PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

slayerrr
16-06-2020, 09:37
Dziękuję @qbek17. Czyli podsumowując muszę szukać 25 l, może 30 l? z głowicą Clack, sterownik CK Pallas i złożem Lewatit. Coś takiego wydaje się ok? https://akwa-filtry.pl/sklep-filtry/kompaktowy-zmiekczacz-wody-zmws-compact-25l-clack-pl/ 30 l za 100 zł więcej. Jakiś filtr wstępny jest konieczny do tego?
Ewentualnie wersja duo - https://akwa-filtry.pl/sklep-filtry/dwuelementowy-zmiekczacz-wody-25l-clack-pl-duo/

qbek17
16-06-2020, 10:03
Dziękuję @qbek17. Czyli podsumowując muszę szukać 25 l, może 30 l?
Raczej 25 niż 30 litrów.


Jakiś filtr wstępny jest konieczny do tego?
Zalecany :)

miloszk
16-06-2020, 14:41
Hydraulik który miał mi dać wycenę na montaż Aqua-Soft Eco, mówi, że w/g niego nie ma co dopłacać do wersji Basic, bo tych Eco zamontował ludziom bardzo dużo i nie ma żadnych zgłoszeń awarii.

Ja wybrałem Basic, bo jest tutaj polecany, ale tak naprawdę nie bardzo wiem jaką technicznie ma przewagę nad Eco, mógłby mi ktoś wyjaśnić, żebym wiedział co odpowiedzieć hydraulikowi? :wink:

O ile widzę na zdjęciach to w Eco jest chińska głowica RX. Nie wiadomo też jakie jest złoże... to dość kluczowe różnice :)


ok, chińska głowica RX, czyli jest obawa że się rozleci szybciej niż nie-chińska, czy jeszcze coś?
o złoże mogę zapytać w aqua-soft, a jakie powinno być?

Di.
16-06-2020, 17:29
Mam pytanie, woda z wierconej studni byla bez zapachow i smaku, po jakims czasie odkrecilem kran i poczulem smrod. ale znowu po wypuszczeniu calego hydrofora wody i ponownym napelnieniu (2 razy) przestalo. Czy to normalne ze membrana hydroforu tak smierdzi? Mam polski hydrofor stojacy.

CityMatic
16-06-2020, 17:34
Mam pytanie, woda z wierconej studni byla bez zapachow i smaku, po jakims czasie odkrecilem kran i poczulem smrod. ale znowu po wypuszczeniu calego hydrofora wody i ponownym napelnieniu (2 razy) przestalo. Czy to normalne ze membrana hydroforu tak smierdzi? Mam polski hydrofor stojacy.

A ten zapach to gumy, paliwa, jaj, czy jakiś inny?

qbek17
16-06-2020, 20:58
Mam pytanie, woda z wierconej studni byla bez zapachow i smaku, po jakims czasie odkrecilem kran i poczulem smrod. ale znowu po wypuszczeniu calego hydrofora wody i ponownym napelnieniu (2 razy) przestalo. Czy to normalne ze membrana hydroforu tak smierdzi? Mam polski hydrofor stojacy.
Badałeś bakterie w wodzie ze studni? Jak duży jest ten hydrofor? Ile wody dziennie zużywasz (czy jest przez niego przepływ regularny czy raczej woda stoi)??

stef4n
20-06-2020, 10:04
Cześć,

Posiadam system uzdatniania na głowicy clack ze złożem crystal right, dokładnie ten zestaw:

https://sklep.washservice.pl/zasib-dlja-vidalennja-zaliza-ta-pom-39-jakshuvach-vodi-cr-13-54.html

Mam problem, ponieważ wczoraj pierwszy raz po zamontowaniu licznika zobaczyłem, że zużywa on ponad 1m3 wody do regneracji.

Ustawienia mam zrobione wg. tego dokumentu:

https://www.fountainsofteners.co.uk/Files/70764/Duplex_Clack_Manual_Softener_Systems.pdf - strona 13

Jeżeli chodzi o parametry instalacji, to:

przepływ około 75 l / min
4.6 (hydrofor załącza się przy 3, pompa przy podlewaniu daje radę dobijać do 4) bar

Parametry wody:

https://zapodaj.net/images/47e32844fd362.png

Czy tak duże zużycie wody jest normalne podczas regeneracji?

klerus
21-06-2020, 18:52
Cześć,
zgłębiłem temat od samego rana ;)
woda z wodociągu + kanalizacja
Twardość wody 19 wg skali Niemieckiej
3 osoby w domu w drodze 4 :D zużycie wyszlo mi 14 miesiecznie, ale to czasy kwarantanny wiec podejrzeważ że lekko podwyższone.
Plany sa żeby zmiekczyć do 0, plus na kuchnie wypuścic twardszą
ewentualnie wszedzie w granicach 4

szacuje wielkość 30 ewentualnie 35 złoża
budżet ok 3k

po zgłębieniu tematy głowica CLACK PALLAS , złoże Lewatit
z racji słabych opini odpadaja sklepy Blue Water oraz technika wody
jedyne co znalazłem to https://filtry.co/pl/p/wodaRO-CLACK-PALLAS-30-nowoczesny-zmiekczacz-wody-z-zywica-monosferyczna/726
chociaż preferowałbym dwuelementowy, ewentualnie samodzielny montaż duże klocki lego:) Nie znalazłem sklepu z czesciami...

Preośba o pomoc, nakierowanie w którą stronę podążyć.
Z góry dzięki

qbek17
22-06-2020, 10:42
Cześć,

Posiadam system uzdatniania na głowicy clack ze złożem crystal right, dokładnie ten zestaw:

https://sklep.washservice.pl/zasib-dlja-vidalennja-zaliza-ta-pom-39-jakshuvach-vodi-cr-13-54.html

Mam problem, ponieważ wczoraj pierwszy raz po zamontowaniu licznika zobaczyłem, że zużywa on ponad 1m3 wody do regneracji.

Ustawienia mam zrobione wg. tego dokumentu:

https://www.fountainsofteners.co.uk/Files/70764/Duplex_Clack_Manual_Softener_Systems.pdf - strona 13

Jeżeli chodzi o parametry instalacji, to:

przepływ około 75 l / min
4.6 (hydrofor załącza się przy 3, pompa przy podlewaniu daje radę dobijać do 4) bar

Parametry wody:

https://zapodaj.net/images/47e32844fd362.png

Czy tak duże zużycie wody jest normalne podczas regeneracji?
Po pierwsze wygląda na to, że masz złe ustawienia.
W pierwszym linku masz podane ustawienia jakie powinny być do regeneracji. Te z drugiego linku są zupełnie "z dupy" ;)

Po drugie możesz mieć coś nie tak w głowicy (np. nieprawidłowy lub brak restryktora płukania).
Takie ilości wody są raczej niespotykane przy takiej wielkości systemie.

KLARSAN
24-06-2020, 09:27
Cześć,
zgłębiłem temat od samego rana ;)
woda z wodociągu + kanalizacja
Twardość wody 19 wg skali Niemieckiej
3 osoby w domu w drodze 4 :D zużycie wyszlo mi 14 miesiecznie, ale to czasy kwarantanny wiec podejrzeważ że lekko podwyższone.
Plany sa żeby zmiekczyć do 0, plus na kuchnie wypuścic twardszą
ewentualnie wszedzie w granicach 4

szacuje wielkość 30 ewentualnie 35 złoża
budżet ok 3k

po zgłębieniu tematy głowica CLACK PALLAS , złoże Lewatit
z racji słabych opini odpadaja sklepy Blue Water oraz technika wody
jedyne co znalazłem to https://filtry.co/pl/p/wodaRO-CLACK-PALLAS-30-nowoczesny-zmiekczacz-wody-z-zywica-monosferyczna/726
chociaż preferowałbym dwuelementowy, ewentualnie samodzielny montaż duże klocki lego:) Nie znalazłem sklepu z czesciami...

Preośba o pomoc, nakierowanie w którą stronę podążyć.
Z góry dzięki

Zachęcam do zapoznania się z urządzeniami marki Ecoperla. Zmiękczacz Ecoperla Softower S posiada głowicę sterującą Clack Pallas UF, złoże Lewatit (30l) oraz jest dwuelementowy.

https://www.youtube.com/watch?v=XU05XNfSY_U

boru
27-06-2020, 10:40
Posiadam zestaw Supreme soft od 3 lat. Wszystko było spoko do momentu kiedy na wiosnę postanowiłem wyczyścić urządzenie ze zbrylonej soli we wewnątrz.
Poodłączałem więc wszystko i usunąłem starą sól. Zasypałem nową i od tamtej pory woda nie jest zmiękczona do poziomu który jest ustawiony.

Co i w jaki sposób sprawdzić po kolei? Jak znaleźć przyczyne i jak ją usunąć?

I jeszcze jedno: Cykl regeneracji to 3 komunikaty:
UZUPELNIC SOL - w tym etapie napełniany jest zbiornik wodą, w celu wytworzenia wody z rozpuszczoną solą - w trybie automatycznym skąd system wie, że wody jest wystarczająca ilość? Czy zamknięcie pływaka powoduje wzrost ciśnienia i jest tam jakiś przełącznik ciśnieniowy, który przełącza do kolejnego kroku?
ZASOLENIE - co tu się dzieje w procesie, jaki jest efekt i skąd automat wie, że ma przejść do kolejnego kroku?
RGN:XXX CYKY:ZZZ - co tu się dzieje? od czego zależy liczba XXX? u mnie cały czas XXX jest równy ZZZ, i co jakiś czas pomniejsza się o 1. Skąd system wie kiedy cykl jest zakończony i zmniejsza go o 1? za literkami CYK teraz jest liczba 3 - co ona oznacza?

boru
27-06-2020, 11:43
W pierwszej kolejności sprawdziłem układ z pływakiem. Wyciągnąłem całe ustrojstwo i zastanawia mnie działanie tego elementu na zdjęciu.
Jak dmucham leciuteńko w mniejszy otwór to przepływ jest. Natomiast jak dmuchnę delikatnie mocniej to się przytyka i przepływ jest bardzo słaby. Natomiast jak dmucham w duży otwór to przepływ jest OK.
Niestety chyba ten element jest nierozbieralny - jeżeli jest zepsuty to jak go namierzyć? gdzie kupić?
https://drive.google.com/file/d/12bdRYmlEWcN24zAmiz44TsIRBPghoYTK/view?usp=sharinghttps://drive.google.com/file/d/12bdRYmlEWcN24zAmiz44TsIRBPghoYTK/view?usp=sharinghttps://images92.fotosik.pl/388/0c55d9158fd9393emed.jpg

qbek17
28-06-2020, 12:09
W pierwszej kolejności sprawdziłem układ z pływakiem. Wyciągnąłem całe ustrojstwo i zastanawia mnie działanie tego elementu na zdjęciu.
Jak dmucham leciuteńko w mniejszy otwór to przepływ jest. Natomiast jak dmuchnę delikatnie mocniej to się przytyka i przepływ jest bardzo słaby. Natomiast jak dmucham w duży otwór to przepływ jest OK.
Niestety chyba ten element jest nierozbieralny - jeżeli jest zepsuty to jak go namierzyć? gdzie kupić?
https://drive.google.com/file/d/12bdRYmlEWcN24zAmiz44TsIRBPghoYTK/view?usp=sharinghttps://drive.google.com/file/d/12bdRYmlEWcN24zAmiz44TsIRBPghoYTK/view?usp=sharing
To co rozebrałeś to tylko część zaworu solankowego. Regulacja przepływu jest gdzie indziej (w głowicy lub na pływaku).

qbek17
28-06-2020, 12:14
Posiadam zestaw Supreme soft od 3 lat. Wszystko było spoko do momentu kiedy na wiosnę postanowiłem wyczyścić urządzenie ze zbrylonej soli we wewnątrz.
Poodłączałem więc wszystko i usunąłem starą sól. Zasypałem nową i od tamtej pory woda nie jest zmiękczona do poziomu który jest ustawiony.

Co i w jaki sposób sprawdzić po kolei? Jak znaleźć przyczyne i jak ją usunąć?

I jeszcze jedno: Cykl regeneracji to 3 komunikaty:
UZUPELNIC SOL - w tym etapie napełniany jest zbiornik wodą, w celu wytworzenia wody z rozpuszczoną solą - w trybie automatycznym skąd system wie, że wody jest wystarczająca ilość? Czy zamknięcie pływaka powoduje wzrost ciśnienia i jest tam jakiś przełącznik ciśnieniowy, który przełącza do kolejnego kroku?
ZASOLENIE - co tu się dzieje w procesie, jaki jest efekt i skąd automat wie, że ma przejść do kolejnego kroku?
RGN:XXX CYKY:ZZZ - co tu się dzieje? od czego zależy liczba XXX? u mnie cały czas XXX jest równy ZZZ, i co jakiś czas pomniejsza się o 1. Skąd system wie kiedy cykl jest zakończony i zmniejsza go o 1? za literkami CYK teraz jest liczba 3 - co ona oznacza?
Sól potrzebuje czasu na rozpuszczenie - to kwestia godzin. Jak cykl zasysania solanki rozpoczyna się od razu po jej nalaniu to ilość soli może być zbyt niska...
A skąd system wie? Zazwyczaj jest odliczany czas napełniania lub nalewa się do odcięcia przez pływak.

boru
28-06-2020, 13:35
To co rozebrałeś to tylko część zaworu solankowego. Regulacja przepływu jest gdzie indziej (w głowicy lub na pływaku).to co na zdjęciu to część która jest na samym dole w rurze fi 80mm, do której jest doprowadzana woda węzykiem i potem w kolejnym kroku zasysana jest woda.


Sól potrzebuje czasu na rozpuszczenie - to kwestia godzin. Jak cykl zasysania solanki rozpoczyna się od razu po jej nalaniu to ilość soli może być zbyt niska..czyli to jest ten etap ZASOLENIE



A skąd system wie? Zazwyczaj jest odliczany czas napełniania lub nalewa się do odcięcia przez pływak.właśnie tutaj chciałbym się dowiedzieć jak jest konkretnie w przypadku tego systemu - wtedy mogę sprawdzić kiedy coś jest nie tak

qbek17
28-06-2020, 14:10
to co na zdjęciu to część która jest na samym dole w rurze fi 80mm, do której jest doprowadzana woda węzykiem i potem w kolejnym kroku zasysana jest woda.
Zgadza się. Ale ta część nie ma żadnej "funkcji", to tylko kształtka... do której wkręca się pozostałe elementy "funkcyjne". Jeśli ta część się przytyka to sprawdź czy nie ma w niej czegoś co ją blokuje.


czyli to jest ten etap ZASOLENIE
Ile trwa ten etap? Zasolenie to raczej zasysanie solanki do zbiornika ze złożem...


właśnie tutaj chciałbym się dowiedzieć jak jest konkretnie w przypadku tego systemu - wtedy mogę sprawdzić kiedy coś jest nie tak
To już pytanie do kogoś kto zna ten konkretny system (czasami to kwestia typu głowicy, a czasami tylko jej ustawień albo konfiguracji sprzętowej danego zestawu).

boru
01-07-2020, 22:46
Zgadza się. Ale ta część nie ma żadnej "funkcji", to tylko kształtka... do której wkręca się pozostałe elementy "funkcyjne". Jeśli ta część się przytyka to sprawdź czy nie ma w niej czegoś co ją blokuje w tej kształtce jest coś co blokuje ten przepływ i wg mnie jest to coś co zostało tam umieszczone specjalnie ;)

inne pytanie: Czy proces regeneracji wystartuje jak korzysta się z wody (np. jak ktoś się kąpie?) Jeżeli tak, to czy wtedy woda nie przechodzi przez złoże? Jeżeli przechodiz, to może okazać się, że woda będzie słona?

mars721
02-07-2020, 18:31
Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc w złożeniu stacji zmiękczającej. Chcę zrobić tzw. składaka ale na pożadnych podzespołach.
Dobrałem nastepujace podzespoły:
-Głowica Clack WSi CI objętościowo - czasowa z mixingiem przeciwprądowy
-Butla 10x44 tylko jaki producent?(Pojemność złoża dobrałem 35 dla moich potrzeb)
- złoże firm lewatit monosferyczne (tylko jak policzyć jaka ilość mi jest potrzebna do tej butli ?jakiś wzór występuje?)
- Zbiornik na sól 75 l ( jaki producent?)
Twardość wody jaka jest u mnie w domu to 20 dpH ( mierzyłem testem kropelkowym).Rozbiór wody jest w granicach 12m3 na miesiac(srednio) maks w przyszłości 15m3. Jakieś trudności będą w ustawieniu fabrycznej głowicy ? Zdolność manualne mam , praktyka hydrauliczna też jest więc ze złożeniem tego wszystkiego nie powinno być problemu.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!

mars721
03-07-2020, 07:20
Mam do wyboru zbiornik firmy:
Structurd
Canature
Wave cyber
Do tego mi jest potrzebna jakaś redukcja uszczelka?
Zbiornik na sól:
Głowica STEROWNIK WS1 CI - OBJĘTOŚCIOWO / CZASOWY MIXING 5 PRZYCISKÓW i tu też mam do wyboru:
WS1 CI Regeneracyjny - Objętościowy
WS1 CI Regeneracyjny - Czasowy
WS1 CI Regeneracyjny – objętościowy Upflow Mixing
WS1 CI Regeneracyjny – objętościowy Upflow Mixing
Którą wybrać? Mam rozumieć że Inżektor i zasilacz to są osobne elementy i trzeba je dokupić?
Zbiornik na solankę również nie wiem który wybrać?
ZBIORNIK Z POKRYWĄ EUROTROL
ZBIORNIK SOLANKI CLACK
ZBIORNIKI CANATURE
Plus do tego ruszt?
Czy coś mi jeszcze będzie potrzebne ? Jakieś wężyki itp?

qbek17
06-07-2020, 15:25
w tej kształtce jest coś co blokuje ten przepływ i wg mnie jest to coś co zostało tam umieszczone specjalnie ;)

Może masz jakiś "inny model" :)


inne pytanie: Czy proces regeneracji wystartuje jak korzysta się z wody (np. jak ktoś się kąpie?) Jeżeli tak, to czy wtedy woda nie przechodzi przez złoże? Jeżeli przechodiz, to może okazać się, że woda będzie słona?
To zależy od głowicy. W Clacku jest "wewnętrzny bypass", który w czasie regeneracji dzieli strumień wody surowej na regenerację i do instalacji. Ale jak jest w Twojej głowicy - tego nie powiem.

qbek17
06-07-2020, 15:31
Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc w złożeniu stacji zmiękczającej. Chcę zrobić tzw. składaka ale na pożadnych podzespołach.
Dobrałem nastepujace podzespoły:
-Głowica Clack WSi CI objętościowo - czasowa z mixingiem przeciwprądowy
-Butla 10x44 tylko jaki producent?(Pojemność złoża dobrałem 35 dla moich potrzeb)
- złoże firm lewatit monosferyczne (tylko jak policzyć jaka ilość mi jest potrzebna do tej butli ?jakiś wzór występuje?)
- Zbiornik na sól 75 l ( jaki producent?)
Twardość wody jaka jest u mnie w domu to 20 dpH ( mierzyłem testem kropelkowym).Rozbiór wody jest w granicach 12m3 na miesiac(srednio) maks w przyszłości 15m3. Jakieś trudności będą w ustawieniu fabrycznej głowicy ? Zdolność manualne mam , praktyka hydrauliczna też jest więc ze złożeniem tego wszystkiego nie powinno być problemu.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!

Chciałbyś prosty przepis na dobór zmiękczacza :) a to nie jest "aż tak proste". Musisz zacząć od określenia jak bardzo chcesz zmiękczyć wodę i jak często regenerować. Z tego wyjdzie Ci ilość złoża. Potem rodzaj regeneracji, który zależy od jakości wody, ilości ścieków, ewentualnych filtrów wstępnych, itd. Wtedy dopiero dobierasz rodzaj głowicy (czasowy sobie odpuść z góry). Producent zbiornika nie ma aż takiego znaczenia... jak chcesz "europejski" to masz tylko Structurala, a jak dopuszczasz chińskie to w zasadzie każdy będzie dobry - tylko trzeba określić rozmiar, ale to wyniknie z typu regeneracji. Zbiornik na sól musisz dobrać do ilości złoża i tego jaki zapas chcesz mieć (ewentualnie ile miejsca masz na ten zbiornik)... i tak z każdym elementem... :)

mars721
07-07-2020, 12:00
Chciałbyś prosty przepis na dobór zmiękczacza :) a to nie jest "aż tak proste". Musisz zacząć od określenia jak bardzo chcesz zmiękczyć wodę i jak często regenerować. Z tego wyjdzie Ci ilość złoża. Potem rodzaj regeneracji, który zależy od jakości wody, ilości ścieków, ewentualnych filtrów wstępnych, itd. Wtedy dopiero dobierasz rodzaj głowicy (czasowy sobie odpuść z góry). Producent zbiornika nie ma aż takiego znaczenia... jak chcesz "europejski" to masz tylko Structurala, a jak dopuszczasz chińskie to w zasadzie każdy będzie dobry - tylko trzeba określić rozmiar, ale to wyniknie z typu regeneracji. Zbiornik na sól musisz dobrać do ilości złoża i tego jaki zapas chcesz mieć (ewentualnie ile miejsca masz na ten zbiornik)... i tak z każdym elementem... :)

Dokładnie tak...:)Woda może byc zmiękczona do zer (Osobna rura z wodą surową jest puszczona do kuchni) Regeneracja jak najrzadziej (przydomowa oczyszczalnia 2000l ) wydaję mi się że tak będzie najekonomiczniej. Pojemność złoża dobrałem 35 rozbiór (12-15m3 na miesiąc) (po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków).Filtry wstępny jest a drógi jeszcze bedzie czyli trzeba przyjąć że woda krystalicznie czysta .Wybrałem ostatni model głowicy chyba najlepszy (najwięcej funkcji ,najdroższy)Też byłem za zbiornikiem Structurala 10x44 Zbiornik na sól Clack 75 l(coś koło tego).Proszę o pomoc co mi jest jeszcze potrzebne z akcesorów? jakieś wężyki zasilacze redukcje przyłacza? Jakiś rysunek złożeniowy może ktoś ma to by mi podesłał na PW ?

qbek17
07-07-2020, 12:07
Dokładnie tak...:)Woda może byc zmiękczona do zer (Osobna rura z wodą surową jest puszczona do kuchni) Regeneracja jak najrzadziej (przydomowa oczyszczalnia 2000l ) wydaję mi się że tak będzie najekonomiczniej. Pojemność złoża dobrałem 35 rozbiór (12-15m3 na miesiąc) (po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków).Filtry wstępny jest a drógi jeszcze bedzie czyli trzeba przyjąć że woda krystalicznie czysta .Wybrałem ostatni model głowicy chyba najlepszy (najwięcej funkcji ,najdroższy)Też byłem za zbiornikiem Structurala 10x44 Zbiornik na sól Clack 75 l(coś koło tego).Proszę o pomoc co mi jest jeszcze potrzebne z akcesorów? jakieś wężyki zasilacze redukcje przyłacza? Jakiś rysunek złożeniowy może ktoś ma to by mi podesłał na PW ?
Zajrzyj do cennika Alamo - tam jest podział na akcesoria konieczne i opcjonalne...

mars721
07-07-2020, 22:42
Zajrzyj do cennika Alamo - tam jest podział na akcesoria konieczne i opcjonalne...

Właśnie mam ten cennik od paru dni i wraz nie mogę załapać czy mi tych części wystarczy ...
Bo np:
.Przy butli structural mam akcesorja wyszczególnione takie :
REDUKCJA 4”x 2.5”
REDUKCJA 6”x 4”
KOREK 4 “
KOŁNIERZ ŚLEPY 6
I wszystko mi z tego jest potrzebne? Mi się wydaje że jedna redukcja i dosyć tylko jaka?
Mam też zbiornik solanki CLACK akcesoria to :studnia i ruszt i to wszystko? A gdzie jakieś węzyki ,złaczki żeby połaczyć to z głowicą i z kanalizacja?

Jesli chodzi o injector to dobieram go do całej objętości butli tylko ja mam10x44 i objetości 48 a w tabeli jest 9” (0,44 sq.ft.) i 10” (0,55 sq.ft.) czyli pomiędzy więc który wybrać?
Do głowicy mam wyszczegulnione akcesoria
transformator 230/15V 50 Hz DC 18.00
kosz górny 1” 2.00
przyłącza 1’’ gwint zewnętrzny kpl 13.00
. restryktor DLFC 3/4’’ (0.7-10 gpm)
To wszystko brać a tych z opcjonalnych rzeczy już nic?

qbek17
08-07-2020, 11:21
Właśnie mam ten cennik od paru dni i wraz nie mogę załapać czy mi tych części wystarczy ...
Bo np:
.Przy butli structural mam akcesorja wyszczególnione takie :
REDUKCJA 4”x 2.5”
REDUKCJA 6”x 4”
KOREK 4 “
KOŁNIERZ ŚLEPY 6
I wszystko mi z tego jest potrzebne? Mi się wydaje że jedna redukcja i dosyć tylko jaka?
Jeśli wybierzesz zbiornik z otworem 2,5" to nie potrzebujesz żadnej redukcji (bo głowica też ma gwint 2,5"). Te redukcje są potrzebne jak np. masz duży zbiornik z większym otworem a chcesz dać małą głowicę...


Mam też zbiornik solanki CLACK akcesoria to :studnia i ruszt i to wszystko? A gdzie jakieś węzyki ,złaczki żeby połaczyć to z głowicą i z kanalizacja?
Weź sobie zbiornik solanki kompletny Canature - wtedy masz komplet (zbiornik, ruszt, studnia, zawór solankowy, wężyk, przelew). Jak chcesz to kupować osobno to też znajdziesz te elementy w Akcesoriach.


