiać go na 14 dni. Ale jeśli masz wodę miejską (chlorowaną i bez osadów) to możesz go wydłużyć o 1-2 dni.


Moje średnie zużycie obecnie to 7,5 m3 na miesiąc, czyli 0,25 m3/dobę.
Surowa woda ma twardość 18 dH. Jeśli zmiękczałbym ją do 4 dH to dla złoża 20 litrów miałbym:
Zdolność jonowymienną 60 dH / (18 dH- 4 dH) = 4,3 m3 (wody zmieszanej tzn. mixing)
Wychodzi mi z tego 17 dni między regeneracjami.
Czy dobrze liczę. Możliwe, że z czasem trochę zużycie wody wzrośnie. Więc wypadnie podejrzewam między 12-14 dni regen.
Dobrze liczysz. Przy czym zakładałbym zmiękczenie do zera i celowanie w 12 dni. Wtedy jest rezerwa na wzrost zużycia lub podmieszanie.


Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?
Różnica w kosztach jest niewielka bo to tylko koszt tych kilku litrów złoża - pozostałe elementy są identyczne. Ale więcej złoża to więcej wody i soli na regeneracje (wyższy koszt utrzymania), a skoro nie planujesz wykorzystać tej pojemności to po co ci większy i droższy model?


Kolejna sprawa to zmiękczać do 0 czy tak pomiędzy 3-5 dH ?
Zależy do czego chcesz tej wody używać. Jeśli do AGD i mycia to możesz zmiękczać do zera. Jeśli chcesz wodę pitną to te 3 dH mogą spełnić "normę" ale i tak nie będzie to woda mineralna (za to będą osady z kamienia).

qbek17
08-05-2019, 22:42
Raczej za często. Cywilizowane głowice regenerują co X m3 nie rzadziej niż 10-14dni (w zależności od ustawień). Czyli nawet jak nic nie zużyjesz, to i tak się co 10-14 dni zregeneruje.
Dobrze napisał - im więcej złoża tym dłuższy czas między regeneracjami... więc są one rzadsze.
Z drugiej strony też masz rację, że nie wykorzysta całej pojemności i regeneracja wypadnie z limitu czasu (czyli częściej niż by to wynikało z objętości) :)

Kaizen
08-05-2019, 23:54
Dobrze napisał - im więcej złoża tym dłuższy czas między regeneracjami... więc są one rzadsze.

Nie mogą być za rzadko regenerowane, bo o to dba zmiękczacz, żeby nie było "rzadziej niż". Mogą być tylko za często - i dla mnie za często oznacza gdy cale złoże nie jest wykorzystane.
Więc jakie zagrożenie ma "za małe" złoże? Że zamiast co 14 dni zregeneruje się co 12 czy 9 dni, bo wyzwoli się zmiękczanie od przekroczonego limitu przepływu między regeneracjami? Żadna strata. Za to przedwczesne regenerowanie "z kalendarza" to strata wody i soli.

nicedrain
09-05-2019, 07:34
qbek17 , Kaizen dzięki za pomoc

Czyli w moim przypadku optymalnie będzie złoże ok. 20 litrów (7,5m3 na m-c wody przy twardości 18 dH) - zmiękczone do 0 dh lub 3-4 dH nie robi wielkiej różnicy.
Większa ilość złoża spowoduje jedynie wzrost kosztów (woda + sól), bo regeneracja powinna być i tak częściej niż 14 dni.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Zużycie prądu przez głowicę/sterownik. Niby drobiazg, ale w stosunku rocznym to już jest kilkadziesiąt zł, a w ciągu kilku lat to już kilkaset zł.

Dla przykładu:
BNT 765 - 9 W
Erie 2 cyklowe - 17 W
Erie 4 cyklowe - 21 W
Clack WS1 Pallas CK - ???

Czy takie zużycie jest podczas regeneracji, czy podczas czuwania sterownika (normalnej pracy) ?

qbek17
09-05-2019, 09:22
Mam jeszcze jedno pytanie.
Zużycie prądu przez głowicę/sterownik. Niby drobiazg, ale w stosunku rocznym to już jest kilkadziesiąt zł, a w ciągu kilku lat to już kilkaset zł.
Trochę przesadzasz... nawet gdyby te 21W policzyć przy założeniu ciągłej pracy to rocznie koszt nie przekroczy 100 PLN.


Czy takie zużycie jest podczas regeneracji, czy podczas czuwania sterownika (normalnej pracy) ?
Clack WS1 ma zasilacz 12V / 0.5A czyli moc 6W. Takie zużycie prądu jest tylko w momencie przestawiania tłoka, czyli przez kilknaście sekund. Nawet w czasie regeneracji trwającej ponad godzinę zużycie jest znikome.
Co innego przy elektrozaworach - tam zużycie prądu idzie cały czas kiedy zawór jest zasilany czyli przez całą regenerację.

nicedrain
09-05-2019, 13:55
qbek17, jeszcze raz poproszę o pomoc....

Aqua-Soft Basic 20 - konfiguracja domyśla posiada regenerację współprądową, za dopłatą 80 zł możliwa przeciwprądowa.

Znalazłem taki artykuł:
https://www.filtry-do-wody.info/regeneracja-przeciwpradowa-up-flow/

Wynika z niego, że lepiej regeneracja współprądowa np. gdy mamy trochę przekroczone żelazo w wodzie (wodociągi mają czasami przekroczenia, ostatnio trafiło im się 0,83 mg/l żelaza).
Mniejsze ryzyko awarii po kilku - kilkunastu miesiącach użytkowania.
Chyba jest to lepsze rozwiązanie?

Wcześniej byłem nastawiony na up-flow bo piszą, że są oszczędne itp.....a nikt nie wspomina o awaryjności....

Kolejna sprawa:
- regeneracja współprądowa posiada backwash ?
- regeneracja przeciwprądowa nie posiada backwash-a?

Dobrze rozumiem, czy coś namieszałem?

qbek17
09-05-2019, 15:04
qbek17, jeszcze raz poproszę o pomoc....

Aqua-Soft Basic 20 - konfiguracja domyśla posiada regenerację współprądową, za dopłatą 80 zł możliwa przeciwprądowa.

Wynika z niego, że lepiej regeneracja współprądowa np. gdy mamy trochę przekroczone żelazo w wodzie (wodociągi mają czasami przekroczenia, ostatnio trafiło im się 0,83 mg/l żelaza).
Mniejsze ryzyko awarii po kilku - kilkunastu miesiącach użytkowania.
Chyba jest to lepsze rozwiązanie?
Jeśli zdarzają się aż takie przekroczenia to zdecydowanie bierz regenerację standardową.


Kolejna sprawa:
- regeneracja współprądowa posiada backwash ?
- regeneracja przeciwprądowa nie posiada backwash-a?

Dobrze rozumiem, czy coś namieszałem?
Nie do końca. W regeneracji upflow nie ustawia sie backwashu jako pierwszy etap. Powinien być ustawiony później (po solankowaniu) i może być krótszy - więc to kwestia kolejności i funkcji.
Niektóre głowice nie mogą w ogóle wykonać takiego cyklu więc wtedy jest to już w ogóle problem, ale w Clacku zawsze masz możliwość dowolnego ustawienia programu (a głowica jest w stanie wykonać wszsytkie etapy).

Pa_jonk
10-05-2019, 17:04
Takie pytanko
Jaki filtr mechaniczny zastosować na początku instalacji ? Jeden czy może zestaw ?cenowo jest taki rozrzut ,że mam już mętlik.Proszę o poradę i propozycje
Drugie pytanko - odwrócona osmoza ,dokładnie taki sam problem nie wiem jaki zestaw wybrać

qbek17
11-05-2019, 17:16
Jaki filtr mechaniczny zastosować na początku instalacji ? Jeden czy może zestaw ?cenowo jest taki rozrzut ,że mam już mętlik.
To zależy jakiej instalacji i jaka jest woda. Generalnie na wejściu do domu wystarczy zwykły pojedynczy piltr piankowy czy sznurkowy (mechaniczny).


Drugie pytanko - odwrócona osmoza ,dokładnie taki sam problem nie wiem jaki zestaw wybrać
RO6 jest wystarczający w większości przypadków. Przedział cenowy 600-800 to juz powinna być dobra jakość.

Guzior
11-05-2019, 17:20
Witam! Proszę o poradę jaki zmiękczacz zastosować w moim przypadku. Chodzi mi dokładnie o ilość złoża, jaka głowica. Jeśli nie będzie to problemem to fajnie by było o konkrety model zmiękczacza do 3.000 zł

Guzior
11-05-2019, 17:24
Ph- 7,2
Barwa- 5
Mętność- 0,42
Utlenialność- 2,9
Twardość ogólna- 350
Przewodność elektryczna- 803
Azotany- 2,7
Azotyny- 0,066
Jon amonowy- 0,26
Żelazo- 17
Mangan- 2,4
Chlorki- 41
Siarczany- 130
Wapń- 110
Magnez- 18,3

Dom 4 osoby, zużycie wody 11m3 z wodociągu. W domu 2 lazienki, kuchnia z typowym sprzętem AGD.

qbek17
11-05-2019, 17:45
Ph- 7,2
Barwa- 5
Mętność- 0,42
Utlenialność- 2,9
Twardość ogólna- 350
Przewodność elektryczna- 803
Azotany- 2,7
Azotyny- 0,066
Jon amonowy- 0,26
Żelazo- 17
Mangan- 2,4
Chlorki- 41
Siarczany- 130
Wapń- 110
Magnez- 18,3

Dom 4 osoby, zużycie wody 11m3 z wodociągu. W domu 2 lazienki, kuchnia z typowym sprzętem AGD.
Ciekawi mnie w jakich jednostkach jest zmierzony mangan... :)
Co do zmiękczacza to 25-30 litrów złoża będzie OK. W budżecie zmieścisz się z solidnym sprzętem. Zwracaj uwagę na głowicę i złoże.

Guzior
11-05-2019, 18:05
Ciekawi mnie w jakich jednostkach jest zmierzony mangan... :)
Co do zmiękczacza to 25-30 litrów złoża będzie OK. W budżecie zmieścisz się z solidnym sprzętem. Zwracaj uwagę na głowicę i złoże.

Mangan-2,4 ug/l

Dość ogolna informacja, mógłbyś coś więcej o głowicy i złożu?
Mógłbyś podać konkretny model zmiekczacza lub modeli ? Bardzo by mi to pomogło

Pa_jonk
12-05-2019, 19:01
To zależy jakiej instalacji i jaka jest woda. Generalnie na wejściu do domu wystarczy zwykły pojedynczy piltr piankowy czy sznurkowy (mechaniczny).


RO6 jest wystarczający w większości przypadków. Przedział cenowy 600-800 to juz powinna być dobra jakość.

Instalacja w domu ,własne ujęcie wody

https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-ro6-z-mineralizatorem-superpromocja-p-635.html
Znalazłem coś takiego tylko dziwi mnie tak niska cena .Wiem powinienem się cieszyć że tak tanio ale jest takie powiedzenie > Tanie mięso psy jedzą albo chytry dwa razy traci

qbek17
12-05-2019, 19:52
Instalacja w domu ,własne ujęcie wody
Masz jakieś badania tej wody? Czy jest w niej dużo mętności? Czy masz jakieś filtry (w sensie zmiękczacz lub odżelaziacz)? Masz hydrofor (jakiego typu)? W którym miejscu instalacji masz zamontowany filtr?
Jak widzisz jest sporo różnych możliwości - zadajesz dość ogólne pytanie podając jedynie zdawkowe informacje... nie oczekuj więc konkretnej odpowiedzi.



https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-ro6-z-mineralizatorem-superpromocja-p-635.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fodwrocona-osmoza-ro6-z-mineralizatorem-superpromocja-p-635.html)
Znalazłem coś takiego tylko dziwi mnie tak niska cena .Wiem powinienem się cieszyć że tak tanio ale jest takie powiedzenie > Tanie mięso psy jedzą albo chytry dwa razy traci
Niby tanio... ale odbije się to na jakości urządzenia i wygodzie obsługi. Przykładowo masz tam malutki zbiornik (mniejszy niż w większości modeli), wylewka prawdopodobnie tylko z jednym kranem (brak możliwości wyboru między wodą demi i wodą pitną), membrana prawdopodobnie chińska (skoro brandowana marką sklepu...), nieprzeźroczyste korpusy wkładów wstępnych, itd.
Oczywiście to mogą nie być dla Ciebie istotne aspekty - decyzja jest Twoja :)
Za 600-800 jakość będzie już odczuwalnie wyższa.

Any Music
13-05-2019, 22:42
Ostatecznie chcę kupić do mojego domu (3 dorosłych + 2 dzieci). Zapotrzebowanie na wodę nie mniejsze niż 12m3 na miesiąc. Woda pochodzi ze studni wierconej (28 m). W swojej głowie budżet ścisnęłam do 3000 (z dokładnością do 10%). Woda ma twardość 24 stopnie niemieckie (lub ok. 400 mgCaCO3). Żelazo i mangan lekko przekroczone, nie chcę ich usuwać.
Rozważam zakup:
https://www.zestudni.pl/zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-24/
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-wodaro-clack-30-filtry-wody-sol-7236081582
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-clack-d65-ci-automat-usa-dla-6-7-osob-7155533397
Rozmiar i wygląd nie mają znaczenia. Nawet nie wiem, czy jestem już blisko dokonania właściwego wyboru. Proszę mi coś poradzić, hydraulik mówi o stacjach BWT (nic więcej poza marką producenta mi nie zaproponował).

qbek17
14-05-2019, 08:06
Ostatecznie chcę kupić do mojego domu (3 dorosłych + 2 dzieci). Zapotrzebowanie na wodę nie mniejsze niż 12m3 na miesiąc. Woda pochodzi ze studni wierconej (28 m). W swojej głowie budżet ścisnęłam do 3000 (z dokładnością do 10%). Woda ma twardość 24 stopnie niemieckie (lub ok. 400 mgCaCO3). Żelazo i mangan lekko przekroczone, nie chcę ich usuwać.
Z takich parametrów wynika, że optymalna wielkość złoża to u Ciebie 40-45 litrów.
Ze względu na żelazo unikałbym wersji z regeneracją przeciwprądową. Chyba, że jednak rozważysz zakup filtra wielofunkcyjnego - wtedy już trzeba inaczej do tego podejść.


Rozważam zakup:
Rozmiar i wygląd nie mają znaczenia.
Ten z 65 litrami to już prawie przemysłowy rozmiar. Ale że ma kiepską żywicę to bym sobie go odpuścił. Pozostałe są OK, ale trochę za małe - będą się często regenerować.


Proszę mi coś poradzić, hydraulik mówi o stacjach BWT (nic więcej poza marką producenta mi nie zaproponował).
Widać hydraulik nic więcej nie wie poza tym gdzie ma kupić sprzęt. BWT to dobra firma, ale droga i może być problem z serwisem i częściami.

KLARSAN
14-05-2019, 09:08
Ostatecznie chcę kupić do mojego domu (3 dorosłych + 2 dzieci). Zapotrzebowanie na wodę nie mniejsze niż 12m3 na miesiąc. Woda pochodzi ze studni wierconej (28 m). W swojej głowie budżet ścisnęłam do 3000 (z dokładnością do 10%). Woda ma twardość 24 stopnie niemieckie (lub ok. 400 mgCaCO3). Żelazo i mangan lekko przekroczone, nie chcę ich usuwać.
Rozważam zakup:
https://www.zestudni.pl/zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-24/
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-wodaro-clack-30-filtry-wody-sol-7236081582
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-clack-d65-ci-automat-usa-dla-6-7-osob-7155533397
Rozmiar i wygląd nie mają znaczenia. Nawet nie wiem, czy jestem już blisko dokonania właściwego wyboru. Proszę mi coś poradzić, hydraulik mówi o stacjach BWT (nic więcej poza marką producenta mi nie zaproponował).

W przypadku polecalibyśmy zastanowić się jednak nad systemami wielofunkcyjnymi, które skutecznie redukuję stężenie żelaza i manganu a dodatkowo zmiękczają wodę. Są one jednak o około 30 % droższe od założonego budżetu.

KLARSAN
14-05-2019, 14:00
Ph- 7,2
Barwa- 5
Mętność- 0,42
Utlenialność- 2,9
Twardość ogólna- 350
Przewodność elektryczna- 803
Azotany- 2,7
Azotyny- 0,066
Jon amonowy- 0,26
Żelazo- 17
Mangan- 2,4
Chlorki- 41
Siarczany- 130
Wapń- 110
Magnez- 18,3

Dom 4 osoby, zużycie wody 11m3 z wodociągu. W domu 2 lazienki, kuchnia z typowym sprzętem AGD.

Sugerowalibyśmy zastosowanie centralnego systemu zmiękczania o objętości złoża jonowymiennego 30 l. Urządzenie składa się z kolumny wypełnionej złożem, na którym dochodzi do zmiękczenia wody. Kolumna połączona jest bezpośrednio z zasobnikiem na solankę, która regeneruje złoże. Pozbędzie się Pan kłopotów związanych z odkładaniem się kamienia i osadów, a także przedłuży Pan żywotność urządzeń AGD korzystających z wody. Ponadto zmiękczona woda działa pozytywnie na nadwrażliwą skórę (nie wysusza jej). Oprócz tego mógłby się Pan zastanowić nad kolumną węglową, która poprawia właściwości organoleptyczne wody (smak, barwa, zapach), a także usuwa chlorki, pestycydy i niektóre metale ciężke.

Any Music
14-05-2019, 17:06
Dziękuję uprzejmie, jednak jestem zdecydowana jedynie na zmiękczanie wody.

Freta_90
15-05-2019, 18:19
Podjedliśmy decyzje o założeniu stacji odkamieniajacej/uzdatniającej wodę. Dom podłączony jest do wodociągów miejskich.
Takie informację znajdują się na stronie wodociągów:
Twardość wody: (DH) od 10,7 do 12,1
7,61±0,14 pH
Barwa 5 mg/l
Mętność 0,58±0,07 NTU
Przewodność 456±25 µS/cm
Żelazo 31,0±4,3 µg/l

W domu mieszkają 4 osoby, 2 łazienki.

Wstępnie przymierzamy się do : Aquahome Duo.
Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia lub potwierdzanie że wybrany przez nas Aquahome Duo jest ok.

qbek17
15-05-2019, 21:06
Podjedliśmy decyzje o założeniu stacji odkamieniajacej/uzdatniającej wodę. Dom podłączony jest do wodociągów miejskich.
Takie informację znajdują się na stronie wodociągów:
Twardość wody: (DH) od 10,7 do 12,1
7,61±0,14 pH
Barwa 5 mg/l
Mętność 0,58±0,07 NTU
Przewodność 456±25 µS/cm
Żelazo 31,0±4,3 µg/l

W domu mieszkają 4 osoby, 2 łazienki.

Wstępnie przymierzamy się do : Aquahome Duo.
Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia lub potwierdzanie że wybrany przez nas Aquahome Duo jest ok.
Przydałoby się jeszcze określić miesięczne zużycie wody.
Czy macie jakiś szczególny powód do zastosowania złoża mieszanego (żywica zmiękczająca + węgiel aktywny)??

Freta_90
15-05-2019, 22:25
nasze zużycie to coś koło 12-13m^3 miesięcznie.
Myśleliśmy o mieszanym ze względu na to, że nie chcemy dokupywać dodatkowych brit czy innych takich filtrów no i planujemy zrezygnować z wody w plastiku (eko;))

qbek17
16-05-2019, 06:11
nasze zużycie to coś koło 12-13m^3 miesięcznie.
Myśleliśmy o mieszanym ze względu na to, że nie chcemy dokupywać dodatkowych brit czy innych takich filtrów no i planujemy zrezygnować z wody w plastiku (eko;))
Przy takim zużyciu 20 litrów złoża powinno być dobrą wartością.

