PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

KLARSAN
05-03-2020, 13:00
Mówicie tu o waszej mieszance jonitów czy o złożu katalitycznym? Jeśli to drugie to trochę krótko...

Są to złoża katalityczne, zdarza się, że działają 10-12 lat, ale bywa również że po 5-6 latach konieczna jest ich wymiana. Zależy to od jakości wody, parametrów pracy, intensywności ekploatacji i innych tego typu czynników. Nie chcemy klientowi obiecywać, że wytrzyma złoże 12 lat.


Jak przewidujecie dosypywanie tego złoża? Zbiornik będzie miał dodatkowy króciec do dosypywania czy trzeba każdorazowo zdemontować głowicę? Czy uznajecie taką dosypkę za czynność obsługową dla użytkownika czy konieczne jest zlecenie dla waszego serwisu?

Przeważnie sprzedajemy urządzenia Ecoperla w ustandaryzowanym wykonaniu i nie ma konieczności uzupełniania złoża. W wyjątkowych przypadkach możemy dostosować komponenty urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Ustalamy z nim wtedy indywidualnie zakres eksploatacji i czy wykonywać go będzie klient we własnym zakresie czy nasz serwis.

qbek17
05-03-2020, 13:21
Są to złoża katalityczne, zdarza się, że działają 10-12 lat, ale bywa również że po 5-6 latach konieczna jest ich wymiana. Zależy to od jakości wody, parametrów pracy, intensywności ekploatacji i innych tego typu czynników. Nie chcemy klientowi obiecywać, że wytrzyma złoże 12 lat.
Wasza polityka to wasza sprawa :) Ja się pytam technicznie - jakie to złoże? Bo naturalne złoże katalityczne (G1, Defeman, Pyrolox, itp) powinno wytrzymać dużo dłużej niż 12 lat i to niezależnie od warunków pracy. Zakładam więc, że to co wsypujecie jest złożem sztucznym (typu Birm, Katalox Light, itp) - możecie to potwierdzić czy to też jest "tajemnica"?


Przeważnie sprzedajemy urządzenia Ecoperla w ustandaryzowanym wykonaniu i nie ma konieczności uzupełniania złoża.
O takim przypadku tu nie rozmawiamy :)


W wyjątkowych przypadkach możemy dostosować komponenty urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Ustalamy z nim wtedy indywidualnie zakres eksploatacji i czy wykonywać go będzie klient we własnym zakresie czy nasz serwis.
Tak, rozumiem, że ustalacie to z klientem. Ale pytanie było inne - W jaki sposób przewidujecie dosypywanie złoża i czy wykonanie tej czynności przez klienta nie powoduje "utraty gwarancji" lub innych tego typu konsekwencji?

ewoda
05-03-2020, 13:30
Żywotność złoża do usuwania żelaza i manganu: 5-7 lat

Dodatki na potrzeby tego indywidualnego przypadku, podnoszące odczyn pH, będą stopniowo rozpuszczane w wodzie i należy je okresowo uzupełniać (dla omawianych parametrów wody raz na 1-2 lata kilka litrów).

Dozowanie wodorotlenków w celu podniesienia pH wody (w przemyśle przy znacznie większym dobowym zużyciu wody często praktykowane), to ze względu na bezpieczeństwo domowników ostateczność, po którą w zastosowaniach domowych nie ma potrzeby sięgać.

Przy małym poborze wody wzrasta odczyn i jest OK. Czy po napełnieniu wanny nie będzie manganu w wodzie ?
Jak często trzeba badać wodę i sprawdzać czy już trzeba dosypać "dodatki" - co miesiąc, czy co tydzień ? Raz na 1-2 lata to bardzo precyzyjna informacja.

ewoda
05-03-2020, 13:39
Są to złoża katalityczne, zdarza się, że działają 10-12 lat, ale bywa również że po 5-6 latach konieczna jest ich wymiana. Zależy to od jakości wody, parametrów pracy, intensywności ekploatacji i innych tego typu czynników. Nie chcemy klientowi obiecywać, że wytrzyma złoże 12 lat.


Przeważnie sprzedajemy urządzenia Ecoperla w ustandaryzowanym wykonaniu i nie ma konieczności uzupełniania złoża. W wyjątkowych przypadkach możemy dostosować komponenty urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Ustalamy z nim wtedy indywidualnie zakres eksploatacji i czy wykonywać go będzie klient we własnym zakresie czy nasz serwis.

Tu jest chyba konkretny przypadek i konkretne parametry. Nie ma pytania co się sprzedaje w "ustandaryzowanym wykonaniu".

KLARSAN
05-03-2020, 13:59
Wasza polityka to wasza sprawa :) Ja się pytam technicznie - jakie to złoże? Bo naturalne złoże katalityczne (G1, Defeman, Pyrolox, itp) powinno wytrzymać dużo dłużej niż 12 lat i to niezależnie od warunków pracy. Zakładam więc, że to co wsypujecie jest złożem sztucznym (typu Birm, Katalox Light, itp) - możecie to potwierdzić czy to też jest "tajemnica"?


O takim przypadku tu nie rozmawiamy :)


Tak, rozumiem, że ustalacie to z klientem. Ale pytanie było inne - W jaki sposób przewidujecie dosypywanie złoża i czy wykonanie tej czynności przez klienta nie powoduje "utraty gwarancji" lub innych tego typu konsekwencji?

Jeśli ustalamy, że klient może wykonywać uzupełnienie samodzielnie, to otrzymuje od nas wytyczne i jeśli wykonuje to zgodnie z wytycznymi, nie może być mowy o utracie gwarancji. Jest również możliwość sprowadzenia dla klienta zbiornika z otworem bocznym.

KLARSAN
05-03-2020, 14:12
Przy małym poborze wody wzrasta odczyn i jest OK. Czy po napełnieniu wanny nie będzie manganu w wodzie ?
Jak często trzeba badać wodę i sprawdzać czy już trzeba dosypać "dodatki" - co miesiąc, czy co tydzień ? Raz na 1-2 lata to bardzo precyzyjna informacja.

Przy zastosowaniach domowych (zużycie kilkaset litrów/dobę) parametry zgodne z rozporządzeniem utrzymywane są zarówno przy myciu rąk, jak i napełnieniu wanny.

Co do kontroli parametrów wystarczy skontrolować pH co 3-6 miesięcy.

Przedział 1-2 lata być może nie jest precyzyjny, ale zależy on od: parametrów wody surowej, ilości pobieranej wody, ilości zastosowanych dodatków, składu zastosowanych dodatków, rodzaju zastosowanego napowietrzania itp. Nie mogę zatem w rozmowie ogólnej podać Państwu, że konieczność dosypania wystąpi dokładnie po np. 18,5 miesiącach.

KLARSAN
05-03-2020, 14:13
Tu jest chyba konkretny przypadek i konkretne parametry. Nie ma pytania co się sprzedaje w "ustandaryzowanym wykonaniu".

Tak, ale warunki współpracy omawiamy indywidualnie z klientem.

Stevan
10-03-2020, 18:29
Mam mieszkanie w bloku, z warszawską woda wodociągową. Twardość wg wodociągów to 12-15.4 (skala niemiecka). Po roku używania zapchała mi się jednak pierwsza bateria, po dwóch latach baterie w łazienkach sikają paroma strumieniami (zapchane perlatory), jedna bateria nie działa wcale (strumień rodzaju "ledwie się sączę"), a kafelki w kabinie prysznica pokrywają się kamiennym nalotem w tempie ekspresowym.
Co ciekawe, w kuchni perlator się nie zatyka - może dlatego, że tam jest najtańsza możliwa bateria... ;)
Kombinuje ze zmiękczaczem, ale na razie nie wymyśliłem opcji na wstawienie inaczej, niże jedynie w kuchni, przed pralką i zmywarką. Łazienki raczej pozostaną jak są - chyba, że coś wymyślę, o czym jeszcze nie wiem...
Co ciekawe, w poprzednim mieszkaniu, zasilanym z tego samego wodociągu, nie miałem aż takich akcji.

Chciałbym wstawić filtry narurowe za wodomierzem, ale jeszcze na klatce schodowej.
Miesięczne zużycie wody to ok. 7m3 wody zimnej i 4,5m3 wody gorącej.

Wymyśliłem, że wstawię dwa korpusy na filtry wody gorącej (np 50um i 10um) oraz 3 korpusy na filtry wody zimnej (np 50um, 10um i "coś" do wyłapania chloru i podobnych świństw). Proszę o poradę:

1. Czy pomysł ma sens, czy może warto przemyśleć koncepcję jeszcze raz (np układ 1+2, zamiast 2+3)?
2. Czy wystarczą obudowy 10", czy raczej powinienem myśleć o obudowach 20"?
3. Czy kupować obudowy przezroczyste tego typu:
https://www.sklep-aquafilter.pl/p363,fhprcl34-b-triple-potrojna-stacja-uzdatniania-wody-maly-dom-i-mieszkanie.html
Czy może ponad dwukrotnie droższe zestawy "HHBB", takie jak to:
https://www.woda.com.pl/p1137,hhbb10b-stacja-uzdatniania-wody-aquafilter-dom-jednorodzinny.html
?
Obie opcje występują zarówno w wersji 10", jak i 20".


EDIT:
Ostatnie dane mpwik o składzie wody:
https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wody/centralny/2020&miesiac=styczen

qbek17
10-03-2020, 19:27
Chciałbym wstawić filtry narurowe za wodomierzem, ale jeszcze na klatce schodowej.
Miesięczne zużycie wody to ok. 7m3 wody zimnej i 4,5m3 wody gorącej.

Wymyśliłem, że wstawię dwa korpusy na filtry wody gorącej (np 50um i 10um) oraz 3 korpusy na filtry wody zimnej (np 50um, 10um i "coś" do wyłapania chloru i podobnych świństw). Proszę o poradę:

1. Czy pomysł ma sens, czy może warto przemyśleć koncepcję jeszcze raz (np układ 1+2, zamiast 2+3)?
2. Czy wystarczą obudowy 10", czy raczej powinienem myśleć o obudowach 20"?
3. Czy kupować obudowy przezroczyste tego typu:
https://www.sklep-aquafilter.pl/p363,fhprcl34-b-triple-potrojna-stacja-uzdatniania-wody-maly-dom-i-mieszkanie.html
Czy może ponad dwukrotnie droższe zestawy "HHBB", takie jak to:
https://www.woda.com.pl/p1137,hhbb10b-stacja-uzdatniania-wody-aquafilter-dom-jednorodzinny.html
?
Obie opcje występują zarówno w wersji 10", jak i 20".
Weź pod uwagę, że wymiana wkładów w tych filtrach zawsze powoduje rozlanie wody... do tego wkłady na wodę gorącą będą pełne gorącej wody... przemyśl czy wymiana tego na klatce jest realna.
Osobiście wydaje mi się, że wystarczy po jednym wkładzie mechanicznym i ewentualnie jak chcesz to jeszcze węglowy na zimnej.
Wkłady typu BB mają dużo większą pojemność (są grubsze) niż te zwykłe przezroczyste. Jeśli nie potrzebujesz większej wydajności to mogą być zwykłe (są też tańsze).

Badania wody są robione na wyjściu z wodociągów, a to co jest w Twoim kranie to inna historia. Musisz ocenić / sprawdzić ile zanieczyszczeń jest w wodzie w kranie - po tym wyjdzie czy potrzebujesz dużych filtrów czy nie.

Stevan
11-03-2020, 11:17
Weź pod uwagę, że wymiana wkładów w tych filtrach zawsze powoduje rozlanie wody... do tego wkłady na wodę gorącą będą pełne gorącej wody... przemyśl czy wymiana tego na klatce jest realna.

Racja - trzeba będzie wiaderko podstawiać...
No to opcję 3+2 odpuszczam, ale 2+1 ciągle mnie kusi.
Wrzuciłbym w takim razie coś tego typu:
https://sklep.osmoza.pl/zestaw-filtrow-na-caly-dom-2xbb10-stal-nierdzewna-p-1804.html
na wodę zimną, oraz coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/10-obudowa-do-goracej-wody-3-4-8202356063
do gorącej.
Wymiana filtra wody gorącej raz na kwartał jest chyba do ogarnięcia - zakręci się zawór i wymieni filtr pół godziny później, jak już woda trochę ostygnie...
Ewentualnie, może na wodę gorącą dać coś takiego:
https://www.woda.com.pl/p1634,hydra-pr1h-hot-filtr-mechaniczny-do-goracej-wody-z-przeplukiwaniem-1-cal.html
?
O ile udałoby się jakoś dojść z klatki schodowej do któregoś pionu kanalizacyjnego, to można takie przepłukiwane dać i na zimną i na gorącą. Nie wiem tylko, czy 100mikronów to nie za wielkie oczka...

Johnnusiek
11-03-2020, 20:31
Cześć wszystkim.
Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.
Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.
Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.
Moje pytanie brzmi:
Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.
Wyniki badań:
Żelazo 1990ug/l
Mangan 370ug/l
Twardość 338mg/l
Stężenie jonów wodoru 7,2pH
jon amonu 0,77 mg/l
Metność 10 NTU
Barwa 10 mg Pt/l
Przewodność elektryczna 720uS/cm
Zapach akceptowalny
Azotyny i azotany poniżej GO
Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.
Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.
Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?
Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.
Pozdrawiam

Johnnusiek
11-03-2020, 20:40
Zapomniałem dodać że ścieki będą płynęły do szamba.

qbek17
12-03-2020, 08:39
Racja - trzeba będzie wiaderko podstawiać...
No to opcję 3+2 odpuszczam, ale 2+1 ciągle mnie kusi.
Wrzuciłbym w takim razie coś tego typu:
https://sklep.osmoza.pl/zestaw-filtrow-na-caly-dom-2xbb10-stal-nierdzewna-p-1804.html
na wodę zimną, oraz coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/10-obudowa-do-goracej-wody-3-4-8202356063
do gorącej.
Wymiana filtra wody gorącej raz na kwartał jest chyba do ogarnięcia - zakręci się zawór i wymieni filtr pół godziny później, jak już woda trochę ostygnie...
Ewentualnie, może na wodę gorącą dać coś takiego:
https://www.woda.com.pl/p1634,hydra-pr1h-hot-filtr-mechaniczny-do-goracej-wody-z-przeplukiwaniem-1-cal.html
?
O ile udałoby się jakoś dojść z klatki schodowej do któregoś pionu kanalizacyjnego, to można takie przepłukiwane dać i na zimną i na gorącą. Nie wiem tylko, czy 100mikronów to nie za wielkie oczka...
90 czy 100 mikronów to bardzo duże oczka i zatrzymają tylko większe kawałki "rdzy" albo piasku. Nie wiem czy o to Ci chodzi.
Zwróć też uwagę na średnicę przyłączy - raz masz 1", innym razem 3/4" a w trzecim 1/2"...

qbek17
12-03-2020, 09:06
Cześć wszystkim.
Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.
Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.
Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.
Moje pytanie brzmi:
Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.
Wyniki badań:
Żelazo 1990ug/l
Mangan 370ug/l
Twardość 338mg/l
Stężenie jonów wodoru 7,2pH
jon amonu 0,77 mg/l
Metność 10 NTU
Barwa 10 mg Pt/l
Przewodność elektryczna 720uS/cm
Zapach akceptowalny
Azotyny i azotany poniżej GO
Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.
Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.
Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?
Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.
Pozdrawiam


Zapomniałem dodać że ścieki będą płynęły do szamba.
Sporo tego żelaza, manganu i twardości. Do tego trochę za dużo jonu amonowego.
Tradycyjny odżelaziacz powinien zadziałać ale będzie produkował dużo ścieków, a więc będziesz miał koszt szamba. Możesz próbować te ścieki puścić do studni chłonnej (bo mogą być bez chemii). Możesz też zastosować dwa stopnie: mniejszy odżelaziacz i dodatkowo filtr wielofunkcyjny. Oczywiście musisz sprawdzić wydajność pompy.
Jak już masz ten zmiękczacz to ja bym go używał, ale regeneracje trzeba by robić sporo częściej niż by to wynikało z samej twardości.

Johnnusiek
12-03-2020, 09:46
Dziękuję za odzew.
A jakie złoże do odżelaziacz zastosować jeżeli będzie tylko klasyczny i jaki ma być duży?
Ten odżelaziacz ma tylko do ustawienia twardość wody surowej i sam resztę sobie dobiera. Zauważyłem też że po zaniku prądu się przepłukuje. Czy raz na 2 tygodnie będzie ok?
A może to sprzedać i w jego miejsce założyć filtr na jakimś złożu jonowymiennym aby doczyścił co klasyczny nie doczyści a przy okazji zmiękczył. Tylko nie wiem czy będę zmiękczał do 0 bo nigdy nie używałem takiej wody. Teraz widzę że jest miksowana ale jeszcze tej wody nie używam do innych celów niż budowlane.
Chyba że spróbować klasyczny na początek a ten drugi zawsze można dostawić zamiast tego zmiękczacza.
Pozdrawiam

qbek17
12-03-2020, 12:26
A jakie złoże do odżelaziacz zastosować jeżeli będzie tylko klasyczny i jaki ma być duży?
To w dużej mierze zależy od możliwości studni i pompy. Ale jako maksimum przyjąłbym zbiornik 13x54" z ciężkim złożem (G1, Defeman, Pyrolox, itp).


Ten odżelaziacz ma tylko do ustawienia twardość wody surowej i sam resztę sobie dobiera. Zauważyłem też że po zaniku prądu się przepłukuje. Czy raz na 2 tygodnie będzie ok?
Mówisz o obecnym zmiękczaczu? Na czas budowy pewnie wystarczy.


A może to sprzedać i w jego miejsce założyć filtr na jakimś złożu jonowymiennym aby doczyścił co klasyczny nie doczyści a przy okazji zmiękczył. Tylko nie wiem czy będę zmiękczał do 0 bo nigdy nie używałem takiej wody. Teraz widzę że jest miksowana ale jeszcze tej wody nie używam do innych celów niż budowlane.
To jest niezły pomysł. Ale miksując wodę w tej chwili przepuszczasz też wszystko inne poza twardością.


Chyba że spróbować klasyczny na początek a ten drugi zawsze można dostawić zamiast tego zmiękczacza.
To też jest rozwiązanie. Ale weź pod uwagę, że masz dość wysoką twardość i na nowej armaturze dość szybko stwierdzisz przydatność zmiękczacza :)

Johnnusiek
12-03-2020, 13:32
Chodziło mi o to żeby na początek zamontować odżelaziacz 10x54 klasyczny i zobaczyć jak to sobie poradzi z wodą razem z tym zmiękczaczem. Jeżeli nie będzie za dobrze to sprzedać zmiękcz i założyć w jego miejsce filtr z mixem który zrobi to co zmiękczacza oraz wyczyścić to do ewentualnie zostanie po odżelaziacz.
Z popłuczynami mam zagadkę bo w okresie jesienno-zimowym mam dość wysoki poziom wód gruntowych więc myślałem żeby wkopać odsączki i lać tam popłuczyny w okresie letnio-wiosennym kiedy woda nie jest tak wysoko a przez resztę roku do szamba niestety. Oczywiście popłuczyny ze zmiękczacza lub mixa tylko do szamba.
Teraz na zmiękczacza mam mieszaną wodę bo tak było ustawione ale oczywiście mogę to zmienić. A czy ten zmiękczacz usuwa też żelazo i mangan teraz?
Nie zamierzam puszczać nie uzdatnionej wody do nowych sanitariatów itd bo przecież to głupota.
Pozdrawiam

KLARSAN
12-03-2020, 14:34
Cześć wszystkim.
Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.
Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.
Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.
Moje pytanie brzmi:
Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.
Wyniki badań:
Żelazo 1990ug/l
Mangan 370ug/l
Twardość 338mg/l
Stężenie jonów wodoru 7,2pH
jon amonu 0,77 mg/l
Metność 10 NTU
Barwa 10 mg Pt/l
Przewodność elektryczna 720uS/cm
Zapach akceptowalny
Azotyny i azotany poniżej GO
Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.
Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.
Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?
Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.
Pozdrawiam
Zestaw, który możemy polecić

Zwężka
Hydrofor 300
Ecoperla Sanitower M

Natomiast może być ryzyko, że jon amonowy nie zejdzie do normy, dlatego zalecamy dodatkowy stopień w formie jonowymiennika Ecoperla Multitower S.

qbek17
12-03-2020, 15:01
Chodziło mi o to żeby na początek zamontować odżelaziacz 10x54 klasyczny i zobaczyć jak to sobie poradzi z wodą razem z tym zmiękczaczem. Jeżeli nie będzie za dobrze to sprzedać zmiękcz i założyć w jego miejsce filtr z mixem który zrobi to co zmiękczacza oraz wyczyścić to do ewentualnie zostanie po odżelaziacz.
Przy odżelaziaczu 10x54 prawie na pewno zostanie sporo żelaza/manganu nie wspominając o jonie amonowym. Przy takim rozmiarze od razu bym celował w drugi stopień wielofunkcyjny (też przynajmniej 10x54").


Z popłuczynami mam zagadkę bo w okresie jesienno-zimowym mam dość wysoki poziom wód gruntowych więc myślałem żeby wkopać odsączki i lać tam popłuczyny w okresie letnio-wiosennym kiedy woda nie jest tak wysoko a przez resztę roku do szamba niestety. Oczywiście popłuczyny ze zmiękczacza lub mixa tylko do szamba.
Zwróć uwagę, żeby wyjście popłuczyn nie zamarzało.


Teraz na zmiękczacza mam mieszaną wodę bo tak było ustawione ale oczywiście mogę to zmienić. A czy ten zmiękczacz usuwa też żelazo i mangan teraz?
Zmiękczacz nie usuwa żelaza i manganu. Może odrobinę zmniejszy ich poziom "przy okazji" bo na ziarnach się coś osadzi. Przy takich ilościach raczej się nimi oblepia i w efekcie może też nie do końca zmiękczać.
Raczej nie widzę sensu zostawiania tego zmiękczacza inaczej niż "na czas budowy" lub jako drugi stopień po dużym i solidnym odżelaziaczu.

Johnnusiek
13-03-2020, 08:03
Ok rozumiem. A jaka jest żywotność takiej multi stacji w przypadku gdy jest drugim stopniem i do tego zmiękczaczem do 0. No i jak dużo popłuczyn będzie z niej i co jaki okres czasu w przypadku 10x54?
Pozdrawiam

qbek17
13-03-2020, 10:34
Ok rozumiem. A jaka jest żywotność takiej multi stacji w przypadku gdy jest drugim stopniem i do tego zmiękczaczem do 0. No i jak dużo popłuczyn będzie z niej i co jaki okres czasu w przypadku 10x54?
Pozdrawiam
Żywotność złoża multi to ok 5-7 lat. Potem wymieniasz tylko złoże, a nie całą stację.
Na regenerację idzie ok 150 litrów wody, a częstotliwość zależy od zużycia wody ale zazwyczaj jest to w przedziale raz na tydzień-dwa.

Johnnusiek
13-03-2020, 17:44
To podsumuwując potrzebuję klasyczny zmiękczacz 10x54 na głowicy Clack TC (Może być ta podstawowa?) z ciężkim złożem katalitycznym oraz jako drugi stopień 10x54 coś na multi złożu (jakie najlepiej?) z głowicą Clack (która głowica była by wystarczająca?). Obecnie przed zmiękczaczem mam zainstalowany filtr 100um z reduktorem fk06 1cal czy może on tam zostać? Oczywiście hydrofor wymienię i zainstaluję zwężkę. A propo zwężki mam tą standardową tzn tą gdzie zwężka jest na bypasie więc muszę ją raczej rozkręcić i skręcic jak powinna być czyli na bypasie zawór a na wprost zwężka, tak?
Pozdrawiam

jakotep134
17-03-2020, 10:42
Miesięczne zużycie wody na poziomie 10m3
Posiadam wodę ze studni głębinowej wraz z hydroforem utrzymującym stałe ciśnienie wody na poziomie 2-3bar.
Następnie jest filtr z płukaniem wstecznym SYR z siatką 90um. - filtr muszę płukać średnio raz na 2-3 tygodnie.
Pół roku temu zostały wykonane badania wody w których wyszło za dużo żelaza oraz manganu:
Azotany: <0.44 (poniżej zakresu roboczego)
Azotyny: <0.016 (poniżej zakresu roboczego)
Stężenie manganu: 0.14 / 0.05
Stężenie żelaza ogólnego: 1.50 / 0.2

Po odebraniu wyników firma dobrała stację uzdatniania wody. Viessmann Aquamix-N. - Chodzi od pół roku.

Od jakiś 2 miesięcy zaczęliśmy obserwować żółtawą wodę w muszli klozetowej, oraz żółte zacieki. Dodatkowo po nalaniu wody do dzbanka na dole osadzał się żółtawy osad.
Woda jakby miała brzydszy zapach.
Na początku myślałem, że problemem jest filtr nieczystości stałych (SYR z siatką 90um) i płukałem go dużo częściej ale to nie przyniosło efektów.
Stwierdziłem, że być może stacja uzdatniania wody nie radzi sobie dobrze i zleciłem wykonanie nowych badań wody.
Wyniki badań wyglądają w miarę dobrze:
PH: 7.2 / 6.5 - 9.5
Azotany: <2 / 50
Azotyny: <0.1 / 0.50
Stężenie manganu: <10 / 50
Stężenie żelaza ogólnego: 110 / 200
Sumaryczne stężenie wapnia i magnezu (twardość ogólna): 14 / 60-500

Jaka może być przyczyna żółtawej wody która zostawia osad i zacieki?
Wymienić filtr SYR na takie jednorazowe i dać 100um, 50um, 10um? Ale jeśli to nie wina tego to szkoda kasy.
Czy to wina uzdatniacza? Niby wyniki wody są dobre, więc woda ma dobre parametry.

Coś powinienem wymienić na inne? Może dokupić coś nowego czego brakuje? A może wszytko jest tak jak powinno?

KLARSAN
18-03-2020, 09:30
Proszę doprecyzuj jednostki w jakich określono stężenie żelaza w wodzie surowej. Jeśli jest tak, że żelaza w wodzie surowej jest 1,5 mg/l to doszło do oblepienia się ziaren złoża zmiękczającego i co jakiś czas (np po zużyciu 1500-2000 litrów wody od regeneracji) nieprawidłowo dobrane urządzenie "przepuszcza" zdecydowanie gorszej jakości wodę wraz z kilkukrotnie przekroczonym żelazem, który powoduje zabrudzenia sanitariatów. Filtr mechaniczny nie ma tutaj jakiegokolwiek znaczenia poza tym że, warto by było i takie są zalecenia aby przed zmiękczaczem szczególnie dla gorszej jakości wody studziennej był wkład filtracyjny co najmniej 25 mcr.

jakotep134
18-03-2020, 11:35
jednostka to mg/l
Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.
Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10
Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3
Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

Dodam, że po wymuszeniu ręcznym płukania złoża, woda się nie poprawia. ciągle jest tak samo.

Korzystając z okazji, czy zbyt miękka woda którą aktualnie mam, może mieć jakieś negatywne skutki? Dodam, że zaobserwowałem na prysznicu biały nalot (tak jak z kamienia, no ale miękka woda nie powinna robić kamienia)

KLARSAN
18-03-2020, 12:56
jednostka to mg/l
Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.
Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10
Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3
Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

Dodam, że po wymuszeniu ręcznym płukania złoża, woda się nie poprawia. ciągle jest tak samo.

Korzystając z okazji, czy zbyt miękka woda którą aktualnie mam, może mieć jakieś negatywne skutki? Dodam, że zaobserwowałem na prysznicu biały nalot (tak jak z kamienia, no ale miękka woda nie powinna robić kamienia)

W takim razie zachęcam do kontaktu z producentem urządzenia żeby zidentyfikował i rozwiązał problem. Również jeśli chodzi o biały nalot na prysznicu.

