PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

qbek17
29-11-2019, 08:17
problem polega na żółtych osadach na armaturze ,jak woda postoi trochę dłużej pojawia się żółty osad.
Bardzo chciała bym uzyskać wodę do picia , by nie produkować tyle plastików :)

Z badań wynika jedynie przekroczony mangan, a on daje raczej czarne osady. Twardości też jest niewiele i raczej kolor osadów nie pasuje... Najbardziej to wygląda na żelazo, którego w badaniach jest bardzo mało...

Myślę, że warto powtórzyć badania bo nie jest to jednoznaczne, a dodatkowo studnia jest płytka i parametry wody mogą się szybko zmieniać.


Dostałam wycenę na filtr ze złożem aqua multi na zbiorniku o objętości 60litrów z głowicą BNT
Dodatkowo filtr z węglem aktywnym Aqua Big
całość z w kwocie 4000zł z montażem .
A czy w tej wycenie jest mowa o tym co ten filtr ma robić? Bo to taki kombajn na wszystko po trochu... i do tego chińska głowica.

qbek17
29-11-2019, 08:20
s. 11 prezentacji, gdzie jest właśnie mowa o pH.
Jest mowa o "podniesieniu pH" - czy wiemy o ile?
Jest mowa o powstawaniu gazowego CO2 - co się z nim dzieje (tym gazem) za waszym urządzeniem? Czy on się nie rozpuści ponownie? Czy może wymaga odgazowania?

Innov_
29-11-2019, 12:12
Nie pytałem o referencje tylko o badania. Różnica jest dość znaczna... tu mamy obserwację pojedynczego użytkownika, z różnych bloków, różnych rur, o innej średnicy, innym czasie pracy, braku obserwacji przed montażem urządzenia i wielu innych zmiennych. Ciężko na takiej podstawie stwierdzić, że to solidna podstawa do potwierdzenia skuteczności procesu rozpuszczania kalcytu.
Powtórzę pytanie:
"Czy w takim razie w ogóle jakieś badania potwierdziły sam fakt rozpuszczania tego kalcytu?"

Prosiliśmy o przeniesienie szczegółowych dyskusji na temat oferowanego przez nas rozwiązania do specjalnie poświęconego im tematu na tym Forum: Niechemiczne katalityczne zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359860-Niechemiczne-katalityczne-zapobieganie-powstawaniu-kamienia-kot%C5%82owego), aby nie spamować tego wątku.

Udzielimy Panu tutaj ostatniej odpowiedzi:

Rzadko się zdarza, żeby Klient był tak zaangażowany w projekt, aby przecinać rury dla porównania efektów w dwóch identycznych blokach, ale i to, jak widać, Panu qbek17, instalatorowi konkurencyjnych rozwiązań jonowymiennych, nie wystarcza, bo przecież nic nie może wystarczyć. Rozpuszczanie kalcytu zostało praktyczne przebadane w warunkach rzeczywistych przez ponad milion użytkowników, indywidualnych i profesjonalnych (w tym firmy energetyczne, które dodatkowo zwróciły uwagę na działanie antykorozyjne po rozpuszczeniu warstwy kamienia kotłowego w instalacjach), w zróżnicowanych warunkach i w różnych zastosowaniach na całym świecie.

W Polsce takie badania przeprowadził u siebie w domu jako jeden z pierwszych użytkownik tego Forum @Zafarino, dokumentując je fotograficznie "przed" zamontowaniem urządzenia i "po" trzech pierwszych tygodniach od jego zainstalowania, są one dostępne w naszych referencjach krajowych (https://innovenergy.eu/referencje-krajowe/ dom jednorodzinny Świdnica – listopad 2014). To ten sam użytkownik, którego, wraz z @Pani_Domu, zahukał Pan i wyśmiał na tym Forum przed czterema laty (/https://forum.muratordom.pl/showthread.php?213786-Walka-z-kamieniem-kotłowym-i-rdzą&referrerid=266531), wraz z niektórymi innymi użytkownikami, znów bardzo tu i teraz aktywnymi - ze wsparciem moderatorów - w dezawuowaniu naszych rozwiązań, jak np. @Jastrząb. A potem dziwią się Panowie, że nie ma chętnych, żeby się tu wypowiadać. Normalni ludzie starają się za wszelką cenę unikać hejtu i trollingu.

qbek17
29-11-2019, 13:29
Udzielimy Panu tutaj ostatniej odpowiedzi:Rozpuszczanie kalcytu zostało praktyczne przebadane w warunkach rzeczywistych przez ponad milion użytkowników,
Czyli rozumiem, że normalnych, poważnych badań nie przeprowadzono, tak? Bazujecie na "opinii" użytkowników "że działa"?


...działanie antykorozyjne po rozpuszczeniu warstwy kamienia kotłowego w instalacjach na całym świecie.
Czy to kolejna funkcja waszego urządzenia? Potwierdzona "opinią" użytkowników ale niestety niemierzalna żadnym instrumentem pomiarowym?

Innov_
29-11-2019, 14:25
Czyli rozumiem, że normalnych, poważnych badań nie przeprowadzono, tak? Bazujecie na "opinii" użytkowników "że działa"?


Czy to kolejna funkcja waszego urządzenia? Potwierdzona "opinią" użytkowników ale niestety niemierzalna żadnym instrumentem pomiarowym?

Badania mierzalnych parametrów ma Pan w raportach z badań ORNL i PWr oraz w stałym monitoringu jakości wody po zamontowanych niechemicznych urządzeniach odkamieniających, m. in. w elektrociepłowniach, zakładach spożywczych i farmaceutycznych. Reszta - ponad milion niezależnych badań naszych Klientów na całym świecie - nam i kolejnym Klientom oraz naszym partnerom - rozsądnym instalatorom to całkowicie wystarczy.

Innov_
29-11-2019, 14:30
Jest mowa o "podniesieniu pH" - czy wiemy o ile?
Jest mowa o powstawaniu gazowego CO2 - co się z nim dzieje (tym gazem) za waszym urządzeniem? Czy on się nie rozpuści ponownie? Czy może wymaga odgazowania?

W granicach normy. Nie wymaga odgazowania. Prosiliśmy już kilka razy o przeniesienie szczegółowych dyskusji na temat oferowanego przez nas rozwiązania do specjalnie poświęconego im tematu na tym Forum: Niechemiczne katalityczne zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego (https://forum.muratordom.pl/showthre...kot%C5%82owego), aby nie spamować tego wątku., ale Pan już wielokrotnie udowodnił, że nie rozumie słowa pisanego.

KLARSAN
29-11-2019, 15:10
Witam

Bardzo bym prosiła o doradzenie w sprawie stacji uzdatniania.
Domek jednorodzinny, 5 osób użytkujących, ciężko powiedzieć ile tej wody idzie ,ale raczej sporo:)
problem polega na żółtych osadach na armaturze ,jak woda postoi trochę dłużej pojawia się żółty osad.
Bardzo chciała bym uzyskać wodę do picia , by nie produkować tyle plastików :)

Specyfikacja:

-studnia głębokość 8m (wszyscy ze wsi tak mają ,,a czym głębiej tym gorsza woda)
-kanalizacja miejska
-Hydrofor przeponowy 100L z pompą, ASPRI 15 5M.

Badania robione rok temu myślę nad zleceniem kolejnych ,ale nie wiem czy jest sens.

Azotany mg/l 50 < 0,89

Azotyny mg/l 0,50 < 0,066

Barwa mg/l Pt MZ2 < 5

Glin/aluminium (Ae) μg/ l 200 < 10

Jon amonowy (A) mg/l 0,50 < 0,13

Mangan (Ae) μg/l 50 219 !!!!

Mętność (A) NTU 1,0 0,38

pH (A) 6,5 - 9,5 7,2

Przewodność elektryczna
właściwa μS/cm 2500 527

Twardość ogólna (sumaryczna
zawartość wapnia i magnezu) mg/l CaCO3 500 165

Żelazo (Ae) μg/l 200 25

Bakterii Brak

Dostałam wycenę na filtr ze złożem aqua multi na zbiorniku o objętości 60litrów z głowicą BNT
Dodatkowo filtr z węglem aktywnym Aqua Big
całość z w kwocie 4000zł z montażem .

Będę wdzięczna za podpowiedz jak sobie poradzić z tym problemem .

pozdrawiam

Witaj, biorąc pod uwagę powyższe informacje, mogłabyś pomyśleć o stacji wielofunkcyjnej, która w swoim działaniu nie tylko usunie zawarty w wodzie mangan, ale również zmiękczy wodę, o ile w wodzie nie występuje nieprzyjemny zapach wody. Mimo wszystko, mogłabyś wpierw powtórzyć badania, tak jak wspomniał qbek.

Prowadzimy również badania laboratoryjne, także jeśli byłabyś zainteresowana z naszej oferty, to zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

giman
29-11-2019, 17:58
Czyli nie masz jakiś konkretnych zastrzeżeń, tylko chcesz ogólnie "poprawić" tą wodę? Do tego wystarczy filtr mechaniczny i ewentualnie węglowy (o ile to woda miejska).
Tak poprawić chcę tylko. Woda wodociągowa.


Problemem z takim podłączeniem będzie wydajność. Wkłady liniowe dadzą Ci tylko niewielki przepływ, a do tego będą wymagały częstej wymiany. Dlatego zazwyczaj podłącza się je na osobnym kranie, gdzie woda służy tylko do picia (czyli jej zużycie i wymagany przepływ są stosunkowo niewielkie).
Nie sprecyzowałem tego, ale bateria jest trójdrożna. Woda za filtrem, pitna będzie na osobnym "kraniku"

Przy takich założeniach wziąć jeden/dwa liniowe.
Czy coś takiego (dwie obudowy 5 calowe na płytce do ściany):
Przykład (https://www.sklep-aquafilter.pl/_/aquafilter_wklady_5_cali.jpg)

qbek17
29-11-2019, 18:59
Nie sprecyzowałem tego, ale bateria jest trójdrożna. Woda za filtrem, pitna będzie na osobnym "kraniku"

Przy takich założeniach wziąć jeden/dwa liniowe.
Czy coś takiego (dwie obudowy 5 calowe na płytce do ściany):
Przykład (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.sklep-aquafilter.pl%2F_%2Faquafilter_wklady_5_cali.jpg)
Ja bym w takim razie dał coś takiego:
https://www.sklep-aquafilter.pl/p355,fhpr5-12-wb-filtr-narurowy-5-cali-z-plytka-i-kluczem-gwint-1-2-cala.html
Jak się zmieści to dwa szeregowo (można je skręcić ze sobą łącznikiem) - w pierwszym węgiel, a w drugim pianka (np. 1 mikron).

qbek17
29-11-2019, 19:15
Badania mierzalnych parametrów ma Pan w raportach z badań ORNL i PWr oraz w stałym monitoringu jakości wody...
Nie ma tam badań rozpuszczania kalcytu. Dlaczego nie możecie po prostu przyznać, że takich badań nie ma...? To samo z badaniem migracji z urządzenia do wody.


W granicach normy. Nie wymaga odgazowania.
A jaka jest norma na podnoszenie pH? Co w sytuacji gdy ktoś ma już wodę o pH na granicy normy?
Możecie wyjaśnić co się dzieje z tym gazowym CO2 po waszym urządzeniu? Czy w kranie nagle będzie leciała woda "gazowana"?

Kaizen
29-11-2019, 20:09
Czy coś takiego (dwie obudowy 5 calowe na płytce do ściany):
Przykład (https://www.sklep-aquafilter.pl/_/aquafilter_wklady_5_cali.jpg)

Nie idź tą drogą. Mi szkoda było, że przy osmozie 2x więcej wody ląduje w ściekach, niż w czajniku i kupiłem FP3. Szybko się przeprosiłem z osmozą.

giman
30-11-2019, 21:59
Ja bym w takim razie dał coś takiego:
https://www.sklep-aquafilter.pl/p355,fhpr5-12-wb-filtr-narurowy-5-cali-z-plytka-i-kluczem-gwint-1-2-cala.html
Jak się zmieści to dwa szeregowo (można je skręcić ze sobą łącznikiem) - w pierwszym węgiel, a w drugim pianka (np. 1 mikron).
O tym właśnie myślałem pisząc o 5 calowych. Powinny się zmieścić dwa (trzy na pewno nie).
Ale najpierw węgiel potem 1 mikron? Gdzieś czytałem, że filtry węglowe "nie lubią" zbyt dużo "osadu" i przed węglowy warto dać 10-20 mikron.


Nie idź tą drogą. Mi szkoda było, że przy osmozie 2x więcej wody ląduje w ściekach, niż w czajniku i kupiłem FP3. Szybko się przeprosiłem z osmozą.
Ale dlaczego co jest złego w takich filtrach jak FP3, dwa razy jakieś 5 cali, itp.
Ja to prawie byłbym gotów pić wodę z kranu wprost "z wodociągów" jednak chcę ją lekko poprawić.
Osmozy nie znam, nie stosowałem, ale założenia teoretyczne jakoś mnie odstręczają - zamiast zrobić remont domu nadlatujemy z napalmem o potem budujemy od nowa

Wielgosie
01-12-2019, 22:07
Z badań wynika jedynie przekroczony mangan, a on daje raczej czarne osady. Twardości też jest niewiele i raczej kolor osadów nie pasuje... Najbardziej to wygląda na żelazo, którego w badaniach jest bardzo mało...

Myślę, że warto powtórzyć badania bo nie jest to jednoznaczne, a dodatkowo studnia jest płytka i parametry wody mogą się szybko zmieniać.


A czy w tej wycenie jest mowa o tym co ten filtr ma robić? Bo to taki kombajn na wszystko po trochu... i do tego chińska głowica.

W wycenie nie ma nic poza tym ,ale rozumiem że powinnam unikać chińskich produktów i stacji multi do wszystkiego .
Dziękuje za odpowiedź . Nalot jest ewidentnie żółty a później przechodzi w lekki brąz . Na filtrze sznurkowym za hydroforem po jednym miesiącu filtr jest cały brudny /żółty i można wręcz wysypać z niego jakieś żółte kawałeczki jak piasek/rdza?
Powtórzę oczywiście badania.
I napiszę wyniki
Dziękuję pozdrawiam

qbek17
02-12-2019, 11:02
O tym właśnie myślałem pisząc o 5 calowych. Powinny się zmieścić dwa (trzy na pewno nie).
Ale najpierw węgiel potem 1 mikron? Gdzieś czytałem, że filtry węglowe "nie lubią" zbyt dużo "osadu" i przed węglowy warto dać 10-20 mikron.
Najlepiej byłoby to zrobić tak, że najpierw dać piankę 20um, potem węgiel, a na koniec piankę 1um, ale skoro 3 szt nie wejdą to daruj sobie ten pierwszy stopień. Węgiel też będzie coś zatrzymywał, ale może też pylić (sporo zależy od rodzaju użytego wkładu) dlatego na koniec dałbym ten 1 um. Poza tym mówisz, że woda nie jest zła, więc raczej węgla nie zapcha. Tym bardziej, że węgiel musisz regularnie wymieniać.

Innov_
02-12-2019, 12:27
Nie ma tam badań rozpuszczania kalcytu. Dlaczego nie możecie po prostu przyznać, że takich badań nie ma...? To samo z badaniem migracji z urządzenia do wody.


A jaka jest norma na podnoszenie pH? Co w sytuacji gdy ktoś ma już wodę o pH na granicy normy?
Możecie wyjaśnić co się dzieje z tym gazowym CO2 po waszym urządzeniu? Czy w kranie nagle będzie leciała woda "gazowana"?

Odpowiedzi na powyższe pytania udzieliliśmy we właściwym wątku - Niechemiczne katalityczne zapobieganie powstawaniu kamienia kotłowego

chriso
04-12-2019, 07:28
Dzień dobry

Czy mogę prosić o propozycję zmiękczacza centralnego do domu?
4 osoby, miesięczne zużycie wody ok 22 m3
twardość 400 +/- 10% CaCO3 mg/l
te i inne parametry znajdują się pod linkiem
http://www.zgkczernica.pl/jakosc-wody.html

z góry dziękuję

Innov_
04-12-2019, 08:37
Dzień dobry

Czy mogę prosić o propozycję zmiękczacza centralnego do domu?
4 osoby, miesięczne zużycie wody ok 22 m3
twardość 400 +/- 10% CaCO3 mg/l
te i inne parametry znajdują się pod linkiem
http://www.zgkczernica.pl/jakosc-wody.html

z góry dziękuję

W Państwa okolicy mamy wielu zadowolonych Klientów, korzystających z oferowanego przez nas rozwiązania niechemicznego, całkowicie bezobsługowego, nie wymagającego zasilania. Więcej informacji na: https://innovenergy.eu/odkamieniacze-domowe/ Zapraszamy!

KLARSAN
04-12-2019, 09:30
Dzień dobry

Czy mogę prosić o propozycję zmiękczacza centralnego do domu?
4 osoby, miesięczne zużycie wody ok 22 m3
twardość 400 +/- 10% CaCO3 mg/l
te i inne parametry znajdują się pod linkiem
http://www.zgkczernica.pl/jakosc-wody.html

z góry dziękuję

Witaj, czy zużywasz w domu wodę również na inne cele niż spożywczo-sanitarne? Podane przez Ciebie średniomiesięczne zużycie wody nie jest typowe dla rodziny 4-osobowej. Jeżeli woda jest użytkowana np. na cele podlewania wody, to nie ma większego sensu jej zmiękczania, a przeprowadzenie tego procesu tylko na użytek typowo domowy.

Jeżeli chodzi o centralny system zmiękczania wody, to zwróć uwagę na zmiękczacz marki Ecoperla - Softower. W celu omówienia szczegółów oferty, zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

chriso
04-12-2019, 09:44
Podane przez Ciebie średniomiesięczne zużycie wody nie jest typowe dla rodziny 4-osobowej.


mogło być jakieś przekłamanie w długości okresu rozliczenia, ostatni miesiąc to 16m3

KLARSAN
04-12-2019, 10:02
mogło być jakieś przekłamanie w długości okresu rozliczenia, ostatni miesiąc to 16m3

Przy takim zużyciu wody i twardości, sugerowałbym zmiękczacz Ecoperla Softower M, który posiada złoże jonowymienne w objętości 40 l. W celu przedstawienia szczegółowej oferty, zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

qbek17
04-12-2019, 14:57
Dzień dobry

Czy mogę prosić o propozycję zmiękczacza centralnego do domu?
4 osoby, miesięczne zużycie wody ok 22 m3
twardość 400 +/- 10% CaCO3 mg/l
te i inne parametry znajdują się pod linkiem
http://www.zgkczernica.pl/jakosc-wody.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.zgkczernica.pl %2Fjakosc-wody.html)

z góry dziękuję


mogło być jakieś przekłamanie w długości okresu rozliczenia, ostatni miesiąc to 16m3

Przyjmując takie zużycie (16m3) to możesz szukać zmiękczacza nawet z 60 litrami złoża... Pytanie czy chcesz zmiękczać do zera? Co robisz ze ściekami? Czy masz filtr wstępny, miejsce, itd...

chriso
04-12-2019, 17:49
Miejsce to kotłownia, póki co zapięty tylko zwykły filtr z wkładem sznurkowym na wejściu, mam kanalizację.
Układ rurek będzie wymagał zmian bo jest za ciasno, żeby się wpiąć w prosty sposób.
Ile miejsca? sądziłem że kwadrat do 60cm jest wystarczający?

KLARSAN
09-12-2019, 09:25
Miejsce to kotłownia, póki co zapięty tylko zwykły filtr z wkładem sznurkowym na wejściu, mam kanalizację.
Układ rurek będzie wymagał zmian bo jest za ciasno, żeby się wpiąć w prosty sposób.
Ile miejsca? sądziłem że kwadrat do 60cm jest wystarczający?

Jeżeli wybierzesz butlę na 40 l złoża, to jej średnica będzie wynosić 270 mm. Do tego trzeba dodać miejsce na zbiornik solanki, którego podstawa kwadratu jest o boku 335 mm.

Janekk1234
09-12-2019, 10:36
Dzień dobry jakie dane muszę podać aby kolega z tego tematu pomógł mi z doborem takiej stacji?

Jastrząb
09-12-2019, 10:45
Dzień dobry jakie dane muszę podać aby kolega z tego tematu pomógł mi z doborem takiej stacji?
Żeby dobrać jakikolwiek filtr do wody to musisz mieć badanie wody wykonane jeśli to własna studnia. Jak wodociąg to informacje które wodociągi publikuja na temat składu wody.
Do tego informacje o zużyciu miesięcznym, jakiś krótki opis co to jest, dom jednorodzonni czy pensjonat z 10 łazienkami. Plus info gdzie lecą ścieki (oczyszczalnia/szambo/kanalizacja).
Przydałoby się określenie co jest nie tak z wodą.

Innov_
09-12-2019, 11:10
Miejsce to kotłownia, póki co zapięty tylko zwykły filtr z wkładem sznurkowym na wejściu, mam kanalizację.
Układ rurek będzie wymagał zmian bo jest za ciasno, żeby się wpiąć w prosty sposób.
Ile miejsca? sądziłem że kwadrat do 60cm jest wystarczający?

Niechemiczne urządzenie odkamieniające nie zajmuje w ogóle miejsca.

437974

437975

Zapraszamy do kontaktu przez wiadomość prywatną lub formularz kontaktowy na naszej stronie.

Janekk1234
09-12-2019, 13:36
Żeby dobrać jakikolwiek filtr do wody to musisz mieć badanie wody wykonane jeśli to własna studnia. Jak wodociąg to informacje które wodociągi publikuja na temat składu wody.
Do tego informacje o zużyciu miesięcznym, jakiś krótki opis co to jest, dom jednorodzonni czy pensjonat z 10 łazienkami. Plus info gdzie lecą ścieki (oczyszczalnia/szambo/kanalizacja).
Przydałoby się określenie co jest nie tak z wodą.

Dom jednorodzinny 4 osoby. Wodociąg miejski. Przedstawiam badanie wody jakie jest opublikowane na stornie wodociągów moje osiedle moje dane wody to liczby na samym dole.
Chcę mieć wannę z hydromasażem więc z tego co się orientuję to może być problem z zakamienieniem tych układów jeśli nie będę miał zmiekczania.

Innov_
09-12-2019, 13:42
Dom jednorodzinny 4 osoby. Wodociąg miejski. Przedstawiam badanie wody jakie jest opublikowane na stornie wodociągów moje osiedle moje dane wody to liczby na samym dole.
Chcę mieć wannę z hydromasażem więc z tego co się orientuję to może być problem z zakamienieniem tych układów jeśli nie będę miał zmiekczania.

A jaki jest poziom żelaza?

Janekk1234
09-12-2019, 14:28
Żelazo 0.018 mg dm3

Jastrząb
09-12-2019, 15:37
Żelazo 0.018 mg dm3
To bez znaczenia dla zmiękczania. Każda woda wodociągowa będzie spełniać warunki stosowania zmiękczania.

Tego o limetronie poniżej nie bierz nawet na poważnie, chyba że wartą wiele tysięcy wanne z hydromasażem, chcesz zabezpieczyć rurką ze świderkiem w środku która "działa" dzięki nieodkrytym prawom fizyki.

Gruth
09-12-2019, 22:19
Witam Was.

U mnie zaczęło się od ładnego projektu domu z małym kotłem wiszącym i pięknym zgrabnym urządzeniem 3w1 w dodatkowej łazience (brak dedykowanej kotłowni w domu). Miało być pięknie, tanio i mało miejsca zajmować, a okazało się, że pani architekt narysowała projekt oderwany od rzeczywistości a pewna firma zaporoponowała rozwiązanie zgodnie z tym projektem :D bez badań wody! Zaznaczam, że na etapie projektowania było wiadomo, iż będzie własne ujęcie wody. Dodatkowo projekt przewidywał POŚ.

Człowiek trochę poszperał i piękny sen o małej, acz ustawnej łazience się skończył, a teraz miejsca za mało by to wszystko ustrojstwo potrzebne tam zmieścić.

Moje pytanie to jaki system dobrać by zajął jak najmniej miejsca. Zbiornik hydroforowy ew. może wylądować w obudowie studni.

Na chwilę obecną moja skromna wiedza podpowiada mi: inżektor, hydrofor pionowy z deszczownicą (oba w obudowie studni), odżelaziacz/odmanganiancz, lampa UV i zmiękczacz dwu elementowy w łazience.

Propozycję dostałem na zbiornik przeponowy 150l + filtr wstępny mechaniczny + Supreme OXYLINE Plus 42 (nic nie znalazłem jakie to ma złoże i czym się je regeneruje) + zmiękczacz dwu elementowy EKO-OPTIMA 30/O 760 LOGIX + lampa UV.

Która opcja bardziej nadaje się dla mojej wody:
PH 7,5
twardość 280
indeks nadmanganianowy 5,0
mętnośc 3,0
żelazo ogólne 1,6
jon amonowy 0,44
azotany 0,1
azotyny 0,1
mangan 0,18
bakterie grupy coli 4
innych bakterii brak.

Z ograniczeń, to nie chcę złóż regenerowanych chemicznie do usuwania żelaza i manganu.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Innov_
10-12-2019, 09:37
To bez znaczenia dla zmiękczania. Każda woda wodociągowa będzie spełniać warunki stosowania zmiękczania.

Tego o limetronie poniżej nie bierz nawet na poważnie, chyba że wartą wiele tysięcy wanne z hydromasażem, chcesz zabezpieczyć rurką ze świderkiem w środku która "działa" dzięki nieodkrytym prawom fizyki.

To, że Pan czegoś nie rozumie, podobnie jak nie wie Pan, że kamień kotłowy tworzy się także w zimnej wodzie, nie znaczy, że tego czegoś nie ma. Pański wpis został zgłoszony.

KLARSAN
10-12-2019, 10:34
Dom jednorodzinny 4 osoby. Wodociąg miejski. Przedstawiam badanie wody jakie jest opublikowane na stornie wodociągów moje osiedle moje dane wody to liczby na samym dole.
Chcę mieć wannę z hydromasażem więc z tego co się orientuję to może być problem z zakamienieniem tych układów jeśli nie będę miał zmiekczania.

Witaj, zwróć uwagę na centralny system zmiękczania wody Ecoperla Softower S - jest to zmiękczacz dwuczęściowy złożony z butli wypełnionej złożem jonowymiennym oraz przyłączonego do niej zasobnika na solankę. Jeżeli będziesz potrzebował rozwiązania bardziej kompaktowego, to możesz skorzystać z oferty urządzeń Ecoperla Slimline. W celu ustalenia szczegółów, skontaktuj się z nami poprzez wiadomość prywatną.

Pozdrawiam

KLARSAN
10-12-2019, 10:54
Witam Was.

U mnie zaczęło się od ładnego projektu domu z małym kotłem wiszącym i pięknym zgrabnym urządzeniem 3w1 w dodatkowej łazience (brak dedykowanej kotłowni w domu). Miało być pięknie, tanio i mało miejsca zajmować, a okazało się, że pani architekt narysowała projekt oderwany od rzeczywistości a pewna firma zaporoponowała rozwiązanie zgodnie z tym projektem :D bez badań wody! Zaznaczam, że na etapie projektowania było wiadomo, iż będzie własne ujęcie wody. Dodatkowo projekt przewidywał POŚ.