Jesli chodzi o injector to dobieram go do całej objętości butli tylko ja mam10x44 i objetości 48 a w tabeli jest 9” (0,44 sq.ft.) i 10” (0,55 sq.ft.) czyli pomiędzy więc który wybrać?
Injector dobierasz tylko do średnicy butli i typu regeneracji. Jeśli masz regenerację współprądową (downflow) to do zbiornika 10" bierzesz injector biały "E".
Jeśli na tej samej butli dajesz regenerację przeciwprądową to dajesz mniejszy injector - fioletowy "C".


Do głowicy mam wyszczegulnione akcesoria
transformator 230/15V 50 Hz DC 18.00
kosz górny 1” 2.00
przyłącza 1’’ gwint zewnętrzny kpl 13.00
. restryktor DLFC 3/4’’ (0.7-10 gpm)
To wszystko brać a tych z opcjonalnych rzeczy już nic?
restryktor musisz sobie wybrać z zakresu... proponowałbym 2.2 gpm
przyłącza proponowałbym zamienić na kątowe (są w opcjach)
wziąłbym też bypass, nakrętkę, insert i wąż płukania....

mars721
08-07-2020, 22:32
Jeśli wybierzesz zbiornik z otworem 2,5" to nie potrzebujesz żadnej redukcji (bo głowica też ma gwint 2,5"). Te redukcje są potrzebne jak np. masz duży zbiornik z większym otworem a chcesz dać małą głowicę...


Weź sobie zbiornik solanki kompletny Canature - wtedy masz komplet (zbiornik, ruszt, studnia, zawór solankowy, wężyk, przelew). Jak chcesz to kupować osobno to też znajdziesz te elementy w Akcesoriach.


Injector dobierasz tylko do średnicy butli i typu regeneracji. Jeśli masz regenerację współprądową (downflow) to do zbiornika 10" bierzesz injector biały "E".
Jeśli na tej samej butli dajesz regenerację przeciwprądową to dajesz mniejszy injector - fioletowy "C".


restryktor musisz sobie wybrać z zakresu... proponowałbym 2.2 gpm
przyłącza proponowałbym zamienić na kątowe (są w opcjach)
wziąłbym też bypass, nakrętkę, insert i wąż płukania....

Już mi będzie znacznie łatwiej...Dzięki Kolego za cenne rady! To ten restrykor obliczyłeś jakoś czy są jakieś tabele doboru ?
No właśnie baypas mi nie jest aż tak potrzebny żadnej funkcji pełnić nie będzie bo jest mixingiem w głowicy.Ale wrazie czego Baypas zrobię z zaworów drożej wyjdzie ale bedzie soldnie.Mam jeszcze problem ze złożem bo w alamo mają jakieś dziwne nazewnictwo i nie ma tego (chwalonego na forum ) lewatti S1567 Tylko występują jakieś jonity ale które z nich wybrać?Może w innym sklepie zamowic to złoże? 25kg wystarczy na butle 10x44 .75 % ma być złoża?

qbek17
09-07-2020, 10:25
To ten restrykor obliczyłeś jakoś czy są jakieś tabele doboru ?
To wynika z rodzaju złoża i średnicy butli.


No właśnie baypas mi nie jest aż tak potrzebny żadnej funkcji pełnić nie będzie bo jest mixingiem w głowicy.Ale wrazie czego Baypas zrobię z zaworów drożej wyjdzie ale bedzie soldnie.
Ten Clackowski bypass jest bardzo fajny i całkiem solidny. Możesz go ustawić w 4 pozycjach i jest tańszy :) ale jak wolisz na zaworach to Twój wybór.


Mam jeszcze problem ze złożem bo w alamo mają jakieś dziwne nazewnictwo i nie ma tego (chwalonego na forum ) lewatti S1567 Tylko występują jakieś jonity ale które z nich wybrać?
Miewają też ten Lewatit ale nie pokazują go w cenniku. Z tych co mają to w większości najtańsze chińskie lub indyjskie.


25kg wystarczy na butle 10x44 .75 % ma być złoża?
Jaką robisz regenerację (upflow czy downflow)? bo od tego zależy ilość złoża w zbiorniku...

mars721
09-07-2020, 21:29
To wynika z rodzaju złoża i średnicy butli.


Ten Clackowski bypass jest bardzo fajny i całkiem solidny. Możesz go ustawić w 4 pozycjach i jest tańszy :) ale jak wolisz na zaworach to Twój wybór.


Miewają też ten Lewatit ale nie pokazują go w cenniku. Z tych co mają to w większości najtańsze chińskie lub indyjskie.


Jaką robisz regenerację (upflow czy downflow)? bo od tego zależy ilość złoża w zbiorniku...

Aha...No dobra jak taki to taki..
Regeneracja opflow czyli na przeciwprądzie.

qbek17
09-07-2020, 22:29
Regeneracja opflow czyli na przeciwprądzie.
W takim razie możesz "upchnąć" butlę do max 90% jej pojemności. Możesz też pomyśleć o dodatku złoża inertnego (ok 4-6 litrów).
Injector musisz wziąć mniejszy o 2 rozmiary - czyli C zamiast E.

lukasz9889
09-07-2020, 23:11
witam, nie będę oryginalny, ale... im więcej szukam w necie informacji, tym mam większy problem z wyborem zmiękczacza. W mieszkaniu mam niestety bardzo twardą wodę, wg testu kropelkowego wyszło 32°dH. Woda jest z wodociągów przez co mogę zmiękczacz podłączyć tylko pod zimną wodę (chciałem go umieścić w szafce w kuchni, bo jak to w mieszkaniu bywa- mało miejsca). Czy jest sens to robić, czy raczej będzie kiepski efekt?
Aktualnie w mieszkaniu 2 osoby, lecz w niedalekiej przyszłości będzie 2+1. Rozmawiałem z przedstawicielem jednej z firm, polecał on ecowater comfort 300.
Czy to dobry wybór, czy może polecilibyście coś innego? Budżet do około 3500.

Dzięki!!

qbek17
11-07-2020, 12:31
witam, nie będę oryginalny, ale... im więcej szukam w necie informacji, tym mam większy problem z wyborem zmiękczacza. W mieszkaniu mam niestety bardzo twardą wodę, wg testu kropelkowego wyszło 32°dH. Woda jest z wodociągów przez co mogę zmiękczacz podłączyć tylko pod zimną wodę (chciałem go umieścić w szafce w kuchni, bo jak to w mieszkaniu bywa- mało miejsca). Czy jest sens to robić, czy raczej będzie kiepski efekt?
Aktualnie w mieszkaniu 2 osoby, lecz w niedalekiej przyszłości będzie 2+1. Rozmawiałem z przedstawicielem jednej z firm, polecał on ecowater comfort 300.
Czy to dobry wybór, czy może polecilibyście coś innego? Budżet do około 3500.

Dzięki!!
Głównym ograniczeniem będzie wymiar szafki... Zazwyczaj to sprowadza wybór zmiękczacza do pytania "który się zmieści". Przy takiej twardości brałbym największy jaki wejdzie.

donvitobandito
11-07-2020, 15:42
Wiecie coś na temat zmiękczacz Immersoft 20 od Imergasa? Jakiej firmy ma głowicę i złoże?

qbek17
11-07-2020, 19:19
Wiecie coś na temat zmiękczacz Immersoft 20 od Imergasa? Jakiej firmy ma głowicę i złoże?
Nie wiem... ale skoro nie ma o tym informacji, to pewnie nie jest to nic specjalnego... pewnie podobnie jak inne firmy "od pieców" zamówili sobie jakiś model...

bobim
12-07-2020, 17:09
Po sąsiedzku było czyszczenie studni. Wapnem palonym, efekt naprawdę wizualnie rewelacja :-). Więc mam takie pytanie czy mogę sobie bezkarnie takie czyszczenie wody w studni kopanej zrobić? Jakie wapno palone wybrać bryły czy kruszone (piasek/żwir) i ile tego wapna do studni wrzucić żeby krzywdy jej nie zrobić z tego co wiem wydziela się spora temperatura ale czy może zaszkodzić kręgom to nie wiem, może od ilości zależy. I czy w takim wypadku wyciągnięcie kosza z plastikową rurą jest konieczne? Czy taka woda nadaje się od razu do użytku? Nikt jej nie pije więc ten problem z głowy?
Tak się też zastanawiam dlaczego efekt jest taki szybki i fajny i jak długo się może utrzymywać czy może są jakieś minusy tego rozwiązania?
Gdzie takie wapno można tanio kupić?

donvitobandito
12-07-2020, 19:08
Nie wiem... ale skoro nie ma o tym informacji, to pewnie nie jest to nic specjalnego... pewnie podobnie jak inne firmy "od pieców" zamówili sobie jakiś model...
Viessmann akurat nie robi złego. Zresztą przecież zasada działania każdego zmiękczacze jest taka sama. Po co płacić za coś 5k. jak to samo mamy za 2k. Albo i mniej. I dokładnie to samo. Bez słowa prawie.

mars721
12-07-2020, 22:19
W takim razie możesz "upchnąć" butlę do max 90% jej pojemności. Możesz też pomyśleć o dodatku złoża inertnego (ok 4-6 litrów).
Injector musisz wziąć mniejszy o 2 rozmiary - czyli C zamiast E.

No dobra.-czyli worek 25 kg wystarczyy.A co to za złoże internalne? Dobra taki zamówie.

lukasz9889
13-07-2020, 01:28
Głównym ograniczeniem będzie wymiar szafki... Zazwyczaj to sprowadza wybór zmiękczacza do pytania "który się zmieści". Przy takiej twardości brałbym największy jaki wejdzie.

Dzięki za odpowiedz, a co myslisz o serii comfort od ecowater? Jest wart swojej ceny, czy lepiej poszukać czegoś innego? Myślałem jeszcze o ecoperła toro.

qbek17
13-07-2020, 08:46
Jest wart swojej ceny, czy lepiej poszukać czegoś innego?
Moim zdaniem nie jest wart swojej ceny. Ale z tych dwóch propozycji wybrałbym jednak tego Ecowatera :)

bobim
13-07-2020, 08:56
Podpowiedzcie proszę coś z tym wapnem :-(.

qbek17
13-07-2020, 09:09
Viessmann akurat nie robi złego. Zresztą przecież zasada działania każdego zmiękczacze jest taka sama. Po co płacić za coś 5k. jak to samo mamy za 2k. Albo i mniej. I dokładnie to samo. Bez słowa prawie.
Zgadzam się. Tylko o ile Viessmann zamówił całkiem niezły zestaw, to co do innych producentów nie ma takiej pewności.
No i o ile zasada działania jest taka sama, to już komponenty mogą się różnić, a przez to różnica może być w trwałości, bezawaryjności, obsłudze, itd... więc nie zawsze w niższej cenie dostajesz "dokładnie to samo".

qbek17
13-07-2020, 09:11
No dobra.-czyli worek 25 kg wystarczyy.A co to za złoże internalne? Dobra taki zamówie.
Do worka 25 litrów wystarczy nawet butla 9x35 - a to już mniejszy injector i DLFC. Jeśli zostajesz przy butli o średnicy 10" to też wystarczy 10x35 (bo chyba 10x30" jest trudniej dostępna).

qbek17
13-07-2020, 11:37
Po sąsiedzku było czyszczenie studni. Wapnem palonym, efekt naprawdę wizualnie rewelacja :-). Więc mam takie pytanie czy mogę sobie bezkarnie takie czyszczenie wody w studni kopanej zrobić?
Pytanie po co chcesz to robić? Efekt jest głównie wizualny (strącenie zawiesiny) i raczej chwilowy. Ewentualne "czyszczenie" z osadów może dotyczyć raczej biofilmu... Masz jakieś objawy u siebie?

valdi74
13-07-2020, 16:06
Witam.

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.
Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).
Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.
Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.
Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.
Dziękuję z góry za porady.

WaldeK.

mars721
13-07-2020, 21:29
[QUOTE=qbek17;7955789]Do worka 25 litrów wystarczy nawet butla 9x35 - a to już mniejszy injector i DLFC. Jeśli zostajesz przy butli o średnicy 10" to też wystarczy 10x35 (bo chyba 10x30" jest trudniej dostępna).[/Q
Już zaczynam się motać w tym wszystkim...:)
Zrobiłem zestawienie co mi jest potrzebne i jutro robię zamówieni...
Proszę jeszcze o sprawdzenie czy aby to wszystko..
Czyli tak
Głowica Clack WS1 CI - OBJĘTOŚCIOWO / CZASOWY MIXING 5 PRZYCISKÓW(Regeneracyjny – objętościowy Upflow Mixing)
akcesoria do niej:
transformator 230/15V 50 Hz DC
kosz górny 1”
przyłącza kątowe 1” gwint zewnętrzny BSPT kpl
restryktor DLFC 3/4’’ (2.2 gpm)
nakrętka węża płukania 1.00
insert węża płukania 5/8
wąż płukania PVC 5/8’’ - 2m (raczej wystarczy...
Ba-pass(może faktycznie lepiej)
Zbiornik cisnieniowy canature 10x44 pojemność 48.8
zbiornik solanki CANATURE 70l
Worek złoża 25kg lewatri s1567
Injector C fioletowy
Czegoś brak?

bobim
13-07-2020, 21:56
Pytanie po co chcesz to robić? Efekt jest głównie wizualny (strącenie zawiesiny) i raczej chwilowy. Ewentualne "czyszczenie" z osadów może dotyczyć raczej biofilmu... Masz jakieś objawy u siebie?

Tak efekt wizualny i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w instalacji. W domu rodzinnym jest woda taka, że przez rury ledwo co płynie. Dodatkowo kawałek węża plastikowego doprowadzonego ze studni jest zakończony w wylewce metalem i on też jest zawalony. W tamtym roku znalazłem gościa, który wyczyścił studnię i ją pierwszy raz w życiu zakleił. Teraz chcę tylko żeby rodzice doczekali na wodociągi ale perspektywa nie jest ciekawa bo do roku może się nic nie wydarzyć mimo, że główna nitka już jest. Więc chcę w studni żeby mniej tego żelaza i manganu pakowało w rury. Rurę ten kawałek metalowy wymienić no i chyba instalację w środku. Woda nie jest używana do picia, dlatego na przeżycie coś chcę z tym zrobić. Jak bardzo chwilowy może być ten efekt?

qbek17
14-07-2020, 08:39
Tak efekt wizualny i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w instalacji. W domu rodzinnym jest woda taka, że przez rury ledwo co płynie. Dodatkowo kawałek węża plastikowego doprowadzonego ze studni jest zakończony w wylewce metalem i on też jest zawalony. W tamtym roku znalazłem gościa, który wyczyścił studnię i ją pierwszy raz w życiu zakleił. Teraz chcę tylko żeby rodzice doczekali na wodociągi ale perspektywa nie jest ciekawa bo do roku może się nic nie wydarzyć mimo, że główna nitka już jest. Więc chcę w studni żeby mniej tego żelaza i manganu pakowało w rury. Rurę ten kawałek metalowy wymienić no i chyba instalację w środku. Woda nie jest używana do picia, dlatego na przeżycie coś chcę z tym zrobić. Jak bardzo chwilowy może być ten efekt?
Z tego co mówisz to problemem są osady mineralne (żelazo, mangan)... a tego raczej wodorotlenkiem nie rozpuścisz (bardziej pasowałby tu kwas). Ale cała chemia związana z takim procesem to osobna dziedzina... nie polecam eksperymentowania na żywym organizmie.

qbek17
14-07-2020, 08:40
Już zaczynam się motać w tym wszystkim...:)
Jak chcesz dać 25 litrów złoża to masz za duży zbiornik. Więc albo zwiększ ilość złoża, albo zmniejsz zbiornik (i adekwatnie do wybranej opcji dobierz pozostałe akcesoria).

qbek17
14-07-2020, 08:41
Witam.

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.
Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).
Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.
Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.
Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.
Dziękuję z góry za porady.

WaldeK.
10-12 litrów powinno być wystarczające. W budżecie się spokojnie zmieścisz z dobrym sprzętem.

mars721
14-07-2020, 08:57
Jak chcesz dać 25 litrów złoża to masz za duży zbiornik. Więc albo zwiększ ilość złoża, albo zmniejsz zbiornik (i adekwatnie do wybranej opcji dobierz pozostałe akcesoria).
To wolę zwiększyć ilość złoża i kupię 50l wtedy nie trzeba bedzie dobierać odnowa injectorów restruktorów

KLARSAN
14-07-2020, 10:21
Witam.

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.
Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).
Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.
Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.
Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.
Dziękuję z góry za porady.

WaldeK.

Do takich potrzeb najlepiej sprawdzi się urządzenie marki Ecoperla Toro 20. Zmiękczacz 20-litrowy będzie wydajny dla takiego zużycia wody. Ponadto zajmuje mało miejsca, jest łatwy w montażu i mieści się w budżecie.

Zachęcam do zapoznania się z recenzją urządzenia Ecoperla Toro:
https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

lukasz9889
14-07-2020, 19:34
Moim zdaniem nie jest wart swojej ceny. Ale z tych dwóch propozycji wybrałbym jednak tego Ecowatera :)

a czy znasz jakiś model / marke którą mógłbyś polecić?

bobim
14-07-2020, 22:33
Z tego co mówisz to problemem są osady mineralne (żelazo, mangan)... a tego raczej wodorotlenkiem nie rozpuścisz (bardziej pasowałby tu kwas). Ale cała chemia związana z takim procesem to osobna dziedzina... nie polecam eksperymentowania na żywym organizmie.

A skąd ;-)...

Jedynie co mam to:
Amonowy jon NH4 [mg/dm^3] 2,55 (norma 0,5)
Azotany NO^3 [mg/dm^3] 5,35 (norma 50)
Azotany NO^2 [mg/dm^3] 0,015 (norma 0,5 0,1^3)
Mangan MN [mg/dm^3] 0,914 (norma 0,050)
Żelazo FE [mg/dm^3] 11,1 (norma 0,200)

nie wydaje mi się, po licznych konsultacjach żeby był jakiś filtr, który by to ogarnął i żeby rodziców z torbami nie puścić :-) ale ze względu na jon amonowy pewnie pić by się nie dało. Być może woda podcieka z rzeki odległość z 20-30 metrów chociaż jak już wspomniałem w tamtym roku przywlekłem gości, który ją pokleił z użyciem wody szklanej więc może już tego jonu nie ma. Jakby była chociaż trochę czystsza to bym dał znowu do badania. Ale jak wczoraj otworzyłem denko to z góry widać, że brązowa. Dlatego chciałem zrobić coś co by dało efekt najpierw w studni żeby był sens to oczyszczać i nie rozwalało złoża przy okazji.
Czy coś możesz polecić?

qbek17
15-07-2020, 08:38
A skąd ;-)...

Jedynie co mam to:
Amonowy jon NH4 [mg/dm^3] 2,55 (norma 0,5)
Azotany NO^3 [mg/dm^3] 5,35 (norma 50)
Azotany NO^2 [mg/dm^3] 0,015 (norma 0,5 0,1^3)
Mangan MN [mg/dm^3] 0,914 (norma 0,050)
Żelazo FE [mg/dm^3] 11,1 (norma 0,200)

Ostro.... :)

nie wydaje mi się, po licznych konsultacjach żeby był jakiś filtr, który by to ogarnął i żeby rodziców z torbami nie puścić :-)
To ostatnie faktycznie może wykluczać filtrowanie tej wody.


Być może woda podcieka z rzeki odległość z 20-30 metrów ...
Takiej ilości żelaza to raczej bym się spodziewał w wodach głębinowych a nie powierzchniowych (chyba, że zanieczyszczonych).


Dlatego chciałem zrobić coś co by dało efekt najpierw w studni żeby był sens to oczyszczać i nie rozwalało złoża przy okazji.
To teraz masz nieco rozbieżne cele... bo z jednej strony chcesz oczyścić wodę, ale też studnię i instalację z osadów, tak? Jak strącisz z wody rozpuszczone związki to wytworzysz osad, który może zatkać studnię/instalację. Jak zechcesz rozpuścić już nagromadzone osady to one się rozpuszczą w wodzie i dopóki ich nie wypłuczesz to woda będzie jeszcze "bardziej brudna".

valdi74
15-07-2020, 19:59
10-12 litrów powinno być wystarczające. W budżecie się spokojnie zmieścisz z dobrym sprzętem.
Super. Dziękuję bardzo za poradę!

Z tego co sobie policzyłem, to złoże 10-12 litrów będzie w punkt na moje obecne szacunki zużycia. Gdybym jednak chciał zrobić delikatny zapas (+20-30%), to idealne byłoby złoże 15 litrów. Czy tym budżecie (2500-3000 zł) ktoś mógłby polecić urządzenie z głowicą Clack i złożem Lewatit S 15 litrów?
Dziękuję z góry i pozdrawiam!

qbek17
16-07-2020, 08:23
Z tego co sobie policzyłem, to złoże 10-12 litrów będzie w punkt na moje obecne szacunki zużycia. Gdybym jednak chciał zrobić delikatny zapas (+20-30%), to idealne byłoby złoże 15 litrów. Czy tym budżecie (2500-3000 zł) ktoś mógłby polecić urządzenie z głowicą Clack i złożem Lewatit S 15 litrów?
Dziękuję z góry i pozdrawiam!
Trudno będzie znaleźć taki model bo rozmiary zbiorników mają w tym przedziale "dziurę". Po prostu są albo do 12 litrów złoża, albo potem już dość duże - na 18-20 litrów.
Poza tym zapas będzie już w tym modelu - jeśli wzrośnie zużycie to on się po prostu dostosuje przez częstsze regeneracje.

valdi74
16-07-2020, 10:20
Trudno będzie znaleźć taki model bo rozmiary zbiorników mają w tym przedziale "dziurę". Po prostu są albo do 12 litrów złoża, albo potem już dość duże - na 18-20 litrów.
Poza tym zapas będzie już w tym modelu - jeśli wzrośnie zużycie to on się po prostu dostosuje przez częstsze regeneracje.

Wysłałem zapytanie o głowicę i złoże do dwóch firm, które oferują modele 15 litrów (szukałem takich z ceną > 2000 zł). Jeśli będą miały Pallas/Lewatit, to dam znać.

Zastanawiałem się jeszcze nad jedną sytuacją a nie wiem jak dokładnie działa zmiękczacz. Jeśli dobrze rozumiem, to ustawia się mu ręcznie twardość wody na wejściu a on na tej podstawie liczy objętość max i potem się regeneruje. Pytanie - co się stanie jeśli trochę "oszukamy" i wprowadzimy np. 10% mniejszą twardość wody na wejściu. Czy wtedy po prostu pod koniec okresu można się spodziewać wzrostu twardości wody na wyjściu?

qbek17
16-07-2020, 10:38
Wysłałem zapytanie o głowicę i złoże do dwóch firm, które oferują modele 15 litrów (szukałem takich z ceną > 2000 zł). Jeśli będą miały Pallas/Lewatit, to dam znać.
OK. Sprawdź też wielkość zbiornika - można oczywiście dać 15 litrów w dużo większym zbiorniku.


Zastanawiałem się jeszcze nad jedną sytuacją a nie wiem jak dokładnie działa zmiękczacz. Jeśli dobrze rozumiem, to ustawia się mu ręcznie twardość wody na wejściu a on na tej podstawie liczy objętość max i potem się regeneruje. Pytanie - co się stanie jeśli trochę "oszukamy" i wprowadzimy np. 10% mniejszą twardość wody na wejściu. Czy wtedy po prostu pod koniec okresu można się spodziewać wzrostu twardości wody na wyjściu?
Dokładnie tak jak piszesz, chociaż szczegóły zależą od ustawienia sterownika.

rudytom
16-07-2020, 11:05
Witam,
Niedługo odbieram nowe mieszkanie w którym chciałbym zamontować zmiękczacz i dlatego od dłuższego czasu przyglądam się temu wątkowi. Proszę doradzcie jakie urządzenie wybrać. Zużycie wody to obecnie ok 4.5m3/m-c ale będzie się zwiększać (od ostatniego rozliczenia powiększyła się rodzina), twardość na wejsćiu wg oficjalnych danych 15 lub 16dN, budżet ok 3000zł.
Moje propozycje to:

https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-20-lewatit-s-p-1250.html
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html
Ecoperla Toro 20 - niestety nie wiem jaka jest tu głowica

Dodatkowe pytanie:
Czy można pić wodę z takiego zmiękczacza, czy lepiej poprowadzić rurę do kuchni wody niezmiękczonej?

Pozdrawiam

qbek17
16-07-2020, 13:08
Witam,
Niedługo odbieram nowe mieszkanie w którym chciałbym zamontować zmiękczacz i dlatego od dłuższego czasu przyglądam się temu wątkowi. Proszę doradzcie jakie urządzenie wybrać. Zużycie wody to obecnie ok 4.5m3/m-c ale będzie się zwiększać (od ostatniego rozliczenia powiększyła się rodzina), twardość na wejsćiu wg oficjalnych danych 15 lub 16dN, budżet ok 3000zł.
Moje propozycje to:

https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-20-lewatit-s-p-1250.html
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html
Ecoperla Toro 20 - niestety nie wiem jaka jest tu głowica

Dodatkowe pytanie:
Czy można pić wodę z takiego zmiękczacza, czy lepiej poprowadzić rurę do kuchni wody niezmiękczonej?

Pozdrawiam
Przy takim zużyciu możesz spokojnie szukać zmiękczacza z 12 litrami złoża i to przy całkowitym zmiękczeniu - czyli malutki. Jeśli do tego dodasz osobną rurę do kuchni to zmiękczacz jeszcze może się zmniejszyć. Przewidując jednak wspomniany przez Ciebie wzrost zużycia zostałbym przy tych 12 litrach. W budżecie się zmieścisz.

rudytom
16-07-2020, 13:56
Dziękuję za odpowiedź,
Czy mogę prosić o jakiś przykład, bo nigdzie nie znajduje 12 litrowych ze złożem Lewatit (z wcześniejszych wpisów wnioskuje ze jest najlepsze) i głowicą clack.