Ale co do mieszania węgla z żywicą mam "mieszane" uczucia. To są różne złoża i mają różne parametry. Węgiel powinno się regularnie wymieniać (co rok) - on działa jak gąbka i jak już się nasyci to zaczyna oddawać. Poza tym łatwo na nim rosną bakterie... inna sprawa to to, że jest to woda miejska, więc nie powinno w niej być nic więcej do filtrowania poza twardością.
Moim zdaniem lepszym wyjściem (bardziej eko) byłoby założenie zmiękczacza i ewentualnie dołożenie wkładu węglowego w korpusie narurowym.

Freta_90
16-05-2019, 12:10
Możesz coś polecić co wg Ciebie było by dobre?

qbek17
16-05-2019, 14:26
Możesz coś polecić co wg Ciebie było by dobre?
Sam zmiękczacz, z solidną głowicą (np. Clack), dobrym złożem (np. Lewatit). Rozmiar 20 litrów. Regeneracja standardowa. Koszt w granicach 2500-2700.

KLARSAN
16-05-2019, 15:24
Podjedliśmy decyzje o założeniu stacji odkamieniajacej/uzdatniającej wodę. Dom podłączony jest do wodociągów miejskich.
Takie informację znajdują się na stronie wodociągów:
Twardość wody: (DH) od 10,7 do 12,1
7,61±0,14 pH
Barwa 5 mg/l
Mętność 0,58±0,07 NTU
Przewodność 456±25 µS/cm
Żelazo 31,0±4,3 µg/l

W domu mieszkają 4 osoby, 2 łazienki.

Wstępnie przymierzamy się do : Aquahome Duo.
Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia lub potwierdzanie że wybrany przez nas Aquahome Duo jest ok.

Biorąc pod uwagę ww. wyniki analizy fizykochemicznej wody, proponujemy centralny system zmiękczania wody, który skutecznie zmiękczy wodę w Państwa gospodarstwie domowym. Urządzenie składa się z dwóch elementów: po pierwsze z butli wypełnionej złożem jonowymiennym, po drugie z zasobnika na solankę, połączonego bezpośrednio z butlą. Dzięki temu rozwiązaniu efektywnie można się pozbyć uporczywego kamienia, przedłużyć żywotność urządzeń AGD, a także poprawić zdrowie swojej skóry, która często się przesusza przy użytkowaniu twardej wody.

Freta_90
16-05-2019, 17:57
Jakieś konkretne propozycje? :)

NOMIS
16-05-2019, 22:28
Ciągle zastanawiam się który zmiękczacz wybrać.
Zawęziłem listę do dwóch, mianowicie:
1.Aqua Soft Basic 30V-CK (cena około 2800), gwarancja 4 lata,
2.Ekowater evolution 300 Bost (cena około 4000). gwarancja 10 lat.

Czy sugerować się ceną czy gwarancją?

Ekowater mimo wyższej ceny jakoś bardziej mnie przekonuje, przynajmniej można poczytać o nim dużo pozytywnych opinii, o Aqua jest raczej słabo.
Co wybrać, ot problem.

Pozdrawiam

KLARSAN
17-05-2019, 08:52
Jakieś konkretne propozycje? :)

Zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej.

qbek17
17-05-2019, 09:11
Czy sugerować się ceną czy gwarancją?
I tym i tym. Podstawowa sprawa w kwestii gwarancji to czego ona dotyczy (czy całego urządzenia czy tylko jakiejś części) i jakie są wyłączenia.
Co do tych konkretnych modeli to oba są w porządku - pytanie czy chcesz dopłacać 1200 za gwarancję.


Ekowater mimo wyższej ceny jakoś bardziej mnie przekonuje, przynajmniej można poczytać o nim dużo pozytywnych opinii, o Aqua jest raczej słabo.
Opinie w necie (i ich ilość) to w dużej mierze marketing a nie rzeczywiste opinie użytkowników. Tym bardziej te pozytywne.

TECHNICZNY_ECOWATER
17-05-2019, 15:10
Przy takim zużyciu 20 litrów złoża powinno być dobrą wartością.

Ale co do mieszania węgla z żywicą mam "mieszane" uczucia. To są różne złoża i mają różne parametry. Węgiel powinno się regularnie wymieniać (co rok) - on działa jak gąbka i jak już się nasyci to zaczyna oddawać. Poza tym łatwo na nim rosną bakterie... inna sprawa to to, że jest to woda miejska, więc nie powinno w niej być nic więcej do filtrowania poza twardością.
Moim zdaniem lepszym wyjściem (bardziej eko) byłoby założenie zmiękczacza i ewentualnie dołożenie wkładu węglowego w korpusie narurowym.

Nie do końca tak to wygląda. Przy węglu aktywnym, w przypadku urządzenia Aquahome DUO znaczenie ma to, że jest płukany przy regeneracjach urządzenia - przez to nie działa jak gąbka (w przeciwieństwie do stojącego w miejscu węgla w filtrze narurowym). Poza tym jest go znacznie więcej niż w narurowym korpusie. To sprawia że absolutnie nie ma konieczności wymiany węgla po upływie 1 roku. EcoWater produkuje hybrydowe urządzenia łączące złoże zmiękczające oraz węgiel aktywny w jednej butli i ponad 10-letnie doświadczenie pokazuje że przy wodzie wodociągowej nie ma problemu ani ze skutecznością działania węgla (w ujęciu usuwania chloru) ani problemu bakteriologicznego.

qbek17
17-05-2019, 15:30
Nie do końca tak to wygląda. Przy węglu aktywnym, w przypadku urządzenia Aquahome DUO znaczenie ma to, że jest płukany przy regeneracjach urządzenia - przez to nie działa jak gąbka.
Chętnie się dowiem jak w takim razie to działa. Według mojej wiedzy płukanie węgla solanką raczej nie powoduje jego regeneracji ani dezynfekcji...


Poza tym jest go znacznie więcej niż w narurowym korpusie. To sprawia że absolutnie nie ma konieczności wymiany węgla po upływie 1 roku.
Ilość nie ma tu znaczenia... tzn oczywiście jest go więcej i ma to wpływ na wydajność, ale liczy się przecież czas jaki ten węgiel spędza w wodzie... a ten nie zależy od ilości.


EcoWater produkuje hybrydowe urządzenia łączące złoże zmiękczające oraz węgiel aktywny w jednej butli i ponad 10-letnie doświadczenie pokazuje że przy wodzie wodociągowej nie ma problemu ani ze skutecznością działania węgla (w ujęciu usuwania chloru) ani problemu bakteriologicznego.
Żebym dobrze zrozumiał... - produkujecie takie urządzenia od 10 lat? Tzn "dokładnie" takie (mieszacie węgiel z żywicą zmiękczającą)?
Przy wodzie wodociągowej nie powinno być w ogóle problemów (w tym bakteriologicznych ani konieczności usuwania chloru)... ale ciekaw jestem czy sprawdzaliście jakość wody pod względem innych zanieczyszczeń? albo po 10 latach użytkowania takiego węgla (bo przecież 10 lat dla zmiękczacza to nie problem)?

wojciech.b
20-05-2019, 13:24
Witam, jestem nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

Jaki model Panowie polecacie?

Wystarczy zmiękczacz, czy jakieś dodatkowe filtry są konieczne?
1. woda ze studni wierconej, pobór z około 9-10 metrów
2. twardość wody wg.skali niemieckiej wynosi 21 wg testu kropelkowego
3. posiadam kanalizacje
4. woda pobierana jest za pomocą Hydrofor Zbiornik 50 L + Pompa AJ50/60 Zestaw IBO
5. woda posiada delikatny zapach zgniłego jajka
6. ilość domowników 3-zużycie wody ok. 9m3/mieś
7. czy będzie trzeba dokupić większy hydrofor

430545430546


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

KLARSAN
20-05-2019, 14:08
Witam, jestem nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

Jaki model Panowie polecacie?

Wystarczy zmiękczacz, czy jakieś dodatkowe filtry są konieczne?
1. woda ze studni wierconej, pobór z około 9-10 metrów
2. twardość wody wg.skali niemieckiej wynosi 21 wg testu kropelkowego
3. posiadam kanalizacje
4. woda pobierana jest za pomocą Hydrofor Zbiornik 50 L + Pompa AJ50/60 Zestaw IBO
5. woda posiada delikatny zapach zgniłego jajka
6. ilość domowników 3-zużycie wody ok. 9m3/mieś
7. czy będzie trzeba dokupić większy hydrofor

430545430546


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

Dzień dobry, biorąc pod uwagę analizę fizykochemiczną wody można zauważyć, że poza normą znajduje się stężenie manganu oraz żelaza. W tym przypadku odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie odżelaziaczo-odmanganiacza. Taka kolumna jest wypełniona odpowiednią mieszanką złóż, które zatrzymują w procesie odżelaziania i odmanganiania te pierwiastki. Urządzenie w swojej technologii wymaga posiadania hydroforu bezprzeponowego o objętości 300 l, gdyż wodę należy uprzednio napowietrzyć. Ma to na celu dostarczenie do wody utleniacza (tlen z powietrza), który utleni zawarte w wodzie żelazo i mangan i tym samym nastąpi wytrącenie tych pierwiastków w wodzie. Finalnie zostaną one zatrzymane w kolumnie, dzięki odpowiedniej mieszance złóż. Ponadto, dzięki napowietrzeniu pozbędzie się Pan przykrego zapachu wody. Pana woda posiada również wysoką twardość, więc przydałoby się również ją zmiękczyć.

Pozdrawiam

qbek17
20-05-2019, 14:31
Witam, jestem nowy zarejestrowany na forum, ale czytam dużo i często znajduje odpowiedzi lecz tym razem szukam indywidualnej rekomendacji.
Stoję przed dylematem dot. wyboru sposobu uzdatniania wody i urządzeń.

Proszę o dobór urządzenia dla parametrów:

Jaki model Panowie polecacie?

Wystarczy zmiękczacz, czy jakieś dodatkowe filtry są konieczne?
1. woda ze studni wierconej, pobór z około 9-10 metrów
2. twardość wody wg.skali niemieckiej wynosi 21 wg testu kropelkowego
3. posiadam kanalizacje
4. woda pobierana jest za pomocą Hydrofor Zbiornik 50 L + Pompa AJ50/60 Zestaw IBO
5. woda posiada delikatny zapach zgniłego jajka
6. ilość domowników 3-zużycie wody ok. 9m3/mieś
7. czy będzie trzeba dokupić większy hydrofor

430545430546


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.
Gdyby nie ten zapach to można by to spokojnie zrobić na jednym filtrze wielofunkcyjnym (zmiękczanie + odżelazianie/odmanganianie). Jeśli jednak trzeba się pozbyć zapachu to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana hydroforu. Przy okazji można by dać mocniejszą pompę, bo ta która jest dosyć mocno ograniczy wybór odżelaziaczy do najmniejszych modeli (a trzeba też uwzględnić straty ciśnienia na napowietrzanie...)

Jeśli chodzi o same filtry to byłby to odżelaziacz ze złożem katalitycznym i ewentualnie dodatkowy zmiękczacz jak już napisał Klarsan...

wojciech.b
20-05-2019, 15:13
Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
Sęk w tym że ten delikatny zapach pojawił się nie dawno -było to po 5 miesięcznym nieużytkowaniu wody. Wcześniej gdy trwały prace budowlane i woda byla użytkowana praktycznie codziennie tego zapachu nie było.
Może wystarczy przepłukanie instalacji i spuszczenie znacznej ilości wody i sytuacja wróci do normy.
Co do urządzeń dostałem kilka ofert
1. VIESSMANN STACJA UZDATNIANIA WODY AQUAMIX-N 7511785
2. https://bluewater24.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-supreme-multi-5-w-1-mega-gratisy-p-498.html
3. Profesjonalny system odżelaziający - Supreme OXYLINE Plus 28 Katalox Light+Dwuelementowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas Lewatit 25
4. stacja multifunkcyjna 50l USTM


Gdyby jednak ten zapach zniknął czy dostosowanie tej wody mogłoby się skończyć tylko na zastosowaniu jakiegoś urządzenia wielofunkcyjnego?
Wiadomo takie wyjście będzie tańsze niż dwa osobne urządzenia odżelaźniacz+zmiękczacz.
Czy któreś z powyższych zasługuje na uwagę czy polecicie coś Panowie sprawdzonego i w rozsądnej cenie.

Czy moim przypadku pompę i hydrofor będzie trzeba ewentualnie wymieniać również przy urządzeniu wielofunkcyjnym?

NOMIS
20-05-2019, 22:18
Zwracam się do szanownych forumowiczów z pytaniem odnośnie kosztów montażu standardowego zmiękczacza wody. Ile godzin trwał montaż, jaki koszt materiałów.
Wstępnie wybrałem zmiękczacz Aqua Soft Basic 30V-CK, za montaż zaproponowano mi 500 zł, czy jest to adekwatna cena do pracy i materiałów niezbędnych do instalacji.

Pozdrawiam

KLARSAN
21-05-2019, 08:43
Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
Sęk w tym że ten delikatny zapach pojawił się nie dawno -było to po 5 miesięcznym nieużytkowaniu wody. Wcześniej gdy trwały prace budowlane i woda byla użytkowana praktycznie codziennie tego zapachu nie było.
Może wystarczy przepłukanie instalacji i spuszczenie znacznej ilości wody i sytuacja wróci do normy.
Co do urządzeń dostałem kilka ofert
1. VIESSMANN STACJA UZDATNIANIA WODY AQUAMIX-N 7511785
2. https://bluewater24.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-supreme-multi-5-w-1-mega-gratisy-p-498.html
3. Profesjonalny system odżelaziający - Supreme OXYLINE Plus 28 Katalox Light+Dwuelementowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas Lewatit 25
4. stacja multifunkcyjna 50l USTM


Gdyby jednak ten zapach zniknął czy dostosowanie tej wody mogłoby się skończyć tylko na zastosowaniu jakiegoś urządzenia wielofunkcyjnego?
Wiadomo takie wyjście będzie tańsze niż dwa osobne urządzenia odżelaźniacz+zmiękczacz.
Czy któreś z powyższych zasługuje na uwagę czy polecicie coś Panowie sprawdzonego i w rozsądnej cenie.

Czy moim przypadku pompę i hydrofor będzie trzeba ewentualnie wymieniać również przy urządzeniu wielofunkcyjnym?

Musi Pan sprawdzić, czy przy codziennym użytkowaniu wody problem z nieprzyjemnym zapachem wody znika. Jeżeli tak nie będzie, to wodę należy napowietrzać i wtedy należy zastosować technologię, o której napisałem wcześniej. Jeżeli zapach wody jest akceptowalny, to w Pana przypadku jak najbardziej warto zastosować urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko odżelazi i odmangani Pana wodę, ale również skutecznie ją zmiękczy. Spadek ciśnienia jest na tyle nieduży, że temat wymiany pompy można pominąć. Wymiana hydroforu również nie będzie potrzebna.

Zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej w celu przedstawienia oferty.

Pozdrawiam

qbek17
21-05-2019, 12:57
Zwracam się do szanownych forumowiczów z pytaniem odnośnie kosztów montażu standardowego zmiękczacza wody. Ile godzin trwał montaż, jaki koszt materiałów.
Wstępnie wybrałem zmiękczacz Aqua Soft Basic 30V-CK, za montaż zaproponowano mi 500 zł, czy jest to adekwatna cena do pracy i materiałów niezbędnych do instalacji.
To zależy co jest w tej cenie. Sam koszt robocizny przy najprostszym podłączeniu to zazwyczaj coś w granicach 300-400 PLN. Koszty materiałów zależą od ich typu, ilości itd.
Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji i konkretnego instalatora, a najmniej istotny jest tu typ zmiękczacza :)

NOMIS
25-05-2019, 22:40
A może zamiast zmiękczacza zamontować odkamieniacz, oparty na tzw, technologii katalitycznej.
Na stronie jednej z firm można wyczytać.
Technologia katalityczna FDI opiera się na katalitycznych stopach nieprotektorowych w rdzeniu i jego kształcie (miksera statycznego), dzięki którym w wodzie, w trakcie odpowiednio burzliwego przepływu, zachodzi reakcja elektrochemiczna. Reakcja ta powoduje zwiększenie współczynnika pH,co zmienia dwutlenek węgla CO2 ze stanu ciekłego w gazowy, wytrącając wapń z roztworu w formie zawiesiny koloidalnej,z wolnym węglanem CO3
Woda staje się niedosycona węglanem wapnia CaCO3, dzięki czemu znacznie trudniej wytrąca go po podgrzaniu do 70°C, czy w zwiększonym ciśnieniu
W razie wytrącenia, węglan nie osadza się w instalacjach, dzięki zmianie postaci krystalicznej z kalcytu na aragonit.

Kluczowe produkty Fluid Dynamics

Katalityczne –
Podstawowa paleta produktów FDI obejmuje:
Colloid-A-Tron, Scaletron, Minitron oraz Limetron
Powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach życia urządzenia.

Magnetyczno – katalityczne
Najnowszy produkt MagCat, kombinacja technologii katalitycznej z magnetyczną, wykorzystywany przy wodach o bardzo dużej zawartości minerałów rozpuszczonych lub o wysokim współczynniku pH.

qbek17
25-05-2019, 23:14
A może zamiast zmiękczacza zamontować odkamieniacz, oparty na tzw, technologii katalitycznej.
Na stronie jednej z firm można wyczytać...
Błagam Cię... toż to klasyczne kolejne wcielenie magnetyzerów. Szkoda pieniędzy i szkoda klawiatury na pisanie o tym.

giman
02-06-2019, 21:16
Tak to jest jak człowiek ma 100 rzeczy bieżących na budowie ważniejszych niż zmiękczacz i ciągle wraca do tematu, bo zapomina i draży albo na odwrót :)
Jakie są praktyczne opinie o głowicach EcoWater?
Bo złoże Purolite C100E to chyba tu czytałem, że ok.

ksiaze
03-06-2019, 09:06
Dzień dobry koledzy
Mam do was pytanie jak najlepiej odprowadzić takie popłuczyny z odżelaziacza? Jednorazowo po przepłukaniu filtrów jest 400 litrów. Studnia chłonna a może instalacja oparta o skrzynki rozsączające? Tylko boję się, że woda z odżelaziaczy zamuli z czasem taki system rozprowadzania wody. Każda podpowiedź mile widziana. Pozdrawiam

Szymon86
03-06-2019, 12:03
Witam, jestem zainteresowany zmiękczaczem wody do domu. w domu mieszkają dwoje dorosłych i troje dzieci. miesięczne zużycie wody to około 11-12 m3. dodatkowo w okresie 5 miesięcy dochodzą dwie dorosłe osoby i wtedy zużycie jest w granicy 18 m3. Jakie urządzenie byłoby odpowiednie i jaki byłby koszt tego urządzenia. nie zależy mi aby to było najtańsze, tylko dobre. Dodam że woda ma twardość około 20-21 stopni niemieckich. I aktualnie dzieci są małe więc za 5 lat może zużycie wzrosnąć gdyż są to 3 córki.
Dostałem ofertę od lokalnego sprzedawcy na zmiękczacz wody w cenie 2800 netto. System to: Zmiękczacze CABINET z głowicą typu CLACK WS 1 EI i złoże to PUROLITE tylko że wybrali dla mnie system 25l i nie wiem czy nie za mały.
W cenie jest cały system + podłączenie + uruchomienie.

Drugą alternatywą jest system Dwuelementowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 35 z tej strony:
https://bluewater24.pl/dwuelementowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-lewatit-30-p-1249.htmlena: 2800 zł. Brutto + pakiet w cenie niestety montaż w własnym zakresie lub 1000zl dopłaty ( wg mnie trochę dużo)
Pakiet:
- Filtr wstępny mechaniczny Supreme H10B-SET-10"
- Zapas wkładów mechanicznych Supreme S-PP20 x 5 szt.
- Sól pastylkowaną 50 kg
- Test twardości wody Supreme
- BY-PASS

Ktoś coś się wypowie? A może jakaś inna alternatywą?