Człowiek trochę poszperał i piękny sen o małej, acz ustawnej łazience się skończył, a teraz miejsca za mało by to wszystko ustrojstwo potrzebne tam zmieścić.

Moje pytanie to jaki system dobrać by zajął jak najmniej miejsca. Zbiornik hydroforowy ew. może wylądować w obudowie studni.

Na chwilę obecną moja skromna wiedza podpowiada mi: inżektor, hydrofor pionowy z deszczownicą (oba w obudowie studni), odżelaziacz/odmanganiancz, lampa UV i zmiękczacz dwu elementowy w łazience.

Propozycję dostałem na zbiornik przeponowy 150l + filtr wstępny mechaniczny + Supreme OXYLINE Plus 42 (nic nie znalazłem jakie to ma złoże i czym się je regeneruje) + zmiękczacz dwu elementowy EKO-OPTIMA 30/O 760 LOGIX + lampa UV.

Która opcja bardziej nadaje się dla mojej wody:
PH 7,5
twardość 280
indeks nadmanganianowy 5,0
mętnośc 3,0
żelazo ogólne 1,6
jon amonowy 0,44
azotany 0,1
azotyny 0,1
mangan 0,18
bakterie grupy coli 4
innych bakterii brak.

Z ograniczeń, to nie chcę złóż regenerowanych chemicznie do usuwania żelaza i manganu.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Witaj, w celu dobrania odpowiednich urządzeń, przydałaby się jeszcze informacja odnośnie średniomiesięcznego zużycia wody (ewentualnie ile osób korzysta z wody na cele spożywczo-sanitarne). Odradziłbym Ci kupowanie urządzenia, które zostało Ci zaproponowane z uwagi na duże przekroczenie żelaza - urządzenie może sobie z tym nie poradzić. Analogiczne urządzenie posiadamy w naszej ofercie. Jeżeli chcesz usunąć żelazo i mangan w klasyczny sposób, to powinieneś zaopatrzyć się w napowietrzacz, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 l oraz kolumnę odżelaziająco-odmanganiającą Ecoperla Sanitower. Chcąc zmiękczać wodę, pamiętaj o tym, że tutaj do regeneracji będzie potrzebna Ci solanka, więc i tak w procesie użyjesz chemicznej regeneracji. Jeżeli chcesz zaoszczędzić więcej miejsca, to skorzystaj z oferty zmiękczaczy Ecoperla Slimline (zmiękczacz kompaktowy). Na koniec instalacja lampy UV.

Jeżeli będziesz zainteresowany szczegółową ofertą, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

Jastrząb
10-12-2019, 13:55
Pański wpis został zgłoszony.Na jakiej podstawie zgłoszony?
Czy Wasze ustrojstwo nie ma w środku świderka?
Czy napisaliście na jakiej fizycznej zasadzie ono działa mimo próśb kilku osób?

eko_zgonus
10-12-2019, 14:11
czy na podstawie tego badania można coś polecić?
http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/badania_wody_z_dn_2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf

http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/Badanie-wody-04.2018.pdf

dom jednorodzinny, 4 osoby, przewidziany obieg wody nieuzdatnianej, zużycia nie mogę ocenić bo jeszcze nie mieszkam, ścieki do szamba. Głównie chodzi mi o ochronę urządzeń, łazienek.

Jastrząb
10-12-2019, 14:26
czy na podstawie tego badania można coś polecić?
http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/badania_wody_z_dn_2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf

http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/Badanie-wody-04.2018.pdf

dom jednorodzinny, 4 osoby, przewidziany obieg wody nieuzdatnianej, zużycia nie mogę ocenić bo jeszcze nie mieszkam, ścieki do szamba. Głównie chodzi mi o ochronę urządzeń, łazienek.
Zmiękczacz można polecić jeśli o taką ochronę urządzeń i łazienek Ci chodzi. Szukaj czegoś z regeneracją przeciwprądową, zdaję się że odrobinę mniej wody zużywa na regeneracje.

Innov_
10-12-2019, 15:42
czy na podstawie tego badania można coś polecić?
http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/badania_wody_z_dn_2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf

http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/Badanie-wody-04.2018.pdf

dom jednorodzinny, 4 osoby, przewidziany obieg wody nieuzdatnianej, zużycia nie mogę ocenić bo jeszcze nie mieszkam, ścieki do szamba. Głównie chodzi mi o ochronę urządzeń, łazienek.

Polecamy całkowicie bezobsługowe niechemiczne urządzenie odkamieniające Limetron 1/2". Urządzenie nie zajmuje miejsca, nie wymaga zasilania, ani żadnych części zamiennych. Roczna gwarancja satysfakcji lub 100% zwrot ceny, 10 lat gwarancji, 20-30 letni okres użytkowania. Więcej informacji na naszej stronie www.

438059
438061

Innov_
10-12-2019, 15:46
Na jakiej podstawie zgłoszony?
Czy Wasze ustrojstwo nie ma w środku świderka?
Czy napisaliście na jakiej fizycznej zasadzie ono działa mimo próśb kilku osób?

Urządzenie działa na zasadzie katalitycznej z wymuszeniem burzliwego przepływu poprzez przewężenie i mikser statyczny, radykalnie obniżając wytrącanie węglanu wapnia i zmieniając jego postać krystaliczną - z kalcytu (czyli "kamienia kotłowego") na pylisty aragonit, nie nabudowujący struktur w instalacjach (także zimnej wody). Szczegółowa metoda uzyskania tego efektu stanowi chronioną tajemnicę Producenta.

Jastrząb
10-12-2019, 16:15
Urządzenie działa na zasadzie katalitycznej z wymuszeniem burzliwego przepływu poprzez przewężenie i mikser statyczny,
To nie jest opis procesów fizycznych tam zachodzących. Tylko kolejny raz kopiuj wklej z wszego folderu. To Wam wychodzi doskonale. Określenie katalityczny świderek mówi tylko, że ześwidrowana burzliwa woda pod wpływem materiału z którego jest zrobiony sama się nie zuzywając przyspiesza jakiś proces fizyczny czy chemiczny. Nadal nie wiadomo jaki. Fakt, brzmi pięknie, i jakaś tam pani domu się może nabrać.



radykalnie obniżając wytrącanie węglanu wapnia i zmieniając jego postać krystaliczną - z kalcytu (czyli "kamienia kotłowego") na pylisty aragonit, nie nabudowujący struktur w instalacjach (także zimnej wody). Szczegółowa metoda uzyskania tego efektu stanowi chronioną tajemnicę Producenta.
A to jest opis rzekomych efektów. Nadal nie ma to nic wspólnego z fizyczną zasadą działania.

Reasumujac nie wiadomo jak to działą oraz ma świderek. Ponawiam pytanie. Za co zostałem zgłoszony do moderatorów. Bo napisałem wyłącznie prawde.

Innov_
10-12-2019, 16:48
To nie jest opis procesów fizycznych tam zachodzących. Tylko kolejny raz kopiuj wklej z wszego folderu. To Wam wychodzi doskonale. Określenie katalityczny świderek mówi tylko, że ześwidrowana burzliwa woda pod wpływem materiału z którego jest zrobiony sama się nie zuzywając przyspiesza jakiś proces fizyczny czy chemiczny. Nadal nie wiadomo jaki. Fakt, brzmi pięknie, i jakaś tam pani domu się może nabrać.


A to jest opis rzekomych efektów. Nadal nie ma to nic wspólnego z fizyczną zasadą działania.

Reasumujac nie wiadomo jak to działą oraz ma świderek. Ponawiam pytanie. Za co zostałem zgłoszony do moderatorów. Bo napisałem wyłącznie prawde.

Zasady działania tego urządzenia nie pojmują profesorowie chemii (sprawdzaliśmy to na specjalnym seminarium), a więc bynajmniej nie oczekujemy, że zrozumie je ktoś, kto, jak Pan, nie wie, że kalcyt nabudowuje się w zimej wodzie. Szczegółowe zasady działania urządzenia stanowią tajemnicę Producenta i wiedza o nich jest Panu oraz wszystkim innym jego użytkownikom całkowicie ZBĘDNA, chyba, że ktoś chce to rozwiązanie kopiować (a wielu już próbowało, bezskutecznie). Dlatego też nie będziemy udzielać takich informacji. Ważne, że urządzenie działa doskonale, o czym przekonały się już tysiące użytkowników w Polsce i ponad milion na całym świecie, co potwierdzają nasze referencje.

Jastrząb
10-12-2019, 17:07
Zasady działania tego urządzenia nie pojmują profesorowie chemi (sprawdzaliśmy to na specjalnym seminarium),
Dziękuję za podzieleniem się co na temat świderka sądzą naukowcy ;-)



a więc bynajmniej nie oczekujemy, że zrozumie je ktoś, kto, jak Pan, nie wie, że kalcyt nabudowuje się w zimej wodzie.
Tak samo ja nie spodziewam się że prezesi zamiast w kółko powtarzać wyrwane z kontekstu kawałek wypowiedzi, powiedzą coś sensownego :-(




Szczegółowe zasady działania urządzenia stanowią tajemnicę Producenta
To czemu ją profesorom chemii na seminarium zdradziliście?



i wiedza o nich jest Panu oraz wszystkim innym jego użytkownikom całkowicie ZBĘDNA, chyba, że ktoś chce to rozwiązanie kopiować (a wielu już próbowało, bezskutecznie). Dlatego też nie będziemy udzielać takich informacji. Ważne, że urządzenie działa doskonale, o czym przekonały się już tysiące użytkowników w Polsce i ponad milion na całym świecie, co potwierdzają nasze referencje.
I te tysiące użytkowników i ja nie znam żadnego i żadnego (zadowolonego) na forum murator. O nie, był jeden, ale ups, on to też sprzedaje. A te miliony użytkowników na świecie wszyscy muszą ten sam jeden czajnik pokazywać. Niebywałe!!

Jeszcze raz:
Gdzie w określeniu:
- ma toto świderek
- nie wiadomo na jakich zasadach fizycznych to działa,
rozminałem się prawdą lub regulaminem co stanowiło podstawę do zgłoszenia mojego postu, panie prezesie mądrzejszy od prefesorów chemii (zakładam, że Pan doznał objawienia i wie i rozumie na jakiej zasadzie to działa!)

qbek17
10-12-2019, 22:06
Dom jednorodzinny 4 osoby. Wodociąg miejski. Przedstawiam badanie wody jakie jest opublikowane na stornie wodociągów moje osiedle moje dane wody to liczby na samym dole.
Chcę mieć wannę z hydromasażem więc z tego co się orientuję to może być problem z zakamienieniem tych układów jeśli nie będę miał zmiekczania.
Zakładając zużycie na poziomie 10 m3/miesiąc wystarczy zmiękczacz na 20 litrów złoża.

qbek17
10-12-2019, 22:08
A jaki jest poziom żelaza?


W takim razie przed naszym urządzeniem Limetron warto zainstalować narurowy filtr odżelaziający.

Jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza? Skoro poziom 10-krotnie niższy niż norma wody pitnej wymaga dalszego zmniejszenia poziomu żelaza to może być istotnym szczegółem dla potencjalnych użytkowników?

qbek17
10-12-2019, 22:17
Moje pytanie to jaki system dobrać by zajął jak najmniej miejsca.
Najlepiej byłoby zacząć od badania wody i mieć zapas miejsca :) "ale jak się nie ma co się lubi..." to można zrobić dezynfekcję studni i instalacji, solidnie wypłukać i powtórzyć badania. Jest nadzieja, że próbka była źle pobrana, albo instalacja nie została wypłukana...

Dodatkowo pytania:
- czy jest już pompa?
- jeśli tak to jaki model?
- jaka jest wydajność studni?
- jaka jest głębokość studni?


Na chwilę obecną moja skromna wiedza podpowiada mi: inżektor, hydrofor pionowy z deszczownicą (oba w obudowie studni), odżelaziacz/odmanganiancz, lampa UV i zmiękczacz dwu elementowy w łazience.
Ogólny zamysł jest raczej słuszny... ale żeby dobrać elementy składowe (np. złoża czy rozmiar) potrzebne są odpowiedzi na powyższe pytania... i jakby coś to lampa UV na koniec (po zmiękczaczu).

qbek17
10-12-2019, 22:24
czy na podstawie tego badania można coś polecić?
http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/badania_wody_z_dn_2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpkn.net.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F01%2Fbadania_wody_z_dn_ 2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf)

http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/Badanie-wody-04.2018.pdf (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpkn.net.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F01%2FBadanie-wody-04.2018.pdf)

dom jednorodzinny, 4 osoby, przewidziany obieg wody nieuzdatnianej, zużycia nie mogę ocenić bo jeszcze nie mieszkam, ścieki do szamba. Głównie chodzi mi o ochronę urządzeń, łazienek.
I znów... zakładając zużycie na poziomie 10 m3/miesiąc wystarczy zmiękczacz z 20 litrami złoża. Żeby nieco ograniczyć zużycie wody można dać regenerację upflow ale trzeba dać dobry filtr wstępny.

KLARSAN
11-12-2019, 12:26
czy na podstawie tego badania można coś polecić?
http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/badania_wody_z_dn_2017-10-26_wodociag_Walendow_Kajetany_Rolna_Sklep_Spozywcz y.pdf

http://pkn.net.pl/wp-content/uploads/2019/01/Badanie-wody-04.2018.pdf

dom jednorodzinny, 4 osoby, przewidziany obieg wody nieuzdatnianej, zużycia nie mogę ocenić bo jeszcze nie mieszkam, ścieki do szamba. Głównie chodzi mi o ochronę urządzeń, łazienek.

Witaj, z analizy fizykochemicznej wynika, że możesz po prostu zastosować centralny system zmiękczania wody, w celu uzyskania zmiękczonej wody w całym gospodarstwie. Przyjmując średnie użytkowanie wody na spożycie i cele sanitarne dla rodziny 4-osobowej, mógłbyś skorzystać ze zmiękczacza marki Ecoperla Softower S.

Jeżeli będziesz zainteresowany szczegółową ofertą, to zapraszam do kontaktu przez wiadomość prywatną.

Pozdrawiam

Innov_
11-12-2019, 12:42
Jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza? Skoro poziom 10-krotnie niższy niż norma wody pitnej wymaga dalszego zmniejszenia poziomu żelaza to może być istotnym szczegółem dla potencjalnych użytkowników?

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, nasz błąd - faktycznie przy tym poziomie żelaza filtr odżelaziający przed Limetronem nie jest potrzebny, rekomendujemy go dopiero od 50% normy, czyli od 0,1 mg mgFe/l, choć tak naprawdę zależy to bardziej od rodzaju żelaza, a nie od jego stężrnia w wodzie. W szczególnych przypadkach (niektóre ujęcia powierzchniowe) stosowanie go jest wymagane nawet przy niższych stężeniach, jak ma to miejsce np. w Warszawie na obszarach zasilanych przez SUW Praga (czyli z Grubej Kaśki na Wiśle). W takich przypadkach, a także przy wielu własnych ujęciach wody o dużej zawartości żelaza oraz przy wodach o ogólnie złej jakości, bardziej korzystne dla Klienta jest zastosowanie stacji jonowymiennej, gdyż oferowane przez nas urządzenie nie zmienia jej składu.

Prostym wyznacznikiem jest kolor kamienia kotłowego - jeżeli jest bliższy czerwieni, wskazuje to na konieczność zastosowania filtra odżelaziającego.

Stosowanie filtrów odżelaziających nie jest w ogóle wymagane przy zastosowaniu urządzeń typoszeregu MagCAT, jednak mają one dość wysoką cenę, trudną do zaakceptowania przez większość użytkowników indywidualnych, dlatego też stosowane są głównie w aplikacjach profesjonalnych, jak usługi, produkcja, nawet ciężka chemia i ścieki, na budynkach wielorodzinnych, w hotelach itp.

kwiatek6324
11-12-2019, 13:43
Bypass zamkniety, mieszacz na maksa wkrecony.



Tutaj robilem restart do ustawien fabrycznych. To jest up-flow i regeneracja bez plukania wstecznego.
Wczesniej dzialalo dobrze do czasu az sie inzektor nie zapchal.



Przy solankowaniu (etap 1 regeneracji) od razu normalna, po 10 min normalna woda, po 20 min slona.



Wczesniej wyczyscilem z 2-ki tylko zwezke (tam byl kamien ktory blokowal zasysanie solanki i napelnianie zbiornika),
Mocniej glowicy nie rozbieralem, bo to jednak plastik i balem sie ze nie zloze.

Szanowni,

Poniewaz proby kontaktu z serwisem celem umowienia wizyty od jak widac 5 m-cy nie powiodły się.
Co aktualnie można kupić jako zamiennik to WaterMark 30 z lepszym serwisem ?
Bo juz mi się nie chce dzwonic po raz n-ty do importera, wysyłać maila i czekać.
Tutaj niestety Klarsan dał troche ciała..


Pozdrawiam
AK

KLARSAN
11-12-2019, 14:35
Szanowni,

Poniewaz proby kontaktu z serwisem celem umowienia wizyty od jak widac 5 m-cy nie powiodły się.
Co aktualnie można kupić jako zamiennik to WaterMark 30 z lepszym serwisem ?
Bo juz mi się nie chce dzwonic po raz n-ty do importera, wysyłać maila i czekać.
Tutaj niestety Klarsan dał troche ciała..


Pozdrawiam
AK

Szanowny Panie,

Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację. Wystąpił problem z dostępnością części od producenta i stąd długi czas oczekiwania. Z początkiem stycznia nie powinno być problemu z serwisowaniem tych urządzeń. Z pewnością odezwiemy się do Pana bezpośrednio w tej sprawie.

Jastrząb
11-12-2019, 15:05
Dla nas ważne jest tylko to, że oferowane przez nas urządzenie jest bezpieczne i że działa bardzo skutecznie i niezawodnie. Ponieważ na pierwszy (i na drugi) rzut oka jest ono banalnie proste, więc jego podrobienie powinno być też bardzo proste, a nie jest, dzięki temu właśnie, że producenci (którzy byli obecni na wspomnianym seminarium) nie ujawniają swych tajemnic. Należy to uszanować i cieszyć się, że istnieje produkt, który skutecznie usuwa kamień kotłowy bez psucia wody, zużycia energii, ścieków, dodatków chemicznych, czy części zamiennych, sprawdzony i zarekomendowany do stosowania i rekomendowany do stosowania przez GSA, administrację budynków i infrastruktury federalnej w USA przez ORNL, wiodący federalny instytut badawczy w zakresie energii. Czy kupując telefon komórkowy szczegółowo analizuje Pan i wypytuje sprzedawcę, w jaki sposób wykorzystano w nim teorię względności (a wykorzystano)?

Bla Bla Bla. Działa i już, rekomendacje, telefon komórkowy.
To jest Wasza odpowiedz na pytanie:

Z jakiej racji zostałem zgłoszony do moderacji? Gdzie rozminałem się z prawdą.

Jastrząb
11-12-2019, 15:08
choć tak naprawdę zależy to bardziej od rodzaju żelaza, a nie od jego stężrnia w wodzie. Rodzaj żelaza? :-))) Zgaduje, że profesorowie chemii różnych rodzajów żelaza wprawdzie nie odróżniają ale świderek już tak :-)

qbek17
11-12-2019, 20:12
Dla nas ważne jest tylko to, że oferowane przez nas urządzenie jest bezpieczne i że działa bardzo skutecznie i niezawodnie. ...
...produkt, który skutecznie usuwa kamień kotłowy bez psucia wody...
Na razie to są wasze twierdzenia, a nie fakty.

qbek17
11-12-2019, 20:23
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, nasz błąd
Bardzo proszę. Niestety nadal nie udzieliliście odpowiedzi na postawione pytania.


...faktycznie przy tym poziomie żelaza filtr odżelaziający przed Limetronem nie jest potrzebny...

...rekomendujemy go dopiero od 50% normy, czyli od 0,1 mg mgFe/l,

W szczególnych przypadkach stosowanie go jest wymagane nawet przy niższych stężeniach,

Stosowanie filtrów odżelaziających nie jest w ogóle wymagane przy zastosowaniu urządzeń typoszeregu...
Powtórzę pytanie: Jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza?


Prostym wyznacznikiem jest kolor kamienia kotłowego - jeżeli jest bliższy czerwieni, wskazuje to na konieczność zastosowania filtra odżelaziającego.
Kolor jest parametrem bardzo indywidualnym... i słabo mierzalnym.

qbek17
11-12-2019, 20:28
Co aktualnie można kupić jako zamiennik to WaterMark 30 z lepszym serwisem ?
Serwis zależy bardziej od sprzedawcy niż od producenta sprzętu...
Sugerowałbym coś z głowicą Clack i złożem Lewatit, ale możesz też zacząć szukać od "drugiej strony" czyli co potrafi ogarnąć lokalny serwisant.

Jastrząb
12-12-2019, 08:46
Kolor jest parametrem bardzo indywidualnym... i słabo mierzalnym.
Jak wszystko co związane ze świderkiem.
Profesorowie nie widzą jak działa, działanie zależy od "rodzaju żelaza" w wodzie, pomiar twardości w labolatorium pokazuje że nic się nie zmienia, ale działa bo tak według prezesów mówi 10.000 nienamierzalnych zadowolonych klientów. No i jeden czajnik współdzielony z innymi sprzedawcami.
Tu już nawet świstak nie jest potrzebny.

Innov_
12-12-2019, 19:59
Bardzo proszę. Niestety nadal nie udzieliliście odpowiedzi na postawione pytania.





Powtórzę pytanie: Jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza?

Kolor jest parametrem bardzo indywidualnym... i słabo mierzalnym.

Odpowiedź jest wyżej.

Innov_
12-12-2019, 20:01
Na razie to są wasze twierdzenia, a nie fakty.

Referencje można sprawdzić tutaj: https://innovenergy.eu/referencje-krajowe/

Innov_
12-12-2019, 20:08
Bardzo proszę. Niestety nadal nie udzieliliście odpowiedzi na postawione pytania.





Powtórzę pytanie: Jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza?


Kolor jest parametrem bardzo indywidualnym... i słabo mierzalnym.

Gdyby miał Pan jakiekolwiek pojecie o uzdatnianiu wody, to wiedziałby Pan, że są różne rodzaje żelaza (a także węglanu wapnia) i bardzo różnie wpływają na urządzenia uzdatniające, także jonowymienne. Bywa, że większe stężenie żelaza (czy węglanu wapnia) jednego rodzaju ma mniejszy wpływ, niż znacznie większe innego. W jednym odcinku wodociągu mogą one dawać zupełnie inne efekty niż w innym, skrajnie różne mogą być parametry w dwóch sąsiadujących ze sobą ujęciach wody. My zachowujemy pokorę wobec rzeczywistości, Pan zaś jest strasznie butny i arogancki w swej niewiedzy, co jest bardzo charakterystyczne dla niedouczonych ignorantów.

Innov_
12-12-2019, 20:11
Jak wszystko co związane ze świderkiem.
Profesorowie nie widzą jak działa, działanie zależy od "rodzaju żelaza" w wodzie, pomiar twardości w labolatorium pokazuje że nic się nie zmienia, ale działa bo tak według prezesów mówi 10.000 nienamierzalnych zadowolonych klientów. No i jeden czajnik współdzielony z innymi sprzedawcami.
Tu już nawet świstak nie jest potrzebny.

Nigdy nie twierdziliśmy, że mamy 10 000 zadowolonych Klientów w Polsce, lecz że jest ich ponad milion - na całym świecie. Z drugiej strony, jeżeli policzymy mieszkańców budynków wielorodzinnych, to jest ich znacznie więcej niż 10 000 - faktycznie, bardzo zadowolonych, o czym świadczą nasze referencje i kolejne zakupy dokonywane w kolejnych latach przez naszych dotychczasowych Klientów - Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz nowych, którym jesteśmy przez nie polecani.

Innov_
12-12-2019, 20:14
Rodzaj żelaza? :-))) Zgaduje, że profesorowie chemii różnych rodzajów żelaza wprawdzie nie odróżniają ale świderek już tak :-)

Warto się dokształcić, choć odrobinę (jak z tą zimną wodą i kalcytem), bo poziom Pańskich wpisów jest naprawdę żenujący.

Jastrząb
13-12-2019, 07:52
Gdyby miał Pan jakiekolwiek pojecie o uzdatnianiu wody, to wiedziałby Pan, że są różne rodzaje żelaza

co jest bardzo charakterystyczne dla niedouczonych ignorantów.
Bzdura na kólkach. Nie ma czegoś takiego jak rodzaj żelaza. Żelazo, pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 26. Chyba że Prezesi piszą o izotopach.
Może czas wrócić do szkoły a nie wyzywać innych od niedouczonych ignorantów?

Jastrząb
13-12-2019, 07:58
Warto się dokształcić, choć odrobinę (jak z tą zimną wodą i kalcytem), bo poziom Pańskich wpisów jest naprawdę żenujący.
A po co mam się dokształcać. Chemię i fizykę miałem naście lat temu. Jakoś nie kojarzę, żeby od tamtego czasu nastąpił jakiś przełom w dziedzinie odkrycia róznych rodzajów pierwiastków. Zapytałbym Panów Prezesów o te różne rodzaje żelaza. Ale płonne me nadzieje, że dostanę odpowiedź na temat. Pewne stos kopiuj-wklej z ulotki okraszony paroma obraźliwymi epitetami.

Faktycznie nie pisaliście Prezesi o 10.000 tylko o tysiącach. Moje przeoczenie. Ile, 5 lat na rynku? 1250 dni roboczych? Domy wielorodzinne? Chyba muszę się też z matematyki doszkolić, bo prezesi coś pisali że dzrzwi się nie zamykają i po nocach pracujecie, a mi coś z artymetyką się nie zgadza.

gregos11
13-12-2019, 10:29
Chyba muszę się też z matematyki doszkolić, bo prezesi coś pisali że dzrzwi się nie zamykają i po nocach pracujecie, a mi coś z artymetyką się nie zgadza.

Po co reklamować coś na forum, skoro klientów nie brakuje ? Przecież to ewidentna "para w gwizdek".

qbek17
13-12-2019, 13:51
Gdyby miał Pan jakiekolwiek pojecie o uzdatnianiu wody, to wiedziałby Pan, że są różne rodzaje żelaza (a także węglanu wapnia) i bardzo różnie wpływają na urządzenia uzdatniające, także jonowymienne. Bywa, że większe stężenie żelaza (czy węglanu wapnia) jednego rodzaju ma mniejszy wpływ, niż znacznie większe innego. W jednym odcinku wodociągu mogą one dawać zupełnie inne efekty niż w innym, skrajnie różne mogą być parametry w dwóch sąsiadujących ze sobą ujęciach wody.
Myślę, że po ukończeniu dwóch kierunków studiów związanych z uzdatnianiem wody oraz kilkunastu latach praktyki mogę już stwierdzić, że mam jakieś podstawowe pojęcie o uzdatnianiu wody... stąd też uważam za zasadne pytanie o to jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza (każdego typu/rodzaju/wersji/ koloru). Czy możecie udzielić konkretnej odpowiedzi?


