PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61

rustin
16-09-2021, 17:32
Czy jest jakaś reguła która mówi o maksymalnym czasie regeneracji złoża? Np mimo że nie będzie zużycia w M3 to i ta powinna być regeneracja np raz na 14, 20, 30 dni ?

qbek17
17-09-2021, 06:52
Czy jest jakaś reguła która mówi o maksymalnym czasie regeneracji złoża? Np mimo że nie będzie zużycia w M3 to i ta powinna być regeneracja np raz na 14, 20, 30 dni ?
Ze względów higienicznych zalecane jest wykonanie regeneracji co max 14 dni. Nie jest to "sztywna" zasada i można ją nieco naginać w zależności od przypadku (np. jak woda jest miejska czyli chlorowana i wiadomo, że woda nie stoi tylko regularnie jest pobierana). Zmiękczacz powinien być tak dobrany aby jego pojemność wystarczała na te 10-13 dni według normalnego zużycia i wtedy ta "reguła" będzie tylko zabezpieczeniem.

gb987t
19-09-2021, 23:38
A jeżeli zmiękczacz okazał się za mały i regeneruje się co 7 dni, to jedynym efektem ubocznym jest dwukrotnie większe zużycie soli, czy jeszcze coś?

Czy dwa razy większy zmiękczacz zużywa dwa razy więcej soli na regenerację?

barto125
19-09-2021, 23:53
Tak może pytanie z innej beczki, ale czy woda z regeneracji nada się do podlewania ogródka?
Mam mausera do którego zbieram deszczówkę i ściek z produkcji RO do akwarium, może i by spływ z uzdatniacza podpiąć?

qbek17
20-09-2021, 10:34
Tak może pytanie z innej beczki, ale czy woda z regeneracji nada się do podlewania ogródka?
Mam mausera do którego zbieram deszczówkę i ściek z produkcji RO do akwarium, może i by spływ z uzdatniacza podpiąć?
Zdecydowanie NIE.
Regeneracja zmiękczacza odbywa się solą kuchenną (NaCl), czyli w ściekach jest bardzo dużo chlorków, a one raczej nie wpływają korzystnie na rośliny.

qbek17
20-09-2021, 10:43
A jeżeli zmiękczacz okazał się za mały i regeneruje się co 7 dni, to jedynym efektem ubocznym jest dwukrotnie większe zużycie soli, czy jeszcze coś?

Zużycie soli nie będzie wyższe - jest ono proporcjonalne do ilości złoża. W tym przypadku po prostu regeneracja odbywa się częściej i sumarycznie zużywa więcej wody na płukanie.
Przykładowo weźmy zmiękczacz zużywający 3 kg soli i 120 litrów wody na regenerację oraz drugi, zużywający 6 kg i 200 litrów wody.

Pierwszy (regenerując się co tydzień) w miesiąc zużyje 12 kg i 480 litrów, natomiast drugi (regenerując się co dwa tygodnie) zużyje też 12 kg i 400 litrów wody.

Oczywiście nie są to wielkie różnice w domowych warunkach i sporo zależy też od ustawień konkretnej głowicy.


Czy dwa razy większy zmiękczacz zużywa dwa razy więcej soli na regenerację?
Generalnie tak.

Kaizen
20-09-2021, 10:57
Przykładowo weźmy zmiękczacz zużywający 3 kg soli i 120 litrów wody na regenerację oraz drugi, zużywający 6 kg i 200 litrów wody.

Pierwszy (regenerując się co tydzień) w miesiąc zużyje 12 kg i 480 litrów, natomiast drugi (regenerując się co dwa tygodnie) zużyje też 12 kg i 400 litrów wody.


A w praktyce dwa wyjazdy dwutygodniowe w roku spowodują, że mniejszy zmarnuje wtedy 6kg soli 240l wody, a większy 12kg i 400l - i rocznie mniejszy łącznie zużyje 138kg/5520l a większy 144kg/4800l więc mniejszy zaoszczędzi z 5kg soli a duży 720l wody względem drugiego - czyli bilans praktycznie na zero. Ale każde mniejsze zużycie powodujące, że mniejszy zregeneruje się po więcej niż tygodniu a duży będzie miał w analogicznym przypadku jeszcze zapas jonów w złożu i zregeneruje się "przedwcześnie" z kalendarza to już oszczędność małego względem dużego. Więc w praktyce "za mały" ma duże szanse być tańszy w eksploatacji, niż "na styk" a tym bardziej przy za dużym.

Teoretycznie trwałość złoża w mniejszym będzie dwa razy mniejsza, niż w dużym - ale za to samo złoża 2x mniej to i materiał będzie 2x tańszy jak przyjdzie do wymiany. Zostaje różnica w robociźnie takiej wymiany i cenie samego urządzenia.

Atlantor
21-09-2021, 09:22
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania.
Chciałbym uniknąć zmiękczacz z solą wolał bym układ skupiający się na żelazie i manganie.

Wyniki :
ODCZYN 7,4pH
Stężenie azotu amonowego 0,53 mg/l
Stężenie jonu amonu 0,68mg/l
Stężenie żelaza ogólnego 380 ug/l
Stężenie manganu 336 ug/l
Sumaryczna wartość wapnia i magnezu (twardość ogólna) 277 mgCaCO3/l

Nie mam wyniku mętności i barwy ponieważ nie dostałem z sanepidu. Po wlaniu do szklanego naczynia woda jest przejrzysta klarowna. Po pozostawieniu jej na dłużej 2-3 dni pojawia się osad na dnie żółtawy. Woda ma nieprzyjemny zapach jeżeli nie przechodzi przez perlatory.

Studnia głębinowa. Dom parterowy jednorodzinny 3-4 osoby. Pompa IBO wydajność 70L/minuta

KLARSAN
21-09-2021, 11:48
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania.
Chciałbym uniknąć zmiękczacz z solą wolał bym układ skupiający się na żelazie i manganie.

Wyniki :
ODCZYN 7,4pH
Stężenie azotu amonowego 0,53 mg/l
Stężenie jonu amonu 0,68mg/l
Stężenie żelaza ogólnego 380 ug/l
Stężenie manganu 336 ug/l
Sumaryczna wartość wapnia i magnezu (twardość ogólna) 277 mgCaCO3/l

Nie mam wyniku mętności i barwy ponieważ nie dostałem z sanepidu. Po wlaniu do szklanego naczynia woda jest przejrzysta klarowna. Po pozostawieniu jej na dłużej 2-3 dni pojawia się osad na dnie żółtawy. Woda ma nieprzyjemny zapach jeżeli nie przechodzi przez perlatory.

Studnia głębinowa. Dom parterowy jednorodzinny 3-4 osoby. Pompa IBO wydajność 70L/minuta

Dzień dobry.

Istnieje możliwość zamontowania odżelaziacza wody, wykorzystującego wstępne napowietrzanie wody - Ecoperla Sanitower. Konieczne byłoby wtedy zamontowanie również hydroforu ocynkowanego, a także wcześniejsze zbadanie wody pod kątem barwy, mętności oraz utlenialności.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/sanitower/

Jeśli będzie Pan zainteresowany, zapraszamy do kontaktu. :)

qbek17
21-09-2021, 12:06
Studnia głębinowa. Dom parterowy jednorodzinny 3-4 osoby. Pompa IBO wydajność 70L/minuta
Faktycznie trochę mało informacji żeby konkretnie coś zaproponować, ale oczywiście można postawić odżelaziacz bez regeneracji chemicznej.
Pozostaje kwestia rozmiaru i typu złoża... a to zależy od wielu czynników (np. jaki jest hydrofor, jaka jest rzeczywista wydajność pompy lub głębokość z jakiej jest pompowana woda (poziom lustra wody), co ze ściekami, jaki to zapach (gnilny, metaliczny, zgniłe jajo?)...)

Atlantor
21-09-2021, 12:58
Faktycznie trochę mało informacji żeby konkretnie coś zaproponować, ale oczywiście można postawić odżelaziacz bez regeneracji chemicznej.
Pozostaje kwestia rozmiaru i typu złoża... a to zależy od wielu czynników (np. jaki jest hydrofor, jaka jest rzeczywista wydajność pompy lub głębokość z jakiej jest pompowana woda (poziom lustra wody), co ze ściekami, jaki to zapach (gnilny, metaliczny, zgniłe jajo?)...)

Zapomniałem dopisać.
Hydrofor jest ocynkowany 200L z firmy Wimest
Pompa ma rzeczywiście wydajność na poziomie 70L/min. Pamiętam, że zbiornik 1000L pompowałem w granicach 12 minut.
Głębokości niestety nie pamiętam.
Ścieki w tej chwili mam odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków.
Zapach jest zgniłego jaja (siarkowy)

drza
22-09-2021, 09:27
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania.
- Stężenie manganu 163 ug/l
- Stężenie żelaza: 153 ug/l
- PH:7,1
- twardość całkowita: 170 mg/l
- indeks nadmanganianowy: 0,58 mg/l

Dane instalacji:
- ile osób: 4 osoby
- Hydrofor przeponowy 150l
- oczyszczalnia biologiczna sotralentz actibloc 4 lti
- pompa głębinowa: głębokość 50m model ZDS.

Dobrze by było jakby uzdatniacz był bezobsługowy, albo prawie bezobsługowy i nie zajmował dużo miejsca w kotłowni. Z badań wynika, że problemem jest mangan i trochę żelazo. Ogłolnie woda pozostawia brązowy nalot. Ostatnio zaglądałem do studni to woda jest brązowa i dużo nalotu brązowego. Na razie mam filtr sznurkowy który wymieniam raz na miesiąc i on także szybko robi się brązowy.
Proszę o poradę co mogę zamontować aby doprowadzić wodę do normalnego stanu.

Znajomy, który ma trochę gorsze odemnie warunki kupił i sobie chwali: OXYLINE PLUS 42 - BEZ CHEMII, BEZ NAPOWIETRZANIA, USUWA ŻELAZO, MANGAN, SIARKOWODÓR

KLARSAN
23-09-2021, 08:18
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania.
- Stężenie manganu 163 ug/l
- Stężenie żelaza: 153 ug/l
- PH:7,1
- twardość całkowita: 170 mg/l
- indeks nadmanganianowy: 0,58 mg/l

Dane instalacji:
- ile osób: 4 osoby
- Hydrofor przeponowy 150l
- oczyszczalnia biologiczna sotralentz actibloc 4 lti
- pompa głębinowa: głębokość 50m model ZDS.

Dobrze by było jakby uzdatniacz był bezobsługowy, albo prawie bezobsługowy i nie zajmował dużo miejsca w kotłowni. Z badań wynika, że problemem jest mangan i trochę żelazo. Ogłolnie woda pozostawia brązowy nalot. Ostatnio zaglądałem do studni to woda jest brązowa i dużo nalotu brązowego. Na razie mam filtr sznurkowy który wymieniam raz na miesiąc i on także szybko robi się brązowy.
Proszę o poradę co mogę zamontować aby doprowadzić wodę do normalnego stanu.

Znajomy, który ma trochę gorsze odemnie warunki kupił i sobie chwali: OXYLINE PLUS 42 - BEZ CHEMII, BEZ NAPOWIETRZANIA, USUWA ŻELAZO, MANGAN, SIARKOWODÓR

Dzień dobry,

czy mógłbyś wstawić pełne wyniki analizy fizykochemicznej? Czy woda ma nieprzyjemny zapach?

daniel.kedzior
23-09-2021, 08:57
Witam,
mam prośbę o poradę. Posiadam odżelaziacz - stację ze złożem greensand + głowica clack.
Studnia głębinowa ma niestety słaby / powolny napływ wody. Wody na co dzień nie brakuje, ale niestety podczas regeneracji nie wystarcza jej aby przeprowadzić proces do końca. Nie mając innego wyjścia, skróciłem poszczególne etapy regeneracji, a zwiększyłem jej częstotliwość.

Mam jednak pytanie, czy istnieje możliwość ustawienia stacji tak, aby podczas regeneracji, np. po zassaniu roztworu ze zbiornika nastąpiła przerwa pozwalająca studni uzupełnić się, po czym regeneracja została by wznowiona, czyli wykonane zostało by np. płukanie?

drza
23-09-2021, 09:45
Dzień dobry,

czy mógłbyś wstawić pełne wyniki analizy fizykochemicznej? Czy woda ma nieprzyjemny zapach?

Woda ma normalny zapach, nie śmierdzi.

Wyniki badań (robione trochę wcześniej):
- Barwa: 5 mg/l
- Mętność: 7,2 NTU
- Zapach: z1R
- Zawartość jonów wodorowych PH: 7,5 ph
- Przewodność elektryczna: 320 uS/cm
- Stężenie jonu amonowego: <0,020 mg/l
- Stężenie azotanów: <0,50 mg/l
- Stężenie azotynów: 0,010 mg/l
- Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna) 163: mg/l

Pompa głębinowa ZDS: Model: QPGo.P.3-19.30

KLARSAN
23-09-2021, 11:39
Woda ma normalny zapach, nie śmierdzi.

Wyniki badań (robione trochę wcześniej):
- Barwa: 5 mg/l
- Mętność: 7,2 NTU
- Zapach: z1R
- Zawartość jonów wodorowych PH: 7,5 ph
- Przewodność elektryczna: 320 uS/cm
- Stężenie jonu amonowego: <0,020 mg/l
- Stężenie azotanów: <0,50 mg/l
- Stężenie azotynów: 0,010 mg/l
- Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna) 163: mg/l

Pompa głębinowa ZDS: Model: QPGo.P.3-19.30

W takim wypadku do podanych wyników analizy wody, przy przydomowej oczyszczalni i zbiorniku hydroforowym przeponowym możemy zaproponować odżelaziaczo-odmanganiacz Ecoperla Oxytower z komorą sprężonego powietrza.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/oxytower/

Atlantor
24-09-2021, 11:27
Zapomniałem dopisać.
Hydrofor jest ocynkowany 200L z firmy Wimest
Pompa ma rzeczywiście wydajność na poziomie 70L/min. Pamiętam, że zbiornik 1000L pompowałem w granicach 12 minut.
Głębokości niestety nie pamiętam.
Ścieki w tej chwili mam odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków.
Zapach jest zgniłego jaja (siarkowy)

Czy coś w mojej kwestii Panowie zaproponujecie ? Nie ukrywam, że szukam rozwiązania budżetowego.

qbek17
26-09-2021, 09:29
Zapomniałem dopisać.
Hydrofor jest ocynkowany 200L z firmy Wimest
Pompa ma rzeczywiście wydajność na poziomie 70L/min. Pamiętam, że zbiornik 1000L pompowałem w granicach 12 minut.
Głębokości niestety nie pamiętam.
Ścieki w tej chwili mam odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków.
Zapach jest zgniłego jaja (siarkowy)
Żeby pozbyć się zapachu siarkowodoru trzeba byłoby wodę napowietrzyć i dać katalityczne złoże odżelaziające. Najprostsze tego typu złoża są niestety regenerowane chemicznie co odpada w przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków.
Generalnie myślę, że np. Katalox Light powinien sobie poradzić. Przy 3-4 osobach myślę, że zbiornik powinien mieć średnicę 12" lub 13".
Głowicę sugerowałbym Clacka, ale oczywiście inne też mogą być.

qbek17
26-09-2021, 09:33
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania.
- Stężenie manganu 163 ug/l
- Stężenie żelaza: 153 ug/l
- PH:7,1
- twardość całkowita: 170 mg/l
- indeks nadmanganianowy: 0,58 mg/l

Dane instalacji:
- ile osób: 4 osoby
- Hydrofor przeponowy 150l
- oczyszczalnia biologiczna sotralentz actibloc 4 lti
- pompa głębinowa: głębokość 50m model ZDS.

Dobrze by było jakby uzdatniacz był bezobsługowy, albo prawie bezobsługowy i nie zajmował dużo miejsca w kotłowni. Z badań wynika, że problemem jest mangan i trochę żelazo. Ogłolnie woda pozostawia brązowy nalot. Ostatnio zaglądałem do studni to woda jest brązowa i dużo nalotu brązowego. Na razie mam filtr sznurkowy który wymieniam raz na miesiąc i on także szybko robi się brązowy.
Proszę o poradę co mogę zamontować aby doprowadzić wodę do normalnego stanu.

Znajomy, który ma trochę gorsze odemnie warunki kupił i sobie chwali: OXYLINE PLUS 42 - BEZ CHEMII, BEZ NAPOWIETRZANIA, USUWA ŻELAZO, MANGAN, SIARKOWODÓR
Ja bym się jeszcze zastanowił nad filtrem wielofunkcyjnym - zmiękczy też wodę, wymaga soli do regeneracji, ale przekroczenia są niewielkie, zapachu nie ma więc powinien pasować. Twardość jest niewielka więc regeneracja będzie niezbyt często.

qbek17
26-09-2021, 09:34
Witam,
mam prośbę o poradę. Posiadam odżelaziacz - stację ze złożem greensand + głowica clack.
Studnia głębinowa ma niestety słaby / powolny napływ wody. Wody na co dzień nie brakuje, ale niestety podczas regeneracji nie wystarcza jej aby przeprowadzić proces do końca. Nie mając innego wyjścia, skróciłem poszczególne etapy regeneracji, a zwiększyłem jej częstotliwość.

Mam jednak pytanie, czy istnieje możliwość ustawienia stacji tak, aby podczas regeneracji, np. po zassaniu roztworu ze zbiornika nastąpiła przerwa pozwalająca studni uzupełnić się, po czym regeneracja została by wznowiona, czyli wykonane zostało by np. płukanie?
Tak, jest taka możliwość w sterowniku CI i wyższych (CK, IA). W prostszych sterownikach (TC, EI) niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ kolejność etapów jest tam zapisana na sztywno.
Napisz jaki masz sterownik.

drza
27-09-2021, 06:55
Ja bym się jeszcze zastanowił nad filtrem wielofunkcyjnym - zmiękczy też wodę, wymaga soli do regeneracji, ale przekroczenia są niewielkie, zapachu nie ma więc powinien pasować. Twardość jest niewielka więc regeneracja będzie niezbyt często.

Czy mógłbyś zaproponować konkretny filtr wielofunkcyjny pod moje warunki? Jak nie na forum to może być wiadomość prywatna. Dzięki.

gb987t
27-09-2021, 19:31
Zużycie soli nie będzie wyższe - jest ono proporcjonalne do ilości złoża. W tym przypadku po prostu regeneracja odbywa się częściej i sumarycznie zużywa więcej wody na płukanie.
Przykładowo weźmy zmiękczacz zużywający 3 kg soli i 120 litrów wody na regenerację oraz drugi, zużywający 6 kg i 200 litrów wody.

Pierwszy (regenerując się co tydzień) w miesiąc zużyje 12 kg i 480 litrów, natomiast drugi (regenerując się co dwa tygodnie) zużyje też 12 kg i 400 litrów wody.

Oczywiście nie są to wielkie różnice w domowych warunkach i sporo zależy też od ustawień konkretnej głowicy.


Generalnie tak.

Wracając jeszcze do tego wątku: czy regeneracja co tydzień (zamiast co dwa tygodnie) nie spowoduje, że złoże będzie trzeba wcześniej wymienić?

daniel.kedzior
28-09-2021, 07:33
Tak, jest taka możliwość w sterowniku CI i wyższych (CK, IA). W prostszych sterownikach (TC, EI) niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ kolejność etapów jest tam zapisana na sztywno.
Napisz jaki masz sterownik.

Dzięki za odpowiedź.
Najprawdopodobniej CI, ponieważ wygląda tak samo jak np. ten: https://bluewater24.pl/glowica-clack-ws1-ci-objetosciowa-z-mixingiem-down-flow-p-1211.html
Gdzie dokładnie mogę sprawdzić jego wersję?

Generalnie kolejność etapów, jak również ich czasy mogę zmieniać, włączać i wyłączać. Ale nie wiem gdzie skonfigurować tzw. pauzę (może coś jest zablokowane?)
Z tego co pamiętam, mam backwash, brine, rinse, fill, być może coś więcej. funkcje tych wymienionych znam.

qbek17
28-09-2021, 08:29
Wracając jeszcze do tego wątku: czy regeneracja co tydzień (zamiast co dwa tygodnie) nie spowoduje, że złoże będzie trzeba wcześniej wymienić?

W domowych warunkach - będzie to pomijalne.

qbek17
28-09-2021, 08:47
Dzięki za odpowiedź.
Najprawdopodobniej CI, ponieważ wygląda tak samo jak np. ten: https://bluewater24.pl/glowica-clack-ws1-ci-objetosciowa-z-mixingiem-down-flow-p-1211.html
Gdzie dokładnie mogę sprawdzić jego wersję?
Jeśli wygląda jak na zdjęciu to jest to CI.


Generalnie kolejność etapów, jak również ich czasy mogę zmieniać, włączać i wyłączać. Ale nie wiem gdzie skonfigurować tzw. pauzę (może coś jest zablokowane?)
Z tego co pamiętam, mam backwash, brine, rinse, fill, być może coś więcej. funkcje tych wymienionych znam.
Możesz dodać etap "filtering" pomiędzy wybrane etapy, np: backwash, filtering, brine, filtering, rinse, fill.
W tym etapie głowica wraca do pozycji pracy, ale nadal jest w trakcie regeneracji. Czas tego dodatkowego etapu możesz dowolnie ustawić, np. 5 czy 10 min.

daniel.kedzior
28-09-2021, 08:59
Jeśli wygląda jak na zdjęciu to jest to CI.


Możesz dodać etap "filtering" pomiędzy wybrane etapy, np: backwash, filtering, brine, filtering, rinse, fill.
W tym etapie głowica wraca do pozycji pracy, ale nadal jest w trakcie regeneracji. Czas tego dodatkowego etapu możesz dowolnie ustawić, np. 5 czy 10 min.

Bardzo Ci dziękuję!
Faktycznie mam też filtering do wyboru, ale nie miałem pojęcia co oznacza.
Serdeczne dzięki! Wyślij mi adres na priv, podeślę ci dobre piwo :cool:

qbek17
28-09-2021, 09:34
Bardzo Ci dziękuję!
Faktycznie mam też filtering do wyboru, ale nie miałem pojęcia co oznacza.
Serdeczne dzięki! Wyślij mi adres na priv, podeślę ci dobre piwo :cool:
Nie ma sprawy :)
A dobrym piwkiem nie pogardzę i wypiję Twoje zdrowie :)

grzes124
01-10-2021, 20:02
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobrze filtra do wody.
Badania wody wykazały spore przekroczenia norm dla żelaza i manganu.

Poniżej wyniki:
Barwa: 10mg/l
Mętność: 5 NTU
pH: 7
Żelazo: 3400 ug/l
Mangan: 525 ug/l
Stężenie jonu amonowego: 0,040 mg/l
Utlenialność (indeks nadmanganianowy): 0,79 mg/l
Twardość: 101 mg/l CaCO3

Woda ze studni głębinowej.
Zużycie wody na 10-12m3/mc
Posiadam zbiornik przeponowy, dlatego chciałbym aby wybrany odżelaziacz mógł z nim pracować.
Woda po regeneracji będzie trafiać do oczyszczalni biologicznej.

Na chwilę obecną mam dwa typy:
1 https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-global-water-o3-p-1728.html
2.https://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-oxydizer-pro-56-erie-p-137.html

cyrylek
02-10-2021, 10:25
Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?
Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.
Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?
457354

Ja kupiłem podobny odżelaziacz do wody w https://sklep-hydros.pl/ i jak na razie jest wszystko w porządku, żelaza miałem więcej, ale manganu było mniej.

qbek17
02-10-2021, 18:58
Ja kupiłem podobny odżelaziacz do wody w https://sklep-hydros.pl/ i jak na razie jest wszystko w porządku, żelaza miałem więcej, ale manganu było mniej.
Czy robiłeś badanie wody po filtrze? Jeśli tak to wrzuć porównanie przed i po. Do tego proponuję takie porównanie wykonać po roku-dwóch i sprawdzić czy trzyma parametry.

Wookie1
03-10-2021, 00:23
Dzień dobry.
Mam wyniki badań wody ze studni głębinowej i chciałbym dobrać urządzenie.
Niestety mam ograniczoną powierzchnie i myślałem o jakimś stacji multifunkcyjnej + lampa uv. srednie zuzycie ok 10m3
W sprawozdaniu z badań mam podane:
1 - Amonowy jon - 0,3 mg/l
2 - Azotyny <0,04 mg/l
3 - Azotany < 0,5 mg/l
4 - Mangan - 190 ug/l
5 - Żelazo - 1600 ug/l
6 - Twardość ogólna - 220 mg/l
7 -Ogólna liczba mikroorg. w 22+/-2st.C/72h - >300 (powyżej granicy oznaczalności)

chriso
03-10-2021, 09:39
Dzień dobry

Jestem nowym użytkownikiem zmiękczacza zawierającego 35 litrów żywicy Lewatit S1567 z głowicą Performa Logix 269 firmy Pentair. Przy mojej twardości wody (380 CaCO3)
daje mi to niecałe 5m3 wody, dodatkowo wyregulowałem na zaworze mixing, że mam twardość ok 5 stopni niemieckich. Regeneracja co ok 8 dni.