KLARSAN
03-06-2019, 17:00
Witam, jestem zainteresowany zmiękczaczem wody do domu. w domu mieszkają dwoje dorosłych i troje dzieci. miesięczne zużycie wody to około 11-12 m3. dodatkowo w okresie 5 miesięcy dochodzą dwie dorosłe osoby i wtedy zużycie jest w granicy 18 m3. Jakie urządzenie byłoby odpowiednie i jaki byłby koszt tego urządzenia. nie zależy mi aby to było najtańsze, tylko dobre. Dodam że woda ma twardość około 20-21 stopni niemieckich. I aktualnie dzieci są małe więc za 5 lat może zużycie wzrosnąć gdyż są to 3 córki.
Dostałem ofertę od lokalnego sprzedawcy na zmiękczacz wody w cenie 2800 netto. System to: Zmiękczacze CABINET z głowicą typu CLACK WS 1 EI i złoże to PUROLITE tylko że wybrali dla mnie system 25l i nie wiem czy nie za mały.
W cenie jest cały system + podłączenie + uruchomienie.

Drugą alternatywą jest system Dwuelementowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 35 z tej strony:
https://bluewater24.pl/dwuelementowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-lewatit-30-p-1249.htmlena: 2800 zł. Brutto + pakiet w cenie niestety montaż w własnym zakresie lub 1000zl dopłaty ( wg mnie trochę dużo)
Pakiet:
- Filtr wstępny mechaniczny Supreme H10B-SET-10"
- Zapas wkładów mechanicznych Supreme S-PP20 x 5 szt.
- Sól pastylkowaną 50 kg
- Test twardości wody Supreme
- BY-PASS

Ktoś coś się wypowie? A może jakaś inna alternatywą?

Witam, biorąc pod uwagę podane przez Pana informacje, sugerowałbym jednak zmiękczacz, który będzie posiadał 40 l złoża. W przypadku korzystania z wody przez rodzinę 5-osobową będzie to na pewno optymalne rozwiązanie, nie mówiąc o tym, że okresowo to zużycie się zwiększa. Proszę zwrócić uwagę na zmiękczacz Ecoperla Softower M.

Pozdrawiam

qbek17
03-06-2019, 22:24
Dzień dobry koledzy
Mam do was pytanie jak najlepiej odprowadzić takie popłuczyny z odżelaziacza? Jednorazowo po przepłukaniu filtrów jest 400 litrów. Studnia chłonna a może instalacja oparta o skrzynki rozsączające? Tylko boję się, że woda z odżelaziaczy zamuli z czasem taki system rozprowadzania wody. Każda podpowiedź mile widziana. Pozdrawiam
To chyba zależy najbardziej od typu gleby i jej możliwości pochałaniania tej wody... ?
Co do zamulenia to zależy od jakości wody. Jak masz możliwość to możesz zrobić test - zbierz w beczkę te popłuczyny (albo chociaż część z różnych etapów płukania) i zobacz ile będzie osadów na dnie.

qbek17
03-06-2019, 22:31
Witam, jestem zainteresowany zmiękczaczem wody do domu. w domu mieszkają dwoje dorosłych i troje dzieci. miesięczne zużycie wody to około 11-12 m3. dodatkowo w okresie 5 miesięcy dochodzą dwie dorosłe osoby i wtedy zużycie jest w granicy 18 m3. Jakie urządzenie byłoby odpowiednie i jaki byłby koszt tego urządzenia. nie zależy mi aby to było najtańsze, tylko dobre. Dodam że woda ma twardość około 20-21 stopni niemieckich. I aktualnie dzieci są małe więc za 5 lat może zużycie wzrosnąć gdyż są to 3 córki.
Podobnie jak Klarsan - radziłbym wybrać zmiękczacz z 40 litrami złoża. Takie pojemności to już raczej wersje dwuelementowe.


Dostałem ofertę od lokalnego sprzedawcy na zmiękczacz wody w cenie 2800 netto. System to: Zmiękczacze CABINET z głowicą typu CLACK WS 1 EI i złoże to PUROLITE tylko że wybrali dla mnie system 25l i nie wiem czy nie za mały.
W cenie jest cały system + podłączenie + uruchomienie.
Według mnie za mały. Do tego sterownik w uboższej wersji i złoże ze średniej półki.


Drugą alternatywą jest system Dwuelementowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 35 z tej strony... 2800 zł. Brutto + pakiet w cenie niestety montaż w własnym zakresie lub 1000zl dopłaty ( wg mnie trochę dużo)
Trochę dużo za montaż. Lokalnie znajdziesz na pewno taniej. Poza tym to nadal tylko 30 litrów złoża...

sagemini
04-06-2019, 05:05
Proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza do moich potrzeb. W domu na chwilę obecną 2 osoby raczej oszczędzające wodę. Miesięczne zużycie około 4-5 m3. Woda o twardości około 21DH (wg. danych wodociągów powinna oscylować w okolicy 8-9DH). Ścieki odprowadzane do przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków.
Śledzę wątek od jakiegoś czasu i wiem że najlepsza kombinacja to złoże Lewatit i głowica Clack niemniej jednak chciałbym prosić Was o konkretne propozycje polecanych przez Was urządzeń. Budżet jakim dysponuje to ok. 2,5 tyś złotych.

qbek17
04-06-2019, 08:54
Proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza do moich potrzeb. W domu na chwilę obecną 2 osoby raczej oszczędzające wodę. Miesięczne zużycie około 4-5 m3. Woda o twardości około 21DH (wg. danych wodociągów powinna oscylować w okolicy 8-9DH). Ścieki odprowadzane do przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków.
Przy tak niskim zużyciu wody wystarczy Ci zmiękczacz w butli 10x17" - tam wejdzie ok 12 litrów złoża. Ewentualnie jakiś model z nieco większą butlą, ale nie więcej niż 16-17 litrów.


Śledzę wątek od jakiegoś czasu i wiem że najlepsza kombinacja to złoże Lewatit i głowica Clack niemniej jednak chciałbym prosić Was o konkretne propozycje polecanych przez Was urządzeń. Budżet jakim dysponuje to ok. 2,5 tyś złotych.
Myślę, że gdzieś w tym budżecie uda Ci się to kupić. Niestety o połowę mniejszy zmiękczacz nie powoduje o połowę mniejszej kwoty bo większość komponentów jest nadal taka sama jak w większych modelach.

KLARSAN
04-06-2019, 13:21
Proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza do moich potrzeb. W domu na chwilę obecną 2 osoby raczej oszczędzające wodę. Miesięczne zużycie około 4-5 m3. Woda o twardości około 21DH (wg. danych wodociągów powinna oscylować w okolicy 8-9DH). Ścieki odprowadzane do przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków.
Śledzę wątek od jakiegoś czasu i wiem że najlepsza kombinacja to złoże Lewatit i głowica Clack niemniej jednak chciałbym prosić Was o konkretne propozycje polecanych przez Was urządzeń. Budżet jakim dysponuje to ok. 2,5 tyś złotych.

Dzień dobry, w Pana przypadku zmiękczacz z ilością złoża do 20 l w zupełności wystarczy. Proszę zwrócić uwagę na zmiękczacze kompaktowe, które posiadają w swoich parametrach małe gabaryty, np. Ecoperla Slimline, czy Ecoperla Toro.

Pozdrawiam

sagemini
05-06-2019, 13:33
Podoba mi się Ecoperla Slimline CS24 jednak tam złoże ma 24l. Jakie negatywne skutki na teraz będzie miało dla mnie przewymiarowanie zmiękczacza?. Zużycie wody w tej chwili nie jest duże ale docelowo po powiększeniu rodziny z pewnością wzrośnie. Druga sprawa - czy przy tak dużej twardości wody >20DH i wielkości złoża nieprzekraczającej 20l w rezultacie nie będzie się ono musiało częściej regenerować?.
Ściek odprowadzany jest do przydomowej oczyszczalni ścieków i tak sobie kombinuje, że jeżeli miałoby sie okazać że wybierając "mniejszy" zmiękczacz (np. CS17) będzie on musiał regenerować złoże 2 razy w miesiącu i zużywać na to każdorazowo po 2,1kg soli, to może lepiej i zdrowiej dla POŚki będzie jeśli wybiore większy model który pozwoli na regeneracje złoża raz na miesiąc zużywając przy tym 3kg soli na cykl?. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli ten tok rozumowanai jest błędny :rolleyes:

qbek17
05-06-2019, 14:52
Podoba mi się Ecoperla Slimline CS24 jednak tam złoże ma 24l. Jakie negatywne skutki na teraz będzie miało dla mnie przewymiarowanie zmiękczacza?. Zużycie wody w tej chwili nie jest duże ale docelowo po powiększeniu rodziny z pewnością wzrośnie.
Przyjęło się, że zmiękczacz powinien się regenerować nie rzadziej niż co 2 tygodnie. Z tego powodu przewymiarowanie będzie skutkowało regeneracją zanim wyczerpiesz pojemność złoża... a to oznacza wyższy koszt użytkowania zmiękczacza. Jeśli przewidujesz wzrost zużycia to możesz dać nieco zapasu, ale nawet te 17-20 litrów to już jest spory zapas.


Druga sprawa - czy przy tak dużej twardości wody >20DH i wielkości złoża nieprzekraczającej 20l w rezultacie nie będzie się ono musiało częściej regenerować?.
Będzie, ale i tak jest to już ponad 2 tygodnie przy aktualnym zużyciu wody. Zmiękczaczowi nie przeszkadza częstsza regeneracja to tylko kwestia większego zużycia wody na płukanie (bo zużycie soli będzie proporcjonalne do zużycia wody).


Ściek odprowadzany jest do przydomowej oczyszczalni ścieków i tak sobie kombinuje, że jeżeli miałoby sie okazać że wybierając "mniejszy" zmiękczacz (np. CS17) będzie on musiał regenerować złoże 2 razy w miesiącu i zużywać na to każdorazowo po 2,1kg soli, to może lepiej i zdrowiej dla POŚki będzie jeśli wybiore większy model który pozwoli na regeneracje złoża raz na miesiąc zużywając przy tym 3kg soli na cykl?. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli ten tok rozumowanai jest błędny :rolleyes:
Dla POŚ lepiej byłoby żeby dostawała mniejszą dawkę chlorków, ale częściej. Wrzucenie tam jednej dużej porcji oznacza większe zaburzenie pracy niż częstsze ale mniejsze zrzuty. Oczywiście to kwestia bilansu ilości ścieków i ilości chlorków, ale generalnie tak to działa.
Dawka soli dla zmiękczacza zależy od ilości złoża. Jak masz mniej złoża to regenerujesz je częściej, mniejszą ilością (bezwzględną) soli. Jak masz większy zmiękczacz to robisz regenerację rzadziej ale większą ilością soli. Jak to przeliczysz to ilość soli na litr złoża jest praktycznie taka sama.

sagemini
14-06-2019, 11:39
Zapytałem producenta mojej POŚki o kwestie używania zmiękczacza wody w instalacji i o to odpowiedź jaką otrzymałem drogą mailową:

"Jeśli chodzi o temat zmiękczacza do wody to odradzamy ich stosowanie łącznie z oczyszczalnią. Zachodzą tu dwa powody. Po pierwsze zrzut soli może wpłynąć negatywnie na organizmy żyjące w oczyszczalni i odpowiadające za oczyszczanie. Po drugie sól powoli będzie odkładać się i zbrylać na trasie przepływu i przedewszystkim w drenażu, co doprowadzić może do problemów z prawidłowym odbiorem ścieków przez drenaż."

Czy faktycznie jest się czego obawiać?. Oczyszczalnia jest typu biologicznego jednego z wiodących polskich producentów. Celowo nie podaje marki żeby nie uprzedzać Waszej odpowiedzi. Chodzi mi bardziej o odniesienie się do argumentacji jaką przedstawił producent, głównie w zakresie odkładania i zbrylania się soli w drenażu.

qbek17
14-06-2019, 14:10
Zapytałem producenta mojej POŚki o kwestie używania zmiękczacza wody w instalacji i o to odpowiedź jaką otrzymałem drogą mailową:

"Jeśli chodzi o temat zmiękczacza do wody to odradzamy ich stosowanie łącznie z oczyszczalnią. Zachodzą tu dwa powody. Po pierwsze zrzut soli może wpłynąć negatywnie na organizmy żyjące w oczyszczalni i odpowiadające za oczyszczanie. Po drugie sól powoli będzie odkładać się i zbrylać na trasie przepływu i przedewszystkim w drenażu, co doprowadzić może do problemów z prawidłowym odbiorem ścieków przez drenaż."

Czy faktycznie jest się czego obawiać?. Oczyszczalnia jest typu biologicznego jednego z wiodących polskich producentów. Celowo nie podaje marki żeby nie uprzedzać Waszej odpowiedzi. Chodzi mi bardziej o odniesienie się do argumentacji jaką przedstawił producent, głównie w zakresie odkładania i zbrylania się soli w drenażu.
Pierwszy argument (o wpływie na bakterie) jest jak najbardziej prawdziwy. Ktoś kiedyś tu na forum podawał, że mierzył to i maksymalny zaobserwowany spadek wydajności POŚ po zrzucie ścieków ze zmiękczacza wynosił 15-25%. Więc to nie zatrzyma POŚ tylko zmniejszy jej skuteczność na jakiś czas.
Drugi argument jest już mniej trafiony - chyba wynika z nieznajomości zmiękczania. W ściekach nie ma "soli" w takiej formie jak ją wsypujemy. Tam są chlorki (które szkodzą bakteriom) oraz wapń i magnez (z regeneracji złoża). Wszystko tam jest bardzo dobrze rozpuszczalne i raczej nie doczekasz się osadów które mogłyby cokolwiek zablokować.

rojowolfi
19-06-2019, 10:46
Witam
Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza w mieszkaniu w kamienicy. 3 osoby, miesięczne zużycie ok. 7 m3.
Wyniki badania wody:
twardość (CaCO3) 250¬15
barwa: <5
mętność: 0,38¬0,04
PH 7,33
żelazo <30
azotany 6,8¬ 0,4
azotyny <0,005
magnez 17,5¬1,8
Pytanie czy oprócz zmiękczacza jest sens inwestować jeszcze np. w nanofiltrację w kuchni. Chciałbym całkowicie zrezygnować z wody sklepowej.
Ze względu na powierzchnię zależy mi na kompaktowych rozwiązaniach. Budżet ok. 2 500 pln.
Może jeszcze dodam, że badanie jest z sieci, jakieś 5 km od mieszkania. Niestety rury w moim mieście są w tragicznym stanie. Z badania wychodzi, że woda jest średnio-twarda, ale ma bardzo zły wpływa na skórę i kamień na urządzeniach robi się bardzo szybko.
Z góry dziękuję.

VIP Jacek
19-06-2019, 17:48
Zadzwoń do firmy Prowater. Mam od nich sprzęt już 5 lat i jestem zadowolony. Nie kupuj od przepadkowych ludzi. Oni doradzą Ci we wszystkim.

qbek17
19-06-2019, 23:54
Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza w mieszkaniu w kamienicy. 3 osoby, miesięczne zużycie ok. 7 m3.
Wyniki badania wody:
twardość (CaCO3) 250¬15

Z danych wychodzi niewielki zmiękczacz na max 15 litrów złoża. Ale jeśli to kamienica to jest kilka trudności... czy masz możliwość podłączenia się na wejściu do mieszkania (za licznikiem)? Czy masz gdzieś w pobliżu odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne?
Czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej? A może masz własny piec i grzejesz wodę już u siebie?


Pytanie czy oprócz zmiękczacza jest sens inwestować jeszcze np. w nanofiltrację w kuchni. Chciałbym całkowicie zrezygnować z wody sklepowej.

Może jeszcze dodam, że badanie jest z sieci, jakieś 5 km od mieszkania. Niestety rury w moim mieście są w tragicznym stanie. Z badania wychodzi, że woda jest średnio-twarda, ale ma bardzo zły wpływa na skórę i kamień na urządzeniach robi się bardzo szybko.
Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody to warto. Tylko tak: ultrafiltracja da ci wodę pitną, ale to oznacza także twardą (nie usunie twardości). Natomiast odwrócona osmoza usunie wszystko (łącznie z twardością) ale będzie zajmować więcej miejsca oraz generuje ścieki.

Poza tym to czy rozpatrujesz zmiękczacz i dodatkowo UF/RO czy "albo jedno, albo drugie"?

rojowolfi
20-06-2019, 05:09
Z danych wychodzi niewielki zmiękczacz na max 15 litrów złoża. Ale jeśli to kamienica to jest kilka trudności... czy masz możliwość podłączenia się na wejściu do mieszkania (za licznikiem)? Czy masz gdzieś w pobliżu odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne?
Czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej? A może masz własny piec i grzejesz wodę już u siebie?

No właśnie to są moje największe problemy. Musiałbym kombinować z gniazdkiem, w miarę blisko licznika byłaby taka możliwość. A czy nie ma innej możliwości podłączenia?
Zużycie dotyczy wody zimnej, ponieważ wodę grzeję piecem.
Problemem jest też dość niskie ciśnienie


Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody to warto. Tylko tak: ultrafiltracja da ci wodę pitną, ale to oznacza także twardą (nie usunie twardości). Natomiast odwrócona osmoza usunie wszystko (łącznie z twardością) ale będzie zajmować więcej miejsca oraz generuje ścieki.

Poza tym to czy rozpatrujesz zmiękczacz i dodatkowo UF/RO czy "albo jedno, albo drugie"?
Rozpatruję zmiękczacz jako rozwiązanie do łazienki/AGD/pieca/ kuchni i dodatkowo UF lub nanofiltrację dla polepszenia wody pitnej. RO nie rozpatruję właśnie ze względu na to co napisałeś : zbiornik zajmuje dużo miejsca i generuje ścieki.

qbek17
20-06-2019, 08:23
No właśnie to są moje największe problemy. Musiałbym kombinować z gniazdkiem, w miarę blisko licznika byłaby taka możliwość. A czy nie ma innej możliwości podłączenia?
Są zmiękczacze "bez prądu" (działają na ciśnienie wody, które i tak masz niskie), ale szczerze mówiąc nie stosowałem ich nigdy więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o praktyce.


Rozpatruję zmiękczacz jako rozwiązanie do łazienki/AGD/pieca/ kuchni i dodatkowo UF lub nanofiltrację dla polepszenia wody pitnej. RO nie rozpatruję właśnie ze względu na to co napisałeś : zbiornik zajmuje dużo miejsca i generuje ścieki.
Jeśli na wodę zmiękczoną dasz UF/NF to dostaniesz wodę "czystą" - pamiętaj o mineralizatorze, żeby była to woda do picia.

rojowolfi
23-06-2019, 19:05
Są zmiękczacze "bez prądu" (działają na ciśnienie wody, które i tak masz niskie), ale szczerze mówiąc nie stosowałem ich nigdy więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o praktyce.

Ok, zakładając że zrobię małą rearanżację to znajdę małe miejsce na 230V i podłączenie do kanalizacji za licznikiem. Czy w takim razie 15 litrów złoża wystarczy czy zrobić rezerwę np 17 L? Jakieś godne polecenia?


Jeśli na wodę zmiękczoną dasz UF/NF to dostaniesz wodę "czystą" - pamiętaj o mineralizatorze, żeby była to woda do picia.

W takim razie pytanie czy nie lepiej rozdzielić tych dwóch systemów i do kuchni stosować tylko np. nanofiltrację, która nie wymaga mineralizacji bo w inny sposób "oczyszcza" a drugi system zastosować w łazience do kąpieli/pralki?
Czyli sama woda po zmiękczaczu nie jest najlepsza do picia i nie zastąpi mineralnej?

giman
23-06-2019, 21:16
Jakie złoże ma Aqua-Soft Basic 25/30?
Na stronie producenta ta informacja jest tajna.

qbek17
24-06-2019, 20:09
Ok, zakładając że zrobię małą rearanżację to znajdę małe miejsce na 230V i podłączenie do kanalizacji za licznikiem. Czy w takim razie 15 litrów złoża wystarczy czy zrobić rezerwę np 17 L? Jakieś godne polecenia?
15 czy 17 to już większej różnicy nie zrobi. Ale nie napinałbym się na większy model.


