PDA

Zobacz pełną wersję : UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61

qbek17
25-07-2023, 09:33
Planuje mieć wymiennik ciepła Kospel tzn. bojler gdzie woda byłaby ogrzewana grzałką elektryczną, czy dla takiego urządzenia zmiękczona woda do 0 może mieć nagatywny wpływ?

Musisz sprawdzić w specyfikacji wymiennika czy podali jakieś ograniczenia. Ale przy zwykłym bojlerze raczej nie spodziewałbym się specjalnych wymagań,


Co do ilości zużycia wody to właśnie ciężko określić, różnie to bywa w danym miesiącu, tzn przy częstych delegacjach w pracy zużycie spada natomiast bywają miesiące bez wyjazdów i wtedy zużycie rośnie, stąd taki rozrzut ale mozemy przyjąć te 5m3 teraz.
To myślę, że te 20 litrów złoża będzie optymalne.

qbek17
25-07-2023, 13:19
Nie upieram się, że ma to być odprowadzane do studni chłonnej. Taki miałem pomysł. Jeśli jednak regeneracja chemiczna będzie bardziej optymalna to nie mówię nie.
Jakieś konkretne rozwiązania ?
To tak jak pisałem - odżelaziacz 10x54 ze złożem GS+ powinien dać radę. Ja bym szukał modelu z głowicą Clack. To jest już dość konkretne rozwiązanie :)

brugi
25-07-2023, 20:25
Cześć
Odebrałem badanie wody z głębinówki i jest dramat.
Pytałem kilka sklepów i w jednym dobrali coś takiego:
Model: Clack Lewatit
Typ głowicy: Clack WS1CK
465808

Pozostali twierdzą, że nie da się tego uzdatnić "domowymi uzdatniaczami", aby wszystkie wyniki były w normie.

Możecie wyrazić swoją opinię?

prohus
26-07-2023, 06:52
Cześć
Odebrałem badanie wody z głębinówki i jest dramat.
Pytałem kilka sklepów i w jednym dobrali coś takiego:
Model: Clack Lewatit
Typ głowicy: Clack WS1CK
465808

Pozostali twierdzą, że nie da się tego uzdatnić "domowymi uzdatniaczami", aby wszystkie wyniki były w normie.

Możecie wyrazić swoją opinię?

Sklep który dobrał urządzenie i resztę innych sprzedawców, hurtowni, którzy twierdzą, że nie da się uzdatnić wody, są w błędzie, ale też dowodzi, że w takich miejscach, osoby tam pracujące nie mają kompletnego pojęcia o doborze urządzeń do uzdatniania wody.
Przy tych wynikach, jest to do zrobienia. Wiadomym jest, że koszty będą znacznie wyższe niż w przypadku niby "modelu" który Państwu dobrali.
Czy jest już wykonana jakaś instalacja ze studni do domu ?
Na jakim poziomie jest miesięczne zużycie wody ?

qbek17
26-07-2023, 08:28
Cześć
Odebrałem badanie wody z głębinówki i jest dramat.
Pytałem kilka sklepów i w jednym dobrali coś takiego:
Model: Clack Lewatit
Typ głowicy: Clack WS1CK
465808

Pozostali twierdzą, że nie da się tego uzdatnić "domowymi uzdatniaczami", aby wszystkie wyniki były w normie.

Możecie wyrazić swoją opinię?
Przecież tam jest "tylko" mangan i żelazo przy niskim pH. Do tego potrzebny jest konkretny odżelaziacz - z mojego doświadczenia z podobnymi wodami wynika, że złoża jonowymienne nie dają sobie z tym rady, za to dobrze się sprawdzał Greensand Plus.

odpuść sobie ten sklep gdzie "dobrali" Ci zmiękczacz zamiast odżelaziacza - pewnie dla nich filtr to filtr i taki mają "do wszystkiego".

brugi
26-07-2023, 09:08
Sklep który dobrał urządzenie i resztę innych sprzedawców, hurtowni, którzy twierdzą, że nie da się uzdatnić wody, są w błędzie, ale też dowodzi, że w takich miejscach, osoby tam pracujące nie mają kompletnego pojęcia o doborze urządzeń do uzdatniania wody.
Przy tych wynikach, jest to do zrobienia. Wiadomym jest, że koszty będą znacznie wyższe niż w przypadku niby "modelu" który Państwu dobrali.
Czy jest już wykonana jakaś instalacja ze studni do domu ?
Na jakim poziomie jest miesięczne zużycie wody ?

Jest instalacja z pe 32, po drodze zbiornik ocynk 200l.
Miesięczne zużycie 10m/msc

prohus
26-07-2023, 13:08
Jest instalacja z pe 32, po drodze zbiornik ocynk 200l.
Miesięczne zużycie 10m/msc

Przy tych parametrach wody i jego zużyciu, zestaw 20L na złożu multifunkcyjnym Ecomix A kompletnie wystarczy.
Do kompletu lampa UV.

qbek17
26-07-2023, 13:43
Przy tych parametrach wody i jego zużyciu, zestaw 20L na złożu multifunkcyjnym Ecomix A kompletnie wystarczy.
Do kompletu lampa UV.
O ile pamiętam to Ecomix jest sprzedawany w workach po 25 litrów więc ciężko będzie zrobić zestaw na 20 litrów (złoże nie jest jednorodne).
Myślę, że Ecomix nie poradzi sobie z 1 mg/l manganu, ale to tylko moje doświadczenie :)

prohus
26-07-2023, 18:55
O ile pamiętam to Ecomix jest sprzedawany w workach po 25 litrów więc ciężko będzie zrobić zestaw na 20 litrów (złoże nie jest jednorodne).
Myślę, że Ecomix nie poradzi sobie z 1 mg/l manganu, ale to tylko moje doświadczenie :)
Ecomix jest pakowany również po 12L. Spokojnie da rady zasypać butlę 20l, ponieważ składniki złoża są w miarę równo ze sobą zmieszane, a ułożą się dopiero podczas regeneracji.
Ecomix A poradzi sobie z żelazem i manganem w wodzie gdzie kolejno ich wartości w wynikach badań wody wynoszą:
Fe <15 ppm
Mn < 3 ppm

Jedyną wadą złoża w porównaniu do GreenSand to cena, a reszta to same plusy.
.

brugi
26-07-2023, 19:18
A możecie Panowie napisać jakiego konkretnie sprzętu szukać i jak wygląda eksploatacja czegoś takiego ze zużyciem 10m/msc?
Będę bardzo wdzięczny :)

qbek17
27-07-2023, 05:27
Ecomix jest pakowany również po 12L. Spokojnie da rady zasypać butlę 20l, ponieważ składniki złoża są w miarę równo ze sobą zmieszane, a ułożą się dopiero podczas regeneracji.
Tak jest pakowany po 12 litrów... ale co to zmienia? I tak musisz kupić więcej i odsypać kilka litrów. A jak akurat w tych kilku litrach trafi Ci się większa ilość składnika, który usuwa Fe/Mn to dupa blada... Nawet w dokumentacji Ecomixa pisali gdzieś, że minimalny zalecany rozmiar systemu to 25 litrów.


Ecomix A poradzi sobie z żelazem i manganem w wodzie gdzie kolejno ich wartości w wynikach badań wody wynoszą:
Fe <15 ppm
Mn < 3 ppm
Tyle teorii, a w praktyce próbowałeś go użyć do takich wód??
Nawet jeśli z początku zadziała, to jak długo to potrwa? Obstawiam maksymalnie kilka miesięcy. To mam przećwiczone...


Jedyną wadą złoża w porównaniu do GreenSand to cena, a reszta to same plusy.
Ten "jedyny minus" robi się coraz bardziej istotny jeśli co kilka miesięcy masz wymienić złoże.

Nie twierdzę, że Ecomix jest złym złożem - po prostu z mojego doświadczenia wynika, że nie nadaje się do takich problemów.

prohus
27-07-2023, 06:38
Tak jest pakowany po 12 litrów... ale co to zmienia? I tak musisz kupić więcej i odsypać kilka litrów. A jak akurat w tych kilku litrach trafi Ci się większa ilość składnika, który usuwa Fe/Mn to dupa blada... Nawet w dokumentacji Ecomixa pisali gdzieś, że minimalny zalecany rozmiar systemu to 25 litrów.
Według karty technicznej, minimalny zasyp złoża nie powinien być mniejszy niż 500mm, a najbardziej optymalnym jest 800mm. Tak więc spokojnie możemy zasypać do butli 8x35 do której zasypiemy 18l złoża. Należy przy tym pamiętać, że przy tym minimum, ilość żelaza nie może być większa niż niż 10 ppm. A dla przykładu podam, że przy złożu zeolitowym minimalny zasyp musi wynosić ok. 30 litrów.
Jeżeli producent pozwala na zasypywanie butli inną ilością niż pojemność worków, oznacza to, że nie ma problemu z prawidłowym dozowaniem złoża.


Tyle teorii, a w praktyce próbowałeś go użyć do takich wód??
Nawet jeśli z początku zadziała, to jak długo to potrwa? Obstawiam maksymalnie kilka miesięcy. To mam przećwiczone...
Już nie jedną stację 8x35 zasypaną Ecomixem zamontowaliśmy u klientów, a nawet w systemie Twin. Jak do tej pory, nie mamy żadnych problemów, a takie stacje funkcjonują już i nawet 3 lata.


Ten "jedyny minus" robi się coraz bardziej istotny jeśli co kilka miesięcy masz wymienić złoże.

Nie twierdzę, że Ecomix jest złym złożem - po prostu z mojego doświadczenia wynika, że nie nadaje się do takich problemów.
Trwałość złoża ocenia się na 10 lat. A jak jest w przypadku Crystal Right ? Nie wspomnę o GreenSand, gdzie w przy nieprawidłowej regeneracji, może dojść do trwałego uszkodzenia złoża, a w dodatku regeneracja nadmanganianem potasu wyklucza użycie tego typu stacji przy domowej oczyszczalni.

Ecomix A jest bardzo dobrą i skuteczną alternatywą dla innych złóż takich jak Brim, GreenSand, GreenSand Plus czy Crystal Right. Wiele opracowań i badań potwierdza skuteczność tego złoża, a co za tym idzie redukcję żelaza i manganu w znacznych ilościach.

prohus
27-07-2023, 08:26
A możecie Panowie napisać jakiego konkretnie sprzętu szukać i jak wygląda eksploatacja czegoś takiego ze zużyciem 10m/msc?
Będę bardzo wdzięczny :)

Urządzenie do regeneracji złoża potrzebuje tabletki solne. Zużycie soli do 100g na 1 litr złoża.
W Państwa przypadku, faktycznie można zastosować stację o pojemności 25L, więc ok 2,5 kg soli na regenerację. Wydajność takiej stacji między regeneracjami to 3,36m3., czyli 3x w ciągu miesiąca = 7,5kg soli/miesiąc.
Wody 10 litrów na 1 litr złoża = 250 l, ale w praktyce wychodzi ok 150 litrów.

Worek soli 25kg który wystarczy na 3 miesiące kosztuje 55 złotych.
Cena 1m3 wody podana jest na Państwa rachunku.

Więc teoretycznie nie są to duże koszty.

Co według mnie zakupić ?
Według podanych wyników wystarczy stacja na złożu Ecomix A, a jako jednostkę sterującą, głowicę Clack która nie należy do najtańszych, ale w perspektywie czasu będzie najrozsądniejszym wyborem i najbardziej ekonomicznym.

Ze względu na występowanie bakterii dla uzupełnienia dodałbym lampę UV która zapewni bakteriologicznie czystą wodę na całą instalację.

qbek17
27-07-2023, 19:22
Według karty technicznej, minimalny zasyp złoża nie powinien być mniejszy niż 500mm, a najbardziej optymalnym jest 800mm. Tak więc spokojnie możemy zasypać do butli 8x35 do której zasypiemy 18l złoża. Należy przy tym pamiętać, że przy tym minimum, ilość żelaza nie może być większa niż niż 10 ppm. A dla przykładu podam, że przy złożu zeolitowym minimalny zasyp musi wynosić ok. 30 litrów.
Jeżeli producent pozwala na zasypywanie butli inną ilością niż pojemność worków, oznacza to, że nie ma problemu z prawidłowym dozowaniem złoża.
Producent dopuszcza wsypanie ile sobie chcesz... ale zaleca stosowanie pełnych worków. Po to właśnie są do wyboru worki mniejsze i większe aby mieć pewność, że proporcje złoża będą stałe. A ponieważ złoże jest mieszanką wielu składników o różnych gęstościach czy strukturze, to nigdy nie będzie to jednorodna mieszanka i wsypując część worka nie masz pewności jak tą proporcję zmienisz.

Wartości usuwanych zanieczyszczeń rzędu 10 czy 15 ppm są czysto teoretyczne i dotyczą sytuacji laboratoryjnych gdzie w wodzie nie ma innych zanieczyszczeń oraz nie gwarantują powtarzalności wyników.


Już nie jedną stację 8x35 zasypaną Ecomixem zamontowaliśmy u klientów, a nawet w systemie Twin. Jak do tej pory, nie mamy żadnych problemów, a takie stacje funkcjonują już i nawet 3 lata.
Ale na jakich parametrach wody zasilającej? I jaki efekt jest po tych 3 latach? (tylko nie mów, że "klient nie narzeka" bo to nie jest miarodajna informacja)


Trwałość złoża ocenia się na 10 lat.
Z mojego doświadczenia wynika, że max to 7, a już po 3-5 zaczynają się widoczne spadki wydajności i/lub jakości. Ale oczywiście wszystko zależy od wody.


A jak jest w przypadku Crystal Right ?
Bardzo podobnie jak przy Ecomixie.


Nie wspomnę o GreenSand, gdzie w przy nieprawidłowej regeneracji, może dojść do trwałego uszkodzenia złoża, ...
przy nieprawidłowej regeneracji możesz równie dobrze uszkodzić Ecomix czy każde inne złoże. Za to przy prawidłowej regeneracji Greensand jest dużo trwalszy niż każda żywica jonowymienna, a stacje z tym złożem pracują prawidłowo po 20 lat i dłużej.


...a w dodatku regeneracja nadmanganianem potasu wyklucza użycie tego typu stacji przy domowej oczyszczalni.
"Oficjalnie" użycie soli do regeneracji jest także wykluczone przy POŚ.
Oczywiście praktyka jest inna i da się połączyć POŚ z solanką.


Ecomix A jest bardzo dobrą i skuteczną alternatywą dla innych złóż takich jak Brim, GreenSand, GreenSand Plus czy Crystal Right. Wiele opracowań i badań potwierdza skuteczność tego złoża, a co za tym idzie redukcję żelaza i manganu w znacznych ilościach.
Przepisujesz tu treść ulotki reklamowej, a przecież nikt nie twierdzi, że Ecomix jest zły. On MOŻE być alternatywą w określonych przypadkach, ale nie jest taki idealny i niezawodny. Czasami bardziej pasuje Greensand a czasami Ecomix - nie ma jednego idealnego rozwiązania do każdego przypadku i każdej wody.

prohus
28-07-2023, 06:44
qbek17

Oczywiście masz rację w tym co piszesz.
Producent dopuszcza, ale też zaleca, ale też nie zabrania dosypywania paru brakujących litrów.
Każde złoże ma jakąś swoją przydatność, na co wpływa parę czynników. Wiadomym jest, że dobieramy odpowiednią instalację do wyników badań wody. U klienta który takie podał, nie ma przeciw wskazań na zastosowanie złoża multifunkcyjnego Ecomix.
Jeżeli nie będziemy serwisować na czas urządzeń, wymieniać filtrów, to normalne będzie, że takie złoże zaraz pójdzie do wymiany.
Jeżeli montujemy urządzenia, to w przypadku wody miejskiej robimy przeglądy min 1x do roku, ale przy wodzie studziennej, gdzie mamy podniesiony normy żelaza i manganu, staramy się zaglądnąć do klienta częściej. Oceniamy stan instalacji, wymieniamy filtry (mieliśmy przypadek, że filtr był wręcz brązowy, ale klient myślał, że to chyba dobrze bo znaczy, że filtracja wstępna działa), wyczyścić i przepłukać głowicę i sprawdzić ustawienia.
Każda z tych czynności ma wpływ na bezawaryjną i długoletnią pracę stacji, ale też wydłuża jej możliwości filtracyjne.

KLARSAN
31-07-2023, 08:37
Ecomix A poradzi sobie z żelazem i manganem w wodzie gdzie kolejno ich wartości w wynikach badań wody wynoszą:
Fe <15 ppm
Mn < 3 ppm

Zgodnie z naszym, 20 letnim doświadczeniem, to powyższe wartości można sobie między bajki włożyć ;-)

Stosowanie samego jonowymiennika na wodę powyżej 1 mg żelaza to już jest mało odpowiedzialna sprawa. No chyba, że chcesz sprzedać stację i wyłączyć telefon :yes:

prohus
31-07-2023, 20:06
Zgodnie z naszym, 20 letnim doświadczeniem, to powyższe wartości można sobie między bajki włożyć ;-)

Stosowanie samego jonowymiennika na wodę powyżej 1 mg żelaza to już jest mało odpowiedzialna sprawa. No chyba, że chcesz sprzedać stację i wyłączyć telefon :yes:

Wiadomo, że takie wartości są graniczne i czysto teoretyczne. Ale to nie znaczy, że Ecomix nie poradzi sobie z nieznacznie podwyższonymi normami żelaza. Jak w wynikach wody, mamy np. 4-9 mg żelaza, to miałby, obawy z zastosowaniem tego złoża.
Ale jak ktoś coś, po coś to wymyślił, to nie był głupi. Ecomix sprzedaje się na całym świecie i jest szeroko stosowany w uzdatnianiu wody.
W wynikach które miał klient, nie ma obaw co do skuteczności działania tego złoża.
Oczywistym jest, że dla takich "molochów", zastosowanie i sprzedaż jednej sztuki zestawu multifunkcyjnego jest raczej niezbyt opłacalne. Lepie walić "pięćset sto dziewięćset" zestawów.
Dawniej nasi dziadkowie sami kopali studnie i piło się wodę prosto z wiadra, tak więc nie popadajmy dzisiaj w jakąś paranoję.

qbek17
01-08-2023, 08:08
Dawniej nasi dziadkowie sami kopali studnie i piło się wodę prosto z wiadra...
Myślę, że jednak świat się nieco zmienił i ten argument jest mocno nieaktualny.

zgredi
02-08-2023, 12:58
Dzien dobry,
poprosze o pomoc w doborze zmiekczacza.
Osoby: 2
Twardosc wody: 19 stopni francuskich (myslalem ze bedzie wiecej bo ludzie w okolicy skarżą sie na kamien ale robilem test trzy razy i tak wychodzi).
Nie bede zmiekczac do zera.
Po dlugim czytaniu tematu mysle ze Ecoperla Toro 20 bedzie ok. Albo Ecoperla Vita 25.

I moze jeszcze pytanie. Czy bedzie bardzo źle dla uzdatniacza jak bede okresowo wylaczac wode w budynku na dluzszy czas ( 2 tygodnie do 1 miesiaca) ? Czesto nas nie ma i rozsadne jest zamkniecie wtedy wody domu.

Pozdrawiam,

prohus
02-08-2023, 14:21
Dzien dobry,
poprosze o pomoc w doborze zmiekczacza.
Osoby: 2
Twardosc wody: 19 stopni francuskich (myslalem ze bedzie wiecej bo ludzie w okolicy skarżą sie na kamien ale robilem test trzy razy i tak wychodzi).
Nie bede zmiekczac do zera.
Po dlugim czytaniu tematu mysle ze Ecoperla Toro 20 bedzie ok. Albo Ecoperla Vita 25.

I moze jeszcze pytanie. Czy bedzie bardzo źle dla uzdatniacza jak bede okresowo wylaczac wode w budynku na dluzszy czas ( 2 tygodnie do 1 miesiaca) ? Czesto nas nie ma i rozsadne jest zamkniecie wtedy wody domu.

Pozdrawiam,

Jakie miesięczne zużycie wody ? Bo to jest ważne.
Generalnie nie powinno się nic stać przez ten okres, ale przy dłuższej nieobecności dobrze by było z "ręki" zrobić regenerację złoża.

qbek17
02-08-2023, 14:35
Dzien dobry,
poprosze o pomoc w doborze zmiekczacza.
Osoby: 2
Twardosc wody: 19 stopni francuskich (myslalem ze bedzie wiecej bo ludzie w okolicy skarżą sie na kamien ale robilem test trzy razy i tak wychodzi).
Nie bede zmiekczac do zera.
Po dlugim czytaniu tematu mysle ze Ecoperla Toro 20 bedzie ok. Albo Ecoperla Vita 25.

I moze jeszcze pytanie. Czy bedzie bardzo źle dla uzdatniacza jak bede okresowo wylaczac wode w budynku na dluzszy czas ( 2 tygodnie do 1 miesiaca) ? Czesto nas nie ma i rozsadne jest zamkniecie wtedy wody domu.

Pozdrawiam,
Przy 2 osobach można założyć zużycie na poziomie 6 m3 na miesiąc... przy tak niskiej twardości (i nie zmiękczaniu do zera) każdy z tych modeli będzie za duży. O ile nie masz dużo większego zużycia to szukaj raczej modelu ok 8-10 litrów złoża.

zgredi
02-08-2023, 21:29
Witam,
Mamy dość spore zużycie bo na poziomie 10m3 na miesiąc.

Pozdrawiam.

prohus
02-08-2023, 22:29
Witam,
Mamy dość spore zużycie bo na poziomie 10m3 na miesiąc.

Pozdrawiam.

To w tym przypadku 20 lub 25 gdybyś chciał zmiękczyć do zera.
Zostawiłem wiadomość na Priv.

qbek17
03-08-2023, 08:24
Witam,
Mamy dość spore zużycie bo na poziomie 10m3 na miesiąc.

Pozdrawiam.
I jeśli nadal chcesz pozostawić kilka stopni twardości to ja bym szukał modelu nie większego niż 12 litrów. Przy zmiękczeniu do zera można by podskoczyć do 18 litrów, a to już blisko do tych standardowych 20 litrów.

KLARSAN
03-08-2023, 11:12
Witam,
Mamy dość spore zużycie bo na poziomie 10m3 na miesiąc.

Pozdrawiam.

Zobacz na model Ecoperla Toro 20. Do tych potrzeb będzie odpowiedni jak najbardziej.

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

Aga_Hej
10-08-2023, 14:17
No właśnie się tak zastanawiam, co tam faktycznie siedzi. Najlepiej by było podglądnąć czy złoże nie jest z czymś zmieszane i do jakiego poziomu jest zasypane. Zbyt mała ilość będzie - zmiękczacz może być mało wydajny, zbyt duża ilość - może zostać zakłócony proces regeneracji.
Ja bym zaczął od zmiany czasów regeneracji i obserwował co się dzieje, ale wcześniej proszę sprawdzić drożność układu solankowego.

Jest Pani w stanie wrzucić parę zdjęć samej instalacji, sposobu podłączenia zmiękczacza z przodu i przy głowicy ? Czy jest zamontowany filtr wstępny przed stacją uzdatniania wody ?