Wszystko działa super, jedna rzecz tylko mi się nie zgadza: całkowita długość cyklu regeneracji złoża, która trwa ponad 4h,
a powinna ok 2h, z tego co wyczytałem z opisów i relacji użytkowników innych zmiękczaczy.

Porównałem ustawienia zaawansowane w zmiękczaczu z tym co jest w instrukcji i na jednej pozycji jest duża rozbieżność: długość etapu slow rinse. W instrukcji jest 61 min, a w u mnie jest 122. Na pewno nie było to zmieniane przez instalatora. Na moje pytanie (zadane już telefonicznie) odpowiedział , że gdy jest dłuższy czas to będzie lepiej wypłukane złoże. Pozostałe ustawienia są zgodne z instrukcją: Backwash i Fast rinse po 3 min

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tą głowicą i doradzi jakie powinny być ustawienia i ile trwa regeneracja?

z góry dziękuję

KLARSAN
04-10-2021, 08:06
Dzień dobry.
Mam wyniki badań wody ze studni głębinowej i chciałbym dobrać urządzenie.
Niestety mam ograniczoną powierzchnie i myślałem o jakimś stacji multifunkcyjnej + lampa uv. srednie zuzycie ok 10m3
W sprawozdaniu z badań mam podane:
1 - Amonowy jon - 0,3 mg/l
2 - Azotyny <0,04 mg/l
3 - Azotany < 0,5 mg/l
4 - Mangan - 190 ug/l
5 - Żelazo - 1600 ug/l
6 - Twardość ogólna - 220 mg/l
7 -Ogólna liczba mikroorg. w 22+/-2st.C/72h - >300 (powyżej granicy oznaczalności)

Dzień dobry,

czy mógłby Pan wysłać komplet pełnych badań? Ile osób będzie korzystać z wody? Dodatkowo jaki model pompy głębinowej oraz pojemność i rodzaj zbiornika hydroforowego jest?

qbek17
04-10-2021, 11:39
Dzień dobry.
Mam wyniki badań wody ze studni głębinowej i chciałbym dobrać urządzenie.
Niestety mam ograniczoną powierzchnie i myślałem o jakimś stacji multifunkcyjnej + lampa uv. srednie zuzycie ok 10m3
W sprawozdaniu z badań mam podane:
1 - Amonowy jon - 0,3 mg/l
2 - Azotyny <0,04 mg/l
3 - Azotany < 0,5 mg/l
4 - Mangan - 190 ug/l
5 - Żelazo - 1600 ug/l
6 - Twardość ogólna - 220 mg/l
7 -Ogólna liczba mikroorg. w 22+/-2st.C/72h - >300 (powyżej granicy oznaczalności)
Brakuje trochę danych żeby jednoznacznie stwierdzić czy filtr wielofunkcyjny się sprawdzi.
Podaj pełne badania (w tym np. pH) i opisz nieco instalację (jaka pompa, hydrofor, gdzie idą ścieki, itp)

qbek17
04-10-2021, 11:42
Dzień dobry

Jestem nowym użytkownikiem zmiękczacza zawierającego 35 litrów żywicy Lewatit S1567 z głowicą Performa Logix 269 firmy Pentair. Przy mojej twardości wody (380 CaCO3)
daje mi to niecałe 5m3 wody, dodatkowo wyregulowałem na zaworze mixing, że mam twardość ok 5 stopni niemieckich. Regeneracja co ok 8 dni.

Wszystko działa super, jedna rzecz tylko mi się nie zgadza: całkowita długość cyklu regeneracji złoża, która trwa ponad 4h,
a powinna ok 2h, z tego co wyczytałem z opisów i relacji użytkowników innych zmiękczaczy.

Porównałem ustawienia zaawansowane w zmiękczaczu z tym co jest w instrukcji i na jednej pozycji jest duża rozbieżność: długość etapu slow rinse. W instrukcji jest 61 min, a w u mnie jest 122. Na pewno nie było to zmieniane przez instalatora. Na moje pytanie (zadane już telefonicznie) odpowiedział , że gdy jest dłuższy czas to będzie lepiej wypłukane złoże. Pozostałe ustawienia są zgodne z instrukcją: Backwash i Fast rinse po 3 min

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tą głowicą i doradzi jakie powinny być ustawienia i ile trwa regeneracja?

z góry dziękuję
Moim zdaniem ten etap spokojnie można skrócić. I to raczej nie zależy od głowicy tylko od tego jaka ilość soli jest ustawiona na jedną regenerację.

chriso
04-10-2021, 12:43
Moim zdaniem ten etap spokojnie można skrócić. I to raczej nie zależy od głowicy tylko od tego jaka ilość soli jest ustawiona na jedną regenerację.

są dwa parametry: salt amount: 3.8kg i capacity: 1.8

qbek17
04-10-2021, 14:12
są dwa parametry: salt amount: 3.8kg i capacity: 1.8
To nie widzę sensu na dwie godziny płukania... 60 min powinno wystarczyć.

Wookie1
04-10-2021, 17:56
Dzień dobry,

czy mógłby Pan wysłać komplet pełnych badań? Ile osób będzie korzystać z wody? Dodatkowo jaki model pompy głębinowej oraz pojemność i rodzaj zbiornika hydroforowego jest?

Pompa głębinowa: ibo 3ti20
Zużycie 10-12 m3 na miesiąc
Zbiornik membranowy PWB‑80LV
Odprowadzanie do szamba
W wynikach mam podane jeszcze tylko pH 6.8 i że nie występują bakterie coli, ecoli i entery.

grzes124
04-10-2021, 19:54
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobrze filtra do wody.
Badania wody wykazały spore przekroczenia norm dla żelaza i manganu.

Poniżej wyniki:
Barwa: 10mg/l
Mętność: 5 NTU
pH: 7
Żelazo: 3400 ug/l
Mangan: 525 ug/l
Stężenie jonu amonowego: 0,040 mg/l
Utlenialność (indeks nadmanganianowy): 0,79 mg/l
Twardość: 101 mg/l CaCO3

Woda ze studni głębinowej.
Zużycie wody na 10-12m3/mc
Posiadam zbiornik przeponowy, dlatego chciałbym aby wybrany odżelaziacz mógł z nim pracować.
Woda po regeneracji będzie trafiać do oczyszczalni biologicznej.

Na chwilę obecną mam dwa typy:
1 https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-global-water-o3-p-1728.html
2.https://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-oxydizer-pro-56-erie-p-137.html

Podbijam pytanie.
Jeśli brakuje danych, chętnie podeślę.

KLARSAN
05-10-2021, 08:27
Podbijam pytanie.
Jeśli brakuje danych, chętnie podeślę.

Dzień dobry :)

Do podanych parametrów możemy wstępnie zaproponować dwustopniowy zestaw:
- Hydrofor ocynkowany 300l + zwężka napowietrzająca
- Dwa odżelaziacze wody w dwóch rozmiarach - Ecoperla Sanitower
- Filtr mechaniczny jako ostatni etap doczyszczający wodę

Jeśli byłby Pan zainteresowany to zapraszamy do kontaktu. Zbadamy wodę i wykonamy na niej testy obciążeniowe, dzięki którym będziemy w stanie zagwarantować, że zaproponowany system doprowadzi wodę do obowiązujących norm jakości wody według Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

KLARSAN
05-10-2021, 08:40
Pompa głębinowa: ibo 3ti20
Zużycie 10-12 m3 na miesiąc
Zbiornik membranowy PWB‑80LV
Odprowadzanie do szamba
W wynikach mam podane jeszcze tylko pH 6.8 i że nie występują bakterie coli, ecoli i entery.

Dziękujemy.

W przypadku podanych parametrów wody, zamontowanie stacji wielofunkcyjnej to wysokie ryzyko zaklejenia się złoża oraz głowicy sterującej. Jeśli chciałby Pan zamontować taką stację, koniecznie należałoby serwisować urządzenie raz w roku.

Przy tej wodzie my sugerujemy zastosowanie odżelaziacza wody Ecoperla Oxytower oraz zmiękczacza wody np. Ecoperla Vita 25. Rezultaty będą znacznie lepsze.

qbek17
05-10-2021, 22:10
Pompa głębinowa: ibo 3ti20
Zużycie 10-12 m3 na miesiąc
Zbiornik membranowy PWB‑80LV
Odprowadzanie do szamba
W wynikach mam podane jeszcze tylko pH 6.8 i że nie występują bakterie coli, ecoli i entery.
Ten filtr wielofunkcyjny nie jest idealnym rozwiązaniem ale może się sprawdzi. Na jego korzyść przemawia zbiornik przeponowy, niezbyt wysoka twardość, szambo...
Na minus trzeba przyjąć, że ilość żelaza jest jednak dość wysoka oraz że są bakterie (na złożu prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej).
Przy regularnych przeglądach głowicy i wymianie złoża co kilka lat (zakładałbym ok 5 lat) ma to szansę zadziałać. Oczywiście z lampą UV na końcu i do picia sugerowałbym jeszcze zestaw podzlewowy z RO. Co do rozmiaru filtra to radziłbym przynajmniej 75 litrów złoża.

qbek17
05-10-2021, 22:19
Witam

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobrze filtra do wody.
Badania wody wykazały spore przekroczenia norm dla żelaza i manganu.

Poniżej wyniki:
Barwa: 10mg/l
Mętność: 5 NTU
pH: 7
Żelazo: 3400 ug/l
Mangan: 525 ug/l
Stężenie jonu amonowego: 0,040 mg/l
Utlenialność (indeks nadmanganianowy): 0,79 mg/l
Twardość: 101 mg/l CaCO3

Woda ze studni głębinowej.
Zużycie wody na 10-12m3/mc
Posiadam zbiornik przeponowy, dlatego chciałbym aby wybrany odżelaziacz mógł z nim pracować.
Woda po regeneracji będzie trafiać do oczyszczalni biologicznej.

Na chwilę obecną mam dwa typy:
1 https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-global-water-o3-p-1728.html
2.https://bluewater24.pl/odzelaziacz-wody-oxydizer-pro-56-erie-p-137.html
Te rozwiązania z podanych linków nie sprawdzą się na takim poziomie żelaza (poduszka powietrzna w zbiorniku ze złożem) i przy takiej oczyszczalni (ozon jest bardzo silnym utleniaczem i jak trafi do POŚ to wybije bakterie).

Potrzebujesz solidnego odżelaziacza... lub dwóch szeregowo. i moim zdaniem nie obejdzie się bez wymiany hydroforu na bezprzeponowy (no chyba, że wolisz wymienić oczyszczalnię?) :)
Brakuje informacji o wydajności pompy (rzeczywistej).

grzes124
06-10-2021, 12:17
Te rozwiązania z podanych linków nie sprawdzą się na takim poziomie żelaza (poduszka powietrzna w zbiorniku ze złożem) i przy takiej oczyszczalni (ozon jest bardzo silnym utleniaczem i jak trafi do POŚ to wybije bakterie).

Potrzebujesz solidnego odżelaziacza... lub dwóch szeregowo. i moim zdaniem nie obejdzie się bez wymiany hydroforu na bezprzeponowy (no chyba, że wolisz wymienić oczyszczalnię?) :)
Brakuje informacji o wydajności pompy (rzeczywistej).

Wydajność pompy ok 60l/min. W obecnym zbiorniku przeponowym mam wody ok 40l. Pompa napełnia zbiornik w ok 40s.

qbek17
07-10-2021, 09:38
Wydajność pompy ok 60l/min. W obecnym zbiorniku przeponowym mam wody ok 40l. Pompa napełnia zbiornik w ok 40s.
To powinno wystarczyć na odżelaziacz ze złożem katalitycznym.

grzes124
07-10-2021, 13:27
To powinno wystarczyć na odżelaziacz ze złożem katalitycznym.

Jakiś konkretny model możesz polecić?

qbek17
07-10-2021, 14:08
Konkretnie to wydaje mi się, że zbiornik o średnicy 12" będzie wystarczający.
Do tego złoże typu G1/Defeman/Pyrolox... głowicę polecam jak zwykle czyli Clack.

grzes124
08-10-2021, 19:48
Konkretnie to wydaje mi się, że zbiornik o średnicy 12" będzie wystarczający.
Do tego złoże typu G1/Defeman/Pyrolox... głowicę polecam jak zwykle czyli Clack.


Dzień dobry :)
Do podanych parametrów możemy wstępnie zaproponować dwustopniowy zestaw:
- Hydrofor ocynkowany 300l + zwężka napowietrzająca
- Dwa odżelaziacze wody w dwóch rozmiarach - Ecoperla Sanitower
- Filtr mechaniczny jako ostatni etap doczyszczający wodę



Panowie a coś co będzie współpracować z obecnym zbiornikiem przeponowym?
Nie to, że się przy nim upieram. Po prostu dodatkowego zbiornika 300l nie zmieszczę.

qbek17
09-10-2021, 15:15
Panowie a coś co będzie współpracować z obecnym zbiornikiem przeponowym?
Nie to, że się przy nim upieram. Po prostu dodatkowego zbiornika 300l nie zmieszczę.
Ale to nie chodzi tylko o pojemność. Chodzi o napowietrzanie wody w celu utleniania żelaza.
W obecnym zbiorniku nie ma na to szans. Stąd propozycja wymiany na bezprzeponowy. A rozmiar - im większy tym lepszy.

donvitobandito
10-10-2021, 18:25
A ja mam pytanie czy sam zmiękczacz, zmienia również skład fizykochemiczny wody? Poza oczywiście wymianą jonów wapnia i magnezu na jony sodu.

qbek17
10-10-2021, 19:45
A ja mam pytanie czy sam zmiękczacz, zmienia również skład fizykochemiczny wody? Poza oczywiście wymianą jonów wapnia i magnezu na jony sodu.
Nie powinien zmieniać nic poza iloscią wapnia, magnezu i sodu.
Ale jak złoże jest tanie to w pierwszym okresie moze jeszcze wyplukiwac mnóstwo zwiazkow poprodukcyjnych, rozpuszczalników, metali ciezkich, itp

Jakub1337
14-10-2021, 10:08
Z wyników badań wody mam przekroczone trzy parametry:
-Stężenie żelaza (Fe) - 721 μg/l
-Stężenie manganu (Mn) - 327 μg/l
-Ogólna liczba mikroorganizmóww 22°C po 72h - >300 jtk/1 ml
Pozostałe parametry to:
-Stężenie jonu amonowego - 0,03 mg/l
-Stężenie azotanów - <3,5 mg/l
-Zapach - akceptowalny
-Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu - 420 mgCaCO3/l
-PEW - 860 μS/cm
-Odczyn (pH) - 7,21
-Mętność - 8,1
-Indeks nadmanganianowy(Utlenialność z KMnO₄) - <0,5 mg/l O₂
-Barwa - <5 mgPt/l
-Brak bakterii coli czy też enterokoków kałowych.

Mogę obecnie dobrać jaki chcę zbiornik hydroforowy i pompę głębinową. Woda na głębokości 21m.
Woda będzie używana przez 4 osoby. Będzie również biologiczna oczyszczalnia ścieków, ale ewentualne popłuczyny mogę poprowadzić do studni chłonnej.
Jaki zestaw polecacie w takim układzie? Najlepiej gdyby woda nie została zmiękczona kompletnie do 0, a miała np. 6 stopni w skali niemieckiej.

KLARSAN
14-10-2021, 10:51
Z wyników badań wody mam przekroczone trzy parametry:
-Stężenie żelaza (Fe) - 721 μg/l
-Stężenie manganu (Mn) - 327 μg/l
-Ogólna liczba mikroorganizmóww 22°C po 72h - >300 jtk/1 ml
Pozostałe parametry to:
-Stężenie jonu amonowego - 0,03 mg/l
-Stężenie azotanów - <3,5 mg/l
-Zapach - akceptowalny
-Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu - 420 mgCaCO3/l
-PEW - 860 μS/cm
-Odczyn (pH) - 7,21
-Mętność - 8,1
-Indeks nadmanganianowy(Utlenialność z KMnO₄) - <0,5 mg/l O₂
-Barwa - <5 mgPt/l
-Brak bakterii coli czy też enterokoków kałowych.

Mogę obecnie dobrać jaki chcę zbiornik hydroforowy i pompę głębinową. Woda na głębokości 21m.
Woda będzie używana przez 4 osoby. Będzie również biologiczna oczyszczalnia ścieków, ale ewentualne popłuczyny mogę poprowadzić do studni chłonnej.
Jaki zestaw polecacie w takim układzie? Najlepiej gdyby woda nie została zmiękczona kompletnie do 0, a miała np. 6 stopni w skali niemieckiej.

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności studnię trzeba przechlorować - wlać do studni podchloryn sodu i po 24h przepompować wodę przez instalację.

Jeśli chodzi o fizykochemię, to ze względu na duże stężenie manganu i chęć zmiękczenia wody do 6 st., należy system rozbić na dwie stacje. Jedna, kompleksowa stacja wielofunkcyjna wymagałaby redukcji twardości do 0 w takim wypadku.

Proponujemy zatem następujący zestaw:

- Hydrofor ocynkowany 300 l + zwężka napowietrzająca
- Odżelaziaczo-odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower M
- Filtr mechaniczny
- Zmiękczacz wody Ecoperla Softower S (30 l)

Zmiękczacz wody nie wymaga dużo soli do regeneracji, zatem przy standardowym zużyciu wody będzie odpowiedni do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli chodzi o połączenie zmiękczacza wody i przydomowej oczyszczalni, zachęcamy do obejrzenia tego materiału:

https://youtu.be/3a6d9V96yP0

Jeśli chodzi o pompę głebinową, proszę podaj średnicę odwiertu, wydajność studni i głębokość lustra wody.

Jakub1337
14-10-2021, 12:32
Dzień dobry,

w pierwszej kolejności studnię trzeba przechlorować - wlać do studni podchloryn sodu i po 24h przepompować wodę przez instalację.

Jeśli chodzi o fizykochemię, to ze względu na duże stężenie manganu i chęć zmiękczenia wody do 6 st., należy system rozbić na dwie stacje. Jedna, kompleksowa stacja wielofunkcyjna wymagałaby redukcji twardości do 0 w takim wypadku.

Proponujemy zatem następujący zestaw:

- Hydrofor ocynkowany 300 l + zwężka napowietrzająca
- Odżelaziaczo-odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower M
- Filtr mechaniczny
- Zmiękczacz wody Ecoperla Softower S (30 l)

Zmiękczacz wody nie wymaga dużo soli do regeneracji, zatem przy standardowym zużyciu wody będzie odpowiedni do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli chodzi o połączenie zmiękczacza wody i przydomowej oczyszczalni, zachęcamy do obejrzenia tego materiału:

https://youtu.be/3a6d9V96yP0

Jeśli chodzi o pompę głebinową, proszę podaj średnicę odwiertu, wydajność studni i głębokość lustra wody.

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Średnica odwiertu to 110mm, głębokość lustra wody 2m. Nie znam wydajności, ale według osób kopiących nie powinienem się o to martwić. Wiem, że pompa o wydajności 35l/min może pracować bez przerwy kilka godzin i nic się nie dzieje.

KLARSAN
14-10-2021, 15:39
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Średnica odwiertu to 110mm, głębokość lustra wody 2m. Nie znam wydajności, ale według osób kopiących nie powinienem się o to martwić. Wiem, że pompa o wydajności 35l/min może pracować bez przerwy kilka godzin i nic się nie dzieje.

Sugerowana pompa głębinowa to IBO Dambat 3 STM 24 lub ewentualnie Omnigena o tym samym symbolu, moc 1,1 kW.

Lopesjus
15-10-2021, 19:06
Poproszę o pomoc z doborem urządzenia uzdatniającego.
4 osoby, woda z sieci, POŚ. Wyniki badań próbki:
- twardość 350 mg
- żelazo 0,11mg
- mangan poniżej 0,03 mg
Wszystkie parametry są w normie, nawet w dolnych zakresach normy, ale bardzo zależy mi na zmiękczeniu wody. Zużywamy 8-9 m3 miesięcznie

Z góry dziękuję.

qbek17
16-10-2021, 11:22
Poproszę o pomoc z doborem urządzenia uzdatniającego.
4 osoby, woda z sieci, POŚ. Wyniki badań próbki:
- twardość 350 mg
- żelazo 0,11mg
- mangan poniżej 0,03 mg
Wszystkie parametry są w normie, nawet w dolnych zakresach normy, ale bardzo zależy mi na zmiękczeniu wody. Zużywamy 8-9 m3 miesięcznie

Z góry dziękuję.
Przy tych parametrach (i zmiękczeniu do zera) odpowiedni będzie zmiękczacz z 25 litrami złoża.

Lopesjus
16-10-2021, 18:08
Czy to będzie dobry wybór?
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-30-smart/

qbek17
17-10-2021, 10:22
Czy to będzie dobry wybór?
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-30-smart/
To solidny sprzęt, ale dość drogi - sporo dopłacasz za naklejkę z logo...

Lopesjus
17-10-2021, 16:12
Zależy mi na uznanym producencie, gwarancji producenta i pewności, że kupię urządzenie, które będzie można serwisować nawet po wielu latach. Nie znam rynku, widzę jeszcze Ecoperlę, ale cenowo to prawie Viessmann. Chętnie przyjrzę się innym propozycjom, jeśli coś zasugerujecie.

qbek17
17-10-2021, 17:12
Zależy mi na uznanym producencie, gwarancji producenta i pewności, że kupię urządzenie, które będzie można serwisować nawet po wielu latach. Nie znam rynku, widzę jeszcze Ecoperlę, ale cenowo to prawie Viessmann. Chętnie przyjrzę się innym propozycjom, jeśli coś zasugerujecie.
Moim zdaniem Ecoperla będzie lepsza niż Viessmann - ma glowicę Clack co gwarantuje długie działanie i możliwość serwisowania.

KLARSAN
18-10-2021, 08:23
Do podanego zapotrzebowania zachęcamy do sprawdzenia modelu Ecoperla Vita 25 z głowicą Clacka :)

https://youtu.be/nird8hfnfKs

Zerko1
18-10-2021, 16:36
Witam serdecznie, planuje zakup zmiękczacza do wody ale nie znam się kompletnie na tym, a na dodatek każdy fachowiec proponuje coś innego. Przedział cenowy to 1500/2600.
Jeden hydraulik mówi,że ma u siebie urządzenie za 1500zł a konkretnie BlueSoft model RX21/C100, i mówi ze w zupełności się sprawdza. Więc nurtuje mnie czy opłaca się inwestować w urządzenie o 1k droższe?
Trinnity Home 22 mój spec od pompy ciepła taki model chce mi zamonotwać:???:
z góry dzięki za każdą pomoc

qbek17
21-10-2021, 10:23
Witam serdecznie, planuje zakup zmiękczacza do wody ale nie znam się kompletnie na tym, a na dodatek każdy fachowiec proponuje coś innego. Przedział cenowy to 1500/2600.
Jeden hydraulik mówi,że ma u siebie urządzenie za 1500zł a konkretnie BlueSoft model RX21/C100, i mówi ze w zupełności się sprawdza. Więc nurtuje mnie czy opłaca się inwestować w urządzenie o 1k droższe?
Trinnity Home 22 mój spec od pompy ciepła taki model chce mi zamonotwać:???:
z góry dzięki za każdą pomoc
To kwestia ryzyka - jeśli chcesz je podjąć i "zaoszczędzić" ten tysiąc PLN to możesz próbować. Może się uda :) Ale jeśli nie to będziesz w plecy 1,5 tysiąca.
Z drugiej strony jak chcesz mieć urządzenie, które będzie dawało Ci spokój na wiele lat i po prostu o nim zapomnisz, to raczej ten tysiąc nie jest wielkim wydatkiem.

Zerko1
21-10-2021, 19:33
To kwestia ryzyka - jeśli chcesz je podjąć i "zaoszczędzić" ten tysiąc PLN to możesz próbować. Może się uda :) Ale jeśli nie to będziesz w plecy 1,5 tysiąca.
Z drugiej strony jak chcesz mieć urządzenie, które będzie dawało Ci spokój na wiele lat i po prostu o nim zapomnisz, to raczej ten tysiąc nie jest wielkim wydatkiem.
Rozumiem, jakiś konretnie model polecasz?
Ja patrze Trinnyty Home 22

lub https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-eco-20-filtr-sam-sol-11261400864?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo_pla_ss&ev_adgr=budownictwo&ev_campaign_id=14937753736&gclid=CjwKCAjw_L6LBhBbEiwA4c46ugTKaGNHmoYVZu6Vm56f UXEK-ZMXM3Jn0RhISNFIp6CnEZx42DEVkRoCMasQAvD_BwE

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-supreme-20-maly-a-tak-wielki-sprawdz-9859142084?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjQ4NjA0MzUAMjk4NTk2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=08df1657-044b-466b-90c8-1bcbdb231bfd

https://aqua-soft.com.pl/aqua-soft-basic-25-wersja-czasowa-przeplyw-1-3m-h.html

Aquafit Active plus 20

Może któryś z tych się nadaje?

qbek17
22-10-2021, 11:51
Z tych wymienionych ja bym polecał Basica (bo ma głowicę Clack i złoże Lewatit).
Co do wielkości złoża to już zależy od parametrów wody i jej zużycia.

Zerko1
22-10-2021, 13:56
Z tych wymienionych ja bym polecał Basica (bo ma głowicę Clack i złoże Lewatit).
Co do wielkości złoża to już zależy od parametrów wody i jej zużycia.

