PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61

dangemik
23-04-2021, 14:42
Ok, postaram się to jak najszybciej załatwić. Dziwi mnie tylko to, że jak dziewczyna była zbadać wodę, to mówiła że potrzebuje do wyboru uzdatniacza wody i zrobili tylko te 3 a wszystkie inne pominęli.

KLARSAN
26-04-2021, 10:18
Dzień dobry,
poszukuję urządzenia które pomoże mi zwalczyć nadmiar żelaza, manganu oraz twardość. Wyniki badania mojej wody wyglądają następująco:455034
Woda jest z studni pod własnym ciśnieniem.Z wody w domu korzysta 5 osób. Zbiornik na CWU ma pojemność 300l. Ścieki odprowadzane do szamba.
Będę wdzięczny z pomoc w doborze urządzenia.

Dzień dobry.

Rzeczywiście wyniki analizy wody są dość okrojone. Do właściwego doboru stacji uzdatniania potrzebna jest pełna fizykochemia.

Zapraszamy do kontaktu na [email protected], jeśli chciałby Pan wykonać od razu testy obciążeniowe na wodzie i dobrać skuteczny system.

gregos11
26-04-2021, 11:04
Zapraszamy do kontaktu na [email protected], jeśli chciałby Pan wykonać od razu testy obciążeniowe na wodzie i dobrać skuteczny system.

Co to jest "test obciążeniowy wody" ?

W jaki sposób dostarczyć wam próbki wody, jak zabezpieczyć próbkę, czy wysłanie pocztą jest dopuszczalne ze względu na czas ?

Mar_123
26-04-2021, 17:38
Dzień dobry
Czytając wątek, postanowiłem dopytać fachowców z tego forum. Wiem, że przy doborze stacji uzdatniania najważniejsze są złoże i głowica, Zdecydowałem się na głowicę Clack, ale wysyłając zapytania do różnych firm dostaję odpowiedzi z rożnymi złożami. Jakie są różnice w głowicach (CI, CK, UF). Jakie złoże będzie odpowiednie przy takich wynikach i czterech osobach?
455130
Mam propozycję np na złoże Ecomix A, czy to jest dobry produkt?

qbek17
26-04-2021, 19:04
Zdecydowałem się na głowicę Clack, ale wysyłając zapytania do różnych firm dostaję odpowiedzi z rożnymi złożami. Jakie są różnice w głowicach (CI, CK, UF).
CI czy CK to oznaczenia sterowników (czyli jaka wersja elektroniki będzie w głowicy). CI jest monochromatyczna i tylko po angielsku. CK ma kolorowy wyświetlacz i kilka języków (w tym polski). Różnią się też wyglądem obudowy panela sterującego głowicy (kwestia gustu który ładniejszy).
UF to raczej skrót od UpFlow - to by oznaczało typ regeneracji. Przy takiej wartości żelaza nie bierz takiej wersji.


Jakie złoże będzie odpowiednie przy takich wynikach i czterech osobach?
455130
Mam propozycję np na złoże Ecomix A, czy to jest dobry produkt?
Trzeba przyjąć jakieś średnie miesięczne zużycie wody przez te 4 osoby... i tak przyjmując 10 m3 wystarczy złoże 20 litrowe. Przy 13 m3 miesięcznie może to już być model 25 litrowy. Te dane dotyczą złoża zmiękczającego (np. Lewatit S1567).
Złoże Ecomix jest złożem wielofunkcyjnym - zapewne ta propozycja wynika z podwyższonego żelaza. To złoże jest droższe, ma krótszą żywotność i mniejszą pojemność niż zwykły jonit zmiękczający. W tej sytuacji bym się na niego nie zdecydował. Zamiast tego wziąłbym zwykły zmiękczacz ale z regeneracją standardową (czyli współprądową/downflow).

VaBenek
26-04-2021, 20:24
Dzień dobry! To i ja dopytam o pomoc dla siebie :)
Szukam odpowiedniego zmiękczacza do mojej wody (25 stopni w skali niemieckiej), woda z wodociągów (nie mam dokładnych badań, mieszkam w Rogozniku w Gminie Bobrowniki). Właśnie wprowadzamy się do 160m domu (powierzchnia użytkowa) z 2 łazienkami i jednym WC (2 dorosłych, małe dziecko i pies). Niestety mamy tylko szambo i o kanalizacji raczej nie ma co myśleć w perspektywie 10 lat...
Nasz wykonawca polecił nam Buderus WE200 26L ale koszt ponad 3000 trochę mnie przeraził (planowałem raczej bliżej 2000). Znajomi mają Viessmana N20 i bardzo chwalą (ale to pewnie dla nas za małe).
Po wielu przczytanych postach, wątkach i wpisach wiem, że to zmieszczenie w 3000 to mogę sobie już zapomnieć, teraz szukam czegoś co będzie mi działać, nie będzie mnie wkurzać i nie sprawi, że moje (10m3) szambo nie będzie pełne co trzy tygodnie.
Szczerze to po podjęciu wszystkich 434253 decyzji podczas budowy domu i potrzeby doktoryzowania się z każdego etapu jestem już na skraju wyczerpania :)

Aha, na tę chwilę myślę o Viessman N30 (smart czy nie smart to już mnie nie interesuje, nie planuje używać aplikacji). Da się taniej? Da się lepiej?

Mar_123
26-04-2021, 21:38
@qbek17 dziękuję za szybką odpowiedź,
"Złoże Ecomix jest złożem wielofunkcyjnym - zapewne ta propozycja wynika z podwyższonego żelaza. To złoże jest droższe, ma krótszą żywotność i mniejszą pojemność niż zwykły jonit zmiękczający. W tej sytuacji bym się na niego nie zdecydował. Zamiast tego wziąłbym zwykły zmiękczacz ale z regeneracją standardową (czyli współprądową/downflow). "

ale jak się pozbyć żelaza z wody. Nie ukrywam że na tym bardzo mi zależy, bo wszędzie mam rdzawe zacieki

qbek17
27-04-2021, 06:31
ale jak się pozbyć żelaza z wody. Nie ukrywam że na tym bardzo mi zależy, bo wszędzie mam rdzawe zacieki
Taki poziom żelaza wykracza poza "normę" ale nie jest na tyle duży, żeby nie zmniejszył się także na zwykłym zmiękczaczu. Będzie to taki "efekt uboczny" ale jeśli zrobi się dobre płukanie to powinno wystarczyć.
Jeśli boisz się robić takie "eksperymenty" (nie jest to zalecane użycie złoża zmiękczającego, ale z chemicznego punktu widzenia będzie działać) to możesz oczywiście zastosować złoże wielofunkcyjne - tylko będą to wyższe koszty :)

qbek17
27-04-2021, 06:34
Dzień dobry! To i ja dopytam o pomoc dla siebie :)
Szukam odpowiedniego zmiękczacza do mojej wody (25 stopni w skali niemieckiej), woda z wodociągów (nie mam dokładnych badań, mieszkam w Rogozniku w Gminie Bobrowniki). Właśnie wprowadzamy się do 160m domu (powierzchnia użytkowa) z 2 łazienkami i jednym WC (2 dorosłych, małe dziecko i pies). Niestety mamy tylko szambo i o kanalizacji raczej nie ma co myśleć w perspektywie 10 lat...
Nasz wykonawca polecił nam Buderus WE200 26L ale koszt ponad 3000 trochę mnie przeraził (planowałem raczej bliżej 2000). Znajomi mają Viessmana N20 i bardzo chwalą (ale to pewnie dla nas za małe).
Po wielu przczytanych postach, wątkach i wpisach wiem, że to zmieszczenie w 3000 to mogę sobie już zapomnieć, teraz szukam czegoś co będzie mi działać, nie będzie mnie wkurzać i nie sprawi, że moje (10m3) szambo nie będzie pełne co trzy tygodnie.
Szczerze to po podjęciu wszystkich 434253 decyzji podczas budowy domu i potrzeby doktoryzowania się z każdego etapu jestem już na skraju wyczerpania :)

Aha, na tę chwilę myślę o Viessman N30 (smart czy nie smart to już mnie nie interesuje, nie planuje używać aplikacji). Da się taniej? Da się lepiej?
Nie podałeś zużycia wody, ale zakładając te 10 m3 to spokojnie szukaj czegoś nie mniejszego niż 30 litrów złoża.
Czy da się taniej i nie gorzej? Na pewno :)

KLARSAN
27-04-2021, 08:05
Co to jest "test obciążeniowy wody" ?

W jaki sposób dostarczyć wam próbki wody, jak zabezpieczyć próbkę, czy wysłanie pocztą jest dopuszczalne ze względu na czas ?

Podczas testów obciążeniowych sprawdzamy skuteczność różnych metod uzdatniania na konkretnej wodzie.

Jeśli chciałby Pan dostarczyć nam próbkę wody, zapraszamy do kontaktu mailowego.

KLARSAN
27-04-2021, 08:14
@qbek17 dziękuję za szybką odpowiedź,
"Złoże Ecomix jest złożem wielofunkcyjnym - zapewne ta propozycja wynika z podwyższonego żelaza. To złoże jest droższe, ma krótszą żywotność i mniejszą pojemność niż zwykły jonit zmiękczający. W tej sytuacji bym się na niego nie zdecydował. Zamiast tego wziąłbym zwykły zmiękczacz ale z regeneracją standardową (czyli współprądową/downflow). "

ale jak się pozbyć żelaza z wody. Nie ukrywam że na tym bardzo mi zależy, bo wszędzie mam rdzawe zacieki

Proponujemy jednak zastosowanie stacji wielofunkcyjnej, np. Ecoperla Multicab. Niestety zmiękczacz wody zamontowany do wody z własnego ujęcia z podwyższonym żelazem może stracić swoją gwarancję.

VaBenek
27-04-2021, 08:42
Nie podałeś zużycia wody, ale zakładając te 10 m3 to spokojnie szukaj czegoś nie mniejszego niż 30 litrów złoża.

Nie podałem zużycia bo nie potrafię go jeszcze oszacować. Rozumiem, ze 30 litrów złoża, żeby jak najrzadziej mieć regenerację, tak? :)
Szukałem jeszcze Cosmowater/Trinity ale oni chyba nie mają nic ponad 22 (chyba, że te wersje hybrid ale to mi niepotrzebne raczej).

Jest jeszcze ta "nieszczęsna" Ecoperla (toro 20 albo slimline 24- choć tu już cena wyższa niż ten Viessman...) ale... kurcze ten szum marketingowo-marketingowy mnie zniechęca trochę. Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów jeśli warto ale tutaj trochę to zbyt nachalne i podpadające.


Czy da się taniej i nie gorzej? Na pewno :)

Możesz coś zaproponować? :)

monik7
28-04-2021, 21:56
W tym momencie 15 litrów będzie wystarczające, natomiast w przypadku zwiększenia zużycia wody faktycznie 20 litrów może być także odpowiednie.
Pytanie czy zmiękczenie ma być do zera czy nie? Jeśli nie to przy 15 litrach będzie już rezerwa na zwiększenie zużycia wody.
Dodatkowo jeśli miejsce montażu jest ograniczone to 15 litrowy model powinien być gabarytowo mniejszy...

Myślę, że w tym przypadku te 15 litrów nie jest takim złym pomysłem... :)

Do jakiej wartości polecacie zmiękczać wodę? Nigdy nie miałam okazji używać zmiękczacza więc chętnie posłucham rady osób bardziej doświadczonych

Czy model który wysłałam jest coś warty? Albo jesteście w stanie polecić coś w podobnej cenie? Mam wrażenie że ciężko otrzymać obiektywną opinię i pomoc, na każdym forum same reklamy a w sieci ciężko o wartościowe artykuły na ten temat

KLARSAN
29-04-2021, 08:22
Nie podałem zużycia bo nie potrafię go jeszcze oszacować. Rozumiem, ze 30 litrów złoża, żeby jak najrzadziej mieć regenerację, tak? :)
Szukałem jeszcze Cosmowater/Trinity ale oni chyba nie mają nic ponad 22 (chyba, że te wersje hybrid ale to mi niepotrzebne raczej).

Jest jeszcze ta "nieszczęsna" Ecoperla (toro 20 albo slimline 24- choć tu już cena wyższa niż ten Viessman...) ale... kurcze ten szum marketingowo-marketingowy mnie zniechęca trochę. Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów jeśli warto ale tutaj trochę to zbyt nachalne i podpadające.

Możesz coś zaproponować? :)

Pomimo Pana zniechęcenia, spowodowanego marketingowym szumem o Ecoperli, zachęcamy do sprawdzenia obiektywnych opinii na temat naszej marki :)

Opinie naszych klientów na temat produktów marki Ecoperla znajdzie Pan m.in. na profilu Google:

https://g.page/klarsan

https://g.page/ecoperla

Ponadto, zachęcamy również do zajrzenia na naszą stronę internetową. Znajdzie Pan tam wiele realizacji z udziałem tych urządzeń :)

https://www.klarsan.pl/realizacje/

Pozdrawiamy!

qbek17
29-04-2021, 17:26
Do jakiej wartości polecacie zmiękczać wodę? Nigdy nie miałam okazji używać zmiękczacza więc chętnie posłucham rady osób bardziej doświadczonych
To zależy do czego głównie ma być ta woda... jeśli do picia to najlepiej jak będzie wysoko zmineralizowana. Ale skoro myślisz o zmiękczaczu to raczej spodziewam się, że chodzi o sprzęty AGD i osady z kamienia (a raczej o ich eliminację). W tej opcji najlepiej zmiękczać do zera.
Jakimś kompromisem jest zmiękczanie do 3-4 stopni, ale wtedy nadal mamy osady (tylko mniej)...
W praktyce najwygodniej chyba zacząć od zmiękczenia do zera, a dopiero w razie jakichś zastrzeżeń co do wody miękkiej (że za śliska, że mydło się nie zmywa, itp) podmieszać odrobinę.

ktl
02-05-2021, 15:26
Dzień dobry,

proszę o podpowiedź jaki zmiękczacz będzie optymalny dla nas przy poniższych parametrach wody?

Studnia wiercona, głębokość 29m, lustro wody na około -15 m, od 3 metra praktycznie wiercone cały czas pokładach wapiennych.
W mieszkaniu zużywamy około 7-8 m3/m-c więc zakładam, że w domu będzie to <10m3/m-c.
Odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego, szamba.

Zbiornik przeponowy 80 litrów , za nim 3 korpusy narurowe 10" (obecnie 10qm + filtr węglowy + wkład zmiękczający - eksperymentuję).

Zależałoby mi na w miarę kompaktowym rozwiązaniu (nieduży dom, małe pomieszczenie gospodarcze) i takim, które nie potrzebuje ogromnych ilości wody do regeneracji (ze względu na szambo) - jeśli takie coś da się pogodzić.

Głównie (na razie) chodzi o zniwelowanie uciążliwych osadów.

Czy ta woda wymaga jeszcze jakiś zabiegów oprócz zmiękczenia ?
Na baterii kuchennej zostanie zainstalowana lampa UV 25W.

Dziękuję.

Grupa coli, Escherichia coli i enterokoki - zero

455389

dzinks0
02-05-2021, 19:23
Prosze o pomoc w doborze
woda 343 mg/l CaCO3
zuzycie miesieczne przy 4os 8-10m3

Macie moze jakis spis polecanych i nie polecanych zloz i glowic?

qbek17
03-05-2021, 13:48
Prosze o pomoc w doborze
woda 343 mg/l CaCO3
zuzycie miesieczne przy 4os 8-10m3

Macie moze jakis spis polecanych i nie polecanych zloz i glowic?
Przy tym zużyciu potrzebujesz 25-30 litrów złoża.
Z dobrych złóż będzie np. Lewatit, potem Dowex/Dupont, ewentualnie Purolite.
Z głowic to Clack, Fleck, Autotrol, Erie...
Ze tych "niepolecanych" to praktycznie wszytko chińskie lub indyjskie...

qbek17
03-05-2021, 13:57
Dzień dobry,

proszę o podpowiedź jaki zmiękczacz będzie optymalny dla nas przy poniższych parametrach wody?

Studnia wiercona, głębokość 29m, lustro wody na około -15 m, od 3 metra praktycznie wiercone cały czas pokładach wapiennych.
W mieszkaniu zużywamy około 7-8 m3/m-c więc zakładam, że w domu będzie to <10m3/m-c.
Odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego, szamba.

Zbiornik przeponowy 80 litrów , za nim 3 korpusy narurowe 10" (obecnie 10qm + filtr węglowy + wkład zmiękczający - eksperymentuję).

Zależałoby mi na w miarę kompaktowym rozwiązaniu (nieduży dom, małe pomieszczenie gospodarcze) i takim, które nie potrzebuje ogromnych ilości wody do regeneracji (ze względu na szambo) - jeśli takie coś da się pogodzić.

Głównie (na razie) chodzi o zniwelowanie uciążliwych osadów.

Czy ta woda wymaga jeszcze jakiś zabiegów oprócz zmiękczenia ?
Na baterii kuchennej zostanie zainstalowana lampa UV 25W.

Dziękuję.

Grupa coli, Escherichia coli i enterokoki - zero

455389
Badania są całkiem niezłe... tylko twardość spora. Myślę, że 30 litrowy zmiękczacz będzie OK.
Tylko co do tej lampy UV to radziłbym już ją dać na wejściu do domu (za zmiękczaczem) i wtedy żąrnik nieco mocniejszy.

dzinks0
03-05-2021, 14:30
Przy tym zużyciu potrzebujesz 25-30 litrów złoża.
Z dobrych złóż będzie np. Lewatit, potem Dowex/Dupont, ewentualnie Purolite.
Z głowic to Clack, Fleck, Autotrol, Erie...
Ze tych "niepolecanych" to praktycznie wszytko chińskie lub indyjskie...

A polecisz gdzie kupić? Bo jak patrzyłem to rzadko kto podaje nazwę głowicy i złoża.

qbek17
03-05-2021, 16:36
A polecisz gdzie kupić? Bo jak patrzyłem to rzadko kto podaje nazwę głowicy i złoża.
Zazwyczaj jak nie podają nazwy głowicy czy złoża to oznacza, że nie ma się czym chwalić...

sakul88
03-05-2021, 18:11
Dzień dobry.
Czytam już kilka godzin i mam wrażenie, że wiem coraz mniej, bardzo proszę o pomoc.
4 osoby, 450mg CaCO3, wodociągi nie studnia, około 18m3 miesięcznie.
Wiem, że warto zainwestować w porządną głowicę i dla takiego zużycia i twardej wody trzeba dużo złoża.
Znalazłem coś takiego: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-1054-p-1084.html
Firma dość blisko i są na rynku bardzo długo, więc liczę, że mają doświadczenie.
Jednak:
1. Dziwny ten sterownik, nikt inny nie ma takiego, najczęściej widzę Pallas CK. Czy to źle, czy najważniejsza głowica. O co pytać?
2. Te 35 litrów żywicy to nie za mało? Ceny zmiękczaczy, które mają po 70-80l są już niezbyt ciekawe. Z czym się muszę liczyć poza częstszymi regeneracjami? Na pewno większe zużycie wody? A sól?
3. Na co jeszcze zwrócić uwagę poza sterownikiem, głowicą i złożem, żeby to wszystko dobrze, bezproblemowo funkcjonowało?

Fanek
03-05-2021, 18:18
A polecisz gdzie kupić? Bo jak patrzyłem to rzadko kto podaje nazwę głowicy i złoża.

Ja od siebie mogę polecić qbek17 , szybko, profesjonalnie, wyliczy zużycie, doradzi, pomoże, dostarczy, Polecam :)

dzinks0
03-05-2021, 19:55
Zazwyczaj jak nie podają nazwy głowicy czy złoża to oznacza, że nie ma się czym chwalić...

qbek17, skoro kolega pisze że też sprzedajesz to zaproponuj mi coś

qbek17
03-05-2021, 21:17
4 osoby, 450mg CaCO3, wodociągi nie studnia, około 18m3 miesięcznie.
Wiem, że warto zainwestować w porządną głowicę i dla takiego zużycia i twardej wody trzeba dużo złoża.
Maksimum to ok 65-70 litrów złoża, ale praktycznie 50-60 będzie OK.


Znalazłem coś takiego: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-1054-p-1084.html
Firma dość blisko i są na rynku bardzo długo, więc liczę, że mają doświadczenie.
Jednak:
1. Dziwny ten sterownik, nikt inny nie ma takiego, najczęściej widzę Pallas CK. Czy to źle, czy najważniejsza głowica. O co pytać?
2. Te 35 litrów żywicy to nie za mało? Ceny zmiękczaczy, które mają po 70-80l są już niezbyt ciekawe. Z czym się muszę liczyć poza częstszymi regeneracjami? Na pewno większe zużycie wody? A sól?
3. Na co jeszcze zwrócić uwagę poza sterownikiem, głowicą i złożem, żeby to wszystko dobrze, bezproblemowo funkcjonowało?
1. Sterownik IA ma te same funkcje co Pallas tylko inną obudowę.
2. Trochę mało. Regeneracja wypadałaby co ok 7 dni. Zużycie soli jest proporcjonalne do zużycia wody (a nie częstotliwości regeneracji) więc tu nie powinno być różnicy. Ale nie ma tam wzmianki o marce złoża i to by tłumaczyło dość niską cenę...
A koszt modelu z 50 czy 60 litrami złoża powinien się zamknąć w 4000.
3. Zwróć uwagę co jest w tej cenie, np. czy jest filtr wstępny, czy jest bypass, zawór mieszający, wąż do kanalizacji, sól... to wszystko kosztuje a jak nie ma w zestawie to trzeba dokupić.

sakul88
03-05-2021, 21:33
@qbek17 - dziękuję za wyczerpujące informacje. Napisałem pw, ale w innej sprawie, a tutaj spytam, żeby dla innych się przydało. Jak to jest z mieszaniem. Myślałem, że w głowicy, albo bypassie. Ty piszesz o zaworze mieszającym. Jaka różnica jeśli chciałbym sobie regulować twardość wody, jakie mam możliwości?
PS. Pytałem o tamten zmiękczacz, jest też wersja 70l za około 3700zł. Żywica C100E, bypass jest.

ktl
03-05-2021, 22:59
Badania są całkiem niezłe... tylko twardość spora. Myślę, że 30 litrowy zmiękczacz będzie OK.
Tylko co do tej lampy UV to radziłbym już ją dać na wejściu do domu (za zmiękczaczem) i wtedy żąrnik nieco mocniejszy.

Dziękuję za podpowiedź.

Logix 30 będzie OK ? AUTOTROL LOGIX 255/760 + LEWATIT , dostępny obecnie na allegro w zakładanym budżecie.

Jakiej mocy UV na nieduży dom jednorodzinny, jedna kuchnia, jedna łazienka. Tak z praktycznego doświadczenia ? 55W będzie wystarczające ?

qbek17
04-05-2021, 08:47
Logix 30 będzie OK ? AUTOTROL LOGIX 255/760 + LEWATIT , dostępny obecnie na allegro w zakładanym budżecie.
Nie wiem jaki masz budżet, ale jeśli możesz wydać na to ok 3000 to znajdziesz modele z Clackiem. Jeśli nie możesz tyle wydać to Logix też będzie OK.


Jakiej mocy UV na nieduży dom jednorodzinny, jedna kuchnia, jedna łazienka. Tak z praktycznego doświadczenia ? 55W będzie wystarczające ?
TMA ma lampy na dom, o wydajności ok 2 m3/h i tam żarniki są o mocy 40 W.

qbek17
04-05-2021, 08:51
Jak to jest z mieszaniem. Myślałem, że w głowicy, albo bypassie. Ty piszesz o zaworze mieszającym. Jaka różnica jeśli chciałbym sobie regulować twardość wody, jakie mam możliwości?
Zawór mieszający może być już w głowicy lub może być zamontowany jako osobne urządzenie na rurze. Jest to zawór regulacyjny, którym możesz precyzyjnie ustawić ilość dopuszczanej wody.
Bypass jest zaworem odcinającym czyli średnio nadaje się do regulacji.


PS. Pytałem o tamten zmiękczacz, jest też wersja 70l za około 3700zł. Żywica C100E, bypass jest.
Przy tak dużym modelu radziłbym jednak zastosowanie złoża monosferycznego.

ktl
04-05-2021, 12:04
Czym różni się lampa UV no-name z allegro za 500 PLN od innych markowych za 1000+? Obie tej samej mocy (55W) z żarnikiem Philipsa.

455481

qbek17
04-05-2021, 12:26
Czym różni się lampa UV no-name z allegro za 500 PLN od innych markowych za 1000+? Obie tej samej mocy (55W) z żarnikiem Philipsa.

455481
Na samych lampach aż tak się nie znam, ale wiem, że funkcja bakteriobójcza promieni UV wymaga określonej długości fali. Tu na zdjęciu widać tylko zasilacz, a przy solidnych lampach jest cały układ stabilizacji aby zapewnić że żarnik świeci nie tylko z określoną mocą, ale też stabilnie w prawidłowym paśmie.
Poza tym na pewno jest tu kwestia materiałów wykonania - gatunek i grubość stali, oraz wykonanie detali. To wszystko wpływa na trwałość.

ktl
04-05-2021, 13:25
Patrząc po zdjęciach i opisach (nie miałem nigdy takiej lampy UV w ręce) i po zajrzeniu w noty katalogowe żarników UV Philipsa ... to są zwykłe świetlówki.
Projektowane na określony prąd nominalny. Te zasilacze, układy stabilizacji to nic innego jak zwykłe stateczniki jak w starych świetlówkach (dławiki albo stateczniki elektroniczne). Ich zadaniem jest ograniczenie prądu. Jeśli świetlówka jest projektowana na określoną długość fali to po otrzymaniu projektowanego prądu powinna świecić zgodnie z założeniem.

Ilość stali w stali - tu rzeczywiście możliwe.
Obawiam się też jakości chińskiej nierdzewki - czy filtrując wodę nie wprowadzi się do niej znowu jakiś zanieczyszczeń ze stali - nie wiem.