W takim razie pytanie czy nie lepiej rozdzielić tych dwóch systemów i do kuchni stosować tylko np. nanofiltrację, która nie wymaga mineralizacji bo w inny sposób "oczyszcza" a drugi system zastosować w łazience do kąpieli/pralki?
Generalnie to jest dobre rozwiązanie. Zmiękczacz można dać na "cały dom" a jedną rurkę z przed zmiękczacza dać do kuchni i tam UF lub NF. Tylko nanofiltracja częściowo usunie też twardość. Ultrafiltracja ją pozostawi i usunie tylko cząstki nierozpuszczone.


Czyli sama woda po zmiękczaczu nie jest najlepsza do picia i nie zastąpi mineralnej?
Na pewno woda miękka nie będzie taka jak woda mineralna (bo w końcu te minerały to właśnie twardość, której zmiękczacz się pozbywa). Ma ona za to więcej sodu.

qbek17
24-06-2019, 20:10
Jakie złoże ma Aqua-Soft Basic 25/30?
Na stronie producenta ta informacja jest tajna.
Kiedyś była informacja, że stosują Lewatit S1567. Nie wiem czy nadal jest to aktualne.

rojowolfi
28-06-2019, 11:08
To jeszcze ostatni pomysł; czy zmiękczacz z filtrem węglowym nie będzie najlepszym rozwiązaniem?
Czy to w ogóle jest skuteczne, czy to bardziej marketingowy chwyt producentów?
Jak rozumiem, takie urządzenia są dużo droższe, ale pytanie czy warto ? np.
https://ecowater.pl/filtry-do-wody/refiner/evolution-refiner-boost/
https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-z-weglem-aktywnym-ecoperla-hero/

abes99
28-06-2019, 13:28
Padło na to, że powinienem w ten weekend zamówić zmiękczacz wody do remontowanego domu, a w sumie słabo jestem na razie przygotowany do zakupu :cool:. Brnę przez temat, ale wolę jeszcze dopytać. Według informacji z wodociągów twardość wody to 15,8°dH (średnio 282 mgCaCO3/l). Aktualne zużycie w mieszkaniu ok. 6-7m3/mc. Docelowo zużycie w domu będzie mniejsze (młoda lada moment wybędzie z domu na studia, a WC/pralkę zamierzamy zasilać deszczówką - mam nadzieję, że się uda). Wstępnie rozważam zmiękczacz WATER TECHNIC 20 (teoretycznie mogłoby być mniejsze złoże, ale wolałbym mieć zapas na wypadek, gdyby jednak docelowo zamieszkało więcej osób). Może być taki zmiękczacz czy proponujecie coś innego? Budżet powiedzmy ok. 2-2,5k (ma być względnie dobrze w rozsądnych pieniądzach)...

Kaizen
28-06-2019, 13:44
Wstępnie rozważam zmiękczacz WATER TECHNIC 20 (teoretycznie mogłoby być mniejsze złoże, ale wolałbym mieć zapas na wypadek, gdyby jednak docelowo zamieszkało więcej osób).

Nie ma sensu przewymiarowanie złoża na zapas. To nie tylko droższy zakup ale też droższa eksploatacja. Ja mam mniejsze zużycie, niż przewidywałem i chyba jeszcze nigdy mi regeneracja nie odpaliła się z licznika - zawsze z kalendarza. A to marnowanie wody i zbędna produkcja ścieków.
Przy zakładanym Twoim zużyciu też miałbyś regenerację wyłącznie z kalendarza nawet przy zmiękczaniu do zera. A jak zużycie wzrośnie, to żaden problem, że regeneracja będzie np. co 10 dni zamiast co 14.

W 2,5K z montażem ciężko będzie się zmieścić.

rav15
28-06-2019, 13:44
Witam

Mam następujące parametry wody:

Twardość ogólna 140 mg/l
Żelazo 736 mikrogramów/l ( dop. 200)
Mangan 203 mikrogramy/l ( dop. 50)
Zapach - nieakceptowalny
Wyczuwalny zapach siarkowodoru ( robiłem test, znika po 5 sekundach)

Pozostałe parametry OK)

Nie mam jeszcze żadnego wyposażenia ( pompa głębinowa, hydrofor itd), także dowolnie mogę skonfigurować system.

Jaki system uzdatniania najlepiej zastosować?

1. Czy jest potrzebne napowietrzanie z użyciem zbiornika bez membrany np 300 l? Zaproponowano mi następujące rozwiązanie:
Stopień 1 - napowietrzenie wody inżektorem napowietrzającym
Stopień 2 - blok napowietrzający - obudowa filtra 20 cali z pierścieniami Białeckiego
Stopień 3 - Hydrofor przepływowy 300 l
Stopień 4 - zawór odpowietrzający SEGEV montowany w połowie hydroforu
Stopień 5 - odżelaziacz, odmanganiacz OXYLINE PLUS 56

Czy będzie ono OK?


Czy twardość wody na poziomie 140 nie wymaga zmiękczania w szczególności do instalacji?

abes99
28-06-2019, 14:03
Nie ma sensu przewymiarowanie złoża na zapas...
Ok, to w takim razie zakładając miesięczne zużycie na poziomie 4-5m3 szukać czegoś ze złożem ok. 10-15l? Polecicie jakieś konkretne sprawdzone urządzenia? Chciałbym się zmieścić w ok. 2-2,5k za samo urządzenie (najlepiej z osprzętem typu bypass, filtr wstępny)...

Kaizen
28-06-2019, 14:22
Chciałbym się zmieścić w ok. 2-2,5k za samo urządzenie (najlepiej z osprzętem typu bypass, filtr wstępny)...

Ja mam Sentencia Volumo 20l. Przy 5m3/mies brałbym 15l złoża. To produkt Erie, chociaż nie specjalnie się nim chwalą. Promują inne, dużo droższe zmiękczacze.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=431905

IMO trudno o lepszą jakość/cena a i producent nie garażowy.

abes99
28-06-2019, 14:25
Ja mam Sentencia Volumo 20l. Przy 5m3/mies brałbym 15l złoża.
Właśnie go oglądam na Allegro :D. Gdzie kupowałeś? Do niego trzeba osobno dokupić bypass i filtr wstępny?

Edit: gdzie znaleźć jakieś większe info o tym zmiękczaczu? W katalogu nie ma zbyt wielu informacji (rodzaj złoża, wydajność w zależności od twardości, rodzaj sterowania objętościowy/kalendarzowy itd)...

Kaizen
28-06-2019, 14:38
Właśnie go oglądam na Allegro :D. Gdzie kupowałeś? Do niego trzeba osobno dokupić bypass i filtr wstępny?

Ja kupowałem z montażem (8% zamiast 23% - więc większość kosztów robocizny zasponsorował fiskus) tutaj (https://sklep.zdrowawoda.net/). Bypass chyba jest w standardzie. Filtr osobno - co mi nawet pasowało, bo miałem zamontowany wcześniej przez hydraulika.

Tu jak wybierałem (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=7711736&viewfull=1#post7711736)

abes99
28-06-2019, 16:01
Ok, zadzwoniłem tam. Bypass nie jest w standardzie, trzeba go dodatkowo dokupić (190zł). Wygląda na to, że go zamówię i tyle, chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?
BTW, jaką ustawiacie docelową twardość wody? Iść w zero totalne, czy lepiej ustawić kilka stopni (zakładając, że woda będzie również pita bezpośrednio z kranu)?

Kaizen
28-06-2019, 19:00
BTW, jaką ustawiacie docelową twardość wody? Iść w zero totalne, czy lepiej ustawić kilka stopni (zakładając, że woda będzie również pita bezpośrednio z kranu)?

Ja zmiękczam do zera, ale do wody pitnej używam za zmiękczaczem osmozy z mineralizatorem.

Rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zaleca twardość 60-500 mg/l ale z przypisem "W przeliczeniu na węglan wapnia; wartość zalecana ze względów zdrowotnych – oznacza, że jest to wartość pożądana dla zdrowia ludzkiego, ale nie nakłada obowiązku uzupełniania, przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, minimalnej zawartości podanej w części D tabeli 2 niniejszego załącznika. "

qbek17
28-06-2019, 23:17
Witam

Mam następujące parametry wody:

Twardość ogólna 140 mg/l
Żelazo 736 mikrogramów/l ( dop. 200)
Mangan 203 mikrogramy/l ( dop. 50)
Zapach - nieakceptowalny
Wyczuwalny zapach siarkowodoru ( robiłem test, znika po 5 sekundach)
Jakie jest pH wody?
Czy ten zapach jest wyczuwalny? Tzn czy przeszkadza w użytkowaniu wody czy nie? Bo jeśli nie to masz jeszcze możliwość zastosowania czegoś innego (złoża wielofunkcyjne).


Nie mam jeszcze żadnego wyposażenia ( pompa głębinowa, hydrofor itd), także dowolnie mogę skonfigurować system.
Jak wygląda układ? Jak głęboka studnia? Jaka wydajność studni? Jakie zapotrzebowanie na wodę/ile osób?


Jaki system uzdatniania najlepiej zastosować?
A jaki chcesz uzyskać efekt? Woda tylko do picia (w jednym kranie) czy tylko "w normie" i na cały dom?


1. Czy jest potrzebne napowietrzanie z użyciem zbiornika bez membrany np 300 l?
To zależy od wybranego sposobu uzdatniania. Jest to najabrdziej tradycyjny sposób...


Zaproponowano mi następujące rozwiązanie:
Stopień 1 - napowietrzenie wody inżektorem napowietrzającym
Stopień 2 - blok napowietrzający - obudowa filtra 20 cali z pierścieniami Białeckiego
Stopień 3 - Hydrofor przepływowy 300 l
Stopień 4 - zawór odpowietrzający SEGEV montowany w połowie hydroforu
Stopień 5 - odżelaziacz, odmanganiacz OXYLINE PLUS 56

Czy będzie ono OK?
Na moje oko trochę za duży ten system jak na takie parametry, ale to jeszcze zależy od pozostałych założeń (wydajność, ph, itd)
Poza tym zawór odpowietrzający montowany sztywno w połowie hydroforu dość mocno ograniczy jego pojemność.


Czy twardość wody na poziomie 140 nie wymaga zmiękczania w szczególności do instalacji?
Nie wymaga. Jest to dosyć niska wartość.
Z drugiej strony możesz zmiękczyć tą wodę do zera jeśli masz takie życzenie...

qbek17
28-06-2019, 23:26
Ok, zadzwoniłem tam. Bypass nie jest w standardzie, trzeba go dodatkowo dokupić (190zł). Wygląda na to, że go zamówię i tyle, chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?
Większość zmiękczaczy będzie działało podobnie. Najważniejsze elementy wpływające na długą i bezawaryjną pracę to głowica i złoże. Głowice Erie są w porządku (chociaż nie jestem ich fanem). Co do złoża to pytanie jakie jest w tym konkretnym modelu...
Jeśli chcesz mieć inną propozycję to ja bym proponował zmiękczacz z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567... cenowo wyjdzie nieco drożej (stawiam, że około 10% różnicy).

rav15
29-06-2019, 07:31
Dziękuję za odpowiedź.

Podaje pełne zestawienie wyników

1. Utlenialność z KMnO4 - 0,74 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 140 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,19mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,006mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,5mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 736 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 203 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 2,3
10 Barwa 15
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,7

Zapach siarkowodoru wyczuwalny ale po chwili znika. Zrobiłem test. Nalałem wody do szklanki i sprawdziłem po jakim czasie się ulotni. Po 5 sekundach już nie był wyczuwalny. Zapach chciałbym zlikwidować, nie wiem czy hydrofor przeponowy to jedyne rozwiązanie.

Studnia wiercona na głębokość 23m, rura fi 100mm, zwierciadło wody ustabilizowało się na gł. 3m. Jaka wydajność nie wiem.
Instalacja przewidziana docelowo dla 6 osób, chociaż na początku mieszkać będą 4 osoby ( 2 dorosłych + 2 małych dzieci).

Chciałbym, aby system uzdatniania maksymalnie usunął żelazo, mangan i zapach siarkowodoru. Nie chciałbym zmiękczać wody do picia.
Może warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, która nie będzie przeznaczona do spożycia ( mniej zacieków, mniej detergentów). Mam osobną rurę doprowadzającą zimną wodę do kuchni, więc można to rozdzielić, ale czy warto? To Pytanie do Was.
Proszę o informację, jaki system byłby najbardziej odpowiedni.

qbek17
29-06-2019, 08:59
Dziękuję za odpowiedź.

Podaje pełne zestawienie wyników

1. Utlenialność z KMnO4 - 0,74 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 140 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,19mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,006mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,5mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 736 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 203 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 2,3
10 Barwa 15
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,7

Zapach siarkowodoru wyczuwalny ale po chwili znika. Zrobiłem test. Nalałem wody do szklanki i sprawdziłem po jakim czasie się ulotni. Po 5 sekundach już nie był wyczuwalny. Zapach chciałbym zlikwidować, nie wiem czy hydrofor przeponowy to jedyne rozwiązanie.

Studnia wiercona na głębokość 23m, rura fi 100mm, zwierciadło wody ustabilizowało się na gł. 3m. Jaka wydajność nie wiem.
Instalacja przewidziana docelowo dla 6 osób, chociaż na początku mieszkać będą 4 osoby ( 2 dorosłych + 2 małych dzieci).

Chciałbym, aby system uzdatniania maksymalnie usunął żelazo, mangan i zapach siarkowodoru. Nie chciałbym zmiękczać wody do picia.
Może warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, która nie będzie przeznaczona do spożycia ( mniej zacieków, mniej detergentów). Mam osobną rurę doprowadzającą zimną wodę do kuchni, więc można to rozdzielić, ale czy warto? To Pytanie do Was.
Proszę o informację, jaki system byłby najbardziej odpowiedni.
Ja bym w takim przypadku poszedł w mały odżelaziacz z napowietrzaniem. Dałbym złoże katalityczne (np. Pyrolox, G1, Defeman, itp) - tylko do tego trzeba dobrać pompę oraz uwzględnić ścieki (spora ilość w krótkim czasie, bez chemii więc można puścić do drenażu czy studni chłonnej).
I teraz napowietrzanie może być zrobione na hydroforze lub od razu na odżelaziaczu. Pytanie do Ciebie czy masz jakieś preferencje? Może np. nie masz miejsca na duży hydrofor? A może wolisz tradycyjne rozwiązanie?
Zmiękczanie można sobie darować bo twardość i tak jest niewielka. Z tego samego powodu chyba nie ma sensu (finansowego) ciągnąć osobnej nitki do wody pitnej i instalować zmiękczacz na resztę domu. Co innego jeśli masz taki kaprys i chcesz mieć wodę miękką...

Jak widzisz sporo zależy od Twojej decyzji w co chcesz zainwestować :) Woda nie jest taka zła więc i rozwiązań masz kilka...

rav15
29-06-2019, 09:41
Dziękuję za informacje.
Jeżeli chodzi o ścieki to mam szambo i rura odprowadzająca wodę z instalacji uzdatniania jest podłączona do niego. Pytanie ile będzie tych ścieków, bo nie chciałbym ogromnych ilości.
Mam sporo miejsca w kotłowni gdzie będzie przyłącze wody, także z hydroforem problemu by nie było. Pytanie w jaki sposób lepiej napowietrzać. Czy napowietrzenie na odżelaziaczu będzie wystarczające. Nie mam konkretnych preferencji co do instalacji chce tylko osiągnąć parametry jak wcześniej napisałem. Wiem, że instalacja z hydroforem bezprzeponowym będzie kłopotliwa z uwagi na konieczność pompowania powietrza.
Drugą nitkę do kuchni już mam.

qbek17
30-06-2019, 19:52
Jeżeli chodzi o ścieki to mam szambo i rura odprowadzająca wodę z instalacji uzdatniania jest podłączona do niego. Pytanie ile będzie tych ścieków, bo nie chciałbym ogromnych ilości.
Niestety przy odżelaziaczach ilość ścieków jest pokaźna... całkiem niewielki filtr może być płukany co 3-4 dni i za każdym razem zużywać ok 500-700 litrów wody (zależnie od wielkości zbiornika i rodzaju złoża). Miesięcznie to już są ilości przeliczalne na całe cysterny...


Mam sporo miejsca w kotłowni gdzie będzie przyłącze wody, także z hydroforem problemu by nie było. Pytanie w jaki sposób lepiej napowietrzać.
Nie da się napowietrzać lepiej czy gorzej. Można dostarczać więcej lub mniej powietrza. Można wymieszać powietrze z wodą mocniej lub słabiej...
Oba sposoby mają swoje plusy i minusy. Oba będą skuteczne.

Czy napowietrzenie na odżelaziaczu będzie wystarczające.
Do Twoich parametrów - tak.


Wiem, że instalacja z hydroforem bezprzeponowym będzie kłopotliwa z uwagi na konieczność pompowania powietrza.
Nie ma takiej konieczności. Po to instaluje się zwężkę napowietrzającą żeby ona automatycznie "dopompowywała" powietrza za każdym załączeniem pompy. Zazwyczaj w takiej konfiguracji problemem jest nadmiar powietrza i dlatego potrzebny jest też zawór odpowietrzający - wtedy układ pracuje w pewnej równowadze i jest praktycznie bezobsługowy (w sensie pompowania czy upuszczania powietrza).


Drugą nitkę do kuchni już mam.
Więc możesz spokojnie postawić zmiękczacz...

Alternatywnie możesz zastosować to napowietrzanie (w celu odpędzenia siarkowodoru) i za nim dać filtr ze złożem wielofunkcyjnym. Nie będzie to idealne rozwiązanie (bo utlenione żelazo będzie oblepiać złoże), ale w tym przypadku ma kilka plusów: mniej ścieków, od razu zmiękcza wodę...

abes99
30-06-2019, 22:29
Większość zmiękczaczy będzie działało podobnie. Najważniejsze elementy wpływające na długą i bezawaryjną pracę to głowica i złoże. Głowice Erie są w porządku (chociaż nie jestem ich fanem). Co do złoża to pytanie jakie jest w tym konkretnym modelu...
@Kaizen:
Wiesz może jakie masz złoże w swoim Erie Sentencia Volumo 20l???


Jeśli chcesz mieć inną propozycję to ja bym proponował zmiękczacz z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567... cenowo wyjdzie nieco drożej (stawiam, że około 10% różnicy).
Jak masz jakąś konkretną ofertę, to wrzuć proszę na PW. Rozważę...

Kaizen
30-06-2019, 23:10
@Kaizen:
Wiesz może jakie masz złoże w swoim Erie Sentencia Volumo 20l???

Wg sprzedawcy Lewatit. Ale żadnych dowodów na to nie mam.
Jedynym "dokumentem" jaki znalazłem na temat tego zmiękczacza jest ta ulotka (https://prostozkranu.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=114)

KLARSAN
01-07-2019, 13:47
Dziękuję za odpowiedź.

Podaje pełne zestawienie wyników

1. Utlenialność z KMnO4 - 0,74 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 140 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,19mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,006mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,5mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 736 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 203 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 2,3
10 Barwa 15
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,7

Zapach siarkowodoru wyczuwalny ale po chwili znika. Zrobiłem test. Nalałem wody do szklanki i sprawdziłem po jakim czasie się ulotni. Po 5 sekundach już nie był wyczuwalny. Zapach chciałbym zlikwidować, nie wiem czy hydrofor przeponowy to jedyne rozwiązanie.

Studnia wiercona na głębokość 23m, rura fi 100mm, zwierciadło wody ustabilizowało się na gł. 3m. Jaka wydajność nie wiem.
Instalacja przewidziana docelowo dla 6 osób, chociaż na początku mieszkać będą 4 osoby ( 2 dorosłych + 2 małych dzieci).

Chciałbym, aby system uzdatniania maksymalnie usunął żelazo, mangan i zapach siarkowodoru. Nie chciałbym zmiękczać wody do picia.
Może warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, która nie będzie przeznaczona do spożycia ( mniej zacieków, mniej detergentów). Mam osobną rurę doprowadzającą zimną wodę do kuchni, więc można to rozdzielić, ale czy warto? To Pytanie do Was.
Proszę o informację, jaki system byłby najbardziej odpowiedni.