Czemu wersja czasowa jest tańsza od tej wersji objętościowej? https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html

qbek17
23-10-2021, 09:47
Wersja objętościowa ma wbudowany w głowicy wodomierz... ale do zmiękczacza nawet nie patrz na wersję czasową.

Zerko1
24-10-2021, 10:46
Wersja objętościowa ma wbudowany w głowicy wodomierz... ale do zmiękczacza nawet nie patrz na wersję czasową.

Zrobiłem test paskowy z USTM
ph 8
chlor 0,3
twardość 20d/360mg ( choć jak według ulotki trzymałem 2 sekundy to była woda na poziomie 15d/270mg, ale pózniej potrzymałem dłuzej i wyszło 20)

W domu 3 osoby. Zużycie nie wiem ale wydaje mi się, że 6-8m3. Nowy dom i mieszkamy 2 miesiące:)

qbek17
24-10-2021, 13:59
Zrobiłem test paskowy z USTM

Akurat testy paskowe są średnio dokładne... bo musisz zinterpretować kolor i podają tylko zakresy... lepsze są kropelkowe bo możesz kilkukrotnie powtórzyć pomiar i dokładniej sprawdzić ile jest twardości. Ale te wyniki też pozwalają już stwierdzić, że raczej mógłbyś celować w zmiękczacz 25 litrowy.

slaw12
25-10-2021, 07:56
Witam,
potrzebuje dobrać uzdatniacz najlepiej jakiś kompaktowy ze względu na ilość miejsca . Chciałbym oczywiście obniżyć ten mangan i zmiękczyć wodę

https://i.ibb.co/R0sK8mY/woda.png

KLARSAN
25-10-2021, 08:30
Witam,
potrzebuje dobrać uzdatniacz najlepiej jakiś kompaktowy ze względu na ilość miejsca . Chciałbym oczywiście obniżyć ten mangan i zmiękczyć wodę

https://i.ibb.co/R0sK8mY/woda.png

Dzień dobry,

poproszę o kilka kluczowych informacji, m.in. ilość osób korzystających z wody, model pompy głębinowej, głębokość lustra wody, informacja o zapachu wody.

slaw12
25-10-2021, 10:41
Dzień dobry,

poproszę o kilka kluczowych informacji, m.in. ilość osób korzystających z wody, model pompy głębinowej, głębokość lustra wody, informacja o zapachu wody.

liczba osób 3
model Hydrovacuum GT 1 fazowa (musiał bym ją wyciągnąć żeby odczytać konkretnie model )
głębokość do lustra : 3m
zapach : brak, neutralny

KLARSAN
25-10-2021, 12:51
liczba osób 3
model Hydrovacuum GT 1 fazowa (musiał bym ją wyciągnąć żeby odczytać konkretnie model )
głębokość do lustra : 3m
zapach : brak, neutralny

Do podanych parametrów możemy zaproponować dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower S :)

qbek17
25-10-2021, 14:18
liczba osób 3
model Hydrovacuum GT 1 fazowa (musiał bym ją wyciągnąć żeby odczytać konkretnie model )
głębokość do lustra : 3m
zapach : brak, neutralny
20 litrów złoża powinno być wystarczające...

Mir_1
25-10-2021, 19:14
Dzień dobry,
chciałbym w swoim domu zainstalować zmiękczacz wody. W/g ostatniego raportu MWiK twardość wody wynosi 216 mg CaCO3/l, zużycie wody 8-10 m3/miesiąc, mieszkają 3 osoby. Instalacja cwu i co jest miedziana (20 letnia, filtr SYR DRUFI FR, magnetyzer).
Proszę o poradę w sprawie doboru i kupna zmiękczacza wody. Najchętniej wybrałbym zmiękczacz dwuelementowy z głowicą Clack Pallas CK.

slaw12
25-10-2021, 19:16
20 litrów złoża powinno być wystarczające...

Czyli 20L monosferycznej jonowymiennej by wystarczyło ?

np. https://bluewater24.pl/profesjonalny-zmiekczacz-do-wody-supreme-soft-20-sol-test-filtr-by-pass-p-495.html ?

Zerko1
25-10-2021, 22:17
Akurat testy paskowe są średnio dokładne... bo musisz zinterpretować kolor i podają tylko zakresy... lepsze są kropelkowe bo możesz kilkukrotnie powtórzyć pomiar i dokładniej sprawdzić ile jest twardości. Ale te wyniki też pozwalają już stwierdzić, że raczej mógłbyś celować w zmiękczacz 25 litrowy.

Wybrałem więc kilka modeli i proszę o podpowiedź który i dlaczego :yes:

1 https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html

2 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-akwa-zmws-25-clack-uzdatniacz-usa-9467454497

3 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-stacja-uzdat-wody-ustm-lotus-sensor-25l-9697534724 (na ten model naciska hydraulik)

4 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-eco-26-filtr-sam-sol-11261400796 (ten mi się podoba)

5 Trinnity HOme 22

6 https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-zmiekczacz-wody-supreme-soft-26-8362744482?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=AGD+drobne,+do+zabudowy+i+wolnostojące&ev_campaign_id=1454209333&gclid=CjwKCAjwq9mLBhB2EiwAuYdMtfYoHjzZmrd7LKeV9aUT yDnS8pRN_YX2FXCOxntywaJGMmQ5PZ4VoxoCQxkQAvD_BwE (ten również)

z góry dziękuje za pomoc:p

qbek17
26-10-2021, 08:31
Dzień dobry,
chciałbym w swoim domu zainstalować zmiękczacz wody. W/g ostatniego raportu MWiK twardość wody wynosi 216 mg CaCO3/l, zużycie wody 8-10 m3/miesiąc, mieszkają 3 osoby. Instalacja cwu i co jest miedziana (20 letnia, filtr SYR DRUFI FR, magnetyzer).
Proszę o poradę w sprawie doboru i kupna zmiękczacza wody. Najchętniej wybrałbym zmiękczacz dwuelementowy z głowicą Clack Pallas CK.
Masz niewielką twardość (12 dH). Do tego przy miedzianej instalacji nie zmiękczysz wody do zera. Jak przyjmiemy zużycie na poziomie 9 m3 miesięcznie i zostawisz te minimum 3 dH to wystarczy Ci zmiękczacz 12 litrowy.
Nie wiem tylko jak magnetyzer to zniesie ;)

qbek17
26-10-2021, 08:32
Czyli 20L monosferycznej jonowymiennej by wystarczyło ?
Tak.


np. https://bluewater24.pl/profesjonalny-zmiekczacz-do-wody-supreme-soft-20-sol-test-filtr-by-pass-p-495.html ?
Tu radzę się zastanowić dwa razy :)
pierwszy z powodu opinii o tym sklepie, a drugi z powodu braku informacji o marce żywicy (czyli mogą dać cokolwiek).

slaw12
26-10-2021, 09:06
Tak.


Tu radzę się zastanowić dwa razy :)
pierwszy z powodu opinii o tym sklepie, a drugi z powodu braku informacji o marce żywicy (czyli mogą dać cokolwiek).

Faktycznie trochę budził wątpliwości ten sklep . Tak się teraz zastanawiam nad https://www.krainawody.pl/668-zmiekczacz-ecoperla-toro-20.html aczkolwiek nie znam marek i błądzę

Mir_1
26-10-2021, 10:56
Masz niewielką twardość (12 dH). Do tego przy miedzianej instalacji nie zmiękczysz wody do zera. Jak przyjmiemy zużycie na poziomie 9 m3 miesięcznie i zostawisz te minimum 3 dH to wystarczy Ci zmiękczacz 12 litrowy.
Nie wiem tylko jak magnetyzer to zniesie ;)

Magnetyzer oczywiście do demontażu. Rdza go już zżarła (przynajmniej z zewnątrz) i nawet jeśli kiedykolwiek działał to teraz na pewno nie.

Co do zmiękczacza to wolałbym, żeby regeneracja następowała co ok. 14 dni, wtedy chyba złoże ok. 15l. Tak? W obu przypadkach skazany jestem na kompakta. Nie znalazłem oferty na dwuelementowy zmiękczacz z taką ilością złoża.
Poza tym 12l złoża to niezbyt duży przepływ, myślę że starczy ledwo na napełnienie wanny nawet jak domieszam wodę z wodociągóów. Chyba, że się mylę.

Zerko1
26-10-2021, 11:04
Akurat testy paskowe są średnio dokładne... bo musisz zinterpretować kolor i podają tylko zakresy... lepsze są kropelkowe bo możesz kilkukrotnie powtórzyć pomiar i dokładniej sprawdzić ile jest twardości. Ale te wyniki też pozwalają już stwierdzić, że raczej mógłbyś celować w zmiękczacz 25 litrowy.

Wybrałem więc kilka modeli i proszę o podpowiedź który i dlaczego :yes:

1 https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html

2 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-akwa-zmws-25-clack-uzdatniacz-usa-9467454497

3 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-stacja-uzdat-wody-ustm-lotus-sensor-25l-9697534724 (na ten model naciska hydraulik)

4 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-eco-26-filtr-sam-sol-11261400796 (ten mi się podoba)

5 Trinnity HOme 22

6 https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-zmiekczacz-wody-supreme-soft-26-8362744482?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=AGD+drobne,+do+zabudowy+i+wolnostojące&ev_campaign_id=1454209333&gclid=CjwKCAjwq9mLBhB2EiwAuYdMtfYoHjzZmrd7LKeV9aUT yDnS8pRN_YX2FXCOxntywaJGMmQ5PZ4VoxoCQxkQAvD_BwE (ten również)

z góry dziękuje za pomoc:p

gregos11
26-10-2021, 11:07
Kup najtańszy.

Zerko1
26-10-2021, 12:38
Kup najtańszy.
Jak to?:D

nowy domek
27-10-2021, 09:37
Witam
Pisałem już w tym temacie w maju i problem wydawał się rozwiązany, ale jak się okazało nie do końca, ale zacznę od początku.
Posiadam studnię głębinową o głębokości 40m , zrobiłem badania i wyszło że ma przekroczony trochę mangan, reszta OK.
oto wyniki
458086

Na wyniki Manganu trochę musiałem czekać ale wyszło około 58 mikrog/l.
Ogólnie woda śmierdzi siarkowodorem niemożliwie, po przejściu przez drobny filtr mechaniczny Cintropur NW 25 5micro , inżektor, zbiornik 150 l z dyszą napowietrzającą oraz lampę UV smrodu prawie niema. Te prawie jednak przeszkadza dodatkowo zauważyłem że czasami jak puszczę wodę na ogród bezpośrednio ze studni to potrafi przez chwilę lecieć czarna potem ok. Filtr wstępny szybko się zapycha czarnym osadem, dałem jeszcze filtr za zbiornikiem piankowy i też robi się czarny,
Nie wiem czy ma to znaczenie ale używamy tej studni tylko w weekendy (domek letniskowy) przez jedną lub dwie osoby. Może trzeba puścić wodę dłużej kilka godzin.
Co z tym zrobić, jaki filtr jeszcze zastosować, może za mało mam zamknięte obejście inżektora co by wodę bardziej napowietrzyć.

Tomulus73
27-10-2021, 10:55
Dzień dobry

Mam domek letniskowy na działce ROD. W okresie zimowym pojawiam się tam raz na kilka dni. W okresie od października do listopada zużycie wody to nie więcej niż 50 l/tydzień. Obecnie to kwestia zrobienia sobie kawy, umycia kubka, umycia rąk po drobnych pracach i być może spuszczenie wody w toalecie.

Mam wywierconą studnię (głębokość około 20 m) oraz zamontowany hydrofor z pompą.

Parametry wody:
- żelazo - 20 mg/l
- mangan - 0,5 mg/l
- jony amonowe - 15 mg/l
- twardość - 216 mg
Woda nie ma żadnych zapachów.

Doradzono mi zakupienie odżelaziacza oraz urządzenia multifunkcyjnego.
Na razie zakupiłem samo urządzenie:
https://bluewater24.pl/wielofunkcyjna-kompaktowa-stacja-uzdatniania-wody-5-w-1-ecomix-a-25o-760-ec-a-cristal-p-242.html

Czy da się przy moich potrzebach uruchomić obecnie tylko samo urządzenie? Czy przy takich parametrach wody ulegnie ono uszkodzeniu od razu po uruchomieniu? Czy na ten moment odżelaziacz jest niezbędny nawet przy tak minimalnym zużyciu wody?

urbanowp
27-10-2021, 11:05
Wybrałem więc kilka modeli i proszę o podpowiedź który i dlaczego :yes:

1 https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html

2 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-akwa-zmws-25-clack-uzdatniacz-usa-9467454497

3 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-stacja-uzdat-wody-ustm-lotus-sensor-25l-9697534724 (na ten model naciska hydraulik)

4 https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-erie-maxima-eco-26-filtr-sam-sol-11261400796 (ten mi się podoba)

5 Trinnity HOme 22

6 https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-zmiekczacz-wody-supreme-soft-26-8362744482?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=AGD+drobne,+do+zabudowy+i+wolnostojące&ev_campaign_id=1454209333&gclid=CjwKCAjwq9mLBhB2EiwAuYdMtfYoHjzZmrd7LKeV9aUT yDnS8pRN_YX2FXCOxntywaJGMmQ5PZ4VoxoCQxkQAvD_BwE (ten również)

z góry dziękuje za pomoc:p

Witam,

Podłączam się do postu Zerko1, mam podobny dylemat.
U mnie jest woda z wodociągu, 4 osoby, zużycie około 13-14m3 miesięcznie
Twardość:
mg CaCO3/l, ppm CaCO3 (USA)1) 296
stopień niemiecki odH 16,6

Biorę pod uwagę modele zaproponowane przez Zerko1, może jeszcze:
https://sklep.technikawody.pl/produkt/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy/

Mam nadzieję, ze podpowiecie który model wybrać, z góry dziękuję

qbek17
27-10-2021, 23:42
Nie wiem czy ma to znaczenie ale używamy tej studni tylko w weekendy (domek letniskowy) przez jedną lub dwie osoby. Może trzeba puścić wodę dłużej kilka godzin.
Co z tym zrobić, jaki filtr jeszcze zastosować, może za mało mam zamknięte obejście inżektora co by wodę bardziej napowietrzyć.
Myślę, że przy takim okresowym użytkowaniu nie ma sensu iść w jakieś duże kolumny z automatyczną głowicą, tylko dać jeszcze jeden filtr - tym razem węglowy (najlepiej z KDFem). Sugerowałbym największy (np. BB20) ale tam koszt wkładów jest znaczny, więc do przemyślenia ten rozmiar (czy lepiej wymieniać tańsze wkłady częściej czy jednak rzadziej ale drożej).

qbek17
27-10-2021, 23:52
Dzień dobry

Mam domek letniskowy na działce ROD. W okresie zimowym pojawiam się tam raz na kilka dni. W okresie od października do listopada zużycie wody to nie więcej niż 50 l/tydzień. Obecnie to kwestia zrobienia sobie kawy, umycia kubka, umycia rąk po drobnych pracach i być może spuszczenie wody w toalecie.

Mam wywierconą studnię (głębokość około 20 m) oraz zamontowany hydrofor z pompą.

Parametry wody:
- żelazo - 20 mg/l
- mangan - 0,5 mg/l
- jony amonowe - 15 mg/l
- twardość - 216 mg
Woda nie ma żadnych zapachów.

Doradzono mi zakupienie odżelaziacza oraz urządzenia multifunkcyjnego.
Na razie zakupiłem samo urządzenie:
https://bluewater24.pl/wielofunkcyjna-kompaktowa-stacja-uzdatniania-wody-5-w-1-ecomix-a-25o-760-ec-a-cristal-p-242.html

Czy da się przy moich potrzebach uruchomić obecnie tylko samo urządzenie? Czy przy takich parametrach wody ulegnie ono uszkodzeniu od razu po uruchomieniu? Czy na ten moment odżelaziacz jest niezbędny nawet przy tak minimalnym zużyciu wody?
Czy domek jest ogrzewany (tzn zabezpieczony przed zamarzaniem wody w zimie)?
Woda jest fatalna, ale przy tak niskim zużyciu szkoda inwestować w duże filtry (chyba, że zużycie znacznie rośnie w pozostałych miesiącach?). Dodatkowo płukanie odżelaziacza wymaga sporego przepływu (jaka jest wydajność pompy?), a samo płukanie wodą tak zażelazioną będzie mało skuteczne.

Wydaje mi się (choć mogę się mylić bo nie znam całej sytuacji, w tym odpowiedzi na powyższe pytania), że tu nie ma sensu stawiać automatów (odżelaziacz + wielofunkcyjny) tylko dać wkłady narurowe (np. BB20). Są takie komplety po 3 korpusy na stelażu, można tam wrzucić np. wkład odżelaziający, piankowy i węglowy. Przy niewielkim zużyciu myślę, że wytrzyma to pół sezonu, a może i cały...

A odpowiadając na pytanie - nie uszkodzisz trwale tej stacji uzdatniania jak ją podłączysz. Ale przy pierwszym uruchomieniu musisz ją przepłukać (zużyjesz kilkaset litrów wody) więc złoże będzie już dość oblepione tym żelazem i nie wiem jak się zachowa pod względem wydajności...

qbek17
27-10-2021, 23:56
Biorę pod uwagę modele zaproponowane przez Zerko1, może jeszcze:
https://sklep.technikawody.pl/produkt/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy/

Mam nadzieję, ze podpowiecie który model wybrać, z góry dziękuję
Jest tylko jedna różnica między waszymi przypadkami - Ty potrzebujesz większego modelu (np. 35 litrów, ewentualnie 30 litrów też powinien dać radę).

A co do waszego pytania o porównanie tych wszystkich modeli - wybaczcie ale nie mam aż tyle czasu aby szczegółowo porównywać 7 ofert... przy czym część z tych modeli była już omawiana na tym forum.

Ogólnie ujmując temat polecałbym modele z głowicą Clack i złożem Lewatit - to jest moim zdaniem dobry zestaw.

nowy domek
28-10-2021, 05:39
Myślę, że przy takim okresowym użytkowaniu nie ma sensu iść w jakieś duże kolumny z automatyczną głowicą, tylko dać jeszcze jeden filtr - tym razem węglowy (najlepiej z KDFem). Sugerowałbym największy (np. BB20) ale tam koszt wkładów jest znaczny, więc do przemyślenia ten rozmiar (czy lepiej wymieniać tańsze wkłady częściej czy jednak rzadziej ale drożej).

Dzięki za odpowiedz , na razie przebywamy tam sporadycznie, domek jest w trakcie wykańczania więc w przyszłości będzie tam przebywać więcej osób i częściej. Zastanawiałem się czy mógłbym zainstalować taką butlę ze sterowaniem ręcznym np: https://allegro.pl/oferta/odzelaziacz-odmanganiacz-reczny-kl40r-4-osob-11307659734, tylko jakie złoże i czy to ma sens.
Na tę chwilę wymyśliłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/odzelaziacz-odmanganiacz-reczny-kl40r-4-osob-11307659734 czy lepiej tak jak wpisałeś wkład węglowy?

KLARSAN
28-10-2021, 08:16
Witam,

Podłączam się do postu Zerko1, mam podobny dylemat.
U mnie jest woda z wodociągu, 4 osoby, zużycie około 13-14m3 miesięcznie
Twardość:
mg CaCO3/l, ppm CaCO3 (USA)1) 296
stopień niemiecki odH 16,6

Biorę pod uwagę modele zaproponowane przez Zerko1, może jeszcze:
https://sklep.technikawody.pl/produkt/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy/

Mam nadzieję, ze podpowiecie który model wybrać, z góry dziękuję

Jeżeli szuka Pan wysokiej jakości zmiękczacza wody z dobrymi komponentami, dostosowanego do potrzeb, zachęcamy do spojrzenia na modele Ecoperla Toro 35 i Ecoperla Softower M.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/softower/

qbek17
28-10-2021, 21:37
Dzięki za odpowiedz , na razie przebywamy tam sporadycznie, domek jest w trakcie wykańczania więc w przyszłości będzie tam przebywać więcej osób i częściej. Zastanawiałem się czy mógłbym zainstalować taką butlę ze sterowaniem ręcznym np: https://allegro.pl/oferta/odzelaziac...ob-11307659734, tylko jakie złoże i czy to ma sens.Na tę chwilę wymyśliłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/odzelaziac...ob-11307659734 czy lepiej tak jak wpisałeś wkład węglowy?
Moim zdaniem na zapach ten filtr Ci nie pomoże. Na żelazo i mangan - być może, chociaż i tak jest ich niewiele...
Dodatkowo ręczna regeneracja to upierdliwa sprawa - musi być regularna.

mikida
31-10-2021, 10:11
Witam. Posiadam stację odżelaziającą w której zastosowane jest złoże Turbidex (Filter Ag Plus) . Wodę posiadam z własnej studni kopanej , dodam , iż woda z tej studni zmienia się okresowo raz jest lepsza raz gorsza . Myślę ,że zastosowane złoże coś działa i wychwytuje żelazo jednak w dalszym ciągu woda jest mętna i już brakuje mi pomysłów co można zrobić by uzyskać właściwą przejrzystość wody. Na wyjściu ze stacji zastosowałem jeszcze filtr węglowy oraz piankowy 1mikron(bez rezultatu).Na zdjęciu po lewej stronie jest moja woda natomiast po prawej efekt jaki bym chciał uzyskać. Czy istnieje jakiś sposób by w prosty sposób wyklarować tę wodę?
458107

Poniżej przedstawiam zdjęcie jak wygląda woda bezpośrednio ze studni bez filtracji .
- po lewej woda w trakcie wypompowywania ze studni
- po prawej woda pobrana bezpośrednio z dna studni z jej wypływu
458108

qbek17
31-10-2021, 12:15
Witam. Posiadam stację odżelaziającą w której zastosowane jest złoże Turbidex (Filter Ag Plus) . Wodę posiadam z własnej studni kopanej , dodam , iż woda z tej studni zmienia się okresowo raz jest lepsza raz gorsza . Myślę ,że zastosowane złoże coś działa i wychwytuje żelazo jednak w dalszym ciągu woda jest mętna i już brakuje mi pomysłów co można zrobić by uzyskać właściwą przejrzystość wody. Na wyjściu ze stacji zastosowałem jeszcze filtr węglowy oraz piankowy 1mikron(bez rezultatu).Na zdjęciu po lewej stronie jest moja woda natomiast po prawej efekt jaki bym chciał uzyskać. Czy istnieje jakiś sposób by w prosty sposób wyklarować tę wodę?
458107

Poniżej przedstawiam zdjęcie jak wygląda woda bezpośrednio ze studni bez filtracji .
- po lewej woda w trakcie wypompowywania ze studni
- po prawej woda pobrana bezpośrednio z dna studni z jej wypływu
458108
Czy robiłeś badania tej wody? Masz wyniki?
Generalnie Turbidex nie jest złożem stricte odżelaziającym tylko dość dokładnym filtrem mechanicznym (zatrzymuje to co jest już wytrącone, czyli zawiesinę). Jeśli uda Ci się utlenić żelazo (np. w hydroforze z napowietrzaniem) i będzie ono w formie wytrąconej to pewnie uda się je zatrzymać na Turbidexie. Niestety nie podałeś jak wygląda cały układ hydrauliczny więc ciężko stwierdzić co jest przyczyną...

mikida
31-10-2021, 17:49
Badań wody wykonałem już naście.....

https://images91.fotosik.pl/549/6a568689128e6f1emed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6a568689128e6f1e)
https://images90.fotosik.pl/548/bb5f8a1c2805afd3med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/bb5f8a1c2805afd3)
https://images92.fotosik.pl/550/be056e8fec517785med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/be056e8fec517785)
ostatnie badanie z dnia 15.09.2021
Jeszcze nie badałem wody z obecnym złożem którym jest Turbidex.

I jak się tu pozbyć tej mętności ?