I jeszcze jedna rzecz która mi przychodzi do głowy to dostępność kwarcowej rury osłonowej na wypadek uszkodzenia.

500 zł to już na tyle spora kwota, że jest się nad czym pochylić...

malinpl
05-05-2021, 06:12
Witam, mam pytanie po około 10u latach uzytkownia Crystal Right przyszedl czas na wymiane złoża, zakupiłem zgodnie z poradą sprzedawcy 40 dm3 złoża, ale w trakcie wymiany okazało się że w butli starego złoża było zancznie mniej około 3x (15dm3).
I teraz mam pytanie jeśli wszytko było w porządku to powieniem wsypać tyle złoża ile było ? czy wsypać 40dm3 ?

badanie wody wykazało:
Mangan (Mn) 413
Żelazo (Fe) 592
Twardość ogólna 151
pH 5,9 ±0,3

marcinollosso
05-05-2021, 08:05
Witam wszystkich, proszę o poradę w kwestii badania i ew. doboru urządzeń do uzdatniania wody. Sytuacja wygląda następująco, na działce jest studnia kopana (ok 6 lat temu) do tej pory była używana do celów działkowych/budowlanych i z dotychczasowych obserwacji wygląda dobrze. Mianowicie jest klarowna, po odstaniu nie traci przejrzystości, nie robią się zawiesiny, ani żadne osady. Zapach jest również neutralny. Aktualnie na działce stoi dom który jest podłączony do sieci wodociągowej, i w którym znajduje się hydrofor zasilany ze wspomnianej studni. Woda z niego używana do celów jak dotychczas(podlewanie,samochód, etc) Zastanawiam się, jakie badania trzeba wykonać, żeby się upewnić że zasilanie z wody studziennej, mogę rozszerzyć do takich celów jak: spłukiwanie toalet oraz pranie (mam osobne "nitki" zasilające także mogę bez obaw rozdzielić układy do poboru wody pitnej, kąpieli i umywalek, oraz osobno do wspomnianych toalet i pralki). Czy w ogóle do tych celów, warto zawracać sobie głowę jakimś uzdatnianiem..Z góry dzięki za pomoc.

Dołączam wyniki badań:
455507

czy nie jest to dziwne że tak przekroczony jest mangan przy takiej ilości żelaza ? czytałem że generalnie to idzie w parze ze sobą.
No i jak sensownie się go pozbyć, i czy w ogóle do celów o których pisałem powyżej jest to konieczne. Tak jak wspominałem wcześniej, wody używam od kilku lat, nigdy nie zauważyłem żadnych osadów, wytrącania się czegokolwiek, nawet po czasie. Dlatego zdziwiony jestem tym wynikiem, bo z tego co czytałem w necie, mangan na tym poziomie już powinien mi wszystko barwić na czarno....

qbek17
05-05-2021, 08:29
Witam, mam pytanie po około 10u latach uzytkownia Crystal Right przyszedl czas na wymiane złoża, zakupiłem zgodnie z poradą sprzedawcy 40 dm3 złoża, ale w trakcie wymiany okazało się że w butli starego złoża było zancznie mniej około 3x (15dm3).
I teraz mam pytanie jeśli wszytko było w porządku to powieniem wsypać tyle złoża ile było ? czy wsypać 40dm3 ?

badanie wody wykazało:
Mangan (Mn) 413
Żelazo (Fe) 592
Twardość ogólna 151
pH 5,9 ±0,3

To zalezy jaki masz zbiornik. Generalnie nie robi sie tak malych zestawow na tym zlozu (producent zaleca jako minimum 28 litrow), wiec raczej sprawdz czy nie masz uszkodzonego kosza dystrybutora przez ktory mogloby uciekac zloze.

TomekTom
06-05-2021, 17:29
Witam,

Przed wprowadzeniem się do nowego domu zrobiłem badania wody - studnia własna. Wyniki zaskakująco dobre. Przynajmniej tak mi się wydaje. Miałem w planach zamontowanie stacji uzdatniania ale teraz już nie wiem. Co sądzicie?
Czy domowe stacje uzdatniania są w stanie znacząco/ zauważalnie poprawić parametry mojej wody?

Zużycie wody - "standardowe" 4 osoby. W domu zbiornik ocynkowany 200l. Pompa głębinowa SDV 3/15 IBO DAMBAT
Oczekiwania. Komfortowa woda użytkowa. Brak rdzawych zacieków, mała ilość kamienia na armaturze i agd.

Będę wdzięczny za radę. Może rozwiązanie oparte na jakimś konkretnym złożu?

455539

qbek17
07-05-2021, 07:02
Witam,

Przed wprowadzeniem się do nowego domu zrobiłem badania wody - studnia własna. Wyniki zaskakująco dobre. Przynajmniej tak mi się wydaje. Miałem w planach zamontowanie stacji uzdatniania ale teraz już nie wiem. Co sądzicie?
Czy domowe stacje uzdatniania są w stanie znacząco/ zauważalnie poprawić parametry mojej wody?

Zużycie wody - "standardowe" 4 osoby. W domu zbiornik ocynkowany 200l. Pompa głębinowa SDV 3/15 IBO DAMBAT
Oczekiwania. Komfortowa woda użytkowa. Brak rdzawych zacieków, mała ilość kamienia na armaturze i agd.

Będę wdzięczny za radę. Może rozwiązanie oparte na jakimś konkretnym złożu?

455539
Do takich badań moim zdaniem szkoda inwestować w jakieś automatyczne filtry. Wystarczy jakiś mechaniczny (np. piankowy), żeby poprawić mętność.

qbek17
07-05-2021, 07:05
Dołączam wyniki badań:
455507

czy nie jest to dziwne że tak przekroczony jest mangan przy takiej ilości żelaza ? czytałem że generalnie to idzie w parze ze sobą.
No i jak sensownie się go pozbyć, i czy w ogóle do celów o których pisałem powyżej jest to konieczne. Tak jak wspominałem wcześniej, wody używam od kilku lat, nigdy nie zauważyłem żadnych osadów, wytrącania się czegokolwiek, nawet po czasie. Dlatego zdziwiony jestem tym wynikiem, bo z tego co czytałem w necie, mangan na tym poziomie już powinien mi wszystko barwić na czarno....
Mangan jest faktycznie przekroczony, ale zauważ, że w wartościach bezwzględnych jego ilość jest tak znikoma, że musiałbyś przelać duuuużo wody żeby zaobserwować jakikolwiek osad.
Bardziej mnie martwią te bakterie Coli...

marcinollosso
07-05-2021, 09:52
Mangan jest faktycznie przekroczony, ale zauważ, że w wartościach bezwzględnych jego ilość jest tak znikoma, że musiałbyś przelać duuuużo wody żeby zaobserwować jakikolwiek osad.
Bardziej mnie martwią te bakterie Coli...

Dzięki za odp.

Mnie też martwią te bakterie, dodając do tego że to jest studnia kręgowa i tak naprawdę woda pod tym kątem może się szybko zmieniać, to decyzję już podjąłem i dla bezpieczeństwa chciałbym zainstalować lampę UV. Wydatek na poziomie 1000zł jest do zaakceptowanie, martwi mnie natomiast czy własnie tak wysoki mangan nie będzie tej lampy zapychał i z filtracji nici...w odżelaziacz nie chciałbym już inwestować bo to już sporo większy wydatek. Tym bardziej że żelazo na dobrym poziomie, mętność też, do tego woda miękka więc z kamieniem nie powinno być problemu. Co o tym myślisz? przy takich parametrach lampa UV da radę ? ile Twoim zdaniem w wartościach bezwzględnych było by dużo manganu ?

qbek17
07-05-2021, 10:18
Mnie też martwią te bakterie, dodając do tego że to jest studnia kręgowa i tak naprawdę woda pod tym kątem może się szybko zmieniać, to decyzję już podjąłem i dla bezpieczeństwa chciałbym zainstalować lampę UV. Wydatek na poziomie 1000zł jest do zaakceptowanie, martwi mnie natomiast czy własnie tak wysoki mangan nie będzie tej lampy zapychał i z filtracji nici...
Nie powinno być problemu. Poza tym w lampie UV jest rura osłonowa, którą można okresowo wyczyścić.


w odżelaziacz nie chciałbym już inwestować bo to już sporo większy wydatek. Tym bardziej że żelazo na dobrym poziomie, mętność też, do tego woda miękka więc z kamieniem nie powinno być problemu. Co o tym myślisz? przy takich parametrach lampa UV da radę ? ile Twoim zdaniem w wartościach bezwzględnych było by dużo manganu ?
Osad z kamienia zaczyna być uciążliwy jak jest go 250-300 mg/l... a manganu masz 0,5 mg/l czyli jakieś 500-600 razy mniej...

marcinollosso
07-05-2021, 10:36
Osad z kamienia zaczyna być uciążliwy jak jest go 250-300 mg/l... a manganu masz 0,5 mg/l czyli jakieś 500-600 razy mniej...

Rozumiem że chodziło o osad z manganu tak? a nie kamienia takiego w odniesieniu do twardości ogólnej wody ?. Przepraszam jeśli pytanie jest laickie, ale w tym temacie jestem laikiem póki co;)

qbek17
07-05-2021, 16:41
Rozumiem że chodziło o osad z manganu tak? a nie kamienia takiego w odniesieniu do twardości ogólnej wody ?. Przepraszam jeśli pytanie jest laickie, ale w tym temacie jestem laikiem póki co;)
Chodzi mi o porównanie wartości bezwzględnych. Norma na mangan jest tak niska ze względów zdrowotnych (woda pitna) a nie użytkowych (z powodu osadów). Dla Twoich celów (woda użytkowa, a nie pitna) myślę, że nie ma sensu inwestować w usuwanie tego manganu bo i tak nie zauważysz jego obecności.

carlo497
07-05-2021, 16:56
Cześć, szukam jakiegoś zmiękczacza. Zużycie wody mamy na poziomie niecałych 10 metrów miesięcznie. Badania wody od mpwik dostępne są tutaj w pozycji "Mokry Dwór" https://mpwik.wroc.pl/uslugi/uslugi-laboratoryjne/#tabs-4075-3-parametry-wody . Według moich badań testem kropelkowym od USTM twardość wody mam na poziomie 20-25 stopni niemieckich, a dodatkowo woda, która nie jest przefiltrowana węglem ma specyficzny zapach w momencie lania jej pod dużym ciśnieniem do zlewu albo pod prysznicem.

Obecnie mam 3 filtry - jeden BB10 sznurkowy 1um, jeden BB20 węglowy oraz BB20 zmiękczający. O ile węglowy jeszcze jako tako zdaje swój egzamin, bo wystarczy go wymienić raz na 3-5 miesięcy, to zmiękczający muszę regenerować przynajmniej raz na 2 tygodnie, aby dawał cokolwiek. Wymiana tak wysokich filtrów jest problematyczna, bo zawsze trochę tej wody wyleje się na podłogę.

Szukam więc zmiękczaca, który będzie miał przepustowość zdolną zasilić średniej wielkości deszczownicę w łazience i kran w kuchni jednocześnie, a najlepiej gdyby miał jeszcze filtr węglowy, ale ceny takich rozwiązań trochę mnie przerażają i zastanawiam się w jaki sposób to złoże się regeneruje.

qbek17
08-05-2021, 11:45
Cześć, szukam jakiegoś zmiękczacza. Zużycie wody mamy na poziomie niecałych 10 metrów miesięcznie. Badania wody od mpwik dostępne są tutaj w pozycji "Mokry Dwór" https://mpwik.wroc.pl/uslugi/uslugi-laboratoryjne/#tabs-4075-3-parametry-wody . Według moich badań testem kropelkowym od USTM twardość wody mam na poziomie 20-25 stopni niemieckich, a dodatkowo woda, która nie jest przefiltrowana węglem ma specyficzny zapach w momencie lania jej pod dużym ciśnieniem do zlewu albo pod prysznicem.
Spora rozbieżność - wodociągi podają twardość 15 dH, a Twój tester pokazuje do 25 dH... zacząłbym od sprawdzenia tego pomiaru bo to duża różnica.



Obecnie mam 3 filtry - jeden BB10 sznurkowy 1um, jeden BB20 węglowy oraz BB20 zmiękczający. O ile węglowy jeszcze jako tako zdaje swój egzamin, bo wystarczy go wymienić raz na 3-5 miesięcy, to zmiękczający muszę regenerować przynajmniej raz na 2 tygodnie, aby dawał cokolwiek. Wymiana tak wysokich filtrów jest problematyczna, bo zawsze trochę tej wody wyleje się na podłogę.
To co obserwujesz z wkładem zmiękczającym to normalna sprawa. Zmiękczacz będzie robił za Ciebie tą regenerację.


Szukam więc zmiękczaca, który będzie miał przepustowość zdolną zasilić średniej wielkości deszczownicę w łazience i kran w kuchni jednocześnie, a najlepiej gdyby miał jeszcze filtr węglowy, ale ceny takich rozwiązań trochę mnie przerażają i zastanawiam się w jaki sposób to złoże się regeneruje.
Ja bym zostawił filtr węglowy tak jak jest teraz skoro wymiana nie jest aż tak problematyczna, a wymienił tylko zmiękczacz.

marcinollosso
10-05-2021, 12:22
Chodzi mi o porównanie wartości bezwzględnych. Norma na mangan jest tak niska ze względów zdrowotnych (woda pitna) a nie użytkowych (z powodu osadów). Dla Twoich celów (woda użytkowa, a nie pitna) myślę, że nie ma sensu inwestować w usuwanie tego manganu bo i tak nie zauważysz jego obecności.

Jasne, rozumiem. Zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią, filtracją mechaniczną. Bo miałem w planie kupić jakiś zestaw filtrów narurowych do filtracji mechanicznej, i za nimi właśnie lampa. Jednak w chwili gdy w wodzie jest bakteria, to zakładając taki filtr robimy sobie niezłe środowisko do ich namnażania, i może się okazać że za chwilę lampa nie będzie musiała ubić 4/100ml, a zdecydowanie więcej...Wspominałeś też o tym na wcześniejszych stronach tego wątku, tylko nie widzę rozwiązania tego problemu...bo filtracja za lampą to też chyba nie najlepszy pomysł ?

qbek17
10-05-2021, 21:31
Jasne, rozumiem. Zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią, filtracją mechaniczną. Bo miałem w planie kupić jakiś zestaw filtrów narurowych do filtracji mechanicznej, i za nimi właśnie lampa. Jednak w chwili gdy w wodzie jest bakteria, to zakładając taki filtr robimy sobie niezłe środowisko do ich namnażania, i może się okazać że za chwilę lampa nie będzie musiała ubić 4/100ml, a zdecydowanie więcej...Wspominałeś też o tym na wcześniejszych stronach tego wątku, tylko nie widzę rozwiązania tego problemu...bo filtracja za lampą to też chyba nie najlepszy pomysł ?
Filtry wgłębne (czyli np. węglowe czy piankowe/sznurkowe) będą faktycznie tworzyły niezłe warunki do namnażania bakterii. Ale są filtry do filtracji mechanicznej wykonane z siatki stalowej (zazwyczaj o dokładności ok 90-100 um) lub tworzywa o "pojedynczej" warstwie filtrującej (zanieczyszczenia zatrzymują się na powierzchni filtra). Jest to jakiś sposób na ograniczenie rozwoju bakterii. Drugi (i podstawowy) sposób to regularna wymiana wkładów. Można też stosować wkłady z różnymi dodatkami (np. KDF lub nanosrebro), które mają za zadanie ograniczać/hamować rozwój bakterii.

ultralegera
11-05-2021, 12:56
Dzień dobry, przesyłam wyniki badań do analizy z nowo zrobionej studni głębinowej. Prośba o info czy jest wszystko ok, ewentualnie jakie filtry zastosować.
- bakterie coli -0
- eschericha coli -0
- ph - 7,3
- jon amonowy - poniżej 0,13
- mangan- poniżej 30
- żelazo - 35 +-5
- twardość ogólna - 314 +-41

qbek17
11-05-2021, 22:12
Dzień dobry, przesyłam wyniki badań do analizy z nowo zrobionej studni głębinowej. Prośba o info czy jest wszystko ok, ewentualnie jakie filtry zastosować.
- bakterie coli -0
- eschericha coli -0
- ph - 7,3
- jon amonowy - poniżej 0,13
- mangan- poniżej 30
- żelazo - 35 +-5
- twardość ogólna - 314 +-41
Z tych podanych parametrów jest OK. Twardość jest dość wysoka i można pomyśleć o zmiękczaczu.

ultralegera
12-05-2021, 07:43
Z tych podanych parametrów jest OK. Twardość jest dość wysoka i można pomyśleć o zmiękczaczu.

Dziękuję za opinię. Czy wystarczy filtr na wejściu zmiękczający ?

qbek17
12-05-2021, 08:05
Dziękuję za opinię. Czy wystarczy filtr na wejściu zmiękczający ?
Jeśli chodzi o taki z wymiennymi wkładami to raczej nie polecam... ich wydajność jest minimalna. Częstotliwość wymiany będzie zależała od zużycia wody ale raczej się to nie opłaca i jest niezbyt wygodne...

carlo497
12-05-2021, 08:17
Bardzo pasuje mi wymiarowo ECOPERLA HERO, ale zastanawiam sie jak tu wygląda sprawa ze złożem? Ono się jakoś regeneruje czy wymienia? A jeśli tak, to ile wytrzymuje taki złoże i jaki jest koszty wymiany?

KLARSAN
12-05-2021, 14:17
Bardzo pasuje mi wymiarowo ECOPERLA HERO, ale zastanawiam sie jak tu wygląda sprawa ze złożem? Ono się jakoś regeneruje czy wymienia? A jeśli tak, to ile wytrzymuje taki złoże i jaki jest koszty wymiany?

Dzień dobry.

Oczywiście złoże w Ecoperla Hero się regeneruje, zarówno jonowymienne, jak i węglowe :) Węgiel należy wymienić wcześniej niż żywicę jonowymienną - po ok. 3 latach.

carlo497
12-05-2021, 14:21
W jaki sposób następuje ta regeneracja i jak cenowo wygląda na dzień dzisiejszy wymiana?

qbek17
13-05-2021, 01:22
W jaki sposób następuje ta regeneracja i jak cenowo wygląda na dzień dzisiejszy wymiana?
To i ja się podłączę pod pytanie - jak wygląda wymiana i regeneracja samego węgla i ile kosztuje? I co się stanie jeśli się węgla nie wymieni na czas?

KLARSAN
13-05-2021, 14:16
Koszt oryginalnego węgla impregnowanego srebrem wynosi aktualnie około 500 zł. Usługa wymiany złoża to około 300-500 zł, w zależności od lokalizacji. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do samodzielnej wymiany złoża (np. metodą lewarową), jednak w przypadku wymiany samego węgla zalecamy umówienie serwisu.

Jeśli chodzi o regenerację złoża w Ecoperla Hero, to regeneruje się jedynie żywica jonowymienna. Węgiel nie podlega regeneracji, tylko płukaniu - podobnie jak w kolumnie węglowej. Dlatego też złoże węglowe należy wymieniać co około 3 lata eksploatacji. Realnie solanka nie ma wpływu na właściwości węgla aktywnego.

Jeżeli węgla nie wymieni się na czas, to oczywiście traci on swoje funkcje.

czystesrodowsko
13-05-2021, 19:37
To i ja się podłączę pod pytanie - jak wygląda wymiana i regeneracja samego węgla i ile kosztuje? I co się stanie jeśli się węgla nie wymieni na czas?

Opcje są chyba 3:
1). przepłacać za wcześniejszą wymianę złoża jonowymiennego
2). czekać na czas wymiany złoża jonowymiennego ale z zużytym weglem aktywnym
3) na serwis przyjerza kopciuszek i pincetą oddziela ziarna węgla od złoza jonowymeinnego

qbek17
13-05-2021, 22:03
Oczywiście złoże w Ecoperla Hero się regeneruje, zarówno jonowymienne, jak i węglowe :)


Jeśli chodzi o regenerację złoża w Ecoperla Hero, to regeneruje się jedynie żywica jonowymienna. Węgiel nie podlega regeneracji, tylko płukaniu - podobnie jak w kolumnie węglowej.

Trochę mieszacie się w zeznaniach ;)


Węgiel należy wymienić wcześniej niż żywicę jonowymienną - po ok. 3 latach.


Dlatego też złoże węglowe należy wymieniać co około 3 lata eksploatacji.
Gdzieś na waszych stronach czy artykułach znalazłem taki opis:
"Należy jednak pamiętać, że wypełnienie filtra narurowego ulega dość szybkiemu zużyciu i często trzeba je wymienić nawet po 3 miesiącach – dla porównania węgiel aktywny w kolumnie węglowej wymienia się co 1 - 3 lat."

Myślę, że jednak jest spora różnica między wymianą złoża co 1 rok, a co 3 lata... tym bardziej, że ilość węgla w takim "zestawie z żywicą" to tylko ok 10 litrów, a w kolumnie węglowej - kilka razy więcej, czyli jednak bliżej tu do częstotliwości wymiany wkładów niż kolumn.
Dodatkowa sprawa - jak stwierdzić czy już należy wymienić węgiel czy jeszcze nie ma takiej potrzeby?

I ciągle należy pamiętać, że:

Jeżeli węgla nie wymieni się na czas, to oczywiście traci on swoje funkcje.
A jedną z funkcji węgla impregnowanego srebrem jest hamowanie rozwoju bakterii. I jeśli ta funkcja przestanie działać to nie zazdroszczę takiemu użytkownikowi...


Koszt oryginalnego węgla impregnowanego srebrem wynosi aktualnie około 500 zł. Usługa wymiany złoża to około 300-500 zł, w zależności od lokalizacji.
To zdanie wyjaśnia cały sens tego "trendu" (dodawania węgla do zmiękczacza). Ale z punktu widzenia klienta może to wyglądać nieco gorzej - może się okazać, że wymiana co około 3 lata musi się jednak odbywać co rok, a koszt 800-1000 PLN co roku to jednak spory wzrost kosztów utrzymania filtra wody.

Nawet jeśli przyjmiemy okres wymiany co 3 lata to roczny koszt wynosi ok 300 PLN - a to w praktyce drugie tyle (lub nawet więcej) co koszt soli, wody, wkładów wstępnych i ścieków razem wziętych, przy samym zmiękczaczu. Jak użytkownik nie jest tego świadomy to jednak może to być niemiłe zaskoczenie...


Oczywiście nie ma przeciwwskazań do samodzielnej wymiany złoża (np. metodą lewarową), jednak w przypadku wymiany samego węgla zalecamy umówienie serwisu.
A jak się ma gwarancja do samodzielnej wymiany węgla w takim zmiękczaczu? Czy uznacie gwarancję (np. na wydajność zmiękczacza) jeśli klient przy samodzielnej wymianie usunie też trochę (albo i całkiem sporo) żywicy jonowymiennej?

KLARSAN
14-05-2021, 14:49
Opcje są chyba 3:
1). przepłacać za wcześniejszą wymianę złoża jonowymiennego
2). czekać na czas wymiany złoża jonowymiennego ale z zużytym weglem aktywnym
3) na serwis przyjerza kopciuszek i pincetą oddziela ziarna węgla od złoza jonowymeinnego

Kopciuszków nie mamy, ale jeśli nasz klient zamówi wymianę węgla, to przyjeżdża nasz serwis i wymienia.

Nasi Klienci mają nasze pełne wsparcie, zarówno podczas samodzielnej wymiany złoża, jak i podczas wymiany przez nasz serwis. :)

KLARSAN
14-05-2021, 15:04
Szanowny Kolego, bardzo nas to cieszy, że tak wnikliwie czytasz nasze strony :) Oczywiście spieszymy z odpowiedzią, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat zadowolenia naszych Klientów.


Gdzieś na waszych stronach czy artykułach znalazłem taki opis...

Wkłady węglowe w filtrach narurowych najcześciej zawierają 0,3-2 litra węgla aktywnego.

Kolumny węglowe stosowane są często nie tylko do usuwania chloru i poprawy parametrów organoleptycznych wody. Czasem wykorzystywane są do uzdatniania znacznie bardziej zanieczyszczonych wód i w takim przypadku ich żywotność jest krótsza, zatem my podajemy przedział żywotności węgla w kolumnach węglowych, uwzględniający również takie przypadki.

Zawsze podkreślmy, żeby przy silnie zanieczyszczonych wodach Klienci konsultowali z nami dobór technologii, stosowanych urządzeń i ilości poszczególnych złóż, ponieważ każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Przy cięższych przypadkach stosuje się osobno kolumny węglowe i osobno wymianę jonową. Przy standardowych zastosowaniach (do których jest stosowany ten model) węgiel z Ecoperla Hero wystarczy na 3 lata.

Skuteczność działania węgla aktywnego można sprawdzić poprzez m.in. analizę parametrów organoleptycznych oraz ewentualnych innych parametrów jeśli węgiel jest stosowany np. do usuwania metali ciężkich. W zastosowaniach domowych najczęściej Klienci zgłaszają się do nas, ponieważ obserwują, że węgiel ma już niższą skuteczność, co widać po barwie, zapachu, smaku.


...jedną z funkcji węgla impregnowanego srebrem jest hamowanie rozwoju bakterii. I jeśli ta funkcja przestanie działać to nie zazdroszczę takiemu użytkownikowi...

Nasze produkty uwzględniają ryzyko braku wymiany węgla przez użytkownika w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście z czasem zdolność sorpcyjna węgla jest zużywana i po kilku latach traci swoją funkcję eliminacji z wody niepożądanych substancji. Jednakże srebro, które wbudowane jest w węgiel nie jest z niego wypłukiwane. Oznacza to, że jego zdolność hamowania rozwoju mikroorganizmów pozostaje, nawet gdy zdolność sorpcyjna węgla dawno już została wyczerpana.