No właśnie sprawdzaliśmy drożność układu solankowego i jest wszystko ok woda spływa do kanalizacji a wąż od urządzenia nie jest zagięty. Spróbujemy wydłużyć proces regeneracji i zacznę obserwować czy jest jakaś poprawa. Zapytam jeszcze czy ma to znaczenie podczas montażu mój hydraulik uruchomił urządzenie tak naprawdę bez solanki tzn zasypał urządzenie tylko solą i od razu przeprowadził proces regeneracji, nie przepłukiwał urządzenia ani nic w tym stylu- po prostu włączył do gniazdka urządzenie, odkręcił wodę, zasypał solą i włączył regenerację. Co najgorsze nie wykopał jeszcze "idiot" odprowadzenia do miejsca gdzie spływa solanka tylko włączył regeneracje i poszedł kopać. po pewnym czasie urządzenie zatrzymało się i regeneracja za tym pierwszym razem nie odbyła się prawidłowo bo nie przebiegła do końca. a my po podłączeniu użytkowaliśmy wodę dopiero po tygodniu mąż raz jeszcze przeprowadził regenerację jak zobaczyliśmy co się stało z wodą. Dodam, że przed montażem urządzenia było wszystko z wodą ok bo użytkowaliśmy ją wcześniej normalnie i nie było takich osadów. dlatego zastanawiające jest co się wydarzyło i w żaden sposób nie można tego odwrócić bo po odłączeniu jest to samo... poniżej przesyłam zdjęcia podłączenia urządzenia. Dodam jeszcze ,że robiłam badania pod kątem samej wody wodociągowej krzemionka, chlorki, przewodność, mangan, żelazo, wapń, magnez, sód i wiele innych i wszystko jest naprawdę w normie. Po prostu płakać się chce mamy nowo pobudowany dom, nową łazienkę i wszystko szlak trafia. po odparowaniu wody pojawia się okropny osad wyglądający jak kamień ale niczym do kamienia nie można tego usunąć nawet silnym odwapniaczem czy odkamieniaczem.

jamiro
21-08-2023, 08:21
Jestem w posiadaniu nowego zmiękczacza wody o pojemność 25l. Ogólna twardość przed urządzeniem to 15dh. Po zużyciu już zaledwie 4m3 wody, na wyjściu ze zmiękczacza mam 13dh. Za mały zmiękczacz ?

qbek17
22-08-2023, 12:35
Jestem w posiadaniu nowego zmiękczacza wody o pojemność 25l. Ogólna twardość przed urządzeniem to 15dh. Po zużyciu już zaledwie 4m3 wody, na wyjściu ze zmiękczacza mam 13dh. Za mały zmiękczacz ?
Powinien spokojnie puścić ok 5 m3 wody zanim się wyczerpie.
Sprawdź czy schodzi sól na regenerację (i ile jej schodzi) - powinno iść ok 3 kg.

dyl87
25-08-2023, 12:40
Witam,
Chciałbym założyć zmiękczacz wody do nowo budowanego domu:

1) zużycie wody zakładam srednio 12 m3/miesiąc (jeszcze tam nie mieszkam)
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda z sieci wodociągów + kanalizacja
4) dom jednorodzinny 150 m2
5) twardość wody 17dH
6) instalacja miedziana więc chciałbym zejść do 5-6 dh (chyba, że można niżej przy miedzi?)
7) Głowica Clack źródło Lewatit

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.
Z góry dziękuję za pomoc.

qbek17
25-08-2023, 17:59
Witam,
Chciałbym założyć zmiękczacz wody do nowo budowanego domu:

1) zużycie wody zakładam srednio 12 m3/miesiąc (jeszcze tam nie mieszkam)
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda z sieci wodociągów + kanalizacja
4) dom jednorodzinny 150 m2
5) twardość wody 17dH
6) instalacja miedziana więc chciałbym zejść do 5-6 dh (chyba, że można niżej przy miedzi?)
7) Głowica Clack źródło Lewatit

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.
Z góry dziękuję za pomoc.
Jeśli chodzi o rozmiar to 25 litrów powinien być idealny. Wystarczyłoby też 20 litrów, ale ze względu na ilość osób wziąłbym większy rozmiar (różnica w cenie będzie minimalna).
Przy miedzi zostawiłbym jako minimum te 3-4 dH.
Zwróć uwagę aby głowica była wyposażona w zawór mieszający (mixing) i bypass.

dyl87
25-08-2023, 23:05
[QUOTE=qbek17;8200707]Jeśli chodzi o rozmiar to 25 litrów powinien być idealny. Wystarczyłoby też 20 litrów, ale ze względu na ilość osób wziąłbym większy rozmiar (różnica w cenie będzie minimalna).
Przy miedzi zostawiłbym jako minimum te 3-4 dH.
Zwróć uwagę aby głowica była wyposażona w zawór mieszający (mixing) i bypass.[/QUOTE

Dziękuję bardzo. Polecisz jakiś konkretny zestaw?

jamiro
26-08-2023, 19:05
Panowie, mam problem u klienta.
Miesiąc temu założony zmiękczacz wody o pojemności złoża 15l na głowicy Clack. Po zamontowaniu było wszystko OK. Dzisiaj dzwoni do mnie klient, że od paru dni ma problem, ponieważ na wyjściu ze zmiękczacza pokazuje mu 7dh, nawet po wymuszeniu regeneracji. Dzisiaj przeglądnął wszystkie wężyki, od solanki również, jest drożny, żadnych mostów solnych, złogów itd. sól jest do połowy pojemnika (BTS25), woda również w zbiorniku jest, czasy płukania, solankowania, napełniania w standardzie. Słychać jak głowica się przełącza. Wymusił ponownie nawet 2x regeneracje i za każdym razem ten sam wynik - 7dh.

Gdzie jeszcze szukać problemu ?

qbek17
27-08-2023, 18:01
Panowie, mam problem u klienta.
Miesiąc temu założony zmiękczacz wody o pojemności złoża 15l na głowicy Clack. Po zamontowaniu było wszystko OK. Dzisiaj dzwoni do mnie klient, że od paru dni ma problem, ponieważ na wyjściu ze zmiękczacza pokazuje mu 7dh, nawet po wymuszeniu regeneracji. Dzisiaj przeglądnął wszystkie wężyki, od solanki również, jest drożny, żadnych mostów solnych, złogów itd. sól jest do połowy pojemnika (BTS25), woda również w zbiorniku jest, czasy płukania, solankowania, napełniania w standardzie. Słychać jak głowica się przełącza. Wymusił ponownie nawet 2x regeneracje i za każdym razem ten sam wynik - 7dh.

Gdzie jeszcze szukać problemu ?
Otwarty zawór mieszający?

KLARSAN
28-08-2023, 12:25
[QUOTE=qbek17;8200707]Jeśli chodzi o rozmiar to 25 litrów powinien być idealny. Wystarczyłoby też 20 litrów, ale ze względu na ilość osób wziąłbym większy rozmiar (różnica w cenie będzie minimalna).
Przy miedzi zostawiłbym jako minimum te 3-4 dH.
Zwróć uwagę aby głowica była wyposażona w zawór mieszający (mixing) i bypass.[/QUOTE

Dziękuję bardzo. Polecisz jakiś konkretny zestaw?

Cześć,

idealny będzie model Ecoperla Vita 25 :)

https://youtu.be/nird8hfnfKs?si=7LpOzdVQyQkodvrA

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

prohus
28-08-2023, 20:34
Panowie, mam problem u klienta.
Miesiąc temu założony zmiękczacz wody o pojemności złoża 15l na głowicy Clack. Po zamontowaniu było wszystko OK. Dzisiaj dzwoni do mnie klient, że od paru dni ma problem, ponieważ na wyjściu ze zmiękczacza pokazuje mu 7dh, nawet po wymuszeniu regeneracji. Dzisiaj przeglądnął wszystkie wężyki, od solanki również, jest drożny, żadnych mostów solnych, złogów itd. sól jest do połowy pojemnika (BTS25), woda również w zbiorniku jest, czasy płukania, solankowania, napełniania w standardzie. Słychać jak głowica się przełącza. Wymusił ponownie nawet 2x regeneracje i za każdym razem ten sam wynik - 7dh.

Gdzie jeszcze szukać problemu ?

Jeżeli system solankowy jest drożny to na 99% obstawiam problemy z odpływem opłuczyn ze zmiękczacza. Sprawdź czy nie jest gdzieś zagięty lub wąż się nie przytkał przy wejściu do kanalizacji o ile nie jest wpięty w syfon.

jamiro
29-08-2023, 06:32
Jeżeli system solankowy jest drożny to na 99% obstawiam problemy z odpływem opłuczyn ze zmiękczacza. Sprawdź czy nie jest gdzieś zagięty lub wąż się nie przytkał przy wejściu do kanalizacji o ile nie jest wpięty w syfon.

Nawet nie wiem jak dziękować.
Tyle telefonów do technicznych i żaden nie wpadł, że problem może być z odpływem.
Co się okazało, klient przerobił odpływ z opłuczyn, tzn. dodał trójnik w głównym pionie z wyjściem prostym i prawdopodobnie wszystko co spływało z góry, częściowo mogło trafić do węża i przytkało go na wylocie.
Na miejscu się okazało, że głowica poprawnie przełącza się do płukania wstecznego, ale nie było słychać płukania.
Klient zadowolony, ja również :D

Panowie jeszcze raz dziękuję za to forum, bo wasze rady kolejny raz ratują mi d... :P

prohus
29-08-2023, 08:00
Nawet nie wiem jak dziękować.
Tyle telefonów do technicznych i żaden nie wpadł, że problem może być z odpływem.
Co się okazało, klient przerobił odpływ z opłuczyn, tzn. dodał trójnik w głównym pionie z wyjściem prostym i prawdopodobnie wszystko co spływało z góry, częściowo mogło trafić do węża i przytkało go na wylocie.
Na miejscu się okazało, że głowica poprawnie przełącza się do płukania wstecznego, ale nie było słychać płukania.
Klient zadowolony, ja również :D

Panowie jeszcze raz dziękuję za to forum, bo wasze rady kolejny raz ratują mi d... :P

Do usług.
Każda awaria u klienta to nowe doświadczenia które nas uczą.

Pozdrawiam.

kiks_p
29-08-2023, 16:48
Witam odebrałem dziś badania wody ze studni głębinowej. Czy mogę liczyć na pomoc w ich interpretacji? Z tego co widzę mam za dużo żelaza, manganu i mikroorganizmów. Czy potrzebna jest do tego stacja uzdatniania czy wystarcza filtry wstępne z wkładami. Ilość zużycia wody miesięcznie 6m3.
466069

prohus
29-08-2023, 17:15
Witam odebrałem dziś badania wody ze studni głębinowej. Czy mogę liczyć na pomoc w ich interpretacji? Z tego co widzę mam za dużo żelaza, manganu i mikroorganizmów. Czy potrzebna jest do tego stacja uzdatniania czy wystarcza filtry wstępne z wkładami. Ilość zużycia wody miesięcznie 6m3.
466069

Wyniki nie są najgorsze, ale żadne filtry narurowe nie pomogą. Tutaj bym poszedł w stację uzdatniania wody na złożu multifunkcyjnym.
Proszę o jakiegoś e-maila na priv to podeślę ofertę.

qbek17
29-08-2023, 19:50
Witam odebrałem dziś badania wody ze studni głębinowej. Czy mogę liczyć na pomoc w ich interpretacji? Z tego co widzę mam za dużo żelaza, manganu i mikroorganizmów. Czy potrzebna jest do tego stacja uzdatniania czy wystarcza filtry wstępne z wkładami. Ilość zużycia wody miesięcznie 6m3.
466069
Ja także sugerowałbym filtr wielofunkcyjny (twardość i zużycie są niskie, więc filtr może być z tych mniejszych, np. 25 litrów), ale na końcu dałbym jeszcze lampę UV ze względu na tą wysoką liczbę mikroorganizmów.

jamiro
30-08-2023, 08:41
Hejka.
Potrzebuję dobrać stację pod klienta.

pH - 7,2
Przewodność - 1874 µS/cm
Barwa - <5 mg/l Pt
Mętność - 18 NTU
Liczba progowa zapachu - <1
Jon amonowy - 0,51 mg/l
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Mangan - 150 µg/l +/- 30
Żelazo - 1200 µg/l +/- 200
Twardość ogólna - 590 mg/l
Chlorki - 200 mg/l
Siarczany - 320 mg/l

Pompa głębinowa IBO 3.5 SDM 3/23
Hydrofor ocynkowany 300l
Głębokość studni ok. 42m

qbek17
30-08-2023, 09:54
Hejka.
Potrzebuję dobrać stację pod klienta.

pH - 7,2
Przewodność - 1874 µS/cm
Barwa - <5 mg/l Pt
Mętność - 18 NTU
Liczba progowa zapachu - <1
Jon amonowy - 0,51 mg/l
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Mangan - 150 µg/l +/- 30
Żelazo - 1200 µg/l +/- 200
Twardość ogólna - 590 mg/l
Chlorki - 200 mg/l
Siarczany - 320 mg/l

Pompa głębinowa IBO 3.5 SDM 3/23
Hydrofor ocynkowany 300l
Głębokość studni ok. 42m
Przy tak wysokiej twardości to raczej sugerowałbym osobny odżelaziacz i osobny zmiękczacz.
Do tego jest dużo chlorków i siarczanów... więc do picia dodałbym osmozę.

KLARSAN
30-08-2023, 11:57
Hejka.
Potrzebuję dobrać stację pod klienta.

pH - 7,2
Przewodność - 1874 µS/cm
Barwa - <5 mg/l Pt
Mętność - 18 NTU
Liczba progowa zapachu - <1
Jon amonowy - 0,51 mg/l
Azotany - <0,89 mg/l
Azotyny - <0,066 mg/l
Mangan - 150 µg/l +/- 30
Żelazo - 1200 µg/l +/- 200
Twardość ogólna - 590 mg/l
Chlorki - 200 mg/l
Siarczany - 320 mg/l

Pompa głębinowa IBO 3.5 SDM 3/23
Hydrofor ocynkowany 300l
Głębokość studni ok. 42m

Zapraszamy do kontaktu na [email protected] - wykonamy bezpłatną wycenę oraz testy obciążeniowe na wodzie w celu doboru najlepszego rozwiązania.

jamiro
31-08-2023, 06:53
Qbek17 i Klarsan, mogę prosić o rozwiązania i ofertę ?

Wirtualnyjan1
05-09-2023, 19:55
Witam,
Planuje uzdatnić wodę ze studni, poniżej wyniki z badań wody:
466184466185

1) zużycie wody zakładam srednio 7 m3/miesiąc
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 1 dziecko
3) dom posiada kanalizację
4) dom jednorodzinny 125 m2
Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.

Wstępnie myślałem o multi uzdatniaczu z firmy Eco Water.
Z góry dziękuję za pomoc.

prohus
06-09-2023, 06:28
Witam,
Planuje uzdatnić wodę ze studni, poniżej wyniki z badań wody:
466184466185

1) zużycie wody zakładam srednio 7 m3/miesiąc
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 1 dziecko
3) dom posiada kanalizację
4) dom jednorodzinny 125 m2
Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.

Wstępnie myślałem o multi uzdatniaczu z firmy Eco Water.
Z góry dziękuję za pomoc.

A jak wygląda instalacja po studni ?
Tzn. jaka pompa i jej wydajność, wysokość studni, wysokość lustra wody, hydrofor czy "przeponówka" ?

Jeżeli myślisz o jakiejkolwiek stacji uzdatniania wody, szukałbym raczej coś na Clacku. Jak ma być tanio, to już BNT - najrozsądniejszy wybór jeżeli chodzi o chińczyka.

Wirtualnyjan1
06-09-2023, 07:35
A jak wygląda instalacja po studni ?
Tzn. jaka pompa i jej wydajność, wysokość studni, wysokość lustra wody, hydrofor czy "przeponówka" ?

Jeżeli myślisz o jakiejkolwiek stacji uzdatniania wody, szukałbym raczej coś na Clacku. Jak ma być tanio, to już BNT - najrozsądniejszy wybór jeżeli chodzi o chińczyka.

Czemu Clack a nie EcoWater? Podobno największy producent, fajna historia - wzbudza zaufanie, że wiedzą co robią i podobno najoszczędniejsze na rynku jeśli chodzi o zużycie wody i soli.

Wysokość studni 26 metrów. Zbiornik membranowy 8 litrów.
Pompa:
Model IBO 3sdm24
Wydajność: 75 l/min
Podnoszenie: 80m
Zw dynamiczne 8m przy 6m3/h
Pompa zawieszona na 14m

Ogólnie wygląda to tak:
466192

Wirtualnyjan1
07-09-2023, 12:01
Rozważam jeszcze Clack WS1CK ec-a tylko nie wiem co byłoby lepsze i jaka ilość złoża (średnio zużywamy 7 m3/msc wody)

prohus
07-09-2023, 20:13
Rozważam jeszcze Clack WS1CK ec-a tylko nie wiem co byłoby lepsze i jaka ilość złoża (średnio zużywamy 7 m3/msc wody)

Już lepiej.
Na weekendzie siądę to coś pomogę.

Podeślij mi na priv co tam już masz.

KLARSAN
08-09-2023, 10:03
Witam,
Planuje uzdatnić wodę ze studni, poniżej wyniki z badań wody:
466184466185

1) zużycie wody zakładam srednio 7 m3/miesiąc
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 1 dziecko
3) dom posiada kanalizację
4) dom jednorodzinny 125 m2
Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.

Wstępnie myślałem o multi uzdatniaczu z firmy Eco Water.
Z góry dziękuję za pomoc.

Cześć,

napisz do nas na [email protected]

qbek17
08-09-2023, 20:16
Witam,
Planuje uzdatnić wodę ze studni, poniżej wyniki z badań wody:
466184466185

1) zużycie wody zakładam srednio 7 m3/miesiąc
2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 1 dziecko
3) dom posiada kanalizację
4) dom jednorodzinny 125 m2
Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.

Wstępnie myślałem o multi uzdatniaczu z firmy Eco Water.
Z góry dziękuję za pomoc.
Powiedziałbym, że wyniki są na granicy realnych możliwości złóż wielofunkcyjnych... jeśli wolisz iść w takie złoże, to upewnij się przynajmniej, że nie będzie to zbyt małe złoże - jako minimum przyjąłbym 37 litrów, a optymalnie 50 litrów. To rozwiązanie jest "wygodne" bo jest tylko jeden filtr, ale po kilku latach (zazwyczaj 5-7) trzeba wymienić złoże.
Alternatywnie możesz pomyśleć o odżelaziaczu (np. zbiornik 10x54) i po nim osobny zmiękczacz z 20 litrami złoża (lub złoże wielofunkcyjne z 25 litrami złoża). To rozwiązanie będzie droższe w zakupie (2 filtry zamiast 1), ale trwalsze i bardziej elastyczne w eksploatacji.

W każdym przypadku potrzebny byłby filtr wstępny i nie zaszkodziłaby lampa UV na obniżenie bakterii.

Wirtualnyjan1
10-09-2023, 08:19
Problem w tym ze mam bardzo drogie ścieki bo po dofinansowaniu gminy jest to 13zl/m3. I osobne urządzenia z tego co patrzyłem zużyją sporo więcej wody i przez te 5-7 pewnie zwróci mi się na nowe złoże. Osobne urządzenia będą trwalsze pod katem późniejszej wymiany złoża, czy ogólnie samo urządzenia dłużej pochodzi?

Filtr wstępny myślałem o jakimś cintropurze nw 32, a te bakterie ja odczytałem jako w normie - uważasz ze lampa uv to konieczność?

bogusz_g
10-09-2023, 12:42
Dzień dobry,

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?
Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

qbek17
10-09-2023, 19:10
Problem w tym ze mam bardzo drogie ścieki bo po dofinansowaniu gminy jest to 13zl/m3. I osobne urządzenia z tego co patrzyłem zużyją sporo więcej wody i przez te 5-7 pewnie zwróci mi się na nowe złoże.
Masz rację - mając taki warunek to jedno złoże będzie lepszym (tańszym) rozwiązaniem. Chyba że miałbyś możliwość wykonania studni chłonnej do popłuczyn z odżelaziacza (co nie zawsze jest możliwe).


Osobne urządzenia będą trwalsze pod katem późniejszej wymiany złoża, czy ogólnie samo urządzenia dłużej pochodzi?
Jeśli weźmiesz sprzęt z solidną głowicą, to ona pochodzi długo niezależnie na jakim złożu (oczywiście czasami konieczne jest czyszczenie, konserwacja czy wymiana uszczelek). Żywotność filtra w tym przypadku limituje złoże.


Filtr wstępny myślałem o jakimś cintropurze nw 32, a te bakterie ja odczytałem jako w normie - uważasz ze lampa uv to konieczność?
Bakterie są "w normie" ale po pierwsze ich wartość jest już na granicy, a po drugie planujesz dodanie filtra ze złożem, na którym bakterie mogą się namnażać, więc jest to raczej zalecenie niż konieczność.

qbek17
10-09-2023, 19:12
Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?
Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,
Ja bym celował w rozmiar do 12-15 litrów złoża.

KLARSAN
11-09-2023, 09:42
Dzień dobry,

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?
Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Cześć,

my sugerujemy wybór zmiękczacza wody nawet z 20 l złoża - regeneracja będzie wtedy rzadsza.

Zobacz np. na model Ecoperla Toro 20 lub Ecoperla Slimline 17 (z wbudowanym WiFi).

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/slimline/

Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to zależy czego oczekujesz - czy ma być standardowa ze zbiornikiem czy może kompaktowa i bez zbiornika (cena będzie znacznie wyższa). Możesz zerknąć na modele Ecoperla Rosa i Ecoperla Revo.

https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/rosa/

https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/revo/

Tutaj znajdziesz recenzje wideo: https://www.youtube.com/Ecoperla

prohus
11-09-2023, 14:11
Dzień dobry,

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?
Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Ostatnio montowałem u klienta zestaw dwuelementowy Clack 1" 10x17 15L do dokładnie takich samych parametrów jak u Pana.
Regeneracja co 6,40 m3 wody, czyli 2x na miesiąc.

Jeżeli jest Pan chętny, podeślę ofertę na priv.

qbek17
11-09-2023, 20:07
my sugerujemy wybór zmiękczacza wody nawet z 20 l złoża - regeneracja będzie wtedy rzadsza.
Będzie dużo rzadsza... 19 dni to już chyba trochę za rzadko.

qbek17
11-09-2023, 20:09
Ostatnio montowałem u klienta zestaw dwuelementowy Clack 1" 10x17 15L do dokładnie takich samych parametrów jak u Pana.
Wsypałeś 15 litrów złoża do zbiornika 10x17" (gdzie całkowita pojemność wynosi ok 16,5 litra)??

bogusz_g
11-09-2023, 20:15
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

@prohus ze względu na małą ilość miejsca interesują mnie wyłącznie urządzenia kompaktowe

prohus
12-09-2023, 18:05
Wsypałeś 15 litrów złoża do zbiornika 10x17" (gdzie całkowita pojemność wynosi ok 16,5 litra)??

Ojjjjj tam..... po weekendzie byłem :D

Przy tym rozmiarze 12 litrów.

prohus
12-09-2023, 18:08
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

@prohus ze względu na małą ilość miejsca interesują mnie wyłącznie urządzenia kompaktowe

Zrobimy i w kompakcie.
Generalnie jestem zwolennikiem zestawów dwuelementowych. Przy takim małym zestawie wystarczy zbiornik na solankę BTS25, to taki mały 25 litrowy.

Podeślę na priv ofertę.

d7d
19-09-2023, 19:44
Jaka jest zaleta zestawów dwuelementowych w stosunku do kompaktowych?

nowy domek
20-09-2023, 07:10
Dzień dobry,
Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.
Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d

prohus
20-09-2023, 07:31
Jaka jest zaleta zestawów dwuelementowych w stosunku do kompaktowych?

Zalet nie ma aż tak dużo, ale jednak troszku ma.
Często moi klienci mają problem z wygospodarowaniem miejsca. Niekiedy jest tak, że w jednym kącie mają miejsce na butle, a w drugim na zbiornik z solanką i w tym przypadku jest to zaletą, ponieważ umożliwia nam to oddzielenie dwóch systemów bez wpływu na ich pracę. Kompakty troszku miejsca jednak zajmują.
Druga kwestia to łatwość zasypywania zbiornika tabletkami solnymi.
Kolejna zaleta to taka, że niekiedy tworzy się most solny, który uniemożliwia prawidłowy pobór solanki przez głowicę, a żeby udrożnić system, należy albo rozbić kijem od miotły skorupę soli i przepłukać zbiornik soli. W przypadku kompaktu, musielibyśmy odłączyć cały system od przyłącza wody i przenieść go w miejsce umożliwiające jego przepłukanie, i teraz niech Pan sobie wyobrazi, że nie będzie tak łatwo go ruszyć z napełnioną wodą butlę ze złożem. W przypadku dwuelementówki, wystarczy odpiąć wężyk solanki od głowicy i bez problemu przenosimy sobie zbiornik na solankę w dowolne miejsce.
I największa zaleta dla serwisantów to dostępność miejsca podczas serwisu.