A tak wygląda instalacja.
Jedyna mała zmiana w instalacji to inny zbiornik stacji teraz mam troszkę wyższy niż ten co na zdjęciu, obecnie jest Wave Cyber Size 1054

qbek17
01-11-2021, 10:30
Czyli masz napowietrzanie w hydroforze. To co się na nim wytrąci to zatrzyma Turbidex. Ale Turbidex nie jest złożem katalitycznym więc nie zatrzyma tego żelaza, którego nie udało się wytrącić. Możliwe, że to właśnie to żelazo pojawia się w wodzie jako mętność...
Myślę, że dobrze byłoby zrobić badanie wody przed i po aktualnym filtrze (może być w zakresie tylko tych kilu parametrów (Fe, Mn, mętność, twardość, pH, jon amonowy) żeby stwierdzić co to złoże w tej chwili robi.
Druga kwestia to czy złoże jest prawidłowo płukane. Mógłbyś zaobserwować jak wyglądają popłuczyny w czasie płukania filtra? Czy są klarowne? Czy mają barwę? Ile trwa płukanie i jak często się odbywa? Jakie jest natężenie przepływu w czasie płukania?

mikida
01-11-2021, 11:02
W takim razie będę musiał zrobić kolejne badania.
Dodam ,iż miałem prawdopodobnie też złoże Greensand Plus(chodź nie jestem pewien) regenerowane nadmanganianem potasu jednak też nie przyniosło to oczekiwanego efektu , w większej ilości wody nalanej do umywalki nadal był widoczny żółtawy kolor a chce uzyskać błękit.

qbek17
01-11-2021, 18:55
Greensand Plus powinien sobie poradzić z taką ilością żelaza... o ile był regenerowany i płukany. Możesz podać jaką masz pompę lub jaka jest wydajność płukania (i jaki to był zbiornik ze złożem)?

mikida
02-11-2021, 08:33
Teraz już mam zastosowane 3 złoże do filtracji i w dalszym ciągu nie robi roboty.
Złoże Turbidex oraz Greensand Plus było w zbiorniku Wave Cyber Size 1054 .
Co do pompy to mam SKM 150 Omnigena, natomiast płukanie teraz przy Turbidex jest co 2,5m3 a przy Grensand było częściej jakieś 2m3 . Złoża były wymieniane w krótkim okresie czasu więc niema tu mowy o ich strasznym zabrudzeniu. Jak już pisałem jakość wody zmienia się okresowo.

qbek17
02-11-2021, 11:19
Teraz już mam zastosowane 3 złoże do filtracji i w dalszym ciągu nie robi roboty.
Złoże Turbidex oraz Greensand Plus było w zbiorniku Wave Cyber Size 1054 .
Co do pompy to mam SKM 150 Omnigena, natomiast płukanie teraz przy Turbidex jest co 2,5m3 a przy Grensand było częściej jakieś 2m3 . Złoża były wymieniane w krótkim okresie czasu więc niema tu mowy o ich strasznym zabrudzeniu. Jak już pisałem jakość wody zmienia się okresowo.
Może trzeba by zastosować dwa filtry szeregowo? Ewentualnie dodać filtr węglowy na wyjściu...? Tak tylko rzucam pomysły do zastanowienia ;)

darkob
02-11-2021, 18:15
Jakie złoże jest w kolorze brązowym? Kupiłem od kogoś filtr i wysypałem ze zbiornika całą zawartość . Na dole było trochę żwiru a reszta to złoże koloru brązowego. Czy konieczne jest też zamontowanie napowietrzacza zbiornika hydroforowego?

qbek17
03-11-2021, 13:58
Jakie złoże jest w kolorze brązowym? Kupiłem od kogoś filtr i wysypałem ze zbiornika całą zawartość . Na dole było trochę żwiru a reszta to złoże koloru brązowego. Czy konieczne jest też zamontowanie napowietrzacza zbiornika hydroforowego?
"ło panie... " to tak jakbyś zapytał "kupiłem brązowe auto, i powiedzcie jakiej jest marki?" ;)
Generalnie po wodzie z żelazem praktycznie każde złoże będzie brązowe...

Zerko1
07-11-2021, 23:06
W końcu uzyskałem odp. z wodociągów co do twardości wody, a wynosi ona jak to Pani oświadczyła średnio 250/260mg ale w moim rejonie jak dodała może być też 280 :jawdrop:. Zużycie wody 10m3 miesięcznie. 3 osobowa rodzina.
Czy ten model da radę zmiękczycz do 0
https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-20L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/869
??
Czy nie potrzebuje większego złoża niż 20L lub czy 20 da radę.?
Jak mam pompę ciepła to żeby ją "chronić" przed kamieniem należy zmiękczacz do 0 ustawić?

pozdrawiam serdecznie

Tonymark
10-11-2021, 19:46
Cześć wszystkim. Jestem użytkownikiem zmiękczacza od roku i wszystkim polecam. Mam jednak wątpliwości co do głowicy sterującej. Miała być clack pallas i chyba jest z wyglądu, ale nie ma żadnych oznaczeń modelu czy producenta. Wydaje mi się to dziwne. Nie da się też za bardzo w ustawieniach pogrzebać i jest język angielski.

qbek17
12-11-2021, 13:23
Cześć wszystkim. Jestem użytkownikiem zmiękczacza od roku i wszystkim polecam. Mam jednak wątpliwości co do głowicy sterującej. Miała być clack pallas i chyba jest z wyglądu, ale nie ma żadnych oznaczeń modelu czy producenta. Wydaje mi się to dziwne. Nie da się też za bardzo w ustawieniach pogrzebać i jest język angielski.
Każda głowica Clack ma oznaczenie typu/modelu razem z kodem kreskowym - szukaj przy połączeniu ze zbiornikiem (dwie białe naklejki).
Powinno się to zaczynać od V1 (czyli Valve 1"), Pallas to oznaczenie CK.
W ustawieniach (NEXT + W GÓRĘ) powinien być do wyboru język polski.

qbek17
12-11-2021, 13:32
W końcu uzyskałem odp. z wodociągów co do twardości wody, a wynosi ona jak to Pani oświadczyła średnio 250/260mg ale w moim rejonie jak dodała może być też 280 :jawdrop:. Zużycie wody 10m3 miesięcznie. 3 osobowa rodzina.
Na takie parametry przyjąłbym 20 lub max 25 litrów.


Czy ten model da radę zmiękczycz do 0??
Tak, większość modeli da radę zmiękczyć do zera... pytanie brzmi jak często będą się regenerować - w przypadku modeli 20 czy 25 litrowych ta regeneracja (przy zużyciu 10 m3) będzie co mniej więcej 11/14 dni czyli zupełnie prawidłowo.


Czy nie potrzebuje większego złoża niż 20L lub czy 20 da radę.?
Nie potrzebujesz.


Jak mam pompę ciepła to żeby ją "chronić" przed kamieniem należy zmiękczacz do 0 ustawić?
Najlepiej sprawdź jaką twardość zaleca producent twojej pompy ciepła. Jeśli zawiera ona wymiennik ciepła wykonany np. z miedzi to prawie na pewno producent zaleci wodę o twardości wyższej niż zero.

Tonymark
12-11-2021, 21:32
Dziękuję bardzo. Jednak głowica jest oryginalna, ma oznaczenie jak napisałeś. I język już też zmieniony.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie żywicy pursanit. Kupiłem zestaw dla teścia, miał być clack i lewatit a dostalem clack i pursanit, zastanawiam się czy odsyłać czy zostawić.
Szacunek za ogromną wiedzę w temacie.
Pozdrawiam!

Zerko1
13-11-2021, 06:25
Na takie parametry przyjąłbym 20 lub max 25 litrów.


Tak, większość modeli da radę zmiękczyć do zera... pytanie brzmi jak często będą się regenerować - w przypadku modeli 20 czy 25 litrowych ta regeneracja (przy zużyciu 10 m3) będzie co mniej więcej 11/14 dni czyli zupełnie prawidłowo.


Nie potrzebujesz.


Najlepiej sprawdź jaką twardość zaleca producent twojej pompy ciepła. Jeśli zawiera ona wymiennik ciepła wykonany np. z miedzi to prawie na pewno producent zaleci wodę o twardości wyższej niż zero.

Mam pompe Panasonic aquarea i nie wiem gdzie szukać taki informacji:D:p

To czy któryś z tych dwóch modeli będzie dobry

https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-20L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/869

https://sklep.technikawody.pl/produkt/zmiekczacz-wody-erie-maxima-eco-26-filtr-sam-sol/

Bardzo dziękuję za pomoc

qbek17
13-11-2021, 16:39
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie żywicy pursanit. Kupiłem zestaw dla teścia, miał być clack i lewatit a dostalem clack i pursanit, zastanawiam się czy odsyłać czy zostawić.
Nie znam takiej "marki" żywic, ale sądząc po nazwie i oznaczeniach jest to kolejny przejaw naszej rodzimej inwencji w tworzeniu "nowych produktów". Wydaje mi się, że to zwykła żywica Purolite C100E. Nie jest to jonit monosferyczny, ani nie ma tej samej pojemności co Lewatit. Jeśli więc miał być Lewatit to dostałeś produkt niższej jakości i wartości.
Dodatkowo zwróć uwagę, że rzekomy atest PZH na ten Pursanit, na który się powołują strony z tym złożem, jest wydany w 2011 roku. Pomijając to, że podano tylko numer atestu (bez możliwości sprawdzenia na co jest ten atest), to atesty PZH są ważne 3 lub 5 lat, a więc już trochę po terminie :)

qbek17
13-11-2021, 16:53
Mam pompe Panasonic aquarea i nie wiem gdzie szukać taki informacji:D:p
U dostawcy lub w instrukcji obsługi.


To czy któryś z tych dwóch modeli będzie dobry
Każdy z nich będzie dobry aby uzyskać miękką wodę. A czy głowica Erie czy Autotrol to już Twoja decyzja, która z nich bardziej Ci odpowiada :)
Osobiście polecałbym Ci głowicę Clack, ale to będzie trochę droższy model.
Kilka razy już był tu na forum poruszany wątek tych zmiękczaczy Hydro technik - cena jest tak niska, że nie wiadomo na czym jeszcze muszą oszczędzać skoro dają tyle gratisów i takie dobre elementy... jak to mówią "zbyt dobra żeby była prawdziwa" :)

Tonymark
14-11-2021, 09:54
Nie znam takiej "marki" żywic, ale sądząc po nazwie i oznaczeniach jest to kolejny przejaw naszej rodzimej inwencji w tworzeniu "nowych produktów". Wydaje mi się, że to zwykła żywica Purolite C100E. Nie jest to jonit monosferyczny, ani nie ma tej samej pojemności co Lewatit. Jeśli więc miał być Lewatit to dostałeś produkt niższej jakości i wartości.
Dodatkowo zwróć uwagę, że rzekomy atest PZH na ten Pursanit, na który się powołują strony z tym złożem, jest wydany w 2011 roku. Pomijając to, że podano tylko numer atestu (bez możliwości sprawdzenia na co jest ten atest), to atesty PZH są ważne 3 lub 5 lat, a więc już trochę po terminie :)
Dziękuję za odpowiedź, szukałem jakichkolwiek informacji na temet tego złoża i nic nie znalazłem za bardzo. Będę zatem reklamował.

greenzone
15-11-2021, 22:18
Witam wszystkich
Przeglądając to forum już wiem jaka głowica i jakie złoże, poszukałem po internecie i znalazłem dwie interesujące mnie oferty:
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-3-4os-clack-d25ci-automat-usa-gwar-48m-8867732157?navCategoryId=260391
oraz
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-ws1cl-m-z-mixingiem-p-1370.html
wygląda to na te same urządzenia, cena w tym drugim przypadku wydaję się atrakcyjna, jednak sprzedawca ma nieciekawe komentarze,
jako, że nie przekonują mnie ci sprzedający, poszukałem dalej i znalazłem jeszcze jeden zmiękczacz z głowicą również polecaną na tym forum
http://czystawoda.eu/pl/p/Zmiekczacz-automatyczny-Fleck-D25/284
prośba do was (a szczególnie do ciebie qbek17) co wybrać, czy warto brać opcję z osobnym złożem, (butla osobno, pojemnik na sól osobno) czy wybrać coś z polecanych powyżej modeli - wpis zerko1
nie rozpisuje się na temat potrzeb, bo jeszcze nie wykonałem badań wody...
i jeszcze jedno pytanie, bo nie znalazłem twej kwestii na forum, czy trudno jest samodzielnie wymienić złoże? czy wystarczy w tym celu odkręcić głowice, wysypać wszystko ze środka i wsypać nowe.... : -) z góry dziękuje za wszelkie pomocne informacje

qbek17
16-11-2021, 20:40
Przeglądając to forum już wiem jaka głowica i jakie złoże, poszukałem po internecie i znalazłem dwie interesujące mnie oferty:...
wygląda to na te same urządzenia, cena w tym drugim przypadku wydaję się atrakcyjna, jednak sprzedawca ma nieciekawe komentarze,
jako, że nie przekonują mnie ci sprzedający, poszukałem dalej i znalazłem jeszcze jeden zmiękczacz z głowicą również polecaną na tym forum
Pierwsza i trzecia oferta to ta sama firma.
W tej wersji z głowicą Fleck zwróć uwagę, że są tam trzy różne wersje głowicy, z czego dwie to archaiczne, mechaniczne zegary... wersja z elektroniką jest opcjonalna i coś mi mówi, że może wpływać na prezentowaną cenę ;)


prośba do was (a szczególnie do ciebie qbek17) co wybrać, czy warto brać opcję z osobnym złożem, (butla osobno, pojemnik na sól osobno) czy wybrać coś z polecanych powyżej modeli - wpis zerko1
nie rozpisuje się na temat potrzeb, bo jeszcze nie wykonałem badań wody...
Myślę, że warto jednak zacząć od wykonania badań, bo może się okazać, że Twój dylemat jest nieaktualny (bo po prostu potrzebujesz większego modelu niż dostępne w obudowach kompaktowych) :)
Ale jeśli chcesz wiedzieć tak ogólnie to moim zdaniem ta wersja (dwuelementowa) jest trochę bardziej praktyczna w perspektywie wielu lat użytkowania zmiękczacza (łatwiej jest rozdzielić elementy i np. umyć zbiornik soli). Poza tym kwestia obecności rusztu podtrzymującego sól - zazwyczaj nie ma go w kompaktach.



i jeszcze jedno pytanie, bo nie znalazłem twej kwestii na forum, czy trudno jest samodzielnie wymienić złoże? czy wystarczy w tym celu odkręcić głowice, wysypać wszystko ze środka i wsypać nowe.... : -)
Generalnie jest tak jak piszesz, ale jest kilka "niuansów" aby zrobić to prawidłowo. Kwestia wymiany złoża to perspektywa kilkunastu (może ponad dwudziestu) lat...

greenzone
16-11-2021, 21:52
dziękuje za wypowiedź, nieco mi wyjaśniłeś sprawę:)
ALE
nie ułatwiłeś decyzji, pozdrawiam :confused:

edt.
decyduje się na to:
https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-ws1cl-m-z-mixingiem-p-1370.html
ale przed zakupem potrzebuje Wasze słowo boże :-)
brać? wydaję się być najlepszy stosunek ceny do jakości
no bo, trochę szkoda dołożyć tysiaka na to
https://allegro.pl/oferta/clack-pallas-25-nowoczesny-zmiekczacz-wody-sol-10997133410?navCategoryId=260391
czy to
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-akwa-zmws-25-clack-uzdatniacz-usa-9467454497




Od kilku tygodni szukam dobrej oferty zmiękczacza dla siebie. Przejrzałem wiele różnych wpisów i muszę podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat przewijających się tutaj ofert firm (dostępnych na Allegro i ich własnych sklepach internetowych), tak ku przestrodze. Na pierwszy ogień Technika Wody z Komornik. Duży wybór zmiękczaczy, najlepszy opis przedmiotów jaki widziałem (choć unikają tam wskazania producenta głowic) i super gwarancja. Ich oferta najbardziej do mnie przemawia, a w zasadzie to byłem już zdecydowany. Ale co z tego skoro nie obierają telefonów, nie oddzwaniają, nie odpisują na maile (próbowałem kilka razy). Skoro tak podchodzą, a w zasadzie nie podchodzą, do klienta jeszcze przed zakupem, to jak będzie wyglądał serwis i ewentualna realizacja gwarancji? Po porażce z nimi znalazłem następną ofertę z Wielkopolski, firma Blue Water z Ostrowa. Mają, choć może raczej piszą, że mają dokładnie to, co według najaktywniejszych w tym wątku dobry zmiękczacz mieć powinien, czyli złoże monosferyczne Lewatit, głowica Clack i do tego przyjazna cena. No to zadzwoniłem, nie odebrali, nie oddzwonili, tu mi przyszło do głowy, czy może z przysłowiowej poznańskiej oszczędności mają może telefon na kartę, a na karcie mało środków?;) )Postanowiłem sprawdzić opinie o samym sklepie, aż mną wstrząsnęło, zainteresowani mogą sobie poczytać. Refleksja podobna co w pierwszym przypadku, tyle że tutaj dodatkowo, o ile opinie są prawdziwe, można zapłacić i nie otrzymać towaru. Proszę wziąć pod uwagę, że są to moje osobiste spostrzeżenia, może tylko mnie przytrafił się taki pech braku kontaktu z tymi firmami, może opinie na temat Blue Water są fałszywe, może .... Reasumując, warto głębiej przyjrzeć się sprzedawcy, a w szczególności realności realizacji proponowanych gwarancji na sprzęt, bo jak zaufać komuś kto nie chce z nami rozmawiać? A ja szukam dalej.

qbek17
17-11-2021, 09:35
W najtańszym zestawie nie masz zaworu bypass. Dodatkowo obawiam się, że w zbiorniku solanki nie ma zaworu pływakowego (brak informacji na stronie, a więc zakładam, że na tym też oszczędzili). To są przydatne "dodatki".
Poza tym różnica w złożu i sterowniku. To są kwestie, które można wymienić aby było taniej :)
Niestety - decyzja jest tyko Twoja ;)

greenzone
17-11-2021, 10:22
qbek17 dzięki za sugestie i rady...

Q4Q
18-11-2021, 20:12
Dzień dobry, witam wszystkich Forumowiczów, jestem tutaj nowy...;). nie chciałbym zakładać nowego tematu dlatego w tym proszę o pomoc w tym wątku.
Po wykonaniu badania wody ze studni głębinowej została zamontowana stacja uzdatniania, która świetnie sobie poradziła z problemem wysokiego poziomu żelaza i manganu oraz zmiękczyła wodę. Stacja została dobrana w jednej z firm w Polsce centralnej. Składa się z urządzenia ze złożem Ecomix A oraz drugiego ze złożem Katalox light. Tak, nie pomyliłem się, są dwa urządzenia. Uzdatniona woda po pierwszym urządzeniu ma zawartość Manganu na poziomie 0,005 mg Mn/dm3, żelazo 0,03 mg Fe/dm3, twardość 1 dH, pH 7,2, TDS 513 ppm. Pierwsza stacja pracowała już kilka miesięcy, ale problemem był zapach siarkowodoru na zimnej wodzie. Taki sam zapach ma też woda surowa. Studnia ma 27 metrów głębokości, lustro wody jeśli dobrze pamiętam jest na 11 metrach. Ten przykry zapach był powodem dołożenia drugiego urządzenia ze złożem katalox light. Zapach został usunięty i pojawił się nowy problem... Woda ma lekko gorzki smak. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów miał do czynienia z taką sytuacją ? Co może być przyczyną takiego zjawiska ? Pozdrawiam i czekam na wszelkie porady na temat ;-)

Zerko1
18-11-2021, 22:01
https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/SUPREME-SOFT-20-Zmiekczacz-do-wody-Najlepszy-Zmiekczacz-na-Rynku-/542

nigdzie nie mogę odszukać jakiej marki jest tu złoże. Głowica Erie ale złoża nie wiem:confused:

greenzone
19-11-2021, 09:49
https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/SUPREME-SOFT-20-Zmiekczacz-do-wody-Najlepszy-Zmiekczacz-na-Rynku-/542

nigdzie nie mogę odszukać jakiej marki jest tu złoże. Głowica Erie ale złoża nie wiem:confused:


dlatego zdecydowałem się na to

https://allegro.pl/oferta/clack-pallas-25-nowoczesny-zmiekczacz-wody-sol-10997133410

qbek17
19-11-2021, 22:12
Dzień dobry, witam wszystkich Forumowiczów, jestem tutaj nowy...;). nie chciałbym zakładać nowego tematu dlatego w tym proszę o pomoc w tym wątku.
Po wykonaniu badania wody ze studni głębinowej została zamontowana stacja uzdatniania, która świetnie sobie poradziła z problemem wysokiego poziomu żelaza i manganu oraz zmiękczyła wodę. Stacja została dobrana w jednej z firm w Polsce centralnej. Składa się z urządzenia ze złożem Ecomix A oraz drugiego ze złożem Katalox light. Tak, nie pomyliłem się, są dwa urządzenia. Uzdatniona woda po pierwszym urządzeniu ma zawartość Manganu na poziomie 0,005 mg Mn/dm3, żelazo 0,03 mg Fe/dm3, twardość 1 dH, pH 7,2, TDS 513 ppm. Pierwsza stacja pracowała już kilka miesięcy, ale problemem był zapach siarkowodoru na zimnej wodzie. Taki sam zapach ma też woda surowa. Studnia ma 27 metrów głębokości, lustro wody jeśli dobrze pamiętam jest na 11 metrach. Ten przykry zapach był powodem dołożenia drugiego urządzenia ze złożem katalox light. Zapach został usunięty i pojawił się nowy problem... Woda ma lekko gorzki smak. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów miał do czynienia z taką sytuacją ? Co może być przyczyną takiego zjawiska ? Pozdrawiam i czekam na wszelkie porady na temat ;-)
Opisz proszę coś więcej: jaki jest skład wody surowej? czy masz napowietrzanie? jaki jest zbiornik hydroforowy? jak duże są filtry? który jest pierwszy? jak wygląda ich płukanie?
Ecomix nie usuwa zapachu - jeśli problem był od początku to dobór był błędny.
Gorzki posmak może wynikać z wysokiego poziomu sodu w wodzie. Sód może być już obecny w wodzie surowej oraz jest dodawany w czasie pracy złoża jonowymiennego. Żeby posmak był wyczuwalny to sodu musi być sporo...

Q4Q
21-11-2021, 12:24
qbek17 dzięki za zainteresowanie tematem i odpowiedź.

Woda surowa ma poziom żelaza 4,4 mg/dm3, mangan 0,4 mg/dm3, ph 6,99, twardość 24 dH, TDS 448 ppm. Nie był badany poziom sodu. System poboru wody ze studni głębinowej składa się z pompy grundfos sqe 3-55 z falownikiem i małym 8 litrowym zbiornikiem wyrównawczym, dalej woda przechodzi przez filtr wstępny z płukaniem wstecznym BWT protector BW, pierwsza stacja to aquamix -N, która wykorzystuje do regeneracji tabletki solne, druga o wielkości 10x54 z firmy Amii z Łodzi tylko z płukaniem wstecznym. Nie ma zbiornika hydroforowego i napowietrzania. Jedynym zbiornikiem wody jest zasobnik c.w.u. w pompie ciepła o poj. 190 litrów. Na początku jak instalator doradzał dobór uzdatniacza i robione było badanie wody to tego zapachu nie było. A przynajmniej na początku użytkowania domu nie czuliśmy go. Po kilku tygodniach od wprowadzenia się zapach siarkowodoru zaczął być wyczuwalny. Myślałem, że anoda magnezowa reaguje z wodą i śmierdzi ciepła woda. Instalator wykręcił anodę zostawiając w zasobniku tylko anodę tytanową i jak to nic nie dało to okazało się, że ten zapach pochodzi tylko z wody zimnej. Ciepła nie śmierdzi. Jak pisałeś o możliwości pochodzenia gorzkiego smaku wody z sodu to zrobię po weekendzie badanie. Chyba, że masz inne sugestie ?

qbek17
21-11-2021, 21:00
Nie zaszkodzi zbadać... ale woda surowa jest bardzo twarda i do tego ma dużo żelaza. Zmiękczając ją dostarczasz do wody ok 200 mg sodu czyli tyle ile wynosi dopuszczalna norma. Taka ilość może już dawać posmak w wodzie zmiękczonej. Jeśli masz w głowicy pierwszego filtra zawór mieszający, to możesz spróbować go użyć - woda nie będzie już taka miękka, ale mając drugi stopień (odżelaziacz) powinna nadal być bez żelaza.

Q4Q
22-11-2021, 12:54
Pierwsza stacja to aquamix-n i niestety w tym przypadku nie ma możliwości domieszania wody uzdatnionej z surową. Pewnie dlatego twardość =1 dH. Czy dobrze kombinuję, że można zrobić takie obejście poza urządzeniem dopuszczając do wody uzdatnionej odrobinę (regulując założonym w tym celu zaworem) wody sprzed stacji, czyli surowej ? Wszystko po to , żeby woda uzdatniona miała w sobie część twardej wody surowej. Czy jakieś jeszcze inne metody, żeby pozbyć się gorzkiego smaku :( ?

Moja żona mnie cały czas pyta czy ta woda wychodząca na wylewki to aby nie jest szkodliwa...
Czy według Twojej wiedzy te ok 200 mg sodu będzie szkodziło zdrowiu ?

qbek17
22-11-2021, 19:23
Innymi metodami to już raczej odwrócona osmoza (np. RO6 podzlewowe do kuchni).
Taka ilość sodu to nie jest coś co wpłynie jakoś znacząco na Twoje zdrowie - w szczypcie soli jest pewnie dużo więcej... chyba, że masz problemy z sercem i jesteś na ścisłej diecie - ale wtedy raczej byś wiedział żeby uważać na sód :)

Przy okazji - badałeś bakterie w wodzie surowej?

Q4Q
22-11-2021, 19:54
System odwróconej osmozy to jeśli dobrze rozumiem system dodatkowego uzdatnienia wody do spożycia, tak jak pisałeś, do zamontowania np. pod zlewem kuchennym. Muszę poszukać jakie są koszty zamontowania takiego cudeńka :D
Badanie obecności bakterii w wodzie surowej nie było robione. Pytałeś o to w kontekście zapachu siarkowodoru czy gorzkiego smaku ? A może jeszcze coś innego ?

qbek17
22-11-2021, 20:45
System odwróconej osmozy to jeśli dobrze rozumiem system dodatkowego uzdatnienia wody do spożycia, tak jak pisałeś, do zamontowania np. pod zlewem kuchennym. Muszę poszukać jakie są koszty zamontowania takiego cudeńka :D
Koszt zakupu to ok 600-800 PLN zależnie od marki...