Zbyt miękka woda czyli taka właśnie jak u Pana jest, niestety ale ma właściwości korozyjne szczególnie dla instalacji miedzianych.

qbek17
19-03-2020, 23:09
jednostka to mg/l
Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.
Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10
Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3
Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

Te wartości są bardzo naciągane. Poza tym "dopuszczalny poziom" to nie to samo co "tyle można usunąć".
Pytanie kiedy brałeś próbkę do badania (tuż po regeneracji czy pod koniec cyklu)?
Ta stacja jest dość mała, a żelaza jest sporo. Podejrzewam, że była "dobrana" tylko pod poziom twardości i nie radzi sobie z żelazem.

qbek17
21-03-2020, 13:08
To podsumuwując potrzebuję klasyczny zmiękczacz 10x54 na głowicy Clack TC (Może być ta podstawowa?) z ciężkim złożem katalitycznym oraz jako drugi stopień 10x54 coś na multi złożu (jakie najlepiej?) z głowicą Clack (która głowica była by wystarczająca?).
Wydaje mi się, że łatwiej by było zastosować jeden typ sterownika. Oczywiście do odżelaziacza wystarczy głowica czasowa, ale lepszy sterownik to większe możliwości konfiguracji i kontroli nad płukaniem. Do tego nie musisz się uczyć obsługi dwóch różnych sterowników.


Obecnie przed zmiękczaczem mam zainstalowany filtr 100um z reduktorem fk06 1cal czy może on tam zostać?
Może zostać bo jego przepływ to ponad 3 m3/h, o ile nie będzie zapchany (czyli trzeba go regularnie czyścić).


Oczywiście hydrofor wymienię i zainstaluję zwężkę. A propo zwężki mam tą standardową tzn tą gdzie zwężka jest na bypasie więc muszę ją raczej rozkręcić i skręcic jak powinna być czyli na bypasie zawór a na wprost zwężka, tak?
Nie zaszkodzi ale też nie powinno to być krytyczne dla działania instalacji.

Libunia
22-03-2020, 16:14
Bardzo dziękuję za poradę.
Złoże wymienione, zajęło mi to jakieś 1,5h, najdłużej trwało opracowanie metody wsypywania nowego złoża do butli - w końcu użyłem zwężki z rury kanalizacyjnej 110/50 jako lejka... Nowe złoże 2x przepłukałem wstecznie, żeby się ułożyło. Na nos i oko widać znaczną poprawę - brak zapachu i zabarwienia wody, reszta wyjdzie pewnie w kolejnych dniach.

Pytanie dodatkowe: co zrobić ze starą żywicą (drobne granulki wyglądające jak ikra ;) ? Na razie przesypałem ją do worków foliowych, czy mogę ją wyrzucić do śmieci zmieszanych (GOAP Poznań czyli pojadą do spalarni, jeżeli to ma jakieś znaczenie) czy może do plastików?
Żywica przepracowała jakieś 8 lat, szacuję, że przeszło przez nią jakieś 1000m3 wody - zakładam, że nie da się jej jakoś "zregenerować" i dać drugiego życia....

Pozdrawiam,
Łukasz

Szanowni Koledzy,

Mam pytanie odnośnie wymiany złoża, obecnie moje złoże od 2014 roku Klarsanit w butli 10x54 ze sterownikiem Clack Ws Ci chyba już przestaje skutecznie filtrować, gdyż aktualne wyniki badania wody są następujące:

Amoniak 0,1 mg/L
Żelazo 0,34 mg/L
Mangan 0,6 mg/L
Odczyn ph 7,7
Azotany 0,0 mg/L
Azotyny 0,04 mg/L
Twardość ogólna 213 mg CaCo3/l
Utlenialność 1 mg/L

i teraz zasadnicze pytanie czy te złoże da się jakość zregenerować ( podhloryn sodu ) czy nadaje się już do wymiany. Jeśli wymiana to pytanie ile do takiej butli dać podsypki kwarcowej czy jakieś innej i o jakiej średnicy. Przed kolumną mam zbiornik Wimest 300L.
Jeszcze jedna kwestia czy do tej głowicy można dodatkowo podłączyć zbiornik solanki do zmiękczania żeby było i odżelazianie i zmiękczanie?

qbek17
22-03-2020, 16:57
...
i teraz zasadnicze pytanie czy te złoże da się jakość zregenerować ( podhloryn sodu ) czy nadaje się już do wymiany. Jeśli wymiana to pytanie ile do takiej butli dać podsypki kwarcowej czy jakieś innej i o jakiej średnicy. Przed kolumną mam zbiornik Wimest 300L.
To pytanie do Klarsanu - tylko oni wiedzą co tam wsypali i jakie to ma szanse na regenerację...


Jeszcze jedna kwestia czy do tej głowicy można dodatkowo podłączyć zbiornik solanki do zmiękczania żeby było i odżelazianie i zmiękczanie?
Do głowicy można podłączyć (oczywiście po odpowiednim jej doposażeniu), ale przecież to nie działa tak prosto że jak przepłuczesz piasek solą to on zacznie zmiękczać wodę ;) Musisz mieć odpowiednie złoże (inne niż teraz), a to znów oznacza inne ustawienia głowicy, inne części, zupełnie inny proces...

Libunia
22-03-2020, 18:39
To pytanie do Klarsanu - tylko oni wiedzą co tam wsypali i jakie to ma szanse na regenerację
Ok czy odpuszczę regenerację i zasypiemy nowym złożem np Birm-em i tu pytanie ile najpierw dać tej podsypki a ile złoża?

qbek17
23-03-2020, 00:15
To również zależy od konkretnego złoża. Przy Birmie mozna dac ok 10-12 litrów żwirku 2-3mm i jeden worek (28 litrów) złoża. Ale Birm jest lekki i prawie na pewno potrzebuje mniejszą kryzę płukania (DLFC) niz klarsanit.

KLARSAN
23-03-2020, 07:34
Szanowni Koledzy,

Mam pytanie odnośnie wymiany złoża, obecnie moje złoże od 2014 roku Klarsanit w butli 10x54 ze sterownikiem Clack Ws Ci chyba już przestaje skutecznie filtrować, gdyż aktualne wyniki badania wody są następujące:

Amoniak 0,1 mg/L
Żelazo 0,34 mg/L
Mangan 0,6 mg/L
Odczyn ph 7,7
Azotany 0,0 mg/L
Azotyny 0,04 mg/L
Twardość ogólna 213 mg CaCo3/l
Utlenialność 1 mg/L

i teraz zasadnicze pytanie czy te złoże da się jakość zregenerować ( podhloryn sodu ) czy nadaje się już do wymiany. Jeśli wymiana to pytanie ile do takiej butli dać podsypki kwarcowej czy jakieś innej i o jakiej średnicy. Przed kolumną mam zbiornik Wimest 300L.
Jeszcze jedna kwestia czy do tej głowicy można dodatkowo podłączyć zbiornik solanki do zmiękczania żeby było i odżelazianie i zmiękczanie?

Dzień dobry,

po takim czasie użytkowania oraz uwzględniając analizę fizykochemiczną wody, złoże nadaje się do wymiany. Skontaktuj się z nami bezpośrednio w celu wymiany złoża i przeglądu serwisowego urządzenia.

Pozdrawiam

redbox
25-03-2020, 08:34
Cześć, posiadam uzdatniacz Aqua-soft basci 20 ze złożem obetosciowym. Na poczatku wszystko działało jak trzeba teraz zaczyna coś świrować, mianowicie mam twardośc wody mierzona metoda kropelkową 22 stopnie, wyjsciowa wartośc ustawiona na 5 stopni. (regenracja co 14 dni, zazwyczaj i tak szybciej zuyzwałem ten limit wody) Na początku elegancko czyscił wszystko zero kamnienia od regeneracji do regeneracji. Teraz złoże stracza na okolo 2 metry3 (zostaje do regeneracji okolo 700-800 litrów). Co jest nie tak? Regenerowac czesciej-ustawić czas na np 10 dni?

Uzdatniacz ma okolo pół roku.

ewoda
25-03-2020, 12:56
jednostka to mg/l
Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.
Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10
Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3
Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

Dodam, że po wymuszeniu ręcznym płukania złoża, woda się nie poprawia. ciągle jest tak samo.

Korzystając z okazji, czy zbyt miękka woda którą aktualnie mam, może mieć jakieś negatywne skutki? Dodam, że zaobserwowałem na prysznicu biały nalot (tak jak z kamienia, no ale miękka woda nie powinna robić kamienia)

Nie rozumiem jak można wypisywać takie głupoty, że filtr poradzi sobie z konkretną ilością żelaza. Świadczy to o producencie, który chce tylko sprzedać swój pseudo filtr. Żelazo występuje w różnej formie i podawanie takich wartości nie ma sensu. Jeśli ktoś dobiera urządzenie tylko na podstawie cyfry z badania wody to gratuluje takiego podejścia do tematu usuwania żelaza. Ładna nazwa urządzenia i producenta nie sprawi, że po filtrze nie będzie leciała żółta woda.

ewoda
25-03-2020, 13:06
Zestaw, który możemy polecić

Zwężka
Hydrofor 300
Ecoperla Sanitower M

Natomiast może być ryzyko, że jon amonowy nie zejdzie do normy, dlatego zalecamy dodatkowy stopień w formie jonowymiennika Ecoperla Multitower S.

Poproszę o informację co takiego jest w tym Multitower S co usuwa z wody jon amonowy

KLARSAN
26-03-2020, 08:55
Poproszę o informację co takiego jest w tym Multitower S co usuwa z wody jon amonowy

Dobierając ten system dajemy pełną gwarancję na jego sprawne działanie. Nie czujemy się w obowiązku, aby na forum zdradzać wszystkie nasze receptury. Jeżeli jest Pan ciekaw skuteczności - zapraszamy do zakupu :)

ewoda
26-03-2020, 14:21
Dobierając ten system dajemy pełną gwarancję na jego sprawne działanie. Nie czujemy się w obowiązku, aby na forum zdradzać wszystkie nasze receptury. Jeżeli jest Pan ciekaw skuteczności - zapraszamy do zakupu :)

Widzę, że na forum są sprzedawcy szukający taniej reklamy a chyba chodzi o merytoryczną informacjię. Receptury są raczej w aptece, a nie w uzdatnianiu wody.
Informacja kup i zobaczysz jest super. Oczywiście na forum nie ma żadnego obowiązku. Spodziewałem się takiej odpowiedzi.

qbek17
26-03-2020, 21:22
Cześć, posiadam uzdatniacz Aqua-soft basci 20 ze złożem obetosciowym. Na poczatku wszystko działało jak trzeba teraz zaczyna coś świrować, mianowicie mam twardośc wody mierzona metoda kropelkową 22 stopnie, wyjsciowa wartośc ustawiona na 5 stopni. (regenracja co 14 dni, zazwyczaj i tak szybciej zuyzwałem ten limit wody) Na początku elegancko czyscił wszystko zero kamnienia od regeneracji do regeneracji. Teraz złoże stracza na okolo 2 metry3 (zostaje do regeneracji okolo 700-800 litrów). Co jest nie tak? Regenerowac czesciej-ustawić czas na np 10 dni?

Uzdatniacz ma okolo pół roku.
20 litrów złoża powinno (przy takiej twardości in/out) wystarczyć na 3,5 m3. Jeśli regeneracja wypada dużo częściej to trzeba sprawdzić kilka spraw:
- czy twardość wody wejściowej się nie zmieniła
- czy regeneracja jest prawidłowa (czy sól jest zużywana, czy ilość wody dolewanej do soli jest prawidłowa)
- czy solanka jest zasysana

Jeśli masz ustawione pomiędzy regeneracjami 2,7 m3 wody to by wyglądało na zmiękczanie do zera a nie do 5 dH.

KLARSAN
27-03-2020, 08:49
Widzę, że na forum są sprzedawcy szukający taniej reklamy a chyba chodzi o merytoryczną informacjię. Receptury są raczej w aptece, a nie w uzdatnianiu wody.
Informacja kup i zobaczysz jest super. Oczywiście na forum nie ma żadnego obowiązku. Spodziewałem się takiej odpowiedzi.

Owszem, jesteśmy sprzedawcą i pomagamy od wielu lat setkom ludzi w doborze i instalacji systemów uzdatniania wody :yes:

Pozdrawiamy :)

misiek292
29-03-2020, 15:50
Co wybrac:
1. Clack 25 Cl https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-p-365.html
2. Watet technik 20 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Twardosc wody ok 330mg. Zuzycie ok 5 - 6 m3 na miesiąc. Rodzina 2+1. Zalezy mi na prostej obsłudze i bezawaryjności jak najdluzszej. Budzet plus minus 2000zl

qbek17
29-03-2020, 18:25
Co wybrac:
1. Clack 25 Cl https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-p-365.html
2. Watet technik 20 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Twardosc wody ok 330mg. Zuzycie ok 5 - 6 m3 na miesiąc. Rodzina 2+1. Zalezy mi na prostej obsłudze i bezawaryjności jak najdluzszej. Budzet plus minus 2000zl
Jeden ma dobre złoże, a drugi dobrą głowicę ;) sam zdecyduj co wolisz ;)
Co do wielkości to wystarczy Ci 20 litrów złoża.

struna7
30-03-2020, 13:58
Mija rok od montażu multitower S. Cała operacja dzięki Klarsan, badania wody, polecenie rozwiązań, sprzedaż urządzenia. Mogę z czystym sumieniem polecić firmę bo od 5 lat nikt nie był w stanie mi pomóc a tu po dwóch postach dostałem rozwiązanie i sprawdza się idealnie. Pytanie techniczne. Jak wykasować z wyświetlacza komunikat zaplanowano przegląd?

KLARSAN
30-03-2020, 21:51
Mija rok od montażu multitower S. Cała operacja dzięki Klarsan, badania wody, polecenie rozwiązań, sprzedaż urządzenia. Mogę z czystym sumieniem polecić firmę bo od 5 lat nikt nie był w stanie mi pomóc a tu po dwóch postach dostałem rozwiązanie i sprawdza się idealnie. Pytanie techniczne. Jak wykasować z wyświetlacza komunikat zaplanowano przegląd?

Bardzo dziękujemy za miłe słowa. Instrukcję wysyłamy w wiadomości prywatnej :)

ewoda
31-03-2020, 11:45
Owszem, jesteśmy sprzedawcą i pomagamy od wielu lat setkom ludzi w doborze i instalacji systemów uzdatniania wody :yes:

Pozdrawiamy :)

Proszę napisać, że dzięki forum sprzedaliście wiele urządzeń. Pomaganie i doradzanie na zasadzie: proszę zamontować Tower Cudo 1 i do tego Tower Cudo 2 to reklama a nie doradzanie. Pisanie: zapraszamy do zakupu, skontaktuj się z nami bezpośrednio, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu to są super porady. Podawanie informacji "Jest to mieszanka wysokowydajnych złóż jonowymiennych, której receptura jest naszą własnością intelektualną" to już zupełne dyrdymały na tym forum. Proponuję nominację do nagrody Nobla za własność intelektualną. Filtry to nie są skomplikowane urządzenia. Wystarczy odpowiedni zbiornik, sterownik i jedno z ogólnie dostępnych złóż filtracyjnych. Oczywiście nikt nikomu nie broni pisania na tym forum, ale dla reklamy proponuję założenie nowego wątku i zmiana swojego nick'a na "Kup u mnie"

ewoda
31-03-2020, 11:47
Mija rok od montażu multitower S. Cała operacja dzięki Klarsan, badania wody, polecenie rozwiązań, sprzedaż urządzenia. Mogę z czystym sumieniem polecić firmę bo od 5 lat nikt nie był w stanie mi pomóc a tu po dwóch postach dostałem rozwiązanie i sprawdza się idealnie. Pytanie techniczne. Jak wykasować z wyświetlacza komunikat zaplanowano przegląd?

super reklama, trzeba było czekać 5 lat na 2 posty

KLARSAN
31-03-2020, 13:49
Bardzo nam miło, że uznaje Pan nasze urządzenia za Cuda :) My także tak myślimy! Są naprawdę rewelacyjne :cool: Ku Pana zdziwieniu - użytkownik struna7 nie jest fikcyjny i nie prosiliśmy nikogo o pochwały w tym temacie. Jak robi się dobrą robotę, bez tracenia czasu na hejt na forum, to ma się zadowolonych Klientów :yes:

struna7
31-03-2020, 15:17
Widzę kogoś tu dupa swędzi. Walczyłem ze studnią od początku użytkowania. Liczni magicy w Zielonej Górze proponowali cuda za miliony. Jak już taki z Ciebie sherlock to se popatrz w historie na muratorze że pytam o to co potrzebuje a nie siedze tu żeby pierdoly popychać. Wysłałem próbkę wody, dostałem wyniki i ofertę na sprzęt. Co ciekawe montaż można zrobić samemu i to nic nie wnosi do gwarancji. I w tej chwili tak samo z przeglądem, serwis chciał 360zl za przyjazd, wymianę filtra i przegląd głowicy z ewentualnym czyszczeniem.Dziwnych komentarzy pewnie też bym nie przeczytał ale właśnie dostałem informację od Klarsana jak sobie poradzić z przeglądem stąd mój wywód. Ja wiem, ustawka. Moja chata wisi na stronie z projektami Z500 projekt Z228, pierwszy w Pl. Też gruba ustawka, założyłem tam fikcyjną budowę żeby po 5 latach zareklamować stacje Klarsana. Geniusz marketinga. A zaraz dla jaj dorzucę tam fotę mojej stacji jak tylko przypomnę sobie login.

madzia1094
04-04-2020, 14:18
Dzień dobry,

Szukam filtrów, stacji uzdatniania wody lub stacji zmiękczającej wode, które były by podłączone do głównego zaworu, uzdatniały by wodę do mycia, sprzętów AGD, ale też aby woda lecąca z kranu nadawała się bezpośrednio do picia - jeżeli jest urządzenie, które spełni te wszystkie warunki. Przeznaczenie - mieszkanie jednorodzinne w szeregowcu 80m2 dla 2-4 os. z łazienką oraz osobnym WC.
Woda znacznej twardości - 336 CaCo3 mg/l - 18,28dH - 6,72mval/l - 3,36mmol/l.

Orientowałam się już w temacie i z tego co udało mi się ustalić najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem było by podłączenie zmiękczacza wody z filtrem węglowym.

Proszę o ocenę zmiękczacz:

Sumaryczna zawartość złóż (litr): 32
Typ obudowy: kompaktowa wzmocniona
Pojemność zbiornika na sól (litr): 50
Zasilanie: 220-240 V / 50-60 Hz
Napięcie pracy: 12 V 1000mA
Pobór mocy: 5W
Temperatura pracy (°C): 2-49
Ciśnienie robocze (bar): 1,8-6
Średnie zużycie soli na regenerację (kg): 2,5!
Kontrola regeneracji: wolumetryczno-czasowa
Wydajność średnia (m3/h): 2,8.
Wysokość: 111 cm
Szerokość: 31 cm
Głębokość: 50 cm

W porównaniu do Aquahome 20-n wydaje się, że wyżej wymienione parametry są lepsze, ale proszę o ocenę eksperta :)

Pozdrawiam

qbek17
06-04-2020, 10:06
Szukam filtrów, stacji uzdatniania wody lub stacji zmiękczającej wode, które były by podłączone do głównego zaworu, uzdatniały by wodę do mycia, sprzętów AGD, ale też aby woda lecąca z kranu nadawała się bezpośrednio do picia - jeżeli jest urządzenie, które spełni te wszystkie warunki. Przeznaczenie - mieszkanie jednorodzinne w szeregowcu 80m2 dla 2-4 os. z łazienką oraz osobnym WC.
Woda znacznej twardości - 336 CaCo3 mg/l - 18,28dH - 6,72mval/l - 3,36mmol/l.

Oczekujesz niemożliwego. Albo woda będzie dobrą do picia, albo dobrą dla sprzętów AGD. To się wyklucza. A jak chcesz mieć kompromis to masz już go w kranie - ta woda nadaje się do obu zastosowań.


Orientowałam się już w temacie i z tego co udało mi się ustalić najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem było by podłączenie zmiękczacza wody z filtrem węglowym.
Zakładam, że jest to woda wodociągowa - najtańszym rozwiązaniem jest nie robić nic (lub dać tylko filtr mechaniczny). Jak chcesz zmiękczyć wodę to nie masz lepszego i gorszego rozwiązania - jest tylko zmiękczacz. Ale po co Ci ten węgiel do niego?


Proszę o ocenę zmiękczacz: ...
W porównaniu do Aquahome 20-n wydaje się, że wyżej wymienione parametry są lepsze, ale proszę o ocenę eksperta :)
Te parametry nie mówią nic o tym urządzeniu. Nie ma informacji o głowicy, ani o złożu. Ani o ilości złoża... Ani o wydajności... nie ma co porównywać.

Polimad
06-04-2020, 13:04
Witam,jestem zainteresowany uzdatnianiem wody ze studni głębinowej o tych parametrach
1 Barwa 15
2 Mętność 10
3 pH 7.5
4 Twardość 260
5 Żelazo 1.26 mgfe/l
6 Mangan 0.08 mgMn/l
7 Azotany <2
8 Jon amonowy 1.17 mgNh4/l
9 Chlorki 50
10 Przewodność 671
Hydrofor przeponowy raczej bez możliwości wymiany(spółka z sąsiadem)w ostateczności dołożę zwykły u siebie jeżeli wtedy będzie taniej
Studnia 36m nie wiem jaka pompa ale się dowiem
Zużycie 5-6m³ 4 osoby
Kanalizacja jest
Po podgrzaniu w cwu(anoda tytanową)zapach dość dziwny bo wcześniej przy zwykłej anodzie czuć było jaja ale po wymianie anody ,zapach taki jakby słodki
Proszę coś sensownego doradzić i z góry dziękuję

KLARSAN
06-04-2020, 13:29
Dzień dobry,

Szukam filtrów, stacji uzdatniania wody lub stacji zmiękczającej wode, które były by podłączone do głównego zaworu, uzdatniały by wodę do mycia, sprzętów AGD, ale też aby woda lecąca z kranu nadawała się bezpośrednio do picia - jeżeli jest urządzenie, które spełni te wszystkie warunki. Przeznaczenie - mieszkanie jednorodzinne w szeregowcu 80m2 dla 2-4 os. z łazienką oraz osobnym WC.
Woda znacznej twardości - 336 CaCo3 mg/l - 18,28dH - 6,72mval/l - 3,36mmol/l.

Orientowałam się już w temacie i z tego co udało mi się ustalić najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem było by podłączenie zmiękczacza wody z filtrem węglowym.

Proszę o ocenę zmiękczacz:

Sumaryczna zawartość złóż (litr): 32
Typ obudowy: kompaktowa wzmocniona
Pojemność zbiornika na sól (litr): 50
Zasilanie: 220-240 V / 50-60 Hz
Napięcie pracy: 12 V 1000mA
Pobór mocy: 5W
Temperatura pracy (°C): 2-49
Ciśnienie robocze (bar): 1,8-6
Średnie zużycie soli na regenerację (kg): 2,5!
Kontrola regeneracji: wolumetryczno-czasowa
Wydajność średnia (m3/h): 2,8.
Wysokość: 111 cm
Szerokość: 31 cm
Głębokość: 50 cm

W porównaniu do Aquahome 20-n wydaje się, że wyżej wymienione parametry są lepsze, ale proszę o ocenę eksperta :)

Pozdrawiam

Zapraszam do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy i innych rozwiązań filtracyjnych marki Ecoperla :yes:

KLARSAN
06-04-2020, 14:26
Witam,jestem zainteresowany uzdatnianiem wody ze studni głębinowej o tych parametrach
1 Barwa 15
2 Mętność 10
3 pH 7.5
4 Twardość 260
5 Żelazo 1.26 mgfe/l
6 Mangan 0.08 mgMn/l
7 Azotany <2
8 Jon amonowy 1.17 mgNh4/l
9 Chlorki 50
10 Przewodność 671
Hydrofor przeponowy raczej bez możliwości wymiany(spółka z sąsiadem)w ostateczności dołożę zwykły u siebie jeżeli wtedy będzie taniej
Studnia 36m nie wiem jaka pompa ale się dowiem
Zużycie 5-6m³ 4 osoby
Kanalizacja jest
Po podgrzaniu w cwu(anoda tytanową)zapach dość dziwny bo wcześniej przy zwykłej anodzie czuć było jaja ale po wymianie anody ,zapach taki jakby słodki
Proszę coś sensownego doradzić i z góry dziękuję

Dzień dobry, tak jak już Panu proponowaliśmy wcześniej - może Pan zastosować stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower L. Stacja składa się m.in. z butli wypełnionej wyselekcjonowaną mieszanką złóż jonowymiennych, która sprawi, że zostanie usunięte zarówno żelazo, mangan, jak również amoniak. Ponadto woda zostanie zmiękczona.

Zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiam

qbek17
06-04-2020, 16:06
Witam,jestem zainteresowany uzdatnianiem wody ze studni głębinowej o tych parametrach
1 Barwa 15
2 Mętność 10
3 pH 7.5
4 Twardość 260
5 Żelazo 1.26 mgfe/l
6 Mangan 0.08 mgMn/l
7 Azotany <2
8 Jon amonowy 1.17 mgNh4/l
9 Chlorki 50
10 Przewodność 671
Hydrofor przeponowy raczej bez możliwości wymiany(spółka z sąsiadem)w ostateczności dołożę zwykły u siebie jeżeli wtedy będzie taniej
Studnia 36m nie wiem jaka pompa ale się dowiem
Zużycie 5-6m³ 4 osoby
Kanalizacja jest
Po podgrzaniu w cwu(anoda tytanową)zapach dość dziwny bo wcześniej przy zwykłej anodzie czuć było jaja ale po wymianie anody ,zapach taki jakby słodki
Proszę coś sensownego doradzić i z góry dziękuję
W tej sytuacji chyba najlepszym wyjściem będzie zestaw wielofunkcyjny. Będziesz miał wodę zupełnie miękką, ale nie wiem czy da radę usunąć całe żelazo. Barwa i mętność może wynikać częściowo z zawartości żelaza więc też powinny się zmniejszyć po takiej filtracji. Oczywiście filtr wstępny (mechaniczny) też nie zaszkodzi. Niestety taki zestaw nie powinien wpłynąć na zapach (chyba, że usunięcie żelaza i twardości wystarczy aby go zmniejszyć).

Polimad
06-04-2020, 18:19
Dziękuję za odpowiedź,a o jakiej objętości żłoża mówimy przy tym zużyciu? Czy będzie taniej jak dostawie u siebie hydrofor ocynkowany 200l?które ze złóż multi są najlepsze?