Biorąc pod uwagę Twoje wyniki analizy fizykochemicznej wody, można zastosować dwa warianty rozwiązania problemu - albo klasycznie stacja dwustopniowa składająca się z odżelaziaczo-odmanganiacza oraz zmiękczacza, albo stacja wielofunkcyjna. Patrząc na wymianę zdań wydaję mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stacji składającej się z:
1. napowietrzacza,
2. hydroforu bezprzeponowego 300 l,
3. filtra mechanicznego,
4. stacji wielofunkcyjnej.

Po kolei: napowietrzenie wody i efektywne wymieszanie powietrza w hydroforze bezprzeponowym spowoduje pozbycie się nieprzyjemnego zapachu siarkowodoru z wody. Wytrącane cząstki manganu i żelaza będą zatrzymywane na filtrze, a stacja wielofunkcyjna usunie z wody żelazo, mangan, a także zmiękczy wodę. Do tego nie musisz się martwić o kłopoty związane z popłuczynami związanymi z regeneracją złoża, gdyż odbywać się będzie ona średnio co 1,5 tygodnia (w zależności od zużycia wody), a ilość wody na regenerację to ok. 500 l.

Pozdrawiam

rav15
01-07-2019, 15:34
Dziękuję Panowie za informacje.

Skłaniam się ku instalacji ze zbiornikiem hydroforowym 300 l bezprzeponowym firmy WIMEST lub GRUDZIĄDZ.
Pytanie, jakie wybrać złoże do usuwania manganu i żelaza.
Na rynku jest kilka jak wspomniał qbek17 jest PYROLOX, DEFEMAN, KLARSANIT, KATALOX LIGHT
Mam kilka wariantów złóż:
1. dolomit, kwarc, zeolit i ruda manganu
2. KLARSANIT + DEFEMAN
3. KATALOX LIGHT (oxyline plus 56) - czytałem, że są liczne problemy z tym złożem

Prośba o informację co wybrać, może jakieś inne. Czy typ złoża mam wpływ na szybkość regeneracji, a przy tym na ograniczenie ilości ścieków?
Jaka jest trwałość złóż i skuteczność usuwania?
Czy złoże ma wpływ na zmianę pH wody? Mam 7,7
Czy zmieni się jej twardość jeżeli tak to o ile, przypomnę teraz mam 140.
Mam do wyboru głowice

1. CLACK WS1
2. RXF67B
3. KKRX67 - znalazłem nienajlepsze opinie o niej
Którą wybrać do moich warunków, a może zastosować inną.

KLARSAN
01-07-2019, 15:52
Dziękuję Panowie za informacje.

Skłaniam się ku instalacji ze zbiornikiem hydroforowym 300 l bezprzeponowym firmy WIMEST lub GRUDZIĄDZ.
Pytanie, jakie wybrać złoże do usuwania manganu i żelaza.
Na rynku jest kilka jak wspomniał qbek17 jest PYROLOX, DEFEMAN, KLARSANIT, KATALOX LIGHT
Mam kilka wariantów złóż:
1. dolomit, kwarc, zeolit i ruda manganu
2. KLARSANIT + DEFEMAN
3. KATALOX LIGHT (oxyline plus 56) - czytałem, że są liczne problemy z tym złożem

Prośba o informację co wybrać, może jakieś inne. Czy typ złoża mam wpływ na szybkość regeneracji, a przy tym na ograniczenie ilości ścieków?
Jaka jest trwałość złóż i skuteczność usuwania?
Czy złoże ma wpływ na zmianę pH wody? Mam 7,7
Czy zmieni się jej twardość jeżeli tak to o ile, przypomnę teraz mam 140.
Mam do wyboru głowice

1. CLACK WS1
2. RXF67B
3. KKRX67 - znalazłem nienajlepsze opinie o niej
Którą wybrać do moich warunków, a może zastosować inną.

Złoże ma bardzo niewielki wpływ na pH wody - trochę może je zwiększyć, w celu bardziej efektywnego usuwania żelaza i manganu. Twardość wody nie ulegnie zmianie. Zwróć uwagę na ofertę marki Ecoperla - Sanitower. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w celu zapoznania się z ofertą.

Pozdrawiam

qbek17
02-07-2019, 09:08
Skłaniam się ku instalacji ze zbiornikiem hydroforowym 300 l bezprzeponowym firmy WIMEST lub GRUDZIĄDZ.
Pytanie, jakie wybrać złoże do usuwania manganu i żelaza.
Na rynku jest kilka jak wspomniał qbek17 jest PYROLOX, DEFEMAN, KLARSANIT, KATALOX LIGHT
Mam kilka wariantów złóż:
1. dolomit, kwarc, zeolit i ruda manganu
2. KLARSANIT + DEFEMAN
3. KATALOX LIGHT (oxyline plus 56) - czytałem, że są liczne problemy z tym złożem
To wszystko złoża stosowane w odżelazianiu, ale jednak każde trochę inne:
Dolomit to naturalna skała, która się rozpuszcza i podnosi twardość.
Kwarc to po prostu piasek który działa jak filtr mechaniczny i zatrzymuje wytrącone żelazo. Z czasem może się pokryć osadami i działać jak katalizator.
Rudy manganu (Pyrolox, G1, Defeman, itp) to naturalne skały zawierające dwutlenek manganu, który działa jako katalizator utleniania żelaza i manganu.
Katalox Light to zeolit pokryty warstwą dwutlenku manganu - w założeniu działa jak ruda manganu, ale jest to sztuczne złoże. Przez to lżejsze (mniejsze wymagania co do płukania), ale też mniej trwałe (warstwa może się zetrzeć).


Czy typ złoża mam wpływ na szybkość regeneracji, a przy tym na ograniczenie ilości ścieków?
Ma wpływ. Im cięższe złoże tym mocniejszy strumień wymagany do regeneracji. Czyli więcej ścieków. Czas trwania regeneracji będzie podobny.


Jaka jest trwałość złóż i skuteczność usuwania?
Trwałość zależy od typu. Te naturalne są praktycznie niezniszczalne... po 20 latach można trochę dosypać bo się wycierają ziarna, ale poza tym się nie zużywają.
Te sztuczne mają żywotność ok 7-10 lat, ale sporo zależy od warunków pracy.


Czy złoże ma wpływ na zmianę pH wody? Mam 7,7
Niektóre złoża podnoszą trochę pH, ale większość tego nie robi.


Czy zmieni się jej twardość jeżeli tak to o ile, przypomnę teraz mam 140.
Jeśli w mieszance będzie dolomit to może on podnieść trochę twardość.
Ale z mieszankami jest taki problem, że część składników zużywa się wcześniej niż inne i w efekcie złoże w czasie zmienia swoje działanie.


Mam do wyboru głowice
1. CLACK WS1
2. RXF67B
3. KKRX67 - znalazłem nienajlepsze opinie o niej
Którą wybrać do moich warunków, a może zastosować inną.
2 i 3 to chyba to samo...
Zdecydowanie z tych najlepsza będzie 1 czyli Clack. To solidna i niezawodna konstrukcja.

rav15
02-07-2019, 15:58
Dziękuję za wyjaśnienie. Biorąc pod uwagę to, że popłuczyny będą wpuszczane do szamba, to ilość ścieków ma znaczenie. Zostałem poinformowany przez dostawcę urządzeń OXYLINE 56, że złoże KATALOX LIGHT płucze się co ok. 4 dni ( decyduje pomiar ciśnienia przed stacją i za stacją - płukanie przy spadku o 0,5 bara) i generowane są ścieki ok. 300 l. Inni oferenci podawali 500, 800 nawet do 1m3. Czyli w ujęciu rocznym różnica ceny za wywóz ścieków biorąc pod uwagę dane złoże może wynieść nawet 2000zł. Może więc warto kupić stację ze złożem lżejszym i co jakiś czas je wymienić jak się zużyje, niż długowieczne,ale zużywające dużo wody na regenerację. Pytanie co konkretnie wybrać. Czy KATALOX LIGHT będzie OK? A może inne złoże. Prośba o poradę.

qbek17
03-07-2019, 10:59
Dziękuję za wyjaśnienie. Biorąc pod uwagę to, że popłuczyny będą wpuszczane do szamba, to ilość ścieków ma znaczenie. Zostałem poinformowany przez dostawcę urządzeń OXYLINE 56, że złoże KATALOX LIGHT płucze się co ok. 4 dni ( decyduje pomiar ciśnienia przed stacją i za stacją - płukanie przy spadku o 0,5 bara) i generowane są ścieki ok. 300 l. Inni oferenci podawali 500, 800 nawet do 1m3. Czyli w ujęciu rocznym różnica ceny za wywóz ścieków biorąc pod uwagę dane złoże może wynieść nawet 2000zł. Może więc warto kupić stację ze złożem lżejszym i co jakiś czas je wymienić jak się zużyje, niż długowieczne,ale zużywające dużo wody na regenerację. Pytanie co konkretnie wybrać. Czy KATALOX LIGHT będzie OK? A może inne złoże. Prośba o poradę.
Moim zdaniem tak duży filtr (13x54") nie wypłucze się prawidłowo zużywając 300 litrów wody. Nawet biorąc pod uwagę dane z karty katalogowej (przepływ do płukania 2,5 m3/h) to płukanie przez 15 min zużyje ponad 600 litrów. A te 2,5 m3/h to i tak raczej przepływ za niski - ja bym celował w 3,5 m3/h.
Do tego to złoże wymaga bezwzględnie długiego płukania (przynajmniej przez godzinę) przy uruchomieniu - to daje kolejne kilka m3 wody.
Samo złoże nie jest złe - ale wymaga dobrego płukania.

miqolaj
05-07-2019, 10:34
Witam.
Poszukuję porządnego odkamieniacza/zmiękczacza wody do budowanego domu.
2 łazienki, aktualnie 4 osoby ale penie będzie nas więcej.
Woda z wodociągów - twarda.
zależy nam na bezawaryjnym użytkowaniu i w miarę możliwości jak najmniej absorbującego przy obsłudze.
W domu będzie piec gazowy kondensacyjny buderus, ogrzewanie podłogowe.
Proszę o pomoc w wyborze dobrego urządzenia - internet to sama reklama bez rzetelnych informacji....;(

darekgol
05-07-2019, 11:24
Witam ,
Ujęcie ze studni na głębokości 22 m .
Hydrofor 150 litrów przeponowy.

Wyniki badań :

1. Utlenialność z KMnO4 - 2,68 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 164 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,32 mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,003 mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,45 mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 1167 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 229 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 0,21
10 Barwa <5
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,6
Mikroorganizmy >300

Chciałbym pozbyć się żelaza, manganu oraz dodatkowo zmiękczyć wode.
Czy ktoś z forumowiczów zajmuje się sprzedażą oraz montażem takich uzdatniaczy okolice Warszawy?

qbek17
05-07-2019, 11:50
Witam.
Poszukuję porządnego odkamieniacza/zmiękczacza wody do budowanego domu.
2 łazienki, aktualnie 4 osoby ale penie będzie nas więcej.
Woda z wodociągów - twarda.
zależy nam na bezawaryjnym użytkowaniu i w miarę możliwości jak najmniej absorbującego przy obsłudze.
W domu będzie piec gazowy kondensacyjny buderus, ogrzewanie podłogowe.
Proszę o pomoc w wyborze dobrego urządzenia - internet to sama reklama bez rzetelnych informacji....;(
Jeśli oczekujesz rzetelnej informacji to musisz zacząć od konkretnych danych: jaka jest twardość wody (zazwyczaj można sprawdzić w wodociągach lub zmierzyć), jakie zużycie wody ma taki zmiękczacz obsłużyć - czy to ma być 10 m3 miesięcznie czy może np. 20 m3 (4 lub więcej osób to bardzo ogólna informacja...)?

qbek17
05-07-2019, 11:52
Witam ,
Ujęcie ze studni na głębokości 22 m .
Hydrofor 150 litrów przeponowy.

Wyniki badań :

1. Utlenialność z KMnO4 - 2,68 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 164 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,32 mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,003 mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,45 mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 1167 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 229 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 0,21
10 Barwa <5
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,6
Mikroorganizmy >300

Chciałbym pozbyć się żelaza, manganu oraz dodatkowo zmiękczyć wode.
Czy ktoś z forumowiczów zajmuje się sprzedażą oraz montażem takich uzdatniaczy okolice Warszawy?
Jaką masz pompę? Czy masz bardziej dokładny wynik bakteriologi (poza ogólną liczbą)?

darekgol
05-07-2019, 12:01
432163

pompa SDM Premium firmy IBO DAMBAT

4 osoby w domu

qbek17
05-07-2019, 13:06
pompa SDM Premium firmy IBO DAMBAT
To ogólna nazwa producenta/marki - jaki jest konkretnie model? Od tego zależy wydajność, a od niej zależy jaki filtr możesz zastosować.


4 osoby w domu
Gdzie idą ścieki? Jakie jest miesięczne zużycie wody?

Czy robiona była dezynfekcja studni? Czy to w ogóle nowa studnia czy już używana od dawna?

darekgol
05-07-2019, 14:17
To ogólna nazwa producenta/marki - jaki jest konkretnie model? Od tego zależy wydajność, a od niej zależy jaki filtr możesz zastosować.


Gdzie idą ścieki? Jakie jest miesięczne zużycie wody?

Czy robiona była dezynfekcja studni? Czy to w ogóle nowa studnia czy już używana od dawna?

SDM Premium wydajność 105 l / m z wirnikiem - polimer wzmacniany - ogólnie pompa ze średniej lub niskiej półki za 700 zł,
ogólnie żyła wodna nie ma za specjalnej wydajności przy podłączeniu pompy bezpośrednio bez hydroforu ciśnienie po ok 2 min mi spadało jakby brakowało wody. przy użyciu hydroforu jest ok


ścieki idą do kanalizacji , ale jak teraz czytam sobie ile litrów jest zużywane na płukanie filtrów to zastanawiam się czy to było dobre rozwiązanie - może lepiej podłączyć to do deszcówki?

dezynfekcja studni nie byłą robiona , studnia ma około 2 lata była używana jedynie do celów budowlanych, brak wodociągów , aktualnie budowa się już skonczyła a woda będzie używana w domu

KLARSAN
05-07-2019, 14:25
Witam ,
Ujęcie ze studni na głębokości 22 m .
Hydrofor 150 litrów przeponowy.

Wyniki badań :

1. Utlenialność z KMnO4 - 2,68 mg/l ( wartość parametryczna 5)
2. Twardość ogólna 164 mg/l ( wartość parametryczna 500)
3. Amoniak 0,32 mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
4. Azotyny mniej niż 0,003 mg/l (wartość parametryczna 0,5)
5. Azotany mniej niż 0,45 mg/l (wartość parametryczna 50)
6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
7. Żelazo 1167 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
8. Mangan 229 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
9. Mętność 0,21
10 Barwa <5
11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
12 pH 7,6
Mikroorganizmy >300

Chciałbym pozbyć się żelaza, manganu oraz dodatkowo zmiękczyć wode.
Czy ktoś z forumowiczów zajmuje się sprzedażą oraz montażem takich uzdatniaczy okolice Warszawy?

Gdyby nie fakt, że zapach wody jest nieakceptowalny, to mógłbyś zastosować stację wielofunkcyjną, która kompleksowo pozbywa się zawartych w wodzie żelaza, manganu, jak również zmiękcza wodę. W Twoim przypadku trzeba zastosować klasycznie napowietrzanie wody z hydroforem bezprzeponowym oraz stację odżelaziająco-odmanganiającą. Napowietrzanie skutecznie usunie nieprzyjemny zapach wody. Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę, to na drugim stopniu wstaw zmiękczacz wody. Podaj informacje nt. posiadanej pompy lub prześlij jej model do weryfikacji.

Zajmujemy się kompleksowo tematem uzdatnia, prowadzimy również serwisy i montaże.

Pozdrawiam

darekgol
05-07-2019, 14:57
Dokladie to na badaniach mialem okreslone zapach gnilny slaby, ten parametr ze w 23 stopniach nieakceptowalny przekleil mi sie przypadkowo od poprzedniej osoby

qbek17
08-07-2019, 06:42
Dokladie to na badaniach mialem okreslone zapach gnilny slaby, ten parametr ze w 23 stopniach nieakceptowalny przekleil mi sie przypadkowo od poprzedniej osoby
To jeśli chodzi o parametry fizykochemiczne mógłbyś zastosować stację wielofunkcyjną. Jest droższa, ale zastępuje dwa urządzenia, zużywa mniej wody do regeneracji (i rzadziej), ale potrzebuje soli do regeneracji i jest mniej trwała.
Radziłbym też zrobić dezynfekcję studni i ponowić badania. Przy takiej liczbie bakterii, jak puścisz tą wodę przez złoże to one się tam zaczną mnożyć jak w inkubatorze. Ewentualnie pomyślałbym wtedy o złożu Crystal Right i celi chlorującej.

sagemini
11-07-2019, 08:27
Witam,

Muszę na dniach zamówić zmiękczacz. Ślędze rynek i sam juz nie wiem co wybrać. Kilkanaście postów wcześniej pisałem jakie mam parametry wody tj:
- woda z wodociągu o twardośćci ok. 22-24dH
- zużycie miesięczne obecnie ok. 3-4m3 ale zakładam, że może wzrosnąć do ok. 5-6m3/m-c
- prognozowane zmiękczanie do ok. 5dH ze względu na częściowo miedzianą instalację przy kotle.

Idąc za waszą poradą zmiękczacz z ilością do max. 20l powinien w pełni wystarczyć na moje potrzeby i w takie kompaktowe urządzenie celuje. Wymiary zewnętrzne też nie są tu bez znaczenia - im smuklejsza obudowa tym lepiej. Wysokość bez znaczenia. Polecicie coś sensownego z głowicą Clack i złożem Lewatit?. Podrzuccie proszę jakieś propozycje na priv. Budżet ok. 2,5 - 2,7 tyś za zmiękczacz z bypass'em ale za jakiś sensowniejszy sprzęt mogę dać więcej. Kupuję dla siebie więc chce mieć urządzenie trwałe i możliwie bezproblemowe w eksploatacji. Z góry dzięki za wszelkie propozycje.

Bartek74
12-07-2019, 15:07
Dzień dobry,
Proszę o pomoc w doborze odżelaziacza, studnia 31m, wydajność pompy 40l.
Azotany < 0,89
Azotyny < 0,066
Barwa < 5
Jon amonowy < 0,13
Liczba progowa zapachu < 1
Mangan 173
Mętność 14
pH 7,3
Przewodność elektryczna -480
Żelazo -1220
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) -213
Indeksnadmanganianowy/utlenialność -0,53

qbek17
13-07-2019, 07:10
Dzień dobry,
Proszę o pomoc w doborze odżelaziacza, studnia 31m, wydajność pompy 40l.
Azotany < 0,89
Azotyny < 0,066
Barwa < 5
Jon amonowy < 0,13
Liczba progowa zapachu < 1
Mangan 173
Mętność 14
pH 7,3
Przewodność elektryczna -480
Żelazo -1220
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) -213
Indeksnadmanganianowy/utlenialność -0,53
Napisz coś o układzie - czy masz zbiornik hydroforowy? Jaki (z membraną czy bez)? Jakiej pojemności? Co z kanalizacją?
Jeśli chcesz tylko odżelaziacz to musi być z lekkim złożem bo pompa nie wypłucze nic ciężkiego.
Możesz też pomyśleć o filtrze wielofunkcyjnym, który usunie też twardość, ale wymaga soli do regeneracji.

Bartek74
13-07-2019, 07:43
Z powodu uszkodzenia odżelaziacza szukam nowego. W zestawie mam odżelaziacz regenerowany nadmanganianem i zmiękczacz wody, zbiornik 500l .432495 Pompę kupiłem nową wydajność 90l.
Dostałem propozycję 2 zestawów:
1. https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-pallas-air-1054-p-1843.html
2. https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html

qbek17
13-07-2019, 12:38
Z powodu uszkodzenia odżelaziacza szukam nowego. W zestawie mam odżelaziacz regenerowany nadmanganianem i zmiękczacz wody, zbiornik 500l .432495 Pompę kupiłem nową wydajność 90l.
Dostałem propozycję 2 zestawów:
1. https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-pallas-air-1054-p-1843.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fodzelaziacz-wody-clack-pallas-air-1054-p-1843.html)
2. https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fprofesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html)
Mając zbiornik 500 litrów aż się prosi o zrobienie napowietrzania. Ale jak nie chcesz przerabiać instalacji to możesz wybrać odżelaziacz z napowietrzaniem (czyli to co masz w pierwszym linku). Ten drugi to moim zdaniem trochę już za duży jak na taki poziom żelaza.