To zdanie wyjaśnia cały sens tego "trendu" (dodawania węgla do zmiękczacza). Ale z punktu widzenia klienta może to wyglądać nieco gorzej - może się okazać, że wymiana co około 3 lata musi się jednak odbywać co rok, a koszt 800-1000 PLN co roku to jednak spory wzrost kosztów utrzymania filtra wody...

A jak się ma gwarancja do samodzielnej wymiany węgla w takim zmiękczaczu? Czy uznacie gwarancję (np. na wydajność zmiękczacza) jeśli klient przy samodzielnej wymianie usunie też trochę (albo i całkiem sporo) żywicy jonowymiennej?

Tak jak podkreślamy, nie jest to najtańszy węgiel aktywny, ponieważ taki nie sprawdziłby się w tym zastosowaniu (w przeciwnym razie Wasze obiekcje co do produktu byłyby słuszne ;) ). Ale węgiel użyty w Hero ma przede wszystkim działać i być bezpieczny dla użytkownika, nawet jeśli jego koszty produkcji są znacznie wyższe od zwykłych węgli.

Oczywiście zalecamy korzystanie z naszego serwisu, ale dajemy pełną gwarancję na urządzenie i jego skuteczne działanie również w przypadku samodzielnej wymiany węgla. Proszę się nie martwić, nasi Klienci uzyskują pełną pomoc, także w przypadku usunięcia części żywicy. ;)

czystesrodowsko
14-05-2021, 16:49
Koszt oryginalnego węgla impregnowanego srebrem wynosi aktualnie około 500 zł. Usługa wymiany złoża to około 300-500 zł, w zależności od lokalizacji.

[...]

Dlatego też złoże węglowe należy wymieniać co około 3 lata eksploatacji.


Szybka kalkulacja kosztów i prosty wniosek, że wkłady BB z weglem aktywnym wyjdą bez porównania taniej - nawet jeśli ten węgiel impregnowany to "och" i "ach" to jednak drogie rozwiązanie.

Ale oczywiście Ecoperla Hero lub Aquahome Duo znajda swoich klientów, którym nie chce się bawić w wymianę wkładów i zapłacą za wymiane węgla. Kto bogatemu zabroni?

qbek17
15-05-2021, 09:09
Szanowny Kolego, bardzo nas to cieszy, że tak wnikliwie czytasz nasze strony :)
Cieszę się, że się cieszycie ;)
A poważniej - skoro już zainwestowaliście dużą kasę w stworzenie tylu materiałów to oczywiście z nich korzystam :) Do tej pory mało kto podchodził do tematu tak "profesjonalnie". Oczywiście te materiały są poprawne merytorycznie, ale czasami korzystacie z nich dość wybiórczo - i tylko to staram się pokazać w tym przypadku :)


Wkłady węglowe w filtrach narurowych najcześciej zawierają 0,3-2 litra węgla aktywnego.
Czyli wkład zawierający 2 litry należy wymieniać czasami co 3 miesiące, ale węgiel w zmiękczaczu, którego jest 10 litrów (czyli tylko 5 razy więcej) - co 3 lata...


Kolumny węglowe stosowane są często nie tylko do usuwania chloru i poprawy parametrów organoleptycznych wody. Czasem wykorzystywane są do uzdatniania znacznie bardziej zanieczyszczonych wód i w takim przypadku ich żywotność jest krótsza, zatem my podajemy przedział żywotności węgla w kolumnach węglowych, uwzględniający również takie przypadki.
Niestety "czasem" też układ zmiękczacz+węgiel w jednej kolumnie jest reklamowany jako alternatywa dla zestawu dwustopniowego. Często też zapomina się wspomnieć o tym, że to nie zadziała na wodę "znacznie zanieczyszczoną".


Zawsze podkreślmy, żeby przy silnie zanieczyszczonych wodach Klienci konsultowali z nami dobór technologii, stosowanych urządzeń i ilości poszczególnych złóż, ponieważ każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie.
Nie znalazłem takiego zastrzeżenia w materiałach dotyczących sprzętu... może Wy to podkreślacie ale chyba nie każdy wasz dystrybutor to robi :)


Przy cięższych przypadkach stosuje się osobno kolumny węglowe i osobno wymianę jonową. Przy standardowych zastosowaniach (do których jest stosowany ten model) węgiel z Ecoperla Hero wystarczy na 3 lata.
I takie zdanie powinno być w każdym materiale o tym urządzeniu. I jeszcze definicja czym są "standardowe zastosowania" :)


Skuteczność działania węgla aktywnego można sprawdzić poprzez m.in. analizę parametrów organoleptycznych oraz ewentualnych innych parametrów jeśli węgiel jest stosowany np. do usuwania metali ciężkich. W zastosowaniach domowych najczęściej Klienci zgłaszają się do nas, ponieważ obserwują, że węgiel ma już niższą skuteczność, co widać po barwie, zapachu, smaku.
Czyli w praktyce (w standardowych zastosowaniach) "na oko" :)
Nie wierzę, że ktoś zastosuje zmiękczacz z węglem do usuwania metali ciężkich...


Nasze produkty uwzględniają ryzyko braku wymiany węgla przez użytkownika w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście z czasem zdolność sorpcyjna węgla jest zużywana i po kilku latach traci swoją funkcję eliminacji z wody niepożądanych substancji. Jednakże srebro, które wbudowane jest w węgiel nie jest z niego wypłukiwane. Oznacza to, że jego zdolność hamowania rozwoju mikroorganizmów pozostaje, nawet gdy zdolność sorpcyjna węgla dawno już została wyczerpana.
Pytałem Was co się stanie jeśli nie wymieni się węgla na czas (czyli po 3 latach). Odpowiedzieliście, że straci swoje funkcje. Teraz twierdzicie, że tylko część funkcji... :)
Może warto ustalić jedną finalną wersję? (pytanie retoryczne)


Tak jak podkreślamy, nie jest to najtańszy węgiel aktywny, ponieważ taki nie sprawdziłby się w tym zastosowaniu (w przeciwnym razie Wasze obiekcje co do produktu byłyby słuszne ;) ). Ale węgiel użyty w Hero ma przede wszystkim działać i być bezpieczny dla użytkownika, nawet jeśli jego koszty produkcji są znacznie wyższe od zwykłych węgli.
Cieszę się, że uwzględniliście wszystkie te kwestie :)
Martwi mnie tylko to, że wielu "naśladowców" będzie próbowało zrobić to taniej i będą sypać najtańszy węgiel byle tylko mieć "model taki sam jak Hero". Oczywiście to nie Wasza odpowiedzialność, ale skoro wasze materiały są na takim poziomie (i często są stosowane jako punkt odniesienia) to może warto o tym wspomnieć żeby klienci mieli większą świadomość.


Oczywiście zalecamy korzystanie z naszego serwisu, ale dajemy pełną gwarancję na urządzenie i jego skuteczne działanie również w przypadku samodzielnej wymiany węgla. Proszę się nie martwić, nasi Klienci uzyskują pełną pomoc, także w przypadku usunięcia części żywicy. ;)
Jestem pod wrażeniem :) Chociaż coś mi się wydaje, że ta pomoc nie jest charytatywna ;)

KLARSAN
17-05-2021, 07:44
Cieszę się, że uwzględniliście wszystkie te kwestie :)
Martwi mnie tylko to, że wielu "naśladowców" będzie próbowało zrobić to taniej i będą sypać najtańszy węgiel byle tylko mieć "model taki sam jak Hero". Oczywiście to nie Wasza odpowiedzialność, ale skoro wasze materiały są na takim poziomie (i często są stosowane jako punkt odniesienia) to może warto o tym wspomnieć żeby klienci mieli większą świadomość.

Staramy się podkreślać jakość tego węgla i nie ukrywamy kosztów jego wymiany. Jeżeli natomiast chodzi o konkurencje, to sam wiesz, że nie mamy na to wpływu (tak jak Ty), a pomysłów na "zamienniki" w Polsce jest aż nadto. Chętnych na zakup produktu, który działa "prawie tak samo jak inny", a w dodatku jest o połowę tańszy jest mnóstwo. Oczywiście nie dotyczy to tylko naszej branży ;)

carlo497
17-05-2021, 11:50
A co myślicie o pozbyciu się z układu filtra sedymentacyjnego i pozostawienie przed zmiękczaczem tylko węglowego BB20? Mogą być jakieś problemy? W internecie znajduje jakieś informację o tym, że sam węglowy zatrzymuje od 20um-5um, ale przy moich wkładach aquafilter nie ma żadnych takich informacji.

qbek17
17-05-2021, 13:15
A co myślicie o pozbyciu się z układu filtra sedymentacyjnego i pozostawienie przed zmiękczaczem tylko węglowego BB20? Mogą być jakieś problemy? W internecie znajduje jakieś informację o tym, że sam węglowy zatrzymuje od 20um-5um, ale przy moich wkładach aquafilter nie ma żadnych takich informacji.
Wszystko zależy od tego jaką masz wodę. Jak nie ma w niej dużej ilości zanieczyszczeń to węgiel wystarczy. Ale jak są to zapchają szybko wkład i wymiana będzie bardziej kosztowna niż samego wkładu piankowego.

carlo497
17-05-2021, 15:37
Przez 3 lata nie widziałem żadnych zanieczyszczeń na polipropylenowych poza tym, że po kilku miesiącach uzytkowania były nieco ciemniejsze niż po założeniu.

qbek17
17-05-2021, 16:46
Przez 3 lata nie widziałem żadnych zanieczyszczeń na polipropylenowych poza tym, że po kilku miesiącach uzytkowania były nieco ciemniejsze niż po założeniu.
No to możesz spróbować :)

romanik99
18-05-2021, 17:50
Czy miał ktoś doświadczenia ze zmiękczaczem VITECO SMART RAIN 20L ?

Woda z sieci 20 stopni w skali niemeciej. Dom 4-5 osób

Taki model poleca mój hydraulik ale cieżko znaleźć jakieś opinie w internecie

https://viteco.pl/wp-content/uploads/2020/07/Prezentacja-VITECO-Smart-Rain.pdf

qbek17
18-05-2021, 18:24
Czy miał ktoś doświadczenia ze zmiękczaczem VITECO SMART RAIN 20L ?

Woda z sieci 20 stopni w skali niemeciej. Dom 4-5 osób

Taki model poleca mój hydraulik ale cieżko znaleźć jakieś opinie w internecie
Moim zdaniem jest to za mały model na tyle osób i taką twardość - raczej szukałbym czegoś w okolicy 30 litrów lub wyżej (max 40).
Do tego są to urządzenia z chińską głowicą i nieznanym złożem więc nie spodziewałbym się cudów (mimo bardzo ładnej broszurki...)

terdol
19-05-2021, 22:08
Witam, mam szybkie pytanie dot. wymiany złóż w zmiękczaczu.
Parokrotnie w wątku napotkałem opinie, że w przypadku wymiany złoża należy wsypywać pełne worki - np. do 38l idzie 25 + 12.5 - ponieważ bardzo ważne jest zachowanie stosunku składników mieszanki.
Jak to się ma do zmiękczaczy np. 20l. Pytam konkretnie o monosferyka lewatit, który w miejscach gdzie póki co patrzyłem jest sprzedawany w workach 25l.

qbek17
20-05-2021, 09:34
Witam, mam szybkie pytanie dot. wymiany złóż w zmiękczaczu.
Parokrotnie w wątku napotkałem opinie, że w przypadku wymiany złoża należy wsypywać pełne worki - np. do 38l idzie 25 + 12.5 - ponieważ bardzo ważne jest zachowanie stosunku składników mieszanki.
Jak to się ma do zmiękczaczy np. 20l. Pytam konkretnie o monosferyka lewatit, który w miejscach gdzie póki co patrzyłem jest sprzedawany w workach 25l.
To wsypywanie pełnych worków dotyczy mieszanek złóż (Ecomix, Aquamulti, itp) a nie zmiękczaczy. W nich złoże jest jednorodne.

Ifek
23-05-2021, 21:44
Cześć,
Parametry wody (uśrednione), ze strony MPWiK w moim mieście są jak poniżej. W kranie nie badałem - myślicie, że warto to sprawdzić?
Nowy dom, niedługo wchodzi hydrauik, wodę już mam więc jest możliwość jej zbadania.
Zużycie miesięczne ok. 7m3.

Cel oczyszczania: dobra woda do spożycia prosto z kranu i do gotowania (bez kamienia w czajniku) oraz brak problemów z kamieniem na armaturze.
Przede wszystkim chciałbym pić smaczną wodę prosto z kranu, rezygnując całkowicie z butelkowanej.

Planowałem założyć w kuchni filtr odwróconej osmozy, ale jak poczytałem wiele wpisów z tego wątku, to mam poważne wątpliwości czy warto.

W tej chwli mam też wodę miejską i z amaturą jest ok, ale czajnik bardzo często muszę odkamieniać.

Doradźcie proszę czy montować tylko jakiś filtr 10" (jaki) i czy z taką twardością konieczny będzie u mnie zmiękczacz. Jeśli miałby być zmiękczacz to chyba trzeba osobne ujęcie wody pitnej (zmiękczacz tylko do łazienekj)?

Liczę na pomoc, dziękuje.

edit: grafika słabo czytelna więc podaję link do pdf na stronie MPWiK https://www.mpwik.rzeszow.pl/index.php/druki-do-pobrania/category/11-jako-wody?download=2179%3Ajakosc-wody-wodociagowej-za-kwiecien-2021-r.

KLARSAN
24-05-2021, 07:36
Cześć,
Parametry wody (uśrednione), ze strony MPWiK w moim mieście są jak poniżej. W kranie nie badałem - myślicie, że warto to sprawdzić?
Nowy dom, niedługo wchodzi hydrauik, wodę już mam więc jest możliwość jej zbadania.
Zużycie miesięczne ok. 7m3.

Cel oczyszczania: dobra woda do spożycia prosto z kranu i do gotowania (bez kamienia w czajniku) oraz brak problemów z kamieniem na armaturze.
Przede wszystkim chciałbym pić smaczną wodę prosto z kranu, rezygnując całkowicie z butelkowanej.

Planowałem założyć w kuchni filtr odwróconej osmozy, ale jak poczytałem wiele wpisów z tego wątku, to mam poważne wątpliwości czy warto.

W tej chwli mam też wodę miejską i z amaturą jest ok, ale czajnik bardzo często muszę odkamieniać.

Doradźcie proszę czy montować tylko jakiś filtr 10" (jaki) i czy z taką twardością konieczny będzie u mnie zmiękczacz. Jeśli miałby być zmiękczacz to chyba trzeba osobne ujęcie wody pitnej (zmiękczacz tylko do łazienekj)?

Liczę na pomoc, dziękuje.

Przy takiej twardości wody jak najbardziej warto zainstalować zmiękczacz na cały dom. W przeciwnym wypadku po tygodniu będziesz miał armaturę do szorowania.

Masz 2 możliwości:

1) Zmiękczacz wody z węglem na cały dom (ciekawą opcją byłby zmiękczacz z węglem impregnowanym srebrem)

2) Standardowy zmiękczacz wody (może być 20 litrów złoża przy Twoim zużyciu) + filtr pod zlew w kuchni doczyszczający wodę do picia (rekomendujemy ultrafiltrację skoro woda będzie już zmiękczona)

qbek17
25-05-2021, 04:34
2) Standardowy zmiękczacz wody (może być 20 litrów złoża przy Twoim zużyciu) + filtr pod zlew w kuchni doczyszczający wodę do picia (rekomendujemy ultrafiltrację skoro woda będzie już zmiękczona)
Moim zdaniem to za dużo. Na cały dom wystarczyłbym model z 12 litrami złoża. A jak jeszcze się od tego odejmie wodę do kuchni (osobna nitka) to już w ogóle będzie z zapasem...
A co do ultrafiltracji to tylko na osobnej nitce do kuchni (czyli na wodzie twardej). Jak dasz ją na wodzie już zmiękczonej to nie usuniesz sodu (dodanego przez zmiękczacz), a dodana w mineralizatorze twardość będzie niewielka.

ultralegera
25-05-2021, 08:59
Witam, Panowie podpowiedzcie z doborem filtrów na wejściu do domu. Woda ze studni. Mam 3 miejsca na filtr. Myślałem o sznurkowym/siatkowym, zmiękczający (twardość wody 350 po badaniu) i węgiel lub gąbka. Pytanie też ile mikronów kupować. Czy im mniej mikronów to tym gorzej z ciśnieniem wody?

Ifek
25-05-2021, 17:23
A co do ultrafiltracji to tylko na osobnej nitce do kuchni (czyli na wodzie twardej). Jak dasz ją na wodzie już zmiękczonej to nie usuniesz sodu (dodanego przez zmiękczacz), a dodana w mineralizatorze twardość będzie niewielka.

Czy tego typu filtry (do ultrafilracji) mogę dać już w kotłowni czy to tylko montuje się w kuchni? Nie chciałbym drugiej wylewki na zlewie ani zajmować sobie miejsce w szafce. Wiem, że woda w kuchni służy nie tylko do celów spożywczych, ale coś za coś.

Przy okazji, dziękuje za 2 powyższe odpowiedzi.

qbek17
25-05-2021, 21:20
Witam, Panowie podpowiedzcie z doborem filtrów na wejściu do domu. Woda ze studni. Mam 3 miejsca na filtr. Myślałem o sznurkowym/siatkowym, zmiękczający (twardość wody 350 po badaniu) i węgiel lub gąbka. Pytanie też ile mikronów kupować. Czy im mniej mikronów to tym gorzej z ciśnieniem wody?
Jeśli chcesz filtrować wodę na cały dom to raczej zapomnij o wkładach zmiękczających - nie ta wydajność...
Piankowy czy sznurkowy na wejściu jak najbardziej się sprawdzi. Co do dokładności filtracji to raczej zależy od jakości wody. Dopóki woda jest czysta to każdy wkład będzie miał zbliżone opory... Im brudniejsza woda tym szybciej zapcha filtr, co spowoduje spadek ciśnienia. Jeśli zanieczyszczeń mechanicznych jest dużo to można dać kilka wkładów stopniowo zwiększając dokładność filtracji (np. 50 um, 20 um, 10 um).
Ewentualnie można dać wkład węglowy, ale na wodę ze studni to raczej tylko taki ze srebrem lub KDFem (aby nie mnożyć bakterii) i regularnie go wymieniać.

qbek17
25-05-2021, 21:23
Czy tego typu filtry (do ultrafilracji) mogę dać już w kotłowni czy to tylko montuje się w kuchni?
Raczej są to urządzenia o wydajności "na jeden kran" i to nawet nie taki normalny kran tylko kranik. Oczywiście można sobie postawić ultrafiltrację na cały dom, ale to raczej drogie i niespotykane rozwiązanie :)


Nie chciałbym drugiej wylewki na zlewie ani zajmować sobie miejsce w szafce. Wiem, że woda w kuchni służy nie tylko do celów spożywczych, ale coś za coś.
Akurat zestawy UF są bardzo małe i nie mają zbiornika, więc ilość zajmowanego miejsca jest minimalna. Można je nawet zmieścić w cokole pod szafkami...
Co do osobnej wylewki to można także kupić "normalną" baterię ale "trójdrożną" czyli z dodatkowym przyłączem na wodę filtrowaną. Jest to już coraz częściej w ofercie firm od armatury.

nowy domek
26-05-2021, 12:39
Witam
Proszę o analizę wody ze studni głębinowej ok 40m głębokość , tereny górzyste, domek letniskowy ale użytkowany też w zimę jest ocieplony.
Woda jak dla mnie jest przeźroczysta, ale ma intensywny zapach zgniłego jajca, jak postoi w wiadrze to odór znika i po kilku dniach stania nie ma osadu.
Pompa wody to IBU 3ti27 teoretycznie 50l/min. Czekam jeszcze na wynik z badania manganu, ale jak go otrzymam to od razu wrzucę. Proszę o opinię czy da się z tego zrobić wodę do picia, jakie koszty , z góry dziękuję.

nowy domek
26-05-2021, 14:48
Chyba się udało wrzucić plik, :) zapomniałem że w domu będą mieszkały dwie osoby dorosłe plus czasami dwoje nastolatków
456729

qbek17
26-05-2021, 17:34
Witam
Proszę o analizę wody ze studni głębinowej ok 40m głębokość , tereny górzyste, domek letniskowy ale użytkowany też w zimę jest ocieplony.
Woda jak dla mnie jest przeźroczysta, ale ma intensywny zapach zgniłego jajca, jak postoi w wiadrze to odór znika i po kilku dniach stania nie ma osadu.
Pompa wody to IBU 3ti27 teoretycznie 50l/min. Czekam jeszcze na wynik z badania manganu, ale jak go otrzymam to od razu wrzucę. Proszę o opinię czy da się z tego zrobić wodę do picia, jakie koszty , z góry dziękuję.
Wyniki badania są całkiem dobre - nie ma co uzdatniać... poza tymi bakteriami. To może być błąd pomiaru ale może też się potwierdzić. Wtedy do picia radziłbym filtr RO a na wejściu do domu może lampę UV...
Co do zapachu to siarkowodór, jak się ulotni to znika. Najskuteczniejsze byłoby napowietrzanie tej wody, ale to już jest kwestia hydroforu (bezprzeponowy) i roboty hydraulika (zwężka, odpowietrznik, itp). Pompa wygląda na wystarczająco wydajną żeby zasilić zwężkę.

nowy domek
26-05-2021, 17:49
Dzięki za pomoc , w tej chwili w piwnicy nie mam jeszcze nic podłączonego , wystaje tylko zakorkowana rura czyli można powiedzieć czyste "płótno" do instalacji urządzeń. Martwię się trochę że ten mangan może być wysoki i co wtedy? Po zimie jak włączyłem wodę to przez chwilę leciała czarna woda potem OK Lampę UV i tak bym zamontował w razie jakby pojawiły się jakieś bakterie. Powiem szczerze w kwestii doboru urządzeń wolałbym zlecić to firmie kompleksowo , sama instalacja wod-kan w domu już będzie gotowa.

qbek17
26-05-2021, 18:40
Dzięki za pomoc , w tej chwili w piwnicy nie mam jeszcze nic podłączonego , wystaje tylko zakorkowana rura czyli można powiedzieć czyste "płótno" do instalacji urządzeń. Martwię się trochę że ten mangan może być wysoki i co wtedy? Po zimie jak włączyłem wodę to przez chwilę leciała czarna woda potem OK Lampę UV i tak bym zamontował w razie jakby pojawiły się jakieś bakterie. Powiem szczerze w kwestii doboru urządzeń wolałbym zlecić to firmie kompleksowo , sama instalacja wod-kan w domu już będzie gotowa.
Jeśli będzie przekroczony to zależy o ile, ale "zazwyczaj" przekroczenie jest niewielkie i wtedy nie przejmowałbym się nim w kwestii wody użytkowej, a do wody pitnej usunie go filtr RO.

PS. Oczywiście na wejściu (za hydroforem) jakieś filtry mechaniczne nie zaszkodzą. I jeśli będzie napowietrzanie to jest szansa, że część manganu się utleni i zatrzyma na filtrze.

nowy domek
26-05-2021, 19:05
Ok dzięki może to głupie pytanie co to za filtr RO? bo słaby jestem w tym temacie...

qbek17
26-05-2021, 19:38
Odwrocona osmoza. To maly filtr pod zlew w kuchni. Zazwyczaj z osobnym kranikiem do wody pitnej.
Jest tak dokladny ze zatrzymuje prawie wszystko co w wodzie rozpuszczone oraz wszelkie zanieczyszczenia nierozpuszczalne.
Dlugo by pisac o tym urzadzeniu... ma wielu zwolennikow jak i przeciwników, ale przy wodzie studziennej jest to cos co zabezpiecza przed niespodziewanymi bakteriami czy zmianą jakosci wody ze studni.

nowy domek
27-05-2021, 07:15
Ok, tak myślałem ale wolałem spytać. To teraz chciałbym sprecyzować co mam po kolei podłączyć :
- zawór główny
- zwężka do napowietrzania
- hydrofor 150l z dyszą rozbryzgową od góry
- filtry mechaniczne
- podgrzewacz wody ze zbiornikiem 50l (ciepła woda)
- filtr RO pod zlew w kuchni woda do picia (zimna woda)
Pojemności zbiorników dałem takie, bo jest to domek letniskowy, będziemy tam średnio co dwa, trzy tygodnie na weekend, wanny nie będzie tylko prysznic.
Pytanie jeszcze gdzie dać lampę UV przed hydroforem? Odnośnie hydrofora czy może być ocynkowany czy lepiej ze stali nierdzewnej, wiem duży koszt, ale chodzi mi o zdrowie, bo się naczytałem różnych opinii.

qbek17
27-05-2021, 09:34
Ok, tak myślałem ale wolałem spytać. To teraz chciałbym sprecyzować co mam po kolei podłączyć :
- zawór główny
- zwężka do napowietrzania
- hydrofor 150l z dyszą rozbryzgową od góry
- filtry mechaniczne
- podgrzewacz wody ze zbiornikiem 50l (ciepła woda)
- filtr RO pod zlew w kuchni woda do picia (zimna woda)
Pojemności zbiorników dałem takie, bo jest to domek letniskowy, będziemy tam średnio co dwa, trzy tygodnie na weekend, wanny nie będzie tylko prysznic.
Pytanie jeszcze gdzie dać lampę UV przed hydroforem? Odnośnie hydrofora czy może być ocynkowany czy lepiej ze stali nierdzewnej, wiem duży koszt, ale chodzi mi o zdrowie, bo się naczytałem różnych opinii.
Lampę daj za filtrami mechanicznymi. Jeśli użytkowanie będzie tylko okresowe, a żeby lampa UV miała sens musi świecić ciągle, to proponuję kupić lampę w wersji z elektrozaworem odcinającym. Działa to tak, że jak jest zanik zasilania to elektrozawór się zamyka (i lampa nie świeci), a więc ewentualne bakterie nie przejdą "bariery". Minusem jest to, że nie ma wtedy też wody w kranie :)
Hydrofor dałbym zwykły ocynkowany... ale oczywiście (poza ceną) nie ma przeciwwskazań do nierdzewki :)

nowy domek
27-05-2021, 09:54
Pytanie jeszcze o filtr RO czy taki wystarczy czy polecisz jakiś
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-odwrocona-osmoza-aquaphor-ro-70s-10615703508?bi_s

qbek17
27-05-2021, 10:41
Pytanie jeszcze o filtr RO czy taki wystarczy czy polecisz jakiś
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-odwrocona-osmoza-aquaphor-ro-70s-10615703508?bi_s
Spokojnie wystarczy.

nowy domek
27-05-2021, 10:53
Ok dzięki za pomoc :) chyba już wszystko wiem, albo tak mi się wydaje że wiem :D czekam teraz tylko na wyniki na zawartość manganu, pozdrawiam.

esp
28-05-2021, 15:50
Dzień dobry
Napisałem w innym temacie ale może trzeba było tutaj.