Czy dobrze rozumiem z kontekstu, że rura do kuchni sprzed zmiękczacza jest wskazana?
Pozdrawiam

qbek17
16-07-2020, 15:00
Czy dobrze rozumiem z kontekstu, że rura do kuchni sprzed zmiękczacza jest wskazana?
Jest to rozwiązanie wskazane jeśli można je jeszcze wykonać na tym etapie wykańczania mieszkania. Wtedy można mieć wodę "pitną" w jednym kranie, a zmiękczoną w pozostałych.

rudytom
16-07-2020, 15:53
Będzie się to wiązało z rozkuciem części mieszkania ale jest to wykonalna.
Jakieś propozycje urządzeń z 12 litrami złoża? Wszędzie widzę od 20l.

valdi74
17-07-2020, 07:49
Jakieś propozycje urządzeń z 12 litrami złoża? Wszędzie widzę od 20l.

Aktualnie też rozglądam się za dokładnie takimi urządzeniami. Gdyby trafiło się 15 l to też bym przyjął ale nie ma. Znalazłem model Aqua-Soft Basic 12 litrów i jak na razie jest jedynym kandydatem.

rudytom
17-07-2020, 10:23
Valdi74 dzięki za propozycje.
Zadałem pytanie o kilka produktów i jak na razie jedyny uzdatniacz spełniający moje założenia to Aqua-Soft Basic 12.
Głowica CLACK WS1 CK, żywica monosferyczna Lewatit S1567.

Magic77
21-07-2020, 16:22
Witam,
poproszę specjalistów o pomoc w doborze zmiękczacza :rolleyes:
Rodzina 2+1, dom, nie ma problemu z miejscem na ustawienie zmiękczacza, woda z wodociągu, ścieki do kanalizacji.
Zużycie 10 m3, wyniki badań wody z WiK: 2,9 mmol/l, 290 mg CaCO3/l, 16,24 °dH.
Wiem, że najprawdopodobniej głowica Clack i złoże monosferyczne.

Mam kilka typów, tylko zastanawiam się czy złoże 20 czy 25 litrów?

Typy:
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-czasowa-przeplyw-1-3m-h.html

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix20-monosferyk-9389283934#

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-26-usa-technika-wody-7501333766?fromVariant=7120285017

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-ws1cl-m-lewatit-s-25-z-mixingiem-p-1369.html

Z góry dzięki!



Oczywiście wolałbym zapłacić mniej niż więcej ;)

qbek17
22-07-2020, 09:56
Witam,
poproszę specjalistów o pomoc w doborze zmiękczacza :rolleyes:
Rodzina 2+1, dom, nie ma problemu z miejscem na ustawienie zmiękczacza, woda z wodociągu, ścieki do kanalizacji.
Zużycie 10 m3, wyniki badań wody z WiK: 2,9 mmol/l, 290 mg CaCO3/l, 16,24 °dH.
Wiem, że najprawdopodobniej głowica Clack i złoże monosferyczne.

Mam kilka typów, tylko zastanawiam się czy złoże 20 czy 25 litrów?

Oba rozmiary będą OK. Różnica w cenie nie będzie wielka. Jeśli takie zużycie jest już z zapasem to bierz 20 L, a jeśli przewidujesz wzrost to możesz spokojnie brać 25L.

KLARSAN
22-07-2020, 12:50
Będzie się to wiązało z rozkuciem części mieszkania ale jest to wykonalna.
Jakieś propozycje urządzeń z 12 litrami złoża? Wszędzie widzę od 20l.

Zmiękczacz Erie IQsoft Eco 12 posiada 12 litrów złoża Lewatit.

KLARSAN
22-07-2020, 12:58
Witam,
poproszę specjalistów o pomoc w doborze zmiękczacza :rolleyes:
Rodzina 2+1, dom, nie ma problemu z miejscem na ustawienie zmiękczacza, woda z wodociągu, ścieki do kanalizacji.
Zużycie 10 m3, wyniki badań wody z WiK: 2,9 mmol/l, 290 mg CaCO3/l, 16,24 °dH.
Wiem, że najprawdopodobniej głowica Clack i złoże monosferyczne.

Mam kilka typów, tylko zastanawiam się czy złoże 20 czy 25 litrów?

Typy:
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-25-wersja-czasowa-przeplyw-1-3m-h.html

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix20-monosferyk-9389283934#

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-26-usa-technika-wody-7501333766?fromVariant=7120285017

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-ws1cl-m-lewatit-s-25-z-mixingiem-p-1369.html

Z góry dzięki!



Oczywiście wolałbym zapłacić mniej niż więcej ;)

Zachęcam do zapoznania się z ofertą urządzeń marki Ecoperla. Dla takiego zapotrzebowania najlepiej sprawdzi się zmiękczacz Toro 20.

Link do recenzji urządzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

panKoralgol
24-07-2020, 13:41
Cześć fachowcy :).
W nowo budowanym domu będę instalować zmiękczacz.
Woda z wodociagow. Twardosc okolo 24-26 w skali niemieckiej.


Jest rozgałęzienie na wodę do ogrodu z pominięciem zmiękczacza.
Nie pomyślałem o tym wcześniej, ale teraz po wylewkach mogę jeszcze dorobić podłączenie dodatkowe z pominięciem zmiękczacza żeby był oddzielny kran z wodą pitną niezmiękczaną w kuchni. Warto? To dobry pomysł żeby w poprzek ściany coś takiego zrobić (np. na wys. 20cm) - odcinek około 2-3m (wyjdzie za szafkami kuchennymi. Zmiękczacz będzie stał w pralni przylegającej do kuchni przy tej samej ścianie do zlew).

Rodzina docelowo 2+2 - zużycie pewnie około około 8-10m3 wody na miesiąc.
Jaki zmiękczacz wybrać? Czy da się instalować samemu czy musi to robić konkretny instalator (np. ze względów gwarancyjnych)?
Budżet - nastawiałem się na okolice 2k PLN, ale po przeczytaniu części tego wątku liczę się z tym, że to bliżej 3k PLN.

qbek17
27-07-2020, 10:59
Cześć fachowcy :).
W nowo budowanym domu będę instalować zmiękczacz.
Woda z wodociagow. Twardosc okolo 24-26 w skali niemieckiej.

Jest rozgałęzienie na wodę do ogrodu z pominięciem zmiękczacza.
Nie pomyślałem o tym wcześniej, ale teraz po wylewkach mogę jeszcze dorobić podłączenie dodatkowe z pominięciem zmiękczacza żeby był oddzielny kran z wodą pitną niezmiękczaną w kuchni. Warto? To dobry pomysł żeby w poprzek ściany coś takiego zrobić (np. na wys. 20cm) - odcinek około 2-3m (wyjdzie za szafkami kuchennymi. Zmiękczacz będzie stał w pralni przylegającej do kuchni przy tej samej ścianie do zlew).

Rodzina docelowo 2+2 - zużycie pewnie około około 8-10m3 wody na miesiąc.
Jaki zmiękczacz wybrać? Czy da się instalować samemu czy musi to robić konkretny instalator (np. ze względów gwarancyjnych)?
Budżet - nastawiałem się na okolice 2k PLN, ale po przeczytaniu części tego wątku liczę się z tym, że to bliżej 3k PLN.
Dość twarda ta woda - szukałbym modelu z 40 litrami złoża.
Jeśli możesz to daj osobną rurkę do kuchni - najwyżej z niej nie skorzystasz jakby się okazało, że miękka woda Ci pasuje. Chociaż przy zmiękczeniu do zera z 26 stopni to już będzie sporo sodu w wodzie... więc tym bardziej ta rurka ma sens.
Co do budżetu to raczej 3500 jeśli pójdziesz w większy model, ale jeśli te 3 kPLN to granica to i tak powinno wystarczyć na 30 litrów.
Podłączenie zależy - od warunków na miejscu, od materiałów z jakich jest instalacja, od konkretnego sprzedawcy (czy wymaga montażu), itd...

Marco36
29-07-2020, 09:37
Witam

Chciałbym założyć u siebie zmiękczacz wody. Wodociągowa woda jest twarda 22° niemieckie. Na stronie www wodociągów wapnia nawet nie podają, a pozostałe parametry w normach polskich.

Problem mam taki, że w piwnicy gdzie jest wodomierz nie mam kanalizacji. Mógłbym dorobić kanalizację przy okazji docieplenia fundamentów, ale byłaby na wysokości 40-50 cm pod sufitem.
I tu pytanie, czy wlot do kanalizacji może być powyżej zmiękczacza z automatem?
Czy taki układ zaszkodzi urządzeniu, gdy popłuczyny będzie musiał pchać pod górkę?

Druga lokalizacja mniej korzystna, to postawić automat w korytarzu w pobliżu sypialni. Wtedy też będę musiał dorobić kanalizację oraz bym musiał lecieć 8 metrów z rurą wody, by wrócić 4 metry do bojlera w kotłowni. Ta opcja mało mi się widzi.

Obecne zużycie wody ok. 4m3, jeśli się w przyszłości zwiększy, to myślę że 5m3 nie powinno przekraczać.
Patrzyłem na katalog i Viessman Compact wydaje mi się, że byłby odpowiedni jeśli chodzi o wydajność i zużycie soli i wody do odnowy złoża. Cena 2'300 zł katalogowa, czy warto szukać czegoś tańszego? Tak do 1'500 zł wydaje się, że te tańsze są gorzej zoptymalizowane pod kątem zużycia soli i wody na płukanie złoża. Ewentualnie może coś polecacie?

qbek17
29-07-2020, 10:27
Problem mam taki, że w piwnicy gdzie jest wodomierz nie mam kanalizacji. Mógłbym dorobić kanalizację przy okazji docieplenia fundamentów, ale byłaby na wysokości 40-50 cm pod sufitem.
I tu pytanie, czy wlot do kanalizacji może być powyżej zmiękczacza z automatem?
Czy taki układ zaszkodzi urządzeniu, gdy popłuczyny będzie musiał pchać pod górkę?
To żaden problem i nie wpłynie to na działanie urządzenia. Pamiętaj tylko aby połączenie węża od zmiękczacza z rurą kanalizacyjną zrobić z przerwą powietrzną i syfonem.


Obecne zużycie wody ok. 4m3, jeśli się w przyszłości zwiększy, to myślę że 5m3 nie powinno przekraczać.
Patrzyłem na katalog i Viessman Compact wydaje mi się, że byłby odpowiedni jeśli chodzi o wydajność i zużycie soli i wody do odnowy złoża. Cena 2'300 zł katalogowa, czy warto szukać czegoś tańszego? Tak do 1'500 zł wydaje się, że te tańsze są gorzej zoptymalizowane pod kątem zużycia soli i wody na płukanie złoża. Ewentualnie może coś polecacie?
Za 1500 dostaniesz maksymalnie okrojony zestaw... za te 2300 to już coś sensownego znajdziesz. 15 litrów złoża powinno Ci wystarczyć.
Nie wczytuj się za bardzo w te zużycia soli i wody bo napisać można wszystko...

KLARSAN
30-07-2020, 08:51
Valdi74 dzięki za propozycje.
Zadałem pytanie o kilka produktów i jak na razie jedyny uzdatniacz spełniający moje założenia to Aqua-Soft Basic 12.
Głowica CLACK WS1 CK, żywica monosferyczna Lewatit S1567.

Zapraszamy do kontaktu na [email protected]
Możemy wykonać dla Pana taki zmiękczacz na głowicy Clacka oraz oczywiście z żywicą Lewatit.
Alternatywnie możemy zaproponować zmiękczacz Erie Iqsoft 12.

prez991
30-07-2020, 19:52
Witam, jestem w trakcie remontu kotłowni i przy tej okazji zastanawiam się nad montażem zmiękczacza bo denerwuje mnie osad w zlewie, na czajniku itd.
Kupiłem test kropelkowy, z którego wynika (po kilku pomiarach w różnych dniach), że poziom twardości to 5 stopni w skali niemieckiej.
Czy w takiej sytuacji warto w ogóle inwestować w zmiękczacz?
W domu 4 osoby, zużycie wody ok 8/9 m3 miesięcznie.

qbek17
31-07-2020, 14:15
Witam, jestem w trakcie remontu kotłowni i przy tej okazji zastanawiam się nad montażem zmiękczacza bo denerwuje mnie osad w zlewie, na czajniku itd.
Kupiłem test kropelkowy, z którego wynika (po kilku pomiarach w różnych dniach), że poziom twardości to 5 stopni w skali niemieckiej.
Czy w takiej sytuacji warto w ogóle inwestować w zmiękczacz?
W domu 4 osoby, zużycie wody ok 8/9 m3 miesięcznie.
Przy tak niskiej twardości nie powinno być problemów z kamieniem... to jest już wartość do jakiej się zmiękcza wodę pitną... zakładam, że dobrze mierzysz (np. nie za bardzo rozcieńczoną próbkę) ale przy takiej wartości to chyba szkoda kasy na zmiękczacz.

panKoralgol
07-08-2020, 22:34
@qbek17 @KLARSAN
Czy to jest coś wartego uwagi?
https://aqua-soft.com.pl/aqua-blue-25.html
AquaBlue 25 - 1777zł brutto.
Głowica RX82
Regeneracja objętościowa.
Nic więcej nie udało mi się znaleźć, ale w aquasoft polecili telefonicznie.

KLARSAN
10-08-2020, 08:04
@qbek17 @KLARSAN
Czy to jest coś wartego uwagi?
https://aqua-soft.com.pl/aqua-blue-25.html
AquaBlue 25 - 1777zł brutto.
Głowica RX82
Regeneracja objętościowa.
Nic więcej nie udało mi się znaleźć, ale w aquasoft polecili telefonicznie.

Zgodnie z naszym doświadczeniem niezbyt polecamy zmiękczacze wody na głowicach RX.

qbek17
10-08-2020, 19:14
@qbek17 @KLARSAN
Czy to jest coś wartego uwagi?
https://aqua-soft.com.pl/aqua-blue-25.html
AquaBlue 25 - 1777zł brutto.
Głowica RX82
Regeneracja objętościowa.
Nic więcej nie udało mi się znaleźć, ale w aquasoft polecili telefonicznie.
Szczerze mówiąc to wygląda to na w pełni "chiński" produkt... czyli poza głowicą pewnie też złoże jest chińskie. Ja bym się nie odważył...

Pientka
12-08-2020, 09:42
Cześć,

Prośba o poradę dotyczącą wyboru sprzętu do domu jednorodzinnego. Parametry:
- zużycie miesięczne około 7-8 m3
- 2 osoby
- twardość wody 27 punktów w skali niemieckiej


Jak wyskalować odpowiednie urządzenie dla takich parametrów. Szczególnie w skali od:
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-25l-sol-test-wklady-8963022172
czy
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/
do czegoś dorższego.

Co byście rekomendowali i ewentualnie w jakie parametry celować przy takim zużyciu i twardości wody?

KLARSAN
12-08-2020, 14:49
Cześć,

Prośba o poradę dotyczącą wyboru sprzętu do domu jednorodzinnego. Parametry:
- zużycie miesięczne około 7-8 m3
- 2 osoby
- twardość wody 27 punktów w skali niemieckiej


Jak wyskalować odpowiednie urządzenie dla takich parametrów. Szczególnie w skali od:
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-25l-sol-test-wklady-8963022172
czy
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/
do czegoś dorższego.

Co byście rekomendowali i ewentualnie w jakie parametry celować przy takim zużyciu i twardości wody?

Do Twoich potrzeb możemy polecić 20-litrowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20.
Na kanale naszej marki możesz obejrzeć recenzję urządzenia: https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

Pientka
12-08-2020, 16:05
Jakie elementy wskazałby Pan jako lepsze względem np. Viessmanna?


Do Twoich potrzeb możemy polecić 20-litrowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20.
Na kanale naszej marki możesz obejrzeć recenzję urządzenia: https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

qbek17
12-08-2020, 20:25
Cześć,

Prośba o poradę dotyczącą wyboru sprzętu do domu jednorodzinnego. Parametry:
- zużycie miesięczne około 7-8 m3
- 2 osoby
- twardość wody 27 punktów w skali niemieckiej

Jak wyskalować odpowiednie urządzenie dla takich parametrów.
Jeśli chcesz zmiękczyć do zera to możesz celować nawet w 35 litrów złoża. Myślę jednak, że dla 2 osób wystarczy 25-30 litrów, a jeśli ma pozostać kilka stopni twardości to 25 litrów będzie max.
Jeśli chcesz coś poniżej 1300 PLN to będzie to tani chiński sprzęt. Solidne urządzenie będzie kosztowało w okolicy 2500-3000 PLN.

KLARSAN
13-08-2020, 07:50
Jakie elementy wskazałby Pan jako lepsze względem np. Viessmanna?

To co wyróżnia Ecoperla Toro to kompaktowa obudowa, ale wyprofilowana w taki sposób, że butla stanowi osobną część od zbiornika solanki, dzięki czemu solanka nie ma kontaktu z butlą - ułatwia to ewentualne czynności eksploatacyjne np. rozbijanie mostów solnych, czyszczenie zbiornika na sól oraz w przyszłości wymianę złoża w samej butli. Jeżeli natomiast chodzi o samo złoże, to jest to Lewatit S1567.

Pientka
13-08-2020, 09:32
To jeszcze dopytam o porównanie Toro i Clacka - 30litorwy jest w podobnej cenie - https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html Jest to model również polecany na tym forum.

KLARSAN
13-08-2020, 11:30
To jeszcze dopytam o porównanie Toro i Clacka - 30litorwy jest w podobnej cenie - https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html Jest to model również polecany na tym forum.

Urządzenie, które Pan pokazał wydaje się równie rozsądne. Warto jednak poczytać opinie na temat podanego wyżej sprzedawcy, ponieważ od lat funkcjonuje on na skraju upadłości.

Jeżeli szuka Pan sprawdzonego zmiękczacza wody na głowicy Clacka, proponujemy zapoznać się z serią Ecoperla Softower.

technik18
13-08-2020, 22:21
Witam serdecznie,
Stoję przed dylematem wyboru stacji uzdatniania wody do mojego domu. Zwróciłem się do lokalnych firm z prośbą o zaproponowanie odpowiedniego rozwiązania oraz wyceny całości systemu.
Pierwsza firma zaproponowała takie rozwiązanie:
- filtr wstępny mechaniczny
- zamontowanie zwężki Venturiego
- montaż dyszy rozbryzgowej w hydroforze
- filtr multifunkcyjny Clack CR 100 (głowica Clack WS1CK) + złoże Crystal Right 100 60 litrów
- montaż systemu odwróconej osmozy RO7 Supreme
łączny koszt ok. 4800 zł bez montażu

Natomiast druga firma zaproponowała poniższe rozwiązanie:
- Kompresor bezolejowy jws
- Odżelaziacz EKO-OPTIMA, rodzaj złoża: Katalox Light 70 litrów. Głowica RX67
- Odwrócona Osmoza RO7 Supreme
łączny koszt ok. 5000 zł
Bardzo proszę o pomoc w wyborze oraz ewentualne sugestie od osób obeznanych w temacie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
parametry wody:
447169
447168

wydajność pompy : 4,5m3/h
hydrofor: ocynkowany
ilość osób w domu: 5

KLARSAN
14-08-2020, 09:01
Witam serdecznie,
Stoję przed dylematem wyboru stacji uzdatniania wody do mojego domu. Zwróciłem się do lokalnych firm z prośbą o zaproponowanie odpowiedniego rozwiązania oraz wyceny całości systemu.
Pierwsza firma zaproponowała takie rozwiązanie:
- filtr wstępny mechaniczny
- zamontowanie zwężki Venturiego
- montaż dyszy rozbryzgowej w hydroforze
- filtr multifunkcyjny Clack CR 100 (głowica Clack WS1CK) + złoże Crystal Right 100 60 litrów
- montaż systemu odwróconej osmozy RO7 Supreme
łączny koszt ok. 4800 zł bez montażu

Natomiast druga firma zaproponowała poniższe rozwiązanie:
- Kompresor bezolejowy jws
- Odżelaziacz EKO-OPTIMA, rodzaj złoża: Katalox Light 70 litrów. Głowica RX67
- Odwrócona Osmoza RO7 Supreme
łączny koszt ok. 5000 zł
Bardzo proszę o pomoc w wyborze oraz ewentualne sugestie od osób obeznanych w temacie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
parametry wody:
447169
447168

wydajność pompy : 4,5m3/h
hydrofor: ocynkowany
ilość osób w domu: 5

W przypadku takiego stężenia jonu amonowego, my proponujemy urządzenie wielofunkcyjne ze specjalną, autorską mieszanką złóż, dobieraną do parametrów wody. Kolumna z 50 litrami złoża, koniecznie z filtrem mechanicznym - 5000 zł brutto bez montażu. Woda po takiej stacji będzie dodatkowo zmiękczona - nie będzie nadawać się do instalacji miedzianej. W przypadku wyczuwalnego zapachu siarkowodoru przed stacją należy zamontować system napowietrzania + zasilanie zbiornika hydroforowego od góry.

Jeśli zależy Panu na filtrze odwróconej osmozy, my proponowalibyśmy Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym wodę (1690 zł).

Jeśli jest Pan zainteresowany, zapraszamy do kontaktu.

Maiden84
15-08-2020, 10:13
Witam.
Potrzebny zmiękczacz.
- zużycie miesięczne około 10-11 m3
- 3 osoby
- twardość wody 15 punktów w skali niemieckiej

Jaki rozmiar urządzenia wybrać?

qbek17
16-08-2020, 19:38
Witam serdecznie,
Stoję przed dylematem wyboru stacji uzdatniania wody do mojego domu. Zwróciłem się do lokalnych firm z prośbą o zaproponowanie odpowiedniego rozwiązania oraz wyceny całości systemu.
Pierwsza firma zaproponowała takie rozwiązanie:
- filtr wstępny mechaniczny
- zamontowanie zwężki Venturiego
- montaż dyszy rozbryzgowej w hydroforze
- filtr multifunkcyjny Clack CR 100 (głowica Clack WS1CK) + złoże Crystal Right 100 60 litrów
- montaż systemu odwróconej osmozy RO7 Supreme
łączny koszt ok. 4800 zł bez montażu

Natomiast druga firma zaproponowała poniższe rozwiązanie:
- Kompresor bezolejowy jws
- Odżelaziacz EKO-OPTIMA, rodzaj złoża: Katalox Light 70 litrów. Głowica RX67
- Odwrócona Osmoza RO7 Supreme
łączny koszt ok. 5000 zł
Bardzo proszę o pomoc w wyborze oraz ewentualne sugestie od osób obeznanych w temacie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
parametry wody:
447169
447168

wydajność pompy : 4,5m3/h
hydrofor: ocynkowany
ilość osób w domu: 5
Pierwsze pytanie: są tam dwa zestawy wyników. Nieco rozbieżne (np. w kwestii żelaza). Z czego to wynika?

Odrzuciłbym od razu ofertę drugiej firmy... po pierwsze chińska głowica na dużym odżelaziaczu (na wodę gdzie żelaza jest mało i w ogóle nie jest on potrzebny).

Pierwsza oferta wydaje się rozsądna... napowietrzanie i filtr ze złożem, które usuwa amoniak/jon amonowy (ale trzeba pamiętać, że wymaga ono okresowej mocniejszej regeneracji aby przywrócić pojemność na te związki). Woda będzie też zupełnie zmiękczona.

Można się zastanowić czy nie wystarczy samo napowietrzanie wody wchodzącej do domu, a tylko do wody pitnej zastosowanie filtra do usuwania pozostałych zanieczyszczeń (odwrócona osmoza).

qbek17
16-08-2020, 19:41
...Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym wodę (1690 zł).
Możecie mi powiedzieć skąd taka cena? (oczywiście chodzi mi tylko o kwestie techniczne - marketing zostawmy na boku) :)
I czym ten "wkład rewitalizujący wodę" różni się od innych ("zwykłych") mineralizatorów?

qbek17
16-08-2020, 19:43
Witam.
Potrzebny zmiękczacz.
- zużycie miesięczne około 10-11 m3
- 3 osoby
- twardość wody 15 punktów w skali niemieckiej

Jaki rozmiar urządzenia wybrać?
25 litrów powinno być OK przy założeniu całkowitego zmiękczania.

technik18
16-08-2020, 22:18
Dzięki serdeczne za rzeczową odpowiedź. Jeżeli chodzi o rozbieżność zawartości żelaza, to wynika to z tego, że badania wykonywane były w różnym czasie. Badanie gdzie wartość żelaza wynosi 0,26 jest sprzed dwóch lat. Natomiast to drugie wykonane zostało kilka tygodni temu. Być może wpływ na tą różnicę miał fakt czyszczenia studni.

Czy według Ciebie zwężka Venturiego + dysza rozbryzgowa w porównaniu do kompresora jest sensownym rozwiązaniem? Spotkałem się z opinią, że jest to rozwiązanie nieefektywne i problematyczne (lubi się zatkać). Jednak kompletnie się na tym nie znam i chciałbym się dowiedzieć jak to faktycznie wygląda.


(ale trzeba pamiętać, że wymaga ono okresowej mocniejszej regeneracji aby przywrócić pojemność na te związki). Woda będzie też zupełnie zmiękczona..

W jaki sposób regeneruje się złoże i jak często należy to robić?


Można się zastanowić czy nie wystarczy samo napowietrzanie wody wchodzącej do domu, a tylko do wody pitnej zastosowanie filtra do usuwania pozostałych zanieczyszczeń (odwrócona osmoza).

Czy według Ciebie samym napowietrzaniem pozbędę się z wody zapachu zgniłego jajka?

Z góry dzięki za pomoc.
pozdrawiam

KLARSAN
17-08-2020, 08:20
Witam.
Potrzebny zmiękczacz.
- zużycie miesięczne około 10-11 m3
- 3 osoby
- twardość wody 15 punktów w skali niemieckiej

Jaki rozmiar urządzenia wybrać?