Bartek74
13-07-2019, 12:50
Jeżeli zrobię napowietrzanie nie będzie potrzebny odżelaziacz?
Jakie rozwiązanie według Ciebie będzie optymalne?
Jaka głowica jakie złoże?

krzys_i_aga
14-07-2019, 19:13
Witam
Jaki uzdatniacz wody ? Woda z wodociągów o parametrach jak w załączniku.
W domu 2 osoby. Zużycie wody do 5 m3. Woda bardzo twarda.
Z góry dziękuję.

qbek17
15-07-2019, 09:18
Jeżeli zrobię napowietrzanie nie będzie potrzebny odżelaziacz?
Będzie, ale inny. Taki bez regeneracji chemią.


Jakie rozwiązanie według Ciebie będzie optymalne?
Jaka głowica jakie złoże?
Głowica to standardowo - Clack. A złoża to zależy w jaką strone chcesz pójść...

qbek17
15-07-2019, 09:20
Witam
Jaki uzdatniacz wody ? Woda z wodociągów o parametrach jak w załączniku.
W domu 2 osoby. Zużycie wody do 5 m3. Woda bardzo twarda.
Z góry dziękuję.
Woda z wodociągów potrzebuje tylko zmiękczenia - ale w wynikach nie ma twardości. Dowiedz się jaka ona jest konkretnie i wtedy będzie można coś dobrać.

KLARSAN
15-07-2019, 10:13
Witam
Jaki uzdatniacz wody ? Woda z wodociągów o parametrach jak w załączniku.
W domu 2 osoby. Zużycie wody do 5 m3. Woda bardzo twarda.
Z góry dziękuję.

Witam,

pytanie, jak twarda jest ta "bardzo twarda" woda? Brakuje tego parametru w badaniu. Być może będziesz mógł odszukać wartość twardości wody na stronie internetowej Twojego lokalnego dostawcy wody.

Pozdrawiam

KLARSAN
15-07-2019, 10:19
Dzień dobry,
Proszę o pomoc w doborze odżelaziacza, studnia 31m, wydajność pompy 40l.
Azotany < 0,89
Azotyny < 0,066
Barwa < 5
Jon amonowy < 0,13
Liczba progowa zapachu < 1
Mangan 173
Mętność 14
pH 7,3
Przewodność elektryczna -480
Żelazo -1220
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu) -213
Indeksnadmanganianowy/utlenialność -0,53

Dzień dobry,

biorąc pod uwagę Twoje wyniki badań, sugerowałbym Ci stację wielofunkcyjną składającą się z butli ze złożem oraz zasobnika na sól do regeneracji złoża. Jest to kompleksowe rozwiązanie, gdyż oprócz pozbycia się żelaza i manganu, urządzenie zmiękczy Ci również wodę.

Pozdrawiam

Cash115
16-07-2019, 20:19
Witam, proszę o poradę co zastosować. Łącznie z hydroforem.
- Studnia głębinowa 54m, lustro wody ok. 18m, pompa zawieszona na 30m. Wiercona, rura stalowa, ma niecały rok.
- Pompa Stairs ST1818 1,5kW, 100 l/min, 12 bar
- Szambo (W przyszłości ma być kanalizacja)
- Dom: 2 łazienki, osoby: 2+1

Analiza wody:
pH 7,5
Przewodność 463
Mangan < 4
Żelazo 193
Twardość 256
Mętność 0,19
Barwa < 5
Liczba progowa zapachu < 1
Utlenialność 1,41
Jon amonu < 0,05
Azotany 25,2
Azotyny < 0,03
Ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22C±2C, 68±4h > 300
Liczba enterokoków kałowych 0
Liczba bakterii grupy coli 0
Liczba Escherichia coli 0
Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami 0

qbek17
17-07-2019, 10:49
Witam, proszę o poradę co zastosować. Łącznie z hydroforem.
- Studnia głębinowa 54m, lustro wody ok. 18m, pompa zawieszona na 30m. Wiercona, rura stalowa, ma niecały rok.
- Pompa Stairs ST1818 1,5kW, 100 l/min, 12 bar
- Szambo (W przyszłości ma być kanalizacja)
- Dom: 2 łazienki, osoby: 2+1

Analiza wody:
pH 7,5
Przewodność 463
Mangan < 4
Żelazo 193
Twardość 256
Mętność 0,19
Barwa < 5
Liczba progowa zapachu < 1
Utlenialność 1,41
Jon amonu < 0,05
Azotany 25,2
Azotyny < 0,03
Ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22C±2C, 68±4h > 300
Liczba enterokoków kałowych 0
Liczba bakterii grupy coli 0
Liczba Escherichia coli 0
Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami 0
Masz całkiem dobrą wodę... jedynie te mikroorganizmy są niepokojące - czy robiłeś dezynfekcję studni po jej wykonaniu?
Z fizykochemii w zasadzie można dać filtr mechaniczny i to by wystarczyło... chyba, że chcesz jeszcze zmiękczyć wodę?
Pompę masz bardzo mocną - zazwyczaj hydrofory są do 6 lub 10 bar, a Twoja pompa może dobić do 12... zastanów się nad jakimś dławieniem lub zaworem bezpieczeństwa. No i hydrofor powinien być raczej z tych dużych, żeby nie załączać pompy za często bo przy takiej mocy silnik możę się spalić od częstych załączeń.

Cash115
17-07-2019, 11:55
Dzięki wielkie qbek17 za odpowiedź!

Nie robiłem dezynfekcji. Czym to najlepiej zrobić? Jakimś podchlorynu sodu?
Czyli jeden filtr mechaniczny, bez żadnych piankowych, węglowych?
Czy konieczność jest zmiękczania tej wody?
Co do pompy to ona nie straci ciśnienia po drodze? Od studni do domu jest jeszcze jakieś 25m minimum.
Hydrofor 300l będzie ok? Tylko czy przeponowy czy ocynkowany? Do niego planowałem właśnie dać wyłącznik ciśnieniowy.

qbek17
17-07-2019, 13:17
Nie robiłem dezynfekcji. Czym to najlepiej zrobić? Jakimś podchlorynu sodu?
Tak. Podchloryn sodu (najlepiej płynny) wlewasz do studni, zaciągasz do całej instalacji, zostawiasz na noc i rano długo płuczesz. Bardziej szczegółowe opisy były już kilka razy na forum - na pewno znajdziesz.


Czyli jeden filtr mechaniczny, bez żadnych piankowych, węglowych?
Możesz dać ile chcesz, ale myślę, że jeden wystarczy. Piankowy to też filtr mechaniczny. Tylko nie zamontuj jakiegoś małego i zbyt dokładnego bo to ciśnienie może go rozerwać (chyba, że dasz jakiś reduktor).


Czy konieczność jest zmiękczania tej wody?
Nie ma konieczności. To tylko Twój wybór czy chcesz mieć wodę miękką. Ja do nowego domu bym się nie zastanawiał tylko instalował. Do Twoich potrzeb standardowy model z 25 litrami złoża wystarczy. Koszt jakieś 2500-3000 zależnie od opcji.


Co do pompy to ona nie straci ciśnienia po drodze? Od studni do domu jest jeszcze jakieś 25m minimum.
Straci... ale tylko trochę. Na różnicy wysokości od lustra wody do powierzchni - ok 2 bar. Na odległości w poziomie - prawie nic. Na hydroforze zazwyczaj ustawia się ciśnienia w zakresie 3-4 bar, więc jak dasz nawet do 5-6 to i tak pompa ma jeszcze 4 bar nadmiarowego ciśnienia... a to znaczy, że będzie pracować w cyklu start-stop bardzo często, co nie jest korzystne dla silnika (może się przegrzać, bo przy starcie pobierany prąd jest największy).


Hydrofor 300l będzie ok? Tylko czy przeponowy czy ocynkowany? Do niego planowałem właśnie dać wyłącznik ciśnieniowy.
Każdy typ ma swoje plusy i minusy... trzeba by na to spojrzeć np. pod kątem obsługi (czy wolisz co jakiś czas wymienić membranę czy raczej dopompowywać powietrza?, itp)

Cash115
17-07-2019, 20:25
Dziękuje bardzo, to już wszystko wiem. To jakąś stację uzdatniania muszę sobie znaleźć. Lepiej ją zamontować chyba przed nabiciem instalacji CO wodą?

A co do podchlorynu sodu, czy jak wleję 5L będzie ok?

qbek17
18-07-2019, 08:18
To jakąś stację uzdatniania muszę sobie znaleźć. Lepiej ją zamontować chyba przed nabiciem instalacji CO wodą?
Nie zaszkodzi, ale nie jest to konieczne - CO to obieg zamknięty, więc odrobina kamienia nie wpłynie na działanie tego układu.


A co do podchlorynu sodu, czy jak wleję 5L będzie ok?
To zależy od kilku czynników - poczytaj wcześniejsze instrukcje. Musisz przeliczyć objętość studni i instalacji, i tak dobrać ilość podchlorynu (uwzględniając jego stężenie) aby dawka była wystarczająca... lepiej dać więcej niż za mało.

Ola9
21-07-2019, 07:03
Witam ,
bardzo proszę o weryfikację moich zamiarów kupna zmiękczacza dla 1-2 osób. Wybrałam https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-10-wersja-czasowa-przeplyw-0-5m-h.html , zużycie 2-4 m3 , często nie ma nas w domu. Wybrać czasową czy objętościowa wersję pracy ?
Dane wody poniżej :
pH) - 7,74
Chlorki mg/l 17,22
Azotany mg/l 2,92
Azotyny mg/l 0
Mangan μg/l 7,33
Żelazo μg/l 38,39
Twardość mg/l 332
Jon amonu mg/l 0,03
Mętność NTU 0,22 z
Przewodność elektryczna μS/cm 679
Dziękuję

Walkerski
22-07-2019, 10:03
Witam serdecznie,
To i ja poproszę o analizę wody, oraz informację jakie filtry dobrze by było zainstalować.
Studnia głębinowa, woda z 17 metrów, pompa grundfos 3-55, oraz zbiornik przeponowy 100l. Domek letniskowy użytkowany przez 3 osoby weekendowo.

Analiza wody:
pH 7,66
Mangan 125
Żelazo 180
Mętność 5,56
Barwa 5
Jon amonu < 0,06
Azotany 16,6
Azotyny 0,3
Liczba bakterii grupy coli 2
Liczba Escherichia coli 0
Liczba Enterokoków 0

KLARSAN
22-07-2019, 11:50
Witam ,
bardzo proszę o weryfikację moich zamiarów kupna zmiękczacza dla 1-2 osób. Wybrałam https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-10-wersja-czasowa-przeplyw-0-5m-h.html , zużycie 2-4 m3 , często nie ma nas w domu. Wybrać czasową czy objętościowa wersję pracy ?
Dane wody poniżej :
pH) - 7,74
Chlorki mg/l 17,22
Azotany mg/l 2,92
Azotyny mg/l 0
Mangan μg/l 7,33
Żelazo μg/l 38,39
Twardość mg/l 332
Jon amonu mg/l 0,03
Mętność NTU 0,22 z
Przewodność elektryczna μS/cm 679
Dziękuję

Witam,

przy takiej twardości wody i biorąc pod uwagę zużycie wody, sugeruję zmiękczacz kompaktowy ze złożem w objętości ~10 l. Zwróć uwagę na produkty marki Ecoperla. Głowice urządzeń są objętościowo-czasowe. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

KLARSAN
22-07-2019, 12:11
Witam serdecznie,
To i ja poproszę o analizę wody, oraz informację jakie filtry dobrze by było zainstalować.
Studnia głębinowa, woda z 17 metrów, pompa grundfos 3-55, oraz zbiornik przeponowy 100l. Domek letniskowy użytkowany przez 3 osoby weekendowo.

Analiza wody:
pH 7,66
Mangan 125
Żelazo 180
Mętność 5,56
Barwa 5
Jon amonu < 0,06
Azotany 16,6
Azotyny 0,3
Liczba bakterii grupy coli 2
Liczba Escherichia coli 0
Liczba Enterokoków 0

Witam,

z analizy fizykochemicznej wynika, że poza normą masz mangan, a żelazo jest na granicy normy. Czy Twoja woda posiada nieprzyjemny zapach? Jeżeli tak, to należałoby zastosować klasyczny proces odmanganiania, w którym woda jest napowietrzana. W tym celu będzie konieczność wymiany Twojego hydroforu na bezprzeponowy. Masz również możliwość (o ile woda nie posiada nieprzyjemnego zapachu) instalacji stacji wielofunkcyjnej, która oprócz pozbycia się manganu, zmiękczy Ci wodę. Bakteriologia wykazała również bakterie grupy coli, a więc powinieneś zainwestować w lampę bakteriobójczą.

Pozdrawiam

Walkerski
22-07-2019, 15:14
woda nie ma nieprzyjemnego zapachu. Po zostawieniu na dłuższy czas wody w jakiś naczyniach czy przezroczystych butelkach nie zostawia żadnych śladów. Jedynie na samym początku jak wlewa się do przezroczystych naczyń to widac jak by była lekko biała, ale od razu po wlaniu staje się kryształowo przezroczysta.

Czy możliwe jest, że źle pobrałem próbki do badania? Dopiero po oddaniu próbek doczytałem, że powinno się przez dłuższy czas wypompowywać wodę ze studni, a ja praktycznie po 1 minucie zlewania wody od razu nabrałem do butelek (sterylnych z sanepidu).

Jeśli stacja wielofunkcyjna to jaka?

Ola9
23-07-2019, 08:18
Witam,

przy takiej twardości wody i biorąc pod uwagę zużycie wody, sugeruję zmiękczacz kompaktowy ze złożem w objętości ~10 l. Zwróć uwagę na produkty marki Ecoperla. Głowice urządzeń są objętościowo-czasowe. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam
Tak , ale one są poza moim zasięgiem , mogę wydać 2tys. max.....dziękuję
Jakie minusy ma ten wybrany przeze mnie zmiękczacz ?

KLARSAN
23-07-2019, 08:51
woda nie ma nieprzyjemnego zapachu. Po zostawieniu na dłuższy czas wody w jakiś naczyniach czy przezroczystych butelkach nie zostawia żadnych śladów. Jedynie na samym początku jak wlewa się do przezroczystych naczyń to widac jak by była lekko biała, ale od razu po wlaniu staje się kryształowo przezroczysta.

Czy możliwe jest, że źle pobrałem próbki do badania? Dopiero po oddaniu próbek doczytałem, że powinno się przez dłuższy czas wypompowywać wodę ze studni, a ja praktycznie po 1 minucie zlewania wody od razu nabrałem do butelek (sterylnych z sanepidu).

Jeśli stacja wielofunkcyjna to jaka?

Jeżeli nie używasz wody na co dzień, to przed pobraniem próbki do badania, przydałoby się przepłukać studnię chociaż przez dobę.

Jeżeli Twoja woda nie posiada nieprzyjemnego zapachu, to mógłbyś zastosować do uzdatniania wody stacji wielofunkcyjnej - zwróć uwagę na ofertę serii Ecoperla Multitower. Przydałaby się w tym przypadku jeszcze informacja odnośnie twardości wody.

Pozdrawiam

KLARSAN
23-07-2019, 10:18
Tak , ale one są poza moim zasięgiem , mogę wydać 2tys. max.....dziękuję
Jakie minusy ma ten wybrany przeze mnie zmiękczacz ?

Zwróć uwagę na parametry techniczne urządzeń, chociażby na wydajność urządzenia. Sugerowałbym kontakt ze Sprzedawcą w celu weryfikacji głowicy sterującej oraz zastosowanego w urządzenia złoża.

qbek17
23-07-2019, 15:17
Witam ,
bardzo proszę o weryfikację moich zamiarów kupna zmiękczacza dla 1-2 osób. Wybrałam https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-10-wersja-czasowa-przeplyw-0-5m-h.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Faqua-soft.com.pl%2Fuzdatnianie-wody%2Fstacje-uzdatniania-wody%2Fzmiekczanie-wody%2Faqua-soft-basic%2Faqua-soft-basic-10-wersja-czasowa-przeplyw-0-5m-h.html) , zużycie 2-4 m3 , często nie ma nas w domu. Wybrać czasową czy objętościowa wersję pracy ?
Dane wody poniżej :
pH) - 7,74
Chlorki mg/l 17,22
Azotany mg/l 2,92
Azotyny mg/l 0
Mangan μg/l 7,33
Żelazo μg/l 38,39
Twardość mg/l 332
Jon amonu mg/l 0,03
Mętność NTU 0,22 z
Przewodność elektryczna μS/cm 679
Dziękuję
Jeśli zużycie jest nieregularne to tym bardziej należałoby wybrać głowicę objętościową (czasowa może mieć sens tylko w przypadku bardzo regularnych i stałych przepływów).
Rozmiar tego zmiękczacza jest wystarczający.
Zwróć uwagę na to aby głowica miała bypass, mixing, itp.

qbek17
23-07-2019, 15:39
woda nie ma nieprzyjemnego zapachu. Po zostawieniu na dłuższy czas wody w jakiś naczyniach czy przezroczystych butelkach nie zostawia żadnych śladów. Jedynie na samym początku jak wlewa się do przezroczystych naczyń to widac jak by była lekko biała, ale od razu po wlaniu staje się kryształowo przezroczysta.

Czy możliwe jest, że źle pobrałem próbki do badania? Dopiero po oddaniu próbek doczytałem, że powinno się przez dłuższy czas wypompowywać wodę ze studni, a ja praktycznie po 1 minucie zlewania wody od razu nabrałem do butelek (sterylnych z sanepidu).

Jeśli stacja wielofunkcyjna to jaka?
Jeśli jest to domek wykorzystywany tylko weekendowo (chociaż dobrze by było jeszcze określić ile tej wody potrzebujesz np. na jeden weekend) to moim zdaniem nie ma sensu inwestować w dużą automatyczną stację uzdatniania. Wyniki badania nie są tak tragiczne żeby nie dało się tej wody użytkować. Oczywiście kwestia wiarygodności tych badań to osobna sprawa - dobrze byłoby je powtórzyć po dłuższym płukaniu.
W kwestii bakteriologii dobrze byłoby odkazić studnię i instalację oraz powtórzyć badania, bo "tylko 2" bakterie mogą wskazywać na zanieczyszczenie próbki.
Na takie wyniki wystarczyłoby powiesić większy filtr narurowy (typu BigBlue) lub dwa i co jakiś czas wymieniać wkłady.

Ola9
25-07-2019, 08:48
[QUOTE=qbek17;7836318]Jeśli zużycie jest nieregularne to tym bardziej należałoby wybrać głowicę objętościową (czasowa może mieć sens tylko w przypadku bardzo regularnych i stałych przepływów).
Rozmiar tego zmiękczacza jest wystarczający.
Zwróć uwagę na to aby głowica miała bypass, mixing, itp.

Nie wszystkie informacje są zamieszczane przy produktach ... Proszę o kilka propozycji modeli .
Z góry dziękuję

qbek17
25-07-2019, 09:39
Nie wszystkie informacje są zamieszczane przy produktach ... Proszę o kilka propozycji modeli .
Nie mam wpływu na to jakie opisy są u danego sprzedawcy... czasami jest to po prostu niedopatrzenie, a czasami to celowy zabieg... więc najlepiej pytać u źródła.