Chyba, że zmiękczacz ma stać w salonie to zdecydowanie kompakt :D

prohus
20-09-2023, 07:36
Dzień dobry,
Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.
Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d

W Pana przypadku 35l to troszkę za duży zmiękczacz.
Jeżeli myśli Pan o systemie RO to 25l spokojnie Panu wystarczy, o ile nie przekraczamy 10m3 wody w ciągu miesiąca.

Wysyłam Panu na priv kontakt do mnie, proszę o podanie swojego adresu e-mail, to przygotuję dla Pana konkurencyjną ofertę na tych samych elementach co w linku.

qbek17
20-09-2023, 08:28
Dzień dobry,
Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.
Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d
Moim zdaniem jest za duży... zjechałbym do max 30 litrów.
Komponenty wyglądają na dobrej jakości.

nowy domek
20-09-2023, 10:17
Dzięki za odpowiedź, znalazłem taki z 30 l złoża, ale już w obudowie kompaktowej, słyszałem że lepiej żeby zbiornik na sól był osobno.

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-30-clack-ck-up-flow-12376570157

B_O_N_K
20-09-2023, 15:25
Dzień dobry,

Posiadam "zmiękczacz" z głowicą Clack WS1 jednak wnioskuję, że został źle skonfigurowany. Po pierwsze, ilość wody pomiędzy płukaniami ustawiona jest na 12,66m3 a woda robi się twarda po zużyciu około 7m3. Po drugie, głowica nalewa do zbiornika na solankę 3/4 zbiornika, wg. mnie dużo za dużo.

Z firmą która to konfigurowała jest dość słaby kontakt i mam wrażenie że sami tego dobrze nie ogarniają.

Szukam pomocy aby sensownie przeprogramować tą głowicę.

prohus
20-09-2023, 20:26
Dzień dobry,

Posiadam "zmiękczacz" z głowicą Clack WS1 jednak wnioskuję, że został źle skonfigurowany. Po pierwsze, ilość wody pomiędzy płukaniami ustawiona jest na 12,66m3 a woda robi się twarda po zużyciu około 7m3. Po drugie, głowica nalewa do zbiornika na solankę 3/4 zbiornika, wg. mnie dużo za dużo.

Z firmą która to konfigurowała jest dość słaby kontakt i mam wrażenie że sami tego dobrze nie ogarniają.

Szukam pomocy aby sensownie przeprogramować tą głowicę.

Jaka ilość złoża ?
Jaka twardość wody i miesięczne zużycie ?

Czy jesteś wstanie wrzucić fotki z ustawieniami głowicy ?

B_O_N_K
22-09-2023, 08:07
Jaka ilość złoża ?
Jaka twardość wody i miesięczne zużycie ?

Czy jesteś wstanie wrzucić fotki z ustawieniami głowicy ?

Dziękuję za chęć pomocy ale już ogarniam temat z qbek17 :)

sinio
25-09-2023, 15:39
Dzień dobry.
Wyniki badań:
Twardość 17 stopni niemieckich
pH- 7,2
Stężenie manganu - 0,032mg/l
Stężenie żelaza ogólnego - 0,130mg/l
Woda z wodociągu, w domu 4os.
Jaką wybrać pojemność zmiekczacza 25 litrów czy 30 litrów?
zastanawiam się nad głowicę Clack, złoże Lewatit. Chyba że proponujecie coś innego.

qbek17
25-09-2023, 15:46
To zależy czy chcesz zmiękczać do zera (czy jednak zostawić kilka stopni) oraz od zużycia wody.
Przy założeniu całkowitego zmiękczenia i zużycia powyżej 11 m3 miesięcznie proponowałbym już 30 litrów. Jeśli zużycie jest mniejsze lub chcesz zostawić trochę twardości to 25 litrów powinno być wystarczające.

sinio
25-09-2023, 15:53
Dziękuje za odpowiedź.
W chwili obecnej w bloku zużywamy około 10 -11m3. Dom jest nowo wybudowany więc zużycie wody powinno być podobne. Nigdy nie miałem doczynienia ze zmiękczaczem więc nie wiem do jakiego stopnia chciałbym zmierzyć wodę.

KLARSAN
26-09-2023, 07:55
Dziękuje za odpowiedź.
W chwili obecnej w bloku zużywamy około 10 -11m3. Dom jest nowo wybudowany więc zużycie wody powinno być podobne. Nigdy nie miałem doczynienia ze zmiękczaczem więc nie wiem do jakiego stopnia chciałbym zmierzyć wodę.

Rekomenduje się zmiękczanie wody do poziomu 60 mg CaCO3. Praktyka jednak pokazuje co innego i większość użytkowników (zakładając, że nie mają instalacji z miedzi) woli zmiękczać wodę do zera. Zawsze można poeksperymentować :yes:

Zerknij na takie propozycje:
https://www.zmiekczacze.com/kompaktowe/ecoperla-vita-25/
https://www.zmiekczacze.com/dwuelementowe/ecoperla-softower-s/

sinio
26-09-2023, 19:25
Dzień dobry.
Wyniki badań:
Twardość 17 stopni niemieckich
pH- 7,2
Stężenie manganu - 0,032mg/l
Stężenie żelaza ogólnego - 0,130mg/l
Woda z wodociągu, w domu 4os.
Jaką wybrać pojemność zmiekczacza 25 litrów czy 30 litrów?
zastanawiam się nad głowicę Clack, złoże Lewatit. Chyba że proponujecie coś innego.
Czy przy takiej ilości żelaza i manganu wybrać złoże Lewatit czy Ecomix

qbek17
26-09-2023, 20:14
Czy przy takiej ilości żelaza i manganu wybrać złoże Lewatit czy Ecomix
Żelazo masz w normie. Mangan też. Po co ci do tego Ecomix? Bierz Lewatit.

prohus
27-09-2023, 06:18
Czy przy takiej ilości żelaza i manganu wybrać złoże Lewatit czy Ecomix

Jeżeli chodzi o dobór wielkości zmiękczacza to 25 litrów będzie dla Ciebie wystarczające, tym bardziej, gdybyś myślał o pozostawieniu 3-5 dh na wyjściu.
Jeżeli masz instalację na miedzi, a szczególnie dojście do wody pitnej, to wskazanym jest podmieszanie wody uzdatnionej z wodą surową, ponieważ miedź się utlenia przy wodzie której twardość jest równa 0 dh.
Według zaleceń WHO, twardość wody pitnej powinna wynosić co najmniej 3 dh.
Przy przyłączu do C.O. nie ma większego znaczenia, bo i tak przeważnie instalacja zalewana jest inhibitorem korozji.
O złożu Ecomix nawet nie zawracaj sobie głowy. Tego typu złoże wykorzystywane jest przy wodzie studziennej, gdzie są przekroczone normy fizykochemiczne.
Jeżeli masz wodę miejską/gminną, wodociągi są zobligowane do utrzymywania odpowiednich parametrów jakości wody.

fuzel
04-10-2023, 07:23
Witam.
Doszedłem do wniosku, że chcę uzdatniać wodę w domu.
Proszę o propozycje optymalnych dla mojego przypadku urządzeń.
Chciałbym uzyskać twardość <4st.d, pozostałe parametry wody wydają się dobre.
Woda z sieci gminnej (wieś) z ujęć głębinowych.
Okresowo sprawdzam twardość i na przestrzeni kilku lat zmieniała się trochę, ale nie udało mi się ustalić przyczyny tych zmian. Może żonglują przełączaniem pomiędzy studniami? Pytałem w wodociągach , ale bez efektu. Nawet nie chcą podać wyników badań wody.
W roku ubiegłym bywało 21-22 st.d. Aktualnie wg testów kropelkowych twardość kształtuje się na poziomie 14-17st.niemieckich.
Pozostałe parametry zbadane na zlecenie to pH 6,89; TDS 266 ppm; mangan 0,007 mgMn/dm3;żelazo 0,03 mg Fe/dm3.
Średnie miesięczne zużycie wody w domu ok. 12 m3. Max. 15m3.
Instalacja wodna łączy różne materiały, rury plastik, ogrzewacz (element instalacji pompy ciepła) jest ze stali nierdzewnej.
Wodę z regeneracji planuję skierować przez mały baniak/osadnik do drenażu od deszczówki.
Mam zainstalowane na razie zwykły filtr sznurkowy i za nim polipropylenowy 1 mikron. Sznurkowy robi się rudy od żelaza po 3-4 miesiącach. Czasami zdarza się lekko mętna woda i jest wówczas wyraźnie gorsza w smaku. Na co dzień zazwyczaj jest dobra.
Może zastosować na wszelki wypadek jeszcze węgiel aktywny? Tylko czy wymieszany z jonitem w jakimś kompaktowym złożu, czy lepiej osobno filtr z węglem?
Ciśnienie w sieci raczej wysokie, 4 atmosfery prawie zawsze, bywa i więcej. Mam reduktor ciśnienia w sieci domowej.
Czym faktycznie różnią sie urządzenia o mniejszej kubaturze złoża i na mniejsze przepływy kosztujące nawet prawie 4 tys. Zł od takiego KLARWOD STACJA ZMIĘKCZANIA WODY HELIX 30Lktóre uzdatnia strumień 40 dm3/minutę i kosztuje poniżej 2 tys. zł? Skąd taka różnica? Tylko kwestia marki?
To chyba wszystkie istotne informacje w tym zapewne prostym przypadku dla znawców tematu :)

KLARSAN
04-10-2023, 08:41
Witam.
Doszedłem do wniosku, że chcę uzdatniać wodę w domu.
Proszę o propozycje optymalnych dla mojego przypadku urządzeń.
Chciałbym uzyskać twardość <4st.d, pozostałe parametry wody wydają się dobre.
Woda z sieci gminnej (wieś) z ujęć głębinowych.
Okresowo sprawdzam twardość i na przestrzeni kilku lat zmieniała się trochę, ale nie udało mi się ustalić przyczyny tych zmian. Może żonglują przełączaniem pomiędzy studniami? Pytałem w wodociągach , ale bez efektu. Nawet nie chcą podać wyników badań wody.
W roku ubiegłym bywało 21-22 st.d. Aktualnie wg testów kropelkowych twardość kształtuje się na poziomie 14-17st.niemieckich.
Pozostałe parametry zbadane na zlecenie to pH 6,89; TDS 266 ppm; mangan 0,007 mgMn/dm3;żelazo 0,03 mg Fe/dm3.
Średnie miesięczne zużycie wody w domu ok. 12 m3. Max. 15m3.
Instalacja wodna łączy różne materiały, rury plastik, ogrzewacz (element instalacji pompy ciepła) jest ze stali nierdzewnej.
Wodę z regeneracji planuję skierować przez mały baniak/osadnik do drenażu od deszczówki.
Mam zainstalowane na razie zwykły filtr sznurkowy i za nim polipropylenowy 1 mikron. Sznurkowy robi się rudy od żelaza po 3-4 miesiącach. Czasami zdarza się lekko mętna woda i jest wówczas wyraźnie gorsza w smaku. Na co dzień zazwyczaj jest dobra.
Może zastosować na wszelki wypadek jeszcze węgiel aktywny? Tylko czy wymieszany z jonitem w jakimś kompaktowym złożu, czy lepiej osobno filtr z węglem?
Ciśnienie w sieci raczej wysokie, 4 atmosfery prawie zawsze, bywa i więcej. Mam reduktor ciśnienia w sieci domowej.
Czym faktycznie różnią sie urządzenia o mniejszej kubaturze złoża i na mniejsze przepływy kosztujące nawet prawie 4 tys. Zł od takiego KLARWOD STACJA ZMIĘKCZANIA WODY HELIX 30Lktóre uzdatnia strumień 40 dm3/minutę i kosztuje poniżej 2 tys. zł? Skąd taka różnica? Tylko kwestia marki?
To chyba wszystkie istotne informacje w tym zapewne prostym przypadku dla znawców tematu :)

Cześć, na większość pytań znalazłbyś odpowiedź w 10 ostatnich stronach tego tematu :)

1. Większość zmiękczaczy wody (nawet tych chińskich typu Helix) pozwoli Ci wyregulować twardość na wyjściu (do tego wystarczy mieszacz w głowicy lub bypassie)

2. To, że wkład barwi się na rudo to normalny temat, nawet przy żelazie w normie. Dlatego też przed zmiękczacze wody dajemy filtr wstępny i wymieniamy regularnie wkład.

3. Filtr węglowy montujemy za zmiękczaczem wody i stosujemy wtedy gdy ktoś chce poprawić smak i zapach wody

4. Różnica w cenie bierze się z wielu rzeczy - na pewno nie jest to tylko marka. Musisz wziąć pod uwagę - jakość głowicy, jakość złoża, jakość pozostałych komponentów (w tym kabinetu), dostęp do części zamiennych, jakość serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, wielkość firmy, która umożliwi Ci zamówienie serwisu w każdej części kraju bez czekania pół roku, fakt czy sprzedawca odbierze od Ciebie telefon za 2-3 lata czy po prostu zniknie z rynku, bo jest sprzedawcą z mieszkania (handluje bezpośrednio z hurtowni nie mając nawet swojego magazynu).

qbek17
04-10-2023, 08:58
Chciałbym uzyskać twardość <4st.d, pozostałe parametry wody wydają się dobre.
W roku ubiegłym bywało 21-22 st.d. Aktualnie wg testów kropelkowych twardość kształtuje się na poziomie 14-17st.niemieckich.
...
Średnie miesięczne zużycie wody w domu ok. 12 m3. Max. 15m3.
W tak szerokim zakresie twardości i zużycia, odpowiednia wielkość zmiękczacza też jest w dosyć szerokim zakresie - tak od 25 do 50 litrów.
Realnie myślę, że powinieneś szukać modelu z 30 litrami złoża.


Wodę z regeneracji planuję skierować przez mały baniak/osadnik do drenażu od deszczówki.
Przy zmiękczaczu nie ma się co osadzać w tym osadniku bo ścieki są zasolone, a nie mają w sobie zawiesiny. Z tego samego powodu (wysokie zasolenie) nie nadają się do wprowadzania do gruntu.


Mam zainstalowane na razie zwykły filtr sznurkowy i za nim polipropylenowy 1 mikron. Sznurkowy robi się rudy od żelaza po 3-4 miesiącach. Czasami zdarza się lekko mętna woda i jest wówczas wyraźnie gorsza w smaku. Na co dzień zazwyczaj jest dobra.
To wystarczy. 1 mikron to i tak bardzo dokładna filtracja.


Może zastosować na wszelki wypadek jeszcze węgiel aktywny? Tylko czy wymieszany z jonitem w jakimś kompaktowym złożu, czy lepiej osobno filtr z węglem?
Węgiel aktywny wymaga regularnej wymiany. Jak go wymieszasz w jednym zbiorniku ze złożem zmiękczającym to ta wymiana będzie problematyczna. Jeśli masz jakieś uwagi do smaku tej wody to może lepiej rozważyć zestaw podzlewowej odwróconej osmozy (RO) do wody pitnej (wtedy tam masz już wkłady węglowe)?


Czym faktycznie różnią sie urządzenia o mniejszej kubaturze złoża i na mniejsze przepływy kosztujące nawet prawie 4 tys. Zł od takiego KLARWOD STACJA ZMIĘKCZANIA WODY HELIX 30Lktóre uzdatnia strumień 40 dm3/minutę i kosztuje poniżej 2 tys. zł? Skąd taka różnica? Tylko kwestia marki?
Zazwyczaj różnica jest w jakości materiałów i typie głowicy, ale jednak znaczna część wysokiej ceny to marketing...

fuzel
04-10-2023, 14:34
Dziękuję za wypowiedzi w temacie. Chciałbym tylko wstępnie ogólne rozeznanie złapać i kierunek gdzie i czego szukać. Zdaję sobie sprawę, że przy żonglerce z jakością wody trudno idealnie dopasować sprzęt. Ale od czegoś zacząć muszę.
Przyjmijmy bieżące dane, czyli 16 st. niemieckich twardości oraz zużycie 12m3/m-c. Daje nowe filtry wstępne, później zmiękczacz, a na końcu ewentualnie filtr węglowy.
Popłuczyny do odwodnienia z wodami deszczowymi - pomijając teorię i prawo, czy tak małe ilości soli będą miały realnie wpływ na środowisko/glębę?
Które marki, czy producenci to tzw. chińszczyzna, a co warte jest uwagi?
Sprawdzałem wstępnie BWT oraz FitAqua firmy Amii. BWT z grubsza o marce słyszałem, wydaje się OK. A to FitAqua to tania chińszczyzna? Na logikę te zmiękczacze wody to dość prymitywne urządzenia. Kwestia jakości jonitu i głowicy zapewne. Te fitaqua mają głowice/dyski ceramiczne i z opisu wydają się dobre.
Czy możecie polecić konkretną markę, czy model urządzenia? Nie chcę chińskiego, taniego, czy składaka tych dwu opcji. Jakie firmy możecie spokojnie polecić jako rzetelne/sprawdzone?

qbek17
04-10-2023, 15:14
Przyjmijmy bieżące dane, czyli 16 st. niemieckich twardości oraz zużycie 12m3/m-c. Daje nowe filtry wstępne, później zmiękczacz, a na końcu ewentualnie filtr węglowy.
Przy tych założeniach 30 litrów złoża będzie wystarczające przy zmiękczeniu do zera. Jeśli chcesz zostawić 4 dH to wystarczy 25 litrów złoża.


Popłuczyny do odwodnienia z wodami deszczowymi - pomijając teorię i prawo, czy tak małe ilości soli będą miały realnie wpływ na środowisko/glębę?
Przy założeniu regeneracji co 2 tygodnie i zużyciu soli na poziomie 3-3,5 kg na regenerację, to daje ok 80-90 kg soli rocznie.
Botanikiem nie jestem, ale skoro sypanie soli na drogi przez 1-2 miesiące w roku może wpływać na rośliny, to wydaje mi się, że regularne, stałe podlewanie ich zasoloną wodą tym bardziej będzie miało na nie wpływ. Jaki konkretnie - tego nie jestem w stanie określić.


Które marki, czy producenci to tzw. chińszczyzna, a co warte jest uwagi?
Sprawdzałem wstępnie BWT oraz FitAqua firmy Amii. BWT z grubsza o marce słyszałem, wydaje się OK. A to FitAqua to tania chińszczyzna? Na logikę te zmiękczacze wody to dość prymitywne urządzenia. Kwestia jakości jonitu i głowicy zapewne. Te fitaqua mają głowice/dyski ceramiczne i z opisu wydają się dobre.
Czy możecie polecić konkretną markę, czy model urządzenia? Nie chcę chińskiego, taniego, czy składaka tych dwu opcji. Jakie firmy możecie spokojnie polecić jako rzetelne/sprawdzone?
Jeśli zależy Ci na rozsądnym sprzęcie to zawsze będzie to kompromis między jakością i ceną. Nawet jak weźmiesz najlepszą głowicę, złoże i zbiornik, to wężyki czy plastiki będą chińskie - co nie znaczy, że złej jakości.
Żadna firma nie produkuje sama wszystkich komponentów takiego urządzenia - to zawsze jest składowa kilku elementów/producentów.
BWT ma dobrą opinię, ale to drogi i dość nietypowy sprzęt, więc w czasie użytkowania jesteś skazany na ich serwis i części.
Amii raczej kojarzy mi się z chińszczyzną, ale nie wykluczam, że mają tez modele lepszej jakości...

prohus
05-10-2023, 08:32
Dziękuję za wypowiedzi w temacie. Chciałbym tylko wstępnie ogólne rozeznanie złapać i kierunek gdzie i czego szukać. Zdaję sobie sprawę, że przy żonglerce z jakością wody trudno idealnie dopasować sprzęt. Ale od czegoś zacząć muszę.
Przyjmijmy bieżące dane, czyli 16 st. niemieckich twardości oraz zużycie 12m3/m-c. Daje nowe filtry wstępne, później zmiękczacz, a na końcu ewentualnie filtr węglowy.
Popłuczyny do odwodnienia z wodami deszczowymi - pomijając teorię i prawo, czy tak małe ilości soli będą miały realnie wpływ na środowisko/glębę?
Które marki, czy producenci to tzw. chińszczyzna, a co warte jest uwagi?
Sprawdzałem wstępnie BWT oraz FitAqua firmy Amii. BWT z grubsza o marce słyszałem, wydaje się OK. A to FitAqua to tania chińszczyzna? Na logikę te zmiękczacze wody to dość prymitywne urządzenia. Kwestia jakości jonitu i głowicy zapewne. Te fitaqua mają głowice/dyski ceramiczne i z opisu wydają się dobre.
Czy możecie polecić konkretną markę, czy model urządzenia? Nie chcę chińskiego, taniego, czy składaka tych dwu opcji. Jakie firmy możecie spokojnie polecić jako rzetelne/sprawdzone?
BWT ma dość dziwną politykę gwarancyjną i serwisową, która teoretycznie ogranicza możliwości serwisowe poprzez inne osoby które nie są autoryzowanymi partnerami firmy.
Tak jak wspomniałeś, większość tych urządzeń to urządzenia dość prymitywne. Wszystkie bazują na podobnych elementach, a jedyną różnicą jest "metka", obudowa, a przede wszystkim cena. Duże koncerny, dużo sobie liczą.
Ze swojej strony poleciłbym zestaw zmiękczacza oparty na głowicy Clack oraz dobrej jakości złożu monosferycznym. Z tego typu głowicą, poradzi Pan sobie sam, lub jakakolwiek osoba która ma pojęcie o stacjach uzdatniania wody.

Gdybyś potrzebował pomocy w doborze i ofertę, zachęcam do kontaktu na priv.

jamiro
08-10-2023, 11:43
Hejka.
Mam wyniki wody, gdzie określono wynik żelaza:
2936 mg/l ± 3127 mg/l

O co kaman ?

Czy stacja na Greendsandzie 45 litrów da radę ? A za nią multifunkcja ?

SilverX
09-10-2023, 13:35
Witam,
co polecacie w moim przypadku?

1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, teraz pewnie będzie dwa razy więcej
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: dodam jutro
6) odczyn: dodam jutro
7) zapach siarkowodoru
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność. Myślę o wstępnym napowietrzaniu w zbiorniku ocynkowanym 200 l.
Z góry dziękuję za pomoc.

prohus
10-10-2023, 06:33
Witam,
co polecacie w moim przypadku?

1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, teraz pewnie będzie dwa razy więcej
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: dodam jutro
6) odczyn: dodam jutro
7) zapach siarkowodoru
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność. Myślę o wstępnym napowietrzaniu w zbiorniku ocynkowanym 200 l.
Z góry dziękuję za pomoc.

Wyniki są w miarę dobre jak na wodę studzienną.
Bez kombinowania zastosowałbym stację uzdatniania wody opartą na złożu multifunkcyjnym Ecomix A + lampa UV.

Proszę o dodanie brakujących informacji i spróbujemy dobrać wielkość urządzenia.

qbek17
10-10-2023, 09:44
Mam wyniki wody, gdzie określono wynik żelaza:
2936 mg/l ± 3127 mg/l

O co kaman ?
Nie brakuje tam przecinka?? przecież taki wynik oznacza, że żelaza może być 6000 mg/l lub 0 mg/l - czyli nadal nie wiadomo praktycznie nic.


Czy stacja na Greendsandzie 45 litrów da radę ? A za nią multifunkcja ?
Jak podejdziemy do wyników badania optymistycznie (czyli, że żelaza jest 0 mg/l) to nie potrzebujesz żadnej stacji :)
A jak pesymistycznie (czyli, że żelaza jest 6000 mg/l) to obawiam się, że nawet ten Greensand w duecie z multifunkcją nie wystarczy... chociaż dużo zależy od przepływu, pH i innych parametrów.

qbek17
10-10-2023, 09:58
1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, teraz pewnie będzie dwa razy więcej
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: dodam jutro
6) odczyn: dodam jutro
7) zapach siarkowodoru
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność. Myślę o wstępnym napowietrzaniu w zbiorniku ocynkowanym 200 l.
Z góry dziękuję za pomoc.
1) i 2) bardzo niskie to zużycie... przy 4 osobach przyjmuje się ok 10-12 m3 miesięcznie, a to 2-3 razy więcej niż podajesz :)
3) podaj konkretny typ pompy bo te 80 l/min to pewnie wartość teoretyczna (przy zerowym ciśnieniu)
5) twardość ma duże znaczenie do doboru zmiękczacza lub filtra wielofunkcyjnego
6) odczyn ma duże znaczenie przy doborze odżelaziacza
7) siarkowodoru nie usuniesz na złożu wielofunkcyjnym ani zmiękczaczu
...