Dzień dobry,
20-25 litrów złoża będzie jak najbardziej wystarczające. Realnie i mniejszy zmiękczacz da sobie radę, ale będzie się częściej regenerował.

KLARSAN
17-08-2020, 08:27
Możecie mi powiedzieć skąd taka cena? (oczywiście chodzi mi tylko o kwestie techniczne - marketing zostawmy na boku) :)
I czym ten "wkład rewitalizujący wodę" różni się od innych ("zwykłych") mineralizatorów?

Cześć :)

Dane techniczne i opis komponentów znajdziesz bez trudu na stronie https://www.ecoperla.pl/ oraz na sklepach internetowych. Jeżeli chodzi o Elixir to zachęcamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=ggsc9JEVDCQ - to wkład, który posiada złoże magnezowe, a nie złoże dolomitowe. Dodaje do wody dużą ilość magnezu, tworzy wodę wodorową i podnosi jej pH.

qbek17
17-08-2020, 21:39
Cześć :)

Dane techniczne i opis komponentów znajdziesz bez trudu na stronie https://www.ecoperla.pl/ oraz na sklepach internetowych. Jeżeli chodzi o Elixir to zachęcamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=ggsc9JEVDCQ - to wkład, który posiada złoże magnezowe, a nie złoże dolomitowe. Dodaje do wody dużą ilość magnezu, tworzy wodę wodorową i podnosi jej pH.
Ale prosiłem żeby było konkretnie i technicznie... a pani opowiadająca o "czystym magnezie" czy "krystalicznej wodzie alkalicznej" nie ma wiele wspólnego z poważnym podejściem do tematu. A już na pewno nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie :)

qbek17
17-08-2020, 21:56
Dzięki serdeczne za rzeczową odpowiedź. Jeżeli chodzi o rozbieżność zawartości żelaza, to wynika to z tego, że badania wykonywane były w różnym czasie. Badanie gdzie wartość żelaza wynosi 0,26 jest sprzed dwóch lat. Natomiast to drugie wykonane zostało kilka tygodni temu. Być może wpływ na tą różnicę miał fakt czyszczenia studni.
Ewidentnie woda się poprawiła.


Czy według Ciebie zwężka Venturiego + dysza rozbryzgowa w porównaniu do kompresora jest sensownym rozwiązaniem? Spotkałem się z opinią, że jest to rozwiązanie nieefektywne i problematyczne (lubi się zatkać). Jednak kompletnie się na tym nie znam i chciałbym się dowiedzieć jak to faktycznie wygląda.
Kompresor też wymaga konserwacji czy może ulec awarii (nie mówiąc już o kosztach energii). Łatwiej chyba wyczyścić zwężkę (można ją zamontować na śrubunkach dla łatwego montażu/demontażu) raz na kilka miesięcy....
Poza tym żeby się zwężka zapchała to musi mieć czym, a w tej wodzie nie widać niczego takiego... W tym przypadku zadaniem napowietrzania jest odgazowanie wody z siarkowodoru, a nie utlenianie żelaza, więc spokojnie taki układ ma szanse działać niezawodnie.


W jaki sposób regeneruje się złoże i jak często należy to robić?
Trzeba wsypać odpowiedni środek do solanki, a reszta jest jak przy zwykłej regeneracji (czyli automatycznie). Regeneracja (ta mocniejsza) wynika z tego, że wyłapywany jon amonowy silniej wiąże się ze złożem i regeneracja zwykłą solą nie jest w stanie tego wiązania zerwać. Częstotliwość tej dodatkowej regeneracji można policzyć, ale to są okresy rzędu kilku - kilkunastu miesięcy.


Czy według Ciebie samym napowietrzaniem pozbędę się z wody zapachu zgniłego jajka?
Nie potrafię Ci jednoznacznie i z całą pewnością odpowiedzieć na to pytanie. Część siarkowodoru na pewno uda się w ten sposób usunąć, ale nie wiem czy to wystarczy aby zniknął cały zapach... na pewno dużo zależy od ilości powietrza dostarczanego do wody (i tu zaletą byłby kompresor) ale też jego mieszanie z wodą (tu lepiej wypada zwężka) czy czas kontaktu w hydroforze... jest po prostu za dużo zmiennych.

KLARSAN
18-08-2020, 11:27
Ale prosiłem żeby było konkretnie i technicznie... a pani opowiadająca o "czystym magnezie" czy "krystalicznej wodzie alkalicznej" nie ma wiele wspólnego z poważnym podejściem do tematu. A już na pewno nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie :)

Zapraszamy zatem do naszego laboratorium w celu przeprowadzenia testu na wodzie zmineralizowanej przez Elixir :)

qbek17
18-08-2020, 20:19
Zapraszamy zatem do naszego laboratorium w celu przeprowadzenia testu na wodzie zmineralizowanej przez Elixir :)
Ale tak poważnie zapraszacie czy tylko chcecie uciąć dyskusję? ;)

Program93
19-08-2020, 22:22
Witam ,
Proszę o zaproponowanie zmiękczacza wody ewentualnie propozycje kilku modeli :
Zużycie wody : 6tys. /msc
Ilość osób : 2

Czy potrzebny będzie większy sprzęt jak liczba wyniesie 3 osoby i zużycie 8tys. /msc ?

Załączam wykres z wodociągów , nie wiem czy inne dane są tutaj istotne niż twardość wody.
Głównym powodem założenia urządzenia jest zapychanie złączek na instalacji zimnej wody i CWU , instalacja CO miedź+aluminium i tutaj dopuszczalna twardość to 6 Stopni francuskich , ale jest tez możliwość napełniania instalacji z obejścia stacji Wprost Z sieci .

https://zapodaj.net/8f4244e08cf50.jpg.html

https://zapodaj.net/f3044d8140e4b.jpg.html

https://zapodaj.net/d9cad856adb8c.jpg.html

https://zapodaj.net/230cd1f5a09be.jpg.html

https://zapodaj.net/29b9e17d3ccca.jpg.html

https://zapodaj.net/1c12e3b68ee72.jpg.html

Program93
19-08-2020, 22:36
Dodam ,ze rury wody cieplej i zimnej na dom również idą w miedzi , a PP + mosiadz jedynie od wodomierza do bojlera.

KLARSAN
20-08-2020, 07:51
Witam ,
Proszę o zaproponowanie zmiękczacza wody ewentualnie propozycje kilku modeli :
Zużycie wody : 6tys. /msc
Ilość osób : 2

Czy potrzebny będzie większy sprzęt jak liczba wyniesie 3 osoby i zużycie 8tys. /msc ?

Załączam wykres z wodociągów , nie wiem czy inne dane są tutaj istotne niż twardość wody.
Głównym powodem założenia urządzenia jest zapychanie złączek na instalacji zimnej wody i CWU , instalacja CO miedź+aluminium i tutaj dopuszczalna twardość to 6 Stopni francuskich , ale jest tez możliwość napełniania instalacji z obejścia stacji Wprost Z sieci .

https://zapodaj.net/8f4244e08cf50.jpg.html

https://zapodaj.net/f3044d8140e4b.jpg.html

https://zapodaj.net/d9cad856adb8c.jpg.html

https://zapodaj.net/230cd1f5a09be.jpg.html

https://zapodaj.net/29b9e17d3ccca.jpg.html

https://zapodaj.net/1c12e3b68ee72.jpg.html

Dla takiej twardości i Twojego zużycia wody (czy planowanego dla 3 osób :) ) odpowiedni będzie 20-litrowy zmiękczacz wody, np. Ecoperla Toro 20. Głowica ma wbudowany mieszacz, więc bez problemu możesz ustawić twardość wody na 6-7 stopni francuskich.

Program93
20-08-2020, 13:32
Czyli z podanych właściwości wody tylko twardość jest problemem pozostałe wartości są poprawne ? Czytam ten temat i przy podobnych parametrach zalecany jest zbiornik 12l , czy to tylko kwestia finansowa , względem 20l czy tez korzyść z pracy urządzenia ?

Proszę również powiedzieć czy po ustawieniu 6 stopni twardości do instalacji taka wodę mogę podłączyć od razu za wodomierzem na zimna i ciepła wodę czy lepiej jest wyszczególnić Miejsca gdzie taka woda ze stacji się nie nadaje i do pewnych punktów prowadzić wprost z wodociągów ?

KLARSAN
21-08-2020, 08:28
Czyli z podanych właściwości wody tylko twardość jest problemem pozostałe wartości są poprawne ? Czytam ten temat i przy podobnych parametrach zalecany jest zbiornik 12l , czy to tylko kwestia finansowa , względem 20l czy tez korzyść z pracy urządzenia ?

Proszę również powiedzieć czy po ustawieniu 6 stopni twardości do instalacji taka wodę mogę podłączyć od razu za wodomierzem na zimna i ciepła wodę czy lepiej jest wyszczególnić Miejsca gdzie taka woda ze stacji się nie nadaje i do pewnych punktów prowadzić wprost z wodociągów ?

Tak, wszystkie parametry są w normie. Jeśli chodzi o wielkość urządzenia, to 20-litrowy zmiękczacz będzie z pewnością bardziej wydajny i rzadziej będzie się regenerował (co ok 14 dni). Możesz oczywiście wybrać mniejszy model, np. IQ Soft Eco 12 lub 18, choć cena tych zmiękczaczy jest znacznie wyższa ze względu na wbudowane wi-fi czy alarm poziomu soli (4000 zł).
Zmiękczoną i zmieszaną wodę (6 stopni) można jak najbardziej od razu podłączyć, chyba że zależy Ci np na wodzie niezmiękczonej w kuchni do picia. Zdarza się, że nasi Klienci właśnie tak robią - pozostawiają sobie wodę surową w kuchni, ze względu na obecność minerałów, ewentualnie zakładają oddzielny filtr przepływowy pod zlewem, również pozostawiający minerały w wodzie.

Program93
21-08-2020, 21:03
Dziękuje za odpowiedz , czyli będę szukał 20 litrów pojemności . Co do urządzenia z tego co widzę sporo osób posiada serie tower . Mając sporo miejsca i budżet do 5tys. Co pan finalnie poleca Z tych urządzeń ? Ewentualnie między jakimi mam wybór w mojej sytuacji ?

KLARSAN
24-08-2020, 08:33
Dziękuje za odpowiedz , czyli będę szukał 20 litrów pojemności . Co do urządzenia z tego co widzę sporo osób posiada serie tower . Mając sporo miejsca i budżet do 5tys. Co pan finalnie poleca Z tych urządzeń ? Ewentualnie między jakimi mam wybór w mojej sytuacji ?

Jeśli chodzi o najmniejszy zmiękczacz wody z serii Tower (Ecoperla Softower S) jest to urządzenie 30-litrowe, zatem dość duże jak na Pańskie zużycie wody.
Oczywiście można wybrać takie duże urządzenie, będzie regenerować się raz na ok 3 tygodnie, jednak spokojnie 20-litrowy zmiękczacz będzie odpowiedni.
Zmiękczacze z tej serii cieszą się popularnością, ze względu na wysoką jakość wszystkich komponentów, a także dwuczęściową budowę - pozwala to na łatwą eksploatację, bezproblemowy serwis czy ewentualną wymianę części.

qbek17
24-08-2020, 15:41
Czytam ten temat i przy podobnych parametrach zalecany jest zbiornik 12l , czy to tylko kwestia finansowa , względem 20l czy tez korzyść z pracy urządzenia ?
Przy 2-3 osobach i tak niewielkiej redukcji twardości (ok 10 dH) spokojnie wystarczy Ci model z 12 litrami złoża. I tak będzie się on regenerował co ok 2 tygodnie... wszystko co większe będzie się regenerowało rzadziej. Ze względów higienicznych zalecana jest regeneracja nie rzadziej niż właśnie co 2 tygodnie, więc moim zdaniem szukanie większego modelu jest trochę niepotrzebne.
Korzyść z większej wydajności też nie będzie odczuwalna przy 2-3 osobach...

cristoteles
24-08-2020, 20:58
Po ile teraz można dostać ecoperla toro 20. Na jesieni miałem wycenę po niecałe 2500, a teraz na necie widzę przynajmniej o 3 stówy drożej..

KLARSAN
25-08-2020, 08:03
Po ile teraz można dostać ecoperla toro 20. Na jesieni miałem wycenę po niecałe 2500, a teraz na necie widzę przynajmniej o 3 stówy drożej..
Ecoperla Toro jest produkowany na terenie Europy, dlatego jego cena jest uzależniona od kursu euro, który aktualnie jest wyższy niż był rok temu.

Może Pan szukać egzemplarzy z wyprzedaży z zeszłego roku u lokalnych sprzedawców, jednak nie gwarantujemy, że coś Pan znajdzie, bo urządzenie cieszy się dużą popularnością.

Program93
25-08-2020, 09:53
Jeśli chodzi o najmniejszy zmiękczacz wody z serii Tower (Ecoperla Softower S) jest to urządzenie 30-litrowe, zatem dość duże jak na Pańskie zużycie wody.
Oczywiście można wybrać takie duże urządzenie, będzie regenerować się raz na ok 3 tygodnie, jednak spokojnie 20-litrowy zmiękczacz będzie odpowiedni.
Zmiękczacze z tej serii cieszą się popularnością, ze względu na wysoką jakość wszystkich komponentów, a także dwuczęściową budowę - pozwala to na łatwą eksploatację, bezproblemowy serwis czy ewentualną wymianę części.

Właśnie dużo osób poleca zmiękczacz z głowica clack , a model toro jej nie ma wgl. z danych jakie szukałem nie mogę znaleźć jakiej firmy tam siedzi głowica .

KLARSAN
25-08-2020, 11:30
Właśnie dużo osób poleca zmiękczacz z głowica clack , a model toro jej nie ma wgl. z danych jakie szukałem nie mogę znaleźć jakiej firmy tam siedzi głowica .

Ecoperla Toro posiada głowicę Fobrite. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat - https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/

Jeśli szuka Pan urządzenia na głowicy Clacka, tak jak wspominaliśmy - zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczem Ecoperla Hero oraz serią Ecoperla Softower.

Program93
25-08-2020, 15:05
Dobrze , przejrzę te produkty ze złożem 20litrow . Co do twardości wody wyniki z wodociągów 245mg swoje rzeczywistość inna . Po przebadaniu wody testem w 3 pomiarach wyszło :
1. 19 kropel - 339mg
2. 17 kropel - 304mg
3. 18 kropel - 321mg

czystesrodowsko
25-08-2020, 17:45
Ecoperla Toro posiada głowicę Fobrite. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat - https://www.filtry-do-wody.info/glowice-fobrite-sterowniki-wzorowane-na-amerykanskim-fleck/

Jeśli szuka Pan urządzenia na głowicy Clacka, tak jak wspominaliśmy - zachęcamy do zapoznania się ze zmiękczaczem Ecoperla Hero oraz serią Ecoperla Softower.

Dość zabawny jest argument „wzorowane na głowicach Fleck”. W połączeniu z faktem, że głowica jest z Chin w moim odczuciu może sugerować, że jest po prostu podróbką Flecka tylko zostało to ładniej ubrane w słowa przez marketingowców – ale to jest problem Flecka.

W mojej opinii problem z tymi głowicami dla użytkownika jest inny – z Clackami w zasadzie większość firm od filtrów wody sobie poradzi, natomiast kto serwisuje Fobrite? Jeżeli są zbliżone budową do Flecków to dobre firmy od filtrów do wody również sobie poradzą z ich serwisem ale co z podzespołami? Jeżeli są nietypowe to będą dostępne tylko przez dystrybutora na rynek polski (drogo ze względu na brak konkurencji). Jeżeli podzespoły do Fobrite będą pasowały z Flecków – to też nie będzie tanio bo Fleck tani nie jest. Więc jaka tu korzyść dla klienta?

@Program93 – kupowanie zmiękczacza przez internet oraz każdego innego filtra do wody obarczone jest 23% vatem. Jeżeli masz firmę w pobliżu zajmująca się montażem filtrów do wody to weź od nich ofertę – z montażem będziesz miał 8%vatu, a tez złożą Tobie urządzenie z głowica Clacka i dobrą żywicą. Będziesz miał serwis pod ręką, co jest istotne po gwarancji. No chyba że wolisz płacić za ładne naklejki.

czystesrodowsko
25-08-2020, 17:48
Dobrze , przejrzę te produkty ze złożem 20litrow . Co do twardości wody wyniki z wodociągów 245mg swoje rzeczywistość inna . Po przebadaniu wody testem w 3 pomiarach wyszło :
1. 19 kropel - 339mg
2. 17 kropel - 304mg
3. 18 kropel - 321mg

Wbrew pozorom wodociągi mają korzyść z twardej wody, pomijając fakt że obniżanie twardości by ich niemało kosztowało. Ponadto często wyniki dotyczą stacji uzdatnia wody, a zanim woda dopłynie do odbiorcy potrafi zmienić skład w tym właśnie twardość może wzrosnąć. Jednak wzrost u Ciebie jest znaczny – lepiej jakbyś sprawdził to 3 różnymi testami, a nie trzy razy tym samym testem bo może być problem właśnie w nim.

KLARSAN
26-08-2020, 06:59
Dość zabawny jest argument „wzorowane na głowicach Fleck”. W połączeniu z faktem, że głowica jest z Chin w moim odczuciu może sugerować, że jest po prostu podróbką Flecka tylko zostało to ładniej ubrane w słowa przez marketingowców – ale to jest problem Flecka.

W mojej opinii problem z tymi głowicami dla użytkownika jest inny – z Clackami w zasadzie większość firm od filtrów wody sobie poradzi, natomiast kto serwisuje Fobrite? Jeżeli są zbliżone budową do Flecków to dobre firmy od filtrów do wody również sobie poradzą z ich serwisem ale co z podzespołami? Jeżeli są nietypowe to będą dostępne tylko przez dystrybutora na rynek polski (drogo ze względu na brak konkurencji). Jeżeli podzespoły do Fobrite będą pasowały z Flecków – to też nie będzie tanio bo Fleck tani nie jest. Więc jaka tu korzyść dla klienta?

@Program93 – kupowanie zmiękczacza przez internet oraz każdego innego filtra do wody obarczone jest 23% vatem. Jeżeli masz firmę w pobliżu zajmująca się montażem filtrów do wody to weź od nich ofertę – z montażem będziesz miał 8%vatu, a tez złożą Tobie urządzenie z głowica Clacka i dobrą żywicą. Będziesz miał serwis pod ręką, co jest istotne po gwarancji. No chyba że wolisz płacić za ładne naklejki.

Rozważania na temat nazewnictwa zostawmy już producentowi głowicy :) Dla nas istotne jest działanie urządzenia i bezproblemowa praca u Klienta. Głowica jest w pełni rozbieralna i serwisowalna. Posiadamy wszystkie części zamienne do tych sterowników i świadczymy usługi serwisowe w całym kraju.

Aha... na urządzenie dajemy 10 lat gwarancji :)

Na Clacku pracujemy ponad 15 lat o czym dokładnie mówimy w tym materiale https://www.youtube.com/watch?v=G9f1jjomtC8 :)

Lukasz2222
26-08-2020, 08:57
Witam ,
Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza wody.
Parametry analizy wody:
Twardość - 320 mg/l
Żelazo -280 µg/l
Mangan 400 µg/l
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,990 mg/l
Ilość domowników 4 osoby
Zużycie wody 8 m3/ miesiąc
Studnia kopana ok 7 m głębokości.
Dodam że najbardziej widoczna jest "twardość' wody.

qbek17
26-08-2020, 09:40
Witam ,
Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza wody.
Parametry analizy wody:
Twardość - 320 mg/l
Żelazo -280 µg/l
Mangan 400 µg/l
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,990 mg/l
Ilość domowników 4 osoby
Zużycie wody 8 m3/ miesiąc
Studnia kopana ok 7 m głębokości.
Dodam że najbardziej widoczna jest "twardość' wody.
Taki zestaw pasowałby do złoża wielofunkcyjnego CR100 lub AquaMulti. Jako minimum przyjąłbym zestaw z 36-42 litrami złoża - chociaż nie gwarantowałbym że cały jon amonowy zniknie... Ewentualnie przewymiarować sporo filtr ale to są już wysokie koszty...
dodatkowo studnia jest dość płytka i z tego względu skłaniałbym się jednak do złoża CR100 z dodatkową opcją - celą chlorującą w głowicy do dezynfekcji złoża.

KLARSAN
26-08-2020, 09:56
Witam ,
Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza wody.
Parametry analizy wody:
Twardość - 320 mg/l
Żelazo -280 µg/l
Mangan 400 µg/l
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,990 mg/l
Ilość domowników 4 osoby
Zużycie wody 8 m3/ miesiąc
Studnia kopana ok 7 m głębokości.
Dodam że najbardziej widoczna jest "twardość' wody.

Ciężko będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie z gwarancją skuteczności bez wcześniejszych testów na wodzie, wyniki nie są kompletne (barwa, mętność też są ważne). Zapraszamy do kontaktu - wykonamy weryfikację wody pod kątem doboru indywidualnego rozwiązania.

Lukasz2222
26-08-2020, 10:23
Taki zestaw pasowałby do złoża wielofunkcyjnego CR100 lub AquaMulti. Jako minimum przyjąłbym zestaw z 36-42 litrami złoża - chociaż nie gwarantowałbym że cały jon amonowy zniknie... Ewentualnie przewymiarować sporo filtr ale to są już wysokie koszty...
dodatkowo studnia jest dość płytka i z tego względu skłaniałbym się jednak do złoża CR100 z dodatkową opcją - celą chlorującą w głowicy do dezynfekcji złoża.

Jakie mogą być koszty takiej celi i czy wtedy trzeba dodatkowo oprócz tabletek dokupywać chlor ?
Chciałbym zapytać również o propozycje głowicy.

qbek17
26-08-2020, 10:39
Jakie mogą być koszty takiej celi i czy wtedy trzeba dodatkowo oprócz tabletek dokupywać chlor ?
Cela chlorująca jest opcją do głowicy (wtedy jest wymagany specjalny sterownik, który zasila i steruje także celą chlorującą) lub jako osobne urządzenie montowane na wężyku doprowadzającym solankę (w tym przypadku jest to niezależne od głowicy filtra).

Cela wytwarza niewielkie dawki chloru z soli więc nie ma potrzeby dokupowania chloru.


Chciałbym zapytać również o propozycje głowicy.
Głowica Clack ze sterownikiem Impression lub Evolve ma takie funkcje.

czystesrodowsko
26-08-2020, 17:37
Dla nas istotne jest działanie urządzenia i bezproblemowa praca u Klienta. Głowica jest w pełni rozbieralna i serwisowalna. Posiadamy wszystkie części zamienne do tych sterowników i świadczymy usługi serwisowe w całym kraju.

Aha... na urządzenie dajemy 10 lat gwarancji :)



Nie do końca się zrozumieliśmy. Może inaczej.

Wasza Ecoperla Toro ma chińską głowicę Fobrite, o której jakiekolwiek informacje można znaleźć tylko i wyłącznie na stronach promujących wyroby Ecoperla. Czyli brakuje obiektywnych źródeł na temat tych głowic. Ok, mało popularne, więc brak źródeł jest do wytłumaczenia, choć 13 lat na rynku to jest wystarczający czas by branża usłyszała o danym wyrobie, a w tym przypadku jednak nie usłyszała.

Problem dla użytkownika jest inny – skoro tylko Wy ją macie i tylko Wy macie do niej części to użytkownik jest skazany tylko na Was na długie lata - to nie jest z punktu użytkownika zaleta. Klient ze Szczecina będzie musiał w przypadku serwisu za kilka lat zapłacić dla Was jeszcze za dojazd – świetna informacja dla niego i w zasadzie dla każdego innego klienta.

Udzielam się na tym forum (w większości w wątku przydomowych oczyszczalni) głównie w celu zapalania „żółtych lampek” potencjalnych użytkowników właśnie w przypadku takich prób sprzedaży jak Wasza. Pomimo, że śledzę ten wątek i Wasze wpisy są bardzo często pomocne, to nie pasuje mi marketingowe mydleniu oczu użytkownikom.

Wiec jak najbardziej jestem gotowy do merytorycznej dyskusji na temat Waszych produktów i mam pytania:
- skoro głowice Fobrite są takie dobre to dlaczego zdecydowaną większość urządzeń macie na głowicach Clack, a nie Fobrite?
- jakie są warunki do utrzymania gwarancji przez 10 lat i czy dotyczy ona całego urządzenia?

Lukasz2222
26-08-2020, 17:41
Pomału zbieram zabrane informację w całość, głowica Clack, złoże multifunkcyjne cr 100 (a co sądzicie o ecomix A ?)
Mam jeszcze pytanie odnośnie typu regeneracji przy wyżej wymienionych złożach ( up-flow czy down-flow)?

KLARSAN
26-08-2020, 22:34
Nie do końca się zrozumieliśmy. Może inaczej.


Bardzo miło, że chce Pan zapalać lampki. To iście szlachetne z Pana strony :)

1. Akurat model Ecoperla Toro 20 na rynku jest niespełna 3 lata, a Ecoperla Toro 35 został wprowadzony w tym roku. Przed wprowadzeniem testujemy urządzenia bardzo dokładnie. Poza tym proszę wierzyć, że nie tylko my wykorzystujemy te głowice w Polsce.

2. Obawiam się, że w tym wypadku wykonał Pan jednak zbyt mały wysiłek w szukaniu sprzedawców naszych urządzeń. Mamy swoją sieć dealerską oraz serwisantów, z którymi współpracujemy (nawet z Pana branży - POŚ).

3. Określenie "mydlenie oczu" wydaje się dość niestosowne i mało profesjonalne. Zachęcam do obejrzenia naszych realizacji i przeczytania opinii o naszej firmie.