Stoję przed wyborem zmiękczacza wody dla rodziny czteroosobowej, przy normalnym zużyciu, woda twarda ponad 20dh.
Potrzebuje coś budżetowego, najlepiej ok.2500zł, znajomy ma Viessmann AQUAHOME 20 smart i sobie chwali. Czy to będzie dobry wybór , czy tej cenie ok.2500zł będzie ciężko coś lepszego znaleźć ? Miejsca sporo, chodzi w głównej mierze o niezawodność i prostą , tanią eksplantacje.

k.zajac
09-06-2021, 23:30
Wyniki badań:

Brak bakterii
Mętność 1
Barwa 5
PH 6.8
Twardość 12 dH
Przewodność elektryczna właściwa 364 uS/cm
Żelazo 68 ug/l
Mangan 830 ug/l - norma do 50 ug


Dodatkowe informacje:
Woda nie śmierdzi, nie pozostawia przebarwień, w smaku neutralna. Ogólnie nie ma większych objawów w związku z przekroczonym manganem, ale chciałbym to uzdatnić.


Woda w domu ze studni głębinowej użytkowana jest przez 3 osoby, jest zbiornik hydroforowy 150 l. W miarę możliwości wolałbym uniknąć napowietrzania przed hydroforem z powodu małej ilości miejsca w kotłowni.


Co można by zamontować w takiej sytuacji? Jakie rozwiązanie by się sprawdziło?

qbek17
10-06-2021, 00:09
Co można by zamontować w takiej sytuacji? Jakie rozwiązanie by się sprawdziło?
Jest dość niskie pH, więc przy braku napowietrzania raczej słabe szanse na utlenienie tego manganu. Raczej celowałbym w wymianę jonową (czyli złoża wielofunkcyjne), ale to spowoduje też zmiękczenie tej wody.

k.zajac
10-06-2021, 10:58
Jest dość niskie pH, więc przy braku napowietrzania raczej słabe szanse na utlenienie tego manganu. Raczej celowałbym w wymianę jonową (czyli złoża wielofunkcyjne), ale to spowoduje też zmiękczenie tej wody.

Dzięki za odpowiedź.

Nie chodziło mi o całkowity brak napowietrzania, ale np. o takie urządzenie:
https://supremefilters.com/pl/product/20/seria-oxyline-plus

W opisie: Systemy w trakcie trybu regeneracji zasysają powietrze, tworząc wewnątrz butli poduszkę powietrzną. Efektem napowietrzenia wody jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru.

Tylko pytanie, czy to rzeczywiście działa tak jak jest opisane, czy to tylko chwyt marketingowy :P (napowietrzanie realizowane w butli, brak chemii - dodatkowego zbiornika do przepłukiwania złoża).Oszczędzam miejsce, ale pytanie, czy poradzi sobie z usunięciem takiej ilości manganu.

Ewentualnie, co mógłbyś polecić z własnego doświadczenia, aby poradzić sobie z taką wodą jak podałem wyżej.

qbek17
10-06-2021, 15:39
Nie chodziło mi o całkowity brak napowietrzania, ale np. o takie urządzenie:

W opisie: Systemy w trakcie trybu regeneracji zasysają powietrze, tworząc wewnątrz butli poduszkę powietrzną. Efektem napowietrzenia wody jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru.
Tylko pytanie, czy to rzeczywiście działa tak jak jest opisane, czy to tylko chwyt marketingowy :P (napowietrzanie realizowane w butli, brak chemii - dodatkowego zbiornika do przepłukiwania złoża).Oszczędzam miejsce, ale pytanie, czy poradzi sobie z usunięciem takiej ilości manganu.

Ewentualnie, co mógłbyś polecić z własnego doświadczenia, aby poradzić sobie z taką wodą jak podałem wyżej.
Faktycznie taki system mógłby zadziałać w tej sytuacji, ale obawiam się czy poradzi sobie z taką ilością manganu. Gdyby było tam dobre złoże katalityczne to jest szansa na sporą redukcję, ale wtedy taki system wymaga solidnego płukania i generuje sporo ścieków. Obawiam się niestety, że w tych systemach zastosowano najlżejsze złoże (czyli zapewne BIRM) i przy nim to już nie jest takie pewne.
Jeśli jesteś gotów zaryzykować i sprawdzić to jest to jakiś pomysł :)

KLARSAN
11-06-2021, 14:52
Dzięki za odpowiedź.

Nie chodziło mi o całkowity brak napowietrzania, ale np. o takie urządzenie:
https://supremefilters.com/pl/product/20/seria-oxyline-plus

W opisie: Systemy w trakcie trybu regeneracji zasysają powietrze, tworząc wewnątrz butli poduszkę powietrzną. Efektem napowietrzenia wody jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru.

Tylko pytanie, czy to rzeczywiście działa tak jak jest opisane, czy to tylko chwyt marketingowy :P (napowietrzanie realizowane w butli, brak chemii - dodatkowego zbiornika do przepłukiwania złoża).Oszczędzam miejsce, ale pytanie, czy poradzi sobie z usunięciem takiej ilości manganu.

Ewentualnie, co mógłbyś polecić z własnego doświadczenia, aby poradzić sobie z taką wodą jak podałem wyżej.

Dzień dobry,

według nas, z taką wodą poradzi sobie tylko system odżelaziania wody ze wstępnym napowietrzaniem. Stacje uzdatniania z komorą sprężonego powietrza (np. Ecoperla Oxytower) nadają się tylko do konkretnych parametrów wody, przy dodatkowo odpowiednim odczynie pH.

efellka
13-06-2021, 11:11
Witam

efellka
13-06-2021, 11:27
Azotany 89, 8
Twardość 482
Czy tylko uzdatniacze ze złożem Purolite A520 sobie poradzą?

efellka
13-06-2021, 11:33
Czy opcja 15 litrów Purolite A520 + 15 litrów Ecomix, poradzi sobie z azotanami i twardością??
Czy złoże z Zeolitu też poradziło by sobie z azotanami?

qbek17
13-06-2021, 19:22
Witam


Azotany 89, 8
Twardość 482
Czy tylko uzdatniacze ze złożem Purolite A520 sobie poradzą?


Czy opcja 15 litrów Purolite A520 + 15 litrów Ecomix, poradzi sobie z azotanami i twardością??
Czy złoże z Zeolitu też poradziło by sobie z azotanami?
A520 jest tylko jednym z wielu złóż do usuwania azotanów. Są to żywice anionitowe, selektywne względem azotanów. Głównymi jonami konkurencyjnymi są tu siarczany - czy w badaniach jest ich poziom? albo pH?
Twardość to jony wapnia i magnezu, które usuwa się na kationitach. Tu masz ich dość dużo więc raczej potrzebny byłby osobny zmiękczacz.
Ecomix to mieszanka 4-5 różnych złóż, w tym anionitów i kationitów. Nie bardzo widzę sens mieszania A520 z Ecomixem. Tym bardziej w tak niewielkich ilościach.
Zeolitów jest ok 200 rodzajów więc jest szansa, że któryś na pewno sobie poradzi z azotanami...

KLARSAN
14-06-2021, 13:39
Azotany 89, 8
Twardość 482
Czy tylko uzdatniacze ze złożem Purolite A520 sobie poradzą?

Do podanych parametrów sugerujemy zastosowanie stacji do usuwania azotanów i siarczanów Ecoperla Nitratower oraz oddzielnego zmiękczacza wody. Jednakże wyniki analizy wody są dość wąskie, czy może Pan wysłać pełną analizę fizykochemiczną?

Opcjonalnie takie badanie można wykonać u nas w laboratorium.

efellka
15-06-2021, 08:08
A520 jest tylko jednym z wielu złóż do usuwania azotanów. Są to żywice anionitowe, selektywne względem azotanów. Głównymi jonami konkurencyjnymi są tu siarczany - czy w badaniach jest ich poziom? albo pH?
Twardość to jony wapnia i magnezu, które usuwa się na kationitach. Tu masz ich dość dużo więc raczej potrzebny byłby osobny zmiękczacz.
Ecomix to mieszanka 4-5 różnych złóż, w tym anionitów i kationitów. Nie bardzo widzę sens mieszania A520 z Ecomixem. Tym bardziej w tak niewielkich ilościach.
Zeolitów jest ok 200 rodzajów więc jest szansa, że któryś na pewno sobie poradzi z azotanami...

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety w badaniu nie określono poziomu siarczanów i pH. Czy wyniki te są niezbędne w celu ustalenia optymalnej żywicy?
Którą z innych żywic na azotany ( poza Purolite A520) polecasz?
I jaka ilość złoża będzie potrzebna aby pozbyć się azotanów?

Jeśli chodzi o Ecomix, to zastanawiałyśmy się nad tym złożem ze względu na mangan. Chociaż poziom nie jest przekroczony, to jednak zostawia różowy nalot.

Nie ukrywam że liczę się z kosztami, dlatego szukałam jednego odpowiednio dużego uzdatniacza, niż opcji uzdatniacz + zmiękczacz, bo to jednak podnosi rachunek.
Czy może tak jest, że przy moich wynikach badania wody jedno urządzenie sobie nie poradzi?

qbek17
15-06-2021, 09:40
I jaka ilość złoża będzie potrzebna aby pozbyć się azotanów?
To zależy od tego jaką wydajność ma mieć filtr... możesz określić miesięczne zużycie wody i ile osób z niej korzysta?


Jeśli chodzi o Ecomix, to zastanawiałyśmy się nad tym złożem ze względu na mangan. Chociaż poziom nie jest przekroczony, to jednak zostawia różowy nalot.
Podaj wszystkie wyniki z badania jakie masz - to ułatwi sprawę. Mangan daje osady czarne. Poza tym jeśli jest w normie to raczej są to tak niewielkie ilości, że nie powinno być widać jego osadów.


Nie ukrywam że liczę się z kosztami, dlatego szukałam jednego odpowiednio dużego uzdatniacza, niż opcji uzdatniacz + zmiękczacz, bo to jednak podnosi rachunek.
Czy może tak jest, że przy moich wynikach badania wody jedno urządzenie sobie nie poradzi?
Jeśli zużycie wody jest niewielkie to może jest szansa na połączenie zmiękczania i usuwania azotanów, ale w standardowych rozwiązaniach jest to rozdzielone. Myślę, że ze względu na różne wydajności złóż oraz wysoką twardość nie ma sensu tego łączyć.

efellka
15-06-2021, 11:38
To zależy od tego jaką wydajność ma mieć filtr... możesz określić miesięczne zużycie wody i ile osób z niej korzysta?


Podaj wszystkie wyniki z badania jakie masz - to ułatwi sprawę. Mangan daje osady czarne. Poza tym jeśli jest w normie to raczej są to tak niewielkie ilości, że nie powinno być widać jego osadów.


Jeśli zużycie wody jest niewielkie to może jest szansa na połączenie zmiękczania i usuwania azotanów, ale w standardowych rozwiązaniach jest to rozdzielone. Myślę, że ze względu na różne wydajności złóż oraz wysoką twardość nie ma sensu tego łączyć.

Wyniki badań:
Bakterie: brak
Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4
Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2
AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3
Żelazo: 76
Mangan: 22,1
TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3

Niestety nie mam dokładnych danych co do zużycia. Ale określiła bym je jako standardowe, przy rodzinie 4 osobowej.

Czy można określić jaka ilość złoża ( i jakiego) będzie najbardziej odpowiednia dla usunięcia twardości?
Oraz ilość złoża na azotany?

qbek17
15-06-2021, 13:05
Wyniki badań:
Bakterie: brak
Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4
Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2
AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3
Żelazo: 76
Mangan: 22,1
TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3

Niestety nie mam dokładnych danych co do zużycia. Ale określiła bym je jako standardowe, przy rodzinie 4 osobowej.

Czy można określić jaka ilość złoża ( i jakiego) będzie najbardziej odpowiednia dla usunięcia twardości?
Oraz ilość złoża na azotany?
Przy 4 osobach można zakładać zużycie na poziomie 10-12 m3 miesięcznie.
Jeśli teraz chcielibyśmy zmiękczać do zera to odpowiedni byłby duży zmiękczacz - nawet 45 litrowy. Oczywiście mniejszy też da radę, ale będzie się częściej regenerował.
Przekroczenie azotanów nie jest bardzo duże więc myślę, że wystarczy filtr z 25 litrami złoża (mniejszego raczej nie będzie bo tyle wynosi objętość jednego worka złoża). Można też do tego podejść nieco inaczej... tzn z dotychczasowej konwersacji zrozumiałem, że problemem są osady...? A azotany tych osadów raczej nie powodują. Więc można by je usuwać tylko z wody pitnej, czyli np. w kranie kuchennym. Można to zrobić np. filtrem odwróconej osmozy (RO).

efellka
15-06-2021, 15:08
Pana opinia jest bardzo pomocna, za co dziękuję.
Ze względu na twardość i tak założymy zmiękczacz, tylko próbowałam ustalić czy muszę mieć dwa urządzenia ( zmiękczacz + uzdatniacz na azotany, czy poradzi sobie jedno urządzenie).
Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem.
Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)

ktospomoze
15-06-2021, 21:30
witam. poszukuje urzadzenia do uzdatniania wody oto moje wyniki:
żelazo 1544
mangan 366
pozdrawiam

efellka
16-06-2021, 06:28
Pana opinia jest bardzo pomocna, za co dziękuję.
Ze względu na twardość i tak założymy zmiękczacz, tylko próbowałam ustalić czy muszę mieć dwa urządzenia ( zmiękczacz + uzdatniacz na azotany, czy poradzi sobie jedno urządzenie).
Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem.
Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)

KLARSAN
16-06-2021, 08:47
Pana opinia jest bardzo pomocna, za co dziękuję.
Ze względu na twardość i tak założymy zmiękczacz, tylko próbowałam ustalić czy muszę mieć dwa urządzenia ( zmiękczacz + uzdatniacz na azotany, czy poradzi sobie jedno urządzenie).
Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem.
Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)

Zachęcamy do zapoznania się z urządzeniem Ecoperla Nitratower :) Koszt stacji w wersji S z 25 litrami złoża wynosi 5 190 zł brutto.

Złoża jonowymienne, służące usuwaniu azotanów i siarczanów są niestety drogie, jednakże wymiana złoża w Nitratower będzie dużo tańsza niż w przypadku stacji z Purolite A520.

https://youtu.be/_oFuWn_UxTc

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/nitratower/

qbek17
16-06-2021, 09:34
Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to brałam to pod uwagę, lecz są 2 ujęcia z których potrzebowalibyśmy wody pitnej, a to już też mijało by się z celem.
Dwa zestawy RO to koszt ok 1200-1500 PLN. Koszt jednego filtra na azotany to ok 5 000 PLN... Oczywiście wygodniej jest usuwać je "centralnie" i jeśli jest to w budżecie to jak najbardziej jest to preferowana opcja.


Chyba jednak zdecyduję się na zmiękczacz ( jeśli to możliwe proszę o polecenie złoża) i uzdatniacz na azotany ( również proszę o polecenie złoża, innego niż Purolite A520, który przy wymianie 25 litrów, stanowił by za duży koszt)
Do zmiękczacza (tym bardziej dużego) sugerowałbym złoże monosferyczne (np. Lewatit S1567).
Na azotany niestety nie ma zbyt dużego wyboru złóż dostępnych w takich "detalicznych" ilościach. W hurtowniach są Pure Resin PA202 (chiński), Indion NSSR (indyjski) czy właśnie Purolite A520. Cenowo są to jedne z droższych jonitów i do tego ich trwałość nie jest zbyt duża - po kilku latach (celowałbym w +/- 5 lat) należy złoże wymienić na nowe.

qbek17
16-06-2021, 09:35
witam. poszukuje urzadzenia do uzdatniania wody oto moje wyniki:
żelazo 1544
mangan 366
pozdrawiam
Witam,
Potrzebujesz odżelaziacza.
Pozdrawiam

kjedrzejczyk87
16-06-2021, 13:24
witam

proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

rodzina 2+2
zużycie na poziomie 6-7m3
twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
w domu testu jeszcze nie robiłem
szukam czegoś w cenie ok 3tyś
i najlepiej do 95 cm wysokości
naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
proszę o jakieś konkretne propozycje

qbek17
16-06-2021, 15:15
witam

proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

rodzina 2+2
zużycie na poziomie 6-7m3
twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
w domu testu jeszcze nie robiłem
szukam czegoś w cenie ok 3tyś
i najlepiej do 95 cm wysokości
naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
proszę o jakieś konkretne propozycje
Nawet zmiękczając do zera z tak niewielkiej twardości wystarczy mały zmiękczacz (np. na 10 czy 12 litrów złoża). Przy takiej wielkości praktycznie każdy zmieści się w wymaganej wysokości. Standardowy kabinet (np. Crystal Mini) ma 67 cm wysokości.

KLARSAN
16-06-2021, 15:30
witam

proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

rodzina 2+2
zużycie na poziomie 6-7m3
twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
w domu testu jeszcze nie robiłem
szukam czegoś w cenie ok 3tyś
i najlepiej do 95 cm wysokości
naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
proszę o jakieś konkretne propozycje

Proponujemy Ecoperla Toro 20 ze złożem Lewatit.

Zachęcamy do zapoznania się z opiniami na temat tego zmiękczacza - jest bezawaryjny i oszczędny.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340080-Zmi%C4%99kczacz-wody-Ecoperle-Toro-czy-Aquahome-20-N-(a-mo%C5%BCe-jeszcze-co%C5%9B)/page7

Więcej informacji o urządzniu na naszej stronie internetowej oraz w recenzji YT:

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

https://youtu.be/qTo239BmY8U

trurlo
16-06-2021, 17:50
Witam,

Mam studnię na działce, głębokość 28m, lustro na około 4m, na razie jakiś najprostszy tymczasowy hydrofor zasysający (przepona, 24l, pompa JET100), żeby była woda na czas budowy.

Brak kanalizacji (szambo 10m), brak prądu z sieci, ale jest instalacja PV off-grid 5kWh, przetwornica 5000VA, co wystarcza bezproblemowo do korzystania z większości urządzeń, w tym wspomnianego hydroforu. Chciałbym uniknąć, jeśli to możliwe, zrzucania do szamba dużych ilości popłuczyn czy rozsączania agresywnej chemii. Planowane użytkowanie tylko w okresie letnim (brak ogrzewania), 2 osoby najczęściej, zapewne do 3m na miesiąc.

Nie zdążyłem jeszcze zrobić długiego odpompowania, niemniej od początku wiadomo było, że w wodzie jest żelazo, mangan i siarkowodór (który po jakimś czasie kontaktu wody z powietrzem w zasadzie znika). Któregoś ranka, po godzinnym pompowaniu zawiozłem próbkę do badania. Wyniki:

Barwa 11
Mętność 1
Odczyn 6,38
Twardość 284,8
Żelazo 2 mg/l
Mangan 0,6 mg/l
Amoniak 0,2 mg/l
Azotany 0
Azotyny 0

Rozumiem, że przy takim pH wybicie żelaza i manganu w prosty sposób będzie kłopotliwe. Jednak, jeśli przyjmę, że woda nie musi być do picia, lecz w miarę znośna do celów sanitarnych, mam jakieś realne możliwości ją poprawić? Czy napowietrzanie aspiratorem (mam zbiornik wimest 300l) na wstępie dałoby coś i pozwoliło uniknąć konieczności stosowania bardziej chemicznych metod? Z góry dzięki za pomoc.

ktospomoze
16-06-2021, 21:02
witam prosilbym o pomoc w doborze urzadzenia do uzdatniania wody
zelazo 1544
mangan 366
amonowy jon 1,05
twardosc 290
metnosc 10
barwa 12
zapach 1
pozdrawiam

efellka
17-06-2021, 08:58
Dwa zestawy RO to koszt ok 1200-1500 PLN. Koszt jednego filtra na azotany to ok 5 000 PLN... Oczywiście wygodniej jest usuwać je "centralnie" i jeśli jest to w budżecie to jak najbardziej jest to preferowana opcja.


Do zmiękczacza (tym bardziej dużego) sugerowałbym złoże monosferyczne (np. Lewatit S1567).
Na azotany niestety nie ma zbyt dużego wyboru złóż dostępnych w takich "detalicznych" ilościach. W hurtowniach są Pure Resin PA202 (chiński), Indion NSSR (indyjski) czy właśnie Purolite A520. Cenowo są to jedne z droższych jonitów i do tego ich trwałość nie jest zbyt duża - po kilku latach (celowałbym w +/- 5 lat) należy złoże wymienić na nowe.

Przedstawiciel jednej z firm, zamiast drogich żywic typowo na azotany, zaproponował tanią żywicę zeolitową ( podobno poradzi sobie nawet z trzykrotnym ich przekroczeniem). Niestety w internecie nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani opinii, na temat uzdatniania wody z azotanów zeolitem.
Czy posiada Pan wiedzę w tym zakresie?

qbek17
17-06-2021, 09:17
Przedstawiciel jednej z firm, zamiast drogich żywic typowo na azotany, zaproponował tanią żywicę zeolitową ( podobno poradzi sobie nawet z trzykrotnym ich przekroczeniem). Niestety w internecie nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani opinii, na temat uzdatniania wody z azotanów zeolitem.
Czy posiada Pan wiedzę w tym zakresie?
Zeolitów jest ok 200 rodzajów, ale szczerze mówiąc nie słyszałem o ich zastosowaniu w usuwaniu azotanów (aniony). Raczej stosuje się je do usuwania twardości, jonu amonowego (czyli kationów)...

qbek17
17-06-2021, 09:19
Proponujemy Ecoperla Toro 20 ze złożem Lewatit.
Nie sądzicie, że jest to trochę za duży model na takie niskie zużycie i twardość?

qbek17
17-06-2021, 09:27
Witam,

Mam studnię na działce, głębokość 28m, lustro na około 4m, na razie jakiś najprostszy tymczasowy hydrofor zasysający (przepona, 24l, pompa JET100), żeby była woda na czas budowy.

Brak kanalizacji (szambo 10m), brak prądu z sieci, ale jest instalacja PV off-grid 5kWh, przetwornica 5000VA, co wystarcza bezproblemowo do korzystania z większości urządzeń, w tym wspomnianego hydroforu. Chciałbym uniknąć, jeśli to możliwe, zrzucania do szamba dużych ilości popłuczyn czy rozsączania agresywnej chemii. Planowane użytkowanie tylko w okresie letnim (brak ogrzewania), 2 osoby najczęściej, zapewne do 3m na miesiąc.

Nie zdążyłem jeszcze zrobić długiego odpompowania, niemniej od początku wiadomo było, że w wodzie jest żelazo, mangan i siarkowodór (który po jakimś czasie kontaktu wody z powietrzem w zasadzie znika). Któregoś ranka, po godzinnym pompowaniu zawiozłem próbkę do badania. Wyniki:

Barwa 11
Mętność 1
Odczyn 6,38
Twardość 284,8
Żelazo 2 mg/l
Mangan 0,6 mg/l
Amoniak 0,2 mg/l
Azotany 0
Azotyny 0

Rozumiem, że przy takim pH wybicie żelaza i manganu w prosty sposób będzie kłopotliwe. Jednak, jeśli przyjmę, że woda nie musi być do picia, lecz w miarę znośna do celów sanitarnych, mam jakieś realne możliwości ją poprawić? Czy napowietrzanie aspiratorem (mam zbiornik wimest 300l) na wstępie dałoby coś i pozwoliło uniknąć konieczności stosowania bardziej chemicznych metod? Z góry dzięki za pomoc.
Zbiornik 300 litrów z napowietrzaniem na pewno by pomógł. Jednak zwężka będzie wymagała ciśnienia.
Naturalny filtr bez regeneracji chemią będzie ciężki czyli będzie wymagał dużo wody do płukania (dużo ścieków, konieczna solidna pompa).

Filtr automatyczny będzie raczej wymagał zabierania na zimę...

Ogólnie nie wiem czy warto się w to bawić.
Może spróbować z małym (25 litrów) filtrem wielofunkcyjnym? Ale on będzie regenerowany solanką...

trurlo
17-06-2021, 10:22
Zbiornik 300 litrów z napowietrzaniem na pewno by pomógł. Jednak zwężka będzie wymagała ciśnienia.
W jakąś konkretną pompę (niezatapialną) powinienem celować?


Filtr automatyczny będzie raczej wymagał zabierania na zimę...
Tak, z tym się liczę.


Może spróbować z małym (25 litrów) filtrem wielofunkcyjnym? Ale on będzie regenerowany solanką...
Za zbiornikiem napowietrzającym i bez nadmanganianu? Jest to jakaś opcja. Rozumiem, że przy małym zbiorniku regeneracja będzie w miarę często przy większym zużyciu i raz co jakiś czas niezależnie od niego. Porządną głowicę pewnie da się zaprogramować, aby robiła to w dzień, kiedy będzie prąd pod dostatkiem, a ja na plaży? Czy można przed dłuższą nieobecnościa (nie w zimie oczywiście) wymusić regenerację i powyłączać wszystko?