SilverX
10-10-2023, 18:36
1) i 2) bardzo niskie to zużycie... przy 4 osobach przyjmuje się ok 10-12 m3 miesięcznie, a to 2-3 razy więcej niż podajesz :)
3) podaj konkretny typ pompy bo te 80 l/min to pewnie wartość teoretyczna (przy zerowym ciśnieniu)
5) twardość ma duże znaczenie do doboru zmiękczacza lub filtra wielofunkcyjnego
6) odczyn ma duże znaczenie przy doborze odżelaziacza
7) siarkowodoru nie usuniesz na złożu wielofunkcyjnym ani zmiękczaczu
...

@prohus

Reasumując:
1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, przyjmijmy 10-12 m3
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min - zmierzone, pompa to IBO 3,5" SDM3-23
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: 15 dH
6) odczyn: 6,6
7) zapach siarkowodoru, jak go usunąć?
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l

KLARSAN
13-10-2023, 11:24
@prohus

Reasumując:
1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, przyjmijmy 10-12 m3
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min - zmierzone, pompa to IBO 3,5" SDM3-23
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: 15 dH
6) odczyn: 6,6
7) zapach siarkowodoru, jak go usunąć?
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l

Rozważ taki zestaw:
- Napowietrzacz z dyszą rozbryzgową (podłączenie górne)
- Hydrofor 200l ocynk
- Filtr zgrubny Atlas Filtri Hydra 90 mikronów
- Filtr doczyszczający Atlas Filtri BX Sanic 20" z wkładem 10 mikronów
- Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower M (można dać też S, ale M dużo bezpieczniejsza)

SilverX
13-10-2023, 15:29
Dzięki. A jakaś tańsza stacja? Np. Water Technic Pro Multi 42.

qbek17
13-10-2023, 17:54
1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, przyjmijmy 10-12 m3
2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min - zmierzone, pompa to IBO 3,5" SDM3-23
4) dom jednorodzinny 114 m2
5) twardość wody: 15 dH
6) odczyn: 6,6
7) zapach siarkowodoru, jak go usunąć?
8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l
9) azotany: 0,12 mgN/l
10) żelazo: 0,585 mg Fe/l
11) mangan: 0,224 mg Mn/l
Pytanie na czym Ci najbardziej zależy... jeśli chcesz się pozbyć kamienia (a np. zapach siarkowodoru nie jest bardzo uciążliwy) to wystarczy napowietrzanie i stacja wielofunkcyjna. Ale jeśli chcesz się pozbyć zapachu zgniłych jaj (a twardość nie jest dla Ciebie problemem) to raczej potrzebujesz odżelaziacza (przy tak niskim pH, pozostaje praktycznie tylko regeneracja chemiczna).

Zakładam, że budżet też jest istotny, więc (o ile ten zapach nie jest tragiczny) ten układ proponowany przez Klarsan powinien być optymalny kosztowo. Oczywiście Stacje wielofunkcyjne są różne ale zasada działania jest zawsze podobna.

prohus
16-10-2023, 09:41
Dzięki. A jakaś tańsza stacja? Np. Water Technic Pro Multi 42.

Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.
Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

qbek17
16-10-2023, 10:42
Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.
Zdecydowanie do złóż wielofunkcyjnych - tylko regeneracja Downflow.

Pytanie czy podawanie typu regeneracji przy tanich głowicach jest rzetelne... czasami sklepy podają, że "ma oba typy" (oczywiście przemilczane jest to że to tylko sterownik może działać w obu trybach, a fizyczny typ głowicy nie jest podany)

prohus
16-10-2023, 11:56
Zdecydowanie do złóż wielofunkcyjnych - tylko regeneracja Downflow.

Pytanie czy podawanie typu regeneracji przy tanich głowicach jest rzetelne... czasami sklepy podają, że "ma oba typy" (oczywiście przemilczane jest to że to tylko sterownik może działać w obu trybach, a fizyczny typ głowicy nie jest podany)

Oczywiście, że fizycznie żadna z głowic nie będzie w stanie obsłużyć jednocześnie dwa rodzaje typów regeneracji. Nawet Clack. Albo mamy Up-flow, albo Down-flow.
Żałosne jest również punktowanie korzyści z zastosowania regeneracji Up-flow. Ile tak naprawdę klient zaoszczędzi tej soli, czy wody ? W perspektywie czasu, jest to kompletnie nieopłacalne, biorąc pod uwagę późniejszy serwis czy dość szybką wymianę złoża niż deklarowane jest to przez jego producentów.
Ale cóż.... byle taniej. A jak wiadomo, co tanie, to drogie.

KLARSAN
16-10-2023, 14:20
Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.
Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

To głowica w Water Technic jest chińska, a nie polska? Koniec świata ;)

prohus
16-10-2023, 16:14
To głowica w Water Technic jest chińska, a nie polska? Koniec świata ;)

Szczerze, nie mam pojęcia kto jest producentem tych głowic, nawet nie wiem czy poprawna nazwa to Water Technic, czy Hydro Premium. Czy są to nazwy producenta, czy nazwy na poczet jakiegoś dystrybutora, ale wątpię, czy jest to polska myśl techniczna, a raczej bym się skłaniał ku chińskiej fabryki.
Jedynym producentem głowic, które nie są skalane chińskimi rączkami jest firma Clack.

qbek17
16-10-2023, 18:11
Żałosne jest również punktowanie korzyści z zastosowania regeneracji Up-flow. Ile tak naprawdę klient zaoszczędzi tej soli, czy wody ? W perspektywie czasu, jest to kompletnie nieopłacalne, biorąc pod uwagę późniejszy serwis czy dość szybką wymianę złoża niż deklarowane jest to przez jego producentów.
Regeneracja upflow ma swoje zalety, ale są one tym większe im większe jest urządzenie. Oczywiście ma też swoje wymagania, które łatwiej spełnić przy dużym urządzeniu. W domowych warunkach wpychanie regeneracji upflow do każdego zmiękczacza to tylko zabieg marketingowy, który nie ma szans dać realnych zysków.

mart3112
16-10-2023, 19:27
Dzień dobry, miałbym prośbę o pomoc w dobraniu i zakupie filtrów na podstawie wykonanej analizy wody:
Mętność NTU 11
Barwa mg/l 6
Zapach - 1
Odczyn pH 7,7
Twardość ogólna mg/l 200
Utlenialność mg/l 5,5
Jon amonowy mg/l 0,35 0
Azotyny mg/l 0,066
Azotany mg/l 0,89
Żelazo ogólne µg/l 1400
Mangan µg/l 260
Przewodność ( 25°C) µS/cm 353
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml
Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.
Liczba stałych mieszkańców pod których planuję wielkość instalacji: 3-4 osoby
Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry
Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?

Dziękuję za pomoc :)

qbek17
16-10-2023, 21:35
Mętność NTU 11
Barwa mg/l 6
Zapach - 1
Odczyn pH 7,7
Twardość ogólna mg/l 200
Utlenialność mg/l 5,5
Jon amonowy mg/l 0,35 0
Azotyny mg/l 0,066
Azotany mg/l 0,89
Żelazo ogólne µg/l 1400
Mangan µg/l 260
Przewodność ( 25°C) µS/cm 353
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml
Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.
Generalnie woda wymaga odżelaziacza. Jeśli chcesz dodatkowo ją zmiękczyć to wtedy, jako drugi stopień, może być zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny.
Ze względu na zapach siarkowodoru nie polecałbym pojedynczej stacji wielofunkcyjnej.


Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry
I bardzo słusznie.
Zazwyczaj do odżelaziania najlepiej sprawdza się hydrofor bezprzeponowy (ocynkowany) i solidna pompa (o wydajności ok 3-4 m3/h @ 3 bar - do sprawdzenia na krzywej charakterystyki pompy, a nie według wartości skrajnych z pudełka). Opcjonalnie napowietrzanie wody na zwężce przed hydroforem.


Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?
I to może być główny parametr określający typ odżelaziacza.
Jeśli chcesz puścić ścieki do szamba to najmniej ich będzie przy złożu regenerowanym chemicznie (np. Greensand Plus).
Z drugiej strony, są inne złoża, które nie wymagają chemii do regeneracji (zamiast tego wymagane jest napowietrzanie wody), ale generują duże ilości ścieków (z tym że są to ścieki "naturalne" i można je skierować do studni chłonnej)

Osobiście kierowałbym się w stronę chemii, bo masz też podwyższoną utlenialność, a jednak regeneracja chemiczna jest "mocniejsza" niż napowietrzanie.

prohus
17-10-2023, 06:32
Dzień dobry, miałbym prośbę o pomoc w dobraniu i zakupie filtrów na podstawie wykonanej analizy wody:
Mętność NTU 11
Barwa mg/l 6
Zapach - 1
Odczyn pH 7,7
Twardość ogólna mg/l 200
Utlenialność mg/l 5,5
Jon amonowy mg/l 0,35 0
Azotyny mg/l 0,066
Azotany mg/l 0,89
Żelazo ogólne µg/l 1400
Mangan µg/l 260
Przewodność ( 25°C) µS/cm 353
Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml
Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.
Liczba stałych mieszkańców pod których planuję wielkość instalacji: 3-4 osoby
Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry
Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?

Dziękuję za pomoc :)

Kolega qbek17 dobrze tutaj radzi.
Generalnie można by było się pokusić o multifunkcję, ale większą pewność da dwustopniowy system.
Greensand spokojnie sobie poradzi, za nim multifunkcję która doczyści wodę, gdyby jakimś cudem odżelaziacz przepuścił żelazo czy mangan, ale są to skrajne wypadki, np. w przypadku problemów z regeneracją lub złymi ustawieniami głowicy, a dodatkowo zmiękczy wodę.
Koniecznie lampa UV, a dodatkowo system RO6.

SilverX
17-10-2023, 10:49
Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.
Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

Dzięki za wyprostowanie. SUPREME LOGIQ MULTI z down flow na złożu ECOMIX A będzie OK? Którą objętość złoża wybrać? 35 czy 50 dm3 ?

qbek17
17-10-2023, 11:30
Dzięki za wyprostowanie. SUPREME LOGIQ MULTI z down flow na złożu ECOMIX A będzie OK? Którą objętość złoża wybrać? 35 czy 50 dm3 ?
Przy złożach wielofunkcyjnych jest zawsze ryzyko przy zmniejszaniu objętości, bo to jednak mieszanka i ilość poszczególnych składników nie jest równa. W takim małym układzie (np. 25 litrów) jest odrobina niektórych złóż więc ich działanie może być ograniczone. Z tego powodu "im więcej złoża tym lepiej" (w rozsądnych granicach oczywiście).

prohus
17-10-2023, 12:05
Dzięki za wyprostowanie. SUPREME LOGIQ MULTI z down flow na złożu ECOMIX A będzie OK? Którą objętość złoża wybrać? 35 czy 50 dm3 ?

A w jakiej cenie takie cudo ?
Masz linka do oferty którą wybrałeś ?

SilverX
17-10-2023, 13:28
A w jakiej cenie takie cudo ?
Masz linka do oferty którą wybrałeś ?
4500 zł
https://allegro.pl/oferta/odzelaziacz-wody-supreme-logiq-multi-50d-logix-255-11865257488
https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/LOGIQ-MULTI-50D-Profesjonalny-wielofunkcyjny-systemy-filtracji-wody-SUPREME-INDUSTRIAL/800

prohus
17-10-2023, 13:52
4500 zł
https://allegro.pl/oferta/odzelaziacz-wody-supreme-logiq-multi-50d-logix-255-11865257488
https://sklepzfiltrami.pl/pl/p/LOGIQ-MULTI-50D-Profesjonalny-wielofunkcyjny-systemy-filtracji-wody-SUPREME-INDUSTRIAL/800

Zerknij na priv.

mart3112
17-10-2023, 23:09
Generalnie woda wymaga odżelaziacza. Jeśli chcesz dodatkowo ją zmiękczyć to wtedy, jako drugi stopień, może być zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny.
Ze względu na zapach siarkowodoru nie polecałbym pojedynczej stacji wielofunkcyjnej.
...
I to może być główny parametr określający typ odżelaziacza.
Jeśli chcesz puścić ścieki do szamba to najmniej ich będzie przy złożu regenerowanym chemicznie (np. Greensand Plus).
Z drugiej strony, są inne złoża, które nie wymagają chemii do regeneracji (zamiast tego wymagane jest napowietrzanie wody), ale generują duże ilości ścieków (z tym że są to ścieki "naturalne" i można je skierować do studni chłonnej)

Osobiście kierowałbym się w stronę chemii, bo masz też podwyższoną utlenialność, a jednak regeneracja chemiczna jest "mocniejsza" niż napowietrzanie.

Dzięki za odpowiedź. Przechodząc przez wszystkie etapy wody instalacja będzie wyglądać: 1) odżelaziacz; 2) zmiękczacz/ filtr wielofunkcyjny 3) lampa uv i 4) np. w kuchni system RO6?

Rozwijając każdy z punktów:
1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus? Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać? Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?
Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.

2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?

3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?

4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?

0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?

prohus
18-10-2023, 06:46
Dzięki za odpowiedź. Przechodząc przez wszystkie etapy wody instalacja będzie wyglądać: 1) odżelaziacz; 2) zmiękczacz/ filtr wielofunkcyjny 3) lampa uv i 4) np. w kuchni system RO6?


1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus? Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać? Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?
Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.
W zaproponowanym dla Ciebie odżelaziaczu będzie zastosowane złoże Greensand.Ma do siebie tą zaletę, że nie wymaga napowietrzania, więc do budowy instalacji można użyć zarówno hydrofor lub "przeponówkę". Jeżeli nawet jak zamontujesz hydrofor ocynkowany, nic nie stoi na przeszkodzie zamontowanie zwężki venturiego. Odżelaziacz na Greensandzie, zużywa stosunkowo niewiele wody, np. o pojemności złoża ok. 120-150 litrów, ale jest jedna ważna kwestia, odpowiednia pompa wody.


2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?
Tak, Ecomix również zmiękcza wodę. Dlaczego warto dopłacić do multifunkcji, wyjaśniłem post wyżej. Dopłata może być znaczna, ale wszystko zależy od pojemności.


3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?
Lampę dobiera się do wydajności. Np. lampa TMA D4 ma wydajność 1.3m3/h, lampa TMA D6 2,3 m3/h. Różnica w cenie pomiędzy tymi lampami jest znikoma, więc na spokojnie D6 można brać.


4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?
Warto, a nawet trzeba mieć :D Tym bardziej, gdzie myślimy o zmiękczeniu wody do zera, albo przy wodzie studziennej. Filtr RO z mineralizatorem, zapewni nam dodatkowe pierwiastki, które są usuwane podczas wcześniejszej filtracji przez systemy uzdatniania wody.


0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?
Koniecznie dobry filtr wstępny min. 25 mikronów. Najlepszym będzie zastosowanie filtra mechanicznego Cintropur, ewentualnie filtr narurowy 20" BB, który posiada dużą powierzchnię filtracyjną. Wystrzegaj się marketowych "szklanek" 10", lubią pękać pod wpływem różnicy ciśnień.
Dodatkowo za multifunkcją/zmiękczaczem można zamontować filtr narurowy z wkładem węglowym, który dopieści nam wodę pod względem smakowym jak i zapachowym.

qbek17
18-10-2023, 08:30
1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus?
Tak, ale ja zazwyczaj do tego złoża dodaję jeszcze warstwę hydroantracytu do usuwania zawiesin (a masz sporo mętności). Nie jest to to samo co węgiel aktywny, a przy regeneracji chemicznej jest też dezynfekowany, więc nie trzeba go wymieniać.


Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać?
Trwałość złoża (przy prawidłowej eksploatacji) to kilkanaście i więcej lat.


Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?
Zależnie od rozmiaru filtra, ale porównywalny filtr może zużyć 150 litrów przy regeneracji chemicznej i 450-600 przy "tylko płukaniu".


Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.
Takie rozwiązanie nie zaszkodzi, ale nie jest wymagane.


2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?
Jeśli na tym etapie zdecydujesz się na "tańszy" zmiękczacz to całe żelazo i mangan muszą być usunięte na pierwszym stopniu (czyli na odżelaziaczu). Aby mieć taką pewność, odżelaziacz powinien być trochę większy.
Jeśli jednak stwierdzisz, że na drugim stopniu dasz filtr wielofunkcyjny, to odżelaziacz może być nieco mniejszy, bo nawet jak coś z niego jeszcze przejdzie dalej, to złoże na drugim stopniu to zatrzyma.
Dodatkowo złoże wielofunkcyjne usuwa żelazo/mangan na innej zasadzie niż odżelaziacz z Greensandem (wymiana jonowa vs utlenianie) więc taki zestaw jest bardziej skuteczny.
Trzeba tylko pamiętać, że żywotność złoża wielofunkcyjnego jest niższa niż samego zmiękczacza (ok 7 lat vs 15-20 lat).


3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?
Lampę dobiera się do przepływu chwilowego wody. I to z zapasem, bo różnice w cenie są niewielkie, a przy zbyt małej lampie, efekt będzie żaden więc taka oszczędność mija się z celem całego urządzenia.
Ja bym proponował model TMA D8 - jest tańszy niż D6.


4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?
Jeśli chcesz pić wodę prosto z kranu po jej zmiękczeniu to tak.
Przy własnej studni - tym bardziej.


0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?
Tak, ale musi to być filtr o odpowiednim przepływie. Jeśli dasz za mały (dodatkowo jak się z czasem będzie zapychał) to zdławisz przepływ w czasie płukania odżelaziacza, co doprowadzi do jego wyczerpania i potencjalnie uszkodzenia.

g-grigor
18-10-2023, 14:58
Witam.
Potrzebuję pomocy w doborze złoża do odżelaziacza.
Obecnie posiadam standardowy "niebieski odżelaziacz" o pojemności 70l. Głowica manualna. Jest zasypany złożem birm. Instalacja podstawowa (hydrofor + napowietrzanie przez zwężkę venturiego). Po instalacji jakość pracy odżelaziacza była ok. Jednak po 4 latach złoże praktycznie przestało pełnić swoje zadanie. Nawet długie płukania wsteczne nie przywracają mu sprawności.
Chciałbym wymienić to złoże we własnym zakresie. Szukam opinii o alternatywnych producentach. Czy może ktoś polecić alternatywne złoże. Wstępnie zastanawiałem sie nad produktami typu PYROLOX ADVANTAGE, KATALOX LIGHT, M.DOX.
Pytanie do doświadczonych użytkowników jakie złoże będzie najlepsze?

qbek17
19-10-2023, 06:26
Witam.
Potrzebuję pomocy w doborze złoża do odżelaziacza.
Obecnie posiadam standardowy "niebieski odżelaziacz" o pojemności 70l. Głowica manualna. Jest zasypany złożem birm. Instalacja podstawowa (hydrofor + napowietrzanie przez zwężkę venturiego). Po instalacji jakość pracy odżelaziacza była ok. Jednak po 4 latach złoże praktycznie przestało pełnić swoje zadanie. Nawet długie płukania wsteczne nie przywracają mu sprawności.
Chciałbym wymienić to złoże we własnym zakresie. Szukam opinii o alternatywnych producentach. Czy może ktoś polecić alternatywne złoże. Wstępnie zastanawiałem sie nad produktami typu PYROLOX ADVANTAGE, KATALOX LIGHT, M.DOX.
Pytanie do doświadczonych użytkowników jakie złoże będzie najlepsze?
Dobór złoża zależy od wielu parametrów. Głównie od parametrów wody. Nie zawsze możesz sobie wymienić 1:1 stare złoże na inne...
Do tego potrzebna jest zazwyczaj modyfikacja głowicy (inne wymagane płukanie) i sprawdzenie wydajności pompy (Birm jest chyba najlżejszy, a wszystkie inne złoża będą wymagały większego przepływu).

g-grigor
19-10-2023, 09:23
Dobór złoża zależy od wielu parametrów. Głównie od parametrów wody. Nie zawsze możesz sobie wymienić 1:1 stare złoże na inne...
Do tego potrzebna jest zazwyczaj modyfikacja głowicy (inne wymagane płukanie) i sprawdzenie wydajności pompy (Birm jest chyba najlżejszy, a wszystkie inne złoża będą wymagały większego przepływu).
Lokalna firma nie posiada w ofercie innych złóż niż BIRM i stosuje domyślnie to złoże w odżelaziaczach w moim regionie. Bez badań wody itp.

Z wydajnością pompy raczej nie będzie u mnie problemu. Obecnie w czasie płukania utrzymuje stabilne ciśnienie, z tego co pamiętam, ok 5bar.

Dodatkowo przeczytałem, że BIRM to złoże sztuczne (granulki jedynie pokryte warstwą katalityczną). Natomiast np M.DOX podaje, że to naturalne złoże z kopalnej rudy katalitycznej. Dodatkowo chwali się, że złoże nie zużywa się w trakcie użytkowania. Chociaż teoretycznie i BIRM miał się nie zużywać :)

Generalnie zależy mi na opiniach osób z większym doświadczeniem. Złoża naturalne wychodzą teoretycznie 2 razy drożej bo są cięższe i potrzeba ich więcej żeby uzyskać taka samą objętość co np BRIMu. Pytanie tylko czy warto i czy rzeczywiście jest różnica w trwałości? Dodam też, że z racji na manualną głowicę wolałbym wybrać złoże bardziej odporne na "zaniedbania serwisowe" w zakresie interwałów płukania wstecznego.

qbek17
19-10-2023, 12:19
Lokalna firma nie posiada w ofercie innych złóż niż BIRM i stosuje domyślnie to złoże w odżelaziaczach w moim regionie. Bez badań wody itp.
"Brawo ta firma"...


Z wydajnością pompy raczej nie będzie u mnie problemu. Obecnie w czasie płukania utrzymuje stabilne ciśnienie, z tego co pamiętam, ok 5bar.
OK. To jeszcze kwestia wydajności samej głowicy, czy jest w niej kryza do płukania? Jak duży jest zbiornik na złoże? Może wrzuć jakieś zdjęcia...?
Dobrze byłoby mieć analizę wody surowej, żeby potwierdzić które złoże będzie najbardziej odpowiednie.


Dodatkowo przeczytałem, że BIRM to złoże sztuczne (granulki jedynie pokryte warstwą katalityczną). Natomiast np M.DOX podaje, że to naturalne złoże z kopalnej rudy katalitycznej. Dodatkowo chwali się, że złoże nie zużywa się w trakcie użytkowania. Chociaż teoretycznie i BIRM miał się nie zużywać :)
Zgadza się, BIRM jest sztucznym złożem, ale jest lekkie, tanie i w miarę skuteczne w większości standardowych warunków... ale skoro przestało działać to może znaczyć, że w tym przypadku warunki nie są standardowe (np. jakość wody?)


Generalnie zależy mi na opiniach osób z większym doświadczeniem. Złoża naturalne wychodzą teoretycznie 2 razy drożej bo są cięższe i potrzeba ich więcej żeby uzyskać taka samą objętość co np BRIMu. Pytanie tylko czy warto i czy rzeczywiście jest różnica w trwałości? Dodam też, że z racji na manualną głowicę wolałbym wybrać złoże bardziej odporne na "zaniedbania serwisowe" w zakresie interwałów płukania wstecznego.
Każde złoże odżelaziające jest czułe na brak płukania wstecznego. Im cięższe złoże tym trudniej może być je odpłukać jeśli się zaklei osadami... ale znów - to czy się zaklei szybciej czy wolniej, zależy od jakości wody (której nie znamy).

g-grigor
19-10-2023, 14:13
"Brawo ta firma"...