4. Posiadamy urządzenia w różnych wariantach cenowych, jeżeli chce Pan poznać naszą ofertę to zapraszamy na stronę https://www.klarsan.pl/ :) Wybrane produkty posiadają 10 lat pełnej gwarancji, a wśród nich jest właśnie produkt Ecoperla Toro.

qbek17
27-08-2020, 09:11
Pomału zbieram zabrane informację w całość, głowica Clack, złoże multifunkcyjne cr 100 (a co sądzicie o ecomix A ?)
Mam jeszcze pytanie odnośnie typu regeneracji przy wyżej wymienionych złożach ( up-flow czy down-flow)?
Przy tego typu złożach tylko regeneracja downflow (Upflow może być stosowana tylko w zmiękczaczach przy czystej wodzie).
Ecomix nie ma żadnego składnika odpowiedzialnego za usuwanie jonu amonowego, a dodatkowo jest to żywica jonowymienna (inny rodzaj złoża względem CR100, który jest zeolitem) i nie można go traktować chlorem a więc dezynfekcja tego złoża jest dużo trudniejsza...

czystesrodowsko
27-08-2020, 19:40
Akurat model Ecoperla Toro 20 na rynku jest niespełna 3 lata, a Ecoperla Toro 35 został wprowadzony w tym roku. Przed wprowadzeniem testujemy urządzenia bardzo dokładnie.

Nie do końca rozumiem, gdzie tu jest zaleta skoro są to tak młode urządzenia?



Obawiam się, że w tym wypadku wykonał Pan jednak zbyt mały wysiłek w szukaniu sprzedawców naszych urządzeń. Mamy swoją sieć dealerską oraz serwisantów, z którymi współpracujemy (nawet z Pana branży - POŚ).

Kierunek prowadzenia działalności aby mieć rozbudowaną sieć dealerów/serwisu jak najbardziej słuszny. Tyle że faktycznie może za słabo drążyłem, bo nie znalazłem listy takich firm. Jednak, czy to nie powinno być łatwo dostępne na stronie producneta, aby jednak klint przed zakupem mógł w łatwy sposób takiego przedstawiciela znaleść? No chyba, że Wasze ukierunkowanie jest na klintów wykonujących tylko odpowednio duzy wysiłek w tym zakresie.



3. Określenie "mydlenie oczu" wydaje się dość niestosowne i mało profesjonalne. Zachęcam do obejrzenia naszych realizacji i przeczytania opinii o naszej firmie.

Zadałem dwa proste pytania techniczno-handlowe do wyrobów konkretnego producenta. Pan/Pani reprezentuje tu tego producenta i widze, że jest problem z udzieleniem odpowiedzi na moje pyatnia, a to dotyczące warunków gwarancji jest niezwykle istotne.

Mogę poszukać innych synonimów do określenia "mydlenie oczu" (bardziej stosownych i profesjonalnych), ale chyba lepiej skupić sie na tych warunkach 10 letniej gwarancji. One będą ciekawszym tematem niż synonimy.

Panie/Pani Klarsan - zapraszam do przedstawienia wymagań gwarancyjnych do 10 letniej gwarancji dla Ecoperla Toro.

Bardzo bym chciał, aby odpowiedź brzmiała "nie ma żadnych" - czym niebywale zapunktujecie nie tylko w mojej opinii ale zapewne szerszego grona forumowiczów i osób zainteresowanych tematem.



4. Posiadamy urządzenia w różnych wariantach cenowych, jeżeli chce Pan poznać naszą ofertę to zapraszamy na stronę https://www.klarsan.pl/ :) Wybrane produkty posiadają 10 lat pełnej gwarancji, a wśród nich jest właśnie produkt Ecoperla Toro.

Wiem, że się nie znamy ale ja naprawdę nie wyglądam jak robot indeksujący Google i linki wychodzace z tego forum nie sa mi do niczego potrzebne. Wam zapewne tak, o czym świadczy intensywne wklejanie przez Was linków na tym forum - no coż płatny profil ma swoje prawa. Jednak do mnie dotrzecie tylko merytoryką wypowiedzi, z którą jednak ciagle Was utożsamiam - nie zmieniajcie tego.

cristoteles
30-08-2020, 22:17
I co klarsan nie dowiemy się nic o tej gwarancji?

KLARSAN
31-08-2020, 08:58
I co klarsan nie dowiemy się nic o tej gwarancji?

Warunki gwarancji są dostępne dla Klientów. Jak wszyscy producenci najróżniejszych urządzeń na całym świecie, aby utrzymać wydłużoną gwarancję wymagamy przeprowadzenie serwisu i pieczątki gwaranta. Taki serwis nie różni się absolutnie niczym, od standardowego, który i tak należałoby zrobić po 2 latach użytkowania urządzenia, aby sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Nie wymagamy naszego serwisu, może to być inny autoryzowany sprzedawca czy serwisant urządzeń Ecoperla.

czystesrodowsko
01-09-2020, 19:19
Warunki gwarancji są dostępne dla Klientów.

To znaczy że są dostępne dopiero po zakupie? Chyba powinny być ogólnodostęne już przed zakupem, bo inaczej to jest przysłowiowy "kot w worku".



Jak wszyscy producenci najróżniejszych urządzeń na całym świecie, aby utrzymać wydłużoną gwarancję wymagamy przeprowadzenie serwisu i pieczątki gwaranta. Taki serwis nie różni się absolutnie niczym, od standardowego, który i tak należałoby zrobić po 2 latach użytkowania urządzenia, aby sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Nie wymagamy naszego serwisu, może to być inny autoryzowany sprzedawca czy serwisant urządzeń Ecoperla.

W końcu to są jakies konkrety.

Ale potencjalny klient chciałby sprawdzić, gdzie jest najbliższy serwis aby zapytać o koszt takiego przeglądu i co najwazniejsze koszt dojazdu.

Niezwykle istotny jest przecież koszt takiej 10 letniej gwarancji, więc zestawienie kosztów zakupu i uzytkowania w tym okresie jest naturalną sprawą.

Gdzie można znaleść szczegółowe warunki wydłużonej gwarancji oraz listę serwisantów? Na stronach Ecoeprla ani Klarsan nie znalazłem. Nie ma Pani/Pan problemu z wrzucaniem linków na tym forum, więc poporszę o pomoc i podanie bezpośredniego linka.

dpo
01-09-2020, 21:16
Nie znam tematu zupełnie, więc pewnie zadam nieodpowiadalne;) pytanie.

Rodzina 4 osoby, dom z wodą miejską (nie znam jej twardosci, ale mam mieszkanie 300m dalej i wodę z tego samego ujęcia. Choć czajnik się zakamienia to pralka działała ponad 10 lat i padł jej jakis sterownik a nie grzałka - stąd wniosek ze nie jest źle).
Do tego w domu filtr z nierdzewki na wejsciu i boiler elektryczny z nierdzewki + osmoza na wodę pitną (tylko jeden kranik a nie na cały dom).

Jakiego złoża potrzebuję i może wstępnie jaki przedział cenowy (może propozycja producenta)?

Dałem ciała bo jeden z forumowiczów opisywał polski produkt (relatywnie tani), z którego był bardzo zadowolony, a ja tego linka nie zapisałem i ...... nie moge tego odnaleźć. A szkoda bo było to z rok temu i byłem na niego zdecydowany na 100% i teraz od nowa muszę drążyć temat.
Wyglądał podobnie do tego ( https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html ) tzn miał osobno butlę niezabudowaną - ale to chyba nie ten...

Instalator proponuje coś z BWT, a ten polski był do 1800 pln czyli prawię połowe tańszy.....

qbek17
01-09-2020, 23:02
Nie znam tematu zupełnie, więc pewnie zadam nieodpowiadalne;) pytanie.
Zgadza się ;)


Rodzina 4 osoby, dom z wodą miejską (nie znam jej twardosci, ale mam mieszkanie 300m dalej i wodę z tego samego ujęcia. Choć czajnik się zakamienia to pralka działała ponad 10 lat i padł jej jakis sterownik a nie grzałka - stąd wniosek ze nie jest źle).
Do tego w domu filtr z nierdzewki na wejsciu i boiler elektryczny z nierdzewki + osmoza na wodę pitną (tylko jeden kranik a nie na cały dom).

Jakiego złoża potrzebuję i może wstępnie jaki przedział cenowy (może propozycja producenta)?
Nie znając twardości ani zużycia... patrz punkt pierwszy ;)


Dałem ciała bo jeden z forumowiczów opisywał polski produkt (relatywnie tani), z którego był bardzo zadowolony, a ja tego linka nie zapisałem i ...... nie moge tego odnaleźć. A szkoda bo było to z rok temu i byłem na niego zdecydowany na 100% i teraz od nowa muszę drążyć temat.
Wyglądał podobnie do tego (...) tzn miał osobno butlę niezabudowaną - ale to chyba nie ten...
Raczej nie ma "polskiego" zmiękczacza... do tego dobrego i taniego... i najlepiej nie chińskiego ;)


Instalator proponuje coś z BWT, a ten polski był do 1800 pln czyli prawię połowe tańszy.....
Coś z BWT na pewno będzie drogie. Możliwe też, że dobre (ale to trudno stwierdzić nie mając żadnych danych o wodzie czy zużyciu ani konkretnego modelu).

dpo
02-09-2020, 07:17
Raczej nie ma "polskiego" zmiękczacza... do tego dobrego i taniego... i najlepiej nie chińskiego ;)

Coś z BWT na pewno będzie drogie. Możliwe też, że dobre (ale to trudno stwierdzić nie mając żadnych danych o wodzie czy zużyciu ani konkretnego modelu).
To może chociaż polećcie coś co nie jest obwarowane milionem zastrzeżeń gwaracyjnych, żebym nie "popłynął" na serwisie czy innych rzeczach małym druczkiem......
Czas goni a ja mam na głowie ważniejsze rzeczy teraz.

KLARSAN
02-09-2020, 10:12
To może chociaż polećcie coś co nie jest obwarowane milionem zastrzeżeń gwaracyjnych, żebym nie "popłynął" na serwisie czy innych rzeczach małym druczkiem......
Czas goni a ja mam na głowie ważniejsze rzeczy teraz.

Każdy polski sprzedawca stacji uzdatniania wody zgodnie z prawem udziela gwarancji na 24 miesiące. Dłuższa gwarancja za każdym razem będzie obarczona dodatkowymi warunkami - zarówno w przypadku filtrów do wody, jak i samochodów.

dpo
02-09-2020, 11:10
Każdy polski sprzedawca stacji uzdatniania wody zgodnie z prawem udziela gwarancji na 24 miesiące. Dłuższa gwarancja za każdym razem będzie obarczona dodatkowymi warunkami - zarówno w przypadku filtrów do wody, jak i samochodów.
To zrozumiałe, ale u jednych trzeba serwisować co roku za 100 , u innych za 200 itp.
Pytałem forumowiczów niekomercyjnych, tzn takich co doradzą od serca, a nie po linii marketingowej/zyskowej.

qbek17
02-09-2020, 17:42
To zrozumiałe, ale u jednych trzeba serwisować co roku za 100 , u innych za 200 itp.
Jak kupisz dobry sprzęt to nie będzie większej różnicy czy dostaniesz gwarancję na 2, 5 czy 10 lat - po prostu dobry sprzęt będzie działał długo i nie będziesz miał okazji skorzystać z gwarancji.
Ale jak chcesz kupić coś "o połowę tańszego" niż dobry sprzęt to faktycznie czas gwarancji ma znaczenie. Tylko jak policzysz te 5 lat przeglądów po 200 zł to masz 1000 zł. A dobry zmiękczacz kupisz za 2500-2800 i nie musisz robić płatnych przeglądów aby zachować gwarancję. A dodatkowo podziała jeszcze sporo lat po gwarancji...

czystesrodowsko
03-09-2020, 17:55
Każdy polski sprzedawca stacji uzdatniania wody zgodnie z prawem udziela gwarancji na 24 miesiące. Dłuższa gwarancja za każdym razem będzie obarczona dodatkowymi warunkami - zarówno w przypadku filtrów do wody, jak i samochodów.

Pani/Panie Klarsan

Zapis ze strony Ecoperla:

"10 lat gwarancji – dajemy aż 10 lat gwarancji na wybrane produkty!" - bez możliwości samodzielnego sprawdzenia warunków tej gwarancji


"Współpracujemy z najlepszymi dystrybutorami urządzeń filtracyjnych wysokiej jakości na terenie całego kraju." - bez możliwości ich znalezienia - mieszkam na granicy trzech województ. Z racji działalności jeżdzę po czterech województwach - z miła chęcią i zawodową ciekawością zajadę do któregokolwiek lub nawet kilku, ale gdzie mogę znaleść ich listę????

Powyższe zapisy fajnie wyglądają ale przypominają zwykłe chwyty marketingowe. Wygląda, że macie to niedopracowane.

Skąd potencjalny klient ma wiedzieć, że np w warunkach wydłużonej gwarancji nie ma zapisu o konieczności dokonania przeglądu (oczywiście płatnego) co 6 m-cy. Pytam, bo znam jednego z takich producnetów który własnie taki czasookres ma wpisany w kartę gwarancyjną. Oczywiście jest on do podważenia szczególnie na rynku prywatnych konsumentów ale wielu sie skusi a raczej zmusi.

Krzychup
04-09-2020, 10:46
Witam,
Wpadłem na pomysł zamontowania zmiękczacza wody, bo męczy mnie kamień w czajniku, kranach itd...
Po przeczytaniu tego tematu dochodzę do wniosków, że najbardziej polecacie głowicę Clack i złoże LEWATIT.

W domu mieszka 3 osoby, mam dwie łazienki a miesięcznie zużywam od 5-7 m3 wody.
Twardość wody to 15 stopni niemieckich ze strony wodociągów, ale mieszkam na końcu instalacji.

Zamierzam zmiękczyć wodę nie do zera, ale do paru stopni.

Znajomy zamontował Viessmana, ale ja znalazłem:
- WATER LIFE seria HYDRO TECHNIC LOGIX20 -> https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix20-monosferyk-9389283934 głowica AUTOTROL LOGIX 255/760 marki PENTAIR/USA; żywice monosferyczną LEWATIT marki Bayer. Na głowicę dają 4 lata gwarancji.
- dokładnie taki samo urządzenie z Technika Wody - na wszystko 10 lat gwarancji -> https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854

Zamontowałem nowy kocioł gazowy Viessmanna, ale zmiękczacz nie jest produkowany przez tą firmę, tylko naklejki...

Chciałbym mieć jedno urządzenie, a nie oddzielnie butlę i pojemnik na sól.
Czy wybrać Viessmanna, czy wystarczy jedno z zaproponowanych urządzeń?

Myjk
04-09-2020, 14:54
Jak kupisz dobry sprzęt to nie będzie większej różnicy czy dostaniesz gwarancję na 2, 5 czy 10 lat - po prostu dobry sprzęt będzie działał długo i nie będziesz miał okazji skorzystać z gwarancji.
Ale jak chcesz kupić coś "o połowę tańszego" niż dobry sprzęt to faktycznie czas gwarancji ma znaczenie. Tylko jak policzysz te 5 lat przeglądów po 200 zł to masz 1000 zł. A dobry zmiękczacz kupisz za 2500-2800 i nie musisz robić płatnych przeglądów aby zachować gwarancję. A dodatkowo podziała jeszcze sporo lat po gwarancji...
Dzisiaj odwiedził mnie osobiście Jakub, dostarczył zmiękczacz praktycznie z dnia na dzień (bo jak to ja, zawołałem hydraulika a zapomniałem wcześniej sprzęt kupić). :P Bardzo sympatyczny i pomocny młody człowiek. Jeszcze raz dziękuję Jakubie. :)

qbek17
04-09-2020, 18:38
Jeszcze raz dziękuję Jakubie. :)
Nie ma sprawy :)

qbek17
04-09-2020, 18:40
Witam,
Wpadłem na pomysł zamontowania zmiękczacza wody, bo męczy mnie kamień w czajniku, kranach itd...
Po przeczytaniu tego tematu dochodzę do wniosków, że najbardziej polecacie głowicę Clack i złoże LEWATIT.

W domu mieszka 3 osoby, mam dwie łazienki a miesięcznie zużywam od 5-7 m3 wody.
Twardość wody to 15 stopni niemieckich ze strony wodociągów, ale mieszkam na końcu instalacji.

Zamierzam zmiękczyć wodę nie do zera, ale do paru stopni.

Znajomy zamontował Viessmana, ale ja znalazłem:
- WATER LIFE seria HYDRO TECHNIC LOGIX20 -> https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix20-monosferyk-9389283934 głowica AUTOTROL LOGIX 255/760 marki PENTAIR/USA; żywice monosferyczną LEWATIT marki Bayer. Na głowicę dają 4 lata gwarancji.
- dokładnie taki samo urządzenie z Technika Wody - na wszystko 10 lat gwarancji -> https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-20-up-flow-male-wym-7365414854

Zamontowałem nowy kocioł gazowy Viessmanna, ale zmiękczacz nie jest produkowany przez tą firmę, tylko naklejki...

Chciałbym mieć jedno urządzenie, a nie oddzielnie butlę i pojemnik na sól.
Czy wybrać Viessmanna, czy wystarczy jedno z zaproponowanych urządzeń?
Do Twoich parametrów wystarczy mniejszy model - 12 litrów złoża powinno wystarczyć. Jeśli jednak chcesz model z tych linków to radziłbym wybrać ten z głowicą Autotrola i złożem Lewatit.

czystesrodowsko
04-09-2020, 19:56
- dokładnie taki samo urządzenie z Technika Wody - na wszystko 10 lat gwarancji


Szczegóły tej 10 letniej gwarancji widziałeś?

Krzychup
05-09-2020, 19:49
Dzięki, wstępnie zdecydowałem się na HYDRO TECHNIC LOGIX15, ale wcześniej zamówię tester i zbadam twardość wody u mnie w kranie, a nie 10 km wcześniej w wodociągach.

jupik
06-09-2020, 21:54
Witam,

Szukam porady w wyborze zmiekczacza.

Zuzywamy (rodzina 2+2) ok 10-12 m3 wody miesiecznie.

Według danych publikowanych przez ZGK woda ma twardosc 250-300 mgCaCO3/dm3.

Instalacja jest z rur PEX, a zmiekczacz ma zmniejszyc ilosc kamienia odkładającego sie na sanitaritach oraz w sprzęcie AGD.

Z góry dziękuję za pomoc.

KLARSAN
07-09-2020, 08:35
Witam,

Szukam porady w wyborze zmiekczacza.

Zuzywamy (rodzina 2+2) ok 10-12 m3 wody miesiecznie.

Według danych publikowanych przez ZGK woda ma twardosc 250-300 mgCaCO3/dm3.

Instalacja jest z rur PEX, a zmiekczacz ma zmniejszyc ilosc kamienia odkładającego sie na sanitaritach oraz w sprzęcie AGD.

Z góry dziękuję za pomoc.

Jeśli szuka Pan budżetowego rozwiązania, to polecamy Ecoperla Toro 20, natomiast jeżeli szuka Pan czegoś z górnej półki, to polecamy Ecoperla Softower S.

jupik
07-09-2020, 09:13
Jeśli szuka Pan budżetowego rozwiązania, to polecamy Ecoperla Toro 20, natomiast jeżeli szuka Pan czegoś z górnej półki, to polecamy Ecoperla Softower S.

Dziękuję za odpowiedź.
A jak te propozycje wyglądają na tle np. Water Technic 32, Hydro Plus 32, USTM Lotus Sensor 25 czy nawet Viessmnn Aquahome ?

KLARSAN
07-09-2020, 09:58
Dziękuję za odpowiedź.
A jak te propozycje wyglądają na tle np. Water Technic 32, Hydro Plus 32, USTM Lotus Sensor 25 czy nawet Viessmnn Aquahome ?

To już musi Pan porównywać konkretne komponenty czy dane techniczne. W naszym odczuciu bliżej tym urządzeniom do Toro 20 lub Toro 35 niż do serii Ecoperla Softower, która jest z najwyższej półki.

qbek17
07-09-2020, 12:19
Witam,

Szukam porady w wyborze zmiekczacza.

Zuzywamy (rodzina 2+2) ok 10-12 m3 wody miesiecznie.

Według danych publikowanych przez ZGK woda ma twardosc 250-300 mgCaCO3/dm3.

Instalacja jest z rur PEX, a zmiekczacz ma zmniejszyc ilosc kamienia odkładającego sie na sanitaritach oraz w sprzęcie AGD.

Z góry dziękuję za pomoc.

Są dość duże rozbieżności w twardości i zużyciu... może tu pasować zmiękczacz z 20 litrami złoża, ale w wersji maksymalnej to może być nawet 35 litrów... szukałbym czegoś po środku czyli 25-30 litrów.

jupik
07-09-2020, 13:12
Są dość duże rozbieżności w twardości i zużyciu... może tu pasować zmiękczacz z 20 litrami złoża, ale w wersji maksymalnej to może być nawet 35 litrów... szukałbym czegoś po środku czyli 25-30 litrów.

Dostałem dziś jeszcze maila z nowymi pomiarami z ZGK i wyniki mówią o twardości ok 230.
qbek17 zakładając zuzycie 10m3 czy poleciłbyś jakiś konkretny model?

qbek17
07-09-2020, 13:21
Dostałem dziś jeszcze maila z nowymi pomiarami z ZGK i wyniki mówią o twardości ok 230.
qbek17 zakładając zuzycie 10m3 czy poleciłbyś jakiś konkretny model?
Przy tych założeniach to 20 litrów będzie wystarczające.
Ja bym brał model z głowicą Clack i złożem monosferycznym.

jupik
07-09-2020, 13:38
Przy tych założeniach to 20 litrów będzie wystarczające.
Ja bym brał model z głowicą Clack i złożem monosferycznym.

Np.
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-cristal-clack-pallas-ck-25-lewatit-s-p-1407.html
czy
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html

jupik
14-09-2020, 10:41
Przy tych założeniach to 20 litrów będzie wystarczające.
Ja bym brał model z głowicą Clack i złożem monosferycznym.

Przeczytałem ten wątek dość obszernie i ciężko mi znaleźć jednoznacznie który produkt powinienem kupić.
Przeszukując internety hasłami "zmiękczacz wody głowica Clack" trafia się zwykle w to samo miejsce, tak jakby nie było innych sprzedawców tych produktów.
Rozumiem, że KLARSAN poleca swoje produkty, które wydają się dobre. Pytanie czy są inne godne polecenia zbudowane na tych polecanych komponentach, z odpowiednią gwarancją itd?

qbek17
14-09-2020, 18:14
Przeczytałem ten wątek dość obszernie i ciężko mi znaleźć jednoznacznie który produkt powinienem kupić.
Przeszukując internety hasłami "zmiękczacz wody głowica Clack" trafia się zwykle w to samo miejsce, tak jakby nie było innych sprzedawców tych produktów.
Rozumiem, że KLARSAN poleca swoje produkty, które wydają się dobre. Pytanie czy są inne godne polecenia zbudowane na tych polecanych komponentach, z odpowiednią gwarancją itd?
Zapewniam Cię, że są też inne możliwości kupna takiego zestawu... ale jak widać inwestycja w marketing była skuteczna ;)

mahuk
14-09-2020, 19:28
witam
potrzebuję instrukcji czyszczenia/konserwacji uzdatniacza Buderus Loga Nice 20.
Nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji jak rozebrać to urządzenie aby je dokładnie umyć, ani spisu czynności konserwacyjnych.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

struna7
14-09-2020, 19:46
Nawet spora suma zainwestowana w marketing nic by nie dała, gdyby sypały się komentarze niezadowolonych użytkowników. A takich nie widzę. Sam walczyłem z kiepską wodą i w Zielonej Górze nikt nie przekonał mnie do swoich teorii. Badanie wody wysłanej kurierem i tak wyszło taniej niż u mnie na miejscu. A później podjąłem ryzyko i kupiłem multitower S. Nie wiem ile podobny zestaw kosztowałby w konkurencji, bo nikt mi nie zaproponował takich rozwiązan a zapytań trochę nawysyłałem zanim tu trafiłem. Dzisiaj widzę że dobrze zrobiłem, stacja działa ponad półtora roku bez zarzutu, dosypuje sól i to tyle z obsługi. Woda zgodnie z tym co pisali czysta, klarowna a przede wszystkim nie śmierdząca. Jedynie sugestia o zaplanowaniu regeneracji na godziny nocne w moim przypadku nie trafiona. Za słaby sen i budziło mnie buczenie o 2:30 więc zmieniłem na popołudnie, trzeba tylko pamiętać aby akurat nie chodziła pralka czy zmywarka. Sam prowadzę firmę budowlaną i szanuje każdy uczciwy biznes, który w tych durnych czasach traktuje klienta tak jak klarsany, dlatego jak ktoś w Zielonej Górze chce organoleptycznie ocenić pracę stacji to pisać śmiało. No i obiecana fota.

qbek17
14-09-2020, 20:30
Nawet spora suma zainwestowana w marketing nic by nie dała, gdyby sypały się komentarze niezadowolonych użytkowników. A takich nie widzę.
Jasne - brak negatywów też coś znaczy. Sam szanuję ich biznes bo jednak dobry marketing też należy docenić :)
Za to spory budżet pozwala być praktycznie jedynym wynikiem wyszukiwań pod wszelkimi hasłami związanymi z uzdatnianiem wody.

struna7
15-09-2020, 09:32
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/de65919fd4d6.jpg (https://naforum.zapodaj.net/de65919fd4d6.jpg.html)

Xdom
27-09-2020, 16:22
Witam
Planuje zakup zmiękczacza wody, wacham się pomiędzy:
https://allegro.pl/oferta/wielofunkcyjny-zmiekczacz-wody-bambo-carbon-wegiel-5065332314#
-sprzedawca bardzo go zachwala jednak mało opini o nim i tylko ta firma go sprzedaje
oraz
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix30-monosferyk-9387997397?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjQ4NjA0MzUAMjk4NTk2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=40819315-3c71-4ce4-bcaf-54436c685b86
proszę o pomoc.