Dzięki za pomoc.

qbek17
17-06-2021, 11:39
W jakąś konkretną pompę (niezatapialną) powinienem celować?
Przy ciężkim odżelaziaczu - jak najbardziej wydajną, ale nie wiem na ile się to zejdzie z wydajnością studni i dostępną mocą.


Za zbiornikiem napowietrzającym i bez nadmanganianu? Jest to jakaś opcja. Rozumiem, że przy małym zbiorniku regeneracja będzie w miarę często przy większym zużyciu i raz co jakiś czas niezależnie od niego. Porządną głowicę pewnie da się zaprogramować, aby robiła to w dzień, kiedy będzie prąd pod dostatkiem, a ja na plaży? Czy można przed dłuższą nieobecnościa (nie w zimie oczywiście) wymusić regenerację i powyłączać wszystko?
W tym przypadku bez napowietrzania. Dałbym jakiś filtr wstępny żeby łapać to co się może wytrącić wcześniej, a potem tylko ten filtr wielofunkcyjny.
Jeśli jest to takie zastosowanie "nie musi być idealnie" to powinno dać radę. Głowicę oczywiście da się zaprogramować na regenerację tylko o określonej godzinie.
Przy dłuższej nieobecności możesz taki filtr "zakonserwować" przerywając mu regenerację po zassaniu solanki i wyłączyć go. Po powrocie włączasz do prądu i kończysz regenerację i masz urządzenie gotowe do pracy.

kjedrzejczyk87
17-06-2021, 15:05
Nawet zmiękczając do zera z tak niewielkiej twardości wystarczy mały zmiękczacz (np. na 10 czy 12 litrów złoża). Przy takiej wielkości praktycznie każdy zmieści się w wymaganej wysokości. Standardowy kabinet (np. Crystal Mini) ma 67 cm wysokości.

nie mogę znaleźć danych na temat tego zmiękczacza

czy jest sens zmiękczacz wodę o tak stosunkowo nie dużej twardości?

odprowadzenie będzie do POŚ (jeśli to coś zmienia)

efellka
17-06-2021, 15:45
Zeolitów jest ok 200 rodzajów, ale szczerze mówiąc nie słyszałem o ich zastosowaniu w usuwaniu azotanów (aniony). Raczej stosuje się je do usuwania twardości, jonu amonowego (czyli kationów)...
Wyniki badań:
Bakterie: brak
Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4
Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2
AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3
Żelazo: 76
Mangan: 22,1
TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3

Ok. Jeśli chodzi o uzdatniacz na azotany, to już mniej więcej wiem wszystko. 25 litrów złoża ( któregoś z tych które Pan polecał).

Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo.
Co może być przyczyną?

qbek17
18-06-2021, 09:53
nie mogę znaleźć danych na temat tego zmiękczacza
To nie jest konkretny model tylko nazwa standardowej obudowy kompaktowej na zmiękczacz. Chodziło tylko o jej wymiary. Na pewno jest też sporo innych o zbliżonej wielkości. Szukaj raczej po ilości złoża.


czy jest sens zmiękczacz wodę o tak stosunkowo nie dużej twardości?
To już Twoja decyzja. Twardość nie jest zbyt wysoka, ale jak to ma być do nowego domu to ja bym postawił ten zmiękczacz...


odprowadzenie będzie do POŚ (jeśli to coś zmienia)
Przy tak małym zmiękczaczu to raczej nic nie zmieni.

qbek17
18-06-2021, 09:57
Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo.
Co może być przyczyną?
Sama twardość tworzy osady zazwyczaj o mlecznym zabarwieniu. Ale z domieszką żelaza czy manganu ten kolor może się zmieniać. Przy usunięciu twardości zdecydowana większość osadów zniknie. Poza tym samo złoże zmiękczające usuwa też inne kationy (w tym żelazo i mangan) więc jest szansa, że te parametry też się nieznacznie obniżą (chociaż i tak są niskie).
Moim zdaniem złoże wielofunkcyjne nie ma tu sensu. Jego pojemność jest niższa niż samego zmiękczacza, żywotność krótsza, a efekt będzie praktycznie taki sam. Przy tak dużej twardości potrzebny jest po prostu zmiękczacz. Aha - i przy usunięciu takiej ilości twardości trzeba pamiętać, że wzrośnie poziom sodu, więc do wody do picia dobrze byłoby dać jeszcze tą odwróconą osmozę.

kjedrzejczyk87
19-06-2021, 13:59
To nie jest konkretny model tylko nazwa standardowej obudowy kompaktowej na zmiękczacz. Chodziło tylko o jej wymiary. Na pewno jest też sporo innych o zbliżonej wielkości. Szukaj raczej po ilości złoża.


To już Twoja decyzja. Twardość nie jest zbyt wysoka, ale jak to ma być do nowego domu to ja bym postawił ten zmiękczacz...


Przy tak małym zmiękczaczu to raczej nic nie zmieni.

czy w takim razie poleciłbyś ten zmiękczacz Aqua-Soft Basic 12 ( głowica Clack WS1 CI, złoże Lewatit)

ewentualnie poleciłbyś jakąś firmę z W-wy lub okolic najlepiej od strony Łomianek?

zmiękczacz założyć chce głównie ze względu na pompę ciepła

KLARSAN
21-06-2021, 09:27
witam prosilbym o pomoc w doborze urzadzenia do uzdatniania wody
zelazo 1544
mangan 366
amonowy jon 1,05
twardosc 290
metnosc 10
barwa 12
zapach 1
pozdrawiam

Przy tak wysokim przekroczeniu żelaza, manganu i jonu amonowego, zapewne konieczne będzie zastosowanie dwóch stacji uzdatniania - odżelaziacza ze wstępnym napowietrzaniem oraz stacji wielofunkcyjnej.

Możemy zaproponować wykonanie testów obciążeniowych w naszym laboratorium. Dobierzemy wtedy odpowiedni system i damy gwarancję, że woda będzie zdatna do spożycia.

Zapraszamy do kontaktu na [email protected] :)

ololek
21-06-2021, 10:50
Z informacji od studniarza wiem że studnia przechodzi przez złoże torfu które to jest na granicy warstwy wodonośnej,.
Sama woda jak ją odpompowuje jest czysta wzrokowo ale posiada delikatny zapach siarkowodoru?
jak odstoi we wiadrze to robi się pomarańczowa i bardziej śmierdzi. Zanim zlece badania wody to chciałbym wiedzieć czy taka woda z siarkowodorem jest trudna do oczyszczenia? A może to minerały tak smierdzą?

qbek17
21-06-2021, 11:37
Z informacji od studniarza wiem że studnia przechodzi przez złoże torfu które to jest na granicy warstwy wodonośnej,.
Sama woda jak ją odpompowuje jest czysta wzrokowo ale posiada delikatny zapach siarkowodoru?
jak odstoi we wiadrze to robi się pomarańczowa i bardziej śmierdzi. Zanim zlece badania wody to chciałbym wiedzieć czy taka woda z siarkowodorem jest trudna do oczyszczenia? A może to minerały tak smierdzą?
Minerały nie śmierdzą :)
Zapach dają lotne związki, gazy rozpuszczone, organika, itp
Usunięcie siarkowodoru jest możliwe (najprościej przez napowietrzanie wody lub przez złoża odżelaziające), ale to złoże torfu może sugerować wysoki poziom zanieczyszczeń organicznych, które są trudniejsze do usunięcia.
Dodatkowo im płytsza studnia tym większa szansa na zmienną jakość wody, co utrudnia dobór filtrów, lub zwiększa ich ilość.

Mateuzzzz
26-06-2021, 11:30
Co myślicie o tym urządzeniu
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-20-760-logix-pakiet-dodatkow-p-213.html
Zmiękczać za 1900zł. warty uwagi ?

Mateuzzzz
26-06-2021, 11:32
Co myślicie o tym urządzeniu
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-20-760-logix-pakiet-dodatkow-p-213.html
Zmiękczać za 1900zł. warty uwagi ?


A może ten
https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-20-lewatit-s-mixing-by-pass-p-1488.html ??

qbek17
26-06-2021, 14:46
Co myślicie o tym urządzeniu...
Zmiękczać za 1900zł. warty uwagi ?
To jest wersja ekonomiczna, taka średnia półka. Złoże heterosferyczne, nie wspominają czy w zbiorniku na sól jest zawór solankowy (więc pewnie go nie ma).

I radzę się zapoznać z opiniami klientów tego sklepu aby świadomie podjąć decyzję o zakupie.

Mateuzzzz
26-06-2021, 18:02
A może mi ktoś polecić konkretny model urządzenia 20L do 2500zł-3000zł ?

Może Viessmann Aquahome 20-N albo Ecoperla Toro 20 ??

bugi156
26-06-2021, 19:28
Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?
Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.
Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?
457354

Krzsiek85
27-06-2021, 01:54
Witam,

przymierzam się do wprowadzki do mojego pierwszego domu, budynek nowo wybudowany. Za wodomierzem zamontowany został reduktor ciśnienia Honeywell FK06-1AA z filtrem siatkowym ze stali nierdzewnej (chyba 100um). Jako że na chwilę obecną nie planuję montażu stacji uzdatniania wody (co nie wyklucza jego montażu w przyszłości np za 2 lata, w tej chwili finanse nie pozwalają) chciałbym za reduktorem zamontować jeszcze filtry narurowe 10" lub 20" (głównie z myślą o ochronie nowej armatury i agd). Rodzina 2 osobowa, zużycie wody raczej umiarkowane (brak wanny, tylko prysznice itp).
Twardość [mg/l CaCO3] 293

Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?
Filtr dwuelementowy
Filtr Atlas Filtri Duplex BX 20 https://www.krainawody.pl/16-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-20.html#/3-przylacze-1
Filtr Atlas Filtri Duplex BX 10 https://www.krainawody.pl/15-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-10.html#/3-przylacze-1
czy jednoelementowy BIG
Atlas Filtri DP BIG Clear 20" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-20/
Atlas Filtri DP BIG Clear 10" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-10/

link do raportu z badania wody:
https://gpru-slawki.pl/wp-content/uploads/2020/10/Egiertowo-wrze2020.pdf

Z góry dziękuję za pomoc! :)

KLARSAN
28-06-2021, 08:01
A może mi ktoś polecić konkretny model urządzenia 20L do 2500zł-3000zł ?

Może Viessmann Aquahome 20-N albo Ecoperla Toro 20 ??

Polecamy wybór Ecoperla Toro 20 :)

Zmiękczacz jest naprawdę dobrej jakości z wysokiej jakości złożem. Zachęcamy do poczytania opinii na temat tego modelu.

KLARSAN
28-06-2021, 08:06
Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?
Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.
Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?
457354

Dzień dobry,

czy mógłby Pan wysłać wyraźniejsze zdjęcie pełnych wyników analizy wody?

Jeśli chodzi o dużą rozbieżność w cenach, to niestety nie każda firma gwarantuje, że woda po dobranym do wyników systemie uzdatniania będzie zdatna do spożycia (tzn. będzie spełniać normy jakości wody przeznaczonej do spożycia według Rozporządzenia Ministra Zdrowia). Duża część sprzedawców oferuje tańsze stacje, które niestety tylko redukują zanieczyszczenia, a nie uzdatniają wodę w pełni.

Jeśli woda ma służyć do codziennego użytku, to sugerujemy poprosić wybraną firmę o taką gwarancję doprowadzenia wody do jakości przeznaczonej do spożycia.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

KLARSAN
28-06-2021, 08:19
Witam,

przymierzam się do wprowadzki do mojego pierwszego domu, budynek nowo wybudowany. Za wodomierzem zamontowany został reduktor ciśnienia Honeywell FK06-1AA z filtrem siatkowym ze stali nierdzewnej (chyba 100um). Jako że na chwilę obecną nie planuję montażu stacji uzdatniania wody (co nie wyklucza jego montażu w przyszłości np za 2 lata, w tej chwili finanse nie pozwalają) chciałbym za reduktorem zamontować jeszcze filtry narurowe 10" lub 20" (głównie z myślą o ochronie nowej armatury i agd). Rodzina 2 osobowa, zużycie wody raczej umiarkowane (brak wanny, tylko prysznice itp).
Twardość [mg/l CaCO3] 293

Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?
Filtr dwuelementowy
Filtr Atlas Filtri Duplex BX 20 https://www.krainawody.pl/16-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-20.html#/3-przylacze-1
Filtr Atlas Filtri Duplex BX 10 https://www.krainawody.pl/15-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-10.html#/3-przylacze-1
czy jednoelementowy BIG
Atlas Filtri DP BIG Clear 20" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-20/
Atlas Filtri DP BIG Clear 10" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-10/

link do raportu z badania wody:
https://gpru-slawki.pl/wp-content/uploads/2020/10/Egiertowo-wrze2020.pdf

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Dzień dobry.

Jeśli chodzi o filtrację wstępną i zabezpieczenie instalacji przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, to można wybrać pojedynczy 20" filtr z mikronażem 25. Polecamy serię Atlas Filtri Sanic.

Nie zalecamy wyboru wkładów zmiękczających na całą instalację. Proponujemy zamontować pojedynczy filtr wstępny i pozostawić miejsce w przyszłości na zmiękczacz wody :)

qbek17
28-06-2021, 08:29
Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?
Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.
Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?
457354
Na pewno nie radzę wybierać odżelaziacza na głowicy RX, z nieznanym złożem.
Zestaw BWT prawie na pewno da sobie radę... ale też prawie na pewno można to zrobić taniej.
Czy masz już jakąś instalację hydrauliczną? Pompę? Hydrofor? Czy chcesz wodę zmiękczyć?

qbek17
28-06-2021, 08:33
Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?
Moim zdaniem wystarczy Ci pojedynczy wkład mechaniczny (piankowy lub sznurkowy). O zmiękczaniu na wkładach raczej nie ma co myśleć. Ewentualnie możesz dać jeszcze wkład węglowy, ale koniecznie jakiś antybakteryjny. Im większy tym lepiej - czyli raczej 20".

Krzsiek85
28-06-2021, 09:58
@qbek17 @KLARSAN Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będzie jeden filtr i zmiękczacz wody w przyszłości. Czy zamiast filtru 20" mogę zamontować 10" BIG (róznica w cenach wkładów niewielka a większy przepływ i objętość samego wkładu, do tego łątwiej też będzie go ulokować w kotłowni)? Czy jest jakieś konkretne wskazanie na 20x2,5" zamiast 10x4,5"?
Dokładnie mam na myśli
Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC 10" + wkład sznurkowy Atlas Filtri FA 10 BIG SANIC SX 25mikronów

qbek17
28-06-2021, 11:34
@qbek17 @KLARSAN Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będzie jeden filtr i zmiękczacz wody w przyszłości. Czy zamiast filtru 20" mogę zamontować 10" BIG (róznica w cenach wkładów niewielka a większy przepływ i objętość samego wkładu, do tego łątwiej też będzie go ulokować w kotłowni)? Czy jest jakieś konkretne wskazanie na 20x2,5" zamiast 10x4,5"?
Dokładnie mam na myśli
Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC 10" + wkład sznurkowy Atlas Filtri FA 10 BIG SANIC SX 25mikronów
Myślę, że przy 2 osobach to oba rozwiązania będą tak samo dobre...
A co do różnic to jednak filtr 20" ma sporo większą powierzchnię filtracji.

bugi156
28-06-2021, 11:51
Dzień dobry,

czy mógłby Pan wysłać wyraźniejsze zdjęcie pełnych wyników analizy wody?

Jeśli chodzi o dużą rozbieżność w cenach, to niestety nie każda firma gwarantuje, że woda po dobranym do wyników systemie uzdatniania będzie zdatna do spożycia (tzn. będzie spełniać normy jakości wody przeznaczonej do spożycia według Rozporządzenia Ministra Zdrowia). Duża część sprzedawców oferuje tańsze stacje, które niestety tylko redukują zanieczyszczenia, a nie uzdatniają wodę w pełni.

Jeśli woda ma służyć do codziennego użytku, to sugerujemy poprosić wybraną firmę o taką gwarancję doprowadzenia wody do jakości przeznaczonej do spożycia.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czemu taka słaba jakość zdjęcia wyszła po wrzuceniu na forum. Na komputerze jest bardzo dobra- wrzucam link do pobrania:
https://we.tl/t-X7Vv6F2qLN

Dodatkowo jeszcze dwie dane, które spełniają wymagania:
Siarczany (SO4) - 25mg/l - norma <250
Azotany (NO3)- <4mg/l - norma <50
Więcej danych nie ma. Czy z tych co są da się wysnuć wnioski co do twardości wody? Studnia dość głęboka- ponad 40m.

bugi156
28-06-2021, 11:58
Na pewno nie radzę wybierać odżelaziacza na głowicy RX, z nieznanym złożem.
Zestaw BWT prawie na pewno da sobie radę... ale też prawie na pewno można to zrobić taniej.
Czy masz już jakąś instalację hydrauliczną? Pompę? Hydrofor? Czy chcesz wodę zmiękczyć?

A dlaczego nie polecasz głowicy RX? Szczerze powiedziawszy jeśli mam do wyboru urządzenie za 16 000zł z gwarancją na 2 lata i podobne za 4 000 z taką samą gwarancją to wolę chyba zaryzykować z tańszym rozwiązaniem i ewentualnie na przestrzeni lat wymienić 2 razy w razie awarii. O ile oczywiście oba rozwiązania zapewnią wodę zdatną do użytku. Instalacja jest w trakcie ustaleń i rozmów z wykonawcami, stąd moje pytanie bo chcę wszystko na gotowo podłączyć tj. pompa, hydrofor, stacja uzdatniania itp. A co do zmiękczania to jak najbardziej ale nie wiem czy to konieczne. Czy z tych wyników można wyciągnąć jakieś wnioski co do twardości? Studnia jest dość głęboka bo jakieś 45m.

KLARSAN
28-06-2021, 12:24
Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czemu taka słaba jakość zdjęcia wyszła po wrzuceniu na forum. Na komputerze jest bardzo dobra- wrzucam link do pobrania:
https://we.tl/t-X7Vv6F2qLN

Dodatkowo jeszcze dwie dane, które spełniają wymagania:
Siarczany (SO4) - 25mg/l - norma <250
Azotany (NO3)- <4mg/l - norma <50
Więcej danych nie ma. Czy z tych co są da się wysnuć wnioski co do twardości wody? Studnia dość głęboka- ponad 40m.

Dziękujemy za wyniki.

Nasza propozycja systemu jest następująca.

Do podanych wyników analizy wody zastosowalibyśmy dwie stacje w odpowiednim rozmiarze - Ecoperla Sanitower wraz z napowietrzaczem oraz Ecoperla Multitower. Konieczny jest również hydrofor bezprzeponowy minimum 200 litrów. Niestety wątpliwym jest, aby udało się oczyścić tę wodę na jednym odżelaziaczu.

Koszt całego systemu wyniósłby około 10-11 tys zł bez montażu. Dla pewności można wysłać do nas próbkę wody.

qbek17
28-06-2021, 13:01
A dlaczego nie polecasz głowicy RX? Szczerze powiedziawszy jeśli mam do wyboru urządzenie za 16 000zł z gwarancją na 2 lata i podobne za 4 000 z taką samą gwarancją to wolę chyba zaryzykować z tańszym rozwiązaniem i ewentualnie na przestrzeni lat wymienić 2 razy w razie awarii. O ile oczywiście oba rozwiązania zapewnią wodę zdatną do użytku.
Po pierwsze to chińska, tania głowica. O ile do zmiękczania może dać radę, to już przy odżelazianiu myślę, że sobie nie poradzi.
Jakbyś miał pewność, że to zadziała przez te 2 lata to spoko... ale raczej nie zadziała. Poza tym taki zestaw to urządzenie na kilkanaście lat, a w tym czasie wymieniając urządzenie co 2 lata, zapłacisz jednak sporo więcej niż te początkowe 16 tysięcy...


Instalacja jest w trakcie ustaleń i rozmów z wykonawcami, stąd moje pytanie bo chcę wszystko na gotowo podłączyć tj. pompa, hydrofor, stacja uzdatniania itp. A co do zmiękczania to jak najbardziej ale nie wiem czy to konieczne. Czy z tych wyników można wyciągnąć jakieś wnioski co do twardości? Studnia jest dość głęboka bo jakieś 45m.
Twardość ok 15 dH to taka "średnia krajowa" ;) nie zaszkodzi ją zmiękczyć.
A pytam dlatego, że taka woda kwalifikuje się na złoże wielofunkcyjne, które także zmiękczy wodę. I teraz przeciwwskazaniem jest np. instalacja w miedzi.

Na badaniu wyszła jakaś kosmiczna mętność. Czy widać to w tej wodzie gołym okiem? czy może to błąd pomiaru?

Ja bym to zrobił podobnie jak Klarsan i BWT: filtr mechaniczny, odżelaziacz, filtr wielofunkcyjny.
Pytanie czy badałeś też bakterie i gdzie idą ścieki - od tego zależy wybór złóż.

jambos
28-06-2021, 13:02
Obecnie myślę o stacji uzdatniania wody w nowym budynku, chyba raczej tyczyłoby się to zmniejszeniem twardości. Wyczytałem, że najlepiej żeby wynosiła 3-6 st. w skali niemieckiej. Z mojej stacji uzdatnia wody twardość wynosi 8-10 st. niemieckich. Dokładne dane z ostatnich pomiarów: http://www.tw.tarnow.pl/jakosc-wody/301-wyniki-badan-2021-05-24 SUW Zbylitowska Góra.
Obecnie budynek użytkować będą 3 osoby, docelowo 4. Co polecacie i jaka ta twardość rzeczywiście powinna być?

qbek17
28-06-2021, 13:37
Obecnie myślę o stacji uzdatniania wody w nowym budynku, chyba raczej tyczyłoby się to zmniejszeniem twardości. Wyczytałem, że najlepiej żeby wynosiła 3-6 st. w skali niemieckiej. Z mojej stacji uzdatnia wody twardość wynosi 8-10 st. niemieckich. Dokładne dane z ostatnich pomiarów: http://www.tw.tarnow.pl/jakosc-wody/301-wyniki-badan-2021-05-24 SUW Zbylitowska Góra.
Obecnie budynek użytkować będą 3 osoby, docelowo 4. Co polecacie i jaka ta twardość rzeczywiście powinna być?
Jeśli woda ma być głównie do picia to najlepiej aby miała dużo minerałów. Jeśli ma być głównie użytkowa - to jak najmniej.
Jeśli w instalacji jest miedź to raczej nie zaleca się zmiękczania do zera.

Jaka twardość będzie idealna w Twoim przypadku - nie wiem... :) ale jeśli masz na wejściu 8 dH i chcesz ją zmniejszyć do 6 dH to raczej nie warto :)

bugi156
28-06-2021, 13:38
Po pierwsze to chińska, tania głowica. O ile do zmiękczanie może dać radę, to już przy odżelazianiu myślę, że sobie nie poradzi.
Jakbyś miał pewność, że to zadziała przez te 2 lata to spoko... ale raczej nie zadziała. Poza tym taki zestaw to urządzenie na kilkanaście lat, a w tym czasie wymieniając urządzenie co 2 lata, zapłacisz jednak sporo więcej niż te początkowe 16 tysięcy...

Problem jest w tym, że BWT pomimo, że znacznie droższe to gwarancji wcale dłuższej nie daje ( producent daje tylko 12 miesięcy). Czyli co nie jest wcale taki przekonany o bezawaryjności swoich urządzeń? Gdyby człowiek miał pewność, że wydając grubą kasę otrzyma coś co będzie działało bezawaryjnie przez wiele lat to co innego. Już trochę się wyleczyłem z tzw. mercedesów bo przeważnie wcale nie są mniej awaryjne i zależy na jaką sztukę się trafi. Ostatnio mam wrażenie, że u chińczyków potrzeba tylko nieco więcej szczęścia w trafieniu na dobry egzemplarz. Nie ma rozwiązań pośrednich? Między 4 000zł- 11000zł-16000zł jest jeszcze sporo miejsca.


Twardość ok 15 dH to taka "średnia krajowa" nie zaszkodzi ją zmiękczyć. A pytam dlatego, że taka woda kwalifikuje się na złoże wielofunkcyjne, które także zmiękczy wodę. I teraz przeciwwskazaniem jest np. instalacja w miedzi.
To zdecydowanie chciałbym również zmiękczyć aby uniknąć osadów na armaturze. Z tego co wyczytałem to optymalny wynik po zmiękczaniu to jakieś 3-6dh, zgadza się?

Na badaniu wyszła jakaś kosmiczna mętność. Czy widać to w tej wodzie gołym okiem? czy może to błąd pomiaru?
Nie wiem, nie mam aktualnie nawet pompy aby to sprawdzić bo mi ukradli. Próbka została pobrana przez studniarza po wywierceniu i sprawdzeniu wydajności. Może to być przyczyna?


Pytanie czy badałeś też bakterie i gdzie idą ścieki - od tego zależy wybór złóż.
Bakterie nie zostały przebadane niestety. Gdybym sam zlecał badanie to na bank bym dołożył ten parametr. Wydaje mi się, że przy takiej głębokości studni chyba nie powinno być jednak z tym problemów? Na pewno przebadam ten parametr zanim zaczniemy korzystać z wody. Co do ścieków to kanalizy brak więc planowana jest oczyszczalnia biologiczna ( również na etapie doboru). Czytałem, że takie połączenie nie jest polecane, czy to prawda?

jambos
28-06-2021, 14:20
Jeśli woda ma być głównie do picia to najlepiej aby miała dużo minerałów. Jeśli ma być głównie użytkowa - to jak najmniej.
Jeśli w instalacji jest miedź to raczej nie zaleca się zmiękczania do zera.