Polimad
06-04-2020, 20:05
Witam ponownie,pompa którą posiadam to 3ti20 45l/m 2700l/h według producenta,lustro wody na 24m ,pompa na 34m,głębokość studni 46m
Czy sam odżelaziacz zniweluje jon amonowy czy tylko multi
Próbuje ograniczyć koszty to przy rezygnacji ze zmiękczenia czy jest to sensowne bo jeżeli jon zostanie to nie bardzo
Pozdrawiam

qbek17
06-04-2020, 20:47
Dziękuję za odpowiedź,a o jakiej objętości żłoża mówimy przy tym zużyciu? Czy będzie taniej jak dostawie u siebie hydrofor ocynkowany 200l?które ze złóż multi są najlepsze?
Myślę, że jako minimum trzeba by przyjąć 38 litrów złoża. Ze względu na jon amonowy radziłbym złoże AquaMulti (Ecomix nie ma w składzie nic na ten składnik).
Jak dostawisz hydrofor to będziesz też musiał dostawić napowietrzanie i odpowietrzanie (aby usuwać ten jon amonowy). Wtedy też będziesz utleniał żelazo, a wtedy to już nie potrzebujesz złoża wielofunkcyjnego tylko odżelaziające.


pompa którą posiadam to 3ti20 45l/m 2700l/h według producenta,lustro wody na 24m ,pompa na 34m,głębokość studni 46mCzy sam odżelaziacz zniweluje jon amonowy czy tylko multi
Próbuje ograniczyć koszty to przy rezygnacji ze zmiękczenia czy jest to sensowne bo jeżeli jon zostanie to nie bardzo
Pompa nie jest zbyt mocna. Raczej za słaba na odżelaziacz z ciężkim złożem. Pozostawałoby lekkie złoże (np. BIRM). Ale w takim przypadku jedynym "usuwaniem" jonu amonowego byłoby napowietrzanie.

Polimad
07-04-2020, 11:47
Witam,a czy samo napowietrzanie jest w stanie usunąć ten jon w takim stężeniu jak u mnie?
I jeszcze pytanie odnośnie wyników badań,mianowicie sprawdziłem wyniki z końca roku 2016 i tam żelazo,mangan i jon amonowy były w normie a Przewodość była 1050 a teraz jest 671
I czy to możliwe żeby przez trzy lata te wskaźniki tak wzrosły czy może jest gdzieś pomyłka?

qbek17
07-04-2020, 17:53
Witam,a czy samo napowietrzanie jest w stanie usunąć ten jon w takim stężeniu jak u mnie?
Nie sądzę. Przy Twoim pH prawie cały jon amonowy jest w formie soli a nie gazowej. Musiałbyś podnieść pH aby go usunąć przez odgazowanie.


I jeszcze pytanie odnośnie wyników badań,mianowicie sprawdziłem wyniki z końca roku 2016 i tam żelazo,mangan i jon amonowy były w normie a Przewodość była 1050 a teraz jest 671
I czy to możliwe żeby przez trzy lata te wskaźniki tak wzrosły czy może jest gdzieś pomyłka?
Woda może się zmieniać. Pytanie jak jest wykonana studnia, jak zaizolowana...? Czy warstwa wodonośna jest odizolowana od wód gruntowych?

madzia1094
08-04-2020, 08:24
[QUOTE=qbek17;7927511]Oczekujesz niemożliwego. Albo woda będzie dobrą do picia, albo dobrą dla sprzętów AGD. To się wyklucza. A jak chcesz mieć kompromis to masz już go w kranie - ta woda nadaje się do obu zastosowań.

Zakładam, że jest to woda wodociągowa - najtańszym rozwiązaniem jest nie robić nic (lub dać tylko filtr mechaniczny). Jak chcesz zmiękczyć wodę to nie masz lepszego i gorszego rozwiązania - jest tylko zmiękczacz. Ale po co Ci ten węgiel do niego?

Kontaktowałam się z kilkoma przedstawicielami firm oferujących zmiękczacze wody m.in. wodaRo i Aquahome. W obu przypadkach polecona mi kompaktowy zmiękczacz wody wyposażony w bybass, dlatego zasugerowałem się właśnie takimi sprzętami. Obie firmy w swojej ofercie przedstawiają, że te sprzęty ochronią AGD, a woda będzie nadawać się do picia.

Ponoć kupując filtr mechaniczny będzie trzeba wymieniać wkład do około 1000 litrów, co oznacza wymianę kilka razy w miesiąc

madzia1094
08-04-2020, 08:33
Co mógłby by Pan polecić w moim przypadku? Chciałabym żeby decyzja była bardzo przemyślana. Nie są to małe koszty, dlatego proszę o pomoc kogoś, kto się zna.

Polimad
08-04-2020, 10:31
A więc bez dokładania hydroforu złożę multi minimum 38l, a jak dołożę hydrofor z napowietrzaniem i odpowietrzaniem to złoże też multi ale w jakiej objętości?

KLARSAN
08-04-2020, 10:47
Co mógłby by Pan polecić w moim przypadku? Chciałabym żeby decyzja była bardzo przemyślana. Nie są to małe koszty, dlatego proszę o pomoc kogoś, kto się zna.

Jeżeli chciałaby Pani jednocześnie zmiękczyć wodę, a ponadto zastosować filtr węglowy, to warto byłoby pomyśleć o urządzeniu Ecoperla Hero. Jest to zmiękczacz z węglem aktywnym. Oprócz efektu zmiękczenia, uzyska Pani dzięki węglowi aktywnemu polepszenie właściwości organoleptycznych wody (barwa, smak, zapach), a z wody zostanie usunięty chlor, chloropochodne, pestycydy.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam

qbek17
10-04-2020, 10:50
Kontaktowałam się z kilkoma przedstawicielami firm oferujących zmiękczacze wody m.in. wodaRo i Aquahome. W obu przypadkach polecona mi kompaktowy zmiękczacz wody wyposażony w bybass, dlatego zasugerowałem się właśnie takimi sprzętami. Obie firmy w swojej ofercie przedstawiają, że te sprzęty ochronią AGD, a woda będzie nadawać się do picia.

Bypass to zawór obejścia. Na pewno jest on zalecany przy instalacji zmiękczacza, ale w żaden sposób nie wpływa on na samo lepsze czy gorsze działanie zmiękczacza.
Obie firmy nie mogą napisać nic innego... ale tak jak pisałem - to co jest w kranie też spełnia te wymagania.

Moje pytanie raczej dotyczyło dodatku węgla do zmiękczacza... moim zdaniem nie ma uzasadnienia do takiego mieszania (oczywiście poza "nowością" i podbijaniem ceny).


Ponoć kupując filtr mechaniczny będzie trzeba wymieniać wkład do około 1000 litrów, co oznacza wymianę kilka razy w miesiąc
Nie wiem jak można podać konkretną wartość nie wiedząc nic o zanieczyszczeniach w wodzie, ani o dokładności filtracji. To tak jakby powiedzieć, że samochód trzeba tankować co 100 km...
Jeśli woda jest "czysta" to taki filtr wymienia się co pół roku... albo rzadziej. Zazwyczaj wystarczy dokładność filtracji na poziomie 20 um. Jeśli filtr się zapcha wcześniej to i tak lepiej go wymienić niż puścić w instalację brudną wodę.

ewoda
15-04-2020, 14:24
Widzę kogoś tu dupa swędzi. Walczyłem ze studnią od początku użytkowania. Liczni magicy w Zielonej Górze proponowali cuda za miliony. Jak już taki z Ciebie sherlock to se popatrz w historie na muratorze że pytam o to co potrzebuje a nie siedze tu żeby pierdoly popychać. Wysłałem próbkę wody, dostałem wyniki i ofertę na sprzęt. Co ciekawe montaż można zrobić samemu i to nic nie wnosi do gwarancji. I w tej chwili tak samo z przeglądem, serwis chciał 360zl za przyjazd, wymianę filtra i przegląd głowicy z ewentualnym czyszczeniem.Dziwnych komentarzy pewnie też bym nie przeczytał ale właśnie dostałem informację od Klarsana jak sobie poradzić z przeglądem stąd mój wywód. Ja wiem, ustawka. Moja chata wisi na stronie z projektami Z500 projekt Z228, pierwszy w Pl. Też gruba ustawka, założyłem tam fikcyjną budowę żeby po 5 latach zareklamować stacje Klarsana. Geniusz marketinga. A zaraz dla jaj dorzucę tam fotę mojej stacji jak tylko przypomnę sobie login.

Proszę darować sobie taki poziom słownictwa jak w pierwszym zdaniu. Na pewno wnosi wiele do tematu.

ewoda
15-04-2020, 14:34
Bardzo nam miło, że uznaje Pan nasze urządzenia za Cuda :) My także tak myślimy! Są naprawdę rewelacyjne :cool: Ku Pana zdziwieniu - użytkownik struna7 nie jest fikcyjny i nie prosiliśmy nikogo o pochwały w tym temacie. Jak robi się dobrą robotę, bez tracenia czasu na hejt na forum, to ma się zadowolonych Klientów :yes:

Proszę czytać ze zrozumieniem. Tu nie ma żadnego hejtu, tylko informacja, że nie jest to forum reklamy z konkursem na najlepszego handlowca.

Szattek
17-04-2020, 13:01
Co wybrac:
1. Clack 25 Cl https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-p-365.html
2. Watet technik 20 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Twardosc wody ok 330mg. Zuzycie ok 5 - 6 m3 na miesiąc. Rodzina 2+1. Zalezy mi na prostej obsłudze i bezawaryjności jak najdluzszej. Budzet plus minus 2000zl



Jeden ma dobre złoże, a drugi dobrą głowicę ;) sam zdecyduj co wolisz ;)
Co do wielkości to wystarczy Ci 20 litrów złoża.
Cześć,

Przeczytałem ostatnie kilka stron tego tematu. Pierwotnie planowałem zakup Viessmanna Aquahome 20-N. Z tego co wyczytałem to zmiękczacz tek jest OK ale da się lepiej w takim budżecie ok 2000-2500zł. Zapotrzebowanie na wodę mam/planuje mieć na podobnym poziomie co cytowany kolega (obecnie w domu 2 osoby dorosłe docelowo 2+2).
Stąd mam kilka pytań:
Jakie cechy powinna mieć głowica, żeby uznać ją za dobrą?
Dobre złoże to Lewiatit a dobra głowica to Clack WS1?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
Szattek

KLARSAN
17-04-2020, 14:49
Cześć,

Przeczytałem ostatnie kilka stron tego tematu. Pierwotnie planowałem zakup Viessmanna Aquahome 20-N. Z tego co wyczytałem to zmiękczacz tek jest OK ale da się lepiej w takim budżecie ok 2000-2500zł. Zapotrzebowanie na wodę mam/planuje mieć na podobnym poziomie co cytowany kolega (obecnie w domu 2 osoby dorosłe docelowo 2+2).
Stąd mam kilka pytań:
Jakie cechy powinna mieć głowica, żeby uznać ją za dobrą?
Dobre złoże to Lewiatit a dobra głowica to Clack WS1?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
Szattek

Planując zakup w bluewater24, sugerujemy sprawdzić opinie w Google.

qbek17
17-04-2020, 17:01
Jakie cechy powinna mieć głowica, żeby uznać ją za dobrą?
To czy jest dobra czy nie dobra (jakościowo) możesz sprawdzić po opiniach. A czy jest dobra (odpowiednia) do twojego zastosowania - to już inna kwestia i zależy od tego co chcesz zrobić (np. czy chcesz zmiękczać do zera czy częściowo, czy chcesz mieć bypass czy już go masz na rurach, itp)


Dobre złoże to Lewiatit a dobra głowica to Clack WS1?
Tak.

pandzik
19-04-2020, 10:04
Mam poniższą sytuacje. Woda chyba jest za twarda. Szybko pojawia się osad. Jak można zaradzić termu? Woda wodociągowa. To są dane z innej lokalizacji.. Musze zlecic badanie w sanepidzie ale to pewnie po upanowaniu epidemii.
443131 443132

niewiele widac... taki plik

Potrzebna będzie jakaś niedroga jednostka o maks głębokości 35cm.

qbek17
19-04-2020, 17:18
Mam poniższą sytuacje. Woda chyba jest za twarda. Szybko pojawia się osad. Jak można zaradzić termu? Woda wodociągowa. To są dane z innej lokalizacji.. Musze zlecic badanie w sanepidzie ale to pewnie po upanowaniu epidemii.
443131 443132

niewiele widac... taki plik

Potrzebna będzie jakaś niedroga jednostka o maks głębokości 35cm.
Ta twardość nie jest jakaś tragiczna... Jakbyś jeszcze określił miesięczne zużycie wody to można by coś dobrać.
Standardowa obudowa zmiękczacza ma ok 50 cm głębokości, do tego z tyłu są przyłącza więc dodatkowe kilka cm... możesz pomyśleć o modelu dwuelementowym, ale wtedy masz dwa mniejsze zbiorniki do ustawienia.

pandzik
19-04-2020, 18:54
Ta twardość nie jest jakaś tragiczna... Jakbyś jeszcze określił miesięczne zużycie wody to można by coś dobrać.
Standardowa obudowa zmiękczacza ma ok 50 cm głębokości, do tego z tyłu są przyłącza więc dodatkowe kilka cm... możesz pomyśleć o modelu dwuelementowym, ale wtedy masz dwa mniejsze zbiorniki do ustawienia.

Czekam na kropelkowy tester to zobaczymy co i jak dokładniej. Miesięcznie OK 10m3. Czyli osobno rurai zbiornik na soł. Taki układ powinien mi sie zmiescic. Przyłącze mam w wiatrołapie stąd ograniczone miejsce. W domu pompa ciepła, oczyszczalnia SBR. Mam akurat pion kanalizacji odkryty, mógłbym sie do jeszcze niego wciąć.

Mieszkam od dwóch miesiecy i widzę ten nalot na bateriach i kabin prysznicy. Do tego osad w szklankach mimo używania filtrów brita.

KLARSAN
20-04-2020, 07:45
Mam poniższą sytuacje. Woda chyba jest za twarda. Szybko pojawia się osad. Jak można zaradzić termu? Woda wodociągowa. To są dane z innej lokalizacji.. Musze zlecic badanie w sanepidzie ale to pewnie po upanowaniu epidemii.
443131 443132

niewiele widac... taki plik

Potrzebna będzie jakaś niedroga jednostka o maks głębokości 35cm.

Witaj, przy podanym przez Ciebie zużyciu wody oraz twardości wody, możesz zwrócić uwagę na ofertę zmiękczaczy Ecoperla Softower S. Jest to zmiękczacz dwuelementowy. Jeżeli chcesz wykonać badanie fizykochemiczne wody, to zapraszam do skorzystania z usług naszego laboratorium. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiam

qbek17
20-04-2020, 08:48
Czekam na kropelkowy tester to zobaczymy co i jak dokładniej. Miesięcznie OK 10m3. Czyli osobno rurai zbiornik na soł. Taki układ powinien mi sie zmiescic. Przyłącze mam w wiatrołapie stąd ograniczone miejsce. W domu pompa ciepła, oczyszczalnia SBR. Mam akurat pion kanalizacji odkryty, mógłbym sie do jeszcze niego wciąć.

Mieszkam od dwóch miesiecy i widzę ten nalot na bateriach i kabin prysznicy. Do tego osad w szklankach mimo używania filtrów brita.
Wystarczy 20-25 litrów. Zazwyczaj w obu przypadkach zbiornik jest tak samo duży więc możesz wybierać.

czystesrodowsko
22-04-2020, 21:05
[...] W domu pompa oczyszczalnia SBR.

Jeżeli ten SBR masz jednokomorowy, to zmiękczacz zdecydowanie zakłóci jego pracę. Jeżeli dwukomorowy to warto brać zawsze lekko przewymiarowany (np. przy 4 osobach model dla 6 osób).

Na zmianę oczyszczalni jest za późno, ale jak będziesz znał twardość wody, to poszukaj takiego sprzedawcy który dobierze Tobie zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.

qbek17
22-04-2020, 22:24
zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.
To nie do końca odciąży oczyszczalnię. Im większy zmiękczacz tym większa dawka chlorków przy regeneracji (w wartościach bezwzględnych) a więc zakłócenie jest większe. Z punktu widzenia oczyszczalni lepiej byłoby chyba wrzucać mniejsze dawki, ale częściej... wszystko zależy od tego jak duża jest oczyszczalnia.

agb
22-04-2020, 22:36
Wprowadzam wodę ze studni do domu, więc przy okazji połączę ją z resztą instalacji. Tak na wszelki wypadek, choć pewnie nigdy nie użyję. Woda ze studni jak wiadomo lubi "brązowieć". Mam wolny filtr narurowy, więc przy okazji znajdzie się dla niego zastosowanie. Tylko co włożyć do środka? Dalej są 2 narurowe filtry. Pierwszy sznurkowy 5 lub 10 mikronów. Zależy jaki akurat mam. Następnie węglowy i zmiękczacz.

Myślałem o czymś takim https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/wklady/wklady-odzelaziajace---ir/ Ma to sens, czy po prostu dać kolejny sznurkowy lub piankowy na wejściu?

czystesrodowsko
23-04-2020, 11:09
To nie do końca odciąży oczyszczalnię. Im większy zmiękczacz tym większa dawka chlorków przy regeneracji (w wartościach bezwzględnych) a więc zakłócenie jest większe. Z punktu widzenia oczyszczalni lepiej byłoby chyba wrzucać mniejsze dawki, ale częściej... wszystko zależy od tego jak duża jest oczyszczalnia.

qbek17 ale my nie piszemy o wyborze pomiędzy zmiękczaczem 15, a 60 litrów złoża tylko zakładam ze np pomiędzy 20, a 25. W takim przypadku różnica pomiędzy ilością odprowadzanej soli jest rzędu ok. 20 % (ok 500-700 gram soli). Dlatego zwiększenie odstępu dostarczania solanki np co 21 dni (co stanowi wzrost o min. 33% czasu) ale w ilości większej o te ok 20% będzie dla oczyszczalni lepsze ponieważ osad czynny w oczyszczalni będzie miał więcej czasu na regenerację.

Wszystko i tak zależy od tego, jaki układ konstrukcyjny ma SBR kolegi pandzik, bo w skrajnie niekorzystnym układzie każdy zmiękczacz zaburzy pracę oczyszczalni (np. jeżeli jest to sbr jednokomorowy).

qbek17
23-04-2020, 18:07
qbek17 ale my nie piszemy o wyborze pomiędzy zmiękczaczem 15, a 60 litrów złoża tylko zakładam ze np pomiędzy 20, a 25. W takim przypadku różnica pomiędzy ilością odprowadzanej soli jest rzędu ok. 20 % (ok 500-700 gram soli). Dlatego zwiększenie odstępu dostarczania solanki np co 21 dni (co stanowi wzrost o min. 33% czasu) ale w ilości większej o te ok 20% będzie dla oczyszczalni lepsze ponieważ osad czynny w oczyszczalni będzie miał więcej czasu na regenerację.

Wszystko i tak zależy od tego, jaki układ konstrukcyjny ma SBR kolegi pandzik, bo w skrajnie niekorzystnym układzie każdy zmiękczacz zaburzy pracę oczyszczalni (np. jeżeli jest to sbr jednokomorowy).
Jasne - zgadzam się co do zasady że każdy zrzut solanki zaburzy pracę oczyszczalni. I teraz od jej konstrukcji zależy jaki rodzaj (częściej/rzadziej) w jakim stopniu.

Kiedyś był ktoś na tym forum, który pisał o badaniach wpływu tego typu zrzutów na oczyszczalnie biologiczne - dokładnie w takich domowych warunkach. Nie wiem czy były to badania jednego typu oczyszczalni czy różnych, ale wnioski były takie, że w najgorszym przypadku spadek wydajności oczyszczalni wynosił ok 25%. Więc teraz jeśli oczyszczalnia ma "zapas" to nie powinno być problemu.

qbek17
23-04-2020, 18:09
Wprowadzam wodę ze studni do domu, więc przy okazji połączę ją z resztą instalacji. Tak na wszelki wypadek, choć pewnie nigdy nie użyję. Woda ze studni jak wiadomo lubi "brązowieć". Mam wolny filtr narurowy, więc przy okazji znajdzie się dla niego zastosowanie. Tylko co włożyć do środka? Dalej są 2 narurowe filtry. Pierwszy sznurkowy 5 lub 10 mikronów. Zależy jaki akurat mam. Następnie węglowy i zmiękczacz.

Myślałem o czymś takim https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/wklady/wklady-odzelaziajace---ir/ Ma to sens, czy po prostu dać kolejny sznurkowy lub piankowy na wejściu?
Ma to sens. Ale czy się sprawdzi to nie wiem... kwestia wydajności takiego filtra. On z zasady jest "na jeden punkt" (np. kran) i jak dasz to na wejściu wody na cały dom, to może zwyczajnie nie nadążać.

agb
23-04-2020, 19:45
Ma to sens. Ale czy się sprawdzi to nie wiem... kwestia wydajności takiego filtra. On z zasady jest "na jeden punkt" (np. kran) i jak dasz to na wejściu wody na cały dom, to może zwyczajnie nie nadążać.

5l/min to faktycznie nie jest dużo. Ale to ewentualnie i tak na kilka godzin pewnie, jeżeli w ogóle.

qbek17
23-04-2020, 20:59
5l/min to faktycznie nie jest dużo. Ale to ewentualnie i tak na kilka godzin pewnie, jeżeli w ogóle.
Bardziej "w ogóle"... przy większym przepływie czas kontaktu będzie znikomy więc i efektu nie ma co oczekiwać.

agb
23-04-2020, 21:15
To może po prostu kolejny sznurkowy 5 mikronów dać?

WojtekSz
24-04-2020, 18:40
Witam po dłuższej przerwie
poczytałem sobie co nowego w tym wątku, dojrzałem do poprawienia jakości wody z sieci wodociągowej pod katem spożywczym tzn tak, by woda była jak najlepsza dla potrzeb przygotowywania potraw i napojów - a pijamy dużo herbaty..
Nie mamy problemów z pralką ani zmywarką, w toaletach nie ma jakichś specjalnie wielkich problemów z kamieniem.

Zrobiłem badanie i parametry sa takie:
ph 7,7
pew 534 uS/cm przewodność elektryczna właściwa
mangan 0,004 mg/l
żelazo 0,06 mg/l
tw.ogólna 228 mg CaCo3/l twardość ogólna
utlenial 2,90 mg/l utlenialność z KMnO4 - indeks nadmadganianowy
jony amonu 0,05 mg/l
azotany 8,2 mg/l
azotyny 0,03 mg/l

co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?
miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc
czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?
wszelkie uwagi i propozycje mile widziane
pozdrawiam

Dzozef83
24-04-2020, 20:27
Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.
Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

pH - 7,5
stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)
stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)
stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)
stężenie żelaza 270 ug/l (200)
stężenie manganu 740 ug/l (50)
twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)
liczba bakterii grupy e-coli 0
liczba enterokokow kałowych 0
ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?

inżH2O
24-04-2020, 20:54
@qbek17 i czysteśrodowisko

Na zdjęciu poniżej przedstawiam wygląd osadu czynnego z bioreaktora oczyszczalni przydomowej dla 4 osób (SBR tylko na osadzie czynnym, bez złoża biologicznego) po 30 minutach sedymentacji, od lewej kolejno:
- przed podawaniem solanki
- po 5 dniach dodawania solanki z rozpuszczonych 4 kg soli tabletkowanej CODZIENNIE do osadnika wstępnego
- przed podawaniem solanki
- po 5 dniach dodawania solanki z rozpuszczonych 4 kg soli tabletkowanej CODZIENNIE jednak bezpośrednio do bioreaktora

443361

Efekty są łatwo zauważalne.

- osadnik wstępny robi sporą różnicę (efekt uśrednienia ścieku), gdzie w pierwszym przypadku nie zauważyłem żadnego efektu, a w drugim doszło do wyraźnego rozproszenia osadu czynnego i nawet jego ubytku
- częstotliwość dozowania chlorku sodu była nierealna. Jednak podawana ilość soli przy 4 osobach również dla zmiękczaczy jest mało prawdopodobna, prędzej dla jakiejś stacji wielofunkcyjnej. Ale jeżeli taka dawka nic nie zrobiła z oczyszczalnią to tym bardziej z normalną częstotliwością, z jaką regeneruje się zmiękczacz, oczyszczalnia nie powinna tego odczuć. Jak widać osadnik wstępny jest jednym z warunków braku wpływu solanki. Jednak jest kilka innych dość istotnych kwestii (np. godzina odprowadzania popłuczyn ze zmiękczacza).

Także dobrze działająca oczyszczalnia w dobrej technologii nie odczuje działania odżelaziacza ze względu na chlorek sodu.Ten mit warto obalać.

Jednak w przypadku zmiękczaczy jest inna kwestia. Ilość popłuczyn stanowiąca równowartość dziennego zużycia wody przez jedną osobę odprowadzana w ciągu niecałych 2 h. W przypadku stacji wielofunkcyjnych ten problem jest jeszcze większy właśnie ze względu na ilość popłuczyn prowadzącą do przeciążenia hydraulicznego. Dlatego przy zmiękczaczu warto brać oczyszczalnię dla większej liczby użytkowników i pracującą w systemie porcjowego dozowania ścieku (oczywiście z osadnikiem wstępnym). Oczyszczalnię pracujące w trybie przepływowym lub/i bez osadnika wstępnego najszybciej się wyłożą.

czystesrodowsko
25-04-2020, 09:54
@inżH2O

Woda nadosadowa w pierwszym przypadku po dawkowaniu solanki wydaje się być czystsza od tej przed podawaniem solanki. Czy robiłeś badania wskaźników zanieczyszczeń? Przyznam, że zaskoczył mnie efekt, a w zasadzie jego brak dla pierwszej oczyszczalni po dodawaniau solanki.

Czy możesz zdradzić co to za oczyszczalnia, czy stanowi to jakąś tajemnicę?

pandzik
25-04-2020, 11:47
Jeżeli ten SBR masz jednokomorowy, to zmiękczacz zdecydowanie zakłóci jego pracę. Jeżeli dwukomorowy to warto brać zawsze lekko przewymiarowany (np. przy 4 osobach model dla 6 osób).
Na zmianę oczyszczalni jest za późno, ale jak będziesz znał twardość wody, to poszukaj takiego sprzedawcy który dobierze Tobie zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.

Mam inny pomysł. Mam nieużywanego peszla jeszcze w domu,wiatrołapie pod przyłączem wody. Tam bedzie zamontowany niewielki zmiękczacz. Przechodzi przez płytę na zewnątrz domu. Mogę te rurke spustową wyprowadzić na zewnątrz domu, dalej do zbiorników gdzie rozsączam deszczówkę z mojego małego dachu, na ulice gdzie mam drenaż itd. Możliwości mam duzo. Myślę, że to niezły pomysł.

przyszedł test kropelkowy, w przyszłym dostanę badania z wodociągów, z listopada. Kropelek zużyłem 19. Wyszło, że faktycznie woda jest twarda. Kupię taki niewielki tani zmiękczacz z głowicą 1650. i zbiornikiem na soł osobno. Bedzie musiał wystarczyć

qbek17
25-04-2020, 11:55
Także dobrze działająca oczyszczalnia w dobrej technologii nie odczuje działania odżelaziacza ze względu na chlorek sodu.Ten mit warto obalać.

Dzięki za to podsumowanie - to w końcu jakiś solidny argument.


Jednak w przypadku zmiękczaczy jest inna kwestia. Ilość popłuczyn stanowiąca równowartość dziennego zużycia wody przez jedną osobę odprowadzana w ciągu niecałych 2 h. W przypadku stacji wielofunkcyjnych ten problem jest jeszcze większy właśnie ze względu na ilość popłuczyn prowadzącą do przeciążenia hydraulicznego.
Czy to nie będzie jeszcze większy problem przy odżelaziaczach? Przecież tam często woda jest "bez chemii" ale za to w ilości znacznie przekraczającej dobowe zużycie dla kilku osób i zrzucana w ciągu 15-20 minut.