Badanie obecności bakterii w wodzie surowej nie było robione. Pytałeś o to w kontekście zapachu siarkowodoru czy gorzkiego smaku ? A może jeszcze coś innego ?
Pytałem w kontekście pytania Twojej żony o szkodliwość picia takiej wody :)

Q4Q
22-11-2021, 21:09
dziękuję za odpowiedź na oba pytania. Cena za odwróconą osmozę to zależy od marki, ale czy też od wydajności ? Czy RO może mieć wprowadzoną jako wodę surową taką po tych moich uzdatniaczach /zmiękczaczach i odżelaziaczach tzn. bardzo miękką =1 dH. ? Czy to według Ciebie sposób na najlepszą z możliwych jakość wody do picia ? Co polecasz ?

qbek17
24-11-2021, 00:44
Cena za odwróconą osmozę to zależy od marki, ale czy też od wydajności ?
Na pewno od obu, ale w domowych warunkach nie potrzebujesz dużej wydajności - po to jest w zestawie zbiornik magazynowy abyś nie musiał mieć wysokowydajnego układu. Można za to dopłacić np. do pompy podnoszącej ciśnienie na samym urządzeniu RO (zwiększa to odzysk wody, bo przy wyższym ciśnieniu membrana daje więcej produktu względem ścieków).


Czy RO może mieć wprowadzoną jako wodę surową taką po tych moich uzdatniaczach /zmiękczaczach i odżelaziaczach tzn. bardzo miękką =1 dH. ?
Jak najbardziej. RO jest bardzo dokładnym filtrem i wodę zasilającą należy wstępnie oczyścić z "łatwiejszych" zanieczyszczeń. Znacznie wydłuża to żywotność membrany.


Czy to według Ciebie sposób na najlepszą z możliwych jakość wody do picia ? Co polecasz ?
To jest bardzo osobiste pytanie :) Najlepsza z możliwych w danym wypadku to u każdego znaczy co innego... ale w Twoim przypadku to moim zdaniem bezpieczne rozwiązanie (membrana RO zatrzymuje bakterie, wirusy, oraz wszystko co w wodzie pływa oraz większość tego co jest w niej rozpuszczone). Na końcu systemu RO powinien być mineralizator aby woda miała jednak odrobinę minerałów (a przez to smaku) :)

Q4Q
24-11-2021, 18:15
qbek17 z tego co widzę powinienem zainteresować się zestawem RO plus mineralizator. Będę tego szukał, dziękuję za pomoc ;)

qbek17
24-11-2021, 21:00
qbek17 z tego co widzę powinienem zainteresować się zestawem RO plus mineralizator. Będę tego szukał, dziękuję za pomoc ;)
Zgadza się.
To o czym pisałem to RO6, czyli 6-cio stopniowy system i on już zawiera mineralizator :)

gp69
25-11-2021, 12:06
Jakiej wielkości złoże w zmiękczaczu jeśli:
Twardość wody = 20 dH
Miesięczne zużycie wody: 10 m3

Na razie w moim prywatnym rankingu w czołówce jest Supreme Soft oraz Ecowater Comfort

Z góry dziękuję.

Q4Q
25-11-2021, 15:38
Zgadza się.
To o czym pisałem to RO6, czyli 6-cio stopniowy system i on już zawiera mineralizator :)

qbek17 to teraz jest już jasne. dzięki !

qbek17
26-11-2021, 05:39
Jakiej wielkości złoże w zmiękczaczu jeśli:
Twardość wody = 20 dH
Miesięczne zużycie wody: 10 m3

Na razie w moim prywatnym rankingu w czołówce jest Supreme Soft oraz Ecowater Comfort

Z góry dziękuję.
30 litrów powinno być OK.

gp69
26-11-2021, 06:55
30 litrów powinno być OK.

A gdyby zmiękczać do 3-4 dH. 20l by wystarczyło ?

mikida
26-11-2021, 14:33
Może trzeba by zastosować dwa filtry szeregowo? Ewentualnie dodać filtr węglowy na wyjściu...? Tak tylko rzucam pomysły do zastanowienia ;)

Zrobiłem kolejne badanie wody kilku wrażliwych parametrów takie wyszły wyniki . Można by otrzymać jakieś sugestie co zrobić by poprawić jakość wody? Przypomnę ,iż mam zastosowane złoże Turbidex oraz na wyjściu filtr węglowy oraz piankowy.
https://zapodaj.net/images/e695f52bf68f1.jpg

qbek17
26-11-2021, 14:42
Tak. Przy zostawieniu 3-4 dH wystarczy 20 litrów złoża.

anscharius
28-11-2021, 16:44
Dzień dobry

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.

Założenia: odżelaziacz, osobno zmiękczacz dwuelementowy, na głowicach clack z bypasem,
ewentualnie osmoza pod zlewozmywak, hydrofor bez napowietrzania.

Posiadam:
-studnia głębinowa 33m, warstwa wodonośna na 22m, lustro 7-15m
-pompę głębinową omnigena 3,5SC2-12
-zbiornik hydroforowy z poduszką powietrzną 500l
-zestaw trzech korpusów do filtrów big blue 20"


Zużycie wody około 15m3 na miesiąc.

Załączam wyniki badań wody, woda ma zapach siarkowodoru.

ph - 7,4
Przewodność - 569
Mangan - 162
Żelazo - 2338
Mętność - 11,8
Barwa - 10
Utlenialność z KMnO4 - 1,12
Amonowy Jon - 0,15
Azotany (NO3-) - 0,93
Azotyny (NO2-) - <0,03
Twardość ogólna - 302
Wyniki mikrobiologiczne w normie

Niestety nie mogę dodać załącznika.

KLARSAN
29-11-2021, 12:02
Dzień dobry

Proszę o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody.

Założenia: odżelaziacz, osobno zmiękczacz dwuelementowy, na głowicach clack z bypasem,
ewentualnie osmoza pod zlewozmywak, hydrofor bez napowietrzania.

Posiadam:
-studnia głębinowa 33m, warstwa wodonośna na 22m, lustro 7-15m
-pompę głębinową omnigena 3,5SC2-12
-zbiornik hydroforowy z poduszką powietrzną 500l
-zestaw trzech korpusów do filtrów big blue 20"


Zużycie wody około 15m3 na miesiąc.

Załączam wyniki badań wody, woda ma zapach siarkowodoru.

ph - 7,4
Przewodność - 569
Mangan - 162
Żelazo - 2338
Mętność - 11,8
Barwa - 10
Utlenialność z KMnO4 - 1,12
Amonowy Jon - 0,15
Azotany (NO3-) - 0,93
Azotyny (NO2-) - <0,03
Twardość ogólna - 302
Wyniki mikrobiologiczne w normie

Niestety nie mogę dodać załącznika.

Dzień dobry,

do podanych parametrów wody możemy zaproponować zestaw składający się z odżelaziacza wody Ecoperla Sanitower oraz zmiękczacza wody Ecoperla Softower. Będzie również konieczna wymiana hydroforu na bezprzeponowy, ponieważ tylko hydrofor ocynkowany współpracuje z napowietrzaczem, który również będzie niezbędny przy podanym poziomie żelaza oraz zapachu siarkowodoru.

Dwie obudowy Big Blue można wykorzystać do filtracji mechanicznej między odżelaziaczem oraz zmiękczaczem wody.

W razie pytań bądź chęci wyceny, zapraszamy do kontaktu na [email protected]

anscharius
29-11-2021, 19:04
Hydrofor jest z poduszką powietrzną, bez przepony, ze stali kwasoodpornej.
Spotkałem się z opinią iż pompa którą posiadam nie napowietrzy odpowiednio wody i będzie trzeba często dopompowywać poduszkę powietrzną.

qbek17
29-11-2021, 20:24
Hydrofor jest z poduszką powietrzną, bez przepony, ze stali kwasoodpornej.
Spotkałem się z opinią iż pompa którą posiadam nie napowietrzy odpowiednio wody i będzie trzeba często dopompowywać poduszkę powietrzną.
Tradycyjnie daje się dyszę napowietrzającą i ona dodaje powietrza za każdym załączeniem pompy. Wtedy raczej nie musisz w ogóle dopompowywać poduszki, a raczej powinien być automatyczny zawór odpowietrzający.
Jak już zrobisz napowietrzanie to kolejnym stopniem jest odżelaziacz. Tu masz spory wybór złóż katalitycznych.
Potem możesz dać BB20 (który już masz), a potem zmiękczacz. Tu proponowałbym ok 40 litrów (przy założeniu zmiękczania do zera). Alternatywnie możesz dać na drugim stopniu filtr wielofunkcyjny (usunie pozostałości, jeśli będą, żelaza, manganu, amoniaku oraz zmiękczy wodę).
Pozostałe korpusy BB20 możesz (ale nie musisz) użyć jako miejsce np na wkład węglowy (jeśli nadal coś nie będzie pasowało ze smakiem czy zapachem wody).

anscharius
29-11-2021, 21:01
Lepszym wyborem jest napowietrzanie, czy dozowanie nadmanganianu potasu?
Otrzymałem ofertę na odżelaziacz ze złożem KATALOX LIGHT, poinformowano mnie iż nie wymaga napowietrzania ani dozowania nadmanganianu potasu, czy to prawda?

qbek17
29-11-2021, 21:49
To zależy co robisz ze ściekami...

Katalox Light, jak każde złoże tego typu, potrzebuje utleniacza. Jeśli woda sama w sobie ma odpowiedni potencjał utleniający (ORP) to nie musisz go sztucznie podwyższać. Ale zazwyczaj "nie ma tak dobrze" i potrzebne jest dodanie zewnętrznego źródła utleniacza. Może to być tlen z powietrza ale może też być inny utleniacz (np. chlor, KMnO4, H2O2, itd).

lukikrk
02-12-2021, 11:35
Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy z czymś na czym kompletnie się nie znam mianowicie wybór stacji uzdatniania wody.
Czy wybór stacji SUPREME MULTI 24 lub VIESSMANN AQUASTILLA będzie dobrym wyborem?
Dwie osoby, średnie miesięczne zużycie to 4-7 m3
Woda miejska o następujących parametrach (pobrane ze strony wodociągów):
CaCO3 mg/l - 314
mmol/l - 3,14
mval/l - 6,28
stopnie niemieckie - 17,62
stopnie angielskie - 22.04
stopnie francuskie - 31,40

Jakim produktem się zainteresować?

qbek17
02-12-2021, 12:39
Jeśli chcesz zmiękczać wodę to nie potrzebujesz stacji wielofunkcyjnej...
A druga sprawa to wielkość złoża - przy zużyciu na poziomie 4 m3 miesięcznie wystarczy Ci ok 12 litrów, a przy 7 m3 - odpowiednie będzie 20 litrów. Oczywiście przy założeniu zmiękczania do zera - jeśli chcesz coś zostawić to potrzebujesz jeszcze mniejszych urządzeń...

lukikrk
02-12-2021, 13:30
Ok, w takim razie jakim urządzeniem powinienem się zainteresować?
Mieszkam w domu od roku a baterie i reszta sprzętów wyglądają jak by miały 10 lat nie mówiąc już o przesuszonej skórze po prysznicu.

qbek17
02-12-2021, 14:37
Ok, w takim razie jakim urządzeniem powinienem się zainteresować?
Mieszkam w domu od roku a baterie i reszta sprzętów wyglądają jak by miały 10 lat nie mówiąc już o przesuszonej skórze po prysznicu.
Urządzenie to zmiękczacz, tylko z tych które podałeś jeden to właśnie zmiękczacz a drugi to stacja wielofunkcyjna.

Moim zdaniem potrzebujesz niewielkiego (12-20 litrów) zmiękczacza (jednofunkcyjnego).

KLARSAN
02-12-2021, 16:13
Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy z czymś na czym kompletnie się nie znam mianowicie wybór stacji uzdatniania wody.
Czy wybór stacji SUPREME MULTI 24 lub VIESSMANN AQUASTILLA będzie dobrym wyborem?
Dwie osoby, średnie miesięczne zużycie to 4-7 m3
Woda miejska o następujących parametrach (pobrane ze strony wodociągów):
CaCO3 mg/l - 314
mmol/l - 3,14
mval/l - 6,28
stopnie niemieckie - 17,62
stopnie angielskie - 22.04
stopnie francuskie - 31,40

Jakim produktem się zainteresować?

Możemy polecić model zmiękczacza wody Ecoperla Vita 12 :)

https://youtu.be/nird8hfnfKs

anscharius
02-12-2021, 20:38
Popłuczyny będą odpływać do studni chłonnej.

Druga kwestia która nie pozwala na zastosowanie napowietrzania to że zamierzam na odcinku studnia - dom utrzymywać wyższe ciśnienie, a w domu reduktor i mniejsze ciśnienie. Czy inżektor będzie właściwie działał na wyższym ciśnieniu?

qbek17
03-12-2021, 10:32
Popłuczyny będą odpływać do studni chłonnej.

Druga kwestia która nie pozwala na zastosowanie napowietrzania to że zamierzam na odcinku studnia - dom utrzymywać wyższe ciśnienie, a w domu reduktor i mniejsze ciśnienie. Czy inżektor będzie właściwie działał na wyższym ciśnieniu?
Inżektor działa na zasadzie różnicy ciśnień - im jest większa tym skuteczniej działa inżektor. Wyższe ciśnienie w rurze powinno raczej ułatwić zadanie.

anscharius
03-12-2021, 19:40
Proszę o propozycję stacji dla mojej wody na głowicy CLACK WS1.

domelek
14-12-2021, 23:12
Witam, mam od około 3 lat zmiękczacz Hydro22+ z głowica BNT - niestety od jakiegoś czasu woda wychodząca ze zmiękczacza nie jest taka miękka, jak na początku. Soli caly czas ubywa sterownik działa niby poprawnie - wszystkie etapy regeneracji są wykonywanie zgodnie z programem. Jedyna rzecz, że po regeneracji woda płynąca w kranie była przez jakiś czas bardzo słona (teraz jest już ok), co mogło być tego przyczyną? Woda o twardości 26 stopni niemieckich - regeneracja ustawiona jest teraz na 3,4m3 (z wyliczeń wynika 3,7m3) Mam porównanie wody z tego samego ujęcia u teściów (mają chyba Viesmanna home 20) i u nich woda jest miękka (jest to uczucie trudnosci ze zmyciem mydła ze skóry). Teoretycznie przy badaniu twardości wychodzi, że woda ma ok 3-5 stopni twardości, ale krany dalej zarastają białym nalotem, więc już nie wiem o co kaman...może wymiana złoża coś pomoże? Ile kg żywicy może mieścić taki zmiękczacz?

P.S
Teoretycznie wg. wodociągów woda ma twardość og. mgCaCO3/l - 272, Wapń mg/l - 85,77 ale mi z testu kropelkowego wychodzi więcej, więc nawet jesli byłaby bardziej miekka to częstsza regeneracja powinna poprawić sprawę...?

KLARSAN
15-12-2021, 08:14
Woda po zmiękczaczu wody nie powinna być słona, więc tutaj jest problem z ustawieniami. Proponujemy zgłosić się do producenta/sprzedawcy z reklamacją bądź prośbą o serwis.

Złoże po 3 latach także powinno być w pełni sprawne - zazwyczaj żywica jonowymienna traci na wydajności po 7-10 latach.

qbek17
15-12-2021, 13:01
Złoże po 3 latach także powinno być w pełni sprawne - zazwyczaj żywica jonowymienna traci na wydajności po 7-10 latach.
A solidne złoże podziała 15-20 lat.

hjuston
18-12-2021, 13:28
Witam.
Proszę o pomoc w doborze wielkości zmiękczacza wody, dla takich parametrów:
- twardość wody 21 st. niemieckich
- docelowo chcę zmiękczyć do twartości 5st
- zużycie wody obecnie 5m3, ale szacuję że jak miała by się rodzina powiększyć to może docelowo być 7,5m3

qbek17
18-12-2021, 13:42
Witam.
Proszę o pomoc w doborze wielkości zmiękczacza wody, dla takich parametrów:
- twardość wody 21 st. niemieckich
- docelowo chcę zmiękczyć do twartości 5st
- zużycie wody obecnie 5m3, ale szacuję że jak miała by się rodzina powiększyć to może docelowo być 7,5m3
Na teraz wystarczyłoby ok 12-15 litrów złoża, jak wzrośnie zużycie to max 20 litrów...

KLARSAN
20-12-2021, 08:48
Witam.
Proszę o pomoc w doborze wielkości zmiękczacza wody, dla takich parametrów:
- twardość wody 21 st. niemieckich
- docelowo chcę zmiękczyć do twartości 5st
- zużycie wody obecnie 5m3, ale szacuję że jak miała by się rodzina powiększyć to może docelowo być 7,5m3

Dzień dobry :)

Możemy zaproponować zmiękczacz wody z 17 litrami złoża Ecoperla Slimline CS 17 :)

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/slimline-cs/

xiz
27-12-2021, 18:17
Słuchajcie, gdzie można kupić jakiś kluczyk bo sądząc po trzech otworach taki istnieje do tych pokręteł, nie mogę ręcznie tego ustawić bo mi przeskakuje za dużo albo za mało. Zakładam, że kluczykiem się uda. https://zapodaj.net/7dc8508b4b580.jpg.html

qbek17
27-12-2021, 18:40
Ale to chyba są pokrętła od bypassu - albo je otwierasz albo zamykasz... nie da się "za dużo" ani "za mało"...?

xiz
28-12-2021, 00:48
Chodzi o to, że chcę mieć je otwarte troszeczkę aby ustawić słynne 4 dH.

srutututu
28-12-2021, 07:20
Witam,

Mam pewien problem z głowicą clark ws1 CI (stacja z greensandem). Niezależnie od długości płukania wstecznego, regeneracji i płukania, w kranie pojawia się fioletowa woda.
Testowo wyłączyłem etap zasysania kmno4, aby "regeneracja" składała się tylko z płukania wstecznego i płukania końcowego. Pomimo tego w układzie nadal pojawia się fioletowa woda. Zauważyłem, że prawdopodobnie głowica zasysa regenerat ze zbiornika podczas zakończenia całego procesu regeneracji, przechodząc w tryb filtracji. Myślę tak, ponieważ podczas płukania do kanału wypływa czysta woda, a na sam koniec procesu, kiedy słychać, że mechanizm w głowicy przełącza się na pozycję filtrowania wody, do kanału na chwilę wypływa mocno fioletowa woda. Prawdopodobnie wtedy właśnie podlewa mi też nieco złoże.

Dlatego niezależnie od tego jak długie czasy płukania są ustawione, zawsze mam fioletową wodę w układzie i muszę lać kilka minut wodę z kranu, aż układ się oczyści.

Czy ktoś spotkał się z tym problemem?

qbek17
28-12-2021, 09:59
Chodzi o to, że chcę mieć je otwarte troszeczkę aby ustawić słynne 4 dH.
To masz problem bo jest to zawór odcinający, a nie regulacyjny. Dodawanie "funkcji" mieszacza do bypassu tak się właśnie kończy.

qbek17
28-12-2021, 10:01
Witam,

Mam pewien problem z głowicą clark ws1 CI (stacja z greensandem). Niezależnie od długości płukania wstecznego, regeneracji i płukania, w kranie pojawia się fioletowa woda.
Testowo wyłączyłem etap zasysania kmno4, aby "regeneracja" składała się tylko z płukania wstecznego i płukania końcowego. Pomimo tego w układzie nadal pojawia się fioletowa woda. Zauważyłem, że prawdopodobnie głowica zasysa regenerat ze zbiornika podczas zakończenia całego procesu regeneracji, przechodząc w tryb filtracji. Myślę tak, ponieważ podczas płukania do kanału wypływa czysta woda, a na sam koniec procesu, kiedy słychać, że mechanizm w głowicy przełącza się na pozycję filtrowania wody, do kanału na chwilę wypływa mocno fioletowa woda. Prawdopodobnie wtedy właśnie podlewa mi też nieco złoże.

Dlatego niezależnie od tego jak długie czasy płukania są ustawione, zawsze mam fioletową wodę w układzie i muszę lać kilka minut wodę z kranu, aż układ się oczyści.

Czy ktoś spotkał się z tym problemem?
Prawdopodobnie uszczelki są już zużyte/uszkodzone. Robiłeś jakiś przegląd czy kontrolę tej głowicy?

jacku6
28-12-2021, 10:23
Dzień dobry. Czy stacja SUPREME MULTI 24 nada sie do poprawy wody o parametrach:
- twardość 270 mgCaCoO3,
- jon amonowy 0,65 mgNH4/l,
- mangan 0,06 mgMn/l,
- żelazo 0,14 mgFe/l,
- ph 7,5
w domu 4 osoby, zużycie wody standardowe, studnia głebinowa 26 m, lustro wody 1,5m, szambo

qbek17
28-12-2021, 11:52
Dzień dobry. Czy stacja SUPREME MULTI 24 nada sie do poprawy wody o parametrach:
- twardość 270 mgCaCoO3,
- jon amonowy 0,65 mgNH4/l,
- mangan 0,06 mgMn/l,
- żelazo 0,14 mgFe/l,
- ph 7,5
w domu 4 osoby, zużycie wody standardowe, studnia głebinowa 26 m, lustro wody 1,5m, szambo
Jest dość mała ale w teorii powinna być odpowiednia.

srutututu
28-12-2021, 12:25
Prawdopodobnie uszczelki są już zużyte/uszkodzone. Robiłeś jakiś przegląd czy kontrolę tej głowicy?

Nie, na razie dopiero to zaobserwowałem. Wcześniej byłem przekonany że po prostu nie dopłukuję złoża, ale teraz zauważyłem że jest ono podlewane na zakończenie całej regeneracji.
Czy taki przegląd robić samemu, czy myślisz raczej o serwisie?

qbek17
28-12-2021, 12:38
Nie, na razie dopiero to zaobserwowałem. Wcześniej byłem przekonany że po prostu nie dopłukuję złoża, ale teraz zauważyłem że jest ono podlewane na zakończenie całej regeneracji.
Czy taki przegląd robić samemu, czy myślisz raczej o serwisie?
Skoro masz już takie objawy to raczej myślałem o serwisie.
Teoretycznie możesz to zrobić samemu ale proponowałbym chociaż pierwszy raz zlecić to komuś kto ma o tym pojęcie i podpatrzeć jak to wygląda...

srutututu
28-12-2021, 12:47
Skoro masz już takie objawy to raczej myślałem o serwisie.
Teoretycznie możesz to zrobić samemu ale proponowałbym chociaż pierwszy raz zlecić to komuś kto ma o tym pojęcie i podpatrzeć jak to wygląda...

jasne, a jesteś w stanie polecić jakiś serwis z podkarpackiego, lub obsługujący ten region?

xiz
28-12-2021, 12:48
To masz problem bo jest to zawór odcinający, a nie regulacyjny. Dodawanie "funkcji" mieszacza do bypassu tak się właśnie kończy.

To znaczy jak się kończy? Przez ostatnie 5 lat miałem tak otwarte. Postąpiłem zgodnie z instrukcją od osoby sprzedającej zmiękczacz bo innej możliwości ustawienia nie znalazłem. Ostatnio sprawdziłem, i woda ma między 0 a 1 dH więc chcę ustawić na nowo bo pewnie po kilku latach mogło się zrobić trochę kamienia i jest np mniejszy przepływ stąd już nie ma 4 dH ale ponieważ ręcznie jest trudno, udaje mi się albo właśnie gdzieś ok. 1 dH albo 7-8 dH to szukam jakiegoś narzędzia do przekręcenia, przecież nic się nie popsuło.

qbek17
28-12-2021, 13:10
To znaczy jak się kończy? Przez ostatnie 5 lat miałem tak otwarte. Postąpiłem zgodnie z instrukcją od osoby sprzedającej zmiękczacz bo innej możliwości ustawienia nie znalazłem. Ostatnio sprawdziłem, i woda ma między 0 a 1 dH więc chcę ustawić na nowo bo pewnie po kilku latach mogło się zrobić trochę kamienia i jest np mniejszy przepływ stąd już nie ma 4 dH ale ponieważ ręcznie jest trudno, udaje mi się albo właśnie gdzieś ok. 1 dH albo 7-8 dH to szukam jakiegoś narzędzia do przekręcenia, przecież nic się nie popsuło.
Myślę, że to nie kwestia kamienia, który dławi przepływ.
Kończy się tak, że ciężko ustawić precyzyjną wartość na zaworze, który nie jest zaworem przeznaczonym do regulacji.

xiz
28-12-2021, 14:47
A to ja wiem, że ciężko dlatego szukam narzędzia żeby było łatwiej. Oczywiście zakładam, że pewnie czasem będzie leciała ok. 2 dH a czasem pewnie 6 dH ale średnia powinna wyjść ok. :-)

jacku6
28-12-2021, 17:19
Jest dość mała ale w teorii powinna być odpowiednia.
Co znaczy „jest dość mała” w jakim sensie?

ultralegera
28-12-2021, 19:09
Witam, założono u mnie około tydzień temu urządzenie firmy klarwod ecomulti z linku poniżej. Miałem twardą wodę około 400. Po założeniu urządzenia dalej mam twardą wodę. Czy ktoś się orientuje jak ustawić to urządzenie aby ustawić twardość na zero ?

https://www.klarwod.pl/Ecomulti.html

qbek17
28-12-2021, 19:28
Co znaczy „jest dość mała” w jakim sensie?
Ma tylko 24 litry złoża. Przy tym typie złoża (wielofunkcyjne) jest to mała ilość.
Dodatkowo w niektórych opisach jest wzmianka o regeneracji upflow - a przypadku tego typu złóż ta regeneracja nie ma sensu. Pytanie czy to tylko popis handlowca czy faktycznie ten egzemplarz będzie miał ten rodzaj regneracji.

qbek17
28-12-2021, 19:29
Witam, założono u mnie około tydzień temu urządzenie firmy klarwod ecomulti z linku poniżej. Miałem twardą wodę około 400. Po założeniu urządzenia dalej mam twardą wodę. Czy ktoś się orientuje jak ustawić to urządzenie aby ustawić twardość na zero ?
Jeśli twardość się nie zmieniła to raczej kwestia zamkniętego zaworu obejścia.

ultralegera
28-12-2021, 20:53
[QUOTE=qbek17;8106559]Jeśli twardość się nie zmieniła to raczej kwestia zamkniętego zaworu obejścia.[/QUOT

Źle napisałem. Zmieniła się na plus ale nadal jest kamień w czajniku i na szybach prysznica. Woda czuć, że jest delikatniejsza i nie wysusza tak skóry. Pytanie jak zrobić twardość na zero bo takiej opcji nie widzę w tym programatorze.

srutututu
29-12-2021, 06:55
Skoro masz już takie objawy to raczej myślałem o serwisie.
Teoretycznie możesz to zrobić samemu ale proponowałbym chociaż pierwszy raz zlecić to komuś kto ma o tym pojęcie i podpatrzeć jak to wygląda...