OK. To jeszcze kwestia wydajności samej głowicy, czy jest w niej kryza do płukania? Jak duży jest zbiornik na złoże? Może wrzuć jakieś zdjęcia...?
Dobrze byłoby mieć analizę wody surowej, żeby potwierdzić które złoże będzie najbardziej odpowiednie.



Zbiornik o pojemności 70l. Taki jak na zdjęciu jedynie głowica jest manualna 3 pozycyjna (praca, układanie, płukanie).
Co do badań wody to z tym ciężko bo jej jakość zmienia sie w czasie. Bywają miesiące, że jest niemal klarowna a bywają, że jest czerwona jak cegła. Oczywiście chodzi mi o stan surowej wody przed odżelaziaczem. Woda pochodzi ze studni głębinowej.
Nie mam pojęcia czy odżelaziacz posiada kryzę.

qbek17
19-10-2023, 15:06
Zbiornik o pojemności 70l. Taki jak na zdjęciu jedynie głowica jest manualna 3 pozycyjna (praca, układanie, płukanie).
Co do badań wody to z tym ciężko bo jej jakość zmienia sie w czasie. Bywają miesiące, że jest niemal klarowna a bywają, że jest czerwona jak cegła. Oczywiście chodzi mi o stan surowej wody przed odżelaziaczem. Woda pochodzi ze studni głębinowej.
Nie mam pojęcia czy odżelaziacz posiada kryzę.
To jak wygląda zbiornik - to wiemy :) Jakbyś wrzucił zdjęcia rzeczywistego filtra to moglibyśmy czegoś się na nich dopatrywać... np. jaka to głowica, czy jest jakaś kryza, czy choćby średnice przyłączy...
Co do jakości wody - rozumiem, że oceniasz ją "na oko"? Czy rezultat też chcesz mieć "tylko na oko" czy interesuje Cię faktyczna zawartość żelaza/manganu? Jeśli chodzi Ci tylko o to aby była klarowna, to może nie potrzebujesz złoża odżelaziającego a np. wystarczyłoby złoże mechaniczne do usunięcia zawiesiny (piasek, Turbidex, FilterAg czy hydroantracyt...)??

g-grigor
19-10-2023, 16:14
To jak wygląda zbiornik - to wiemy :) Jakbyś wrzucił zdjęcia rzeczywistego filtra to moglibyśmy czegoś się na nich dopatrywać... np. jaka to głowica, czy jest jakaś kryza, czy choćby średnice przyłączy...
Co do jakości wody - rozumiem, że oceniasz ją "na oko"? Czy rezultat też chcesz mieć "tylko na oko" czy interesuje Cię faktyczna zawartość żelaza/manganu? Jeśli chodzi Ci tylko o to aby była klarowna, to może nie potrzebujesz złoża odżelaziającego a np. wystarczyłoby złoże mechaniczne do usunięcia zawiesiny (piasek, Turbidex, FilterAg czy hydroantracyt...)??

Jasne rozumiem. Uzupełnię brakujące informacje.
W sumie zawiesinę to ten odżelaziacz usuwa. Po płukaniu woda jest klarowna ale zmienia kolor po dłuższej chwili lub przegotowaniu. Co do rezultatu to głównie zależy mi żeby nie brudziła armatury :)

qbek17
19-10-2023, 18:23
Jasne rozumiem. Uzupełnię brakujące informacje.
W sumie zawiesinę to ten odżelaziacz usuwa. Po płukaniu woda jest klarowna ale zmienia kolor po dłuższej chwili lub przegotowaniu. Co do rezultatu to głównie zależy mi żeby nie brudziła armatury :)
Po dłuższej chwili zaczyna się pojawiać to co w wodzie było rozpuszczone i zostawia ślady na armaturze (np. żelazo daje brązowe osady, mangan czarne, a kamięn białe/mleczne). W tej chwili ten filtr działa jak duże sitko... zatrzymuje to co już w wodzie płynęło, ale nie wyciąga nic z tego co było rozpuszczone.

prohus
20-10-2023, 07:16
Jasne rozumiem. Uzupełnię brakujące informacje.
W sumie zawiesinę to ten odżelaziacz usuwa. Po płukaniu woda jest klarowna ale zmienia kolor po dłuższej chwili lub przegotowaniu. Co do rezultatu to głównie zależy mi żeby nie brudziła armatury :)

Jeżeli po odstaniu lub przegotowaniu woda zmienia barwę, tzn. że w wodzie są przekroczone normy żelaza, manganu i innego badziewia.
Generalnie, jeżeli nawet mamy sprawny system uzdatniania wody, zalecana jest coroczna kontrola jakości wody.
Tak jak kolega radzi, zacząłbym od wysłania próbki wody do laboratorium, bo może być taka sytuacja, że stacja została źle dobrana i dlatego też, tak szybko przestała pełnić swoją rolę.
Najpierw szukamy przyczyny.

g-grigor
20-10-2023, 21:00
Co do badań wody to chętnie zrobię. Polecicie jakąś firmę?

Wszystko się zgadza, woda pozostawia na armaturze brązowy osad. Generalnie w mojej okolicy wszystkie studnie głębinowe borykają się z problemem żelaza.

W załączniku zdjęcia mojej głowicy. Głowica posiada przyłącza 1". Jednak, jak dla mnie, najwęższym punktem tej instalacji są niebieskie rury PE 25mm użyte do podłączenia odżelaziacza.

Czy w takiej konfiguracji warto myśleć o cięższym złożu czy może lepiej co 3-4 lata wymieniać birm?

Jaką podsypkę najlepiej zastosować na spód złoża? (pamiętam, że pod birm był wsypany jakiś "żwir")

prohus
21-10-2023, 07:56
Co do badań wody to chętnie zrobię. Polecicie jakąś firmę?

Wszystko się zgadza, woda pozostawia na armaturze brązowy osad. Generalnie w mojej okolicy wszystkie studnie głębinowe borykają się z problemem żelaza.

W załączniku zdjęcia mojej głowicy. Głowica posiada przyłącza 1". Jednak, jak dla mnie, najwęższym punktem tej instalacji są niebieskie rury PE 25mm użyte do podłączenia odżelaziacza.

Czy w takiej konfiguracji warto myśleć o cięższym złożu czy może lepiej co 3-4 lata wymieniać birm?

Jaką podsypkę najlepiej zastosować na spód złoża? (pamiętam, że pod birm był wsypany jakiś "żwir")

My współpracujemy z prywatnym laboratorium. O szczegóły pisz na priv.

Co do podłączenia to jest OK. Standardowy przyłącz do głowic to 1".
Zastanowiłbym się ogólnie nad zainwestowaniem, nie tylko w nowe złoże, ale i głowicę. Złoże powinno być systematycznie płukane, nawet podczas wakacyjnej nieobecności.

Napisz jeszcze parę słów o tym jaką masz pompę oraz system odprowadzania ścieków.

g-grigor
21-10-2023, 08:57
My współpracujemy z prywatnym laboratorium. O szczegóły pisz na priv.

Co do podłączenia to jest OK. Standardowy przyłącz do głowic to 1".
Zastanowiłbym się ogólnie nad zainwestowaniem, nie tylko w nowe złoże, ale i głowicę. Złoże powinno być systematycznie płukane, nawet podczas wakacyjnej nieobecności.

Napisz jeszcze parę słów o tym jaką masz pompę oraz system odprowadzania ścieków.

Jaką głowicę ewentualnie polecacie?
Co do pompy to dokładnych parametrów nie pamiętam. Była instalowana z 10lat temu. Ale jest raczej mocniejsza niż słabsza. Nigdy nie było problemów z jej wydajnością. Posiada silnik 3-fazowy.

Jeśli chodzi o odprowadzenie popłuczyn to niestety wąż 3/4cala wyprowadzany przez okno z piwnicy do ogrodu.

qbek17
21-10-2023, 15:31
W załączniku zdjęcia mojej głowicy. Głowica posiada przyłącza 1". Jednak, jak dla mnie, najwęższym punktem tej instalacji są niebieskie rury PE 25mm użyte do podłączenia odżelaziacza.
To głowica jest najwęższym punktem. Wewnątrz musi się zmieścić cały mechanizm i nie jest tam zachowany pełen przekrój rur.
Wygląda to na chińską BNT631 lub coś podobnego. Jej przepływ w czasie płukania to max 1,6 m3/h.
Pisałeś, że zbiornik ma pojemność 70 litrów - czy to pojemność złoża, czy całkowita pojemność zbiornika? Na zbiorniku powinna być tabliczka znamionowa z rozmiarem (np. 12x54 lub 13x54) - jak możesz to podaj tą wartość.
W obu przypadkach, ta głowica nie jest w stanie porządnie wypłukać żadnego cięższego złoża.


Czy w takiej konfiguracji warto myśleć o cięższym złożu czy może lepiej co 3-4 lata wymieniać birm?
Jeśli dasz nawet najlepsze złoże i nie będziesz go prawidłowo płukał to ono nie będzie długo działało...


Jaką podsypkę najlepiej zastosować na spód złoża? (pamiętam, że pod birm był wsypany jakiś "żwir")
Zazwyczaj jako podsypkę sypie się żwir o granulacji ok 2-4 mm. Sypiesz go na tyle aby zakryć kosz dolny na dystrybutorze (można określić potrzebną ilość żwiru jak podasz rozmiar zbiornika).


Podsumowując - albo zostań przy Birmie i go regularnie wymieniaj, albo (jeśli chcesz to zrobić porządnie) zacznij od badań wody, potem doboru złoża i głowicy (co będzie trochę kosztowało).

g-grigor
21-10-2023, 22:36
To głowica jest najwęższym punktem. Wewnątrz musi się zmieścić cały mechanizm i nie jest tam zachowany pełen przekrój rur.
Wygląda to na chińską BNT631 lub coś podobnego. Jej przepływ w czasie płukania to max 1,6 m3/h.
Pisałeś, że zbiornik ma pojemność 70 litrów - czy to pojemność złoża, czy całkowita pojemność zbiornika? Na zbiorniku powinna być tabliczka znamionowa z rozmiarem (np. 12x54 lub 13x54) - jak możesz to podaj tą wartość.
W obu przypadkach, ta głowica nie jest w stanie porządnie wypłukać żadnego cięższego złoża.


Jeśli dasz nawet najlepsze złoże i nie będziesz go prawidłowo płukał to ono nie będzie długo działało...


Zazwyczaj jako podsypkę sypie się żwir o granulacji ok 2-4 mm. Sypiesz go na tyle aby zakryć kosz dolny na dystrybutorze (można określić potrzebną ilość żwiru jak podasz rozmiar zbiornika).


Podsumowując - albo zostań przy Birmie i go regularnie wymieniaj, albo (jeśli chcesz to zrobić porządnie) zacznij od badań wody, potem doboru złoża i głowicy (co będzie trochę kosztowało).

Niestety na zbiorniku nie ma żadnej tabliczki znamionowej ani naklejki. Objętość odżelaziacza podałem na podstawie faktury. Z tego co pamiętam, przy instalacji, został wsypany cały worek BIRMu + podsypka. Obecnie złoże wypełnia 60% objętości odżelaziacza. Więc to raczej objętość zbiornika.

Chętnie poddam mój zestaw tuningowi tak żeby skutecznie wypłukać dowolne złoże. Jaka głowicę polecacie?

prohus
22-10-2023, 07:00
Niestety na zbiorniku nie ma żadnej tabliczki znamionowej ani naklejki. Objętość odżelaziacza podałem na podstawie faktury. Z tego co pamiętam, przy instalacji, został wsypany cały worek BIRMu + podsypka. Obecnie złoże wypełnia 60% objętości odżelaziacza. Więc to raczej objętość zbiornika.

Chętnie poddam mój zestaw tuningowi tak żeby skutecznie wypłukać dowolne złoże. Jaka głowicę polecacie?

Bardziej mi to pasuje na butle o całkowitej pojemności 50L niż 70L. Worem BIRMU liczy sobie 28,3L + podsypka. Może się mylę :)
Jeżeli przy znacznie przekroczonych normach żelaza i manganu, zastosowano tak niewielką ilość złoża, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że złoże straciło swoje zdolności filtracji.
Przy odżelazianiu, dobrze jest zastosować znacznie większe ilości złoża, żeby woda miała z nim jak najdłuższy kontakt.
Co do głowicy, to wiadomo, tylko Clack, a jak chcesz coś po pieniądzach, to warto się zastanowić nad BNT.
Ale tak jak wcześniej wspomniałem i kolega qbek17, najpierw badania wody, a potem będziemy radzić.
W optymistycznym założeniu, może się skończyć na multifunkcji, koszt wówczas będzie do przełknięcia, a w najgorszym założeniu na dwustopniowym uzdatnianiu, wówczas troszkę dutków ubędzie :D
Jak chcesz po taniości. to wymień tylko złoże i tak co 3 lata.

g-grigor
22-10-2023, 11:03
Dzięki za podpowiedzi.
W kwestii głowic, chyba rzeczywiście mam głowicę BNT. Znalazłem jedną sztukę na allegro i wygląda tak samo. Czy można gdzieś dostać taką głowicę manualną ale o lepszych parametrach przepływu? Byłbym wdzięczny za namiary.

Korzystając z okazji mam pytanie o poprawność montażu aspiratora. U mnie jest zamontowany zaworem do dołu. Jak patrzę na zdjęcia innych instalacji na google to jest on skierowany do góry. Czy jego pozycja ma znaczenie?

466696

Lechocz
25-10-2023, 11:52
Dzień dobry.

Jako nowy forumowicz, na wstępie, witam wszystkich a szczególnie tych bardziej obeznanych z tematem zmiękczania wody, w którym to ja jestem zupełnym nowicjuszem i laikiem.

Sytuacja jest następująca:
- dom jednorodzinny,. Zamieszkały przez 3 osoby
- zasilany wodą z wodociągu o twardości 30°dH (stopni niemieckich), test kropelkowy
- średnie zużycie miesięczne około 6 m³.

Z racji, powszechnie znanej, wysokiej uciążliwości związanej z tzw. „kamieniem” w niej zawartym, po wcześniejszym zorientowaniu się w dostępnych urządzeniach zdecydowałem się zakupić w internecie, fabrycznie nowy i nie używany, dwuelementowy zestaw zmiękczacza, celem sprowadzenia twardości wody do zera, w następującej, celowo nieco przewymiarowanej, konfiguracji:

• Głowica Clack WS1 CI objętościowo/czasowy
• Złoże Purolite C 100E w ilości 40 litrów
• Zbiornik ciśnieniowy, butla 10x54
• Zbiornik solanki Canature 70 litrów
• Filtr do wody USTM, korpus EMI 10”
• Wkład filtra USTM 10”, sznurkowy, o stopniu filtracji 5 μm (mikronów)

Po mechaniczno/hydraulicznym zainstalowaniu w/w urządzenia do instalacji, w której zrobiłem klasyczny tzw. bypass do jego podłączenia oraz klasyczny syfon do odprowadzenia popłuczyn do kanalizacji, nasypałem do zbiornika solanki 50 kg soli oraz zalałem wstępnie 20 l wody i przystąpiłem do prostej, jak mi się początkowo wydawało konfiguracji.

Niestety ale zgodnie z przysłowiem: „im dalej w las, tym więcej drzew”, napotkałem dosyć sporo, niejasnych dla mnie, jako całkowitego laika, składowych jakie trzeba podać w trakcie programowania, warunkujących jego dalszą, prawidłową i, w miarę, ekonomiczną pracę.

Od kilku dni siedzę i czytam, zarówno instrukcje obsługi oraz wpisy na niniejszym forum lecz cały czas mam przysłowiowy mętlik w głowie.

W tym miejscu muszą uczciwie przyznać, iż jestem szczególnie pod wielkim wrażeniem przeogromnej wiedzy, fachowości i obiektywności ścisłego grona, głownie kilku forumowiczów, udzielających rzeczowych, merytorycznych i obiektywnych porad i wyjaśnień.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie porad w następujących kwestiach, dotyczących n/w ustawień, tak aby całość działała sprawnie i zgodnie ze sztuką:

1. Jaką „Pojemność Jonowymienną Systemu” wpisać, biorąc pod uwagę rodzaj i ilość w/w złoża?
2. Jak poprawnie ustawić regenerację, tak aby, w przypadku niewykorzystania faktycznej pojemności złoża (z uwagi na w/w, celowe przewymiarowanie), powtarzała się, głownie ze względów higienicznych, co zalecane 14 dni?
3. Jaką dawkę soli zastosować, uwzględniając w/w warunki, rodzaj i ilość złoża?
4. Jakie czasy podać dla poszczególnych etapów regeneracji złoża?:
A. Backwash
B. Brine
C. Rinse
D. Fill
5. Czy konieczne są jakiekolwiek inne, równie niezbędne, do ustawienia lub zmiany, parametry o których, póki co, nie wiem?

Z góry dziękuję za wszelkie rzeczowe i merytoryczne wskazówki oraz ewentualne uwagi co do konfiguracji lub koniecznych zmian, poprawek, użytkowania itd., itp.

prohus
25-10-2023, 12:46
• Głowica Clack WS1 CI objętościowo/czasowy
• Złoże Purolite C 100E w ilości 40 litrów
• Zbiornik ciśnieniowy, butla 10x54
• Zbiornik solanki Canature 70 litrów
• Filtr do wody USTM, korpus EMI 10”
• Wkład filtra USTM 10”, sznurkowy, o stopniu filtracji 5 μm (mikronów)

Bardzo dobry wybór, aczkolwiek przewymiarowany zmiękczacz dość sporo.
Uważaj na tego typu korpusy, bo lubią pękać przy dużych wahaniach ciśnienia, a wówczas nie trudno o problemy.
Jeżeli można wiedzieć, jak cenowo ?


1. Jaką „Pojemność Jonowymienną Systemu” wpisać, biorąc pod uwagę rodzaj i ilość w/w złoża?
Ustaw - 120


2. Jak poprawnie ustawić regenerację, tak aby, w przypadku niewykorzystania faktycznej pojemności złoża (z uwagi na w/w, celowe przewymiarowanie), powtarzała się, głownie ze względów higienicznych, co zalecane 14 dni?
Możesz ustawić w przedziale 12-14 dni. Praktycznie regeneracja powinna odbywać się nie rzadziej niż 14 dni.


3. Jaką dawkę soli zastosować, uwzględniając w/w warunki, rodzaj i ilość złoża?
Nie wiem, czy masz na myśli napełnianie, gdzie ustawiasz wartość w kg, czy o Alarm niskiego poziomu soli. Jeżeli to pierwsze, to patrz poniżej, jeżeli o alarm, szkoda czasu :p lepiej sobie tym głowy nie zawracać.


4. Jakie czasy podać dla poszczególnych etapów regeneracji złoża?:
A. Backwash
B. Brine
C. Rinse
D. Fill
Pozostaw ustawienia fabryczne bez zmian:
A. 8 min
B. 60 min
C. 4 min
D. 7.50 kg


5. Czy konieczne są jakiekolwiek inne, równie niezbędne, do ustawienia lub zmiany, parametry o których, póki co, nie wiem?

Możesz sobie ustawić ewentualnie samemu czas regeneracji, lub ustawić ręcznie regenerację objętościową.
Jeżeli pozostawiasz na wyjściu twardość wody np. 3-4 dh, to też warto te wartości wpisać w pamięci głowicy.

Daro1003
30-10-2023, 23:12
Witam
Posiadam odżelazniacz BNT1650 od pewnego czasu nie pobiera roztworu nadmanganianu potasu.
Wyczyściłem dysze i filtr pod dekielkiem z dwoma śrubkami - nie pomogło.

Sprawdziłem wężyki od roztworu oraz odpływowy tutaj również gumowa dysza sprawdzona wszystko drożne.

Co mogę jeszcze sprawdzić ?

466810466809466808

prohus
31-10-2023, 08:19
Witam
Posiadam odżelazniacz BNT1650 od pewnego czasu nie pobiera roztworu nadmanganianu potasu.
Wyczyściłem dysze i filtr pod dekielkiem z dwoma śrubkami - nie pomogło.

Sprawdziłem wężyki od roztworu oraz odpływowy tutaj również gumowa dysza sprawdzona wszystko drożne.

Co mogę jeszcze sprawdzić ?

466810466809466808

Sprawdź inżektor przy głowicy. Znajduje się w kolanku od rurki od roztworu.
Podokręcaj dobrze wszystkie przyłącza, ponieważ jeżeli będzie zasysać powietrze to nie pociągnie roztworu. Tak samo sprawdź wężyk, czy nie ma gdzieś pęknięcia.

Sprawdź ustawienia głowicy, czy przypadkiem nie doszło do jej zresetowania. Wówczas może być pominięty jeden z programów.
Czy pierwszego programu, płukania, widoczny jest wyrzut wody do kanalizacji ? Działa on prawidłowo ?

AXENTY
01-11-2023, 17:56
Wiem, że temat dość stary, ale podbijam.
Krótkie pytanie: czy istnieją filtry / sposoby do usuwania detergentu z wody?
Chodzi o oczyszczenie wody po kąpieli / prysznicu.

prohus
01-11-2023, 18:39
Wiem, że temat dość stary, ale podbijam.
Krótkie pytanie: czy istnieją filtry / sposoby do usuwania detergentu z wody?
Chodzi o oczyszczenie wody po kąpieli / prysznicu.

Oczywiście jest taka opcja, ale jest to rozwiązanie baaaardzo kosztowne w zależności od wydajności.. Kwestia tego, w jakim celu ma być użyta woda z odzysku.

AXENTY
01-11-2023, 20:36
Kombinuję nad recyrkulacją wody w prysznicu. Woda, po oczyszczeniu miałaby wracać do prysznica.

AXENTY
01-11-2023, 20:38
Nie musi być tej wody dużo, wystarczy jakieś 1-1,5l/min.

Aga_Hej
09-11-2023, 09:09
466919
Dzień dobry,
Proszę o opinię, ponieważ chcemy wymienić żywicę jonowymienną w zmiękczaczu i zastanawiam się nad jakością żywicy firmy Dupont. Czy jest to żywica dobrej jakości? zależy mi na jak najlepszej. Zastanawiałam się również nad Lewatit nie wiem, która jest lepsza.
Mam spory problem z wodą, ponieważ po zamontowaniu zmiękczacza pojawiają się straszne osady nie do usunięcia jedynie pasta polerska to czyści dlatego myślę nad wymianą żywicy, gdyż jest może słabej jakości dlatego zależy mi by zakupić coś naprawdę dobrego i sprawdzonego. Jeżeli chodzi o wodę to badania laboratoryjne wskazują na to, że z wodą jest wszystko wporządku. Przed zmiękczaczem również nic się z armaturą nie działo po montażu jest dramat.

qbek17
09-11-2023, 11:16
Żywice DuPont'a są dobrej jakości, ale moim zdaniem Lewatit jest lepszy.

Inna sprawa to te "osady" - były już na tym forum takie sytuacje, że woda w badaniach wychodziła prawidłowo, a na armaturze pojawiały się plamy... zazwyczaj chodziło o to, że powłoka na armaturze jest albo kiepska albo reagowała z miękką wodą.

Aga_Hej
09-11-2023, 11:26
Żywice DuPont'a są dobrej jakości, ale moim zdaniem Lewatit jest lepszy.

Inna sprawa to te "osady" - były już na tym forum takie sytuacje, że woda w badaniach wychodziła prawidłowo, a na armaturze pojawiały się plamy... zazwyczaj chodziło o to, że powłoka na armaturze jest albo kiepska albo reagowała z miękką wodą.

No właśnie skręcałam zmiękczacz robiłam 3,4,5,6 stopni i nie było poprawy. Armaturę też w jednej łazience mam Grohe a drugą excellence. problem też pojawia się np w toalecie gdzie spuszcza się wodę i tam również powstaje wapienny osad, tak samo kabina prysznicowa więc tutaj raczej nie stawiałabym na armaturę tylko jest coś nie tak ze zmiękczaczem albo złej jakości żywica :(

qbek17
09-11-2023, 13:30
O ile pamiętam to poprzednio tez był problem z armaturą Grohe...
ale osady na kabinie czy w toalecie to już faktycznie problem ze zmiękczaczem. Tylko jeśli powstaje wapienny osad to znaczy, że twardość nadal jest w wodzie i to powinno wyjść w analizie tej wody. A skoro nie wychodzi to nie wiem...

gmwolf126
09-11-2023, 18:50
Mam bardzo twardą wodę ( wykonałem badanie testem kropelkowym - wyszło mi 32 jednostki niemieckie ). W domu jest obecnie 3 osoby, docelowo 5/6 ( wiadomo, czasami więcej podczas wakacji itp. ).