A co do godziny zrzutu - rozumiem, że "standardowa" godzina (2 w nocy) jest chyba optymalna bo w tym czasie raczej nie ma innych dopływów.

qbek17
25-04-2020, 12:02
co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?
Jakość tego co spożywacie jest akceptowalna... jak określisz co konkretnie chciałbyś poprawić to można do tego szukać sposobu.
Możesz zwiększyć ilość minerałów, ale wtedy pojawią się osady z kamienia... więc lepiej byłoby to robić w jednym punkcie (np. w kuchni) tak aby zmienić parametry wody tylko pitnej.


miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc
czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?
Przy takim zużyciu wkłady (nawet BB) raczej na długo nie wystarczą. Chyba, że dasz je jako układ do jednego kranu.

qbek17
25-04-2020, 12:04
Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.
Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

pH - 7,5
stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)
stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)
stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)
stężenie żelaza 270 ug/l (200)
stężenie manganu 740 ug/l (50)
twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)
liczba bakterii grupy e-coli 0
liczba enterokokow kałowych 0
ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?
Albo masz fatalną wodę (z bakteriami) albo chlorowanie było nieskuteczne. Radziłbym powtórzyć i dezynfekcję i badanie.
Skupiłbym się na tym, a potem zajął fizykochemią (która nie jest tragiczna, przekroczone minimalnie żelazo nie jest jakimś problemem).

inżH2O
26-04-2020, 10:37
@inżH2O

Woda nadosadowa w pierwszym przypadku po dawkowaniu solanki wydaje się być czystsza od tej przed podawaniem solanki. Czy robiłeś badania wskaźników zanieczyszczeń? Przyznam, że zaskoczył mnie efekt, a w zasadzie jego brak dla pierwszej oczyszczalni po dodawaniau solanki.

Czy możesz zdradzić co to za oczyszczalnia, czy stanowi to jakąś tajemnicę?

Badania wskaźników badałem tylko na stracie i na końcu testu (BZT5, CHZT i zawiesinę ogólną). W tym przypadku wskaźniki w zasadzie były bez zmian. Na zdjęciu faktycznie widać, że po dodaniu solanki woda jest czystsza, ale to jest tylko efekt światła. Solanka nie ma wpływu poprawiającego skuteczność działania oczyszczalni.

Producent oczyszczalni nie ma znaczenia. Sterownik był w pełni edytowalny z możliwością nastawy dowolnego algorytmu pracy. Zbiornik był o pojemności 3000 l, typowy podobny do większości producentów, dmuchawa i dyfuzor też. Kluczem jest technologia i odpowiedni algorytm pracy. W tym przypadku technologią był dwukomorowy SBR, bez dodatkowego złoża biologicznego w bioreaktorze. W mojej opinii dwukomorowy SBR to jedna z najlepszych technologii dla oczyszczalni przydomowych, która jak widać radzi sobie ze zmieczaczem.

inżH2O
26-04-2020, 10:59
Czy to nie będzie jeszcze większy problem przy odżelaziaczach? Przecież tam często woda jest "bez chemii" ale za to w ilości znacznie przekraczającej dobowe zużycie dla kilku osób i zrzucana w ciągu 15-20 minut.

A co do godziny zrzutu - rozumiem, że "standardowa" godzina (2 w nocy) jest chyba optymalna bo w tym czasie raczej nie ma innych dopływów.

Skład odżelaziaczy płukanych wodą nie stanowi problemu, a nawet może pomóc - wodorotlenek żelaza (III) jest przecież podstawą koagulantów. Skład tych regenerowanych chemicznie zależy od stosowanego utleniacza. Największym problemem jest nadmanganian potasu ale przy odpowiednich nastawach w oczyszczalni i odżelaziaczu można zminimalizować jego wpływ na oczyszczalnię. Udało się osiągnąć taki efekt, jednak w warunkach domowych jest to nierealne ze względu na konieczną fatygę użytkownika.

Co do ilości popłuczyn z odzelaziaczy - oczywiście stanowią problem ze względów przeciążenia hydraulicznego, ale nie tylko dla oczyszczalni, bo również dla elementu odprowadzającego ścieki oczyszczone do gruntu (drenaż, studnia chłonna). Można to rozwiązać, ale przy doborze oczyszczalni trzeba uwzględnić, że będzie odżelaziacz. Wszystkie oczyszczalnię z możliwością retencji i dawkowania poradzą sobie zdecydowanie lepiej niż zwykłe pracujące w trybie przepływowym.

Co do godziny odprowadzania popłuczyn - niestety oczyszczalnie z retencją i porcjowaniem również wykorzystuje porę nocną na rozładowanie zebranych po szczycie wieczornym ścieków, dlatego trzeba godziny pracy oczyszczalni i zmiękczacza/odzelaziacza odpowiednio skorelować.

corsair79
26-04-2020, 11:06
Witam wszystkich,

Posta zamieściłem też w innym wątku ("Zmiękczacz wody Ecoperle Toro czy Aquahome 20-N"), ale tu jest chyba odpowiedniejsze miejsce. Mam nadzieję, że na któryś post uzyskam odpowiedź, a ten drugi się wykasuje:)

Chcę założyć stację zmiękczającą. Osady doprowadzają do szału, ewidentnie jest to kamień.

Zużycie wody przez rodzinkę 2+2 to 11-12m3/mies.(średnia z okresu luty-kwiecień), dwie łazienki (mała na dole używana sporadycznie, głównie jako toaleta)
Twardość wody wg Wodociągów Radom na 1 kwartał 2020 to 320-350 mg/l CaCo3 (18 - 20dH).
Podobno woda jest z "twardszego" ujęcia na dzień (20dH), a na noc - z bardziej "miękkiego" (18dH).
Zrobiłem dziś rano test kropelkowy - 20dH. Powtórzę po południu.

Sprawa zasadnicza, to czy instalacja wodna 7-letnia (dom z 2013r.) pracująca na wodzie jak wyżej, pewnie zakamieniona, nie osłabi efektu zmiękczania?
Dom mamy w szeregowcu i słyszałem od sąsiada, że jedni sąsiedzi założyli zmiękczacz od "nowości domu" (2013) i są b. zadowoleni, a drudzy dwa lata temu i "podobno" efekt zmiękczenia jest słabszy niż u tych pierwszych. Pomijając, że nic nie wiem o stacjach sąsiadów, ani o ich ustawieniach, to czy jest prawidłowość, że kilkuletnia zakamieniona instalacja wodna osłabi efekt zmiękczania? Tylko to by oznaczało, że wapń jest z instalacji wypłukiwany, a to chyba dobrze?
Dodam, że po wprowadzeniu (rok temu), wymieniliśmy prawie całą armaturę i trochę jej szkoda.

Co do samego urządzenia - początkowo - skłaniałem się ku Aquahome 20N, obecnie w wyścigu "prowadzi" Aqua Soft Basic 25l.
Czy ta objętość złoża wystarczy?

Będę wdzięczny za odpowiedź na te dwa pytania i w ogóle za podpowiedzi.
Pozdrawiam!

Ewrob
26-04-2020, 15:57
Dzień dobry. Nie chce nikomu wchodzić w wątek ale potrzebuje porady w sprawie doboru sprzętu, ewentualnie porady czy w ogóle warto te wodę uzdatniac.
Mam następujące parametry wody:
Ph 6,7
Mangan 141
Żelazo 1763
Twardość ogólna 93,2.

Nie wiem jakich danych tu potrzeba by doradzić odpowiednio. Z wody korzystać będzie ok 9 osób, studnia jest głębinowa na głębokość 54 metrów. Pompa pompuje 70 litrów na minutę.
Jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość i zadawanie pytań, na wszystkie odpowiem.
Bardzo proszę o pomoc, wiem że koszt uzdatniania wody to ok 8000zl ( z lampą bakteriobojcza). Jaka jest żywotność takich sprzętów, czy w ogóle warto ponosić takie koszty czy sobie odpuścić?

KLARSAN
27-04-2020, 09:39
Witam po dłuższej przerwie
poczytałem sobie co nowego w tym wątku, dojrzałem do poprawienia jakości wody z sieci wodociągowej pod katem spożywczym tzn tak, by woda była jak najlepsza dla potrzeb przygotowywania potraw i napojów - a pijamy dużo herbaty..
Nie mamy problemów z pralką ani zmywarką, w toaletach nie ma jakichś specjalnie wielkich problemów z kamieniem.

Zrobiłem badanie i parametry sa takie:
ph 7,7
pew 534 uS/cm przewodność elektryczna właściwa
mangan 0,004 mg/l
żelazo 0,06 mg/l
tw.ogólna 228 mg CaCo3/l twardość ogólna
utlenial 2,90 mg/l utlenialność z KMnO4 - indeks nadmadganianowy
jony amonu 0,05 mg/l
azotany 8,2 mg/l
azotyny 0,03 mg/l

co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?
miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc
czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?
wszelkie uwagi i propozycje mile widziane
pozdrawiam

Witaj, jeżeli potrzebujesz uzdatnić wodę przede wszystkim na cele spożywcze, to warto zastanowić się nad systemem odwróconej osmozy, którego instaluje się docelowo w kuchni pod zlewem. Dzięki niemu uzyskasz wodę efektywnie oczyszczoną, wolną od bakterii i mikroorganizmów. Zwróć uwagę na takie produkty, jak Ecoperla Rosa, czy Ecoperla Profine Zero. Jeżeli byłbyś jednak zainteresowany uzdatnianiem wody na całe gospodarstwo domowe, a w tym zmiękczaniem wody, to zastanów się nad zmiękczaczem z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

Zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

Pozdrawiam

KLARSAN
27-04-2020, 09:46
Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.
Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

pH - 7,5
stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)
stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)
stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)
stężenie żelaza 270 ug/l (200)
stężenie manganu 740 ug/l (50)
twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)
liczba bakterii grupy e-coli 0
liczba enterokokow kałowych 0
ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?

Witaj, biorąc pod uwagę analizę fizykochemiczną, to powinieneś zastosować stację odżelaziająco-odmanganiającą. Przekroczenie żelaza jest niewielkie, natomiast stężenie manganu jest zdecydowanie poza dopuszczalną normą. Jeżeli będziesz uzdatniał wodę pod tym kątem na cele spożywczo-sanitarne, to potrzebujesz napowietrzacz, hydrofor bezprzeponowy 300 l oraz kolumnę Ecoperla Sanitower, która usunie z wody żelazo i mangan.

Co do bakteriologii, to powinieneś powtórzyć badanie, gdyż wynik ten może być nieprawidłowy.

Pozdrawiam

qbek17
27-04-2020, 11:42
Zużycie wody przez rodzinkę 2+2 to 11-12m3/mies.(średnia z okresu luty-kwiecień), dwie łazienki (mała na dole używana sporadycznie, głównie jako toaleta)
Twardość wody wg Wodociągów Radom na 1 kwartał 2020 to 320-350 mg/l CaCo3 (18 - 20dH).
Podobno woda jest z "twardszego" ujęcia na dzień (20dH), a na noc - z bardziej "miękkiego" (18dH).
Zrobiłem dziś rano test kropelkowy - 20dH. Powtórzę po południu.

Czy ta objętość złoża wystarczy?
Ja bym brał coś większego.


Sprawa zasadnicza, to czy instalacja wodna 7-letnia (dom z 2013r.) pracująca na wodzie jak wyżej, pewnie zakamieniona, nie osłabi efektu zmiękczania?
Dom mamy w szeregowcu i słyszałem od sąsiada, że jedni sąsiedzi założyli zmiękczacz od "nowości domu" (2013) i są b. zadowoleni, a drudzy dwa lata temu i "podobno" efekt zmiękczenia jest słabszy niż u tych pierwszych. Pomijając, że nic nie wiem o stacjach sąsiadów, ani o ich ustawieniach, to czy jest prawidłowość, że kilkuletnia zakamieniona instalacja wodna osłabi efekt zmiękczania? Tylko to by oznaczało, że wapń jest z instalacji wypłukiwany, a to chyba dobrze?
Wapń może się wypłukiwać ale jest to raczej efekt bardzo powolny... Nie spodziewałbym się widocznego "osłabienia" efektu zmiękczacza.

qbek17
27-04-2020, 14:20
Dzień dobry. Nie chce nikomu wchodzić w wątek ale potrzebuje porady w sprawie doboru sprzętu, ewentualnie porady czy w ogóle warto te wodę uzdatniac.
Mam następujące parametry wody:
Ph 6,7
Mangan 141
Żelazo 1763
Twardość ogólna 93,2.

Nie wiem jakich danych tu potrzeba by doradzić odpowiednio. Z wody korzystać będzie ok 9 osób, studnia jest głębinowa na głębokość 54 metrów. Pompa pompuje 70 litrów na minutę.
Jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość i zadawanie pytań, na wszystkie odpowiem.
Bardzo proszę o pomoc, wiem że koszt uzdatniania wody to ok 8000zl ( z lampą bakteriobojcza). Jaka jest żywotność takich sprzętów, czy w ogóle warto ponosić takie koszty czy sobie odpuścić?
Koszty i dobór zależą od tego co chcesz z tą wodą zrobić (do czego ona ma służyć, jakie parametry chcesz poprawić) i w jakiej ilości? Jaki jest układ hydrauliczny (czy masz zbiornik hydroforowy i jaki), czy masz co robić ze ściekami (POŚ, szambo, kanalizacja)? Czy te 70 l/min to wartość zmierzona (rzeczywista wydajność) czy tylko teoria z ulotki pompy (najlepiej podaj konkretny model)?
Nie piszesz nic o badaniach bakteriologii, więc nie wiem czy potrzebna Ci lampa UV...
Z tych parametrów, które podałeś wynika że potrzebujesz odżelaziacza. Jakiego konkretnie to zależy od odpowiedzi na powyższe pytania.

corsair79
27-04-2020, 16:53
Ja bym brał coś większego.


Wapń może się wypłukiwać ale jest to raczej efekt bardzo powolny... Nie spodziewałbym się widocznego "osłabienia" efektu zmiękczacza.

Dzięki.
Rozumiem, że "coś większego" to Aqua Soft Basic 30L?

W pierwszym, porannym, teście wyszło 20dH. Dawałem każdej kropli mniej czasu na rozpuszczenie. Przed chwilą, czyli ok. 18.00, 2xkrotnie powtórzyłem test, po każdej kropli potrząsałem fiolką. Za każdym razem wyszło 18dH.

Czy to coś zmienia w doborze stacji?

Jeszcze jedno: nie mogę znaleźć na stronie sprzedawcy instrukcji do tej stacji. Jakimi rurami doprowadzić i odprowadzić wodę do i ze stacji? Rozumiem, że jeśli mam za licznikiem rurę PP ok. 3/4 cala (32mm ścianka 5,4mm) to najlepiej właśnie takimi?

Ewrob
27-04-2020, 17:53
Koszty i dobór zależą od tego co chcesz z tą wodą zrobić (do czego ona ma służyć, jakie parametry chcesz poprawić) i w jakiej ilości? Jaki jest układ hydrauliczny (czy masz zbiornik hydroforowy i jaki), czy masz co robić ze ściekami (POŚ, szambo, kanalizacja)? Czy te 70 l/min to wartość zmierzona (rzeczywista wydajność) czy tylko teoria z ulotki pompy (najlepiej podaj konkretny model)?
Nie piszesz nic o badaniach bakteriologii, więc nie wiem czy potrzebna Ci lampa UV...
Z tych parametrów, które podałeś wynika że potrzebujesz odżelaziacza. Jakiego konkretnie to zależy od odpowiedzi na powyższe pytania.
Woda ma służyć do picia i prowadzenia domu, poprawić należy to co tu napisałam bo reszta jest w normie. W wodzie nie ma bakterii ale lampę mam mieć zapobiegawczo.
Mam zbiornik hydroforowy, ścieki ida do kanalizy. 70 litrów to z instrukcji pompy, pompa ZDS QPGO.P.3-13.30.DRP.
Czy istnieje mozliwosc ze od czasu wykopania studni w 2014 woda bardzo pogorszyła swoje parametry przez to że nie była regularnie używana? Czy jest prawdopodobieństwo że spuszczajac wodę parę dni non stop poprawie znacząco parametry wody?
No i ostatnie- co z tym całym układem przez który płynie woda i który prawdopodobnie od środka jest jedna wielka powłoka brudu? Czy jest szansa na jego oczyszczenie?
Acha, czy możliwe że powstała ilość żelaza w wodzie ma związek z montażem rur wewnątrz studni, które zardzewialy i podają mi do domu cały ten brud (bo nie były używane regularnie)? Jeśli moje pytania są głupie to przepraszam. Po prostu pamiętam kiedy ta woda była na pierwszy rzut oka ok. Myślę skąd to drastyczne pogorszenie.

wojtekweb
27-04-2020, 21:31
Przy takich wynikach: https://www.docdroid.net/TcYz0Eq/badania-pdf (twardość spadła do 310 po ponownym badaniu) zaproponowano mi następującą stację:

Ecowater Comfort 300 - 2890 (ten przy moim zużyciu wody wystarczy)
Ecowater Comfort 400 - 3340 (z zapasem)

+ filtr mechaniczny.

Dom jednorodzinny, 2 osoby dorosłe, 2 dzieci

Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

- serwis 1x rocznie - 150
- sól - 6 worków - ok 240

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

Z góry dziękuję!

miloszk
27-04-2020, 23:27
Uprzejmie przepraszam, że nie przeczytam wielu stron tego cennego forum.
Mieszkam w domku w 5 osób, informacje o swojej wodzie znalazłem następujące: https://www.miekinia-zuk.pl/files/docs/asuw_lutynia_x_fizykochem.pdf
Mieszkam już ponad 5 lat nie nie posiadam żadnego filtra na wejściu :( :(

1. Ostatnio kupiłem od znajomego coś takiego i proszę o poradę czy zamontować to jako filtr wstępny czy kupić coś innego?
443510

2. Myślę tez o zmiękczaczu, mamy zużycie około 10m3 na miesiąc do szamba, chciałbym proste w miarę niepsujące się, nieskomplikowane urządzenie, które poprawi mi jakoś wody.
Co wybrać???....

3. Czy instalacja byłaby dużo droższa, gdybym chciał przy okazji tej modernizacji sprawić, aby wodę można było pić? Czy warto iść w tą stronę?

WojtekSz
28-04-2020, 16:48
@qbek17
Możesz zwiększyć ilość minerałów, ale wtedy pojawią się osady z kamienia... więc lepiej byłoby to robić w jednym punkcie (np. w kuchni) tak aby zmienić parametry wody tylko pitnej....

jesli ograniczyć się tylko do kuchni to jak to można najciekawiej rozwiązać?
pozdrawiam

qbek17
29-04-2020, 02:39
W pierwszym, porannym, teście wyszło 20dH. Dawałem każdej kropli mniej czasu na rozpuszczenie. Przed chwilą, czyli ok. 18.00, 2xkrotnie powtórzyłem test, po każdej kropli potrząsałem fiolką. Za każdym razem wyszło 18dH.

Czy to coś zmienia w doborze stacji?
Przy tego typu pomiarze to już żadna różnica...


Jeszcze jedno: nie mogę znaleźć na stronie sprzedawcy instrukcji do tej stacji. Jakimi rurami doprowadzić i odprowadzić wodę do i ze stacji? Rozumiem, że jeśli mam za licznikiem rurę PP ok. 3/4 cala (32mm ścianka 5,4mm) to najlepiej właśnie takimi?
Najwygodniej będzie takim samym rozmiarem jak rury, ale musisz ustalić z dostawcą zmiękczacza jakie przyłącza dostaniesz - Clack może mieć 3/4", 1" lub 1,25".

qbek17
29-04-2020, 02:49
Mam zbiornik hydroforowy
Jak duży? Z przeponą czy bez?


Czy istnieje mozliwosc ze od czasu wykopania studni w 2014 woda bardzo pogorszyła swoje parametry przez to że nie była regularnie używana? Czy jest prawdopodobieństwo że spuszczajac wodę parę dni non stop poprawie znacząco parametry wody?
Jeśli przed badaniem woda długo stała nieużywana to wyniki mogą być niemiarodajne. Solidne wypłukanie powinno dać efekt.


No i ostatnie- co z tym całym układem przez który płynie woda i który prawdopodobnie od środka jest jedna wielka powłoka brudu? Czy jest szansa na jego oczyszczenie?
Jeśli studnia nie była używana to i osadów nie powinno być tak dużo...


Acha, czy możliwe że powstała ilość żelaza w wodzie ma związek z montażem rur wewnątrz studni, które zardzewialy i podają mi do domu cały ten brud (bo nie były używane regularnie)?
jak wyżej - jeśli nie wypłukałaś studni przed poborem próbki to tak - rury mogły wpłynąć na wynik badania.

qbek17
29-04-2020, 02:54
Przy takich wynikach: https://www.docdroid.net/TcYz0Eq/badania-pdf (twardość spadła do 310 po ponownym badaniu) zaproponowano mi następującą stację:

Ecowater Comfort 300 - 2890 (ten przy moim zużyciu wody wystarczy)
Ecowater Comfort 400 - 3340 (z zapasem)

+ filtr mechaniczny.

Dom jednorodzinny, 2 osoby dorosłe, 2 dzieci

Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

- serwis 1x rocznie - 150
- sól - 6 worków - ok 240

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

Z góry dziękuję!
Według googla te modele mają 14-17 litrów złoża... to maleństwa. U Ciebie, przy założeniu zużycia 10 m3 na miesiąc (co przy 4 osobach jest bardzo realne jak nie zaniżone), można by celować w 30 litrów złoża... a już na pewno 25. Cenowo wyjdzie na to samo... bo te Ecowatery są dobre, ale bardzo drogie... moim zdaniem za bardzo (względem tego co dostajesz w zamian).

qbek17
29-04-2020, 03:00
1. Ostatnio kupiłem od znajomego coś takiego i proszę o poradę czy zamontować to jako filtr wstępny czy kupić coś innego?
Jak już to kupiłeś to możesz zamontować... chociaż zalecenia są żeby co 5-6 lat wymieniać korpusy takich filtrów... ale jak włożysz tam wkład mechaniczny to wodzie nie zaszkodzi.


2. Myślę tez o zmiękczaczu, mamy zużycie około 10m3 na miesiąc do szamba, chciałbym proste w miarę niepsujące się, nieskomplikowane urządzenie, które poprawi mi jakoś wody.
Co wybrać???....
Wszystkie zmiękczacze będą działały podobnie... możesz szukać modelu na 25-30 litrów złoża.


3. Czy instalacja byłaby dużo droższa, gdybym chciał przy okazji tej modernizacji sprawić, aby wodę można było pić? Czy warto iść w tą stronę?
Ale tą wodę możesz pić bez żadnych zabiegów... chyba, że w kranie płynie Ci coś innego niż na tych badaniach...

qbek17
29-04-2020, 03:02
jesli ograniczyć się tylko do kuchni to jak to można najciekawiej rozwiązać?
Myślę, że można by dać filtr węglowy, UF (ultrafiltracja) i za nim może jeszcze mineralizator?

agb
29-04-2020, 08:12
Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

- serwis 1x rocznie - 150
- sól - 6 worków - ok 240

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

Z góry dziękuję!

Sól ostatnio kupowałem po 20zł/worek 20kg. Wcześniej niecałe 25zł/worek 25kg. Po prawie 4 miesiącach weszło mi 20kg z lekkim zapasem. Więc szacuję koszt soli na ok 100zł rocznie. Zużycie wody mam 12-15m3 miesiąc.

Ewrob
29-04-2020, 10:26
[QUOTE=qbek17;7935411]Jak duży? Z przeponą czy bez?

Pompa 100 litrów z przepona PP32.

Badanie były robione po solidnym dopuszczeniu wody. Bardziej się zastanawiałam czy ta jakość wody jest taka nie w samych wynikach, no w ich wiarygodność wierzę, tylko badają organoleptycznie.

Po tych wszystkich informacjach chyba warto wrócić do pytania jaki sprzęt byłby mi potrzebny wg was?

qbek17
29-04-2020, 10:40
Jak duży? Z przeponą czy bez?

Pompa 100 litrów z przepona PP32.

Badanie były robione po solidnym dopuszczeniu wody. Bardziej się zastanawiałam czy ta jakość wody jest taka nie w samych wynikach, no w ich wiarygodność wierzę, tylko badają organoleptycznie.

Po tych wszystkich informacjach chyba warto wrócić do pytania jaki sprzęt byłby mi potrzebny wg was?
Ten hydrofor dość mocno zawęża Ci dostępne opcje.
Potrzebujesz odżelaziacza. Przy tak niskim pH jest ryzyko, że będzie musiał być duży lub dodatkowo taki z napowietrzaniem wbudowanym.

corsair79
29-04-2020, 10:56
Jeśli dla wody 20dH ilość zmiękczonej wody między regeneracjami wynosi 3.8m3, to o ile ona wzrośnie, jeśli będę zmiękczał nie do zera, a do twardości bez widocznych osadów, np.: 4-5dH? Jak się to liczy? Złoże 25l Lewatit.

Czy gdybym brał (ewentualnie) 30L i regeneracje będą co 14 dni "z zegara", to czy niewykorzystywanie pełnej objętości złoża spowoduje jakiekolwiek negatywne skutki?

Aha, jaki poziom filtracji mechanicznej przed stacją doradzacie? Filtr sznurkowy, siatkowy?

Ewrob
29-04-2020, 11:08
Ten hydrofor dość mocno zawęża Ci dostępne opcje.
Potrzebujesz odżelaziacza. Przy tak niskim pH jest ryzyko, że będzie musiał być duży lub dodatkowo taki z napowietrzaniem wbudowanym.
Dlaczego zawęża? Niskim ph? Nie podawalam ph. Chyba ze to literowka.
Masz jakiś konkretny model na myśli?
Co sądzisz o Econet Fe com 13 z lampą Econet?
No i czy myślisz że skoro studnia była używana średnio raz w miesiącu przez 6 lat to instalacja może wymagać płukania hydropneumatycznego?

qbek17
29-04-2020, 11:28
Jeśli dla wody 20dH ilość zmiękczonej wody między regeneracjami wynosi 3.8m3, to o ile ona wzrośnie, jeśli będę zmiękczał nie do zera, a do twardości bez widocznych osadów, np.: 4-5dH? Jak się to liczy? Złoże 25l Lewatit.
Będziesz miał wydajność ok 5 m3 z tych 25 litrów złoża. Jeśli masz takie założenie to weź mniejszy model (25 litrów, a nie 30)


Czy gdybym brał (ewentualnie) 30L i regeneracje będą co 14 dni "z zegara", to czy niewykorzystywanie pełnej objętości złoża spowoduje jakiekolwiek negatywne skutki?
Negatywne technicznie to nie będzie, jedynie "strata ekonomiczna" niewykorzystanej pojemności.


Aha, jaki poziom filtracji mechanicznej przed stacją doradzacie? Filtr sznurkowy, siatkowy?
20 um wystarczy.

qbek17
29-04-2020, 11:35
Dlaczego zawęża?
Bo uniemożliwia zastosowanie napowietrzania na hydroforze.


Niskim ph? Nie podawalam ph. Chyba ze to literowka.
W pierwszym poście z wynikami wody podałaś pH 6.7...


Masz jakiś konkretny model na myśli?
Nie mam.


Co sądzisz o Econet Fe com 13 z lampą Econet?
Nie wiem dokładnie co w tym filtrze siedzi... ale jeśli jest ze złożem Greensand Plus to wtedy jest regenereacja chemiczna KMnO4 - jeśli Ci to nie przeszkadza to powinno dać radę. Lampa UV... jak chcesz mieć zapas to każda będzie dobra.


No i czy myślisz że skoro studnia była używana średnio raz w miesiącu przez 6 lat to instalacja może wymagać płukania hydropneumatycznego?
Myślę, że nie wymaga takich zabiegów.

Ewrob
29-04-2020, 12:05
Nie wiem dokładnie co w tym filtrze siedzi...