Pokusiłem się o sprawdzenie jeszcze jednej rzeczy - czy i kiedy zasysa płyn. Wypiąłem wężyk ze zbiornika i trzymając na nim palec obserwowałem zasysanie.
Wygląda to tak, że gdy głowica przechodzi w tryb backwash, czyli tłok przesuwany jest głęboko - do końca głowicy, wężyk wypluwa trochę wody. Ale przy każdym kolejnym etapie, ponieważ tłok jest cofnięty na maxa i przechodząc do kolejnego etapu wraca od końca do przodu, jednocześnie zasysa co nieco wężykiem. W efekcie faktycznie podczas cofania się w pozycję filtracji, na koniec wrzuca mi roztwór na złoże... Sprawdziłem kosz i tłoki, wyglądają raczej na sprawne - tłoki dość ciasno poruszają się wewnątrz kosza.

Czy takie lekkie wypluwanie i zasysanie podczas pracy tłoka jest czymś normalnym w głowicach Clack, czy jednak coś tu nie gra?

SuperSonic
29-12-2021, 10:40
Korzystam z wody miejskiej, jej twardość to 20 st niemieckich, zużycie wody to 6-7m3 / msc
Czy zmiekczacz Viessmana Aquastilla 12 byłby wystarczający? Chciałabym wydać max 2 tys, czytając wpisy chciałabym uniknąć zakupu chińczyka w podobnych pieniądzach...

jacku6
29-12-2021, 12:22
Ma tylko 24 litry złoża. Przy tym typie złoża (wielofunkcyjne) jest to mała ilość.
Dodatkowo w niektórych opisach jest wzmianka o regeneracji upflow - a przypadku tego typu złóż ta regeneracja nie ma sensu. Pytanie czy to tylko popis handlowca czy faktycznie ten egzemplarz będzie miał ten rodzaj regneracji.
co by pan polecil konkretnie do takich wyników

qbek17
29-12-2021, 13:00
Pokusiłem się o sprawdzenie jeszcze jednej rzeczy - czy i kiedy zasysa płyn. Wypiąłem wężyk ze zbiornika i trzymając na nim palec obserwowałem zasysanie.
Wygląda to tak, że gdy głowica przechodzi w tryb backwash, czyli tłok przesuwany jest głęboko - do końca głowicy, wężyk wypluwa trochę wody. Ale przy każdym kolejnym etapie, ponieważ tłok jest cofnięty na maxa i przechodząc do kolejnego etapu wraca od końca do przodu, jednocześnie zasysa co nieco wężykiem. W efekcie faktycznie podczas cofania się w pozycję filtracji, na koniec wrzuca mi roztwór na złoże... Sprawdziłem kosz i tłoki, wyglądają raczej na sprawne - tłoki dość ciasno poruszają się wewnątrz kosza.

Czy takie lekkie wypluwanie i zasysanie podczas pracy tłoka jest czymś normalnym w głowicach Clack, czy jednak coś tu nie gra?
Po backwashu powinno nastąpić zasysanie roztworu regeneranta i powinno wyssać wszystko z zasobnika. Jeśli nawet nastąpi później chwilowe zasysanie to nie powinno ono już nic wprowadzić do głowicy bo zbiornik powinien być już pusty, a jego ponowne napełnienie jest ostatnim cyklem (po którym już nie powinno nic być zasysane).

qbek17
29-12-2021, 13:03
Źle napisałem. Zmieniła się na plus ale nadal jest kamień w czajniku i na szybach prysznica. Woda czuć, że jest delikatniejsza i nie wysusza tak skóry. Pytanie jak zrobić twardość na zero bo takiej opcji nie widzę w tym programatorze.
To nie jest pojedyncza opcja w programatorze. Jeśli urządzenie jest prawidłowo zaprogramowane (i dobrane) to na wyjściu powinna być woda zupełnie zmiękczona. Masz wysoką twardość, a urządzenie nie jest zbyt duże - może po prostu trzeba mu zrobić regenerację? sprawdzałeś twardość wody (surowej i uzdatnionej) testerem? Czy poziom twardości na sterowniku zgadza się z tym zmierzonym?

qbek17
29-12-2021, 13:07
Korzystam z wody miejskiej, jej twardość to 20 st niemieckich, zużycie wody to 6-7m3 / msc
Czy zmiekczacz Viessmana Aquastilla 12 byłby wystarczający? Chciałabym wydać max 2 tys, czytając wpisy chciałabym uniknąć zakupu chińczyka w podobnych pieniądzach...
Raczej przydałby Ci się model ok 20 litrowy, a ten ma tylko 12 litrów. Z drugiej strony jak masz ograniczony budżet to i tak nie znajdziesz w tej cenie czegoś wybitnego, więc jeśli ten model Ci odpowiada to raczej też da sobie radę (chociaż nie będzie optymalny).

ultralegera
29-12-2021, 13:42
To nie jest pojedyncza opcja w programatorze. Jeśli urządzenie jest prawidłowo zaprogramowane (i dobrane) to na wyjściu powinna być woda zupełnie zmiękczona. Masz wysoką twardość, a urządzenie nie jest zbyt duże - może po prostu trzeba mu zrobić regenerację? sprawdzałeś twardość wody (surowej i uzdatnionej) testerem? Czy poziom twardości na sterowniku zgadza się z tym zmierzonym?

Przed założeniem tego urządzenia miałem twardość wody niecałe 400. W czajniku było biało jak się gotowało wodę. Przy założeniu ustawili na niecałe 5 stopni niemieckich. Nie wiem jak się to przelicza. Chciałbym jeszcze zejść do 3 stopni niemieckich tylko nie wiem jak. Urządzenie się jeszcze nie płukało bo jest ustawione płukanie po 3,5 m3 wody a tyle jeszcze nie poszło.

Załączam zdjęcia, na zdjęciu jest takie pokrętło czarne z plusem. Może to służy do ustawienia twardości?

qbek17
29-12-2021, 15:02
Przed założeniem tego urządzenia miałem twardość wody niecałe 400. W czajniku było biało jak się gotowało wodę. Przy założeniu ustawili na niecałe 5 stopni niemieckich. Nie wiem jak się to przelicza. Chciałbym jeszcze zejść do 3 stopni niemieckich tylko nie wiem jak. Urządzenie się jeszcze nie płukało bo jest ustawione płukanie po 3,5 m3 wody a tyle jeszcze nie poszło.

Załączam zdjęcia, na zdjęciu jest takie pokrętło czarne z plusem. Może to służy do ustawienia twardości?
Niestety nie widzę zdjęcia, ale jeśli masz tam zawór mieszający (i to otwarty) to by wyjaśniało skąd osady. Zjechanie o dodatkowe 2 stopnie raczej nie zmieni wiele w ilości osadów - nadal będą. Zjechanie do zera powinno je zredukować już znacznie.
Co do regulacji to musisz sprawdzić (instrukcja?) w którą stronę się zamyka ten zawór i sobie popróbować. Ale tak czy siak radzę posprawdzać testerem jaka jest rzeczywista twardość.

SuperSonic
29-12-2021, 17:58
Raczej przydałby Ci się model ok 20 litrowy, a ten ma tylko 12 litrów. Z drugiej strony jak masz ograniczony budżet to i tak nie znajdziesz w tej cenie czegoś wybitnego, więc jeśli ten model Ci odpowiada to raczej też da sobie radę (chociaż nie będzie optymalny).

Dziękuję za opinie
Wpadł mi jeszcze w oko taki 20l
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html

qbek17
29-12-2021, 18:51
Dziękuję za opinie
Wpadł mi jeszcze w oko taki 20l
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html
Opis jest ciekawy, ale radzę sprawdzić opinie o tym sklepie przed zakupem... ewentualnie wybranie opcji "za pobraniem" :)

srutututu
30-12-2021, 11:30
Po backwashu powinno nastąpić zasysanie roztworu regeneranta i powinno wyssać wszystko z zasobnika. Jeśli nawet nastąpi później chwilowe zasysanie to nie powinno ono już nic wprowadzić do głowicy bo zbiornik powinien być już pusty, a jego ponowne napełnienie jest ostatnim cyklem (po którym już nie powinno nic być zasysane).

Tak, to jest oczywiste. Ale ciekaw jestem czy w każdej głowicy, podczas cofania tłoczka wypluwana jest jakaś ilość wody przez wężyk, a podczas powrotu - czyć w wężyku zasysanie. Chciał bym wiedzieć czy to norma, czy jednam mam jakąś awarię...

wydaje mi się, że gdy głowica ustawia tłok w pozycji napełniania zbiornika i później wraca do swojej pozycji spoczynku / normalnej pracy - podczas tego powrotu również co nieco zasysa

ultralegera
30-12-2021, 11:55
Niestety nie widzę zdjęcia, ale jeśli masz tam zawór mieszający (i to otwarty) to by wyjaśniało skąd osady. Zjechanie o dodatkowe 2 stopnie raczej nie zmieni wiele w ilości osadów - nadal będą. Zjechanie do zera powinno je zredukować już znacznie.
Co do regulacji to musisz sprawdzić (instrukcja?) w którą stronę się zamyka ten zawór i sobie popróbować. Ale tak czy siak radzę posprawdzać testerem jaka jest rzeczywista twardość.

Próbuję dodać zdjęcie ale nie da się wstawić. Ogólnie jest takie małe pokrętło i kręciłem nim w lewo - nie ma maksymalnego dokręcenia tylko kręcąc dalej w lewo pokrętło się wykręca. Nie rozumiem tego. Czyli krecąc w lewo dokręca się ale do pewnego momentu a potem się odkręca.

Proszę również o opinie na temat urządzenia klarwod ecomulti - dobra to firma i urządzenie?

Zerko1
03-01-2022, 14:55
BWT Zmiękczacz kompaktowy AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2 czy to dobry zmiękczacz:confused:

xiz
03-01-2022, 16:22
Słuchajcie, gdzie można kupić jakiś kluczyk bo sądząc po trzech otworach taki istnieje do tych pokręteł, nie mogę ręcznie tego ustawić bo mi przeskakuje za dużo albo za mało. Zakładam, że kluczykiem się uda. https://zapodaj.net/7dc8508b4b580.jpg.html

Naprawdę nikt nie ma takiego kluczyka i nie może podpowiedzieć gdzie kupić w necie i jak się nazywa? Nie ma tu instalatorów żadnych?

I jeszcze do tego potrzebuję: https://zapodaj.net/1edca42a5ef60.jpg.html

qbek17
03-01-2022, 20:47
Naprawdę nikt nie ma takiego kluczyka i nie może podpowiedzieć gdzie kupić w necie i jak się nazywa? Ja takiego nie widziałem...


I jeszcze do tego potrzebuję: https://zapodaj.net/1edca42a5ef60.jpg.html
Do Tego to wystarczy płaski śrubokręt, tylko odpowiednio szeroki.

ultralegera
04-01-2022, 14:01
Panowie prośba o podpowiedź. Zmiękczacz założony 2 tygodnie temu nowy. Mam ustawione w zmiękczaczu regeneracja po 3,5 m3 wody. Woda była ustawiona na ok 4 stopnie niemieckie. Z racji pojawienia się kamienia sprawdziłem dzisiaj twardość wody i wyszła 26 stopni niemieckich. Do regeneracji pozostało 0,33 m3 według wyświetlacza. Co może być przyczyną ? Mam nadzieję, że urządzenie się nie popsuło.

qbek17
05-01-2022, 13:14
Panowie prośba o podpowiedź. Zmiękczacz założony 2 tygodnie temu nowy. Mam ustawione w zmiękczaczu regeneracja po 3,5 m3 wody. Woda była ustawiona na ok 4 stopnie niemieckie. Z racji pojawienia się kamienia sprawdziłem dzisiaj twardość wody i wyszła 26 stopni niemieckich. Do regeneracji pozostało 0,33 m3 według wyświetlacza. Co może być przyczyną ? Mam nadzieję, że urządzenie się nie popsuło.
Problemem jest to, że chyba nikt tutaj nie zna dokładnych parametrów Twojego urządzenia. Nie wiemy ile jest złoża, ale zakładając jeden worek (25 litrów) to te 3,5 m3 pomiędzy regeneracjami to trochę za dużo.
Może złoża jest więcej? Może dawka soli jest wyższa? Może podmieszanie jest inaczej ustawione? Sporo niewiadomych. Jeśli urządzenie jest nowe to proponuję kontakt z instalatorem i sprawdzenie bądź korektę ustawień.

Zerko1
05-01-2022, 19:11
BWT Zmiękczacz kompaktowy AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2 czy to dobry zmiękczacz ????

qbek17
07-01-2022, 17:09
BWT Zmiękczacz kompaktowy AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2 czy to dobry zmiękczacz ????
Sam sprzęt nie jest zły. Ale czy odpowiedni do Twoich potrzeb - tego nie wiem :)
Ma specyficzną głowicę, więc przy jakimkolwiek serwisie jesteś uzależniony od jednej firmy.

hjuston
08-01-2022, 10:15
Na teraz wystarczyłoby ok 12-15 litrów złoża, jak wzrośnie zużycie to max 20 litrów...

A jesteś(cie) w stanie polecić jakiś model / ew. producenta? Czytałem kilka wątków na temat oczyszczaczy i wiem że najlepiej iść w głowicę Clack i złoże Lewatit. Z tego co widzę ktoś podrzucał model Ecoperla Slimline CS 17. Jeszcze jakieś sensowne propozycje? ;)

Mam zapisane że kiedyś polecałeś (qbek17) urządzenia od Aqua soft, chociaż posty były sprzed kilku lat, więc nie wiem na ile to aktualne. Znalazłem na stronie producenta coś takiego:
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-czasowa-przeplyw-1m-h.html
https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

Coś takiego jest ok? Z tego co widzę ta seria basic ma zawór Clack WS1 CI, niestety nie mogę się doszukać informacji o złożu (może po prostu napiszę do producenta). I też pytanie czym się różni ta wersja objętościowa od czasowej.

ultralegera
08-01-2022, 15:04
Problemem jest to, że chyba nikt tutaj nie zna dokładnych parametrów Twojego urządzenia. Nie wiemy ile jest złoża, ale zakładając jeden worek (25 litrów) to te 3,5 m3 pomiędzy regeneracjami to trochę za dużo.
Może złoża jest więcej? Może dawka soli jest wyższa? Może podmieszanie jest inaczej ustawione? Sporo niewiadomych. Jeśli urządzenie jest nowe to proponuję kontakt z instalatorem i sprawdzenie bądź korektę ustawień.

Urządzenie mam takie jak w linku poniżej, 24 litrów złoża aquamulti

https://www.klarwod.pl/Ecomulti.html

Zużycie miesięczne wody ok 15 m3. Serwisant ustawił mi regenerację na 2.5 m3, twardość wody na 0 czyli śruba wkręcona max, po regerneracji wyszedł 1 stopień niemiecki. Po zejściu 1,6 m3 wody zauwazyłem w czajniku kamień, sprawdziłem wodę testerem i wyszło 23 stopnie niemieckie. Okazuje się, że po max 1,5 m3 wody trzeba robić regenerację, co przy zuzyciu 15m3 miesięcznie wychodzi 10 regeneracji x ok 200 litrów tj. 2 m3 wody idzie w kanał. Jestem zszokowany.

Czy jest możliwość, że powyższe urządzenie jest tak słabe, że filtruje max 1,5 m3 i konieczna jest regeneracja ? Może jest zepsute i zgłaszać reklamację? Prośba o pomoc.

Ustawienia urządzenia:
- uzupwody 05.0 min
- plukanie 09 min
- solenie 45 min
- pluk.wst 10 min
- reg m3 01.50t
- reg dni 10

SuperSonic
08-01-2022, 21:06
Co myślicie o głowicy Logix 255/760 czy warto dopłacić do wersji z bnt, różnica zestawu to 550zl. Złoże lewatit 20l

qbek17
09-01-2022, 11:32
I też pytanie czym się różni ta wersja objętościowa od czasowej.
Generalnie do zmiękczaczy szukaj tylko wersji objętościowej (głowica ma wtedy wbudowany wodomierz i regeneruje się wtedy kiedy zużyje określoną ilość wody co jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu).

qbek17
09-01-2022, 11:33
Co myślicie o głowicy Logix 255/760 czy warto dopłacić do wersji z bnt, różnica zestawu to 550zl. Złoże lewatit 20l
Dopłacić do BNT? Przecież BNT to chińszczyzna... zazwyczaj dopłaty są w drugą stronę :)

qbek17
09-01-2022, 11:40
Urządzenie mam takie jak w linku poniżej, 24 litrów złoża aquamulti
Sorry ale pod tym linkiem nie ma żadnych konkretnych informacji... same marketingowe bzdury, a pod zakładką Dane techniczne jest tylko "treść w opracowaniu". Jeśli masz jakieś dane to wrzuć gdzieś zdjęcia...
Złoże jest pakowane w worki po 25 litrów, i nie ma raczej możliwości odsypania jego części - to wynika z jego struktury (mieszanka niejednorodna różnych złóż).


Zużycie miesięczne wody ok 15 m3. Serwisant ustawił mi regenerację na 2.5 m3, twardość wody na 0 czyli śruba wkręcona max, po regerneracji wyszedł 1 stopień niemiecki. Po zejściu 1,6 m3 wody zauwazyłem w czajniku kamień, sprawdziłem wodę testerem i wyszło 23 stopnie niemieckie. Okazuje się, że po max 1,5 m3 wody trzeba robić regenerację, co przy zuzyciu 15m3 miesięcznie wychodzi 10 regeneracji x ok 200 litrów tj. 2 m3 wody idzie w kanał. Jestem zszokowany.

Czy jest możliwość, że powyższe urządzenie jest tak słabe, że filtruje max 1,5 m3 i konieczna jest regeneracja ? Może jest zepsute i zgłaszać reklamację? Prośba o pomoc.

Nie musi być zepsute - jest po prostu źle dobrane. Do takiej twardości jest zbyt małe, a ustawienia są błędne. Poza tym to urządzenie (złoże) wielofunkcyjne - pytanie czy masz jeszcze jakieś inne problemy poza twardością?


Ustawienia urządzenia:
- uzupwody 05.0 min
- plukanie 09 min
- solenie 45 min
- pluk.wst 10 min
- reg m3 01.50t
- reg dni 10
Nie wiedząc nawet jaka to głowica (brak informacji na stronie) te czasy wyglądają dziwnie...

ultralegera
09-01-2022, 13:19
Qbek17 Dzięki za odpowiedź.

Przesyłam badanie wody, czy wystarczyłby mi sam zmiękczacz ? Woda ze studni głębinowej 30 metrów.
- bakterie coli -0
- eschericha coli -0
- ph - 7,3
- jon amonowy - poniżej 0,13 mg/l
- mangan- poniżej 30 ug/l
- żelazo - 35 +-5 ug/l
- twardość ogólna - 314 +-41 mg CAco3/l

Urządzenie które mam ma głowicę BNT 765. Dane urządzenia jakie znalałem:

https://mojawoda.com/filtry-wody-caly-dom/wodaro-ecomulti-24-bnt-odzelaziacz-stacja-multi

https://bluewater24.pl/filtr-do-wody-studziennej-ecomulti-bnt-24-odzelaziacz-zmiekczacz-odmanganiacz-p-238.html

Prośba o info jak to poustawiać skoro jest źle.

Mam możliwość wymiany urządzenia. Pobór wody ok 15-18 m3/miesiąc, twardość wody 24. Pytanie co mam wziąć:
1. zmiękczacz czy stację multifunkcyjną
2. jakiej firmy urządzenie - chciałbym żeby regeneracja była co najmniej po 3 m3 a nie 1.5 jak teraz.
3. czy znacie firmę klarwod i z tej firmy byłoby coś godnego uwagi z głowicą "nie chińską" ? Myślałem o modelu cs quadro 30 ale nie wiem jaka głowica i złoże.
https://www.klarwod.pl/Quadro.html

qbek17
10-01-2022, 19:53
Przesyłam badanie wody, czy wystarczyłby mi sam zmiękczacz ? Woda ze studni głębinowej 30 metrów.
- bakterie coli -0
- eschericha coli -0
- ph - 7,3
- jon amonowy - poniżej 0,13 mg/l
- mangan- poniżej 30 ug/l
- żelazo - 35 +-5 ug/l
- twardość ogólna - 314 +-41 mg CAco3/l
Do takiej wody wystarczy sam zmiękczacz. Chyba, że masz jeszcze jakieś badania (może utlenialność, może ogólną liczbę bakterii)?


Urządzenie które mam ma głowicę BNT 765. Dane urządzenia jakie znalałem:
Niestety dużo więcej tam nie ma... głowica BNT to chińska produkcja.


Prośba o info jak to poustawiać skoro jest źle.
Jeśli masz reklamować urządzenie to może lepiej nie zmieniaj ustawień?


Mam możliwość wymiany urządzenia. Pobór wody ok 15-18 m3/miesiąc, twardość wody 24.
Twardość z badania to ok 18 dH, tu piszesz, że 24 - w jakiej jednostce? To spora różnica... czy chcesz zmiękczać do zera?


Pytanie co mam wziąć:
1. zmiękczacz czy stację multifunkcyjną Zmiękczacz

2. jakiej firmy urządzenie - chciałbym żeby regeneracja była co najmniej po 3 m3 a nie 1.5 jak teraz.To nie zależy od firmy tylko wielkości i typu złoża. Żeby określić ile go potrzebujesz musimy ustalić jak twarda jest woda i do ilu chcesz ją zmiękczyć.

3. czy znacie firmę klarwod i z tej firmy byłoby coś godnego uwagi z głowicą "nie chińską" ? Myślałem o modelu cs quadro 30 ale nie wiem jaka głowica i złoże.
To też chińska głowica...

ultralegera
10-01-2022, 20:14
Dziękuje za udział w dyskusji i informację. W maju robiłem studnię i dałem wodę do badania (mam tylko te wyniki które wstawiłem) i wyszło twardość ogólna - 314 +-41 mg CAco3/l. Obecnie odłączyłem urządzenie i kropelkowym wyszło 24 kropelki czyli 24 stopnie niemieckie. Wodę chcę zmiękczyć do zera, miesięczny pobór wody 15-18 m3/miesiąc. Instalator daje mi możliwość wymiany urządzenia ale muszę wskazać co chce, najlepiej z firmy klarwod - tyle, że u nich same chińskie głowice i uważam, że kiepskie te urządzenia.

Skoro wystarczy zmiękczacz to szukam zmiękczacza tylko prośba o pomoc jaka wielkość i typ złoża, jaka najlepsza głowica i jakiej firmy mam szukać bo już kolejnej wymiany nie będzie :)

Znalazłem takie urządzenie jak w linku, pytanie czy parametry są ok i głowica dobra. Nigdzie nie jest podana zdolność jonowymienna więc nie wiem co jaki czas zrobi regenerację.
https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-eko-optima-30-760-logix-p-218.html

emigrus
11-01-2022, 10:20
Ktoś mi może powiedzieć co to za gratis przywędrował z wodociągów do moich filtrów? https://photos.app.goo.gl/3Pru9kBS6pyyPas79
Filtr(Hydra) samoczyszczący nie chce tego wypłukać ciśnieniem 6 barów - filtry mam przed regulatorem ciśnienia(3 bary docelowo za regulatorem). Przykleiło się to do siatki nierdzewnej i się trzyma. Z tego co widać w wolnym tempie dochodzi do rozpuszczenia tego co widać na tych żółych żebrowaniach , czego skutkiem jest zawalenie drugiego filtra 10 mikronów, który powinien być niebieski a zrobił się prawie czarny. Póki co nie zmieniam filtra 10 mikronów, tylko czekam aż rozpuści się wszystko w pierwszym filtrze.
Nie wygląda to na rdzę, więc co to może być? Jakiś mangan? Nasza hydrofornia jest lokalną, gdzie woda jest ze studni głebinowej na 170 metrach. Woda z kranu leci krystalicznie czysta, więc drugi filtr nie przepuszcza tego czegoś.