Myślałem nad tymi zmiękczaczami:

https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-35?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=8900250776&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAo7KqBhDhARIsAKhZ4ujv4p6AvGrmCzJTiSYf-wX3o0J0xpa_qcyaWvH2-eEE39mAegzAXDgaAnd4EALw_wcB
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-clack-d40-ws1ci-meter-automat-usa-dla-4-5-osob-100-purolite-14528678238


Może mi ktoś doradzić w czym tutaj jest różnica?

qbek17
10-11-2023, 07:48
Mam bardzo twardą wodę ( wykonałem badanie testem kropelkowym - wyszło mi 32 jednostki niemieckie ). W domu jest obecnie 3 osoby, docelowo 5/6 ( wiadomo, czasami więcej podczas wakacji itp. ).

Myślałem nad tymi zmiękczaczami:

https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-35?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=8900250776&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAo7KqBhDhARIsAKhZ4ujv4p6AvGrmCzJTiSYf-wX3o0J0xpa_qcyaWvH2-eEE39mAegzAXDgaAnd4EALw_wcB
https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-clack-d40-ws1ci-meter-automat-usa-dla-4-5-osob-100-purolite-14528678238


Może mi ktoś doradzić w czym tutaj jest różnica?
Różnic jest wiele... od ilości złoża, jego typu, przez inny sterownik, dodatkowe elementy zestawu (np. bypass), itd.

Moim zdaniem oba będą za małe przy założeniu zmiękczenia do zera i tylu osobach...

gmwolf126
10-11-2023, 09:12
A polecisz coś konkretnego? Najlepiej od razu z linkiem do zakupu. Raczej nie zmiękczałbym do 0, tylko powiedzmy do 4/5 jednostek.

gmwolf126
11-11-2023, 14:43
A czy to już by było odpowiednie?
https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-45

qbek17
13-11-2023, 13:31
Jest już lepiej, ale zwróć uwagę, że ten model ma w tytule 45 L, a w opisie wyraźnie piszą, że to tylko 40 litrów żywicy i 5 litrów podsypki żwirowej (która w tym przypadku jest zbędna).
Dodatkowo pytanie czy cena zawiera bypass bo nigdzie nie ma go na zdjęciach, w jednym zdaniu piszą, że jest on w zestawie, ale zamiennie używają określenia "wbudowany bypass" - a to dwie różne sprawy.

KLARSAN
14-11-2023, 10:39
A polecisz coś konkretnego? Najlepiej od razu z linkiem do zakupu. Raczej nie zmiękczałbym do 0, tylko powiedzmy do 4/5 jednostek.

Cześć,

pytanie, ile na ten moment zużywasz wody. Twardość wody jest znaczna, sugerujemy też żebyś rozejrzał się za systemem odwróconej osmozy do kuchni, jeśli chcesz założyć zmiękczacz wody na dom.

Jeśli szukasz sprawdzonego rozwiązania, to zobacz na model Ecoperla Softower M: https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-Ecoperla-Softower-M/584

Z bardziej budżetowych (jednak w zależności ile zużywasz wody, nadal może być to za mały model): https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-Ecoperla-Toro-35/658

domelek
16-11-2023, 14:12
Witam,
Czyściłem, dzisiaj cały zmiękczacz wody Hydro 22+, wymieniłem też przy okazji złoże, wszystko działa ok, ale na ziemii znalazłem taką uszczelkę jak na zdjęciach, czy ktoś poznaje gdzie ona może pasować - przepatrzyłem wszystko co było odłaczane, ale nie mogę znaleść...być może ona nie jest od niego? (jest taka możliwość). Głowica to BNT 7650...

qbek17
17-11-2023, 13:32
Witam,
Czyściłem, dzisiaj cały zmiękczacz wody Hydro 22+, wymieniłem też przy okazji złoże, wszystko działa ok, ale na ziemii znalazłem taką uszczelkę jak na zdjęciach, czy ktoś poznaje gdzie ona może pasować - przepatrzyłem wszystko co było odłaczane, ale nie mogę znaleść...być może ona nie jest od niego? (jest taka możliwość). Głowica to BNT 7650...
Wygląda mi to na restryktor płukania (chociaż mogę się mylić bo BNT to nie moja bajka...) - sprawdź na wyjściu ścieków z głowicy.

d7d
17-11-2023, 13:46
Proszę o informację na temat odpływu płukania przy regeneracji:
1. jakie są przepływu w litrach / minutę ?
2. w pobliżu nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji - jak wysoko można zamontować taki odpływ do kanalizacji położonej dalej i wyżej?
3. czy są jakie pompki do przepompowania wyżej płukania zmiękczacza wody?
4. jaka jest minimalna średnica węża do odprowadzenia płukania?

domelek
17-11-2023, 21:48
Proszę o informację na temat odpływu płukania przy regeneracji:
1. jakie są przepływu w litrach / minutę ?
2. w pobliżu nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji - jak wysoko można zamontować taki odpływ do kanalizacji położonej dalej i wyżej?
3. czy są jakie pompki do przepompowania wyżej płukania zmiękczacza wody?
4. jaka jest minimalna średnica węża do odprowadzenia płukania?

Z tego co u mnie widzę to tam jest ciśnienie sieci, u mnie podnosi z parteru na sam strych kilka dobrych metrów w górę i daje rade...

domelek
17-11-2023, 22:13
Wygląda mi to na restryktor płukania (chociaż mogę się mylić bo BNT to nie moja bajka...) - sprawdź na wyjściu ścieków z głowicy.

Witam,

Dziękuje! strzał w dziesiątkę - to jest DLFC (taka nazwa fachowa) tak dla innych ten restryktor jest na wyjściu popłuczyn do kanalizacji

qbek17
20-11-2023, 08:20
Proszę o informację na temat odpływu płukania przy regeneracji:
1. jakie są przepływu w litrach / minutę ?
Jeśli pytasz o zwykły domowy zmiękczacz na 20-30 litrów złoża to przepływy są rzędu 8-10 l/min.


2. w pobliżu nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji - jak wysoko można zamontować taki odpływ do kanalizacji położonej dalej i wyżej?
To zależy od ciśnienia w sieci, ale można spokojnie popchnąć to o piętro czy dwa do góry. Ale jeśli już planujesz taką instalację to radziłbym to uwzględnić dobierając restryktor (dać o rozmiar większy bo opór będzie już spowodowany wysokością)


3. czy są jakie pompki do przepompowania wyżej płukania zmiękczacza wody?
Można zastosować zwykłe pompy do kanalizacji - są gotowe urządzenia. Tylko to raczej nie potrzebne.


4. jaka jest minimalna średnica węża do odprowadzenia płukania?
Taka, żeby odebrała wymagany przepływ. To także zależy od długości i wysokości, ale praktycznie potrzebujesz kilka-kilkanaście mm.

domelek
20-11-2023, 20:57
Jeśli pytasz o zwykły domowy zmiękczacz na 20-30 litrów złoża to przepływy są rzędu 8-10 l/min.


To zależy od ciśnienia w sieci, ale można spokojnie popchnąć to o piętro czy dwa do góry. Ale jeśli już planujesz taką instalację to radziłbym to uwzględnić dobierając restryktor (dać o rozmiar większy bo opór będzie już spowodowany wysokością)

.

U mnie pcha ok 5/6metrów do góry czy powinienem dać większy restryktor? Ten ma 2 2 (nie wiem czy to numer czy przeplyw- jest na foto z mojego posta). Złoże 22litry, na jaki powienienem wymienić? Gdzie takie coś można dostać do głowic BNT?

qbek17
21-11-2023, 09:31
Nie wiem czy te restryktory z BNT są kalibrowane tak jak w Clacku, ale tam oznaczenie 22 oznacza 2.2 gpm (galona na minutę, czyli ok 8,3 litra na minutę).
Rozmiar powinien być dobrany do typu złoża oraz średnicy zbiornika. Do zmiękczacza w zbiorniku o średnicy 10" taki rozmiar powinien być wystarczający (nadal zakładając, że to oznaczenie jest tym co myślę).

domelek
21-11-2023, 18:55
Nie wiem czy te restryktory z BNT są kalibrowane tak jak w Clacku, ale tam oznaczenie 22 oznacza 2.2 gpm (galona na minutę, czyli ok 8,3 litra na minutę).
Rozmiar powinien być dobrany do typu złoża oraz średnicy zbiornika. Do zmiękczacza w zbiorniku o średnicy 10" taki rozmiar powinien być wystarczający (nadal zakładając, że to oznaczenie jest tym co myślę).

Zbiornik to 10''x30'', złoże to Lewatit s1567 - 22 litry, Dopiero co wymienione przez ze mnie... Woda zmiękczana do ok 5 stopni niemieckich, ale dalej nie jest 'śliska' nie ma się wrażenia przy myciu mydłem, że nie można go zmyć z siebie... W testach paskowych wychodzi że twardość węglanowa jest kolo 20 stopni.. nie wiem czy to ma wpływ...

Na początku po zainstalowaniu zmiękczacza kilka lat temu żona była zadowolona, ale wtedy popłuczyny wylewałem wężem (nie mam kanalizacji w kotłowni). Później przez nieużywany komin poprowadziłem wylewkę popuczyn na strych (podłoczone trójnikiem do wentylacji kanalizacji). Nie wiem czy to mogło spowodować takie a nie inne działanie - większe opory. Teraz przypadkowo przy wymianie złoża (myślałem że to ono jest winne) wypadł mi ten restryktor... Ciekawe czy zamontowanie nowego, większego coś poprawi. Na szczęście sprzedawca wyśle mi większy za darmo (płacę tylko koszty wysyłki). Zobaczymy czy to poprawi sytuację. Złoże po wymianie było tylko płukane nie robiłem regeneracji.

adkwapniewski
30-11-2023, 19:24
Witam,

Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.

Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ;) ) Nie znam dokładnego zużycia.

Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?




Jednostka
Wartość
Dopuszczalne


pH

7,4
6,5-9,5


PEW w 25*C
µS/cm
492
≤2500


Mangan (Mn)
µg/l
<4,0
≤50


Żelazo (Fe)
µg/l
<60,0
≤200


Mętność
NTU
0,3
do 1,0


Barwa
mgPt/l
<5



KMnO4
mg/l
<0,50
≤5


Azotyny(NO2)
mg/l
<0,03
≤0,50


Twardosć (CaCO3)
mg/l
292
60-500


Liczba mikroorganizmów (22°C)
jtk/1ml
>300
200


Liczba enterokoków kałowych
jtk/100ml
0
0


Liczba bakterii grupy coli
jtk/100ml
16
0


Liczba Escherichia coli
jtk/100ml
7
0

qbek17
01-12-2023, 08:46
Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.

Ten czerwony osad sugerowałby jednak żelazo... którego w badaniach prawie nie ma.

Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ;) ) Nie znam dokładnego zużycia.
Zakładając te 10 m3 miesięcznie, powinien Ci wystarczyć zmiękczacz z 20 litrami złoża.


Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?
Tak, powinna wystarczyć.
Ale jak masz często takie "atrakcje" to proponowałbym rozważenie zamiast zmiękczacza, złoża CR200, które można regularnie dezynfekować celą chlorującą.

adkwapniewski
01-12-2023, 09:16
Ten czerwony osad sugerowałby jednak żelazo... którego w badaniach prawie nie ma.

Zakładając te 10 m3 miesięcznie, powinien Ci wystarczyć zmiękczacz z 20 litrami złoża.

Tak, powinna wystarczyć.
Ale jak masz często takie "atrakcje" to proponowałbym rozważenie zamiast zmiękczacza, złoża CR200, które można regularnie dezynfekować celą chlorującą.

Atrakcje nie zdarzają się często, 7 lat był spokój tylko ostatni rok to urodzaj tego typu zdarzeń ...

Mam test kropelkowy na żelazo i pokazuje że niby nie ma, na protokole 3 razy sprawdzałem jednostki bo na windzie przy kopiowaniu uparcie zamienia [µg/l] na [mg/l], wynik jest w [µg/l], przyłącze wody przy przeponie jest zrobione w ocynku - wymienię na pexa przy przeróbce.

Proszę jeszcze o info czy kolejność montażu jest ok : pompa głębinowa -> zawór zwrotny -> przepona -> filtr wstępny (ten z zaworkiem do czyszczenia) -> zmiękczacz -> filtr węglowy (lub inny ) -> lampa UV -> [kuchnia, łazienki].

Proszę jeszcze o pomoc w doborze modelu - czy przewymiarowany zmiękczacz 30l będzie ok czy lepiej nie przewymiarować ?

Doczytałem że Clack i Lewatit ale może mała podpowiedź jaki producent/model ? :) Chciałbym jak najmniej uwagi poświęcać temu ustrojstwu.

Instalację mam w PE i PEX i kawałek w ocynku - cela chlorująca nie wpłynie na szybką degradację PE i PEX`a ?

qbek17
01-12-2023, 10:05
Atrakcje nie zdarzają się często, 7 lat był spokój tylko ostatni rok to urodzaj tego typu zdarzeń ...
To bym się nie rozpędzał i wziął zwykłe złoże zmiękczające (Lewatit). W razie potrzeby też da się je zdezynfekować.


Proszę jeszcze o info czy kolejność montażu jest ok : pompa głębinowa -> zawór zwrotny -> przepona -> filtr wstępny (ten z zaworkiem do czyszczenia) -> zmiękczacz -> filtr węglowy (lub inny ) -> lampa UV -> [kuchnia, łazienki].
Tak, jest OK.


Proszę jeszcze o pomoc w doborze modelu - czy przewymiarowany zmiękczacz 30l będzie ok czy lepiej nie przewymiarować ?
Moim zdaniem nie ma sensu go przewymiarowywać. Nic na tym nie zyskasz, a koszt eksploatacji (i zakupu) będzie wyższy.


Instalację mam w PE i PEX i kawałek w ocynku - cela chlorująca nie wpłynie na szybką degradację PE i PEX`a ?
Cela chlorująca działa tylko w czasie regeneracji zmiękczacza, więc nie ma wpływu na instalację. Ale przy zwykłym zmiękczaniu bym jej nie instalował.

prohus
02-12-2023, 10:27
Witam,

Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.

Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ;) ) Nie znam dokładnego zużycia.

Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?


Ze względu, że jest to woda studzienna, poszedł bym w stronę stacji na złożu multifunkcyjnym Ecomix A, mimo dobrych wyników. Czerwony osad może świadczyć o żelazie, ale faktycznie wyniki o tym nie wskazują.
Myślę, że taka stacja dałaby pełny spokój na duszy :D

Jeżeli zostawisz 3-5 dH na wyjściu, to i tak będzie się kamień zbierał w czajniku, ale z pewnością już nie w takim tempie i z taką intensywnością jak przy 17dH.

Reasumując: obowiązkowo dobre filtry typu BB lub Cintropur na wstępie, stacja uzdatniania wody, filtr węglowy i lampa UV. Woda będzie jak kryształ.

Warto byłoby pomyśleć nad RO.

niciacia
03-12-2023, 10:25
Pod tym linkiem jest wynik badania wody, ujęcie studnia wiercona.
https://drive.google.com/file/d/13TbfuLXZms4-FN-Ko5XY96Kv8-AAKkYM/view?usp=sharing
Może ktoś doradzić co mam zrobić, aby pozbyć się żelaza i manganu - jak mam w coś zainwestować, to chcę zrobić to dobrze. Dziękuję

prohus
03-12-2023, 11:47
Pod tym linkiem jest wynik badania wody, ujęcie studnia wiercona.
https://drive.google.com/file/d/13TbfuLXZms4-FN-Ko5XY96Kv8-AAKkYM/view?usp=sharing
Może ktoś doradzić co mam zrobić, aby pozbyć się żelaza i manganu - jak mam w coś zainwestować, to chcę zrobić to dobrze. Dziękuję

Proszę o podanie informacji na temat pompy, wydajności, czy jest już zamontowany hydrofor, a może "przeponówka", miesięczne zapotrzebowanie na wodę.

niciacia
03-12-2023, 13:45
Proszę o podanie informacji na temat pompy, wydajności, czy jest już zamontowany hydrofor, a może "przeponówka", miesięczne zapotrzebowanie na wodę.

Tak, jest hydrofor z 2012 roku i myślę, że jest to taki zwykły jak kiedyś były montowane, pompa jest głębinowa, ale ponieważ nie ja ją montowałem, nie potrafię podać wydajności. Co do zapotrzebowania na wodę, to w tej chwili mieszkają 3 osoby, ale wolałbym zrobić z zapasem, bo mam plany na rozbudowę góry o małą agroturystykę. Chcę uzdatniać wodę na dom, ta na ogród raczej nie. Mam nadzieję, że takie dane coś pomogą.

qbek17
03-12-2023, 17:16
Tak, jest hydrofor z 2012 roku i myślę, że jest to taki zwykły jak kiedyś były montowane, pompa jest głębinowa, ale ponieważ nie ja ją montowałem, nie potrafię podać wydajności. Co do zapotrzebowania na wodę, to w tej chwili mieszkają 3 osoby, ale wolałbym zrobić z zapasem, bo mam plany na rozbudowę góry o małą agroturystykę. Chcę uzdatniać wodę na dom, ta na ogród raczej nie. Mam nadzieję, że takie dane coś pomogą.
Nie znając wydajności pompy, najbezpieczniej byłoby zastosować filtr wielofunkcyjny.
Jeszcze pytanie co robisz ze ściekami? (filtr wielofunkcyjny generuje ścieki z chlorkami).

niciacia
03-12-2023, 19:13
Nie znając wydajności pompy, najbezpieczniej byłoby zastosować filtr wielofunkcyjny.
Jeszcze pytanie co robisz ze ściekami? (filtr wielofunkcyjny generuje ścieki z chlorkami).

Oczyszczalnia taka biologiczna

qbek17
04-12-2023, 09:54
Nie jest to idealne rozwiązanie, bo te chlorki z regeneracji będą wpływały na wydajność oczyszczalni, ale chyba lepsze to niż niedopłukany odżelaziacz... chyba, że uda Ci się potwierdzić wydajność pompy głębinowej.

Ratpaw
04-12-2023, 11:14
Chcę kupić polepszacz do wody wodociągowej, od czego zacząć edukację?

prohus
04-12-2023, 18:09
Chcę kupić polepszacz do wody wodociągowej, od czego zacząć edukację?

A co dokładnie masz na myśli ?

qbek17
05-12-2023, 09:50
To zależy co Ci w tej wodzie przeszkadza... osady? kamień? zapach? smak? kolor?

Ratpaw
05-12-2023, 18:05
To zależy co Ci w tej wodzie przeszkadza... osady? kamień? zapach? smak? kolor?
Nie wiem, korzystam z tej wody tylko do celów budowlanych. Jak się dowiedzieć, co i czy w ogóle trzeba uzdatniać/polepszać wodę?

prohus
06-12-2023, 05:55
Nie wiem, korzystam z tej wody tylko do celów budowlanych. Jak się dowiedzieć, co i czy w ogóle trzeba uzdatniać/polepszać wodę?

Pobrać próbkę wody i zanieść do laboratorium przy sanepidzie, wodociągach lub do prywatnego laboratorium.
Po otrzymaniu wyników, otrzymasz odpowiedź.

qbek17
06-12-2023, 09:31
To woda wodociągowa... na stronie wodociągów znajdziesz jej badania. Na 99% wszystko będzie z nią w porządku. Prawdopodobnie "polepszyć" możesz twardość (czyli to co powoduje osady) - do tego są zmiękczacze.
Druga sprawa to jej parametry organoleptyczne - smak, zapach... jeśli teraz nic nie czujesz to raczej nie ma potrzeby instalowania nic więcej.
Oczywiście na wejściu wody wodociągowej powinien być też zwykły filtr mechaniczny, o wydajności odpowiedniej do zapotrzebowania (nie wiemy czy ma to być woda na kawalerkę czy na hotel).

Ratpaw
06-12-2023, 10:12
Woda ma być na dom jednorodzinny, dwie osoby. Do tego woda z deszczówki do spłukiwania toalety i do prania. Konkretnie: co powinien zainstalować z filtrów czy zmiękczaczy?

prohus
06-12-2023, 10:36
Woda ma być na dom jednorodzinny, dwie osoby. Do tego woda z deszczówki do spłukiwania toalety i do prania. Konkretnie: co powinien zainstalować z filtrów czy zmiękczaczy?

Woda wodociągowa czy z własnej studni ?

Ratpaw
06-12-2023, 10:41
Wodociągowa.

prohus
06-12-2023, 11:08
Wodociągowa.

Z jakiej miejscowości ? Jakie wodociągi ? Jaka dzielnica ?

mietek440
06-12-2023, 12:06
Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 . Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?

qbek17
06-12-2023, 14:29
Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 .
Przy zmiękczeniu do zera celowałbym w 20 litrów złoża, ale i 15 pewnie by wystarczyło. 25 litrów to już za dużo.


Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?
To zależy jak kto składa swoje urządzenia. Moim zdaniem przy żywicy monosferycznej (czyli takiej jak Lewatit S1567) nie ma potrzeby stosowania podsypki żwirowej.

Ratpaw
06-12-2023, 15:36
To woda wodociągowa... na stronie wodociągów znajdziesz jej badania. Na 99% wszystko będzie z nią w porządku. Prawdopodobnie "polepszyć" możesz twardość (czyli to co powoduje osady) - do tego są zmiękczacze.
Druga sprawa to jej parametry organoleptyczne - smak, zapach... jeśli teraz nic nie czujesz to raczej nie ma potrzeby instalowania nic więcej.
Oczywiście na wejściu wody wodociągowej powinien być też zwykły filtr mechaniczny, o wydajności odpowiedniej do zapotrzebowania (nie wiemy czy ma to być woda na kawalerkę czy na hotel).
Dzięki, pewnie jest w porządku, czy możesz ocenić ją po samym komunikacie (https://www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-ciebie/jakosc-wody-w-twojej-okolicy-2)? Chodzi o dzielnice Karwiny i Wielki Kack"

prohus
06-12-2023, 18:47
Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 . Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?

Do doboru dobierzemy 3 osoby - 9m3 wody miesięcznie, 12 dH surowej wody na wejściu.

Zakładając zmiękczacz o pojemności złoża 20l i zmiękczaniu wody do 0 dH - regeneracja co 4,66m3 lub co 15 dni.
Pozostawiając 3 dH na wyjściu - regeneracja co 6,22 m3 lub co 20 dni.

Przy wodzie wodociągowej regeneracja powinna odbywać się nie rzadziej niż co 14 dni.

Przyjmijmy teraz zmiękczacz 15L, i tak jak wyżej, założymy zmiękczanie do 0 oraz do pozostawimy 3 dH:

1. Regeneracja co 3,5 m3 lub co 12 dni
2. Regeneracja co 4,66 m3 lub co 15 dni

Mając na uwadze zazwyczaj 2 osoby (6 m3 wody miesięcznie), to na spokojnie zmiękczacz 15 litrowy wystarczy. Wspominasz o 3 dodatkowych osobach ? czyli w sumie osób 5 ?

prohus
06-12-2023, 18:58
Dzięki, pewnie jest w porządku, czy możesz ocenić ją po samym komunikacie (https://www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-ciebie/jakosc-wody-w-twojej-okolicy-2)? Chodzi o dzielnice Karwiny i Wielki Kack"

W Twoim przypadku, wystarczy standardowy zmiękczacz o niewielkiej 12 litrowej pojemności złoża.
Według danych ze strony wodociągów masz twardość wody 9dH, ale dobrze jest przyjąć 1-2 stopnie więcej.
Tak więc, jeżeli średnia twardość wody wynosi 11 dH, a zużycie wody na 2 osoby 6 m3 w ciągu miesiąca to regeneracja będzie odbywać się co 3,1 m3 lub co 15 dni.