"ECOMIX® to kompozycja materiałów z funkcją wymiany jonowej oraz adsorpcji. Woda przepływając przez złoże jest zmiękczana i odżelaziana. Zmniejszany jest również poziom naturalnej materii organicznej oraz azotu amonowego. Żywotność złoża -3-10 lat (średnio 5 lat)"
Czy to o to chodzi?

Tomek117119
29-04-2020, 12:18
Jestem nowy na tym forum wiec prosze wybaczyć jeżeli moje pytania będą dla nie których oczywistą oczywistością bo ja w temacie oczyszczania wody nie mam zielonego pojęcia a im wiecej czytam tym mniej wiem. Moje pytanie dotyczy odżelaziania wody którego jest dużo boi az 3,12 mg i manganu 1,02 pompa omnigena z wydajnością około 2m3 1 fazowa. Woda jest mi potrzebna do podlewania dużego ogrodu i była podlączona bezpośrednio pod zraszacze ale krzaki zrobiły sie pomarańczowe po tym miesięcznym podlewaniu a zraszacze sie zapchały . Przez dwa lata nie ruszałem tematu ale powstały nowe domy i spadło ciścienie w instalacji wodociągowej przez co podlewanie wodą z sieci jest kłopotliwe bo jest jej po prostu za mało. Wody ze studni nie brakuje natomiast jej parametry są dalekie od czystej wody. Szukałem i dzwoniłem do róznych firm ale oczyszczanie wody i instalacje po 20- czy 30 tyś są ekonomicznie nie do udźwignięcia. Znalazłem też odżelaziacze 300 l z wimestu ze złożem otoman ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy przy takich przekroczeniach taki odżeleziacz będzie w ogóle skuteczny. Nie chodzi mi o całkowite oczyszczenie z zelaza bo zdaje sobie sprawe że to musi kosztować a le oczyszczenie na tyle żeby można było podlewać .Bardzo proszę o rade co z tym fantem zrobić czy jest szansa na jakieś rozwiazanie ale nie w cenie samochodu. Jeszczce na koniec złużycie bo to sie najczęściej pojawia pewnie 2-3 metry dziennie przy podlewaniu by wyszło pewnie gdyby nie to odżelazianie i więcej ale tak trzeba spróbować czy uda sie cokolwiek uzyskać. Proszę osoby które już to przerabiały o opinie czy jest szansa coś z tym zrobić

qbek17
29-04-2020, 12:35
"ECOMIX® to kompozycja materiałów z funkcją wymiany jonowej oraz adsorpcji. Woda przepływając przez złoże jest zmiękczana i odżelaziana. Zmniejszany jest również poziom naturalnej materii organicznej oraz azotu amonowego. Żywotność złoża -3-10 lat (średnio 5 lat)"
Czy to o to chodzi?
To nie jest odżelaziacz tylko złoże wielofunkcyjne. Najpierw zmiękczy wodę, potem dopiero zajmie się żelazem i manganem. Przy takiej ilości żelaza raczej musisz wziąć większy model... nie wiem ile złoża jest w tym modelu.

qbek17
29-04-2020, 12:37
Jestem nowy na tym forum wiec prosze wybaczyć jeżeli moje pytania będą dla nie których oczywistą oczywistością bo ja w temacie oczyszczania wody nie mam zielonego pojęcia a im wiecej czytam tym mniej wiem. Moje pytanie dotyczy odżelaziania wody którego jest dużo boi az 3,12 mg i manganu 1,02 pompa omnigena z wydajnością około 2m3 1 fazowa. Woda jest mi potrzebna do podlewania dużego ogrodu i była podlączona bezpośrednio pod zraszacze ale krzaki zrobiły sie pomarańczowe po tym miesięcznym podlewaniu a zraszacze sie zapchały . Przez dwa lata nie ruszałem tematu ale powstały nowe domy i spadło ciścienie w instalacji wodociągowej przez co podlewanie wodą z sieci jest kłopotliwe bo jest jej po prostu za mało. Wody ze studni nie brakuje natomiast jej parametry są dalekie od czystej wody. Szukałem i dzwoniłem do róznych firm ale oczyszczanie wody i instalacje po 20- czy 30 tyś są ekonomicznie nie do udźwignięcia. Znalazłem też odżelaziacze 300 l z wimestu ze złożem otoman ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy przy takich przekroczeniach taki odżeleziacz będzie w ogóle skuteczny. Nie chodzi mi o całkowite oczyszczenie z zelaza bo zdaje sobie sprawe że to musi kosztować a le oczyszczenie na tyle żeby można było podlewać .Bardzo proszę o rade co z tym fantem zrobić czy jest szansa na jakieś rozwiazanie ale nie w cenie samochodu. Jeszczce na koniec złużycie bo to sie najczęściej pojawia pewnie 2-3 metry dziennie przy podlewaniu by wyszło pewnie gdyby nie to odżelazianie i więcej ale tak trzeba spróbować czy uda sie cokolwiek uzyskać. Proszę osoby które już to przerabiały o opinie czy jest szansa coś z tym zrobić
Przerabiane wielokrotnie - nie opłaca się filtrować wody do podlewania. Tym bardziej z tak wysokich poziomów zanieczyszczeń.

Ewrob
29-04-2020, 13:12
nie wiem ile złoża jest w tym modelu.

Znalazłam informacje że 56,6 litra. I faktycznie Greensand Plus. Czy sa lepsze i skuteczne alternatywy? Dlaczego mogłoby mi to przeszkadzać?
Ja naprawdę nie mam pojęcia w temacie, przepraszam raz jeszcze za tak namolne i szczegółowe pytania i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

WojtekSz
29-04-2020, 16:54
Myślę, że można by dać filtr węglowy, UF (ultrafiltracja) i za nim może jeszcze mineralizator?

wygląda to racjonalnie - a z czego to można stworzyć w wersji do zabudowy w szafce pod zlewozmywakiem?
widzę w sieci systemy RO-7 - czy to jest godne polecenia?
czy trzeba/warto na wlocie do budynku zastosować prosty filtr wstępny typu 2xBB?
pozdrawiam

miloszk
29-04-2020, 18:07
Uprzejmie przepraszam, że nie przeczytam wielu stron tego cennego forum.
Mieszkam w domku w 5 osób, informacje o swojej wodzie znalazłem następujące: https://www.miekinia-zuk.pl/files/docs/asuw_lutynia_x_fizykochem.pdf
Mieszkam już ponad 5 lat nie nie posiadam żadnego filtra na wejściu :( :(

1. Ostatnio kupiłem od znajomego coś takiego i proszę o poradę czy zamontować to jako filtr wstępny czy kupić coś innego?
443510

2. Myślę tez o zmiękczaczu, mamy zużycie około 10m3 na miesiąc do szamba, chciałbym proste w miarę niepsujące się, nieskomplikowane urządzenie, które poprawi mi jakoś wody.
Co wybrać???....

3. Czy instalacja byłaby dużo droższa, gdybym chciał przy okazji tej modernizacji sprawić, aby wodę można było pić? Czy warto iść w tą stronę?

czy mój post przepadnie w archiwum? :|

Ewrob
29-04-2020, 19:14
czy mój post przepadnie w archiwum? :|
Odp na twój post jest na końcu str 618

miloszk
29-04-2020, 20:07
Odp na twój post jest na końcu str 618

faktycznie,dziękuję

wojtekweb
29-04-2020, 21:44
Według googla te modele mają 14-17 litrów złoża... to maleństwa. U Ciebie, przy założeniu zużycia 10 m3 na miesiąc (co przy 4 osobach jest bardzo realne jak nie zaniżone), można by celować w 30 litrów złoża... a już na pewno 25. Cenowo wyjdzie na to samo... bo te Ecowatery są dobre, ale bardzo drogie... moim zdaniem za bardzo (względem tego co dostajesz w zamian).

Dziękuję! Sprawdziłem zużycie z ostatnich 2 lat, przy czym przez 1,5 roku 3 osoby, teraz 4 i wychodzi 10 m3 na miesiąc.

Czy może mi Pan polecić inną stację w takim razie? Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale montaż w okolicy Krakowa, chyba że jest tu ktoś na forum, kto może mi to zainstalować, to proszę o kontakt. Jeszcze jedno pytanie na koniec, bo przy tych stacjach co podawałem dla tej która ma 14 litrów złoża jest informacja, że można stosować do 5 osób, a model 400 do 6. Chciałem znaleźć sensowne źródło zawierające informacje odnośnie dobierania stacji m. in. pod kątem objętości złoża, ale nic ciekawego nie znalazłem, jak ktoś ma coś takiego, to proszę o podesłanie.

corsair79
30-04-2020, 09:01
20 um wystarczy.
Rozumiem, że tyle, bo pisałeś gdzieś, że złoże potrafi "wyłapywać cząstki nawet 20-30um, czyli się nimi zapychać, tak?

Wygląda na to, że akceptowalny finansowo wybór ogranicza się d filtrów sznurkowych i piankowych różnej maści.
Czy znacie jakieś propozycje filtra siatkowego metalowego, przyłącze 3/4 (ew. większe), którego cena mnie nie zabije (powiedzmy do 200PLN), o mikronażu 20?

Na stronie sprzedawcy mojego zmiękczacza oferują dobre i wygodne w użyciu filtry Honeywell siatkowe, tylko żaden nie ma mikronażu mniejszego niż 100um, np.:
Filtr siatkowy do wody 3/4" FF06-3/4AA, 100um, przepływ 2,8m3/h
Taką instalację 3/4" mam więc rozumiem, że filtr nie mniejszy niż 3/4"

Jest jeszcze chwalony tu Aquafilter GW 3/4" BSP, siatka metalowa, również o mikr. 100

Krótko: czy te 100um to za dużo i szukać sznurkowego/piankowego 20-50um (nie chciałbym ograniczyć za bardzo przepływu, a w sznurkowych tego nie podają)?

qbek17
01-05-2020, 14:00
Znalazłam informacje że 56,6 litra. I faktycznie Greensand Plus. Czy sa lepsze i skuteczne alternatywy? Dlaczego mogłoby mi to przeszkadzać?
To rozwiązanie jest skuteczne. A czy są lepsze to zależy co weźmiesz pod uwagę (koszty, łatwość obsługi, skuteczność, itd). Nadmanganian potasu oznacza:
- konieczność jego uzupełniania (jak zapomnisz na długo to możesz mieć filtr do wyrzucenia)
- jest to silny utleniacz (nie każdy chce mieć tego typu chemię w domu)
- ścieki nie nadają się do oczyszczalni
- bardzo brudzi :)
- kosztuje

qbek17
01-05-2020, 14:02
wygląda to racjonalnie - a z czego to można stworzyć w wersji do zabudowy w szafce pod zlewozmywakiem?
widzę w sieci systemy RO-7 - czy to jest godne polecenia?
czy trzeba/warto na wlocie do budynku zastosować prosty filtr wstępny typu 2xBB?
pozdrawiam
RO7 to już odwrócona osmoza - moim zdaniem w tym przypadku nie ma sensu jej stosować bo ona usunie wszystko z wody, a potem mineralizator doda tylko odrobinę... jak masz dobrą wodę i chcesz ją tylko "lekko poprawić" to nie potrzebujesz tak dokładnego filtra.
Na wejściu do domu zawsze dobrze jest mieć jakiś filtr mechaniczny - może być BB20, ale on jest duży i wkłady są stosunkowo drogie. Zazwyczaj na domek wystarczy zwykły przezroczysty korpus 10".

qbek17
01-05-2020, 14:06
Dziękuję! Sprawdziłem zużycie z ostatnich 2 lat, przy czym przez 1,5 roku 3 osoby, teraz 4 i wychodzi 10 m3 na miesiąc.

Czy może mi Pan polecić inną stację w takim razie? Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale montaż w okolicy Krakowa, chyba że jest tu ktoś na forum, kto może mi to zainstalować, to proszę o kontakt. Jeszcze jedno pytanie na koniec, bo przy tych stacjach co podawałem dla tej która ma 14 litrów złoża jest informacja, że można stosować do 5 osób, a model 400 do 6. Chciałem znaleźć sensowne źródło zawierające informacje odnośnie dobierania stacji m. in. pod kątem objętości złoża, ale nic ciekawego nie znalazłem, jak ktoś ma coś takiego, to proszę o podesłanie.
Dobiera się to do zużycia wody. Ilość osób może oznaczać jaki będzie przepływ maksymalny chwilowy. Generalnie każdy litr złoża potrafi zmiękczyć wodę płynącą z natężeniem 50 l/h. Więc jak masz 14 litrów złoża to jego wydajność wynosi 14*50=700 l/h (0,7 m3/h). Przy 25 litrach to już 1,25 m3/h.
Teraz jeden odkręcony mocno kran to przepływ ok 7 l/min (0,42 m3/h), więc nie wiem jak oni sobie wyliczyli, że te 14 litrów to dla 4 osób...

qbek17
01-05-2020, 18:00
Rozumiem, że tyle, bo pisałeś gdzieś, że złoże potrafi "wyłapywać cząstki nawet 20-30um, czyli się nimi zapychać, tak?

Wygląda na to, że akceptowalny finansowo wybór ogranicza się d filtrów sznurkowych i piankowych różnej maści.
Czy znacie jakieś propozycje filtra siatkowego metalowego, przyłącze 3/4 (ew. większe), którego cena mnie nie zabije (powiedzmy do 200PLN), o mikronażu 20?

Na stronie sprzedawcy mojego zmiękczacza oferują dobre i wygodne w użyciu filtry Honeywell siatkowe, tylko żaden nie ma mikronażu mniejszego niż 100um, np.:
Filtr siatkowy do wody 3/4" FF06-3/4AA, 100um, przepływ 2,8m3/h
Taką instalację 3/4" mam więc rozumiem, że filtr nie mniejszy niż 3/4"

Jest jeszcze chwalony tu Aquafilter GW 3/4" BSP, siatka metalowa, również o mikr. 100

Krótko: czy te 100um to za dużo i szukać sznurkowego/piankowego 20-50um (nie chciałbym ograniczyć za bardzo przepływu, a w sznurkowych tego nie podają)?
Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.
Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

Pustka
02-05-2020, 11:50
Dzień dobry, potrzebuję porady co do zmiękczacza. Przeczytałem ponad połowę tego wątku i jak nic nie wiedziałem to teraz mam mętlik w głowie.
Parametry techniczne wody:
Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu): 404
Twardość w skali niemieckiej: około 23 °dH
Żelazo: 5,0
Mangan: <1,0
Woda z wodociągów
Zużycie wody średnio 10m3, max 12m3
Rodzina 2+2, 2 łazienki

Z tego co wyczytałem to wybrałem zmiękczacz między 25 a 30 L złoża (nie chce mieć co parę dni regeneracji, celuję w 3 regeneracje miesięcznie).
I teraz mam zagwozdkę, jakie urządzenie, budżet do 2k zł. Z tych co widzialem i wydały mi się sensowne to:

1. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-waterlife-28l-monosferyk-menu-pl-8435319229

2. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-eco-ocean-bnt-30-filtry-sol-test-7491242860

3. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze-7444543794

4. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-na-caly-dom-work30-logix-filtr-sol-5065765140

5. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy-7120285017 (trochę poza budżetem ale wydaję się godna uwagi).

Co byście wybrali ewentualnie co byście polecili do montażu w tym budżecie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

qbek17
02-05-2020, 19:20
budżet do 2k zł.
...
Co byście wybrali ewentualnie co byście polecili do montażu w tym budżecie?
W tym budżecie ciężko coś polecić z czystym sumieniem... albo masz tam tanie, chińskie głowice, albo lepszą głowicę i kiepskie złoże... w każdym czegoś brakuje i do czegoś można się przyczepić... nie da się mieć dobrego systemu w takiej cenie... ale oczywiście jak chcesz wydać 2 kPLN na coś, co będzie wątpliwej jakości, to Twoja decyzja i masz do niej prawo.

Pustka
02-05-2020, 21:33
@qbek17
Zdaję sobie sprawę, że dobre zmiękczacze zaczynają się od około 3k (nie raz i nie dwa to się przewijało tutaj).
Jeśli miałbyś wybrać z tych co podałem wyżej, to który by to był? Budżet jest jaki jest.

qbek17
02-05-2020, 22:17
Jeśli miałbyś wybrać z tych co podałem wyżej, to który by to był? Budżet jest jaki jest.
Chyba bym nie kupił żadnego z tych... raczej bym poczekał aż nazbieram na coś lepszego.
Ale możesz się zastanowić do czego chcesz go używać... jak ma to być woda spożywcza to wybrałbym dobre złoże (bo to ono odpowiada za proces chemiczny, i te tanie mogą nieźle namieszać w składzie wody)... jeśli ma to być woda użytkowa to chyba skupiłbym się na głowicy - ona odpowiada za proces mechaniczny (czyli regenerację)... jak padnie głowica to i złoże nie będzie działać (albo będziesz miał powódź w domu) ale chociaż się nie zatrujesz ;)

maniek_83
02-05-2020, 22:31
Chyba bym nie kupił żadnego z tych... raczej bym poczekał aż nazbieram na coś lepszego.
Ale możesz się zastanowić do czego chcesz go używać... jak ma to być woda spożywcza to wybrałbym dobre złoże (bo to ono odpowiada za proces chemiczny, i te tanie mogą nieźle namieszać w składzie wody)... jeśli ma to być woda użytkowa to chyba skupiłbym się na głowicy - ona odpowiada za proces mechaniczny (czyli regenerację)... jak padnie głowica to i złoże nie będzie działać (albo będziesz miał powódź w domu) ale chociaż się nie zatrujesz ;)


A jak byś już uzbierał powiedzmy do tych 3 tyś do własnego domu co być zamontował? Nie chodzi o reklamę tylko czyste doświadczenie, które posiadasz :)

Rodzina 2+2 (ok 10m3/mieś), twardość wody ok 21st niemieckich wg "kropli".

Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.

Woda z wodociągu, czyli podstawowe parametry zachowane + kanaliza jako odpływ.

Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.

qbek17
02-05-2020, 23:01
A jak byś już uzbierał powiedzmy do tych 3 tyś do własnego domu co być zamontował? Nie chodzi o reklamę tylko czyste doświadczenie, które posiadasz :)

Rodzina 2+2 (ok 10m3/mieś), twardość wody ok 21st niemieckich wg "kropli".

Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.

Woda z wodociągu, czyli podstawowe parametry zachowane + kanaliza jako odpływ.

Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.
25-30 litrów złoża Lewatit S1567, głowica Clack CK, osobny zbiornik na sól, jakiś filtr pod zlewem w kuchni (np. UF).

maniek_83
02-05-2020, 23:16
25-30 litrów złoża Lewatit S1567, głowica Clack CK, osobny zbiornik na sól, jakiś filtr pod zlewem w kuchni (np. UF).

A z gotowych rozwiązań?

qbek17
02-05-2020, 23:44
A z gotowych rozwiązań?
Jakbym sam sobie tego nie złożył to bym poszukał po firmach od uzdatniania... :) każdy może to nazywać inaczej, poza tym nie musi to mieć w ogóle swojej nazwy żeby dało się kupić/sprzedać. Nie znam oferty wszystkich firm w PL więc ciężko mi wprost stwierdzić - kup TO urządzenie.

Kaizen
03-05-2020, 01:21
Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.
[...]
Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.

To są sprzeczne założenia. Prosto z kranu to woda z minerałami, brak kamienia to woda bez minerałów.
Albo do picia (zupy, herbaty itp.) robisz ominięcie zmiękczacza, albo przed wylewką mineralizator.
Albo zmiękczasz tylko trochę - będzie trochę kamienia na armaturze i trochę nadająca się do picia.

itguy
05-05-2020, 11:39
Dzień dobry,

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

Wyniki analizy wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg/l 6,10
Mangan mg/l 2,50
Twardość ogólna mg/l 660
Utlenialność mg/l 7,10
Amoniak mg/l 0,05
Mętnośc 117

Obecnie roboczo zamontowana jest pompa o wydajności 17l/min i zbiornik ocynkowany pionowy 200 litrowy bezprzeponowy. Jest w pomieszczeniu technicznym w temperaturze pokojowej. Pompa będzie wymieniona na mocniejszą, ogranicza mnie przekrój przewodu 1,5mm2. Planuję IBO SDM 3-15. Rodzinka 2+1 zużywamy 8m3 miesiecznie. Kanalizacja gminna.

W zasadzie zofert dywagacje są nad dwoma (pozostałe kosmos cenowy):
1. dwa stopnie, trzeci opcjonalny od GW
Na żelazo: Air Max M.dox 1354
Na mangan: CLACK Mn+
Na mętność: Clack 1354 (opcja)

2. Dwa stopnie od Otago
-ODMMP2 150l, aspirator i dysza do hydroforu, manunalne płukanie
-CR 1054/RX


Mam bezprzeponowy zbiornik i pomyślałem że przy tak kiepskich parametrach wody może warto było wykorzystać możliwość dobrego napowietrzenia patrzac na druga ofertę.
Podstawę z Poz.1 i komplet z Poz.2 dzieli 1600zł. Jest tez propozycja żeby z Poz.2 postawic najpierw sam ODMMP2 na jakiś czas i sprawdzic parametry po miesiacu korygując dobór drugiego stopnia.

CityMatic
05-05-2020, 19:42
Dzień dobry,

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

Wyniki analizy wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg/l 6,10
Mangan mg/l 2,50
Twardość ogólna mg/l 660
Utlenialność mg/l 7,10
Amoniak mg/l 0,05
Mętnośc 117

Tylko się wypowiem w kwestii czasu eksploatacji tej studni - trochę za mało czasu, aby w pełni się oczyściła po wierceniu. Nie wiem ile wody spompowaliście do tej pory, ale u mnie wiele parametrów zmieniło się po ustabilizowaniu złoża(po wierceniu)

itguy
05-05-2020, 21:02
Nie wiem ile wody spompowaliście do tej pory, ale u mnie wiele parametrów zmieniło się po ustabilizowaniu złoża(po wierceniu)

Oczywiście też na to liczę.
Woda wyciągana pompą 17l/m przez przez parę dni po kilka godzin dziennie bez przerwy. Na bieżąco używana do materiałów roboczych. Jak postoi przez noc w wiaderku to jest literalnie żółta i na dnie zbiera się jakaś frakcja stała.

qbek17
05-05-2020, 22:15
Dzień dobry,

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

Wyniki analizy wody:
Odczyn pH 7,0
Żelazo mg/l 6,10
Mangan mg/l 2,50
Twardość ogólna mg/l 660
Utlenialność mg/l 7,10
Amoniak mg/l 0,05
Mętnośc 117

Obecnie roboczo zamontowana jest pompa o wydajności 17l/min i zbiornik ocynkowany pionowy 200 litrowy bezprzeponowy. Jest w pomieszczeniu technicznym w temperaturze pokojowej. Pompa będzie wymieniona na mocniejszą, ogranicza mnie przekrój przewodu 1,5mm2. Planuję IBO SDM 3-15. Rodzinka 2+1 zużywamy 8m3 miesiecznie. Kanalizacja gminna.
Wyniki faktycznie niezbyt dobre. Ale tak jak już CityMatic powiedział - dość krótki czas płukania może przekłamywać pomiar. Czy studniarz nie zrobił płukania swoją pompą (o większej wydajności)? Powinien określić poziom lustra wody, wydajność studni, itp...
Masz wysoką utlenialność co jest raczej niespotykane w wodzie głębinowej... czy studnia jest na pewno dobrze zaizolowana od wód powierzchniowych?
Dodatkowo - czy robiłeś badania bakteriologiczne?


W zasadzie zofert dywagacje są nad dwoma (pozostałe kosmos cenowy):
1. dwa stopnie, trzeci opcjonalny od GW
Na żelazo: Air Max M.dox 1354
Na mangan: CLACK Mn+
Na mętność: Clack 1354 (opcja)

2. Dwa stopnie od Otago
-ODMMP2 150l, aspirator i dysza do hydroforu, manunalne płukanie
-CR 1054/RX


Mam bezprzeponowy zbiornik i pomyślałem że przy tak kiepskich parametrach wody może warto było wykorzystać możliwość dobrego napowietrzenia patrzac na druga ofertę.
Podstawę z Poz.1 i komplet z Poz.2 dzieli 1600zł. Jest tez propozycja żeby z Poz.2 postawic najpierw sam ODMMP2 na jakiś czas i sprawdzic parametry po miesiacu korygując dobór drugiego stopnia.
Od końca: ofertę z pozycji drugiej bym sobie odpuścił z kilku powodów... po pierwsze "płukanie manualne" to obsługowy koszmar... po drugie złoże CR w małej butli ze słabiutką głowicą... to nie może się udać.

Pierwsza oferta jest tak ogólna, że ciężko skomentować konkrety. Widać, że "chyba" jest na głowicach Clack - to dobrze, ale to nie wszystko.

Ja bym pomieszał oba rozwiązania... na pewno warto zrobić napowietrzanie na hydroforze (skoro sam potwierdzasz skuteczność napowietrzania - test z wiadrem wody po nocy). Ale po tym napowietrzeniu dałbym filtr automatyczny żeby zatrzymał te osady i się sam regularnie płukał. Zastosowałbym tu złoże katalityczne (m.dox to jedno z nich, ale są też lżejsze). Na drugim stopniu dałbym złoże wielofunkcyjne, ale na pewno nieco większy zbiornik i to w wersji na wysoką organikę (np. AquaMulti BIO lub Ecomix C). To rozwiązanie usuwa też twardość - a ta jest bardzo wysoka... alternatywnie drugi stopień można rozbić na dwa (filtr na organikę i zmiękczacz) ale to już są koszty i do tego skomplikowany montaż.

itguy
06-05-2020, 08:03
Na początku dziękuję za analizę przypadku i rady


Czy studniarz nie zrobił płukania swoją pompą (o większej wydajności)? Powinien określić poziom lustra wody, wydajność studni, itp...
Masz wysoką utlenialność co jest raczej niespotykane w wodzie głębinowej... czy studnia jest na pewno dobrze zaizolowana od wód powierzchniowych?
Dodatkowo - czy robiłeś badania bakteriologiczne?

Tak, to trzecie podejście do studni i mam już doktorat z tematu. Studnia na rurach 110 skręcanych gwintem więc powinna być szczelna. Gwarantują to.
Była płukana i podane lustro statyczne dynamiczne i wydajność. Bakterii nie stwierdzono. Badanie powtórzymy za jakiś czas.




Pierwsza oferta jest tak ogólna, że ciężko skomentować konkrety. Widać, że "chyba" jest na głowicach Clack - to dobrze, ale to nie wszystko.


Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:
https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie
https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn-p-2089.html



Ja bym pomieszał oba rozwiązania... na pewno warto zrobić napowietrzanie na hydroforze (skoro sam potwierdzasz skuteczność napowietrzania - test z wiadrem wody po nocy). Ale po tym napowietrzeniu dałbym filtr automatyczny żeby zatrzymał te osady i się sam regularnie płukał. Zastosowałbym tu złoże katalityczne (m.dox to jedno z nich, ale są też lżejsze). Na drugim stopniu dałbym złoże wielofunkcyjne, ale na pewno nieco większy zbiornik i to w wersji na wysoką organikę (np. AquaMulti BIO lub Ecomix C). To rozwiązanie usuwa też twardość - a ta jest bardzo wysoka... alternatywnie drugi stopień można rozbić na dwa (filtr na organikę i zmiękczacz) ale to już są koszty i do tego skomplikowany montaż.

Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.
Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?