SuperSonic
11-01-2022, 20:38
Dopłacić do BNT? Przecież BNT to chińszczyzna... zazwyczaj dopłaty są w drugą stronę :)

Sorry, oczywiście chodziło o dopłate do głowicy Logix względem BNT.

W sumie już nie ważne. Zamówiłem zmiekczacz hydro technic iq20 up-flow ze zlozem lewatit, nieźle wyceniony moim zdaniem, ponieważ cały zestaw kosztuje 1900zl

https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-IQ20-UP-FLOW-Gwarancja-10LAT-%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-MENU-PL%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING./886?gclid=Cj0KCQiA8vSOBhCkARIsAGdp6RT6ZrlrfWmrShfF CtpmY9NPuSfTq6EyhJ-uMgu3Pw1scvoyz2wNpakaApTNEALw_wcB

qbek17
11-01-2022, 21:54
Dziękuje za udział w dyskusji i informację. W maju robiłem studnię i dałem wodę do badania (mam tylko te wyniki które wstawiłem) i wyszło twardość ogólna - 314 +-41 mg CAco3/l. Obecnie odłączyłem urządzenie i kropelkowym wyszło 24 kropelki czyli 24 stopnie niemieckie. Wodę chcę zmiękczyć do zera, miesięczny pobór wody 15-18 m3/miesiąc.
Przy zmiękczeniu z 24 dH do zera i takim zużyciu możesz już szukać modeli półprzemysłowych... 50-60 litrów złoża będzie OK.
To nie będzie urządzenie kompaktowe i nie w takiej cenie... Ale regeneracja będzie się odbywać co 6-7 m3 (czyli 2 razy w miesiącu) przy niewiele większym zużyciu wody na płukanie. Jak jeszcze weźmiesz dobry filtr wstępny to możesz też pomyśleć o regeneracji przeciwprądowej, bo przy takiej wielkości to już będzie realna różnica.
Z dobrych głowic proponowałbym Ci firmę Clack, a złoże Lewatit.


Znalazłem takie urządzenie jak w linku, pytanie czy parametry są ok i głowica dobra. Nigdzie nie jest podana zdolność jonowymienna więc nie wiem co jaki czas zrobi regenerację.
To średni model - głowica w porządku, ale złoże standardowe (nie monosferyczne) i (jak dla Ciebie) tylko 30 litrów. Do tego w cenie brakuje bypassu, mixingu, w zbiorniku solanki prawdopodobnie brak zaworu solankowego. I radzę sprawdzić opinie sklepu - taka cena nie bierze się znikąd.

jacku6
15-01-2022, 10:08
co ile będzie sie regenerował zmiękczacz z 32 litrami złoża konkretnie (supreme soft) przy standardowym zużyciu wody?

ultralegera
15-01-2022, 13:15
Qbek17 - dziękuje za informacje. Prośba jeszcze o wskazanie czy jest duża różnica pomiędzy złożem purolite 100e od złoża Lewatit? Chodzi mi o kwestię zdrowotne. Przy lewatit piszą że nie jest wyprodukowane przy użyciu rozpuszczalników a przy purolite nic nie ma na ten temat.

qbek17
15-01-2022, 15:29
Qbek17 - dziękuje za informacje. Prośba jeszcze o wskazanie czy jest duża różnica pomiędzy złożem purolite 100e od złoża Lewatit? Chodzi mi o kwestię zdrowotne. Przy lewatit piszą że nie jest wyprodukowane przy użyciu rozpuszczalników a przy purolite nic nie ma na ten temat.
Lewatit jest monosferyczny, a C100E to zwykła żywica przemysłowa o standardowym uziarnieniu (co może powodować większe opory przepływu i szybsze zużywanie się żywicy w czasie użytkowania).
Jest też chyba różnica w pojemności - Lewatit powinien mieć ok 10% wyższą.
Zdrowotnie, po dobrym wypłukaniu (przy czym Lewatit powinien się dopłukać szybciej), nie powinno być różnicy bo każde z tych złóż ma atest PZH i jest dopuszczone do kontaktu z wodą pitną.

qbek17
15-01-2022, 15:32
co ile będzie sie regenerował zmiękczacz z 32 litrami złoża konkretnie (supreme soft) przy standardowym zużyciu wody?
Przy Twojej twardości (15 dH) i zmiękczeniu do zera regeneracja wypadałaby co ok 6 - 6,5 m3 wody... częstotliwość w dniach zależy od zużycia wody...

jacku6
15-01-2022, 19:49
Przy Twojej twardości (15 dH) i zmiękczeniu do zera regeneracja wypadałaby co ok 6 - 6,5 m3 wody... częstotliwość w dniach zależy od zużycia wody...
Dzięki za odpowiedz. Hmm to czemu wyświetlacz pokazuje regeneracje za 30500 litrów teraz? to sie jakos dynamicznie zmienia czy jak to wyglada? Aha i zmiekczam na ta chwile do 3 dH...

qbek17
16-01-2022, 10:49
Dzięki za odpowiedz. Hmm to czemu wyświetlacz pokazuje regeneracje za 30500 litrów teraz? to sie jakos dynamicznie zmienia czy jak to wyglada? Aha i zmiekczam na ta chwile do 3 dH...
Przy zmiękczeniu do 3dH regeneracja powinna wypadać co ok 8 m3.
To co pokazuje wyświetlacz (i co robi konkretna głowica) zależy od tego jak jest ustawiona... to już kwestia kontaktu z dostawcą/instalatorem.

jacku6
16-01-2022, 11:25
Przy zmiękczeniu do 3dH regeneracja powinna wypadać co ok 8 m3.
To co pokazuje wyświetlacz (i co robi konkretna głowica) zależy od tego jak jest ustawiona... to już kwestia kontaktu z dostawcą/instalatorem.
A czy można to jakoś samemu zmienić? Zestaw kupiłem przez internet, w sieć wpiał hydraulik i tyle, co może teraz zrobić ktoś kto to sprzedaje z drugiego końca Polski?

qbek17
16-01-2022, 16:59
A czy można to jakoś samemu zmienić? Zestaw kupiłem przez internet, w sieć wpiał hydraulik i tyle, co może teraz zrobić ktoś kto to sprzedaje z drugiego końca Polski?
Może Ci podyktować jakie ustawienia powinny być wpisane w ten konkretny model... skoro go sprzedaje to powinien go prawidłowo ustawić, albo dać instrukcję jak to zrobić samemu... robienie tego samemu (albo doradzanie komuś jak to zrobić) bez wiedzy jaki jest konkretnie model głowicy/sterownika czy ile faktycznie (i jakiego) złoża jest w danym urządzeniu to trochę ryzyko, że się coś "zepsuje" albo straci gwarancję.

jacku6
16-01-2022, 19:04
Może Ci podyktować jakie ustawienia powinny być wpisane w ten konkretny model... skoro go sprzedaje to powinien go prawidłowo ustawić, albo dać instrukcję jak to zrobić samemu... robienie tego samemu (albo doradzanie komuś jak to zrobić) bez wiedzy jaki jest konkretnie model głowicy/sterownika czy ile faktycznie (i jakiego) złoża jest w danym urządzeniu to trochę ryzyko, że się coś "zepsuje" albo straci gwarancję.
hmm tzn tam nie ma żadnych opcji do wpisywania czasu do regeneracji czy litrów wody... chyba że jest jakaś tajna funkcja serwisowa... poza tym jesli było ustawione na ponad 30 tys litrów to chyba z jakiegoś powodu? w instrukcji pisze że wszystko odbywa sie automatycznie... skad w ogóle wiadomo że prawidłowo to bedzie ok 8 tys litrów wody?

qbek17
16-01-2022, 19:43
hmm tzn tam nie ma żadnych opcji do wpisywania czasu do regeneracji czy litrów wody... chyba że jest jakaś tajna funkcja serwisowa... poza tym jesli było ustawione na ponad 30 tys litrów to chyba z jakiegoś powodu? w instrukcji pisze że wszystko odbywa sie automatycznie... skad w ogóle wiadomo że prawidłowo to bedzie ok 8 tys litrów wody?
Każdy elektroniczny sterownik głowicy ma jakieś programowanie - nie zawsze widoczne bezpośrednio dla użytkownika. Generalnie powinno to być ustawione przez producenta/dostawcę, a użytkownik może tylko podać np. lokalną twardość wody (wpisywałeś jakieś dane?)
To że regeneracja powinna wypadać akurat co taką objętość wynika z ilości złoża, standardowej dawki soli, twojej twardości wejściowej i wyjściowej. Możliwe jednak, że producent przewidział np. inną dawkę soli i stąd w jakimś szczególnym modelu, to obliczenie może niezbyt pasować (ale raczej nie będzie to aż taka różnica). Dlatego warto jednak zwrócić się do kogoś kto zna to urządzenie.

jacku6
16-01-2022, 20:35
Po szybkim researchu w googlu:
Wyglada na to ze ta glowica ma odgornie i na sztywno zapisane cykle regeneracji... i to w dosc ograniczonej liczbie... szukam dalej :)

to jest moja głowica wiec sie chyba wyjaśniło...

Kamil w_wa
18-01-2022, 07:39
Dzień dobry
Jestem tutaj ponieważ chciałem uzyskać odpowiedź.
Właśnie będę wprowadzać się do nowego domu i będę potrzebować zmiękczacz wody.
Hydraulik który robi mi instalację zaproponował mi urządzenie 30 litrowe z głowicą BNT.

Chciałem się zapytać czy, aż tak duży zmiękczacz jest mi potrzebny. I czy ta głowica BNT jest godna polecenia.
Zaznaczam że mój budżet na zmiękczacz to około 1500-2000 zł.

Louis_muniek
18-01-2022, 07:53
Dzień dobry
Jestem tutaj ponieważ chciałem uzyskać odpowiedź.
Właśnie będę wprowadzać się do nowego domu i będę potrzebować zmiękczacz wody.
Hydraulik który robi mi instalację zaproponował mi urządzenie 30 litrowe z głowicą BNT.

Chciałem się zapytać czy, aż tak duży zmiękczacz jest mi potrzebny. I czy ta głowica BNT jest godna polecenia.
Zaznaczam że mój budżet na zmiękczacz to około 1500-2000 zł.

Hej, podaj proszę jakie masz zużycie wody i jaka jest twoja twardość wody. Jeśli jest to wodociąg to tyle na początek wystarczy.
Na tej podstawię obliczę i potwierdzę czy w twoim przypadku 30 stka jest adekwatna czy może spokojnie wyrobisz się zmniejszą butlą.
Budżet 1500-2000 to będzie raczej średni zmiękczacz. Aczkolwiek zawór BNT jest dość prosty, trwały i niezawodny i co najważniejsze łatwy w konfigurowaniu. Moje doświadczenie z tą głowicą jest bardzo pozytywne. Natomiast dokładając niewiele więcej możesz naprawdę kupić fajny i porządny sprzęt na markowej głowicy i z markowym złożem.

Pozdrawiam

Kamil w_wa
18-01-2022, 08:12
Hej, podaj proszę jakie masz zużycie wody i jaka jest twoja twardość wody. Jeśli jest to wodociąg to tyle na początek wystarczy.
Na tej podstawię obliczę i potwierdzę czy w twoim przypadku 30 stka jest adekwatna czy może spokojnie wyrobisz się zmniejszą butlą.
Budżet 1500-2000 to będzie raczej średni zmiękczacz. Aczkolwiek zawór BNT jest dość prosty, trwały i niezawodny i co najważniejsze łatwy w konfigurowaniu. Moje doświadczenie z tą głowicą jest bardzo pozytywne. Natomiast dokładając niewiele więcej możesz naprawdę kupić fajny i porządny sprzęt na markowej głowicy i z markowym złożem.

Pozdrawiam

Louis dziękuje Ci bardzo za informację.
A więc tak, budżet który napisałem to budżet który chciałem przeznaczyć na zakup, zmiękczacza, co nie oznacza że nie mogę go zwiększyć. Ja porostu się na tym nie znam i bazuje na chwilę obecną na opinii tylko swojego hydraulika.
Wskaż mi proszę ewentualnie na jakie marki urządzeń lub komponenty mam zwrócić uwagę, godne polecenia. Jeśli miał bym dopłacić np. 500 - 1000 zł, ale urządzenie by chodziło bezawaryjne przez długi czas to ja chyba nawet tak wolę.

Co do zużycia wody to nie wiem, bo jeszcze tam nie mieszkam ale będą mieszkać 3 osoby (2 dorosłe + dziecko) i oczywiście ogród. Twardość wody to około 270 mg/l.
Dziękuje

Louis_muniek
18-01-2022, 08:23
Louis dziękuje Ci bardzo za informację.
A więc tak, budżet który napisałem to budżet który chciałem przeznaczyć na zakup, zmiękczacza, co nie oznacza że nie mogę go zwiększyć. Ja porostu się na tym nie znam i bazuje na chwilę obecną na opinii tylko swojego hydraulika.
Wskaż mi proszę ewentualnie na jakie marki urządzeń lub komponenty mam zwrócić uwagę, godne polecenia. Jeśli miał bym dopłacić np. 500 - 1000 zł, ale urządzenie by chodziło bezawaryjne przez długi czas to ja chyba nawet tak wolę.

Co do zużycia wody to nie wiem, bo jeszcze tam nie mieszkam ale będą mieszkać 3 osoby (2 dorosłe + dziecko) i oczywiście ogród. Twardość wody to około 270 mg/l.
Dziękuje

Kamil
Uwzględniając twoją twardość wody 270 mg (woda średnio twarda) i szacowane zużycie przy trzech osobach 10 m3/miesiąc spokojnie wystarczy zmiekczacz z butlą 20 litrów. Regenerację będziesz mieć co około 3,5 m3 więc w twoim przypadku 2,5 miesięcznie.

Co do urządzeń to godne polecenia są amerykańskie głowice LOGIX lub te instalowane w systemach SUPREME SOFT., żywica marki LEWATIT, PUROLITE
butle np. marki STRUCTURAL lub BWG.
Poszukaj po sklepach internetowych lub allegro , jestem pewny że wiele tych produktów znajdziesz w cenach, które nie przekraczają twojego budżetu.

Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem.

exKex_6
18-01-2022, 08:48
Dzień dobry
Jestem tutaj ponieważ chciałem uzyskać odpowiedź.
Właśnie będę wprowadzać się do nowego domu i będę potrzebować zmiękczacz wody.
Hydraulik który robi mi instalację zaproponował mi urządzenie 30 litrowe z głowicą BNT.

Chciałem się zapytać czy, aż tak duży zmiękczacz jest mi potrzebny. I czy ta głowica BNT jest godna polecenia.
Zaznaczam że mój budżet na zmiękczacz to około 1500-2000 zł.

Zgadzam się z Louis_muniek , lepiej dołożyć przy takim wydatku- tak na serrio niewielką kwotę, bo to nie zakup na 2 tygodnie, czy 2 miesiące tylko na LATA i mieć za umówmy się niewielką dopłatę, porządny sprzęt, który jest wydajniejszy, oszczędniejszy no i powiedzmy szczerze nie psuje się z powodu tego, że pracuje- bo do tego został on stworzony. Przy odrobinę droższych rozwiązaniach jak wymienione przez Was supreme softy, ostatecznie zużycie wody na regeneracje i soli jest ekonomiczniejsze, a o to przecież chodzi.

Kamil w_wa
18-01-2022, 13:35
Kamil
Uwzględniając twoją twardość wody 270 mg (woda średnio twarda) i szacowane zużycie przy trzech osobach 10 m3/miesiąc spokojnie wystarczy zmiekczacz z butlą 20 litrów. Regenerację będziesz mieć co około 3,5 m3 więc w twoim przypadku 2,5 miesięcznie.

Co do urządzeń to godne polecenia są amerykańskie głowice LOGIX lub te instalowane w systemach SUPREME SOFT., żywica marki LEWATIT, PUROLITE
butle np. marki STRUCTURAL lub BWG.
Poszukaj po sklepach internetowych lub allegro , jestem pewny że wiele tych produktów znajdziesz w cenach, które nie przekraczają twojego budżetu.

Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem.

Dziękuje za informację.
Faktycznie poszukałem na allegro i ceny zmiękczaczy o których pisałeś zaczynają się w przedziale 2200 - 3200 około, więc są to systemy w moim zasięgu.
I teraz mam pytanie bo na allegro widziałem również zmiękczacz Supreme Logiq, jest on w wersji 35 litrowej z dobrą żywicą, niemieckiej produkcji.
mam pytanie czy może zamiast 20 litrowego wziąć ten większy aby robił rzadziej regenerację i czym różnią się na przykład głowice logix 255/760 i logix logiq 269 i supreme soft. Wiem że na pewno kupię któryś z tych zmiękczaczy tylko nie umiem sobie zinterpretować tych wszystkich informacji i fajnie by było jak byś mi pokrótce objaśnił który z nich jest najlepszy. Z góry dziękuje

Louis_muniek
18-01-2022, 13:53
Kamil
Uwzględniając twoją twardość wody 270 mg (woda średnio twarda) i szacowane zużycie przy trzech osobach 10 m3/miesiąc spokojnie wystarczy zmiekczacz z butlą 20 litrów. Regenerację będziesz mieć co około 3,5 m3 więc w twoim przypadku 2,5 miesięcznie.

Co do urządzeń to godne polecenia są amerykańskie głowice LOGIX lub te instalowane w systemach SUPREME SOFT., żywica marki LEWATIT, PUROLITE
butle np. marki STRUCTURAL lub BWG.
Poszukaj po sklepach internetowych lub allegro , jestem pewny że wiele tych produktów znajdziesz w cenach, które nie przekraczają twojego budżetu.

Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem.

Generalnie każdy z tych systemów będzie porządny i dobry.

1. W twoim przypadku nie ma konieczności i sensu zakładać urządzenia z butlą 35 litrów skoro 20 spokojnie sobie poradzi z twoją twardością, która nie jest duża.

2. logix 255/760 i 269 różnią się systemem regeneracji, ten pierwszy działa w systemie DOWN-FLOW, logiq 269 ma już ten "nowocześniejszy tryb" UP-FLOW" ma również funkcję suchego zbiornika , regenerację proporcjonalną i system DFLR, czyli deflektor przy dolnym koszu, oczywiście jedna i druga głowica jest produkcji amerykańskiej, Pentair.

Co do systemów SUPREME-SOFT są również bardzo dobre, posiadają 5 cyklowe głowice. Regeneracja w trybie w UP-FLOW, posiadają funkcję suchego zbiornika , jako że jest to pentair to oczywiste, że posiadają butlę Structural, system DFLR i regeneracją proporcjonalną.

jako że ty potrzebujesz urządzenia z butlą 20 litrów, to najlepszym wyborem będzie zmiękczacz z głowicą logix 255/760 albo 20 litrowy supreme.

exKex_6
18-01-2022, 14:18
Dzień dobry
Jestem tutaj ponieważ chciałem uzyskać odpowiedź.
Właśnie będę wprowadzać się do nowego domu i będę potrzebować zmiękczacz wody.
Hydraulik który robi mi instalację zaproponował mi urządzenie 30 litrowe z głowicą BNT.

Chciałem się zapytać czy, aż tak duży zmiękczacz jest mi potrzebny. I czy ta głowica BNT jest godna polecenia.
Zaznaczam że mój budżet na zmiękczacz to około 1500-2000 zł.

Dokładnie tak jak pisze Louis_muniek nie jest potrzebne, aż 35 litrowe urządzenie, a wymienione zalety ( przy jednokrotnym większym wydatku) są opłacalne długofalowo, gdyż czy to Logiq 35 czy supreme soft 20 dzięki deflektorowi jak i regeneracji upflow we współpracy ze złożem monosferycznym pięknie wykorzystują cały potencjał tego złoża no i są EKONOMICZNIEJSZE = mniejsze zużycie NaCl i H20 na regeneracje !
Reasumując przy Twoich parametrach wziołbym supreme soft 20.

KLARSAN
19-01-2022, 07:45
Louis dziękuje Ci bardzo za informację.
A więc tak, budżet który napisałem to budżet który chciałem przeznaczyć na zakup, zmiękczacza, co nie oznacza że nie mogę go zwiększyć. Ja porostu się na tym nie znam i bazuje na chwilę obecną na opinii tylko swojego hydraulika.
Wskaż mi proszę ewentualnie na jakie marki urządzeń lub komponenty mam zwrócić uwagę, godne polecenia. Jeśli miał bym dopłacić np. 500 - 1000 zł, ale urządzenie by chodziło bezawaryjne przez długi czas to ja chyba nawet tak wolę.

Co do zużycia wody to nie wiem, bo jeszcze tam nie mieszkam ale będą mieszkać 3 osoby (2 dorosłe + dziecko) i oczywiście ogród. Twardość wody to około 270 mg/l.
Dziękuje
Rzuć okiem alternatywnie na dwa (ostatnio BARDZO) popularne u nas rozwiązania -> Ecoperla Toro 20 i Ecoperla Vita 25.

Recenzje urządzeń znajdziesz na YouTube :)


https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

Kamil w_wa
19-01-2022, 08:19
Rzuć okiem alternatywnie na dwa (ostatnio BARDZO) popularne u nas rozwiązania -> Ecoperla Toro 20 i Ecoperla Vita 25.

Recenzje urządzeń znajdziesz na YouTube :)


https://www.youtube.com/watch?v=qTo239BmY8U

Bardzo dziękuje KLARSAN.
Oczywiście zapoznam się z ofertą, jednak już chyba na 100% jestem przekonany i wiem jaki zmiekczacz kupię. Jestem już po wstępnych rozmowach ze sklepem i mój wybór padł na system supreme z butla 20 litrów, tak jak doradzał mi Louis. Panowie w sklepie potwierdzili mi, że w moim przypadku również będzie butla 20 litrowa i że nie ma sensu abym kupował większą. Dla mnie to wszystko o czym piszecie jest dość trudne, ponieważ jest tyle tych informacji i szczegółów w których się poprostu się gubię. I to co dla was jest oczywiste, dla mnie już takie nie jest. ;-).

Generalnie to co wcześniej napisał Louis i to co powiedzieli mi w sklepie, a także zapoznając się z tym produktem, już wiem, że chce tego supreme. Dla mnie ważne jest że zostało mi wytłumaczone, że nie potrzebuje większego systemu, że jest to system porządny i na markowych podzespołach.

metalowy
19-01-2022, 10:08
Witam
mam prośbę o doradzenie w kwestii doboru SUW

Mam już mętlik w głowie, na skrzynce kilka ofert. Ogólnie to mam już dość tego całego marketingowego bełkotu, ciągnięcia niektóych sprzedawców za język. Jednym słowem "ciekawy", nieznany mi wcześniej segment rynku :D Ale musze przez to przebrnąć niestety jak każdy..

Wyniki analizy mojej wody:
utlenialność 0.53 mg/l O2
twardość 140 mg/l CaCO3
Azotyny 0,066 mg/l
Azotany <0,89 mg/l
Jon amonowy/amoniak 0,18 mg/l
chlorki 12 mg/l
żelazo 490 μg/l
mangan 190 μg/l
Siarczany 40 mg/l
barwa <5 mg/l Pt
mętność 17 NTU
Liczba progowa zapachu (TON) 1 (dla mnie śmierdzi podczas wlewania do wiadra - zgnile jaja (?), potem raczej nei śmierdzi)
PH 7.5

Mam studnie głębinową, wydajność zmierzona ok 70l/min, zapotrzebowanie wody dla max 4 osób (okresowo 3-4) jeszcze nie wiem, ale na pewno nie wiecej jak 8m3/mc
Zbiornik przeponowy w studni. W studni i w domu nie mam miejsca na ocynkowany stojący. Mogę przenieść na wiosne/lato do domu większy przeponowy i powiesić pod sufitem - ale w moim wypadku pewnie niczego to nie zmieni, poza tym ,że pompa będzie miałą lżej. Oczyszczalnia ekologiczna, odprowadzenie popłuczyn docelowo do ogrodu latem, zimą do oczyszczalni.

Ze wszystkich ofert wybrałęm coś na głowicy napowietrzającej
1. Clack Impression katalox light
2. Clack IA up flow na katalox light (produkt nazywa sie clack air 1054/1354)

nr 1 z butlą 10/54, nr 2 z butlą 13/54. Genralnie nr 2 też mogę mieć z butlą 10/54.
Różnica w cenie grubo ponad 1000zł na korzyść nr 2. Ciekawe skąd?

Doczytałem (m. in w tym wątku) że płukanie przeciwprądowe niekoniecznie jest dobre do (cięzkich) złóż odżelaziających i głowic, raczej do zmiękczania wody?