Jak kolega wspomniał, dobry filtr wstępny, ewentualnie można dodać za zmiękczaczem filtr węglowy.

mietek440
06-12-2023, 19:13
. Wspominasz o 3 dodatkowych osobach ? czyli w sumie osób 5 ?
Tak w sumie 5 osób , tyle że te dodatkowe 3 jak pisałem tylko kilka razy w roku. Na wyjściu nie planuję bardziej zmiękczać jak 3-4 w skali niemieckiej .

Zukate
06-12-2023, 22:14
Dzień dobry. Jestem posiadaczka biologicznej oczyszczalni Delfin. Że względu na sól nie mogę pozwolić sobie na założenie stacji uzdatniajacej wodę. Czy dobrym pomysłem będzie uzdatniacz katalityczny? Przede wszystkim chce pozbyć się bardzo twardej wody która niestety u mnie w rejonie jest koszmarna. Proszę o jakieś porady

Ratpaw
06-12-2023, 22:37
W Twoim przypadku, wystarczy standardowy zmiękczacz o niewielkiej 12 litrowej pojemności złoża.
Według danych ze strony wodociągów masz twardość wody 9dH, ale dobrze jest przyjąć 1-2 stopnie więcej.
Tak więc, jeżeli średnia twardość wody wynosi 11 dH, a zużycie wody na 2 osoby 6 m3 w ciągu miesiąca to regeneracja będzie odbywać się co 3,1 m3 lub co 15 dni.

Jak kolega wspomniał, dobry filtr wstępny, ewentualnie można dodać za zmiękczaczem filtr węglowy.
Czyli konkretnie jaki filtr? Jaki produkt? No i jaki zmiękczacz jest standardowy?

KLARSAN
07-12-2023, 07:31
Czyli konkretnie jaki filtr? Jaki produkt? No i jaki zmiękczacz jest standardowy?

Zobacz zmiękczacz wody Ecoperla Vita 12 (https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-ecoperla-vita-12/). W zestawie znajdziesz też filtr wstępny dobrej jakości - włoski Atlas Filtri z serii Sanic.

KLARSAN
07-12-2023, 07:32
Dzień dobry. Jestem posiadaczka biologicznej oczyszczalni Delfin. Że względu na sól nie mogę pozwolić sobie na założenie stacji uzdatniajacej wodę. Czy dobrym pomysłem będzie uzdatniacz katalityczny? Przede wszystkim chce pozbyć się bardzo twardej wody która niestety u mnie w rejonie jest koszmarna. Proszę o jakieś porady

Czy jesteś pewny, że nie możesz pozwolić sobie na zmiękczacz wody? Obejrzyj materiał:


https://www.youtube.com/watch?v=3a6d9V96yP0

KLARSAN
07-12-2023, 07:34
Tak w sumie 5 osób , tyle że te dodatkowe 3 jak pisałem tylko kilka razy w roku. Na wyjściu nie planuję bardziej zmiękczać jak 3-4 w skali niemieckiej .

Tak jak pisał Qbek - wystarczy 15-20 litrów żywicy bez podsypki.

mietek440
07-12-2023, 08:24
Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem


Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

KLARSAN
07-12-2023, 08:44
Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem


Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

Jedna ma regenerację upflow (dla zmiękczaczy wody), a drugi downflow (dla jonowymienników / stacji wielofunkcyjnych).

qbek17
07-12-2023, 11:11
Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem


Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem
Upflow to właśnie regeneracja przeciwprądowa. Taka głowica różni się sprzętowo od głowicy "standardowej" (ma inny tłok, inżektor, korpus) oraz taki zmiękczacz powinien być inaczej zasypany złożem (powinien mieć warstwę złoża inertnego i więcej złoża w zbiorniku). Także ustawienia sterownika się różnią (inna kolejność i długość cykli regeneracji, inne dawki soli).

prohus
07-12-2023, 13:53
Czyli konkretnie jaki filtr? Jaki produkt? No i jaki zmiękczacz jest standardowy?

W wolnym czasie podeślę na priv ofertę z omówieniem szczegółów na temat zmiękczacza i filtrów.

mietek440
07-12-2023, 16:50
Upflow to właśnie regeneracja przeciwprądowa. Taka głowica różni się sprzętowo od głowicy "standardowej" (ma inny tłok, inżektor, korpus) oraz taki zmiękczacz powinien być inaczej zasypany złożem (powinien mieć warstwę złoża inertnego i więcej złoża w zbiorniku). Także ustawienia sterownika się różnią (inna kolejność i długość cykli regeneracji, inne dawki soli).
Pytanie na przyszłość jak znaleźć części zamienne skoro głowica może mieć różną budowę . Może jakieś nr seryjne części ?

prohus
08-12-2023, 05:43
Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem


Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem
Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

Koledzy ładnie opisali różnice pomiędzy regeneracją up flow, a down flow, a Ja od siebie jeszcze dodam jedną rzecz.
Wielu producentów, sprzedawców zachwala swoje produkty niskim zużyciem wody i soli podczas regeneracji. Prześcigają się coraz mniejszymi wartościami w litrach i kg. Pewnego rodzaju oszczędności uzyskiwane są poprzez zastosowanie regeneracji przeciwprądowej UpFlow, ponieważ w przeciwieństwie do regeneracji DownFlow jest inny kierunek przepływu wody przy płukaniu, ale co najważniejsze pomijany jest jeden z etapów tzw. Backwash. Ten tryb jest o tyle ważny, że podczas wstępnego płukania usuwane są większe cząsteczki zanieczyszczające złoże, które napłynęły wraz z wodą.
Tak więc regeneracja DownFlow jest bardziej dokładna.
Oszczędności z racji regeneracji UpFlow tak naprawdę są znikome, a korzyści niewielkie.

Co do części, zakupisz je wszędzie, u każdego dobrego dostawcy systemów uzdatniania wody, a i nawet na portalu aukcyjnym. Serwis jest banalnie prosty, to jest właśnie największa zaleta głowic Clack.

qbek17
08-12-2023, 08:19
Tak więc regeneracja DownFlow jest bardziej dokładna.
Oszczędności z racji regeneracji UpFlow tak naprawdę są znikome, a korzyści niewielkie.
To nie do końca takie jednoznaczne. Regeneracja przeciwprądowa daje oszczędności i korzyści, które po prostu są znikome w domowych zmiękczaczach. Ma też swoje ograniczenia czy raczej wymagania (np. woda dobrze przefiltrowana mechanicznie z tych "większych cząsteczek"). Ale im większy system, tym te oszczędności są bardziej zauważalne.

I jeszcze jedna kwestia dotycząca głównie domowych zmiękczaczy... tak jak pisałem różnic między oboma typami regeneracji jest dużo więcej niż tylko typ głowicy, a niestety duża część sprzedawców tego nie rozumie. W efekcie dają głowicę upflow, rozpisują się o wielkich oszczędnościach, jednocześnie zupełnie ignorując pozostałe wymagania tej regeneracji. Taki "niepełny upflow" będzie działał gorzej niż prawidłowo dobrany i ustawiony układ "downflow".

mietek440
08-12-2023, 09:22
tak jak pisałem różnic między oboma typami regeneracji jest dużo więcej niż tylko typ głowicy, . Taki "niepełny upflow" będzie działał gorzej niż prawidłowo dobrany i ustawiony układ "downflow".

Można prosić o więcej informacji , lub jakiś link gdzie jest to dokładnie wytłumaczone dla laika .

qbek17
08-12-2023, 10:09
Można prosić o więcej informacji , lub jakiś link gdzie jest to dokładnie wytłumaczone dla laika .
Kilka postów temu wypisałem te podstawowe różnice... nie wiem czy ktoś to zebrał w jednym miejscu, tym bardziej z tłumaczeniem dla laika.
Są na ten temat różne opracowania naukowe, biuletyny techniczne producentów żywic i głowic, itd. ale jest to dość rozsiane.

mietek440
08-12-2023, 10:16
Czy zmiękczacz sprzedawany z regeneracją przeciwprądową, można zmienić w opcjach jako współprądowa? Bo wystaje mi się że wymagany inna głowica tzn niba jest jedna ale 5 możliwości doboru. Wydaje mi się że czytałem też gdzieś że inaczej jest ułożone złoże.

qbek17
08-12-2023, 12:35
Czy zmiękczacz sprzedawany z regeneracją przeciwprądową, można zmienić w opcjach jako współprądowa? Bo wystaje mi się że wymagany inna głowica tzn niba jest jedna ale 5 możliwości doboru. Wydaje mi się że czytałem też gdzieś że inaczej jest ułożone złoże.
Sterownik może mieć do wyboru oba typy regeneracji, ale one wymagają innego "hardware'u" więc samo przestawienie ustawienia w sterowniku bez wymiany części da efekt odwrotny do oczekiwanego (będzie to miało negatywny wpływ na działanie urządzenia). Dodatkowo poza "kierunkiem solankowania" istotne są także pozostałe ustawienia regeneracji, które także należy dopasować do aktualnej konfiguracji całego urządzenia.
W kwestii złoża to poza tym, że może być go więcej w zbiorniku (zazwyczaj do 90%) to powinna też być warstwa złoża inertnego.

mietek440
12-12-2023, 10:35
Dzięki przeczytanym postom w temacie zdecydowałem się na tańszego Clack-a WS1Cl-M , zamiast Clack Pallas . Znalezione oferty są jednak tylko z regeneracją przeciwprądową .Mam pytanie co do wyboru żywicy Lewatit czy Purolite ? Wiem że obie są dobre , zestaw na purolite 370 zł tańszy .

qbek17
12-12-2023, 17:08
Dzięki przeczytanym postom w temacie zdecydowałem się na tańszego Clack-a WS1Cl-M , zamiast Clack Pallas.
Funkcjonalnie zrobi to samo - z widocznych różnic jest kolorowy wyświetlacz i polskie menu.


Znalezione oferty są jednak tylko z regeneracją przeciwprądową.
Upewnij się tylko, że cały zestaw jest dobrany i ustawiony pod ten typ regeneracji.


Mam pytanie co do wyboru żywicy Lewatit czy Purolite ? Wiem że obie są dobre , zestaw na purolite 370 zł tańszy .
To trochę pokazuje "świadomość" sprzedawcy (albo jej brak). Żywica Purolite jest żywicą o standardowym uziarnieniu i jako taka nie nadaje się do regeneracji przeciwprądowej.

prohus
12-12-2023, 19:41
Dzięki przeczytanym postom w temacie zdecydowałem się na tańszego Clack-a WS1Cl-M , zamiast Clack Pallas . Znalezione oferty są jednak tylko z regeneracją przeciwprądową .Mam pytanie co do wyboru żywicy Lewatit czy Purolite ? Wiem że obie są dobre , zestaw na purolite 370 zł tańszy .

A, że tak z ciekawości zapytam, jakie oferty znalazłeś które przykuły Twoją uwagę ?

mietek440
12-12-2023, 20:25
A, że tak z ciekawości zapytam, jakie oferty znalazłeś które przykuły Twoją uwagę ?
Linka na razie nie chciałbym wstawiać bo podam cenę a sprzedawców będę szukał również na tym forum. Co dla mnie ważne sprzedawca musi również zapewniać serwis.

prohus
13-12-2023, 10:13
Linka na razie nie chciałbym wstawiać bo podam cenę a sprzedawców będę szukał również na tym forum. Co dla mnie ważne sprzedawca musi również zapewniać serwis.

To najlepiej podać region z którego jesteś, ponieważ w różnych formach można zapewnić serwis. Jeżeli wymagania masz takie, że wymagasz obecności serwisanta w przypadku np. regulacji twardości wody, a zakupisz od firmy X która jest na drugim końcu Polski, to nie sądzę, że ktoś będzie gnał, żeby wykonać tak prostą czynność.
Kupując produkty na odległość musimy mieć tego świadomość.
Jedyną firmą która ma szeroką siatkę serwisantów, gdzie są w stanie przyjechać na miejsce, to chyba BWT.
W innym przypadku to wsparcie online.

qbek17
14-12-2023, 09:07
W innym przypadku to wsparcie online.
Jest jeszcze możliwość, że firmy z różnych regionów ze sobą współpracują i np. serwisują sobie nawzajem urządzenia. Nie jest to formalnie jedna firma, ale dla klienta to chyba nie ma znaczenia jeśli usługa jest zgłaszana do sprzedawcy urządzenia, a on już to sobie wewnętrznie organizuje.

kabaniura89
14-12-2023, 09:53
Cześć,
Mam twarda wodę 32 stopni francuskich , mam przydomowa oczyszczalnie ścieków drenażowa europlast producent nie zabranie zrzutu do oczyszczalni jak nie ma innej opcji trzeba wydłużyć okres regeneracji i stosowań bakterie, wiec myślę o zmiękczaczu. Zużycie obecnie 12m3 , 2 dorosłe i 2 małych dzieci oraz sadzę że będzie zużycie rosło wraz z wiekiem dzieci i z momentem wstawienia wanny rok -dwa. Nie chce zmiękczać do zera wyczytałem ze dobrze aby było 6-7 stopni.
Chce aby to było sterowalne aby można było ta regeneracje wymusić w nocy bo chyba nie każdy zmiękczacz podaje wode gdy sie regeneruje nie wiem na ile to jest istotne i jak długo trwa ta regeneracja ale nie chce sytuacja że nie ma wody bo trwa regeneracja.
Chce sprzęt z którym nie będzie problemu z serwisem i częściami zamiennymi.
Jaki sprzęt byście proponowali do tych kryteriów? jedne sprzedawca proponuje ecoperla toro 35l koszt 3700 zł są w necie tańsze ale są też droższe i juz nie wiem co myśleć.

prohus
14-12-2023, 12:23
Cześć,
Mam twarda wodę 32 stopni francuskich , mam przydomowa oczyszczalnie ścieków drenażowa europlast producent nie zabranie zrzutu do oczyszczalni jak nie ma innej opcji trzeba wydłużyć okres regeneracji i stosowań bakterie, wiec myślę o zmiękczaczu. Zużycie obecnie 12m3 , 2 dorosłe i 2 małych dzieci oraz sadzę że będzie zużycie rosło wraz z wiekiem dzieci i z momentem wstawienia wanny rok -dwa. Nie chce zmiękczać do zera wyczytałem ze dobrze aby było 6-7 stopni.
Chce aby to było sterowalne aby można było ta regeneracje wymusić w nocy bo chyba nie każdy zmiękczacz podaje wode gdy sie regeneruje nie wiem na ile to jest istotne i jak długo trwa ta regeneracja ale nie chce sytuacja że nie ma wody bo trwa regeneracja.
Chce sprzęt z którym nie będzie problemu z serwisem i częściami zamiennymi.
Jaki sprzęt byście proponowali do tych kryteriów? jedne sprzedawca proponuje ecoperla toro 35l koszt 3700 zł są w necie tańsze ale są też droższe i juz nie wiem co myśleć.

Jeżeli producent oczyszczalni nie widzi przeszkód we wpuszczaniu popłuczyn, to z dużą śmiałością można zastosować zmiękczacz wody.
Jeżeli zużycie wody w tym momencie wynosi 12m3 przy małych dzieciach, to nie sądzę, żeby z czasem jakoś drastycznie wzrosło. Raczej dzieciaki, chlapią więcej wody niż dorosły, który raczej myśli zabrać szybki prysznic niż pobawić się kaczuszką we wannie :D
Oczywiście do wyliczeń, weźmiemy Państwa sugestie i przyjmiemy 15m3 wody miesięcznie.
Co do twardości wody, według rozporządzeń, woda powinna mieć twardość min. ok 3dH. Proszę mieć na uwadze, że każde obniżenie twardości wody o 1dH to wprowadzenie do obiegu 8 mg sodu na litr wody. Z jednej strony pozbędziemy się osadu z armatury, szyb kabiny prysznicowej nalotu w postaci kamienia, ale z drugiej strony możemy mieć uporczywy biały nalot w postaci jonów sodu, aczkolwiek znacznie łatwiej będzie go usunąć wilgotną szmatką.
Każda dobra głowica, umożliwia elastyczne ustawienie czasów regeneracji oraz pory jej uruchomienia.
Fabrycznie jest to godzina 2:00 w nocy, a regeneracja zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 godziny. Podczas regeneracji, w dalszym ciągu mogą Państwo korzystać bez przeszkód z wody, ale z wody surowej, nie zmiękczonej.
Jedną z najlepszych głowic na rynku, to produkty firmy Clack. Głowica praktycznie bezawaryjna, bezobsługowa, bardzo łatwa w serwisie z bezproblemową dostępnością części zamiennych.
Szukając coś tańszego, można zwrócić uwagę na zmiękczacze z głowicą BNT.
Zmiękczacz o pojemności złoża 35 litrów, to troszkę za mało.

Dla Państwa mógłbym zaoferować zestaw o pojemności złoża min.45 litrów, który na ten moment byłby idealny.
Biorąc pod uwagę pozostawienie na wyjściu min. 5 dH i zużyciu wody 12m3 , regeneracja złoża odbywałaby się co 4,66 m3 wody lub co 12 dni.
Przyjmując 5 dH na wyjściu i zużycie wody w przyszłości 15 m3 miesięcznie: regeneracja co 4,66 m3 lub co 9 dni.

inżH2O
14-12-2023, 18:10
mam przydomowa oczyszczalnie ścieków drenażowa europlast producent nie zabranie zrzutu do oczyszczalni jak nie ma innej opcji trzeba wydłużyć okres regeneracji i stosowań bakterie, wiec myślę o zmiękczaczu.

Popłuczyny ze zmiękczacza nie mają negatywnego wpływu na osadnik gnilny oczyszczalni drenażowej.



Chce aby to było sterowalne aby można było ta regeneracje wymusić w nocy bo chyba nie każdy zmiękczacz podaje wode gdy sie regeneruje nie wiem na ile to jest istotne i jak długo trwa ta regeneracja ale nie chce sytuacja że nie ma wody bo trwa regeneracja.


Toro nie odcina wody podczas regeneracji, zmiękczacze z głowicami Clack i BNT, o których wspomniał prohus, też nie odcinają. Wodę odcina całkowicie na czas regeneracji np.głowica RX.

Jeśli dostaniesz ofertę na jakiś mniej popularny zmiękczacz dopytaj o to sprzedawcę.

inżH2O
14-12-2023, 18:24
Zmiękczacz o pojemności złoża 35 litrów, to troszkę za mało.

Dla Państwa mógłbym zaoferować zestaw o pojemności złoża min.45 litrów, który na ten moment byłby idealny.
Biorąc pod uwagę pozostawienie na wyjściu min. 5 dH i zużyciu wody 12m3 , regeneracja złoża odbywałaby się co 4,66 m3 wody lub co 12 dni.
Przyjmując 5 dH na wyjściu i zużycie wody w przyszłości 15 m3 miesięcznie: regeneracja co 4,66 m3 lub co 9 dni.

35 litrów nie będzie za mały na potrzeby kabaniura89, przy zużyciu 15m3/m-c oraz zmiękczaniu do 5 dH będzie nawet optymalny - regeneracja co 14 dni lub 7,5 m3 zużycia wody

Jeśli natomiast zmiękczanie będzie ustawione do 6-7 dH to przy zużyciu 12 m3 zmiękczacz 25 litrów wystarczy. Natomiast w takim przypadku zmiękczacz 30 litrów będzie miał zapas na planowany wzrost zużycia wody.

KLARSAN
14-12-2023, 18:59
Cześć,
Mam twarda wodę 32 stopni francuskich , mam przydomowa oczyszczalnie ścieków drenażowa europlast producent nie zabranie zrzutu do oczyszczalni jak nie ma innej opcji trzeba wydłużyć okres regeneracji i stosowań bakterie, wiec myślę o zmiękczaczu. Zużycie obecnie 12m3 , 2 dorosłe i 2 małych dzieci oraz sadzę że będzie zużycie rosło wraz z wiekiem dzieci i z momentem wstawienia wanny rok -dwa. Nie chce zmiękczać do zera wyczytałem ze dobrze aby było 6-7 stopni.
Chce aby to było sterowalne aby można było ta regeneracje wymusić w nocy bo chyba nie każdy zmiękczacz podaje wode gdy sie regeneruje nie wiem na ile to jest istotne i jak długo trwa ta regeneracja ale nie chce sytuacja że nie ma wody bo trwa regeneracja.
Chce sprzęt z którym nie będzie problemu z serwisem i częściami zamiennymi.
Jaki sprzęt byście proponowali do tych kryteriów? jedne sprzedawca proponuje ecoperla toro 35l koszt 3700 zł są w necie tańsze ale są też droższe i juz nie wiem co myśleć.

Ecoperla Toro 35 to optymalnie dobrany zmiękczacz do Waszych wymagań. Nie mówiąc o tym, że kupujecie w firmie, która ma swój duży dział serwisowy, dostęp do części zamiennych i wsparcie pozakupowe. Dzięki czemu przez wiele lat możecie spać spokojnie.

prohus
14-12-2023, 20:09
35 litrów nie będzie za mały na potrzeby kabaniura89, przy zużyciu 15m3/m-c oraz zmiękczaniu do 5 dH będzie nawet optymalny - regeneracja co 14 dni lub 7,5 m3 zużycia wody

Jeśli natomiast zmiękczanie będzie ustawione do 6-7 dH to przy zużyciu 12 m3 zmiękczacz 25 litrów wystarczy. Natomiast w takim przypadku zmiękczacz 30 litrów będzie miał zapas na planowany wzrost zużycia wody.

Przy zmiękczaczu o pojemności złoża 35 litrów, przyjmując Twoje dane to wydajność między regeneracjami wynosi 3,63 m3 / co 7 dni.
Nie wiem jaki wzór przyjąłeś, ale jest błędny.

inżH2O
15-12-2023, 16:52
Przy zmiękczaczu o pojemności złoża 35 litrów, przyjmując Twoje dane to wydajność między regeneracjami wynosi 3,63 m3 / co 7 dni.
Nie wiem jaki wzór przyjąłeś, ale jest błędny.

Wzór mamy zapewne ten sam. Błędne jest wstawienie przez Ciebie do tego wzoru twardości wody przed zmiękczeniem w stopniach francuskich oraz wody po zmiękczeniu w stopniach niemieckich. Dlatego wychodzi Tobie taki duży zmiękczacz.

prohus
16-12-2023, 06:46
Wzór mamy zapewne ten sam. Błędne jest wstawienie przez Ciebie do tego wzoru twardości wody przed zmiękczeniem w stopniach francuskich oraz wody po zmiękczeniu w stopniach niemieckich. Dlatego wychodzi Tobie taki duży zmiękczacz.

Chyba nie bazujemy na tym samym wzorze, bo inaczej mi nie wychodzi. Jak łatwo zauważyć, wszystkie dane podaję w stopniach niemieckich.
Pojemność jonowymienna zmiękczacza o pojemności złoża 35 litrów wynosi 98.
Podziel sobie to przez twardość wody wyjściowej i wyjdzie wynik ze zdolnością między regeneracjami.

inżH2O
16-12-2023, 08:13
Jak łatwo zauważyć, wszystkie dane podaję w stopniach niemieckich.

No właśnie z tego wynika błąd Twoich obliczeń. Sprawdź wpis #14955 autora pytania pod kątem jednostki twardości, jaką podał dla wody przez zmiękczaniem.

prohus
16-12-2023, 10:38
No właśnie z tego wynika błąd Twoich obliczeń. Sprawdź wpis #14955 autora pytania pod kątem jednostki twardości, jaką podał dla wody przez zmiękczaniem.

Zwracam honor kolego.
Już dawno nie posługiwałem się jednostkami francuskimi, a przyznam się szczerze, że niejako wartość twardości wody w poście przeczytałem z automatu.