KLARSAN
06-05-2020, 09:06
Na początku dziękuję za analizę przypadku i rady



Tak, to trzecie podejście do studni i mam już doktorat z tematu. Studnia na rurach 110 skręcanych gwintem więc powinna być szczelna. Gwarantują to.
Była płukana i podane lustro statyczne dynamiczne i wydajność. Bakterii nie stwierdzono. Badanie powtórzymy za jakiś czas.




Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:
https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie
https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn-p-2089.html



Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.
Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?

Witaj, przy tak dużych przekroczeniach żelaza i manganu będziesz potrzebował napowietrzania wody osobno, w postaci aspiratora (ewentualnie sprężarki) i hydroforu bezprzeponowego. Do tego sugerowałbym stację odżelaziająco-odmanganiającą Ecoperla Sanitower, na której zostaną zatrzymane wytrącone związki żelaza i manganu. Nie obejdzie się również bez zastosowania kolumny wielofunkcyjnej, która również usuwa żelazo i mangan, ale także zmiękcza wodę - zwróć uwagę na stację Ecoperla Multitower. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu powinieneś powtórzyć badanie fizykochemiczne, podane przez Ciebie wyniki analizy mogą być niemiarodajne. Zachęcam do skorzystania z usług naszego laboratorium, gdzie oprócz wykonania samej analizy fizykochemicznej, dokonamy testów obciążeniowych na złożach.

Pozdrawiam

corsair79
08-05-2020, 21:31
Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.
Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

Stacja już kupiona, instalacja wody zaplanowana z wyj. filtrów.

Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).
I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um
Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 1" są 4-5razy większe niż w 3/4".
Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?

Natomiast zagwozdkę mam z filtrem tuż przed zmiękczaczem.

Do qbek17:
wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.
I tu pytanie zasadnicze:
Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?
Serwisant Aqua-Soft powiedział, że nawet 100um w filtrze przed stacją będzie ok. (mam to w mailu), jeśli mam wodę wodociągową, a nie ze studni. A mam :). Ale serwis nie ma interesu w tym, by nie przyjeżdżać do mojej stacji, wręcz odwrotnie :).
Co sądzicie? Ten mikronaż 50um przed stacją to nie "zbyt rzadki"?

No i skoro tu będzie 50um (lub mniej) to czy nie pójść w 1" czy jednak wystarczy 3/4" Waszym daniem? Przepływy/spadki ciśnienia wg producenta znacząco różne.

Bardzo poproszę o pomoc w rozstrzygnięciu, zwłaszcza czy 50um to nie za słaby filtr przed stacją, bo w poniedziałek muszę te filtry kupić.
Dzięki z góry.

corsair79
08-05-2020, 21:40
Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.
Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

Stacja już kupiona, instalacja wody zaplanowana z wyj. filtrów.

Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).
I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um
Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 3/4" są 4-5razy większe niż w 1" dla danego przepływu.
Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?

Natomiast zagwozdkę mam z filtrem tuż przed zmiękczaczem.

Do qbek17:
wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.
I tu pytanie zasadnicze:
Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?
Serwisant Aqua-Soft powiedział, że nawet 100um w filtrze przed stacją będzie ok. (mam to w mailu), jeśli mam wodę wodociągową, a nie ze studni. A mam :). Ale serwis nie ma interesu w tym, by nie przyjeżdżać do mojej stacji, wręcz odwrotnie :).
Co sądzicie? Ten mikronaż 50um przed stacją to nie "zbyt rzadki"?

No i skoro tu będzie 50um (lub mniej) to czy nie pójść w 1" czy jednak wystarczy 3/4" Waszym daniem? Przepływy/spadki ciśnienia wg producenta znacząco różne.

Bardzo poproszę o pomoc w rozstrzygnięciu, zwłaszcza czy 50um to nie za słaby filtr przed stacją, bo w poniedziałek muszę te filtry kupić.
Dzięki z góry.

Aha, jeszcze takie info: dziś hydraulik zrobił pomiar ciśnienia tuż przed piecem, za filtrem 10" (za wodomierzem, sznurkowy, już "rudy" - do wymiany) i wyszło 4bary, więc chyba bardzo przyzwoicie.

Buldek
09-05-2020, 09:18
Witam,
Kupiłem i zamontowałem zmiękczacz Trinity Home, jednak chyba coś jest nie tak z nim. Wszystko jest zainstalowane zgodnie z instrukcją, filtr mechaniczny jest zamontowany Trinity przed zmiękczaczem, twardość wody 18 ustawiona, za zmiękczaczem ustawiona na 3.
Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.
Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół. Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.
Pomoże mi ktoś co jest nie tak?

qbek17
09-05-2020, 10:26
Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:
. (https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html).. w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie ...
No dobra... czyli masz tam dwa duże filtry... jeden ze złożem odżelaziającym (nie wiadomo ile go tam jest... ale opis jest dość niespójny i niezgodny z zaleceniami producenta złoża), a drugi nie wiadomo z czym (w opisie w ogóle nie ma informacji o złożu).


Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.
Napowietrzanie w butli to "zamiennik" do stosowania tam gdzie nie ma możliwości normalnego napowietrzania. Jego skuteczność jest niższa (krótszy czas kontaktu, mniejsza powierzchnia), więc jeśli już masz taką możliwość to zrób normalne napowietrzanie. Tylko nie zapomnij o układzie odpowietrzania na zbiorniku (na odpowiedniej wysokości).
Filtr mechaniczny możesz też dać już teraz, ale musi być odpowiedniej wydajności. Raczej będziesz potrzebował solidnego płukania do odżelaziacza i ten filtr mechaniczny nie może dławić przepływu. Sugerowałbym coś o przepływie powyżej 3-4 m3/h (bo te wartości są podawane dla czystego wkładu).


Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?
Raczej miałem na myśli filtr automatyczny czyli odżelaziacz z głowicą. On od razu będzie zatrzymywał wytrącone osady. Dodatkowy filtr mechaniczny możesz dać jeśli z wodą płynie dużo piasku...

qbek17
09-05-2020, 10:36
Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).
To bardzo dobrze brzmi na papierze... ale w praktyce spłuczesz tylko te zanieczyszczenia, które są na tyle "ciężkie" żeby opaść na dno filtra. Bardzo często osady (w tym żelazo) obrastają siatkę i wcale nie chcą się same spłukiwać... Kończy się na rozbieraniu filtra i ręcznym czyszczeniu siatki - a to już nie jest "bezobsługowość" ;)


I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um
No i OK. A ten reduktor jest Ci do czegoś potrzebny? On nie zaszkodzi, ale to jest kolejne urządzenie, wymagające czasami serwisu, wymiany części, itp...


Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 3/4" są 4-5razy większe niż w 1" dla danego przepływu.
Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?
To zależy ile wody chcesz przez niego przepuścić... ja bym brał większy.


wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.
I tu pytanie zasadnicze:
Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?
To nie fizyka kwantowa - jak dasz 50 um czy 100 um to też będzie dobrze. Czasami ludzie nie dają żadnego filtra przed zmiękczaczem i też działa. W najgorszym przypadku ryzykujesz, że na złożu zmiękczacza będzie nieco więcej osadów (jak będzie dobra regeneracja to nie będzie problemu) lub na głowicy się coś osadzi i w ostateczności uszkodzi uszczelki (wyczyści się przy przeglądzie lub wymieni uszczelkę).


Aha, jeszcze takie info: dziś hydraulik zrobił pomiar ciśnienia tuż przed piecem, za filtrem 10" (za wodomierzem, sznurkowy, już "rudy" - do wymiany) i wyszło 4bary, więc chyba bardzo przyzwoicie.
Przyzwoicie... więc po co Ci ten reduktor (który też będzie dawał jakieś opory)??

qbek17
09-05-2020, 10:40
Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.
Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół.
Jeśli tam się woda przelewa cały czas to masz jakiś problem mechaniczny wymagający naprawy... odłącz zmiękczacz bypassem i dzwoń po instalatora. To zdecydowanie nienormalne zachowanie.


Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.
Pomoże mi ktoś co jest nie tak?
Woda w zbiorniku może być, ale nie może się przelewać.

corsair79
09-05-2020, 11:31
To bardzo dobrze brzmi na papierze... ale w praktyce spłuczesz tylko te zanieczyszczenia, które są na tyle "ciężkie" żeby opaść na dno filtra. Bardzo często osady (w tym żelazo) obrastają siatkę i wcale nie chcą się same spłukiwać... Kończy się na rozbieraniu filtra i ręcznym czyszczeniu siatki - a to już nie jest "bezobsługowość" ;)


No i OK. A ten reduktor jest Ci do czegoś potrzebny? On nie zaszkodzi, ale to jest kolejne urządzenie, wymagające czasami serwisu, wymiany części, itp...


To zależy ile wody chcesz przez niego przepuścić... ja bym brał większy.


To nie fizyka kwantowa - jak dasz 50 um czy 100 um to też będzie dobrze. Czasami ludzie nie dają żadnego filtra przed zmiękczaczem i też działa. W najgorszym przypadku ryzykujesz, że na złożu zmiękczacza będzie nieco więcej osadów (jak będzie dobra regeneracja to nie będzie problemu) lub na głowicy się coś osadzi i w ostateczności uszkodzi uszczelki (wyczyści się przy przeglądzie lub wymieni uszczelkę).


Przyzwoicie... więc po co Ci ten reduktor (który też będzie dawał jakieś opory)??

Po kolei.
Filtr wstępny z siatką metalową.
Wyjmowanie i czyszczenie siatki mi nie przeszkadza, wychodząc z założenia, że będzie rzadsze niż w filtrach z wkładami 1-razowymi i bez możliwości spuszczana syfów zaworkiem.

Reduktor.
Uznałem, że potrzebny, również po lekturze tego forum. Pisząc "bardzo przyzwoite" 4bary miałem na myśli, że to dość duże. Wszystkie szacunkowe przepływy wody i dobór przyłączy oraz stopnia filtracji robiłem dla ciśnienia ok. 2bary. Tu na forum czytałem również, że niższe ciśnienie to szansa na mniejsze zużycie wody, stabilność ciśnienia no i mniejsze obciążenie instalacji.

Czyli w skrócie idea jest taka: zapewniam sobie stabilne ciśnienie 3 bary i dążę do minimalnego jego ograniczania poprzez dobór rozsądnych (wystarczających) mikronaży oraz przekrojów rur.
Dla mnie ma to sens. Co sądzicie?

Wezmę zatem za licznikiem filtr wstępny z reduktorem, ale ten większy - 1".

Mikronaż filtra do zmiękczacza.
Czyli 50-100um wystarczy i taki wybiorę. Raczej 50um, bo tu chodzi o głowicę zmiękczacza. Honeywell ma takie wkłady metalowe albo kupię filtr 10" harmonijkowy/piankowy.



Dzięki.

qbek17
09-05-2020, 20:29
Reduktor.
Uznałem, że potrzebny, również po lekturze tego forum. Pisząc "bardzo przyzwoite" 4bary miałem na myśli, że to dość duże. Wszystkie szacunkowe przepływy wody i dobór przyłączy oraz stopnia filtracji robiłem dla ciśnienia ok. 2bary. Tu na forum czytałem również, że niższe ciśnienie to szansa na mniejsze zużycie wody, stabilność ciśnienia no i mniejsze obciążenie instalacji.
Co to znaczy mniejsze obciążenie instalacji? Instalacja ma wytrzymać ciśnienie dużo wyższe niż dostępne w sieci wodociągowej.
Reduktor ciśnienia powoduje opory przepływu, tak samo filtry, zmiękczacze, rury, kolanka, armatura, itd...
reduktory ciśnienia w celu jego stabilizacji stosuje się tam gdzie jest ono niestabilne... co raczej nie dotyczy sieci wodociągowej.
Podsumowując - nie zaszkodzi, ale nie jest potrzebny.

Kaizen
09-05-2020, 21:01
Podsumowując - nie zaszkodzi, ale nie jest potrzebny.

Wodociąg legalnie może puszczać do 6 barów. Nie wszystkie nad tym panują - zwłaszcza w okresach dużego poboru i zdarza się wyższe. A leciwy wężyk elastyczny może nie wytrzymać nawet ciśnienia w normie.
Ale są też urządzenia w instalacji, które potrzebują nie tylko niższego, ale przede wszystkim stabilnego ciśnienia do prawidłowego działania.
Dla przykładu zraszacze w mojej instalacji nawadniania mają w danych technicznych:
Zalecane ciśnienie robocze: 2,4 - 3,5 bara
Maksymalne ciśnienie: 4,1 bara
a linie kroplujące:
Wg producenta linie Palaplast dostosowane są do pracy od 0,5 - 4 bar.

Do tego jak raz będzie w czasie nawadniania 2,5 a innym razem 3,5 bara - to nawadnianie dostarczy różną ilość wody. Więc nawet jak ciśnienie z wodociągu waha się w takim zakresie, to warto zainstalować ogranicznik ciśnienia i ustawić go na 2,5 bara, żeby roślinki zawsze dostały tyle wody, co ustawione (bo ustawia się czas nawadniania - a nie ilość litrów). Oczywiście lepiej mieć 3,5 bara stale - ale jeżeli sieć nie potrafi tyle dostarczyć, to lepiej ustawić wartość jaką jest w stanie zapewnić.

Więc jak najbardziej warto instalować ogranicznik ciśnienia - raz dla bezpieczeństwa (bo co z tego, że ubezpieczyciel czy nawet wodociągi zwrócą koszty zalania przez wężyk, który nie wytrzymał ciśnienia przekraczającego normy, jak bezpowrotnie zostaną zniszczone np. dyski twarde pozbawione backupów czy cenne pamiątki zalane wodą), dwa - dla stabilnej pracy urządzeń w instalacji.

corsair79
09-05-2020, 22:47
qbek17, Kaizen - dzięki

Jeszcze tylko a propos reduktora: hydraulik na moja prośbę sprawdził naczynie przeponowe (Ferro A12), z którego bocznego zaworu cieknie woda, gdy jest podgrzewana w instalacji. Ja myślałem, że naczynie ew. membrana) jest do wymiany, a on powiedział, że z oględzin i "osłuchań" jest o.k., a "popuszcza" ze względu na duże ciśnienie.
To wtedy sprawdził, że na zimnej wodzie wynosi ono 4bary.
Tak jak Kaizen pisał, widełki ciśnienia wodociągowego są szerokie i ono faktycznie się waha. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie, ale czytałem o nocnych skokach do 8 bar.
Bralibyście ten filtr Honeywell FK06 z reduktorem, czy reduktor osobno? Jedno i drugie ma wady i zalety.

Kaizen
10-05-2020, 00:55
hydraulik na moja prośbę sprawdził naczynie przeponowe

I jakie ciśnienie wstępne wyszło (nie robocze)?

Jak zawór (rozumiem bezpieczeństwa) popuszcza przy podgrzewaniu wody to albo zawór jest wadliwy bądź źle dobrany, albo naczynie przeponowe nie spełnia swojej roli (złe ciśnienie wstępne, albo jest za małe, albo jest wadliwe).
Zawór bezpieczeństwa nie ma prawa zadziałać przy ciśnieniu dopuszczalnym w instalacji.


To wtedy sprawdził, że na zimnej wodzie wynosi ono 4bary.

I nawet grzejąc cały zasobnik od temperatury wodociągowej nie powinno znacząco wzrosnąć przy prawidłowo działającym naczyniu..

pawelek321
10-05-2020, 15:42
Cześć.
Od prawie 5 lat posiadam stację Altech iryd 20l
Twardość wody mam 24. Zmiękczam do 4.
Urządzenie mam od nowości i wszystko jest ok, ale poza dosypywaniem soli nie było nigdy żadnego przeglądu/serwisu. Czy po takim czasie trzeba coś robić? Czy zwyczajnie eksploatować?
Mam też pytanie czy wodę z solą po płukaniu można w jakiś sposób wykorzystać? Maszynę mam w piwnicy i nie byłoby problemu np w lecie podłączyć beczkę i zbierać te 120-150 litrów (orientacyjnie), ale do czego to wtedy wykorzystać? Do podlewania kwiatków/ drzewek chyba to się nie nadaje? Miałoby to jakiś sens?

CityMatic
10-05-2020, 15:59
Tak zbierać na zimę i odśnieżać drogę solanką. Dla roślin jest to zabójcze.

giman
10-05-2020, 21:49
Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):
1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.
2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?

qbek17
10-05-2020, 23:46
Wodociąg legalnie może puszczać do 6 barów. Nie wszystkie nad tym panują - zwłaszcza w okresach dużego poboru i zdarza się wyższe. A leciwy wężyk elastyczny może nie wytrzymać nawet ciśnienia w normie.
Jeszcze nie spotkałem się z tak wysokim ciśnieniem w instalacji wodociągowej :)
Ale tak jak pisałem - jeśli są wahania ciśnienia (o których corsair wcześniej nie wspominał) to reduktor ciśnienia jak najbardziej jest potrzebny. Jeśli jednak ciśnienie jest stabilne (i o rozsądnej wartości, a 4 bary uważam jeszcze za rozsądne) to osobiście nie widzę powodu dla dawania reduktora... ale to tylko moja opinia :)


Ale są też urządzenia w instalacji, które potrzebują nie tylko niższego, ale przede wszystkim stabilnego ciśnienia do prawidłowego działania.
Dla przykładu zraszacze w mojej instalacji nawadniania mają w danych technicznych:
Oczywiście, że są takie urządzenia, ale nie w "normalnej" domowej instalacji.


Więc jak najbardziej warto instalować ogranicznik ciśnienia - raz dla bezpieczeństwa (bo co z tego, że ubezpieczyciel czy nawet wodociągi zwrócą koszty zalania przez wężyk, który nie wytrzymał ciśnienia przekraczającego normy, jak bezpowrotnie zostaną zniszczone np. dyski twarde pozbawione backupów czy cenne pamiątki zalane wodą), dwa - dla stabilnej pracy urządzeń w instalacji.
Wodociągom musiałbyś najpierw udowodnić, że dali takie ciśnienie na sieć... a to będzie trudne :)

qbek17
10-05-2020, 23:54
Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):
1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.
2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?
Każdy z tych filtrów mechanicznych występuje w kilku stopniach dokładności filtracji... więc to nie zależy od typu wkładu... zdrowotnie one nie mają zupełnie nic do czynienia, a długość utrzymywania właściwości... zależy od jakości wody i układu hydraulicznego :)
Co do węglowych, to każdy z nich jest aktywowany, a czy w formie spieku, granulatu czy sypki... to tylko forma (jedne są bardziej pyliste, inne mniej. Materiał wykonania (np. z łupin kokosa czy bitumiczny) też wpływa na jego właściwości. Ale na pytanie "który lepszy" jest jedna odpowiedź - zależy do czego :)
KDF to znane złoże. Jest bardzo ciężkie i drogie, ale skuteczne. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do innych złóż. Też występuje w kilku różnych formach.

giman
11-05-2020, 06:43
zależy od jakości wody i układu hydraulicznego :)
Jakość wody sprawdzę w wodociągach, parę parametrów podają (np. 330 mg/l CaCO3).
Ale jak się określa jakość układu hydraulicznego?


Ale na pytanie "który lepszy" jest jedna odpowiedź - zależy do czego :)
Do picia:) Filtr pod-szafkowy w kuchni, osobna wylewka tylko do picia.
Tak jak tutaj kiedyś przeczytałem 3-stopniowa 20μm, węgiel, 5μm.

itguy
11-05-2020, 11:56
Napowietrzanie w butli to "zamiennik" do stosowania tam gdzie nie ma możliwości normalnego napowietrzania. Jego skuteczność jest niższa (krótszy czas kontaktu, mniejsza powierzchnia), więc jeśli już masz taką możliwość to zrób normalne napowietrzanie. Tylko nie zapomnij o układzie odpowietrzania na zbiorniku (na odpowiedniej wysokości).




Dzięki,

Zacznę od napowietrzenia. Jaki rozmiar aspiratora powinien być zastosowany ? Rura PE32, obecnie zbiornik zasilany 1" (zredukowane z 6/4). Jak już wiem przy aspiratorze powinien być z góry z dyszą rozbryzgową. Usytuowanie odpowietrznika (grzenijkowego?) jest dla mnie niejasne bo widziałem go w różnych miejscach. Przy dolnej rurce wodowskazu jest OK?
Aspirator chciałem skręcić sam bo widzę że te parę kształtek ocynkowanych, zawór plus właściwa plastikowa część. Jakieś zalecenia, kupić złożony ?

qbek17
11-05-2020, 15:58
Jakość wody sprawdzę w wodociągach, parę parametrów podają (np. 330 mg/l CaCO3).
Jeśli nadal rozmawiamy o filtrach mechanicznych to w wodociągach się nie dowiesz tego... parametr twardości nie ma tu znaczenia. Chodzi o to co wypływa na Twoim końcu rury - czyli, np czy masz tam kawałki rdzy ze starych rur, a może często są jakieś osady, muł, piasek? To są rzeczy które tylko Ty wiesz z praktyki.


Ale jak się określa jakość układu hydraulicznego?
jw.
Jeśli np. jesteś na końcu sieci i masz dużo osadów to taki filtr szybciej się zapcha (albo przebije) i straci swoje właściwości. Jeśli za to masz dobrą jakość (mechanicznie) tej wody to jest szansa, że filtry będziesz wymieniał tylko profilaktycznie 1-2x w roku...


Do picia:) Filtr pod-szafkowy w kuchni, osobna wylewka tylko do picia.
Tak jak tutaj kiedyś przeczytałem 3-stopniowa 20μm, węgiel, 5μm.
To jest taki zestaw podstawowy... i do wody miejskiej powinien wystarczyć.

qbek17
11-05-2020, 16:04
Zacznę od napowietrzenia. Jaki rozmiar aspiratora powinien być zastosowany ? Rura PE32, obecnie zbiornik zasilany 1" (zredukowane z 6/4).
A jakie masz ciśnienie z pompy? Najlepiej byłoby spojrzeć na wykres do aspiratora... ale możesz też dać 1" i się "nie interesować" :)


Jak już wiem przy aspiratorze powinien być z góry z dyszą rozbryzgową.
Ta dysza daje dodatkowy opór, a jest już za aspiratorem więc będzie zmniejszać różnicę ciśnień. Myślę, że na początek możesz sobie darować tą dyszę...


Usytuowanie odpowietrznika (grzenijkowego?) jest dla mnie niejasne bo widziałem go w różnych miejscach. Przy dolnej rurce wodowskazu jest OK?
I to jest najciekawsze :) jego pozycja będzie wyznaczała dolny poziom wody (przy którym załączy się pompa). Najlepiej chyba dać go gdzieś pomiędzy króćcami wodowskazu. Jeśli masz możliwość to możesz też dać nieco większy zawór niż taki grzejnikowy (one mają niewielką wydajność).


Aspirator chciałem skręcić sam bo widzę że te parę kształtek ocynkowanych, zawór plus właściwa plastikowa część. Jakieś zalecenia, kupić złożony ?
Zalecenie jest takie, żeby dać dyszę na przelocie rury, a obejście "z boku".

giman
11-05-2020, 17:30
Jeśli nadal rozmawiamy o filtrach mechanicznych to w wodociągach się nie dowiesz tego... parametr twardości nie ma tu znaczenia. Chodzi o to co wypływa na Twoim końcu rury - czyli, np czy masz tam kawałki rdzy ze starych rur, a może często są jakieś osady, muł, piasek? To są rzeczy które tylko Ty wiesz z praktyki.
Badań nie robiłem. Gołym okiem niczego nie widzę ani nie wywącham. W domu na wejściu wody mam jakiś filtr Honeywell samo-opłukujący ~130μm.
Z praktyki wiem, że sąsiedzi piją prosto z kranu bez filtrów i bez rewolucji żołądkowych:)
Instalacja u mnie w domu ma jakiś rok, wodociągi wiejskie pewnie 20-30 lat (jak to wiocha, kiedyś nic nie było teraz przynajmniej młodsze).


Jeśli np. jesteś na końcu sieci i masz dużo osadów to taki filtr szybciej się zapcha (albo przebije) i straci swoje właściwości. Jeśli za to masz dobrą jakość (mechanicznie) tej wody to jest szansa, że filtry będziesz wymieniał tylko profilaktycznie 1-2x w roku...
To jest taki zestaw podstawowy... i do wody miejskiej powinien wystarczyć.
Mam przeczucie, że ten filtr jest mi potrzebny, żeby z wody dobrej, zdatnej zrobić super zdatną albo poprawić smak.
A co do filtrów to na koniec 1 czy 5 μm?
Czytałem, też że te wkłady same mogą być siedliskiem bakterii jak długo poleżą i niektórzy proponują lampy UV, ale to już większy koszt. Nie wiem czy niezbędny. Jako, że jest to osobna wylewka tylko do pitnej to nie będzie w niej jakiś super przepływ (to mogą być pojedyncze litry na dobę), czyli faktycznie woda trochę stojąca w tych filtrach. Sam już nie wiem.

qbek17
11-05-2020, 18:59
Mam przeczucie, że ten filtr jest mi potrzebny, żeby z wody dobrej, zdatnej zrobić super zdatną albo poprawić smak.
I to chyba najważniejsze w tym wszystkim - żeby Twoje potrzeby zaspokoić :)


A co do filtrów to na koniec 1 czy 5 μm?
Daj 1 um - będziesz spokojniejszy :)


Czytałem, też że te wkłady same mogą być siedliskiem bakterii jak długo poleżą i niektórzy proponują lampy UV, ale to już większy koszt. Nie wiem czy niezbędny. Jako, że jest to osobna wylewka tylko do pitnej to nie będzie w niej jakiś super przepływ (to mogą być pojedyncze litry na dobę), czyli faktycznie woda trochę stojąca w tych filtrach. Sam już nie wiem.
Nie panikuj... te bakterie muszą się tam najpierw dostać. Z wodą raczej nie powinny - trzeba jakieś założenie przyjąć :) Przy wymianie (regularnej!) i montażu możesz uważać na czystość (lub profilaktycznie dezynfekować) i będzie OK.

corsair79
11-05-2020, 20:27
I jakie ciśnienie wstępne wyszło (nie robocze)?

Jak zawór (rozumiem bezpieczeństwa) popuszcza przy podgrzewaniu wody to albo zawór jest wadliwy bądź źle dobrany, albo naczynie przeponowe nie spełnia swojej roli (złe ciśnienie wstępne, albo jest za małe, albo jest wadliwe).
Zawór bezpieczeństwa nie ma prawa zadziałać przy ciśnieniu dopuszczalnym w instalacji.

I nawet grzejąc cały zasobnik od temperatury wodociągowej nie powinno znacząco wzrosnąć przy prawidłowo działającym naczyniu..

Przepraszam, nie mogłem wcześniej odpowiedzieć.
Otóż nie mierzył ciśnienia w przeponowym, tylko "opukiwał i osłuchiwał".
Też wydaje mi się dziwne, że ciśnienie w wodociągach jest w widełkach normy, a urządzenie "popuszcza". Może faktycznie jest źle dobrane?
Teraz sobie przypomniałem, że instalator i serwisant mojego pieca zwracał mi już pod koniec zeszłego roku na ten wyciek (wtedy niewielki) ze zbiornika przeponowego i mówił, że ma prawo już cieknąć, bo ma już 5 lat (on je instalował).

KLARSAN
12-05-2020, 08:11
Witam,
Kupiłem i zamontowałem zmiękczacz Trinity Home, jednak chyba coś jest nie tak z nim. Wszystko jest zainstalowane zgodnie z instrukcją, filtr mechaniczny jest zamontowany Trinity przed zmiękczaczem, twardość wody 18 ustawiona, za zmiękczaczem ustawiona na 3.
Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.
Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół. Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.
Pomoże mi ktoś co jest nie tak?

Proponuje skonsultować się z producentem lub dostawcą urządzenia.

KLARSAN
12-05-2020, 08:21
Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):
1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.
2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?