Ola9
25-07-2019, 20:16
Dziękuję.
pozdrawiam

giman
26-07-2019, 15:15
Chciałbym się przerzucić na picie wody z kranu.
Pić taką prosto z kranu/wodociągu czy zainstalować jakiś filtr podzlewozmywakowy (te filtracje ileś tam mikronów i węglowy)?
Patrzyłem na te filtry, ale nie wiem który lepszy, gorszy czy na pewno nadają się, jakies atesty higieny itp.

qbek17
26-07-2019, 21:42
Chciałbym się przerzucić na picie wody z kranu.
Pić taką prosto z kranu/wodociągu czy zainstalować jakiś filtr podzlewozmywakowy (te filtracje ileś tam mikronów i węglowy)?
Patrzyłem na te filtry, ale nie wiem który lepszy, gorszy czy na pewno nadają się, jakies atesty higieny itp.
Atesty mają chyba wszystkie, ale to tak jak z dzisiejszymi magistrami - to nic nie znaczy...
Na pewno nie zaszkodzi mieć pod zlewem przynajmniej filtr mechaniczny. Jeśli ma to być bezpośrednio do picia to raczej jaknajdokładniejszy - jeśli ma być tanio to pianka 1-5 um wystarczy, a jak może być drożej to nawet membrana UF byłąby odpowiednia.
Węgiel też może być na wodzie wodociągowej, ale musisz go regularnie wymieniać.

giman
26-07-2019, 22:24
Dzięki. Jak pogooglałe to widziałem takie zestawy 3 elementowe 2xpianka (rożny przesiew) plus węgiel.
Czyli dać 5um,węgiel,1um ?
Widziałem takie urządzonko za ok. 150-200zł i zestaw trzech filtrów za 25-30zł, mają wystarczyć na pół roku.
Czy taki produkt będzie miał sens czy szukać czegoś droższego (wolałbym taniej :) )

Na wejściu instalacji wodnej jest filtr Honeywell FK06.

tomeq_
26-07-2019, 22:44
Witam forumowiczów.
Prośba o wsparcie w rozwiązaniu problemu z jakością wody, widzę, że jest kilka chętnych osób do pomocy w obraniu jakiegoś kierunku dla użytkowników studni nie obeznanych dogłębnie z tym tematem. Stan na chwilę obecną wygląda tak, woda z ujęcia własnego, poziom ~10m, w odległości kilkuset metrów rzeczka, następne kilkaset metrów zbiornik wodny/zalew, pompa w kotłowni, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200dm3. Studnia używana na razie w trybie "wykończeniowym" czyli nieregularnie, za kilka miesięcy zużycie w miarę regularne, na poziomie maksymalnym 8-10 m3 miesięcznie. Oczekiwania to doprowadzenie mętności do poziomu akceptowalnego, jeśli przy okazji uda się obniżyć poziom żelaza to byłoby super, widoczny jest osad po pewnym czasie używania np. czajnika. Pytanie dodatkowe dla bardziej doświadczonych, czy przy takiej twardości spodziewać się jasnych "zacieków" na armaturze łazienkowej, w planach jest jej wykończenie na czarno więc kontrast 100 procentowy :)
Z góry dzięki za pomoc i jakieś podpowiedzi w jakim kierunku szukać, czy jakaś multistacja, czy oddzielne elementy ?

https://i.postimg.cc/KzX4zqyk/woda1.png
https://i.postimg.cc/2j0m9cXQ/woda2.png

KLARSAN
29-07-2019, 10:28
Witam forumowiczów.
Prośba o wsparcie w rozwiązaniu problemu z jakością wody, widzę, że jest kilka chętnych osób do pomocy w obraniu jakiegoś kierunku dla użytkowników studni nie obeznanych dogłębnie z tym tematem. Stan na chwilę obecną wygląda tak, woda z ujęcia własnego, poziom ~10m, w odległości kilkuset metrów rzeczka, następne kilkaset metrów zbiornik wodny/zalew, pompa w kotłowni, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200dm3. Studnia używana na razie w trybie "wykończeniowym" czyli nieregularnie, za kilka miesięcy zużycie w miarę regularne, na poziomie maksymalnym 8-10 m3 miesięcznie. Oczekiwania to doprowadzenie mętności do poziomu akceptowalnego, jeśli przy okazji uda się obniżyć poziom żelaza to byłoby super, widoczny jest osad po pewnym czasie używania np. czajnika. Pytanie dodatkowe dla bardziej doświadczonych, czy przy takiej twardości spodziewać się jasnych "zacieków" na armaturze łazienkowej, w planach jest jej wykończenie na czarno więc kontrast 100 procentowy :)
Z góry dzięki za pomoc i jakieś podpowiedzi w jakim kierunku szukać, czy jakaś multistacja, czy oddzielne elementy ?

https://i.postimg.cc/KzX4zqyk/woda1.png
https://i.postimg.cc/2j0m9cXQ/woda2.png

Witam,

na podstawie Twojej analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej, a także Twoich oczekiwań, sugerowałbym Ci zastosowanie stacji wielofunkcyjnej wraz z filtrem mechanicznym. Ponadto powinieneś pomyśleć o lampie bakteriobójczej.

Pozdrawiam

qbek17
29-07-2019, 11:45
Dzięki. Jak pogooglałe to widziałem takie zestawy 3 elementowe 2xpianka (rożny przesiew) plus węgiel.
Czyli dać 5um,węgiel,1um ?
Widziałem takie urządzonko za ok. 150-200zł i zestaw trzech filtrów za 25-30zł, mają wystarczyć na pół roku.
Czy taki produkt będzie miał sens czy szukać czegoś droższego (wolałbym taniej :) )

Myślę, że w wersji "taniej" nic lepszego nie znajdziesz :)

giman
29-07-2019, 11:56
Myślę, że w wersji "taniej" nic lepszego nie znajdziesz :)

A ile może kosztować droższa wersja i co daje ekstra (zdrowotnie, smakowo, jakościowo, technicznie)?

qbek17
29-07-2019, 12:06
Stan na chwilę obecną wygląda tak, woda z ujęcia własnego, poziom ~10m, w odległości kilkuset metrów rzeczka, następne kilkaset metrów zbiornik wodny/zalew, pompa w kotłowni, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200dm3. Studnia używana na razie w trybie "wykończeniowym" czyli nieregularnie, za kilka miesięcy zużycie w miarę regularne, na poziomie maksymalnym 8-10 m3 miesięcznie. Oczekiwania to doprowadzenie mętności do poziomu akceptowalnego, jeśli przy okazji uda się obniżyć poziom żelaza to byłoby super, widoczny jest osad po pewnym czasie używania np. czajnika.

Studnię masz dosyć płytką i nie ma pewności czy parametry wody nie ulegną zmianie. Dobrze byłoby powtórzyć badania za jakiś czas...
Co do bakteriologii to czy robiłeś dezynfekcję studni po jej wykonaniu?

Na teraz parametry fizykochemiczne są bardzo fajne. Wystarczyłby zwykły filtr mechaniczny na poprawę mętności.

W kwestii twardości to możesz dać zmiękczacz, ale tylko ze względu na te czarne płytki. Przy tak niskiej twardości i zużyciu to byłby najmniejszy model - w zasadzie nie wiem czy znajdziesz modele na 5-6 litrów złoża... więc pewnie wyjdzie ok 10 litrów.

qbek17
29-07-2019, 12:10
A ile może kosztować droższa wersja i co daje ekstra (zdrowotnie, smakowo, jakościowo, technicznie)?
Kosztowo to pewnie ok 600-900 PLN. Chociaż górnej granicy pewnie nie ma :)
Daje tyle, że filtracja jest dokładniejsza, np. nie do poziomu 1 um, ale np. do 0,01 um. A jak pójdziesz w odwróconą osmozę to także rozpuszczone związki będą usuwane (w tym minerały).
Są też różne "nienaukowe" bajery (typu magnetyzery czy jonizatory) których zalet nie idzie przechwalić, ale też ciężko powiedzieć co one faktycznie powodują... tego nie polecam.
Moim zdaniem jeśli nie masz zastrzeżeń do wody to powinny Ci wystarczyć te podstawowe filtry.

giman
29-07-2019, 12:46
Dzięki za porady.
Odwróconej osmozy nie chcę, pasuja mi te minerały co wodociągi "dają".
Własnie dostrzegłem parametr wydajności przepływu w tym prostym filtrze.
W porywach do 2l/min to może być frustrująco-irytujące napełnianie szklanki.
Chyba jakis kilkulitrowy bufor muszę dołożyć.
Widziałes coś takiego w komplecie z takimi filtrami czy trzeba kombinować.

qbek17
29-07-2019, 13:15
Dzięki za porady.
Odwróconej osmozy nie chcę, pasuja mi te minerały co wodociągi "dają".
Własnie dostrzegłem parametr wydajności przepływu w tym prostym filtrze.
W porywach do 2l/min to może być frustrująco-irytujące napełnianie szklanki.
Chyba jakis kilkulitrowy bufor muszę dołożyć.
Widziałes coś takiego w komplecie z takimi filtrami czy trzeba kombinować.
Nie wiem jaki konkretnie filtr masz na myśli... ale te narurowe korpusy raczej mają trochę wyższe wydajności - raczej rzędu 20 l/min.
2 l/min to już jakieś membrany mogą być...

giman
29-07-2019, 13:51
Mam na mysli najtanszy filtr, ktory wystepuje w kazdym sklepie z filtrami - Aquafilter FP3-2.
Czesto jest w konfiguracji 20 i 5 um, jak wloze wklady 5 i 1 um to bedzie chyba wolniej plynac.
Na wiekszosci stron nie jest napisane jaki jest maksymalny przeplyw.
Na jednej znalazlem i bylo to wlasnie 1,9l/min.

qbek17
29-07-2019, 15:06
Mam na mysli najtanszy filtr, ktory wystepuje w kazdym sklepie z filtrami - Aquafilter FP3-2.
Czesto jest w konfiguracji 20 i 5 um, jak wloze wklady 5 i 1 um to bedzie chyba wolniej plynac.
Na wiekszosci stron nie jest napisane jaki jest maksymalny przeplyw.
Na jednej znalazlem i bylo to wlasnie 1,9l/min.
To co wybrałeś to zestaw z kranikiem i przyłączami na wężyk - stąd ograniczona wydajność.
Ale jak już weźmiesz coś na grubszą rurę (np. 3/4") to wydajność będzie normalna...
np tu masz taki zestaw 3 korpusów https://www.sklep-aquafilter.pl/p363,fhprcl34-b-triple-potrojna-stacja-uzdatniania-wody-maly-dom-i-mieszkanie.html
wkłady są te same.

tomeq_
29-07-2019, 18:17
Witam,

na podstawie Twojej analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej, a także Twoich oczekiwań, sugerowałbym Ci zastosowanie stacji wielofunkcyjnej wraz z filtrem mechanicznym. Ponadto powinieneś pomyśleć o lampie bakteriobójczej.

Pozdrawiam


Studnię masz dosyć płytką i nie ma pewności czy parametry wody nie ulegną zmianie. Dobrze byłoby powtórzyć badania za jakiś czas...
Co do bakteriologii to czy robiłeś dezynfekcję studni po jej wykonaniu?

Na teraz parametry fizykochemiczne są bardzo fajne. Wystarczyłby zwykły filtr mechaniczny na poprawę mętności.

W kwestii twardości to możesz dać zmiękczacz, ale tylko ze względu na te czarne płytki. Przy tak niskiej twardości i zużyciu to byłby najmniejszy model - w zasadzie nie wiem czy znajdziesz modele na 5-6 litrów złoża... więc pewnie wyjdzie ok 10 litrów.

Dzięki za odzew. Równo rok temu była robiona analiza tylko bez bakteriologii, wynik poniżej, można powiedzieć, że wyniki bez dużych rozrzutów rok do roku.W kwestii odkażania studni to nie było nic takiego robione, pytanie zanim zacznę szukać w googlach, tak ogólnie co ma na celu jeżeli teoretycznie brak stwierdzonych bakterii i dlaczego można myśleć o lampie bakteriobójczej, czy chodzi o głębokość, otoczenie studni i jakieś ryzyka z tym związane ? Jeżeli natomiast chodzi o stację, filtr mechaniczny to możecie podać jakieś przykładowe modele żeby móc poruszać się wokół jakichś parametrów technicznych. Chciałbym wybrać model możliwie niegenerujący dużych problemów użytkowych i serwisowych, z wcześniejszego rozpoznania wychodziło, że Ecowater w różnych wariacjach np. jako modele innych producentów zbierał opinie bardzo trwałego i godnego uwagi. Z góry dzięki za dalsze porady.

https://i.postimg.cc/ZRjs89qS/woda-2018.png

giman
29-07-2019, 18:31
Dzięki nie trafiłem na ten model szukając filtrów (bo jest w dziale korpusy).
Racja nie potrzebuję wężyków i kraników. Wyjście będzie podłączone do baterii w kuchni.
Filtry 5, 1 um maja 20l/min. Filtr węglowy ma 6l/min. Czyli wynik będzie 6l/min. Szklanka w 3-4 sekundy, może być :)

Ale jak patrzę w sklepach na polecaną konfigurację to jest to 20um, węgiel, 5um.
To z czegoś wynika? Czy lepiej dać 5um,węgiel, 1um?

Na wejściu instalacji wodnej mam filtr Honeywell FK06, czyli siatka filtracyjna 105/135 um.

A może wystarczy tylko sam filtr węglowy?

qbek17
30-07-2019, 08:10
Równo rok temu była robiona analiza tylko bez bakteriologii, wynik poniżej, można powiedzieć, że wyniki bez dużych rozrzutów rok do roku.
Faktycznie podobne wartości. Jakbyś robił następnym razem badania to spróbuj pobrać próbkę w innym okresie (wiosna, jesień) bo to może mieć wpływ na jakość wody przy płytkiej studni.


W kwestii odkażania studni to nie było nic takiego robione, pytanie zanim zacznę szukać w googlach, tak ogólnie co ma na celu jeżeli teoretycznie brak stwierdzonych bakterii i dlaczego można myśleć o lampie bakteriobójczej, czy chodzi o głębokość, otoczenie studni i jakieś ryzyka z tym związane ?
Stwierdzono brak bakterii konkretnego typu, natomiast stwierdzono występowanie bardzo dużej ilości mikroorganizmów. Czyli jest tam bujne życie biologiczne ale bez kilku konkretnych typów bakterii (tych najbardziej popularnych i chorobotwórczych).
Bakterie te mogą występować w wodzie (w źródle) lub być wynikiem zanieczyszczenia z zewnątrz (przy wykonywaniu studni, przez jakieś nieszczelności). Jeśli zrobisz dezynfekcję to możesz sprawdzić czy bakterie będą "ciągle" (jeśli są w źródle wody) czy może to kwestia jednorazowego zanieczyszczenia odwiertu.


Jeżeli natomiast chodzi o stację, filtr mechaniczny to możecie podać jakieś przykładowe modele żeby móc poruszać się wokół jakichś parametrów technicznych.
Musisz się zdecydować czy stawiasz zmiękczacz, stację multi czy może sam filtr mechaniczny. Od tego wyboru zależy dobór konkretnych parametrów.


Chciałbym wybrać model możliwie niegenerujący dużych problemów użytkowych i serwisowych, z wcześniejszego rozpoznania wychodziło, że Ecowater w różnych wariacjach np. jako modele innych producentów zbierał opinie bardzo trwałego i godnego uwagi.
Czyli mówisz o zmiękczaczu. Na pewno Ecowater jest solidną firmą, ale dosyć drogą. Przy tak niskiej twardości i ogólnej jakości wody żaden zmiękczacz nie będzie generował dużych kosztów...

qbek17
30-07-2019, 08:13
Dzięki nie trafiłem na ten model szukając filtrów (bo jest w dziale korpusy).
Racja nie potrzebuję wężyków i kraników. Wyjście będzie podłączone do baterii w kuchni.
Filtry 5, 1 um maja 20l/min. Filtr węglowy ma 6l/min. Czyli wynik będzie 6l/min. Szklanka w 3-4 sekundy, może być :)

Ale jak patrzę w sklepach na polecaną konfigurację to jest to 20um, węgiel, 5um.
To z czegoś wynika? Czy lepiej dać 5um,węgiel, 1um?

Na wejściu instalacji wodnej mam filtr Honeywell FK06, czyli siatka filtracyjna 105/135 um.

A może wystarczy tylko sam filtr węglowy?
Jak już będziesz miał korpusy to możesz testować różne konfiguracje.
Generalnie wszystko zależy od jakości twojej wody. Może się okazać, że wkład 20 um będzie czyściutki, ale ten 5 um już się zatka (bo zanieczyszczenia będą w tym przedziale rozmiarów). Węgiel filtruje w przybliżeniu do 10-20 um, dlatego daje się przed nim coś co zatrzyma większe cząstki, a po nim coś dokładniejszego.

tomeq_
30-07-2019, 20:14
Faktycznie podobne wartości. Jakbyś robił następnym razem badania to spróbuj pobrać próbkę w innym okresie (wiosna, jesień) bo to może mieć wpływ na jakość wody przy płytkiej studni.


Stwierdzono brak bakterii konkretnego typu, natomiast stwierdzono występowanie bardzo dużej ilości mikroorganizmów. Czyli jest tam bujne życie biologiczne ale bez kilku konkretnych typów bakterii (tych najbardziej popularnych i chorobotwórczych).
Bakterie te mogą występować w wodzie (w źródle) lub być wynikiem zanieczyszczenia z zewnątrz (przy wykonywaniu studni, przez jakieś nieszczelności). Jeśli zrobisz dezynfekcję to możesz sprawdzić czy bakterie będą "ciągle" (jeśli są w źródle wody) czy może to kwestia jednorazowego zanieczyszczenia odwiertu.


Musisz się zdecydować czy stawiasz zmiękczacz, stację multi czy może sam filtr mechaniczny. Od tego wyboru zależy dobór konkretnych parametrów.


Czyli mówisz o zmiękczaczu. Na pewno Ecowater jest solidną firmą, ale dosyć drogą. Przy tak niskiej twardości i ogólnej jakości wody żaden zmiękczacz nie będzie generował dużych kosztów...