W więc, przyznaję rację i potwierdzam, że zmiękczacz o pojemności złoża 35 litrów, myśląc przyszłościowo, będzie idealny.

kabaniura89
17-12-2023, 23:23
Dziękuje za wyliczenie wielkości. Poczytałem ten wątek jeszcze i szukam teraz coś z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567.
Jak oceniacie ten zestaw https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-35. Jest wyraźnie napisane że 30 litórw to żywica a 5 litrów to podsypki żwirowe.
To normalne w każdym zmiękczaczu są inne podsypki prócz żywicy? U innych sprzedawców nie znalazłem takiej informacji i już się zastanawiam cz to jest w każdym czy szukać dalej gdzie będzie minimum 25 litrów żywicy.

qbek17
18-12-2023, 08:20
Dziękuje za wyliczenie wielkości. Poczytałem ten wątek jeszcze i szukam teraz coś z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567.
Jak oceniacie ten zestaw https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-35. Jest wyraźnie napisane że 30 litórw to żywica a 5 litrów to podsypki żwirowe.
To normalne w każdym zmiękczaczu są inne podsypki prócz żywicy? U innych sprzedawców nie znalazłem takiej informacji i już się zastanawiam cz to jest w każdym czy szukać dalej gdzie będzie minimum 25 litrów żywicy.
Przy żywicy monosferycznej podsypka nie jest konieczna, ale nie zaszkodzi.

W opisie tego konkretnego modelu jest jeszcze kilka "kwiatków", np. żywica to "Lewatit / PureSoft Mono" czyli prawie na pewno nie będzie to Lewatit tylko inny producent. Albo to: "wbudowany by-pass" lub "zawór by-pass do podmieszania wody" - takie stwierdzenia nie mówią jasno czy w zestawie jest zawór by-pass czy go nie ma (a taki zawór jest zewnętrznym elementem i nie służy do podmieszania wody - do tego służy zawór mieszający / mixing, o którym nie ma ani słowa).

prohus
18-12-2023, 10:13
Dziękuje za wyliczenie wielkości. Poczytałem ten wątek jeszcze i szukam teraz coś z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567.
Jak oceniacie ten zestaw https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-35. Jest wyraźnie napisane że 30 litórw to żywica a 5 litrów to podsypki żwirowe.
To normalne w każdym zmiękczaczu są inne podsypki prócz żywicy? U innych sprzedawców nie znalazłem takiej informacji i już się zastanawiam cz to jest w każdym czy szukać dalej gdzie będzie minimum 25 litrów żywicy.

Glowica Clack to świetny wybór.
Złoże Lewatit, jest bardzo dobrym złożem monosferycznym, ale również dobrymi monosferykami są złoża TapTec (Dowex) lub Purolex.
Do butli 10x44 nasypiemy maksymalnie 35 litrów złoża. Podsypkę zazwyczaj się stosuje, ponieważ pomaga w równomiernym rozprowadzeniu wody podczas regeneracji.

Jeżeli chodzi o wyliczenia zdolności jonowymiennej, to w tym przypadku należy zabrać korektę, i obliczyć dla pojemności złoża 30 litrów.
Pozostawiając 4 dH na wyjściu i przy miesięcznym zużyciu wody 15m3, to regeneracja będzie odbywać się co 6 m3 lub co 12 dni.
Myślę, że jest to optymalny dobór.

qbek17
19-12-2023, 10:33
...ale również dobrymi monosferykami są złoża TapTec (Dowex) lub Purolex.
Sorry ale "Purolex" to tylko "marka" stworzona dla konkretnego dystrybutora, a "producentem" jest chyba Purolite. Dodatkowo większość ich produktów to nie są monosferyki... a jak już są to jest to tylko żywica "przesiewana", a nie produkowana jako monosferyk. Dlatego nie stawiałbym tego na równi z Lewatitem...

Olopolo
27-12-2023, 22:01
Witam. Czy polecilibyście ten zmiękczacz wody?

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-premium-filters-logix-30-carbon-13045586381?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:queryandcategory&bi_c=MTAzZjBmNTEtZjE1Ni00ZTYxLWFlYmMtODI4MDY3NjQ1Y mI2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=619be3c3-4b76-4dc2-a4db-5fa8f3f8bb89

Czy może coś zaproponujecie w przedziale cenowym 3000 zł. Szukam zmiekczacza do nowego domu, woda z sieci, zużycie wody jeszcze nie znane. ilość osób, która bedzie mieszkać to 2 + 2dzieci. Z góry dziekuję za wszelkie propozycje.

prohus
28-12-2023, 08:09
Witam. Czy polecilibyście ten zmiękczacz wody?

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-premium-filters-logix-30-carbon-13045586381?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:queryandcategory&bi_c=MTAzZjBmNTEtZjE1Ni00ZTYxLWFlYmMtODI4MDY3NjQ1Y mI2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=619be3c3-4b76-4dc2-a4db-5fa8f3f8bb89

Czy może coś zaproponujecie w przedziale cenowym 3000 zł. Szukam zmiekczacza do nowego domu, woda z sieci, zużycie wody jeszcze nie znane. ilość osób, która bedzie mieszkać to 2 + 2dzieci. Z góry dziekuję za wszelkie propozycje.

Żeby dobrać zmiękczacz o odpowiedniej wielkości, należy podać jeszcze twardość wody. Możemy sprawdzić poprzez zakup testu kropelkowego do sprawdzania twardości wody, lub sprawdzić na stronie internetowej wodociągów dla właściwego sobie miejsca poboru wody.
W przypadku, gdy Państwo mają wodę z własnego ujęcia, to niezbędne są badania wody.

Zmiękczacz kompaktowy jest oparty na głowicy Pentair. Prawdą jest co jest podane w opisie, że jest to amerykańska firma, ale głowice produkowane są w chinach. Tak więc chińczyk jakich wiele. Wolałbym chyba na głowicy BNT.
Jedynym prawdziwym amerykańskim produktem nie skażonym chińskimi rączkami to głowice firmy Clack. Cena jest też adekwatna do jakości.
Szkoda, że firma nie podaje dokładnej nazwy złoża, ale można się domyśleć, że jest to złoże TapTec HCRSS. Ogólnie jest to dobre złoże.
Generalnie, cena lekko zawyżona, kompletnie niepotrzebny dodatek w formie zestawów filtrów z wkładami węglowymi.
Lepiej zastosować dobrej jakości filtr wstępny, a ewentualnie za zmiękczaczem pojedynczy filtr z wkładem węglowym, ale niekoniecznie.

adacho6
02-01-2024, 09:50
Dzień dobry.
Koledzy, doradzcie mi pojemność zmiękczacza wody, a może i serię/producenta.
Woda miejska, zużycie 10m3 na miesiąc, twardość wody 19°niemieckich.

qbek17
02-01-2024, 10:49
Dzień dobry.
Koledzy, doradzcie mi pojemność zmiękczacza wody, a może i serię/producenta.
Woda miejska, zużycie 10m3 na miesiąc, twardość wody 19°niemieckich.
Jeśli chcesz zmiękczyć do 0 dH to możesz celować w 25-30 litrów złoża.
Co do producenta to zwróć uwagę przede wszystkim na głowicę i złoże (żeby były solidne), a jeśli chodzi o pozostałe elementy to kwestia porównania zawartości zestawów u poszczególnych sprzedawców.

KLARSAN
02-01-2024, 11:39
Czy może coś zaproponujecie w przedziale cenowym 3000 zł. Szukam zmiekczacza do nowego domu, woda z sieci, zużycie wody jeszcze nie znane. ilość osób, która bedzie mieszkać to 2 + 2dzieci. Z góry dziekuję za wszelkie propozycje.
Obecnie masz w obniżce Ecoperla Toro 24 (https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-ecoperla-toro-24/) w cenie do 3000 zł

Alternatywnie, nawet taniej masz Pentair Riversoft 30 (https://www.filtry-do-wody.info/produkt/zmiekczacz-pentair-riversoft-30/) - prosta konstrukcja, ale zero chińszczyzny - w tej cenie wręcz nieprawdopdobne :yes:

KLARSAN
02-01-2024, 11:41
Dzień dobry.
Koledzy, doradzcie mi pojemność zmiękczacza wody, a może i serię/producenta.
Woda miejska, zużycie 10m3 na miesiąc, twardość wody 19°niemieckich.

Poczytaj tekst: jaki zmiękczacz wody wybrać (https://www.filtry-do-wody.info/zmiekczacz-wody-do-domu-jednorodzinnego-ktory-wybrac/) - dużo zależy od Twoich wymagań i budżetu.

adacho6
02-01-2024, 13:27
Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.
Przebrnąłem przez wątek dot. wyboru zmiękczacza wody, ale nadal nie wiem, jaka konfiguracja będzie w moim przypadku najkorzystniejsza. Jakieś 40 stron wstecz doczytałem, że w domu jednorodzinnym bardziej korzystniejszym rozwiązaniem jest regeneracja w trybie down flow.
Nie chciałbym przewymiarować zmiękczacza, aby zgodnie z tym co piszecie, regeneracja złoża odbywała się dwa, trzy razy w miesiącu. Chciałbym przeznaczyć na sam zmiękczacz do 2500 zł.
Co myślicie o tym urządzeniu https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-25l-sol-test-wklady-12840370178

adacho6
02-01-2024, 13:58
Ewentualnie droższe urządzenie https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-3-4os-clack-d25ci-automat-usa-gwar-48m-8867732157

prohus
06-01-2024, 08:45
Ewentualnie droższe urządzenie https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-3-4os-clack-d25ci-automat-usa-gwar-48m-8867732157

Zmiękczacz na głowicy Clack jest bardzo dobrym wyborem, co z pewnością można samemu wywnioskować, jeżeli przewertowałeś posty na forum.
Wracając do doboru pojemności urządzenia, w Twoim przypadku chcąc zmiękczać wodę do zera pomyślałbym o zmiękczaczu 30 litrowym:
wydajność między regeneracjami to 4,42 m3 czyli co ok. 13-14 dni
Przy 25 litrach wydajność to 3,68 m3 czyli co 11 dni

Jeżeli myślisz o pozostawieniu 3-4dH na wyjściu to spokojnie 25 litrów.

qrko
06-01-2024, 21:23
Nigdy o tym nie myślałem, a akurat mi wyskoczył temat na forum więc z ciekawości zapytam. Czy z taką wodą ma sens robić coś co w jakiś znaczący sposób poprawi jej jakość?
https://i.ibb.co/HgdZZbb/woda.png (https://ibb.co/HgdZZbb)
Obecnie mam w kotłowni jedynie prosty wkład węglowy ustm za 2 dyszki zmieniany co kwartał.

prohus
06-01-2024, 21:48
Nigdy o tym nie myślałem, a akurat mi wyskoczył temat na forum więc z ciekawości zapytam. Czy z taką wodą ma sens robić coś co w jakiś znaczący sposób poprawi jej jakość?
https://i.ibb.co/HgdZZbb/woda.png (https://ibb.co/HgdZZbb)
Obecnie mam w kotłowni jedynie prosty wkład węglowy ustm za 2 dyszki zmieniany co kwartał.

Jak na wodociągi, to woda jak marzenie. Nie ma się czego przyczepić.
Pomyślałbym jedynie jako o miłym dodatku, o systemie RO.

adacho6
08-01-2024, 13:57
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź

adacho6
08-01-2024, 14:02
Zmiękczacz na głowicy Clack jest bardzo dobrym wyborem, co z pewnością można samemu wywnioskować, jeżeli przewertowałeś posty na forum.
Wracając do doboru pojemności urządzenia, w Twoim przypadku chcąc zmiękczać wodę do zera pomyślałbym o zmiękczaczu 30 litrowym:
wydajność między regeneracjami to 4,42 m3 czyli co ok. 13-14 dni
Przy 25 litrach wydajność to 3,68 m3 czyli co 11 dni

Jeżeli myślisz o pozostawieniu 3-4dH na wyjściu to spokojnie 25 litrów.

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź

Kaizen
08-01-2024, 14:15
Woda miejska, zużycie 10m3 na miesiąc, twardość wody 19°niemieckich.

Wodę sam podgrzewasz i to zużycie wyłącznie wewnątrz (bez ogrodu)?
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=8150421&viewfull=1#post8150421

adacho6
09-01-2024, 17:08
Wodę sam podgrzewasz i to zużycie wyłącznie wewnątrz (bez ogrodu)?
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=8150421&viewfull=1#post8150421
Tak, wodę sam podgrzewam, do ogrodu jest deszczówka.

KLARSAN
11-01-2024, 09:38
Nigdy o tym nie myślałem, a akurat mi wyskoczył temat na forum więc z ciekawości zapytam. Czy z taką wodą ma sens robić coś co w jakiś znaczący sposób poprawi jej jakość?
https://i.ibb.co/HgdZZbb/woda.png (https://ibb.co/HgdZZbb)
Obecnie mam w kotłowni jedynie prosty wkład węglowy ustm za 2 dyszki zmieniany co kwartał.

Przy takiej wodzie z wodociągu darowalibyśmy sobie jakąkolwiek ingerencję! Używaj śmiało!

KLARSAN
11-01-2024, 12:37
Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.
Przebrnąłem przez wątek dot. wyboru zmiękczacza wody, ale nadal nie wiem, jaka konfiguracja będzie w moim przypadku najkorzystniejsza. Jakieś 40 stron wstecz doczytałem, że w domu jednorodzinnym bardziej korzystniejszym rozwiązaniem jest regeneracja w trybie down flow.
Nie chciałbym przewymiarować zmiękczacza, aby zgodnie z tym co piszecie, regeneracja złoża odbywała się dwa, trzy razy w miesiącu. Chciałbym przeznaczyć na sam zmiękczacz do 2500 zł.

Jak chcesz prosty zmiękczacz, regeneracja down flow, ale bez chińszczyzny na pokładzie to zobacz Pentair Riversoft 30.

Edyth81
15-01-2024, 19:55
Witam, czy ktoś może polecić jakiś dystrybutor wody z RO, nablatowy, z funkcją podgrzewania, który nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej, do użytku domowego?

Mam stare, zarośnięte rury w instalacji i obawiam sie ze podlaczenie filtrow do sieci skutkowałoby ich zniszczeniem po każdej przerwie w dostawie wody gdy nagly wzrost cisnienia poderwie osady.

prohus
16-01-2024, 12:18
Witam, czy ktoś może polecić jakiś dystrybutor wody z RO, nablatowy, z funkcją podgrzewania, który nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej, do użytku domowego?

Mam stare, zarośnięte rury w instalacji i obawiam sie ze podlaczenie filtrow do sieci skutkowałoby ich zniszczeniem po każdej przerwie w dostawie wody gdy nagly wzrost cisnienia poderwie osady.

Podstawa to filtr wody zainstalowany za licznikiem, regulator ciśnienia, a zapewniam, że to będzie znacznie lepsze rozwiązanie i tańsze, bo kupisz system RO z powszechnie dostępnymi filtrami.

Edyth81
16-01-2024, 14:12
Niestety nie ma na to miejsca, potrzebuje oddzielnego urządzenia.

Kaizen
16-01-2024, 14:18
Witam, czy ktoś może polecić jakiś dystrybutor wody z RO

Chcesz gdzie indziej filtrować wodę RO i baniak podłączać do dystrybutora?

Edyth81
16-01-2024, 14:46
Nie, chce dystrybutor który ma w sobie zestaw wymiennych filtrów a ja dolewam świeżą i wylewam zużyta wode ze zbiornika w dystrybutorze sama. Tutaj przyklad takiego urządzenia (https://sklep.osmoza.pl/dystrybutor-wody-global-water-p-1982.html) (prosze nie traktowac jak reklamy). Zdaje sobie sprawe z kosztu wiec poszukuje opinii przed zakupem których niestety jest mało.

Kaizen
16-01-2024, 15:01
Nie, chce dystrybutor który ma w sobie zestaw wymiennych filtrów a ja dolewam świeżą i wylewam zużyta wode ze zbiornika w dystrybutorze sama. Tutaj przyklad takiego urządzenia (https://sklep.osmoza.pl/dystrybutor-wody-global-water-p-1982.html) (prosze nie traktowac jak reklamy). Zdaje sobie sprawe z kosztu wiec poszukuje opinii przed zakupem których niestety jest mało.

To urządzenie dolewa zużytą wodę do "surowej". Bezsens.
A tę surową to skąd będziesz brał, że się obawiasz zwykłej osmozy? Przy tak skromny zestawie filtrów w porównaniu do RO5 czy więcej i przy tym "recyklingu" wody brudnej z membrany to dopiero skraca jej życie.

Edyth81
16-01-2024, 17:18
To urządzenie dolewa zużytą wodę do "surowej". Bezsens.

Nie zwróciłam uwagi ale są też takie (https://opus.pl/dystrybutor-wody-opus-miraqua-alfa) gdzie zuzyta woda ma oddzielny zbiornik.


A tę surową to skąd będziesz brał, że się obawiasz zwykłej osmozy? Przy tak skromny zestawie filtrów w porównaniu do RO5 czy więcej i przy tym "recyklingu" wody brudnej z membrany to dopiero skraca jej życie.

Surowa wode bede brala z kranu ktora na co dzien jest ok ale jesli zakrece na chwile zawor od wody (lub wodociagi odetna wode) i spuszcze wode z rur to po otworzeniu zaworu i ponownym odkreceniu kranu podczas odpowietrzania przez minute leci cos pomiedzy moczem a coca-cola - musze zdejmowac i czyscisc wszystkie perlatory w domu oraz spluczki od wc. Nie wierze ze filtr przetrwal by cos takiego.

KLARSAN
17-01-2024, 08:10
Edyth81, wybierając produkty, o których piszesz zwróć tylko uwagę na dostępność wkładów i membran. To są chińskie produkcje, które lubią się "zmieniać" i po roku może się okazać, że już wkładów nie kupisz.

qbek17
17-01-2024, 08:25
Surowa wode bede brala z kranu ktora na co dzien jest ok ale jesli zakrece na chwile zawor od wody (lub wodociagi odetna wode) i spuszcze wode z rur to po otworzeniu zaworu i ponownym odkreceniu kranu podczas odpowietrzania przez minute leci cos pomiedzy moczem a coca-cola - musze zdejmowac i czyscisc wszystkie perlatory w domu oraz spluczki od wc. Nie wierze ze filtr przetrwal by cos takiego.
Zwykły filtr piankowy na wejściu wody wodociągowej (zaraz za licznikiem) załatwi ten problem.

Edyth81
17-01-2024, 13:08
Nie sadze bo zarosnieta jest cala instalacja za licznikiem po mojej stronie (ponad 30 letnie rury stalowe schowane pod ziemia i w scianach).

Kaizen
17-01-2024, 23:31
jesli zakrece na chwile zawor od wody (lub wodociagi odetna wode) i spuszcze wode z rur to po otworzeniu zaworu i ponownym odkreceniu kranu podczas odpowietrzania przez minute leci cos pomiedzy moczem a coca-cola - musze zdejmowac i czyscisc wszystkie perlatory w domu oraz spluczki od wc. Nie wierze ze filtr przetrwal by cos takiego.

To nie jest kwestia wiary. Myślisz, że Ty jedna masz taką sytuację? Po to ludzie właśnie montują filtry na wejściu, bo wodociągi potrafią różne cuda wpuścić w czasie remontu. Jak to Twoje rury sypią się, to filtr dopiero przy pp coś pomoże (najtańszy sznurkowy czy piankowy wkład) warto zamontować. Jak się w końcu zapcha (a nie będzie to prędko) to łatwiej wymienić jeden wkład w filtrze (wstępny) niż robić te fikołki z perlatorami (a co dopiero z osmozą).

Edyth81
18-01-2024, 00:06
Jak pisalam rury sa w scianach wiec zeby zalozyc filtr przed kranem trzebaby rozwalic sciany i przerobic instalacje. I jeszcze znalezc tyle miejsca w szafkach na te filtry ktore sa ogromne.

prohus
18-01-2024, 05:39
Jak pisalam rury sa w scianach wiec zeby zalozyc filtr przed kranem trzebaby rozwalic sciany i przerobic instalacje. I jeszcze znalezc tyle miejsca w szafkach na te filtry ktore sa ogromne.

A licznik wody gdzie jest ? To jest mieszkanie w bloku czy dom ?

Jak dla mnie, szukanie mega drogiego nablatowego systemu RO jest całkowicie bez sensu, bo w żaden sposób nie eliminuje problemu z którym się borykasz.
Nadal i tak będziesz żyła ze świadomością, że za moment znowu będzie lecieć syf z kranu ze względu na awarię. I tak w kółko z czyszczeniem perlatorów.
Najzwyklejszy filtr 10" nie jest znowu taki duży, a z dobrym wkładem zrobi robotę.

Edyth81
18-01-2024, 15:01
Dom, licznik jest w podpiwniczeniu budynku gospodarczego ktory jest kilka metrow obok.

Przy koszcie wymiany instalacji i doprowadzenia wszystkiego do ładu to dystrybutor nie jest taki drogi i kłopotliwy. Awarie nie sa codziennie a wyczyscic perlator w occie to nie jest jakis problem - i tak powinno sie od czasu do czasu czyscic. Problem jest jak trzeba wyrzucić filtry za kilkaset zl do smieci.

prohus
18-01-2024, 17:18
Dom, licznik jest w podpiwniczeniu budynku gospodarczego ktory jest kilka metrow obok.

Przy koszcie wymiany instalacji i doprowadzenia wszystkiego do ładu to dystrybutor nie jest taki drogi i kłopotliwy. Awarie nie sa codziennie a wyczyscic perlator w occie to nie jest jakis problem - i tak powinno sie od czasu do czasu czyscic. Problem jest jak trzeba wyrzucić filtry za kilkaset zl do smieci.

Przepraszam bardzo, ale dalej nie rozumiem Twojego toku rozumowania.
Najprostszy filtr naruruowy to koszt ok 40-50 zł, wkład do filtra ok 5 zł + koszty półśrubunków czy jakichkolwiek złączek potrzebnych do założenia filtra.
Mieścisz się w cenie ok 100 zł.
Zakup najtańszego systemu RO6 to ok 500-600 zł, chyba, że chcesz zaszaleć i zainwestować w produkty Ecosoft.
Poprzez zamontowanie najzwyklejszego korpusu, masz poniekąd zabezpieczoną instalację na cały dom.
To, że zarastają perlatory, to już inny temat, a dokładnie rzecz biorąc, winnemu jest osadzający się kamień ze względu na twardość wody.

Edyth81
18-01-2024, 18:25
Filtr sie magicznie sam nie zainstaluje. Trzeba rozebrac szafki kuchenne ze zlewem, rozpruc sciane, wyjsc z rurami ze sciany i zrobic jakas belke montazowa do filtrow, zamontowac filtry, zakleic sciane, polozyc nowe plytki, z powrotem poskladac szafki i nowa baterie. Przez caly czas na te czynnosci kuchnia pozostaje bez dostepu do wody. I to wszystko daje nam prowizorkę na jeden punkt poboru, gdzie rury nadal sa tak samo zarosniete jak byly.

Albo mozna postawic na szafce cos przypominjace espres do kawy, raz dziennie wlac wode i poza tym nie kiwnac palcem. Taki jest moj tok rozumowania.


Poprzez zamontowanie najzwyklejszego korpusu, masz poniekąd zabezpieczoną instalację na cały dom.

Juz nieraz pisalam ze cala moja instalacja jest zarosnieta kamieniem - przez 30cm wyciety odcinek rury swiatlo nie przechodzi. Instalacja filtra przy wodomierzu ktory jest oddzielony od kranow kilkunastometrowym odcinkiem takich rur nic nie daje. Ci ktorzy maja nowsze instalacje nie maja zadnych problemow nawet bez filtra. Problem jest u mnie, nie w sieci.

Kaizen
18-01-2024, 18:46
Trzeba rozebrac szafki kuchenne ze zlewem, rozpruc sciane, wyjsc z rurami ze sciany i zrobic jakas belke montazowa do filtrow, zamontowac filtry, zakleic sciane, polozyc nowe plytki, z powrotem poskladac szafki i nowa baterie.

Nie trzeba.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=467787


I to wszystko daje nam prowizorkę na jeden punkt poboru, gdzie rury nadal sa tak samo zarosniete jak byly.

To "twoje" urządzenie nie daje prowizorki nawet na jeden punkt. Więc co to za argument?
Za to wymaga znacznie więcej obsługi i kosztuje kilkakrotnie więcej w montażu i utrzymaniu niż "zwykła" osmoza.