Wkład sznurkowy i z włókniny (piankowy) nie różnią się od siebie pod względem wydajności i wytrzymałości.
Spośród węglowych najlepszy jest ten z kokosa.

giman
12-05-2020, 10:31
Daj 1 um - będziesz spokojniejszy :)


Wkład sznurkowy i z włókniny (piankowy) nie różnią się od siebie pod względem wydajności i wytrzymałości.
Spośród węglowych najlepszy jest ten z kokosa.

W szafce zmieści mi się zestaw 3 x korpus 5 cali.
Filtry dać:
- 20 μm
- węgiel kokos (ew. węgiel kokos + KDF)
- 1 μm
Lampę UV sobie darować?

@qbek17, @KLARSAN będzie ok czy coś zmienić?

KLARSAN
12-05-2020, 14:46
W szafce zmieści mi się zestaw 3 x korpus 5 cali.
Filtry dać:
- 20 μm
- węgiel kokos (ew. węgiel kokos + KDF)
- 1 μm
Lampę UV sobie darować?

@qbek17, @KLARSAN będzie ok czy coś zmienić?

Jest okej, a co do lampy to zależy czy masz studnie. Jeśli tak to proponuje zrobić badania.

giman
12-05-2020, 16:07
Nie mam studni. Wodociągi.
Instalacja u mnie w domu ma jakiś rok, wodociągi wiejskie pewnie 20-30 lat

mimoto
12-05-2020, 20:14
Witam.

Wodę używam do podlewania ogrodu. Po pierwszym sezonie wszystko zaszło rdzą. Podlewanie automatyczne.
Kupiłem używany zestaw komplenty - pompa Leader Multi HWA 2000 INOX, zbiornik hydroforowy 300l, inżektor, oraz odżelaziacz. Brak jest automatycznej głowicy. Są tylko zaworki do przestawienia na płukanie.
Odżelaziacz zasypany jest żwir + piasek filtracyjny. W badaniu wody poz. żelazo pierwsza wartość to bez napowietrzania, druga napowietrzanie + filtrowanie.
Woda ciągle jest żółta. Nieco mniej. Co robić?

444021

qbek17
13-05-2020, 07:26
Lampę UV sobie darować?
Daruj sobie lampę UV... tym bardziej jak dasz wkład z KDFem to on już jest trochę antybakteryjny...

qbek17
13-05-2020, 07:28
Witam.

Wodę używam do podlewania ogrodu. Po pierwszym sezonie wszystko zaszło rdzą. Podlewanie automatyczne.
Kupiłem używany zestaw komplenty - pompa Leader Multi HWA 2000 INOX, zbiornik hydroforowy 300l, inżektor, oraz odżelaziacz. Brak jest automatycznej głowicy. Są tylko zaworki do przestawienia na płukanie.
Odżelaziacz zasypany jest żwir + piasek filtracyjny. W badaniu wody poz. żelazo pierwsza wartość to bez napowietrzania, druga napowietrzanie + filtrowanie.
Woda ciągle jest żółta. Nieco mniej. Co robić?

444021
To raczej osady niż rdza :) Takie są uroki wody z żelazem.
Napisz coś więcej o tym odżelaziaczu - jaki rozmiar, ile złoża, jak go płuczesz (jak często i jak długo, jaka procedura)...

mimoto
13-05-2020, 08:10
Sam odżelaziacz wygląda tak:

Płukania jeszcze nie robiłem. Ma użyte ok 5m3. Padało, więc nie podlewałem.
Złoże na moje oko to jest piasek filtracyjny. Zostało kupione ot tak.
Wsypane jest od dołu 25kg gruby żwir, na to 30kg drobny piasek/żwir
Drobny:
444037
Grubego już nie mam.

Odżelaziacz:
444038

Pozdrawiam.

glexu
13-05-2020, 13:39
W nowo budowanym domu chcę zainstalować zmiękczacz. Wode mamy z wodociagow i jej twardosc wynosi okolo 14-16dH. Woda na wyjciu ma mieć twardoc ~4dH.
Aktualnie nasza rodzina 2+2 zużywa około 6,5m3 wody na miesiac. Spodziewam się ze po przeprowadzce zuzycie wzrosnie do ~9m3/mc i i ogólnie im dzieci będa starsze to będzie nieznacznie wzrastać. Jaki zmiekczacz wybrać? Domylsam się ze przy aktualnym zuzyciu powiniennem wybrać Ecoperla Slimline CS 17, ale z racji nieznacznej roznicy w cenie myslę o Ecoperla Slimline CS 24. Tylko czy on nie bedzie przewymiarowany do naszego zuzycia?
A może polecacie wybrać jaki inny zmiękczacz w podobnej cenie (lub tańszy) byle był kompaktowy.

qbek17
13-05-2020, 15:26
Sam odżelaziacz wygląda tak:

Płukania jeszcze nie robiłem. Ma użyte ok 5m3. Padało, więc nie podlewałem.
Złoże na moje oko to jest piasek filtracyjny. Zostało kupione ot tak.
Wsypane jest od dołu 25kg gruby żwir, na to 30kg drobny piasek/żwir
Drobny:
444037
Grubego już nie mam.

Odżelaziacz:
444038

Pozdrawiam.
Trochę słaba ta pompa, ale może na styk da radę to wypłukać.
Co do jakości wody to masz tam poza żelazem sporo innych spraw - mangan, barwę, mętność, twardość. Normalnie to bym Ci zasugerował drugi stopień uzdatniania ze złożem wielofunkcyjnym, ale jeśli to woda tylko do podlewania to trochę szkoda inwestować...

mimoto
13-05-2020, 16:51
Myślałem właśnie że pompa jest wystarczająca. Jaką byś proponował? Chodzi o wydajność.
Generalnie moją potrzebą jest to, aby kostka nie zachodziła rdzą.

qbek17
14-05-2020, 06:41
Myślałem właśnie że pompa jest wystarczająca. Jaką byś proponował? Chodzi o wydajność.
Generalnie moją potrzebą jest to, aby kostka nie zachodziła rdzą.
Myślę, że nawet większa pompa nie załatwi tematu... chyba, że razem z mocniejszą pompą dał byś też inny (większy) odżelaziacz ze złożem katalitycznym. Ale i tak podlewanie to trudny temat...

KLARSAN
14-05-2020, 08:29
W nowo budowanym domu chcę zainstalować zmiękczacz. Wode mamy z wodociagow i jej twardosc wynosi okolo 14-16dH. Woda na wyjciu ma mieć twardoc ~4dH.
Aktualnie nasza rodzina 2+2 zużywa około 6,5m3 wody na miesiac. Spodziewam się ze po przeprowadzce zuzycie wzrosnie do ~9m3/mc i i ogólnie im dzieci będa starsze to będzie nieznacznie wzrastać. Jaki zmiekczacz wybrać? Domylsam się ze przy aktualnym zuzyciu powiniennem wybrać Ecoperla Slimline CS 17, ale z racji nieznacznej roznicy w cenie myslę o Ecoperla Slimline CS 24. Tylko czy on nie bedzie przewymiarowany do naszego zuzycia?
A może polecacie wybrać jaki inny zmiękczacz w podobnej cenie (lub tańszy) byle był kompaktowy.

Ecoperla Slimline CS 17 spokojnie da radę. Dla Twoich potrzeb proponuję przede wszystkim urządzenie Ecoperla Toro 20. Jest zdecydowanie tańsze a również kompaktowe. Posiada wbudowany mieszacz, który umożliwia dopasowanie stopnia twardości zmiękczonej wody. Jest proste w montażu i użyciu.

mimoto
14-05-2020, 12:28
Myślę, że nawet większa pompa nie załatwi tematu... chyba, że razem z mocniejszą pompą dał byś też inny (większy) odżelaziacz ze złożem katalitycznym. Ale i tak podlewanie to trudny temat...

Hmm, chyba jednak powinno być prostsze niż woda użytkowa do celów spożywczych.
Te złoże katalityczne to jakie być polecił? Myślałem o dostawieniu jeszcze jednego odżelaziacza, tylko nie wiem jak ew. go podłączyć.

Tajfun211
14-05-2020, 14:23
Witam,
Mamy twardą wodę z miejskich wodociągów 24 stopnie niemieckie.
Miesięczne zużycie 12m3.
Proszę o radę czy ten model będzie odpowiedni?:
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-35-ci-lewatit-s-przyl-1-p-1112.html

KLARSAN
15-05-2020, 07:35
Witam,
Mamy twardą wodę z miejskich wodociągów 24 stopnie niemieckie.
Miesięczne zużycie 12m3.
Proszę o radę czy ten model będzie odpowiedni?:
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-35-ci-lewatit-s-przyl-1-p-1112.html

Zachęcam do zapoznania się z ofertą urządzeń marki Ecoperla. Przed dokonaniem zakupu warto porównać jakość złoża oraz głowice sterujące, tak aby zmiękczacz posłużył na lata.

qbek17
15-05-2020, 10:11
Hmm, chyba jednak powinno być prostsze niż woda użytkowa do celów spożywczych.
Trudny w takim sensie, że zazwyczaj filtr ma dać maksymalną wydajność przez jakiś krótki czas (np. godzinę czy dwie), a potem przez 22-23 godziny nie pracuje wcale. To powoduje, że filtr musi być znacznie większy niż taki zwykły domowy (dobierany na średni przepływ dobowy).


Te złoże katalityczne to jakie być polecił? Myślałem o dostawieniu jeszcze jednego odżelaziacza, tylko nie wiem jak ew. go podłączyć.
Postawienie drugiego odżelaziacza w szeregu na pewno jest dobrym pomysłem, ale jego montaż jest trudniejszy. Musiałbyś mu podłączyć osobne źródło wody do płukania (np. wodę surową, ale z pominięciem pierwszego odżelaziacza).
Co do złoża katalitycznego to zależy czy będziesz zmieniał pompę na mocniejszą czy nie... z tą obecną nie poszalejesz z ciężkimi złożami, więc pozostawałoby Ci do wyboru złoże Birm albo Katalox Light...

qbek17
15-05-2020, 10:19
Witam,
Mamy twardą wodę z miejskich wodociągów 24 stopnie niemieckie.
Miesięczne zużycie 12m3.
Proszę o radę czy ten model będzie odpowiedni?
Możesz szukać modelu do 45 litrów złoża. Ten z linka ma 35 litrów co powinno dać regenerację co 10-11 dni. To też dobry rozmiar.
Co do samego zestawu to upewnij się, że będzie on zawierał bypass, przyłącza, filtr wstępny, mixing, wąż popłuczyn, zawór solankowy, itd - to są ważne drobiazgi o których nie pisze się w nagłówku, a potem musisz dopłacać za ich dokładanie.

glexu
15-05-2020, 13:54
Ecoperla Slimline CS 17 spokojnie da radę. Dla Twoich potrzeb proponuję przede wszystkim urządzenie Ecoperla Toro 20. Jest zdecydowanie tańsze a również kompaktowe. Posiada wbudowany mieszacz, który umożliwia dopasowanie stopnia twardości zmiękczonej wody. Jest proste w montażu i użyciu.

Faktzcynie też dobrze wygląda i dla nas byłby wystarczajcy A jak z jego głowicą, bo w opisie żadnych szczegółów nie podają - chińczyk?

qbek17
15-05-2020, 14:38
Faktzcynie też dobrze wygląda i dla nas byłby wystarczajcy A jak z jego głowicą, bo w opisie żadnych szczegółów nie podają - chińczyk?
Tak, chinczyk (wygląda na BNT)
Skoro nie podają to o czymś świadczy :) Cena też nie bierze się z niczego ;)

mimoto
15-05-2020, 17:42
Co do złoża katalitycznego to zależy czy będziesz zmieniał pompę na mocniejszą czy nie... z tą obecną nie poszalejesz z ciężkimi złożami
Czy pompa mh2500 by wystarczyła? To jest studnia na kręgi, płytka ma 2,5 metra głębokości. Jestem zdeterminowany, aby usunąć to żelazo i mangan z wody.

qbek17
17-05-2020, 11:18
Czy pompa mh2500 by wystarczyła? To jest studnia na kręgi, płytka ma 2,5 metra głębokości. Jestem zdeterminowany, aby usunąć to żelazo i mangan z wody.
Ta pompa powinna wystarczyć, ale pytanie jeszcze czy studnia ma taką wydajność jak ta pompa (~5 m3/h)?
Jaką masz wydajność tego podlewania (jaki przepływ wody uzdatnionej jest potrzebny)?

mimoto
17-05-2020, 15:29
Ta pompa powinna wystarczyć, ale pytanie jeszcze czy studnia ma taką wydajność jak ta pompa (~5 m3/h)?
Jaką masz wydajność tego podlewania (jaki przepływ wody uzdatnionej jest potrzebny)?
W studni do dyspozycji jest ok 3,5 m3 wody dziennie. Do wystarcza w zupełności na podlewanie. W chwili obecnej za inżektorem mam ciśnienie ok 2,3 bara. Starcza to na 2.5 godziny podlewania. Wykorzystuję dziennie max 2 godziny.

qbek17
17-05-2020, 20:29
W studni do dyspozycji jest ok 3,5 m3 wody dziennie. Do wystarcza w zupełności na podlewanie. W chwili obecnej za inżektorem mam ciśnienie ok 2,3 bara. Starcza to na 2.5 godziny podlewania. Wykorzystuję dziennie max 2 godziny.
Nie wiem jak z tego wywnioskować jaki przepływ jest potrzebny w czasie podlewania... ale załóżmy, że ok 1,5 m3/h. Przy ciężkim złożu aby uzyskać taką wydajność potrzebujesz zbiornika o średnicy 14". Niestety pompa nie da aż takiej wydajności, więc zredukujmy to do 13". Płukanie takiego odżelaziacza przez 15 min zużyje ok 1300 litrów wody... masz możliwość odebrania i zagospodarowania takiej ilości ścieków?
Realnie przy dwóch stopniach to pierwszy powinien być większy (bo on zatrzymuje większość osadów), za to drugi powinien być bardziej "aktywny" bo musi bardziej doczyścić wodę.
Jeśli chodzi o układ płukania drugiego stopnia to w głowicy Clack masz możliwość podłączenia zaworu trójdrożnego (MAV) bezpośrednio pod sterownik i program ma gotową funkcję do "regeneracji z oddzielnego źródła". Musisz tylko utrzymać ciśnienie w rurze zasilającej.A

mimoto
17-05-2020, 21:05
masz możliwość odebrania i zagospodarowania takiej ilości ścieków?
Z tym nie ma problemu, obok jest kratka kanalizacyjna.
Wracając do pytania, jaką pompę powinienem kupić?

glexu
17-05-2020, 21:44
W takim wypadku co markowego na moje potrzeby wziąć?

Kaizen
17-05-2020, 23:07
Otóż nie mierzył ciśnienia w przeponowym, tylko "opukiwał i osłuchiwał".

Puknąć to się powinien w głowę. Jak nie sprawdził ciśnienia wstępnego to nie sprawdził najbardziej podstawowej rzeczy i pierwszej przyczyny którą należy wyeliminować. Może wystarczy dobić trochę albo upuścić trochę powietrza. Nie rób nic, zanim ciśnienie wstępne nie zostanie sprawdzone i w razie potrzeby skorygowane.

KLARSAN
18-05-2020, 07:44
Faktzcynie też dobrze wygląda i dla nas byłby wystarczajcy A jak z jego głowicą, bo w opisie żadnych szczegółów nie podają - chińczyk?

W zmiękczaczach wody Ecoperla Toro stosowane są głowice Fobrtie, o czym jest napisane m.in. tutaj https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/

W naszym przekonaniu to głowice o niebo lepsze od BNT. To może potwierdzić każdy, kto miał z nimi do czynienia.

Tajfun211
18-05-2020, 13:44
Zachęcam do zapoznania się z ofertą urządzeń marki Ecoperla. Przed dokonaniem zakupu warto porównać jakość złoża oraz głowice sterujące, tak aby zmiękczacz posłużył na lata.

Złoże to LEWATIT S 1567 firmy LANXESS 35 litrów
Głowica sterująca to Clack CI z baypassem i mixingiem oraz czyszczeniem upflow
W komplecie są przyłącza i zbiornik na sól, filtr, 25 kg soli, tester, natomiast brakuje wężyków do popłuczyn

Z którym zestawem mogę porównać od Pana?

KLARSAN
19-05-2020, 07:57
Złoże to LEWATIT S 1567 firmy LANXESS 35 litrów
Głowica sterująca to Clack CI z baypassem i mixingiem oraz czyszczeniem upflow
W komplecie są przyłącza i zbiornik na sól, filtr, 25 kg soli, tester, natomiast brakuje wężyków do popłuczyn

Z którym zestawem mogę porównać od Pana?

Alternatywą jest urządzenie Ecoperla Softower M. Posiada więcej złoża (40 litrów) i głowice sterującą Pallas. W komplecie dołączany jest włoski filtr Atlas Fitrli z serii Sanic 20", tester twardości wody, sól do regeneracji oraz wąż do popłuczyn.

Robbson
20-05-2020, 21:36
Witam serdecznie;
W nowym domu mam zamontowany uzdatniacz aquasoft Basic. Przed zamontowaniem twardość wynosiła ok. 28. Teraz gdy sam mierzyłem to twardość wychodziła ok. 2. Pomimo tego że woda jest miękka to na armaturze nawet świeżo po myciu tworzy się od razu mleczny osad. Na świeżo schodzi przecierając szmatką ale po czasie jest trudny do usunięcia. W wodzie na armaturze gołym okiem można dostrzec jakieś drobinki. Puściłem wodę pomijając oczyszczacz i wyglądała tak samo. Osad rozpuszcza się w kwasku cytrynowym. Zleciłem badanie wody na parametry które panie w laboratorium wskazały że mogą być przyczyną i twardość wyszła 50 mg/l, magnez 30 mikrogram/l a mangan poniżej 30. Czyli wszystko poniżej normy. Na filtrze nawilżacza powietrza wytrącają się białe kalafiory tak jakby z piasku ale nie wygląda to jak typowy kamień. Tak samo wygląda po czasie armatura.
Nasz dom jest ostatnim na węźle wody także wszystkie syfy zbierają się u nas także to może na to wpływ... Czym jest ten osad? Jakie badanie zlecić żeby to sprawdzić i jak uzdatnić tę wodę?
444319
444320

KLARSAN
21-05-2020, 08:22
Witam serdecznie;
W nowym domu mam zamontowany uzdatniacz aquasoft Basic. Przed zamontowaniem twardość wynosiła ok. 28. Teraz gdy sam mierzyłem to twardość wychodziła ok. 2. Pomimo tego że woda jest miękka to na armaturze nawet świeżo po myciu tworzy się od razu mleczny osad. Na świeżo schodzi przecierając szmatką ale po czasie jest trudny do usunięcia. W wodzie na armaturze gołym okiem można dostrzec jakieś drobinki. Puściłem wodę pomijając oczyszczacz i wyglądała tak samo. Osad rozpuszcza się w kwasku cytrynowym. Zleciłem badanie wody na parametry które panie w laboratorium wskazały że mogą być przyczyną i twardość wyszła 50 mg/l, magnez 30 mikrogram/l a mangan poniżej 30. Czyli wszystko poniżej normy. Na filtrze nawilżacza powietrza wytrącają się białe kalafiory tak jakby z piasku ale nie wygląda to jak typowy kamień. Tak samo wygląda po czasie armatura.
Nasz dom jest ostatnim na węźle wody także wszystkie syfy zbierają się u nas także to może na to wpływ... Czym jest ten osad? Jakie badanie zlecić żeby to sprawdzić i jak uzdatnić tę wodę?
444319
444320

Może to być problem z regeneracją zmiękczacza .Proponuję skontaktować się z producentem urządzenia.

qbek17
21-05-2020, 08:25
Witam serdecznie;
W nowym domu mam zamontowany uzdatniacz aquasoft Basic. Przed zamontowaniem twardość wynosiła ok. 28. Teraz gdy sam mierzyłem to twardość wychodziła ok. 2. Pomimo tego że woda jest miękka to na armaturze nawet świeżo po myciu tworzy się od razu mleczny osad. Na świeżo schodzi przecierając szmatką ale po czasie jest trudny do usunięcia. W wodzie na armaturze gołym okiem można dostrzec jakieś drobinki. Puściłem wodę pomijając oczyszczacz i wyglądała tak samo. Osad rozpuszcza się w kwasku cytrynowym. Zleciłem badanie wody na parametry które panie w laboratorium wskazały że mogą być przyczyną i twardość wyszła 50 mg/l, magnez 30 mikrogram/l a mangan poniżej 30. Czyli wszystko poniżej normy. Na filtrze nawilżacza powietrza wytrącają się białe kalafiory tak jakby z piasku ale nie wygląda to jak typowy kamień. Tak samo wygląda po czasie armatura.
Nasz dom jest ostatnim na węźle wody także wszystkie syfy zbierają się u nas także to może na to wpływ... Czym jest ten osad? Jakie badanie zlecić żeby to sprawdzić i jak uzdatnić tę wodę?
444319
444320
To na pierwszym zdjęciu wygląda na osad mechaniczny... zakładam, że masz na wejściu jakiś wkład (np. ta harmonijka ze zdjęcia) - jak dokładny?
Z drugiej strony jak masz te 2 dH twardości to odrobina osadu może się pojawiać na armaturze...

Robbson
21-05-2020, 19:11
To na zdjęciu to filtr z nawilżacza i osad powstał w wyniku odparowania wody. Mam filtr mechaniczny przed uzdatniaczem ale on jest w wodzie i na nim się nic nie wytrąca.

qbek17
22-05-2020, 12:59
To na zdjęciu to filtr z nawilżacza i osad powstał w wyniku odparowania wody. Mam filtr mechaniczny przed uzdatniaczem ale on jest w wodzie i na nim się nic nie wytrąca.
Zakładam, że nawilżacz nie pochłania ogromnych ilości wody... więc taka ilość osadu jest zdecydowanie alarmująca.
Zakładam, że nie sprawdzałeś smaku tych osadów... czy to aby nie jest sól?

Robbson
23-05-2020, 07:47
Zakładam, że nawilżacz nie pochłania ogromnych ilości wody... więc taka ilość osadu jest zdecydowanie alarmująca.
Zakładam, że nie sprawdzałeś smaku tych osadów... czy to aby nie jest sól?
Sprawdzałem :p. Jest to trochę słone ale nie jest to sama sól,bo gdy raz skończyła mi się sól w uzdatniaczu to osad też się wytrącił i nie był słony.
444400

KONV
23-05-2020, 09:35
Hejka. Znalazłem wczoraj na śmietniku zmiękczacz cosmowater, starszy model: https://wentylacja.com.pl/oferta/zmiekczacz-wody-jonowymienny-cosmowater-home-cosmowaterhome-324241.html - o taki.
W środku jest prawdopodobnie purolite, ale nie wiem jaka ilość. Wg danych producenta powinno być 22l, ale butla ma chyba 25l. Przy wymianie żywicy sypać do pełna, czy odmierzyć 22l?

Bartek

qbek17
23-05-2020, 15:16
Hejka. Znalazłem wczoraj na śmietniku zmiękczacz cosmowater, starszy model: https://wentylacja.com.pl/oferta/zmiekczacz-wody-jonowymienny-cosmowater-home-cosmowaterhome-324241.html - o taki.
W środku jest prawdopodobnie purolite, ale nie wiem jaka ilość. Wg danych producenta powinno być 22l, ale butla ma chyba 25l. Przy wymianie żywicy sypać do pełna, czy odmierzyć 22l?

Bartek
Nie polecam takiej reanimacji... w końcu chcesz przez to puszczać wodę... ale jeśli już to nigdy nie można zasypać butli do pełna - musi pozostać przynajmniej 10-25% wolnej przestrzeni (zależnie od typu złoża i regeneracji).

KONV
23-05-2020, 16:02
Hmm... To mnie trochę Pan zmartwił, ponieważ już cieszyłem się prawie darmowym zmiękczaczem... A z jakiego powodu Pan nie poleca? Zmiękczacz wystawił sąsiad, bo akurat na osiedlu zbierają odpady gabarytowe. Pracował prawie 12 lat, potem prawie rok stał w piwnicy, bo sąsiad kupił nowy. Znam tę firmę, bo kiedyś pracowałem w BIMS Plus, myślę że z częściami nie będzie problemu (Bimsa mam nawet pod nosem, na osiedlu). Miałem zamiar zdezynfekować kolumnę, zasypać Purolite C100E i używać...

qbek17
24-05-2020, 08:47
Hmm... To mnie trochę Pan zmartwił, ponieważ już cieszyłem się prawie darmowym zmiękczaczem... A z jakiego powodu Pan nie poleca? Zmiękczacz wystawił sąsiad, bo akurat na osiedlu zbierają odpady gabarytowe. Pracował prawie 12 lat, potem prawie rok stał w piwnicy, bo sąsiad kupił nowy. Znam tę firmę, bo kiedyś pracowałem w BIMS Plus, myślę że z częściami nie będzie problemu (Bimsa mam nawet pod nosem, na osiedlu). Miałem zamiar zdezynfekować kolumnę, zasypać Purolite C100E i używać...
Co innego jak zna Pan historię tego sprzętu i wie czy był sprawny czy nie i z jakiego powodu znalazł się na śmietniku... ;)
Głowica pewnie będzie wymagała przeglądu i ewentualnie wymiany części - jeśli jest Pan w stanie to ogarnąć to OK.

KONV
24-05-2020, 10:08
Dziękuję. Jeszcze jedno pytanie co do złoża. Jak zutylizować stare złoże? Czy można to wylać do kanalizy, wyrzucić na śmietnik, czy należy odwieźć gdzieś do utylizacji?
Wczoraj rozebrałem zmiękczacz, podłączyłem do tymczasowego zasilania (oryginalny zasilacz gdzieś się zapodział) i wygląda na to, że część mechaniczna i elektroniczna działa prawidłowo.Przynajmniej procedura regeneracji złoża wykonuje się. Ten zmiękczacz ma funkcję powiadamiania o niskim poziomie soli, ale jak zrozumiałem, wygląda to tak, że elektronika oblicza ile soli powinno być jeszcze w urządzeniu w oparciu o liczbę regeneracji. Czy są jakieś czujniki do zmiękczaczy, które powiadamiają o faktycznym niskim poziomie soli?

Foxikos
24-05-2020, 10:56
Czesc
Mam krótkie pytaniez ponieważ instalator miał zalozyc zmiękczacz Cosmowater home 22 a zauważyłem że przywiózł Viessmana Aquahome 20N
Czy są jakieś różnice w nich które przekreśla Viessmana?
Oczywiście ilość złoża to pierwsza różnica 22 litry vs 20 litrów.
Woda 16 stopni, rodzina 2+2, szeregowka
Dziekuje za poradę

qbek17
25-05-2020, 08:06
Dziękuję. Jeszcze jedno pytanie co do złoża. Jak zutylizować stare złoże? Czy można to wylać do kanalizy, wyrzucić na śmietnik, czy należy odwieźć gdzieś do utylizacji?
Do kanalizacji na pewno nie.
Do śmietnika - w zasadzie to tworzywo sztuczne.
Jak jest możliwość odwieźć do punktu zbiórki to jest na to kod odpadu (zużyte żywice jonowymienne).