My zachowujemy pokorę wobec rzeczywistości...
Jakoś nie widać tego w waszych postach... gdybyście mieli odrobinę pokory to przeprosilibyście za te osobiste wycieczki i obrażanie.

Innov_
13-12-2019, 17:30
Bzdura na kólkach. Nie ma czegoś takiego jak rodzaj żelaza. Żelazo, pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 26. Chyba że Prezesi piszą o izotopach.
Może czas wrócić do szkoły a nie wyzywać innych od niedouczonych ignorantów?

Tu ma Pan trochę informacji na początek:


"W literaturze żelazu przypisuje się różną liczbę odmian alotropowych: Dwie odmiany alotropowe[9]:

żelazo α występujące w dwóch odmianach:
niskotemperaturowej α – trwałej do temperatury 912 °C; sieć krystaliczna: układ regularny przestrzennie centrowany (bcc) typu A2 (komórka elementarna 2,86 Å); do temperatury 768 °C jest ferromagnetykiem, powyżej zaś jest paramagnetykiem;
wysokotemperaturowej α(δ), odpowiadającej żelazu δ poniżej – trwałej od 1394 °C do 1538 °C; sieć krystaliczna: układ regularny przestrzennie centrowany bcc typu A2 (2,93 Å);
żelazo γ – trwałe w zakresie 912–1394 °C, sieć krystaliczna: układ regularny ściennie centrowany (fcc) typu A1 (3,65 Å).

Cztery odmiany alotropowe[10]:

żelazo α – trwałe do temperatury Curie (768 °C), ferromagnetyk, sieć krystaliczna: układ regularny wewnętrznie centrowany (bcc) typu A2 (komórka elementarna 2,86 Å);
żelazo β – trwałe w zakresie 768–910 °C, paramagnetyk, sieć krystaliczna: bcc typu A2 (2,90 Å);
żelazo γ – trwałe w zakresie 910–1400 °C, sieć krystaliczna: układ regularny ściennie centrowany (fcc) typu A1 (3,64 Å);
żelazo δ – trwałe od 1400 do 1535 °C (temperatura topnienia), sieć krystaliczna: bcc typu A2 (2,93 Å)."

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazo

Sytuacja z żelazem w wodzie jest znacznie bardziej złożona, bo dochodzą tlenki, żelazo różnowartościowe itp, ale Pan przecież jest alfą i omegą tego Forum i uważa, że ma prawo wypowiadać się na wszystkie tematy. Warto byłoby cokolwiek wcześniej poczytać, a potem dopiero się wypowiadać, bo naprawdę Pan się tu kompletnie kompromituje i nieustannie spamuje swymi podwórkowymi mądrościami.

Innov_
13-12-2019, 17:52
Myślę, że po ukończeniu dwóch kierunków studiów związanych z uzdatnianiem wody oraz kilkunastu latach praktyki mogę już stwierdzić, że mam jakieś podstawowe pojęcie o uzdatnianiu wody... stąd też uważam za zasadne pytanie o to jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza (każdego typu/rodzaju/wersji/ koloru). Czy możecie udzielić konkretnej odpowiedzi?


Jakoś nie widać tego w waszych postach... gdybyście mieli odrobinę pokory to przeprosilibyście za te osobiste wycieczki i obrażanie.

Znów brak umiejętności czytania ze zrozumieniem lub jeszcze jedna ordynarna manipulacja z Pańskiej strony, Panie Monterze Solanek. Konkretna odpowiedź na Pańskie pytanie dotyczące dopuszczalnych poziomów żelaza została Panu udzielona w naszym wpisie w tym wątku #12050.

A prawda jest taka, że i tak zawsze okazuje się to w praktyce. W ostatnich dwóch dniach mieliśmy okazję rozmawiać z najwybitniejszymi polskimi ekspertami w dziedzinie uzdatniania wody (w tym ze współautorem podstawowego podręcznika w zakresie uzdatniania wody, który powinien Pan znać, prezesem stowarzyszenia firm wodociągowych, który nabył nasze urządzenia dla swojej rodziny i z szefem technicznym jednych z największych szklarni w Polsce, gdzie będziemy dostarczać nasze urządzenia) i w pełni potwierdzają nasze stanowisko. Rekomendujemy trochę pokory wobec bardzo skomplikowanej rzeczywistości, Szanowny Panie.

qbek17
13-12-2019, 21:21
Konkretna odpowiedź na Pańskie pytanie dotyczące dopuszczalnych poziomów żelaza została Panu udzielona w naszym wpisie w tym wątku #12050.

Napisaliście tam, że nie rekomendujecie (chociaż rekomendujecie) stosowania odżelaziacza w zależności od poziomu żelaza (chociaż bardziej od rodzaju żelaza), ale w szczególnych przypadkach (kiedy są one szczególne?) jednak od stężenia... przyznaję, że ciężko to zrozumieć...

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, nasz błąd - faktycznie przy tym poziomie żelaza filtr odżelaziający przed Limetronem nie jest potrzebny, rekomendujemy go dopiero od 50% normy, czyli od 0,1 mg mgFe/l, choć tak naprawdę zależy to bardziej od rodzaju żelaza, a nie od jego stężrnia w wodzie. W szczególnych przypadkach (niektóre ujęcia powierzchniowe) stosowanie go jest wymagane nawet przy niższych stężeniach...

Stosowanie filtrów odżelaziających nie jest w ogóle wymagane przy zastosowaniu urządzeń typoszeregu MagCAT, ...

Ale to nadal nie jest odpowiedź na pytanie: jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza? Czy możecie określić przy jakim stężeniu żelaza ogólnego (jest to wartość określana w badaniach wody) można stosować wasze urządzenie? Jeśli jest to zależne od formy występowania tego żelaza czy jego stopnia utlenienia to jaka jest to zależność?


A prawda jest taka, że i tak zawsze okazuje się to w praktyce.
Zgadzam się, że praktyka czasami rozmija się z teorią, ale wprowadzając "nowe" urządzenie na rynek musicie określić jakieś ramy jego stosowania...


W ostatnich dwóch dniach mieliśmy okazję rozmawiać z najwybitniejszymi polskimi ekspertami w dziedzinie uzdatniania wody... i w pełni potwierdzają nasze stanowisko.
Które stanowisko? Co konkretnie potwierdzają?


Rekomendujemy trochę pokory wobec bardzo skomplikowanej rzeczywistości
Rekomenduję więcej konkretów.

Innov_
13-12-2019, 22:06
Napisaliście tam, że nie rekomendujecie (chociaż rekomendujecie) stosowania odżelaziacza w zależności od poziomu żelaza (chociaż bardziej od rodzaju żelaza), ale w szczególnych przypadkach (kiedy są one szczególne?) jednak od stężenia... przyznaję, że ciężko to zrozumieć...


Ale to nadal nie jest odpowiedź na pytanie: jakie są wymagania waszego urządzenia względem żelaza? Czy możecie określić przy jakim stężeniu żelaza ogólnego (jest to wartość określana w badaniach wody) można stosować wasze urządzenie? Jeśli jest to zależne od formy występowania tego żelaza czy jego stopnia utlenienia to jaka jest to zależność?


Zgadzam się, że praktyka czasami rozmija się z teorią, ale wprowadzając "nowe" urządzenie na rynek musicie określić jakieś ramy jego stosowania...


Które stanowisko? Co konkretnie potwierdzają?


Rekomenduję więcej konkretów.

Wyczerpująca odpowiedź na Pańskie pytania jest w naszym wpisie #12050 powyżej. Ponieważ nie jest Pan zainteresowany odpowiedziami na swoje pytania, lecz nieustannym trollowaniem, a więc to była nasza ostatnia odpowiedź. Pański trolling będzie ignorowany we wszystkich wątkach.

zygi72
15-12-2019, 08:00
witam.
Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza wody. Woda sieciowa, deklarowana twardość przez wodociągi 18-20 st niemieckich (wierzyć czy zrobić badania?). Dom 6 osób, zużycie między 10 a 15 m3 miesięcznie. Obecnie przerabiam instalację i będzie cyrkulacja więc pewnie trochę spadnie zużycie. Będę wdzięczny za propozycje konkretnych modeli a nie tylko wielkości złoża.
Mam wycenę Saocal 340 Basic ale cena wysoka - czy ma ktoś opinie na ich temat?

Innov_
15-12-2019, 19:52
witam.
Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza wody. Woda sieciowa, deklarowana twardość przez wodociągi 18-20 st niemieckich (wierzyć czy zrobić badania?). Dom 6 osób, zużycie między 10 a 15 m3 miesięcznie. Obecnie przerabiam instalację i będzie cyrkulacja więc pewnie trochę spadnie zużycie. Będę wdzięczny za propozycje konkretnych modeli a nie tylko wielkości złoża.
Mam wycenę Saocal 340 Basic ale cena wysoka - czy ma ktoś opinie na ich temat?

Proponujemy niechemiczne, całkowicie bezobsługowe urządzenie odkamieniające Limetron 1/2".

zygi72
15-12-2019, 20:00
Bardzo Panu dziękuję ale nie jestem zainteresowany.

Innov_
15-12-2019, 20:31
Bardzo Panu dziękuję ale nie jestem zainteresowany.

Jeżeli zmieni Pan zdanie zapraszamy na stronę www.innovenergy.pl

Innov_
15-12-2019, 21:49
Polecamy artykuł na temat niechemicznych urządzeń odkamieniających Limetron:

https://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/ekologiczne-uzdatnianie-wody,67,0,1787203.html

KLARSAN
16-12-2019, 07:51
witam.
Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza wody. Woda sieciowa, deklarowana twardość przez wodociągi 18-20 st niemieckich (wierzyć czy zrobić badania?). Dom 6 osób, zużycie między 10 a 15 m3 miesięcznie. Obecnie przerabiam instalację i będzie cyrkulacja więc pewnie trochę spadnie zużycie. Będę wdzięczny za propozycje konkretnych modeli a nie tylko wielkości złoża.
Mam wycenę Saocal 340 Basic ale cena wysoka - czy ma ktoś opinie na ich temat?

Witaj, przyjmując zużycie wody na średniomiesięcznym poziomie 15 m3 i podanej przez Ciebie twardości wody, mógłbyś skorzystać z centralnego systemu zmiękczania wody marki Ecoperla - Softower M. Zdarza się, że twardość podawana przez dostawcę wody różni się od tej posiadanej lokalnie w gospodarstwie, ale generalnie można przyjąć tę wartość.

W celu uzyskania szczegółowej oferty zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

qbek17
16-12-2019, 20:07
witam.
Proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza wody. Woda sieciowa, deklarowana twardość przez wodociągi 18-20 st niemieckich (wierzyć czy zrobić badania?). Dom 6 osób, zużycie między 10 a 15 m3 miesięcznie. Obecnie przerabiam instalację i będzie cyrkulacja więc pewnie trochę spadnie zużycie.
Przy maksymalnym podanym zużyciu możesz wybrać model nawet z 50 litrami złoża, ale jeśli przewidujesz zmniejszenie zużycia to radziłbym się ograniczyć do 35-40 litrów. To powinno wystarczyć na potrzeby 6 osobowej rodziny przy takiej twardości wody.


Będę wdzięczny za propozycje konkretnych modeli a nie tylko wielkości złoża.
Każdy model z dobrą głowicą i złożem będzie OK. Pozostałe funkcje są w dużej mierze opcjonalne i zależą od rodzaju instalacji, dostępnego miejsca, zagospodarowania ścieków, itd... trochę za mało informacji aby dobrać kompletny zestaw...


Mam wycenę Saocal 340 Basic ale cena wysoka - czy ma ktoś opinie na ich temat?
Nie znam tego konkretnego modelu ale o tej firmie miałem kiedyś dobre zdanie. Na stronie nie widzę informacji o typie złoża, za to jest sporo dodatków...

zygi72
16-12-2019, 21:57
miejsca pod dostatkiem, nie jest to ograniczeniem. Kanalizacja miejska. z tymi dodatkami to mam wrażenie, że jak ze wszystkim - cieszy przez chwilę, a potem... Zapewne fajnie mieć moduł wifi ale czy jest to niezbędne? wydaje mi się, że nie ma potrzeby wydawania kasy na zbędne dodatki.

qbek17
16-12-2019, 23:25
Zapewne fajnie mieć moduł wifi ale czy jest to niezbędne?
Moim zdaniem - nie wpłynie to znacząco na komfort użytkowania zmiękczacza, a więc raczej jest to bajer niż przydatna funkcja (przynajmniej dopóki zakres jej funkcjonalności jest mocno ograniczony) :)

Szuwareczek
19-12-2019, 10:09
Witam.
Proszę o pomoc w uzdatnianiu wody.
Wyniki badań:
Barwa mg Pt/l PN-EN ISO 7887:2012 metoda D 6
Mętność NTU PN-EN ISO 7027-1:2016-09E <0,5
pH Metoda potencjometryczna 5,6
Twardość mg CaCO3/l Visocolor H20F 160
Żelazo mg Fe/l Adaptacja metody USEPA 315B oraz 3500-Fe B 0,13
Mangan mg Mn/l Visocolor HE 920 0,06
Azotany mg NO3-/ lAdaptacja metody redukcji kadmu 21
Jon amonowy mg NH4+/l ASTM D1426-93 <0,02
Chlorki mg Cl-/l Visocolor CL 500 60,1
Przewodność μS/cm PN-EN 27888:1999 392
NPL bakterii grupy coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL Escherichia coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL enterokotów NPLw 100ml PB-11 wyd.5 z 11.05.2017r. 0

Dom jednorodzinny, studnia 10m, lustro wody na 7m,pompa Apollo 3 stopniowa. Nie mogę znaleźć danych z tej pompy, ale wydajność szacuję na około 3.5m3.Zbiornik 200l bez przepony. 6 osób, zużycie około 13m3 miesięcznie, odpływ do kanalizacji.
Dostałem już kilka propozycji i proszę o weryfikację.
1. Stopień 1: Filtr osadnikowy Honeywell Filtr mechanicznya.Przyłącze 1”b.Dokładność filtracji 100μc.Zawór do płukania filtra
Stopień 2: Odżelaziacz Maxima Oxy 42L (calcite/pyrolox)Odżelaziacz/odmanganiaczpodnoszący pHMaxima OXYd.Usuwa żelazo, mangan, podnosi pH wody
2. https://sklep.osmoza.pl/korektor-ph-wody-p-572.html
https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1465-p-1758.html
3. https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-compact-ecomix-p-1472.html
4. Kolumna podnosząca pH1252 TC–1 kpl,Głowica: Clack TC Wydajność: 1,0m3/hIlość złoża:50l Złoże:Imerys, CorosexWymiary: 1430x x 400mm Wymagany przepływ w czasie płukania:3,0m3/h przy ciśnieniu 3,0 ba

KLARSAN
19-12-2019, 13:41
Witam.
Proszę o pomoc w uzdatnianiu wody.
Wyniki badań:
Barwa mg Pt/l PN-EN ISO 7887:2012 metoda D 6
Mętność NTU PN-EN ISO 7027-1:2016-09E <0,5
pH Metoda potencjometryczna 5,6
Twardość mg CaCO3/l Visocolor H20F 160
Żelazo mg Fe/l Adaptacja metody USEPA 315B oraz 3500-Fe B 0,13
Mangan mg Mn/l Visocolor HE 920 0,06
Azotany mg NO3-/ lAdaptacja metody redukcji kadmu 21
Jon amonowy mg NH4+/l ASTM D1426-93 <0,02
Chlorki mg Cl-/l Visocolor CL 500 60,1
Przewodność μS/cm PN-EN 27888:1999 392
NPL bakterii grupy coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL Escherichia coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL enterokotów NPLw 100ml PB-11 wyd.5 z 11.05.2017r. 0

Dom jednorodzinny, studnia 10m, lustro wody na 7m,pompa Apollo 3 stopniowa. Nie mogę znaleźć danych z tej pompy, ale wydajność szacuję na około 3.5m3.Zbiornik 200l bez przepony. 6 osób, zużycie około 13m3 miesięcznie, odpływ do kanalizacji.
Dostałem już kilka propozycji i proszę o weryfikację.
1. Stopień 1: Filtr osadnikowy Honeywell Filtr mechanicznya.Przyłącze 1”b.Dokładność filtracji 100μc.Zawór do płukania filtra
Stopień 2: Odżelaziacz Maxima Oxy 42L (calcite/pyrolox)Odżelaziacz/odmanganiaczpodnoszący pHMaxima OXYd.Usuwa żelazo, mangan, podnosi pH wody
2. https://sklep.osmoza.pl/korektor-ph-wody-p-572.html
https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1465-p-1758.html
3. https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-compact-ecomix-p-1472.html
4. Kolumna podnosząca pH1252 TC–1 kpl,Głowica: Clack TC Wydajność: 1,0m3/hIlość złoża:50l Złoże:Imerys, CorosexWymiary: 1430x x 400mm Wymagany przepływ w czasie płukania:3,0m3/h przy ciśnieniu 3,0 ba

Witaj, przy tak niewielkim przekroczeniu stężenia manganu, mógłbyś tak naprawdę po prostu zastosować centralny system zmiękczania wody. Przy odpowiednim dostosowaniu systemu oprócz jeszcze bardziej miękkiej wody, mangan zostanie doprowadzony do normy. Do tego należy zastosować również kolumnę podnoszącą pH.

Jeżeli będziesz chciał uzyskać szczegółową ofertę, skontaktuj się ze mną we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

KLARSAN
19-12-2019, 14:29
miejsca pod dostatkiem, nie jest to ograniczeniem. Kanalizacja miejska. z tymi dodatkami to mam wrażenie, że jak ze wszystkim - cieszy przez chwilę, a potem... Zapewne fajnie mieć moduł wifi ale czy jest to niezbędne? wydaje mi się, że nie ma potrzeby wydawania kasy na zbędne dodatki.
Wszystko zależy od użytkownika. Jeżeli lubisz wszystkie nowinki technologiczne to i WiFi może stać się determinantą zakupu zmiękczacza wody :)

qbek17
19-12-2019, 18:09
Witam.
Proszę o pomoc w uzdatnianiu wody.
Wyniki badań:
Barwa mg Pt/l PN-EN ISO 7887:2012 metoda D 6
Mętność NTU PN-EN ISO 7027-1:2016-09E <0,5
pH Metoda potencjometryczna 5,6
Twardość mg CaCO3/l Visocolor H20F 160
Żelazo mg Fe/l Adaptacja metody USEPA 315B oraz 3500-Fe B 0,13
Mangan mg Mn/l Visocolor HE 920 0,06
Azotany mg NO3-/ lAdaptacja metody redukcji kadmu 21
Jon amonowy mg NH4+/l ASTM D1426-93 <0,02
Chlorki mg Cl-/l Visocolor CL 500 60,1
Przewodność μS/cm PN-EN 27888:1999 392
NPL bakterii grupy coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL Escherichia coli AZ NPLw 100ml PN-EN ISO 9308-2-2014-06 0
NPL enterokotów NPLw 100ml PB-11 wyd.5 z 11.05.2017r. 0

Dom jednorodzinny, studnia 10m, lustro wody na 7m,pompa Apollo 3 stopniowa. Nie mogę znaleźć danych z tej pompy, ale wydajność szacuję na około 3.5m3.Zbiornik 200l bez przepony. 6 osób, zużycie około 13m3 miesięcznie, odpływ do kanalizacji.
Dostałem już kilka propozycji i proszę o weryfikację.
1. Stopień 1: Filtr osadnikowy Honeywell Filtr mechanicznya.Przyłącze 1”b.Dokładność filtracji 100μc.Zawór do płukania filtra
Stopień 2: Odżelaziacz Maxima Oxy 42L (calcite/pyrolox)Odżelaziacz/odmanganiaczpodnoszący pHMaxima OXYd.Usuwa żelazo, mangan, podnosi pH wody
2. https://sklep.osmoza.pl/korektor-ph-wody-p-572.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fkorektor-ph-wody-p-572.html)
https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1465-p-1758.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fprofesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1465-p-1758.html)
3. https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-compact-ecomix-p-1472.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Ffiltr-multifunkcyjny-clack-compact-ecomix-p-1472.html)
4. Kolumna podnosząca pH1252 TC–1 kpl,Głowica: Clack TC Wydajność: 1,0m3/hIlość złoża:50l Złoże:Imerys, CorosexWymiary: 1430x x 400mm Wymagany przepływ w czasie płukania:3,0m3/h przy ciśnieniu 3,0 ba
Po co właściwie chcesz "uzdatniać" taką wodę? Masz jakieś objawy, które Ci przeszkadzają? Bo z badań to tylko pH jest za niskie... reszta jest w normie lub na granicy błędu pomiarowego (np. mangan). Zanim wydasz fortunę na wielkie, zupełnie niepotrzebne w Twoim przypadku filtry (jak te z oferty) może warto powtórzyć badanie lub pomyśleć o małym podzlewowym zestawie do wody pitnej z korektą pH? Ewentualnie tak jak sugerował Klarsan - dać sam zmiękczacz...

Szuwareczek
20-12-2019, 07:07
Właśnie mam problem z korozyjnością tej wody.. Ze złączek i zaworów mosiężnych wypłukuje mi cynk i po jakimś czasie robią się porowate. Nikt za bardzo nie wie czy winą jest niskie pH czy jeszcze inny składnik wody.Pierwsze badanie robiłem pół roku wcześniej i wyniki były porównywalne.Nie chcę wydawać fortuny dlatego tu jestem.

Innov_
20-12-2019, 09:39
Właśnie mam problem z korozyjnością tej wody.. Ze złączek i zaworów mosiężnych wypłukuje mi cynk i po jakimś czasie robią się porowate. Nikt za bardzo nie wie czy winą jest niskie pH czy jeszcze inny składnik wody.Pierwsze badanie robiłem pół roku wcześniej i wyniki były porównywalne.Nie chcę wydawać fortuny dlatego tu jestem.

Zmiękczenie (demineralizacja) wody tylko zwiększy jej korozyjność, por. https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/twardosc-wody/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fgis.gov.pl%2Fzywn osc-i-woda%2Ftwardosc-wody%2F)

Jeżeli pojawia się kamień kotłowy, można zastosować niechemiczne katalityczne urządzenie Limetron 1/2", więcej informacji tutaj: https://innovenergy.eu/odkamieniacze-domowe/

qbek17
20-12-2019, 10:42
Właśnie mam problem z korozyjnością tej wody.. Ze złączek i zaworów mosiężnych wypłukuje mi cynk i po jakimś czasie robią się porowate. Nikt za bardzo nie wie czy winą jest niskie pH czy jeszcze inny składnik wody.Pierwsze badanie robiłem pół roku wcześniej i wyniki były porównywalne.Nie chcę wydawać fortuny dlatego tu jestem.
Masz nieco chlorków, które w połączeniu z niskim pH mogą powodować korozję... ale czy to jedyny powód aż takiej korozji jak opisujesz to nie dam sobie ręki uciąć.
Najprościej będzie dać kolumnę przepływową ze złożem do podnoszenia pH (np. Calcite lub Corosex). Nie potrzebujesz do tego głowicy sterującej (ewentualnie możesz dać głowicę z płukaniem ręcznym). Te złoże się wyczerpuję - co jakiś czas trzeba będzie je uzupełnić, więc dobrze by było poszukać zbiornika z dodatkowym króćcem lub dać głowicę z klamrą (żeby łatwo było ją zdjąć do uzupełnienia złoża). Rozpuszczając się złoża tego typu mogą podnosić twardość wody.

Szuwareczek
20-12-2019, 11:46
Czy mówimy konkretnie o tym rozwiązaniu ?
https://sklep.osmoza.pl/korektor-ph-wody-p-572.html
Może zaproponujesz coś sensowniejszego? Jest konieczność płukania tego złoża?

qbek17
20-12-2019, 12:30
Czy mówimy konkretnie o tym rozwiązaniu ?
Może zaproponujesz coś sensowniejszego? Jest konieczność płukania tego złoża?
To dość duża butla ale dla 6 osób to może faktycznie być taki model.
Płukanie w czasie pracy nie jest konieczne, ale jak masz nowe złoże to trzeba je odpłukać...
W tym konkretnym linku jest podane złoże Aqua Juraperle, za to w karcie katalogowej jest już Calcite...

Szuwareczek
22-12-2019, 00:38
Prosiłbym jeszcze o inne propozycje? Coś z doświadczenia praktyka. Widzę, że w sklepach nie ma wyboru.

qbek17
22-12-2019, 08:44
Prosiłbym jeszcze o inne propozycje? Coś z doświadczenia praktyka. Widzę, że w sklepach nie ma wyboru.
To raczej niszowy rodzaj filtra... stąd brak wyboru w sklepach.
Myślę, że wszędzie wyglądałoby to podobnie, tylko kwestia wyboru rozmiaru (czyli jaki przepływ ma zapewnić). Jeśli ma to być "standardowe, domowe" (~1 m3/h) to zbiornik 12" lub 13" wydaje się optymalny.

Szuwareczek
27-12-2019, 10:29
Można gdzieś dostać butlę 13" z dodatkowym króćcem lub głowicę na klamrę, bo jeszcze się z czymś takim nie spotkałem?

qbek17
29-12-2019, 13:53
Można gdzieś dostać butlę 13" z dodatkowym króćcem lub głowicę na klamrę, bo jeszcze się z czymś takim nie spotkałem?
Widziałem takie zbiorniki w katalogach, ale żeby gdzieś były dostępne od ręki to nie wiem...
Głowice z klamrą powinny być łatwiej dostępne. Jeśli chodzi o Clack'a to jest wersja Quick Connect (QC).

Aker1974
29-12-2019, 15:51
Witam
jestem nowy na forum i to będzie mój pierwszy post.
Od 2013 roku ( 6 lat) posiadam zmiękczacz wody Clack WS1 zbiornik 10/54 CN złoże Crystal-Right 100.
Średnie zużycie wody na miesiąc to 17 m3.mam coraz większy problem z twardą wody,pokazuje się w czajniku elektrycznym i w łazienkach.
Mam pytanie co mam na początku sprawdzić lub wymienić.Zapomniałem wspomnieć o zewnętrznym mieszaczu wody Clack i dzięki zainstalowanemu mieszaczowi mamy możliwość korzystania z wody częściowo zmiękczonej czyli zmieszanej z wodą surową. Mieszacz (mixing) stanowi mały zawór bypassu, który umożliwia precyzyjne dopuszczenie i wymieszanie wody surowej z wodą uzdatnioną ,zmiękczoną.Teraz nie do końca wiem czy jak ten zawór jest dokręcony do głowicy to dopuszczam mniej czy więcej wody zmiękczonej.

qbek17
29-12-2019, 16:19
Witam
jestem nowy na forum i to będzie mój pierwszy post.
Od 2013 roku ( 6 lat) posiadam zmiękczacz wody Clack WS1 zbiornik 10/54 CN złoże Crystal-Right 100.
Średnie zużycie wody na miesiąc to 17 m3.mam coraz większy problem z twardą wody,pokazuje się w czajniku elektrycznym i w łazienkach.
Mam pytanie co mam na początku sprawdzić lub wymienić.Zapomniałem wspomnieć o zewnętrznym mieszaczu wody Clack i dzięki zainstalowanemu mieszaczowi mamy możliwość korzystania z wody częściowo zmiękczonej czyli zmieszanej z wodą surową. Mieszacz (mixing) stanowi mały zawór bypassu, który umożliwia precyzyjne dopuszczenie i wymieszanie wody surowej z wodą uzdatnioną ,zmiękczoną.Teraz nie do końca wiem czy jak ten zawór jest dokręcony do głowicy to dopuszczam mniej czy więcej wody zmiękczonej.
Generalnie mieszacz Clack'a im bardziej wkręcony tym bardziej zamknięty, czyli przepuszcza mniej wody surowej (czyli woda powinna być bardziej miękka). Nie mam tylko pewności czy "zewnętrzny mieszacz jako mały zawór bypassu" to na pewno to o czym mówimy (jest zewnętrzny mieszacz Clack'a ale nie ma on nic wspólnego z bypassem) - jakbyś zrobił zdjęcie to byłaby pewność.
A w sprawie twardości możesz zacząć od sprawdzenia czy twardość nadal jest taka jak była 6 lat temu... i sprawdzić ustawienia regeneracji i ewentualnie je dostosować (bo po 6 latach CR może już mieć widocznie mniejszą pojemność)...