Po kolei, w następnym sezonie pewnie sprawdzę znów wodę, zrobimy to jak piszesz w innym okresie żeby mieć jakiś pogląd na wpływ otoczenia na parametry.
Bakteriologia jak się zagłębiłem w temat faktycznie nie jest dobra, będę chciał to ponownie zweryfikować przed zamieszkaniem i próbował jakoś zwalczyć podstawowymi sposobami. Jeśli się nie uda do zastanowienia temat lampy UV.
Decyzja o uzdatnianiu wody nie jest jak widać łatwa, po pierwszej analizie "firmy z branży" proponowały mi albo Aquacarbon albo filtr techniczny (dwuelementowy) 10-54" z prefiltrem mechanicznym, nie wiem jednak dokładnie jakie złoże itd. wtedy jeszcze nie byłem na etapie hydrauliki ale podejrzewam że jednolite złoże w celu podniesienia pH z uwagi na cenę ~2000 z głowicą BNT.
Powiedzmy, że chciałbym pójść w stronę stacji wielofunkcyjnej, może wraz z filtrem mechanicznym jak proponował "KLARSAN", dokładność filtracji pewnie do dobrania podczas użytkowania. Co polecacie z urządzeń dla takiej kombinacji. Ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia (na poziomie max 1,5-1,6m z uwagi na chęć zabudowy we wnęce pod schodami więc zbiornik 54" z głowicą to tak styk ale tutaj pytanie, czy takie rozmiary są sensowne. Nie ukrywam że coś w formie kompaktowej byłoby dla mnie lepsze z uwagi na miejsce ale coś z oddzielnym zasobnikiem też się zmieści.
Po dalszym rozpoznawaniu tematu znalazłem rozwiązanie z mętnością w postaci kolumn filtracyjnych, czy połączenie takiego urządzenia z kolejnym stopnień w celu podniesienia pH, czy ewentualnego niewielkiego zmiękczenia ma sens ekonomiczny, czy lepiej inwestować w filtr mechaniczny i stację wielofunkcyjną ?

qbek17
30-07-2019, 21:25
Po kolei, w następnym sezonie pewnie sprawdzę znów wodę, zrobimy to jak piszesz w innym okresie żeby mieć jakiś pogląd na wpływ otoczenia na parametry.
Bakteriologia jak się zagłębiłem w temat faktycznie nie jest dobra, będę chciał to ponownie zweryfikować przed zamieszkaniem i próbował jakoś zwalczyć podstawowymi sposobami. Jeśli się nie uda do zastanowienia temat lampy UV.
Decyzja o uzdatnianiu wody nie jest jak widać łatwa, po pierwszej analizie "firmy z branży" proponowały mi albo Aquacarbon albo filtr techniczny (dwuelementowy) 10-54" z prefiltrem mechanicznym, nie wiem jednak dokładnie jakie złoże itd. wtedy jeszcze nie byłem na etapie hydrauliki ale podejrzewam że jednolite złoże w celu podniesienia pH z uwagi na cenę ~2000 z głowicą BNT.
Powiedzmy, że chciałbym pójść w stronę stacji wielofunkcyjnej, może wraz z filtrem mechanicznym jak proponował "KLARSAN", dokładność filtracji pewnie do dobrania podczas użytkowania. Co polecacie z urządzeń dla takiej kombinacji. Ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia (na poziomie max 1,5-1,6m z uwagi na chęć zabudowy we wnęce pod schodami więc zbiornik 54" z głowicą to tak styk ale tutaj pytanie, czy takie rozmiary są sensowne. Nie ukrywam że coś w formie kompaktowej byłoby dla mnie lepsze z uwagi na miejsce ale coś z oddzielnym zasobnikiem też się zmieści.
Po dalszym rozpoznawaniu tematu znalazłem rozwiązanie z mętnością w postaci kolumn filtracyjnych, czy połączenie takiego urządzenia z kolejnym stopnień w celu podniesienia pH, czy ewentualnego niewielkiego zmiękczenia ma sens ekonomiczny, czy lepiej inwestować w filtr mechaniczny i stację wielofunkcyjną ?
Chyba trochę się rozpędziłeś z wielkością tych filtrów. Masz bardzo dobrą wodę... jeśli mówimy o zmiękczeniu to tu nie ma co robic częściowo... ty juz masz minimalną ilość tej twardości. Nie bardzo widze tez sens stacji multi bo żelaza czy manganu masz w normie, a sam zmiekczacz też zmniejszy jeszcze te ilości. Co do odczynu to nie ma powodu aby go podnosić...
Myślę że rozmawiamy o maksymalnie jednym zmiękczaczu 10x17, z filtrem wstępnym (a nie jakimś przemysłowym wielostopniowym uzdatnianiu).
A w sprawie biologii to jak sie nie poprawi to lampa uv i ewentualnie RO do picia (jesli chcesz pic wode z kranu) i wystarczy.

tomeq_
30-07-2019, 22:50
Wielkość, typ jaki podałem to oferty jakie dostałem z firm z branży po wykonaniu w zeszłym roku analiz więc to nie moja inwencja :) W przypadku zastosowania zmiękczacza to jakie są realne możliwości poprawienia zawartości Fe ? Jak pisałem na początku pomimo wyniku w normie widoczne są znaczne jego ślady obecności w różnych częściach układu. Natomiast z kolumnami filtracyjnymi to taki luźny pomysł, nie mam żadnego pojęcia i doświadczenia jak mogą reagować wkłady filtracyjne mechaniczne na taki poziom zmętnienia, stąd też obawa o konieczność częstych wymian, płukania itd. i próba rozwiązania to w taki sposób.

qbek17
31-07-2019, 11:08
W przypadku zastosowania zmiękczacza to jakie są realne możliwości poprawienia zawartości Fe ?
Trudno powiedzieć czy to będzie 30, 50 czy 80%... ale na pewno będzie mniej niż teraz.


Jak pisałem na początku pomimo wyniku w normie widoczne są znaczne jego ślady obecności w różnych częściach układu.
Taka ilość nie może być widoczna w znacznych ilościach. Albo to nie żelazo widzisz, albo badania są błędne.


Natomiast z kolumnami filtracyjnymi to taki luźny pomysł, nie mam żadnego pojęcia i doświadczenia jak mogą reagować wkłady filtracyjne mechaniczne na taki poziom zmętnienia, stąd też obawa o konieczność częstych wymian, płukania itd. i próba rozwiązania to w taki sposób.
Mętność też nie jest jakaś ogromna. Zazwyczaj może to być efekt substancji rozpuszczonych w wodzie (czego nie potwierdzają wyniki analiz) lub zanieczyszczeń mechanicznych (które można odfiltrować na prostym filtrze mechanicznym).

KLARSAN
31-07-2019, 11:10
Wielkość, typ jaki podałem to oferty jakie dostałem z firm z branży po wykonaniu w zeszłym roku analiz więc to nie moja inwencja :) W przypadku zastosowania zmiękczacza to jakie są realne możliwości poprawienia zawartości Fe ? Jak pisałem na początku pomimo wyniku w normie widoczne są znaczne jego ślady obecności w różnych częściach układu. Natomiast z kolumnami filtracyjnymi to taki luźny pomysł, nie mam żadnego pojęcia i doświadczenia jak mogą reagować wkłady filtracyjne mechaniczne na taki poziom zmętnienia, stąd też obawa o konieczność częstych wymian, płukania itd. i próba rozwiązania to w taki sposób.

Moim zdaniem pozbędziesz się swojego problemu nawet stosując zmiękczacz. Przy takich wartościach twardości, żelaza i manganu, które i tak są na bardzo dobrym poziomie, to zastosowane złoże nie tylko jeszcze bardziej zmiękczy Ci wodę, a nawet będzie w stanie usunąć żelazo i mangan praktycznie do zera. Zastosuj do tego większy filtr mechaniczny narurowy do pozbycia się mętności. Jeżeli Twoja instalacja wodociągowa jest miedziana, czy stalowa, to warto byłoby się również zastanowić nad kolumną do podnoszenia pH, gdyż przy tak niskiej wartości pH, rury z takiego typu materiałów są w stanie korodować.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w kwestii doboru urządzeń.

giman
31-07-2019, 11:32
Jak już będziesz miał korpusy to możesz testować różne konfiguracje.
Generalnie wszystko zależy od jakości twojej wody. Może się okazać, że wkład 20 um będzie czyściutki, ale ten 5 um już się zatka (bo zanieczyszczenia będą w tym przedziale rozmiarów). Węgiel filtruje w przybliżeniu do 10-20 um, dlatego daje się przed nim coś co zatrzyma większe cząstki, a po nim coś dokładniejszego.

Dzięki za pomoc:) Teraz temat jasny.
Zacznę od 20um,wegiel,5um i przy pierwszej wymianie ocenie czystość

VPS
02-08-2019, 12:01
Dom opieki Społecznej .Woda miejska twardość 30dH. Rozbiór wody ok 10-12m3 na dobę.
Zamontowany zmiękczacz Cosmowater Exclusive Pure o poj żywicy 30 litrów padł po 6 latach Liczba regeneracji 3 razy większa od ilości dni od uruchomienia. Nie jest to wina zmiękczacza lecz jego doboru.
Zgłosiłem się o pomoc do KLARSAN o pomoc w doborze systemu.

qbek17
02-08-2019, 15:10
Dom opieki Społecznej .Woda miejska twardość 30dH. Rozbiór wody ok 10-12m3 na dobę.
Zamontowany zmiękczacz Cosmowater Exclusive Pure o poj żywicy 30 litrów padł po 6 latach Liczba regeneracji 3 razy większa od ilości dni od uruchomienia. Nie jest to wina zmiękczacza lecz jego doboru.
Zgłosiłem się o pomoc do KLARSAN o pomoc w doborze systemu.
W sumie to co konkretnie padło? Bo złoże powinno wytrzymać spokojnie taką ilość regeneracji...

A tak poważnie to potrzebny tam jest normalny przemysłowy zmiękczacz na kilkaset litrów złoża. A dobór zależy już bardziej od parametrów typu ilość dostępnego miejsca, przyłącza, dostępny budżet, itp.

VPS
02-08-2019, 16:49
Przed wczoraj sprawdziłem i wyczyściłem inżektor, głowicę oraz zawór solankowy + dwie regeneracje.
Wczoraj wymuszone kolejne dwie regeneracje. Po drugiej regeneracji nadal brak zmiękczania. W drugim trybie FILL solankowania odłączyłem napięcie ze sterownika i pozostawiłem solankowanie. Dziś dokończyłem resztę regeneracji i nie zmiękcza.
Piszesz że złoże powinno wytrzymać spokojnie taką ilość regeneracji...
Przy takim poborze wody 10-12 m3 i twardości 30dH śruba regulacyjna bypasu skręcona na max czyli twardość wychodząca 0dH daje około trzy regeneracje na dobę.
2421 dni od uruchomienia / 5568 regeneracji.

JohnnyXXX
03-08-2019, 06:02
Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Główny powód dużo kamienia.

Zużycie wody 10-12 m3
2 dorosłych i 2 dzieci (3 i 2 lata)
Wyniki wody - SUW Lipińska
433235

qbek17
03-08-2019, 11:59
Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Główny powód dużo kamienia.

Zużycie wody 10-12 m3
2 dorosłych i 2 dzieci (3 i 2 lata)
Wyniki wody - SUW Lipińska
433235
Faktycznie twarda ta woda.
Do takiego zużycia możesz już szukać dużego modelu z 30 litrami złoża (regeneracja co 8-9 dni) lub nawet większego z 40 - 50 litrami (regeneracja co 11-14 dni).
Ten pierwszy model to jeszcze znajdziesz jako standard, a te większe to już raczej na zamówienie.

qbek17
03-08-2019, 12:04
Przed wczoraj sprawdziłem i wyczyściłem inżektor, głowicę oraz zawór solankowy + dwie regeneracje.
Wczoraj wymuszone kolejne dwie regeneracje. Po drugiej regeneracji nadal brak zmiękczania. W drugim trybie FILL solankowania odłączyłem napięcie ze sterownika i pozostawiłem solankowanie. Dziś dokończyłem resztę regeneracji i nie zmiękcza.
Piszesz że złoże powinno wytrzymać spokojnie taką ilość regeneracji...
Przy takim poborze wody 10-12 m3 i twardości 30dH śruba regulacyjna bypasu skręcona na max czyli twardość wychodząca 0dH daje około trzy regeneracje na dobę.
2421 dni od uruchomienia / 5568 regeneracji.
Ale czy regeneracja przechodzi prawidłowo? Jest zasysana solanka? Tuż po regeneracji powinien być efekt czyli miękka woda.

VPS
04-08-2019, 11:08
Solanka jest zasysana do butli.

tomeq_
04-08-2019, 11:44
Trudno powiedzieć czy to będzie 30, 50 czy 80%... ale na pewno będzie mniej niż teraz.


Taka ilość nie może być widoczna w znacznych ilościach. Albo to nie żelazo widzisz, albo badania są błędne.


Mętność też nie jest jakaś ogromna. Zazwyczaj może to być efekt substancji rozpuszczonych w wodzie (czego nie potwierdzają wyniki analiz) lub zanieczyszczeń mechanicznych (które można odfiltrować na prostym filtrze mechanicznym).

Jeżeli chodzi o widoczne efekty obecności żelaza to w rotametrze od podłogówki coś się osadza rudawego, podobnie miałem w zaworze czerpalnym na zewnątrz, nie było tam przez dłuższy czas uszczelki i woda podczas użytkowania się sączyła spod gwintu, wkładałem uszczelkę i na złączce też było trochę rdzawego osadu.


Moim zdaniem pozbędziesz się swojego problemu nawet stosując zmiękczacz. Przy takich wartościach twardości, żelaza i manganu, które i tak są na bardzo dobrym poziomie, to zastosowane złoże nie tylko jeszcze bardziej zmiękczy Ci wodę, a nawet będzie w stanie usunąć żelazo i mangan praktycznie do zera. Zastosuj do tego większy filtr mechaniczny narurowy do pozbycia się mętności. Jeżeli Twoja instalacja wodociągowa jest miedziana, czy stalowa, to warto byłoby się również zastanowić nad kolumną do podnoszenia pH, gdyż przy tak niskiej wartości pH, rury z takiego typu materiałów są w stanie korodować.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w kwestii doboru urządzeń.

Instalacja wodna z PP/PEX więc tutaj ryzyka uszkodzenia instalacji raczej niewielkie, kwestia odczynu samej wody do spożywania, gdzieś pobieżnie widziałem materiały o zbawiennym wpływie wody o odczynie zasadowym ale na ile to marketing nie wiem, raczej nie będę na razie chciał inwestować w stację podnoszącą jedynie pH za x tyś. pln.

Dzięki za podpowiedzi i zainteresowanie dla Was obu, teraz będzie trochę łatwiej coś konkretniej decydować.

makthom
05-08-2019, 10:31
Hej,
moje zużycie to około 4-5 m3 na miesiąc. Generalnie twardość wody nie jest była przeze zmierzona, podobno mam wodę z dwóch ujęć- dostarczone dane przez wodociągi to 16 oraz 21 stopni niemieckich. Myślę, że to odpowiada prawdzie- woda jest naprawdę twarda.
Jest to dom jednorodzinny, sam zmiękczacz stałby w garażu. Standardowo, im mniejszy tym lepszy, ale jak będzie jakiś dwuelementowy, to też da radę go ustawić.
Gdzieś przeczytałem, że koszty montażu to jakieś 500pln. Czy to nie jest czasem sporo? Podobno materiały to jakieś 300-400 pln, co wchodzi tutaj do kompletu?

Z ciekawostek, co sądzicie o zmiękczaczu AEG, który jest dostępny w Leroy? Czy wiadomo na jakich komponentach jest? Co kusi, to usługa uruchomienia gratis.

lima1112
05-08-2019, 15:05
Witam,

Dzisiaj otrzymałem pełne wyniki badań mojej wody.
Na pierwszy rzut oka chyba nie jest tragicznie, ale martwią mnie naprawde bardzo wysoka twardość wody i duża ilość siarczanów (woda ma raczej delikatnie metaliczny zapach niż "stare jajo").

Czy mogę poprosić któregoś z forumowych ekspertów o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania tego ustrojstwa?
Myślę o uzdatnianiu w granicach rozsądku, w przeciągu kilku lat napewno pojawi się możliwość podpiecia do wodociągu dlatego nie chciałbym inwestować w to całego majątku.



bakterie z grupy coli
NPL/100ml
0
0


Escherichia coli
NPL/100ml
0
0


paciorkowce kałowe
jtk/100ml
0
0


żelazo ogólne
mg/l
0,697
0,200


jon amonowy
mg/l
0,22
0,50


azotyny
mg/l
<0,01
0,5


azotany
mg/l
<2
50


mangan
mg/l
0,32
0,050


barwa
mg/l Pt
5
15


mętność
NTU
2,8
1,0


zapach
-
nieakceptowalny
akcept. i bnz


pH
-
7,1
6,5 - 9,5


temperatura przy pomiarze pH
oC
24,5
-


przewodność elektryczna właściwa w 25oC
uS/cm
2150
2500


twardość ogólna
mg/l CaCO3
1421
60 - 500


indeks nadmanganianowy (utlenialność)
mg/l
<0,7
5,0


chlorki
mg/l
11
250


siarczany
mg/l
967
250



Mogę jedynie dodać że twardość węglanowa zmierzona testem kropelkowym wyniosła 25 dH.

Zapotrzebowanie na wodę to 4/5 osobowa rodzina (z projektu wychodzi ok 0,7 m3/doba)
Pompa głebinowa Grundfos SQ 3-65, na wysokości gruntu ciśnienie ok 6,5 bar
Odległość studni od kotłowni ok 17-18 m

Z góry dziękuję za pomoc!

KLARSAN
05-08-2019, 15:16
Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.
Główny powód dużo kamienia.

Zużycie wody 10-12 m3
2 dorosłych i 2 dzieci (3 i 2 lata)
Wyniki wody - SUW Lipińska
433235

Masz bardzo twardą wodą. Sugerowałbym zmiękczacz serii Ecoperla Softower S lub M - pierwszy z nich posiada 30 l złoża jonowymiennego, drugi zaś 40 l. Różnica w częstotliwości regeneracji wyniesie ok. 3 dni. Po więcej informacji zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

KLARSAN
05-08-2019, 15:37
Hej,
moje zużycie to około 4-5 m3 na miesiąc. Generalnie twardość wody nie jest była przeze zmierzona, podobno mam wodę z dwóch ujęć- dostarczone dane przez wodociągi to 16 oraz 21 stopni niemieckich. Myślę, że to odpowiada prawdzie- woda jest naprawdę twarda.
Jest to dom jednorodzinny, sam zmiękczacz stałby w garażu. Standardowo, im mniejszy tym lepszy, ale jak będzie jakiś dwuelementowy, to też da radę go ustawić.
Gdzieś przeczytałem, że koszty montażu to jakieś 500pln. Czy to nie jest czasem sporo? Podobno materiały to jakieś 300-400 pln, co wchodzi tutaj do kompletu?

Z ciekawostek, co sądzicie o zmiękczaczu AEG, który jest dostępny w Leroy? Czy wiadomo na jakich komponentach jest? Co kusi, to usługa uruchomienia gratis.

Witaj, biorąc pod uwagę parametry Twojej wody, a także ile wynosi średniomiesięczne zużycie wody, proponowałbym Ci zmiękczacz Ecoperla Toro, w którym zawarte jest 20 l złoża, ewentualnie i mniejszej objętości złoża Ecoperla Slimline CS 11.
Koszty montażu zwykle zależą od kilku zmiennych, więc jest to kwestia bardzo indywidualna.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

makthom
05-08-2019, 19:23
Widzę, że Toro ma fajne złoże. Ecoperla slimline? Jakie ma zalety nad Toro? Jak to wygląda jakościowo w porównaniu do Clacka? Ile lat jest gwarancja?

Jakieś alternatywy?

donvitobandito
06-08-2019, 07:36
A co sądzicie o Komeo firmy Comap?

Nie jest to przypadkiem rozwiązanie lepsze niż wszystkie te uzdatniacze razem wzięte.... Bo i mega ekologiczne i renomowany producent (który wymyślił wiele rzeczy ze współczesnej hydrauliki) i bez zbędnych kosztów typu zakup soli, zmarnowana woda itp.

Dla mnie zmiękczacze mają za dużo wad nie do przyjęcia i szukam alternatywnego rozwiązania. Ewentualnie może możecie coś jeszcze doradzić.

greg74
06-08-2019, 08:58
Witam
mam następujące wyniki wody

Ph - 7,2 (6,5-9,5)
Barwa 164 (po godzinie 508) (15 mg/l Pt)
mętność - 8 (po godzinie 31) (1 ptu)
Żelazo - 2,77 (0,2 mg/l)
mangan 0,11 (0,05 mg/l)
chlorki - 2 (250 mg/l)
siarczany 0 (250 mg/l)
Amoniak - 0,77 (0,5 mg/l)
Twardość ogol. - 12,7 N, 216 mgl CaCO3 960-500 mg/l CaCO3)
magnez 18 (30-125 mg/l)

Woda ze studni kopanej, używana nieregularnie w budynku gospodarczym , sporadycznie w domu mieszkalnym, do nawadniania,
pompa divertron 1200 ze zbiornikiem przeponowym 80l, można odprowadzić dużą ilość ścieków z płukania złoża,
Proszę o poradę jaki sprzęt należy zakupić aby poprawić parametry wody

KLARSAN
06-08-2019, 09:57
Widzę, że Toro ma fajne złoże. Ecoperla slimline? Jakie ma zalety nad Toro? Jak to wygląda jakościowo w porównaniu do Clacka? Ile lat jest gwarancja?

Jakieś alternatywy?

Zarówno Toro, jak i Slimline mają złoże Lewatit S1567. Toro to najbardziej budżetowa wersja zmiękczacza, ale jakościowo też jest bardzo dobry. Slimline ma polski sterownik oraz bardziej oszczędną regenerację. Jeżeli chodzi o Clack to jakościowo będzie to samo co Slimline, tylko w dwuczęściowej obudowie. Okres gwarancji to 2 lata.

Alternatywą jest również zmiękczacz IQsoft.