Mat_bo
30-09-2020, 12:15
Cześć
Planuję zakup zmiękczacza wody do domu ( segment 100m2 ) dla 2/3 osób
Zużycia póki co nie znam bo dopiero się "wykańczamy". Ale armatura czarna więc od razu na start chcemy założyć.

Znajomy ma Ecowater 300 i poleca. cenowo koło 3100 z tego co widziałem

Poniżej wyniki wody:
448713

EDIT: Dostałem ofertę na Ecowater 300 - 2100zł brutto.

Beaty
30-09-2020, 19:16
Parametry wody surowej zawarte w analizie fizyko-chemicznej:  twardość ogólna – 126,0 CaCO3/dm3,  odczyn – 7,0 pH,  żelazo – 18,0 mg/dm3,  mangan – 0,8 mg/dm3,  pozostałe parametry wody surowej zgodne z obowiązującą normą wody przeznaczonej do spożycia
Co poradzicie Panowie?

KLARSAN
01-10-2020, 09:47
Parametry wody surowej zawarte w analizie fizyko-chemicznej:  twardość ogólna – 126,0 CaCO3/dm3,  odczyn – 7,0 pH,  żelazo – 18,0 mg/dm3,  mangan – 0,8 mg/dm3,  pozostałe parametry wody surowej zgodne z obowiązującą normą wody przeznaczonej do spożycia
Co poradzicie Panowie?

Stężenia żelaza i w szczególności manganu są bardzo wysokie. Konieczne jest w tej sytuacji zamontowanie kilkustopniowego systemu uzdatniania, na pewno nie będzie to jedno urządzenie. Koszt uzdatnienia takiej wody to niestety kwestia kilkunastu tys zł. Jeśli jest Pani zainteresowana, zapraszamy do kontaktu i wysłania próbki wody w celu wykonania testów obciążeniowych na wodzie.

Marco36
01-10-2020, 13:02
Witam

Mam wodę sieciową o twardości 22-24° niemieckie, kamień niszczy zawory i krany.
Zużycie miesięczne 4 m3, z zapasem na przyszłość to myślę do 6 m3 można przyjąć. Więcej raczej nie powinno wzrosnąć.
Woda chlorowana tylko przy okazji remontów na sieci. Twardość tylko podają, że jakaś wg normy, bez szczegółów. Bez składu chemiczno-mineralnego. Jedynie badania bakteriologiczne i organoleptyczne mają podane.
Instalator, który będzie mi przerabiał w najbliższym czasie wodę i CO w piwnicy, ma tylko Viessmana w ofercie.

Drogo mi te 2'500-3'000 wydać na stację. Jest coś czym warto by się zainteresować w cenie 1'500 - 2'000 zł ?
A jeśli Viessman, to który z modeli byłby tańszy w eksploatacji Aquahome 20-N czy Compact?
Chodzi o mniejsze zużycie soli czy wody na regenerację.
Patrząc na tabelki to Compact wychodzi taniej w zakupie i eksploatacji przy 4 m3 zużycia wody.
Jakie są różnice w zestawach? Podstawa to chyba butla, głowica, zasobnik soli - o co może być zestaw wzbogacony lub zubożony?
Przy zużyciu 4/6 m3 to chyba 15-20 L objętość złoża soli powinna starczyć?

Czy potrzebny jest reduktor ciśnienia? Nie mam manometru, ale chyba 5 bar nie powinno przekraczać.
Mieszkam na przedmieściach ze 10 km od wieży ciśnień.
Czy danie filtra 5um 10" przed stacją i filtra węglowego 10" za stacją jest poprawne - na chłopski rozum, w takiej kolejności bym to podłączył. Takie chyba też są te trzy filtrowe zestawy na cały dom.

qbek17
01-10-2020, 15:47
Parametry wody surowej zawarte w analizie fizyko-chemicznej:  twardość ogólna – 126,0 CaCO3/dm3,  odczyn – 7,0 pH,  żelazo – 18,0 mg/dm3,  mangan – 0,8 mg/dm3,  pozostałe parametry wody surowej zgodne z obowiązującą normą wody przeznaczonej do spożycia
Co poradzicie Panowie?
Na pewno podane są prawidłowe jednostki??

qbek17
01-10-2020, 15:48
Cześć
Planuję zakup zmiękczacza wody do domu ( segment 100m2 ) dla 2/3 osób
Zużycia póki co nie znam bo dopiero się "wykańczamy". Ale armatura czarna więc od razu na start chcemy założyć.

Znajomy ma Ecowater 300 i poleca. cenowo koło 3100 z tego co widziałem

Poniżej wyniki wody:
448713

EDIT: Dostałem ofertę na Ecowater 300 - 2100zł brutto.
Za 2100 brutto to bardzo dobra cena...

qbek17
01-10-2020, 15:51
Witam
Planuje zakup zmiękczacza wody, wacham się pomiędzy:
...
-sprzedawca bardzo go zachwala jednak mało opini o nim i tylko ta firma go sprzedaje
oraz
. (https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-technic-logix30-monosferyk-9387997397?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjQ4NjA0MzUAMjk4NTk2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=40819315-3c71-4ce4-bcaf-54436c685b86)..
proszę o pomoc.
Ten pierwszy sobie odpuść... ma chińską głowicę... do tego standardowe złoże i niepotrzebnie dodany węgiel...
Drugi ma na pewno lepsze komponenty... ale pytanie na czym oszczędzają bo cena jest dość niska...

Beaty
01-10-2020, 19:30
Na pewno podane są prawidłowe jednostki?? = niestety tak

CobaltBlue
01-10-2020, 20:31
Witam

Moje parametry studziennej wody to:
226,91 mg CACO3/L
azot amonowy - 0,38
utlenialność 1,34
azotanów nie ma
Barwa 52
Mętność 37
pH 7,8
przewodność 536
4,975 mg/L
1,802 mg/L
Bakterii: brak

Szukam rozwiązania z regeneracją powietrzem (ścieki idą do przydomowej biologicznej)
współpracującego z hydroforem przeponowym. Z wody będą korzystały 4 osoby.
Internety popdpowiadają mi takie rozwiązania jak:
Supreme OXYLINE Plus 56 czy Odżelaziacz i odmanganiacz ProFlow OXY+ 56 Erie OXYDIZER PLUS

W zwiazku z tym rodzą się pytanie na które , mam nadzieję, szanowni forumowicze pomoga znaleźć odpowiedź:
- czy warto przewymiarować filtr (tzn. w/g badań mam około 5mg Fe na litr czy "lepiej" wziąć filtr nominalnie usuwający do 7 czy do 70 mg)?
- czy można ufać charakterystykom technicznym tych filtrów
- na co jeszcze zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji ?

Będę wdzięczny za komentarze i ewentualną sugestię które z tych urządzeń (a może zupełnie inne) warto wybrać.

Pozdrawiam
Marcin

SeekerKuba
03-10-2020, 08:30
Dzień dobry,
Poszukuje dobrego zmiękczacza wody
Wiem że powinien mieć głowicę clack, i złoże lewatit ale cięzko wyczytać które takie mają...
W domu obecnie mieszkają 2 osoby, ale w planach są kolejne 2.
Twardość wody 16,5 Wapń 88.
Jak na razie mam propozycje:
- Zmiekczacz 10x44 z głowicą sterująca Clack EI ws1 zbiornik solanki 70 lub 100 l - 3 100 z montażem (jeśli zmiękaczacz miałby być w kompaktowej obudowie wtedy zbiornik filtracyjny będzie 10x35)
- BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20 - 2 200 + montaż
Podejrzewam że cenowo w obu przypadkach wyjdzie podobnie więc co wybrać, a może jeszcze coś innego? Bliżej mi jest do wersji kompaktowych bo to pomieszczenie jednak będzie przechodznie/użytkowe...
Pozdrawiam

qbek17
03-10-2020, 12:46
Na pewno podane są prawidłowe jednostki?? = niestety tak
To nie zazdroszczę... tak jak pisał Klarsan - będzie drogo i wielostopniowo.

qbek17
03-10-2020, 12:50
Witam

Moje parametry studziennej wody to:
226,91 mg CACO3/L
azot amonowy - 0,38
utlenialność 1,34
azotanów nie ma
Barwa 52
Mętność 37
pH 7,8
przewodność 536
4,975 mg/L
1,802 mg/L
Bakterii: brak

Szukam rozwiązania z regeneracją powietrzem (ścieki idą do przydomowej biologicznej)
współpracującego z hydroforem przeponowym. Z wody będą korzystały 4 osoby.
Internety popdpowiadają mi takie rozwiązania jak:
Supreme OXYLINE Plus 56 czy Odżelaziacz i odmanganiacz ProFlow OXY+ 56 Erie OXYDIZER PLUS

W zwiazku z tym rodzą się pytanie na które , mam nadzieję, szanowni forumowicze pomoga znaleźć odpowiedź:
- czy warto przewymiarować filtr (tzn. w/g badań mam około 5mg Fe na litr czy "lepiej" wziąć filtr nominalnie usuwający do 7 czy do 70 mg)?
- czy można ufać charakterystykom technicznym tych filtrów
- na co jeszcze zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji ?

Będę wdzięczny za komentarze i ewentualną sugestię które z tych urządzeń (a może zupełnie inne) warto wybrać.

Pozdrawiam
Marcin
Przy takich parametrach i ograniczeniach wątpię aby jedno urządzenie dało radę... niezależnie od tego co piszą jego sprzedawcy.
Raczej potrzebne będą dwa osobne urządzenia, do tego solidna pompa żeby je wypłukać (ścieków będzie sporo, więc sprawdź czy POŚ jest w stanie tyle przyjąć).

qbek17
03-10-2020, 12:53
Dzień dobry,
Poszukuje dobrego zmiękczacza wody
Wiem że powinien mieć głowicę clack, i złoże lewatit ale cięzko wyczytać które takie mają...
W domu obecnie mieszkają 2 osoby, ale w planach są kolejne 2.
Twardość wody 16,5 Wapń 88.
Jak na razie mam propozycje:
- Zmiekczacz 10x44 z głowicą sterująca Clack EI ws1 zbiornik solanki 70 lub 100 l - 3 100 z montażem (jeśli zmiękaczacz miałby być w kompaktowej obudowie wtedy zbiornik filtracyjny będzie 10x35)
- BWT AQUADIAL SOFTLIFE 20 - 2 200 + montaż
Podejrzewam że cenowo w obu przypadkach wyjdzie podobnie więc co wybrać, a może jeszcze coś innego? Bliżej mi jest do wersji kompaktowych bo to pomieszczenie jednak będzie przechodznie/użytkowe...
Pozdrawiam
Co do tych propozycji to pierwsza jest dość lakoniczna... ile złoża (i jakiego) ma tam być?
W drugim przypadku ilość jest raczej mała... ale konkretniej można by było coś powiedzieć jakbyś określił miesięczne zużycie wody. Na razie zakładając 10 m3 miesięcznie wychodzi, że przydałby się zmiękczacz z 25 litrami złoża.

SeekerKuba
03-10-2020, 15:52
Z tego co widzę po 5 ostatnich rachunkach, obecne miesięcznie zużycie przy 2 osobach to wartości z zakresu 6 - 7,3m3 przed koronawirusem i pracą zdalną oraz ok 8,5m przy pracy zdalnej (która nie będzie trwała wieczność). Obecnie jest nas 2 aczkolwiek przyszlościowo patrząc zakłądam kolejne 2 osoby ;)

Co do propozycji 1 o złoże dopytam.
Co do propozycji 2 to mogłbym wziąć 25L, tylko troche odstrasza mnie wymóg gwarancyjny aby instalacji dokonal serwis bwt lub ktoś ze specjalnymi uprawnieniami..
Mam jeszcze propozycje LOGA NICE 20 L ale niewiele mogę znaleść na jego temat informacji.
Pozdrawiam

qbek17
04-10-2020, 09:22
Z tego co widzę po 5 ostatnich rachunkach, obecne miesięcznie zużycie przy 2 osobach to wartości z zakresu 6 - 7,3m3 przed koronawirusem i pracą zdalną oraz ok 8,5m przy pracy zdalnej (która nie będzie trwała wieczność). Obecnie jest nas 2 aczkolwiek przyszlościowo patrząc zakłądam kolejne 2 osoby ;)
Czyli na dzisiejszy stan wystarczy Ci spokojnie 20 litrów złoża. Dodatkowe 2 osoby spowodowałyby pewnie wzrost zużycia (więc zmiękczacz mógłby mieć 25 litrów), ale jak to będzie za 10 lat to nie ma sensu przez tyle czasu mieć przewymiarowany zmiękczacz... więc chyba 20 litrów wystarczy.


Co do propozycji 1 o złoże dopytam.
Co do propozycji 2 to mogłbym wziąć 25L, tylko troche odstrasza mnie wymóg gwarancyjny aby instalacji dokonal serwis bwt lub ktoś ze specjalnymi uprawnieniami..
Mam jeszcze propozycje LOGA NICE 20 L ale niewiele mogę znaleść na jego temat informacji.
BWT jest drogie. Z tymi wymaganiami to proszenie się o wysokie koszty utrzymania urządzenia. W podobnej cenie znajdziesz już dobry zmiękczacz na solidnej głowicy i z dobrym złożem, ale bez takich zastrzeżeń...

SeekerKuba
04-10-2020, 13:14
Czyli na dzisiejszy stan wystarczy Ci spokojnie 20 litrów złoża. Dodatkowe 2 osoby spowodowałyby pewnie wzrost zużycia (więc zmiękczacz mógłby mieć 25 litrów), ale jak to będzie za 10 lat to nie ma sensu przez tyle czasu mieć przewymiarowany zmiękczacz... więc chyba 20 litrów wystarczy.


BWT jest drogie. Z tymi wymaganiami to proszenie się o wysokie koszty utrzymania urządzenia. W podobnej cenie znajdziesz już dobry zmiękczacz na solidnej głowicy i z dobrym złożem, ale bez takich zastrzeżeń...

Czyli jaki?
Chce kupić coś dobrego, aby jedyne o czym myślec to o dosypywaniu soli...
Z pół roku już przymierzam się do założenia zmiękczacza ale jako że nie jestem przekonany do żadnego to zawsze przekładałem to na pózniej.
Albo nie byłem pewien co do sprzętu albo nie mogę znaleść instalatora (czy każdy zmiękczacz ustawia/konfiguruje się tak samo?)...
Urządzenie jak pisąłem będzie w pomieszczeniu przechodznim więc pasuje żeby miało jakąs obudwę. Może też wystąpić problem z jego umieszczeniem bo pomieszczenie w którym będzie się znajdował wygląda tak:
448800
Pozdrawiam

puoyui
04-10-2020, 16:03
Dzień dobry,

Od 9 lat używam zestawu do uzdatniania wody, w którego skład wchodzą: zbiornik 60l na żywicę, 40l Crystal Right CR-100 i głowica Clack WS1 CI. Wszystko do tej pory działa bez zarzutu. Myślę o wymianie żywicy i tu pojawia się pytanie czy pozostać przy Crystal Right czy może zastosować tańszy ECOMIX A?
Czy parametry i żywotność obu żywic są takie same, czy któraś z nich pod jakimś względem jest lepsza?
Z góry dziękuję za pomoc,
Piotr

giman
04-10-2020, 19:40
Ostatecznie planuję kupić zestaw do filtrowania wody składający się z 3 korpusów 10calowych.
Często takie zestawy są opisywane jako do wody pitnej do osobnej wylewki. Mnie interesuje zestaw filtrów do kuchni całościowo (nie tylko wylewka do pitnej).
Na co zwrócić uwagę (średnica przyłączy, rodzaj filtrów i ich przepływności w l/min, inne), żeby to na pewno był zestaw do kranu nie ograniczający obecnej wydajności.

Kaizen
04-10-2020, 19:51
Na co zwrócić uwagę (średnica przyłączy, rodzaj filtrów i ich przepływności w l/min, inne), żeby to na pewno był zestaw do kranu nie ograniczający obecnej wydajności.

Nie ma sensu mycie patelni czy nawet gotowanie ziemniaków na wodzie dobrze przefiltrowanej. Mi kiedyś dokuczało, że przy osmozie dużo wody idzie do kanalizacji i kupiłem zestaw FP3. Szybko się z osmozą przeprosiłem.
Może mikrofiltracja byłaby konkurencją - ale koszty co najwyżej podobne, podobne, a filtracja gorsza.

giman
04-10-2020, 22:11
@Kaizen, ja cię naprawdę lubię.
Ale weź wykorzystaj wiedze i doświadczenie i poradź ludziom jak zrealizować ich potrzeby. Zamiast pisać, że znasz lepiej potrzeby obcych ci ludzi.
Nie dziękuj, ja tak bezinteresownie wpłynąłem na tę zmianę w twoim życiu :)

Kaizen
05-10-2020, 00:34
Nie dziękuj, ja tak bezinteresownie wpłynąłem na tę zmianę w twoim życiu :)

Naprawdę wierzysz, że taką wypowiedzią można zmienić czyjeś życie?
Każdy filtr zmniejsza ciśnienie - czyli również wydajność.
Dokładne filtrowanie wody do herbaty (z mineralizatorem), do żelazka czy nawilżacza (bez mineralizacji) jest istotne. Do mycia patelni czy gotowania ziemniaków - bez sensu. Wystarczy wstępny filtr przed zmiękczaczem.

Wiem, że są ludzie, co nigdy nie pili herbaty na wodzie z osmozy i wszystko co ponad filtr dzbankowy uznają za high-end.
Chcesz udowadniać, że jest filtr, który dobrze filtruje wodę i jeszcze nie zmniejsza wydajności - powodzenia i szerokiej drogi. Jak w zależności od preferencji wywalisz filtr (jak wydajność ważniejsza) albo dojdziesz do osmozy (jak jakość filtracji ważniejsza) to daj znać.

giman
05-10-2020, 08:05
Naprawdę wierzysz, że taką wypowiedzią można zmienić czyjeś życie?
Nie no nie żartujmy :) Oczywiście z wielu powodów nie.


Każdy filtr zmniejsza ciśnienie - czyli również wydajność.
Dziękuję.


Dokładne filtrowanie wody do herbaty (z mineralizatorem), do żelazka czy nawilżacza (bez mineralizacji) jest istotne. Do mycia patelni czy gotowania ziemniaków - bez sensu. Wystarczy wstępny filtr przed zmiękczaczem.
Dzięki za opinię. Nie zgadzam się z nią.
Wody spożywczej nie zmiękczam.


Wiem, że są ludzie, co nigdy nie pili herbaty na wodzie z osmozy i wszystko co ponad filtr dzbankowy uznają za high-end.
Tak są tacy ludzie. Brawo za obserwację.


Chcesz udowadniać, że jest filtr, który dobrze filtruje wodę i jeszcze nie zmniejsza wydajności - powodzenia i szerokiej drogi.
Nie chcę nic udowadniać. Moje pytanie było inne, ale to wiesz bo je czytałeś.


Jak w zależności od preferencji wywalisz filtr (jak wydajność ważniejsza) albo dojdziesz do osmozy (jak jakość filtracji ważniejsza) to daj znać.
Wydajność ma być wystarczająca z nieirytującym spadkiem a nie identyczna jak przed filtracją.
Nie widzę sensu osmozy dla moich potrzeb.
Ale nie zarzekam się długie życie przede mną zmienić zdanie można, ale na razie nie planuję.

KLARSAN
05-10-2020, 08:56
Witam

Moje parametry studziennej wody to:
226,91 mg CACO3/L
azot amonowy - 0,38
utlenialność 1,34
azotanów nie ma
Barwa 52
Mętność 37
pH 7,8
przewodność 536
4,975 mg/L
1,802 mg/L
Bakterii: brak

Szukam rozwiązania z regeneracją powietrzem (ścieki idą do przydomowej biologicznej)
współpracującego z hydroforem przeponowym. Z wody będą korzystały 4 osoby.
Internety popdpowiadają mi takie rozwiązania jak:
Supreme OXYLINE Plus 56 czy Odżelaziacz i odmanganiacz ProFlow OXY+ 56 Erie OXYDIZER PLUS

W zwiazku z tym rodzą się pytanie na które , mam nadzieję, szanowni forumowicze pomoga znaleźć odpowiedź:
- czy warto przewymiarować filtr (tzn. w/g badań mam około 5mg Fe na litr czy "lepiej" wziąć filtr nominalnie usuwający do 7 czy do 70 mg)?
- czy można ufać charakterystykom technicznym tych filtrów
- na co jeszcze zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji ?

Będę wdzięczny za komentarze i ewentualną sugestię które z tych urządzeń (a może zupełnie inne) warto wybrać.

Pozdrawiam
Marcin

Tak jak napisał kolega, jednym urządzeniem, a w szczególności stacją typu Oxydizer czy Oxytower nie oczyści się wody o takich parametrach. Wstępnie sugerujemy dwustopniowy system uzdatniania, szacunkowy koszt to około 10-12 tys zł (w tym zmiana hydroforu na bezprzeponowy). Jednakże najpierw proponowalibyśmy wykonanie testów obciążeniowych na tej wodzie. Wtedy jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązanie, które w 100% oczyści wodę.
Jeśli jest Pan zainteresowany, zapraszamy do kontaktu :)

qbek17
05-10-2020, 10:40
czy każdy zmiękczacz ustawia/konfiguruje się tak samo?...
Generalnie co do zasady to tak samo, ale każdy sterownik ma nieco inne nazwy lub procedury aby osiągnąć ten sam efekt.


Urządzenie jak pisąłem będzie w pomieszczeniu przechodznim więc pasuje żeby miało jakąs obudwę. Może też wystąpić problem z jego umieszczeniem bo pomieszczenie w którym będzie się znajdował wygląda tak:
448800
Wąż do kanalizacji można puścić nad drzwiami, a samo urządzenie dać w rogu pomieszczenia...

qbek17
05-10-2020, 10:42
Od 9 lat używam zestawu do uzdatniania wody, w którego skład wchodzą: zbiornik 60l na żywicę, 40l Crystal Right CR-100 i głowica Clack WS1 CI. Wszystko do tej pory działa bez zarzutu. Myślę o wymianie żywicy i tu pojawia się pytanie czy pozostać przy Crystal Right czy może zastosować tańszy ECOMIX A?
Czy parametry i żywotność obu żywic są takie same, czy któraś z nich pod jakimś względem jest lepsza?
To są zupełnie inne złoża. Jedyne podobieństwo jest takie, że są wielofunkcyjne. Jeśli masz działający system i jesteś zadowolony z efektów to radziłbym pozostać przy złożu CR100.

qbek17
05-10-2020, 10:43
Na co zwrócić uwagę (średnica przyłączy, rodzaj filtrów i ich przepływności w l/min, inne), żeby to na pewno był zestaw do kranu nie ograniczający obecnej wydajności.
Średnicę przyłączy weź taką jaka jest na instalacji - unikniesz dodatkowych redukcji/przejściówek. Wydajność/ciśnienie/przepływ i tak ograniczy najbardziej sam wkład filtra.

SeekerKuba
05-10-2020, 11:01
Generalnie co do zasady to tak samo, ale każdy sterownik ma nieco inne nazwy lub procedury aby osiągnąć ten sam efekt.


Wąż do kanalizacji można puścić nad drzwiami, a samo urządzenie dać w rogu pomieszczenia...
Czyli jak rozumiem każdy instalator będzie wiedział jak ustawić każdy zmiękczacz.
Co do tego węża to zastanawiałem się czy zmiekczacz pchnie popłuczyny ale skoro tak radzisz zakłądam że da radę.

Pozostaje w takim razie jedno pytanie
Jakie urządzenie kupić?

fdrey
07-10-2020, 17:05
Dzień dobry wszystkim,

Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzenia filtrującego do następujących parametrów.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/796c237ce8fa.png (https://naforum.zapodaj.net/796c237ce8fa.png.html)

KLARSAN
08-10-2020, 07:49
Dzień dobry wszystkim,

Bardzo proszę o pomoc w doborze urządzenia filtrującego do następujących parametrów.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/796c237ce8fa.png (https://naforum.zapodaj.net/796c237ce8fa.png.html)

Do takich niedużych przekroczeń idealna będzie stacja wielofunkcyjna, która oprócz usunięcia przekroczeń żelaza, manganu i jonu amonowego, dodatkowo zmiękczy wodę. Jeśli w instalacji nie ma elementów miedzianych, to proponujemy stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower M.
Link do recenzji na YouTube - https://youtu.be/eoYXiPeP_cg

Skwirek512
12-10-2020, 19:20
Witam,
Potrzebowałbym pomocy w doborze filtra/filtrów dowody ze studni głębinowej. Głównie chodzi o usunięcie żelaza 449075
Podstawowe dane to pompa Grundfos SQ 3-65, hydrofor bezprzeponowy 300l, głębokość odwiertu około 47m, odległość do domu 50m, średnie zużycie wody to 9 m3 miesięcznie, ścieki kierowanie do kanalizacji.
Pytając się różnych firm dostałem nasępujące propozycje:
Pierwsza:
Filtracja wstępna mechaniczna NW25 1” - 150 mikronów + Supreme OXYLINE 56 + Clack Pallas WS1CK 50 EC-A / ECOMIX A 50/O 762 EC-A Logix Autotrol
Druga:
Filtr sznurkowy BB20" + Odżelaziacz BD74, RX63C3, MTM, +Zmiękczacz kabinetowy 25L, + Opcjonalnie lampa UV55W
Trzecia:
Aspirator i dysza rozbryzgowa + Sanitower "L" +filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 20" + stacja wielofunkcyjna Multitower "S"
Miałem też propozycje pojedynczych filtrów, ale wolałbym zainwestować raz i zapomnieć o temacie. Dodam tylko, że niedaleki sąsiad używa i jest zadowolony z odżelaziacza Wimest ze złożem ottoman.
Nie znam się na tym więc polegam na doświadczeniu sprzedawców. Może któryś z kolegów jest w stanie coś podpowiedzieć lub doradzić?

Skwirek512
12-10-2020, 21:02
Teraz widzę, że print screen jest niewyraźny więc napiszę:
pH- 7,6
Przewodność elektryczna - 561
Mangan - 281 mg/l
Żelazo - 4462 mg/l
Mętność - 36,8 NTU
Barwa - 10mgPT/l
Liczba progowa zapachu <1
Utlenialność z KMnO4 -3,90 mg/l
Jon amonu - 0,48 mg/l
Azotany < 4,5 mg/l
Azotyny < 0,03 mg/l
Twardość ogólna 270 CaCO3 mg/l

qbek17
12-10-2020, 22:33
Potrzebowałbym pomocy w doborze filtra/filtrów dowody ze studni głębinowej. Głównie chodzi o usunięcie żelaza
Masz dużo żelaza, raczej trudno będzie to usunąć na jednym filtrze. Pytanie czy chcesz też wodę zmiękczać? Czy robiłeś badania bakteriologiczne?


Podstawowe dane to pompa Grundfos SQ 3-65, hydrofor bezprzeponowy 300l, głębokość odwiertu około 47m, odległość do domu 50m, średnie zużycie wody to 9 m3 miesięcznie, ścieki kierowanie do kanalizacji.
Jaki jest poziom lustra wody? Czy hydrofor stoi w domu (czyli inaczej czy te 50 m jest pomiędzy pompą a hydroforem, czy pomiędzy hydroforem a domem)?


Pierwsza:
Filtracja wstępna mechaniczna NW25 1” - 150 mikronów + Supreme OXYLINE 56 + Clack Pallas WS1CK 50 EC-A / ECOMIX A 50/O 762 EC-A Logix Autotrol
Koncepcja raczej słuszna, ale mając hydrofor bezprzeponowy trochę bez sensu jest robienie napowietrzania w odżelaziaczu... to rozwiązanie jest mniej efektywne i droższe. Ten drugi stopień to trochę nie do końca jasny jest... czy to ma być na głowicy Clack czy Autotrol? No i radzę sprawdzić reputację firmy przed zakupem...


Druga:
Filtr sznurkowy BB20" + Odżelaziacz BD74, RX63C3, MTM, +Zmiękczacz kabinetowy 25L, + Opcjonalnie lampa UV55W
Pomyłka...


Trzecia:
Aspirator i dysza rozbryzgowa + Sanitower "L" +filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 20" + stacja wielofunkcyjna Multitower "S"
Rozsądny wybór mając do dyspozycji hydrofor bezprzeponowy. Nie wiadomo jakie złoża... ale skoro Klarsan daje gwarancję to chyba nie musisz tego wiedzieć? ;)

KLARSAN
13-10-2020, 07:55
Rozsądny wybór mając do dyspozycji hydrofor bezprzeponowy. Nie wiadomo jakie złoża... ale skoro Klarsan daje gwarancję to chyba nie musisz tego wiedzieć? ;)

Jak zawsze dajemy pełną gwarancję na działanie systemu oraz oczyszczenie wody do parametrów zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia :)

sams
13-10-2020, 14:30
Witam,

mam dylemat który zmiekczcz wybrąć:
Trinnity Home (nastepca Cosmowater Home), podobne jeśli nie te same amerykańskie wnętrzności co Viessmann i Ecowater za 2030zł z vatem 8%
czy Aqua Soft Basic 20 (w. pojemnościowa) za 2522 z 23% vatem

Oba są tutaj znane i polecane jako dobre.
Aqua soft jest oczywiście droższy, ale i wiadomo że ma b.dobre złoże mono Lewatit. W Trinnity nie wiem jakie złoże.

Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma zmiękczaczami?
Czy w obsłudze głowicy odczuję jakąś istotną różnicę? Może np. jedna ma jakąś przydatną funkcję, której nie ma druga?
Który z nich będzie oszczędniejszy?

Trinnity bez problemu kupię z montażem i vat 8%. Z Aqua soft mam na razie 2 opcje zakupu ale muszę zapłacić 23% vat, co pogłębia różnicę w cenie do 500zł.
Czy warto dopłacać tyle do Aqua Soft?

Skwirek512
14-10-2020, 22:48
Badania jedynie fizykochemiczne. Hydrofor stoi w domu i odległość 50 m jest od miejsca odwiertu do domu, nie licząc głębokości odwiertu. Wysokości lustra wody nie jestem w stanie podać, bo to nie było robione przeze mnie.
II stopień to miałby być Supreme Oxyline 56 z dyszą napowietrzającą w głowicy, a III stopień to ten Autotrol lub Clack do wyboru. Ta oferta jest z Aquamot, wysyłkowa.
Ta oparta na podzespołach Sanitower jest z inzynieriawody.pl z montażem przez nich samych. Jakieś opinie na temat tych sprzętów lub inne propozycje? Patrząc po powyższych ofertach budżet wynosi około 10 tysięcy złotych.

Skwirek512
14-10-2020, 23:05
Firma Klarsen zaproponowała filtr Sanitower XL

KLARSAN
15-10-2020, 08:51
I firma Klarsan nie odpowiedziała na moje zapytanie i nie otrzymałem od nich oferty.

Prześledziliśmy sprawę z brakiem odpowiedzi na Pana maila. Niestety, zbyt duża ilość wybranych przez Pana adresatów spowodowała trafienie maila z zapytaniem do spamu.
Otrzyma Pan ofertę w odpowiedzi na maila, którego dostaliśmy w dniu wczorajszym.

15-10-2020, 09:09
Dzień dobry. Będę próbował dziś uruchomić sterownik autotrol 742c ( wczoraj zrezygnowałem) . Pytanie do obeznanych czy wartość 263 jako typ filtr jest odpowiednia dla zbiornika 13x54 że złożem greensand plus 56 litrów ?I pytanie nr2 czy jeśli już będzie przeprowadzone płukanie wsteczne przy pierwszym uruchomieniu to należy do zasobnika nadmanganianu potasu dolać wody czy dać sam nadmanganian potasu i sterownik sam zaaplikuje wodę?

qbek17
15-10-2020, 21:52
Ta oferta jest z Aquamot, wysyłkowa.
To chyba nowe wcielenie bluewater... za dużo negatywnych opinii się za nimi ciągnie i zmieniają nazwę?

Skwirek512
15-10-2020, 23:24
To chyba nowe wcielenie bluewater... za dużo negatywnych opinii się za nimi ciągnie i zmieniają nazwę?

Właśnie sprawdzałem opinie na ich temat i po przelewie towar nie dociera do klienta. Ale o dziwo sami zaproponowali pobranie

czystesrodowsko
17-10-2020, 08:45
Patrząc po powyższych ofertach budżet wynosi około 10 tysięcy złotych.

Ja może z racji wieku już pewnych spraw nie rozumiem ale własnie nie rozumiem dlaczego kupuje się filtry do wody za taką kasę przez internet.

Zacząłem się nad tym zastanawiać jak znajomy kupił odzelazaicz przez internet do uzdatnainia wody, którą m.in. uzupełaniał wodę w stawku hodowlanym przy budynku do którego kupił jakies drogie ryby. Po ok pół roku dramat bo żaby i ryby padły. Zaczął szukac przyczyny i się okazało, że woda po filtrach zawierała bardzo dużą zawartość manganu - albo filtr go nie usuwał albo wtórnie zanieczyszczał wodę, np w wyniku niedopłukiwania.

Telefony do sprzedawcy i sie zaczeło - może ktoś źle coś podłaczył, moze ktoś grzebał przy głowicy, a może skład wody sie zmienił, a może wydajnośc pompy spadła. Serwis na drugim końcu kraju, przyjazd nieuzasadniony płatny krocie. Dylemat co robić, generalnie stres. Sprawa do dnia dzisiejszego bez zakończenia jakiegokolwiek.

Przez internet to można kupić mikrofalówkę albo pralkę ale filtry które mają kontakt z woda, która często się spożywa oraz w której sie bierze kąpiel???

Kupując przez internet:
- płaci sie 23% vatu zamiast 8% jezeli jest usługa z montażem. Innymi słowami - przy filtrach z montażem 15% różnicy na vacie idzie na poczet montażu, czyli koszt montażu sponsoruje dla użytkownika urząd skarbowy (z tego trzeba korzystać choćby dla zasady :) ).
- do kosztów zakupu trzeba doliczyć koszt montażu (materiały i robocizna)
- jak coś jest nie tak to mamy do dyspozycji pomoc w zasadzie tylko telefonioczną, niestety często od handlowców, a nie serwisantów. Wszystko jest dobrze jak jest dobrze. W momencie problemu jest ryzyko, że trzeba bedzie czekać długo na przyjazd serwisu lub ten przyjazd bedzie obarczony ryzykiem słonych kosztów dojazdu.

Ale NAJWAŻNIEJSZY jest fakt, że zdecydowana większość urządzeń działa przez okres gwarancji. Jednak, co po tym okresie? Własnie wtedy trzeba to serwisować, wymieniać podzespoły - jak w samochodach. Ktoś to musi robić. Sprzedawca z drugiego końca kraju bedzie liczył za każdy kilometr i to sporo, albo się wypnie i uzytkownik musi szukać kogoś kto mu przejmie seriws nieznanego urządzenia (przy nietypowych lub chińskich głowicach nikt tego nie bedzie chciał serwisowac).

Przecież to sa urządzenia z założenia na długie lata wpływające na skład wody.

Pomijajac oferty na podzespołach chińskich. Jeżeli oferty sa porównywlane cenowo i na podzespołach dobrej klasy (np. głowica) to korzystanie z firmy najbliższej niesie sporo zalet w przyszłości.

rustin
17-10-2020, 10:48
@qbek17 proszę o radę w ustawieniu, co prawda stacja działa już dwa lata i po zregenerowaniu złoża jak i zaraz przed nim cały czas woda trzyma ustawione parametry, ustawiłem na 3 w skali niemieckiej. Z wodociągu jak mierzyłem jest 18-19 w skali niemieckiej. Co prawda to jakiś chińczyk ekooptima bnt1650 ale daje rade tylko zastawia mnie czy za często nie jest ustawiona regeneracja. Wody zużywamy ok 9m3 miesięcznie. Wielkość złoża to 25-30l. Może da się coś zmniejszyć aby było mniejsze zużycie podczas regeneracji jak i jej okres jeżeli nie popsuje to efektów.
Uzupełnianie wody - 10min
Płukanie - 10min
Solenie - 10 min
Płukanie wsteczne - 10min
Regeneracja - 3.9m3
Z góry dziękuję za podpowiedzi co zmienić.

qbek17
18-10-2020, 10:26
@qbek17 proszę o radę w ustawieniu, co prawda stacja działa już dwa lata i po zregenerowaniu złoża jak i zaraz przed nim cały czas woda trzyma ustawione parametry, ustawiłem na 3 w skali niemieckiej. Z wodociągu jak mierzyłem jest 18-19 w skali niemieckiej. Co prawda to jakiś chińczyk ekooptima bnt1650 ale daje rade tylko zastawia mnie czy za często nie jest ustawiona regeneracja. Wody zużywamy ok 9m3 miesięcznie. Wielkość złoża to 25-30l. Może da się coś zmniejszyć aby było mniejsze zużycie podczas regeneracji jak i jej okres jeżeli nie popsuje to efektów.
Uzupełnianie wody - 10min
Płukanie - 10min
Solenie - 10 min
Płukanie wsteczne - 10min
Regeneracja - 3.9m3
Z góry dziękuję za podpowiedzi co zmienić.
Dziwne te ustawienia... "solenie" tylko przez 10 min? Za to tyle płukań... Regeneracja powinna wypadać co ok 2 tygodnie... ale to zależy czy tego złoża jest 20 czy jednak 25 litrów... no i jakie to złoże? Jak chińczyk to pewnie częściej. Do tego dochodzi kwestia jakie są komponenty w samej głowicy (np. restryktory czy inżektor).
Wybacz ale ustawienie "w ciemno" czyjegoś zmiękczacza to karkołomne zadanie...

rustin
18-10-2020, 11:00
To na ile większyc solenie? Skrócić płukania?
Znalazłem film na yt z tą głowica z firmy USTM i tam podają ze to złożę 25l ma zdolność jonowymienna 71 to wychodzi ze regeneracja co 3.9m3.
Ustawienia podają takie :
Backwash 8min
Rinse 8 min
Refil 10min
Brine 60min
https://youtu.be/GWe6sII5P1w
Co o tym myślisz?

Brzoza3000
19-10-2020, 09:42
Przepraszam ze dolaczam sie do nie swojego tematu.
Od paru dni czytam watki po 500 stron o zmiekczaczach i mniej wiecej cos mi swita w glowie.
Czy takie zestawy, tutaj chodzi mi o komponenty a nie wydajnosc, beda w porzadku?
https://allegro.pl/oferta/wodaro-cla...dom-7232658054
https://bluewater24.pl/dwuelementowy...30-p-1249.html
Ew cos tanszego na podobnych komponentach?

qbek17
19-10-2020, 12:19
To na ile większyc solenie? Skrócić płukania?
Znalazłem film na yt z tą głowica z firmy USTM i tam podają ze to złożę 25l ma zdolność jonowymienna 71 to wychodzi ze regeneracja co 3.9m3.
Ustawienia podają takie :
Backwash 8min
Rinse 8 min
Refil 10min
Brine 60min
https://youtu.be/GWe6sII5P1w
Co o tym myślisz?
Na pewno będzie lepiej niż te dotychczasowe ;)

qbek17
19-10-2020, 12:26
Przepraszam ze dolaczam sie do nie swojego tematu.
Chyba nie ma za co przepraszać :) Lepiej tak niż zakładać kolejny wątek...


Czy takie zestawy, tutaj chodzi mi o komponenty a nie wydajnosc, beda w porzadku?
Jeśli chodzi o to co jest podane w opisie (czyli głowica i złoże) to jest OK. Pytanie czego tam brakuje... a nie widzę nigdzie wzmianki np. o zaworze obejścia (bypass) czy wężu do kanalizacji... to może nie są bardzo kosztotwórcze elementy, ale ich dokupowanie osobno podnosi koszt całości i zabiera Twój czas :)

Beaty
20-10-2020, 18:27
Panowie!
Kupiłam od Aquamot za pobraniem profesjonalny system odżelaziający - Supreme OXYLINE 84 Clack, cena po rabacie: 4300 zł, montaż 1200 zł.
Jestem zachwycona, a ten stan u mnie zdarza się rzadko. Woda kryształ. Wchodząc do łazienki mam dylemat- moja, nie moja? bo sanitariaty po umyciu kwasem, są już tydzień białe. Walczyłam z tym 15-ście lat...
Pozdrawiam Panów!

mikida
21-10-2020, 16:44
Witam. Zwracam się do znawców tematu o przeanalizowanie mojej instalacji odżelaziającej którą mam zamontowaną przez pewnego instalatora. Problem polega na tym ,iż miało działać a zbytnio nie działa, woda jest oczyszczona minimalnie . Być może trzeba czasu aby złoże się aktywowało chodź moim zdaniem powinno to działać odrazu. Do krystalicznej dużo jej brakuje. Z tego co wyczytałem z opakowań zastosowane zostało złoże : tlenek manganu oraz żwirowe(frakcja 1,6 - 3,15mm) czy to tak ma być nie wiem . Proszę o ocenę. Dodam zdjęcia z instalacji .
449435449436449437449438

Dodam jeszcze jak wygląda woda :
1.woda bez filtracji
2.woda filtrowana
3.woda do porównania z innego ujęcia(innej studni bez żadnych filtrów)
449439

qbek17
21-10-2020, 20:40
Witam. Zwracam się do znawców tematu o przeanalizowanie mojej instalacji odżelaziającej którą mam zamontowaną przez pewnego instalatora. Problem polega na tym ,iż miało działać a zbytnio nie działa, woda jest oczyszczona minimalnie . Być może trzeba czasu aby złoże się aktywowało chodź moim zdaniem powinno to działać odrazu do krystalicznej dużo jej brakuje. Z tego co wyczytałem z opakowań zastosowane zostało złoże : tlenek manganu oraz żwirowe(frakcja 1,6 - 3,15mm) czy to tak ma być nie wiem . Proszę o ocenę.
Na pierwszy rzut oka to masz za niskie pH do takiego układu. Do tego chińska głowica - nie mam pewności czy wystarczająca do tego złoża (które jest ciężkie i wymaga solidnego płukania). Nie ma na zdjęciu rozmiaru zbiornika ani nie wiadomo ile złoża wsypali...
Masz zdjęcie zwężki napowietrzającej - ale brak informacji o hydroforze. Czy zwężka zasysa powietrze? Czy pompa dobija ciśnienie w czasie płukania? Jaki model pompy?

mikida
21-10-2020, 21:23
Już uzupełniam informację.
Jeśli chodzi o zbiornik to jest ocynkowany 300 L , pompa zastosowana w studni głębinowa SKM150(Wydajność maksymalna: 45 l/min,Wysokość podnoszenia: 90 m). W trakcie nabijania wody powietrze jest zasysane przez zwężkę ( jest to dosyć głośno słyszalne) .Natomiast jeśli chodzi o zasyp złożem to po ilości pozostałych worków wnioskuje, iż było to gdzieś w granicach 80/90 kg.
449460449461449462

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale instalacja pracuje dopiero 2 dni . Wstępnie konsultowałem się z instalatorem który informował o możliwości wymiany złoża z wykorzystaniem nadmanganianu potasu. Ale czy to coś zmieni?

KLARSAN
22-10-2020, 08:57
Tak jak napisał kolega wyżej, niskie pH wody i w trym przypadku brak złoża korygującego może mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia.

Zdjęcia niestety nie pokazują całego systemu, choć wskazują na to, że system jest wykonany raczej poprawnie. Nie wiemy jednak, czy stacja się poprawnie płucze. 2 dni to za krótki czas, żeby ocenić pracę urządzenia, ponieważ musi się wypracować.

Możemy na ten moment polecić zastosowanie dyszy rozbryzgowej w hydroforze, co zapewni lepsze napowietrzenie wody.

mikida
22-10-2020, 09:14
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy błędem jest jeśli dopływ wody do zbiornika ocynkowanego jest u dołu z boku czy w systemie napowietrzania nie powinno to być od góry? oraz czy montaż filtra wstępnego jest konieczny? Mam zamontowane dwa filtry które wcześniej filtrowały wodę jednak teraz one są zamontowane za wyjściem wody ze stacji filtrującej.
Można wyjaśnić o co chodzi z tym złożem korygującym?
449470449471449472

KLARSAN
22-10-2020, 12:09
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy błędem jest jeśli dopływ wody do zbiornika ocynkowanego jest u dołu z boku czy w systemie napowietrzania nie powinno to być od góry? oraz czy montaż filtra wstępnego jest konieczny? Mam zamontowane dwa filtry które wcześniej filtrowały wodę jednak teraz one są zamontowane za wyjściem wody ze stacji filtrującej.
Można wyjaśnić o co chodzi z tym złożem korygującym?
449470449471449472

Nie jest to błąd, jednak to napowietrzanie jest wtedy trochę mniej skuteczne. Przy dyszy rozbryzgowej musi być od góry.

qbek17
22-10-2020, 13:25
oraz czy montaż filtra wstępnego jest konieczny? Mam zamontowane dwa filtry które wcześniej filtrowały wodę jednak teraz one są zamontowane za wyjściem wody ze stacji filtrującej.
Jeśli są za kolumną to dobrze bo nie dławią przepływu.


Można wyjaśnić o co chodzi z tym złożem korygującym?
Chodzi o złoże podnoszące pH wody. Przy niskim pH bardzo trudno usunąć żelazo i jeszcze trudniej mangan. Jak się podniesie pH to złoża skuteczniej pracują. Każde złoże ma też swój zakres pH w jakim działa prawidłowo i przy Twoim pH chyba nie obejdzie się bez tej korekty. Ewentualnie złoże regenerowane chemicznie może poprawić sytuację (bo zazwyczaj działa przy niższych wartościach pH), ale to inny układ pracy filtra...

qbek17
22-10-2020, 13:30
Już uzupełniam informację.
Chodziło mi też o rozmiar zbiornika ze złożem (tego niebieskiego) - od tego zależy jaki powinien być przepływ w czasie płukania. Sprawdź na naklejce na zbiorniku lub zmierz jego średnicę.


Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale instalacja pracuje dopiero 2 dni
Nie powinno to mieć wpływu na działanie stacji.

mikida
22-10-2020, 19:08
W takim razie będę musiał zasugerować instalatorowi podniesienie PH ciekawe co on na to powie :) (czyli muszę dosypać do zbiornika złoże które podniesie ph wody) i może jeszcze podłączenie zasilania wody od góry aby bardziej ją napowietrzyć. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy należy zastosować zaworek który będzie zmniejszał ilość powietrza w zbiorniku gdyż przy każdym napełnianiu zbiornika jest zasysane powietrze którego będzie coraz więcej czy dobrze myślę? Poniżej zdjęcie naklejki ze zbiornika .
449485

qbek17
23-10-2020, 09:48
W takim razie będę musiał zasugerować instalatorowi podniesienie PH ciekawe co on na to powie :) (czyli muszę dosypać do zbiornika złoże które podniesie ph wody) i może jeszcze podłączenie zasilania wody od góry aby bardziej ją napowietrzyć. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy należy zastosować zaworek który będzie zmniejszał ilość powietrza w zbiorniku gdyż przy każdym napełnianiu zbiornika jest zasysane powietrze którego będzie coraz więcej czy dobrze myślę?
Raczej chodzi o dostawienie osobnego zbiornika (przepływowego, bez głowicy automatycznej) ze złożem do podnoszenia pH. Niestety takie złoże zwiększa też twardość wody więc na koniec może się okazać, że przydałby się jeszcze zmiękczacz...
Co do zaworu odpowietrzającego to można go zamontować (np. w górnym króćcu zbiornika hydroforowego, ale z rurką do wnętrza zbiornika, żeby nie uciekło całe powietrze). Można też wyregulować zwężkę aby zasysała taką ilość powietrza jaka rozpuszcza się w wodzie... co doprowadzi do równowagi.


Poniżej zdjęcie naklejki ze zbiornika .
449485
Zbiornik 12x48 ma całkowitą pojemność ok 75 litrów. Jak się zastosuje podsypkę żwirową to odpadnie jeszcze ok 10 litrów. Z dostępnych 65 litrów wypełnione złożem może być ok 50-70% czyli max 45 litrów. To mało jak na taką wodę...

mikida
23-10-2020, 10:42
Czyli nie do końca mój przypadek jest taki prosty do rozwiązania. Drugi zbiornik na podniesienie pH raczej mi się nie uśmiecha montować. Jeśli wymiana złoża i zastosowanie nadmanganianu potasu by pomogło to wolałbym tą opcję wybrać.

Marek_888
26-10-2020, 12:48
Witam,
Proszę o pomoc – parametry wody wodociągowej są następujące:

Żelazo ogólne: 92 µg/dm3
Mangan: 38 µg/dm3
Chlorki: 15,2 mg/dm3
Twardość ogólna: 275 mg/dm3
pH: 7,5
Chlor wolny: poniżej 0,02 mg/dm3

Zużycie wody (4 osoby) – ok. 10m3/msc

Czy wystarczy tylko zastosować zmiękczacz ? czy wskazana jest redukcja także innych parametrów tej wody ?

Czy zmiękczacz z poniższego linku jest najlepszym wyborem ?

https://bluewater24.pl/dwuelementowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-lewatit-30-p-1249.html


Z GÓRY DZIĘKUJE ZA POMOC!

qbek17
26-10-2020, 13:16
Czy wystarczy tylko zastosować zmiękczacz ? czy wskazana jest redukcja także innych parametrów tej wody ?
Wystarczy zmiękczacz - resztą mają się zająć wodociągi.


Czy zmiękczacz z poniższego linku jest najlepszym wyborem ?
Najlepszym to raczej nie jest... :)

fdrey
26-10-2020, 13:47
Dzień dobry,

a czy jeżeli w wodzie są bakterie colie - założona zostanie lampa oraz wielofunkcyjna stacja uzdatniająca (do manganu, żelaza, jonów amonu), które to wyeliminują, to czy należy odkazić w jakiś sposób instalację, czy wystarczy odpuścić wodę, która w niej dotychczas zalegała (z bakteriami). Czy po założeniu uzdatniaczy (lampa, stacja) można stosować do studni tabletki do dezynfekcji, czy wpłyną one jakoś na te sprzęty?

qbek17
26-10-2020, 14:12
Dzień dobry,

a czy jeżeli w wodzie są bakterie colie - założona zostanie lampa oraz wielofunkcyjna stacja uzdatniająca (do manganu, żelaza, jonów amonu), które to wyeliminują, to czy należy odkazić w jakiś sposób instalację, czy wystarczy odpuścić wodę, która w niej dotychczas zalegała (z bakteriami). Czy po założeniu uzdatniaczy (lampa, stacja) można stosować do studni tabletki do dezynfekcji, czy wpłyną one jakoś na te sprzęty?
Obecność bakterii Coli oznacza, że studnia jest zanieczyszczona... należałoby ją zdezynfekować i powtórzyć badania. Zdezynfekować należy też instalację, w której była woda z bakteriami.
Tabletki do dezynfekcji zazwyczaj zawierają chlor, a on może być szkodliwy także dla złoża (chociaż to zależy od jego typu bo są też wersje, które można dezynfekować - np. Crystal Right).
Dopiero po usunięciu skażenia można instalować lampę UV i filtry...
Sama lampa działa tylko miejscowo więc jeśli bakterie będą w instalacji to mogą się w niej mnożyć. Podobnie na filtrze - złoże filtracyjne jest miejscem gdzie bakterie mogą się namnażać, a lampa UV zabija tylko 99,99% bakterii (i to pod warunkiem, że nie jest za mała, albo zabrudzona, albo żarnik nie zostanie wymieniony na czas).

Brzoza3000
26-10-2020, 21:27
Najlepszym to raczej nie jest... :)
Tez nad takim myslalem.
Mozesz cos polecic?

fdrey
27-10-2020, 05:20
Obecność bakterii Coli oznacza, że studnia jest zanieczyszczona... należałoby ją zdezynfekować i powtórzyć badania. Zdezynfekować należy też instalację, w której była woda z bakteriami.
Tabletki do dezynfekcji zazwyczaj zawierają chlor, a on może być szkodliwy także dla złoża (chociaż to zależy od jego typu bo są też wersje, które można dezynfekować - np. Crystal Right).
Dopiero po usunięciu skażenia można instalować lampę UV i filtry...
Sama lampa działa tylko miejscowo więc jeśli bakterie będą w instalacji to mogą się w niej mnożyć. Podobnie na filtrze - złoże filtracyjne jest miejscem gdzie bakterie mogą się namnażać, a lampa UV zabija tylko 99,99% bakterii (i to pod warunkiem, że nie jest za mała, albo zabrudzona, albo żarnik nie zostanie wymieniony na czas).

Dziękuję, nie byłem tego świadomy. Do dezynfekcji studni kupiłem Jasol Solid. Jeśli chodzi o stację uzdatniającą, to jest to Ecoperla Multitower, czy dla złoża, które w niej jest, zastosowanie takich tabletek jest szkodliwe? Zastanawiam się nawet pod kątem przyszłej eksploatacji, gdyby ponowna dezynfekcja studni była niezbędna.

KLARSAN
27-10-2020, 07:48
Dziękuję, nie byłem tego świadomy. Do dezynfekcji studni kupiłem Jasol Solid. Jeśli chodzi o stację uzdatniającą, to jest to Ecoperla Multitower, czy dla złoża, które w niej jest, zastosowanie takich tabletek jest szkodliwe? Zastanawiam się nawet pod kątem przyszłej eksploatacji, gdyby ponowna dezynfekcja studni była niezbędna.

Raczej zalecamy pominąć stację ze względu na mieszankę złóż w Multitower. Tak jak napisał kolega Qbek17, najpierw dezynfekcja instalacji, a następnie montaż systemu :)

KLARSAN
27-10-2020, 07:53
Witam,
Proszę o pomoc – parametry wody wodociągowej są następujące:

Żelazo ogólne: 92 µg/dm3
Mangan: 38 µg/dm3
Chlorki: 15,2 mg/dm3
Twardość ogólna: 275 mg/dm3
pH: 7,5
Chlor wolny: poniżej 0,02 mg/dm3

Zużycie wody (4 osoby) – ok. 10m3/msc

Czy wystarczy tylko zastosować zmiękczacz ? czy wskazana jest redukcja także innych parametrów tej wody ?

30-litrowy zmiękczacz będzie wystarczający :) Zachęcamy do sprawdzenia urządzeń Ecoperla :)

qbek17
27-10-2020, 07:54
... czy dla złoża, które w niej jest, zastosowanie takich tabletek jest szkodliwe? Zastanawiam się nawet pod kątem przyszłej eksploatacji, gdyby ponowna dezynfekcja studni była niezbędna.
Wszystko zależy od stężenia i czasu działania. Im wyższe tym szybciej zniszczy złoże. Małe stężenia (jak np. w wodzie wodociągowej) nie powinny zaszkodzić złożu (przynajmniej nie w sposób zauważalny) ale takie stężenie nie ma działania "szokowego" tylko raczej profilaktyczne (i jest trudne do utrzymania w domowych warunkach).

fdrey
27-10-2020, 08:12
Raczej zalecamy pominąć stację ze względu na mieszankę złóż w Multitower. Tak jak napisał kolega Qbek17, najpierw dezynfekcja instalacji, a następnie montaż systemu :)

Bardzo Panom dziękuję. W takim razie przestawiam hydraulika i dezynfekuję studnię. Na przyszłość ma zrobić obejścia filtra i lampy, żeby taka dezynfekcja była możliwa w każdym momencie.

qbek17
27-10-2020, 09:33
Na przyszłość ma zrobić obejścia filtra i lampy, żeby taka dezynfekcja była możliwa w każdym momencie.
Obejście filtra zazwyczaj jest w zestawie z głowicą - zawór bypass...?
Lampy nie trzeba obchodzić w czasie dezynfekcji.

Ostatni_Don
29-10-2020, 14:14
Takie pytanko dotyczące zmiękczania wody, od razu zaznaczam że nie przeczytałem jeszcze wszystkich postów aczkolwiek zrozumcie, że ciężko przebrnąć przez 637 stron :). Czy ktoś z forumowiczów miał/ma do czynienia z alternatywnymi sposobami "zmiękczania" wody ?? Piszę, w cudzysłowie ponieważ dwie z trzech poniżej wypisanych opcji tak naprawdę nie zmieniają poziomu twardości, a strukturę soli wapiennych - przynajmniej wg producenta. Bardzo prosiłbym o opinie czy to w ogóle działa. Nie przemawia do mnie żadna z nich, ale może jednak się mylę ??

1. Uzdatnianie/zmiękczanie za pomocą impulsu elektronicznego, który podobno zmienia CACo3 na monokryształy łatwo usuwalne z rur i nie pozostające na armaturze
2. Galwaniczne uzdatnianie/zmiękczanie wody, które podobno wytwarza różnicę potencjałów podczas przepływu wody i działa to w dużym skrócie jak elektroliza bez przyłożenia napięcia gdyż jak w/w różnica potencjałów wytwarza się sama
3. Dozatory firmy FERDOM - tutaj zasada czysto chemiczna, gdyż dozator dozuje jakiś środek, (polifosforany ?) dzięki któremu na powierzchni kontaktu wody z np rurą tworzy się coś w rodzaju mikrofilmu nie pozwalającego przywierać kamieniowi

Oczywiście jest jeszcze słynna strukturyzacja/rewitalizacja/jonizacja wody metodą Gramera słynna dzięki sławetnemu już "profesorowi" Ziębie :), ale na to spuszczam zasłonę milczenia. Proszę o jakieś opinie o ile istnieją, pozdrawiam

qbek17
29-10-2020, 14:54
Proszę o jakieś opinie o ile istnieją
Właściwie to istnieją jedynie opinie bo solidnych badań potwierdzających skuteczność tych metod raczej nie ma.

Co do pierwszych dwóch to na tych 637 stronach znajdziesz burzliwe dyskusje na ten temat... i nie chce mi się do tego wracać ;)
Co do trzeciej opcji (dozowanie) to nie wiem co dozuje akurat ta konkretna firma, ale jest to metoda znana i stosowana w przemyśle czyli tam gdzie nie mówimy o wodzie pitnej oraz gdzie jest to skrupulatnie mierzone i kontrolowane. W domowych warunkach jeszcze się z tym nie spotkałem.

Ostatni_Don
30-10-2020, 20:02
Ok, postaram się ale przejrzenie wszystkiego zajmie chyba z miesiąc :) tak czy inaczej rozumiem qbek17, że jesteś w wielki skrócie sceptyczny wobec tych metod? To może pytanie dotyczące zmiękczaczy - kwestia filtra wstępnego (narurowego), czy jesn sens instalowanie filtra potrójnego z filtrem sznurkowym zmiękczającym i węglowym? Czy taki filtr nie obniży dość znacznie przepływu względem zmiękczacza przy np. dużym chwilowym poborze?

qbek17
31-10-2020, 13:15
tak czy inaczej rozumiem qbek17, że jesteś w wielki skrócie sceptyczny wobec tych metod?
Do zastosowań domowych - tak, jestem sceptyczny.


To może pytanie dotyczące zmiękczaczy - kwestia filtra wstępnego (narurowego), czy jesn sens instalowanie filtra potrójnego z filtrem sznurkowym zmiękczającym i węglowym? Czy taki filtr nie obniży dość znacznie przepływu względem zmiękczacza przy np. dużym chwilowym poborze?
Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie... chcesz dać potrójny filtr przed zmiękczaczem? Wystarczy pojedynczy, z wkładem piankowym lub sznurkowym. Jego funkcją ma być zabezpieczenie głowicy przed większymi zanieczyszczeniami mechanicznymi (piasek, rdza, itp).
Wkład zmiękczający czy węglowy, żeby zadziałał, musi mieć odpowiedni czas kontaktu z wodą czyli przepływ nie może być za szybki. To w zasadzie ogranicza zastosowanie takich wkładów do jednego punktu (np. kranu).

MAKU PROJEKT
02-11-2020, 11:21
Chciałbym polecić z czystym sumieniem firmę Klarsan, Ecoperla. Wywierciliśmy studnię głębinową na 104 m. Woda jednak była daleka od ideału. Zrobiliśmy badania wody, po czym wysłaliśmy do firmy Klarsan. Dopasowali nam stację uzdatniania wody, zmiękczacz oraz lampę do likwidowania mikroorganizmów :D... (mam problem z dodaniem zdjęć sprzętu, dlatego załączam lik do strony fb gdzie prowadzę Blog i opisałem produkt)
https://www.facebook.com/101700847993656/posts/199658444864562/
Polecam i dziękuję
Maciej K.

KLARSAN
02-11-2020, 11:53
Chciałbym polecić z czystym sumieniem firmę Klarsan, Ecoperla. Wywierciliśmy studnię głębinową na 104 m. Woda jednak była daleka od ideału. Zrobiliśmy badania wody, po czym wysłaliśmy do firmy Klarsan. Dopasowali nam stację uzdatniania wody, zmiękczacz oraz lampę do likwidowania mikroorganizmów :D... (mam problem z dodaniem zdjęć sprzętu, dlatego załączam lik do strony fb gdzie prowadzę Blog i opisałem produkt)
https://www.facebook.com/101700847993656/posts/199658444864562/
Polecam i dziękuję
Maciej K.
Bardzo dziękujemy za słowa uznania :)

marcko
03-11-2020, 11:39
Witam,
prośba o weryfikację - pomoc w dobraniu wielkości złoża do poniższych parametrów:
rodzina 2+2 - zużycie (do tej pory bez licznika więc nie wiem, ale liczmy te 10m3
niekoniecznie upieram się z zejściem do 0
w niedługiej przyszłości RO w kuchni

na pewno aquasoft (o tych parametrach nic tańszego nie znalazłem(bo jak wiadomo clack ck, złoże lewatit - tak mi potwierdza producent), objętościowa regeneracja.
kwestia wielkości - celowałem w 25 litrów basic (ewentualnie AQUA TECH 40 tylko nie wiem czy jest sens tak duże złoże)
Badania przez dostawcę:
449848

twardość kropelkowym sprawdzona:
13 dH
PH mierzone przeze mnie 7,5-7,6

qbek17
03-11-2020, 13:08
prośba o weryfikację - pomoc w dobraniu wielkości złoża do poniższych parametrów:
rodzina 2+2 - zużycie (do tej pory bez licznika więc nie wiem, ale liczmy te 10m3
...
twardość kropelkowym sprawdzona:
13 dH
Na takie parametry wystarczy Ci 20 litrów złoża...


niekoniecznie upieram się z zejściem do 0
w niedługiej przyszłości RO w kuchni
Jeśli planujesz RO (z mineralizatorem) to możesz schodzić do zera ze zmiękczaniem... chyba, że masz jakąś instalację w miedzi/stali?


Badania przez dostawcę:
Fajne wyniki barwy... 5mg +/- 5 ;)

marcko
03-11-2020, 14:14
Na takie parametry wystarczy Ci 20 litrów złoża...




dzięki wielkie za odpowiedź.

Woda wszystko w pexie+rozdzielacze mosiężne więc chyba ok.

dokładni są w badaniach fakt :D

busy_beaver
05-11-2020, 11:50
Witam, jestem na etapie planowania instalacji wodnej. Chciałbym już na tym etapie zostawić miejsce dla uzdatniania wody (zamontuje wszystko po wykończeniu pomieszczenia technicznego). Liczba mieszkańców to 2+1. Wodę mam taką:
https://images91.fotosik.pl/438/8d4049cf091addbemed.png (https://images91.fotosik.pl/438/8d4049cf091addbe.png)

pstawik
05-11-2020, 12:11
Koledzy i Koleżanki, prośba o poradę. Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.
Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.
Co byście polecali? Macie jakieś doświadczenia?
Z góry dzięki.

qbek17
05-11-2020, 12:50
Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.
Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.
Faktycznie 20 litrów powinno wystarczyć. Jest jedna znacząca różnica między tymi modelami (i nie jest to wielkość złoża) - głowica. W Toro jest chińska, w Basicu to Clack (USA). Wielkość złoża możesz przecież wybrać inną i nie będą się tym różnić...)

qbek17
05-11-2020, 12:51
Witam, jestem na etapie planowania instalacji wodnej. Chciałbym już na tym etapie zostawić miejsce dla uzdatniania wody (zamontuje wszystko po wykończeniu pomieszczenia technicznego). Liczba mieszkańców to 2+1. Wodę mam taką:
Zakładając zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie wystarczy Ci standardowy model z 25 litrami złoża. Jeśli masz miejsce to radziłbym wybrać model dwuelementowy...

busy_beaver
05-11-2020, 13:00
Zakładając zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie wystarczy Ci standardowy model z 25 litrami złoża. Jeśli masz miejsce to radziłbym wybrać model dwuelementowy...
Dziękuję za odpowiedź. Odnośnie miejsca wszystko zależy od gabarytów. Dlatego tematem zajmuje się teraz by móc wszystko rozplanować.
Mógłbym prosić o informację co dokładnie warto wybrać ? Jeśli nie wolno na forum to na PW

KLARSAN
05-11-2020, 13:04
Koledzy i Koleżanki, prośba o poradę. Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.
Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.
Co byście polecali? Macie jakieś doświadczenia?
Z góry dzięki.

Ostatnio użytkownicy opisali swoje doświadczenia w osobnym wątku tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340080-Zmi%C4%99kczacz-wody-Ecoperle-Toro-czy-Aquahome-20-N-(a-mo%C5%BCe-jeszcze-co%C5%9B)/page7) - może to coś pomoże :)

qbek17
05-11-2020, 13:46
Ostatnio...
Styczeń 2018 to chyba trochę wcześniej niż "ostatnio" ;) (link prowadzi do tak starych postów)

puoyui
05-11-2020, 16:58
Jakie złoże będzie najlepsze do uzdatniania wody (parametry poniżej) Crystal Right 100 czy moze ECOMIX A lub ECOMIX C ?
Z góry dziękuję za rade.

- Mętnośc 2,2 NTU
- Odczyn 7,31
- Barwa – akceptowalna
- Zapach – akceptowalny
- Przewodnosc – 745 uS/cm
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l
- Twardośc – 364 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,42 mg/l
- Chlorki – 18 mg/l

qbek17
05-11-2020, 17:16
Jakie złoże będzie najlepsze do uzdatniania wody (parametry poniżej) Crystal Right 100 czy moze ECOMIX A lub ECOMIX C ?
Z góry dziękuję za rade.

- Mętnośc 2,2 NTU
- Odczyn 7,31
- Barwa – akceptowalna
- Zapach – akceptowalny
- Przewodnosc – 745 uS/cm
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l
- Twardośc – 364 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,42 mg/l
- Chlorki – 18 mg/l
Problemem jest tu wysoki poziom jonu amonowego... a Ecomix nie ma żadnego składnika odpowiadającego za jego usuwanie. Więc mając do wyboru te dwa złoża, wybrałbym CR100. Alternatywnie możesz pomyśleć o:
- AquaMulti, ale mimo wszystko jest w nim tylko część odpowiadająca za usuwanie amoniaku, a reszta (poza zmiękczaniem) będzie niewykorzystana.
- zeolicie, który będzie usuwał tylko amoniak (ale bez zmiękczania).

czystesrodowsko
05-11-2020, 18:55
Problemem jest tu wysoki poziom jonu amonowego... a Ecomix nie ma żadnego składnika odpowiadającego za jego usuwanie. Więc mając do wyboru te dwa złoża, wybrałbym CR100. Alternatywnie możesz pomyśleć o:
- AquaMulti, ale mimo wszystko jest w nim tylko część odpowiadająca za usuwanie amoniaku, a reszta (poza zmiękczaniem) będzie niewykorzystana.
- zeolicie, który będzie usuwał tylko amoniak (ale bez zmiękczania).

Porównując te 3 złoża (CR100, AquaMulti i zeolit) jak wygląda korzyść dla użytkownika z punktu widzenia zywotności złoża?

pstawik
06-11-2020, 06:16
Faktycznie 20 litrów powinno wystarczyć. Jest jedna znacząca różnica między tymi modelami (i nie jest to wielkość złoża) - głowica. W Toro jest chińska, w Basicu to Clack (USA). Wielkość złoża możesz przecież wybrać inną i nie będą się tym różnić...)

Dzięki za info. Skąd w ogóle bierzecie dane o głowicach i złożach? Oprócz Aqua Soft i Toro rozważałem jeszcze Trinnity Home 22 (dawniej Cosmowater), ale nie znalazłem informacji na kartach produktowych o rodzaju złoża i głowicy i dlatego odpuściłem ten produkt. Macie może jakąś wiedzę na jego temat?

KLARSAN
06-11-2020, 08:04
Jakie złoże będzie najlepsze do uzdatniania wody (parametry poniżej) Crystal Right 100 czy moze ECOMIX A lub ECOMIX C ?
Z góry dziękuję za rade.

- Mętnośc 2,2 NTU
- Odczyn 7,31
- Barwa – akceptowalna
- Zapach – akceptowalny
- Przewodnosc – 745 uS/cm
- Amoniak (jon amonowy) 1,64 mg/l
- Azotyny – ponizej 0,050 mg/l
- Azotany – ponizej 1,0 mg/l
- Mangan – 82 ug/l
- Żelazo ogólne – 77 ug/l
- Twardośc – 364 mgCaCO3/l
- Wapń – 94,6 mg/l
- Magnez – 3,2 mg/l
- Ogólny węgiel organiczny – 1,42 mg/l
- Chlorki – 18 mg/l

Na wysoką twardość wody i duże stężenie jonu amonowego możemy zaproponować stację z autorską, wielofunkcyjną mieszanką złóż, opracowaną przez naszych specjalistów. Złoże dopasowane do parametrów wody, dedykowane dla wysokich stężeń jonu amonowego.

qbek17
06-11-2020, 08:10
Porównując te 3 złoża (CR100, AquaMulti i zeolit) jak wygląda korzyść dla użytkownika z punktu widzenia zywotności złoża?
AquaMulti to mieszanka żywic, z których najdelikatniejszy jest anionit... co 5-7 lat trzeba wymienić złoże. Z drugiej strony w tym konkretnym przypadku anionit nie miałby dużo do roboty więc można by powiedzieć, że całe złoże może pracować dłużej... ale znów pod kątem usuwania amoniaku pracować będzie tylko niewielka objętość złoża... więc sumaryczna pojemność będzie niewielka.
CR100 (który także jest zeolitem, tylko sztucznym) jest chyba pod tym względem najbardziej odpowiedni bo całe złoże pracuje nad amoniakiem i jest regnerowane. Żeby zregenerować pojemność względem amoniaku nie wystarczy zwykła regeneracja solą - trzeba użyć chloru. Ale cały układ regeneracji jest już na miejscu. Trwałość takiego złoża to też ok 7-10 lat.
Zeolit (naturalny) będzie chyba najbardziej trwały z tej trójki, jego zużycie będzie wynikało raczej ze ścierania niż zużycia chemicznego. Niestety jego pojemność też będzie wymagała regeneracji chlorem co będzie mniej wygodne nie mając całego układu (głowica automatyczna, zbiornik, itp). Dodatkowo przydałoby się taką wodę dodatkowo zmiękczyć czy chociaż przefiltrować mechanicznie żeby wydłużyć czas pracy zeolitu.

qbek17
06-11-2020, 08:12
Dzięki za info. Skąd w ogóle bierzecie dane o głowicach i złożach? Oprócz Aqua Soft i Toro rozważałem jeszcze Trinnity Home 22 (dawniej Cosmowater), ale nie znalazłem informacji na kartach produktowych o rodzaju złoża i głowicy i dlatego odpuściłem ten produkt. Macie może jakąś wiedzę na jego temat?
Generalnie trochę rozeznania w rynku, trochę informacji bezpośrednio od producentów, trochę informacji od ludzi z forum, trochę porównania zdjęć i kodów z kart katalogowych i razem się z tego coś składa ;)
Cosmowater miał chyba głowicę Erie ale o ile pamiętam to była jakaś okrojona wersja z krótką regeneracją... a złoża nie pamiętam.

selfmademan77
10-11-2020, 10:44
Dzień dobry,

stoję przed wyborem systemu uzdatniania i zanim podejmę decyzję chciałbym jakoś zweryfikować trafność i rzetelność propozycji, które otrzymałem na podstawie wyników poniższych badań:

1 Mętność NTU 0,16
2 Barwa mg Pt/l 5,9
3 Zapach akceptowalny
4 PH temp. 20 st. C 7,4
5 Przewod.elektr. w temp.25 st.C
uS/cm 656
6 Twardość ogólna
mg/1CaCO3 269
Żelazo ogólne ug/l p.o.<30
8 Mangan ug/l 990
9 Chlorki mg/l 50.0
10 A monowy jon mg/I 0,32
11 Azotyny mg/l p.o.< 0,050
12 Azotany mg/l p.o. < 1,0
13 Indeks nadmanganianowy
mg/lO2 3,1

Z powyższego wynika, że problemem jest głównie Mangan (prawie 1 mg/l czyli dwadzieścia razy przekroczona norma ). Incydentalnie po dłuższej przerwie w używaniu studni pojawił się też ledwo wyczuwalny zapach siarkowodoru. Pompa to Grundfos SQE 3-65 z pakierem stałego ciśnienienia CU301(brak zbiornika hydroforowego ) zanurzona na głębokości 10-11 m, a lustro wody jest na półtora metra. Zapotrzebowanie - dom jednorodzinny - dwie łazienki -4/6 osób .

Rozważałem następujące opcje :

1.Najchętniej kompaktowe multifinkcyjne urządzenie np.Viessman Aquamix- N ( sprzedawca dał zielone światło) lub Ecoperla MultiCab ( niejednoznaczne opinie sprzedawców)

2. Trochę większe urządzenie tego typu np.
Erie Multimix 48 ( niedogodność to podobno brak możliwości regulacji stopnia zmiękczania, który będzie maksymalny)

3. Wreszcie więcej, niż jeden stopień filtracji
np. Erie OXYDIZER 1`, 2 CUFT - odżelaziacz 56 litrów + Erie Multimix 24
lub
BWT Filtr ERF*Greensand 58/14 + BWT AQA Trinity II 25L ( cenowo wygląda bardzo zachęcajaco do chwili, kiedy nie okaże się , że cena podana jest w € )
lub
Supreme OXYLINE PLUS 56 +filtr ze złożem multifunkcyjnym EKO-OPTIMA 50/O 762 EC-A

Z góry dziękuję za komentarze i sugestie, bo sam nie jestem w stanie ocenić tych propozycji.

KLARSAN
10-11-2020, 12:09
Dzień dobry,

stoję przed wyborem systemu uzdatniania i zanim podejmę decyzję chciałbym jakoś zweryfikować trafność i rzetelność propozycji, które otrzymałem na podstawie wyników poniższych badań:

1 Mętność NTU 0,16
2 Barwa mg Pt/l 5,9
3 Zapach akceptowalny
4 PH temp. 20 st. C 7,4
5 Przewod.elektr. w temp.25 st.C
uS/cm 656
6 Twardość ogólna
mg/1CaCO3 269
Żelazo ogólne ug/l p.o.<30
8 Mangan ug/l 990
9 Chlorki mg/l 50.0
10 A monowy jon mg/I 0,32
11 Azotyny mg/l p.o.< 0,050
12 Azotany mg/l p.o. < 1,0
13 Indeks nadmanganianowy
mg/lO2 3,1

Z powyższego wynika, że problemem jest głównie Mangan (prawie 1 mg/l czyli dwadzieścia razy przekroczona norma ). Incydentalnie po dłuższej przerwie w używaniu studni pojawił się też ledwo wyczuwalny zapach siarkowodoru. Pompa to Grundfos SQE 3-65 z pakierem stałego ciśnienienia CU301(brak zbiornika hydroforowego ) zanurzona na głębokości 10-11 m, a lustro wody jest na półtora metra. Zapotrzebowanie - dom jednorodzinny - dwie łazienki -4/6 osób .

Rozważałem następujące opcje :

1.Najchętniej kompaktowe multifinkcyjne urządzenie np.Viessman Aquamix- N ( sprzedawca dał zielone światło) lub Ecoperla MultiCab ( niejednoznaczne opinie sprzedawców)

2. Trochę większe urządzenie tego typu np.
Erie Multimix 48 ( niedogodność to podobno brak możliwości regulacji stopnia zmiękczania, który będzie maksymalny)

3. Wreszcie więcej, niż jeden stopień filtracji
np. Erie OXYDIZER 1`, 2 CUFT - odżelaziacz 56 litrów + Erie Multimix 24
lub
BWT Filtr ERF*Greensand 58/14 + BWT AQA Trinity II 25L ( cenowo wygląda bardzo zachęcajaco do chwili, kiedy nie okaże się , że cena podana jest w € )
lub
Supreme OXYLINE PLUS 56 +filtr ze złożem multifunkcyjnym EKO-OPTIMA 50/O 762 EC-A

Z góry dziękuję za komentarze i sugestie, bo sam nie jestem w stanie ocenić tych propozycji.

Po wstępnej weryfikacji, naszym zdaniem, żadna z wyżej zaprezentowanych opcji nie uzdatni Panu w pełni tej wody. Jest to wątpliwe, że woda będzie zdatna do spożycia ze względu na wysokie stężenie manganu, które wymaga bardziej złożonego systemu uzdatniania.