Aker1974
29-12-2019, 20:49
Twardość właśnie się pogorszyła tylko teraz nie wiem jak była ustawiona ta przepuszczalność na tym zaworze.Teraz od dwóch dni mam odkręcone maksymalnie nie dokręcone.Regeneracja jest ustawiona na 5 m3.Jeśli to nie przeszkadza to podaję linka do tego mieszalnika clack;a
https://allegro.pl/oferta/clack-mieszacz-zewnetrzny-wody-mixing-usa-gratis-7350113442

qbek17
30-12-2019, 07:54
Twardość właśnie się pogorszyła tylko teraz nie wiem jak była ustawiona ta przepuszczalność na tym zaworze.Teraz od dwóch dni mam odkręcone maksymalnie nie dokręcone.Regeneracja jest ustawiona na 5 m3.Jeśli to nie przeszkadza to podaję linka do tego mieszalnika clack;a
https://allegro.pl/oferta/clack-mieszacz-zewnetrzny-wody-mixing-usa-gratis-7350113442 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fofer ta%2Fclack-mieszacz-zewnetrzny-wody-mixing-usa-gratis-7350113442)
OK. To nie bypass tylko sam zewnętrzny mixing. Masz na nim "skalę" wokół pokrętła - widać to nawet na zdjęciu z Twojego linka.
Jeżeli masz regenerację ustawioną na sztywno co 5 m3 to może to już wymagać modyfikacji... ale musisz znać twardość wody (i inne przekroczone parametry).

Aker1974
30-12-2019, 08:41
Tak,skala jest czyli jak jest zawór wkręcony to przepuszcza mniej wody surowej ? czy odwrotnie.Najlepiej będzie teraz zrobić badanie wody ?

qbek17
30-12-2019, 12:05
Tak,skala jest czyli jak jest zawór wkręcony to przepuszcza mniej wody surowej ?
Tak.


Najlepiej będzie teraz zrobić badanie wody ?
Na pewno nie zaszkodzi. Nie musi być pełne laboratorium, ale podstawowe parametry dobrze byłoby sprawdzić (najlepiej przed i po filtrze).

Aker1974
30-12-2019, 13:44
Ok.jutro mam zamiar oddać wodę do badania,proszę podpowiedzieć co zalicza się do badania podstawowego
Twardość
Żelazo
Mangan

qbek17
30-12-2019, 14:40
Ok.jutro mam zamiar oddać wodę do badania,proszę podpowiedzieć co zalicza się do badania podstawowego
Twardość
Żelazo
Mangan
dla tego filtra istotne będą jeszcze:
pH
amoniak (jon amonowy)
utlenialność (indeks nadmanganianowy)
przy złożu CR dobrze byłoby sprawdzić polifosforany, ale to na pewno nie jest podstawowe badanie i nie każde laboratorium je wykonuje, więc bez stresu...

Poza tym jeszcze z podstawowych badań można zrobić:
azotany
chlorki
barwa
mętność

No i ewentualnie bakterie, ale to osobna próbka i cała procedura jej pobierania. To akurat dobrze jest zrobić dla własnej wiedzy i bezpieczeństwa...

KLARSAN
02-01-2020, 08:36
Ok.jutro mam zamiar oddać wodę do badania,proszę podpowiedzieć co zalicza się do badania podstawowego
Twardość
Żelazo
Mangan

Dzień dobry,
Wykonujemy usługę analizy wody z doborem urządzeń. Zapraszamy do kontaktu.

zygi72
03-01-2020, 06:29
Podpowiedzcie czy do celów spożywczych używać wodę zmiękczoną? czy dać bez zmiękczania. A może zastosować jakiś mineralizator? Jak to zrobiliście u siebie?
Dodam jeszcze że są małe dzieci.

Innov_
03-01-2020, 08:19
Podpowiedzcie czy do celów spożywczych używać wodę zmiękczoną? czy dać bez zmiękczania. A może zastosować jakiś mineralizator? Jak to zrobiliście u siebie?
Dodam jeszcze że są małe dzieci.

Water Regulations Advisory Scheme - WRAS - organizacja zrzeszająca angielskie i walijskie przedsiębiorstwa wodociągowe, opracowująca standardy i wydająca certyfikaty w zakresie szerszym niż nasz PZH, m. in. dla hydraulików, zaleca stosowanie wody niezmiękczonej dla celów spożywczych. Woda twarda szkodzi urządzeniom (poprzez nabudowywanie kamienia kotłowego), ale nie ludziom - poza osobami chorymi na kamicę nerkową węglanową. Kamieniowi kotłowemu można zapobiegać bez zmiany składu chemicznego wody, np przy pomocy niechemicznego uzdatniania wody przyrządami katalitycznymi. Więcej informacji na stronie https://innovenergy.eu/odkamieniacze-informacje-ogolne/

zygi72
03-01-2020, 09:06
innovenergy - nie pogniewaj się ale wyraziłem brak zainteresowania Twoimi produktami. Niestety nadal "ciśniesz" z polecaniem ich. Nie przekonujesz mnie - zresztą nie tylko mnie. Gdyby było to takie super, hiper..... to to forum nie było by o zmiękczaczach tylko o Twoich "niechemicznych uzdatniaczach". I miałbyś milionową klientelę udzielającą się na forum. Tak jednak nie jest. W związku z powyższym nie zaśmiecaj proszę. Bardzo dziękuję natomiast za odpowiedź dotyczącą pytania. Zastanawiam się po prostu czy dać rurkę do kuchni bez zmiekczenia czy zastosować jakies inne "ustrojstwo" - filtr, mineralizator.

giman
03-01-2020, 09:10
Podpowiedzcie czy do celów spożywczych używać wodę zmiękczoną? czy dać bez zmiękczania. A może zastosować jakiś mineralizator? Jak to zrobiliście u siebie?
Dodam jeszcze że są małe dzieci.
Do celów spożywczych niezmiękczona.Tu praktycznie nie ma kontrowersji i jest to spójne zalecenie wszelkich możliwych instytucji.
Ja do kuchni mam poprowadzoną osobną rurę przed zmiękczaczem.

Ja nie tyle dałem rurkę do kuchni tylko konkretnie do kranu.
Zmywarka dostaje po zmiękczaczu.

Aker1974
03-01-2020, 18:50
dla tego filtra istotne będą jeszcze:
pH
amoniak (jon amonowy)
utlenialność (indeks nadmanganianowy)
przy złożu CR dobrze byłoby sprawdzić polifosforany, ale to na pewno nie jest podstawowe badanie i nie każde laboratorium je wykonuje, więc bez stresu...

Poza tym jeszcze z podstawowych badań można zrobić:
azotany
chlorki
barwa
mętność

No i ewentualnie bakterie, ale to osobna próbka i cała procedura jej pobierania. To akurat dobrze jest zrobić dla własnej wiedzy i bezpieczeństwa



Witam
mam zrobioną analizę badania wody tylko teraz nie mogę przesłać djęcia na forum,proszę o podpowiedź jak to można przesłać.

Aker1974
03-01-2020, 19:07
https://pics.tinypic.pl/i/00995/l1q5bd1gqmu4_t.jpg (https://tinypic.pl/l1q5bd1gqmu4)

https://images.tinypic.pl/i/00995/yzbuffvq6vb6_t.jpg (https://tinypic.pl/yzbuffvq6vb6)

qbek17
03-01-2020, 19:45
Witam
mam zrobioną analizę badania wody tylko teraz nie mogę przesłać djęcia na forum,proszę o podpowiedź jak to można przesłać.
OK. To teraz jeszcze sprawdź jakie są ustawienia na głowicy... żeby porównać czy to co masz w wodzie zgadza się z wartościami ustawionymi na sterowniku.

PS. Czy to są wyniki wody przed, czy po filtrze?

Aker1974
03-01-2020, 20:01
Na zmiękczaczu czyszczenie złoża jest ustawione na 5 m3 zawór do upuszczania surowej wody jest wkręcony do głowicy praktycznie do oporu.
Nie rozumiem ,,Czy to są wyniki wody przed, czy po filtrze?,,jeśli chodzi o filtr a nie zmiękczacz to filtr jest założony przed hydroforem a jeśli chodzi zmiękczacz to wyniki wody są zrobione przed zmiękczaczem i po zmiękczaczu.

qbek17
03-01-2020, 20:21
Nie rozumiem ,,Czy to są wyniki wody przed, czy po filtrze?,,jeśli chodzi o filtr a nie zmiękczacz to filtr jest założony przed hydroforem a jeśli chodzi zmiękczacz to wyniki wody są zrobione przed zmiękczaczem i po zmiękczaczu.
OK. Nie zauważyłem że są różne pliki... już widzę że są oba wyniki.


Na zmiękczaczu czyszczenie złoża jest ustawione na 5 m3 zawór do upuszczania surowej wody jest wkręcony do głowicy praktycznie do oporu.
Dla zbiornika 10x54 wydajność złoża CR100 przy takiej twardości to ok 3,5 m3 pomiędzy regeneracjami przy dawce soli 5,2 kg. Mógłbyś jeszcze sprawdzić ustawienia regeneracji...
Jeśli przyjąć, że ta twardość wyjściowa (82 mg CaCO3/l) jest specjalnie ustawiona to wydajność między regeneracjami wzrasta do 4,6 m3.
Jeśli przez tyle lat miałeś ustawioną regenerację co 5 m3 (przy zastosowaniu standardowej ilości soli) to w sumie nic dziwnego, że woda nie jest zmiękczona do zera.

Aker1974
03-01-2020, 23:05
Nie wiem za bardzo jak zabrać się za te ustawienia regeneracji,nigdy tego nie robiłem.Przed zakupem zmiękczacza zrobiłem analizę wody i na tej podstawie miałem przypisane ustawienia.
Regeneracja na 5 m3 jest łatwa do sprawdzenia ale z resztą to już mam problem.

qbek17
04-01-2020, 12:18
Nie wiem za bardzo jak zabrać się za te ustawienia regeneracji,nigdy tego nie robiłem.Przed zakupem zmiękczacza zrobiłem analizę wody i na tej podstawie miałem przypisane ustawienia.
Regeneracja na 5 m3 jest łatwa do sprawdzenia ale z resztą to już mam problem.
Wysłałem info w wiadomości prywatnej.

wojtekweb
07-01-2020, 21:27
Mam pytanie odnośnie rodzaju badań w celu doboru odpowiedniego urządzenia.

Do uzyskania protokołu z wodociągów potrzebuję zrobić dwa badania:
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli

Wiem też, że woda jest dosyć twarda i zastanawiam się, czy przy okazji nie zlecić w wodociągach rozszerzonych badań, tylko nie wiem, o co dokładnie poprosić. Przeglądnąłem kilka stron tego tematu i nie znalazłem odpowiedzi?

Czy warto zrobić dodatkowe badania od razu, czy też zlecić te dodatkowe badania w innym miejscu - sanepid lub u dystrybutorów urządzeń?

qbek17
08-01-2020, 09:56
Mam pytanie odnośnie rodzaju badań w celu doboru odpowiedniego urządzenia.

Do uzyskania protokołu z wodociągów potrzebuję zrobić dwa badania:
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli

Wiem też, że woda jest dosyć twarda i zastanawiam się, czy przy okazji nie zlecić w wodociągach rozszerzonych badań, tylko nie wiem, o co dokładnie poprosić. Przeglądnąłem kilka stron tego tematu i nie znalazłem odpowiedzi?

Czy warto zrobić dodatkowe badania od razu, czy też zlecić te dodatkowe badania w innym miejscu - sanepid lub u dystrybutorów urządzeń?
Masz 2 podstawowe rodzaje badań: mikrobiologia (czyli bakterie) i fizykochemia.
Mikrobiologia to standardowo 4 parametry: Bakterie typu Coli, E.Coli, Enterokoki i ogólna liczba mikroorganizmów
Fizykochemia może być bardzo rozległa albo okrojona... zazwyczaj badanie podstawowe zawiera kilkanaście parametrów (np. pH, twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotyny, azotany, barwa, mętność, zapach, utlenialność, chlorki, przewodność).

Badania mikrobiologiczne wykonują tylko niektóre laboratoria i tu bardzo istotny jest sposób poboru próbki (dezynfekcja kranu) i sterylność butelki (dobrze jest też zdezynfekować instalację przed badaniem).
Fizykochemia może być wykonana przez praktycznie dowolne laboratorium - wyniki mogą być z różną dokładnością, ale do domowych potrzeb zazwyczaj jest to wystarczające.

Adam01
09-01-2020, 12:21
Witam,

mam wodę ze studni, która jest mętna i brzydko pachnie.

Badania wody w linku poniżej.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/MWA6HEoKMCVmRQz6hxS2zo_KUCaSH_


W tej chwili woda jest podłączona do domu do zbiornika ciśnieniowego bezprzeponowego 300l. Chciałbym uzdatnić tą wodę.
Czy wystarczy sam Sanitower plus zmiękczacz wody?
Czy lepszy byłby Multitower?
Może jakieś inne propozycje? (Wimest?)

Znaczne przekroczenie żelaza i manganu. Czy coś jeszcze wynika z tych badań? Jestem ciekaw Waszych opinii.


Adam

qbek17
09-01-2020, 19:41
mam wodę ze studni, która jest mętna i brzydko pachnie.
Możesz określić ten zapach?


Badania wody w linku poniżej.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/MWA6HEoKMCVmRQz6hxS2zo_KUCaSH_ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2F zdjecie%2Fusun%2FMWA6HEoKMCVmRQz6hxS2zo_KUCaSH_)

Znaczne przekroczenie żelaza i manganu. Czy coś jeszcze wynika z tych badań? Jestem ciekaw Waszych opinii.
Masz niskie pH (co utrudnia usuwanie żelaza i manganu na tradycyjnych złożach), dużo żelaza, bardzo dużo manganu, wysoką utlenialność (organika), do tego ogromną mętność i sporą barwę.
Myślę, że uzdatnienie takiej wody będzie wymagało przynajmniej dwóch stopni filtracji. Skoro masz już 300 litrowy zbiornik hydroforowy bez przepony to aż się prosi o napowietrzanie i odżelazianie na pierwszym stopniu. Na drugim mógłby być np.filtr wielofunkcyjny z mieszanką żywic... Oczywiście jest sporo opcji i wymagań zanim będzie to kompletne rozwiązanie... np. wydajność pompy i studni, ścieki, itd.

Adam01
10-01-2020, 06:07
Dzięki za odpowiedz.

Jak dla mnie, jest to zapach szamba. Sąsiedzi mówią, że to niby od tego manganu i że trzeba uzdatniać wody, bo oni tez tak mieli.
Nie udalo mi się nic więcej od nich dowiedzieć, są niezbyt rozmowni.

Na jesień powinieniem już mieć wodociąg i nie wiem czy opłaca mi się w to inwestować. Fajnie byłoby mieć własną wodę, ale ta moja woda mi się nie podoba.

Jaka jest trwałość takiej stacji uzdatniania, na ile lat mi to wystarczy?
Często potem będę musiał robić takie badania wody?
Jaki jest przybliżony koszt takiego uzdatniania (podstawowy wariant)?


(Mam przydomową oczyszczalnie, wydajność studni jest bardzo duża, wydajność pompy 105l/min/)

qbek17
11-01-2020, 07:55
Jak dla mnie, jest to zapach szamba. Sąsiedzi mówią, że to niby od tego manganu i że trzeba uzdatniać wody, bo oni tez tak mieli.
Zapach szamba to raczej nie mangan. Szkoda, że nie pochwalili się jak wygląda to ich uzdatnianie... i czy działa.


Na jesień powinieniem już mieć wodociąg i nie wiem czy opłaca mi się w to inwestować. Fajnie byłoby mieć własną wodę, ale ta moja woda mi się nie podoba.
Przy takiej wodzie jak masz w ogóle nie zaczynałbym tematu uzdatniania tylko jak najszybciej podpinał wodociąg. Nie dziwię się, że Ci się ta woda nie podoba, ale koszt uzdatniania nie będzie uzasadniał robienia tego na kilka miesięcy.


Jaka jest trwałość takiej stacji uzdatniania, na ile lat mi to wystarczy?
Jak zrobisz porządną stację to na 20 lat albo i dłużej.


Często potem będę musiał robić takie badania wody?
Generalnie przy własnej studni zalecane jest sprawdzenie parametrów raz do roku, ale mało kto to robi. Zazwyczaj kończy się na badaniach dopiero jak coś jest nie tak...


Jaki jest przybliżony koszt takiego uzdatniania (podstawowy wariant)?
Myślę, że przy takiej wodzie to można myśleć o kosztach ok 10 000 PLN.


(Mam przydomową oczyszczalnie, wydajność studni jest bardzo duża, wydajność pompy 105l/min/)
To wydajność maksymalna, a nie rzeczywista. Ona jeszcze zależy od charakterystyki pompy, wysokości podnoszenia wody, oporów, itd.

Pawel-W
12-01-2020, 19:42
Witam.

Od jakiegoś czasu czytam trochę o wodzie w tym wątku, ale zdecydowałem się wreszcie zarejestrować i uzyskać od Was pomoc.

Poniżej podstawowe informacje i wyniki badania wody.

- własne ujęcie - studnia 24m
- 4 osoby
- szambo
- pompa Grundfos SQ 3-55
- zbiornik hydroforowy Hydro-Vacuum ZBOS200 (jeżeli trzeba to możliwa zamiana na ocynkowany)
- woda użytkowa i do picia.

Wyniki badań:
- mętność (NTU) - 2,6
- twardość (mg/l) - 281
- odczyn (ph) - 7,7
- utlenialność (mg O2/l) - 3,4
- barwa (mg/l) - 9,4
- Żelazo (mg/l) - 1,40
- Mangan (mg/l) - 0,6
- Azotany (mg/l) <0,5
- Azotyny (mg/l) - 0,04
- Amoniak (mg/l) - 0,40

Zależy mi na maksymalnej bezobsługowości urządzeń i wysokiej jakości (cena nie jest priorytetem) .

Najchętniej poproszę o oferty na PW. Jeżeli ktoś może polecić jakiegoś sprawdzonego wykonawcę / sprzedawcę z okolic Warszawy również proszę o informację.

Z góry serdeczne dzięki za wszelkie sugestie.

KLARSAN
13-01-2020, 08:32
Witam.

Od jakiegoś czasu czytam trochę o wodzie w tym wątku, ale zdecydowałem się wreszcie zarejestrować i uzyskać od Was pomoc.

Poniżej podstawowe informacje i wyniki badania wody.

- własne ujęcie - studnia 24m
- 4 osoby
- szambo
- pompa Grundfos SQ 3-55
- zbiornik hydroforowy Hydro-Vacuum ZBOS200 (jeżeli trzeba to możliwa zamiana na ocynkowany)
- woda użytkowa i do picia.

Wyniki badań:
- mętność (NTU) - 2,6
- twardość (mg/l) - 281
- odczyn (ph) - 7,7
- utlenialność (mg O2/l) - 3,4
- barwa (mg/l) - 9,4
- Żelazo (mg/l) - 1,40
- Mangan (mg/l) - 0,6
- Azotany (mg/l) <0,5
- Azotyny (mg/l) - 0,04
- Amoniak (mg/l) - 0,40

Zależy mi na maksymalnej bezobsługowości urządzeń i wysokiej jakości (cena nie jest priorytetem) .

Najchętniej poproszę o oferty na PW. Jeżeli ktoś może polecić jakiegoś sprawdzonego wykonawcę / sprzedawcę z okolic Warszawy również proszę o informację.

Z góry serdeczne dzięki za wszelkie sugestie.

Witaj, przy takich przekroczeniach żelaza i manganu, proponowałbym stację odżelaziająco-odmanganiającą Ecoperla Sanitower. Stacja składa się z butli wypełnionej złożem filtracyjnym oraz automatycznej głowicy sterującej, co sprawia, że jest ona bezobsługowa. Kolumna wymaga zastosowania napowietrzacza oraz hydroforu bezprzeponowego 300 l. Może Pan również liczyć na usługę montażu stacji.

W celu przedstawienia szczegółowej oferty, proszę o kontakt poprzez wiadomość prywatną.

Pozdrawiam

KLARSAN
13-01-2020, 10:35
Witam,

mam wodę ze studni, która jest mętna i brzydko pachnie.

Badania wody w linku poniżej.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/MWA6HEoKMCVmRQz6hxS2zo_KUCaSH_


W tej chwili woda jest podłączona do domu do zbiornika ciśnieniowego bezprzeponowego 300l. Chciałbym uzdatnić tą wodę.
Czy wystarczy sam Sanitower plus zmiękczacz wody?
Czy lepszy byłby Multitower?
Może jakieś inne propozycje? (Wimest?)

Znaczne przekroczenie żelaza i manganu. Czy coś jeszcze wynika z tych badań? Jestem ciekaw Waszych opinii.


Adam

Witaj, z uwagi na przekroczenia żelaza oraz, w szczególności, manganu, sugerowałbym w Twoim przypadku stację odżelazaiająco-odmanganiającą Ecoperla Sanitower. W tym układzie należy zastosować napowietrzanie wody oraz hydrofor bezprzeponowy 300 l, którego na szczęście już posiadasz. Oprócz mieszanki złóż filtracyjnych, mających na celu zatrzymanie żelaza i manganu, należy zastosować złoże korygujące pH wody, w celu bardziej efektywnej pracy stacji. Jeżeli będziesz chciał dodatkowo zmiękczyć wodę, to za kolumną Sanitower można zastosować zmiękczacz Ecoperla Softower.

W celu przedstawienia szczegółowej oferty zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

zygi72
15-01-2020, 08:53
witam. chciałem poruszyć temat różnic pomiędzy zmiękczaczami wody. Są to różne półki cenowe ale przecież robią to samo. Mozna kupić stację za 1500zł i 3500. zrobią to samo, a różnice w cenie widać. Nie biorę tu pod uwagę różnice w zużyciu soli czy wody, bo myślę, że są to różnice pomijalne. Taką stacje za 2 tyś można kupić z 10 letnią gwarancją na całość, złoże to samo wiec..... głowica - ok ale skoro ma działać 10 lat na gwarancji to pewnie i wiecej podziała.
Tak więc proste pytanie - przyda się na pewno dla przyszłych nabywców. Co ma skłonić do wydania 2krotnie większych pieniędzy???? Bardzo prosze o informacje.

KLARSAN
15-01-2020, 09:55
witam. chciałem poruszyć temat różnic pomiędzy zmiękczaczami wody. Są to różne półki cenowe ale przecież robią to samo. Mozna kupić stację za 1500zł i 3500. zrobią to samo, a różnice w cenie widać. Nie biorę tu pod uwagę różnice w zużyciu soli czy wody, bo myślę, że są to różnice pomijalne. Taką stacje za 2 tyś można kupić z 10 letnią gwarancją na całość, złoże to samo wiec..... głowica - ok ale skoro ma działać 10 lat na gwarancji to pewnie i wiecej podziała.
Tak więc proste pytanie - przyda się na pewno dla przyszłych nabywców. Co ma skłonić do wydania 2krotnie większych pieniędzy???? Bardzo prosze o informacje.

To trochę jak ze wszystkim co nas otacza. Robiąc remont lub budując dom zawsze mamy wybór tańszych i droższych materiałów.

10 letnia gwarancja musi obejmować dodatkowe serwisy lub całkowicie pomija części eksploatacyjne. Nikt nie da 10 lat gwarancji na cały system, bez dodatkowych obostrzeń. To tak jak z gwarancjami samochodów. Jest 7 lat gwarancji, ale obowiązkowe serwisy oraz wymiany nie obowiązują części eksploatacyjnych. Warto wczytać się w kartę gwarancyjną lub zapytać sprzedawcę. Zdarza się, że to 10 lat jest tak kalkulowane, że wydatek na obowiązkowy serwis w razie czego i tak pokryje koszt ewentualnej wymiany całego sprzętu.

Jeżeli natomiast chodzi o same różnice cenowe to mogą wynikać z wielu kwestii. Dobrej jakości komponenty są kilkukrotnie droższe od najtańszych odpowiedników. Nie mówimy tu nawet o samej jakości tworzywa, z której wykonane są kabinety zmiękczaczy, ale generalnie o budowę urządzeń, osprzętu (pływak itp.) i głowic. Kolejna sprawa to możliwość serwisowania droższego sprzętu. Przykładowo w głowicy Clack można wymienić wszystko, a sam producent zapewnia dostęp do części przez wiele, wiele lat.

Kolejna sprawa do dostęp do serwisu, wsparcie techniczne. Ileż to razy mamy do czynienia z Klientami, którzy po roku od zakupu nie są w stanie skontaktować się ze swoim sprzedawcą. Nie mówiąc już o serwisach po 2, 3, 4 latach...

LDP05
15-01-2020, 11:26
Witam,
Używam uzdatniacza od roku i wsypana sól się zbryliła, czy coś z tym powinienem zrobić?
Chyba wsypałem za dużo (obecnie jest około 1/2 zasobnika), utworzyła się z tego jedna wielka skamielina / bryła.

Rozwalać czy zostawić?

baarmi79
15-01-2020, 11:47
Witam,
Co sądzicie o zmiękczaczach firmy Viteco?
Np. KZW 20L
Głowica BNT, producent Canature
Złoże Purolite C100E

Po otrzymaniu kilku wycen (zrobionych na podstawie parametrów wody) i przeczytaniu tego tematu, tak 2 lata wstecz, gdzie w zasadzie dwie rzeczy są istotne: złoże i głowica, brałem pod uwagę takie zmiękczacze sugerując się również ceną:
- Ecoperla Toro - głowica Fobrite, złoże Lewatit, cena ok. 2500zł
- Ecoperla Slimline CS24, głowice Erie, złoże Lewatit, cena ok. 3400zł
- Supreme Soft 20 (lub 26), głowica ??, złoże Lewatit, cena ok. 2550zł (Soft26 - 2650zł)
- Aqua-Soft Basic 25, głowica Clack, złoże Lewatit, cena ok. 2600zł

Ale lokalny monter (który na etapie budowy 10 lat temu wykonał u mnie instalację wodno-sanitarną) oferuje mi w/w Viteco za 1800zł (+ montaż). A że, montuje tylko takie oraz to, że zadowolony byłem z jego roboty to poważnie się zastanawiam czy nie wziąć go z tym Viteco...

gregos11
15-01-2020, 12:48
Potłucz ją kijem od miotły.

zygi72
15-01-2020, 14:55
pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.