Moim celem jest odżelazienie i odmanganienie oraz likwidacja zapachu wody na tyle na ile będzie to możliwe. Nie chce wody zmiękczać. Rozumiem też, że do moich potrzeb butla 1354 to troche za dużo?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Qbal
19-01-2022, 14:21
Witam
mam prośbę o doradzenie w kwestii doboru SUW

Mam już mętlik w głowie, na skrzynce kilka ofert. Ogólnie to mam już dość tego całego marketingowego bełkotu, ciągnięcia niektóych sprzedawców za język. Jednym słowem "ciekawy", nieznany mi wcześniej segment rynku :D Ale musze przez to przebrnąć niestety jak każdy..

Wyniki analizy mojej wody:
utlenialność 0.53 mg/l O2
twardość 140 mg/l CaCO3
Azotyny 0,066 mg/l
Azotany <0,89 mg/l
Jon amonowy/amoniak 0,18 mg/l
chlorki 12 mg/l
żelazo 490 μg/l
mangan 190 μg/l
Siarczany 40 mg/l
barwa <5 mg/l Pt
mętność 17 NTU
Liczba progowa zapachu (TON) 1 (dla mnie śmierdzi podczas wlewania do wiadra - zgnile jaja (?), potem raczej nei śmierdzi)
PH 7.5

Mam studnie głębinową, wydajność zmierzona ok 70l/min, zapotrzebowanie wody dla max 4 osób (okresowo 3-4) jeszcze nie wiem, ale na pewno nie wiecej jak 8m3/mc
Zbiornik przeponowy w studni. W studni i w domu nie mam miejsca na ocynkowany stojący. Mogę przenieść na wiosne/lato do domu większy przeponowy i powiesić pod sufitem - ale w moim wypadku pewnie niczego to nie zmieni, poza tym ,że pompa będzie miałą lżej. Oczyszczalnia ekologiczna, odprowadzenie popłuczyn docelowo do ogrodu latem, zimą do oczyszczalni.

Ze wszystkich ofert wybrałęm coś na głowicy napowietrzającej
1. Clack Impression katalox light
2. Clack IA up flow na katalox light (produkt nazywa sie clack air 1054/1354)

nr 1 z butlą 10/54, nr 2 z butlą 13/54. Genralnie nr 2 też mogę mieć z butlą 10/54.
Różnica w cenie grubo ponad 1000zł na korzyść nr 2. Ciekawe skąd?

Doczytałem (m. in w tym wątku) że płukanie przeciwprądowe niekoniecznie jest dobre do (cięzkich) złóż odżelaziających i głowic, raczej do zmiękczania wody?

Moim celem jest odżelazienie i odmanganienie oraz likwidacja zapachu wody na tyle na ile będzie to możliwe. Nie chce wody zmiękczać. Rozumiem też, że do moich potrzeb butla 1354 to troche za dużo?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.


Witam,
z podanych wyników i parametrów oraz zapotrzebowania, wychodzi że urządzenie na katalox ligt spokojnie da sobie radę. Na wydajność studni zastosuj pompę o wydajności nie mniejszej 3m3/h. Możesz zakupić urządzenie z głowicą Impression najlepiej na butli 12x52 lub 10x54. Na rynku jest kilka urządzeń z głowicą Clack Impression, różnych marek i w różnych cenach, warto poczytać uważnie żeby nie przepłacać ;)

qbek17
19-01-2022, 17:25
Ze wszystkich ofert wybrałęm coś na głowicy napowietrzającej
1. Clack Impression katalox light
2. Clack IA up flow na katalox light (produkt nazywa sie clack air 1054/1354)

nr 1 z butlą 10/54, nr 2 z butlą 13/54. Genralnie nr 2 też mogę mieć z butlą 10/54.
Różnica w cenie grubo ponad 1000zł na korzyść nr 2. Ciekawe skąd?

Doczytałem (m. in w tym wątku) że płukanie przeciwprądowe niekoniecznie jest dobre do (cięzkich) złóż odżelaziających i głowic, raczej do zmiękczania wody?

Moim celem jest odżelazienie i odmanganienie oraz likwidacja zapachu wody na tyle na ile będzie to możliwe. Nie chce wody zmiękczać. Rozumiem też, że do moich potrzeb butla 1354 to troche za dużo?
Wydaje mi się (na 99%) że głowica IA nie ma możliwości pracy z poduszką powietrzną, tak jak jest to w sterowniku Impression. Ten drugi ma specjalny etap w regeneracji, w czasie którego powoli wypuszcza powietrze ze zbiornika. Za tą jedną funkcję płaci się duużo więcej za głowicę. Stąd różnica w cenie. A głowica ze sterownikiem IA jest tańsza, bo to "zwykły" sterownik jak kilka innych (np. CK) i nie ma tej funkcji. Nie wiem jak ktoś sobie wyobraża taki układ na tej głowicy.
Podobnie z nazwą "upflow" - to że w ustawieniach można wybrać taką funkcję to nie znaczy, że ten konkretny model będzie ją miał - wymaga to zmiany części w głowicy, a przy odżelaziaczu w ogóle nie ma to sensu. Tak więc wydaje mi się, że ten sklep możesz sobie darować - no chyba, że lubisz eksperymenty :)

Co do parametrów wody to raczej mniejsza butla wystarczy. Weź tylko pod uwagę, że to napowietrzanie w głowicy będzie takie "symboliczne" i może nie usunąć Ci całego zapachu.

Kamila Wick
20-01-2022, 07:12
Witam
Na wstępie napiszę, że poszukuję zmiękczacza wody i zapoznałam się z kilkoma postami powyżej.
Mieszkam w Bydgoszczy i moja twardość wody to około 20 stopni niemieckich, takiej informacji udzielono mi w wodociągach.
Zużywamy około 12 m3 (informcxje na rachunku mam 25 m3 za 2 miesiące).

- w związku z tym mam kilka pytań:
- czy powinnam wierzyć wodociągom, czy zrobić samemu test twardości wody ?
- wiem że zmiękczacz bmt jest chiński, ale ktoś pisał że ma z nim dobre doświadczenia i w związku z tym czy jest sens dopłacać do tych zmiękczaczy o których pisaliście logiq, lub ten supreme
- w ogóle czy u mnie tez można zastosować zmiękczacz 20 litrów tak czy może mam kupić większy.
- ile takie zmiękczacze pracują i co się w nich psuje i czy trzeba je naprawiać a jak tak to co trzeba naprawiać i ile to kosztuje.

Louis_muniek
20-01-2022, 07:33
Witam
Na wstępie napiszę, że poszukuję zmiękczacza wody i zapoznałam się z kilkoma postami powyżej.
Mieszkam w Bydgoszczy i moja twardość wody to około 20 stopni niemieckich, takiej informacji udzielono mi w wodociągach.
Zużywamy około 12 m3 (informcxje na rachunku mam 25 m3 za 2 miesiące).

- w związku z tym mam kilka pytań:
- czy powinnam wierzyć wodociągom, czy zrobić samemu test twardości wody ?
- wiem że zmiękczacz bmt jest chiński, ale ktoś pisał że ma z nim dobre doświadczenia i w związku z tym czy jest sens dopłacać do tych zmiękczaczy o których pisaliście logiq, lub ten supreme
- w ogóle czy u mnie tez można zastosować zmiękczacz 20 litrów tak czy może mam kupić większy.
- ile takie zmiękczacze pracują i co się w nich psuje i czy trzeba je naprawiać a jak tak to co trzeba naprawiać i ile to kosztuje.

W Pani przypadku:

1. nie powinna mieć Pani wątpliwości do tego co podają Pani wodociągi, jest to ujęcie miejski wobec powyższego badanie jest przeprowadzane kilka razy w roku i nie ma podstaw do tego aby im nie wierzyć. Oczywiście może Pani potwierdzić ten parametr dokupując kropelkowy tester twardości wody. Proszę wystrzegać się testerów lakmusowych, paski są niedokładne i jeśli ma Pani przystąpić do badania to właśnie wspomnianym przeze mnie testerem kropelkowym.

2. Osobą, która pochlebnie wypowiadała się o głowicy BNT to byłem ja, ponieważ moje doświadczenia z tą głowicą są bardzo pozytywne. Mimo iż faktycznie głowica jest chińska to w moim przekonaniu jest absolutnie bezawaryjna i bardzo łatwa w konfigurowaniu.

3. Co do zmiękczacz wody, to w Pani przypadku rekomendował bym zmiękczacz z butlą 25 litrów.

4. Co do jakości urządzeń to musi Pani sama się zastanowić ponieważ, zmiękczacz na głowicy BNT nie jest złym zmiękczaczem, trzeba mieć tylko świadomość również, że taka głowica jest w szerokiej dystrybucji co oznacza że zmiękczacze montowane na tym podzespole mogą się różnić między sobą producentem butli i złożem. Tak więc może Pani trafić na zmiękczacz z głowicą BNT zasypany jakimś złożem niskiej jakości, ale może Pani również trafić na zmiękczacz zasypany markową żywicą dobrego producenta i tutaj moim zdaniem warto już wziąć pod uwagę taki zmiękczacz na takiej głowicuy.

Zmiękczacze supreme lub supreme logiq to urządzenia jedne z lepszych na rynku, z markowymi żywicami, sprawdzonymi rozwiązaniami technicznymi, oszczędnymi. Będą oczywiście odpowiednio droższe ale oby dwa systemy produkowane są albo bazują na komponentach amerykańskiej firmy Pentair.

5. Przyjmuje się że żywotność żywicy w zmiękczaczach określana jest na około 10 lat, aczkolwiek z mojego doświadczenia wynika że żywica potrafi pracować jeszcze dłużej nie wykazując oznak zużycia. Nie spotkałem się z usterkowością głowic BNT, LOGIX lub tych montowanych w supremie. Warto raz w roku wykonać serwis takiego urządzenia, który będzie polegał na czyszczeniu podzespołów głowicy, sprawdzeniu szczelności i poprawności działa systemu, wymianie filtrów wstępnych oraz higienizacji układu. Takie czynności może wykonać dowolna firma na rynku (chyba że sprzedający zastrzegł że to on ma dokonywać serwisu), koszt nie powinien być większy niż 150 - 200 zł.

metalowy
20-01-2022, 08:53
dzięki Qbal i qbek17, a jeśli chciałbym dodatkowo zredukować zapach do zera, to jakie rozwiązanie powinienem brać pod uwagę w moim przypadku?

Czy konieczna będzie druga kolumna napowietrzająca/ z węglem - wolałbym już bez kolejnej głowicy automatycznej (koszty), ma to sens?

Robinson74
20-01-2022, 09:03
To i ja zapytam o coś.
Jak taki zmiękczacz wpływa na przepływ w instalacji wody?
Zakładając, że zasilanie ma przy wodomierzu DN20, czyli daje przepływ 1,1 litra na sekundę.
Jak będzie wyglądał przepływ za zmiękczaczem?

KLARSAN
20-01-2022, 09:20
Witam
Na wstępie napiszę, że poszukuję zmiękczacza wody i zapoznałam się z kilkoma postami powyżej.
Mieszkam w Bydgoszczy i moja twardość wody to około 20 stopni niemieckich, takiej informacji udzielono mi w wodociągach.
Zużywamy około 12 m3 (informcxje na rachunku mam 25 m3 za 2 miesiące).

- w związku z tym mam kilka pytań:
- czy powinnam wierzyć wodociągom, czy zrobić samemu test twardości wody ?
- wiem że zmiękczacz bmt jest chiński, ale ktoś pisał że ma z nim dobre doświadczenia i w związku z tym czy jest sens dopłacać do tych zmiękczaczy o których pisaliście logiq, lub ten supreme
- w ogóle czy u mnie tez można zastosować zmiękczacz 20 litrów tak czy może mam kupić większy.
- ile takie zmiękczacze pracują i co się w nich psuje i czy trzeba je naprawiać a jak tak to co trzeba naprawiać i ile to kosztuje.
1. Dodatkowy test twardości i tak wykonasz przed konfiguracją zmiękczacza :) Dostaniesz od sprzedawcy tester!
2. Bardziej niż o samą awaryjność głowic BNT, obawialibyśmy się o dostęp do części zamiennych i możliwości serwisowania tego typu rozwiązań w ciągu kilku lat eksploatacji urządzenia.
3. Przy takiej twardości rozważalibyśmy urządzenia 20-30 litrów złoża.
4. To wszystko zależy od wybranego modelu. Zazwyczaj tańszy zakup to gorsze komponenty, co z kolei przekłada się na niższą żywotność urządzenia.

Robinson74
20-01-2022, 09:39
I jeszcze takie pytanie.
W internecie znalazłem taką skalę:


Skala twardości wody
0-7 °fH – woda bardzo miękka
8-14 °fH – woda miękka
15-21 °fH – woda średnio twarda
22-32 °fH – woda twarda
ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Od jakiej wartości powinno się już zastosować zmiękczacz?

Louis_muniek
20-01-2022, 09:43
I jeszcze takie pytanie.
W internecie znalazłem taką skalę:


Skala twardości wody
0-7 °fH – woda bardzo miękka
8-14 °fH – woda miękka
15-21 °fH – woda średnio twarda
22-32 °fH – woda twarda
ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Od jakiej wartości powinno się już zastosować zmiękczacz?

moim zdaniem powyżej 10 st niemieckich, już będzie twardość zauważalna. Jeśli chcesz poznać przepływy na głowicach to musisz uderzyć bezpośrednio do dystrybutorów o współczynniki Cv. Z samej zasady działania, zmiękczacz wody nie będzie ograniczać i powodować spadków ciśnienia wody i jest w stanie obsłużyć dom.

exKex_6
20-01-2022, 10:36
Dokładnie tak, zmiękczacz na głowicy BNT to przeciętniak. Wiadomo że chińskich produktów nie ma co porównywać z amerykańskim Penterem, czy supreme.
Ja ze swojego założenia wychodzę że są klienci, którzy są w stanie kupić urządzenie tańsze, i są na rynku klienci którzy są bardziej wymagający i są w stanie zapłacić więcej za urządzenia. Wszystko zależy od budżetu jaki m klient dysponuje.

Pozdrawiam

Oczywiście, że jak to nazywacie: przeciętne urządzenia, ale nie każdego stać na mercedesa, a fiatem ( bnt innymi chińczykami) też da się jeździć i czasem dobry tuning w postaci monosferycznego złoża, czy deflektora zwiększa wydajność naszego ,,fiata" jeśli np możemy wybrać tanią głowicę z upflow'em - jak dostępne na rynku głowice hydro + monosferyk dobrze dają radę, a tak jak pisał Marianinstal części są dostępne jak do fiata czy do VWagena ;).

KLARSAN
20-01-2022, 11:43
Chłopaki, chce Wam się rozmawiać sami ze sobą ;) ? exKex_6, Kamil w_wa, Kamila Wick, Marianinstal - czekamy na dalszych nowych użytkowników :wiggle:

jacku6
21-01-2022, 12:28
Cześć
To prawda nie ma przeciwwskazań do stosowania zmiękczacz wody w przypadku instalacji miedzianej lub jej elementów. Nie możesz tylko zmiękczyć wody do 0 stopni. Twardość jaka powinna pozostać przy urządzeniu powinna wynosić około 6 - 6,5 stopnia niemieckiego. Wówczas odczujesz korzyści z zakupionego zmiękczacza oraz nie uszkodzisz instalacji, pieca, itp.

Do wyregulowania twardości wody na wyjściu wody z urządzenia upewnij się czy wraz z zakupionym zmiękczaczem będziesz mieć tester kropelkowy, większość sprzedających dokłada taki tester do zmiękczaczy w komplecie. Większość zmiękczaczy ma wbudowany zawór mieszający w korpus głowicy. Natomiast wiem że ty rozważałeś zakup albo logixa albo supreme. Tutaj musisz się upewnić ponieważ:

w przypadku Logix zawór mieszający występuje w postaci śruby, która porostu wkręcona odchyla krzywkę, zawór ten umieszczony jest z lewej strony głowicy mniej więcej w połowie (dotyczy logix 255/760) i po lewej stronie blisko sterownika w logx logiq 269, natomiast w systemach supreme zawór mieszający jest umieszczony w by-pass, więc potwierdz w sklepie czy zestaw który kupiłeś zawiera by-pass, ponieważ te elementy supreme wprowadza do sprzedaży osobno.

Pamiętaj tylko, żeby w sterownik wpisać odpowiedni % twardość wody, w odniesieniu do twardości resztkowej. Pozdrawiam
o co chodzi z ta twardościa resztkową? czym bedzie sie rózniło wpisanie w zmiekczacz odpowiedniej twardosci od krecenia mixingiem na bypasie?

Louis_muniek
21-01-2022, 12:58
o co chodzi z ta twardościa resztkową? czym bedzie sie rózniło wpisanie w zmiekczacz odpowiedniej twardosci od krecenia mixingiem na bypasie?

Oprócz ustawienia twardości na zaworze, należy również ustawić poprawny interwał wynikający z twardości wody i twardości resztkowej lub wpisać twardość wody po którym ma nastąpić regeneracja. Tak jak masz np. w głowicy Clack CI lub CK, gdzie jednym z parametrów deklarujesz twardość wody wyjściowej z urządzenia w głowicy, a następnie regulujesz ten parametr na zaworze miksing. Akurat Clack robi to "automatycznie za użytkownika" w przypadku zaworów, które nie posiadają takiej funkcji winno się ten interwał/twardość uwzględnić.

jacku6
21-01-2022, 14:13
Oprócz ustawienia twardości na zaworze, należy również ustawić poprawny interwał wynikający z twardości wody i twardości resztkowej lub wpisać twardość wody po którym ma nastąpić regeneracja. Tak jak masz np. w głowicy Clack CI lub CK, gdzie jednym z parametrów deklarujesz twardość wody wyjściowej z urządzenia w głowicy, a następnie regulujesz ten parametr na zaworze miksing. Akurat Clack robi to "automatycznie za użytkownika" w przypadku zaworów, które nie posiadają takiej funkcji winno się ten interwał/twardość uwzględnić.
hmm czyli na głowicy od Erie wpisałem 3 stopnie niemieckie na wyjściu z urzadzenia i faktycznie tyle pokazuje pomiar, wiec rozumiem że nic na bypasie nie musze kręcić w takim razie?

qbek17
21-01-2022, 14:20
Witam
Na wstępie napiszę, że poszukuję zmiękczacza wody i zapoznałam się z kilkoma postami powyżej.
Mieszkam w Bydgoszczy i moja twardość wody to około 20 stopni niemieckich, takiej informacji udzielono mi w wodociągach.
Zużywamy około 12 m3 (informcxje na rachunku mam 25 m3 za 2 miesiące).

- w związku z tym mam kilka pytań:
- czy powinnam wierzyć wodociągom, czy zrobić samemu test twardości wody ?
- wiem że zmiękczacz bmt jest chiński, ale ktoś pisał że ma z nim dobre doświadczenia i w związku z tym czy jest sens dopłacać do tych zmiękczaczy o których pisaliście logiq, lub ten supreme
- w ogóle czy u mnie tez można zastosować zmiękczacz 20 litrów tak czy może mam kupić większy.
- ile takie zmiękczacze pracują i co się w nich psuje i czy trzeba je naprawiać a jak tak to co trzeba naprawiać i ile to kosztuje.
Już kilka osób Ci odpowiedziało ale ja tylko dodam, że raczej szukałbym większego modelu niż 20 litrów. Jeśli chcesz zmiękczać wodę do zera to nawet 35 litrów będzie w porządku. Jeśli chcesz coś zostawić to 30 litrów wystarczy. Mniejsze modele też dadzą radę, ale będą się często regenerowały.

Louis_muniek
21-01-2022, 14:24
hmm czyli na głowicy od Erie wpisałem 3 stopnie niemieckie na wyjściu z urzadzenia i faktycznie tyle pokazuje pomiar, wiec rozumiem że nic na bypasie nie musze kręcić w takim razie?

nie tak, twardość ustawiasz na zaworze i w sterowniku, z tego co wiem erie a obecnie pentair nie posiadają możliwości wpisywania twardości resztkowej w urządzenie. Z tego jak dobrze się orientuje taką możliwość posiada zawór clack, czy to CK lub CI. W przypadku erie/pentair wpisujesz twardość wody skorygowaną o twardość resztkową. tak przynajmniej postępujesz w przypadku produktów supreme, ale podaj proszę jaki masz model tego zmiękczacza wówczas, sprawdzę w instrukcji czy w twoim modelu jest możliwość wpisania twardości resztkowej w sterownik aby urządzenie samo wyliczyło interwał, co ni zwalnia cię z obowiązku ustawienia twardości na śrubie miksującej.

qbek17
21-01-2022, 14:40
I jeszcze takie pytanie.
W internecie znalazłem taką skalę:


Skala twardości wody
0-7 °fH – woda bardzo miękka
8-14 °fH – woda miękka
15-21 °fH – woda średnio twarda
22-32 °fH – woda twarda
ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Od jakiej wartości powinno się już zastosować zmiękczacz?
Jest kilka skal twardości... wszystkie są kompatybilne i można je na siebie przeliczać :)
A od jakiej twardości "powinno się" stosować zmiękczacz to zależy od wielu czynników. W domowych warunkach woda o twardości kilku stopni nie będzie powodowała widocznych problemów/osadów, ale jak ktoś chce to i taką wodę może zmiękczać.

qbek17
21-01-2022, 14:53
Jak taki zmiękczacz wpływa na przepływ w instalacji wody?
Zakładając, że zasilanie ma przy wodomierzu DN20, czyli daje przepływ 1,1 litra na sekundę.
Jak będzie wyglądał przepływ za zmiękczaczem?
Wynik takiego rozważania zależy od wielkości zmiękczacza, ilości i rodzaju złoża, typu i rozmiaru głowicy, przyłączy, itp ale też ciśnienia początkowego, chwilowego natężenia przepływu czy ilości i jakości kształtek i rur po drodze.

I teraz tak - przy stałym przepływie:
im większy zmiękczacz tym spadek ciśnienia mniejszy
złoże monosferyczne będzie miało mniejszy spadek ciśnienia niż takie o standardowym uziarnieniu
im większa wielkość ziaren złoża tym mniejszy spadek ciśnienia
im głowica ma większy nominalny przepływ tym mniejszy spadek ciśnienia (można też użyć parametry Cv)

Oczywiście im większy chwilowy przepływ tym opory na każdym elemencie wyższe.

Mając wszystkie te dane oraz szczegółowy plan instalacji można próbować to wyliczyć teoretycznie, ale w praktyce domowej zmiękczacz jest niezauważalny dla ciśnienia wody w kranie. Mówiąc inaczej - przepchniesz przez instalację (prawie) każdą ilość wody jeśli na początku dasz odpowiednio wysokie ciśnienie :)

qbek17
21-01-2022, 15:07
dzięki Qbal i qbek17, a jeśli chciałbym dodatkowo zredukować zapach do zera, to jakie rozwiązanie powinienem brać pod uwagę w moim przypadku?

Czy konieczna będzie druga kolumna napowietrzająca/ z węglem - wolałbym już bez kolejnej głowicy automatycznej (koszty), ma to sens?
Widziałem jeszcze rozwiązanie na głowicy Impression ale z dwiema butlami, z czego jedna jest wypełniona złożem, a druga pełni rolę hydroforu (czyli jest w niej tylko woda i powietrze). W takim układzie czas kontaktu i ilość powietrza jest większa, ale oczywiście instalacja jest droższa i zajmuje więcej miejsca więc nie wiem czy w ogóle jest to realne.
Co do zapachu to standardowo usuwa się go przez napowietrzanie (ale ten proces odpada u Ciebie) lub na węglu aktywowanym. Możesz taki węgiel mieć w postaci wymiennych wkładów (łatwa wymiana, ale stosunkowo niewielka wydajność) lub w formie osobnej butli wypełnionej węglem. W tym drugim przypadku głowica automatyczna nie jest wymagana bo takiego złoża nie będziesz regenerował. Dobrze byłoby jednak mieć chociaż głowicę ręczną aby dało się złoże wypłukać co jakiś czas, a na pewno po wymianie złoża (bo mimo większej ilości węgla to trzeba będzie go regularnie wymieniać - ze względu na jego pojemność oraz w powodów higienicznych/bakteriologicznych).
Weź tylko pod uwagę, że montaż filtra węglowego na wodzie studziennej to potencjalne ryzyko rozwoju bakterii.

jacku6
21-01-2022, 16:39
nie tak, twardość ustawiasz na zaworze i w sterowniku, z tego co wiem erie a obecnie pentair nie posiadają możliwości wpisywania twardości resztkowej w urządzenie. Z tego jak dobrze się orientuje taką możliwość posiada zawór clack, czy to CK lub CI. W przypadku erie/pentair wpisujesz twardość wody skorygowaną o twardość resztkową. tak przynajmniej postępujesz w przypadku produktów supreme, ale podaj proszę jaki masz model tego zmiękczacza wówczas, sprawdzę w instrukcji czy w twoim modelu jest możliwość wpisania twardości resztkowej w sterownik aby urządzenie samo wyliczyło interwał, co ni zwalnia cię z obowiązku ustawienia twardości na śrubie miksującej.
supreme soft 32... przy rozruchu wpisalem twardość wody na 3 stopnie niemieckie, , śruby miksującej nie ruszałem i wynik badania pokazuje te 3 stopnie, w sterownik można wpisać co ile dni regeneracja itd czy twardość resztkowa to "wartość pojemności jonowymiennej na 1 litr żywicy?"