Czy są jakieś czujniki do zmiękczaczy, które powiadamiają o faktycznym niskim poziomie soli?
Są, ale sterownik musi być przystosowany do ich obsługi. Jest to raczej droga funkcja. Poza tym nadal trzeba wsypać sól ręcznie ;)

qbek17
25-05-2020, 08:07
Czesc
Mam krótkie pytaniez ponieważ instalator miał zalozyc zmiękczacz Cosmowater home 22 a zauważyłem że przywiózł Viessmana Aquahome 20N
Czy są jakieś różnice w nich które przekreśla Viessmana?
Oczywiście ilość złoża to pierwsza różnica 22 litry vs 20 litrów.
Woda 16 stopni, rodzina 2+2, szeregowka
Dziekuje za poradę
Ja bym się nie napinał na wymianę. O te 2 litry złoża też nie ma co kruszyć kopii... (ewentualnie można ponegocjować cenę) - przynajmniej z mojego punktu widzenia :)

KONV
25-05-2020, 08:48
Do kanalizacji na pewno nie.
Do śmietnika - w zasadzie to tworzywo sztuczne.
Jak jest możliwość odwieźć do punktu zbiórki to jest na to kod odpadu (zużyte żywice jonowymienne).


Są, ale sterownik musi być przystosowany do ich obsługi. Jest to raczej droga funkcja. Poza tym nadal trzeba wsypać sól ręcznie ;)

Sterownik to nie problem, bo i tak będę modyfikował to co jest. Zrobię to poprzez ultradźwiękowy czujnik odległości, zamontowany w pobliżu głowicy i patrzący w dół lub właśnie poprzez dedykowany czujnik. Tylko nie bardzo mam pomysł jak taki czujnik zrobić, bo z soli przecież nic nie wypłynie, więc to nie może być pływak.
Może Pan wskazać taki dedykowany czujnik?

qbek17
25-05-2020, 11:00
Sterownik to nie problem, bo i tak będę modyfikował to co jest. Zrobię to poprzez ultradźwiękowy czujnik odległości, zamontowany w pobliżu głowicy i patrzący w dół lub właśnie poprzez dedykowany czujnik. Tylko nie bardzo mam pomysł jak taki czujnik zrobić, bo z soli przecież nic nie wypłynie, więc to nie może być pływak.
Może Pan wskazać taki dedykowany czujnik?
Elektroda na wężyku solanki - jak nie ma wysokiej przewodności to znaczy, że jest tam sama woda...

tgrzebien
29-05-2020, 11:13
Witam, trochę poczytałem wątek i jestem w kropce.
Na początek podam może badania wody z własnego ujęcia w domu:
https://i.imgur.com/Czchwyh.png
https://i.imgur.com/M7fkKlP.png

Zużycie wody to około 4-6m^3/msc

Kilka dni temu miałem montaż odżelaziacza ze stacją z nadmanganianem potasu (butla 10x54B), sterownikiem Clack TC, ze złożem Greensand Plus oraz zmiękczacz wody kompaktowy ze złożem 25 litrów i sterownikiem clack ws1 CI. Chyba się trochę się wkopałem bo pan który mi montował i doradzał niby się znał, ale jak przyszło co do czego to stwierdził, że sterowniki są już ustawione wstępnie i raczej nic nie trzeba tam zmieniać w ustawieniach. A jak twierdzę że woda nie jest ok, albo że regeneracja jest ustawiona za często,to mogę sobie ją zmienić na dłuższy interwał :) Filtry zdecydowałem się kupić ze względu na osadzający się kamień i żółte naloty w ubikacji. Z badań wody może to nie wynika, ale woda w ciągu roku potrafi mi się zmienić parę razy w ciągu roku. Po tej instalacji wszedłem tutaj na forum i okazało się że jednak w tych ustawieniach coś trzeba pozmieniać. Chociażby twardość wody (nie robiłem jeszcze pomiaru jej twardości, w przeciągu kilku dni powinien do mnie dotrzeć test kropelkowy dF), częstotliwość regeneracji względem zużycia itp. Próbowałem sam wczytać się w instrukcję, ale niestety brak mi wiedzy w tym temacie i niestety, ale niektóre ustawienia mnie przewyższają. Z panem instalatorem nie ma co gadać, bo wg jego wiedza jednak jest bardzo kiepska np. jak z nim rozmawiałem i pytałem się jak dosypywać nadmanganian to powiedział, że pół szklanki na 2 tygodnie i że nie można absolutnie sypać na zapas. Przy montażu nasypał cały 1 kg do pojemnika i w tym momencie już na tacce nie widać żeby jakieś pozostałości nadmanganianu została. Kolor wody jest przezroczysty. Regeneracja w odżelaziaczu jest ustawiona co 4 dni, co jak wyczytałem w którymś poście jest chyba trochę za częsta Widziałem, że jest tu paru specjalistów w tej dziedzinie w Warszawie i okolicach. Czy któryś z Panów mógłby się do mnie odezwać na priv żebyśmy mogli się ewentualnie umówić na wizytę i skonfigurowanie całego systemu jak należy? Chyba że dałoby radę to wyregulować przez pomoc tutaj na forum?

qbek17
29-05-2020, 11:50
Czy któryś z Panów mógłby się do mnie odezwać na priv żebyśmy mogli się ewentualnie umówić na wizytę i skonfigurowanie całego systemu jak należy? Chyba że dałoby radę to wyregulować przez pomoc tutaj na forum?
Napisałem wiadomość na priv.
Sądząc po fachowości instalatora myślę, że trzeba sprawdzić co faktycznie jest w tych głowicach i wtedy ustawić program.

maniek_83
29-05-2020, 21:40
25-30 litrów złoża Lewatit S1567, głowica Clack CK, osobny zbiornik na sól, jakiś filtr pod zlewem w kuchni (np. UF).

Nie wiem czy mnie zaraz ktoś nie posądzi o reklamę ale coś takiego by dało radę

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html

4 osobowa rodzina, 2 łazienki

twardość wody wg testu kropelkowego 21st

itguy
03-06-2020, 12:19
Cześć,
Wracam po zamontowaniu nowej pompy i z nowymi wynikami poniżej. Pompa SDM3/15 daje 100l/min. Wylaliśmy 6m3 wody w tym tempie i po tym powtórzyliśmy badanie Woda do badania tym razem pobierana bezpośrednio z rury pompy - nie podłączona do hydrofora jeszcze. Wszystko spadło ale za to wzrost jonu amonowego oraz siarczanów :( . Pompa na tej samej głębokości 32 metrów.
Na jaki zestaw teraz patrzeć?


Mętność NTU 59
Barwa sączona mg Pt /l - 10
pH / temperatura - / °C - 6,9
Twardość ogólna mg/l CaCO3 - 530
Żelazo ogólne µg / l - 4998
Mangan µg / l 498
Jon amonowy mg / l - 2,39
Azotany mg / l < 0,60
Indeks nadmanganianowy mg / l - 3,6
Siarczany mg / l - 234

ewoda
03-06-2020, 13:41
Witaj, jeżeli potrzebujesz uzdatnić wodę przede wszystkim na cele spożywcze, to warto zastanowić się nad systemem odwróconej osmozy, którego instaluje się docelowo w kuchni pod zlewem. Dzięki niemu uzyskasz wodę efektywnie oczyszczoną, wolną od bakterii i mikroorganizmów. Zwróć uwagę na takie produkty, jak Ecoperla Rosa, czy Ecoperla Profine Zero. Jeżeli byłbyś jednak zainteresowany uzdatnianiem wody na całe gospodarstwo domowe, a w tym zmiękczaniem wody, to zastanów się nad zmiękczaczem z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

Zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

Pozdrawiam

Mam pytanie do zorientowanych, czy inne firmy także stosują wynalazki w których łączą węgiel z żywicą w jednej kolumnie, czy to odosobniony przypadek.

ewoda
03-06-2020, 14:10
Nie wiem czy mnie zaraz ktoś nie posądzi o reklamę ale coś takiego by dało radę

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html

4 osobowa rodzina, 2 łazienki

twardość wody wg testu kropelkowego 21st

Urządzenie jest OK. Na stronie podają w kontakcie tylko numer konta i telefon. Wirtualna firma ?

Dziesiatka
03-06-2020, 14:20
Na stronie podają w kontakcie tylko numer konta i telefon. Wirtualna firma ?
Na stronie "Kontakt" na dole po lewej masz wszystkie namiary.

qbek17
03-06-2020, 14:54
Mam pytanie do zorientowanych, czy inne firmy także stosują wynalazki w których łączą węgiel z żywicą w jednej kolumnie, czy to odosobniony przypadek.
Stosują... niestety.

KONV
03-06-2020, 16:32
Elektroda na wężyku solanki - jak nie ma wysokiej przewodności to znaczy, że jest tam sama woda...

Na razie nie będę się w to bawił, ale ostatecznie zrobię pomiar poziomu soli czujnikiem ultradźwiękowym.
Rozebrałem zmiękczacz na drobne części, wyczyściłem i odkaziłem chlorem. Wsypałem nowe złoże Purolite C100E, zrobiłem nowy zasilacz i... zmiękczacz ze śmietnika działa!
Próbowałem też wyciągnąć coś ze sterownika, ale jest on zalany jakimś silikonem i dałem sobie z tym spokój.
Okazało się, że ten zmiękczacz cosmowater to nic innego jak kenmore ultrasoft 100 a produkowany jest tak jak aquahome przez ecowater. Wygląda na bardzo popularny w USA i występuje tam pod kilkoma markami, różniąc się obudową. W sieci znalazłem mnóstwo manuali, włącznie z tym ile żywicy tam wsypać, jak czyścić itd.

Mam pytanie dodatkowe: posiadam filtr honeywell z siatką stalową, który co jakiś czas należy czyścić przez zawór spustowy. Zawór posiada gwint i mógłbym tam wkręcić elektrozawór i nim sterować. Widziałem, że w handlu są takie gotowe urządzenia, ale kosztują prawie tyle co zmiękczacz. Mam taki elektrozawór, ale nie jest on przystosowany do spuszczania brudnej wody (zawór posiada nawet filtr z siatki), więc raczej go nie wykorzystam. Czy znacie elektrozawory, które by się do tego nadawały? Najlepiej z cewką na 12-24V.

maniek_83
04-06-2020, 21:42
Nie wiem czy mnie zaraz ktoś nie posądzi o reklamę ale coś takiego by dało radę

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zm...-s-p-1107.html

4 osobowa rodzina, 2 łazienki

twardość wody wg testu kropelkowego 21st

Zużycie ok 10 m3/mies


To pora podjąć decyzję

Aqua-Soft Basic 20

Ecoperla Toro 20

Viessmann Aquahome 20-N

WATER TECHNIC 20 UP-FLOW

Cenowo wszystkie w budżecie,


Pomoże ktoś?

corsair79
05-06-2020, 08:17
Witam,
stacja Aqua Soft Basic 25l od kilku dni uruchomiona, woda na dom miękka 1dH, pitna do kuchni nie zmiękczona.
Dziękuję serdecznie za porady.

Instalacja robiona samodzielnie, rury pex Wavin, natomiast "twarde" komponenty to mosiądz i krótka rurka stal ocynk.
Łączenia na pakuły i pastę NoviPro Progwint (prod. Bisan).

Czemu tak szczegółowo opisuję?
Bo woda, o ile nie pozostawia grama kamienia na lustrze czy armaturze, to zostawia charakterystyczne ślady, które moim zdaniem są tłuste.
Czuć pod palcem, a na płaskich powierzchniach (na bateriach) lekko opalizują.
Charakterystyczny jest zaciek na lustrze - po spływającej kropli zostają "kontury".
Uprzedzając pytania o niechlujność połączeń: 90% po skręceniu było oglądane od środka, jeśli pojawił się choćby ślad pasty, był usuwany, ale przecież woda i tak penetruje takie połączenie, choćby po to, by mogły spęcznieć pakuły, mylę się?

Przed podłączeniem zmiękczacza uszczelnienia też były na pastę i pakuły, ale to były połączenia 6-7 letnie i może to co się miało wypłukać już się wypłukało, albo nie było widoczne przez kamień.
Wiem, że to może mieć też związek ze składem wody, ale szczerze wątpię, bo woda ma dobre parametry. Na razie pomińmy.

Pytania:
czy woda (zwykła, a zwłaszcza miękka) jest w stanie wypłukiwać pastę uszczelniającą z połączeń? Czy to zjawisko przejściowe?
Czy rozkręcić i zmienić uszczelnienie na inne?

Czy to może być efekt "świeżego" złoża? (Lewatite 1567).


Dziękuję z góry.

qbek17
05-06-2020, 08:59
Pytania:
czy woda (zwykła, a zwłaszcza miękka) jest w stanie wypłukiwać pastę uszczelniającą z połączeń? Czy to zjawisko przejściowe?
Czy rozkręcić i zmienić uszczelnienie na inne?

Czy to może być efekt "świeżego" złoża? (Lewatite 1567).
Myślę, że to przejściowy efekt nowej instalacji i ewentualnie składu wody (może być dobry, ale nadal pozostawiać osady).
Złoże powinno być wypłukane przy uruchomieniu, a nawet jeśli nie było to przez kilka dni użytkowania już by się wypłukało.

qbek17
05-06-2020, 09:00
To pora podjąć decyzję

Aqua-Soft Basic 20

Ecoperla Toro 20

Viessmann Aquahome 20-N

WATER TECHNIC 20 UP-FLOW

Cenowo wszystkie w budżecie,


Pomoże ktoś?
Ja bym brał Basica.

Tajfun211
06-06-2020, 08:07
Alternatywą jest urządzenie Ecoperla Softower M. Posiada więcej złoża (40 litrów) i głowice sterującą Pallas. W komplecie dołączany jest włoski filtr Atlas Fitrli z serii Sanic 20", tester twardości wody, sól do regeneracji oraz wąż do popłuczyn.

Dziękuję, głowica praktycznie ta sama jedyna różnica to kolorowy wyświetlacz, złoże to samo 5 litrów więcej (1 litr złoża kosztuje 17 zł) dla mnie nie ma uzasadnienia do tak wysokiej różnicy w cenie ~1800 zł dlatego wybrałem tamten zestaw.

Dla tych co stoją przed zakupem dodam że nikt ze sprzedawców nie dodaje węży elastycznych do przyłączy, koszt 1 szt to 52 zł a trzeba 2szt.
U mnie już zestaw zamontowany koszty to:
2500 zł zmiękczacz Clack 35 WS1 CI z baypassem i mixingiem, złoże Lewatit, filtr, sól, tester, przejściówki do węży
21 zł wężyki do popłuczyn
104 zł 2szt elastycznych węży do wpięcia w instalację
Razem wychodzi 2625 zł
Na razie jestem bardzo zadowolony
444931

gabriela
08-06-2020, 10:20
Mamy zamiar zainstalowac stacje uzdatniania wody, mamy 6 lazienek i pralnie, zupelnie nie wiemy co wybrac, woda jest twarda.

miloszk
08-06-2020, 12:14
Czy posiadając zmiękczacz Aqua soft 25 BASIC, posiadanie dodatkowo dzbanka brita, zmienia coś istotnego w parametrach wody do picia?

qbek17
08-06-2020, 23:50
Czy posiadając zmiękczacz Aqua soft 25 BASIC, posiadanie dodatkowo dzbanka brita, zmienia coś istotnego w parametrach wody do picia?
Nie zmienia...
...nie posiadając zmiękczacza też nie zmienia :) chyba, że usuwanie chloru, poprawianie smaku i zapachu jest istotne?

qbek17
08-06-2020, 23:50
Mamy zamiar zainstalowac stacje uzdatniania wody, mamy 6 lazienek i pralnie, zupelnie nie wiemy co wybrac, woda jest twarda.
To zależy jak bardzo twarda jest woda i ile jej zużywacie...

miloszk
09-06-2020, 10:13
Nie zmienia...
...nie posiadając zmiękczacza też nie zmienia :) chyba, że usuwanie chloru, poprawianie smaku i zapachu jest istotne?

Tak, to jest istotne. Raz jest za dużo kamienia wszędzie, więc zmiękczacz, a dwa woda z kranu nie smakuje pewnym osobnikom w rodzinie :) Zapach i smak zmiękczacz poprawi, czy dopiero brita. Co ona w ogóle robi z wodą, bo ogólnie to info jest takie, że usuwa kamień.

qbek17
09-06-2020, 23:36
Tak, to jest istotne. Raz jest za dużo kamienia wszędzie, więc zmiękczacz, a dwa woda z kranu nie smakuje pewnym osobnikom w rodzinie :) Zapach i smak zmiękczacz poprawi, czy dopiero brita. Co ona w ogóle robi z wodą, bo ogólnie to info jest takie, że usuwa kamień.
Zmiękczacz usuwa twardość czyli to co się osadza jako kamień.
Filtry do dzbanków zawierają mieszankę żywicy jonowymiennej (czyli tego co jest w zmiękczaczu) oraz węgla aktywnego (który zatrzymuje zanieczyszczenia organiczne powodujące kiepski smak czy zapach wody). Ponieważ są jednorazowe to można w nich mieszać różne złoża... więc mogą one mieć różne efekty. Mając miękką wodę po zmiękczaczu nie wykorzystamy już tego złoża z wkładu dzbankowego, ale węgiel nadal będzie spełniał swoją rolę.

KLARSAN
10-06-2020, 14:17
Ja bym brał Basica.


To pora podjąć decyzję

Aqua-Soft Basic 20

Ecoperla Toro 20

Viessmann Aquahome 20-N

WATER TECHNIC 20 UP-FLOW

Cenowo wszystkie w budżecie,


Pomoże ktoś?

Zachęcam do zapoznania się z recenzją urządzenia Ecoperla Toro 20

https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

gabriela
13-06-2020, 12:19
To zależy jak bardzo twarda jest woda i ile jej zużywacie...

Nie wiem jak bardzo twarda, ale mamy 6 lazienek , wynajmujemy pokoje w sezonie.Czajnik musze raz w tygodniu odkamienic octem.

Myjk
14-06-2020, 10:02
Panie i Panowie, mam ja wodę z wodociągu, średnio twardą, jak to określają wodociągi, z następującymi parametrami

CaCO3 262 mg/l
5,24 mval/l
2,62 mmol/l

Wodę staramy się oszczędzać, więc zużycie mamy raczej poniżej przeciętnego. Ale córka dorasta i coś czuję że będzie się to zmieniać... ;) Doradźcie proszę co tu zakupić, bo w tym tygodniu ma przyjść hydraulik i ogarniać temat. W budżecie średnim cenowo, ale żeby do szału w czasie użytkowania nie doprowadzało. ;)

Ps. Na wodę do picia (do czajnika i lodówki) mam oddzielny ciąg -- tu będzie inny uzdatniacz.

Pps. Jak ktoś z okolic Wawy montuje, to chętnie przyjmę ofertę na sprzęt z montażem.

miloszk
15-06-2020, 10:24
Hydraulik który miał mi dać wycenę na montaż Aqua-Soft Eco, mówi, że w/g niego nie ma co dopłacać do wersji Basic, bo tych Eco zamontował ludziom bardzo dużo i nie ma żadnych zgłoszeń awarii.

Ja wybrałem Basic, bo jest tutaj polecany, ale tak naprawdę nie bardzo wiem jaką technicznie ma przewagę nad Eco, mógłby mi ktoś wyjaśnić, żebym wiedział co odpowiedzieć hydraulikowi? ;-)

slayerrr
16-06-2020, 07:46
Proszę Was o dobranie uzdatniacza do zmiękczenia wody do nowo budowanego domu jednorodzinnego dla rodziny 2+2 może kiedyś 2+3. Zużycie na razie na mieszkaniu ok. 10m3 na miesiąc, więc w domu i wraz z dorastaniem będzie pewnie rosnąć. Twardość wody zmierzona testem kropelkowym BWT 14 dH (skala niemiecka). Po przeczytaniu sporej ilości wątku wniosku to Clack CK (Pallas), złoże Lewatit S1567. Bardziej doradzacie 2 częściowe uzdatniacze czy kompaktowe. Proszę Was o propozycje konkretnych modeli i wielkości. Pozdrawiam

KLARSAN
16-06-2020, 08:37
Panie i Panowie, mam ja wodę z wodociągu, średnio twardą, jak to określają wodociągi, z następującymi parametrami

CaCO3 262 mg/l
5,24 mval/l
2,62 mmol/l

Wodę staramy się oszczędzać, więc zużycie mamy raczej poniżej przeciętnego. Ale córka dorasta i coś czuję że będzie się to zmieniać... ;) Doradźcie proszę co tu zakupić, bo w tym tygodniu ma przyjść hydraulik i ogarniać temat. W budżecie średnim cenowo, ale żeby do szału w czasie użytkowania nie doprowadzało. ;)

Ps. Na wodę do picia (do czajnika i lodówki) mam oddzielny ciąg -- tu będzie inny uzdatniacz.

Pps. Jak ktoś z okolic Wawy montuje, to chętnie przyjmę ofertę na sprzęt z montażem.

Proponuję urządzenie marki Ecoperla Toro 20. Jest proste w użytkowaniu a cena nie jest odstraszająca. Posiada wbudowany mieszacz, który umożliwia dopasowanie stopnia twardości zmiękczonej wody.

Firma Klarsan zajmuje się montażem stacji uzdatniania wody na terenie całej Polski.

qbek17
16-06-2020, 09:00
Nie wiem jak bardzo twarda, ale mamy 6 lazienek , wynajmujemy pokoje w sezonie.Czajnik musze raz w tygodniu odkamienic octem.
Czy to woda z wodociągów? Jeśli tak to oni muszą udostępnić parametry jakościowe.
Jeśli to studnia to trzeba wykonać badania - najlepiej fizykochemiczne i bakteriologiczne.

Bez żadnych informacji to będzie loteria z dużą szansą na stracone pieniądze.

KLARSAN
16-06-2020, 09:04
Proszę Was o dobranie uzdatniacza do zmiękczenia wody do nowo budowanego domu jednorodzinnego dla rodziny 2+2 może kiedyś 2+3. Zużycie na razie na mieszkaniu ok. 10m3 na miesiąc, więc w domu i wraz z dorastaniem będzie pewnie rosnąć. Twardość wody zmierzona testem kropelkowym BWT 14 dH (skala niemiecka). Po przeczytaniu sporej ilości wątku wniosku to Clack CK (Pallas), złoże Lewatit S1567. Bardziej doradzacie 2 częściowe uzdatniacze czy kompaktowe. Proszę Was o propozycje konkretnych modeli i wielkości. Pozdrawiam

Rodzaj urządzenia zależy od tego, czego oczekujemy i jakie są nasze potrzeby. Kompaktowe zajmują o wiele mniej miejsca, wszystkie elementy zamknięte są w obudowie wyposażonej w panel sterujący. Natomiast dwuelementowe mają możliwość dowolnego komponowania części, co umożliwia dokładne dobranie urządzenia do sytuacji.

Zachęcam do zapoznania się z urządzeniami:
- Ecoperla Toro 35
- Ecoperla Slimline CS 17
- Ecoperla Softower S
- Zmiękczacz PUR 1044 CI

qbek17
16-06-2020, 09:12
Panie i Panowie, mam ja wodę z wodociągu, średnio twardą, jak to określają wodociągi, z następującymi parametrami

CaCO3 262 mg/l
5,24 mval/l
2,62 mmol/l

Wodę staramy się oszczędzać, więc zużycie mamy raczej poniżej przeciętnego. Ale córka dorasta i coś czuję że będzie się to zmieniać... ;) Doradźcie proszę co tu zakupić, bo w tym tygodniu ma przyjść hydraulik i ogarniać temat. W budżecie średnim cenowo, ale żeby do szału w czasie użytkowania nie doprowadzało. ;)

Ps. Na wodę do picia (do czajnika i lodówki) mam oddzielny ciąg -- tu będzie inny uzdatniacz.

Pps. Jak ktoś z okolic Wawy montuje, to chętnie przyjmę ofertę na sprzęt z montażem.
Zakładając zużycie na poziomie 8 m3 miesięcznie to zmiękczacz nie powinien mieć więcej niż 20 litrów złoża. To i tak będzie już z zapasem na dorastającą córkę :)

slayerrr
16-06-2020, 09:12
Proszę Was o dobranie uzdatniacza do zmiękczenia wody do nowo budowanego domu jednorodzinnego dla rodziny 2+2 może kiedyś 2+3. Zużycie na razie na mieszkaniu ok. 10m3 na miesiąc, więc w domu i wraz z dorastaniem będzie pewnie rosnąć. Twardość wody zmierzona testem kropelkowym BWT 14 dH (skala niemiecka). Po przeczytaniu sporej ilości wątku wniosku to Clack CK (Pallas), złoże Lewatit S1567. Bardziej doradzacie 2 częściowe uzdatniacze czy kompaktowe. Proszę Was o propozycje konkretnych modeli i wielkości. Pozdrawiam
A jaką pojemność polecacie do takiego zużycia i twardości wody? Czy up-flow potrzebna? Ukłon w stronę @qbek17 :-)

qbek17
16-06-2020, 09:15
Hydraulik który miał mi dać wycenę na montaż Aqua-Soft Eco, mówi, że w/g niego nie ma co dopłacać do wersji Basic, bo tych Eco zamontował ludziom bardzo dużo i nie ma żadnych zgłoszeń awarii.

Ja wybrałem Basic, bo jest tutaj polecany, ale tak naprawdę nie bardzo wiem jaką technicznie ma przewagę nad Eco, mógłby mi ktoś wyjaśnić, żebym wiedział co odpowiedzieć hydraulikowi? ;-)
O ile widzę na zdjęciach to w Eco jest chińska głowica RX. Nie wiadomo też jakie jest złoże... to dość kluczowe różnice :)

qbek17
16-06-2020, 09:22
Proszę Was o dobranie uzdatniacza do zmiękczenia wody do nowo budowanego domu jednorodzinnego dla rodziny 2+2 może kiedyś 2+3. Zużycie na razie na mieszkaniu ok. 10m3 na miesiąc, więc w domu i wraz z dorastaniem będzie pewnie rosnąć. Twardość wody zmierzona testem kropelkowym BWT 14 dH (skala niemiecka). Po przeczytaniu sporej ilości wątku wniosku to Clack CK (Pallas), złoże Lewatit S1567. Bardziej doradzacie 2 częściowe uzdatniacze czy kompaktowe. Proszę Was o propozycje konkretnych modeli i wielkości. Pozdrawiam
Wygląda na to że 25 litrów złoża wystarczy. Moim zdaniem dwuelementowe są bardziej ustawne i wcale nie zajmują dużo więcej miejsca niż kompakty... oczywiście porównując "jabłka do jabłek" (czyli podobny rozmiar). Dwuelementowe mają też zalety techniczne - np. ruszt w zbiorniku soli.
Z wad to chyba tylko minimalnie większa powierzchnia i brak "obudowy" czyli "estetyka".

qbek17
16-06-2020, 09:25
A jaką pojemność polecacie do takiego zużycia i twardości wody? Czy up-flow potrzebna?
Upflow przy takiej wielkości złoża nie da Ci żadnych oszczędności, a wymaga wody bardzo czystej mechanicznie i bez innych zanieczyszczeń (np. żelazo). Ja bym odpuścił przy takim zastosowaniu.

slayerrr
16-06-2020, 09:34
Upflow przy takiej wielkości złoża nie da Ci żadnych oszczędności, a wymaga wody bardzo czystej mechanicznie i bez innych zanieczyszczeń (np. żelazo). Ja bym odpuścił przy takim zastosowaniu.
Dziękuję @qbek17. Czyli podsumowując muszę szukać 25 l, może 30 l? z głowicą Clack, sterownik CK Pallas i złożem Lewatit. Coś takiego wydaje się ok? https://akwa-filtry.pl/sklep-filtry/kompaktowy-zmiekczacz-wody-zmws-compact-25l-clack-pl/ 30 l za 100 zł więcej. Jakiś filtr wstępny jest konieczny do tego?