Innov_
15-01-2020, 17:35
pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.

Serwisowanie wcale nie jest rzeczą konieczną i niezbędną dla uzyskania efektu skutecznego uzdatniana wody :p

Innov_
15-01-2020, 17:36
pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.

Serwisowanie wcale nie jest rzeczą konieczną i niezbędną dla uzyskania efektu skutecznego uzdatniania wody :p

zygi72
15-01-2020, 18:17
tak,tak,tak już dziękuję po raz kolejny, nie jestem zainteresowanym tym super sprzętem oferowanym przez Pana.

qbek17
16-01-2020, 06:35
Witam,
Co sądzicie o zmiękczaczach firmy Viteco?
Np. KZW 20L
Głowica BNT, producent Canature
Złoże Purolite C100E

Po otrzymaniu kilku wycen (zrobionych na podstawie parametrów wody) i przeczytaniu tego tematu, tak 2 lata wstecz, gdzie w zasadzie dwie rzeczy są istotne: złoże i głowica, brałem pod uwagę takie zmiękczacze sugerując się również ceną:
- Ecoperla Toro - głowica Fobrite, złoże Lewatit, cena ok. 2500zł
- Ecoperla Slimline CS24, głowice Erie, złoże Lewatit, cena ok. 3400zł
- Supreme Soft 20 (lub 26), głowica ??, złoże Lewatit, cena ok. 2550zł (Soft26 - 2650zł)
- Aqua-Soft Basic 25, głowica Clack, złoże Lewatit, cena ok. 2600zł

Ale lokalny monter (który na etapie budowy 10 lat temu wykonał u mnie instalację wodno-sanitarną) oferuje mi w/w Viteco za 1800zł (+ montaż). A że, montuje tylko takie oraz to, że zadowolony byłem z jego roboty to poważnie się zastanawiam czy nie wziąć go z tym Viteco...
Ta różnica w cenie nie bierze się z tego, że monter na nim mniej zarobi... to koszt jakości materiałów i tego czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Ale porównując tylko to co widać to ten zmiękczacz jest typowym, marketowym, tanim zestawem... wszystko chińskie.

Swoją drogą ciekawe, że wszystkie zmiękczacze w ostatnich latach mają złoże Lewatit, a z dostępnością materiału u dystrybutora ciągle słabo :)

qbek17
16-01-2020, 06:37
Witam,
Używam uzdatniacza od roku i wsypana sól się zbryliła, czy coś z tym powinienem zrobić?
Chyba wsypałem za dużo (obecnie jest około 1/2 zasobnika), utworzyła się z tego jedna wielka skamielina / bryła.

Rozwalać czy zostawić?
Na pewno nie dosypywać nowej soli dopóki ta bryła się nie rozpuści. Jeśli możesz to pokrusz ją. Sprawdź też czy w tej bryle nie utknął zawór solankowy (to co zasysa solankę w czasie regeneracji).

baarmi79
16-01-2020, 07:14
Ta różnica w cenie nie bierze się z tego, że monter na nim mniej zarobi... to koszt jakości materiałów i tego czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Ale porównując tylko to co widać to ten zmiękczacz jest typowym, marketowym, tanim zestawem... wszystko chińskie.

Swoją drogą ciekawe, że wszystkie zmiękczacze w ostatnich latach mają złoże Lewatit, a z dostępnością materiału u dystrybutora ciągle słabo :)

Dzięki za info.
Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.

Innov_
16-01-2020, 07:38
tak,tak,tak już dziękuję po raz kolejny, nie jestem zainteresowanym tym super sprzętem oferowanym przez Pana.

Zawsze może Pan zmienić zdanie - jak pokazuje dotychczasowa praktyka, to zwykle kwestia świadomości ekologicznej i zdrowotnej oraz ekonomii.

Koszt katalitycznego urządzenia niechemicznego wraz z montażem = ok. 1500 zł
Koszty serwisowania, zasilania, dodatków chemicznych, części zamiennych, zrzutów wody z płukania urządzenia w ciągu ok 30 lat przeciętnego okresu eksploatacji urządzenia = 0,00 zł.
Skuteczność zapobiegania powstawaniu kamienia kotłowego porównywalna z urządzeniami jonowymiennymi lub większa.
Rozpuszczenie wcześniej nabudowanego kamienia kotłowego i brak zajmowanego miejsca - gratis.

439477

KLARSAN
16-01-2020, 08:30
Dzięki za info.
Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.

Zarówno Ecoperla Toro, jak i Ecoperla Slimline CS24 jest zastosowane złoże Lewatit.

qbek17
16-01-2020, 09:14
Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
Mogę sobie podejrzewać... dowodów nie mam, ale już ze dwa razy się spotkałem z sytuacją, że było wsypane inne złoże niż deklarowane (PS. nie dotyczyło to modeli z Twojej listy). Oczywiście sprawa została nazwana "pomyłką przy realizacji zamówienia" i nikt nie udowodni nikomu celowego działania. Kiedyś złoże monosferyczne było tylko w najlepszych i najdroższych modelach - teraz jest nawet w tych najtańszych... według deklaracji sprzedającego. Tylko kto to sprawdzi?


Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.
Nie wiem... trzeba pytać dostawcę lub szukać w necie... ale brak takiej informacji też świadczy o urządzeniu.

KLARSAN
16-01-2020, 10:26
W przypadku Ecoperla Toro dopłacamy dostawcy, aby to było konkretnie złoże monosferyczne Lewatit S1567 ;)

adam_b96
17-01-2020, 21:48
Witam Wszystkich.

Jest wiele rzeczy które dałem radę ogarnąć w domu sam ale trafiłem głową na ścianę-mur jeśli chodzi o połączenie wiedzy, kart technicznych i najważniejsze doświadczenia, którego nie mam. W okolicy wśród lokalnych film zajmujących się ta tematyką, mamy temat w stylu sprzedać i zapomnieć po roku/dwóch latach. Widzę to po rozmowie ze sprzedawcą i podstawowymi informacjami które tutaj odnalazłem.

Ponieważ wydatki na uzdatnienie wody idą w tysiące to wolę doradzić się ekspertów ( z ogromnym ukłonem dla @qbek17 oraz @KLARSAN). Dosłownie przebiłem się przez ostatnie 300 stron/5 lat i "boli mnie głowa i nie mogę spać".....

Informacje.
woj. lubelskie rejon Zamość/Tomaszów lubelski/wsch. granica Polski - teoretycznie woda twarda
1. Wykonana Studnia głębinowa i pompa w 2013 roku. Pompa Omnigena 4" model 4SDM 3/14 na 230V 1 fazowa. Pompa na głębokości 14m, do tego w poziomie mamy jakieś 7metrów od studzienki do domu. Wydatek katalogowo pompy odczytany z wykresu przy tych warunkach to ok. 80l/min czyli prawie 5m3/h. Myślę, że taki jest bo nabija hydrofor momentalnie. Tak samo mocne jest ciśnienie z kranu ogrodowego.

2. Hydrofor - zbiornik bez przeponowy 300 L ocynk z zasilaniem bocznym (na górze zaślepka+zaworek do dobijania ciśnienia), Za hydroforem filtr siatkowy z nierdzewki typu BIG BLUE 20" 100 mikrometr. Ciśnienie na wyłączniku ciśnieniowym 1,5-4 bar

3. Filtr się zabija rudą mazią i spada ciśnienie instalacji. Na sedesie i kranach widać delikatne/lekkie pomarańczowe zacieki (szczególnie widoczne gdy któryś kran nie zostanie zakręcony i kapie przez dłuższy czas woda. Na ścianach w prysznicu sa widoczne białe smugi i zacieki,ale całość nie jest jakaś mocno dokuczliwa

4. 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

5. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym i dodawanymi bakteriami co 1 tydzień.



Widać mangan na styk a żelazo przekroczone, natomiast chętnie bym ponowił testy mimo że

7. Założenia jakie miałem zanim to wszystko przeczytałem to:
* głowica CLACK ale z możliwością też regeneracji objętościowej np model CI, IA)
* filtr dwuelementowy multifunkcyjny 10x54 ze złożem Ecomix-A ok 30L złoża

Nie liczę na dostosowanie parametrów do pitnej wody mineralnej za uzdatniaczem ale chcę dobrać system w miarę o długiej żywotności i obniżeniu parametrów do norm. W kuchniach woda do gotowania/czajników leci jeszcze przez osmozy RO-5

qbek17
18-01-2020, 08:57
Witam Wszystkich.

Jest wiele rzeczy które dałem radę ogarnąć w domu sam ale trafiłem głową na ścianę-mur jeśli chodzi o połączenie wiedzy, kart technicznych i najważniejsze doświadczenia, którego nie mam. W okolicy wśród lokalnych film zajmujących się ta tematyką, mamy temat w stylu sprzedać i zapomnieć po roku/dwóch latach. Widzę to po rozmowie ze sprzedawcą i podstawowymi informacjami które tutaj odnalazłem.

Ponieważ wydatki na uzdatnienie wody idą w tysiące to wolę doradzić się ekspertów ( z ogromnym ukłonem dla @qbek17 oraz @KLARSAN). Dosłownie przebiłem się przez ostatnie 300 stron/5 lat i "boli mnie głowa i nie mogę spać".....

Informacje.
woj. lubelskie rejon Zamość/Tomaszów lubelski/wsch. granica Polski - teoretycznie woda twarda
1. Wykonana Studnia głębinowa i pompa w 2013 roku. Pompa Omnigena 4" model 4SDM 3/14 na 230V 1 fazowa. Pompa na głębokości 14m, do tego w poziomie mamy jakieś 7metrów od studzienki do domu. Wydatek katalogowo pompy odczytany z wykresu przy tych warunkach to ok. 80l/min czyli prawie 5m3/h. Myślę, że taki jest bo nabija hydrofor momentalnie. Tak samo mocne jest ciśnienie z kranu ogrodowego.

2. Hydrofor - zbiornik bez przeponowy 300 L ocynk z zasilaniem bocznym (na górze zaślepka+zaworek do dobijania ciśnienia), Za hydroforem filtr siatkowy z nierdzewki typu BIG BLUE 20" 100 mikrometr. Ciśnienie na wyłączniku ciśnieniowym 1,5-4 bar

3. Filtr się zabija rudą mazią i spada ciśnienie instalacji. Na sedesie i kranach widać delikatne/lekkie pomarańczowe zacieki (szczególnie widoczne gdy któryś kran nie zostanie zakręcony i kapie przez dłuższy czas woda. Na ścianach w prysznicu sa widoczne białe smugi i zacieki,ale całość nie jest jakaś mocno dokuczliwa

4. 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

5. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym i dodawanymi bakteriami co 1 tydzień.

6. No i stare...... testy wody niestety z 2016r :(
pH 7.0
żelazo 1400µg/l (limit 200)
mangan 44,5µg/l (limit 50)
twardość z testów kropelkowych/paskowych/akwarium/ekspresu (wiem że wszystkie do niczego) ok 350mg CaCO3/l

Widać mangan na styk a żelazo przekroczone, natomiast chętnie bym ponowił testy mimo że organoleptycznie zjawisko się nie nasila, woda nie śmierdzi, zacieki nie są mocno uciążliwe ale nie mam określonej twardości i innych parametrów o których tu wspominano wcześniej.

7. Założenia jakie miałem zanim to wszystko przeczytałem to:
* głowica CLACK ale z możliwością też regeneracji objętościowej np model CI, IA)
* filtr dwuelementowy multifunkcyjny 10x54 ze złożem Ecomix-A ok 30L złoża

Nie liczę na dostosowanie parametrów do pitnej wody mineralnej za uzdatniaczem ale chcę dobrać system w miarę o długiej żywotności i obniżeniu parametrów do norm. W kuchniach woda do gotowania/czajników leci jeszcze przez osmozy RO-5
Badania oczywiście nie zaszkodzi wykonać, najlepiej razem z bakteriologią.
Z tego co masz bardziej mi to wygląda na dwa filtry. Mając taki hydrofor to aż się prosi o dodanie napowietrzania i potem zatrzymanie żelaza na filtrze odżelaziającym (nie musi być bardzo duży). Na drugim stopniu dałbym klasyczny zmiękczacz bo twardość jest wysoka. Taki układ byłby najbardziej trwały, bo filtr wielofunkcyjny przy takich parametrach to wymiana złoża co kilka lat oraz częsta regeneracja.
Wadą osobnego odżelaziacza jest spora ilość ścieków ale mogą to być ścieki bez chemii i może udałoby się podpiąć go pod drenaż?

adam_b96
18-01-2020, 10:01
Badania oczywiście nie zaszkodzi wykonać, najlepiej razem z bakteriologią.
Będą wykonane dla potwierdzenia parametrów, czy się zmieniły przez 4 lata.


Z tego co masz bardziej mi to wygląda na dwa filtry. Mając taki hydrofor to aż się prosi o dodanie napowietrzania i potem zatrzymanie żelaza na filtrze odżelaziającym (nie musi być bardzo duży).
W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.


Na drugim stopniu dałbym klasyczny zmiękczacz bo twardość jest wysoka.
Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem


Wadą osobnego odżelaziacza jest spora ilość ścieków ale mogą to być ścieki bez chemii i może udałoby się podpiąć go pod drenaż?
Niestety podłączenie pod drenaż odpada, bo Wyjście kanalizacji z domu jest po drugiej stronie budynku niż wejście zasilania z pompy głębinowej. natomiast większa ilość ścieków bez chemii nie problem bo oczyszczalnia jest z dobrana z pewnym zapasem

Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?

wojtekweb
18-01-2020, 21:18
Masz 2 podstawowe rodzaje badań: mikrobiologia (czyli bakterie) i fizykochemia.
Mikrobiologia to standardowo 4 parametry: Bakterie typu Coli, E.Coli, Enterokoki i ogólna liczba mikroorganizmów
Fizykochemia może być bardzo rozległa albo okrojona... zazwyczaj badanie podstawowe zawiera kilkanaście parametrów (np. pH, twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotyny, azotany, barwa, mętność, zapach, utlenialność, chlorki, przewodność).

Badania mikrobiologiczne wykonują tylko niektóre laboratoria i tu bardzo istotny jest sposób poboru próbki (dezynfekcja kranu) i sterylność butelki (dobrze jest też zdezynfekować instalację przed badaniem).
Fizykochemia może być wykonana przez praktycznie dowolne laboratorium - wyniki mogą być z różną dokładnością, ale do domowych potrzeb zazwyczaj jest to wystarczające.

Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/taryfa_i_cenniki/cennik-pozostalych-uslug-od-01-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

Coli - jest
E.Coli - jest
Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?

Fizykochemia:
pH - jest,
twardość (ogólna) - jest,
żelazo (ogólne) - jest,
mangan (metoda płomienna) - jest,
jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
barwa - jest,
mętność - jest,
zapach - jest,
utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
chlorki - jest,
przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.

Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?

qbek17
20-01-2020, 07:23
Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?
Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.


Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?
Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...


Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.
Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.


Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?
Jest OK.
Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...

qbek17
20-01-2020, 07:30
W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.
Przed odżelaziaczem możesz dać filtr wstępny tylko jeśli będzie on miał odpowiednio duży przepływ. Bezpieczniej byłoby tam dać tylko coś zgrubnego lub nic. Jeśli już dasz w tym miejscu filtr to na pewno trzeba go regularnie czyścić.


Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem
Filtr wielofunkcyjny, o którym wspominałeś (ze złożem Ecomix) także wymaga regeneracji solanką. Jeśli twardość Ci nie przeszkadza to oczywiście nie ma konieczności zmiękczania. Oczyszczalnia (tym bardziej lekko przewymiarowana) powinna sobie poradzić z taką ilością chlorków w ściekach.


Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?
Odżelaziacz (taki klasyczny, z napowietrzaniem) nie redukuje twardości.
Mając tylko te stare badania masz dość duży wybór złóż. Nawet drobny piasek powinien pomóc, ale szukałbym czegoś katalitycznego (np. G1, Pyrolox, m.dox, Defeman, itp).

adam_b96
20-01-2020, 10:09
1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.

3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"

wojtekweb
20-01-2020, 20:41
Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.


Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...


Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.


Jest OK.
Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...

Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?

KLARSAN
21-01-2020, 08:25
Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/taryfa_i_cenniki/cennik-pozostalych-uslug-od-01-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

Coli - jest
E.Coli - jest
Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?

Fizykochemia:
pH - jest,
twardość (ogólna) - jest,
żelazo (ogólne) - jest,
mangan (metoda płomienna) - jest,
jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
barwa - jest,
mętność - jest,
zapach - jest,
utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
chlorki - jest,
przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.

Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?

Witaj, myślę, że spośród możliwych parametrów mikrobiologicznych do zbadania, powinieneś zdecydować się na zbadanie ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22°C, liczbę bakterii grupy coli oraz enterokoków. Jeżeli chodzi o badanie fizykochemiczne wody, to nasze laboratorium może zaproponować Ci zbadanie takich parametrów jak: barwa, mętność, pH, twardość, żelazo, mangan, azotany, jon amonowy, chlorki, przewodność elektryczną. Po wykonaniu badania i przeprowadzeniu testów obciążeniowych, pomożemy wybrać odpowiednią stację uzdatniania wody. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

qbek17
21-01-2020, 09:47
Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
Da się to zrobić samemu. Kilka razy było tu na forum opisywane dość szczegółowo jak to zrobić... w skrócie: kupujesz podchloryn, wlewasz na początku instalacji, pompujesz do każdej odnogi/każdego kranu, czekasz, płuczesz.

qbek17
21-01-2020, 09:53
1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).
To jest właśnie cała sztuka żeby dobrać właściwy odżelaziacz do konkretnej wody :)
Nie ma na to prostego wzoru. Dużo wynika z doświadczenia i budowy całej instalacji. W Twoim przypadku masz solidną pompę, niezłe pH i w zasadzie problem tylko z żelazem - to dość komfortowa sytuacja (tylko 1 parametr) więc możesz wybierać z wielu złóż (od piasku, przez Birm, po katalityczne rudy manganu oraz wszelkie mieszanki powyższych).


2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.
Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.


3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"
Mogą to być mieszanki złóż lub złoże jednorodne. To zależy co się chce osiągnąć :) ...i za ile.

samboman
21-01-2020, 10:39
Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.

qbek17
21-01-2020, 11:26
Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.
Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.

samboman
21-01-2020, 12:19
Masz rację poszukałem na stronie wodociągów i znalazłem:
http://www.zakladkomunalny.pl/files/511/455c400078865/Oznaczenia%20twardosci%20ogolnej.pdf
http://bip.zakladkomunalny.pl/public/get_file_contents.php?id=328286

Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.

qbek17
21-01-2020, 13:10
Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.
Wystarczy Ci malutki zmiękczacz z 12-15 litrami złoża.

wojtekweb
21-01-2020, 21:03
Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.

To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?

adam_b96
21-01-2020, 21:24
Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.



jeszcze pytanko.
1. na licznych zdjęciach z realizacji różnych firm) napowietrzanie jest poprzez inżektor i wpada od GÓRY zbiornika 300L. Wcześniej przy podłączeniu DOLNO-bocznym poduszkę powietrzną dobijałem zaworkiem na zaślepce od góry tak aby wytworzyć ciśnienie. Skoro zasilanie mam mieć teraz od góry to jak teraz podnieść ciśnienie w zbiorniku. Co to za zawór ze zdjęcia (załącznik gorne.jpg)

2. Czy może zostawić zasilanie boczne jak było ale w szereg przed zbiornikiem dać inżektor ( pewnie mniejsza skuteczność) i wtedy idzie chyba odpowietrznik. (Jak w załączniku dolne.jpg)

3. Czy potrzeba jeszcze przy zasilaniu górnym zakup dyszy rozbryzgującej ? (załącznik dysza.jpg)

4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór

qbek17
22-01-2020, 09:05
To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?
Wodociągi muszą podawać do sieci wodę spełniającą wymagania. I zazwyczaj to robią. Potem są rury (czasami kilometry w różnym stanie i wieku). Potem jest Twoja instalacja domowa. W Twoim kranie płynie woda po tych etapach i ona może się trochę różnić od wody podawanej przez wodociągi ale generalnie powinna być zdatna do picia. Każda sytuacja jest inna i należy podejść do niej indywidualnie - zawsze możesz chcieć sprawdzić czy akurat w Twoim kranie woda trzyma parametry.

KLARSAN
22-01-2020, 09:28
Masz rację poszukałem na stronie wodociągów i znalazłem:
http://www.zakladkomunalny.pl/files/511/455c400078865/Oznaczenia%20twardosci%20ogolnej.pdf
http://bip.zakladkomunalny.pl/public/get_file_contents.php?id=328286

Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.

Witaj, przy podanym przez Ciebie średniomiesięcznym zużyciu wody oraz wartości twardości wody, mógłbyś skorzystać ze zmiękczacza kompaktowego Ecoperla Slimline CS 14. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w kwestii szczegółowej oferty.

Pozdrawiam

qbek17
24-01-2020, 06:50
jeszcze pytanko.
1. na licznych zdjęciach z realizacji różnych firm) napowietrzanie jest poprzez inżektor i wpada od GÓRY zbiornika 300L. Wcześniej przy podłączeniu DOLNO-bocznym poduszkę powietrzną dobijałem zaworkiem na zaślepce od góry tak aby wytworzyć ciśnienie. Skoro zasilanie mam mieć teraz od góry to jak teraz podnieść ciśnienie w zbiorniku. Co to za zawór ze zdjęcia (załącznik gorne.jpg)
Możesz przenieść ten zaworek do dobijania powietrza gdzieś na trójnik przy wodowskazie lub możesz go pominąć ponieważ powietrze będzie dobijane za każdym załączeniem pompy przez zwężkę :) Tego powietrza raczej będzie za dużo niż za mało i po to właśnie jest ten zawór na zdjęciu - do upuszczania nadmiaru poduszki powietrznej. Przy czym ja bym sugerował zamiast ręcznego zaworu, zawór automatyczny odpowietrzający (tylko oczywiście nie w tym miejscu).


2. Czy może zostawić zasilanie boczne jak było ale w szereg przed zbiornikiem dać inżektor ( pewnie mniejsza skuteczność) i wtedy idzie chyba odpowietrznik. (Jak w załączniku dolne.jpg)
Możesz dać takie podłączenie zwężki ale montaż odpowietrznika automatycznego w tym miejscu uważam za błędny (w wodowskazie nie zobaczysz poziomu wody, a poduszka jest dość mała).


3. Czy potrzeba jeszcze przy zasilaniu górnym zakup dyszy rozbryzgującej ? (załącznik dysza.jpg)
Jest to dodatkowy element. Nie zaszkodzi ale bez niego też będzie działać.


4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór
Należałoby dobrać rozmiar do wydajności pompy. Ja bym się trzymał rozmiaru instalacji (czyli jeśli masz rury 1" to i tutaj daj wszystko na 1").

Jastrząb
24-01-2020, 08:18
4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór

Obejscie służy do regulacji tego ile powietrza zwężka zasysa. Jeśli zasysa za dużo, to puszczasz cześć wody obejsciem, zwezka pobiera mniej powietrza. Ustawienie wymaga prób i błędów o ile pamiętam, wszyscy zawsze pisali że powinno zasysać około 1/3 cyklu pompowania. Tu kolejny komentarz. Zwężka zasysya powietrze dzięki róznicy ciśnienia przed i za nią. Dlatego w miarę pracy pompy i podoszenia ciśnienia w zbiorniku, zwężka przestanie zasysyać powietrze. Producenci zazwyczaj podają, ile prostej rury powinno być za zwężką i przez zwęzką żeby toto działało optymalnie. Na zdjęciu które pokazujesz, zwężka jest na krótkim obejsciu, brak jest prostego odcinka rury za i przed. Jakbym to robił u siebie i miał możliwość, miejsce, to zrobiłby odwrotnie. Zwężka na prostej, zawór regulacyjny na obejściu.

Może się okazać, że inżektor 1" będzie za duży! I nie ma na to wzoru żeby policzyć. Znowu metoda prób i błędów. Dzięku przewęzeniu przed nim jest wyższe ciśnienie, za niższe. Jeśli przeweżenie jest duże (w sensie duża dziura), to zbyt słaba pompa nie będzie w stanie wytworzyć różnicy ciśnienia - mówiąc obrazowo woda będzie płynąć w miarę swobodnie. Ja walczyłem ze zwężką 1" dawno temu i pompa 3-65 grundoffa nie był stanie zmusuć jej do zasysania powietrza tyle co trzeba. 3-65 to 3,3 przy 65m podnoszenia. Jak chcesz mogę CI ją oddać za darmo, bo gdzieś jeszcze leży ;-) No za 6-paka.
Słabsza pompa wymaga więc zwężki z mniejszą dziurą, żeby o ironio, bardziej stłumić przepływ i wywołać większą różnicę ciśnień!
Z mojego doświadczenia - szedłbym w zwężkę 3/4", obeście i reszta rur takie same jak z pompy. Zwężka na prostym odcinku.

tuxmanek
24-01-2020, 10:04
Dzień Dobry,
Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

Bakterie:
Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

W domu w instalacji mam założone:
2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

Co zaproponujecie?

PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

Wydaje mi się to za drogo.
Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?

Jastrząb
24-01-2020, 10:37
Dzień Dobry,
Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

Bakterie:
Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

W domu w instalacji mam założone:
2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

Co zaproponujecie?

PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

Wydaje mi się to za drogo.
Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?
Daaawno temu byłem klientem tej firmy. Owszem sprzedają, ale czy optymalnie dobrane do potrzeb, to inna para kaloszy. Cena wydaje się spora.

Bigblue tu nie zadziała. DO tego zjedzą Cię koszty wkładów.

Jak głeboka studnia?
Jaka pompa w tej studni (jakiś symbol)
Jaki zbiornik hydroforowy (wielkość, typ - z workiem czy ocynkowany)
Niezwykle pomocne byłoby jeszcze pH wody!

Bakterie. Zdezynfekuj studnie i instalacje. Powtórz badanie po jakimś czasie. Pamiętaj, że poprawne pobranie próbek do badania bakteriologicznego jest trudne, bo wymaga np dezynfekcji kranu, tak żeby nie przemycić np bakterii z kranu a nie ze studni. Samodzielne pobranie próbek daje sporą szanse że zanosisz do badania próbkę zanieczyszczoną więc bezużyteczną.


Wspomniany wyżej filtr usuwa żelazo, mangan i twardość. Wszystko w jednym. Filtr usuwający wyłącznie żelazo i mangan, powienien być tańszy, ale jego typ i działanie jest zależne od wspomnianych parametrów wody, studni, pompy, hydroforu itd. Jakkolwiek to musi być nie filtra narurowy tylko kolumna filtracyjna.

KLARSAN
24-01-2020, 15:08
Dzień Dobry,
Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

Bakterie:
Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

W domu w instalacji mam założone:
2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

Co zaproponujecie?

PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

Wydaje mi się to za drogo.
Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?

Witaj, tak jak wspomniał kolega powyżej - do załączonych badań niezbędna jest dodatkowo informacja odnośnie pH wody. Generalnie masz do wyboru dwie możliwości: stacja wielofunkcyjna, która jednocześnie zatroszczy się o usunięcie żelaza i manganu, a także zmiękczy Ci wodę, albo stacja odżelaziająco-odmanganiająca, która usunie żelazo i mangan (wtedy, jeżeli będziesz chciał zmiękczyć wodę, musisz dodatkowo zastosować zmiękczacz). W drugim przypadku niezbędne będzie zastosowanie napowietrzenia wody, a także hydoforu bezprzeponowego 300 l. Wybór stacji jest również uzależniony od tego, czy woda posiada nieprzyjemny zapach zgniłych jajek (zapach siarkowodoru) - w tym przypadku należy zastosować drugi rodzaj stacji. Co do bakterii, to wykonaj dezynfekcję wody i powtórz badanie - jeżeli w wodzie będą występowały bakterie, zastosuj lampę UV.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

wojtekweb
24-01-2020, 21:11
Poproszę o interpretację wyników - str. 1-2, w ostatnim badaniu twardość wody zmniejszyła się d0 300 - średnio twarda.

https://docdro.id/TcYz0Eq

Czy przy tych parametrach stacja uzdatniania jest wskazna/niezbędna?

qbek17
25-01-2020, 17:09
Poproszę o interpretację wyników - str. 1-2, w ostatnim badaniu twardość wody zmniejszyła się d0 300 - średnio twarda.

Czy przy tych parametrach stacja uzdatniania jest wskazna/niezbędna?
Nie jest niezbędna. Jeśli przeszkadza Ci twardość to można taką wodę zmiękczyć, ale to tylko kwestia wygody użytkowania.

tuxmanek
26-01-2020, 10:33
Daaawno temu byłem klientem tej firmy. Owszem sprzedają, ale czy optymalnie dobrane do potrzeb, to inna para kaloszy. Cena wydaje się spora.

Bigblue tu nie zadziała. DO tego zjedzą Cię koszty wkładów.

Jak głeboka studnia?
Jaka pompa w tej studni (jakiś symbol)
Jaki zbiornik hydroforowy (wielkość, typ - z workiem czy ocynkowany)
Niezwykle pomocne byłoby jeszcze pH wody!


Dziękuję wam Mr. Jastrząb i Mr. Klarsan za odpowiedzi. Już podaję ciąg dalszy wymaganych przez was informacji.
No więc po kolei:

pH wody: 7,9 na dopuszczalne: 6,5 - 9,5 - więc tutaj bym nic nie ruszał.
Bigblue - tak czy siak zostanie skoro już jest, ale nie będę musiał wkładów płukać/wymieniać co 3 miesiące.
Studnia ma głębokość 15 metrów.
Zbiornik z przeponą poj. 150 litrów - rok temu wymieniony na nowy, bo poprzedni po 6-ciu latach zeżarła rdza - zaczął przeciekać...
Pompa wody trójfazowa Czeska ślimakowa zatapialna (na dole w studni).

Może być kolumna (nic na rurę) tylko prośba o doradzenie taniej kolumny.
Tak jak mówiłem - chcę się pozbyć żelaza i manganu z wody - oczywiście na tyle na ile się da.

Proszę podajcie co i w jakich cenach możnaby zastosować.

Pozdrawiam,
Krzysiek

qbek17
26-01-2020, 11:33
Jak ma być tania to raczej sie nie uda...
Potrzebna jest informacja o wydajnosci pompy (kraj pochodzenia nie wystarczy). Poza tym czeka Cie wymiana hydroforu na bezprzeponowy lub duzo drozsza kolumna z napowietrzaniem juz wbudowanym...

KLARSAN
27-01-2020, 09:31
Poproszę o interpretację wyników - str. 1-2, w ostatnim badaniu twardość wody zmniejszyła się d0 300 - średnio twarda.

https://docdro.id/TcYz0Eq

Czy przy tych parametrach stacja uzdatniania jest wskazna/niezbędna?

Witaj, tak, jak napisał wyżej qbek - jedyna rzecz, którą możesz wykonać u siebie, to ewentualnie założenie systemu zmiękczania wody, jeżeli twardość wody nastręcza Ci kłopotu. Jeżeli będziesz zainteresowany, to zachęcam do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy marki Ecoperla.

Pozdrawiam

Jastrząb
27-01-2020, 16:21
Dziękuję wam Mr. Jastrząb i Mr. Klarsan za odpowiedzi. Już podaję ciąg dalszy wymaganych przez was informacji.
No więc po kolei:

pH wody: 7,9 na dopuszczalne: 6,5 - 9,5 - więc tutaj bym nic nie ruszał.
Bigblue - tak czy siak zostanie skoro już jest, ale nie będę musiał wkładów płukać/wymieniać co 3 miesiące.
Studnia ma głębokość 15 metrów.
Zbiornik z przeponą poj. 150 litrów - rok temu wymieniony na nowy, bo poprzedni po 6-ciu latach zeżarła rdza - zaczął przeciekać...
Pompa wody trójfazowa Czeska ślimakowa zatapialna (na dole w studni).

Może być kolumna (nic na rurę) tylko prośba o doradzenie taniej kolumny.
Tak jak mówiłem - chcę się pozbyć żelaza i manganu z wody - oczywiście na tyle na ile się da.

Proszę podajcie co i w jakich cenach możnaby zastosować.

Pozdrawiam,
Krzysiek
Spokojnie da się pozbyć żelaza i manganu w zasadzie do 0. Zwłaszcza żę pH korzystne.

Żeby usunąć żelazo trzeba wodę napowitrzyć przed przxepuszczeniem przez złoże filtracyjne. Czyli zbiornik ocynkowany a nie z przeponą :-(
Kolumnę filtracyjną trzeba płukać, co powiedzmy 1-2 tygodnie. Płukanie odbywa się wewnątrz kolumny, tylko trzeba odwrócić przepływ wody . Można to skonstruować na ręcznych zaworach i poświęcic co 2 tygodnie te 15minut. Będzie tanio. Można to zrobić na automatyczbej głowicy która to zrobi sama. Ale sama głowica kosztuje pewnie kilkaset PLN. Zbiornik to pare stów. Złoże kolejne pare stów. Pewnie jak poszukasz pokombinujesz i coś zrobisz tymi ręcami, to automatyczną kolumnę postawisz za ~2000PLN. Ręczną za 1000+
Ale bez znajomości faktycznej wydajności pompy nic się da więcej zasugerować. W czasie płukania takiej kolumny jest potrzebny strumień wody zdecydowanie większy niż w czasie normalnego użytkowania. I tu często jest problem.

bnq
28-01-2020, 13:13
Witam! Mam studnię głębinową (~40m), i wodę z dużą ilością manganu, prawie bez żelaza. 20 lat temu zainstalowałem filtr CLACK ze złożem greensand i przez wiele lat wszystko było ok. Kilka lat temu zaczęły się jednak problemy: ciepła woda zaczęła śmierdzieć siarkowodorem.
Problem pojawił się w okolicy wymiany termy na zasobnik CWU, więc pierwsze podejrzenie padło na anodę magnezową. Została zdemontowana ale nic to nie pomogło. Następnie instalalcja została przechlorowana - pomogło na 2 tygodnie i znów to samo. Została przechlorowana studnia i cała reszta (5l podchlorynu wlane do studni). Pomogło na 2 tyogdnie i znów to samo. W międzyczasie została wymieniona głowica filtru, bo się już zużyła i zarosła.
Pomiary manganu wskazują że filtr działa prawidłowo - za filtrem mangan jest śladowy. Rozmawiałem z kilkoma firmami które oferują systemy uzdatniania wody ale nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi co zrobić. Mogę wydać kasę, ale chcę mieć gwarancję że to załatwi problem. Zapłaciłem dwa razy za chlorowanie i efektu brak.
Mam podejrzenie że do studni podcieka mi woda gruntowa - ona śmierdzi siarkowodorem i prawdopodobnie przedostają się z nią jakieś bakterie siarkowe. Poziom wód gruntowych jest u mnie zazwyczaj bardzo wysoki, więc głowica studni głębinowej w zasadzie stale jest pod wodą - rozbierałem to i sprawdzałem dwa razy, oklejałem łączenia taśmą ale nie mam pewności że to jest ok.
Pytanie: co zrobić żeby znów było dobrze ?

KLARSAN
29-01-2020, 11:01
Witam! Mam studnię głębinową (~40m), i wodę z dużą ilością manganu, prawie bez żelaza. 20 lat temu zainstalowałem filtr CLACK ze złożem greensand i przez wiele lat wszystko było ok. Kilka lat temu zaczęły się jednak problemy: ciepła woda zaczęła śmierdzieć siarkowodorem.
Problem pojawił się w okolicy wymiany termy na zasobnik CWU, więc pierwsze podejrzenie padło na anodę magnezową. Została zdemontowana ale nic to nie pomogło. Następnie instalalcja została przechlorowana - pomogło na 2 tygodnie i znów to samo. Została przechlorowana studnia i cała reszta (5l podchlorynu wlane do studni). Pomogło na 2 tyogdnie i znów to samo. W międzyczasie została wymieniona głowica filtru, bo się już zużyła i zarosła.
Pomiary manganu wskazują że filtr działa prawidłowo - za filtrem mangan jest śladowy. Rozmawiałem z kilkoma firmami które oferują systemy uzdatniania wody ale nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi co zrobić. Mogę wydać kasę, ale chcę mieć gwarancję że to załatwi problem. Zapłaciłem dwa razy za chlorowanie i efektu brak.
Mam podejrzenie że do studni podcieka mi woda gruntowa - ona śmierdzi siarkowodorem i prawdopodobnie przedostają się z nią jakieś bakterie siarkowe. Poziom wód gruntowych jest u mnie zazwyczaj bardzo wysoki, więc głowica studni głębinowej w zasadzie stale jest pod wodą - rozbierałem to i sprawdzałem dwa razy, oklejałem łączenia taśmą ale nie mam pewności że to jest ok.
Pytanie: co zrobić żeby znów było dobrze ?

Witaj, prosimy o bezpośredni kontakt z nami, w celu omówienia problemu i odpowiedniego rozwiązania go.

Pozdrawiam

qbek17
29-01-2020, 15:38
Witam! Mam studnię głębinową (~40m), i wodę z dużą ilością manganu, prawie bez żelaza. 20 lat temu zainstalowałem filtr CLACK ze złożem greensand i przez wiele lat wszystko było ok. Kilka lat temu zaczęły się jednak problemy: ciepła woda zaczęła śmierdzieć siarkowodorem.
Problem pojawił się w okolicy wymiany termy na zasobnik CWU, więc pierwsze podejrzenie padło na anodę magnezową. Została zdemontowana ale nic to nie pomogło. Następnie instalalcja została przechlorowana - pomogło na 2 tygodnie i znów to samo. Została przechlorowana studnia i cała reszta (5l podchlorynu wlane do studni). Pomogło na 2 tyogdnie i znów to samo. W międzyczasie została wymieniona głowica filtru, bo się już zużyła i zarosła.
Pomiary manganu wskazują że filtr działa prawidłowo - za filtrem mangan jest śladowy. Rozmawiałem z kilkoma firmami które oferują systemy uzdatniania wody ale nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi co zrobić. Mogę wydać kasę, ale chcę mieć gwarancję że to załatwi problem. Zapłaciłem dwa razy za chlorowanie i efektu brak.
Mam podejrzenie że do studni podcieka mi woda gruntowa - ona śmierdzi siarkowodorem i prawdopodobnie przedostają się z nią jakieś bakterie siarkowe. Poziom wód gruntowych jest u mnie zazwyczaj bardzo wysoki, więc głowica studni głębinowej w zasadzie stale jest pod wodą - rozbierałem to i sprawdzałem dwa razy, oklejałem łączenia taśmą ale nie mam pewności że to jest ok.
Pytanie: co zrobić żeby znów było dobrze ?
Greensand powinien usuwać siarkowodór jeśli byłby on w wodzie... ale jeśli to wody gruntowe i tam są bakterie to może bardziej się skupić na usuwaniu organiki i dezynfekcji tej wody?

kwiatek6324
30-01-2020, 17:18
Szanowny Panie,

Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację. Wystąpił problem z dostępnością części od producenta i stąd długi czas oczekiwania. Z początkiem stycznia nie powinno być problemu z serwisowaniem tych urządzeń. Z pewnością odezwiemy się do Pana bezpośrednio w tej sprawie.

Szanowni...

Mamy koniec stycznia i nadal zero kontaktu.

Pozdrawiam
AK

KLARSAN
31-01-2020, 08:22
Szanowni...

Mamy koniec stycznia i nadal zero kontaktu.

Pozdrawiam
AK

Szanowny Panie,

została do Pana skierowana wiadomość z Działu Serwisu, proszę się z nią zapoznać.

Przepraszamy za długi czas oczekiwania.

Pozdrawiam

Innov_
31-01-2020, 21:13
Ponieważ kilka osób na tym Forum pytało, czy po zainstalowaniu niechemicznego urządzenia odkamieniającego zmienia się - a jeżeli to o ile - pH wody oraz czy zwiększa się twardość wody w fazie rozpuszczenia nabudowanego wcześniej kamienia kotłowego, informujemy uprzejmie, że poprosiilśmy Dział Techniczny Spółdzielni Mieszkaniowej Akademicka we Wrocławiu, gdzie na początku stycznia br. zostało zamontowane urządzenie Scaletron, aby monitorował parametry wody. Otrzymaliśmy informacje, że parametry nie uległy zmianie. W przyszłym tygodniu powinniśmy dostać raport z tych badań, będzie dostępny na stronie internetowej Innovenergy. Na tym kończymy naszą obecność na tym Forum, zainteresowanych niechemicznymi urządzeniami odkamieniającymi zapraszamy na nasze strony internetowe oraz do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych - Facebook, LinkedIn i Twitter.

440223

440224

Innov_
08-02-2020, 20:56
440588
440589
440590
440591

Wers
10-02-2020, 10:05
Dzień dobry.
Jestem posiadaczem odżelaziacza na złożu Ecomix A.
I w związku z tym, jako laik, mam pytanie: czy może ono być użytkowane w komplecie z hydroforem z poduszką powietrzną(taki obecnie posiadam). Chodzi mi o to czy wcześniej wytrącone związki żelaza nie wpłyną szkodliwie na złoże.

qbek17
10-02-2020, 11:47
Dzień dobry.
Jestem posiadaczem odżelaziacza na złożu Ecomix A.
I w związku z tym, jako laik, mam pytanie: czy może ono być użytkowane w komplecie z hydroforem z poduszką powietrzną(taki obecnie posiadam). Chodzi mi o to czy wcześniej wytrącone związki żelaza nie wpłyną szkodliwie na złoże.
Teoretycznie jest to działanie niepożądane (utlenianie żelaza przed złożem) bo może oblepiać ziarna i w ten sposób blokować jego działanie. Ale w praktyce raczej nie ma to większego wpływu bo osady zatrzymują się na początku złoża i stamtąd są odpłukiwane.

Wers
10-02-2020, 12:37
Teoretycznie jest to działanie niepożądane (utlenianie żelaza przed złożem) bo może oblepiać ziarna i w ten sposób blokować jego działanie. Ale w praktyce raczej nie ma to większego wpływu bo osady zatrzymują się na początku złoża i stamtąd są odpłukiwane.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Nigdzie takiej informacji nie mogłem znaleźć.

13twister13
16-02-2020, 13:16
Witam,
Zanoszę się z zamiarem kupna zmiękczacza, już prawie zakupiłem, ale natknąłem się na ten wątek. Niestety skład budowlany w którym się zaopatruję posiada tylko jeden model, którym jest ZMIĘKCZACZ EKO-OPTIMA OCEAN 25/0 MIDI SC BTN 1650. Po przeczytaniu postów widzę, że posiada chińską głowicę. Co moglibyście doradzić dla domu w którym póki co zużycie wynosi ok 6m3 ,2 osoby w przyszłości, mam nadzieję szybkiej 3 i więcej. Twardość wody troszkę powyżej 15 stopni niemieckich konkretnie 28 francuskich. Mój budżet to 2000 jeżeli warto mogę jeszcze dorzucić jeszcze 500 cena odgrywa dużą rolę w moim wyborze. Ponadto posiadam przydomową oczyszczalnię z bakteriami.
Pozdrawiam

gregos11
16-02-2020, 14:54
Jak Ci pasuje głowica bnt 1650, to kupuj "byle co" wszystko to jest to samo. Zbiornik solanki i zbiornik ciśnieniowy, ze złożem. Bierz co tańsze. Mam chyba taki sam jak w opisie i chodzi bez zarzutu.

KLARSAN
17-02-2020, 07:46
Witam,
Zanoszę się z zamiarem kupna zmiękczacza, już prawie zakupiłem, ale natknąłem się na ten wątek. Niestety skład budowlany w którym się zaopatruję posiada tylko jeden model, którym jest ZMIĘKCZACZ EKO-OPTIMA OCEAN 25/0 MIDI SC BTN 1650. Po przeczytaniu postów widzę, że posiada chińską głowicę. Co moglibyście doradzić dla domu w którym póki co zużycie wynosi ok 6m3 ,2 osoby w przyszłości, mam nadzieję szybkiej 3 i więcej. Twardość wody troszkę powyżej 15 stopni niemieckich konkretnie 28 francuskich. Mój budżet to 2000 jeżeli warto mogę jeszcze dorzucić jeszcze 500 cena odgrywa dużą rolę w moim wyborze. Ponadto posiadam przydomową oczyszczalnię z bakteriami.
Pozdrawiam

Witaj, przy podanych przez Ciebie parametrach, zmiękczacz Ecoperla Toro powinien spełnić Twoje wymagania. Jest to zmiękczacz kompaktowy ze złożem jonowymiennym w objętości 20 l.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu, w celu przedstawienia szczegółowej oferty.

Pozdrawiam

qbek17
17-02-2020, 09:40
Witam,
Zanoszę się z zamiarem kupna zmiękczacza, już prawie zakupiłem, ale natknąłem się na ten wątek. Niestety skład budowlany w którym się zaopatruję posiada tylko jeden model, którym jest ZMIĘKCZACZ EKO-OPTIMA OCEAN 25/0 MIDI SC BTN 1650. Po przeczytaniu postów widzę, że posiada chińską głowicę. Co moglibyście doradzić dla domu w którym póki co zużycie wynosi ok 6m3 ,2 osoby w przyszłości, mam nadzieję szybkiej 3 i więcej. Twardość wody troszkę powyżej 15 stopni niemieckich konkretnie 28 francuskich. Mój budżet to 2000 jeżeli warto mogę jeszcze dorzucić jeszcze 500 cena odgrywa dużą rolę w moim wyborze. Ponadto posiadam przydomową oczyszczalnię z bakteriami.
Pozdrawiam
Moim zdaniem 20 litrów wystarczy. Jeśli możesz sobie pozwolić to radziłbym zainwestować w lepszą głowicę i złoże. Jeśli masz oczyszczalnię z bakteriami to zwróć uwagę na regenerację - możesz zastosować upflow (przeciwprądową) ale wtedy koniecznie daj dobry filtr wstępny.

romix195
19-02-2020, 10:11
Witam
Nawiążę do tematu stacji zmiękczania wody. Chciałbym zainstalować sobie stację ( np. VIESSMANN AQUAHOME 20-N) ale kanalizacja znajduje się 180cm ponad poziomem na , którym miałoby stać urządzenie. Stąd moje pytanie , czy mogę podłączyć taką stację uzdatniania wody .

qbek17
19-02-2020, 10:53
Witam
Nawiążę do tematu stacji zmiękczania wody. Chciałbym zainstalować sobie stację ( np. VIESSMANN AQUAHOME 20-N) ale kanalizacja znajduje się 180cm ponad poziomem na , którym miałoby stać urządzenie. Stąd moje pytanie , czy mogę podłączyć taką stację uzdatniania wody .
Możesz.

romix195
19-02-2020, 12:36
Proszę jeszcze o poradę w wyborze jakiejś rozsądnej stacji zmiękczania z dobrym złożem około 20litrów , w ceniu +/- 2000 zł

Dziękuję za pomoc

qbek17
19-02-2020, 13:13
Proszę jeszcze o poradę w wyborze jakiejś rozsądnej stacji zmiękczania z dobrym złożem około 20litrów , w ceniu +/- 2000 zł

Dziękuję za pomoc
W tej cenie raczej nie uda Ci się znaleźć dobrej głowicy z dobrym złożem z dobrymi akcesoriami... albo zwiększ budżet (2500-3000) albo akceptujesz słabsze elementy (np. chińska głowica).

romix195
19-02-2020, 14:26
Ok. To bliżej kwoty 3000 zł co polecasz?

qbek17
19-02-2020, 15:11
Ok. To bliżej kwoty 3000 zł co polecasz?
Głowica Clack CK Pallas, z mixingiem i bypassem.
Złoże Lewatit S1567.
Zbiornik na sól zewnętrzny, np. 70 litrów
Filtr wstępny.

KLARSAN
19-02-2020, 15:38
Zobacz sobie urządzenia Ecoperla z serii Softower:


https://www.youtube.com/watch?v=XU05XNfSY_U

romix195
20-02-2020, 18:36
A coś takiego warte uwagi ; Clack D25CI automat USA

amciek80
21-02-2020, 11:20
Witam,

Poszukuje stacji do uzdatniania wody studziennej. Studnie mam wywiercona, uzywana jedynie podczas budowy. Zlecilem badania wody, wyniki jak ponizej.
Czy mozecie polecic jakas firme, ktora dobierze odpowiedni sprzet (dolnyśląsk, wieś na wschód Wrocławia).
Zastosowanie wody - bytowe użytkowe, mam rowniez basen kanadyjski, ktory chce napelniac ta woda.

Wyniki badań jakie mi wyszly:
Odczyn (pH) 6,4
Mętność 4,7 NTU
Jon amonowy <0,021 [mg/l]
Żelazo Fe 291 [ug/l]
Mangan 80 [ug/l]
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 310 [mgCaCO3/l]
Escherichia coli 0 jtk/100ml
Enterokoki kałowe 2 jtk/100ml
Bakterie z grupy coli 28 jtk/100ml
Indeks nadmanganianowy (Utlenialność z KMnO4) 4 mg/l
Azotany (NO3-) 50,9 mg/l
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C po 72h >300 jtk/1ml
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 634 uS/cm
Siarkowodor <0,20 mg/l
Azot azotynowy <0,03 mg/l

Przejrzalem dosc mocno ten watek ale kazdy przypadek jest inny. Widzialem, ze kilka osob mocno doradza, jesli mozecie pomocie mi cos dobrac.
pozdrawiam

Jastrząb
21-02-2020, 12:00
Witam,

Poszukuje stacji do uzdatniania wody studziennej. Studnie mam wywiercona, uzywana jedynie podczas budowy. Zlecilem badania wody, wyniki jak ponizej.
Czy mozecie polecic jakas firme, ktora dobierze odpowiedni sprzet (dolnyśląsk, wieś na wschód Wrocławia).
Zastosowanie wody - bytowe użytkowe, mam rowniez basen kanadyjski, ktory chce napelniac ta woda.

Wyniki badań jakie mi wyszly:
Odczyn (pH) 6,4
Mętność 4,7 NTU
Jon amonowy <0,021 [mg/l]
Żelazo Fe 291 [ug/l]
Mangan 80 [ug/l]
Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 310 [mgCaCO3/l]
Escherichia coli 0 jtk/100ml
Enterokoki kałowe 2 jtk/100ml
Bakterie z grupy coli 28 jtk/100ml
Indeks nadmanganianowy (Utlenialność z KMnO4) 4 mg/l
Azotany (NO3-) 50,9 mg/l
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C po 72h >300 jtk/1ml
Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 634 uS/cm
Siarkowodor <0,20 mg/l
Azot azotynowy <0,03 mg/l

Przejrzalem dosc mocno ten watek ale kazdy przypadek jest inny. Widzialem, ze kilka osob mocno doradza, jesli mozecie pomocie mi cos dobrac.
pozdrawiam

Z pewnością powinieneś zacząć od dezynfekcji studni, pompy itd, zbezpieczeniu ujęcia przed opadami, wodą powierchniową i po jakimś czasie powtrórzeniu badania bakteriologicznego.
Pobierając wodę mogłeś ją zanieczyścić. Czy próbka była pobrana przez fachowca który dezyfekował kran, wąż itp?

Taką ilością żelaza i manganu zupełnie się nie przejmujesz. Ciut powyżej normy, ale nie warto dla tego robić osobnych specjalnych filtrów za tysiące.
Wodę pewnie warto przepuścić przez hydrofor bez worka, skoro jest w nim siarkowodór.
Jeśli chcesz pozbyć się też twardości (wyższe stany średnie) to idealny byłby filtr multi. Pozbedzie się odrobiny Fe i Mn, zmiękczy wodę.
Wodą z regeneracji zawiera sól, więc uwaga przy oczyszczalniach.

qbek17
21-02-2020, 13:33
A coś takiego warte uwagi ; Clack D25CI automat USA
Masz tam standardową żywicę (nie monosferyczną), brakuje bypassu, sterownik bez podświetlenia i polskiego menu, ale głowica jest solidna ;)
Jak dodasz wszystkie brakujące elementy to wyjdzie normalna cena...

Marek9011
21-02-2020, 13:37
Witam wszystkich forumowiczów,

Przy okazji remontu chcę kupić zmiękczacz wody 2w1 z węglem aktywnym ale im więcej o tym temacie czytam, tym mam wrażenie że mniej wiem, w związku z tym proszę o pomoc, znalazłem następujące urządzenia:

WODARO BAMBO CARBON
https://allegro.pl/oferta/wielofunkcyjny-zmiekczacz-wody-bambo-carbon-wegiel-5065332314?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&ev_adgr=AGD+drobne&gclid=EAIaIQobChMIqez7hNTi5wIVyKiaCh1LCw94EAQYCyAB EgIE2PD_BwE

ECOPERLA HERO:
https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-z-weglem-aktywnym-Ecoperla-Hero/645

Ecowater eVOLUTION Refiner Boost
https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-z-weglem-aktywnym-evolution-refiner-boost-p-1282.html

Woda 23 w skali niemieckiej, zużycie ok 8m miesięcznie

Czy wzrost ceny idzie w parze z jakością czy już najtańszy z nich będzie dobry? Zależy mi na bezawaryjnym urządzeniu które będzie dobrze zmiękczało wodę i z którym będę miał spokój na lata, nie zależy mi na wodotryskach jak powiadomienia na mail czy podświetlenie komory(ecowater biorę pod uwagę ponieważ polecili mi go w sklepie jako jeden z najlepszych) - urządzenia ma po prostu skutecznie i bezawaryjnie działać.

Jestem również otwarty na sugestie jeżeli zna ktoś sprawdzony zmiękczacz 2 w 1 dostosowany do moich potrzeb, chętnie się z nim zapoznam.

Z góry dziękuję za pomoc.

qbek17
21-02-2020, 13:37
Taką ilością żelaza i manganu zupełnie się nie przejmujesz. Ciut powyżej normy, ale nie warto dla tego robić osobnych specjalnych filtrów za tysiące.
Wodę pewnie warto przepuścić przez hydrofor bez worka, skoro jest w nim siarkowodór.
Jeśli chcesz pozbyć się też twardości (wyższe stany średnie) to idealny byłby filtr multi. Pozbedzie się odrobiny Fe i Mn, zmiękczy wodę.
Wodą z regeneracji zawiera sól, więc uwaga przy oczyszczalniach.
Wszystko się zgadza, ale przy filtrach multi nie usuniesz tego siarkowodoru, więc pytanie czy to jest problemem czy nie.

qbek17
21-02-2020, 13:52
Witam wszystkich forumowiczów,

Przy okazji remontu chcę kupić zmiękczacz wody 2w1 z węglem aktywnym ale im więcej o tym temacie czytam, tym mam wrażenie że mniej wiem, w związku z tym proszę o pomoc, znalazłem następujące urządzenia:...

Woda 23 w skali niemieckiej, zużycie ok 8m miesięcznie

Czy wzrost ceny idzie w parze z jakością czy już najtańszy z nich będzie dobry? Zależy mi na bezawaryjnym urządzeniu które będzie dobrze zmiękczało wodę i z którym będę miał spokój na lata, nie zależy mi na wodotryskach jak powiadomienia na mail czy podświetlenie komory(ecowater biorę pod uwagę ponieważ polecili mi go w sklepie jako jeden z najlepszych) - urządzenia ma po prostu skutecznie i bezawaryjnie działać.

Jestem również otwarty na sugestie jeżeli zna ktoś sprawdzony zmiękczacz 2 w 1 dostosowany do moich potrzeb, chętnie się z nim zapoznam.
Podstawowe pytanie to jakie masz potrzeby? Po co ci zestaw 2w1? Masz jakiś problem z chlorem czy zapachem? Jeśli nie to po co iść w taki kombajn, który ma też swoje minusy (np. trwałość węgla czy cena)?
Patrząc na twardość i zużycie wody potrzebujesz modelu do 30 litrów żywicy. Skupiłbym się na wielkości i jakości złoża (i głowicy) zamiast na dodatkowej warstwie węgla. I tu dochodzimy do różnic w tych zestawach - ten najtańszy ma chińską głowicę i najsłabsze złoże (oraz jest go najmniej). Ten najdroższy ma więcej bajerów niż samego zmiękczacza (stąd kosmiczna cena) i nie ma nawet informacji ile jest złoża (co jest chyba najważniejszą informacją o zmiękczaczu).
Ten środkowy wygląda na takim tle najbardziej rozsądnie, o ile oczywiście stwierdzisz, że chcesz mieć ten węgiel...

Marek9011
21-02-2020, 14:11
Podstawowe pytanie to jakie masz potrzeby? Po co ci zestaw 2w1? Masz jakiś problem z chlorem czy zapachem? Jeśli nie to po co iść w taki kombajn, który ma też swoje minusy (np. trwałość węgla czy cena)?
Patrząc na twardość i zużycie wody potrzebujesz modelu do 30 litrów żywicy. Skupiłbym się na wielkości i jakości złoża (i głowicy) zamiast na dodatkowej warstwie węgla. I tu dochodzimy do różnic w tych zestawach - ten najtańszy ma chińską głowicę i najsłabsze złoże (oraz jest go najmniej). Ten najdroższy ma więcej bajerów niż samego zmiękczacza (stąd kosmiczna cena) i nie ma nawet informacji ile jest złoża (co jest chyba najważniejszą informacją o zmiękczaczu).
Ten środkowy wygląda na takim tle najbardziej rozsądnie, o ile oczywiście stwierdzisz, że chcesz mieć ten węgiel...

Dziękuję za odpowiedź, zależy mi na 2w1 właśnie ze względu na smak i zapach wody, wyszedłem z założenia ze skoro jest urządzenie które zarówno zmiękczy jak i poprawi smak wody to będzie to lepsze rozwiązanie niż szukanie zmiękczacza i nakranowego filtra do kuchni oddzielnie, ale że racji że cala moja dość nikła wiedza na ten temat pochodzi z internetu a nie doświadczenia, chętnie rozważę inne możliwości jeśli masz na to jakieś lepsze rozwiązanie.

qbek17
22-02-2020, 09:05
Dziękuję za odpowiedź, zależy mi na 2w1 właśnie ze względu na smak i zapach wody, wyszedłem z założenia ze skoro jest urządzenie które zarówno zmiękczy jak i poprawi smak wody to będzie to lepsze rozwiązanie niż szukanie zmiękczacza i nakranowego filtra do kuchni oddzielnie, ale że racji że cala moja dość nikła wiedza na ten temat pochodzi z internetu a nie doświadczenia, chętnie rozważę inne możliwości jeśli masz na to jakieś lepsze rozwiązanie.
Zakładam, że to woda wodociągowa, tak? Co ci przeszkadza w jej smaku/zapachu? Czy jest metaliczny albo gnilny, a może konkretnie czuć chlorem?
Jeśli patrzeć od strony kosztów to na pewno taniej wyjdzie Ci kupić normalny zmiękczacz i dodatkowo pod kranem w kuchni dać korpus narurowy z wkładem węglowym...
Nie wiem jak długo wytrzyma te kilka litrów węgla w zmiękczaczu ale na pewno nie będzie to 15 czy 20 lat jakie wytrzyma złoże zmiękczające.

witcher
23-02-2020, 15:04
Witam wszystkich.

Woda ze studni głębinowej gł. 46 m. Pompa głębinowa IBO FP4 E20.
Miesięczne zużycie wody na poziomie 8-9 m3.
Ścieki odprowadzane do POŚ z reaktorem biologicznym i dalej w nasyp.
W domu brak tradycyjnego hydroforu i brak możliwości postawienia. Pompa głębinowa uruchamiana elektronicznie.
Jeśli chodzi o wodę to głównym problemem jest żelazo i rdzawy nalot na armaturze itd. Twardość nie jest tak uciążliwa...
Wyniki badań z tego roku.

pH - 7,6
Twardość ogólna - 204 mg/l
Żelazo - 1329 ug
Mangan - 79 ug
Ogólna liczba mikroorganizmów 37 - bez nieprawidłowych zmian
Bakterie coli, Escherichia coli i enterekoki - 0

Początkowo myślałem o urządzeniu wielofunkcyjnym ale po zestawieniu wszystkich za i przeciw rozpatruję odżelaziacz z zintegrowana poduszką powietrzną.
Myślałem o czymś jak Supreme Oxyline PLUS na złożu Katalox Light.Ponoć te urządzenia pracują obecnie ma głowicach Clack.
Pytanie jak duży musiałby być taki odżelaziacz, ew. jak duże musiałoby być urządzenie wielofunkcyjne?
Jak to sobie policzyć?

Proszę o radę/opinię/pomoc.
Dzięki

amciek80
23-02-2020, 21:18
Z pewnością powinieneś zacząć od dezynfekcji studni, pompy itd, zbezpieczeniu ujęcia przed opadami, wodą powierchniową i po jakimś czasie powtrórzeniu badania bakteriologicznego.
Pobierając wodę mogłeś ją zanieczyścić. Czy próbka była pobrana przez fachowca który dezyfekował kran, wąż itp?

Taką ilością żelaza i manganu zupełnie się nie przejmujesz. Ciut powyżej normy, ale nie warto dla tego robić osobnych specjalnych filtrów za tysiące.
Wodę pewnie warto przepuścić przez hydrofor bez worka, skoro jest w nim siarkowodór.
Jeśli chcesz pozbyć się też twardości (wyższe stany średnie) to idealny byłby filtr multi. Pozbedzie się odrobiny Fe i Mn, zmiękczy wodę.
Wodą z regeneracji zawiera sól, więc uwaga przy oczyszczalniach.

Probke pobieral certyfikowany probobiorca. Doplacilem za jego przyjazd bo obawialem sie wprowadzenia zmiennej w postaci mojego niefachowego pobrania.
O dezynfekcji studni wlasnie czytam jak sie do tego zabrac.
Mam hydrofor bez worka, klasyczny 300l tyle, ze nierdzewny. Oczyszczalni nie mam.

amciek80
23-02-2020, 21:21
Wszystko się zgadza, ale przy filtrach multi nie usuniesz tego siarkowodoru, więc pytanie czy to jest problemem czy nie.

Ogolnie nie smiedzi mi ta woda. Z tego co wyczytalem siarkowodor powoduje nieprzyjemny zapach. Ale byc moze zacznie dawac jak sie ja podgrzeje - nie probowalem.
Czy jest jakas zlota rada na usuniecie tego siarkowodoru.

qbek17
23-02-2020, 22:18
Ogolnie nie smiedzi mi ta woda. Z tego co wyczytalem siarkowodor powoduje nieprzyjemny zapach. Ale byc moze zacznie dawac jak sie ja podgrzeje - nie probowalem.
Czy jest jakas zlota rada na usuniecie tego siarkowodoru.
Są dwie drogi - napowietrzanie lub odżelazianie.
Jak masz już odpowiedni hydrofor to wydaje się, że napowietrzanie jest tu pierwszym wyborem... dodatkowo masz niskie pH co utrudnia odżelazianie... więc jeśli nie czujesz tego zapachu (w końcu wynik jest "poniżej 0,2" co może oznaczać też "zero") to złoże multi powinno dać radę. Ze względu na podwyższoną utlenialność radziłbym jednak wersję na wysoką organikę (AquaMulti BIO lub Ecomix C). Ale to wszystko dopiero po załatwieniu bakterii.

Wojteksw
24-02-2020, 12:55
Witam serdecznie, dawno tu nie zaglądałem, ale sprzęt działał. Teraz pewnie trzeba będzie wymienić złoże Ecomix A
Ale na początek mam pytanie, w jakiej pozycji ma być pokrętło w głowicy Clack WS1CI , czy wkręcone maksymalnie w prawo, czy trochę odkręcone?
441178

Jayson120
24-02-2020, 13:14
Dzień dobry,

drodzy forumowicze mam przy okazji inwestycji dość pokaźne zniżki na urządzenia do zmiękczania wody firm:
- Trinnity;
- Epuro;
- BWT;
- JUDO;
- Supreme.

Proszę o opinie do powyższych marek urządzeń.

KLARSAN
24-02-2020, 13:17
Witam wszystkich.

Woda ze studni głębinowej gł. 46 m. Pompa głębinowa IBO FP4 E20.
Miesięczne zużycie wody na poziomie 8-9 m3.
Ścieki odprowadzane do POŚ z reaktorem biologicznym i dalej w nasyp.
W domu brak tradycyjnego hydroforu i brak możliwości postawienia. Pompa głębinowa uruchamiana elektronicznie.
Jeśli chodzi o wodę to głównym problemem jest żelazo i rdzawy nalot na armaturze itd. Twardość nie jest tak uciążliwa...
Wyniki badań z tego roku.

pH - 7,6
Twardość ogólna - 204 mg/l
Żelazo - 1329 ug
Mangan - 79 ug
Ogólna liczba mikroorganizmów 37 - bez nieprawidłowych zmian
Bakterie coli, Escherichia coli i enterekoki - 0

Początkowo myślałem o urządzeniu wielofunkcyjnym ale po zestawieniu wszystkich za i przeciw rozpatruję odżelaziacz z zintegrowana poduszką powietrzną.
Myślałem o czymś jak Supreme Oxyline PLUS na złożu Katalox Light.Ponoć te urządzenia pracują obecnie ma głowicach Clack.
Pytanie jak duży musiałby być taki odżelaziacz, ew. jak duże musiałoby być urządzenie wielofunkcyjne?
Jak to sobie policzyć?

Proszę o radę/opinię/pomoc.
Dzięki
Jeżeli nie odczuwa Pan zapachu siarkowodoru to można zastosować Ecoperla Multitower M


https://www.youtube.com/watch?v=eoYXiPeP_cg

Marek9011
24-02-2020, 13:38
Tak, woda wodociągowa, zapachów gnilnych itp brak, ale czuć chlor, w smaku lekko gorzka.

qbek17
24-02-2020, 13:55
Witam serdecznie, dawno tu nie zaglądałem, ale sprzęt działał. Teraz pewnie trzeba będzie wymienić złoże Ecomix A
Ale na początek mam pytanie, w jakiej pozycji ma być pokrętło w głowicy Clack WS1CI , czy wkręcone maksymalnie w prawo, czy trochę odkręcone?
441178
To zależy jakiego efektu oczekujesz. To pokrętło to zawór mieszający. Kiedy jest maksymalnie w prawo (wykręcony) to przepuszcza najwięcej wody surowej. Jak chcesz mieć wodę bardziej zmiękczoną/przefiltrowaną to trzeba je wkręcić do głowicy (czyli w lewo).

qbek17
24-02-2020, 13:56
Tak, woda wodociągowa, zapachów gnilnych itp brak, ale czuć chlor, w smaku lekko gorzka.
To faktycznie kwalifikuje się do węgla aktywnego. Pytanie tylko czy razem ze zmiękczaczem czy jako osobny etap...

qbek17
24-02-2020, 13:58
Dzień dobry,

drodzy forumowicze mam przy okazji inwestycji dość pokaźne zniżki na urządzenia do zmiękczania wody firm:
- Trinnity;
- Epuro;
- BWT;
- JUDO;
- Supreme.

Proszę o opinie do powyższych marek urządzeń.
Zadałeś pytanie tak ogólne, że ciężko cokolwiek odpowiedzieć ;)
Każda z tych firm/marek ma wiele modeli. Nie wiemy jaką masz wodę więc nie wiemy czy dany model będzie do niej odpowiedni czy nie...

Jayson120
24-02-2020, 14:12
Twardość wody mgCaCO3 427
zużycie dobowe wody 0,15 m3/d.
Instalator na moje potrzeby polecał mi model Supreme 26

qbek17
24-02-2020, 15:29
Twardość wody mgCaCO3 427
zużycie dobowe wody 0,15 m3/d.
Instalator na moje potrzeby polecał mi model Supreme 26
To trochę za duży model Ci polecił... przy takim (dość niskim) zużyciu wystarczy Ci 20 litrów złoża.

witcher
24-02-2020, 16:29
Witam wszystkich.

Woda ze studni głębinowej gł. 46 m. Pompa głębinowa IBO FP4 E20.
Miesięczne zużycie wody na poziomie 8-9 m3.
Ścieki odprowadzane do POŚ z reaktorem biologicznym i dalej w nasyp.
W domu brak tradycyjnego hydroforu i brak możliwości postawienia. Pompa głębinowa uruchamiana elektronicznie.
Jeśli chodzi o wodę to głównym problemem jest żelazo i rdzawy nalot na armaturze itd. Twardość nie jest tak uciążliwa...
Wyniki badań z tego roku.

pH - 7,6
Twardość ogólna - 204 mg/l
Żelazo - 1329 ug
Mangan - 79 ug
Ogólna liczba mikroorganizmów 37 - bez nieprawidłowych zmian
Bakterie coli, Escherichia coli i enterekoki - 0

Początkowo myślałem o urządzeniu wielofunkcyjnym ale po zestawieniu wszystkich za i przeciw rozpatruję odżelaziacz z zintegrowana poduszką powietrzną.
Myślałem o czymś jak Supreme Oxyline PLUS na złożu Katalox Light.Ponoć te urządzenia pracują obecnie ma głowicach Clack.
Pytanie jak duży musiałby być taki odżelaziacz, ew. jak duże musiałoby być urządzenie wielofunkcyjne?
Jak to sobie policzyć?

Proszę o radę/opinię/pomoc.
Dzięki

Wypowie się ktoś jeszcze?

Wojteksw
24-02-2020, 17:58
To zależy jakiego efektu oczekujesz. To pokrętło to zawór mieszający. Kiedy jest maksymalnie w prawo (wykręcony) to przepuszcza najwięcej wody surowej. Jak chcesz mieć wodę bardziej zmiękczoną/przefiltrowaną to trzeba je wkręcić do głowicy (czyli w lewo).

Bardzo dziękuję, na Ciebie można zawsze liczyć. Faktycznie dopiero teraz zauważyłem, że śruba ma lewy gwint i obracając w prawo otwieramy zawór.
Zainteresowałem się tym, bo niechcący przekręciłem oraz słabiej już działa złoże. Muszę wymienić, zastanawiam się czy dalej zasypać Ecomix A, czy może AQUA MULTI BIO warto spróbować. Obecnie Ecomix A jest od grudnia 2013 r. a więc już pewnie czas na wymianę.
Czy dużo zabawy jest przy wymianie? Na co zwrócić uwagę przy demontażu i montażu głowicy?

Marek9011
25-02-2020, 07:58
To faktycznie kwalifikuje się do węgla aktywnego. Pytanie tylko czy razem ze zmiękczaczem czy jako osobny etap...

Zastanowiłem się na tym co pisałeś chyba zdecyduję się na oddzielny filtr węglowy tylko na zimnej wodzie w kuchni, a zmiękczacz wezmę bez węgla. Znalazłem zmiękczacz Water technic 32 : https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-32-oszczedny-up-flow-7485816445

Widziałem, że w innym wątku pisałeś, że nie zdecydowałbyś się na niego ze względu na głowicę czy możesz powiedzieć co z nią nie tak? pytam bo producent daje na nią 10 lat gwarancji i zastanawiam się czy to tylko chwyt marketingowy i w razie reklamacji i tak się do czegoś czepią i odrzucą reklamację, czy rzeczywiście coś poprawili z tym temacie.

Rozważałem też Ecoperla Toro 35 ale gdzieś pisałeś że to chińska głowice i też problematyczna, szukałem całych urządzeń CLACK'a ale maja regenerację down-flow, więc chyba nie najlepiej, czy jeżeli Water Technic to rzeczywiście lipa, mógłbyś doradzić mi jakieś urządzenie z dobrą głowicą, o pojemności 30-35l złoża?

KLARSAN
25-02-2020, 09:11
Wypowie się ktoś jeszcze?

W takiej sytuacji raczej może być problem z założeniem stacji z poduszką sprężonego powietrza ze względu na wysoką wartość żelaza.
Przy zamontowaniu stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower M nie będzie problemu z oczyszczeniem żelaza, lecz woda będzie również zmiękczona do zera. Jeśli to nie problem dla Ciebie lub Twojej instalacji, to rozsądne rozwiązanie.

Alternatywnie - jeśli byłbyś zainteresowany uzdatnieniem tej wody przez sam odżelaziacz, to nasz dział techniczny mógłby przerobić stację Ecoperla Oxytower na potrzeby Twojej wody.

KLARSAN
25-02-2020, 09:18
Rozważałem też Ecoperla Toro 35 ale gdzieś pisałeś że to chińska głowice i też problematyczna, szukałem całych urządzeń CLACK'a ale maja regenerację down-flow, więc chyba nie najlepiej, czy jeżeli Water Technic to rzeczywiście lipa, mógłbyś doradzić mi jakieś urządzenie z dobrą głowicą, o pojemności 30-35l złoża?
Odnośnie głowic w Ecoperla Toro masz tutaj informacje https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/ - z tego co wiemy to nikt nigdy nie miał z nimi żadnego problemu. Czy możesz podać źródło swojej wypowiedzi?

qbek17
25-02-2020, 14:43
Bardzo dziękuję, na Ciebie można zawsze liczyć. Faktycznie dopiero teraz zauważyłem, że śruba ma lewy gwint i obracając w prawo otwieramy zawór.
Zainteresowałem się tym, bo niechcący przekręciłem oraz słabiej już działa złoże. Muszę wymienić, zastanawiam się czy dalej zasypać Ecomix A, czy może AQUA MULTI BIO warto spróbować. Obecnie Ecomix A jest od grudnia 2013 r. a więc już pewnie czas na wymianę.
Czy dużo zabawy jest przy wymianie? Na co zwrócić uwagę przy demontażu i montażu głowicy?
Wymiana złoża to "brudna robota". Nie jest jakaś szczególnie skomplikowana, ale jest kilka elementów na które trzeba uważać. Ciężko będzie opisać całość krok po kroku z dużą szczegółowością...

qbek17
25-02-2020, 14:51
Witam wszystkich.

Woda ze studni głębinowej gł. 46 m. Pompa głębinowa IBO FP4 E20.
Miesięczne zużycie wody na poziomie 8-9 m3.
Ścieki odprowadzane do POŚ z reaktorem biologicznym i dalej w nasyp.
W domu brak tradycyjnego hydroforu i brak możliwości postawienia. Pompa głębinowa uruchamiana elektronicznie.
Jeśli chodzi o wodę to głównym problemem jest żelazo i rdzawy nalot na armaturze itd. Twardość nie jest tak uciążliwa...
Wyniki badań z tego roku.

pH - 7,6
Twardość ogólna - 204 mg/l
Żelazo - 1329 ug
Mangan - 79 ug
Ogólna liczba mikroorganizmów 37 - bez nieprawidłowych zmian
Bakterie coli, Escherichia coli i enterekoki - 0

Początkowo myślałem o urządzeniu wielofunkcyjnym ale po zestawieniu wszystkich za i przeciw rozpatruję odżelaziacz z zintegrowana poduszką powietrzną.
Myślałem o czymś jak Supreme Oxyline PLUS na złożu Katalox Light.Ponoć te urządzenia pracują obecnie ma głowicach Clack.
Pytanie jak duży musiałby być taki odżelaziacz, ew. jak duże musiałoby być urządzenie wielofunkcyjne?
Jak to sobie policzyć?

Proszę o radę/opinię/pomoc.
Dzięki
Pompa jest solidna więc raczej da radę wypłukać odżelaziacz nawet z ciężkim złożem.
Jeśli chodzi o stację wielofunkcyjną to ze względu na poziom żelaza raczej musiałaby być przewymiarowana względem samej twardości - obstawiałbym jako minimum 50 litrów złoża.
Jeśli wolisz odżelaziacz z poduszką powietrzną to radziłbym wersję z dwoma zbiornikami (większa objętość) gdzie pierwszy zbiornik jest tylko z wodą i powietrzem, a w drugim jest złoże. Tutaj celowałbym w rozmiar 10x54" lub 12x52". Jeśli chodzi o wersję jednozbiornikową to raczej szukaj zbiornika 13x54".

qbek17
25-02-2020, 15:02
Zastanowiłem się na tym co pisałeś chyba zdecyduję się na oddzielny filtr węglowy tylko na zimnej wodzie w kuchni, a zmiękczacz wezmę bez węgla. Znalazłem zmiękczacz Water technic 32...
Widziałem, że w innym wątku pisałeś, że nie zdecydowałbyś się na niego ze względu na głowicę czy możesz powiedzieć co z nią nie tak? pytam bo producent daje na nią 10 lat gwarancji i zastanawiam się czy to tylko chwyt marketingowy i w razie reklamacji i tak się do czegoś czepią i odrzucą reklamację, czy rzeczywiście coś poprawili z tym temacie.
To nie jest tak, że coś konkretnie jest z tą głowicą nie w porządku. Po prostu chodzi o jej "dostępność". Jest stosowana chyba tylko u nich i w razie potrzeby przeglądu możesz być skazany na ich serwis lub przy ewentualnych problemach dostępność części jest zależna tylko od jednego dostawcy.
Z tego samego powodu (niezbyt wiele referencji) ciężko powiedzieć czy to dobra czy zła konstrukcja...


Rozważałem też Ecoperla Toro 35 ale gdzieś pisałeś że to chińska głowice i też problematyczna, szukałem całych urządzeń CLACK'a ale maja regenerację down-flow, więc chyba nie najlepiej, czy jeżeli Water Technic to rzeczywiście lipa, mógłbyś doradzić mi jakieś urządzenie z dobrą głowicą, o pojemności 30-35l złoża?
Regeneracja downflow czy upflow to nie jest zawsze lepsze czy gorsze rozwiązanie. Faktycznie przy 30-35 litrach złoża można już myśleć o regeneracji upflow, ale trzeba pamiętać że woda musi być w takiej sytuacji bez innych zanieczyszczeń (i zalecany jest dobry filtr wstępny). Clack ma obie wersje regeneracji.
Nie wiem czy konkretna głowica będzie problematyczna czy nie... to zależy od wielu czynników (w tym szczęścia do danego egzemplarza) ;) Faktem jest, że głowica w Toro jest chińska. Możesz tą informację potraktować jako dyskwalifikującą dany model lub to zaakceptować. Ważne żebyś wiedział co kupujesz :)

Wojteksw
25-02-2020, 19:24
Wymiana złoża to "brudna robota". Nie jest jakaś szczególnie skomplikowana, ale jest kilka elementów na które trzeba uważać. Ciężko będzie opisać całość krok po kroku z dużą szczegółowością...

Brudnej roboty nie obawiam się, natomiast trochę boję się, czy są sytuacje, że nie można wysypać złoża. Czy ewentualnie myjka ciśnieniowa Karcher da radę wypłukać resztki zalegającego złoża. Operacje przeprowadzę jak będzie cieplej, na wiosnę, wyciągając zbiornik przed dom na działkę. Jeżeli możesz, to podaj, na co zwrócić uwagę przy takiej operacji, każda uwaga jest cenna. Na przykład, czy obowiązkowo wymieniać kosze, uszczelnienie itp. Wolę być przygotowany na ewentualne utrudnienia.
Jeszcze mam pytanie, czy klucz serwisowy do głowicy jest dostępny tylko u jednego sprzedawcy w cenie 110 zł. czy można go taniej gdzieś zakupić, najlepiej na terenie Warszawy z odbiorem osobistym?

Marek9011
26-02-2020, 09:30
Dzięki wielkie za wszystkie porady, zastanowię się dokładnie nad wszystkimi za i przeciw i coś wybiorę :)

qbek17
26-02-2020, 10:25
Brudnej roboty nie obawiam się, natomiast trochę boję się, czy są sytuacje, że nie można wysypać złoża. Czy ewentualnie myjka ciśnieniowa Karcher da radę wypłukać resztki zalegającego złoża. Operacje przeprowadzę jak będzie cieplej, na wiosnę, wyciągając zbiornik przed dom na działkę. Jeżeli możesz, to podaj, na co zwrócić uwagę przy takiej operacji, każda uwaga jest cenna. Na przykład, czy obowiązkowo wymieniać kosze, uszczelnienie itp. Wolę być przygotowany na ewentualne utrudnienia.
Przy złożu wielofunkcyjnym praktycznie nie ma ryzyka zbrylenia złoża (to są żywice jonowymienne, lekkie) więc myjka spokojnie wystarczy.
Będziesz potrzebował worka (lub kilku) żeby wysypać do nich złoże, ale żeby odsączyła się z nich woda. Mogą być worki na gruz do kupienia w markecie budowlanym. Kosz górny na pewno dobrze będzie wymienić. Dystrybutor dolny i uszczelnienia - zależnie od zużycia, ale nie powinny tego wymagać.


Jeszcze mam pytanie, czy klucz serwisowy do głowicy jest dostępny tylko u jednego sprzedawcy w cenie 110 zł. czy można go taniej gdzieś zakupić, najlepiej na terenie Warszawy z odbiorem osobistym?
Odezwij się do mnie na priv i coś wymyślimy.

KLARSAN
26-02-2020, 12:33
Dzięki wielkie za wszystkie porady, zastanowię się dokładnie nad wszystkimi za i przeciw i coś wybiorę :)

Jeżeli zależy Ci na urządzeniach z najwyższej półki - sprawdź zmiękczacze wody z serii Softower zbudowane na bazie głowicy Clack Pallas.

Jeżeli chodzi o parametry techniczne Ecoperla Toro - urządzenie jakościowo jest naprawdę bardzo dobre, a głowica zbudowana jest na bazie Fleck'a. Nie mieliśmy ani jednej reklamacji tej głowicy mimo tysięcy sprzedanych urządzeń. W naszym przekonaniu to konstrukcja dużo lepsza od BNT.

qbek17
26-02-2020, 13:38
Jeżeli chodzi o parametry techniczne Ecoperla Toro - urządzenie jakościowo jest naprawdę bardzo dobre, a głowica zbudowana jest na bazie Fleck'a. Nie mieliśmy ani jednej reklamacji tej głowicy mimo tysięcy sprzedanych urządzeń. W naszym przekonaniu to konstrukcja dużo lepsza od BNT.
No przepraszam, ale sami w podanym linku piszecie o głowicy Fobrite, że jest to chińska głowica "wzorowana" na Flecku. Kopia czegoś to nie to samo co "głowica zbudowana na bazie Flecka (co by sugerowało jakieś powiązania z tą solidną marką).

Wojteksw
26-02-2020, 14:42
Przy złożu wielofunkcyjnym praktycznie nie ma ryzyka zbrylenia złoża (to są żywice jonowymienne, lekkie) więc myjka spokojnie wystarczy.
Będziesz potrzebował worka (lub kilku) żeby wysypać do nich złoże, ale żeby odsączyła się z nich woda. Mogą być worki na gruz do kupienia w markecie budowlanym. Kosz górny na pewno dobrze będzie wymienić. Dystrybutor dolny i uszczelnienia - zależnie od zużycia, ale nie powinny tego wymagać.


Odezwij się do mnie na priv i coś wymyślimy.

Napisałem PW

KLARSAN
26-02-2020, 15:15
No przepraszam, ale sami w podanym linku piszecie o głowicy Fobrite, że jest to chińska głowica "wzorowana" na Flecku. Kopia czegoś to nie to samo co "głowica zbudowana na bazie Flecka (co by sugerowało jakieś powiązania z tą solidną marką).

Chodziło oczywiście o budowę sterownika od podstaw na podstawie Flecka (czyli kopiowanie ich rozwiązań). Samo kopiowanie nie dyskwalifikuje jakości głowicy i firmy Fobrite, która od 14 lat bardzo mocno się rozwinęła.

Mieliśmy w przeszłości w swojej ofercie urządzenia na głowicach BNT i na podstawie doświadczenia uważamy, że Fobrite jest o półkę wyżej.

witcher
26-02-2020, 18:52
Dzięki za rady.

KLARSAN powiedz na jakim konkretnie złożu pracuje stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower? W karcie jest "Wyselekcjonowana
mieszanka złóż jonowymiennych". Pytanie jakie to złoża i w jakich proporcjach? Jaka jest ich zdolność jonowymienna?

Pytanie kolejne do KLARSAN. W jaki sposób chciałbyś zmodyfikować stację odżelaziającą Oxytower?

qbek17 do odżelaziania polecałeś racze złoża naturalne jak np. G1. Czy Katalox Light oprócz trwałości czymś ustępuje takim złożom?
Nie ukrywam, że jedna butla 13x54 byłaby dla mnie najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zapotrzebowanie na miejsce. Jeśli faktycznie dałaby radę ogarnąć wodę z żelaza to byłby strzał w 10.

Potrafi ktoś potwierdzić, że urządzenia Supreme pracują na Clacku?

I ostatnie pytanie. W jaki sposób policzyliście objętość złoża potrzebną do usunięcia takiej ilości żelaza? Na wyczucie? :)

qbek17
26-02-2020, 19:31
Dqbek17 do odżelaziania polecałeś racze złoża naturalne jak np. G1. Czy Katalox Light oprócz trwałości czymś ustępuje takim złożom?
G1 jest ciężkie ale Twoja pompa powinna dać radę wypłukać nawet takie złoże.
Katalox Light jest lżejszy, sztuczny, mniej trwały. Nie jest na rynku dość długo żeby stwierdzić jaka jest jego trwałość ale z samej specyfiki tego złoża wynika, że będzie to krótszy czas niż złóż naturalnych.
Z pozostałych parametrów można się w zasadzie opierać na danych z karty katalogowej - według niej jest idealne ;) Kilka razy z niego korzystałem i w zasadzie daje radę... przynajmniej na początku.

I ostatnie pytanie. W jaki sposób policzyliście objętość złoża potrzebną do usunięcia takiej ilości żelaza? Na wyczucie? :)
Trochę na wyczucie ;)
A trochę jednak to wynika z możliwości pompy i wielkości butli. Nie postawisz przecież w domu przemysłowego zbiornika.

witcher
28-02-2020, 16:56
Dzięki qbek17.

Regeneracja takiego złoża odżelaziającego standardowo raz w tygodniu? Zakładając, że będzie to butla 13x54 i 56l złoża.

adam0202
29-02-2020, 06:29
Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.

Wojteksw
29-02-2020, 08:14
Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.

Miałem podobny problem i 2013 r. dzięki koledze qbek17 wybrałem zestaw: Głowica Clack WS1CI, butla 10x44, złoże Ecomix A, zbiornik solanki Clack 72 l. Do obecnej chwili wszystko chodzi bez problemu, dopiero teraz musiałem dokonać małej regulacji na zaworku mieszania. Zużycie wody około 16 metrów na miesiąc. Złoże nie wymieniane przez 6 lat i dalej daje radę. Dopiero teraz będę myślał o wymianie złoża. Polecam taki zestaw.

adam0202
29-02-2020, 08:26
Miałem podobny problem i 2013 r. dzięki koledze qbek17 wybrałem zestaw: Głowica Clack WS1CI, butla 10x44, złoże Ecomix A, zbiornik solanki Clack 72 l. Do obecnej chwili wszystko chodzi bez problemu, dopiero teraz musiałem dokonać małej regulacji na zaworku mieszania. Zużycie wody około 16 metrów na miesiąc. Złoże nie wymieniane przez 6 lat i dalej daje radę. Dopiero teraz będę myślał o wymianie złoża. Polecam taki zestaw.

To znaczy kupowaleś wszystko osobno i składałes?

Wojteksw
29-02-2020, 09:02
Zamówione było wszystko razem, według mojej specyfikacji, otrzymałem napełnioną butlę (EcomixA 25l), tylko wszystko połączyłem do sieci wodociągowej oraz zasilacz do prądu.

qbek17
29-02-2020, 11:35
Regeneracja takiego złoża odżelaziającego standardowo raz w tygodniu? Zakładając, że będzie to butla 13x54 i 56l złoża.
Zacząłbym nieco częściej (tak co 4-5 dni) i co kilka miesięcy sprawdzał jakość wody i ewentualnie wydłużał czas między regeneracjami.

qbek17
29-02-2020, 11:40
Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.
Nie podałeś innych parametrów więc zakładam, że chcesz tylko zmiękczyć wodę. W takim przypadku nie ma potrzeby (ani sensu) używać złoża wielofunkcyjnego (czyli np. Ecomixa). Zwykłe złoże zmiękczające będzie tańsze i trwalsze.
Masz spore zużycie i twardość - za to budżet nie za wielki... Radziłbym dołożyć kilka groszy i kupić coś porządnego. Jeśli chodzi o wielkość to możesz szukać modeli nawet do 45-50 litrów złoża. Oczywiście może też być mniejszy model, ale będzie się częściej regenerował.

adam0202
29-02-2020, 14:53
Nie podałeś innych parametrów więc zakładam, że chcesz tylko zmiękczyć wodę. W takim przypadku nie ma potrzeby (ani sensu) używać złoża wielofunkcyjnego (czyli np. Ecomixa). Zwykłe złoże zmiękczające będzie tańsze i trwalsze.
Masz spore zużycie i twardość - za to budżet nie za wielki... Radziłbym dołożyć kilka groszy i kupić coś porządnego. Jeśli chodzi o wielkość to możesz szukać modeli nawet do 45-50 litrów złoża. Oczywiście może też być mniejszy model, ale będzie się częściej regenerował.

Możesz podpowiedziec jakąś konkretną firmę lub model. Poza tym uzyskałem informację że można zmiękczac bezpiecznie tylko o 17 stopni niemieckich w związku ze wzrostem zawartości sodu w wodzie. Czy polega to na prawdzie?

inżH2O
29-02-2020, 16:05
Poza tym uzyskałem informację że można zmiękczac bezpiecznie tylko o 17 stopni niemieckich w związku ze wzrostem zawartości sodu w wodzie. Czy polega to na prawdzie?


Zmiękczenie wody o 1 stopień niemiecki wprowadza do wody ok 8,2 mg sodu do każdego litra wody. Przepisy regulują zawartość sodu na poziomie 200 mg/l. Czyli 200/8,2 daje nam 24,39 st niemieckich. Jednak woda ma już jakąś zawartość sodu (zazwyczaj nie przekracza ona 20 mg/l) wiec analogicznie licząc wychodzi ok 22 st niemieckich. Ponadto pamiętaj, że nie powinno się zmiękczacz wody do zerowej twardości i warto zostawić te 3-4 stopnie niemieckie, co podnosi nam poziom twardości wody surowej do wartości 25-26 stopni niemieckich, bez przekroczenia zawartości sodu w wodzie po zmiękczeniu.

Z innej strony Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmować sód w ilości do ok 2000 mg na dobę. Wiec musiałbyś wypić 10 litrów wody z maksymalną zawartością sodu (zmiękczoną o ponad 22 st niemieckie), co jest ok 5-krotnie nierealne. Dlatego woda nie jest aż tak istotnym źródłem sodu w porównaniu z pożywieniem stałym, gdzie sód pochodzi głównie z soli.

Jednak jeżeli musisz uważać na sód z różnych względów – montaż odwróconej osmozy pod zlewem w kuchni problem sodu po zmiękczaczu w wodzie rozwiązuje całkowicie. Obecnie dobre osmozy to naprawdę nie jest spory koszt, a dodatkowa możliwość zrezygnowania całkowicie z wody butelkowanej jest kolejnym atutem osmozy.

afrin
01-03-2020, 11:51
Witam wszystkich,

wodę mamy z wodociągów, więc zapewne spełnia ona określone normy. Do tej pory korzystamy z dzbanka Brity i wodę pijemy z kranu. Chciałbym się pozbyć tego uciążliwego wlewania wody do dzbanka, stąd planuje zamontować korpusy z filtrami pod zlewem w kuchni. Chodzi o to, aby usunąć zanieczyszczenia odrywające się od rur, zmiękczyć wodę oraz usunąć posmak chloru. W związku z tym, mam parę pytań:

1) Mam mało miejsca po zlewem, więc zmieszczą mi się max. 3 korpusy 10". Ale może być, że tylko wejdą tylko dwa 10" i będę musiał zamontować jeden 5". Który z filtrów dać do 5" (piankowy, zmiękczający czy z aktywnym węglem)?
2) Czy korpusy brać pierwsze lepsze (np. z Castoramy), czy jednak jest mocna różnica w ich wykonaniu w zależności od producenta?[/LIST]
3) Jaka jest różnica pomiędzy filtrami: sznurkowym, piankowym i harmonijkowym? Który wybrać?
4) Rozumiem, że rozmiar gwintu w korpusie (1/2, 3/4, 1") brać taki jak mam zakończoną instalację pod zlewem, tak?
5) Jakiej firmy filtry są najlepsze?

Z góry dziękuję za pomoc.

KLARSAN
02-03-2020, 15:04
Dzięki za rady.

KLARSAN powiedz na jakim konkretnie złożu pracuje stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower? W karcie jest "Wyselekcjonowana
mieszanka złóż jonowymiennych". Pytanie jakie to złoża i w jakich proporcjach? Jaka jest ich zdolność jonowymienna?

Pytanie kolejne do KLARSAN. W jaki sposób chciałbyś zmodyfikować stację odżelaziającą Oxytower?


1. Jest to mieszanka wysokowydajnych złóż jonowymiennych, której receptura jest naszą własnością intelektualną. Mieszanka została przygotowana na bazie wieloletnich doświadczeń w branży uzdatniania wody dla domu i przemysłu. Dzięki temu przygotowaliśmy produkt, którego efektywność jest wyższa od popularnych mieszanek wielofunkcyjnych dostępnych na rynku.

2. Chodzi o modyfikację rozmiaru butli, aby zmieściło się więcej Birmu + dosypane dodatkowe złoże. Tak czy siak dla potwierdzenia skuteczności działania urządzenia prosilibyśmy o podanie dodatkowych parametrów jak barwa, mętność, utlenialność .

KLARSAN
02-03-2020, 15:10
Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.
Rekomendujemy użycie zmiękczacza kompaktowego Ecoperla Toro 35 (troszkę przekracza budżet, ale zapewnia rzadką regenerację (przy Pańskiej wodzie co 3,5 m3).

qbek17
02-03-2020, 21:09
Witam wszystkich,

wodę mamy z wodociągów, więc zapewne spełnia ona określone normy. Do tej pory korzystamy z dzbanka Brity i wodę pijemy z kranu. Chciałbym się pozbyć tego uciążliwego wlewania wody do dzbanka, stąd planuje zamontować korpusy z filtrami pod zlewem w kuchni. Chodzi o to, aby usunąć zanieczyszczenia odrywające się od rur, zmiękczyć wodę oraz usunąć posmak chloru. W związku z tym, mam parę pytań:

1) Mam mało miejsca po zlewem, więc zmieszczą mi się max. 3 korpusy 10". Ale może być, że tylko wejdą tylko dwa 10" i będę musiał zamontować jeden 5". Który z filtrów dać do 5" (piankowy, zmiękczający czy z aktywnym węglem)?
2) Czy korpusy brać pierwsze lepsze (np. z Castoramy), czy jednak jest mocna różnica w ich wykonaniu w zależności od producenta?
3) Jaka jest różnica pomiędzy filtrami: sznurkowym, piankowym i harmonijkowym? Który wybrać?
4) Rozumiem, że rozmiar gwintu w korpusie (1/2, 3/4, 1") brać taki jak mam zakończoną instalację pod zlewem, tak?
5) Jakiej firmy filtry są najlepsze?

Z góry dziękuję za pomoc.
1) piankowy
2) ja bym brał firmowy, a nie marketowy.
3) Różnica jest w zachowaniu przy przeciążeniu... (jeden się zapcha, drugi przepuści osady, a trzeci się przerwie i też przepuści osady)
4) tak będzie najprościej
5) ciężko powiedzieć, który najlepszy, ale dobre są np. Aquafilter lub Atlas Filtri
Zastanów się tylko czy warto filtrować i zmiękczać całą wodę w tym kranie. Może nie ma sensu tego robić dla wody do zmywania? Mógłbyś dać baterię z dwiema wylewkami i mieć wodę "użytkową" (niefiltrowaną) i "pitną" (przefiltrowaną). W ten sposób mógłbyś wydłużyć żywotność tych wkładów... bo taki wkład zmiękczający da radę przez maksymalnie kilkaset litrów (zależnie od twardości) , a potem wymiana (lub regeneracja, która jest bardziej uciążliwa niż dzbanek).

afrin
03-03-2020, 11:05
Zastanów się tylko czy warto filtrować i zmiękczać całą wodę w tym kranie. Może nie ma sensu tego robić dla wody do zmywania? Mógłbyś dać baterię z dwiema wylewkami i mieć wodę "użytkową" (niefiltrowaną) i "pitną" (przefiltrowaną). W ten sposób mógłbyś wydłużyć żywotność tych wkładów... bo taki wkład zmiękczający da radę przez maksymalnie kilkaset litrów (zależnie od twardości) , a potem wymiana (lub regeneracja, która jest bardziej uciążliwa niż dzbanek).

Dzięki za podpowiedzi - jestem wdzięczny.

Wodę generalnie nie mam twardą (wg. wodociągów średnia w skali roku to 10 st.niemieckich), więc akceptuje to, że filtr zmiękczający bedę wymianiał co 3 miesiące, gdyż wymiana baterii na taką z dwoma wejściami to duży koszt. Cena tego filtru http://aquafilter.com/pl/product/3/25/fccst to 20zł. Więc jeżeli nie wymienię baterii to mam na min. 20 takich filtrów :)

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

v.speed
03-03-2020, 12:10
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody oraz propozycję urządzeń:
Analiza wody:
1. pH 6,7
2. Przewodność 307 uS/l
3. Żelazo <20 ug/l
4. Twardość 138 mg/l
5. Indeks nadmanganianowy <0,7 mg/l
6. Mangan 855,7 ug/l
7. Mętność <0,1
8. Barwa <5
9. Azotyny <0,04 mg/l
10. Azotany 5,99 mg/l
11. Siarczany 16,3 mg/l
12. Chlorki 8,78 mg/l

Dane odnośnie punktu poboru i instalacji:
1. Studnia głębinowa wiercona w kwietniu 2016r., głębokość ok. 38m, lustro wody sprawdzane w lato 2019 ok. 5m, wydajność studni podana przez firmę min. 3m3/h.
2. Pompa głębinowa zawieszona na poziomie ok. 25m, max. wydajność pompy ok. 60l/min.
3. Hydrofor z poduszką powietrzną pojemność 160L.
4. Liczba osób w domu 4. Dwie łazienki - dwa prysznice i jedna wanna.
5. Instalacja w budynku wykonana z miedzi.
6. Kanalizacja podłączona do przydomowej oczyszczalni ścieków.

ewoda
03-03-2020, 12:50
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody oraz propozycję urządzeń:
Analiza wody:
1. pH 6,7
2. Przewodność 307 uS/l
3. Żelazo <20 ug/l
4. Twardość 138 mg/l
5. Indeks nadmanganianowy <0,7 mg/l
6. Mangan 855,7 ug/l
7. Mętność <0,1
8. Barwa <5
9. Azotyny <0,04 mg/l
10. Azotany 5,99 mg/l
11. Siarczany 16,3 mg/l
12. Chlorki 8,78 mg/l

Dane odnośnie punktu poboru i instalacji:
1. Studnia głębinowa wiercona w kwietniu 2016r., głębokość ok. 38m, lustro wody sprawdzane w lato 2019 ok. 5m, wydajność studni podana przez firmę min. 3m3/h.
2. Pompa głębinowa zawieszona na poziomie ok. 25m, max. wydajność pompy ok. 60l/min.
3. Hydrofor z poduszką powietrzną pojemność 160L.
4. Liczba osób w domu 4. Dwie łazienki - dwa prysznice i jedna wanna.
5. Instalacja w budynku wykonana z miedzi.
6. Kanalizacja podłączona do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli całkowicie zmiękczona woda nie będzie problemem to wystarczy kolumna z odpowiednią ilością dobrej jakości żywicy jonowymiennej. Jeśli bez zmiękczania to ta sama kolumna ze złożem katalitycznym zamiast żywicy.

v.speed
04-03-2020, 08:11
Jeśli całkowicie zmiękczona woda nie będzie problemem to wystarczy kolumna z odpowiednią ilością dobrej jakości żywicy jonowymiennej. Jeśli bez zmiękczania to ta sama kolumna ze złożem katalitycznym zamiast żywicy.

Woda również jest spożywana, a instalacja jest wykonana z miedzi więc całkowite zmiękczanie odpada.

Natomiast druga sprawa to przydomowa oczyszczalnia ścieków, której popłuczyny z wody solankowej czy innego materiału używanego do regeneracji ma wpływ.

Dlatego wydaje mi się, że uzdatnianie wody powinno być realizowane poprzez napowietrzanie i kolumnę ze złożem katalitycznym. I tu powstaje problem jakie złoże będzie odpowiednie dla wody z pH 6.7 i jaki zastosować napowietrzacz w kotłowni gdzie jest pewne zapylenie?

qbek17
04-03-2020, 09:52
Wodę generalnie nie mam twardą (wg. wodociągów średnia w skali roku to 10 st.niemieckich), więc akceptuje to, że filtr zmiękczający bedę wymianiał co 3 miesiące, gdyż wymiana baterii na taką z dwoma wejściami to duży koszt. Cena tego filtru http://aquafilter.com/pl/product/3/25/fccst (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faquafilter.com%2Fp l%2Fproduct%2F3%2F25%2Ffccst) to 20zł. Więc jeżeli nie wymienię baterii to mam na min. 20 takich filtrów :)
Nie sądzę aby taki wkład wystarczył na 3 miesiące... oczywiście może się to udać jeśli zużywasz mało wody, ale obstawiam, że wkład wystarczy Ci na nie więcej niż 300 litrów wody.

qbek17
04-03-2020, 09:57
Woda również jest spożywana, a instalacja jest wykonana z miedzi więc całkowite zmiękczanie odpada.

Natomiast druga sprawa to przydomowa oczyszczalnia ścieków, której popłuczyny z wody solankowej czy innego materiału używanego do regeneracji ma wpływ.

Dlatego wydaje mi się, że uzdatnianie wody powinno być realizowane poprzez napowietrzanie i kolumnę ze złożem katalitycznym. I tu powstaje problem jakie złoże będzie odpowiednie dla wody z pH 6.7 i jaki zastosować napowietrzacz w kotłowni gdzie jest pewne zapylenie?
To pH jest tu głównym problemem. Można próbować je podnieść na złożu, ale ono też podniesie twardość. Po takim zabiegu nie powinno być problemu z usunięciem manganu na złożach odżelaziających.
Druga opcja to dodanie napowietrzania ale obawiam się, że to nie wystarczy przy tak niskim pH (do usuwania manganu pH powinno być bliżej 8 ).
Trzecia możliwość to usunięcie manganu na żywicy jonowymiennej (co od razu zmiękczy wodę) ale dodanie na końcu kolumny do podniesienia twardości...

KLARSAN
04-03-2020, 14:55
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze metody uzdatniania wody oraz propozycję urządzeń:
Analiza wody:
1. pH 6,7
2. Przewodność 307 uS/l
3. Żelazo <20 ug/l
4. Twardość 138 mg/l
5. Indeks nadmanganianowy <0,7 mg/l
6. Mangan 855,7 ug/l
7. Mętność <0,1
8. Barwa <5
9. Azotyny <0,04 mg/l
10. Azotany 5,99 mg/l
11. Siarczany 16,3 mg/l
12. Chlorki 8,78 mg/l

Dane odnośnie punktu poboru i instalacji:
1. Studnia głębinowa wiercona w kwietniu 2016r., głębokość ok. 38m, lustro wody sprawdzane w lato 2019 ok. 5m, wydajność studni podana przez firmę min. 3m3/h.
2. Pompa głębinowa zawieszona na poziomie ok. 25m, max. wydajność pompy ok. 60l/min.
3. Hydrofor z poduszką powietrzną pojemność 160L.
4. Liczba osób w domu 4. Dwie łazienki - dwa prysznice i jedna wanna.
5. Instalacja w budynku wykonana z miedzi.
6. Kanalizacja podłączona do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Witaj, z analizy wynika, że masz dosyć duże przekroczenie związane ze stężeniem manganu. W celu usunięcia tego problemu, polecam stację odmanganiającą Ecoperla Sanitower. Stacja wymaga napowietrzania, a więc będziesz musiał również wymienić hydrofor na bezprzeponowy 300 l. Projektant odpowiednio dobierze złoże tak, aby również podnieść pH wody, które jest zbyt niskie przy usuwaniu manganu.

W razie pytań lub chęci otrzymania szczegółowej oferty zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

ewoda
04-03-2020, 15:09
Woda również jest spożywana, a instalacja jest wykonana z miedzi więc całkowite zmiękczanie odpada.

Natomiast druga sprawa to przydomowa oczyszczalnia ścieków, której popłuczyny z wody solankowej czy innego materiału używanego do regeneracji ma wpływ.

Dlatego wydaje mi się, że uzdatnianie wody powinno być realizowane poprzez napowietrzanie i kolumnę ze złożem katalitycznym. I tu powstaje problem jakie złoże będzie odpowiednie dla wody z pH 6.7 i jaki zastosować napowietrzacz w kotłowni gdzie jest pewne zapylenie?

Napowietrzanie + złoże katalityczne, jeśli mangan nie zostanie usunięty należy dodatkowo zamontować pompę dozującą z wodomierzem impulsowym do podniesienia odczynu, ewentualnie drugi wariant ze złożem z regeneracją KMnO4 i odprowadzenie wody poza oczyszczalnię.
"Pewne zapylenie" w kotłowni nie ma wpływu na porządny aspirator .

ewoda
04-03-2020, 15:18
Witaj, z analizy wynika, że masz dosyć duże przekroczenie związane ze stężeniem manganu. W celu usunięcia tego problemu, polecam stację odmanganiającą Ecoperla Sanitower. Stacja wymaga napowietrzania, a więc będziesz musiał również wymienić hydrofor na bezprzeponowy 300 l. Projektant odpowiednio dobierze złoże tak, aby również podnieść pH wody, które jest zbyt niskie przy usuwaniu manganu.

W razie pytań lub chęci otrzymania szczegółowej oferty zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

Ładna nazwa "Ecoperla Sanitower", działanie zapewne kosmicznie. Może jakaś informacja co jest w środku. Może projektant powie przez jaki okres będzie podnoszony odczyn i usuwany mangan, przez 2 czy 3 miesiące ?

KLARSAN
05-03-2020, 09:34
Żywotność złoża do usuwania żelaza i manganu: 5-7 lat

Dodatki na potrzeby tego indywidualnego przypadku, podnoszące odczyn pH, będą stopniowo rozpuszczane w wodzie i należy je okresowo uzupełniać (dla omawianych parametrów wody raz na 1-2 lata kilka litrów).

Dozowanie wodorotlenków w celu podniesienia pH wody (w przemyśle przy znacznie większym dobowym zużyciu wody często praktykowane), to ze względu na bezpieczeństwo domowników ostateczność, po którą w zastosowaniach domowych nie ma potrzeby sięgać.

qbek17
05-03-2020, 10:07
Żywotność złoża do usuwania żelaza i manganu: 5-7 lat
Mówicie tu o waszej mieszance jonitów czy o złożu katalitycznym? Jeśli to drugie to trochę krótko...


Dodatki na potrzeby tego indywidualnego przypadku, podnoszące odczyn pH, będą stopniowo rozpuszczane w wodzie i należy je okresowo uzupełniać (dla omawianych parametrów wody raz na 1-2 lata kilka litrów).
Jak przewidujecie dosypywanie tego złoża? Zbiornik będzie miał dodatkowy króciec do dosypywania czy trzeba każdorazowo zdemontować głowicę? Czy uznajecie taką dosypkę za czynność obsługową dla użytkownika czy konieczne jest zlecenie dla waszego serwisu?