Jaka twardość będzie idealna w Twoim przypadku - nie wiem... :) ale jeśli masz na wejściu 8 dH i chcesz ją zmniejszyć do 6 dH to raczej nie warto :)


Do picia to i tak obecnie głównie wykorzystuję butelkową, jakoś przekonania do kranówki nie mam chociaż ta woda jest w miarę neutralna zapachowo. Herbata/kawa to już z kranu. Instalacja jest na PEXach ze złączkami mosiężnymi, więc miedzi brak.

Nie mam doświadczenia w różnej twardości, zawsze była woda z wodociągu bez zmiękczacza i nie mam porównania wody miękkiej, bardzo miękka, twardej. Wiem, że nie chcę mieć problemów z zaciekami w prysznicu, na bateriach.

qbek17
28-06-2021, 14:44
Problem jest w tym, że BWT pomimo, że znacznie droższe to gwarancji wcale dłuższej nie daje ( producent daje tylko 12 miesięcy). Czyli co nie jest wcale taki przekonany o bezawaryjności swoich urządzeń? Gdyby człowiek miał pewność, że wydając grubą kasę otrzyma coś co będzie działało bezawaryjnie przez wiele lat to co innego. Już trochę się wyleczyłem z tzw. mercedesów bo przeważnie wcale nie są mniej awaryjne i zależy na jaką sztukę się trafi. Ostatnio mam wrażenie, że u chińczyków potrzeba tylko nieco więcej szczęścia w trafieniu na dobry egzemplarz.
Trochę masz rację z tym szczęściem... jednak czas trwania gwarancji jaki daje BWT, a prawdopodobieństwo awarii na solidnym sprzęcie to dwie różne sprawy.


Nie ma rozwiązań pośrednich? Między 4 000zł- 11000zł-16000zł jest jeszcze sporo miejsca.
Na pewno są... kwestia ustalenia z czego taki system ma się składać. Ty, jako użytkownik, interesujesz się tylko wynikiem (czyli żeby woda była dobrej jakości). Ale ten efekt każdy może definiować inaczej... jedni mocno przestrzelą aby mieć pewność uzdatnienia, a inni pojadą po bandzie "aby tylko być na styk" z wymaganiami. Dobierając sprzęt można pójść wieloma drogami i do tego samego (lub chociaż podobnego) efektu dojść inaczej. Na koniec można dać inną marżę. To wszystko składa się na cenę końcową...


To zdecydowanie chciałbym również zmiękczyć aby uniknąć osadów na armaturze. Z tego co wyczytałem to optymalny wynik po zmiękczaniu to jakieś 3-6dh, zgadza się?
Nie ma jednej optymalnej twardości.


Nie wiem, nie mam aktualnie nawet pompy aby to sprawdzić bo mi ukradli. Próbka została pobrana przez studniarza po wywierceniu i sprawdzeniu wydajności. Może to być przyczyna?
Pytanie na ile wiarygodna była ta próbka... jeśli była pobrana tuż po wierceniu to może być różnie.


Bakterie nie zostały przebadane niestety. Gdybym sam zlecał badanie to na bank bym dołożył ten parametr. Wydaje mi się, że przy takiej głębokości studni chyba nie powinno być jednak z tym problemów? Na pewno przebadam ten parametr zanim zaczniemy korzystać z wody.
Nie powinno. Ale właśnie po to się robi badanie aby to potwierdzić. Niestety czasami nawet jak się nie spodziewasz to znajdziesz bakterie... a po instalacji filtrów może już być za późno na uwzględnienie dezynfekcji.


Co do ścieków to kanalizy brak więc planowana jest oczyszczalnia biologiczna ( również na etapie doboru). Czytałem, że takie połączenie nie jest polecane, czy to prawda?
Na pewno takie rozwiązanie wyklucza złoża regenerowane chemicznie, a takie było w ofercie BWT.

qbek17
28-06-2021, 14:46
Do picia to i tak obecnie głównie wykorzystuję butelkową, jakoś przekonania do kranówki nie mam chociaż ta woda jest w miarę neutralna zapachowo. Herbata/kawa to już z kranu. Instalacja jest na PEXach ze złączkami mosiężnymi, więc miedzi brak.

Nie mam doświadczenia w różnej twardości, zawsze była woda z wodociągu bez zmiękczacza i nie mam porównania wody miękkiej, bardzo miękka, twardej. Wiem, że nie chcę mieć problemów z zaciekami w prysznicu, na bateriach.
To ja bym celował w zmiękczenie do zera, a w razie gdyby Ci nie podpasowała taka zupełnie miękka, to w głowicy powinien być zawór mieszający i sobie podniesiesz twardość wyjściową do 2-3 dH.

KLARSAN
28-06-2021, 14:58
To zdecydowanie chciałbym również zmiękczyć aby uniknąć osadów na armaturze. Z tego co wyczytałem to optymalny wynik po zmiękczaniu to jakieś 3-6dh, zgadza się?

Nie wiem, nie mam aktualnie nawet pompy aby to sprawdzić bo mi ukradli. Próbka została pobrana przez studniarza po wywierceniu i sprawdzeniu wydajności. Może to być przyczyna?

Bakterie nie zostały przebadane niestety. Gdybym sam zlecał badanie to na bank bym dołożył ten parametr. Wydaje mi się, że przy takiej głębokości studni chyba nie powinno być jednak z tym problemów? Na pewno przebadam ten parametr zanim zaczniemy korzystać z wody. Co do ścieków to kanalizy brak więc planowana jest oczyszczalnia biologiczna ( również na etapie doboru). Czytałem, że takie połączenie nie jest polecane, czy to prawda?

Według naszego doświadczenia, do Pana parametrów wody niestety konieczna jest stacja wielofunkcyjna, która również zmiękczy wodę do zera. Na etapie wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków można zdecydować się na tę najbardziej odporną na działanie solanki. Może Pan zerknąć na nasz kanał YT, mamy film na ten temat - https://youtu.be/3a6d9V96yP0

W przypadku nowej studni często na początku zdarzają się bakterie, jeśli nie została od razu zdezynfekowana. Chlorowanie powinno bez problemu wyeliminować ewentualne drobnoustroje.

Tak naprawdę przed wyborem konkretnego systemu warto wykonać jeszcze raz fizykochemię po wcześniejszym przepompowaniu studni.

jambos
28-06-2021, 19:35
To ja bym celował w zmiękczenie do zera, a w razie gdyby Ci nie podpasowała taka zupełnie miękka, to w głowicy powinien być zawór mieszający i sobie podniesiesz twardość wyjściową do 2-3 dH.

Co w takim razie polecałbyś? Jestem podłączony do kanalizacji.

qbek17
29-06-2021, 08:17
Co w takim razie polecałbyś? Jestem podłączony do kanalizacji.
Jakiś mały model na 12 litrów złoża powinien w zupełności wystarczyć.

marorip
30-06-2021, 09:09
Cześć,
chciałbym uzdatnić wodę ze studni głębinowej (ok 20m głębokości). W wodzie mam sporo żelaza i manganu.
Wyniki badań:
Barwa: 15mg/l
Odczyn: 6,9 (18,1C)
Twardość ogólna: 182 mg/l
Żelazo ogólne: 1540 µg/l
Mangan: 179 µg/l
Chlorki: 17,4 mg/l
Jon amonowy: 0,7 mg/l
Azotyny: <0,03 mg/l
Azotany: <1,0 mg/l
Mętność: 4,3 NTU
Zapach: brak zapachu (mg mnie zapach ma - raczej sprawka żelaza :) )
Utlenialność: 2.6 mg/l
Przewodność elektr. wł: 364 µS/cm

Instalacja w domu miedziana więc twardość bym na tą chwile zostawił - jak będzie robiła problemy to się dołoży osobno zmiękczacz od biedy.

Wszędzie w okolicy chcą mi wrzucić złoże regenerowane nadmanganianem potasu, a chciałbym wodę wylewać na ogród (szkoda zapełniać szambo).
Zrobiłem mały przegląd ale nie wiem czy to będzie miało sens:
1. wymiana aktualnego zbiornika hydroforowego przeponowego na ocynkowany 150l z napowietrzaniem
2. filtry wstępne (aktualnie mam 3 stopniowy aquailter - pewnie użyje 2 sedymentacyjnych z różna dokładnością)
3. kolumna filtrująca 1354 lub 1054, Clack IA UP Flow, złoże Katalox Light + ozonowanie

Pompa głębinowa jest średnia: IBO 3,5 SDM 3-11 (miała być tylko na ogród)

Czy to by się sprawdziło? To dodatkowe ozonowanie rzeczywiście pomaga tak jak o nim piszą? Ewentualnie co byście doradzili dla takiej wody?

Podobne do powyższego jest np tutaj: https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html
Rozważałem jeszcze Ecoperla Sanitower M: https://www.filtry-do-wody.info/produkt/odzelaziacz-i-odmanganiacz-ecoperla-sanitower-m/

KLARSAN
30-06-2021, 15:15
Cześć,
chciałbym uzdatnić wodę ze studni głębinowej (ok 20m głębokości). W wodzie mam sporo żelaza i manganu.
Wyniki badań:
Barwa: 15mg/l
Odczyn: 6,9 (18,1C)
Twardość ogólna: 182 mg/l
Żelazo ogólne: 1540 µg/l
Mangan: 179 µg/l
Chlorki: 17,4 mg/l
Jon amonowy: 0,7 mg/l
Azotyny: <0,03 mg/l
Azotany: <1,0 mg/l
Mętność: 4,3 NTU
Zapach: brak zapachu (mg mnie zapach ma - raczej sprawka żelaza :) )
Utlenialność: 2.6 mg/l
Przewodność elektr. wł: 364 µS/cm

Instalacja w domu miedziana więc twardość bym na tą chwile zostawił - jak będzie robiła problemy to się dołoży osobno zmiękczacz od biedy.

Wszędzie w okolicy chcą mi wrzucić złoże regenerowane nadmanganianem potasu, a chciałbym wodę wylewać na ogród (szkoda zapełniać szambo).
Zrobiłem mały przegląd ale nie wiem czy to będzie miało sens:
1. wymiana aktualnego zbiornika hydroforowego przeponowego na ocynkowany 150l z napowietrzaniem
2. filtry wstępne (aktualnie mam 3 stopniowy aquailter - pewnie użyje 2 sedymentacyjnych z różna dokładnością)
3. kolumna filtrująca 1354 lub 1054, Clack IA UP Flow, złoże Katalox Light + ozonowanie

Pompa głębinowa jest średnia: IBO 3,5 SDM 3-11 (miała być tylko na ogród)

Czy to by się sprawdziło? To dodatkowe ozonowanie rzeczywiście pomaga tak jak o nim piszą? Ewentualnie co byście doradzili dla takiej wody?

Podobne do powyższego jest np tutaj: https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html
Rozważałem jeszcze Ecoperla Sanitower M: https://www.filtry-do-wody.info/produkt/odzelaziacz-i-odmanganiacz-ecoperla-sanitower-m/

Dzień dobry.

Do podanych parametrów proponujemy Ecoperla Sanitower w wersji L oraz dodatkowo stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower S. Oczywiście konieczny byłby hydrofor ocynkowany (300 litrów ze względu na zdecydowanie większy czas napowietrzania wody). Filtr mechaniczny za odżelaziaczem.

Stacja wielofunkcyjna również zmiękcza wodę, jednak przy takim stężeniu jonu amonowego stacja wielofunkcyjna jest konieczna, jeśli chciałby Pan zredukować ten parametr i doprowadzić wodę do jakości przeznaczonej do spożycia.

Jednakże przy podanej twardości wody jesteśmy w stanie wyregulować stację tak, aby stopień twardości wody uzdatnionej był bezpieczny dla instalacji miedzianej.

Koszt takiego systemu wraz z hydroforem i całym osprzętem to około 10-11 tys zł.

W razie pytań, służymy pomocą.

marorip
30-06-2021, 18:01
[...] Koszt takiego systemu wraz z hydroforem i całym osprzętem to około 10-11 tys zł.

Przy takim koszcie tańsze będzie przyłączenie się do wodociągów, które mam za płotem... zdecydowanie szukam rozwiązania do 5tys

mati8201
07-07-2021, 17:19
Dzień Dobry zmiękczacz UST Primono założony 30l (twardość wody ok 23 niemieckie)
Moja Rodzina na miesiąc zużywa ok 7-8 m3
Będe chciał ustawić twardość wody na ok 6/7 czy bedzie ok ?
Jak ustawić regenerację obiętościowa czy czasowa i jaką wartość wybrać ile dni jaka objętość ?
Ustawiłem Objętościowo/Czasową 4,5m3 lub 20 dni czy jest ok?

qbek17
07-07-2021, 21:54
Czy ktoś wie co się dzieje z forum...? od kilku dni nie da się wstawić odpowiedzi na posta ani wyslać wiadomości - nawet do administracji forum...

Fanek
08-07-2021, 19:10
Czy ktoś wie co się dzieje z forum...? od kilku dni nie da się wstawić odpowiedzi na posta ani wyslać wiadomości - nawet do administracji forum...

Sprawdzam dla Ciebie, test test

qbek17
12-07-2021, 21:48
Sprawdzam dla Ciebie, test test
Nadal to samo... czasem się uda dodać wpis... ale ogólnie jest Access denied i Error 1020

efellka
16-07-2021, 09:27
Wyniki badań:
Bakterie: brak
Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4
Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2
AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3
Żelazo: 76
Mangan: 22,1
TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3

Ok. Jeśli chodzi o uzdatniacz na azotany, to już mniej więcej wiem wszystko. 25 litrów złoża ( któregoś z tych które Pan polecał).

Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo.
Co może być przyczyną?

Witam ponownie. W międzyczasie dostaliśmy od znajomych niemiecki zmiękczacz wody firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50. (urządzenie jest nowe, tylko to jakiś starszy model tego producenta).
Posiadam do niego polską instrukcję, ale nigdzie z niej nie wynika ile litrów i jakiego złoża jest w butli?
Butla ma wymiary: wysokość 90 cm, szerokość 20 cm.
Pojemność jonowymienna: 9 ( dH x m3) - w ogóle nie rozumiem co to oznacza?
Najdziwniejsza jest informacja, że ilość żywicy/żwiru, wynosi: 9/0,5 (kg)
Czy to możliwe żeby w butli tych rozmiarów było tak mało złoża?
Bo rozumiem że tak mała ilość żywicy nie ma szans poradzić sobie z tak twardą wodą jaką posiadam??
Czy ktoś z Państwa posiada może zmiękczacz firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50 i może podzielić się opinią?
Teraz nie wiem czy inwestować w inny większy zmiękczacz ( a muszę jeszcze zakupić stację uzdatniania na azotany, czy ten może poradzi sobie z moim poziomem twardości wody)?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki

qbek17
19-07-2021, 08:22
Witam ponownie. W międzyczasie dostaliśmy od znajomych niemiecki zmiękczacz wody firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50. (urządzenie jest nowe, tylko to jakiś starszy model tego producenta).
Posiadam do niego polską instrukcję, ale nigdzie z niej nie wynika ile litrów i jakiego złoża jest w butli?
Butla ma wymiary: wysokość 90 cm, szerokość 20 cm.
Pojemność jonowymienna: 9 ( dH x m3) - w ogóle nie rozumiem co to oznacza?
Najdziwniejsza jest informacja, że ilość żywicy/żwiru, wynosi: 9/0,5 (kg)
Czy to możliwe żeby w butli tych rozmiarów było tak mało złoża?
Bo rozumiem że tak mała ilość żywicy nie ma szans poradzić sobie z tak twardą wodą jaką posiadam??
Czy ktoś z Państwa posiada może zmiękczacz firmy Grunbeck VINNI-mat VFB 50 i może podzielić się opinią?
Teraz nie wiem czy inwestować w inny większy zmiękczacz ( a muszę jeszcze zakupić stację uzdatniania na azotany, czy ten może poradzi sobie z moim poziomem twardości wody)?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki
Jeśli pojemność jest tak mała to raczej nie poradzi sobie z Twoją twardością... ale mam wątpliwości czy faktycznie pojemność jest aż tak niska. Raczej poszukałbym dalej w dokumentacji lub innych materiałach bo to raczej nie możliwe aby było tam tylko 9 litrów złoża (a jeśli nawet to pojemność tych 9 litrów jest wyższa niż 9 dH*m3).

ttylka
19-07-2021, 11:24
Witam wszystkich i proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniającej. Woda jest pobierana ze studni głębinowej, około 25 metrów (nie mam przy sobie dokumentów aby sprawdzić dokładnie w tej chwili). Studnia była wykonana jakieś 8 lat temu. Obiekt był używany sporadycznie więc jakość wody nie przeszkadzała aż tak bardzo, jednak w ostatnim czasie został zamontowany kocioł gazowy dwu-funkcyjny, więc aby nie stracić gwarancji, nie zawalić pieca chciałem zrobić porządek z wodą. Hydraulicy zainstalowali mi tylko stacje zmiekczającą Aquahome Compact ale jak się okazuje trzeba dołożyć coś co usunie żelazo i mangan. Pytania:
1. Jakie są wasze sugestie? (badania wody poniżej, wprost ze studni)
2. Czy obecnie odłączyć uzdatniacz Aquahome Compact żeby mangan nie zawalił złoża do czasu montażu instalacji usuwania manganu i żelaza?
3. Jak szybko piec gazowy zostanie uszkodzony przy użyciu takiej wody?
4. Czy jony amonowe są konieczne do usunięcia?

https://ibb.co/ryPp5xG

qbek17
19-07-2021, 11:57
Witam wszystkich i proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniającej. Woda jest pobierana ze studni głębinowej, około 25 metrów (nie mam przy sobie dokumentów aby sprawdzić dokładnie w tej chwili). Studnia była wykonana jakieś 8 lat temu. Obiekt był używany sporadycznie więc jakość wody nie przeszkadzała aż tak bardzo, jednak w ostatnim czasie został zamontowany kocioł gazowy dwu-funkcyjny, więc aby nie stracić gwarancji, nie zawalić pieca chciałem zrobić porządek z wodą. Hydraulicy zainstalowali mi tylko stacje zmiekczającą Aquahome Compact ale jak się okazuje trzeba dołożyć coś co usunie żelazo i mangan. Pytania:
1. Jakie są wasze sugestie? (badania wody poniżej, wprost ze studni)
2. Czy obecnie odłączyć uzdatniacz Aquahome Compact żeby mangan nie zawalił złoża do czasu montażu instalacji usuwania manganu i żelaza?
3. Jak szybko piec gazowy zostanie uszkodzony przy użyciu takiej wody?
4. Czy jony amonowe są konieczne do usunięcia?

https://ibb.co/ryPp5xG
Jeśli studnia nie była używana tak długo to radziłbym ją solidnie przepompować przez kilka dni, ewentualnie przechlorować (na badaniach jest jakaś gwiazdka o obecności bakterii) i zrobić ponowne badania. Takie ilości manganu rzadko się zdarzają stąd moje podejrzenie o niezbyt reprezentatywną próbkę.
To co masz teraz to zmiękczacz, ale złoże zmiękczające usuwa kationy, czyli też mangan. Nie jest to jego główna funkcja ale chyba lepiej chociaż trochę tą wodę filtrować niż puszczać taką wodę na instalację...? Potem (po dodaniu odżelaziacza) możesz ewentualnie zregenerować zmiękczacz kwasem (zamiast soli) żeby go trochę odczyścić.
A co do doboru odżelaziacza to potrzebne są informacje o układzie hydraulicznym, pompie, zużyciu wody, ściekach, itp

KLARSAN
20-07-2021, 11:35
Zgadzamy się z kolegą wyżej, warto zacząć od chlorowania studni i pozbycia się mikroorganizmów. Następnie warto przepompować studnię i wykonać ponowną analizę fizykochemiczną.

Zachęcamy do kontaktu, chętnie zbadamy wodę oraz dobierzemy odpowiedni system.

efellka
20-07-2021, 12:31
Jeśli pojemność jest tak mała to raczej nie poradzi sobie z Twoją twardością... ale mam wątpliwości czy faktycznie pojemność jest aż tak niska. Raczej poszukałbym dalej w dokumentacji lub innych materiałach bo to raczej nie możliwe aby było tam tylko 9 litrów złoża (a jeśli nawet to pojemność tych 9 litrów jest wyższa niż 9 dH*m3).

W instrukcji jest napisane że 4 kilo żywicy, ale nie wiem ile to wyjdzie w litrach ( bo pewnie zależy to od złoża).

Na zdjęciu z tyłu butli jest zapis:
Pojemność: 50° dH x m3 ( 8,9 mol x m3)
A w o instrukcji, że pojemność jonowymienna (rozumiem że to coś innego niż "zwykła" pojemność) wynosi: 9 °dH x m3.

Czy to możliwe żeby producent zasypał butlę średnich rozmiarów tak małą ilością złoża?

qbek17
20-07-2021, 13:08
Raczej instrukcja jest od innego modelu (innej wielkości). Jeśli na zbiorniku jest pojemność 50 dH*m3 to to oznacza 20-25 litrów złoża.
To 5 razy tyle co w instrukcji... ale nadal przy zmiękczeniu do zera z tak wysokiej twardości i przy zużyciu na poziomie 10-12 m3 miesięcznie, regeneracja wypadałaby co 6-7 dni. To dość często.

mati8201
20-07-2021, 16:51
Dzień Dobry zmiękczacz UST Primono założony 30l (twardość wody ok 23 niemieckie)
Moja Rodzina na miesiąc zużywa ok 7-8 m3
Będe chciał ustawić twardość wody na ok 6/7 czy bedzie ok ?
Jak ustawić regenerację obiętościowa czy czasowa i jaką wartość wybrać ile dni jaka objętość ?
Ustawiłem Objętościowo/Czasową 4,5m3 lub 20 dni czy jest ok?

Czy ktos podpowie czy jest ok czy cos zmienić

qbek17
20-07-2021, 17:22
Czy ktos podpowie czy jest ok czy cos zmienić
Generalnie zaleca się aby zmiękczacz regenerował się nie rzadziej niż co 2 tygodnie... a jeśli masz zamiar zostawić 6 dH to te Twoje ustawienia powinny być w porządku.

owenas
20-07-2021, 20:05
Witam szukam uzdatniacza,głównie mi chodzi o żelazo i twardość wody dużo osób tu poleca głowice Clack, wiem też że będę potrzebował złoża typu np EKOMIX A jakie urządzenie do 3tys polecacie które obsługuje ta głowica i złoże EKOMIX A

qbek17
20-07-2021, 20:17
Witam szukam uzdatniacza,głównie mi chodzi o żelazo i twardość wody dużo osób tu poleca głowice Clack, wiem też że będę potrzebował złoża typu np EKOMIX A jakie urządzenie do 3tys polecacie które obsługuje ta głowica i złoże EKOMIX A
Cena zależy w największym stopniu od wielkości złoża... a ta zależy od jakości wody i jej zużycia (których nie podałeś). Niestety przy solidnej głowicy i tym typie złoża raczej musisz nieco zwiększyć budżet bo są to raczej najdroższe elementy takiego filtra. Myślę, że w okolicy 3500-3700 PLN powinieneś się zmieścić z najmniejszym modelem.

owenas
20-07-2021, 20:42
A możesz coś polecić coś w tej cenie , miesięcznie zużywam ok 8 kubików wody ,woda jest ze studni

qbek17
20-07-2021, 20:57
A możesz coś polecić coś w tej cenie , miesięcznie zużywam ok 8 kubików wody ,woda jest ze studni
Masz wyniki badania tej wody?

brodzimierz
20-07-2021, 21:27
dzien dobry,

jakis czas pytalem o mozliwosc uzdatniania takiej wody:


dzien dobry,

planujemy zakup domu (zlokalizowanego ok. 20 km pod Wroclawiem), w ktorym jest juz wykopana studnia (o glebokosci 12-13 m) i z niej bedzie uzywana woda do celow bytowych (podciagniecie wodociagu jest poki co nieoplacalne).

dostalismy dzis wyniki pomiarow jakosci wody i wygladaja one nastepujaco:


Badany parametr
Wynik
Norma


Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 C po 72h
>300 jtk/ml
<200 jtk/ml


Odczyn (pH)
6,6
6,5-9,5


Mętność
3,6 NTU
<1 NTU


Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu
174 mgCaCO3/l
<500 mgCaCO3/l


Przewodność elektryczna właściwa (PEW)
379 µS/cm
<2500 µS/cm


Indeks nadmanganianowy (Utlenialność z KMnO4
9,0 mg/l
<5,0 mg/l


Żelazo (Fe)
861 µg/l
<200 µg/l


Mangan (Mn)
353 µg/l
<50 µg/l


Jon amonowy (NH+4)
0,46 mg/l
<0,50 mg/l


Azotany (NO-3)
11,8 mg/l
<50 mg/l



jest 5 przekroczen - z czego zelazo oraz mangan to chyba najwieksze problemy (ilosc mikroorganizmow, metnosc a takze indeks nadmanganianowy zdaja sie byc do "pokonania").

jako, ze musze (i chce) sie nauczyc wiedzy zwiazanej z uzdatnianiem wody, chcialem poprosic forumowych ekspertow o wskazowki co zastosowac. jako, ze jak czytalem wazne sa urzadzenia wspolpracujace (pompa, hydrofor), to ich zakup bedzie podporzadkowany pod stacje uzdatniania wody. wiadomo, ze skoro nie ma wodociagu, to rowniez i kanalizacja jest w dalekich planach - wiec tutaj jest zbiornik bezodplywowy o objetosci 10 m3 - czy popluczyny koniecznie musza trafiac do szamba, czy mozna je rozsaczac po dzialce?

planowana ilosc zuzywanej wody to 10-12 m3 miesiecznie [...]

tym razem wywiercilismy nowa studnie, plytsza ok. 9,5 m (by poszukac lepszej wody, bo w tych okolicach plycej ponoc znaczy lepiej). no i uzyskalismy takie wyniki:



Badany parametr
Wynik
Norma


Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 C po 72h
>300 jtk/ml
<200 jtk/ml


Odczyn (pH)
6,62
6,5-9,5


Mętność
0,94 NTU
<1 NTU


Twardość ogólna
182 mgCaCO3/l
<500 mgCaCO3/l


Przewodność elektryczna właściwa (PEW)
396,7 µS/cm
<2500 µS/cm


Indeks nadmanganianowy (Utlenialność z KMnO4
9,10 mg/l
<5,0 mg/l


Żelazo (Fe)
386 µg/l
<200 µg/l


Mangan (Mn)
372 µg/l
<50 µg/l


Jon amonowy (NH+4)
0,464 mg/l
<0,50 mg/l


Azotany (NO-3)
<3,5 mg/l
<50 mg/l


Liczba Escherichia coli
0 jtk/100ml
0 jtk/100ml


Liczba Enterkoków kałowych
10 jtk/100ml
0 jtk/100ml


Liczba bakterii z grupy coli
38 jtk/100ml
0 jtk/100ml



widac, ze w porownaniu z poprzednia, glebsza studnia, jest mniej zelaza, ale za to wiecej magnezu (symbolicznie) no i pojawily sie bakterie (kalowe i coli) - co dobrze moim zdaniem nie wrozy.

co radzicie, znaczy - ktora studnie uzdatniac, te glebsza, bardziej zazelaziona, czy te plytsza, bo np. bakterie dosc latwo wyeliminowac lampa UV a trudniej jest walczyc z zelazem?

jestem ciekaw porad.


pozdrawiam,
Grzegorz

ttylka
20-07-2021, 23:00
Jeśli studnia nie była używana tak długo to radziłbym ją solidnie przepompować przez kilka dni, ewentualnie przechlorować (na badaniach jest jakaś gwiazdka o obecności bakterii) i zrobić ponowne badania. Takie ilości manganu rzadko się zdarzają stąd moje podejrzenie o niezbyt reprezentatywną próbkę.
To co masz teraz to zmiękczacz, ale złoże zmiękczające usuwa kationy, czyli też mangan. Nie jest to jego główna funkcja ale chyba lepiej chociaż trochę tą wodę filtrować niż puszczać taką wodę na instalację...? Potem (po dodaniu odżelaziacza) możesz ewentualnie zregenerować zmiękczacz kwasem (zamiast soli) żeby go trochę odczyścić.
A co do doboru odżelaziacza to potrzebne są informacje o układzie hydraulicznym, pompie, zużyciu wody, ściekach, itp

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Studnia była używana przez ten cały okres, tylko że ostatni miesiąc dwa może trochę mniej - remont. Studnia była chlorowana, badania sanepidu nie wykazały bakterii ale i tak przeczyściłem chlorem bo dawno nikt tego nie robił.
Z moich obserwacji mogę powiedzieć, że gdy np leję wodę do wanny to widzę czarne drobinki - na początku myślałem że instalacja się płucze po pracach remontowych ale to za długo trwa. Wyczytałem, że to mogą być związki manganu więc może stężenie tego pierwiastka rzeczywiście jest duże?
Nie ukrywam, że sam pobierałem wodę do badania i mogłem nie odpuścić odpowiedniej ilości, więc wyniki mogą być zawyżone.

Niemniej jednak rozmawiałem z fachowcem który kopał studnie - chciałem aby mi ją przeczyścił i myślałem żeby potem zrobić ponowne badania ale powiedział, że w tych okolicach (Rogoźnik, Ludźmierz, Zaskale) wszyscy mają taką wodę i to nic nie da. U sąsiadów woda podobnie pachnie i wygląda (żółty żurek) ale nikt się nie przejmuje.

Miejscowa firma zajmująca się instalację filtrów zaproponowała mi kolumnę do usuwania żelaza i manganu za 4tyś. i kolejną do usuwania amoniaku za 3400, ten amoniak to sobie daruje na razie. Chętnie poznam inne oferty. Dodatkowo, pomieszczenie w którym będą zamontowane filtry jest niskie 160 cm oraz występuje tam duża wilgoć.

Dziękuję i pozdrawiam.

qbek17
21-07-2021, 12:31
widac, ze w porownaniu z poprzednia, glebsza studnia, jest mniej zelaza, ale za to wiecej magnezu (symbolicznie) no i pojawily sie bakterie (kalowe i coli) - co dobrze moim zdaniem nie wrozy.

co radzicie, znaczy - ktora studnie uzdatniac, te glebsza, bardziej zazelaziona, czy te plytsza, bo np. bakterie dosc latwo wyeliminowac lampa UV a trudniej jest walczyc z zelazem?
A czy w poprzednim badaniu były też sprawdzane bakterie Coli i enterokoki? Ich obecność oznacza, że woda jest zanieczyszczona (np. wyciekami z szamba). Jeśli masz pewność, że w głębszej studni nie ma tych bakterii to ja bym wolał usuwać żelazo (różnica nie jest aż tak znacząca) niż ryzykować wodę z bakteriami.
Co do samego uzdatniania to w obu studniach masz wysoką ogólną liczbę mikroorganizmów więc lampa UV będzie konieczna.
Masz też wysoką utlenialność... i nadal niskie pH. Będzie trudno i drogo.

qbek17
21-07-2021, 13:06
Studnia była używana przez ten cały okres, tylko że ostatni miesiąc dwa może trochę mniej - remont. Studnia była chlorowana, badania sanepidu nie wykazały bakterii ale i tak przeczyściłem chlorem bo dawno nikt tego nie robił.
Z moich obserwacji mogę powiedzieć, że gdy np leję wodę do wanny to widzę czarne drobinki - na początku myślałem że instalacja się płucze po pracach remontowych ale to za długo trwa. Wyczytałem, że to mogą być związki manganu więc może stężenie tego pierwiastka rzeczywiście jest duże?
Nie ukrywam, że sam pobierałem wodę do badania i mogłem nie odpuścić odpowiedniej ilości, więc wyniki mogą być zawyżone.
Taki poziom manganu nie jest niemożliwy. Przyjmijmy zatem, że badania są wiarygodne.
Do usunięcia manganu przydałoby się solidne złoże katalityczne. Jest ich kilka, ale, jak już pisałem, aby dobrać właściwe potrzebne są informacje o układzie hydraulicznym (np. wydajność pompy)


Miejscowa firma zajmująca się instalację filtrów zaproponowała mi kolumnę do usuwania żelaza i manganu za 4tyś. i kolejną do usuwania amoniaku za 3400, ten amoniak to sobie daruje na razie. Chętnie poznam inne oferty. Dodatkowo, pomieszczenie w którym będą zamontowane filtry jest niskie 160 cm oraz występuje tam duża wilgoć.
Wilgoć nie powinna być aż takim problemem. Wysokość dość znacznie ogranicza wielkość butli odżelaziacza - moim zdaniem za bardzo. Jeśli nie masz innej możliwości to rozwiązaniem byłoby ustawienie dwóch butli szeregowo...
Co do amoniaku to przy takim pH znaczna większość powinna być w formie gazowej i dać się usunąć przez napowietrzanie wody. Ale znów - brakuje informacji o układzie hydraulicznym (typ i wielkość hydroforu).

Alternatywą dla powyższego układu (napowietrzanie i odżelaziacz) mógłby być filtr wielofunkcyjny ze złożem CR100 (ale od razu zaznaczam, że duży). Raczej będzie to drogie rozwiązanie ale ma szansę usunąć kilka problemów na jednym stopniu.

brodzimierz
21-07-2021, 14:47
A czy w poprzednim badaniu były też sprawdzane bakterie Coli i enterokoki? Ich obecność oznacza, że woda jest zanieczyszczona (np. wyciekami z szamba). Jeśli masz pewność, że w głębszej studni nie ma tych bakterii to ja bym wolał usuwać żelazo (różnica nie jest aż tak znacząca) niż ryzykować wodę z bakteriami.
Co do samego uzdatniania to w obu studniach masz wysoką ogólną liczbę mikroorganizmów więc lampa UV będzie konieczna.
Masz też wysoką utlenialność... i nadal niskie pH. Będzie trudno i drogo.

tak, w poprzednim badaniu nie bylo zadnych bakterii (byly badane, ale nie wpisalem ich do pierwszego zestawienia). najblizsze szambo jest min. 100 m od nas. moze byc tak, ze bakterie pojawily sie przy zakladaniu pompy - tutaj caly czas jest budowa, wiec trudno o higiene - i na karb tego zrzucalbym te problemy.

jesli bakterie i mikroorganizmy mozna zwalczyc lampa UV, to ok - jakos to przezyjemy :yes: (martwi mnie tylko to, ze jak nie ma pradu, to nie ma ochrony - pewno UPS bedzie niezbedny, ale on tez wytrzyma tylko krotki czas).

no nic, nie pocieszasz - ale wole gorzka prawde, niz slodkie klamstwo - dziekuje i pozdrawiam,
Grzegorz

brodzimierz
21-07-2021, 15:34
dzien dobry ponownie,


[...] Masz też wysoką utlenialność... i nadal niskie pH. [...]

a mam takie pytanie - czy jest jakas zaleznosc pomiedzy glebokoscia studni a wielkoscia utlenialnosci?

teraz mamy cos takiego :
9 m - 9,1 mg/l
13 m - 9 mg/l

czy nizej jest lepiej? moze byc lepiej?

co do pH, to jest prawie identyczne na obydwu głębokościach - wiec zakladam, ze tutaj glebszym wierceniem niewiele da sie uzyskac.


pozdrawiam,
Grzegorz

qbek17
22-07-2021, 07:33
Na tym poziomie utlenialności to praktycznie ta sama wartość. Można uznać, że pH i utlenialność nie zależy w Twoim przypadku od głębokości.

SzczwanyLis
22-07-2021, 12:58
Przeniosłem post w odpowiedniejsze miejsce.
Szukam stacji zmiękczającej wodę.
Mam możliwość założenia poleconego Viessmann AquaStilla DUO za ok. 3500 zł z montażem do wody z wodociągów, ale qbek17 mi słusznie odradził.
Twardość w pomiędzy 16, a 18 stopni niemieckich.
Zużycie poniżej 8 m3 miesięcznie na 2 osoby, ale w niedługiej przyszłości mam nadzieję na więcej :D
Na allegro widzę ciekawe stacje ERIE MAXIMA 20 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-20-usa-technika-wody-10821717714
Jednak nie musi być taki kompakt. Mam miejsce w kotłowni.
Lubię długie gwarancje :)

KLARSAN
23-07-2021, 08:03
Przeniosłem post w odpowiedniejsze miejsce.
Szukam stacji zmiękczającej wodę.
Mam możliwość założenia poleconego Viessmann AquaStilla DUO za ok. 3500 zł z montażem do wody z wodociągów, ale qbek17 mi słusznie odradził.
Twardość w pomiędzy 16, a 18 stopni niemieckich.
Zużycie poniżej 8 m3 miesięcznie na 2 osoby, ale w niedługiej przyszłości mam nadzieję na więcej :D
Na allegro widzę ciekawe stacje ERIE MAXIMA 20 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-20-usa-technika-wody-10821717714
Jednak nie musi być taki kompakt. Mam miejsce w kotłowni.
Lubię długie gwarancje :)

Dzień dobry :)

Biorąc pod uwagę dość wysoką twardość i zużycie wody, które będzie w przyszłości większe, my proponujemy zamontowanie nawet 30-litrowego zmiękczacza wody. Jeśli jest dużo miejsca w kotłowni i jest Pan przygotowany na trochę większy wydatek, to polecamy dwuczęściowy zmiękczacz Ecoperla Softower S :) Bezawaryjne urządzenie z głowicą Clacka i złożem Lewatit, oczywiście z długą gwarancją :)

Zachęcamy do obejrzenia recenzji: https://youtu.be/XU05XNfSY_U

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/softower/

qbek17
23-07-2021, 09:28
Biorąc pod uwagę dość wysoką twardość i zużycie wody, które będzie w przyszłości większe, my proponujemy zamontowanie nawet 30-litrowego zmiękczacza wody.
Nie sądzicie, że to trochę za dużo jak na te zużycie? Nawet przy zmiękczeniu do zera i 10 m3 miesięcznie (wzrost o 25% względem aktualnego) te 30 litrów będzie na górnej granicy...

simao83
23-07-2021, 11:26
Witam wszystkich forumowiczów. Bardzo proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody o następujących parametrach:
Żelazo ogólne - 2047
Mangan - 226
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,24
Twardość ogólna - 338
Mętność - 16
Utlenialność - 0,82
Chlorki - 32
Przewodność - 685
Siarczany - 107
Azotany i azotyny w normie
Zasadowość ogólna - 4,2

Studnia na głębokości 30 m. Pompa model IBO 3,5SDm3/15. Studnia będzie zasilać dom dla 4-5 osobowej rodziny. Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba. Hydroforu na razie jeszcze brak.

qbek17
26-07-2021, 09:17
Witam wszystkich forumowiczów. Bardzo proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody o następujących parametrach:
Żelazo ogólne - 2047
Mangan - 226
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,24
Twardość ogólna - 338
Mętność - 16
Utlenialność - 0,82
Chlorki - 32
Przewodność - 685
Siarczany - 107
Azotany i azotyny w normie
Zasadowość ogólna - 4,2

Studnia na głębokości 30 m. Pompa model IBO 3,5SDm3/15. Studnia będzie zasilać dom dla 4-5 osobowej rodziny. Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba. Hydroforu na razie jeszcze brak.
Generalnie sugerowałbym układ dwustopniowy: odżelaziacz (może być np z regeneracją chemiczną) i potem filtr wielofunkcyjny.
Oczywiście opcji i konfiguracji jest przynajmniej kilka i żeby wybrać odpowiednią trzeba by porozmawiać o kilku szczegółach i Twoich priorytetach (ilość ścieków, jakość wody, chemia lub jej brak, itd).

KLARSAN
29-07-2021, 11:35
Witam wszystkich forumowiczów. Bardzo proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody o następujących parametrach:
Żelazo ogólne - 2047
Mangan - 226
pH - 7,4
Jon amonowy - 0,24
Twardość ogólna - 338
Mętność - 16
Utlenialność - 0,82
Chlorki - 32
Przewodność - 685
Siarczany - 107
Azotany i azotyny w normie
Zasadowość ogólna - 4,2

Studnia na głębokości 30 m. Pompa model IBO 3,5SDm3/15. Studnia będzie zasilać dom dla 4-5 osobowej rodziny. Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba. Hydroforu na razie jeszcze brak.

Dzień dobry.
Wstępnie możemy zaproponować odżelaziaczo-odmanganiacz Ecoperla Sanitower wraz ze wstępnym napowietrzaniem (hydrofor ocynkowany 300l + zwężka napowietrzająca).

Jeśli jest Pan zainteresowany, zapraszamy do kontaktu. Wykonamy dodatkowe testy obciążeniowe na wodzie, które pozwolą nam dać gwarancję skuteczności systemu w przypadku Pana wody.

czystesrodowsko
29-07-2021, 20:15
Wykonamy dodatkowe testy obciążeniowe na wodzie.

Na czym polegają takie testy?

KLARSAN
30-07-2021, 08:30
Na czym polegają takie testy?

Nie raz pisaliśmy na ten temat w tym wątku, zachęcamy do prześledzenia naszych poprzednich wypowiedzi :)

czystesrodowsko
30-07-2021, 16:32
Nie raz pisaliśmy na ten temat w tym wątku, zachęcamy do prześledzenia naszych poprzednich wypowiedzi :)

Nazwa testów jest tak poważna - pytałem z czystej ciekawości. Naprawdę.

Zakresu testów mogę sie domyślać, tego typu testy nie są czymś nowym.

Zmarnowana okazja do reklamy - aż dziwne w Twoim przypadku :p

taival
02-08-2021, 09:32
Dzień dobry.
Właśnie wywierciłem studnię. 30m, lustro wody na 10 m pierwszy pokład na 19 m. Domek jednorodzinny z przeznaczeniem na wynajem. Zapotrzebowanie szczytowe ok 2m3/dzień. Pompa 2,4 m3/h wydajność studni podobno 4m3/h. Hydrofor ocynkowany 300 l + inżektor, jutro zabieram się za chlorowanie celem pozbycia bakteri. Bardzo proszę o poradę odnośnie uzdatnienia wody. Czy pozbywać się żelaza i Manganu czy tylko zmiękczanie ?

Barwa: 5mg/l
Odczyn: 7,52 (18,1C)
Twardość ogólna: 214 mg/l
Żelazo ogólne: 20 µg/l
Mangan: 56 µg/l
Jon amonowy 0,28 mg/l
Przewodność 385 µs/cm2
Mętność: 2,36 NTU

Bakterie grupy coli 1046 NPL/100ml

qbek17
02-08-2021, 12:37
Żelaza jest malutko, a manganu minimalnie ponad normę - nie ma sensu stawiać osobnego filtra na to (i tak część zatrzyma się na zmiękczaczu).
Jeśli są bakterie to dołożyłbym też lampę UV (nawet po chlorowaniu).

Aylard
02-08-2021, 23:09
Hej!

Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.
Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :P Póki co zwróciły moją uwagę dwa modele:

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx17c100-p-876.html

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-smart-water-softener-10-p-1956.html

ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za rady!

KLARSAN
03-08-2021, 08:06
Hej!

Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.
Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :P Póki co zwróciły moją uwagę dwa modele:

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx17c100-p-876.html

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-smart-water-softener-10-p-1956.html

ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za rady!

Dzień dobry.

Na wydajność zmiękczacza wody i czas pomiędzy regeneracjami wpływa zarówno zużycie wody, jak i twardość.

Przy takiej twardości wody i planowanym wyższym zużyciu, niestety 10-litrowy zmiękczacz wody będzie mało wydajny. My zaproponowalibyśmy urządzenie z nawet 25-30 litrami złoża. Biorąc pod uwagę dość mało miejsca, wybór będzie ograniczony.

Urządzenia, które my możemy zaproponować to np. Ecoperla Slimline CS 30 (96,3 x 39,1 x 46,7 cm), Erie IQsoft Eco 26 (98,2 x 28 x 43,8 cm).

qbek17
03-08-2021, 08:13
Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania
Czy macie w domu piec do grzania wody czy może dostarczana jest woda ciepła i zimna? Jeśli ta druga opcja (zazwyczaj tak jest w mieszkaniach) to pytanie czy podane zużycie dotyczy całej wody czy tylko zimnej (bo tylko zimną jest sens zmiękczać)?


, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.
Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :P
Z takimi ograniczeniami to chyba trzeba szukać po wymiarach a nie po parametrach... wybór będzie bardzo ograniczony. Raczej szukałbym czegoś z jak największą ilością złoża.


ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem.
Papier dużo przyjmie - nie wierz we wszystko co piszą bo często są to strasznie naciągane dane.

taival
04-08-2021, 06:42
Jak najlepiej "zakonserwować" zmiękczacz w okresie bez poboru wody. Z racji, że u mnie bedzie zapotrzebowanie sezonowe to będą nawet kilkumiesięczne okresy bez poboru wody.

qbek17
04-08-2021, 14:17
Najlepiej włączyć mu regenerację, pozwolić aby zassał solankę i odciąć go z solanką w środku.

szamian
05-08-2021, 21:57
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.
Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):
Żelazo ogólne - poniżej 50
Mangan - poniżej 5
pH - 7,5
Jon amonowy - poniżej 0,06
Twardość ogólna - 226
Mętność - 0,59
Chlorki - 5,9
Przewodność - 596
Siarczany - 68
Zasadowość ogólna - 4,2

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).
Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).
Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.

KLARSAN
06-08-2021, 08:48
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.
Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):
Żelazo ogólne - poniżej 50
Mangan - poniżej 5
pH - 7,5
Jon amonowy - poniżej 0,06
Twardość ogólna - 226
Mętność - 0,59
Chlorki - 5,9
Przewodność - 596
Siarczany - 68
Zasadowość ogólna - 4,2

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).
Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).
Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.

Dzień dobry :)

Dla takich wyników oraz zużycia wody możemy zaproponować 20-litrowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20. Urządzenie mieści się w budżecie i będzie wydajnym rozwiązaniem :)

Zachęcamy do obejrzenia recenzji na kanale YT marki:

https://youtu.be/qTo239BmY8U

qbek17
06-08-2021, 12:37
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.
Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):
Żelazo ogólne - poniżej 50
Mangan - poniżej 5
pH - 7,5
Jon amonowy - poniżej 0,06
Twardość ogólna - 226
Mętność - 0,59
Chlorki - 5,9
Przewodność - 596
Siarczany - 68
Zasadowość ogólna - 4,2

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).
Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).
Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.
Zgadzam się co do rozmiaru - przy zmiękczeniu do zera, wystarczy spokojnie 18-20 litrów złoża.
W tym budżecie spokojnie znajdziesz dobry sprzęt.

robertino1234
13-08-2021, 13:10
Witam,

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam

masera
13-08-2021, 14:01
Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:
Twardość ogólna: 280 mg/l
Barwa: 8
PH: 7,6
Żelazo ogólne: 0,6 mg/l
Mangan: 0,02 mg/l
Jon amonowy 0,03 mg/l
Przewodność 780 µs/cm2
Mętność: 1 NTU

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.

KLARSAN
13-08-2021, 14:48
Witam,

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam

Dzień dobry :)

Jeśli zależy Panu na dobrej jakości rozwiązaniu w przystępnej cenie, to zachęcamy do zapoznania się z nowym zmiękczaczem wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie wykorzystuje głowicę Clacka oraz oczywiście złoże Lewatit.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

KLARSAN
13-08-2021, 14:52
Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:
Twardość ogólna: 280 mg/l
Barwa: 8
PH: 7,6
Żelazo ogólne: 0,6 mg/l
Mangan: 0,02 mg/l
Jon amonowy 0,03 mg/l
Przewodność 780 µs/cm2
Mętność: 1 NTU

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.

Dzień dobry.

Czy woda ma jakiś intensywny, nieprzyjemny zapach (przypominający zgniłe jajko)?

robertino1234
13-08-2021, 14:55
Dzień dobry :)

Jeśli zależy Panu na dobrej jakości rozwiązaniu w przystępnej cenie, to zachęcamy do zapoznania się z nowym zmiękczaczem wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie wykorzystuje głowicę Clacka oraz oczywiście złoże Lewatit.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/


Witam,

Dziękuję bardzo za propozycję. Również myślałem o tym urządzeniu. Jednakże jest około 500 pln droższe i zastanawiam się jakie ma przewagi względem urządzenia typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S?

Pozdrawiam,

KLARSAN
13-08-2021, 14:59
Witam,

Dziękuję bardzo za propozycję. Również myślałem o tym urządzeniu. Jednakże jest około 500 pln droższe i zastanawiam się jakie ma przewagi względem urządzenia typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S?

Pozdrawiam,

Na wstępie odsyłam do zapoznania się z opiniami sprzedawcy, którego produkt Pan wymienił -> https://www.google.com/search?q=bluewater24

Dla porównania https://www.google.com/search?q=klarsan

masera
13-08-2021, 15:10
Nie. Woda prawie nie ma zapachu.

KLARSAN
13-08-2021, 15:16
Nie. Woda prawie nie ma zapachu.

W takim razie jeżeli woda nie posiada nieprzyjemnego zapachu, to do podanym wyników badania wody wstępnie możemy zaproponować stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower. Stacja dodatkowo zredukuje twardość wody.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/multitower/

Alternatywnie jeśli nie zależy Panu na zmniejszeniu twardości wody, a chciałby Pan przy tym zredukować koszty, to możemy zaproponować również odżelaziacz Ecoperla Oxytower.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/oxytower/

Zapraszamy do kontaktu na [email protected] :)

qbek17
16-08-2021, 09:38
Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:
Twardość ogólna: 280 mg/l
Barwa: 8
PH: 7,6
Żelazo ogólne: 0,6 mg/l
Mangan: 0,02 mg/l
Jon amonowy 0,03 mg/l
Przewodność 780 µs/cm2
Mętność: 1 NTU

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.
Gdyby nie żelazo to wystarczyłby zwykły zmiękczacz... a tak to raczej już złoże wielofunkcyjne (które też zmiękczy wodę). Przy 5 osobach to już raczej większy model (żeby przepływ chwilowy był wystarczający) - przynajmniej na 37 litrów złoża.

qbek17
16-08-2021, 09:41
Witam,

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
Spora jest rozbieżność w tej twardości... licząc zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie możesz szukać modelu od 20 do 40 litrów złoża. Ale celowałbym raczej w 30 litrów bo to jeszcze standardowy rozmiar, a przy 4 osobach zużycie może być wyższe... a budżet powinien wystarczyć :)

masera
16-08-2021, 15:32
Jakiś konkretny Pan poleci? Zależy mi na jakości - będzie trzeba dorzucę do budżetu.

robertino1234
17-08-2021, 08:07
Spora jest rozbieżność w tej twardości... licząc zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie możesz szukać modelu od 20 do 40 litrów złoża. Ale celowałbym raczej w 30 litrów bo to jeszcze standardowy rozmiar, a przy 4 osobach zużycie może być wyższe... a budżet powinien wystarczyć :)

Dane o twardości pobrałem ze strony dostawcy wody. Osiedle domków jest nowe, więc myślę że twardość raczej będzie w środku stawki z tendencją poniżej średniej. No i też z tymi 4 osobami to założyłem górkę, bo dopiero pierwszego dziecka się spodziewamy ;) Dlatego zastanowię się nad tym 25 litrowym złożem, ewentualnie co jest godnego polecenia ze złożem 30 litrów? W większe złoże raczej bym nie szedł. Obecnie zużywamy średnio 6 m3 miesięcznie wody (ciepłej i zimnej), więc myślę, że te 10 m3 to realny scenariusz.




Na wstępie odsyłam do zapoznania się z opiniami sprzedawcy, którego produkt Pan wymienił -> https://www.google.com/search?q=bluewater24

Dla porównania https://www.google.com/search?q=klarsan

Opinie są fatalne, ale nie wiem czy dobrze rozumiem, ale nie kupię zestawu przeze mnie wybranego w innym sklepie?


Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,

KLARSAN
17-08-2021, 09:17
Jakiś konkretny Pan poleci? Zależy mi na jakości - będzie trzeba dorzucę do budżetu.

Jeśli szuka Pan wysokiej jakości urządzeń, to zachęcamy do zapoznania się z rozwiązaniami, które napisaliśmy wyżej.

qbek17
17-08-2021, 13:32
Dane o twardości pobrałem ze strony dostawcy wody. Osiedle domków jest nowe, więc myślę że twardość raczej będzie w środku stawki z tendencją poniżej średniej. No i też z tymi 4 osobami to założyłem górkę, bo dopiero pierwszego dziecka się spodziewamy ;) Dlatego zastanowię się nad tym 25 litrowym złożem, ewentualnie co jest godnego polecenia ze złożem 30 litrów? W większe złoże raczej bym nie szedł. Obecnie zużywamy średnio 6 m3 miesięcznie wody (ciepłej i zimnej), więc myślę, że te 10 m3 to realny scenariusz.Przy takim zużyciu to i te 25 litrów będzie z zapasem :)

mgrom
18-08-2021, 10:53
Witam,

A co polecilibyście na wodę o takich parametrach: https://www.wodociagmarecki.pl/uploads/sierpie%C5%84_21.pdf
Zużycie na miesiąc około 3m3. Dwie osoby + od wielkiego dzwona goście - nie planujemy powiększać rodziny :)

Budżet wstępnie do 3k.

ps. idealnie jakby to było urządzenie tanie w ew. naprawach, czy zwykłych eksploatacyjnych rzeczach.

qbek17
18-08-2021, 11:17
Witam,

A co polecilibyście na wodę o takich parametrach: https://www.wodociagmarecki.pl/uploads/sierpie%C5%84_21.pdf
Zużycie na miesiąc około 3m3. Dwie osoby + od wielkiego dzwona goście - nie planujemy powiększać rodziny :)

Budżet wstępnie do 3k.

ps. idealnie jakby to było urządzenie tanie w ew. naprawach, czy zwykłych eksploatacyjnych rzeczach.
Przy tak niewielkim zużyciu oraz całkiem niewysokiej twardości (12-13 dH) wystarczyłoby 6 litrów złoża, ale chyba najmniejsze modele mają po 8 czy 10 litrów. Koszty eksploatacji tak małego urządzenia będą już praktycznie takie same przy 6 i 10 litrach złoża, więc po prostu szukałbym jak najbardziej małego urządzenia... a co do jakości/trwałości to zależy to głównie od zastosowanej głowicy.

mgrom
18-08-2021, 11:32
Przy tak niewielkim zużyciu oraz całkiem niewysokiej twardości (12-13 dH) wystarczyłoby 6 litrów złoża, ale chyba najmniejsze modele mają po 8 czy 10 litrów. Koszty eksploatacji tak małego urządzenia będą już praktycznie takie same przy 6 i 10 litrach złoża, więc po prostu szukałbym jak najbardziej małego urządzenia... a co do jakości/trwałości to zależy to głównie od zastosowanej głowicy.

Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)

qbek17
18-08-2021, 11:36
Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)
Dobre głowice to Clack, Erie, Autotrol...
do tego istotne jest złoże - solidne będą Lewatit, Dowex/DuPont/Rohm&Haas, ostatecznie Purolite...

KLARSAN
19-08-2021, 08:14
Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)

Dzień dobry :)

Rzeczywiście dla takich potrzeb wystarczy mały, kompaktowy zmiękczacz wody. Do podanego budżetu możemy zaproponować model Ecoperla Vita 12 z głowicą Clacka oraz złożem Lewatit :)

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

sir.COLA
20-08-2021, 08:57
WITAM
Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego i właśnie zakładam hydraulikę.

hydraulik zapytał mnie o zmiękczacz i filtry - czy montujemy ??

i tutaj moje pytanie czy jest zasadne i jakie filtry i zmiękczacz polecacie.
OPIS:
do domu mam podłączona wodę z wodociągów - twardość 16 °n(°dH) - stopnie niemieckie
ilość domowników : - 4 osoby (zużycie myślę na poziomie 10m3 )

dodatkowo mam studnie głębinową wykopaną i w przyszłości planuje (jeżeli to będzie opłacalne) podłączyć ja pod dom i opomiarować - woda nie badana jeszcze.

I tutaj moje pytanie czy jest zasadny zmiękczacz do takiej wody ??
jakie filtry zamontować przed zmiękczaczem??

zaproponowano mi :
Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400
Filtr wody Honeywell FF06 1″

ewentualnie:
Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 300 Boost
Filtr wody narurowy Honeywell FK06 1″


Czy w przypadku przyszłościowego podłączenia studni do domu i potrzeby uzdatniacza nie lepiej od razu iść w tym kierunku i zainwestować w uzdatniacz ze zmiękczaczem?
jaka różnica w kosztach by była (prawdopodobnie tylko żelazo będzie przekroczone)

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

KLARSAN
23-08-2021, 07:49
WITAM
Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego i właśnie zakładam hydraulikę.

hydraulik zapytał mnie o zmiękczacz i filtry - czy montujemy ??

i tutaj moje pytanie czy jest zasadne i jakie filtry i zmiękczacz polecacie.
OPIS:
do domu mam podłączona wodę z wodociągów - twardość 16 °n(°dH) - stopnie niemieckie
ilość domowników : - 4 osoby (zużycie myślę na poziomie 10m3 )

dodatkowo mam studnie głębinową wykopaną i w przyszłości planuje (jeżeli to będzie opłacalne) podłączyć ja pod dom i opomiarować - woda nie badana jeszcze.

I tutaj moje pytanie czy jest zasadny zmiękczacz do takiej wody ??
jakie filtry zamontować przed zmiękczaczem??

zaproponowano mi :
Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400
Filtr wody Honeywell FF06 1″

ewentualnie:
Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 300 Boost
Filtr wody narurowy Honeywell FK06 1″


Czy w przypadku przyszłościowego podłączenia studni do domu i potrzeby uzdatniacza nie lepiej od razu iść w tym kierunku i zainwestować w uzdatniacz ze zmiękczaczem?
jaka różnica w kosztach by była (prawdopodobnie tylko żelazo będzie przekroczone)

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Cześć,

Zacznę od końca... nazwy zmiękczacz/uzdatniacz/odkamieniacz są często używane synonimicznie (niestety błędnie), co opisane jest tutaj https://www.filtry-do-wody.info/odkamieniacz-uzdatniacz-zmiekczacz-wody-jakie-sa-roznice/

Ciężko stwierdzić, jakie urządzenia będziesz potrzebował do uzdatniania wody studziennej. To będzie wiadome dopiero po wykonaniu analizy wody. Być może będzie to sam odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem.

Zmiękczacz wody, tak czy siak będziesz mógł wykorzystać (jako ostatni etap filtracji). Co do zmiękczacza wody - oba modele, które wymieniłeś to w mojej ocenie porządne jakościowo sprzęty. Możesz alternatywnie spojrzeć na model Ecoperla Vita 25, który jest na podobnej półce cenowej, a ma trochę więcej złoża (co może się później przydać podczas filtracji wody ze studni).

kris_1974
29-08-2021, 12:27
Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.
Parametry wody z badania:
PH 7,2
żelazo <20 ug/l
mangan <15 ug/l
twardość 480 mg/l
Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.
Pozdrawiam.
Krzysztof

qbek17
29-08-2021, 22:45
Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.
Parametry wody z badania:
PH 7,2
żelazo <20 ug/l
mangan <15 ug/l
twardość 480 mg/l
Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.
Pozdrawiam.
Krzysztof
Twardość jest wysoka, więc i zmiękczacz powinien mieć trochę więcej złoża - przyjąłbym za minimum 30 litrów, a optymalnie nawet 40 litrów (przy założeniu zmiękczenia do zera). Ze względu na te bakterie sugerowałbym jednak rozważyć zastosowanie złoża CR200, które można chlorować - skoro to już nie pierwszy raz... jest droższe ale bezpieczniejsze pod kątem biologii.

KLARSAN
30-08-2021, 09:47
Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.
Parametry wody z badania:
PH 7,2
żelazo <20 ug/l
mangan <15 ug/l
twardość 480 mg/l
Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.
Pozdrawiam.
Krzysztof

Dzień dobry.

Do podanej twardości wody proponujemy dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower M, jeśli pozostałe parametry wody są w normie. Zmiękczacz posiada 40 litrów złoża monosferycznego Lewatit oraz głowicę producenta Clack.

https://youtu.be/XU05XNfSY_U

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/softower/

pszczur
30-08-2021, 12:52
Dzień dobry,

po blisko 6 latach użytkowania moja stacja (a właściwie złoże) się zużyło. Dzięki waszej pomocy kupiłem w 2015 roku stację z głowicą objętościową LOGIX 255/762 (butla 13x54), w której było 50 litrów złoża Aquamulti (ze względu na duże przekroczenie żelaza i manganu). Przez cały ten czas wszystko działało bez zastrzeżeń. Postanowiłem zrobić świeże badanie wody, żeby dowiedzieć się jak to teraz wygląda. Oto moje wyniki:

PH - 7,5 - poprzednio 7,1
Przewodność - 526 µS/cm (+/- 26) - poprzednio 487
Jon amonowy - poniżej 0,07 mg/l
Azotany - poniżej 2 mg/l
Mangan - 276 µg/l (+/- 39) - poprzednio było 432
Żelazo - 447 µg/l (+/- 40) - poprzednio było 3924
Twardość ogólna - 247 mg/l (+/- 40) - poprzednio 228
Chlorki - 16,4 mg/l (+/- 2)

Jakie złoże i w jakiej ilości polecalibyście do mojej stacji przy uwzględnieniu tych parametrów? A może powinienem wymienić cały zestaw na coś innego?

ploxia
30-08-2021, 16:55
Cześć,
mam bardzo twardą wodę, w teście kropelkowym wyszło ponad 40 st niemieckich. Żelazo, mangan jest w normie.
Co polecacie? Czy 1 filtr przed urządzeniem wystarczy?
Rura od kanalizy będzie powyżej urządzenia, czy to problem? będzie trzeba zastosować dodatkową pompę do odprowadzenie popłuczyn?

qbek17
31-08-2021, 18:11
Żeby dobrać konkretny zestaw przydałoby się jeszcze określić zużycie wody...
1 filtr wstępny wystarczy - on nie zatrzymuje twardości tylko zanieczyszczenia mechaniczne.
Ścieki z głowicy wychodzą pod ciśnieniem więc nie ma problemu jeśli koniec węża będzie ponad zmiękczaczem.

ploxia
31-08-2021, 18:22
Obecne zużycie to ok 9m, niebawem rodzina się powiększy więc i zużycie wody wzrośnie.

barto125
31-08-2021, 21:26
Witam, proszę o pomoc w doborze systemów do oczyszczania wody. Woda ze studni + hydrofor
Parametry wody z badania:
PH 7,5
liczba enterokoków 5,0x10^0
liczba mikroorganizmów 3,9x10^1
mętność 15 NTU
stężenie manganu 0,377 mg/l
stężenie Żelaza 4,59 mg/l
twardość ogólna 212 mg/l

Potrzebna duża wydajność, agroturystyka w lesie, zdarza się, że przebywa ok 20 osób.

KLARSAN
01-09-2021, 08:40
Witam, proszę o pomoc w doborze systemów do oczyszczania wody. Woda ze studni + hydrofor
Parametry wody z badania:
PH 7,5
liczba enterokoków 5,0x10^0
liczba mikroorganizmów 3,9x10^1
mętność 15 NTU
stężenie manganu 0,377 mg/l
stężenie Żelaza 4,59 mg/l
twardość ogólna 212 mg/l

Potrzebna duża wydajność, agroturystyka w lesie, zdarza się, że przebywa ok 20 osób.

Dzień dobry.

Przy podanych stężeniach żelaza i manganu oraz wysokim zapotrzebowaniu na wodę, system będzie niestety kosztowny. Do doboru odpowiedniego systemu uzdatniania konieczne jest zbadanie dodatkowych parametrów, m.in. jon amonowy, barwa.

W kwestii obecności bakterii w wodzie, należy przechlorować studnię oraz instalację, do której jest podłączona woda.

Zapraszamy do kontaktu, wykonamy testy obciążeniowe na wodzie i zaoferujemy skuteczny system, który uzdatni wodę do obowiązujących norm jakości wody.

barto125
01-09-2021, 11:32
Dzień dobry.

Przy podanych stężeniach żelaza i manganu oraz wysokim zapotrzebowaniu na wodę, system będzie niestety kosztowny. Do doboru odpowiedniego systemu uzdatniania konieczne jest zbadanie dodatkowych parametrów, m.in. jon amonowy, barwa.

W kwestii obecności bakterii w wodzie, należy przechlorować studnię oraz instalację, do której jest podłączona woda.

Zapraszamy do kontaktu, wykonamy testy obciążeniowe na wodzie i zaoferujemy skuteczny system, który uzdatni wodę do obowiązujących norm jakości wody.
Jon amonowy 0.32 mg/l
Barwa nie została określona w badaniach sanepidu - przeźroczysta, jednak lekko rdzawa
Orientacyjnie o jakim koszcie mówimy?

Jeszcze dodam, że w budynku jest zainstalowany dość spory odzżelazacz, zbiornik ciśnieniowy oraz filtry wstępne, więc tu pewnie wystarczy wymiana wkładów i złoża

qbek17
01-09-2021, 16:45
Obecne zużycie to ok 9m, niebawem rodzina się powiększy więc i zużycie wody wzrośnie.
Jeśli założymy zmiękczenie do zera, to odpowiedni będzie zmiękczacz aż do 60 litrów złoża (na aktualne zużycie).
Myślę, że 50 litrów też będzie OK.
Trzeba też pomyśleć o tym, że przy takim zmiękczaniu wzrośnie znacznie ilość sodu w wodzie, więc do picia sugerowałbym dodanie zestawu RO pod zlew w kuchni.

qbek17
01-09-2021, 16:48
Jon amonowy 0.32 mg/l
Barwa nie została określona w badaniach sanepidu - przeźroczysta, jednak lekko rdzawa
Orientacyjnie o jakim koszcie mówimy?

Jeszcze dodam, że w budynku jest zainstalowany dość spory odzżelazacz, zbiornik ciśnieniowy oraz filtry wstępne, więc tu pewnie wystarczy wymiana wkładów i złoża
Proponuję podać wszystkie wyniki z wykonanego badania - to może mieć znacznie nawet jeśli nie są przekroczone.
Pytanie też jaka jest pompa, hydrofor, co ze ściekami, jaki to sprzęt już jest na miejscu, itd...

rustin
03-09-2021, 17:07
Od pewnego czasu zauważyłem że woda robi się twarda o jakoś 1m3 szybciej niż przez ostatnie 4 lata . Twardość wody z ujęcia taka sama . Sprawdziłem czy nie zrobił się most solny i go nie ma . Za to gdzieś 1/3 zbiornika jest jakby taka papka, błoto z soli . Sprawdzałem kijem, drutem i przejdzie przez luźne kostki soli a potem trzeba na siłę wciskać aż do dna. Nie wiem czy sam temu nie pomogłem bo sypalem sól do samej góry. Czy jedyną opcją jest tego wyciągnięcie ? Czy może nie sypać soli, skrócić czas regeneracji i w końcu się wyplucze samo ?

łukasz_mb
12-09-2021, 11:13
Cześć.
Bardzo Was proszę o pomoc. Mam wodę ze studni głębinowej, w której przekroczony jest poziom manganu. Wynik to 0,170mg/L. Inne parametry są ok. Żelazo 0,055mg/L, Jon amonowy poniżej 0,10mg/L, azotany poniżej 3mg/L, przewodnosc 422, mętność 1,2( ale studnia ma 3 tygodnie więc pewnie jeszcze się wypłucze), pH 7,8 i twardość 198mg/L CaCO3. Jak naleje wodę do dzbanka i odstawie na 1-2dni to brak w niej jakichkolwiek osadów. Nie śmierdzi, nie jest gorzka, jest super przejrzysta ale mimo wszystko niepokoi mnie ten mangan - badany dwukrotnie i pomimo plukania utrzymuje się stężenie. Czy jesteście w stanie pomóc mi w dobraniu jakiejś stacji uzdatniania do kwoty 3 tysięcy złotych? Chodzi mi o stacje ze złożem multifunkcyjnym ecomix a lub aquamulti. Znalazłem kilka urządzeń ale nie wiem czym się kierować. Zaznaczę że mam bardzo małą kotłownie dlatego te wielkie odmanganiacze dwuelementowe nie wchodzą w grę. Rodzina 2+2, zużycia wody nie znam bo nie mieszkamy jeszcze, pompa o wydajności 50L/min. w kotlowni hydrofor ocynkowany 300L.

Poniżej urządzenia na które patrzyłem w tym budżecie cenowym

https://sklep.technikawody.pl/produkt/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-hydro-multi-25/

https://mojawoda.com/filtry-wody-caly-dom/wodaro-aquamulti-25-rx-odzelaziacz-stacja-multi

https://mojawoda.com/filtry-wody-caly-dom/wodaro-ecomulti-24-bnt-odzelaziacz-stacja-multi

https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-global-water-ecomix-p-2239.html

https://sklep.osmoza.pl/filtr-multifunkcyjny-clack-compact-ecomix-p-1472.html

Bardzo proszę o opinie i pomoc. Jaką ilość złoża potrzeba na 4 osoby? Jaka głowica? Jak z jakościach tych produktów które wymieniłem?
Uzdatniacz muszę kupić na już bo końcem tygodnia przychodzi instalator robić całą kotłownię

qbek17
13-09-2021, 07:40
Cześć.
Bardzo Was proszę o pomoc. Mam wodę ze studni głębinowej, w której przekroczony jest poziom manganu. Wynik to 0,170mg/L. Inne parametry są ok. Żelazo 0,055mg/L, Jon amonowy poniżej 0,10mg/L, azotany poniżej 3mg/L, przewodnosc 422, mętność 1,2( ale studnia ma 3 tygodnie więc pewnie jeszcze się wypłucze), pH 7,8 i twardość 198mg/L CaCO3. Jak naleje wodę do dzbanka i odstawie na 1-2dni to brak w niej jakichkolwiek osadów. Nie śmierdzi, nie jest gorzka, jest super przejrzysta ale mimo wszystko niepokoi mnie ten mangan - badany dwukrotnie i pomimo plukania utrzymuje się stężenie. Czy jesteście w stanie pomóc mi w dobraniu jakiejś stacji uzdatniania do kwoty 3 tysięcy złotych? Chodzi mi o stacje ze złożem multifunkcyjnym ecomix a lub aquamulti. Znalazłem kilka urządzeń ale nie wiem czym się kierować. Zaznaczę że mam bardzo małą kotłownie dlatego te wielkie odmanganiacze dwuelementowe nie wchodzą w grę. Rodzina 2+2, zużycia wody nie znam bo nie mieszkamy jeszcze, pompa o wydajności 50L/min. w kotlowni hydrofor ocynkowany 300L.
Taka ilość manganu nie zrobi Ci osadów ani nie będzie widoczna. Owszem jest przekroczony poziom dla wody pitnej, ale jak ustawisz sobie stację wielofunkcyjną to usuniesz całą twardość i też nie będzie to zgodne z normą...
Przekroczenie jest tak niewielkie, że moim zdaniem nie warto w tej chwili się pchać w tego typu filtry. Jeśli już chcesz pić wodę z kranu to pomyśl raczej o zestawie podzlewowym (np. RO6) - będzie taniej, mniej instalacji i chyba bardziej z sensem.
Z drugiej strony jak byś jednak chciał pójść w usuwanie tego manganu na cały dom to są odżelaziacze wymagające tylko płukania wodą. Zajmują mało miejsca, nie wymagają chemii do regeneracji, masz już odpowiedni zbiornik hydroforowy oraz wysokie pH - to wszystko przemawia za nimi. Pytanie czy ta wydajność pompy to wartość rzeczywista czy teoretyczna (maksymalna)? I pytanie jeszcze gdzie idą ścieki?

łukasz_mb
13-09-2021, 12:03
Ścieki do kanalizacji. A wydajność pompy to informacja jaką uzyskałem od firmy która studnie wierciła. Nie znam konkretnych parametrów pompy. Wiem tylko ze jest na 24-25 metrach a studnia ma 27. Czyli sugerujesz że lepiej nie bawić się w stacje uzdatniania tylko np sam zmiękczacz kupić a do tego dołożyć filtry pod zlewem?

qbek17
13-09-2021, 12:54
Jeśli chcesz wodę zmiękczyć to zmiękczacz i tak powinien nieco zmniejszyć poziom manganu...

łukasz_mb
13-09-2021, 13:27
@qbek17

ok. a czy jesteś w stanie polecić coś ze zmiękczaczy do 3 tysięcy? rodzina 2+2 tak jak pisałem wyżej.

edit: aqua soft basic 25 będzie ok? clack i lewatit. co to znaczy wersja objętościowa?

qbek17
13-09-2021, 14:48
Wersja objętościowa oznacza, że głowica ma wbudowany wodomierz i sama odlicza ilość uzdatnionej wody i decyduje kiedy się regenerować. Do zmiękczacza jest to raczej wersja obowiązkowa.
Nie wiem jakie zużycie będziesz miał, ale wydaje mi się, że wystarczy mniejszy model - np. 20 litrowy.

owenas
13-09-2021, 17:47
Mam wyniki wody


Żelazo ogólne. mg/l. 0,70 ~0,10
Mangan. mg/l. 0,15~0,02
PH. 9
Twardość ok 17 stopni niemieckich
Czy byłbyś w stanie coś doradzić?

owenas
13-09-2021, 17:51
Masz wyniki badania tej wody?

Mam wyniki wody


Żelazo ogólne. mg/l. 0,70 ~0,10
Mangan. mg/l. 0,15~0,02
PH. 9
Twardość ok 17 stopni niemieckich
Czy byłbyś w stanie coś doradzić?

qbek17
13-09-2021, 17:56
Mam wyniki wody


Żelazo ogólne. mg/l. 0,70 ~0,10
Mangan. mg/l. 0,15~0,02
PH. 9
Twardość ok 17 stopni niemieckich
Czy byłbyś w stanie coś doradzić?
To wcale nie jest jakoś mało... sugerowałbym przynajmniej 37 litrów złoża.

j_was
15-09-2021, 10:04
Dzień dobry, proszę o pomoc przy doborze zmiękczacza. Wodę mamy z wodociągów ale jest dość twarda, 18,5 st. niemieckich. Zużycie miesięczne ok 6 m3 (rodzina 4 os.). Zmiękczać wodę chcemy do zera. Myślałam o sprzętach z tych linków:
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-na-caly-dom-zm-work-20-autotrol-logix-p-202.html + do tego dokupić zawór by-pass
- https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-20L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/869
dodam jeszcze, że woda zmiękczona będzie wszędzie prócz w kranie w kuchni. Proszę osoby które się znają o wypowiedź, czy moje typy są ok lub by poleciły coś kompaktowego do ceny max. 2500.

KLARSAN
15-09-2021, 13:15
Mam wyniki wody


Żelazo ogólne. mg/l. 0,70 ~0,10
Mangan. mg/l. 0,15~0,02
PH. 9
Twardość ok 17 stopni niemieckich
Czy byłbyś w stanie coś doradzić?
Prawdopodobnie odpowiednim urządzeniem będzie Ecoperla Multitower S, ale żeby mieć pewność w 100% musielibyśmy przeprowadzić test w laboratorium. Jeżeli jest Pan zainteresowany, to prosimy o kontakt na [email protected] lub w wiadomości prywatnej na muratorze.

KLARSAN
15-09-2021, 13:17
Dzień dobry, proszę o pomoc przy doborze zmiękczacza. Wodę mamy z wodociągów ale jest dość twarda, 18,5 st. niemieckich. Zużycie miesięczne ok 6 m3 (rodzina 4 os.). Zmiękczać wodę chcemy do zera. Myślałam o sprzętach z tych linków:
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-na-caly-dom-zm-work-20-autotrol-logix-p-202.html + do tego dokupić zawór by-pass
- https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-20L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/869
dodam jeszcze, że woda zmiękczona będzie wszędzie prócz w kranie w kuchni. Proszę osoby które się znają o wypowiedź, czy moje typy są ok lub by poleciły coś kompaktowego do ceny max. 2500.

Z pewnością odradzamy pierwszego sprzedawcę (sugerujemy poszukać opinii), a jeżeli chodzi o same urządzenia to możemy polecić model Ecoperla Toro 20.

qbek17
15-09-2021, 15:16
Dzień dobry, proszę o pomoc przy doborze zmiękczacza. Wodę mamy z wodociągów ale jest dość twarda, 18,5 st. niemieckich. Zużycie miesięczne ok 6 m3 (rodzina 4 os.). Zmiękczać wodę chcemy do zera. Myślałam o sprzętach z tych linków:
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html
- https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-na-caly-dom-zm-work-20-autotrol-logix-p-202.html + do tego dokupić zawór by-pass
- https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-20L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/869
dodam jeszcze, że woda zmiękczona będzie wszędzie prócz w kranie w kuchni. Proszę osoby które się znają o wypowiedź, czy moje typy są ok lub by poleciły coś kompaktowego do ceny max. 2500.
Patrząc po opisach to odrzuciłbym model ZM Work ze względu na złoże. Pozostałe dwa wydają się bardzo podobne - różnica jest chyba w dodawanych do zestawu gratisach...

j_was
15-09-2021, 20:42
Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie nie zwróciłam uwagi na opinie o sklepach. Będziemy myśleć nad Ecoperla Toro 20, chociaż cena już przekracza to co zakładaliśmy wydać.

KLARSAN
16-09-2021, 08:03
Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie nie zwróciłam uwagi na opinie o sklepach. Będziemy myśleć nad Ecoperla Toro 20, chociaż cena już przekracza to co zakładaliśmy wydać.

Alternatywnie zachęcamy do przeczytania opinii o naszej firmie https://g.page/klarsan :cool: